c D Het vliegveld Ypenburg heropend Repatriëring van Oost-Europeanen wordt verhinderd door nazi-agitatóren - ZATERDAG 17 MEI 1947 Domein der kleine luchtvaart ingewijd met groot vliegfeest Klokslag half drie draaide een klein een looping voorover, twee ronden met voortdurènde „slpw-rolls" om de lengte-as over het vliegveld. Weer trok de Jungmann recht omhoog, om even bijna in de lucht stil te staan. Toen viel hij. met venijnige tikken in een rechtse vrille, maar op een paar honderd meter boven de grond haalde Sonderman hem er weer netjes uit en zette de Jungmann aan de grond. Tót slot van dit voorproefje van het luchtfeest, dat in het week-eind plaats heet't, lieten drie Spitfires en drie Fireflies nog even de machtige zang van hun geza menlijke vele duizenden paardekrachten over het veld donderen en het openings- feèst was voorbij. Laat in de middag arriveerden de 75 Engelse sportvliegers, die deel zullen ne men aan de 'navigatie wed strijd op Zondag middag. Vliegfeest Overdag een eerzaam koop man; 's nachts een inbreker In Arnhem werd op eerste Paasdag een inbreker op heterdaad betrapt. De man vluchtte en loste enige revolverschoten op zijn achtervolgers, waardoor een burger werd gedood en een politieman ernstig letsel kreeg. De vluchteling werd tenslotte gearresteerd, nadat een andere burger hem zodanig met een stok had geslagen, dat de inbreker het bewustzijn verloor. Tot grote verbazing van de politie- bleek de 'arrestant een bekend Arnhems inge zetene te zijn, die men altijd voor een eer zaam koopman had gehouden. Thans heeft men zekerheid gekregen, dat de man reeds lang een dubbel leven leidde. Voor het oog zijner medeburgers was hij de kéurige koopman, maar als de duisternis inviel, begaf hij zich op het pad der misdaad. 'Het politie-ónderzoek heeffaan het licht 'gebracht dat hij .in Arnhem en in zijn vroegere Woonplaats Breda niet minder dan veertig inbraken heeft gepleegd. Zelfs de. auto, welke hij bezat, bleek gestolen te zijn. Bij een huiszoeking vond men vijf radiotoestellen, een motorfiets, tapijten, Op het programma van vandaag en mor- gouden en zilveren sieraden en een groot bedrag aan geld, alles van diefstal afkom stig. 'gen staan demonstraties van allerlei yjieg- kunstige aard als daar zijn: stuntvliegen, escadrillevliegen desvliegen, ballon-ram men en zelfs parachute-springen, om maar een greep te doen uit het vele en verschil lende, wat de toeschouwers voorgezét zal worden. Het Nederlandse Rode Krul^ deelt mede, dat binnenkort een aanvang zal worden ge maakt met de opzending naar Nederland van urnen van in Japan overleden en gecremeerde krijgsgevangenen. grijsrood Cessna-sportvliegtuig gistermid dag boven Ypenburg en maakte een per fecte landing. Frins Bernhard was gearri veerd. Hij begaf zich naar de feestelijk versier de hangar, waar reeds tal van hoge auto riteitem waaronder vertegenwoordigers van het corps diplomatique, .baron van Boetzelaer van Oosterhout, minister van buitenlandse zaken en leidende figuren de Nederlandse luchtvaart, zich bevonden en toen even later ook Prinses Juliana per auto aankwam, begon de plechtige herope ning van het vliegveld. Achtereenvolgens wijdden Mr. E. E. Menten, Mr. D. G. W. Snitzen. de heer .C. Kolff van dé N.L.S. en Ir. M. H. Damme vele vriendelijke woorden aan Ypenburg en de Nederlandse luchtvaart in het alge meen en aan de Frits Diepen Vliegtuigen N.V. in het bijzopder. Als laatste nam gastheer Diepen zelf het woord. Frits Diepen, de initiatiefnemer van allerlei gedurfde plannen in de Neder landse luchtvaart, waarvan zijn luchttaxi- dienst wel de meest bekende is, vertelde iets over de herrijzenis van het vliegveld Ypenburg, dat thans eigendom van zijn maatschappij geworden is. Hij sprak met dankbaarheid van de me dewerking, die hij van verschillende in stanties had ondervonden, met goedmoe dige spot, die luohtvaartmènsen eigen, is, over de. papieren obstakels, die te over winnen waren. Maar vooral sprak hij over wat hem het dichtst aan het hart ligt, de „kleine luchtvaart". De „kleine luchtvaart"*, die zo'n belang rijk deel is van de vliegerij van de toe komst, die, afgezien van de ontspannings mogelijkheden die zij biedt, riauw-gedroöm- de kansen voor de zakenman schept. De „kleine luchtvaart", waarin wij evenals in de „grote" voor een belangrijk deel de leiding op ons kunnen nemen; waarin wij in het klein grote dingen kunnen doen. De startvlag omhoog Toen verzocht de man, die er wéér een Is in de rij van luchtvaartpioniers, die Hol land heeft voortgebracht, Prinses Juliana de rood-geel geblokte startvlag te hijsen en nauwelijks was 'hij in top, of aan de an dere kant van het veld zette Gerb.en Son derman de gasmanette van de Fokker „Pro motor" open en trok de twee-staartige kist de blauwe lente-hemel Lp. De eerste de monstratie van deze exponent van de „kleine luchtvaart" in het publiek. Onmiddellijk erachter kwamen vijf „Tïger Moths" van de Rijksluchtvaartschool ...en escadrille" los, daarachter drie luchttaxi's - - j j j van Dieoen en drie Piper Clubs van de N. Niet mmder dan drie trawlers raakten deze week onder de Engelse kust aan de grond. L S en de lucht raakte vervuld van het &V Fleetwood, aan de kust van Lancashire, waar de Wyre Lighchousebanks een gevaar ronken der rappe motoren, die het „kleine voor de scheepvaart opleveren, ondervonden deze'trawlers daegedeelde smart niet altijd «rui" boven de hoofden der toeschouwers halve smart is, want zij konden geen van drieën los komen van de verraderlijke zand- wegtrokken banken, waarop zij in de nacht waren „terecht" gekomen. Twee-driemaal scheerde ^onderman over het plateau en de „Ohs" en „Ahs" die opstegen uit' het publiek waren voor dit toe stel zeker verdiend. Ineens klonk boven het motorengeraas de harde, sonore tg on van drie helgele Harvards uit Gilze Rijen, die een nummer tje-„escadrille-stunten" kwamen weggeven. Vleugel adn vleugel vlogen zij perfecte loo pings en" duikvluchten en- di-aaiden hun bochtjes möt een perfectie, die haast deed denken aan van Weerden Poelma-n's be faamde „vijf lingers aan één hand". Effecten- en I Vermogensheffing verschuift einde der geldsanering Geldmarkt „Gerben stunt" Toen stootte een mpcano ons aan en zei: „Let. op! Gerben gaat stunten met de Jung mann", en haast voordat wij tijd hadden .om te kijken, repte de lichtgroene Bückers Jungmann met Sonderman, de invlieger van Fokker, aan de stuurknuppel zich over het veld en nauwelijks was hij een meter of tien van de grond of daar legde hij de kist op zijn rug en vloog er op die onge bruikelijke manier twee ronden mee over het véld. Langzaam, in wijde cirkels, ging de klei ne tweedekker toen hoogte winnen en ter wijl het publiek met uitgerekte halzen stond toe te kijken, kondigde een plotse ling harder en feller worden van het motor geluid aan, dat he^ spel ging beginnen. Loodrecht zette Sonderman de kist op zijn. neus, trok hem \fteer op voor een feilloze looping, een tónneau, dan een Immelmann De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M. 8.00, 13.00, 18.00. 20.00. 23.00 uur Nieuws 8.15 Platen. 8.30 Voor de tuin. 8.45 Lichie' muziek. 9.15 Causerie. 9.30 Platen op verzoëkj 10.00 Gees telijk leven. 10.15 Poolse volksmuziek. 10.45 Poezig 11.00 Symphpnieconct'rl. 12.05 Engelse liedje™ 12.30 Zondagclub. 12,40 Mannenkoor. 13.15 Lichte muziek. 13.45 ,„18 Mei. de dag van de goede wil". 13.50 Spoorwegen spreken. 14.05 Boekenhalfuur. 14.30 „Het lied van de aarde", symphonic voor tenor, alt en orkest,' Mahler. 15.30 Fjlmpraatje. 15.45 Dansorkest. 16,30 Voor de vrouw. 16.40 Sport. 17.00 Cabaret. 17.30 Ome Keesje,, 18.15 Sport. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Doopsgezinde kerkdienst. 20.15 Walsen.i 20.i5 Detectivehoorspel. 21.45. Koor. 21.30 Hersen gymnastiek. 22.00 Harp, 22,15 Haydn, Mozart. 23.15Platen; HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8.00, 9.30, 13.00, 19.30, 22.30 uur Nieuws. 8.15 Van man tot man. 8.30 Kerkdienst uit de Begijn hofkapel te Haarlem. 9.45 Hoogmis. 11.30 Piano kwartet, Mendelssohn. 12.15 Boekbespreking. 12.30 Lunchconcert. 13.45 Apologie. 14.05 Kamer muziek en voprdracht. 16.15 Mtssielóf. 17.00 Ge- ref. kerkdienst (art. 31 K, O 13.45 Reformatier symphonie, Mendelssohn. 19.15 Kent gij/ uw, Bijbel? 19.45, Sport. 20.00 Actualiteiten en ge wone man. 20.15 „De zilvervloot". 21.15 „De zwarte tulp", luisterspel, 22.15 Avondgébed. 23.00 Lichte muziek. -23.30 Sibelius. Amerikaanse leger- en 11.IS.R.R.A.-autoriteiten achten het noodzakelijk de kampen te zuiveren Paul Edwards, directeur van de UNRRA in de Amerikaanse zóne. zeide gisteren in te stemmen met de Russische beschuldiging dat de repatriëring van Polen, Öekrainers, Balten en Joegoslavcn wordt opgehouden door anti-Sovjet elementen in de kampen voor verplaatste personen. Tegelijkertijd deelde hij mede dat de Amerikaanse leger- autoriteiten het volledig eens.waren met de 'noodzakelijkheid de agitatoren tegen de re patriëring uit de kampen te verwijderen. Edwards zeideverder dat deze „ondemo cratische" leiders gedurende de winter de greep op hun volgelingen hebben verstevigd en dat zij middelen gebruiken variërend van propaganda tot terreur, teneinde vrije beslissingen van de verplaatste personen inzake de repatriërings-maatregelen te ver hinderen. „Wij zijn het eens met de Russen en .wij steunen hun eisen" zeide Edwards volgens Ün. Press. „Deze anfi-repatriëringsgroep 'is niét het product van democratische voor uitgang, doch eerder een overblijfsel van voor-oorlogse nazi- en fascisten-regiems" aldus Edwards. „Joegoslavische verplaatste personen worden geterroriseerd doorChetniksen Utaschi-terroristen, welke nog steeds een soort van militaire organisatie in de kam pen hebben. Sommige Joegoslaven uit deze kampen waren genoodzaakt 's avonds het kamp uit te 'gluipen om in de stad UNRRA-officieren Maandag HILVERSUM I, 301.5 M 7.00.- 8.00, 13.00. 18.00. 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek. 7.30 Platen. 10.00 Mor genwijding. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen op verzoek. 11.00 Causerie. 11.15 Mozart. 11.45 Familieberichten. Ï2.00 -Lichte muziek, 12.35 Orgel. 13.15 Dansorkest. 14.15 Chopin. 14.4Q Voor de vrouw, 15.00 Gevarieerd programma. 16.30 Grepen uit de opera. 17,00 Roemeense volks muziek. 17.45'HeK rijk overzee. 18.30 strijd krachten. 19.05 Lichte muziek. 19.30 „Verpleeg ster worden". 19,45 Landbouwrubriek. 20.05 Ge varieerd programma. 22.15 Strijktrio, van Beet hoven. 22.45 „Nederlandse bëurtvaart". 23.15 Swing college. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00, 23.00 uur Nieuws. 7,45 Wijdingswoord. 8.15 Platen. 9.15 Voor zie ken. 9.30 Politieberichten. 9.50 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Trio, Haydn. 11.15 Voorlezen. 11.35 Platen. 12.00 Marinierskapel. 13.15 Orgel. 14.00 Voor jonge moeders. 14.20 Friese liederen. 14.45 Platen. 15.15 Reportage. 15.30 Hoornkwin tet, Mbzart. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Oude huis muziek. ,17.20 Muziek voor de jeügd. 17,45 Orgel. 18.00 Sport. 18,30 Lichte muziek» 19.20 Boek bespreking. 19.40 Alt. 20,15 Oratorium „Belsa- zar", Handel. In de pauze (pl.m. 21.15) Causerie. S3.45 Ayondoverdenking. 23.15 Platen, S.S.-cr ontsnapt voor de tiende keer Kort geleden berichtten wij dat een Noordbrabantse SS-er, bijgenaamd *„De Zwarte van Meel" voor de vierde keer kans had gezien, uit zijn gevangenschap te ont snappen. De. Zwarte van Meel heeft echter eijn meester gevonden in een zekere P. v. d. Bogaard, afkomstig uit Helmond. Ook deze SS-er werd in September 1945 in het gevangenkamp Vught opgesloten. Hij wist echter te ontkomen, werd weer gearresteerd, wist te ontkomen, men vatte hem wederom in de kraag, weer nam hij de benen, de verantwoordelijke autori teiten' spoorden hem echter Om het verhaal niet te eentonig te ma ken zij4 vermeld, dat v. d. Bogaard hétr record van de „Zwarte" met stukken sloeg: hij trok er Woensdag jongstleden ten tiende male tussenuit en tot'nog toe is hét niet mogen gelukken, de „record- jager" opnieuw achter slot en grendel te krijgen. Weer een (lode bij het zoeken naar munitie Toen de 26-jarigé P. v. ,d. M. Donder- dagmiddag op het strand van Domburg te samen met zijn broer en een huisgenoot op eigen houtje bezig was met 't demonteren van munitie," ontplofte eensklaps een gra naat," waardoor v.d. M. op slag gedood werd. De beide anderen werden zwaar ge wond naar een ziekenhuis te Middelburg overgebracht. V. d. M., die al eens bekeurd is voor het zoeken naar oorlogsmateriaal, was gehuwd. te yinden waar zij zich dan konden opgeven voor repatriëring. Het bestaan van een Poolse organisatie is duidelijk bewezen door een verzetsactie in het Altenstadt-kamp, toen anti-repatrië- ringsgroepen de Amerikanse vlag neerhaal den en verscheidene leden van het kamp, welke voorstander van de repatriëring zijn, mishandelden. Militairen moesten met traan gasbommen en machinegeweervuur in de lucht de orde herstellen. De moeilijkheden daar werden veroorzaakt door de benoe ming van een Poolse kampleider die g#en tegenstander van de repatriëring was. Baltische verplaatste personen, zo zeide Edwards, worden beïnvloed niet door ter reur, doch door intellectuele groepen be staande uit voormalige regeringsautoritei ten. Onder hen bevinden zich enige Balti sche SS-mannen. Edwards deelde mede dat thans een pro gramma door de UNRRA en het leger is samengesteld met de bedoeling anti-sovjet leiders in kampen voor niet repatrië renden te concentreren. De repatriërings-propa- ganda zal in de kampen worden gevoerd door officieren van de nieuwe Oost-Euro- peese regeringen. Demobilisatie wordt bestudeerd Bij ministeriële beschikking is een in spectie voor demobilisatie in Nederland ingesteld, opgenomen in de 'staf van .dé adjudant-generaal der Kon. Landmacht. Deze inspectie heeft tot taak alle maat regelen .te bestuderen," stimuleren en co- ordineren, welke nodig zijn voor en ver band houden, met de demobilisatie en het terugbrengen in de burgemaatschappij van oorlogsvrijwilligers, dienstplichtigen en reserve-personeel. Zij beoogt contact te zoeken en over leg te plegen met civiele, overheids- en particuliere instanties, die ermee belast zi jn de demobilisatie en het terugbrengen in de burgermaatschappij door te voeren en uit te werken. De verklaring van Prof. Romme dat hij, on danks de bezwaren welke ook bij de K.V.P. tegen de Vermogensheffing bestaan, zijn stem aan het desbetreffende Wetsontwerp zou geven, is ook voor de Effectenbeurs een desillusie geweest. Al is dan tenslotte het voorstel van Mr. Teu- lings door de Minister aanvaard en het percen tage van de*heffing met. 1/5 verlaagd, zodat de opbrengst ca. £400 millioen kleiner zal zijn dan de aanvankelijke raming van f2 milliard, toch blijft het bezwaar dat ook deze heffing voor'een deel aan het thans roulerend bedrijfskapitaal van ons nationaal productieapparaat zal moe ten .worden onttrokken en er dus kapitaalsver schuivingen zullen plaats hebben, -die ook op de beurs merkbaar zullen zijn. Da4 de betaling varn de heffing over een aan tal jaren kan worden, verde'eld is aan de ene kant voor de contribuabëlen, een voordeèl, aan de andere kant betekent het dat het einde der geldsanering, waafnaar iedereen snakt, hier door naar een verder tijdstip zal worden ver schoven en dat ten aanzien van de financiële verhoudingen een onzekerheid blijft bestaan, die fnuikend is voor een krachtige ontwikke ling van het bedrijfsleven. Als afwikkeling van het geblokkeerd tegoed op de betaling van de laatste termijn voor de heffing ineens zal moeten wachten, ziet het er voor de houders van geblokkeerde saldi niet best uft, tenzij de Minister alsnog zal willen be sluiten dat na volledige betaling van de heffing ineens het daarna resterende saldo van de be trokkene zal--worden vrijgegeven, dan wel in verhandelde certificaten zal kunnen worden omgezet. Want we moeten zo spoedig mogelijk van de geldsanering af. Wat de heffing ineens zelve betreft, men er no? vrede mee kunnen hebben wanneet op een vroeger tijdstip gekomen was en gepaard ging met een drastische sanering van het staats budget, zodat <ie door de fiscus verkrégen milliarden voor de vermindering van staats schuld zouden kuimen worded gebruikt. Alleen voor dat doel mag een heffing ineens worden gebruikt, maar oud-Minister De Wilde heeft in de Kamer doen opmerken dat thans de gelden der spaarders in een bodemloze- put worden geWorpén, hetgeen zeker voor de spaarzin der bevolking niet bevorderlijk kan zijn. Het helpt echter niet thans nog over deze zaak na ts kaarten en we zullen moeten afwachten, wat van deze nieuwe aderlating de gevolgen zullen zijn. De Vereniging voor de Effectenhandel heeft destijds als haar mening uitgesproken dat ca. 1' 1 milliard kapitaal zal moeten worden „ver- schoven'.' en ook de laatstë nota van Minister Lieftinck geeft de indruk dat het totaal der geblokkeerde géiden voor de betaling van beidé heffingen niet toereikend zal zijn, hoewel de Minister dat bij een vroegere gelegenheid heeft verzekerd. Exacte gegevens hierom treft t zijer blijkbaar niet eh men zal dus moeten afwach ten in hoeverre ook de koersloop van obligatie- en aandelenmarkt door eventuele min of mèer gedwongen verkopen zal worden beïnvloed. Hoewel op de Amsterdamse beurs van een flauwe stemming geen sprake is, zijn de niéuwe is Frankrijk tot dusver het enige, -S 250 millioen is toegekend. Uit dé eigen uniddelen der Wereldbank heeft deze slechts ca S 720 millioen ter beschikking, zodat de grote aanvragen slechts uit de op brengst van in "Amerika uit te geven obligatie leningen "zullen kunnen worden verkregen. Het heet dat deze thans worden voorbereid, maar intussen klimt in velé landen de nood. Gelukkig dat die nood, zij het in andere vorm, ook in Amerika bestaat, dat van zijn sterk opgevoerde export 'm 1947 slechts 54 betaald kan krijgen en dus#wel genoodzaakt zal zijn de rest aan zijn afnemers te lenen. Men Is in de V. S. over dit probleem blijkbaar niet rustig, geziep de telkens hernieuwde flauwe stemming op de New Yorkse beurs, welke een schrille tegenstelling vormt met 'de alle gere records 'slaande productie- en winstcijfers der Amerikaanse ondernemingen.. Australiër slaat door „Afgelopen oorlog toonde het Nederlands imperialisme aan" De Indonesische handelsgevolmachtigde in Australië, H. T. Campbell, heeft Don derdagavond op het Indonesische vakver- enigingscongrés te Malang verklaard te hopen, dat het congres de wens te kennen zal geven voor een wereldboycott van de Nèderlandse scheepvaart op Indonesië. De Australische vakvereniging, aldus Campbell, die 'de Nederlandse scheepvaart op het hoogtepunt van het Nederlands- Indonesische conflict hebben geboycott, maken thans plannen voor-een dergelijke wereldboycott. „M enverwacht, dat de Ne derlandse vakverenigingen er aan deel zullen nemen". Campbell zeide, dat de afgelopen oorlog de Nederlandse imperialistische politiek duidelijk had aangetoond. Tennis Nederlands dubbel won van Zuid Afrikaans Stand is thans 12 Op wel zeer overtuigende wijze hebben Van Swol en Rinkel de achterstand van 0-2 in de strijd tegen Zuid-Afrika om de Davis- cup teruggebracht op 1-2. Zij sloegen Fan nin en Sturgess binnen het uur met 6-3 6-1 6-0. Het was niet doordat de Zuid-Afrikanen een offday hadden, zoals 'deze cijfers zou- aankopen op de aandelenmarkt belangrijk ver- den doen vermoeden; het Was waarlijk door minderd en is in verband daarmede ook de omzet teruggelopen. Blijkbaar hebben de waar schuwingen van de financiële bladen tegen eén overschatting van .de winstcapaciteiten onzer ondernemingen hun invloed niet gemist. Als men opmerkingen maakt over de ..hoge" divi denden onzer scheepvaartondernemingen, waar van zoals bekend de Kon. Ned. Stoomboot 30 uitkeert en de „Wijklïjn" 21 'U, vergeet men niet alleen dat dit een dividend over 6, resp. 7 jaar is. zodat aandeelhouders slechts 5 per jaar ontvangen, maar dé directie der K. N. S. M. heeft er bovendien der vergadering met na druk op gewezen, dat men blijkens de hoge koersen de bedrijfswinsten met kapitaalver schuivingen verwart aangezien de thans aan wezige geldmiddelen voor het herstel van de vloot ontoereikendzullen blijken, wat dus wil zeggen, dat t.z.t. nieuw kapitaal zal moeten worden aangetrokken. We hebben hierop herhaaldelijk de aandacht gevestigd maar willen aan de andere kant het gelukkig verschijnsel en de grote betekend? van de grotere winsten onzer bedrijven niet onder-, schattend Het zijn die grotere winsten, welke de ondernemingen eén verantwoorde basis bieden voor de sterk gestegen •kapitaalsbehoeften, ge lijk dit ook het geval is bij de beide bedrijven, welke deze Week met een -emissie ter markt komen, de „Industrie" v.h. Lohuizen te Vaassen (f500.000 aand. 115 •/«)'- en de „Alweco" (f 450.000 aand. a 1Q0 °/o), waarvoor vermoedelijk meer belangstelling zal bestaan dan voor de lening van Bussum a 99 3/4 'It, nu de 3 'It Conversieleniiig vSn Nederland zich op 99 nauwelijks kan handhaven ep bijv. de 3 Zuidholland 1938 99 noteert. Het „dollarvraagstuk" blijft actueel. De 3 3/4 Nederlandse dollarlening van 20 millioen is geregistreerd en zal nu wel spoedig Worden uitgegeven, maar van de landen, die bij dé Wereldbank eén .crediet hebben aangevraagd, KOSTBARE GEUREN Naar men weet is rozenolie een der belangrijkste grondstoflen in de parfumindustrie Misschien minder bekend is het ieit. dat voor één druppeltje zuivere rozen olie 15 a 18.000 bloemblaadjes van de roos nodig zijn Zo wordt het begrijpelijk, dat sommige par- turns zo kostbaar 'zijn. Tevens, dat men zoveel zorg besteedt aan de verpakking, die het geringste veriies van de 'kostbare geur moet verhinderen Ook bi] een meer huishoudelijk product als koffie is deygeur mede het belangrijkste. Daarom construeerde de Gruyter, die steeds de modernste vindin gen in zijn winkels toepast, spé ciale aroma-beschermende koffie- silo's, waarin niets van de waarde volle geur verloren gaat Daarom blijft voor één kop geu rige koffie het adres de Gruyter, dé koffie- en thee-zaak. het sterke, aanvallende en afmakende spel van onze spelers, dat deze snelle overwin ning werd behaald. In de eerste set leek het nog gelijk op te gaan. Wat zelden in een dubbel gebeurt: sendee game na service game ging voor elk verloren (3-3). Toen won Rinkel na een lange game zijn service door steeds beter wordend spel en daarna weer na een- game, waariti het driemaal deuce werd. De Zuid Afrikanen werden achterin gedreven en de onzen wonnen de service van Fannin. Twee setpointis gingen op de service van Van Swol te loor, doch daarna had hij uitstekende smashes en het werd 6-3. Van toen overheersten Rinkel en Van'Swol in de netpositie en de cijfers 6-1 6-0 bèhoeven geen nadere detailering. Er zijn nu nog tw.ee enkelspelen en het is wel heel jaimmer, dat Van Swol Donderdag zijn kansen tegen Fannin niet uitgebuit heeft: dan had Nederland nu met '2-1 geleid en wéüicht gen kans gehad. Die kanis is er nu nog wel, doch klein. In een exhibitie won de reservespeler van Zuid Afrika Farqu- harson in een aardige partij van Krijt met 3-6 6-4 6-1. Voetbal Haarlems elftal tegen Derby County Dezer dagen zijn besprekingen gevoerd over het spelen van een voetbalwedstrijd tussen het Haarlems elftal en de Engelse beroepsclub Derby County. De Engelse amateurs, zijn voor de Haarlem mers geen partij en daarom is verzocht tij dens het bezoek vaiï stadgenoten aan Derby in de tweede helft van Augustus een wed strijd tegen de profs te organiseren. Ver moedelijk zal dan een sterk Haarlems elf tal de tocht naar Engeland maken. In de zomer van 1948 zal Derby County een te genbezoek aan Haarem brengen.' Ook in andere plaatsen zal deze club enige wed strijden spelen. Beslissingswedstrijd van Schoten in Alkmaar Voor Schoten staat Zondagmiddag een belang rijke wedstrijd op het programma. De ploeg moet om halfdrie op het terrein van Alemaria ViCtrix- die strijd aanbinden tegen IVV, om uit te maken, welk elftal kampioen van de derde klas C wordt en promotiewedstrijden zal spelen. Dé wédstrlj'den in de eerste klas van district II vragen, eveneens de aandacht. Haarlem moet van DFC winnen, om een rol te blijven ver vullen en de roodbroeken hopen antuurlljk, dat Stormvogels te gel ijker tijd in het .Noorder Sportpark van de Volewijckers wint. Haarlem zal echter voor de Dordtse club moeten oppas sen. EDO brengt een bezoek aan de kampioens- ploeg Ajax. De ontmoeting is echter van min der belang geworden. RCH speelt in het Heemsteeds^ Sportpark tegen Hilversum. Beide clubs zijn buiten gevaar, zodat een rustige strijd tegemoet gezien kan' worden. Panda en de Meester-deteetive 36. „Ik wilde deze zdak onderzoeken!" drong de detective aan. „Er zijn de laatste tijd veel. radiator doppen gestolen en ik kwam ineens op het idee, dat U die wel eens voor de auto's die hier gemaakt wor- den zou kunnen gebruiken! Een goed idee al zeg ik het zelf! Ja, ja! Rustig de feiten rangschikken, is mijn motto! Daar komt men.... „Er uit" riep de kassier. „Maak, dat je weg komt'. Je stoort me! Niets te zoeken hier!" Op dat moment schoof Panda het raam open eh klom naar binnen. „Die man jokt!" zei hij. „We zijn hier op het goede spoor baas! Daarnet was die motor- Tijder hier. Ze hadden het over gestolen diamanten in radiatordoppen, ik heb het zelf gehoord!" „Ehwar.... hoe kom jij hier, waarde Panda?" vroeg de detective verbaasd. Waar heb je het over?" „Die ven!" brulde kassier J. Hals. „Inbraak! Ga weg, of ik roep de politie! Jullie zijn ge wone misdadigers! Verdwij-n!" en „Lekkèr len te weertje" zegt de l hemdsmouwen- aan de overkant „Gelijk hebt u" roep ik terug. Ik zit in mijn hotelkamer en hii zijne en een smalle binnenplaats li sen ons in de diepte. hs- Twee vreemdelingen in een hc,ui een vreemde stad. 1 De zoele avond geeft ons wat gemeenzaamheid te zoeken."0 Het is altijd een heer in hemdsrno,,* denk ik. Het is nooit een vrolijke vrouw di hotelgast een klein woord toewernf n alleen voor toneelstukken. De v' lijkheid kan zo nuchter zijn. 2ij liever met dikke heren dan met sb?' dochteren. Zo is het leven. „Waar komt u vandaan?" vragen hemdsmouwen. flE „Uit Amsterdam". „Ik uit Maastricht". Dan zegt hij over de diepte h„. dat hij mij een beste naehtrust toe»..7 en hij knipt het licht uit. Mensen in een hotel zijn altijd aM„ dan mensen op straat of mensen koffiehuis. 601 Hier is nu een heer uit Maastricht zes meter van mij af te ademen u4°* een vreemd bed. Een heer als vele uit Maastricht. Of uit Bagdad. Of Delte Een heer met een tasje voor drie daeï Een tasje met wat 'papieren, wat dergoed, een schoon overhemd 'en toi2' gerei. Wij wonen in het zelfde huis, onder v zelfde dak, in de zelfde vreemdheid wij weten niets van elkaar, dan in 'wfeS steden wij niet vreemd zijn. Ik zou hem willen zeggen: „broecV wat doet gij onder de zon? Makelaar huizen? Fabrikant van aardewerk' M; schien zijt ge advocaat? Hoe gaat het vrouw en de kindertjes? Leest u nog L anders dan de krant? En wat dan wei' Bent u hardhorend? Aan welke kant v» Linggadjati staat u? Mennonist, Katholiöc of Nederlands Hervormd? Op wie hebt te gestemd? Geheelonthouder? Postzegelver- zamelaar? Verzot op hengelen? Ik kijk in de duisternis van zijn kam< Dat geeft mij hot recht wat meer v; hem te weten, nietwaar? Ge gaat toch maar niet ónder één dak in twee beddi liggen met een heer 'uit Maastricht die zegt dat het lekker lenteweertje is? Het is stil in 't hotel. En overal liggen heren bij hun toilet, artikelen te slapen. Hónderd gestreepte pyjama's. Hondèrd tandenborstels. Honderd waslapjes. En honderd zielen. Boven de binnenplaats een he!de.i hemel. De zoete nacht stroomt in mijn ka Goede nacht, mari uit Maastricht. Goede naoht, hónderd vermoeide r nen van Bagdad tot Delfzijl. Ik weet niet wie ge zijt. Wij ^lapen in één huis. Het is altijd weer vreemd, vreemdeling te zijn. Het s altijd verwonderlijk, dat wij alle honderd op honderd witte bedden liggen. Hc®<ier4 dromen in de Mei-nacht. En honderd we relden onder één dak. ELIAS. Schaken Bliksemtournooi op komst In navolging van Amerika, waar jaarlijks een bliksem-schaa'ktournooi gehouden wordt met als inzet de titel van kampioen van Amerika, bliksemsehaak, gaat ook de Haarlemse Schaak- kring een dergelijk tournooi organiseren, als onderdeel van de Haarlemse Sportweek op Zaterdag 5 juli a.s. Bij slagen is het de bedoe ling, dit tournooi jaarlijks te organiseren. Er zal gespeeld worden in twee groepen: de A- klasse voor sterke schakers en de B-klasse wor dé minder sterke Bij iedere' te geven gongslag, en deze gongslagen zullen om de" 10 seconden gegeven worden, zijn de spelers beurtelings (wit en zwart) verplicht te zetten, 'sMiddags zullen de voorronden gespeeld worden, waarin 's avonds de finalisten de eindstrijd zullen aan vaarden. Vóór l Juli a.s. kunnen leden van bij' d! Schaakkring aangeslóten clubs, zich opgevan bij de secretaris van de Schaakkring: de heer R. Holman, Delftlaan 97, Haarlem. Clubkampioenschap van Haarlem Over enige weken beginnen de wedstrijden om het clubkampioenschap-schaken van Haar- rem, ook wel de Tello-bekerwedstrijden ge noemd. De grote verenigingen zullen met tt- tallen uitkomen, de kleinere met 25, 20 oi li- tallen. De deelnemende clubs zijn ingedeeld ïs vier groepen van drie. Van elke groep ga: nummer één over naar de. finale, die in Sep tember gehouden zal worden. De groepsinde ling wgrd als volgt: Groep A: Heemstede, Kennemerland en S Bavo. Groep B: H.S.G., Rolland en 't Schouw tje. Grbep C: Bloemendaal, H.S.C. en HW-P- Groep DDe Roebade, Het Oosten e Torens. 'Het programma voor de eerste ronde luidt:' 4 Juni: Kennemerland—St. Bavo (15 borden); Hét OostenDe TorenJ (20 borden)5 Juni^ Rol land—'t Schouwtje (15 borden), en H.S.C.— H.W.P. (20 borden). Zou kunnen zün. In New York is een prod- alarm gehouden, tijdens hetwelk een to> matte van honderden super-forten over de stad donderde. Een radio-verslaggever hing tijdens het proefalarm voor de microftoo een beeld op van de verwoesting, welke M een eohte aanval in de stad aangericht ar kunnen zijn. Vryheid. De Vlaamse uitgeversbond heeft to motie aangenomen. Waarin hij zijn pieel standpunt bevestigt, dat de vrije ctf" culatie van boeken en tijdschriften, pro=J> ten van de geest, door geen ©&-! belemmering van welké aard dan ook n worden beperkt. Graan. Het Amerikaanse departement y" landbouw heeft medegedeeld, dat in Jo 25.000 ton'tarwe, 24.00 ton bloem en 17-000 ten mais aan Nederland zullen worden toegeve- zen. Voor België bedragen de toewij:anL van deze producten respectievelijk W, 12.000, en 8500 ton. Voor Zwitserland l™ 1000 en 8500 ton. Offensief. Het aangekondigde offensief van' regeringstroepen in Paraguay tegen de r standellngen bij DessagUadero na een ne van de grens van Paraguay hebben de P' staandelingen bij Desaguadero na een n gevecht ren overwinning behaald.. Nieuw lid. Italië is met één-en-dertig tegen nj stemmen als -lid van de ICAO, de intern nale burgerluchtvaartorganisètie, toeg De motie tot toelating wei-d door de enigde Staten ter tafel gebracht. Beschuldiging. Max Reimann, de van de communistische SED in de W zones van Duitsland, heeft dr. Send de leider van de Duitse sociaal-dem^cr* er van beschuldigd, dat hij de o. yan de SED in de Westelijke zónes gaou

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2