Frans de eerste Ook in de lucht bestaan grenzen Een industrieel spinneweb wordt weggevaagd Hulparbeider verried illegale drukker Om clandestien bouwen tegen te gaan zal de controle verscherpt worden De staat wil goede manieren van kampeerders bij de wet regelen WOENSDAG 14 MEI 1947 IJ MUIDER COURANT Nederland op de bres voor het vrije luchtverkeer „Er is nog geen vrijheid van het lucht verkeer", zo zeidc de heer mr. L. H. Slote- maker, onderdirecteur van de K.L.M, tij dens een onlangs gehouden persconferen tie. „Sedert 1919 is internationaal bepaald, dat iedere staat de souvereiniteit bezit over de luchtruimte boven zijn gebied. Dit houdt in, dat men alleen naar en over een bepaald land kan vliegen, als men hier mede een bilateraal verdrag heelt afgeslo ten. Door deze vergunningen om over en naar bepaalde gebieden te vliegen, wordt het luchtverkeer in zijn ontwikkeling dan ook ernstig belemmerd Sedert het begin van het luchtverkeer heeft Nederland op het standpunt gestaan van de „vrijheid van de lucht", een standpunt, dat zowel door de regering als de K.L.M. wordt in genomen cn waarvan men nimmer is af geweken of zal afwijken. Het luchtverkeer moet zich in vrijheid kunnen ontwikkelen, zodat de passagier kan gaan met welke maatschappij cn op welke tijd hij wil. Het was dan ook voor de oorlog zo, dat iedere maatschappij op Schiphol kon komen en hier passagiers kon opnemen, al was het ook voor een traject, dat eveneens door de K.L.M. gevlogen werd. In die tijd vlo gen Denen, Duitsers, Tsjechen, Engelsen, Zweden en Noren naast de Nederlanders van Amsterdam op Londen. Niet alleen I ook de heer Slotemaker zal zich daarheen Een moeilijkheid op dit gebied vormt het verdrag met Argentinië, dat alleen een vervoer van Nederland naar Argentinië toestaat en omgekeerd, doch niet van tus sen gelegen plaatsen naar Argentinië. Door deze houding van Argentinië kan de K.L.M. de lijn naar Zuid-Amerika slechts exploiteren tot Montevideo in Uruguay. De passagiers voor Rio de Janeiro, gaan van hieruit per boot verder, hoewel dit anders slechts een uur vliegen zou uitma ken. Besprekingen hierover zijn momenteel nog gaande. Thans hoeft Argentinië met de V.S. een overeenkomst op Bermuda basis afgesloten en de vraag is dus of de Argentijnen éénzelfde standpunt tegen over de Nederlanders zullen gaan innemen. Over de Indië-route, die thans nog gevlo gen wordt door de „Netherlands govern ment air transport", deelde de heer Slote maker mede. dat de K.L.M. hoopte, deze binnen afzienbare tijd weer in eigen hand te kunnen krijgen. Met tussen gelegen lan- j den zijn reeds de verdragen tot stand ge komen en slechts die met Brits-Indië en Egypte wachten nog op ondertekening. Op 6 Mei is te Montreal een internatio nale luchtvaartconferentie begonnen, waaraan ook door een Nederlandse dele gatie wordt deelgenomen. De heer Ples- man bevindt zich reeds in Canada, De Koningin verleent gratie De Koningin heeft gratie verleend aan D. E. Buter, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem, van 10 December 1946. De doodstraf is in het gratie-besluit ver anderd in een levenslange gevangenisstraf. Duitsers leren Engelse democratie In de buurt van de Engelse plaats Bea- consfield bevindt zich Wilton-park, een heropvoedingscentrum voor Duitse krijgs gevangenen. Door middel van een zesweek- se cursus tracht men de Duitsers de demo cratische beginselen bij te brengen en hen te leren zelfstandig te denken. Onlangs is een eerste groep burgers uit Duitsland naar Wilton-park gekomen om een cursus te volgen. De Zwitserse rege ring heeft een aantal leerkrachten be schikbaar gesteld en thans werken reeds acht Zwitserse docenten in Wilton-park, terwijl tientallen nieuwe worden verwacht. Behalve Wilton-park houdt men zich ook in de 1300 krijgsgevangenkampen en tehuizen ir. geheel Engeland met de her opvoeding bezig. De leiding van de l. G. Farben in de Neurenbergse bekaasdenbank Vier-en-twintig leidende functionarissen van de I.G.-Farben-industrie zullen de vol gende maand voor hel Amerikaanse tribu naal in Neurenberg moeien verschijnen. De voornaamste onder hen zijn: Herman Sehmitz, president-directeur van de I. G.- Farben; Georg von Schnitzler, verkoop directeur van de firma; Carl Krauch, voor zitter van de contróleraad van directeuren, Heinrich Hörlein, chef chemische onder zoekingen; Fritz Termehr, chef technische dienst; Christian Schneider, chef nitraten- productie, Otto Ambros, leider van de oor- iogsproductie, alsmede enige leiders van aanverwante bedrijven in Duitsland. Zij worden beschuldigd van het voor bereiden en het helpen voeren van aan- vals-oorlogen, van roof en diefstal, het laten verrichten van slavenarbeid, massa moorden, lidmaatschap van de S.S. en sa menzwering tegen de vrede. De aanklacht lijkt wel op een roman. Hij beslaat vijfentachtig pagina's en somt de Nederland, doch ook andere landen hul digden voor de oorlog het standpunt van de vrije lucht, zoals Amerika, Zwederi en Engeland. Turkije toonde zich daarente gen een tegenstander van deze opvatting. Tijdens de oorlog is in Chicago in 1944 een internationale luchtvaartconferentie gehouden, waar men de ontwikkeling van het burgerluchtverkeer na de oorlog aan een bespreking heeft onderworpen. Ame rika toonde zich ook hier een voorstander van het vrije luchtverkeer, doch Engeland wenste het systeem van de bilaterale ver dragen gehandhaafd te zien. Naar het oor deel van de heer Slotemaker heeft deze conferentie dan ook weinig positiefs opge leverd. Wel kwamen men tot het „interna tional airtransport agreement", waarin vijf vrijheden van het luchtverkeer vervat wa ren, doch deze overeenkomst werd slechts door enkele landen waaronder ook ons land ondertekend. Deze vijf vrijheden omvatten de vrijheid om over alle landen te vliegen, zonder dat hiervoor bijzondere overeenkomsten gesloten zijn. De vrijheid om een technische landing te imaken. De vrijheid om naar een bepaald land te ver voeren en omgekeerd van dit land naar het eigen land en tenslotte om te landen en te vervoeren van en naar een land, dat tussen het eigen land en een ander land gelegen is. Dit laatste punt was naar het oordeel van de heer Slotemaker het kar dinale punt van deze vijf vrijheden. Dit punt houdt immers in, dat Nederland op een vlucht van Nederland naar Batavia ook passagiers mag vervoeren van bijvoor beeld Rome naar Karachi. Aangezien deze vrijheid voorlopig nog een illusie bleek te zijn, moest Nederland, evenals andere mogendheden weer zijn toevlucht nemen tot overeenkomsten met landen waarover en waarheen gevlogen wordt. Een speciale commissie, waarvan onder andere de heer H. Ch. E. van Ede van der Palts, mri H. J. Spanjaard en de heer L. H. Slotemaker deel uitmaken, houdt zich reeds geruime tijd met deze materie bezig. Nederland heeft op dit punt echter weinig aan te bieden, aldus de heer Slotemaker, maar des te meer te vragen. Deze commissie, die namens de Nederland se regering optreedt heeft volledige vrij hèid luchtvaartovereenkomsten met an dere landen aan te gaan. Daarnaast bestaat echter een regeling, de Bermuda-overeen komst. die voor Nederland eveneens aan vaardbaar is. Tijdens deze conferentie heeft Amerika een concessie op tarievengebied gedaan, Engeland stond open lijnen toe, zo lang hierbij geen Britse belangen in het gedrang kwamen. In dit laatste geval is de overeenkomst opzegbaar. Met sommige landen, zoals Spanje en Turkije dat sinas het einde van de oorlog een geheel gewijzigd standpunt inneemt zijn door Nederland verdragen afgesloten, gebaseerd op de volledige vrijheid, met an dere landen, zoals Engeland en Portugal zijn verdragen afgesloten, gebaseerd op de Bermuda-overeenkomst. begeven. Op deze conferentie, die drie we ken zal duren, zal opnieuw de vrijheid van luchtverkeer onder het oog gezien worden. Te Montreal zullen echter ook andere vraagstukken, zoals veiligheids-voorschrif ten en het stationneren van weerschepen in de Atlantische Oceaan, ter sprake ko men. Naar de heer Slotemaker mededeel de, zal Nederland eveneens waarschijn lijk in samenwerking met België een schip in de Atlantische Oceaan, ten. dien ste van het Nederlandse en Belgische transcontinentale luchtverkeer, stationne ren. Het ziet er op het ogenblik nog niet naar uit. aldus besloot de heer Slotemaker. doch uiteindelijk zal de vrijheid van luchtver keer er komen. De heer Plesman is hiervan een warm voorstander, die zoals hij zich onlangs nog uitdrukte niets liever wil zien. dan dat de „prikkeldraad-politiek" wordt afgeschaft en ook op de conferentie te Montreal zal de president-directeur van de K.L.M. zich niet de gelegenheid laten ontgaan, hierover het zijne te zeggen. De vier Franse ministersdie de plaatsen hebben ingenomen van de communistische ■ministers, zijn van links naar rechts: Lelourneau (Voedselvoorziening), Thomas (Pit), Béchard (Nationale Defensie) en Prigent Openbare Gezondheid). BIJZONDER GERECHTSHOF Vijf jaar geëist Doorgaand verkeer om de Haarlemse binnenstad heen In overleg met de Verkeerspolitie en de A.N.W-B. is in Haarlem een nieuwe route vastgesteld voor het doorgaand verkeer van Alkmaar cn Velsen naar Sassenheim- Den Haag en omgekeerd. Dit verkeer werd tot dusver geleid door de oude binnenstad, doch zal voortaan buiten het centrum om worden gevoerd. De route, die het verkeer Noord-Zuid door middel van borden zal worden aan gewezen zal dan van de Kennemerbrug over het Staten Bolwerk onder het via duct door via de Kinderhuissingel, de Raaksbrug, Wilhelminastraat, het Wilsons- plein, de Koninginneweg, de Emmastraat, de Leidsevaart en de Zandvoortselaan naar de Rijksweg geleid worden. In omgekeerde richting zal het door gaande verkeer uit Den Haag voor Alk- maar van de Wagenweg de Iordensstraat I in moeten slaan om dan door de Wilhel minastraat. langs de Kinderhuisvest door het Kenaupark en onder het viaduct door geleid te worden naar de Kennemerbrug. De verkeerspolitie deelde ons mede, dat het in de bedoeling ligt, langs de banen der geleidelijkheid de binnenstad in de toekomst te „zuiveren" van doorgaand verkeer tussen Den Haag en Alkmaar en in omgekeerde richting. Op zoek naar een monster Eric Shipton, een der meest bekende Britse bergbeklimmers, heeft bij zijn on derzoekingen op de hellingen van de Mount Everest in de Himalaja voor de oorlog, in de sneeuw sporen gevonden van, zoals de streekbewoners verklaarden, een onbekend monster van meer dan vier metér hoog. Shipton maakt zich thans op om in gezel schap van majoor Tilman weer naar Kasjmir te vertrekken, teneinde zich daar aan te sluiten bij de Zwitserse expeditie voor de Mount Everest en mogelijk het raadsel van het onbekende monster op te lossen. Generaal Kruis retour Luitenant-generaal Kruis zal zich op 15 Mei weer naar Nederland begeven. Hij keerde dezer dagen te Batavia terug na zijn inspectietochten langs afdelingen van 'de Koninklijke Landmacht. De sfeer van de hongerwinter met zijn terreur, zijn illegale activiteit en zijn ver raad keerde Dinsdagochtend voor een half uur in de zaal van het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam terug waar de 54-jarige monteur H. A. H. uit Haarlem in het be klaagdenbankje zat. H. was in de eerste maanden van 1945 in dienst gekomen bij een drukkerij te Haarlem die zich al sedert 1943 verdien stelijk maakte met het drukken van het illegale weekblad „Trouw" en van valse „Ausweise". H., die als hulpvakarbeider aangenomen was kreeg enig ongenoegen met zijn pa troon, waarvan de laatste zich overigens op de zitting niets meer kon herinneren, maar dat PI. voldoende aanleiding had ge geven om een met een valse naam onder tekende brief naar de „Ortskommandan- tur" te zenden. Daarin schreef hij, dat bij de drukkerij illegale bladen gedrukt wer den en dat de zoon van de eigenaar onder gedoken was. Van het illegale drukwerk kon de ver dachte echter niets afweten, want hiervan waren alleen de patroon zelf en een enkel lid van het personeel op de hoogte. Bo vendien werd er uiteraard voor gezorgd dat in de drukkerij niets van illegale aard bleef liggen. Acht dagen na het verzenden van de brief deden de Duitsers een inval in de drukkerij en zij vonden op allerlei plaatsen gestencilde illegale blaadjes, ook in de jas van H. De patroon werd met zijn personeel gearresteerd, doch na korte tijd weer vrij gelaten. Behalve een zekere De Jong, in wiens zak een briefje werd gevonden waarin hij melk vroeg voor een aantal on dergedoken agenten van de K. P. De Duit sers waren er van overtuigd geraakt, dat het hier om een valse aangifte ging. H. gaf toe, dat hij de brief geschreven had en enige blaadjes de drukkerij binnen gebracht had. Bovendien konden de Duit sers geen vermenigvuldigmachine vinden. Voor straf hielden zij H. twee maanden vast en de drukker ontsnapte op het nip pertje aan een erger lot. De procureur-fiscaal, mr- B. J. Besier vond het geval een ernstige vorm van ver raad. Deze drukkerij, aldus spr. deed be langrijk werk voor een blad dat in Haar lem druk gelezen werd. Bovendien werd deze aangifte gedaan tijdens de periode van grote terreur, toen Haarlem door de Duitsers niet ten onrechte een der ergste haarden van verzet genoemd werd. Spr. eiste vijf jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit alle rechten voor het leven. De verdediger, mr. J. van der Hoeven uit Amsterdam voerde aan dat het niet vast is komen te staan dat II. de blaadjes opzettelijk in de drukkerij had gebracht doch de patroon herinnerde zich dat de dag vóór de inval verdachte gevraagd had of de patroon hem niet aan illegale lec tuur kon helpen. Deze had toen geant woord dat hij zich daarmee niet bemoeide. Uitspraak 27 Mei. Uitspraken. Tegen de 30-jarige schilder F. van G. uit Haarlem die in Februari 1941 dienst had genomen bij de Wafi'en SS en daarbij niet overwogen had, dat hij verraad aan het vaderland pleegde eiste de procureur-fis caal drie jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting uit alle rechten. Mr. Besier nam in aanmerking dat de verdachte ern stig invalide was geworden. Het Hof veroordeelde hedenmorgen het 18-jarige meisje M. van B- dat in 1944 on der pressie van de 19-jarige rechercheur van de Inlichtingendienst te Haarlem J- A. van Bragt, behulpzaam was geweest bij het opsporen en aanhouden van Joden en onderduikers tot een gevangenisstraf van één jaar, waarvan negen maanden voor waardelijk met toezicht van de Stichting Toezicht op Politieke Delinquenten cn ont zetting uit alle rechten voor de tijd van het leven. De procureur had veertien da gen geleden één jaar voorwaardelijk ge- eist. De Franse communisten in oppositie Het Franse vakverbond. C.G.T., de onder invloed van de communisten staande alge mene vakorganisatie, heeft bij besprekin gen met de premier vijf eisen tot uitdruk king gebracht, waaronder verhoging van het basisloon tot 84000 francs per jaar, uit breiding van het premiestelsel en onver wijlde overeenstemming over arbeidskwes- ties. Er werd geen accoord met de regering bereikt. De arbeiders van de Renaultfabrie- ken hebben him staking hervat, nadat zij hadden besloten hun oorspronkelijke eis tol loonsverhoging te handhaven, ondanks het feit dat zij aanvankelijk met de inwilliging van een gedeeltelijke eis accoord waren gegaan. Reusachtige meteoor in Siberië gevallen Volgens de Moskouse correspondent van het Londens dagblad „News Chronicle" onderzoe- ken Sovjet-Russische geleerden, of de aarde op 12 Februari van dit jaar in botsing is gekomen cnet een kleine planeet. Bewoners van een Kozakken-nederzetting op de heuvels aan de voet van het Sichota Alin- gebergte (bergketen langs de kust van de Japanse Zee en de Golf van Tartarije) namen op die dag een bol van zacht roodachtig licht waar. De bol werd groter en feller dan de zon,, tot dat er plotseling stukken van afsprongen en een zeer krachtige explosie de bol in tali ijke brokken uiteen deed vallen. Deze vielen recht naar beneden en verspreidden geen licht. Tot aan de avond bleef een vurige rood-zwarte walm in de lucht hangen. Een groep geleerden is van Wladiwostok op weg getrokken en heeft een plek gevonden, waar een meteoor is gevallen. Er bevindt zich op deze plaats een dertigtal kraters van onge veer vijfentwintig meter middellijn. Stukken van de meteoor waren recht de grond ingesla gen en tot in het grond'gesteente doorgedron gen. Het bos is honderd meter in hel rond verwoest. Enkele stukken, voor onderzoek naar Moskou opgestuurd, bleken bijna geheel uit ijzer te bestaan. De geleerden komen langza merhand tot de overtuiging, dat de eerste be richten, dat de meteoor uit elkaar gesprongen is. onjuist zijn. Uit de omstandigheden leidt men ai, dat de meteoorsteen in het bereik van de aantrekkingskracht der aarde is gekomen en tengevolge der zwaartekracht er naar toe is ge trokken. Men schat, dat de steen ongeveer 1000 ton heeft gewogen. Jlex theater1 brengt vanaf Donderdag 15 t/m Woens dag 21 Mei tie Beroemde komiek Fernandel in Hemelvaartsdag voorstellingen: 3, 7 en 9 uur. Toegang 14 jaar. Lumina Film. geschiedenis op van het machtige concern, dat vrijwel de hele wereld omspande en zich volkomen in dienst stelde van Hitler's oorlogvoering. „Hitler en de I.G.Farben kwamen reeds in 1932 tot nauwe samen werking", zo zegt de aanklacht, „de leiders der I.G.Farben en andere industriëlen za gen in de Nazi-beweging een kans om gro tere winsten te maken en hun economische macht uit te breiden. Als gevolg van be sprekingen met Hitler in 1932 concentreer de de industrie zich op de vorming en uit rusting van de Nazi-oorlogsmachine. Er werden nieuwe productie-methoden gevon den en enorme hoeveelheden oorlogsmate riaal, zoals synthetische rubber, benzine, explosieve stoffen, methanol, nitraten en andere belangrijke zaken werden in massa geproduceerd. De I.G.Farben speelden ook een belang- rijke rol bij de verzwakking van Duitslands mogelijke vijanden. De kartel-overeenkom sten van de Farben besloegen belangrijke industriële concerns in de Verenigde Sta ten, Engeland, Noorwegen, Nederland, Bel gië, Frankrijk en Polen. Nadat de Nazi's aan de macht gekomen waren, gebruikte de I.G.Farben het kartel-apparaat als een middel tot handclspenetratie, politieke pro paganda en het verkrijgen van inlichtingen van buitenlandse industrieën. Andere lan den werden verzwakt door het belemmeren van de productie en de onderzoekmethoden. Het gevolg was een tragische achterstand in de ontwikkeling der strategische in dustrieën in de landen, die de Nazi's wilden gaan aanvallen. In de Verenigde Staten werd, tengevolge van Farben's activiteit, de productie van synthetische rubber, magnesium, syntheti sche nitrogeen, tetrazeen en sulfaten ernstig vertraagd. De exploitatie van slavenarbeiders krijgsgevangenen voor oorlogsdoeleinden was een standaardpolitiek van de I. t5. Far ben. Concentratiekampen werden door de firma gebruikt als arbeidsreservoirs. In de fabrieken zelf werden Gestapo-methoden van afranseling, honger en mishandeling gebruikt. Amerikaanse bollen-import in gevaar Een Nederlands deskundige te Washing ton heeft tegenover United Press ver klaard dat de Nederlandse autoriteiten zich ernstig bezorgd maken over het Ame rikaanse wetsontwerp tot wijziging van de planten-quarantaine wet van 1912. Deze wijziging heeft reeds de Senaat gepasseerd en is op het ogenblik in behandeling bij de landbouw-commissie van het Huis van Af gevaardigden. Het amendement zou aan de minister van Landbouw de bevoegdheid geven de invoer van kwekerijproductenen bloem bollen te beperken. Bovendien voorziet, het in een quaranta/ie-periode na de invoer, zodat de geïmporteerde bloembollen enige tijd onder controle zouden moeten blijven. Volgens deze deskundige heeft de Ne derlandse regering het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken mede gedeeld dat de Nederlandse handel ernstig in gevaar gebracht zou worden, als de wet werd aangenomen. De Nederlandse export naar de Ver. Staten beiiep in het afgelopen jaar een waarde van ongeveer 14 millioen dollar, waarvan ongeveer acht millioen in bloem bollen. In de trein- kaartkamer De trein is telkens weer een h „ïeerlnge ende vermaeck" voor de forens, die tussen twee bagagenette ,ern,:?4 stad zijner inwoning wordt vervoert?130 als hij het moede hoofd te zeer laat h de richting van de rechter coupé n zijn nog met tabellen verduisterde os opengevouwen doos. waar in vrocei-P nla een hoeveelheid margarine haar onderkomen heeft gevonden. Thans stevige produel der Nederlandse nanipw beslagen en geteisterd door twee'!,* speelkaarten, die er om beurten op ne»e,l|i onder het krijgsgejuich van een viertal ,!0rlftl Wanneer hij dan hetzelfde moede hn linker zijde wendt, worden zijn blikko ler ge! .ouden door een gelijkluidende reebi" VSiU margarine. wanL ook in het andere rÜfVl>>1 ment van de volle trein wordt met overT^' beduimelde kaarten hartstochtelijk ,Save-- jast. Naar gelang van zijn houdin<'Se,';1,''^r• achter of voor hem langs kreten over de stand in de twee kampen nan Karei geven. „Ik pas bij foorbaat" onihirf lijvige bladeraar in des duivels prent-*. „Klaas schift gedurig de klaantjes wT** der-uit". Angstig krjmpt de bengelende*^ Ineen, want nu gaan deze rabauwen n '0rtj feld elkaar le lijf. nêe!*S- Maar Karei geeft een „segretje" wee corpulente past niet. maar tuurt fei troef-boer, waarmee hij een „slag-as-ee deel" denkt te veroveren. Bij Halfweg k"^' een volwassen vloek uit ae recht» tj!615'* kaant. kamei. Des forensen vrees ontt. snel. want het was maar een Neij uie wind van het openstaande raam naar'de0"" van een aanz.ienlijk kaarter dwarreia» uzi en! ijk kaarter dwarrelde zeide. uitgerekend precies behoefte «n dotje le hebben. Maar de ronde werd °!1 leerd, want de wind geeft niet, wat deksel""' De stille aan de linkerkant is beklemm!' De forens durft niet te kijken, wam hl] van kindsbeen af geen bloed kunnen zien u! kijkt toeh, want hij is ook maar een mens ingeboren lust naar sensatie. En dan ziet hii"1^' paraplu van de Haarlemse gevangenis voo kif schieten met als vertederende voorgrond 2' nog steeds opengevouwen margarinedoos mï vier warme hoofden er om heen. Dew v schedels hebben zich teruggetrokken tegen kunstleer der Nederlandse Spoorwegen d- heul bie'dt aan hen, die slaperig zijn. De'ji0| zijn verdceli optellir.{, slag Is hier gestreden. De punten Op het carton voor Karei staat De som zweeft om de achthonderd. Zijn =!u.- dere gezicht getuigt van voldoening. Wanneer de forens bij het uitstijgen omkijkt naar het rechter gedeelte der kaartlustigen i% stalleert de voonnaiige vloeker zich hariè'ii» in zijn hoek en concludeert, asdat het een jók: partijtje was. De storm tussen Amsterdam t- Haarlem heeft bewezen, dat het klaverjast een edele sport is. dewelke van bozen goèdêii maakt, die ontladend werkt voor opgekropt gemoederen en een hangende forens de re;s helpt bekorten. j. r Agenda voor Haarlem WOENSDAG 14 MEI Frans Hals Theater: speciale voorstelling „Pareh", 8 uur. HBS a, Raaks, lezing j. wager over ..Alltagspi'obleme und Erziehungskimst". Frans Hals: „La route du bagne", toe: 18 j., 2.30. City: „2000 vrouwen", toeg. bov! 10 ,i., 2,30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „njjii meisje is een gangster", 2.00, 7.00 en D.lö'uu!. Rembrandt: „Morgen is voor eeuwig", toe^ bov. 13 j„ 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Palace: „e»i zaak van leven en dood", toeg. bov. H j 210, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Ridder der wr'aai'j 2.30, 7.00 en 9.15 uur. DONDERDAG 15 MEI Stadsschouwburg: „De reiziger zonder ba« gage". 8 uur. Bioscopen: Middag- (twee voor stellingen) en avondvoorstellingen. VRIJDAG 1G MEI. Stadsschouwburg: Gala-voorstelling ten ba!» van Kinderzorg „Ciske de aRt", 3 uur. Gemeen- telijk Concertgebouw: Koor Katholiek Haar lem. concert, 8.15 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Achthonderd „zwarte" bouwsels in 1946 Het euvel van het „zwarte" bouwen Is één van de grote ergernissen van deze tijd. Wel is waar is het aantal overtredingen minder talrijk dan men over het algemeen blijkbaar meent, maar de speciale voor dit doel ingestelde „Opsporingsdienst" van het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw moet toch voortdurend actief zyn. Zijn taak betreft zowel de con trole op de bouwvergunning als op het te verwerken materiaal. Bouwvergunningen worden door het Rijk verstrekt. Dit geldt zowel voor nieuwe werken als voor uitbreiding en herstel. De gemeenten zijn bevoegd om vergunnin: te geven voor projecten tot een waarde van 500 gulden. Alleen indien men een bouwvergunning heeft, kan men materiaal toewijzing krijgen. De vergunningen wor den slechts verstrekt, indien het nut en de noodzaak van het object in het kader van het algemene opbouwplan blijken. In het Extra N.Z.H.-dienstcn op Hemelvaartsdag Naar wij vernemen zal de N.Z.H.V.M. op Hemelvaartsdag verscheidene extra-dien sten inleggen om het te verwachten drukke vervoer op te vangen. Zo zal er van 10 tot 19 uur tussen Haar lem en Zandvoort een 10 minutendienst gereden worden, na 19 uur rijdt er om het kwartier tussen Amsterdam en de bad plaats een tram, in plaats van om het half uur. In de morgenuren zullen 6 extra trams van Amsterdam naar Zandvoort eventuele badgasten vervoeren. Ook naar Leiden worden zo nodig speciale trams ingelegd: mocht de belangstelling voor de Bollen streek groot zijn, dan wordt elk kwartier een tram op Hillegom ingeschakeld. De buslijnen in Haarlem en omgeving krijgen eveneens versterking: de kwartier- dienst naar de randgemeenten en buiten wijken wordt veranderd in een tien-minu- tendienst. De bus naar Noordwijk krijgt verder hulp in de vorm van een extra uurdienst, die op Donderdag de normale dienstrege ling zal uitbreiden. Animo voor formulierenberg en proefkampen is echter gering Er is onlangs bekend gemaakt, dat er binnenkort een kampeer.wetsontwerp aan hangig zal worden gemaakt, dat het instel len van kampeerpaspoorten beoogt. Het argument hiervoor luidde, dal. de slechte kampeerders het voor de goeden bedorven hadden en dat voortaan iemand, die met. zijn tentje op stap wil gaan, eerst zal moe ten tonen, dat hij die vrijheid waard is. Te dien einde zal de kampeerder-in-spé in proefkampen moeten laten zien, dat hij kampvaardig is, eerbied voor de natuur heel't en een juiste houding tegenover mede-kampeerders en omwonenden aan neemt. Als gij nu dus het voornemen koestert, om van de zomer op een schone dag een korte broek aan te trekken, een pijp in het hoofd te steken en de stad met alles wat daarbij hoort een hartgrondig goedendag toe te roepen, om los van alle dagelijkse zorgen uw tentje op het groene mos te, plaatsen en uw vingers aan de primus te branden, dan dient gij een aanvraag in bij de A.N.W.B. Een aanvraag wel te verstaan, om een proef te mogen afleggen in een proefkamp. De A.N.W.B. zendt deze aanvraag door naar de politie van uw woonstee. Deze in formeert dan bij de burgerlijke stand of gij zijl, wie gij zegt en of de persoon van vrou welijke kunne, met wie gij uw vacantie door wilt brengen, uw wettige ega is en slaat tevens in de folianten na. of gij in het politieblad voorkomt. Als dit alles in orde is, meldt zij dat aan de A.N.W.B. en van daar krijgt gij een formulier in veelvoud, hetwelk gij weer gaat invullen. Dan komen de proefkampen. Drie in ge tal. Gij gaat daar een week-einde heen en demonstreert uw kampvaardigheid, door op een houtvuur te koken, uw tent zo neer te zetten, dat gij niet nat-geregend of weg geblazen wordt; uw eerbied voor de na tuur door niet de takken van de bomen te ritsen als iemand het ziet en uw juiste houding tegenover de mede-kampeerders door geen twist te zoeken, maar hun be leefd „Goeden morgen" te wensen. Ruzie mei hen kunt gij in de trein naar huis maken. De kampeerder scheurt 'n strookje van het meegebrachte formulier af en zer.dt dat met zijn bevindingen over u naai de A.N.W.B. Dit herhaalt zich dus drie maal. Wanneer nu gebleken is. dat gij inder daad aan alle vereisten voldoet, krijgt gij uw kampeerpaspoort en maakt gij. indien de weersomstandigheden het nog toelaten, een gerede kans in December te kunnen gaan kamperen. Proefkamp. Wij hebben ons jongstleden Zondag naar zc'n proefkamp begeven, dat zich bevond op de voormalige begraafplaats aan de Hemweg te Amsterdam. Wij hadden ver wacht er een schare lieden te zien, die ge kleed in keurig gestreken broeken elkaar glimlachend en buigend de elementaire kampeerbeleefdheden bewezen en niet al leen elkaar, maar ook de er rustenden. Niets van dat alles. De enigen, die er aanwezig waren, vier jongelieden, die als proef.afnemers optra den, zaten er voor spek en bonen te wach ten, tot er iemand kwam opdagen om een proef af te leggen. Er kwam echter nie mand. Bij informatie bij de A.N.W.B. bleek, dat dit verschijnsel zich ook in alle andere proefkampen had voorgedaan. Of de kam peerders hadden nog niet de toestemming van politie en burgerlijke stand, hetgeen weinig hoop zou geven voor hun karakter, of zij hadden er domweg geen zin in om zich door een formulierenberg heen te worstelen en zich driemaal te laten obser veren door jongelieden van om en nabij de twintig, die hoe keurig en correct zij ook optreden, toch waarschijnlijk het psycho logische inzicht missen om bepaalde karak tereigenschappen van anderen te kunnen waarderen. Ui- lange weg. Het is natuurlijk volkomen juist, dat het heel wenselijk is, dat uitsluitend mensen gaan kamperen, die niet de plattelanders hinderen en niet de bossen in brand ste ken, om van andere misstanden maar niet te spreken. Evenzeer is het wenselijk, dat de straatjeugd zich beleefder gedraagt en niet mensen met sneeuwballen bekogelt. Van de instelling van een straat-paspoort hebben wij echter nog niet vernomen. Het komt ons voor, dat hier alleen een grote dosis innerlijke beschaving, goede manieren en eerbied voor natuur en mede mensen met zich mee kan brengen. Dat zijn zaken, die zich stellig niet door wetten en besluiten laten afdwingen, al vormen deze zo op het oog een kortere weg, dan de lange en moeilijke van een behoorlijke volksopvoeding. W. L. B. algemeen zijn aan die vergunning nog ver. schillende voorwaarden verbonden. Wanneer de Opsporingsdienst nu een werk of verbouwing ontdekt, waarvoor geen rijksgoedkeuring kan worden ge toond, wordt proces-verbaal opgemaakt. De Justitie zal hebben uit te maken, of en in hoeverre er van een strafbaar feit sprake is. Is zulks het geval, dan kan het College van Algemene Commissarissen eventueel gelasten, dat het bouwsel weder moet worden afgebroken. Zulke beslis singen worden natuurlijk niet willekeurig genomen: Woningen worden niet gesloopt Het moet wel degelijk vaststaan, dat er niet alleen geen vergunning aanwezig is, doch dat opzettelijk het verbod werd ontdoken en dat bewust zwart materiaal werd ge bruikt. Een stap verder nog gaat het ont eigenen van het gebezigde materiaal, doch dit komt sporadisch voor. Voor volkshuisvesting en boerdei'ijbouw die onder aparte schema's vallen, worden ook afzonderlijke maatstaven aangelegd. Het komt ook wel voor, dat bij wijze van bestraffing het zwart gebouwde wordt ge vorderd door de burgemeester ten bate van grote gezinnen. Ten slotte zal de meest- voorkomende straf op het overtreden der gestelde regels bij het bouwen zijn, dat de aannemer van verder werk door de over heid wordt uitgesloten. Indien de aanne mer zich niet aan het contract houdi, za» men er niet aan denken, hem een v°'=en° keer weer te engageren. En daar de '^e deropbouw praktisch alle bouwbedrijvv heid uitmaakt, is zulk een uitsluiting de zwaarste straf. Het vorig jaar werden er ruim 80U 0 vallen van „zwart" bouwen geconstateeia- Dit jaar heel't men niet de indruk,1dal e vaker gezondigd wordt, dan in 1946. i is, naar wij vernemen, de Opsporingsdi van plan voortaan scherper toe te z daar het clandestien bouwen veeiai schiedt met clandestien materiaal. En materiaal-positie laat geen verspillino Doktcrsdiensten Voor de „Maatschappij-artsen" wjrdt de praktijk op Hemelvaartsdag waan,, nomen door dr. J. F. Bekker en dr. B°°Sman' Apotheker** De IJmuider Apotheek neemt <>P Hc' melvaartsdag waar. DE REPUBLIEK NIET NAAR V°EDSEL' CONFERENTIE TE NEW DELHI De Indonesische republiek zal, stelling tot haar oorspronkelijk plan* deelnemen aan de voedselconferentie. op 15 Mei te New Dehli gehoud worden. ■Dr;n«<>o- Reden hiervoor is. aldus mr. ■rT' w digdo, de republikeinse waarnemer P. onlangs te Singapore gehouden rystc rentie, dat „het Koninkrijk der Ned den officieel aan de conferentie za nemen, en de republiek niet is uiig digd".

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 8