IJmuider Courant Ramadier neemt de zorgen op zich van Frankrijks voeding Maatregelen tegen het hamsteren van voedsel door Duitse boeren Bezwaren tegen de heffing-ineens 61c Jaargang No. 18632 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en SSratle 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, n 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. ÏÏTerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 14 Mei 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De Grote Verspilling M' a MD AG gaven wij de astronomische ItafiS 00 waarin Hanson Baldwin, 'Se expert van de New York Times, ae miutaire v uitgaven m de huidige, "i rtoaïe wereld heeft uitgedruktDit is M"° JrJffiorlogse wereld. Ze zijn met te lKen' ik zo1 ze he,r" f Van de tactiek, die de mens aan de jalen. van ,jdhl| maar die hij zo vaak S'toepas1- worden wij niet wijzer en niet be?r' voornaamste dagbladen in Ame- iiKtart ons nu, dat over de gehele rika w Stoa negentien millioen man onder wereld buna neg BaMwin,s de II'Getallen-beeld van de landsverdedi- K ri 1947 op „vredessterkte". De kos- gClgDat bij volgen. Veertig landen geza- k geven tweeëntachtig milliard gul- fa «r jaar aan bewapening uit. Dat be- JZet de gewone mens niet veel, want ra7 .Pang afgestompt voor de indrukken, Ï'J tSen vin staatsuitgaven wekken. J? Jjg zaak wordt duidelijker als hij leest, Slit^Vijfentwintig milliard meer is dan 'Sr ?e oorlog. Ieder hdrinnert zich, dat er I die laatste jaren voor 1940 zwaar werd iJanend. Nu, in een verarmde wereld, ,»n veertig landen er gezamenlijk nog Si procent meer aan uit. Ge kunt op- dat alles duurder is geworden. Dat "It Maar het blijft ontstellend. En bij' Le bedragen is niet eens inbegrepen wat S koste word't gelegd aan de ontwikke- l,e" van de atoombom, bacteriologische oorlogvoering, raket-projectielen en andere nieuwe bewapening. Het duidt niet op succes van de U.N.O., He organisatie der zoogenaamde Verenigde Volken En er is meer over te zeggen. On langs schreef onze Par ij se correspondent, Hat het uitgeputte Frankrijk 43.6 van de «eraamde uitgaven op zijn staatsbegroting hestemd heeft voor defensie. Hij voegde daaraan toe dat velen in Frankrijk erken nen dat dit ruïneuze apparaat geen prae- tische betekenis heeft. Het zou zowel door de Russen als door de Amerikanen zonder veel moeite overhoop gelopen kunnen wor den Bij de stand der moderne bewapening is Frankrijk niet meer verdedigbaar. Enge land is het evenmin. Na het noemen van dit tweetal is het overbodig de tientallen landen te gaan opnoemen, die in hetzelfde geval verkeren. Een volgende oorlog zal niet meer ge voeld worden met de wapens van de vorige, die voor zoveel landen te machtig bleken, maar met de nog geduchter wapens van de volgende. Dit is altijd voor velen moeilijk begrijpelijk geweest, maar niettemin telkens weer harde waarheid gebleken. Legers wor den dus op de been gehouden, ten koste van enorme uitgaven die herstel, vernieuwing en wederopbouw grotendeels beletten, of schoon zij in geval van een derde wereld oorlog hun landen niet zouden kunnen ver dedigen. Er zijn legerdelen bij, die voor orde-handhaving in overzeese gebieden worden gebruikt en deze taak in de huidige omstandigheden nog kunnen verrichten. Dat is ook in ons geval zo. De legers in eigen land hebben evenwel geen werkelijk nut als apparaten van defensie. Want oor logen tussen kleine en middelgrote, slecht- bewapende landen zijn niet meer te ver wachten. De machtigen zouden ze niet toe laten. Dus schuilt de enige oorlogs-moge- lijkheid in een derde wereldoorlog. Die zal voorlopig uitblijven, want men is er ken nelijk niet voor gereed. Er is dus een pauze, die men zich ten nutte zou moeten maken om hem te voorkomen en in die sfeer te ontwapenen. Maar dat doet men niet. De Grote Verspilling gaat voort, alsof er niets is. Daaromtrent heeft Hanson Franse regering neemt stakende meelfabrieken over Baldwin nog maar de uitgaven van veertig landen genoemd. Er zijn er vijftig in de U.N.O. en nog een flink aantal erbuiten. Ook heeft hij de kosten van ontwikkeling der nieuwe wapens onvermeld moeten la ten, omdat hij ze niet kent. Niemand kent ze in totaal, want deze dingen houden de betrokken machtigen voor elkaar en dus ook voor hun bevolkingen geheim. Het be treft ongetwijfeld nog vele milliarden. In dertijd hebben wij wel eens wat gehoord over de Amerikaanse uitgaven in oorlogs tijd voor de atoombom-productie en dat was eon veelzeggend onderdeel. „Milliarden over de militaire balk", heb ben wij gisteren boven het bericht omtrent die fantastische defensie-uitgaven gezet. Ja. Wat bedoelt men eigenlijk met allerlei fraaie betogen over wereldherstel en we deropbouw der wereld, als men dit soort beleid voert? Waarom zijn er geen grote plannen, geen machtige denkbeelden, geen stuwende krachten die een totale koers verandering beogen? Waarom duurt deze machteloze vertoning van het thans in de wereld regerende mensengeslacht voort? Gij zult zeggen, dat ik straks nog van de machtigen heb gesproken. Maar zij zijn alleen machtig in de zin van bewapening. Voor het overige tonen zij zich machteloos. Machteloos om iets beters tot stand te brengen dan deze treurige en redeloze mis lukking van het naoorlogse beleid. Wij hebben onlangs een interessant in terview met de Leidse medische hoogleraar prof. Bok, pas uit Amerika teruggekeerd, gepubliceerd. Hij zei dat Amerika Europa ver heeft overvleugeld in de toepassing van neiizame wetenschap. Niet in de weten- «ffP ze^> maar in de toepassing. Wij, in Nederland, hebben de mensen wel, maar me. de laboratoria en niet het geld. Waar om niet? Zie boven. Wij geven drie millioen j*'r dag aan defensie uit. Het onderwijs sunnen wij niet vernieuwen zoals wij zou- aen willen, sociale verbeteringen en de ringend nodige woningbouw kunnen wij iet uitvoeren zoals wij ze zouden wensen. y Zitten jammerlijk in de deviezen-nood. V'-allcs 1S in vele landen, in meer of min- u"a'e' i'-e'2ellde. Waarom? Zie boven. e'ei|ll de beschaafde wereld eigenlijk iwJÜV r moet een ommekeer komen. Missehi zijn. uen moet eerst de nood od het hoogst R. P. Vijftien jaar geëist tegen inwoner Vijfhuizen J* J B. H. uit Vijfhuizen, die carrière had gemaakt als col- Moi iWen groepsleider, had zich in bij de Landstorm Nederland ge- b' Waar bij afgericht werd als granaat- vprvWr 6-n a's Z0(^anig gebruikt werd bij de edging van het Kempenkanaal in 1944. Porf PHocureur-fiscaal bij het Bijzonder vwi i t°f te Amsterdam eiste tegen deze fitpiiv» ,^e ^00r getuigen als een „pro- eir..q„ ge|tenschetst werd en die tot het lonMo -i11. een. Duitse overwinning ge- afttöt' V1J n iaar gevangenisstraf met rip H«i,en 0ntzett,irig uit alle rechten voor <taur van het leven. Opraak op 27 Mei. De Franse minister-president Ramadier heeft gebruik gemaakt van zijn bevoegd heid, hem verleend bij de regeringsvor ming in Januari, de portefeuille van Voed selvoorziening onder zijn persoonlijke su pervisie te stellen. Hij zal, in ieder geval tot Augustus, zelf de verantwoordelijkheid voor Frankrijks voedselvoorziening op zich nemen, George Rastel, de commissa ris voor de Voedselvoorziening, zal in functie blijven. De nieuwe minister voor dit departement, Letourneau, heeft zijn post nog niet ingenomen. Ramadier heeft het plan dagelijks be sprekingen te voeren met de hoofden dei- verschillende afdelingen, die met de voed selvoorziening belast zijn. De Franse ochtendbladen, zowel die van links als van rechts en van het cen trum prijzen Ramadier eenstemmig om zijn moed om tot deze stap te zijn over- Critieke voedselsituatie in Parijs. Onder mededeling, clat deze stap nood zakelijk was om de broodvoorziening te Farijs te verzekeren, heeft het Franse ka binet besloten de Parijse maalderijen, waar gestaakt wordt, over te nemen. Reeds enkele uren na het uitbreken der staking vergaderde het kabinet, dat Ra- madiers plan tot overneming der fabrie ken goedkeurde. In een verklaring aan de pers zeide Ra madier dat een onmiddellijke actie nood zakelijk was wegens de toch reeds critieke broodsituatie in de hoofdstad. „Ik geloof dat de overneming der meelfabrieken de arbeiders zal doen inzien dat het hun plicht tegenover het volle is om aan het werk te blijven", zo zeide de premier. In geval zij toch blijven staken, zal hun taak door militairen worden overgenomen. Ook in de Franse provincie heerste enige arbeidsonrust. De havenarbeiders in Bor- Brand op de „Streefkerk" Aan boord van. het 6000 ton grote Ne derlandse schip „Streefkerk", dat van Calcutta op weg is naar Nederland, is brand- uitgebroken in het derde ruim, toen het schip in de haven van Genua voor an ker lag Ook ruim twee werd aangetast en de brand duurde hedenmorgen nog voort. De „Streefkerk" heeft rubber, jute en peper aan boord. Als oorzaak van de brand wordt zelfontbranding opgegeven. Staking in Leidse meelfabriek Zuidholland gedupeerd Dinsdag is opnieuw een staking uitge broken onder het technisch personeel van de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" te Lei den. Evenals enige weken geleden waren de loonvoorwaarden aanleiding voor een honderd man om het werk neer te leggen. De vorige staking kwam in 'enkele dagen tot een einde zonder verandering van de loonvoorwaarden. De meelfabriek „De Sleutels" voorziet een groot deel van Zuidhollanid van meel. Scheepvaartconferentie Adh/ttien zeevarende naties komen Vrij dag te Parijs bijeen voor de zitting van de voorlopige maritieme consultatieve raad. waarin de veiligheid ter zee en de naviga- tiewetten zullen worden besproken. Vertegenwoordigd zullen zijn: Australië, België, Brazilië, Canada, Chili, Denemar ken, Groot-Brittannië, Griekenland, India, Nederland, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Polen, Zweden, Zuid-Afrika, de Ver. Sta ten en Joegoslavië. (U.P.). deaux besloten te staken tegen het drei gende ontslag van ongeveer 200 hunner. In Cr ansae staakten enige mijnwerkers wegens gebrek aan brood. De autoriteiten zonden een nieuwe aanvoer van broden, waarna het werk werd hervat. De situatie in de Renaultfabrieken on derging geen verandering. De nog sta kende arbeiders hervatten hun werk nog niet, hetgeen de productie in de wel wer kende gedeelten van de fabriek ernstig hinderde. Grote brand op Coney Island In het hart van de amusements- wijk op Coney Island heeft gisteren nacht een felle brand gewoed. Het centrum van de brand was een blok houten gebouwen, waaronder een hotel van drie verdiepin gen. Er zijn geen berichten over doden of vermisten, doch brandweerlieden werden door de rook bedwelmd. Na vier uur slaag de men er in de brand onder de knie te krijgen, hoewel het vuur nog lange tijd voortwoedde. De zware rookwolken waren vele kilo meters in de omtrek zichtbaar en trokken duizenden nieuwsgierigen. Daar het zeer warm was, bevond zich reeds veel publiek op Coney Island. Het vuur werd met al het beschikbare materiaal bestreden. De schade wordt van niet-officiële zijde op minstens vijfhonderd duizend dollar ge schat. (U.P.) Geen antwoord op ultimatum van Duitse arbeiders Het bestuur der Britse zóne heeft, zo wordt gemeld, geen plannen om te ant woorden op het ultimatum dat de Düssel- dorfse arbeiders hebben gesteld met be trekking tot de voedselvoorziening. Er zijn daarentegen maatregelen genomen om de Duitsers te dwingen, hun aandeel in de le vering van voedsel te leveren. De Britse en Amerikaanse besturen zullen in de ko mende weken overgaan tot gedwongen re- quirering van overtollig vee op de Duitse boerderijen. Dit zal de eerste zijn van de „drastische maatregelen", die de Ameri kaanse militaire gouverneur Lucius D- Clay verleden week aankondigde, toen hij zeide, dat desnoods de hulp van de troepen zou worden ingeroepen voor het requireren van voedsel bij boeren, die nog steeds hamsteren. Taylor Ostrander, hoofd van het bureau voor prijscontrole van het Amerikaanse militaire bestuur, heeft verklaard, dat sommige Duitsers op de boerderijen in de Britse en Amerikaanse zones twintig pro-, cent van het inheems, geproduceerde voed sel achterhouden om prijs- en veilingconji tróle te ontduiken. Een officieel woordvoerder van het ge meenschappelijk bureau voor de voedsel voorziening in de Britse en Amerikaanse zönes te Stuttgart heeft verklaard, dat er nog geen uitzicht bestond op verhoging van de rantsoenen in de Britse zone, welke op het ogenblik een waarde van ongeveer achthonderd calorieën per dag vertegen woordigen. Men verwacht het huidige broodrantsoen van vijftienhonderd gram per week te kunnen handhaven. Volgens de woordvoerder lag de verantwoordelijk heid voor de huidige voedselcrisis voor ze ventig procent bij de Britten en de Ame rikanen namelijk door het uitblijven van invoer en voor dertig procent bij de Duitsers, namelijk door het niet inle veren van binnenlandse voorraden. Het gebrek aan vlees voor realisering van de rantsoenen vindt volgens de woordvoerder zijn oorzaak in niet efficiënte werking van het Duitse bestuur. Mijnwerkers „langzaam-aan". Een woordvoerder van het Duitse con- tróle-bureau voor de steenkoolindustrie te Essen verklaarde, dat bijna 300.000 mijn werkers klaarblijkelijk een langzaam-aan- actie begonnen waren. De productie is in de afgelopen weken dagelijks duizenden tonnen omlaag gegaan. Besprekingen in Engeland. Op het Britse ministerie van Buiten landse Zaken zijn hedenochtend besprekin gen begonnen tussen Bevin, minister van Buitenlandse Zaken, Lord Pakenham, mi nister verantwoordelijk voor het Britse bestuur in Duitsland en vier hoge func- Jefferson Caffery naar Washington terug? De Washingtonse correspondent van het Franse blad „rintransigeant" deelt mede, dat volgens zijn inlichtingen de ambassa deur der Verenigde Staten in Frankrijk, Jefferson Caffery, naar Washington zal worden teruggeroepen. Als reden wordt opgegeven, dat Caffery „een volkomen persoonlijke interpretatie van Trumans inzichten" geeft. Caffery zou worden vervangen door Herbert Matthews of Charles Behlen De Londense politiemannen hebben de naam kindervrienden te zijn. Bij de aan komst van de koninklijke familie kregen de kleuters de hulp van de bobbiesom ook een glimp van de koninklijke reizigers op te vangen Onder: De Britse koninklijke familie is weer thuis uit Zuid-Afrika: De officieren en beman ning van de „Vanguard", het schip waar mede de reis gemaakt werd, nemen met een ovatie afscheid van de koninklijke passagiers, die op de valreep de hulde in ontvangst nemen. tionarissen van de Britse bestuurscommis sie in Duitsland, die gisteren uit Berlijn zijn overgekomen, n.l. sir Sholto Douglas, generaal sir Brian Robertson en hun eco nomische en politieke adviseurs sir Cecil Weir en sir William Strang. Na de bespreking van hedenochtend hoopt Bevin in staat te zijn morgenmiddag in het Lagerhuis iets definitiefs mee te delen over de Britse politiek in Duitsland, in het bijzonder met betrekking tot de voedselcrisis en de toekomstige organi satie van de Anglo-Ameriikaanse zone. Philipsfabrieken in West-Duitsland Naar aanleiding van geruchten, dat de N.V. Philips voornemens is een fabriek te stichten in Aken heeft dc directie medege deeld, dat het inderdaad in de bedoeling Mgt, in de loop van dit jaar in Alten eul elders in Wcst-Duitsland bepaalde produc ten te gaan vervaardigen. Kolenproductie in Aprib 817.839 ton De Nederlandse kolenproductie bedroeg in April (25 werkdagen) 817.839 ton tegen 885.307 ton in Maart (26 werkdagen en 1 Zondag). De gemiddelde productie per- werkdag was in April iets hoger, namelijk 32-714 ton tegen 32,686 ton in Maart. De invoer bedroeg in totaal 354.351 ton, waarvan 259.448 ton uit Amerika, 83.216 ton uit Duitsland en 11.667 ton uit Polen. In Maart werd in totaal 379.319 ton in gevoerd. De totale voor binnenlands ge bruik beschikbare hoeveelheid bedroeg 1.003.793 ton. In de 83.216 ton uit Duitsland inge voerde kolen zijn 13.142 ton bruinkoolbri ketten begrepen. Daarenboven werd uit Duitsland nog ingevoerd 12.953 ton bun kerkolen. De invoer uit Amerika was 28.000 ton hoger dan de raming. De in voer uit Polen daarentegen bleef 3.000 ton beneden de geraamde hoeveelheid. Het woord is aan. Santayana: Wie zich het verleden niet kunnen herinneren zijn ver oordeeld hel te herhalen. Italiaanse kabinetscrisis kwam als een verrassing Dubbelzinnige houding der socialisten Het Italiaanse Kabinet-de Gaspcri is af getreden. De Italiaanse minister-president de Gasperi verklaarde, na kennis genomen te hebben van een communiqué van de be stuursraad der parlementaire fractie van de Italiaanse socialistische meerderheids partij, dat hij zijn mandaat niet langer kon uitvoeren en daarom besloten had het ontslag van zijn regering bij president de Nicola in te dienen. Het besluit kwam enigszins ate een verrassing, omdat de premier, naar men verwachtte, zou trachten het land te be waren voor een volledige kabinetscrisis en zich zou beperken tot een verbreding van zijn regering naar rechts. Dinsdagavond echter had de socialistische partij van Pietro Nenni besloten een afwachtende houding aan te nemen ten aanzien van de opneming van rechtse elementen' in het kabinet. Gezegd werd dat de Gasperi niet kon voortgaan te regeren met rechts zowel als met links. De Gasperi heeft dit besluit uitgelegd als een weigering der socialisten om de coalitie voort te zetten. De eerste veronderstellingen over wie de kabinetsformateur zal worden, geven opnieuw de Gasperi een kans, hoewel ook enige oudere staatslieden worden genoemd, die dan een nationaal eenheidskabinet zou den vormen. Genoemd worden Orlando, Sforza, Bonomi en Nitti. De grote vraag is echter wat de houding der communisten zal zijn. Nog onlangs hebben deze te ken nen gegeven dat zij bereid waren de Gas peri in een bredere regering te blijven steunen, aldus Un. Press. Deze ogenschijnlijk fraaie buitenplaats is een massale betonnen vesting, welke de Duitsers bij de Driebergseweg in Zeist lieten bouwen. Daar afbraak 300.000 zou kos ten, laat men het gevaarte voorlopig maar staan. Het heeft een vreedzamer bestem ming gekregen want in 't ondergrondse gedeelte worden thans champignons gekweekt. TWEEDE KAMER HEMELVAARTSDAG Morgen, Hemelvaartsdag, verschijnt ons blad niet; onze kantoren zijn die dag gesloten. K.V.P. stelt verlaging met 25 pCt. voor „De persoonlijke eigendom is één dei- zuilen van het maatschappelijk leven", al dus de heer De Wilde (A.R.) gedurende de financiële debatten Dinsdag in de Twee de Kamer naar aanleiding van het wets voorstel-Vermogensheffing ineens. „Behal ve dan voor wie niets bezitten", interrum peerde de heer H o f s t r a (Arbeid). „Toch wel", repliceerde de spreker; „als de Staat alles bezit, hebben zij nóg niets en zijn bo vendien hun vrijheid kwijt". Deze en dergelijke schermutselingen met de heer Hofstra en met de minister van Fi nanciën zelf kruidden het betoog van oud minister De Wilde. De overige sprekers hadden alle dezelfde bezwaren tegen het wetsontwerp. Het wa ren de heren Teulings, de financiële specialist der K.V.P., Van der Feltz (C.H.) en Bierema (Vrijheid). Het ontwerp beoogt een heffing ineens van vermogens, welke 2 milliard moet op brengen. Dit „ineens" beteekent niet, dat de aangeslagenen terstond de hun opgeleg de som in haar geheel dienen te voldoen. In bepaalde gevallen kan de betaling over vijf jaar verdeeld worden. Kort geleden is de Vermogensaanwasbelasting ingesteld, die bijna 3y2 milliard moet opbrengen. Het bedrag van 5y2 milliard der beide belas tingen samen komt ongeveer overeen met het totaal der geblokkeerde gelden. Het streven van de minister is nu, zoveel mo gelijk door beide belastingen alle geblok keerde gelden op te slorpen. De heffing ineens is mede bedoeld als de sluitsteen van de geldsanering. Thans echter blijkt dat er ook na de hef fing-ineens nog geblokkeerde gelden over blijven. Zeer vele „kleine luyden", wier spaargelden geblokkeerd zijn, vallen niet onder het aanhangige wetsontwerp. De sprekers wensten echter unaniem, dait de blokkering met en na dit ontwerp geëin digd zou zijn. Ook vonden de sprekers de belasting druk ondraaglijk hoog, vooral voor het be drijfsleven, dat juist nu vernieuwing van outillage nodig heeft. De Katholieke fractie wil daarom bij amendement een verlaging van 25 procent over de hele linie. Voorts zullen velen, om aan hun aanslag te kun nen voldoen, niet alleen vermogensbestand delen als effecten en vaste goederen moeten realiseren, maar ook bedrijfsvermogen. Om Antwerpse haven bestelt Nederlandse kraan Bij de aftocht der Duitsers werd Ant- werpens grootste drijvende kraan, een van 150 ton, opgeblazen. Daar de Belgische metaalindustrie tot nu toe geen drijvende kraan met groot hefvermogen heeft kun nen bouwen, heeft Antwerpen zich tot de werf „Gusto" in Schiedam gewend met het doel een nieuwe kraan van 150 ton te laten bouwen. Ook de vroegere kraan is door deze firma geleverd en tijdens een noodgeval werd zelfs een hefvermogen van 200-225 ton ontwikkeld. Genoemde firma heeft een offerte ingediend ten be drage van 32 millioen Belgische francs. hierin tegemoet te komen is de termijn op vijf jaar bepaald. De Katholieke fractie wil bij amendement deze termijn verhoogd zien tot acht jaar, waarbij dan over de laatste drie jaar rente moet worden betaald over het nog verschuldigde belastingbedrag. De K.V.P. heeft haar stem voor het ont werp niet afhankelijk gesteld van het aan nemen harer amendementen. De C.H. frac tie is tegen het ontwerp en ziet liever een gedwongen lening. De Communisten zullen ongetwijfeld vóór stemmen, al betoogde hun woordvoerder, de heer Hoogcarspel, dat men geen twee doch tien milliard moest heffen. De heren Hofstra en Schilthui s, beiden van de Partij van de Arbeid, toon den zich knappe verdedigers van het wets voorstel. Minister Lieftinck legde uit, dat het ont werp gezien moet worden als een deel van het gehele saneringsplan, waartoe behoren de monetaire sanering, de vermogensaan wasbelasting, de budgetaire sanering en de conversielening. De heffing ineens is daar uit niét weg te denken. Indien dit ontwerp niet aangenomen zou worden, ware een consolidatie der vlotten de schuld onvermijdelijk, hetgeen zeker tegen 3 procent diende te geschieden. Tegenover de heer De Wilde, die gespro ken had van „de tweede onteigening zon der schadeloosstelling", zou de heer Lief tinck het slagwoord willen stellen: de hef fing ineens is de tweede poging tot schade vergoeding zonder onteigening. De totale opbrengst van 5% milliard der beide hef fingen vormt een kwart deel der totale na tionale schuld. Minder kan al niet, doch bij een groter bedrag zouden zich bezwaren voordoen, waarvoor men halt dient te hou den. Morgen begint muziekconcours in het Bloemendaaise Bos Zoals wij reeds berichtten wordt morgen en Zaterdag het muziekconcours - van de Noord- 'nollandse Bond van Chr. Harmonie- en fanfa recorpsen in het Bloemendaaise bos gehouden ter gelegenheid van het zilveren, jubileum der Ohr. Harmonievereniging „Sursum" te Bloe- m endaal. Aan het concours gaat een jubileumsconcert vooraf, dat hedenavond om 8 uur in het Bloe mendaaise bos door „Sursum" onder leiding van de heer J. A, Meng gegeven zal worden. Morgenochtend wordt om half twaalf bij het Pannekoekenhuisje een aubade gebracht aan het gemeentebestuur en andere autoriteiten. Om 12 uur begint bij de Zomerzorgerlaan een tambour- en marswedstrijd. Van 1421,30 uur zal een concertwedstrijd plaats vinden in het Bloemendaaise Bos. Vrijdagavond 16 Mei geeft „Johez" uit Haarlem, directeur J. A. Meng, een concert in het bos. Zaterdag 17 Mei wordt om 14,15 uur een tambour- en marswedstrijd gehouden, en van 15—19 uur weer een concertwedstrijd in- het bos. Het con cours word-t besloten met een concert, dat ge geven zal worden door „Wilhelmina" uit Sant poort, onder leiding van de heer J. Groot. De volgende verenigingen zullen aan het concours deelnemen: „Patrimonium" uit Enk- huizen en Amsterdam: „Soli Deo Gloria" uit Weesp, Amstelveen, K. Z.dijk: Zaandam en Am sterdam; „Crescendo", Hoorn; „Nut en Ge noegen", Edam; A. D. V. E. N. D, O., Broek op Langendijk; „Valerius", Urk; „Excelsior", Texel; „De Bazuin", Utrecht; „Dient den Heer". Amsterdam; „Arti el Religioni". Haar lem; „Crescendo", Oostzaan; „Sursum Corda" uit Krommenie en Andijk-O. en de Oranje -Harmonie'Kapel,: Wormer,- Maurice Schumann spreekt in Haarlem De bekende Franse politicus Maurico Schumann, voorzitter van dc M.R.P., do vooruitstrevende Franse Katholieke volks partij, zal Zaterdag aanstaande om drie uur in het Katholieke meisjeslyccum aan de Dreef 22 voor de „Amities Catholiques Fran?aises" een niet-politieke lezing hou den getiteld: „De volgende oorlog zal niet plaats hebben." Gedurende de oorlog was hij bekend als „de stem uit Londen" bjj dc Franse uitzen dingen uit Engeland. Tevens is hij redac teur-buitenland van verschillende Franse tijdschriften. Onderhandelingen over Korea beginnen op 20 Mei Un. Press meldt uit Washington, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marshall en de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken Molotof zijn overeen gekomen om de Amerikaans-Russische commissie voor Korea de 20ste Mei te Seoul bijeen te roepen. Marshall vertelde Molotof Maandag in een nota dat hij de Amerikaanse commandant op Zuid-Korea, luitenant generaal John Hodge, opdracht heeft gegeven om onmiddellijke voorberei dingen tot de conferentie te treffen. Te zelfder tijd aanvaardde hij Molotofs voor waarden voor de bijeenkomst, zoals die in Molotofs nota van verleden week vervat waren. De voornaamste van deze voor waarden is dat elke Koreaanse fractie, wel ke zich verzet tegen de besluiten die de conferentie van Moskou in 1945 in zake een trusteeship nam, niet door de commissie in gehoor zal worden ontvangen. Britse vliegers op Ypenburg De Koninklijke Nederlandse vereniging voor luchtvaart houdt van 16 tot 19 Mei haar eerste internationale rally sinds de oorlog. In het kader van de openingsfees ten op Ypenburg wordt op 18 Mei een navigatie- en behendigheidswedstrijd ge- I houden, waaraan vliegers uit Engeland, Denemarken en Nederland zullen deelne men. De Engelse en Deense vliegers zijn die dagen de gasten van deK.N.V.L. Zij komen Vrijdagmiddag om half vijf op Ypenburg aan. Er staat onder andere een bezoek aan Amsterdam en Schiphol en aan de Philips fabrieken in Eindhoven op het programma. Onder de Engelse deelnemers aan deze rally bevindt zich Air vice-marshal Bor- ton en als vertegenwoordigers van de Britse Royal Aero Club, de heren Kenneth Davies en H. W. H. Moore. Behalve door de vliegfeesten zal er ook door de komst van deze Britten een verscheidenheid van vliegtuigen te bewonderen zijn op Ypen burg. Zo komen de buitenlandse gasten onder andere met Austers, Proctors, Mes sengers. Lockheeds en Consuls. EINDE HITTEGOLF. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Tijdelijk meer bewolking met vooral in de avond en nacht op vele plaatsen regen- of onweersbuien. Morgen over dag veel minder hoge temperaturen dan vandaag. Meest matige naar Wes telijke richtingen omlopende wind. Zon op Maan op 15 Mei: 4.48 uur, onder 20.26 uur 3.20 uur. onder 13.52 uur 16 Mei: Zon op.... 4.46 uur, onder 20.27 uur Maan op 3.34 uut. onder 15.08 uur (j000ot00waxwx)co»30oo0c>3000coo«>oc«».'

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1