Bloemen langs de wegkant Aan leergierigheid van het publiek wordt fantastisch verdiend Waf de groothandel heeft omgezet Congres over de controverse „Rooms-Protestant" C Panda en de Meesfer^detective J Wereldnieuws DINSDAG 13 MEI 1947 IN DE WERELDPOLITIEK: Toen Trumans hulpverleningsprogram in het Huis van Afgevaardigden werd be sproken alvorens het in stemming kwam, waren er afgevaardigden die hun vrees tot uitdrukking brachten dat de hulp aan Griekenland en Turkije, in de vorm zoals was voorgesteld, door de Sovjet-Unie als oorlogsverklaring zou kunnen worden op gevat. Van de zijde der voorstanders ener on beperkte hulp aan genoemde landen door de stemmingen bleek dat die zijde in de meerderheid was werd toen als enig tegenargument opgemerkt: „Als de Sovjet unie dit als zodanig wil opvatten, wel.... dan moet zij dat maar doen!" Ongetwijfeld tekent deze opmerking, beter dan alle breedvoerige beschou wingen, de mentaliteit waarin het hulp- verleningsprogram in Amerika tot stand gekomen en gelanceerd is. Een overmoe dige, bijna opgewonden stemming van ver zet tegen het spook der communistische expansie en een blijkbaar met de dag toe nemend machtsbewustzijn zijn als de inkt- druppels in het vloeipapier, getrokken in de geesten van de meerderheid der Ame rikaanse politieke voormannen, die als echte idealisten nu geen ogenblik meer denken aan enig voorbehoud ten aanzien van wat zij als „anti-isolationisme" be schouwden. Dat diezelfde „inktdruppels" ook ingezogen worden door „vloeibladen" buiten de Verenigde Staten, is in de af gelopen weken allerduidelijkst bewezen. Europa heeft even geleden Wallace met gewillig oor ontvangen, maar het ziet er naar uit dat diens missie op het Oude Continent grandioos mislukt is. Wallace heeft over verrassend-elementaire waar heden gesproken en is doorgedrongen tot het simpele wezen van vele ingewikkeld- lij kende problemen, doch hij heeft geen rekening gehouden met de praktijk van de dag een praktijk die wars is van ele mentaire waarheden en simpele dingen. In Frankrijk ontsprong een vonk van de Truman-Jeer vlak nadat Wallace van, Franse wal gestoken was: De socialisten verkozen de in de verte wenkende econo mische hulp van Amerika boven een coa litie der drie grote partijen. Zij lieten de communisten vallen en wijzigden daar door hun principe, dat tot dan toe de enige garantie voor een enigszins op de volks eenheid steunende regering was geweest. Het economische wederopbouwprogram der Franse socialisten kan Amerikaanse steun niet ontberen. Wanneer die steun door de milde gever Truman gewikkeld is in een copie van de anti-communistische campagne, welnu, dan blijft er geen keus. Zo kwam de eerste inktdruppel op het Franse vloeiblad, nadat die van Grieken land en Turkije reeds min of meer zwart waren geworden In Zuid-Amerika viel ook een druppel. Brazilië reageerde echt-Zuidamerikaans en deed de dingen radicaal, als in staats greep. De communistische partij werd op aanklacht der regering door het Hoog gerechtshof verboden, de bureaux der partij over het gehele land gesloten en militairen patrouilleerden door de straten. De pers de communistische in de eer ste plaats bleek geschokt over dit „einde der democratie", doch de regering beriep zich bij monde van het Hoogge rechtshof op het feit, dat de communisti sche partij van „buitenaf" werd bestuurd en dat zij naast de gewone, nog geheime statuten voerde. Deze argumenten doen de democratie geen recht wedervaren, doch zij herinneren aan Hitiers vijfde colonne en dat maakt altijd nog meer indruk dan een formeel vasthouden aan democratische principes. Het is niet bekend welke economische voordelen er voor Brazilië aan deze ont wikkeling vastzitten, doch wie de verhou dingen tussen de Verenigde Staten en de Latijns-Amerikaanse landen heeft ge volgd, weet dat Noord in economisch op zicht heel wat over Zuid te vertellen heeft. In -het Franse geval is de kwestie duide lijker. Een lening van 250 millioen dollar van de Wereldbank te Bretton Woods, die sterk onder Amerikaanse invloed staat, was het eerste opzienbarende feit dat op de afzwering der communistische ministers volgde; de Amerikaanse oud-ambassadeur te Parijs, Bullit, zal naar Frankrijk komen om geheime besprekingen, naar men ver onderstelt over een versnelling en ver hoging van de Amerikaanse economische steun. Bullit wordt tevens gezien als persoonlijke contactman tussen Truman en de Gaulle, zodat het niet onmogelijk lijkt dat de anti-communistische tenden- zen van de Gaulle's „Rassemblement" de Amerikaanse bereidheid tot steun van de Franse wederopbouw straks hand in •hand op de kronkelweg der Franse politiek zullen worden gezien, links en rechts bloempjes plukkend om met een geurige ruiker van schone materiële beloften vele Franse brood-communisten weer tot loyaliteit te verlokken. J. L. Politieke delinquenten naar Nieuw Guinea Een eerste groep van 130 politieke de linquenten, gedeeltelijk geschoolde, ge deeltelijk ongeschoolde werkkrachten, zal omstreeks 24 Mei naar Nieuw Guinea ver trekken ten einde daar werkzaam te zijn bij de ontruiming van militaire magazij nen. Deze mensen hebben zich vrijwillig aangemeld en zijn in het fort Hons wijk bij Utrecht geselecteerd op hun medische, psychische en physieke geschiktheid. Het aantal, dat zich aanmeldde, bedroeg 240, De gezinnen blijven hier. Mei de delin quenten gaat mede de heer J. C. Woes- tenburg, secretaris van de Stichting Poli. tieke Delinquenten. Het geldt hier een proef. Wanneer enige tijd gewerkt is, zal beoordeeld kunnen worden of nog meer groepen zullen gaan. De delinquenten hebben met het rijk een verbintenis aan gegaan voor 2 jaren. Zij zullen inkomsten genieten van 150,per maand voor on geschoolden en ƒ200,per maand voor geschoolden. „Woutjes" gaan „rekels" leren hoe het wèl moet Binnenkort zal de inspecteur van het L. O. te Venlo de onderwijsautoriteiten van de stad bijeenroepen om te beraad slagen over de wijze, waarop de baldadig heid van de jeugd, die zich in deze puin- stad nog erger dan elders kan botvieren, moet worden bestreden. Het ligt in de be doeling om de „Woutjes" de Venlose politiemannen in de kwajongensmond voor de klassen te laten komen om de jeugd een ander begrip van de politie en haar taak bij te brengen. Schriftelijke cursussen onder controle In alle dagbladen en tijdschriften kunt u toezien, dat de cursisten de hun opgegeven ze vinden: die aanlokkelijke annonces, die taken op tijd in zenden en voor de correc- beloven, dat ge Sanskriet spreekt voor ge het weet, dat ge binnen een half jaar een gevestigd sexuoloog zult zijn met een on afzienbare patiëntenschaardat u, tenmin ste als u tot de zwakke sexe behoort, spoe dig het gilde der vroedvrouwen kunt ver sterken, dat u boekhouder, econoom, auto- geen-lasser, ingenieur en kruidenier, ja, alles wat u maar wilt leunt zijn, als u .maar de cursussen van het instituut voor schrif telijk onderwijs „Perfect", „Select", „Suc ces", „Ons doel is heilig" of hoe deze insti tuten maar heten mogen, volgt. En de leergierige lezer schrijft: eerst om een prospectus en dan om een persoonlijk bezoek en tenslotte zet hij zijn handteke ning onder een formulier, waarin staat, dat hij zich verbindt tot het afnemen van de gehele cursus tegen de somma van zo en zoveel. En dan pas zal blijken of het instituut, waarmee de cursist de overeenkomst ge sloten heeft, inderdaad de bedoeling heeft de leerling kennis bij te brengen tegen een redelijke verdienste of dat het volstaat met de prompte toezending van de lesboekjes, de nog promptere incaissering der cursus- tie de beschikking hebben over een staf van uitstekende docenten. Instellingen die. als de leerling de cursus, waarvoor hij heeft ingeschreven, blijkt niet te kunnen volgen, met een redelijke opzeggingstermijn ge noegen nemen. Zelfs de Staat! Maar er zijn ook andere, En het moge de vele gedupeerden, vooral op het platteland, die het slachtoffer werden van schoon klin kende advertenties, die hun toegang in een maatschappelijk betere wereld beloofden tot een schrale troost zijn, dat zelfs het Rijk de dupe is geworden van de geraffineerde propaganda-methoden van één der „we tenschappelijke instituten". Het Departement van Defensie kwam op het idee de troepen schriftelijk Maleis te over Minister Neher tevreden de Wieringerinecrpolder De Minister van Wederopbom, Volkshuisvesting L. Neher heeft eerf cieel bezoek gebracht aan de Wier, meer, vergezeld door zijn secretarie^" raai ir. W. H. Mouton en andere af" teiten. u In de Wieringermeer werden de moeil- heden waarmee de wederopbouw te V pen heeft, uitvoerig besproken- v kwam een overzicht van hetgeen bereikt werd aan de oi'de. ree^3 Te Wieringerwerf het waar slechts één woning de overstr^ mingsramp doorstond werden d bouwvallen en de in aanbouw ziind woningen voor landarbeiders in ogen schouw genomen. n" Daarna werd een bocht door de n0ld gemaakt en een bezoek gebracht aan7 plaats waar de Duitsers in April 104= ;e dijk lieten springen. Bij de Wieringermeerdijk bezichtig het gezelschap de bij de jongste storm vernielde transporteur waardoor het dtt herstel reeds geruime tijd gestag^ wordt. Tijdens de tocht heeft minister Nev leren en zochit contact met een organisatie, zijn grote waardering uitgesproken ov die volgens de annonces deze lessen hot voio wAHpmnhnnw-TODrt V reeds „illegaal" gegeven had. Het werd een grote teleurstelling voor beide partijen want het leger leerde op deze manier geen Maleis en de Staat verbrak het contract. Het instituut, dat deze leergangen exploi teerde, voelde zich blijkbaar zo schuldig, gelden en verder de cliënt aan zijn lot en j een proces tegen de Staat der Ne lessen overlaat. derlanden achterwege het. Latei wij het vooral duidelijk zeggen: erEfe ander had tot dat de oud. zijn bona-fide instellingen voor schriftelijk v.ooraitter van de Maatschappij tot Nut van onderwijs. Scholen, die er nauwlettend op - ------- - In heit Statistisch Bulletin van het Centraal Bureau voor de statistiek zijn de vol gende indexcijfers van de geldomzetten in de groothandel gepubliceerd: De ministers Beel en Jonkman verblijven in Indonesië. Zij hebben Zondag de plech-, tigheid te Pontianak op West-Borneo, waar bij dit gebied de autonome status verkreeg, bijgewoond. Hun aankomst op 't vliegveld bij Batavia. 1945 1946 1947 Dec. Dec Jan. Fefor. Mrt. (gemiddelde maandomzet 1938 100) Kruidenierswaren 208 229 228 196 9 Chocolade en suikerwerken 225 227 99 99 100 91 144 252 202 254 239 161 (gemiddelde maandomzet 1943 100) 229 164 196 180 182 Alcoholhoudende- en alcoholvrije dranken 111 167 112 114 161 Textielgoederen 112 178 166 133 167 Prof. Dr. Banning: „Het anti-papisme is een kwaad Vreemde studenten komen Zeeland helpen Volgens mededeling van de directeur van de V.V.V. in Zeeland zullen deze zomer weer twee groepen buitenlandse studenten naar Zeeland komen om bij de afgravingen en oogstwerkzaamheden te helpen. Iedere groep omvat circa 350 studenten uit Ame rika, Tsjecho-Slowakije, Engeland en an dere landen. De mannelijke studenten zul len helpen bij de zand afgravingen te West- kapelle, waar een- kamp voor hen wordt ingericht. De meisjesstudenten gaan bij de oogstwerkzaamheden in Zuid-Beveland assisteren. De eerste groep komt van 17 Juli tot 9 Augustus. Bekentenis in Zwolse vergiftigingsaffaire Bij sectie op het lijk van de 59-jarige J. V. te Wierden is gebleken dat hij door rattenkruid om het leven was gekomen- Na verhoor heeft zijn vrouw bekend haar man met rattenkruid vergiftigd te hebben. Tevens bekende zij medeplichtig te zijn geweest aan de poging tot moord van haar zuster op diens echtgenoot te Zwolle. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00. 18.00. 20.00 23,00 uur Nieuws. 7,15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Sympboriieconcert. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 10.35 Piano. 1(1.00 Populaire platen. 11.45 Familieberichten. 12.00 Platen. 12.35 Orgel en zang. 13.20 Dans- orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Kamerorkest. 15.00 Voor de jeugd. 15.45 Voor zieken. 16.15 Voor de jeugd. 17.35 Accordeonorkest. 18.30 Strijd krachten. 19.00 Het agrarisch vraagstuk. 19.15 Piano-duo. 19.30 „Ons leven en ons geloof". 19.45 „Lezen in ile Bijbel". 20.15 Metropole- orlcest. 20 45 Rotterdam, poort van Europa, klankbeeld. 21.15 „Le rol David" «ymphondsche psalm «net mtzziek van Arthur Honegger. 22.15 Lichte platen, f2.45 Geestelijk leven. 23.15 Da meskoor. 23.16 Tango's en Rumba's, HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 22.00 uur Nieuws. Tl5 Woord van de dag. 8.15 Platen. 9.45 Voor Zieken. 9.30 Politieberichten. 9.50 Septet, Van Beethoven. 10.30 Morgendienst. 11.00 Bas-bariton., 12.00 Orgel. 12.20 Harmonie-orkest. 13.15 Lichte muziek. 14.45 Radio-kwintet. 15.05 Piano. 15.25 Werken van Johan Franco. 16.00 Postzegel praatje 16.15 Kinderkoor. 16.45 Voor de jeugd. 17.45 Het Rijk over zee. 13.00 Bariton. 18.45- Cau serie. 19.30 Lichte muziek. 20.15 Kamerorkest en alt. 21.20 Causerie over de Romeinse beschaving. 21.40 Vocaal kwartet. 22.45 Avondwijding. 23.00 Platen, In het jaarbeursgebouw te Utrecht be legde de Nederlandse Volksbeweging on der presidium van de heer B. van Stam uit Bussuni een congres over het „anti-pa pisme". De heer Van Stam sprak in zijn ope ningswoord over de behoefte, die onze sa menleving heeft, aan een onderling goed begrip. „Eenheid kan er niet komen, doch eendracht wel. Laten we elkaar begrijpen en samengaan als het volksbelang dit eist. Deze gedachte zal door de Nederlandse Volksbeweging worden uitgedragen", aldus spreker. Prof- dr. A- G. van Melsen, hoogleraar aan de R.-K. Universiteit te Nijmegen, poneerde enige stellingen welke hij in het kort toelichtte. „Het anti-papisme moet niet worden gezien", aldus spreker, „als een voorbij gaand verschijnsel. Evenmin blijft dit ver schijnsel beperkt tot een of ander land. Overal waar katholieken met niet-katho- lieken samenwonen zal het anti-papisme zich openbaren. De oorzaak hiervan hangt samen met het wezen der Katholieke kerk", zo meende prof. v. Melsen. „Deze kerk verschijnt immers in de geschiedenis als- een uiterst merkwaardig instituut. De niet-Katholiek krijgt het beeld van een massa-instituut, waarvoor men zich moet hoeden. Daar komt bij, dat de niet-Ka tholiek als regel zeer slecht op de hoogte is van het Katholicisme". Het anti-papis me wilde spr. karakteriseren als de gees tesgesteldheid, die boven de normale maat, te pas en te onpas de katholieke invloed wil bestrijden. Pas wanneer deze bepaalde maat overschreden wordt, is er reden van „anti-papisme" te spreken, aldus het be toog. De weg om dit anti-papisme te door breken noemde spreker „niet gemakkelijk". „Wij zullen veel kunnen bereiken door Zaak uit de Haarlemmermeer in cassatie, beroep verworpen Op 14 April heeft de Bijzondere Raad van Cassatie de zaken tegen C. M. D. uit Nieuw Vennep en D. van W. te Haarlemmermeer behandeld die resp. wegens verraad en hulpverlening aan de vijand door heit Am sterdamse Bijzonder Gerechtshof werden veroordeeld tot 15 en 6 jaar R.W.I. Requi- ranten waren als land wachters betrokken geweest bij de ontdekking van een illegaal wapendepot. Dit optreden kostte drie verzetslieden het leven. De Procureur-Fiscaal bij de Raad van Cassatie had tot verwerping van hun beroepen geconcludeerd. Dienovereenkom stig deed de Bijzondere Raad thans uit spraak. een zo goed mogelijk begrip over en weer van eikaars fundamentele inzichten, een ruiterlijke erkenning dat aan beide zijde van de scheidslijn mensen „van goede wille" wonen en tenslotte door, in ons ge drag tegenover elkaar, volstrekt eerlijk te zijn". Prof. dr. W. Banning uit Leiden zeide over het anti-papisme, dat in Nederland het anti-papisme voornamelijk op de me ning berust, dat ons volkskarakter Pro testants is en behoort te blijven, met de daaraan verbonden teleurstelling over het verlies van eigen machtspositie en afgunst ten opzichte van de toenemende invloed van het R—K.-volksdeel. Spr. zag het anti-papisme als een kwaad uit Nationaal, Europees en Christelijk standpunt. Effectieve bestrijding daarvan kan, volgens hem, alleen tot stand komen, wanneer zijn verschijnselen worden bestre den. Ook in R.-K. kring zullen volgens prof. Banning de exelusieveringsmethoden en het ultramontanïsme worden overwon nen. Daarbij dienen Protestanten en Rooms- Katholieken tot een gemeenschappelijke verantwoordelijkheid te worden gebracht, die in concrete daden tot uitdrukking komt. S.S. en N.S.B. konden het samen niet vinden De destijds tussen de S.S. en de N.S.B. bestaande controverse is dezer dagen op nieuw duidelijk aan het licht gekomen, toen een deputatie van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam in Berlijn naar nieuwe documenten is gaan speuren, die voor ons land van geschied kundig belang kunnen zijn. Onder de schat van documenten, die daar door de Amerikanen is gevonden en waarvan het R.V.O. een groot aantal foto- copieën zal ontvangen bevindt zich onder •meer de gehele correspondentie, die Himmler heeft gewisseld met Rauter, Seyss-Inquart en Mussert in de jaren 1942, 1943 en 1944. Daaruit blijkt hoe S.S—in stanties in Nederland de N.S.B- bespion- neerden. Rauter hield er een speciale ste nograaf op na, die hij in het geheim alle redevoeringen van Mussert op vergaderin gen liet opnemen. HANDEL TUSSEN NEDERLAND EN DE FRANSE ZÓNE. Vandaag zal de „commission mixed", waarin voorzien is in het handelsaccoord tussen Nederland en de Franse zone van Duitsland, bijeenkomen. Als leider van de Nederlandse vertegen woordigers in deze commissie treedt op dr. H. van Blankenstein van de buitenlandse economische betrekkingen. Niet meer „afklap dansen" Te Leur (nabij Roosendaal) ontstak tij dens het bevrijdingsfeest een cafébezoeker in woede, omdat iemand hem tijdens een zoogenaamde „afklapdans" zijn vrouwelij ke partner ontnam. De man wierp zijn rivaal een bierglas naar het hoofd. De caféhouder wilde hem buiten de deur zet ten, maar met zijn mes bracht hij de kastelein verwondingen toe, die van zo ernstige aard bleken dat het slachtoffer naar het ziekenhuis moest worden over gebracht. Jeugd breekt auto's af De baldadigheid van de jeugd begint de laatste tijd. weer verbijsterende vormen aan te nemen. De vernielzucht séhijnt zich momenteel bij voorkeur te richten op onze schaarse verkeersmiddelen en zeer talrijk zijn de klachten van automobilisten vooral te Amsterdam over ernstige be schadigingen toegebracht aan geparkeerde wagens. De A.N.W.B. heeft zich daarom tot de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen gewend met het verzoek een rondschrijven te doen uitgaan naar onder wijzers en jeugdleiders, waarin deze op de hoogte worden gesteld van deze mis standen en waarin hun medewerking wordt ingeroepen tot krachtige beteuge ling van deze excessen. Voormalig hoofdinspecteur van de luchtbescherming berecht Het Tribunaal te Amsterdam adviseer de de 49-jarige A. van B. te veroordelen tot een straf gelijk aan de voorinternering, ontzetting uit de kiesrechten, het recht om bij de gewapende macht te dienen en het recht om een openbaar ambt te bekleden voor de tijd van het leven. Tevens werd geadviseerd zijn aanspraken op een rijks pensioen te laten vervallen. Van B. was ervan beschuldigd, dat hij als hoofd van de landelijke luchtbescher mingsdienst gedurende de jaren 1940 1945 diverse maatregelen getroffen zou hebben in het voordeel van de bezetter en dat hij sympathiserend, lid is geweest van de Germaanse SS. Van B. was in Septem ber 1946 reeds op vrije voeten gesteld. Emigranten-in-spé bezien de toekomst In Roermond zijn de Limburgse emi- gratie-candidaten in groot verband bij eengekomen om daar te luisteren naar een uiteenzetting van ir. Heymeyer, die naar Brazilië is geweest om zich te oriënteren en de mogelijkheden voor eventuele emi gratie te onderzoeken. Limburg telt 232 candidaten, die zich gemeld hebben voor emigratie en 'vrijwel allen waren opge komen. Onder hen bevinden zich ook verschil lende jonge boerinnen. Om een beter en gemakkelijker contact met elkander en de emigratiecommissie te onderhouden heb ben zich tien clubs gevormd in de ver schillende Limburgse plaatsen. 't Algemeen, Prof. dr. Ph. M. Kohnstamm, in contact trad met het Ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, dat sanering van het schriftelijk onderwijs 'van ganser harte toejuichte, doch dit overigens een zaak van particulier initiatief achtte. Het „Nut" nam dit initiatief: het pleegde overleg met „producenten" en met „con sumenten" van de schriftelijke cursussen. Geen eenvoudige zaak, want producenten, dat waren goede en slechte belanghebben den door elkaar en consumenten waren een grote schare over het gehele land versprei de weetgierige individuen. Toch werd voor dit probleem een oplossing gevonden: men raadpleegde die organisaties, die door hun structuur veel cursisten leveren: vakcen trales, middenstandsorganisaties, Neder landse Jeugdgemeenschap en dergelijke. Besloten werd een voorlopig curatorium te vormen, waarin zowel vertegenwoordi gers van de producenten als van de consu menten zitting hebben. De moeilijkheid was daarbij, dat men in deze studiecom missie onderwijsinstellingen moest toela ten, nog voor er een schifting had plaats gehad. Men heeft echter twee grote en drie kleine instituten voorlopig onderzocht en goedgekeurd, omdat zij in verschillend op- zicht waarborgen boden, dat zij ook door een definitief in te stellen commissie tot de bona-fide maatschappijen gerekend zul len worden. Het voorlopig curatorium heeft een in specteur aangesteld, die zich met de schif ting van de cursussen, die zich daartoe vrij willig dienen aan te melden, belast heeft. Dat is geen sinecure, wanneer men be denkt, dat ons land 175 goed geoutilleerde en meer dan 3000 kleine cursussen telt, hoewel bij de laatste ook de dominees, die een schriftelijke Bijbelcursus geven, inbe grepen zijn. Men hoopt vóór de zomer de ingediende aanvragen te hebben behandeld. Daarna zal het thans bestaande college plaats ma ken voor een nieuw gekozen curatorium. Zeer vele instituten melden zich voor een onderzoek, want men hoopt dan later het predicaat „I.S.O." te voeren, hetgeen zeg gen wil, dat men aangesloten is bij en toe gelaten door het „Inspectoraat Schriftelijk Onderwijs". Erkenningen wil men steeds voor één jaar verstrékken, De toegelaten instellingen ondertekenen een erecode, waarbij zij zich verbinden geen valse voorspiegelingen te doen, geen oneerlijke concurrentie te bedrijven, zo veel mogelijk gediplomeerde docenten in dienst te nemen enz. Belangrijk is, dat deze erecode paal en perk stelt aan de schone beloften, die de tijden. Bij de dames won Nel Turkenburg in 1 min. 28.8 sec. Ook de borstcrawlnummers wa- ren voor DWT. De rugslag was echter voor een lid van LAC en een meisje van Excelsior. D« voornaamste uitslagen waren: 100 m. schoolslag dames: 1. N. Turken'ourg, DWT 1 min. 28.3 sec,; 2. M. Hoebe, LAC l min, 34 sec. Heren: 1. J. Lablans, DWT 1 min, 21 j sec.; 2. F. Roozekrans, DWT 1 min. 21.3 sec. 100 m. rugslag dames: 1. C. v. Haagen, Excel sior 1 min. 32.2 sec.; 2. D. Turkenburg, DWT 1 min., 34.2 sec. Heren. 1. A. Veldman. LAC 1 min. 24 sec.; 2. P. Geukers, DWT l' min.. 27.5 sec. borstcrawl dames: 1. R. Janssen, DWT 1 min. 26,2 sec.; 2. C. v. Haagen, Excelsior 1 min. 28.1 sec. Heren: 1. F. Roozekrans, DWT 1 min. 13 sec.; B. Ruck, Amstel 1 min. 15 sec, wisselslag dames: 1, DWT 2 min. 2.6 sec.; 2. LAC 2 min. 10.6 sec.; 3. Swift 2 min. 12.2 sec. Heren: 1. DWT 1 min. 46.8 sec.; 2. Amstel 1 min. 56.7 sec.; 3. LAC 1 min. 53,9 sec, 5x50 m. schoolslag dames: 1. DWT 3 min, 45.2 sec.; 2. Swift 4 min, 5.2 sec.; 3. LAC 4 min 0.7 sec. 5 x 50 m. borstcrawl heren: 1. DWT 2 min. 47.1 sec.; 2. Amstel 2 min. 51.8 sec.; 3. LAC 1 min. 57.9 sec. Eindstand: 1. DWT £18 pnt; 2. LAC 159 pnt; 3. Swift 151 pnt. Sport in het kort DWR WINT DRIEKAMP. De door de Haar- lemse Zwem en Poloclub „De Waterratten" georganiseerde driekamp leverde het volgend annonces aan de aspirant-cursisten doen. j resultaat °P: x- DWR 1897.7 p.; 2. hpc. Heem- Het zal bij de erkende instituten dus uitls,fe 1252 «c- Arnhem soa, p. - - - waterpolo wedstrijd tussen combinaties van het vele wederopbouw-werk dat tot du ver in de Wieringermeer is verricht nl minister verzocht speciaal zijn dank h;e. voor aan alle hand- en hoofdarbeiders di' daartoe hebben bijgedragen, over' I! brengen. Voetbal Zestien candidaten voor het Nederlands elftal De keuzecommissie van de K.N.VB heeft, in verband met de interlandwed' strijd tegen Frankrijk, die Maandag 26 Mei (2e Pinksterdag) te Parijs zal worden gespeeld, zestien spelers aangewezen waar. uit het Nederlands elftal zal worden formeerd- Het zijn: Kraak (Stormvogels). v A Vliet (ODS), Van Bun (MW), v. d. Lin den (Ajax), Schijvenaar (EDO), De Vos (Quick N.), Möring (Enschede), Stoffelen (Ajax), Stroker (Ajax), De Vroet (Feïjen- oord), Bergman (Blauw Wit), Drager (Aja-x), Van Onselen (VSV), Roozen (Haarlem), Rijvers (NAC) en Wilkes (Xerxes). Zwemmen In zwemzeskamp boette „Watertrappers" succes Zondag werd in Amsterdam de halfjaarlijkse zeskamp gehouden tussen de R.K. zwemclubj uit het Westen. Het werd evenals vorige malen een overwinning voor de Haarlemse zwemmen van de Watertrappers, die een klasse boven ce andere clubs uitstaken. De beste prestaties wer den geleverd op de schoolslag. Bij <ie heren maakten J. Lablans en F. Roozekrans resp. met 1 min, 21.3 sec. en 1 a I sec. zeer goede zijn met slagzinnen als: „In veertien dagen een vlot spreker" of „In een maand Engels handelscorrespondent" Uit de praktijk is een frappant voorbeeld van volksmisleiding bekend van een insti tuut, dat mensen met alleen lagere school opleiding in twaalf jaar klaar stoomde voor ingenieur. Men ging in het aanprijzen van deze cursus zelfs zover, dat men na afloop een betrekking garandeerde! Bleek na eni ge tijd evenwel, dat men geen capaciteiten had om de taaie naar behoren te volbrengen dan was men toch verplicht de studiegel den voor de gehele cursus te voldoen. Financiële consequenties 33. Panda was onder het verlichte raam terechtgekomen en keek nadenkend om hoog. „Ik bof!" mompelde hij. „Hier loopt een regenpijp. Het moet gemakkelijk zijn om daarlangs omhoog te komen en in die kamer te kijken. Hij nam een sprongetje en hees zichzelf onhoorbaar naar boven benieuwd wat ik zien zal!" dacht hij. „Misschien alleen maar een paar overwer- kers. Dat zou ëen stróp zijn, want daar word ik niet veel wijzer van. Enfin, ik moet maar op mijn geluk vertrouwen, tot dusverre is alles goed gegaan en ik ben er haast!" Detective Snufkens deed zijn jas weer over de penning van de bond van Er kende Speurders B.E.S.heen en liep veerkrachtig de binnenplaats op. „Veel succes!" riep de portier hem na. Hij wacht te, tot de ijverige speurhond uit het gezicht verdwenen was en nam toen zijn huistele foon van de haak. „Wat een sufkop!" mom pelde hij, terwijl hij een nummer draaide. Intussen: de toetreding tot het toraat" vergt van de Instituten .ook finan ciële offers offers overigens, die bewij zen dat er aan de onlesbare dorst naar ken nis fantastische bedragen verdiend worden Zo werd één der instituten alleen geac cepteerd indien het een bepaalde cursus stop zette. De directeur merkte echter op. dat hij nog 200 exemplaren van de betrok ken leergang over had. Ieder daarvan leverde hem f 75 op, zodat hij een verlies leed van f 15.000 op een restant-voorraad! Bovendien moeten de kosten van het cu ratorium, in de eerste plaats het salaris van de inspecteur, ook door de verschillende cursussen gedragen worden. Met de prijs- beheersing wordt de mogelijkheid onder het oog gezien de kosten, die het toezicht vergt, op de cursist af te wentelen. Voor een paar kwartjes meer op een lesprijs van enige tientallen guldens verkrijgt men dan toon een zekere waarborg op de kwaliteit van het onderwijs. Bovendien heeft minister Gielen toege zegd, dat ook namens de regering een ver tegenwoordiger in het Inspectoraat zitting zal nemen. Volgens dr. P. H. Sdhröder, die als voor zitter van 't voorlopig curatorium optreedt en aan wie wij de in dit artikel verwerkte gegevens danken, zal trouwens dit toezicht in de toekomst een regeringszaak moeten worden. Immers, waarom zou het Rijk wel de kleuterscholen controleren en niet de schriftelijke cursussen, die hun leerlingen bij duizenden en duizenden tellen? DE „AREND" ZAL NIET MEER VLIEGEN Een rukwind heeft dit weekeind op het vlieg veld Eelde het tweepersoons-zweefvliegtuig „Arend" van de grond opgenomen en bijna geheel vernield. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De schade aan het toestel is zo aanzienlijk, dat van reparatie geen sprake kan zijn. Het verlies is ernstig omdat geen tweede toe stel van dit type In Nederland bestaat. Men is dan ook gedwongen de instructie-cursus zweef vliegen op Eelde voorlopig stop te zetten. DWR en AZC eindigde 22. NEDERLANDSE BOND TOT REDDEN VAK DRENKELINGEN. In een te Utrecht gehou den vergadering van de Nederlandse Bond tot redden van drenkelingen is met 134 tegen 43 stemmen besloten geen fus- - aan te gaan me: de Koninklijke Nederland Zwembond. Het bestuur werd als volgt same steld: J. P. Wey- burg, Velsen, voorzitter, mej. A. Claus, Am sterdam. secretaresse; A. G. J. van den Berg, Haarlem, penningmeester; C. van Gelderen, Rotterdam, vice-voorzitter; mejuffrouw Loon tjes. Maastricht, J. Vastenburg, Utrecht en P. van der Mije, Zandvoort. De heer J. van Gemen werd tot erevoorzitter benoemd en de heer J, W. Tupker tot ere-lid. Open de deur Richard. Terwijl de band (ie nieuwe song „Open the door Hichard" speelde, drong het stoomschip Port nova! Park voort-gezweept door een storm van ISO km. per uur de danszaal van de p:er in Pena.rth (Z.-Wales) binnen, zonder onder scheid dansers en gebroken glas versprei dend. Wonder boven wonder werd niemand gewond. De 7000-tons Richard werd m=S sleepboten van zijn prooi getrokken. DeF-e werd zwaar beschadigd. (U. P.). Energiek. De bedelaars van Mexico City hebben eenstemmig besloten tot het instellen van minimum-eisen. Zij hebben volgens d® Mexicaanse krant „El Universal Grafico besloten, niet langer de klassieke centavo te accepteren, doch minstens op een gift tien centavos te staan. Als een bedelaar-een centavo wordt aangeboden, moet hij d«e aalmoes op energieke manier van de har. wijzen. (U. P.). Vredesbasis. Het Amerikaanse departement van oorlog heeft aangekondigd, dat in Noor - Alaska, twee uur vliegens van de Russlscn- Amerikaanse grens in de Beringstraat, e basis voor zware bommenwerpers zal wor den gebouwd. Ook morele steun. Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken deelt mede, o morgen de Amerikaanse nieuwsuitzen® - gen naar Griekenland zullen beginnen. Ongeluk. Uit Caïro wordt gemeld dat veertig personen zijn verdronken, toen de auto- waarmee zij reisden, bij Zagazig in e kanaal reed. Pistool-parlementariër. De 34-jarige Am® kaanse afgevaardigde Jimmy Scott die - langs zo vlot zijn revolver hanteerde, ne - verklaard, dat hij helemaal niet. van P was om senator Tom Angltn, die hij vong week in de senaatszaal verwondde, van leven te beroven. Er zal een onderzoek n Scott's geestesvermogen ingesteld worn Acht jaar. Het Duitse zuiveringshof in Stud-' gart heeft dr. Hjalmar Schacht, financiële adviseur, veroordeeld tot jaar werkkamp met aftrek van de 1U°1660 In hechtenis doorgebracht.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2