Tante Els sjÉaSBIrei. mÊmsmÊBk f V Een blijvende bron van welvaart en voorspoed" A. Kraak Het tien - jarige P.S.V, overziet zijn werk iiffiSfife Stormvogels kan Haarlem een handje helpen Sportuit.wisseling Velsen-Edmonfon? ZATERDAG 17 MEI 1947 Minister Huysmans' rede bij de opening van de JValserij-West Er zaten gistermorgen enige honderden belangstellenden -bij het spreekgestoelte toen de Walserij-West officieel door dr. G. W. M. Huysmans, minister van Economische Zaken, in bedrijf zou worden gesteld, maar in de enorme hal ging zelfs deze menigte verlóren. Men kan slechts bewondering hebben voor het werk van degenen, die de wederopbouw van dit grote werk nog bin nen het tijdsverloop van een jaar tot stand hebben gebracht. Precies elf uur wandelde het Harmonie korps van Hoogovensta'ten onder het spelen van een pittige marsdë hal binnen. Dit was een daverende entrée. Het feest zou om elf uur beginnen, maar de minister kwam .pas om hal£ twaalf. De tijd werd echter op een aangename wijze verkort door hei. strijkje „De Salon Sterren", bestaande uit leden van het Con certgebouw-Orkest, De aanwezigen, in het bijzonder minister Huysmans werden welkom geheten door ir. A. H: Ingen Housz, voorzitter van de directie -van het Hoogoyenbedrijf. Hij gaf een historisch overzicht van de ontwikkeling van Hoogovens. Spreker me moreerde, dat-bij de voorbereiding van de vennootschap in 1917 de eerste doelstelling was om een volledig „hoogoven-, staal- en walswerk" .te scheppen met als eindproduct o.a. scheepsplaten, terwijl toen tevens reeds met verdere grote ontwikkelingsmogelijk heden rekening werd gehouden. De loop dér gebeurtenissen iri de volgende jaren dwong er echter toe om deze plannen in étappes<in plaats van ineens ten uitvoer te brengen. In 1924 werd begonnen met een hoogoven en een cokesbatterij. In volgende jaren kwamen er nog twee hoogovens en twee cokesbattèrjjen bij en werd de ver werking der bijproducten met kracht ter hand genomen. Zo ontstonden de stikstof- fabriek (Mekog) eri de cementfabriek (Ce- mij), de gaslevering aan gemeenten'en aan het P.E.N. Nq. deze consolidatie volgde in de volgende phase de Uitbreiding in de richting van de verwerking van het ruw- ijzer. In 1936 ontstond de buizengieterij en in de laatste jaren voor de'oorlog werd een aanvang gemaakt met de bouw van de staal fabriek en van de' walserij voor zware platen. - Toen deze walserij in 1943 gereed kwam, werd zij door de Duitsers gevorderd, afge broken en naar Duitsland gebraoht. Nog tijdens de bezetting werden in stilite de voorbereidingen voor het terughalen van de 'walserij getroffen. Ondanks de vele moeilijkheden, die overwonnen moesten worden, gelukte het in samenwerking met de Regering, het C.G.R. en de Engelse be- zettingsautoriteiten de zwaar gehavende installaties in- de loop van 1946 terug te krijgen. Spreker memoreert vervolgens, dat van hoog tot laag intensief gewerkt is om de fabriek zo snel mogelijk te herbou wen in het besef, dal de opening van deze grote walserij een historisch moment is in. de ontwikkeling van Hoogovens ,en een ge beurtenis van betekenis voor ons land, z*o- wel uit het oogpunt van de opbouw van een stuk nationale nijverheid alsook van een sprekend stuk herstel van misdadige oor- logsroof. Met de opening van deze fabriek krijgt het in 1917 ontworpen plan zijn éerste af ronding, maai' daarmede is tevens de grond slag gelegd voor een nieuwe ontwikkelings mogelijkheid van Hoogovens op het gebied der walsproduöteri. De behoefte in ons land .aan walserij producten is zeer -groot en naar spreker's vaste overtuiging zal deze in de toekomst nog zodanig toenemen, dat dè na tionale productie verder behoort te worden opgevoerd., Hoogovens staat gereed om haar aandeel in deze ontwikkeling bij te dragen en om zulks te dóen binnen het kader ener groeiende economische sa-menwerking met België. Minister Huysmans wijst op het grote nationale belang van de "Walserij. In ons blad van gisteren gaven wij reeds een kort resumé van de rede van minister Huysmans. De ministers zeide' o.a. nog het volgende: Herhaaldelijk is reeds gebleken, dat de in het buitenland bestaande geneigdheid, staalexport- toe te staan, gering is, tenzij daar tegenover leveranties van andere be langrijke grondstoffen staan. Daar wij in een land leven, dat arm is aan grondstof fen, schept deze situatie voor ons bijzondere moeilijkheden, die nog boven het strikte deviezenprobteem uitgaan en het is deze overweging, die mij het op gang komen van de productie van scheepsplaten hier te lande met vreugde doet begroeten. Als ik hier spreek van een groot belang voor onze nationale economie, dan wil ik dit belang kwantitatief demonstreren door te vermelden, dat bij een verbruikscijfer van 200.000 ton platen van meer dan 3 mm in ons land de Walserij-West bij toepassing van een 2-plqegenstelsel een productie van 120.000 ton kan opleveren. Het nut der dikke platen. Wanneer ik van scheepsplaten spreek, dan behoef ik er in dit gezelschap wél nau welijks/ op te wijzen, dat de scheepswerven weliswaar-de grootste verwerkers van het hier uitsluitend vervaardigde Siemens Mar tin-materiaal zijn, aangezien deze kwaliteit voor hén is voorgeschreven, maar dat daar naast dikke platen in vele andere bedrijven voor uiteenlopende constructies worden ge bruikt; ik denk -hier aan de bouw van brug gen, wagons, ketels en tanks. Even 's lands internationale verhoudin gen overschouwend lijkt mij het van belang te vermelden, dat hét opnemen van de pro ductie van dikke platen hier te lande aan de goede verstandhouding tussen de Neder- fandse industrie ep de buitenlandse produ centen geen afbreuk zal vermogen te doën. Ik heb hierbij uiteraard in de eerste plaats onze Belgische vrienden op het oog, die de traditionele leveranciers zijn voor een be langrijk deel van het .Nederlandse verbruik. Dat deze positie geen verandering behoeft te ondergaan, volgt enerzijds uit het feit, dat de Nederlandse walserljen ook thans slechts zeer ten dele in de binnenlandse behoefte kunnen voorzien. Ik merk hierbij op, dat de binnenlandse behoefte thans 30% boven die van vóór de oorlog ligt, dat een verdere stijging mag worden verwacht, om dat de leveringsmogelijkheid uit Duitsland vooralsnog ontbreekt. Voor de buitenlandse, en met name voor de Belgische en Luxem burgse walserijen zal Nederland dus zon der twijfel een belangrijk debiet blijven vormen. Dat de verhouding met de buiten landse walserijen een goede is. kan overi gens reeds blijken uit het feit. dat een aan tal arbeiders, zowel in 1939/40 als in 1946/ 47 in de gelegenheid kon worden gesteld in buitenlandse bedrijven het vak te leren. Uit naam der regering wenste de minis ter de directie en het college van corpmis- sarissen en allen 4je van hoog tot laag in leidende of uitvoerende functie, als bedrijfs genoten aan de Koninklijke Nedeflamdse Hoogovens en Staalfabrieken zijn verbon den geluk met het tot nu toe toereikte, ,-,Moge deze nationale' industrie 'niet al leen voor allen die er hun arbeid geyen en voor hun gezinnen, en voor de kapitaalver schaffers maar ook voor het gehele Neder landse1 volk een blijvende bron van voor spoed en welvaart zijn." Na' de réde van de minister speel de het Harmoniekorps' het Wilhelmus, dat statig door de enorme hal klonk. Hierna begaven allen zich naar het bedrijf, waar men met belangstelling keek naar het ver werken van een blok gloeiend staal tot eén plaat. De machtige duo-wals l^needde het blok alsof h^t een stuk deeg was. IJMUIDER COURANT Het hoekje van De heer C. Auis op Gridon, die vierde werd in- de afdeling landelijke ruiters bij een cross-country in de duinen achter Kraantje Lek, neemt een terreinhindernis, die de meeste deelnemers nogal wat hoofdbrekens kostte. Tachtigjarig bestaan van de P. Vermeulen-school In Maart bestond de.P. Vermeulenschool tachtig jaar. Door de' destijds heersende koude en het grote gebrek aan lokaliteit heeft men er van afgezien op de juiste da tum dit fèit te gedenken. - Nu echter de lente intocht hield en geen verwarming van node is worden de her denkingsbijeenkomsten wel gehouden. 22 Maart 1867 werd de. eerste bijzondere school tussen. Haarlem 'en Alkmaar ge opend, de eerste school voor Christelijk Nationaal onderwijs op „De Heide", het latere Velseroord; het huidige IJmuiden- Oost. Maandagavond heeft de ófficiële her denkingsbijeenkomst plaats in de Goede Herderkerk, speciaal voor autoriteiten, oud leerlingen, genodigden en voorstanders van het Christelijk onderwijs. Qe voorzitter in Nederland van de Ver eniging voor Chr. Nat. Onderwijs, ds. M. van Grieken spreekt een rede uit, de heer F. P.- Vermeulen, zoon van het eerste schoolhoofd, geeft een overzicht van de ge schiedenis der school. De heer Gerrit Bidder zorgt voor de mu zikale omlijsting. 23 Mei is er feest voor de 'leerlingen, des avonds voor oud-leerlingen en genodigden. Doktersdiensten De dienst van de „Maatschappij-artsen" wordt waargenomen, van Zaterdagmiddag 12 uur tot aan het spreekuur van Maan dagmorgen, door Dr. P. Brouwer en Dr- A. J. van Leusen. Apothekcrsdienst. De dienst der apotheken wordt ver zorgd door de IJmuider-apotheek. Verloskundigen. Van de verloskundigen is mej. de Win ter, Evertsenstraat 3, te consulteren. Verloor U iets? In de week van 916 Mei werden in de gemeente Velsen gevonden: enige honden, 1 schoentje, 1 autoped, 1 ceintuur, enige sleutels, enige portémonnaies, 1 enveloppe met-geld, 1 konijn, 1 vulpenhouder, 1 paar gymnastiekschoenen, 1 wollen vest, enige klompen, 1 springtouw, 1telraampje, 1 vulpotlood, 1 hockeystick, 1 voetbalkoffer tje. enige handschoenen, 1 kinderwind- jack, 1 horloge. 1 pop,'1 coupon zijde, 1 broche. Elke werkdag van. 10—11 en 4—5 uur zijn inlichtingen te verkrijgen aan het po litiebureau, behalve Zaterdagmiddag. SPELEN MET VUUR. - Door het spelen met vuur, waarmede enige kinderen zich vermaakten, ontstond een helmbrandje in het duihterrem, langs de Burgemeester Rambonnetlaan. Onge veer 60 vierkante meter helm "verbrandde. Het brandje Werd door enige burgers-ge blust- Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN: E. H. J. Weltihg—Zwarts, d., Ver- gieröeweg 112.' Haarlem: M. Peeneman—Mèij- rink, z., Planciusstraat 60. IJnvuiden-Oost; S. J. E. van Goolg-van Polanen, d., Gröeneweg 63. ÏJmüfden"Oost; J. C. de Vos—Vader, z., Schuit- straat 6. Santpoort. S. Vellerna—de Goede. z„ Dennenstraat 19, ÏJmuiden Oost. Th. M. A. H. Letschert—Dommershuijzen, d., van Tuljllweg 18. Velsen. OVERLEDENA. Post, 39 j.. echtgenoot van M. E. Zwemrpeh, D. Hartogdwarsstraat 4. ÏJmuiden. GEHUWD: J. T. G. de Boer en G. Dekker. Mèervlietslraat 6, Velsen. H. Zonneveld en A. C. M. Rutte, Hoofdstraat 164. Santpoort. B. C. J. Zuiderduijn en M. Hartendorp. Boslaan 2, Bloemendaal; P. v. d. Winde en G. J. M. Bre- gonje, S. P. kuijperstraat 3, IJmuldeft; A. Zwart en H. J". M. A. Vredenburg. Kompasstraat 24, ÏJmuiden. ONDERTROUWD: H. Levasier, Bloemstraat 6, ÏJmuiden en C. W. Broek, Conradstraat 23 rd.. ÏJmuiden; G. vati Meurs, Havenstraat 87, Be verwijk en T. van den Oever, Meidoornstraat 23. ÏJmuiden O.: W. de Jong. de Ruyterstraat 62, IJmuiden-O en G. v. Rouwendaal. Schoolste. 20 F, Soest, toek. adres: - de Ruyferstraat 62, ÏJmuiden O.: A.-Klaassen. Zwarte Paardenstraat 56 B. Rotterdam en R. G. van den End, Pr. Kru- gerstraat 13, ÏJmuiden, toek. adres: Pr. Kru gerstraat 13, ÏJmuiden; J. Glas, Marconistraat 46, ÏJmuiden en M. Cazenier, Marconistraat 46. ÏJmuiden, toek. adres: Marconist^. 46, ÏJmuiden. Bloemenmagazijn Kennemerlaan 29 Tel. 4528 SPECIALITEIT IN BRUIDSBOUQUETTEN (AdvJ Agenda voor Velsen en Umu-iden ZATERDAG 17 MÉT Thalia. 7 en 9.15 uur: Een man kwam uit Parijs. Rex. 7 en 9 uur: Frans de Eerste. De Pont. 8 utfr: Het egheim van Stam boel. ZONDAG 18 JNÏEL Thalia. 2.30, 4.30 uur: Jeugdmatinée. Wild-West-fi\ms. 7 en 9.15 uur: Een man kwam uit Parijs- Rex. -3.7 en 91 uur: Frans de Eerste. De Pont. 8 uur: Het geheim van Stam- MëH Stamboek School A komt op 31 Mei weer vrij Onderdak voor de Moerbergschool School A, later school No. 1, een der grootste schoolgebouwen in de gemeente werd al in 1939 aan haar bestemming ont trokken; de leerlingen werden over andere scholen verdeeld. -Tijdens de mobilisatie werd de school in beslag genomen voor de Nederlandse militairen, tijdens de bezet ting kwamen er Duitsers in, na.de bezet ting vonden de Canadezen er hun onder*- komen en nadat deze vertrokken waren werd de marine er in gehuisvest. Al met al is de school dus ongeveer 8-jaar „buiten dienst" geweest. Nog onlangs is een "over eenkomst tussen het gemeentebestuur en het rijk tot stand gekomen over het verhuren van de scihool voor militaire doeleinden, En nu komt het voor het openbaar on derwijs in onze gemeente zo verblijdende bericht, dat de school 31 Mei vrij komt. De marine gaat naar de barakken der krijgsgevangenen,, die verder in de duinen gehuisvest-zullen worden. Zo mogelijk zal het gebouw na de grote vacantie ter be schikking worden gesteld van de Moer bergschool. Er moet echter nog het een en ander gebeuren voor dat het gebouw weer voor onderwijsdoeleinden geschikt is, want 8 jaren van „miljtaire dienst" laten enige sporen achter. Een jubileum-uitgave Op 19 Mei bestaat de Politie Sport Ver eniging Velsen (P.S.V.) tien jaar. In een keurig verzorgde jubileum-uitgave is-thans het wel en wee der vereniging samengevat. Commissaris Weybürg wijdt in een stukje „Een 'mijlpaal" woorden van herinnering, waardering en opwekking aan de sport vereniging. Daarbij sluit aan een woord van voorzitter Timmermans, die voor een wijle alle zorgen op zij zet en de leden aan spoort de vereniging in nog hoger aanzien te brengen. Wat kan er beter volgen' dan een over zicht van de oprichting af, door de moei lijke bezettingsjaren heen, tot de huidige dag. Er kan in tien jaar veel veranderen en zo vinden we namen gedrukt van op richters en leden, die niet meer in Velsen woonachtig zijn. Het hoofdstuk voetbal ifeemt een belang rijke plaats in. Te verwonderen is dit niet, want bijna al deze jaren door kon het eer ste elftal van successen spreken. De namen Kraak en Van Onselen komen ook in het Nederlands elftal voor. Ei} het cadeau, dat de vereniging wordt aangeboden is het af delingskampioenschap. Enkele goede krach ten zijn helaas uitgevallen, maar met des te meer energie traint het eerste team voor het Nederlands kampioenschap. In een overzicht van de zwemprestaties merkt de heer Timmermans op dat het ge regelde oefenuur weer .zijn intrede heeft gedaan en hij eindigt het artikel, waaruit blijkt, dat ook op dit gebied veel' is ge presteerd, met de hoop uit te spreken, dat de zwemsport een toenemende belangstel ling zal trekken. Wat de bridge-club aangaat, die pas in 1944 het levenslicht aanschouwde, in het speelseizoen 1946-'47 - werd door 3 vier tallen aan de competitiewedstrijden iri de tweede klasse deelgenomen. Het resultaat mocht er zijn: Pol. Urm I eindigde als eerste, Pol. Um.'II als vierde en Pol. IJm. III werd tweede in de afde ling. In het nieuwe speelseizoen komt men uit met één viertal in de eerste klasse. Het wandelen mag zeer zeker niet on derschat worden. Surveilleren is een zware taak en ernstige benen-training j mag er wel aah vooraf gaan.-Er is in die tien jaren heel wat afgewandeld, door 'de mannen van. orde en veiligheid. De Vier daagse neemt bij hen een grpfe- plaats in en meer dan èens hebben de mannen deze zware tocht met vreugde-volbracht. „Onze ervaring heeft geleerd, dat men de Vier-' daagse eerst dan tot een waar,maar dan ook buitengewoon, genoegen kan maken, wanneer men zijn voeten er volkomen „onder" heef t", is.de uitspraak, van de schrijver. Enkele poëtische ontboezemingen in het blad geven'blijk dat een streng uiterlijk niets heeft te maken met 'smehseri in nerlijk. De Velser politie viert'feest, op papier en in werkélijkheid en als het veel belo vende programma voor de( komende week zo slaagt als bet jubileumnummer, zal dit lustrum geslaagd mpgen heten. Beste Kinderen! Vele vlugge 'handjes zullen deze week naar de courant grijpen en vele nieuwsgie rige oogjes zie ik al het „Hoekje" opzoeken om te zien of hun naam ooit als winnaar of winnares van het boek vermeld staat. Maar dan moet ik jullie toch jammer genoeg teleurstellen. De uitslag wordt eerst vol gende week bekepd gemaakt, omdat ik natuurlijk de gelegenheid moet hebben rustig te kunnen bepalen wie voor de prijs in aanmerking komt en omdat er misschien nog erg late inzenders zijn, wier brief ik eerst Zaterdag in handen krijg."Dit laatste is natuurlijk niet zoals het hoort, maar dat zullen we dan maar door de vingers zien. Dus tot de volgende week geduld en nu eerst de brieven! VIOLIER vertelt me oyer haar kleine „gewoonte-foutjes" die zé soms in de vreemde talen maakt. Toch is het eigenaar dig, -Violier, dat je even plotseling als het je aanwaait, het ook weer kwijt raakt en dan denk je bij jezelf: „Hé, die fout maak ik tegenwoordig nooit meer!" Ik hoop voor je, dat het gauw zover is. Ik 'herinner mij nog wel van vroeger, dat ik als telkens terug kerende „slip of the pen", in de Franse taal vaak het hele werkwoord gebruikte in- plaats van het voltooide deelwoord. (Dus „parler" inplaats van „parlé".) Maar na "een paar" keer een flinke rode streep van de leraar eronder en een punt lager, was het toch-radicaal uit! Leuk voor je dat je naar Nunspeet gaat! Het zou jammer zijn als je het door te blijven zitten 1 voorbij moest laten gaan, maar dat zai wel niet het geval zijn. Leuke tekpning stuurde, je mij bij jé brief. Moest dat een fantasie op Dokkie ver beelden Het "leek niet erg, hoor! Wat leuk ZILVERKRANS, dat jullie'een lappekatje krijgen! Ik vind dat wel de aar digste poesjes, die er zijn. Alleen-is het jammer dat je ze hier 50 weinig ziet. Van Goudhartje en haar zusjes hoor ik de laat ste tijd niets meer. Zijn ze Tante Els hele maal vergeten? Wat naar voor je vader, WATERGEUS, crm -juist nu, met het mooie weer in het ziekenhuis te moeten liggen. Denk je, dat hij er alweer spoedig uit -mag of is de ziekte van erg lange duur? Ga hem maar dikwijls bezoeken, dat vindt hij vast heel prettig. Het is heel goed opgemerkt van je, die fout in het raadsel. Maar of het nu wel eeri fout is? Hoe komt het dan, dat die verzameling grote zwerfstenen die op sommige plekken in Drente te zien zijn „hunnebedden" ge noemd worden en niet bijv. „Keltenbedden" zoals het zou moeten rijn -volgens jouw boek. I-k heb eens gelezen, dat de geleerden het er nog steeds niet helemaal over eens zijn welke volksstam nu precies die graven achter gelaten.heeft. Maar leer jij het maar .zoals het in je geschiedenisboek staat, hoor. ANEMOONTJE had het te warm om eén lange brief te schrijven. 'Ik kan het me be grijpen, hoor. Jezult npg een weekje in spapning moeten blijven. Anemoontje, rriaar dat verhoogt de nieuwsgierigheid, vind je niet? Wat een fijne wandeling hebben jullie gemaakt, SALOMONSZEGEL, ik ben ook eens in Waterland geweest, maar het is werkelijk heel mooi. Jammer, dat jullie je ijsje zo misliepen, w£fht in de warmte is zo'-n afkoeling heerlijk. Is de tand van je zusje er aLlti-l? Fijn, AMAZONE, dat je je verzamelin gen van een wisse dood hebt kunnen red den en je moeder zal het ook zo wel het prettigst gevonden hebben. 'Inderdaad heeft je vader gelijk, als hij de- weg over Haar lem de mooiste weg naar Zandvoori,.- Vooral als hij zoveel -herinner in een J.' Spaarnestad heeft. De tekening and e brief vond ik ei-gaardig. Was het «Lle fantasie? 0l£n Met dit briefje zijn we weer aan het van ons dit keer vrij korte rijtje en zeg Tot de volgénde week! tante els. Briefjes vooral vóór Donderdag (Kennemerlaan 154, ÏJmuiden of bezorger meegeven.) De goede oplossingen van het kwamen deze week van: Violier Waf geus, Anemoontje, Salomonszegel èn A^" Voor jonge hersens De juiste oplossing van het raadsel v. verleden week was: v« „Als het kindje hinnenkomt. juicht fezin", (sok, kin, modeblad, ji§| hét huisL held, guitje, eik, hei, hunnen, nest, zacht)' Het nieuwe, raadsel bestaat k«t uit twaalf woorden., elk van vier letw De beginletters vormen van boven nsv beneden een békend gedeelte van ó«i DE HELGA HAALT EEN MOTOR TRAWLER UIT DUITSLAND. De -sleper Helga van het Bureau Terug gave Vissersvaartuigen alhier heeft een motortrawler uit Lübeck naar IJimuiden. gebracht. Het is een nieuw schip, enigs zins beschadigd en het heeft vermoedelijk dienst gedaan als mïjnenlegger voor de Duitse marine. De trawler meet ongeveer 300 ton. KINDERKOOR GEEFT UITVOERING. Het kinderkoor „De Goede Herder" houdt zijn eerste uitvoering op 29 Mei in het Patronaatsgebouw Het koor, dat in October 1946werd opgericht, telt ruim 70 leden en staat onder leiding "van Joop Huizinga, organist van de Goede Herder kerk. Medewerking wordt vérleend door Joop Halsema, yiool en Adriaan Verschoor, piano. Onder meer staat op het program ma de cantate van Nic. Haze-ndonk: „De Wilgen" gedicht van Ad am a van Schelte- ma en werkjes van Cath. van Rennes, Geertruida van Vladeracken en Bernard Diamant- krant. 1. bergplaats; 2. donkere vloeistof- waarbij iets of iemand genoemd wordt- ingang; 5. voornaam, beschaafd; 6. venstor 7. vier in elke kamer; 8. kleurstof1 9 w orig dier; 10. vele zangstemmen; 11 12. stekelig dier. ,apoai Dit raadsel valt prijsvraag. Wordt Kinheim kampioen? Het waren krasse staaltjes, welke de IJmuidense eerste klassers Zondag j.l. uit haalden: VSV versloeg Ajax en Stormvo gels bond Neptunus aan zijn zegewagen. Béide clubs zijn nu definitief in veiligheid en VSV bezet zelfs de derde plaats. Morgen speelt VSV „uit" tegen DWS. Dat is een wedstrijd, waarbij niets op het spel staat. We geven VSV de beste kansen. Op het EDO-terrein ontvangt Storm vogels De Volewijckers. Dit is nog een uiterst belangrijke ontmoeting, niet alleen voor de Amsterdammers, maar ook voor de Vogels, niet omdat zij nog gevaar lopen voor de onderste pldats, doch wel, omdat de club persé tegen deze kampioenscan- didaat, evenals destijds tegen Haarlem een goed figuur wil slaan. De Kennemers verloor met 5:0 van AFC, maar gelukkig verlogen de Alkmaarse Boys ook, zodat er nog redding mogelijk is. Maar dan moet er morgen tegen Spar taan ook eens flink van leer worden ge trokken. In ieder geval rekenen we op een gelijk spel. De wedstrijd Kinheim—DEM, die Don derdag 'j.l. werd uitgesteld, wórdt nu morgen gespeeld. Men sla er onze voor beschouwing van Woensdag j.l. nog eens op na. Voor WE werd de situatie even gun stiger, doordat hej; sell van Fokke won en EHS een puntje tegen Vliegende Vogels verspeelde. Morgjen kan van Onze Gezellen wederom gewonnen'worden. Ook ten op zichte van de Velsense 4de klassers zijn we optimistisch gestemd: WB kan THB de baas blijven en IEV is oX sterker dan Ontwaakt. Stormypgels II krijgt WFC II op bezoek en dat kan de IJmuidenaren één winst punt opleveren; VSV II zal aan 'Vole wijckers II de handen vol hebben, maar keert toch niet met lége -handen huis waarts. Velsen II behoeft nog maar ëen klein stootje om rich kampioen te kunnen noe men en dat zal zij morgen wel van SNA II ontvangen. VSV III lijkt "ons sterker dan Kennemers II. Kermemers III is met Spartaan y nog lang niet klaar. Stormvogels—Volewijckers. Stormvogels komt als volgt uit: Kraak v. d. Oeyer, Snoeks Glas, Schoorl, Hoogendijk, Venus, Goedhart, Aland, De Boer, Opbergen. I.E.V. verloor van A.S.R.' Voor de derde maal in successie leed IEV, thans té Amsterdam ëen nederlaag en wonderlijk genoeg, was ook nu weer een"1 strafschop1 de oorzaak. Het euvel van een slecht afwerkende voorhoede deed zich halflinie vrij goéd opereerden. Opmerke lijk is dat de schorsing varvNieuwenhuyzen zich zo sterk doet gevoelen- A.S.R. zat er flink op en vry spoedig werd v. Tunen tweemaal gepasseerd, door doelpunten van •de middenvoor. (2—0). Het zonder ver band werken van de voorhoede van IEV leverde geen resultaat op, dóch na een half uur werd Stokman op de rand van het beruchte gebied opzij gezet. De vrije trap, die hij nam trof doel. (2—1). Even na de hervatting kon Schoorl uit een aan gegeven bal van Stokman doelpunten. (22). Slotemakèr viel uit en IEV deed het nu met 10 man; dpch was desondanks sterk aanvallend. Jammer genoeg werd het beruchte gebied Wittebrood noodlot tig en de strafschop, besliste de eindstand. (3—2). V.V.B. a JUNIOREN KAMPIOEN. Het succes in het Van der Aart-tournooi van de - V-VJ3. a Junioren is" Donderdag voortgezet door éen zwaar bevochten zege op Ripperda, waardoor zij het kampioen schap in de afdeling C behaalden. Voorzitter R. Velthuys heeft deze kra nige prèstatie na afloop van de wedstrijd met bloemen beloond. GÏMNASTIEKUITVOERING VAN S-S.H. De Hoogoven-Staten Gymnastiekver eniging „S.S.H.gééft heden Zaterdag avond in gebouW Concordia haar jaarlijkse zaaluitvoering. Zoals gewoonlijk is weer een aantrekke lijk programma samengestéld. Onder lei ding van dè heer H. van Wijnen zullen oefeningen, waaronder dansen en standen .weer gelden, hoewel de verdediging en en hoogrek heren worden uitgevoerd. Het gebrek, aan hout heeft een nieuwe methode voor het vervaardigen van vloe ren 'tot ontwikkeling gebracht. Van spe ciale, zogenaamde „Perfora-stenen', die licht maar sterk zijn en aan de zijkanten van voegen voorzien worden, wordt een vloer vervaardigd, bestaande uit afzonder lijke „balken", die gewapend zijn door m\ddel van ijzeren staven welke in de voegen worden gemetseld. Door deze ste nen balken- weer aan elkaar te metselen en de vloer op de muren te leggen, omstaat een stevig geheel, dat later met een laag cement bedekt kan worden. De nodige lei dingen voor gaswater of electriciteit kunnen in de vloeren verwerkt worden, zodat geen buizen te zien komen. De foto's tonen een stapel van de bovenver melde „Perforcb" stenen en een vloer in wording. In Velsen en Sassénheim wordt dit procédé thans onder meer toegepast en ook voor de komende nieuwbouw te Haar lem zal het systeem worden gebruikt natuurlijk bulten d. leugdelftal komt op beioek 28 Mei arriveert in Velsen een Engels gezelschap, bestaande uit 33 personen, waaronder de burgemeester en een tweetal wethouders van de Londense voorstad Ed monton, negen dames, eeri aantal leraren van de Eldon Road School en een twaalftal leerlingen dezer in Edmonton staande school. Het doel van dit bezoek is om te trachten te- komen tót een regelmatige sportuitwisseling, zoals die reeds tussen tal van Engelse en Nederlandse plaatsen bestaat, tussen Velsen en Edmonton. Er is reeds een comité benoemd, waarin zitting genomen hebben burgemeester Kwint, wethouder Van Leusen en de heren Smak man, Dijkstra, Wiedemeyer, Horbeek, Eriks, Hollander en Bremerkamp. Het secretariaat berust bij de Chef van de afdeling Onderwijs, de heer Smakman. Hóéwei het bezoek duszoals reeds ge zegd min of .meer bedoeld is. als een voel horens uitsteken, wordt toch reeds tijdens dit bezoek contact op. het groene veld ge zocht. Dè 12 jongelui n.l., die de reis ook meemaken, maken deel uit van het elftal van de El-don .Road School en dat deze jongelui voetballen kunnen bewijst wel het feit, dat ze dit seizoen de halve-finale van -fi-et Middlesex kampioenschap en de halve finale van h-et Londense1 kampioen schap hebben bereikt en nog geen enkele wedstrijd- verloren hebben. Bovendien be reikten ze iri de beiide voorafgaande seizoe nen steeds de' finale van bovengenoemde kampioenschappen. Tegenover dit elftal wordt een Velsena Jeugdèlfbal in het veld 'gebracht, dat na eén proef wedstrijd zal samengesteld wor den. De proef wedstrijd wordt vermoede lijk in IJimuiden gespeeld; de.kamp „Hol landEngeland" zal na-ar alle waarschijn lijkheid1 te Santpoort gespeeld worden. Voetbalvereniging „Waterloo" De uitslagen van Hemelvaartsdag luiden! Waterloo 4Spaatnestad- 31; O.G. 3— Waterloo 2 0-4. Waterloo I zette een achterstand van 20 tegen Hillxnen in een overwinning van 4—2 om. Mede door het gelijke spel van Haarlem 4—RCH 5, zijn de kampi oenskansen gestegen. Voor Zondag staan de volgende .wed strijden op het programma; RCH 5—Wa terloo I (kwart voor tien), EDO 7Waterloo 4 (kwart voor tien). Zaterdagmiddag om vijf uur- komt Wa terloo 4 eveneens uit tegen EDO 7. Kinderkerk IJmuiden-Oost bestaat 30 jaar Mevr. Meier—Blom, beter ÏJmuiden-Oost als „Tante Reintje", heeft op 17. Mei 1917 de Kinderkerk gesticht. Zij begon dit werk in een pakhuisje, ach ter de winkel van wijlen Van Praag, ach- de Kalverstraat'. 25 jaar lang heeft zij, met haar heipérs en helpsters elke Zondag haar tijd gegeven om' de jeugd van ÏJmui den voedsel voor de geest te geven. Haar hoge leeftijd belet haar dit jubileum bij te wonen, toch moge zij weten dat velen, thans volwassen, nog met vreugde terug denken aan de Zondagochtenden uit hun kinderjaren'. Zondag wordt dit 30-jarig bpstaan her dacht in een dienst in de Goede Herder kerk, waar ds. J. v. d.Wiel zal voorgaan.1 Nog steeds wordt de Kinderkerk Zon dags gehouden,thans in de Emmasch^t immers het gebouw, waar vroeger werd vergaderd, werd in bezettingstijd met de grond gelijk gemaakt. Eén lid. van het personeel is van de op richting af in dienst nJ. de heer Van df Zwan, twee anderen wijden reeds twmag jaar hun beste krachten aan dit werk. MARKTBERICHT VAN VRIJDAG Aangevoerd werden: 100 kisten tarbot en tong, 400 kisten scliol, 70 kisten schaf, 1000 kist® grote en kleine kabeljauw, 350 kisten schelvis, 1500 kisten makreel, 125 kisten haring, 100 kisten diversen. In totaal 4645 kisten. Dé prijzen per 50 kg. waren: kabeljauw l f19—f'16, kabeljauw II f12—£11, grote schti f30- middelschol f34—f27, zetschol kleine schol n f25, kleine schol in fl*-*"- Tarbot I f 1,74f 1,54, grote tong f 1.68-f l.W' middeltong fl.72—f f,62, kleine tong f 1.54- ton?* schar f 1,54, dit allies per kg. De trawlers besomden f41.330. Zweedse kotters: GG 306 f 6020, GG 227 ITO". Motorloggers: KW 107 f 4590. KW 159 Kustyissers. IJM 249 f 1280, IJM 211 f38®v 343 f227. IJM 202 f220, IJM 237 f181. UK f 970, UK 90 f 240. UK 176 f1500. UK 86 i™' UK 44 f 2250. UK 243 f 339. UK 87 f 1244. U»w f597. KW 190 f140. BR 46 f 760. BR «j BR 27 f179, VD 60 f 796, TX 51 13310, UK s f 230, WR 116 f 76, BR 20 f 190,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6