Vijfduizend Duitsers, waaronder talloze „goede elementen" in ons land Zandvoort is tevreden, maar...." Santpoort Luidsprekers J. v. Ipenburg Sprong VhnPffMM. Leerling verkoopster gevr; nette meisjes DINSDAG 13 MEI 1947 ÏJMUÏDER COURANT De vreemdelingenpolitie heeft de handen ooi Tn een onderhoud met de heer H. R. Stoett. hoofdinspecteur van politie, chef van het bureau Vreemdelingendienst van de Amsterdamse politie, vertelde deze iets over de omvangrijke taak, waarvoor zijn tak van dienst geplaatst is. „Di Amsterdam alleen", zo zeide hij „zijn er nog 5000 Duitsers. In de afgelopen twee jaren hebben de 8 rechercheurs, die spe ciaal met dit onderzoek belast zijn de no dige gegevens verzameld. Wij hebben aan de „Commissie inzake verstrekking ver blijfsvergunningen voor Vreemdelingen" in Den Iiaag. advies over hen uitgebracht. Bij deze 5000 gevallen is een belangrijk aantal, dat gezien huil politieke antece denten niet voor verder verblijf in Neder land in aanmerking komt. Zij moesten eigenlijk naar het door gangskamp „Mariënbosch". doch dit is overvol door de 800 „ongewenste" Duitsers en aangezien de besprekingen met de ge allieerden over hun toelating tot Duitsland nog niet geëindigd zijn, krijgen, wij tot nog toe geen lege plaatsen. Wij moeten dus volstaan deze ongewenste Duitsers een straffe meldingsplicht voor te schrijven. Er zijn velen, die zich dagelijks bij ons moeten melden. Natuurlijk bevindt zich onder de 5000 een flink aantal, dat zonder bezwaar een verblijfsvergunning krijgt maximum- geldigheidsduur 1 jaar, waarna opnieuw aanvraag nodig is). Dezen mogen hier wer ken en hebben weinig last van ons". SS-'ers: vreemdelingen. „Hoe zit het met Nederlandse SS'ers, die tuin nationaliteit kwijt zijn?" „Alle Nederlanders, die in vijandelijke krijgs- of staatsdienst waren hebben de Nederlandse nationaliteit verloren. Zij zijn dus vreemdelingen en staan onder onze controle. Alleen in Amsterdam zijn er over de duizend van deze gevallen. Meestal krijgen zij een verblijfsvergunning (drie maanden) en wordt hun meldingsplicht op gelegd. Aangezien volgens een ministerieel besluit vreemdelingen, die in ons land po litieke activiteit ontplooien, worden uitge wezen, zal er een regeling getroffen moe ten worden ten aanzien van de Nederland se politieke delinquenten, die het staats burgerschap verloren hebben." Clandestiene immigranten. „Komen er veel Duitsers clandestien de grens over?" „Wij moeten gemiddeld driemaal per week een Duitser weer over de grens zet ten. Dit geeft bergen werk. De heren moe ten namelijk op dezelfde plaats waar zij binnenkwamen, geloosd worden. Hun op sporing is echter niet moeilijk want wij krijgen geregeld tips als er zich ergens een bevindt". „Wat gebeurt er met de Duitse vrou wen, die tijdens'de ooi-log met Neder landers gehuwd zijn?" „Als zij geen bezwarend politiek verleden hebben, krijgen zij een ver blijfsvergunning. De bedoeling is hun te zijner tijd de Nederlandse nationa liteit te geven. Op het ogenblik worden in hoofdzaak de gevallen van in Duitsland vertoevende, oorspronkelijk Duitse, vrouwen, die met naar ons land teruggekeerde Nederlandse mannen gehuwd zijn tijdens de oorlog be handeld. De geallieerden dringen aan op snelle afwikkeling van deze gevallen en vragen om toelating in Nederland van deze vrouwen. Als hun politiek vei'leden gun stig is en dit is heel vaak het geval krijgen zij een verblijfsvergunning, ten minste als hun echtgenoot in Nederland niet in handen van de bijzondere rechts pleging is geweest. Er zijn nog meer dan duizend van deze vrouwen in Duitsland en wij moeten hun toelating tot Nederland, indien mogelijk, evenzeer in de hand werken als wij aan de andere kant van de geallieerde autoritei ten verlangen, dat Duitsland de voor Ne derland ongewenste Duitsers weer op neemt". Biljarten Van Lochum kampioen De strijd om het kampioenschap van Neder land eerste klas klein biljart ln restaurant „Bolwerk" had Zaterdag en Zondag nog een spannend verloop. De vier candidaten verloren een of twee partijen. Het resultaat was, dat Van Locheum, Weber en Lankhof met 10 pnt. gelijk eindigden. Eerstgenoemde had 'n beter ge middelde en werd kampioen. Dat er goed ge speeld is, blijkt uit het feit, dat Van Lochum, Weber, Lankhof en De Jong naar de hoofdiklas promoveren. Na afloop van het goed door de vereniging DES geleide tournooi zijn de prijzen uitgereikt, waarbij de heren jhr. dr. J. C. Mollerus, voor zitter van de Nederlandse Biljartbond en Steffers het woord hebben gevoerd. De eindstand luidt: gew. verl. rem. pnt, alg.gem, 5 2 0 10 27.92 5 2 0 10 23.21 0 10 21.01 0 8 20.79 0 6 16.52 1 5 15.96 1. Van Lochum 2. Weber 3. Lankhof 4. De Jong 5. Hiemstra 6. Van den Berg 7. Van Dijk 8. Van Reyen Paardensport Cross-country bij Kraantje Lek De landelijke rijvereniging „Kapitein van der Wal" organiseert op Hemelvaartsdag een cross country bij Kraantje Lek. Landelijke ruiters en burger ruiters zullen in aparte klassen star ten. Omdat het voor Haarlem eigenlijk weer een begin van de paardensport betekent, zal het een lichte cross worden van circa vijftien honderd meter met weinig hindernissen. On geveer veertig landelijke en twintig burger- ruiters hebben ingeschreven. Vooraf zal door de deelnemers een terreinrlt gehouden worden. De cross begint om één uur. Internationaal congres van landbouwers Afgevaardigden van zes-en-twintig lan den woonden hedenmorgen de opening van het congres der „International Federation of Agricultural Producents (IFAP) in de Ridderzaal in Den Haag bij. Minister S. L. Mansholt hield de openingsrede voor dit tweede congres, dat tot 23 Mei zal duren. Hij noemde het arbeidsterrein der fede ratie, dat van de internationale landbouw, schier onbeperkt. Overal wordt de slagzin /vergroting der productie" gehoord. Er be staat geen twijfel over de noodzakelijkheid hiervan, doch anderzijds moeten de boeren tegen lonende prijzen kunnen produceren. De prijzen dienen daarom internationaal te worden gestabiliseerd. Slechts dan zal de boer zijn uiterste best doen om een top- productie te bereiken zonder vrees, dat zijn product „vergif op cfe markt" zal zijn. De landbouwwetenschap zal nutteloos zijn, zolang hij niet alle boeren bereikt. Ook op I dit. gebied bestaat een wijd arbeidsveld voor internationale samenwerking. Minister Mansholt zeide vooi*ts, dat naar zijn mening het individualistische karakter van de boer samenwerking moeilijk maakt, doch dat juist door middel van nationale samenwerkLng ook internationale samen werking bereikt, kan worden. In antwoord op deze openingsrede van minister Mansholt sprak de voorzitter van de IFAP, de 'heer James Turner (Enge land). Hoewel de industrialisatie haar ge weld aandeed, zo zeide de heer Turner, blijft de fundamentele waarheid bestaan, dat de economische stabiliteit van de we reld afhangt van die van de landbouw. Wij hebben geen andere ideologie, dan de sim pele waarheid, dat een welvarende land bouw zeer grote voordelen voor alle volke ren kan opleveren. De heer Turner sprak daarna over de samenwerking, die tussen landbouw en re geringen .moet. bestaan teneinde tot bevre digende resultaten te komen. Een goed ge leide landbouwpolitiek zal de wereld de weg tot economische en sociale redding kunnen wijzen. Het is nog een lange weg om tot de minimum standaard van gezonde voeding te komen, aldus de heer Turner, doch hoewel de wereld in vele opzichten nog in wanorde is, moeten wij aan de slag. Tenslotte herdacht hij de secretaris der federatie, de heer J. Vet, die in November bij de vliegramp op Schiphol om 'het leven kwam. Hij wijdde zeer waarderende woor den aan diens nagedachtenis. De heer J. v. Muiswinkel, Oranje Nassau- laan 94 te Overveen. vroeger een bekend aan nemer en bouwkundige, wordt 24 Mei 80 jaar. Het bestuur en leden van de Facultatieve vereniging voor lijkverbranding hoopt op Za terdag 17 Mei in hötel Lion d' Ór de heer T. C R. Smit te huldigen, die 25 jaar secretaris- penningmeester der afdeling is en meer dan dertig jaar propagandist voor verbreiding van de crematie-gedachte. Onder zijn leiding zijn vele excursies gehouden. Van halfvier tot half- zes is er receptie. Burgemeester H. van Alphen KRONIEK VAN HET KWAAD Verdovende middelen uit Duitsland De recherche van de Enschedese politie heeft in samenwerking met Britse en Duit se autoriteiten een complot ontdekt van een smokkelhandel in verdovende midde len. Voor honderdduizenden rijksmarken cocaïne en morphine is in Duitsland in be slag genomen. Enige tijd geleden werden aan de Neder landse grens personen aangehouden, die flesjes morphine bij zich droegen. Ook cocaïne kwam bij verschillende controles te voorschijn. Keulen en Diisseldorf schijnen de centra van deze organisatie te zijn, die thans door het ingrijpen van de politie een bedrag van een snilMoen rijksmark armer is geworden. Het onderzoek is nog gaande en het wordt niet onmogelijk geacht, dat dit complot ook in Nederland uitgebreide vertakkingen heeft. Men vermoedt, dat de smokkelwaar af komstig is uit oude voorraden van het Duit se leger. „Pluto" in Zaandam Het voorbeeld van de gealliëerden, die zich na de invasie met behulp van een pijp leiding van olie voorzagen, heeft inspire rend gewerkt op een aantal Zaandammers. Door een zelfgemaakte leiding voerden zij raapolie uit de opslagplaatsen van de olie- fabriek ,,'t Hart en de Zwaan" naar de daarnaast gelegen smederij. Zij wisten op deze wijze in 14 dagen tijd niot minder dan 1000 liter te ontvreemden. Drie van de da ders zijn naar Haarlem op transport ge steld en daar ingesloten. Veertien tegen een is gemeen Aan het slachten van een koe, die men Vrijdagavond per taxi in de Zaanstreek trachtte te vervoeren, blijken niet minder dan 14 personen te hebben deelgenomen. Twee van hen zijn voorlopig op vrije voe ten gesteld. De overigen zijn naar Haarlem overgebracht en zullen voor de Officier van Justitie worden geleid. Gokje Tien roulettespelei's, die in een Rotter damse gelegenheid hun financiën op het spel zetten, wexxlen door de politie naar andere, minder lucratieve oorden gebracht. De bankhouder, een slager uit Den Haag, bezat tijdens de inval reeds een dikke por tefeuille met ruim f 2300. Ook hij ver dween achter de tralies. Neen, ik kan niet zeggen, dat Zandvoort ontevreden is over het hier reeds bereikte wat de Wederopbouw betreft zo zei ons Burgemeester H. van Alphen maar ver heugd kunnen wij toch ook niet zijn- De tevredenheid betreft de bouwplan nen voor arbeidswoningen. Het complex van 41 huizen nabij „Ons Huis" is al aar dig gevorderd. Het is aan te nemen, dat de bewoners er aan het eind van Augustus kunnen intrekken. Een complex van 18 woningen in Plan Noord is aanbesteed en ook al gegund. Voorts wordt de aanbesteding voorbereid voor de bouw van 42 woningen ten N. van de Kerkstraat. Bij elkaar dus 101 arbeiderswoningen. Dit is, als men met verschillende andere gemeenten vergelijkt, niet slecht. Maar wij kunnen daarnevens niet de ogen sluiten voor het feit, dat van het grote plan van Ir. G. Friedhoff voor de Wederopbouw van Zandvoort de arbeiderswoningbouw is daarvan slechts een onderdeel nog zeer weinig kon wor den uitgevoerd. Zandvoort deelt de teleur stelling die vrijwel alle gemeenten moeten dragen, dat de Wederopbouw- plarmen in een veel trager tempo uit gevoerd kunnen worden dan aanvankelijk gehoopt en verwacht was. Kort na de oor log dachten wij zo vervolgde de burge meester dat het bouwen van ons Nieu we Zandvoort een quaestie zou worden van misschien 7 of 8 jaar. maar nu zullen wij blij zijn als in die tijd de helft zal zijn uitgevoerd. Misschien wordt het nog min der. Maar, wat wij doen aan de uitvoe ring van dit plan, moet goed zijn. Anders wachten ons de verwijten van het nage slacht. Zandvoort is gelukkig weer zover her steld, dat het enige duizenden badgasten kan ontvangen. Wij moeten evenwel van de vreemdelingenindustrie bestaan en daarom is het nodig, dat onze ontvangst mogelijkheden vergroot worden. Anders wordt Zandvoort teveel een plaats waar alleen dagjesmensen kunnen komen. Er is behoefte aan een flink hotel op de plaats waar vroeger Groot-Badhuis stond. Ook moeten wij zo spoedig mogelijk een con certzaal hebben. voor Haarlem DINSDAG 13 MEI Gem. Concertgebouw: Concert HOV, 8 uur. Westerhoutpark l A: O. R. G. centrum, lezing di*. L. A. Rademaker. 8 uur. Frans Hals:: „La *oute du bagne", toeg. bov. 18 J„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. City: .2000 vrouwen", toeg. bov. 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „Mijn meisje is eenu gangster", 2.00, 7.00 en 9.15 uur. Rem brandt: „Morgen is voor eeuwig", toeg. bov. 18 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Een zaak van leven en dood", toeg bov. 14 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Ridder der wraak", 2.30, 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 14 MEI Frans Hals Theater: speciale voorstelling „Pareh". 3 uur. HBS a. Raaks, lezing J. WSger over „Aïltagsprobleme und Erziehungskunst", uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. „Val" voor Engelandvaarders weer in behandeling Voor de Bijzondere Raad van Cassatie in Den Haag diende de zaak tegen C. J. A. M. V. te Hilversum. Verdachte is door het Bij zonder Gerechtshof te Amsterdam twee maal ter. dood veroordeeld. De eerste zaak betrof het feit, dat hij in Mei 1943 te Am sterdam én te IJmuiden een val had op gezet ter gevangenneming van een aantal Engelandvaarders, van wie er vier zijn ter doodgebracht. Het tweede geval waarvoor hem de doodstraf was opgelegd betreft het feit, dat hij in 1940 te Hilversum, in dienst van de Ortskommandant, diverse personen heeft verraden. De raadsman wees er voor de Raad van Cassatie op, dat requirant aanvankelijk als tolk bij de Feldgendarmerie optrad. Hij is toen van kwaad tot erger gekomen, al heeft hij alle moeite gedaan om er vandaan te komen. De opgelegde straf aohtte pleiter niiet redelijk. Hij releveerde in dit verband enige ver klaringen van getuigen voor het Hof te Amsterdam, waaruit bleek, dat requirant mensen gelegenheid' heeft gegeven te ont snappen. Hij betoogde, dat zijn cliënt niet een ver dorven mens kan zijn. De Procureur-Fiscaal concludeerde ten slotte ten aanzien van de tweede zaak tot verwijzing naar het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem en tot aanhouding van de eerste zaak tot de nieuwe behandeling daar heeft plaats gehad. Uitspraak op 9 Juni. Er is gelukkig zekerheid, dat nu in 1948 het nieuwe Zuiderbad gebouwd kan wor den, al is het dan ook nog alleen de onder bouw. bestemd voor het eigenlijke bad- bedrijf. Zo blijft Zandvoort vertrouwen in de toekomst stellen. Al zal het wat langer duren dan wij aanvankelijk gedacht heb ben, wij zijn overtuigd, dat het Nieuwe Zandvoort zal verrijzen! Zuinig met zuivel Export op onze boterham Het bedrijfschap voor Zuivel heeft aan de producenten van en handelaren in zui vel- en melkproducten een uiteenzetting gegeven, hoe het in het nieuwe seizoen de verwerking van melk tot zuivel- en melk producten en de afzet van deze producten denkt te doen verlopen. Daarbij is aangenomen, dat het melkver- bruik voor directe consumptie tot de hui dige omvang beperkt blijft en dat ook het gebruik van karnemelk aan banden blijft gelegd. De te produceren boter zal vrijwel uit sluitend voor de binnenlandse behoefte moeten dienen. De mogelijkheid bestaat, dat in het totale vetrantsoen van tijd tot tijd een groter deel in boter beschikbaar zal worden gesteld dan tot nu toe ge schiedde. Hetgeen inmiddels voor de kin deren van 314 jaar is gebeurd. De kaasproductie zal na de geringe om vang in de afgelopen wintermaanden snel toenemen. Ook deze opbrengst zal voor een deel in het binnenland geconsumeerd worden. Bij handhaving van het kaas rantsoen op de tegenwoordige grootte zal er naar schatting 13.000 ton voor export overblijven. Verder zal er binnenkort begonnen wor den met de aanmaak van melkpoeder, om een reserve-voorraad voor de komende wintermaanden te vormen. Levenslang geëist tegen kamp bewaker uit Amersfoort Een 24-jarige musicus uit Rotterdam ontmoette in Augustus 1946 in een orkest de 25-jarige klarinettist T. H. W. uit Val kenburg, die hij herkende als een van de bewakers van Amersfoort, waar hij enige maanden had doorgebracht- W. werd ge arresteerd en stond thans voor het Bijzon der Gerechtshof te Maastricht terecht. Een aantal voormalige gevangenen ver telden bijzonderheden over de wijze waar op zij in het concentratiekamp werden be handeld. Verdacht had veel gevangenen met knuppels geslagen. Ook werden ge vangenen voortdurend in diepe modder kuilen getrapt. Verdachte herinnerde zich van dit alles niets meer. Hij was in Duitse dienst geweest en aan het Oostfront ge wond. De advocaat-fiscaal eiste levenslange gevangenisstraf. Feest bij v. d. Berg Ter gelegenheid van het feit dat vijf werknemers, drie mannelijke en een vrou welijke respect 40, driemaal 25 en één 12 */2 jaar bij de N.V. v. d. Berg's Papierwaren- fabriek te Santpoort in dienst waren, heeft de directie voor het gehele personeel een groot feest georganiseerd, dat uitste kend is geslaagd. Alle jubilarissen kregen fraaie geschenken. De wederwaardigheden van de feestvarkens werden vervolgens op rijm wereldkundig gemaakt en verder zorgde Lou Marti met zijn assistenten voor een gezellige avond. Namens de overige jubilarissen bedank te de heer Teekamp de directie. SCHEEPVAART MIJ. NEDERLAND. Van der Waal 6 Mei van East Londen naar Durban. Manoeran, 7 Mei van Batavia naar Karachi. Poelau Laut, 10 Mei van Amsterdam naar IJmuiden; Oranje 10 Mei van Colombo naar Amsterdam, Java, 10 Mei van Batavia naar Amsterdam. Rotti, 10 Mei te Marseille. KON. HOLL. LLOYD. Merwede. 11 Mei te Amsterdam. Van der Velde, 11 Mei van Londen naar Amsterdam. K. N. S. M. Stuyvesant, 10 Mei van Dover naar Madeira. Hermes, 10 Mei te Lissabon. So crates, 9 Mei van Catagena naar Cristobal. COttica, 10 Mei te Paramaribo. Ardennes, 9 Mei van Tunis naar Bona. Borgfred en Theuses, 11 Mei te Amsterdam. Euterpe. 10 Mei van IJmui den naar Halmstad. Ardea, 10 Mei van Rotter dam naaT Tanger. Vinga, 8 Mei van Kimassi naar Instanboel. Odysseus, 11 Mei van Rotter dam naar Genua, Danae. 9 Mei van Iskindroen naar Kiuluk. Ari Scheffer, 10 Mei te Bordeaux. Vulca'his, 10 Mei van Savona naar Cagliari. Bacchus. 19 Mei van Barcelona naar Santeliu. Iris, 10 Mei te Oporto. Venus, 10 Mei van Alexandrië naar Jaffa. Caribia, 12 Mei te Odense. Roer. 11 Mei van Kopenhagen naar Amsterdam. HOLL. AFRIKA LIJN. Oranjefontein, 10 Mei, van Southampton naar Teneriffe. Klip- fontein, 11 Mei van Barcelona naar Marseille. Congostroom, 10 Mei van Lobito naar Novo- redon-do. K. P. M. Tawali en Tarempa beide op 11 Mei 12 graden 14 min. N. en 49 gr. en 52 min. O. Merak, BataviaMakassar, Tl Mei ter hoog te van Semarang. Tasman, Soerabaja—Koepang, lil Mei te Mauveva. GROTEI VAART. Aalsdijk. 11 Mei van Rot terdam naar New York. Abbedijk, 11 Mei van Londen te Rotterdam. Aldabi, Buenos Aires Rotterdam, 10 Mei op 18' 47" N. en 20' 29" W. Alphacca, Victoria—Rotterdam (via Curacao), l'l Mei op 16' 47" N. en 101' 33" W. Amstelstad, Antwerpen—New York, 10 Mei 300 mijl Z.W. v. de Scilly's. Antonla, 11 Mei van Poeloe Samboe te Saigon. And-ijk, New OrleansRotterdam, 11 Mei te Antwerpen. Arnhem CristobalAmster dam. 9 Mei van Cap Haitien. Amstelkerk, Am sterdamDuala, 9 Mei te Accra. Axeidijk, Bal- bao—Rotterdam, 10 Mei op 22' 26" N. en 56' 39" W. Berkel, CagliariRotterdam, pass. 11 Mei Beachy Bead. Beta en Unitas, RotterdamBa tavia. 11 Mei op 12' 21" N. en 47' 52" O. Bredero, 10 Mei van Hongkong naar Saletar (bij Singa pore). Cleodora. Gibraltar—Port Said, en Bah rein, pass. 11 Mei Pantellaria. Congostroom. 10 Mei van Lobito naar Novoredondo. Corilla, SydneyBahrein, 11 Mei op 18' 44" Z. en 146' 49" O. Dordrecht, KopenhagenBaytown. 10 Mei op 37' 34" N. en 32' 59" W. Erasmus. 11 Mei van Rotterdam naar Antwerpen, alwaar 11 Mei aangekomen. Esso den Haag, RotterdamAruba, 10 Mei op 30' 23" N. en 44' 14" W. Grootekerk, RotterdamSydney, 11 Mei van Genua. Hel vetia, Rotterdam—Tandjong Priok, 8 Mei te Aden. Indrapoera. RotterdamBatavia, 11 Mei te Port Said. Japara, KaapstadNew Orleans. 10 Mei op 1' 01" N. en 43' 22" W. Java. Tandjong Priok—Suez. 11 Mei op 5' 36" Z. en 101' 08" O. Johan van Oldenbarnevelt, Amsterdam—Bata via. pass. 11 Mei Finisterre. Katwijk, wordt 12 Mei n.m. van Setubal te Pernis verwacht. Klip fontein, 12 Mei van Genua te Marseille. Kota Agoeng. RotterdamBatavia, 9 Mei 11.30 van Aden en 11 Mei op 11* 21" N. en 55' 15" O. Ko ningin Emma, 9 Mei te Demerara. Limburg, 11 Mei van Amoerang naar Inobonto. Mapia, 11 Mei van Honoloeloe te Singapore verwacht. Modjokerto, 11 Mei van Batavia naar Rotter dam. Nieuw Holland, 11 Mei van Amsterdam te Tandjong Priok. Oranje, BataviaAmster dam, 10 Mei van Colombo. Omala, Curagao— Antwerpen. 9 Mei op 80 mijl West van Land's End. Oranjefontein, SouthamptonTeneriffe, 11 Mei op 48' 11" N. en 5' 36" W. Overijsel, San FranciscoBatavia, 11 Mei op 21' 40" N. en 166' 13" O. Ovula, Penang—Bahrein. 10 Mei op 6' N. en 90' 05 O. Papendreoht, Lorenzo Marquez- Abadan, 11 Mei op 17' 25" Z en 40' 32" O. Paula, 12 Mei van Singapore te Soerabaja verwacht. Prins Alexander, MontrealAntwerpen/Rot terdam, 8 Mei van Quebeck. Prins Willem 4, 11 Mei van Londen te Rotterdam. Radja. 11 Mei van New Orleans naar Beaumont (Texes). Rand- fontein, 11 Mei van Das es Salaam te Zanzibar. Rot tl, Karachi—Rotterdam, 11 Mei van Mar seilles. Salatiga, Portland (Or.)—Batavia, U Mei op 12' 35" N. en 142' 15" Oost. Saroena, 11 Mei van Miri te Pladjoe. Stad Maassluis, Rotterdam Baltimore, 9 Mei op 45' 09" N. en 27' 14" W„ 20 Mei te Baltimore verwacht. Stad Schiedam, 14 Mei van Bona te IJmuiden verwacht. Stad Arnhem, 10 Mei van Rotterdam te Bilbao om I voor IJmuiden te laden. Straat Malakka. 7 Mei van Singapore te La Plata. Sumatra, Batavia Singapore, 9 Mei van Belawang. Sunetta, 11 Mei van Rotterdam te Aruba. Taboelan en Tarempa. 9 Mei van Aden. en' 11 Mei op 12' 13" N. en 50' Taria, Dunedin—San Pedro (Californië), 9 Mei 21' 1155 Z. en 156' 50" W. Thorbecke, 11 Mei van Shanghai via Hongkong naar Rotter dam. Tiba, 10 Mei van Montevideo naar Rot terdam. Tiberius, New Orleans—Curagao. 9 Mei or 26' 40" N. en 87' 40" W. Tjibadak. 10 Mei v. Yokohama te Kobe. Tjimanoek, 10 Mei te Biak. Tjipondok, 11 Mei van Hyderabad te Manilla. Tjlsadane, SoerabajaBatavia, 11 Mei ter hoog te van Semarang. Utrecht, 11 Mei van Soerabaja te Makassar. Ternate, 9 Mei van Houston te New Orleans. Van der Waals. MobileMombas- sa. 8 Mei te Durban. Waterman, 11 Mei van Noord Amerika te Rotterdam. Aalsum. 10 Mei Amsterdam te Antwerpen. Aldebaran, New YorkAntwerpen, pass. 12 Mei 10 uur v.m. Dover. Algenib, 11 Mei van Victoria te Bahia. Arkeldijk, 11 Mei van Havana naar Corpus Christi. Cottica, vertr. 12 Mei om 22.10 uur van Paramaribo naar Trinidad. Delfshaven, Cardiff -Victoria Braz, pass. 12 Mei Canarische eilan den. Eemdijk, 10 Mei van New York te Boston Ena, Curagao—Gent. 12 Mei om 13 uur te Ter- neuzen verw. Grijpskerk, Coosbay—Rotterdam, 11 Mei van Cristobal. Hedel. 10 Mei van Rotter dam te Montreal. India mail (charter), 10 Mei van New York te Batavia. Lely, Buenos Aires Rotterdam, pass. 10 Mei St. Vincen.. Lorentz, Rotterdam—Shanghai, 9 Mei te Hongkong. Noor- dam. 10 Mei van Chester te New York. Prins Alexander, MontrealAntwerpen/Rotterdam, pass. U Mei Cape Race. Tjisadane, 13 Mei van Soerabaja te Batavia verw. Veendam, Rotter damNew York, 10 Mei op 41' 18" N. en 55' 46" W. Willem Barandsz, KaapstadLas Palmas, 11 Mei op 25' 26" N. en 16' 32" W. Zeeland, SSM. 11 Mei van Rotterdam te Dantzig. KLEINE VAART. Algarve, 10 Mei van Va lencia naar Carthagena. Alk. 8 Mei van Midd- lesbro naar Kolding. Birmingham, 11 Mei van Londen op de Thames. Corsica, 11 Meo van Rotterdam te Antwerpen. Depa. 11 Mei van Har- lingen naar Emden. Duiveland, 11 Mei van Rot terdam te Leith. Fiat, 12 Mei te Koge. Franka, 11 Mei van Savona naar San Antioco. Gaaster- land, 10 Mei van Blyth naar Londen. Glasha ven, 10 Mei van Vlissingen te Aarhus. Grebbe- stroom, 8 Mei van Huil naar Oslo. Haskerland, Hl Mei van Rotterdam te Kingslynn, Houtman. 10 Mei van Coloraine naar Exmouth. Ida, 10 Mei van Rariders naar Kopenhagen. Java, 11 Mei van Rotterdam te Aberdeen. Kaap Falga, 11 Mei van Orense naar Rotterdam. Nassauhaven, 8 Mel van Huil naar Hamburg. Nato, 10 Mei v. Antwerpen naar Lissabon. Nettie, 11 Mei van Rotterdam te Wismar. Oise, RotterdamParijs, pass. 10 Mei Rouen. Omlandia, 10 Mei van Ant werpen n. Rouen. Orion, 10 Mei v. Gravesend naar Middleöbro. Presto, 8 Mei van Antwerpen te Hartlepool. Rika. 12 Mei van Kopenhagen te Londen. Seaham, 10 Mei van de Tyen naar Londen. Vaderland, 11 Mei van Rotterdam te Bristol. Van Brakel, 10 Mei van Rotterdam te Gates Head. Van Gelder, 12 Mei van Penzance te Fowey. Wiking, 10 Mei van Emden naar Ko penhagen. Virgo, 10 Mei van Amsterdam te Halmstad. Wickenburgh, 12 Mei van Casablanca te Duinkerken. Zuyderburgh, 10 Mei van Stock holm te Helsinki. SLEEPBEDRIJF. Slbt „Ebro" met kraan, arriveerde 19 Mel van Havre te Hoek van Hol land. Slbt „Tyne" met „Dvndang", van IJmui den naar Manggar, pass. 10 Mei om 13 uur Perim. Slbt „Thames" met „Menoembïng", van Schiedam naar Soengeiliat, pass. 11 Mei om l Perim. Slbt. „Poolzee" met baggermolen en bak, van Schiedam naar Soerabaja, zette 11 van Suez de reis vorot. Voormalig wethouder op nieuw voor het Tribunaal De middagzitting van de eerste kamer van het Haarlemse Tribunaal werd gisteren hervat met de voortzetting van de behan deling van de zaak tegen de voormalige wethouder van financiën der gemeente Haarlem J. C. C. Nadat de voorzitter, mr. T. A. M. A. van Löben Seis de staf gebroken had over een brief, waarin de beschuldigde een niet ge ring aantal inlichtingen gaf aan districtsleider Van der Horst over de poli tieke gezindheid van enige vooraanstaande Haarlemmers, kreeg de verdediger mr. D. Schut, het woord. Deze betoogde, dat over het beleid van C. als wethouder geen klach ten gerezen waren, integendeel: hij had 47000 hl cokes en een grote hoeveelheid andere brandstoffen voor de bevolking we ten te behouden. De verantwoordelijkheid voor het oproepen der spitters was gelij kelijk over burgemeester, wethouder, amb tenaren van de tweede afdeling en politie verdeeld. Mr. Schut voerde aan, dat zijn cliënt hier onder Duitse druk stond en van twee kwaden het minst erge heeft gekozen. Pleiter was van oordeel, dat men hier niet met een aperte landverrader te maken had en achtte een tijd van twee jaar in ternering reeds een zware beproeving, te meer daar tevens een hoge boete opgelegd was. Na het pleidooi vroeg mr. van Löben Seis de delinquent hoe hij na Mei 1940 uit ideële overwegingen lid van de N.S.B. had kunnen worden, waarop het gebruikelijke antwoord volgde, dat bij een Duitse over winning de N.S.B. er voor Nederland het beste van kon maken, wat er van te maken was. „Dat is alleen een koopmansidee", vond de voorzitter, die de beschuldigde nadruk kelijk verweet, dat hij lid was gebleven, ook toen de Jodenvervolgingen, de depor taties en de fusillades al lang bekend wa ren. Maar C. kon. alleen maar verklaren, dat hij daar nooit van geweten had Uitspraak op 19 Mei. Nog steeds: de oude tube Per jaar verbruikt Nederland ten minste 100.000 kg materiaal voor de vervaardiging van tuben. Nog afgezien van een ernstig tekort aan lood over de gehele wereld, is met de invoer van een gelijke hoeveelheid nieuwe grondstoffen ruim honderd duizend gulden aan deviezen gemoeid. Het is dan ook dringend noodzakelijk dat het pubiiek bij aankoop van een volle tube, een ledige tube inlevert. Deze eis moet helaas onver minderd van kracht blijven. Het publiek en de handel wordt met de meeste klem ver zocht hun medewerking te verlenen opdat de voorziening van de Nederlandse indu strie met tuben gewaarborgd blijft. Bü het vliegveld Ypenburg hart v ochtend op de Rotterdamse weg onrte een botsing plaats tussen een vrachtauto militaire motorrijder De motorrijder in een Delfts ziekenhuis. De vrar» stuurder schijnt de Rotierdamsewee ziohtïg te zijn overgestoken. In de gemeente Vught. heeft een n verkeersongeluk plaats gehad: de «h V., per motor rijdende van Marktveld Boxtelseweg, werden door een autobi pen. De duo-rijder K. V. werd op sjJf en de bestuurder A. V. moest zwaar' in het ziekenhuis worden opgenomen Over het ingediende wetsontwerp zigmg en aanvulling van de militaire aè°- wetten heeft de bond van militaire slachtoffers zich tot de Tweede k- °0r"''1- - gewend met het verzoek enige amenÏÏT'^' in te dienen. De bond Is namelijk van m dat het ontwerp in zijn huidige vorm heel voldoet aan de verwachtingen, voo™ ?S opzichte van de invaliden en wezen In het Kurhaushötel te Scheve, belegt de internationale federatie van turele producenten (IFAP) een conn*/8?®*' voor 26 landen zijn uitgenodigd. De s'u k van de Landbouw treedt als gastvrouw»4 Minister Mansholt zal het congres ty ochtend officieel in de Haagse Rid!!^' openen, ei7JS Twee gebroeders uit Drachten, direcleu technisch leider van een stoomtimmerf-h werden wegens collaboratie door de zulven raad voor de bouwindustrie ln Frle'^' respectievelijk lot 4 jaar internering ent''11 beurdverklaring van f 65.000 en 2 jaar ini ring met verbeurdverklarlnge van f 73 ooo"^' oordeeld. vet' Uit een perceel in Den Haag Werd ijzeren geldkist, inhoudende f 1600 gestolen de Van Alkemadelaan werd een personens ontvreemd en uit het water aan de Haak te Loosduinen een stalen schuit. 'W55 Een vier maanden oude baby uit de dentie raakte in bed met het hoofdje onder kussen en stikte. De Jeugdherberg „Jong Amersfoort" in de loop der jaren duizenden trekkers' «i onderdak verschafte, bestond dezer dagen »H? tien jaar. Tijdens het zwemmen verdronk in Den Ha-' een 19-jarige jongeman. Op HAARLEM EN omgetog Het echtpaar R. Hoogland—J. Hoogland, v. Noorduin hoopt op 25 Mei zijn 55-jarig hu*«. lijksfeest te vieren. De Hollandse Maatschappij der Weiej. schappen houdt op Zaterdag 17 Mei haar y-j. lijkse algemene vergadering in het gebouw n- het Spaarne. Dr. J. H. F. Umbgrove zal «- voordracht houden over „Symphonie de aarde". Vrijdagmiddag 16 Mei zal in de cantineaa de Heemstedse Dreef een vergadering houden worden met als doel de stichting vy een vereniging van oud-Indisch gasten en p. repatrieerden in Heemstede. Renis is een voor bereidende bijeenkomst gehouden. 18 Mei hopen Oudei's geliefde TH. WOLTERMAN G. WOLTERMAN-KNEGT de dag te herdenken dat zij voor 25 Jaar in het huwelijk traden. Dat zij nog lang voor ons gespaard mogen blijven Is de wens van hun dankbare kinderen en kleinkind Janny-Ger. Jan-Bep. Ria-Arie Dieuwertje Anny Grietje Theo Velserduinweg 300. IJmuiden (O.) In aansluiting op de adverten tie van ons zilveren huwelijks feest houden wij Donderdag van 3 tot 5 uur receptie voor buren en kennissen. Fam. Heyllgeberg. Burg. Rambonnetlaan 44, IJmuiden. Bij m(jn vertrek naar Indië groet lk langs deze weg al mijn vrienden en bekenden. AB VELDMAN a. b. Johan v. Oldenbarneveld; Heeft U flessen, lompen of metalen, loopt even naar VELDMAN die komt ze halen. Voorheen Engelmundusweg 60 nu V. LINSCHOTEXSTRAAT 1 IJmuiden nabij Melkfabriek. FLINK DAGMEISJE gevr. van 8.30-4 u. gezin van 2 pers. J. H. Martens, Edisonstr 13. Jong echtpaar, Radiopell- dienst, zoekt ongem. KAMERS of BOVENSTUK, IJmuiden of omg. Br. L 1432 bur. v. d. bl. WEGGELOPEN Jonge hond (ruwharige Fox terrier) wit met bruin kopje. Tegen be loning terug te bezorgen Bloe- mendaalsestr.w. 147B, van 9 tot 12 en 2-6 uur. Tel. 5705 IJmuiden. Gemeub. ZIT- en SLAAPKA MER met kookgel. gevraagd v, 2 pers. Brieven L 1435 bur. van dit blad. TE KOOP: pluche tafelkleed,, 1 h. hoed a. n. m. 56, 1 p. h. schoenen m. 45, 1 p, bretels n. Overbiltweg 20, Santpoort. RADIOTOESTEL te koop. Br. L 1433 bur. van dit blad. Te koop grote VLAGGESTOK prijs f 8, Kon. Wllhelminakade 47 rd„ IJm TE KOOP: d. bl. dames zomer mantel en 1 pr. zw. d. sch, h. h. m. 37 f 2.50, Adres te vern, bur. v. d. blad. tandarts Hoofdstraat 29, Santpoort. Avondspreekuur voor Zieken fondspatiënten deze week Vrij dag van 78 uur. Tandheelkundige Inrichting W SWAAP Grote Houtstraat 99 aarlem Tel. 13728 Gehele Kunstgebitten 75.- Volledige behandeling In begrepen. Spr.uren van de Tandarts dagelijks van 1-2 uur en volgens afspr. Avondspr.uren: Maandag, Woensdag, Vrijdag 5-8. p. c. DE GEUS (oud-belast.ambt. te IJmuiden) Belastingconsulent Brederoodseweg 55 Santpoort Station Spreekuur v. 19.20 uur Voor Uw tabak sigaren en sigaretten naar Kapper TROMPSTRAAT 151 hoek van Speykstr le Prijs w. 6000.- 380 Prijzen 6 JU1VI TREKKINGl Geen uitstel, maakt spoed De Loten vliegen teegl PotUwinsels Box 809, 's-Hn«, Giro 211.000. Koopt b/dfcUI, Kiosken, Lissone, Sigm. JustUK STERK'S SCHOENMAGAZPN Trompstraat 1, IJmuiden (O.) Gevraagd Goed loon. IJMUIDER WASSERIJ, Snelliusstraat 39, IJmuiden, N.V. Melkinrichting GEMEENSCHAPPELIJK BELANG, Wijk aan Zeeërweg 160 vraagt voor spoedige indiensttreding voor kantoor: JONGSTE KANTOORBEDIENDE voor de fabriek: JEUGDIGE WERKKRACHTEN Aanmelden ten kantore. 500ste STAATSLOTERIJ 5e Klasse - 9e Trekking - 12 Mei 1941. HOGE PRIJZEN 00 20504 1500: 19153 1000: 1583 11 - 200-. 3572: 6177 6375: 2227; 2297; 3102: 9195< 10820: 12961: 13166 PRIJZEN VAN t 80.— 5 1095 1100 1196 1350 1377 1425 1482 1494 1517 1582 1721 2 1923 1933 2004 2057 2068 2077 2147 2160 2163 2232 2293 231] 1 2419 2423 2424 2499 2612 2626 2633 2865 2697 2932 2987 SWJ 0 3179 3197 3294 3418 3430 3526 3551 3709 3837 386 3680 40M 4 4148 4283 4565 4941 5081 5212 5489 5549 5594 5631 5652 6 5845 5881 5987 6041 6126 6150 6167 6202 6377 6399 642/ 1 6592 6627 6644 6701 6767 6892 6962 0 7585 7726 7733 7821 7916 7959 8024 l 400: 8219: I®» 10334; 12389: 12916; 1J3873 f 10?!. 11024 11935 12770 13623 15118 17815 19228 20043 21192 Tm 7263 7325 7401 7410 8120 8176 8180 8201 Kg 8418 8421 8465 8546 8726 8737 8794 8810 8858 9025 32JJ 9882 10031 10058 10166 10263 10630 10654 10752 10835 109 8 0928 ros: 11141 11165 11189 11507 11521 11647 11665 11748 11750 11812 1629 l»w 11989 12129 12236 12240 12244 12393 12407 12452 12165 12503 25.8 12813 12935 12938 12969 12973 12985 13227 13323 13458 13487 3541 13788 13910 14095 14122 14210 14330 14360 14361 14460 14473 4915 15184 15418 15838 16358 16376 16454 16527 17110 17237 17405 17409 i«r 17958 17979 18134 1B163 18.117 18337 IB903 18915 19067 19070 «129 19243 19345 19472 19515 19630 191166 10751 19852 19917 19967 19983 U" 20071 20270 20287 20373 20438 20535 20570 20641 20665 20852 Z0M0 21224 21390 21457 21518 21617 21911 .HOOGOVENS" IJMUIDEN De KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE HOOGOVENS en STAAL FABRIEKEN N.V. te IJMUIDEN vraagt voor spoedige indiensttreding a. enige TEKENAARS en TEKENAARS-CONSTRUCTEUR met ervaring in de kraanbouw; b. een M.T.S..er met ervaring in berekeningen op het gebied van kranen. SOLLICITATIES MET VERMELDING VAN LEVENSLOOP EN OP LEIDING WORDEN. VERGEZELD VAN EEN RECENTE FOTO. IN GEWACHT BIJ DE SOCIALE AFDELING „BLIJENHOEVE". li

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4