IJmuider Courant Staalkaart Amerikaanse geneesheren in consult bij het ziekbed der wereld „Uitlatingen van de republiek doen twijfel rijzen aan haar bereidheid" Fascisten in alle Italiaanse partijen Russisch-Perzische grens aan Perzische kant hermetisch op slot 61e Jaargang No. 18636 Bureaux: Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en inistratie 54-37 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, foon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. frufcM Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 20 Mei 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week SI cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem alle diplomatieke vertegenwoordi- Trum„ Emopa opdracht gegeven, vast tc 8f,U welk steunbedrag elk land nodig fff Zodra de behoeften bekend zijn. zal „mte Amerikaanse plan voor üinan- "■1 steun ten bedrage van 20 milliard (in i.ns gerekend) worden uitgevoerd. 1 i, heel Europa is in de steun tegen val" Denemarken heeft eerst nog kans w ieninv van 60 millioen dollar van Wereldbank. Daarna zal het kleine v.mburg denkelijk 20 millioen dollar El (Deze souvereine staat heeft iriin- apr inwoners dan den Haag). De Fransen ra onlangs geholpen, maar zi, hebben "fj gekregen dan ze gevraagd hadden. Si financiële deskundigen in Washing- i n zal het ook met Nederland zo gaan. 0„°c aanvraag zal evenwel „misschien niet dezelfde mate verlaagd worden als de Zeker omdat wij maar tien pro- cé, (communisten hebben. Dat is niet zo- 1 En in België heeft een communistisch Vfnator prof. Libois, de minister van Ko loniën het vuur na aan de sdhenen gelegd, „"dat België zijn uranium uit de Congo ("een lage prijs aan Amerika levert, terwijl "bü Europese nabuurstaten driemaal zo- f,Ll voor te halen zou zijn. Dit is een merk- wisrdige opmerking, want dan zou het toch S-met in Amerika geleend geld betaald moeten worden. Aangezien uranium dient voor de productie van atoombommen is het niet onbegrijpelijk, dat Amerika voor zulke aankopen niet voelt, te minder omdat de een of andere koper zijn partijtje wel eens met winst aan de Russen kon overdoen. Men weet het nooit en de Amerikanen mo gen dan een kinderlijk volk zijnin zaken zijn ze volwassen en in atoombom men ook. Maar professor Libois, die zei dat hij „niet als partijman, doch slechts als Belg" sprak waar zoo'n senator al niet toe komt! nam het niet en zei dat België de duiten noodig heeft voor de wederop bouw. Levert het negentig procent van zijn uranium goedkoop aan de Amerikanen, of niet? De minister van Koloniën probeerde 'de boze communist -met een kluit in het riet te sturen, maar hij bereikte alleen dat die tegen hem zei: „U weet er absoluut niets van", hetgeen voor een minister niet vleiend is om te horen. Misschien weet de minister er eigenlijk wel iets van. In Italië probeert de oude Nitti een kabi net te vormen, Hij is achtenzeventig. Inder tijd is hij al premier geweest. Dat was in de dagen van de Vredesconferentie van Versailles, achtentwintig jaar geleden. Toen was hij dus vijftig. Zijn bewind was op drijfzand gebouwd of om het uit te druk ken in de term, die een van zijn ratelende diplomaten in Parijs toen tegen mij bezig de: het kon struikelen over een strohalm. Dat. deed -het dan ook prompt. Het gebeurde aan de vooravond van het optreden .van Mussolini, die Italië naar de afgrond zou voeren, waarin het als Hitler's bondgenoot zou duikelen en waarin het zich nog steeds bevindt. Volgens de Amerikaan Sumner Welles is het nu aan den vooravond van een communistische machtsgreep arme Francesco Nitti, hij heeft geen geluk en krijgt de communistische leider Togliatti gelden uit Moskou. Bij de politie zitten fas cisten, die communist zijn geworden. De communistische partij is de enige in Italië, die over ruime financiële middelen be schikt. Geholpen door de slechte economi sche toestand van het land en de heer sende wrok over het vredesverdrag zou zij met dat geld de verkiezingen in October kunnen winnen of de macht met geweld in handen nemen. De regering kan alleen maar rekenen op 65000 carabinieri en Tito's 'communistische troepen uit Joego-Siavië zullen wel over de grens komen, als het zover is. Daarom, zegt Sumner Welles, moet Amerika de ratificatie van het vredesver drag maar liever uitstellen en Italië geld sturen. Het heeft om 100 millioen dollar gevraagd. Stuur het 120 millioen dollar, raadt Welles aan. Wat Griekenland betreftnu ja, dat is bekend genoeg. Amerika financiert en bewapent, het 'ter beveiliging tegen Rusland. Uit een staalkaart als deze, grotendeels gehaald uit een paar dagen nieuws,, ziet u weer eens hoe het met Europa gesteld is. Het wordt gefinancierd door Amerika en be-politiekt door Sovjet-Rusland, waarbij de twee hulpvaardigen, in hun ijver, hun ruzies krachtig consolideren. Zoo noemt de Eeurs zoiets. Consolideren. De Amerikaan Walter Lippman heeft opgemerkt, dat de Europese staten, met inbegrip van Groot-Brittannië, hun hui dige levensstandaard niet handhaven door him productie, maar door te teren op weg slinkende saldi en de hulp van Amerika en andere solvente staten. Het is niet te ont kennen. Iiij vreest een economische in eenstorting van Europa op korte termijn en wil die bezweren met nieuw Ameri kaans geld (op ongekende schaal) en met economische eenheid in Europa. Dit heb ik al eerder vermeld en gevraagd, of het niet duidelijk is waarom door anderen en ook op deze plaats wordt geageerd voor Ver enigde Staten van Europa. Het worde, na deze staalkaart, opnieuw gevraagd. Want ziet u, economische een heid alleen waarover ook Maurice Schumann, de voorzitter van de Franse M.R.P., Zaterdag in Haarlem gesproken heeft zal niet bereikbaar zijn. Staten, die politiële eikaars concurrenten blijven en dus vol tegengestelde belangen en on derling wantrouwen- zitten, kunnen geen economische eenheid verwezenlijken. Er zyn veel zulke staten in Europa. Zij zou den elkaar vollesamenwerking moeten schenken, om economisch te kunnen =en en daarmee een sterk geheel te vormen, dat zichzelf zou kunnen herstel en door zijn concentratie van welvaarts- i''°"nenen productiemiddelen en niet p l°ev invloedssfeer" van Amerika en v siand zijn, in de steun lopen en op weg slinkende saldi teren. 7iilie~01u Zien n°g niet in. Maar zij 7ir.nenn spoedi£ genoeg duidelijker gaan ep'tiP^n,zullen zii beginnen met te zeg- mnöi. t. fk, moeHijk is. Maar als iets t is het lang zo moeilijk niet meer. R. P. Lammerenvervoer vrij vpb JTzltter Van het bedrijfschap voor lQd7 heeft me-t ingang van 19 Mei rdn» u fCülg verleend van de „verorde- hp ïlf od veevervoer 1946" voorzover in w eren betreft-, welke zijn géboren dj voorjaar van 1947. Met ingang van mprnv, ls Voor het vervoeren van lam- voermaniïr-het ZuidelÜk gebied geen in- - rmachtigmg meer vereist. Crisis in hei vooruitzicht: Het aangetaste orgaan: „Economise"de injectie: „Dollars". Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken maakte .gisteren bekend, dat besprekingen over de economische wereldsituatie zijn begonnen tussen William Clayton, de onderstaatssecretaris van Economische Zaken, die dezer dagen uit Europa is teruggekeerd, Marshall, de minister van Buitenlandse Zaken en Dean Acheson, de onder-minister van Buitenlandse Zaken. Men verwacht te Washington, dat Clayton voor deze besprekingen ongeveer twee weken in Amerika zal vertoeven, waarna hij zich weer naar de internationale handels-conferentie te Genève zal begeven. De besprekingen vallen samen met een uitvoerig onderzoek, dat door deskundigen van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken wordt ingesteld ter zake van de financiële situatie in Europa Azië en van de stappen, die door Amerika genomen zouden kunnen worden om een door sommige waarnemers verwachte mo netaire wereldcrisis in de naaste toekomst te voorkomen. Dit onderzoek bevindt zich nog in een stadium van voorbereiding en het departement van Buitenlandse Za ken verstrekt nog geen nadere bijzonder heden over de resultaten, die tot dusverre zijn bereikt. Alles wijst er evenwel op, dat de Ameri. kaanse regering het er over eens is, dat nieuwe veelomvattende Amerikaanse le ningen, credieten of garanties dienen te worden verstrekt, indien men wil voorko men, dat vele landen te kampen zullen hebben met een ernstig tekort aan dollars, dat het aankopen van die producten grondstoffen, die op het ogenblik alleen Amerika kan verschaffen, onmogelijk zal maken. Naar wordt medegedeeld is Clayton van de bijeenkomsten van de economisohe com missie voor Europa en van de internatio nale handelsconferentie te Genève terug gekeerd in het volledig besef van de ge varen van de dreigende crisis. Vele landen gebruiken hun dollars zo snel op, dat een „dollarnood" op handen is. Men realiseert zich, dat deze „dollarnood", in het bijzon der wat betreft Engeland, reeds bij voor baat alle uit het handvest voor de inter nationale handel voortvloeiende voordelen zou kunnen te niet doen, daar de landen hierdoor genoodzaakt zouden worden tot het toepassen van nieuwe en nog drasti scher handelsbeperkiogen. Bewijzen geëist van Sumner Welles Togliatti, de leider der Italiaanse com munisten heeft Sumner Welles, de vroegere onder-minister van Buitenlandse Zaken in de Verenigde Staten, uitgedaagd onr zijn dezer dagen uitgesproken beschuldiging, dat Togliatti direct gelden uit Mobkou heeft ontvangen, te bewijzen. In een telegram aan Sumner Welles seinde Togliatti: „De Verenigde Staten hebben de oorlog tegen een fascistisch Italië gewonnen. Deze over winning, waaraan de Italianen in 'belang rijke mate hebben meegewerkt, geeft ech ter aan geen politicus in Amerika het recht, Italiaanse politici, van welke partij ook, te beledigen." Togliatti vroeg om onmiddellijke publi catie van bewijzen, daar anders alle eer zame mensen in de wereld het recht hebben Sumner Welles als een „leugenaar en een schotschrijver" te beschouwen. Productie-verdubbeling in Walserij-West Eert tweede ploeg arbeiders zal worden opgeleid De productie van de Walserij-West der N.V. Kon. Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken te Velsen-IJmuiden, die Vrijdag j.l. door minister Huysmans in bedrijf werd gesteld, zal voorlopig gebaseerd zijn op een jaarlijkse hoeveelheid van 60.000 ton zware stalen plaat. Het ligt evenwel in de bedoeling van de directie zo spoedig mogelijk een tweede ploeg arbeiders voor de bediening der wal- serij op te leiden teneinde zo mogelijk nog tegen het eind van dit jaar de productie te kunnen verdubbelen. Wil de nieuwe fabriek haar volle jaar capaciteit van 175.000 ton zware plaat be reiken, dan dient behalve de opleiding van een derde werkliedenploeg tevens de aan maak van de te walsen blokken ruw staal te worden opgevoerd! Men meent in deze opzet in de loop van het volgend jaar te kunnen slagen, zodra een nieuwe staaloven aan de bestaande vier installaties zal zijn toegevoegd. Omtrent de mogelijkheid tot het in be drijf stellen van een derde hoogoven kun nen nog geen definitieve mededelingen worden gedaan. Volgens niet officiële ramingen, welke gebaseerd zijn op het verschil tussen de export en de import der V.S. zal Amerika voor het vermijden van chaos in vele lan den, voor het herstel, van het economische leven in door de oorlog getroffen landen en voor het scheppen van de mogelijkheid van een waarlijk vrije handel, in de eerst komende vijf jaar 5 milliard dollars per jaar in de vorm van leningen, garanties, credieten enz. beschikbaar moeten stellen. Wies Moens ter dood veroordeeld Vijf medewerkers van Radio-Brussel in bezettingstijd zijn door de Brusselse krijgs raad ter dood veroordeeld, onder wie Wies Moens, de bekende dichter en eertijds di recteur-generaal van de Brusselse omroep. Wies Moens kreeg behalve de doodstraf nog 500.000 francs boete. Franse fietsen vri| Bij beschikking van de minister van Economische Zaken vallen de Franse im portrijwielen niet meer onder de bepalin gen van de Rijwïeldistributiebeschikking Franse importrijwielen kunnen dus van 21 Mei af vrij worden verkocht. Een -parade van de Britse Royal Fusiliers" in het trainingscentrum Hounslow, gehou den ter herdenking van een der wapen feiten van het regiment, leverde een merkwaardig contrast; De lange majoor en de kleine cadet begroeten elkaar. De 16-jarige „kleine man" had als enige troost dat hij aan het begin van zijn loopbaan staat en nog in de mogelijkheid verkeert, een hogerepositie te bereiken. DR. BEEL De minister-president en minister Jonk man hebben Zondag een bezoek gebracht aan Makassar, waar zij door president Soe- kawati werden ontvangen. In een korte rede heeft dr. Beel mede namens zijn ambt genoot zijn dank uitgesproken voor de har telijke ontvangst. Dr. Beel zeide: „Ook wij betreuren het zeer, dat na de ondertekening van Lingga- djati niet voorspoediger door aller samen werking de nieuwe rechtsorde kan worden voorbereid en opgezet. Het is onze wens daartoe ten spoedigste met u en allen, die bij deze nieuwe staatkundige ordening be trokken zijn, tot een oplossing te geraken. Deze samenwerking moet leiden tot de Verenigde Staten van Indonesië. Door de ondertekening van Linggadjali heeft ook de republiek harerzijds zich hier toe bereid verklaard. Ik betreur het zeer, dat zowel haar uitlatingen tegenover de staat Oost-Indonesië als tegenover Neder land bij mij vaak ernstige twijfel doen rij zen over haar bereidheid. Deze twijfel mag niet langer blijven voortbestaan." De minister-president wees erop, dat de Nederlandse regering onder alle omstandig heden de grondslagen van Linggadja'ti tot richtsnoer van haar beleid houdt. Voorts zei de minister, dat zijn gedachten ook uitgingen naar Hare Majesteit die Ko ningin. Hij wees erop met welk een .grote belangstelling zij de ontwikkeling volgt, en dat het uitblijven van de zozeer ge wenste verbeteringen in de verhoudingen ook haar met ernstige zorg vervult. Letterlijk zei de minister: „Aan het hoofd van de toekomstige unie zal het Oranjehuis een plaats innemen, zo goed als dit ook in het Koninkrijk 'het geval is. Leve onze Ko ningin, in al ons streven onze le ids vrouwe Communistisch offensief in Mantsjoerije Naar Agence France Presse meldt, breidt het communistisch offensief in Mandsjoe- rije zich uit. Twee communistische colon nes trekken op aan beide zijden van de spoorweg TjangtsjoenMoekclen en trach ten een tangbeweging uit te voeren, die Tsjangtsjoen moet afsnijden van het Zui den. Volgens de laatste berichten hebben de communistische voorhoeden, het station Fan Sja Twen, vijftien km ten Zuidwes ten van Tsjangtsjoen, bereikt. Naar uit betrouwbare bron te Pekïn wordt vernomen, woedt sinds gistermorgen een hevige strijd langs de spoorweg Tien tsinMoekden, Aanzienlijke communis tische strijdkrachten hébben zich van ver schillende stations meester gemaakt en op die lijn de onmiddellijke toegangen tot Tsjing Wang Tao, een grote haven op de grens van China en Mandsjoerij-e, bereikt. De aanval op deze spoorweg schijnt be doeld te zijn om het offensief in Mand-sjoe- rije te steunen. In de hoofdstad ontplofte de motor van een in de Keizersgracht tzyyena plezierjacht. Het vaartuig werd vernield. Van de huizen in de omgeving sneuvelden honderden ruiten. De resten van het bootje worden gelicht. en door haar uitzonderlijke gaven van geest en hart ons voorbeeld. Mogen de volleen van Indonesië en Nederland, gedreven door hun nationale gevoelens erin slagen om in nieuwe vormen een hecht en duurzaam samengaan te verwezenlijken." Heden en Woensdag vinden de laatste oriënterende besprekingen plaats. De Rus Gromyko spreekt voor Amerikaanse radio Verdediging van Russische mening over atoomcontröle en ontwape ning In een rede voor het Amerikaans-Rus sische instituut te New York heeft Andrei Gromyko, de Russische gedelegeerde bij de UNO, het Russisch standpunt ten aanzien van controle op atoomenergie en van ont wapening verdedigd. De rede is per radio uitgezonden, Gromyko waarschuwde er voor, dat, als de oplossing van een der beide problemen ars voorwaarde wordt gesteld voor de op lossing van het andere, beide onopgelost zullen blijven. De Sovjet-Unie zal blijven staan op het standpunt van strikte inter nationale controle op de atoomenergie. De eerste stap daartoe dient evenwel het ver bod van atomische wapens te zijn. Voorts moet de instantie, die de internationale controle zal uitoefenen, geen onbegrensde bevoegdheid hebben. Zij moet zich niet kunnen bemoeien met de binnenlandse aan gelegenheden van de verschillende landen. Een doeltreffende controle is slechts nood zakelijk om te verzekeren, dat de atoom energie uitsluitend voor vredelievende doel einden wordt gebruikt. Internationale con trole moet in overeenstemming zijn met de principes, waarop de werkzaamheid van de UNO berust. Gi-omyko besloot met te zeggen, dat de Sovjet-Unie, evenals tot dusver, er in samenwerking met de andere naties naar zal streven de problemen op te lossen. Hef woord is aan....; Wynaendts Francken: Wie uitsteekt is daarom nog niet xiitstekend. Handgranaten voor honderd gulden per vijftig stuks op de zwarte markt (Van onze Romeinse correspondent) Ferruccio Parri, in de zomer van 1945 minister-president, heeft aan Amerikaan se journalisten te New York verklaard, dat de democratie in Italië meer gevaar loopt te worden vervangen door een tota litarisme van rechts dan door een commu nistisch bewind. Daar het moeilijk is de totalitaire krachten, die van links en rechts de zuivere democratie bestoken, op een schaaltje af te wegen, kan men over deze uitspraak van mening verschillen Zeker zijn er onder de monarchisten en qualun qui sten heel wat elementen voor v/ie de democratie alleen maar waarde heeft, omdat het, dank zij de vrijheid van pers, zo gemakkelijk valt haar te onder mijnen! De gewone man. De communisten bewei-en, dat de qua- lunquisten niet anders zijn dan de fascis ten van voor de oorlog. De waarheid is, dat men in alle partijen oud-fascisten vindt en hen, die overtuigde, strijdende fascisten waren, vindt men vooral bij de extremistische partijen, links zowel als rechts. Het geval der quahmquisten is het meest eigenaardige. De voorzitter van het „Front van de Gewone Man" was oor spronkelijk een fascistisch journalist. Daar vrijwel iedere Italiaan die de pen voert, eenmaal medewerker is geweest van een fascistisch, blad, heeft de commissie voor perszuivering in dit land een moeilijke taak; zij moet haar oordeel baseren op nuances. Toen zij aan Giannini het recht gaf opnieuw te publiceren, had zij naar veler mening een hoogst ongelukkig mo ment. Trots alle protesten van de zijde der- genen, die wilden, dat hem het zwijgen zou worden opgelegd, begon Giannini in 1945 een blad uit te geven, de „Uomo Qualunque" (De Gewone Man). Dit was in het begin een humoristisch blad; het gaf met de galgenhumor, kenmerkend voor een volk, dat door de eeuwen heen steeds onderdrukkers heeft moeten dienen, de mening weer van de- gewone man, die al leen maar wenst met rust te worden ge laten, de man, voor wie de Duitsers, die jacht hadden gemaakt op de mannen, een plaag waren geweest en de Amerikanen, Engelsen en Canadezen, die het meer op de vrouwen hadden begrepen, een erger nis. Omdat de ironische bespiegelingen van de „Gewone Man" meestal betrekking hebben op de gebeurtenissen van de dag, trof de oritiek van Giannini veel meer de geallieerde bevrijders dan de Duitse onder drukkers. Het gevolg was, dat de „Uomo Qualunque" het vaandel werd van alle ontevredenen, in de eerste plaats van hen, Beslissing over Japanse herstelbetalingen De commissie voor het Verre Oosten, bestaande uit gedelegeerden van elf lan den, waaronder Engeland, Amerika, Rus land en Nederland, heeft aan MacArthur, de geallieerde bevelhebber in Japan, een beslissing toegezonden over de Japanse herstelbetalingen. Deze zullen worden vastgesteld aan de hand van de schade- cijfei-s der betrokken landen en van het aandeel door elk geleverd in het verslaan van Japan. Op deze basis zal de herstel- betalingsovereenkomst worden opge bouwd. Verzetslieden kwamen uit de Sovjet-Unie naar Azerbeidsjan terug Het Perzische ministerie van Oorlog heeft bevolen, dat de Russisch-Perzische grens hermetisch moet worden gesloten, aldus heeft de Perzische minister van arbeid en propaganda medegedeeld. De reden van deze maati-egel ligt in het feit, dat eertijds naar de Sovjet-Unie ge vluchte aanhangers van Pisjevary, de lei der der autonome beweging in de Noorde- Italië vraagt UNO-lidmaatschap Dr. Alberto Tarchiani, Italiaans ambas sadeur te Washington, heeft bij Trygve Lie, secretaris-generaal der UNO, officieel het Italiaanse verzoek om toelating tot de UNO ingediend. Het verzoek zal naar de commissie voor lidmaatschap van de Veiligheidsraad wor den verwezen. De ratificatie van het vrédes verdrag met Italië moet echter eerst plaats hebben gehad, alvorens het verzoek offi cieel kan worden overwogen. WEER TWEE NOTEDOPJES IN BATAVIA. Van het eerste convooi kustvaartuigen voor de copravaart in Indië zijn er weer twee te Batavia gearriveerd, de „Baltic" en de „Wilda". Woensdag waren de „Henk" en de „Erna" daar reeds aangekomen. Nu is het wachten op het laatste tweetal van dit convooi, de „Beta" en de „Unitas". Deze bevinden zich in de Indische Oceaan en kunnen binnen enkele dagen te Batavia verwacht worden, lijke provincie, in groten getale naar Azer- 'beidsjan terugkeren. Buitenlandse waar nemers schatten het aantal gewapende ver zetslieden in Azerbeidsjan, de Noordelijke grensprovincie, waar de Perzische regering bet vorig jaar het bestuur van de autonome provinciale regering heeft overgenomen, op 15.000. De minister gaf toe, dat verzetslieden in Azerbeidsjan ondergrondse acties voerden, doch zeide, dat het ministerie van Oorlog de situatie beheerst. De Sjah van Perzië zal op 24 Mei naar Azerbeidsjan vertrekken. Tenslotte verklaarde de minister, dat de Russische ambassadeur in Perzië, Saötsji- kov, om gezondheidsredenen naar Moskou was teruggekeerd en een Russische zaak gelastigde in Teheran was aangekomen. Spaanse politie lieeft het druk Zaterdagavond is in Barcelona een bom ontploft, die men nabij het venster van het verblijf van de militaire gouverneur had neergelegd. Er is enige schade aange richt, maar er hadden, naar officieel be kend wordt gemaakt, geen persoonlijke on gelukken plaats. De Spaanse politie ver klaart, dat zij een man gearresteerd heeft, die vorige week Donderdag op diverse mensen heeft geschoten, nadat men hem een tijdbom had afgenomen. In verband met het feit, dat Franco op het ogenblik een bezoek aan Barcelona brengt, heeft de politie, naar zij verzekert, alle maatregelen genomen om aan slagen te voorkomen. Superfort neergestort Een Amerikaanse superfort is neerge stort bij een poging om te landen op het vliegveld Yokata bij Tokio. Eén inzittende vond de dood en drie werden gewond. die door de verschuiving der macht be nadeeld waren geworden. Uit een goed geschreven humoristisch blad groeide al dus het orgaan der ontevredenen, naar- velen beweren het blad der fascisten van gisteren en der neo-fascisten van heden. Thans is Giannini de leider van een partij, een sterke partij, die in alle grote steden haar eigen dagbladen uitgeeft en daar naast een gehele reeks van week- en maandbladen. Wapens te over. Dreigt van de zijde van deze partij ge vaar? Zij wordt ervan beschuldigd ge heime wapendepöts te bezitten en de tal rijke jongemannen in haar gelederen te oefenen in cle wapenhandel. Op dezelfde wijze beschuldigen de rechtse partijen er cle communisten van, dat zij de proleta rische jeugd der grote steden wapent. Openlijk merkt men daar tot nu toe niets van, doch de legers van allerlei nationali teit, die in Italië hebben geopereei-d, lieten in dit land grote hoeveelheden wapens en munitie achter; in 1945 kon men in de buitenwijken van Rome twee handgrana ten kopen voor de prijs van een kilo brood. Wel niemand is zo naief te geloven, dat thans al dit materiaal tot op de laatste geweerpatroon zou zijn ingeleverd. In tegendeel vernemen wij, dat men b.v. te Milaan in cle Palleria (het hartje der stad) „zwart" alle soorten geweren, revolvers, mitrailleurs e.d. kan kopen tegen schap pelijke prijs. „Gegarandeerd zeer krach tige handgranaten" doen 9000 Lire (ruim honderd gulden) per kistje van vijftig Herstelbetalingsregeling viel niet in Russische smaak Toegewezen percentage van de hand gewezen Naar vernomen wordt, hebben de Sovjet- Russische autoriteiten te Berlijn geweigerd hun aandeel van 25% in cle herstelbeta- lingstoewijzing van algemene uitrustingen uit 58 fabrieken in de Britse zone te ac cepteren. De toewijzing, waarvan cle waaide geschat wordt op 13.563.010 mark, weid hierna naar het intergeallieerd bu reau voor herstelbetalingen verwezen. De reden waarom het aantal van 25% door de Russen werd geweigerd, meent men te moeten zoeken in de volgende fei ten: De toewijzing werd uitsluitend door de autoriteiten van de Britse zóne en niet door de vier bezettende mogendheden be paald; een groot aantal waardevolle uitrustin gen, waaraan de Russen dringend behoef te hebben, is uit de fabrieken „verdwe nen"; de Russen zouden tevens bezwaar ge maakt hebben tegen het feit, dat de Brit se autoriteiten drie fabrieken van de lijst van 61, die goedgekeurd was door de co- ordinatie-commissie, geschrapt hebben. Deze lijst bevatte 41 vliegtuigfabrieken, 19 wapenfabrieken en een scheepswerf. Britse functionarissen te Berlijn wei geren zich over het geval uit te laten, doch zeiden, dat de drie afgevoerde fabrie ken „waarschijnlijk weer op de lijst, zou den worden geplaatst". Ook werd beves tigd, dat de gehele toewijzing, na de Rus sische weigering, naar het inter-geallieerd herstelbetalingsbureau verwezen werd. Amerikaanse officieren naar Turkije Een eerste uit 20 personen bestaande groep van cle Amerikaanse militaire missie, die de hulp der Verenigde Staten aan Turkije zal regelen, is gisteren onder lei ding van generaal-majoor Lunsford E. Oliver van de generale staf van het minis terie van Oorlog uit Washington naar Istanboel vertrokken. Het gezelschap be staat verder uit elf legerofficieren, zeven marine-officieren en een vertegenwoordi ger van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Naar verluidt zal de missie haar werk zaamheden verrichten onder leiding van Edwin C. Wilson, Amerikaans ambassa deur in Turkije en te Washington aanbe- veilingen doen, hoe de 100 millioen dollar, die Turkije is toegewezen, moet worden besteed. Eindcijfers der verkiezingen in de Franse zóne De definitieve cijfers van de uitslagen der verkiezingen en van het referendum over het grondwetsontwerp in de Franse bezettingszone van Duitsland luiden als volgt: Aantal ingeschrevenen 2.954.342, aantal stemgerechtigden 2.163.792 (70.76 Aan tal uitgebrachte stemmen 1.955.125. Chris ten-democraten 984.531 stemmen (52.38%) Sociaal-democraten 572.667 stemmen (25.90 Communisten 159.690 stemmen (7.8%). Liberalen 240.262 stemmen (13.92%). Re ferendum: ja 1.145.197; neen: 770.571. ZELFDE WEERBEELD Verwachting, medegedeeld door het K.N.ïVLI. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: In een smalle strook langs de kust zwaar bewolkt met vooral in de nacht enige lichte motregen. In het overige deel van het land: koude nacht met in de vroege ochtend plaatselijk nevel. Overdag licht of half bewolkt. Droog weer. In het gehele land langzaam naar Oostelijke richting ruimende wind. Enige verdere stijging van tem peratuur. 21 Mei: Zon op 4.39 uur, onder 20.35 uur Maan op 5.08 uur, onder 22.14 uur'

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1