pe gemeenteraad van Velsen hield een vlotte vergadering Te hoge prijzen schaden ons herstel Hef geraamte Het nut van radar bij de visserij moet nog worden afgewacht De snuifdoos van de Keizer plNCnAf\J3 MEI 1947 IJMUIDER COURANT Agenda-punten veroorzaakten weinig discussie, maar bij de rondvraag kwam er van alles los. Hat fiiwr ill de gisteravond gehouden HS.ndering in den beginne van een rald a fie Voir de ingekomen stukken leie? mededelingen meldde zich geen der w,dc en de eerste drie agendapunten 1 ai zonder discussie en zonder hoof- 5*® stemming door. Deze punten be- de voorstellen tot conversie van 1-Jon de VOUlotcizu.i bcS?.„in«en tot bet toekennen van een 5Sfrrbsidie van 100 aan de Noord- 1 V idhollandsc Redding Mij. en tot wij- verordening op de hefting van SïelasU op honden. Bouwen in IJmuiden-Oost v,pf volgende pumt wordt een. wijle stil it an EerTte spreker is de heer C. P. J gestadu. die meentj da(t men nH?t «nliaan met. incidenteel hier of daar n wonin® te bouwen. Spreker herinnert S! het voorstel tot het instellen van een 3 Hii ziet met dankbaarheid Kg op het'initiatief, dat genomen werd Sor de woningbouwverenigingen om de £de te herstellen. Spreker prijst het ^uitzicht inzake de herbouw-woningen, Sr hoopt, dat de womngbouwveremgm- niet tegengewerkt zullen worden, brekers fractie staat op het standpunt, dat de gemeente zo spoedig mogelijk opge- ^De hetr A. Un°Bdr o'ek e (C.H.) vraagt Aet al zeker is, dat de overgebleven wo- zullen worden beschouwd als wo- nSeërHnHëomburg (A.R.) hoopt dat KDoedig het tijdstip is aangebroken, dat met de woningbouw zal worden begonnen en hoopt tevens, dat spoedig de nodige klaar heid komt ten aanzien van de herbouw Wethouder Visser merkt op, dat dit voorstel niets met het plan tot het stich ten van een Woningdienst te maken heeft. Aan het plan zitten vele vraagstukken vast. We zullen zeker geen toestemming krijgen, 900 gelijke woningen te bouwen. Het type let in overleg met de inspectie worden vastgesteld. Spreker geeft de toezegging dat B en W de woningbouwverenigingen niet het minst in hun activiteit zullen bekorten. B ell w. zullen de verenigingen zoveel mo gelijk blijven steunen. Als de raad met het voorstel accoord gaat, kunnen verdere maatregelen genomen worden. Van particu liere bouw is tot dusver nog niet veel ge bleken Pogingen in die richting zijn afge- Bprongen, maar B. en W. zullen de parti culiere bouw zeker niet tegenwerken. Maar bouwen zoals dat vroeger gebeurde zal nu zeker niet meer geschieden. Ook een eigen bouwer zal een architect moeten nemen, hetgeen gelukkig is, omdat de gemeente daardoor een beter aanzien gegeven kan worden. De zaak der hei-bouwplicht wordt bij de wet geregeld. Het voorstel wordt goedgekeurd. Goedgekeurd worden daarna de voor stellen tot aankoop van grond met opstallen te Driehuis en tot het toestaan van een cre- diet voor ophoging en betegeling van een gedeelte van de speelplaats van de Wil- helminasdhool. Bij het voorstel tot toetreding tot het Borgstellingsfonds voor Haarlem en om liggende gemeenten houdt de heer J. H. A. K. Gualthérie v. Weezei (P.v.d.V.) zijn „maidenspeech". Hij acht het een be zwaar, dat de gemeente Velsen eventueel zal moeten opdraaien voor stroppen elders. Hij wil het risico gelimiteerd zien tot het geïnvesteerde bedrag. De heer Gualthérie bespreekt daarna nog enige andere techni sche bijzonderheden. De heer Gualthérie van Weezeil stelt voor op te nemen de bepaling, êat de stroppen worden beperkt tot het geïnvesteerde kapi taal. Na enige discussie nemen B. en W. het voorstel terug. De sportvelden van Schoonenberg De heer Maas (K.V.P.) vraagt nadere inlichtingen over de financiële kant van het voorstel. Spreker geeft toe, dat onder deze omstandigheden een zuivere begroting niet op te maken is. Maar hij maakt zich ongerust over de toekomst onzer sportver enigingen, met het oog op de hoge kosten. Spreker hoopt, dat de zaak zo geregeld wordt, dat de kosten voor de verenigingen draagbaar zijn. Hij wil in elk geval de verenigingen in staat stellen, hun werk voort te zetten, hoe de financiële uitkom sten ook zijn. De heer Homburg (A.R.) wijst er op, dat de exploitatie de gemeente jaarlijks 6000 gulden zal kunnen kosten. Hij meent, dat de exploitatie zodanig opgezet dient te wonden, dat de gemeente er geen geld bij behoeft te leggen. Is er zekerheid, dat de verenigingen van de terreinen gebruik zullen maken? vraagt de heer Homburg verder. En krijgen de verenigingen ook oorlogsschade vergoed? Hij vraagt ten slotte of B. en W. niet tot een sluitende begroting kunnen komen. De heer D. d e n H o 11 a n d e i* (C. P. de Waarheid) houdt een pleidooi voor de tot standkoming der sportvelden. Wanneer het gaat om een groot volksbelang, zegt men dat het te duur is, maar als we per gezin 19 gulden voor de defensie betalen Waterloo won van D.S.K. I De y.V. Waterloo is er in geslaagd, de moeilijke uit-wedstrijd tegen D.S.K. met 1, te winnen en behoudt hiermede de toooiekans op het kampioenschap van 1 B. wi l uitslagen luiden: Ripperda 4 Waterloo 3 22; Ripperda 5Waterloo 4 Afhalen nieuwe bonkaarten Voor het afhalen van nieuwe bonkaar- en m het Patronaatsgebouw zijn aan de Woensdag 14 Mei letters U tot en met V en Vrijdag 16 Mei letter W. marktbericht van maandag mTge,voerd werden 380 kisten tarbot en tong. 7on ui" en sch°b 320 kisten kabeljauw en gul, schelvis, 300 kisten wijting, 70 kisten te JGS; 100 kisten schar, 100 kisten diversen, to totaal 3170 kisten. fêr0te scho1 f31—f25; (middelschol kleine schol f 34—f 30, alles per 50 kg. De prijs De t" r steur bedroeg f 3 per kg. 131166 e k0sommin'§ van de trawlers was KW 52 f 4350, KW 64 f 3100, KW 1267(1 vuKW 59 f 25901 KW 05 f534°' KW 23 KW 138 f416°' KW 104 f2270, KW 91 f3190, KW i,1890' KW 159 f 3910, KW 89 f 2520, Knot f "M 204 f 3050. KW Mf fherS: KW 53'f2050, KW 77. f 1450, 13250 rV o0' KW 92 f 2540, KW 21 f1820, HD 18 221 f2210f 61°' 1JM 229 f 2525' IJM 80 f 2829. De voorzitter: „Dal; is hier niet aan de orde." Wethouder A. J. van Leus en meent uit de détail-critiek te mogen afleiden, dat de raad in grote trekken met het voorstel eens is. Spreker wijst er op, dat de beide verenigingen per jaar 1200 gulden huur hebben moeten betalen, zonder enige ac- comodatie. De cijfers zijn geenszins uit de lucht gegrepen. Er is sinds de heer Maas iets wist van de financiën van voetbalver enigingen inderdaad veel veranderd. Het hoofdterrein zal ook voor belangrijke wed strijden van andere verenigingen gebruikt kunnen worden. Spreker acht het geraamde bedrag niet te hoog. Iiij is te dien opzichte niet pessimistisch. Het is de bedoeling het sportterrein ten idiienste van de sport- beoefenende jeugd 'te stellen en het is niet de bedoeling deze ter wille van de finan ciën uit te schakelen. Spreker hoopt, met een sluitende exploitatie-rekening te kun nen komen, maar dit zal zeker niet de eer ste opzet zijn. Er zal het eerste jaar van de verenigingen geen vast bedrag gevraagd worden, maar een zeker percentage van de recette. Spreker acht het niet gewenst, de •beide verenigingen te laten bijdragen in de aanlegkosten. Hij acht het heel natuurlijk dat de verenigingen van het terrein gebruik zullen maken. Na nog enige discussie wordt het voor stel aangenomen. Het kampeerterrein. De heer Nuyens (K.V.P.) mist in het stuk het toezicht. Politietoezicht acht spre ker niet voldoende. Hij geeft het college in overweging, aan dat punt de aandacht te schenken, vooral ten aanzien van de goede zeden. Hij wijst op de klachten over wan toestanden in bepaalde Engelse kampen. De heer Ten Broek e (C.H.) vraagt of het oude kampeerreglement nog van toe passing is. „Dit reglement is nog steeds van kracht" antwoordt d'e wethouder van Onderwijs. Zolang dit bestaat, zal de gemeente er de hand aan houden en zal de gemeente waken voor de goede zeden. Er is nog even een woordenstrijd tussen de wethouder en enige leden der rechter zijde over het kampeerreglement, maar ten slotte wordt ook d'it voorstel zonder hoof delijke stemming aangenomen. Goedgekeurd worden dan de voorstellen tot het toestaan van een crediet voor de benoeming van een reserve-onderwijzer en voor de aanschaffing van gordijnen voor de MoerbergsOhool. En het R.K. kerkbestuur ,ySt. Joseph" te Velsen-Noord krijigt het gevraagde voorschot ten behoeve van de R.K. Meisjesschool aan de Corverslaah. Benoemingen. Tot onderwijzers aan d'e Jan Digthart- school worden benoemd de heren J. C. van Goudoever, tijdelijk onderwijzer in 'IJmui- den en G. Londonck, hoofd der overbrug- gingsschool voor gerepatrieerden te Haar lem. Tot leraar in tijdelijke dienst aan de ge meentelijke visserijschool (avondschool) wordt benoemd d'e heer J. Hoogeveen. Rondvraag. De heer Allan (C.P.N.) informeert naar een agent die 'hij weer in dienst heeft ge zien, waarop de voorzitter antwoordt, dat dit een geval is van de zuivering. We kunnen het betreuren, maar we kunnen er niets aan doen. De heer Ten B r o e k e vraagt naar de afrastering van het Koningsplein; mevrouw Grotenihors tV a n B eek 'heeft een klacht over de N.A.C.O., die haar heeft laten staan toen ze naar de raadsvergadering moest (wegens plaatsgebrek); de heer Den Hollander wi'l betere richtingwijzers op vrachtauto's en vraagt hoe het staat met de woningen van het zogenaamde „Moffen- kamp". Hoe lang moet het nog duren voor dat de zaak daar in orde komt? vraagt spreker. Op deze laatste vraag antwoordt wethou der Visser dat de zaak enige tijd heeft stilgestaan, maar dat men een paar weken geleden weer aan het werk gegaan is. De gemeente beschikt niet over machtsmid delen om een onwillige eigenaar te nood zaken zijn huis te laten repareren. De heer Schilling wil vers zand in de zandbak van de kleuterschool in de Casembroot- straat, want de moeders krijgen hun kin deren als negers thuis. „Verbeteringen van de zandbakken kost de gemeente niet minder dan 800 gulden, maar de zaak is in behandeling" antwoordt de wethouder van Onderwijs. De heer Maas merlot op, dat twee R.K. onderwijzers, die in Augustus j.i. werden benoemd, hier nog geen woning hebben, naar hij vernomen heeft, hebben onder wijzers van het openbaar onderwijs, die later benoemd zijn, wel een woning gekre gen. Dan bespreekt de heer Maas nog het bewoonbaar maken van enige woningen in IJmuiden. Wethouder Kruisman merkt op, de bedoelde onderwijzers dezelfde rechten hebben als de anderen, met welk antwoord de heer Maas nog geenszins tevreden is. Wethouder Visser wijst de heer Maas er op, dat het bewoonbaar maken van de door hem bedoelde woningen niet tot de bevoegdheid der gemeente behoort. De meente kan niet buiten de door het Rijk gestelde regelingen gaan. Nadat aldus vele harten zijn gelucht sluit de voorzitter de vergadering. Haarlem was hoofdkwartier van zwart kwartet Dezer dagen berichtten wij reeds, dat de C. C. D. een grote bonnenzwendel, die zich over geheel West-Nederland en Noord- Brabant uitstrekte, op het spoor is geko men. Het bleek dat een viertal zwarte hande laren in Haarlem zijn hoofdkwartier had gevestigd, en het bovendien in Am sterdam een „filiaal" exploiteerde. Hier konden détaillisten hun bonnentekort „aanzuiveren" en het staat vast, dat sedert het najaar van het vorige jaar, toen het complot ontstond, grote partijen textiel punten, boter-, suiker- en tabaksbonnen omgezet werden. Einde April greep de C. C. D. .in en ar resteerde te Haarlem en omgeving niet minder dan 13 personen. Negen daarvan konden weer op vrije voeten gesteld wor den, daar zij uitsluitend gekocht hadden en hun zaak voor berechting gereed is. Een kleine 7000 levensmiddelenbonnen werden in beslag genomen en bovendien werden in Noord-Brabant 3000 valse textielpunten Damtournooi van Gezellig Samenzijn Keiler verloor van Roozenburg Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan der Amsterdamse Damclub „Gezellig Samenzijn" traden de sterkste vier kwar tetten uit Nederland tegen elkaar in het strijdperk. Het tournooi werd geopend door de ere voorzitter van D.C.IJ. de heer K. de Jong, tevens voorzitter van Gezellig Samenzijn. De uitslagen der eerste ronde iuiden: Joseph Blankenaar D. C. IJmuiden Het onderzoek is nog in volle gang. 1. J. Krijger—A. Ligthart 1—1 2. J. MullerB. Dukel02 3. C. StahlbergS. Suyk1 4. J. BerkJ. J. H. Mertens20 Totaal 44 2—0 Constant - Gezellig Samenzijn 1. P. Roozenbm-gR. C. Keiler 2. J. AnsemsJ. H. Vos 20 3. W. DaalhuizenHerm, de Jongh 0- 4. W. RoozenburgC. de Gooyer 1—1 5—3 I Totaal De verrassing in deze ronde was dat Keiler op regelmatige wijze van de jeug dige Roozenburg verloor. De tweede ronde leverde voor de D. C. IJ.'er weer een gelijk spel op. Mertens liet verstek gaan en zo zal hedenavond nog de partij LarosVos te Amsterdam worden gespeeld. De uitslagen luiden: D. C. IJ. Gezellig Samenzijn 1. Ligthart—R. C. Keiler1—1 2. B, DukelHerm. de Jongh11 3. C. SuykW. Rustenburg11 4. H. LarosJ. H. Vosn. g. Voorlopig33 Constant Joseph Blankenaar 1. P. Roozenburg—J. Krijger11 2. J. Ansemsv- d. Sleen20 3. W. RoozenburgStahlberg11 4. W. DaalhuizenBerk 11 Totaal 53 De stand luidt: gesp.gew.gel.verl.pnt v.-t. Constant2 2 0 0 4 106 D.C.IJ2 0 2 0 2 7—7 Joseph Blankenaar 2 0 111 79 G. S2 0 1 1 1 6—8 A.s. Zondag wordt de laatste ronde te Amsterdam gespeeld. De kerk in Rusland en de huidige situatie Ds. J. de Graaf uit Haarlem hield een lezing voor de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden over Rusland. Bij de vele onduidelijkheden, die er voor ons bestaan ten opzichte van Rusland, be hoort ongetwijfeld het karakter van de Russische Kerk. Plet Christendom, zoals het in de Russische kerk wordt beleefd, is on danks alles gedurende de laatste twee oor logen gehandhaafd. Dit klinkt zeer eigen aardig voor hen, die niet met de toestand op de hoogte zijn. Ondanks de heftige anti religieuze actie heeft de grote massa de Kerk niet in de steek gelaten. Deze actie is langs de mensen heengegaan. Sedert d'e 10e eeuw was er het Christen dom in Byzantynse vorm, met een Slavi sche liturgie. De nadruk werd gelegd op de transfiguratie van mens en wereld. On danks de gebrokenheid .draagt de schepping het stempel van God en verlangt ze naar herstel van-de lichtende tuin van God. De spreker vergeleek deze opvattingen met die van Plato en gaf een overzicht van de geschiedenis. In de tweede helft der 19e eeuw leefde het denkbeeld: wij zullen het Westen !t ware Christendom terugbrengen. Men is bezig geweest de Kerk te bevrijden van de knellende band van de Staat, daar om werd door menigeen de Februari-revo- De droom van iedere jongen. - Een zes-jarige Haarlemse jongen heeft van zijn vader een miniatuur-motorfiets ge kregen, die echt loopt. Zoonlief, die alle motorracersbij hun voornaam kent, had zijn vader de kunst zo goed afgekekendat hij er onmiddellijk op „wegknetterde". Een overzicht van de plechtige herdenking van de Tiende Mei, die Zaterdagmiddag op de Erebegraafplaats te Overveen plaats vond. Meer dan duizend oud-politieke ge vangenen uit de bezettingstijd hebben zich om de graven geschaard. Op de voorgrond de juist gereedgekomen en door prof. L. O. Wenckebach ontworpen urn met de as van de op Westerveld gecremeerde verzets- slachtoffers. De prijzencommissie kan helpen Het leven is duur en de regering streeft ernaar, waar het mogelijk is, tot prijsver lagingen te komen. Zij wordt hierbij gehandicapt door het feit, dat in de kosten van het levensonder houd met enige honderden millioenen gul dens uit de schatkist wordt bijgedragen. Deze last moet zo snel mogelijk worden verminderd. Hij remt de sanering onzer staatsfinanciën en voert de geldsomloop op. Hierdoor ontstaat een spanning, die tot een inflatie zou kunnen leiden wanneer de prijsbeheersing daartegen geen dam op wierp. Aan deze maatregelen hebben de inge stelde plaatselijke prijzencommissies hun ontstaan, te danken. De prijsopdrijving, die in vele branches nog plaats heeft, omdat een aantal ondernemers niet wenst mede te werken en dus de strijd tegen de inflatie tegenwerkt, vormt momenteel nog een groot gevaar. Daartegen moeten de plaat selijke commissies front maken. Ook de vakverenigingen hebben onmid dellijk de strijd tegen de prijsopdrijving aangebonden. Verheugend is het. dat ook de bonafide middenstand dadelijk bereid was mede. werking te verlenen. Ook in onze gemeen te heeft zich een prijzencommissie ge vormd. Het treurige feit doet zich evenwel voor, dat lang nog niet iedereen ervan overtuigd dat prijsopdrijving en zwarte handel, het herstel van ons land in gevaar brengen, en het herstel zelfs belemmeren. Dit kwaad kan alleen door energiek op treden uit de weg worden geruimd. De Overheid is voornemens op ergerlijke gevallen van prijsopdrijving, die nog steeds veelvuldig voorkomen, de strengste straf fen te stellen. Het is niet- langer een kwestie van prijs controle alleen, het is een zaak van lutie van 1917 met vreugde begroeit, De October-revolutïe, de bolsjewistische, heeft hen bekoeld. Scheiding van Kerk en Staat kwam, doch de eerste kreeg geen kans te organiseren. Alles is gedaan om het geeste lijk leven te doden. In de tijd van de oorlog was het nood zakelijk de politiek tegenover de Kerk te veranderen, men had het volik nodig. Er werden geestelijken in het leger toegelaten. In 1943 is het patriarchaat hersteld. Het Marxisme is niet in het volle'të krij gen, dus vindt het bolsjewisme' het goed een beroep te doen op het religieus pa triotisme. Er zijn tien seminaria heropend, ook de geestelijke academie in Moskou. Zo is de eredienst weer vrij, doch de geestelijken moeten verlof hebben om te mogen reizen. Het doel is alleen eredienst, geen pro paganda. De spanning is van (het volle af gevallen. Het eigenlijke conflict tussen bolsjewisme en kerk ligt evenwel niet achter, doch. voor ons, zo besloot ds. De Graaf, want het is onmogelijk een volk tegen zijn eigen in nerlijk in te regeren. OP STRAAT OVERLEDEN. Bij de halte Hoogovens werd F., wo nende te Haarlem, onwel. Een arts con stateerde dat de man was overleden. Het strand. Voor velen is in de loop der laatste zeven jaren het beeld van gouden duintoppen, blauwe lucht en zonovergoten zee vervaagd en als in een droom uit lang vervlogen kindertijd doemt voor hun gees tesoog een flits van een avondhemel, reine rust en zacht gekabbel. Maar het strand, een oord van vermaak Voor de een, van verpozing voor de ander, datzelfde strand kan een oord van ver schrikking worden. Dat ondervond dezer dagen een mari nier, die verblijf hield in het P.O.W. kamp. Wat hij vond was verschrikkelijk, dacht hij. Na-oorlogse vondsten zijn vaak om van te schrikken. En zo bereikte de politie het gerucht (het gerucht is altijd snel en wonderbaarlijk) dat deze marinier een ge raamte had gevonden. Het geraamte van een mens? Zo was het en niet anders. Dus togen afgevaardigden van de politie strandwaarts, ernstig en waardig, zoals het ons mensen bij dergelijke gelegenheden past. Gelukkig was ook de heer IJkelenstam meegegaan, en er bleek ras dat die meer verstand had van anatomie dan de mari nier. Het geraamte werd geïdentificeerd en bleek te zijn van een zeehond van vrij grote afmetingen. Afscheid Ds. J. C. van Dijt van Bloemendaal Wegens het verkrijgen van emeritaat nam ds. J. C. van Dijk Zondagnamiddag afscheid van de Nederlandse Hervormde Gemeente van Bloemendaal, na deze 23 jaar gediend te hebben. Het kerkje bleek voor deze plechtigheid te klein. Onder de vele aan wezigen merkten wij o.m. op de burge meester van Bloemendaal, j'hr. mr. C. J. A. den Tex; wethouder C, Schulz en prof. dr. mr. M. J. A. de Vrijer. Ds. Van Dijk sprak over Colossenzen 3: 117. Hy dankte het college van B. en W. van Bloemendaal voor zijn aanwezigheid! en sprak zijn voldoening uit, dat 'hij in deze femeente kan blijven wonen. Vervolgens erinnerde ds. Van Dijk aan de goede sa menwerking met de Kerkeraad. Ook schet ste hij de goede samenwerking met, ds. Oh. de Beus en dankte prof. De Vrijer, de heer Koopman, de kerkezuster. mevr. Prutser, de penningmeester, de heer Bierens de openbare orde. Alleen wanneer ieder c0^e°e v^'n. kerkvoogden en nog - - - - - - - vele anderen voor het werk, dat zij m het belang van het Evangelie hebben verricht. Namens de ring Haarlem voerde ds. W. Waardenburg het woord. Ds. Oh. de Beus, die de laatste spreker was, zei, dat velen door de prediking van ds. Van Dijk de weg naar Jezus Christus gevonden hebben en dit is het mooiste geschenk, dat een schei dende herder aangeboden kan worden. Ten slotte werd ds. Van Dijk toegezon gen Psalm 134 vers 3 en Gezang 280 vers 2. Zaterdagmiddag maakten velen van de gelegenheid gebruik om in het Jeugdhuis persoonlijk van ds. Van Dijk afscheid te nemen. Verschillende sprekers voerden het woord; ook werd een geschenk aangeboden. medewerkt zal dit euvel afdoende kunnen worden bestreden. Het Directoraat Generaal van de prijzen heeft voor 1947 een prij zenboekje samen gesteld, dat verkrijgbaar is in iedere boekhandel. Plet is de plicht van ieder, wanneer hij gevallen van prijsopdrijving ontdekt, zich tot een der leden van de plaatselijke commissie te wenden. Voor Velsen is deze commissie als volgt samengesteld: voorzitter: J. Stark, Dr. Schuitstraat 26 Beverwijk; secretaris: J. G. F. Veenhuysen, Feithlaan 18' Driehuis: M. Migchelsen, Burg. Enschedelaan 3 Sant poort; J. C. de Vlugt, Ahornstraat 4 IJmui- den-Óost; A. R. van Etten, Planciusstraat 14 IJmuiden-Oost; C. Scheringa, Mei doornstraat 26 IJmuiden-Oost; J. IT. Mar- celis, Trompstraat 14 IJmuiden-Oost; C. de Jong, Stationsweg 77 Velsen; Mevr. C. Maas-van Eekeren, Velserduinweg' 134 IJm.-Oost; H. A. J. Wullings, Corverslaan 64 Velsen-Noord; B. G. H. J. van Omme ren, Meerweidenlaan 15, Velsen-Noord; E. A. Kooijman, Noorderlaan 42, Velsen-Nd.; Mevr. M. G. Werre-Anthonisse, Harddra verslaan 18, Santpoort. voor en IJ oio Idee DINSDAG 13 MEI. Thalia. 6.45, 9.15 uur: Mrs. Miniver. De Pont- 8.00 uur: „Tamara". Rex. 8.00 uur: „Voortvluchtig" WOENSDAG 14 MEI. Bioscopen als Dinsdag. In Nederland wordt SB geëxperimenteerd In tijden van oorlog valt het economisch element in industrie en wetenschap veelal weg en overheerst het streven om ten koste van wat dan ook een voorsprong op de tegenstander te krijgen. Speciaal de weten schap krijgt in zulk een tijd vaak „blanco- crediet" in de hoop, dat op allerlei gebied aanzienlijke vooruitgang wordt geboekt. Juist in oorlogstijd wordt in dit opzicht veel gepresteerd, speciaal ten aanzien van de technische zijde en technische ontwikke ling. Het ligt voor de hand, dat men daarbij dikwijls tot resultaten komt, welke zowel vernietigend als productief in practijk kun nen worden gebracht. Hieronder neemt radar een bijzondere plaats in en de toe passingen daarvan in het na-ooiTogse be drijfsleven zijn reeds legio. Sedert enige tijd duiken uit het buiten land geruchten op, dat men druk doende is om radar dienstbaar te maken aan de visserij. Het principe van radar berust op de terugkaatsing van radiografische gol ven door voorwerpen, een radiografische echo als het ware. Door het radar-apparaat worden trillingen uitgezonden en de even tueel teruggekaatste golven worden weer opgevangen. De tijd welke de trillingen no dig hebben om de afstand heen en weer af te leggen naar het voorwerp, dat de tril lingen terugkaatste, wordt nauwkeurig af gemeten. Aangezien de snelheid van de tril lingen bekend is, kan men uit dit tijdsver loop nauwkeurig de afstand tot het terug kaatsende voorwerp bepalen. In de practijk werd de ervaring opge daan. dat niet alleen zeer massieve voor werpen als duikboten, doch ook andere lichamen de trillingen terugkaatsten. Uit de aard van de terug ontvangen trillingen bleek geroutineerd personeel op de duur in staat de geaardheid van het gepeilde voor werp vrij nauwkeurig te bepalen. Een duikboot bleek een heel ander beeld op het ontvangscherm te geven dan een school ha ringen. Het echolood, dat ongeveer op hetzelfde principe berust, wordt reeds veelvuldig en met succes bij de visserij toegepast en is vooral voor de trawlvisserij en het haring- trekken van grote betekenis, aangezien men met behulp daarvan een bepaalde geul of rug, waar toevallig veel vis zit, gemak kelijk kan volgen. Het echolood werkt ech ter uitsluitend verticaal, zodat men daar mee niet de omgeving kan afzoeken. Hier in nu voorziet radar. Door uitzending van gerichte trillingbundels kan men vele kilo meters in het rond gewaar worden, wat zich onder het wateroppervlak bevindt. Door combinaties van peilingen kan men zich een vrij nauwkeurig beeld vormen van de aard van het gepeilde voorwerp, de grootte, de plaats, de richting en de snel heid van voortbeweging. Een dergelijke waarneming vereist zeer veel routine en daar in Nederland nog be trekkelijk weinig op dit gebied is geëxpe rimenteerd, zal het nog wel even duren alvorens proefondervindelijk is uitge maakt, of radar ook aan de op dit gebied hooggespannen verwachtingen beant woordt. Gezien de mogelijkheden lijkt dit experiment belangrijk genoeg om de waar de daarvan voor de visserij nauwkeurig te onderzoeken. VTSSERIJBERICHT SCHEVENINGEN Besommingen trawlloggers: SCH 53 f 4600, SCH 180 f6450, SCH 107 £8900, SCH 118 18130, SCH 274 f2130. Besommingen kustvissers: UK 184 £740, ZZ 16 185, K 177 f 935. FEUILLETON door John Dickson Carr Vertaald door Alice van Iterson „Toby Lawes", vervolgde hij, '„heeft nooit iets voor je betekend. Je was een zaam en je verveelde je en je wilde graag iemand hebben om op te steunen. Je moet diezelfde fout nooit meer maken en laat het maar aan mij over om te zorgen, dat het niet meer gebeurt. Als zo'n kleinig heid als een moord het ditmaal niet ver hinderd had, dan zou er wel iets anders tussenbeide zijn gekomen. Maar At wood. dat was.mogelijk.iets anders!" „O ja?" „Hij 'hield werkelijk van je, op zijn ma nier. Toen hij over jou sprak, geloof ik niet, dat hij zich aanstelde. Het heeft hem er wel is waar niet van weerhouden je te gebruiken voor zijn alibi. „Neen, dat heb ik ook gemerkt". „Maar het veranderde niets aan zijn ge voelens. Ik vroeg me alleen af of het de jouwe veranderd had. De Atwoods in deze wereld zijn In ieder opzicht nogal gevaar lijk". Eve zat bewegingloos. Haar oogen schit terden vochtig in de schemering, waarin de tuin was gehuld. „Het kan me niet schelen, als jij voor ons alle twee denkt", zei ze. „Het is zelfs zó, dat ik er de voorkeur aan geef. Maar als er één ding is, dat ik je beslist niet wil laten denken, dan is het datgeen wat de familie Lawes dacht". Monsieur Goron, prefect van Politie te La Bandelette, wandelde de Rue des Anges in met zijn korte maar krachtige passen, die hem het air gaven van de Grote Mo narch, Zijn borst stak hij vooruit en hij zwaaide zijn rotting pleizierig in het rond. Hij was zeer voldaan over de wereld en haar bestel. De zeergeleerde Doctor Kinross, had men hem verteld, gebruikte de thee bij Madame Neill in de achtertuin van haar villa. Hij, Aristide Goron, was in staat hun beiden mede te delen, dat de zaak Lawes nu opgelost en tot een bevredigend einde was gebracht- Monsieur Goron keek vergenoegd de Rue des Anges rond. Die zaak Lawes had niet weinig bijgedragen tot de eer van de politie in La Bandelette. Journalisten en vooral persfotografen waren er zelfs voor uit Parijs gekomen. Hij had zich erg ver baasd over Dr. Kinross' pertinente weige ring om zijn naam in de zaak genoemd te zien en speciaal om gefotografeerd te worden. Maar als nu toch iemand de eer moest incasseren.enfin, je moest het publiek nooit teleurstellen. Het was een feit, dat Monsieur Goron zijn vroegere standpunt ten aanzien van Dr. Kinross moest wijzigen. Die man was een denk-machine, niet meer en niet min der. Hij was werkelijk bewonderenswaar dig. Hij leefde voor zijn geestesproblemen, en nergens anders voor, net zoals hij de prefect had verteld. ITij haalde de men selijke geest uit elkaar als een uui-werk en eigenlijk was hij zelf ook een uurwerk- Monsieur Goron opende het hek in de muur om villa Miramar. Aan zijn linker hand zag hij het pad., dat om het huis heen leidde en liep dit op. Het was eigenlijk ook een verlichting om tot de ontdekking te komen dat er nog wel een paar Engelsen waren, die niet schijnheilig waren, zoals die Monsieur Toby Lawes. Monsieur Goron begon de Engelsen nu beter te begrijpen. Inderdaad. Terwijl hij met zijn stok tegen het gras sloeg, kwam Monsieur Goron met een zwierige draai de achtertuin in. Het begon al donker te worden; onder de kastanje bomen klonk gefluister. Hij repeteerde juist de kleine toespraak, die hij wilde houden, toen hij plotseling twee gestalten voor zich zag staan. Monsieur Goron stond als versteend. Zijn ogen puilden bijna uit hun kassen. Een ogenblik stond hij zo te staren. Hij was een bescheiden man, een hoffelijk man, hij was iemand, die het prettig vond om andere mensen gelukkig te zien. Dus keerde hij om en ging dezelfde weg terug. Maar hij was ook een rechtvaardig man en wilde zelf ook rechtvaardig behandeld worden. Toen hij weer in de Rue des Anges stond, schudde hij moedeloos zijn hoofd. Hij stapte sneller door de straat dan hij gekomen was. Hij sprak te zacht dan dat iemand kon verstaan wat hij in zichzelf liep te mompelen. Maar iemand met zeer scherpe oren had hem nijdig kunnen horen brommen: „Vrouwen...» altijd even onberekenbaar!" EINDE.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3