Herrijzenis van Nieuw-iJmuiden begint vermoedelijk in Augustus Ajax kan in Beverwi k kampioen worden „Santpoorts Bloei" heeft 600 leden ^ppjsnAG 14 MEI 1947 IJMUIDER COURANT Een moderne woonwijk is ontworpen TTmuiden is een niet-officiële N,euW"; S deel van IJanuiden, dat ligt mam„Vdê Julianabrug en de Watertoren, tossen as logsjaren zeer geschonden, Het "iftoSs w «1= tet ware het hart daat aLn gerukt. Van het duinterrein tot St Noordzeekanaal gaapt een grote awa. schootsveld moesten de Duitsers won L* van de versterkingen van de Noordzeehanaal te kunnen ^Ew-IJmuiden zal vermoedelijk in de wederopbouw beginnen. Het L deei van het schootsveld', name- tmein, gelegen tussen de Julia,na- "Jj de Houtmanstraat, het Kennemer- wa en de Westelijke rand der bebouwing, t net eerst voor de wederopbouw in werking en de plannen hiervoor zijn zo g«™aï gateed, in grote trekken ten imn- Sfc' Wannea de 275 woningen, ondenge- toacht in 185 huizen gereed zijn, zal S een stadsdeel zijn herrezen, waarin „niets van het oude terugvindt, geen enkele straat krijgt zijn oude beloop terug. De architect, de heer W H. J. Hoosemans iS ons het een en ander over het be- Tincrsolan medegedeeld en uit hetgeen Kfvffide mochten we afleiden dat iL P?n moderne woonwijk zal ontstaan, met vele tot nu toe in onze ge rente gangbare ideeën gebroken wordt. Het stratenplan In het stratenplan vinden we als in het JVallende bijzonderheid de boulewttd, «f ongeveer Noord-Zuid het gehele plan doorsnijdt. Deze boulevard krijgt tussen de !S een breedte van 35 m. Hij loopt van E Kennemerplein, althans waar vroeger het Kennemerplein was, tot aan een plein- 5e nabij de halte Julianflkade, en het mid den waarvan een hoogte komt van waar In een fraai uitzicht krijgt op het Noord- OTkanaal. In het Zuiden sluit deze boule- anri bii de groene strook, due van hte met een knik doorloopt tot de Zuide lite grens van het bebouwingsplan. Ver der zijn hier natuurlijk verschillende stra- 'en ontworpen, waarvan één dwars door de boulevard loopt. Het bijzondere is hier, dat de gevelrij van de huizen aan de boulevard niet door deze dwarsstraat onderbroken wordt De verbinding geschiedt door een uoortwoning. Van de Kennemerlaan af ziet men dus een ononderbroken rij huizen, alle met een étage er op. Ook de huizen rond het monument krij gen bovenwoningen. De straten, aan beide zijden van de bou levard ontworpen, krijgen tussen de gevels een breedte van 13 tot 15 m. Tussen de huizenblokken komt een strook van ongeveer 10 m 'breedte. Door d'eze be planting komt een pad naar de achterzijde der aangrenzende huizen. Woningen voor grote gezinnen. Langs de Houtmanstraat komt een wo ningbouw van een bijzonder type. Het wor den één-gezinswoningen speciaal voor grote gezinnen, met een inhoud van 349 rn3. Een andere bijzonderheid is, dat hier de stro- kenbouw wordt toegepast, hetgeen wil ze>g- gen,'dat d'ëze rij zowel 'aan-de Vóór- als aan de achterzijde aan de straat ligt. Iets dergelijks vindt men ook in Amster dam-West. Kennemerplein komt niet terug. Het oude Kennemerplein zal niet meer terugkeren. De Kennemerlaan wordt op dezelfde breedte over het voormalige plein doorgetrokken. De rooilijn wordt echter ge deeltelijk ingenomen door een deel van de groene strook. Het is bebouwen gedeelte is natuurlijk bestemd voor winkelbouw. Voorts wordt op de hoek van de Houtman straat een groot terrein gereserveerd voor een bioscoop. Het gedeelte van het bouwblok, dat langs de Kennemerlaan is gelegen, valt echter buiten 'het plan, dat de heer Hoosemans on der handen heeft. Huizen van velerlei typen. Zoals reeds gezegd, bedtraagt het totale aantal huizen, dat gebouwd zal worden 185. Hiervan worden 140 één-gezinswoningen; het aantal met étagewoningen bedraagt 45. Op élke benedenwoning komen echter twee étagewoningen. Onder de 140 één-gezins woningen komen 16 woningen voor ouden van dagen, die zo ingericht worden, dat het gehele leven der oudjes kan geleefd wonden, zonder dat de trap er een rol in speelt. Alleen voor een eventuële logé is boven een kamertje. Voor de rest is alias op de begane grond. De woningen zijn over het algemeen zo ingedeeld, dat de „mooie kamer" is verval len, Er is één grote woonkamer met daar achter een „eetkeuken". Alléén in die stra ten, waar men de zon achter heeft, as de woonkamer weliswaar ook achter, maar is aan de voorzijde een klein kamertje om de bewoners een uitzicht op de straat te geven. In sommige blokken zijn woningen zon der schuurtjes. Deze woningen hebben een bergplaats in huis. Voor de twee boven woningen zijn in elk benedenhuis twee bergplaatsen gebouwd. Verder kan nog worden vermeld, dat in elke woning een douche komt, dat alle huizen een sdhuine kap krijgen, dat de bovenwoningen toegang krijgen langs een buitentrap, dat het voor nemen bestaat in het complex ook een buurthuis te bouwen en dat er vermoede lijk geen winkelhuizen zullen komen, want daarvoor is de Kennemerlaan. Het is ongetwijfeld een mooi plan verwacht mag worden, dat wanneer de woningen gereed zijn, er wel een run zal ontstaan. Want het aantal gegadigden zal het aantal „plaatsen" ongetwijfeld vele malen overtreffen. De „Ophir" vaart proef Het motorschip Ophir van de Konink lijke Paketvaart Mij., gebouwd in 1928, dat sedert midden 1946 ter reparatie bij de Amsterdamse Droogdok Mij. lag, kwam al hier uit Amsterdam aan voor het maken van een tweedaagse proeftocht. De officiële proeftocht wordt op He melvaartsdag gehouden. DE WIL JO-BAND VIERT HAAR EEN-JARIG BESTAAN. Zaterdag geeft de Wiljo-band een feest avond voor genodigden, ter viering van haar een-jarig bestaan. Dezelfde nummers en schetsen, die de band steeds voor sanatoria, liefdadigheids' instellingen brengt, zullen ook dan gege ven worden. DE GODSDIENSTOEFENINGEN TE SANTPOORT- STATION. De proef van de kerkeraad der Ned. Her>v. Kerk om ook in Santpoort-Station godsdienstoefeningen te houden, mag uit stekend geslaagd heten: „De Toorts" was Zondag j.l, geheel bezet, toen ds. P. A. Tichelaar in de eerste dienst voorging. Burgerlijke stand van Velsen A. A. BiallosterskiBootsma, jl., Kruidbergenweg 99, Santpoort; E. Wij- ker—van Schoor, z., van Wassenaerstraat 21, IJmuiden O.; E. W. Pelvan de Gies- sen, d., Noorderlaan 15, Velsen N.; M. Witte—Stam, z., Zeeweg 348, Driehuis; M. G. van ReekSmith, d., Kompassta-aat 59, IJmuiden; E. de NoordGroen, d., Botha- straat 2 rd., IJmuiden; A. Schuurman Japr, z., De Ruij terstraat 145, IJmuiden G>! M. A. LangedijkKramer, d., Bloe- mendaalsestraatweg 137, Santpoort; C. M. v- d. Vlis—Sahong, z., Trompstraat 193, Dmuiden O.; K. J. van Haarende Vroo- ?.e' Casembrootstraat 53, IJmuiden O.; P. J. OldenburgKossen, d., Van Speykstraat 39, IJmuiden O.; W. A. Kruis ~-de Winter, z., Eiland 18, IJmuiden; P. öteijn—de Vries, z., Pninoestraat 2, IJmui- Qen; S. v. d. EndIskes, z., Fr. Naerebout- c w O.; F. J. v. d. Brink v o Zl' Ogelwi'ghtstraat 24> Velsen B. Crezee—de Wachter, d., Noorder- «an 47, Velsen N.; A. Lub—Hekhuis, z., uriehuizerkerkweg 53, Driehuis, uverledenP. M. Aris, 32 j., dochter van J. Aris en van M. Poelgeest, v. d. Von- TVf 43> Driehuis; W. H. Dijkstra, 43 j., «mtgenoot van C. v. d. Weerdt, Ceder- Etraafc 46, IJmuiden O. Afhalen van nieuwe bonkaarten Y00r afhalen van nieuwe bonkaarten 1r .akronaatsgébouw zijn aan de El 16 Mei de letter W en Za ts 17 Mei de letters X tot en met Z. Morgen, Hemelvaartsdag, ontvangt V. S. V. in het Beverwijkse Sportpark Ajax. Dit betekent natuurlijk een uitverkocht huis. In de eerste plaats, omdat de bezoe kende club Ajax is, een naam, welke altijd nog een magische invloed uitoefent op de voetballiefhebbers en voorts, omdat de Amsterdamse club in deze wedstrijd kam pioen kar. worden. Let wel, kan worden, want zover is het nog niet. Daawoor dient van V.S.V. gewonnen te worden en dat zal niet meevallen, want men kan er van ver zekerd zijn, dat de roodwitten alles in het werk zullen stellen Ajax de voet dwars te zetten. We willen niet direct beweren, dat V-S.V. volledig in deze opzet zal slagen, maar tot het behalen van een gelijk spel achten we Sterk c.s. toch wel in staat.' Voor Stormvogels was het Zondag jl. een goede dag: zelf wonnen de blauw-witten met 10 van H.B.S, en Excelsior ging met 50 roemloos tegen Haarlem ten onder. Kraak c.s. hebben thans zeven verliespun- ten minder dan Excelsior, maar..., heb ben twee wedstrijden minder gespeeld. Ze zouden er o.i. dan ook goed aan doen te trachten tegen Neptunus op één of twee punten beslag te -leggen. Nu treffen ze het in zoverre, dat Neptunus niet meer in de running is. maar hier staat tegenover, dat de blauw-witten het zonder de steun van Schoorl zullen moeten doen. Velsen gaat op bezoek bij Watergraafs meer. Hoewel er nóch een bovenste, nóch een onderste plaats in het geding is, kan het toch een aardige strijd worden, want de ploegen zijn aan elkaar gewaagd. We verwachten dan ook een gelijk spel. De Kennemers beleeft spannende dagen, want nog steeds hangt het spelen van de gradatie-wedstrijden als een dreigend spook boven het hoofd, al doet Alkmaarse Boys daarop de' meeste aanspraken gel den. Morgen wordt in Amsterdam tegen Zeeburgia gespeeld en we vrezen inder daad het ergste voor de Wijkers, want Zeeburgia heeft nog een heel goede kans op de bovenste plaats. Een vreugdevolle dag kan het morgen voor Kinheim worden, want als het een beetje wil, kan de kampioensvlag gehesen worden. D.E.M. komt op bezoek en daar de Wijkers tot dusvéf in huil uitwedstrijden nog niet veel pünten. verzameld hebben, en Kinheim in zijn 8 thuiswedstrijden 14 pun ten heeft veroverd, lijkt ons de kans op dat hijsen zeer groot. Een wedstrijd van weinig belang is R.-K. V. V. A.Beverwijk. We denken, dat de Wijkers wel aan het langste eind zullen trekken. Door het gelijke spel van V.V.E. tegen T.H.B. hebben de Wijk aan- Zeeërs het kampioenschap niet meer in eigen hand. Morgen spelen ze tegen Fokke en van deze hekkensluiter moeten ze toch kunnen win- Alleen het eerste van „Velserbeek" won De uitslagen der competitiewedstrijden tennis luiden: Velserbeek 1DEM 1 8-0 Inside 4Velserbeek 2 6-2; Velserbeek 3— Nieuwe Meer 5 1-7; Pinoké 2—Velserbeek 4 6-2. Velserbeek 1-DEM 1 8-0. Dalmeyer— Ter voort 6-4, 9-7. v. Splunter-Hergarden 6-1, 6-4. Mevr. Burger-mej. Slotemaiker 6-4 2-6, 7-5. Mevr. Gerissen-mejDuin 6-2, 6-1. Mevr. Burger en v. Splun-ter-mej. Slotema- ker en Tervoort 6-2, 6-4. Mevr. Gerssen en Burger-mej. Kraakman en Hergarden 6-2, 6-3. Dalmeyer en Burger-Hergarden en Ter voort 6-1, 6-4. Mevr. Burger en mevr. Gerssen-mej. Slotemaker en mej. Duin 6-8. 7-5, 6-2. Velserbeek 3-Nieuwe Meer 5 1-7. Gers- sen-Grootkerk 5-7, 6-2, 2-6. Bolland-Gagel 0-6, 1-6. Mevr. Disma-mevr. Oostveen 1-6, 0-6. Mej. Oldenburg-mevr. Eiserman 0-6, 6-2, 6-1. Mej. Oldenburg en Wilderom- mevr. Eiserman en Gagel 2-6, 1-6. Mevr. Disrna en Bolland-mevr. Oostveen Grootkerk 0-6, 1-6. Gerssen en Bolland- Gagel en Grootkerk 1-6, 4-6. Mej. Olden burg en mevr. Disma-mevr. Eiserman en mevr. Oostveen 6-4, 4-6, 2-6. Pinoké 2-Velserbeek 4 6-2. Meeter-Pool 0-6, 0-6. v. Melle-Bijvoet 4-6, 4-6. Mevr. Broersen-mej. Hamel 6-0 6-0. Mej. Zweers- mevr. Lebbing 4-6, 2-6. v. Melle en Meeter- Jansma en Pool 0-6, 3-6. Mevr. Broersen en mej. Zweers-mevr. Lebbink en mej. Ha mel 7-5, 6-1. Mej. Zweers en Meeter-mevr. Lebbink en Jansma 3-6,.2-6. Mevr. Broer sen en Broersen-mej. Hamel en Bijvoet 3-6, 7-5, 4-6. Het competitieprogramma voor 18 Mei luidt: Held. T C 2Velserbeek 1. Velser beek 2Inside 4. Velserbeek 3—Groen Wdit 5. Shell 5Velserbeek 4. Zwemmers uit Derby in Velsen Ongeveer 20 dames en heren uit Derby zullen op 9 Juli een bezoek brengen aan de Velser Zwemvereniging voor een twee kamp in De Herenduinen. Er zullen ver schillende zwemnummers gezwommen worden. Ook wordt een polowedstrijd ge speeld. Nieuws van Waterloo Waterloo 4 komt om kwart voor tien uit tegen Spaamestad 2. Waterloo 2, die •reeds kampioen is, speelt de la-atste wed strijd om 12 uur in Haarlem tegen O.G. 3. Voor de belangrijke strijd Waterloo 1 om twee uur tegen Hillinen 2 komt eerst genoemde uit met: doel:C. Acda; achter: C. Mulder, J. Zeeuw; midden: P. Schade, P. Sloot, A. J. ten Hoorn; voor: H. Ver- z wij ver en, P. Zwaan, W. v. Zonderen, M. Verzwijveren, A. v. Zonderen. Stormvogels 2 speelt tegen E.D.O. 2 en we hebben weinig hoop op een overwin ning voor de blauwhemden. Dan hebben we meer moed op V-S.V. 2: de verjongde ploeg der IJmuidenaren achten we zeker in staat orn van T.O.G. 2 te winnen. In 3 C is de ontmoeting V.S.V. 3Vole- wijckers 3 zeker niet van belang ontbloot. Wij achten V.S.V. tot een overwinning in staat. Velsen 2 wint natuurlijk van Ken- nemers 2. Kennemers 3 daarentegen is sterk genoeg om R.C.H. 3 „er onder" te houden. Neptunus-Stormvogels. Neptunus krijgt de volgende ploeg van Stormvogels tegenover zich: Kraak, v. d. Oever, Snoeks; Glas, Goedhart, Hoogen- dijk; Venus, Snoeks Jr., Aland, de Boer, Opbergen. Schoorl ontbreekt dus op het appèl. Wordt Stormvogels b ook kampioen? Zondag wonnen de Stormvogels b-juni- oren met wiet mimider dan 90 van EDO. Door deze overwinning zijn zij met een gelijk aantal punten als de HFC-junioren geëindigd, zodat een beslissingswedstrijd noodzakelijk is. Dit jaar geen tournooi van Mid-Kennemerland Dit jaar zal het befaamde Beverwijkse Mid-Kennemerland-toumooi niet gehou den worden. Het „Santhaes" tournooi Zoals wij reeds mededeelden, zal ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van „Velsen" een tournooi worden gehouden, waarvoor als prijs een zilveren „Santhaes" molen is beschikbaar gesteld. Naar men ons thans mededeelt, zullen aan dit tourooi deelnemen Vels'en, DWS, Stormvogels en VSV. V.Z.V. tegen Nereus Spannend waren de wedstrijden, die in' het „Velsenbad" werden gehouden tussen leden van de Velser Zwemvereniging en Nereus. Laten we beginnen te zeggen, dat alles een vlot verloop had; wie het enigs zins overladen programma heeft gezien, weet dat dit een belangrijke faotor was. De vele belangstellenden hebben aardige kampen gezien. De Velsense dames wonnen de water polo wedstrijd met 21, maar de heren verloren. Het tweede herental met 51, het eerste met 41. Wat de overige wedstrijden betreft: mej M. Kwak was goed op dreef. Zij behaalde twee eerste prijzen.Op de 50 m rugcrawl dames werd zij eerste met mej. A. Buding als tweede, ook de 50 m borstcrawl was voor haar. De uitslagen luiden: 50 m. rugcrawl dames: I. M. Kwak 44 sec.; 2. A. Buding 45 sec. 50 rugcrawl heren: 1. J. G. Timmermans 40 sec.; 2. C. Goedhart (Nereus) 42 sec. 100 m schoolslag dames: 1. H. Bakker (Nereus) 1.39.8; 2. T. Nieuwenhuizen 1.43 (Nereus). 100 m schoolslag heren: 1. K. v. d. Lin den (Nereus) 1.28.2; 2. P. Swier 1.28.3. 50 m. borstcrawl dames: M. Kwak 35.8; 2. J. HottentotSpreeuw (Nereus) 37.9. 100 m borstcrawl heren: C. Visman 19.5; 2. R. Koeman (Nereus) 1.13. 3 x 50 m wisselslag estafette dames: Nereus in de tijd van 2.10.1. 3 x 50 m wisselslag estafette heren: VZV in de tijd van 1.53.9. 5 x 50 m borstcrawl estafette dames: Nereus, tijd 3.16. 5 x 50 m borstcrawl estafette heren: Nereus tijd 2.42.1. Amerikaanse trawlers hebben thans nieuwe merken De twee door de Zeevishandel Job Gouda in combinatie met de Zeevisserij Maat schappij „de Hoop" gekochte Amerikaanse motortrawlers, die reeds de namen Medan en Batavia kregen, zijn thans ingeschreven onder de merken IJM 57 en IJM 99. De Medan zal over enige weken naar zee vertrekken. De „Marnix" vocht verwoed mee Oorlogsrelaas van haar kapitein In een sober relaas, waarin alleen de feiten en resultaten spraken van de moed en liet doorzettingsvermogen, betoond by de invasie van Noord-Afrika en Sicilië, beschreef kap.-luit. H. W. Hettema, oud gezagvoerder van de „Marnix van St. Al- degondc" dezer dagen in Rotterdam, welke rol dit koopvaardijschip tijdens deze cam pagnes had gespeeld. Met vier andere Nederlandse schepen, de „Dempo" van de Rotterdamse Lloyd en drie K. P. schepen werd de Marnix in 1942 ingedeeld bij een konvooi van 52 koop vaardij- en 26 marineschepen, bestemd voor de aanval op Noord-Afrjka. De Marnix bevatte 10 landingsvaartui gen en had 3800 man aan boord. De sa menwerking tussen de Nederlandse beman ning en de Engelse soldaten aan boord kon niet anders dan buitengewoon goed ge noemd worden, aldus overste Hettema. Bij Bougie werden, nadat aanvankelijk de toestand daar zeer rustig leek, hevige gevechten gevoerd, zodat men later sprak van de „hel van Bougie". De Marnix sloeg er zich echter goed doorheen en na in Li verpool gerepareerd te zijn werd het schip van 20 landingsschepen voorzien. Ook de „Signal Distributing Office" werd daarop gevestigd en het werd tevens ingericht voor het leggen van rookgordijnen. In een convooi dat 40% van het totaal aantal geallieerde koopvaardijschepen be vatte, nam de Marnix deel aan de invasie op Sicilië op 10 Juli 1943. Zou deze mis lukt zijn, dan zou het volgens overste Het tema nog drie a vier jaar geduurd hebben voor opnieuw tot een invasie had kunnen worden overgegaan. Op de avond van de dag, dat Italië zich had overgegeven was de invasie bii lerno beraamd hetgeen de derde tocht was, waaraan de Marnix deelnam. Men verwachtte weinig tegenstand wat echter anders uitliep. De moed van de bemanning werd met 18 bronzen kruizen beloond. Benoemingen en bevorderingen Bij beschikking van de minister van Fi nanciën is benoemd tot Regeringscommis saris bii de N.V. „Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken" Prof. Dr. N. J. Polak, hoogleraar aan de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. Bij Koninklijk Besluit .is met ingang van 1 Mei 1947 bevorderd tot Schout-bij-nacht van de Marinestoomvaartdienst de hoofd officier van de Marinestoomvaartdienst der 1ste klasse D. W. Kwak- Zijn bevorderd tot hoofdofficier van de Marinestoomvaartdienst der 1ste klasse de hoofdofficieren van de Marinestoom vaartdienst der 2de klasse S- G. Baren- dreg ten H. L. ten Ate. Tot hoofdofficier van de Marinestoom vaartdienst der 2de klasse de officieren van de Marïnestoomvaartdient der 1ste klasse H. Gorter en N- A- Gons, de tijdelijk hoofdofficier van de Marinestoomvaart dienst der 2 de klasse, D. van Leeuwen en de officier van de Marinestoomvaartdienst der 1ste klasse H. de Roode. Tot hoofdofficier van de Marinestoom- vaai'tdienst der 1ste klasse de hoofdoffi cieren van de Marinestaomvaartdierist der 2de klasse J. W. Holterman, F. Bussema- ker en J. B. Berck. Met ingang van 1 Mei 1947 is de titulaire rang van hoofdofficier van de Marine stoomvaartdienst der 2de klasse verleend aan de officier van de Marinestoomvaart- dienst der 1ste klasse F. J. Siegenthaler. Nylon is goed, maar te duur voor vis-netten Bij wijze van proef heeft de in Huil thuis behorende stoomtrawler Cape Tra falgar een trawlnet gebruikt, dat geheel was gemaakt van nylongaren. Bij het Bereneiland onderging het net een zware proef, maar schipper en opva renden verklaarden zich uiterst tevreden. De trawler keerde terug met een vangst van 34000 stone of ongeveer 220.000 kg. Het net, dat lA ton weegt, vertoonde wei, nig tekenen van slijtage en het zal opnieuw gebruikt worden totdat het geheel ver sleten is. De vrouwen behoeven er echter niet bang voor te zijn dat nylongaren, dat ze zo dringend nodig hebben voor hun kousen, zal worden opgebruikt voor het maken van netten. Het nylongaren, waarvan dit net gemaakt werd, werd vervaardigd van restanten, die bestemd waren voor oorlogs doeleinden. De lijnen, die gebruikt worden voor het opbinden van de kuil werden ver vaardigd voor het optrekken van zweef vliegtuigen. De reder van de Cape Trafalgar ver klaarde, dat de kosten van het net zo hoog waren, dat het niet waarschijnlijk is, dat nylon voor dit doel gebruikt zal kunnen worden. Tenzij, voegde hij er aan toe, .het nylongaren aanmerkelijk goedkoper zou worden. Ook hij bevestigde, dat het trawl net eerste klas was. Het is duurzamer dan een net van sisal. De universiteit van Utrecht heeft aan de universiteit in Bazel een fraaie gedenkplaat aangeboden uit dankbaarheid voor de na de bevrijding verleende hulp. Niet alleen de Betuwe, ook de Beemster is als een sprookje, nu de vruchtbomen in bloei staan. Verscheidene kunstschilders trachten de kortstondige bloesempracht vast te leggen. De oorlogsindustrie in filmbeelden De directie van Van Gelder Zonen N.V. Papierfabrieken organiseerde Maandag avond in gebouw Concordia een filmavond voor haar personeel, daartoe in staat ge steld door de afdeling Publiciteit van de N.V. Nederlandse Ford Automobielfabriek te Amsterdam, welke over de vervaardi ging van auto's en bommenwerpers enkele bijzonder interessante films draaide. Na mens de directie verwelkomde de heer C. Pels het grote aantal belangstellenden, hij gewaagde van het in de oorlog bestaande verlangen in ons land eens een kijkje te kunnen nemen in de machtige oorlogsindu strie overzee, wat deze avond mogelijk werd. De heer Taets van Amerongen, propagan dist van de Fordfabrieken, schetste Ford als de pionier van autofabricage aan de lopende band. De eerste film „In dienst der vrijheid" gaf een historisch overzicht van de presta ties van Ford, de ontwikkeling en het. ont staan der Ford-auto's van het eerste wagen tje op fietswielen af tot en met de huidige V 8. Deze ontwikkeling is tweemaal onder broken geworden door de wereldoorlogen, toen de fabrieken op oorlogsindustrie wer den ingesteld. „River Rouge" toonde het ontslaan van een auto binnen 28 uur na de lossing van het ruwe erts. Het leek alles onwaarschijn lijk, maar het was toch echt. „Willow Run" de speciale fabriek van de grote Liberator-bommenwerpers, een bedrijf door Ford in 1941 gesticht, gaf een kijkje op het aandeel van de grote auto- pionier in de oorlogsprestatie. Hier werden de bommenwerpers eveneens aan de lopen de band vervaardigd, waardoor het moge lijk was elke 60 minuten een Liberator af te leveren. Enkele vlotte en geestige tekenfilmpjes maakten het geheel tot een bijzonder inte ressante filmavond. De „Thames" haalde de „Tyne" in In de Golf van Aden had dezer- dagen een ontmoeting plaats, die men op de we reldzeeën niet zo dikwijls zal meemaken. De sleepboot „Thames", die sedert drie Maart met de tinbaggermolen „Menoem- bing" van Schiedam naar Soengei Liat op weg is doch in het Kanaal door het zware weer met tegenslag te kampen had, haalde daar de eveneens op drie Maart vertrok ken sleepboot „Tyne" met de baggermolen „Dendang" op sleeptouw in. De „Tyne" was op 10 Mei om een uur 's middags het eiland Perim in de Rode Zee gepasseerd. De „Thames" passeerde dit eiland eerst de elfde Mei om een uur des nachts. In een tijd van zeven uur wist de „Thames" dus een achterstand van onge veer 13 uur in te halen. SCHEEPVAART K. N. S. M. Hallingdal, 12 Mel van. Ply. mouth naar Amsterdam. Cottica, 11 Mei van Paramaribo naar Trinidad. Helena, 10 Mei t.e Ou ra ago. Titus, 10 Mei van Puerto Cabello naar La Gual'ra. Bessa, 12 Mei te Trinidad. Gordias, 10 Mei van New York, naar Curasao. Roelf, 13 Mei te Amsterdam. HOLL,. AFRIKA LIJN. Handfontein, 11 Mei te Dar es Salaam. Khpfonteïn, 12 Mei te Ma: seille. Trlland, 12 Mel van East-London naar Durban., Singikpp,, 12 Mei te Lorenzo- Marques. MIJ. NEDERLAND., Salawati, 11 Mei van Madras naar Rangoon, Poelau Laut, 12 Mei van IJmuiden naar Batavia. Sumatra, 4 Mei te Be- la wan. Hugo de Groot, 8 Mei van Batavia naai Balikpapan. Madoera, 6 Mei Aden gepasseerd Nieuw Holland, 8 Mei te Belawan. Roepat, 8 Mei Aden gepasseerdi. Tjikarnpek, 8 Mei te Be lawan. Mapla, 11 Mei van Singapore naar Pa- cifickust, KON. HOLL. LLOYD,Van der Veld'O, 12 Mei te Amsterdam. Delfland, 12 Mei uitreis van Pernambuco. J A V A-CHINA-J APANLTJN N.V. Tjitja- lengka, 16 Mei te Manilla naar Batavia 2 Juni aankomst. Tjisadane, 16 Mei te Muntok naar Shanghai 27 Juni aankomst. Tjibadak, 13 Mei te Kobe naar Soerabaja 16 Juni aankomst. GROTE VAART. Jeroen Bosch, 10 Mei van New York te Montreal. Tjipondok, 8 Mei van Hongkong naar Manilla. Veendam, 12 Mei van Rotterdam te New York. Aalsdijk, Rotterdam —New York, pass, 12 Mel Land's End. Aalsum, Amsterdam—Br. Indië, 12 Mei van Antwerpen. Aldebaran, New York—Antwerpen, pass. 12 Mei Vlissingen. Aligorab, RotterdamSantos, 12 Mei van St. Vincent (k.V,). Al'hena, Rotterdam Buenos Aires, 12 Mei van St. Vincent (K.V.), Anthony Leeuwenhoek, 10 Mei van Rotterdam te Basra, Boissevain, Aden—Batavia, 12 Mei op 9' 53" N. en 66' 02" O. Brastagl, Colombo- Bahrein 12 Mei op 14' 37" N. en 63' 43" O. Eg- mond, Montevideo—Rotterdam, pass, 12 Mei Fernando Noroniha. Hugo de Vries, New York Londen, 12 Mei op 48' 06" N. en 24' w. Indra- poera, RotterdamJava, 1® Mei om 18 uur Suez gepasseerd. Kerkplein, 12 Mei van Calcutta naar Rotterdam. Kota Agoeng, Aden—Singapo re, 12 Mei op 10' 22" N. en 60' 29" O. Manoeran, Batavia—Karachi, 12 Mei op 4' 28" N. en 81' 11" O. Simon Stevln, Rotterdam—Oost Azië, 12 Mei te Port Said. Streefkerk, Britsch Indlë—Rot terdam, 11 Mei te Genua. Taliwang en Tarem- pa, 12 Mei op 11' 31" N. en 52' 23" O. Zeeland, (R. L.), 11 Mei van Cebu via Honolulu naar Pa- ciflckust, Aalsum, Amsterdam—Br. Indië, pass. 12 Mei 20.30 uur Vlissingen van Antwerpen n. Londen. Aldabt, Buenos Aires—Rotterdam, 12 Mei van Las Palmas. Aldebaran, 12 Mei van New York te Antwerpen. Boskoop, OhiliAm sterdam, 13 Mei te Iquique. Delft, 13 Mei van Amsterdam te Valparaiso. Ena, 13 Mei van Curasao te Temeuzen. Johan van Oldenbarne- velt, Amsterdam—Batavia, pass. 12 Mei Gibral tar. Kelbergen, 12 Mei van Rotterdam té Sa- vona. Kota Gede, 12 Mei van Makassar naar Ba tavia. Limburg, 12 Mei van Amoerang te Ino- bonto. Polyphemus, 12 Mei van Batavia naar Singapore. Pygmalion, wordt 14 Mel van Cura sao te Maracaibo verw. KLEINE VAART. Democraat. 13 Mei van Har- lingen naar Amsterdam, Depa, 12 Mei van Har- llngen te Emden. Glashaven, 12 Mei van Aar- hus naar Kopenhagen. Import, Rotterdam- Helsinki, pass. 12 Mei Holtenau. Mulan, 12 Mei van Goole naar Queensboro. Nassauhaven. 10 Mei van Huil te Hamburg. Nijeniburgh, 12* Mei van MIddlefahrt naar Zuid Zweden. Olse, 12 Mei van Rotterdam te Parijs. Orion, 12 Mei van. Gravesend te Middlesbro. VeenenJbungh, 12 Mei van Rotterdam te Middlesbro. Wickenburgh, 13 Mei van Duinkerken naar Londen., Alcyone, 8 Mei van Barry naar Portsmouth. Aldebaran, 9 Mei van de Tyne te Londen. Angeja, 8 Mei van Rotterdam te Brid'gewater. Antilope, 8 Mei van. Middlesbro op de Tyne. Atlantic, 8 Mei van Par te Rochester. Audacia, 9 Mei van Lemvlg te Sklve. Cascade, '12 Mei van Lissabon te Londen. Costa, 7 Mei van. Inverness te Montrose. Duurs- wold, 8 Mei van Blyth naar Queensboro. Eben I-iaezer, 12 Mei van Blyth te Londen. Eem- stroom,' 11 Mei van Amsterdam te Londen. Gaas- terland, 11 Mei van Blyth te Londen. Inspec teur Meilema, 9 Mei van Teignmouth naar Ho- ganas. Junior, MiddlesbroBlyth, 8 Mei te Hartlepool. Kieldiep, 8 Mei van de Tyne naar Londen. Liberty, S Mei van Newport te Fal mouth. Mercurius, 12 Mei van Middlesbro te Londen. Marietje Bohmer, 12 Mei van Antwer pen te Oslo. Mudo, 8 Mei van Teignmouth naar Helsinki. Narwal, 8 Mei van New Castle te Goole. Njord, 10 Mei van Silloth te Par. Oleum, 9 Mel van Londen naar Billingham. Oranjepol der, 1.1 Mei van Rotterdam te Londen. Raben- haupt, 8 Mei van Port Talbot te Shoreham. Romeja, 9 Mei van Middlesbro te Blyth, Rose- marie, 10 Mei van Rotterdam te Dublin. Sirius, 8 Mei van Delfzijl to Leith. Triton, 7 Mei van Middlesbro naar ipswlöh. Twee Gebroeders, 7 Mei van Rotterdam te Montrose. BINNENLAND Op het voorplein van de Bernhard kazerne le Amersfoort werd ln aanwezigheid van Prins Bernhard de standaard van het voormalige 4e Regiment Huzaren door de oud-commandant, de Luitenant-Kolonel Jhr. S. M. A. A. A. de Marees van Swinderen overgedragen aan de commandant van het eerste verkenningsregi ment, overste O. C. G. M. Janssens. De grote Friese landbouwtentoonstelling zal deze zomer 10 hectare aan oppervlakte be slaan. 24 en 25 September zullen speciale fok- veedagen worden en verder staan paarden sportevenementen, een voetbalwedstrijd en an dere attracties op het programma. Op tie Waal bü Tiel is een motorvlet ge laden met olie en benzine in brand gevlogen. De twee inzittenden die met hun bootje regelmatig dè schepen van brandstof voorzien, wisten zich zwemmende in veiligheid te brengen. Zij lie pen echter ernstige brandwonden op. De beroemde hengst „Jonkheer", eigendom van de paardenfokker P. A. Menardi uit den Hoorn (Groningen) ls tijdens het vervoer in een aanhangwagen omgekomen. I-Iet stro in de wagen had vlam gevat nabij het plaatsje Rode Haan; het dier was niet meer te redden. On langs is voor „Jonkheer" f 30.000 geboden. Correspondentie bestemd voor militairen aan boord van het s.s. „Volendam" behoort uiterlijk 16 Mei ter post te zijn bezorgd. Op 3 Juni zal aan deze militairen nog een zending post worden gestuurd. Hiertoe moeten de stuk ken uiterlijk 30 Mei gepost worden. In de Eerste Kamer heeft, minister Gielen verklaard, dat er nog enkele bezwaren bestaan tegen de instelling van een faculteit voor so ciale en politieke wetenschappen aan de Am sterdamse universiteit. In een motie dringt de Algemeene Studentenvereniging te Amsterdam er op aan, dat de minister deze bezwaren be kend maakt. Minister Dr. J. j. Gieleu zal 20 Mei de ere promoties van Camille Huysmans, Herman Teirllnck, Prof. van Eyck en Henrlette Roland Holst aan de universiteit van Amsterdam bij wonen. De luitenant ter zee der 1ste klasse F. Steinmetz ls benoemd tot adjudant van Prins Bernhard. HAARLEM EN OMGEVING Onze stadgenote Ans Bouter geeft Zater dagavond 17 Mei een plano-recital in de Begijn hof Kapel te Haarlem. Het programma bevat werken van,: Bach, Beethoven, Choptn, Debussy, Herckenrath en De G-raaff. Weer een Oudhollands spel op de ruïne van Erederode Onder voorzitterschap van mr. W. Vorstman hield „Santpoorts Bloei" in de bovenzaal van het Jeugdhuis haar jaar vergadering. De belangstelling er voor v/as, mogelijk „dank" zij het mooie weer, niet groot. Kan dit enerzijds zo worden uitgelegd, dat het vertrouwen in het be stuur groot i« en dait de vereniging geen sohokkenide gebeurtenissen beleefd heeft, anderzijds moet toch worden opgemerkt, dat liet voor een actief bestuur niet pret tig is zo weinig van de activiteit der leden te bespeuren. In zijn openingswoord bracht mr. Vorst man o.m, dank en hulde aan zijn mede bestuurslid de heer Dol voor de wijze, waarop hij het „culturele beleid" der ver eniging voor zijn rekening had genomen inzake het organiseren van de Ruïne van Brederode-avond en de filmavonden in het Jeugdhuis. De secretaris memoreerde in zijn jaar verslag eveneens het verdienstelijke werk van de heer Dol. Tevens voegde hij er nog aan toe, dat de mogelijkheid bestaat, dat ook dit jaar wederom op de Ruïne van Brederode een oud-Hollands spel zal wor den opgevoerd. Het voortbestaan van de filmavonden schijnt eveneens voor de ko mende winter verzekerd te zijn. Verder memoreerde de secretaris, dat de aandacht van het gemeentebestuur gevestigd zal worden op enkele gevaarlijke punten zoals ClarionlaanWüstelaan en de spoorweg overgang te Santpoort-Station. Voorts zal gevraagd worden het verkeer uit de rich ting Bloemendaal uitsluitend door de Van Dalenlaan te leiden en dat uit de richting Santpoort over de Bloemendaalsestraat- weg. Ook komt het het bestuur gewenst voor, het uit de richting Haarlem over de Rijksweg komende verkeer rechts van het plantsoen, dus langs de carrosserie- fabriek, de Broekbergenlaan in te leiden. Ook dit seizoen kunnen de leden weer wandelkaar ten voor Duin en Kruidlberg bij de heer Hompel aanvragen. Tenslotte stippen, we nog uit het jaarevrslag van de heer De Vries aan, dat de vereniging 600 leden telt. De boeken en bescheiden van de pen ningmeester zullen worden nagezien door de heren Wildschut en Poppinga. De aftredende bestuursleden, de heren Visse, Tabernal, Jonker en De Vries wer den bij acclamatie herkozen. Mr. Vorst man werd na schriftelijke stemming tot voorzitter herkozen. IJMUIDEN. Ncd. Herv. Kerk. Kanaal straat. 10.30 uur: Ds. J. v. d. Berg. Geref. Kerk. Kanaalstraat- Geen dienst. Geref. Kerk. (Art. 31 K.O.) 10.30 uur: Ds. M. de Goede van Utrecht. Chr, Geref. Kerk. Geen opgave ontvan gen. Oud-Kath. Kerk. 10 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils. Geen dienst. IJMUIDEN-OOST. Ncd. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. V.m. 7 uur: Ds. J. v. d. Wiel.' Geref. Kerk. (Goede Herderkerk). 9 uur: Ds. J. van Buuren. Veren. v. Vrüz. Herv. Geen dienst. Vergadering van Gelovigen. Geen opgave. Vrije Evangelisatie. Geen opgave. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. Johs. Bronsgeest. Geref. Kerk. 10 ixir: Ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK. E\*mg. Luth. Gemeente. Geen dienst. Maranatha. Landdag te Groenendaal- Heemstede. SANTPOORT. Ned- Herv. Kerk. 10 uur: Ds. P. A. Tichelaar. De Toorts. 10 uur: Ds. S. James. Geref. Kerk en Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Geen opgave ontvangen. Agenda voor Velsen en WOENSDAG 14 MEI. Thalia 6.45 en 9.15 uur: Mrs. Miniver. Rex 8 uur: Voortvluchtig. De Pont 8 uur: Tamara DONDERDAG 15 MEI. Thalia 2.30 en 4.30 uur: De nieuwe Baais; 6.45 en 9.15 uur: Mrs. Miniver. Rex 3, 7 en 9 uur: Frans de Eerste.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3