Alsnog consumentencrediet voor bijzondere gevallen Frankrijk staat voor zware uren r Kunst-snippers j Wandversieringen van vorige generatie Italiaanse katholieken verloren een punt Panda en de M« ;ester .«detective De nieuwe bonnen Wereldnieuws WOENSDAG 14 MEI 1947 De Franse communisten in de oppositie, zullen zij een loyale oppositie vormen? Er bestaat niet de geringste twijfel over dat, na de oprichting van de Gaulle's R.P.F., het uittreden van de communisten uit Ramadier's kabinet het belangrijkste evenement genoemd mag worden uit de Franse binnenlandse politiek sedert de bevrijding. Met dit vertrek wordt een periode afgesloten, welke men zou kunnen noemen: de tijd van het steriele compromis. Er wordt ook een nieuwe fase mee geopend; een fase waarop men nog geen definitief etiket kan plakken, doch die waarschijnlijk zal worden gekarakteri seerd door sociale conflicten, stakingen, mogelijk onlusten, doch in èlk geval door een verscherping der tegenstellingen tussen het blok van het communisme en de rest van het Franse volk. (Van onze correspondent te Parijs) De realiteit is: dat ieder maal, dat er een belangrijk onderwerp op de regerings tafel werd gebracht Indo-China, Mada gascar. de steenkool van de Roer, en laat stelijk de staking bij Renault en de daar mede samenhangende politiek der dalende prijzen de communistische ministers een principieel ander standpunt innamen dan de rest van de regeringsploeg, waardoor de solidariteit en de eensgezindheid van de verschillende ministers niet meer dan een fictie werd, die elke autoriteit van boven en ieder vertrouwen van beneden-af radi caal ondermijnde. Ramadier zo goed als Bidault, Gouïn en men doet goed zich dat deze dagen te herinneren De Gaulle, regeerden bij de gratie van het compromis tussen tegengestelde stromingen. Frankrijk gaat nu zware critieke en mogelijk drama tische uren tegemoet. Het heeft geen zin dat te verhelen; het heeft evenmin zin zich er bij voorbaat overmatig over te veront rusten. De fictie van de Eenheid, de vermaarde Union Nationale, is verbroken en een nieu we oppositie neemt haar stellingen in. Tot nu toe bevond de enige oppositie van for maat zich niet in, doch buiten het parlement: dat was generaal De Gaulle. Van het moment van het vertrek der communisti sche ministers zal de tegenstand tegen de regeringspolitiek zich vooral weer binnen het parlementaire kader kunnen doen gel den: d'e regels van het democratische spel zullen, in beginsel, dus met meer scrupules gevolgd kunnen worden. En de democratie zal er zelf aan kracht en reputatie door kunnen winnen. Ook dat is hard nodig in het Frankrijk van vandaag. Geduchte wapenen. Niettemin blijft er een duister punt, een vraag zelfs, bezwangerd met angstige voor gevoelens. Die vraag is, of men de commu nisten als oppositie-partij méér crediet zal kunnen en mogen verlenen dan zij zich als regeringspartij niet waardig hebben be toond. In Engeland', dat nog altijd het voor beeld is van een ideale democratische staat, spreekt men van „Zijne Majesteits meest loyale oppositie". Die formule geeft op buitengewoon treffende wijze aan, dat ook een tegenstander daar met open vizier wenst te strijden en bestreden wenst te worden. Dat wil zeggen in dit geval: met democratische middelen. De Franse com munisten beschikken over geduchte par lementaire wapenen: hun fractie is kwanti tatief de sterkste in de Kamer en is boven dien het strengste gedisciplineerd. Doch buiten de wapenen bezitten zij ook nog andere strijdmiddelen in hun politieke ar senaal. Namelijk: stakingen, die in heel korte tijd het economisch verarmde land tot een compleet bankroet zouden kunnen brengen. De C.G.T., het Franse Vakver bond, staat in grote meerderheid onder communistische invloed, ofschoon die, vol gens de verkiezingen der laatste weken, enigermate bleek te zijn getaanid). Jacques Duclos, de zeer behendige com munistische fractieleider, heeft dezer dagen in de Kamer uitgeroepen: „nooit zullen wij onze linkerflank laten bedreigen." Als aan wijzing, als bedreiging zelfs, lieten die woorden aan duidelijkheid weinig te wen sen over. Men kan n,u slechts wachten op de daden, waardoor die woorden gevolgd zullen wouden Onderwijzers onder de wapenen Op 27 Februari waren in totaal 561 on derwij ^krachten in militaire dienst. Vijftig hunner zijn hoofd van een school. De minister van Oorlog heeft een schik king getroffen, waarbij bepaald wordt, dat aan onderofficieren van 30 jaar en ouder en aan korporaals en soldaten van 27 j aai en ouder, die voor hun opkomst bij L.O., ULO en MULO werkzaam waren, groot verlof of ontheffing uit vrijwillig dienst verband kan worden verleend, met uitzon dering van hen, die in de Overzeese ge biedsdelen verblijven, een opleiding heb ben genoten, in opleiding zijn voor de mi litaire administratie of tot het beroeps- of reservepersoneel van de Koninklijke Landmacht behoren. Militairen, die de gestelde leeftijden nog niet hebben bereikt en anders dan voor het vervullen van eerste oefening onder de wa penen zijn, kunnen voor groot verlof of ontheffing uit vrijwillig dienstverband in aanmerking worden gebracht, wanneer zij verbonden waren aan een onderwijsinrich ting, waarbij het aantal leerkrachten door opkomst in werkelijke dienst is terugge lopen tot minder dan vijftig procent. Dc Engelse „Filmproducers Association" en haar Amerikaanse tegenhanger, de „Motion Pictures Association" hebben tesamen een com missie van advies ingesteld om samenwerking In zaken van gemeenschappelijk belang te ver gemakkelijken. In Florence wordt op het ogenblik een tentoonstelling van Nederlandse kunst uit de 15e en 16e eeuw gehouden> die zich in een grote belangstelling verheugt. Yehudi Menubin heeft na zijn aankomst tezamen met zijn zusier Hephziba, op Schiphol aan een A.N.P.-redacteur gevraagd of Neder land gebrek aan grondstoffen heeft. Toen hij vernomen had, dat zulks het geval was. heeft hij ons getroost met de belangwekkende mede deling. dat men in Amerika auto's van glas vervaardigt, die veel steviger zijn, dan. de exemplaren, die wij tot nu toe kennen. Panorama-behangsels De firma Rath en Doodeheefver te Am sterdam exposeert in haar toonzalen een voornaam deel van de bekende oud-Franse Panorama-behangsels uit de collectie van André Carl'hian te Parijs. Zij vormen in de historie der wand-bekleding de overgang van het met de hand op linnen geschilderde behangsel en het wandtapijt (gobelin), naar het moderne papier van onze tijd. Zij wei-den door kunstenaars van naam ontworpen als Carle Vernet, Boilly, Lalitte e.a. Deze werkten ook mede aan de uit voering. Aanvankelijk vervaardigden deze artisten thuis de houten blokken waarop, fragmentarisch, de compositiën werden aan gebracht. Later geschiedde dit in fabrieken eh ontstond in het begin der 19e eeuw een bloeiende kunstindustrie, welker producten Een muziekcorps van kleurlingen-politiemannen, gestationneerd aan de Goudkust, is naar Engeland gekomen om concerten te geven. Het corps zal o.a. voor de Ko ninklijke familie optreden. De politiemannen verblijven momenteel in een militair kamp bij Houslow en oefenen naarstig. Eerste stap naar echtscheiding in de Italiaanse grondwet Uw pijnen verdwijnen met de schadelijke zuren, als ge met de beroemde dagelijksche (kleine) dosis Kru- schen de zuren verwijdert, die de pijnen verwekken. Dan smoort ge Uw rheumatiek als het ware in do klem. Niet zonder reden zweren tienduizenden oud-rheumatie-klijders over de geheele wereld bij Kruschen Salts. Zij weten bij ondervinding wat Kruschen voor hen deed. Volg hun goede voorbeeld, begin ook een bloedzuiverende kuur met Kruschen. Verkrijgbaar bij alle Apoth. en Drog. Fabr. Griffith Hughes Ltd., Manches ter (Engeland). (Adv.) De radio geeft Donderdag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 13.00. 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Platen. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Strijkorkest. 9.45 Lentevitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10,35 Musette-orkest. 11.20 Reportage. 11.30 Walsen 12.00 Bloemencantate. 12.35 Piano, orgel en zang. 33.15 Opera-muziek. 14.10 Gedichten van Lei- poldt. 14.30 Sextet, Brahms. 16.00 Voor zieken en gezonden. 16.05 Platen en sport. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Dansorkest. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Voor kleuters. 19.15 Cabaret. 19.45 Sport. 20.15 Frans concert. 21.15 Blijspel. 22,30 Natuur- décors. 23.15 Filmmuziek. HILVERSUM n, 415.5 M-, 218 M. en 1875 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Hoogmis. 10.00 Het Leger des Heils jubileert, wijd-ingsdienst. 11.30 Bach. 12.13 Voordracht. 12.30 Lunchconcert. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Lichte muziek. 14.40 Harp. 15.00 Koor. 15.30 Voor dracht. 16.00 Marinierskapel. 16.45 Declamatie. 17.05 Lichtklassieke platen. 18.00 „Vrij en blij". 18.45 Causerie. 19.15 Oude kamermuziek. 20.05 Werken van Handel en Bacn. 21.05 Reportage van het Ned. Jongelingsverbond. 22.45 Avond- wijding. 23.15 César Franck-programma. 23.40 Avondmelodie. Vrijd ag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gijmn. 7.30 Gram.pl. 8.50 voor de vrouw. 9.00 Kwartetten, Ravel en Debussy. 10.00 Morgen wijding. 10.20 Voor zieken. 10.45 Russische volksliederen. 11.50 Voor de vrouw. 11.30 Kron-t- jongmuziek, 12.00 Orgel. 12.30 Sportagenda. 12.35 Skymasters. 13.15 Salon orkest. 13.45 Gram.pl. 14.00 Kookkunst. 14.20 5e Symph. v. Williams. 1*5.00 Reportage heropening Ypenburg. 15.20 Operamuziek. 16.00 Alb. de Booy. 16.30 Jeugd uitzending. 17.00 Millersextet. 17.30 Plet Tiggers. 18.20 Strijdkrachten. 19.00 Denk om de bocht. 19.15 Jan Corduwener. 19.30 VPRO-cursus. 20.05 Sonate van Bach. 20.30 Christendom en cul tuur. 21.00 JVlen vraagt, wij draaien. 21.30 Buit. overzicht. 21.45 Straddva. 22.15 Jazz. 22,40 Avond wijding. 23,15 Symph. v. Mozart en Beethoven. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gebed. 7.45 Gram.pl. 10.15 Het Boek der Boeken 10.40 Planotrio v. Brahms. 11.00 Zonnebloem. 1*1.35 Als de ziele luistert. 11.45 Don Kozakken. 12.00 Angelus. 12.03 Yehudi Menuhin. 12.30 Stafmuziek Amsterd. politie. 12.55 Zonnewijzer. 13.50 Van man tot man. 14.00 Klanken uit Indië. 14.30 Eng. muziek. 15.10 Ka mermuziek v. Fauré en Debussy. 16.05 Eng. militaire band. 16.30 Na schooltijd. 16.45 Cock tail. 17.30 Celesta-octet. 17.45 Wat het buiten land leest. 18.00 Amusementsorkest. 18.25 Kath. Jeugd. 10.15 Ex-pol. gevangenen. 19.30 Pianoduo. 20.05 De gewone man. 20.13 Actualiteiten. 20.20 Orkest zonder naam. 20.45 Negerhoorspel. 21.15 Opera „Dldo en Aeneas". 22.00 Walsen; 22.15 Avondgebed. 22.55 Vaders dagboek, 23.00 Com- ponisten-fevue. (Van onze Romeinse correspondent) Er heerst verontwaardiging en conster natie in de rangen der Christelij'k-Demo- cratïsche Partij, de grootste partij van Italië. Tegen alle verwachting in, is uit de tekst van het grondwets-ontwerp het ene woord geschrapt, waarbij het huwelijk als „imdössolubile", onontbindbaar, werd ver klaard. Het bewuste artikel zegt, dat de staat de rechten erkent „van bet gezin als een natuurlijke gemeenschap, gebaseerd op het ('onontbindbaar) huwelijk". Dit artikel was aanleiding tot eindeloze debatten en tenslotte, na een zitting d*ie tot 's nachts drie uur duurde, is menovergegaan tot geheime, hoofdelijke stemming over het woord „indissolubile", waarbij 194 stem men werden uitgebracht tegen en 191 voor het bindend bijvoeglijk naamwoord. Een zeer geringe meerderheid dus voor hen, die de strijid hebben aangebonden met die ka tholieke zienswijze. De Christen-democraten hebben een com missie benoemd om na te gaan, hoe het komt, dat 37 katholieke afgevaardigden bij de belangrijke discussie niet tegenwoordig waren, hoe het verklaard moet worden, dat de partij leiding niet telefonisch de in Rome woonachtige kamerleden opriep om aan wezig te zijn bij de stemming en hoe het mogelijk is, dat zes Christen-democraten gestemd moeten hebben voor de nieuwe lezing van het artikel. Zij meenden n.l. on der de aanwezigen 197 medestanders te tellen en daaruit kan men tevens afleiden, dat een groet aantal niet-katholieke kamer leden die avond afwezig was, daar de Grondwetgevende Vergadering bijna 600 leden telt. De katholieken hadden voorts nog gere kend op de steun der communisten, wier woordvoerder Togliatti had verklaard, dat het proletariaat andere zorgen heeft dan echtscheidingsprocessen, welke passen in het kader der verdorven moraal van de bourgeoisie. Bij de geheime stemming heb ben de communisten echter volgens hun eigen theorieën gestemd en daardoor werd de zonderlinge verbintenis, die zij kort geleden met de katholieken aangingen, ver broken. Het eerste, en voorlopig zeker het enige huwelijk, dat uit hoofde van de nieu we grondwet ontbonden werd, was een po litieke „mariage de raison" Een eerste stap. Men denke nu niet, dat in Italië thans echtscheiding wettelijk geoorloofd zou zijn. Zo ver is men nog lang niet en waarschijn lijk zal hei vooreerst ook zo ver niet komen. Als men het heel sterk wil uitdrukken, dan kan men zeggen, dat door het schrappen van dat woord „onontbindbaar" de moge lijkheid is geschapen om t.z.t. een wetsont werp aanhangig te maken, waarbij echt scheiding onder bepaalde omstandigheden mogelijk zou woriden. Doch ook dan za*l er een ware orkaan losbarsten en in ieder geval een wijziging van de nieuwe grond wet nodig zijn. Eén maand geleden immers heeft de Grondwetgevende Vergadering ar tikel 7 goedgekeurd, waarbij het door Mus solini in 1929 met Paus Pius XI afgesloten verdrag van Lateranen wordt erkend en aan dat verdrag is onverbrekelijk verbon den het Concordaat, hetwelk echtscheiding zeer nadrukkelijk uitsluit. Meer „compromis" dan „grondwet" De objectieve beschouwer kan het niet ontgaan, dat de nieuwe Italiaanse grondwet sterk het karakter draagt van een compro mis tussen katholieke, socialistische en com munistische zienswijzen; de tekst bevat tegenstrijdigheden en doet Ofp sommige plaatsen veeleer denken aan een „veikla- ï'ing", saamgesteld uit idealistische pro grampunten van drie of vier vers drillende politieke partijen. De katholieken wilden met alle geweld de Lateraanse verdragen redden (vooral het Concordaat wordt door andersdenkenden heftig bestreden) en zij hebben dit doel glansrijk bereikt door die verdragen in de tekst der Grondwet te ver melden. Dat dit fel o-mstreden artikel 7 werd aangenomen, dankten zij echter aan de hulp der communistenHet communistisch partijprogram zegt weliswaar, dat ieder lid der partij atheïst en materialist meet zijn, maar er ook niet van terugschrikt af en toe het Vaticaan een dienst te bewijzen. In het Vaticaan maakt men zich over die hulp dei' communisten generlei illusies. Tussen Rome en Moskou is de strijd der mate heftig, dat voorlopig generlei com promis mogelijk lijkt. Met dat al heeft de steun der communisten het artikel 7 in de Grondwet gebracht en daarmee is reeds bereikt, dat echtscheiding in Italië uitge sloten is en dat de katholieke scholen de zelfde rechten genieten als de openbare school. Die beide punten hébben de katho lieken in een ander gedeelte der Grondwet, handelend over het Gezin, ten tweede male uitdrukkelijk willen vastleggen. Wat het huwelijk betreft, beten zij in het zand. Het onderwijsvraagstuk komt dezer dagen aan de orde. Spoorwegen en K.L.M. stich ten een autobusbedrijf De Nederlandse Spoorwegen en de KLM zijn overeengekomen gemeenschappelijk een autobusbedrijf op te richten, dat over 16 speciale Crossley-bussen zal beschikken, welke voor het vervoer van en naar Schip hol zullen worden gebruikt. Dit vervoer is uitsluitend bedoeld voor passagiers van de KLM en hun begeleiders, dus niet voor het publiek dat Schiphol komt bezichtigen. Het ligt in de bedoeling in de toekomst de gemeenschappelijke exploitatie van deze busdienst uit te breiden tot alle andere Nederlandse luchthavens. Amerika doet suggesties Griekse regering aanvaardt amnestie-voorstel voorwaar delijk Ofschoon bij de goedkeuring van Tru- mans hulpverleningsprogramma aan Grie kenland in het Huis van Afgevaardigden een amendement werd verworpen, dait de hulp afhankelijk wilde stellen van de voor waarde tot verlening van amnestie aan Griekse guerrilla's door de Griekse rege ring, heeft de regering van de U.S. toch een suggestie tot de Griekse regering gericht tot afkondiging van zulk een amnestie. De Griekse regering heeft thans in een nota die aan de Amerikaanse ambassadeur Lincoln MacVeagh werd overhandigd, grote trekken", doch voorwaardelijk, inge stemd met de Amerikaanse suggestie. Als voorwaarde werd gesteld dat de aan bevelingen der commissie van onderzoek schuldigd werden van misdaden volgens de gewone wet en wat het Amerikaanse, stand punt was omtrent de methodes en qualifi- caties van de missie van toezicht. Het Amerikaanse antwoord op de Griek se nota wordt heden of Dinsdag verwacht, voor de Balkan in zake oppertoezicht der UNO op de amnestie, zouden worden inge trokken. Zaterdag heeft de Griekse minister van buitenlandse zaken Tsaldaris een ontmoe ting gehad met de Amerikaanse ambassa deur en bij deze gelegenheid om ophelde ring der Amerikaanse voorstellen verzocht. Tsaldaris wilde weten wie precies van de amnestie voordeel zouden trekken, wat ge daan zou worden met de personen die be- Op het internationale kappersconcours in Parijs ging Nederland met de vierde prijs strij ken achter Frankrijk, België en Engeland. Over het zitten op bankjes Het zitten op bankjes, een in deze dagen vrijveel voorkomende gewoonte bij ver tegenwoordigers van het mensdom, heeft de Kampense gemeenteraad enige ge animeerde uren bezorgd. Deze goede stad heeft namelijk haar commissie voor strafvordering, dewelke bij de raad een voorstel indiende, om het vertoeven met leden van „de andere kunne" op openbare wegen of dijken, bermen of glooiingen radicaal te verbieden, tenzij de bedrijvers hun trouwboekje konden tonen ofwel wisten te bewijzen, dat zij tot in de tweede graad met elkaar verwant warenDe bankjes zouden hiermee meteen tot verboden terrein voor minnekozenden verklaard worden. Het voorstel is er „door" gegaan, nadat er echter een amendement aan werd toegevoegd, volgens hetwelk het „zitten op bankjes", een ieder vrij staat. Ple- sante herinneringen uit de jeugdjaren der Kamper vroede vaderen vormden de hevigste argumenten vóór deze toe voeging. De jeugd van Kampen haalt verlicht adem, de maan is weer gaan schijnen en de nachtegalen hebben het werk hervat. vooral in Amerika zeer gezocht waren. De thans geëxposeerde exemplaren zijn dan ook voor het merendeel afkomstig uit oude Amerikaanse huizen. De kamers, behangen met deze fantasieën boden natuurlijk geen gelegenheid voor het ophangen van schilderijen. Evenmin vormden zulke behangsels een eenheid met de architectuur, maar ze bezaten een heel eigenaardige charme. Zij gaven, als het ware, een beeld van de tijdgeest. Logische versieringen waren het geenszins. Zo kon het gebeuren, dat een tafereel waarop een verliefd paar, gezeten „aan-den-oever-van- een-snellen-vliet", met vliet en al mee draaide als de huisvrouw de kast opende. Of dat Calypso aan wanhoop ten prooi orn aat Mentor haar aanbeden Telemachus in zee had geworpen, met het bosje waarin en de fontein waarbij ze zat te wenen op de vlucht sloeg als madame la marquise bezoek ontving in haar boudoir. Door en door Frans zijn deze quasi-séhilderingen. Vaak geraffineerd zoals een inderdaad prachtig grisaille de „badende Venus" voor stellende, vaak ook druk, overladen, maar sierlijk-overladen zoals d'e „Jacht bij Com- piègne", voor mij het mooiste der tentoon stelling. De voorstellingen zijn variërend: Napo leon in Egypte, de hoffeesten op de Champs Elysées op de verjaardag van Lodewijk XVIII, mythologische en arcadische mo tieven. Omstreeks 1815 begon men rollen in plaats van blokken te vervaardigen en ont stonden bedrukte banen in plaats van vel len. In deze techniek werd o.a. uitgevoerd een Panorama van Parijs met de voor naamste monumenten en Versailles (de Orangerie o.a.) in fijne grijze tonen. Een weelderige scène is „de Oevers van de Bosporus", rijk opgesierd met Oosterse tempels, arcaden, palmtuinen, waarin oda lisken dansen. Opvallend is in de meeste taferelen het fraaie groen en de behandeling van het geboomte. Langzamerhand echter verminderde de artistieke kwaliteit, werden de kleuren hel ler. We naderen dan het „tijdperk" waarin het behangsel werd geboren met het „terug kerend" motief. De vervelende patroontjes, dé suikerzoete dessins, die in hun herhaling een obsessie werden in een ziekenkamer: die je hoofdpijn bezorgden: de wansmaak van de jaren waarin men zich liet fotogra feren bij een zuiltje, met een palm en een bloemenmandje. Dan ineens staan we in een tijd waarin het „dessin" uit den boze werd geacht. Contrasten. Nu lijkt het mij een voortreffelijk idéé om juist in deze tijd aan het publiek te laten zien hoe vorige generaties op hun manier het probleem „wand-bekleding" heb ben opgelost en tegelijkertijd de aandacht te vestigen op mogelijkheden die wellicht nieuwe wegen openen om een dreigend ge vaar van eentonigheid te voorkomen. HERMAN MOERKERK. Van 18 tot en met 31 Mei ziin de bonnen geldig: Vol&te Bonkaarten Ka, Kb. Kc 705 (serie Cl C-04 Algemeen 750 gr. suiker bote* .500 g, C-05 Algemeen liter l«r C-06 Algemeen 1 ei Bonkaarten Kd, Ke 705 (serie C)- C-14, C-15, 250 gr. suiker boW C-16 Algemeen strooi,^ 500 gr. jam stroop 250 gr. ehoe. ofTua^ ».ler Petrol^ l ei 73-1 Versn. C-17 Algemeen C-18 Algemeen Bonkaarten Ma, Md 706 (bijz. arhAU moeders) (serie C)*4 C-21 Suiker 250 gr. suiker, botoj 500 gr. jamTroop'^J -50 gr. ohoc. of suiW* Tabakskaarten enz. Qa. Qb, Qc 703- 73-1 Tabak 3 rantsoenen tabaken 73-2, 73-3 Tabak 2 rantsoenen tabSS 200 gr. ehoe., suikSÜ 200 gr. suiker, botataj «O gr. jam'rSSp'-i" 73-3-Versn. 100 gr. ehoe., suiker» 100 gr. suiker, boterham strooisel, en? „i r\ u 20<^ ®r" *arn> stroop, en/ Op deze bonnen mag eerst Vrijdas 11 Mei worden gekocht. De bonnen C-05 en C-17 Algemeen blil ven geldig voor het kopen van petroC tot en met 28 Juni. leurn Prof Picard stelt zijn onderduiken uit Naar het zich laat aanzien zal de afda. ling van de professoren Picard cn Cosvn? tot 4000 meter onder de zeespiegel, die oorspronkelijk begin Juni in de Goif van Nieuw-Guinea zou plaats vinden, niet oer der geschieden dan eind Juli 0f begin Augustus- De „Scaldis", het schip waarvan de ko gel te water zal worden gelaten, bevindt zich op het ogenblik op de Theems, waar het speciaal voor de tropen wordt inge richt. De experimenten in de Golf van Guinea zullen meer dan drie maanden in beslag nemen. Behalve de beide professo ren zullen ook biologen en oceanography naar de diepten der zeeën afdalen. Nieuw koor opgericht Te Beverwijk is opgericht een commu« nistisch gemengd koor. Het koor telt reedt 28 leden en staat onder leiding van By Nuyen. SPOORWEGRAMP IN SPAN,TE Te Yébenes nabij Toledo (Spanje) üijn twee passaglerstreinen met elkaar in bot- sing gekomen. Volgens totnutoe ontvangen berichten zijn hierbij twaalf personen ge dood en veertien gewond. Aanvragen tot 7 Juni indienen Het is gebleken dat vele personen geen consumentencrediet hebben aangevraagd toen de gelegenheid hiertoe openstond. Achteraf zijn talloze verzoeken om een consumentencrediet ingediend, welke ech ter niet meer in behandeling konden wor den genomen omdat de termijn hiervoor was verstreken. Wegens het grote sociale belang dat met het consumentencrediet wordt gediend, hebben de ministers van Financiën en van Sociale Zaken besloten om alsnog indiening en behandeling van aanvragen voor bizon- dere gevallen na de sluitingsdatum goed te keuren. Voordat tot verlenging van consumen tencrediet wordt overgegaan zal thans evenwel een nog nauwkeuriger controle op de aanvraag geschieden. Verlening van een consumentencrediet zal slechts geschie den in die gevallen waarin naar het oor deel van de districtsraad ernstige behoefte aan het crediet bestaat. Zij, wier aanvraag in het verleden reeds werd afgewezen, kunnen niet opnieuw een aanvraag indie nen. De thans nog te verlenen credieten zul len uiteraard naar dezelfde maatstaven worden toegekend. Ook de afbetalingsrege ling, welke voor de reeds lopende credie ten geldt, zal worden toegepast. De uitreiking dezer credieten zal in Juli geschieden. Aangezien de reeds verstreken afbetalingstermijnen niet op deze credie ten kunnen worden ingehaald, is besloten om een evenredige vermindering in de credietverstrekking toe te passen, zodat per vel waardebonnen vijf der reeds geldig verklaarde waardebonnen niet zullen wor den verstrekt. Met ingang van 16 Mei zullen door, de districtsraden voor het consumentencre diet aanvraagformulieren worden ver strekt, uiterlijk tot en met 31 Mei. Van 19 Mei tot en met 7 Juni is er gelegenheid de ingevulde formulieren, zo nodig met een door de werkgever getekende, werkgevers verklaring, bij de districtsraden voor het consumentencrediet in te leveren. De aandacht wordt er op gevestigd dat na 7 Juni onder geen enkele voorwaarde aanvraagformulieren door de districtsraden worden aangenomen. Ook de na deze da. turn met de post binnengekomen aanvra» gen worden terzijde gelegd. NIEUW STATISTISCH ZAKBOEK. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een nieuwe uitgave van het „Statistisch Zakboek" het licht doen zien. Hierin zijn, voor zover mogelijk, de cijfers van de jaren 1914- 1945, alsmede die van de laatste vooroorlogse jaren opgenomen. Het boekje begint met een hoofdstuk „oorlogsschade en herstel", waarin een overzicht gegeven wordt van de gevolgen van de oorlog en de bezetting en het na de be vrijding ingetreden herstel. Hierna volgen sta tistische gegevens over Nederland op democra tisch, economisch, sociaal en cultureel gebied. De ex-burgemeester van Franeker is door het Bijzonder Hof te Leeuwarden tot 8 jaar R. W.I. veroordeeld. 34. Panda hing aan de regenpijp en loerde door het raam naar binnen. Nu, wat hij daar zag was de moeite waard, want de eerste figuur die hij in de gaten kreeg, was de motorrijder die hij al een paar keer radiatordoppen had zien stelen! Tegenover die motorrijder zat een heer met een on gunstig gelaat en loerende ogen te praten. ,Je hebt dus nog steeds geen succes ge had!" snauwde de heer. „Hm! Ik wilde dat ik die vent te pakken had, die onze zaken heeft bedorven! Het is onbegonnen werk, om alle radiatordoppen van alle auto's af te schroeven! Als we nu nog maar wisten wat voor merkauto het was!" „Het leek anders zo'n goed plan!" zei de motorrijder. „Niemand zal gestolen diamanten in een radiatorknop zoeken! Ik begrijp alleen nietOp dat moment rinkelde de tele foon luid en doordringend. Het was de por tier, die waarschuwde, dat er een dikke detective het gebouw was binnengeslopen. De plichtsgetrouwe man had gelijkwant de grote speurder Snufkens scharrelde op de gang rond en had nèt een deur in te gaten gekregen waar een lichtstraal onder uit straalde.»». Van cent tot monument Appèl aan oorlogsgelofte op de Grebbeberg Toen de bezetter het bevel gaf, dat alle koperen en zilveren munten moesten wor den ingeleverd, hebben zowel de illegale pers als de Engelse zender dringend ver zocht, zoveel mogelijk geldstukken te ver stoppen. „Verberg in ieder geval een rolletje met 50 bronzen centen om op die ma nier een bijdrage te leveren tof de oprichting van een oorlogsmonument op de Grebbelinie", zo werd in 1942 gezegd. Tijdens een plechtigheid, die Maandag op de Grebbeberg werd gehouden, bracht de voorzitter van „die Haghe Sangers", het koor, dat bij deze plechtigheid zong, de stille belofte, welke talloze Nederlanders in de donkere jaren der Duitse overheer sing ongetwijfeld hebben gedaan, in her innering. De leden van het koor hadden hun aan deel aan het monument reeds bij zich, zo dat de burgemeester van Rhenen, wie de taak der inzameling op de schouders rust, verscheidene honderden bronzen centen mocht ontvangen. De voorzitter spoorde tegen het eind van zijn toespraak de Ne derlanders aan, het benodigde materiaal in de vorm van millioenen centen te verga ren. Tegenover het kerkhof van de Grebbe berg, is een terrein ter grootte van 1 hec tare aangekocht, om het monument op te richten. „Grootmoedig" besluit. Radio Boedapest meldt, dat Stalin heeft besloten al e Hongaarse krijgsgevangenen in yri herd te stellen en naar Hongarije terug te brengen. Dit besluit werd aW radio Boedapest door de boyj gezant medegedeeld aan de communis tische Hongaarse vice-president. Ook gij, Zwitserland? De algemene er- gadering van de IC AO, de internal- nale burgerluchtvaartorganisatie. nee1 met 27 tegen 3 stemmen besloten, Spanje als lid te royeren. Ierland, iwj tugal en Zwitserland stemden tegen a royering. Acht jaar in pyjama's. Hjalmar Schaal die tot acht jaar dwangarbeid is ver oordeeld, werd, toen hij op jransp ging naar het werkkamp, door grote menigte Duitsers toegCTUJj Schacht verklaarde aan de pers, a het blauw-wit-gestreepte gevangenen uniform niets nieuws zou zijn, aaai i altijd pyjama's van d*ie kleur had s dragen. Oude mannen. In het Mexicaanse doip Ruidoso is een 137-jarige Indiaan gj dekt, die reeds zijn derde natöjur U gebit heeft en nog met behulp van. wandelstok rondscharrelt. De S0\J Unie eist de eer op, de oudste mwo te bezitten, namelijk Wallis Ser0e\vi die 142 jaar oud is. Guerrilla's. De Griekse generale staf e®1 mede, dat de guerrilla-strijders d de afgelopen maanden de w' Noord-grens zijn overgestoken, om het buitenland opgeleid te thans weer in groten getale ^an Griekse grens klaar staan om vaderland binnen te vallen. Explosie. Tengevolge van een bran Dinsdagavond laat een geallieerd nitie-dépöt in Napels in de lucm js vlogen. Volgens de eerste bericn zijn vele burgers gedood en is er stige schade aangericht. Geen onderhandelingen. Radio Y.a W* heeft stellig ontkend, dat er onder delingen gaande zouden zijn yw herstel van de diplomatieke betref, gen tussen de Heilige Stoel en de r se republiek.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2