j^Tp. Vermeulenschool 80 jaar Prijsuitreiking na geslaagde wandeltocht Maurice Schumann sprak in Haarlem Muziek in vis DINSDAG 20 MEI 1947 IJMUIDER COURANT Herdenking in de Goede Herderkerk In tegenwoordigheid van burgemeester mr. M. M. Kvvitit, de inspecteur van bet Lager Onderwijs de iheer G. Chr. Dun, het hoofd van de afdeling onderwijs ten raad- huize de beer J. Sma.kman, vele genodig den en belangstellenden, werd in de Goede Herderkerk een herdenkingsbijeenkomst gouden, ter gelegenheid van het 80-jarig beslaan van de P. Vermeulenschool. Ds. J. van Buuren opende de bijeenkomst en gaf na het welkomstwoord de heer F. P. Vermeulen gelegenheid een stukje historie oubliek te maken. De heer Vermeulen begon zijn relaas met ie zeggen dat in 1867 van Velsen uit het Evangelie zich ten tweede male heeft ver spreid over Noordfaolland. (In de achtste eeuw n.l. heeft Willebrord de kerk te Vel- <en gesticht, een der vier moeder-kerken van Nederland.In Velsen was een apathie tegen het Christendom en de stichting van de Christelijke sohool is gekomen van bui ten af. Toen in 1865 een begin werd ge maakt met het graven van het kanaal, kwam er een kolonie, die niets wist van de toestanden in Velsen. Er was slechts één openbare school, met twee lokalen. Het gemeentebestuur deed niets voor het on derwijs, dus tastte het zeker niet in de beurs voor die polderbevolking. Kennemerland was in alle opzichten een „heidens" land, er waren in Velsen niet minder dhn dertig dansgelegenheden. Doch uit Amsterdam kwam een ander streven. Daar werd een comité gesticht on der leiding van de heren dr. A. Capadose, mr. J- de Neufville en W. Hooy. Het bracht hier een Christelijke school en een evan gelisatie. De bedoeling was, dat die sohool slechts zou bestaan zolang het graven van het kanaal duurde. Spr, beschreef de barak, die inhield de onderwijzerswoning en twee lokalen. Het onderwijs geven viel bij die bevolking niet mee en na enkele maanden gingen hoofd en hulponderwijzer heen, de school bleef gesloten tot de heer P. Vermeulen, die eerst bij het openbaar onderwijs was, bereid werd gevonden te beginnen, alleen met 140 leerlingen, die echter zeer onregelmatig de school bezochten. Spr, las de eerste begroting voor die met haar lage bedragen menige glimlach aan de aanwezigen ontlokte. In verband met de steeds voorkomende tekorten en het niet tegenstaande dit toch steeds op tijd uitbe talen der salarissen aan het personeel, roemde spr. de naam van de heer W. Hooy. Het hoofd der school was zeer gezien en hijzelf zag veel vrucht op zijn werk. De heer Vermeulen staafde deze bewering met voorbeelden, Het allergrootst werden de moeilijkheden echter in de tijd van de doleantie, doch er bleef een school voor Chr. Nat. Onderwijs. De heer Dun, inspecteur van het lager onderwijs sprak hierna zijn gelukwensen uit, evenals de heer Verwoerd, die namens de genodigden het woord voerde. De voorzitter van de vereniging voor Chr. Nat. Onderwijs in Nederland, ds. M. van Grieken, sprak over: De School inreit de Bijbel, ook nu, en betoogde dat, wil men het volkskind tegemoet komen, dit moet zijn met een school met de Bijbel, want zodra het Christendom is gekomen in Euro- na, heeft men begrepen dat het zonder de Bijbel niet gaat. De school is er naast het gezin om het kind van het volle te brengen Woningbouwverenigingen aan de slag Nu het uitbreidingsplan vorm begint aan te nemen, worden ook de mogelijk heden om in onze gemeente te bouwen groter, Kon eind 1946 door de Woning bouwvereniging „Velsen" worden overge gaan tot het aanbesteden en gunnen van j de bouw van 47 woningen te Velsen-Noord, thans is door dezelfde vereniging toestem ming verkregen voor de bouw van 46 woningen eveneens te Velsen-Noord. Aan nemer is het „Aannemersbedrijf H. Riib- berink" te Soest. De eerstgenoemde aanbesteding had be trekking op 41 een-gezinswoningen en 6 woningen voor grote gezinnen. Het tweede plan omvat 42-een-gezinswoningen en 4 woningen voor ouden van dagen. Hoewel een aantal van 93 woningen ge zien de ontstellende woningnood niet te groot mag worden genoemd, kan tooh wor den gezegd, dat het begin er is. Een begin overigens, dat vergeleken met andere plaatsen in ons land, niet ongunstig af steekt. Het ligt in de bedoeling van de te Vel sen werkzame woningbouwverenigingen nog dit jaar te komen tot de verwerke lijking van de thans zich in een eindsta dium bevindende plannen. Worden deze plannen uitgevoerd, dan kan worden ge zegd, dat de eerste stap in de goede rich ting is gedaan. Nog vele stappen zullen echter moeten worden gedaan, om VeLsen }!.eer, een normaal aanzien te verlenen. tot Jezus Christus. De ouders dragen de volle verantwoordelijkheid, niet de over heid. De heer Vermeulen, overhandigde hierna portretten en pentekeningen, betrekking hebbend op de oude school en het comité. Ook de „eerste steen" van de school aan de Stationsweg, werd door hem gered, zij het dan ook gehavend. Het bestuur stelde dit alles zeer op prijs. De heer Gerrit Bidder gaf enkele orgel- sol i ten beste en zo eindigde die officiële plechtigheid. Vrijdag wordt een feestmid dag voor de leerlingen en een avond voor genodigden gehouden in het Patronaats gebouw. De Jolian Maurits" voor vlag vertoon in Zuid-Amerika Na meer dan een jaar gekruist te hebben in de West-Indische wateren is Hr. Ms. fregat „Johan Maurits" in Maart van dit jaar afgelost door Hr. Ms. fregat „Van Speijk". Voor de „Johan Maurits" ontstond toen de gelegenheid tot het maken van een vlagvertoon-bezoek aan de Zuid-Ameri kaanse havens. Daarbij heeft men in dé eerste plaats gedacht aan Paramaribo, waar sinds het einde van de oorlog, behalve de „Van Speyk", die er op de heem-eis een kort bezoek bracht, nog geen Nederlands oorlogsschip geweest was. Na een bezoek aan Cai-tagena (Columbia), Ciudad Trujillo (San Domingo) en Port of Spain (Trinidad) vertoefde de „Johan Maurits" van 12 tot 15 April in Paramaribo. Het verdere reisprogramma van de „Jo han Maurits" bestaat uit bezoeken aan Rio de Janeiro (Brazilië), Buenos Aires (Ar gentinië), Montevideo (Uruguay), Bahia (Argentinië) en Fonte Degadia (Azoren). De „Johan Maurits" zal vermoedelijk op 10 Juli in Den Helder terugkeren. Nieuwe honden-bepalingen liggen ter inzage Van 'heden af ligt gedurende drie maan den ter gemeentesecretarie ter lezing een 15 April j.l, bij besluit van de gemeente raad vastgestelde Verordening tot wijzi ging van de Algemene Politieverordening krachtens welke wijziging op de weg los lopende honden, die niet onder onmiddel lijk toezicht van een daartoe bekwaam persoon staan, alsmede honden, die op an dermans terrein zonder diens vergunning loslopen kunnen worden opgevangen. Wanneer de eigenaars of houders dezer honden zich niet binnen tweemaal 24 uur aanmelden worden deze honden afgemaakt, een en ander onverminderd strafvervolging van deze eigenaars of houders. NED. HERVORMDE JEUGDCLUBS BELEGGEN BONTE AVOND. De jeugdclubs der Ned. Hervormde ge meente beleggen a.s. Woensdagavond een bonte avond in Concordia. Medewerking verleent „Die Ossewa". Er is een aardig programma samengesteld, zoals naast de Ossewa het optreden der B.T.-groep in enige schetsen, volksdansen, enz. De Wiljo-band herdenkt zijn één-jarig bestaan De Wiljo-band heeft het feit, dat zij een jaar lang haar krachten in dienst stelde van sanatoria en ziekenhuizen herdacht in een feestavond in het gebouw Flora. Veel en goed werk hebben band en cabaretge zelschap gedaan. We kunnen dit woord van mevr. Van RooyenVisser onderschrijven. Velen, voor wie het leven vaak wordt be moeilijkt door lichamelijk lijden, hebben door het aardig en beschaafd werk van de Wiljo's enige uren van vreugde beleefd. De feestavond was belegd om niet-zieke muziekliefhebbers mede te laten genieten en dat hebben zij zeker gedaan. Want de 'band bracht er al dadelijk de stemming in, „de twee Henkies" gaven hun liederen ten beste en de violiste Tna Odink speelde uit stekend. Jan Schaap en Bert Visser zorg den voor de verbinding tussen de nummers. Jogry van Rooyen, de jeugdige accordeo- niste, gaf aardige melodietjes in Hongaars oostuum, mevr. Van RooyenRomijn zorg de hierbij voor de rhyfchmische begeleiding. Een zestal gezongen liederen, waarvan enige met koorbegeleiding, maakte veel indruk. Een geanimeerd bal onder leiding van Lou Marti besloot deze avond. Brand in stro-afval Zondagavond te half elf ging het brand alarm aan de papierfabriek wegens vuur in resten stro, welke zich in het houtpark van dit bedrijf bevinden. Door het stille weer nam de brand geen ernstige vormen aan en was het vuur met eigen middelen door enige leden van de fabrielcsbrandweer spoedig bedwongen. De oorzaak is onbekend. EXAMENS MODE-VAKSCHOLEN. Bij de te Rotterdam gehouden examens van de mode-vakscholen slaagden de da mes: A. Balledux, M. Brits, W. H. de Bruin Tiggelaar, S. Dekker, J. Drijver, M. Naar- dingSmit, C. Huyer, mevr. Vlletstra en A. Vos voor costumière. Mej. J. Zwaan ver- wierf het diploma coupeuse. MARKTBERICHT VAN MAANDAG. Aangevoerd werden 500 kisten tarbot en tong, 1500 kisten schol, 150 kisten sohar, 50 kisten wijting, 2200 kisten kabeljauw en gul; 250 kisten koolvis en heek, 650 kisten makreel, 100 kisten haring, 600 kisten schelvis, 200 kisten diversen, 6200 kist.en. Prijzen: kabeljauw I 19—17, kabeljauw II 12—10.50, groote schol 27—23, middel schol 28—22, zefsohol 32—21, kleine schol n 25—22, kleine schol III 16—9.20, bot 6, alles per 50 k.g., zalm 12, tarbot 1.501.40, groote tong 1.631.44, middel tong 1.58—1.44, klemmiddel tong 1.541. kleine tong I 1.24, kleine tong II 0.88, kleine tong UI 0.64, alles per k.g. Besommingen: Trawlers f 48000. Zweedse kotters: G 927 f 6360;. G 385 f 5930: G 223 f 6450. Motorloggers: IJM 204 f 3070; KW 59 3840 KW 16 f 5970, KW 104 f 2550. KW 69 f 2970, KW 188 f 3790, KW 23 f 2750, KW 24 f 4410, KW 89 2980, KW 169 KW 51 f 341-0 KW 64 f 3740, KW 52 3390. KustvissersIJM 230 f 2920, IJM 221 f 1520, IJM 80 f 2730, HID 37 3090, BR 46 f 670, BR 27 f 300, BR 41 f 780, KW 53 3290, KW 92 f 1810, UK 172 323, IJM 79 f 2420, IJM 271 f 2100, KW 21 f 2490. Loslopende honden Vrolijk dartelde het aardige zwarte hondje over de straat. Toen kwam er een vracht auto; het diertje raakte er onder en al dar telende vond het de dood. Zielloos werd het aan de kant van het trottoir gelegd. De straten wemelen thans weer van los lopende honden; de straten wemelen cok van vracht- en andere auto's die van geen maximum-snelheid schijnen te weten. Mi litaire auto's rijden steeds zo hard, dat het oversteken van de rijweg levensgevaarlijk is. Maar grote en kleine mensen kennen dat gevaar en kijken in de regel goed uit. Honden doen dat niet. Vandaar die vele verkeersslachtoffers onder de viervoeters. De politieverordening behelst nu weer een bepaling dat honden, die niet onder onmiddellijk toezicht staan van een daar toe bekwaam persoon, kunnen worden op gevangen. Wanneer deze honden niet bin nen twee maal 24 uur worden afgehaald, gaan ze in het „gaskastje". Het leven onzer loslopende huisvrienden wordt dus van twee kanten bedreigd. Er was eens een tijd, dat alle honden aan een lijntje moesten. Dat was geen werk, zei de Dierenbescherming. Maar de ware die renbeschermers van thans zouden mogen wensen, dat het ook nu weer zo werd, want een loslopende hond, al dan niet „onder onmiddellijk toezicht van een daartoe be kwaam persoon" speelt van het ogenblik af, dat hij zijn vier poten buiten de deur zet, tot dat, waarop hij weer binnen is, met zijn hondenleven. Als het dan al noodzakelijk is, dat Kees of Hector of Noortje zich eens een half uurtje moeten „uitleven", moet de b maar een vrij veld opzoeken en ze daar eens lustig laten draven En dan maar weer aan het lijntje. Het zou niet zo kwaad voor de honden zijn, als de verordening thans gebood dat ze, ook al is er een „bekwaam" persoon bij hen, vastgehouden moesten worden. Eén dartele sprong op de rijweg en het is ge daan. En dan zegt mente laat: „dat stomme dier". - 'erenigimgen en gemeente bestuur zullen echter niet nalaten het tempo van de stappen zoveel mogelijk te Hinderwet-beslissingen verdaagd Burgemeester en Wethouders der ge beente Velsen hebben bij besluit van 16 Mei 1947 de beslissing op de verzoeken van de N.V. Ijsfabriek en Koelhuis „IJs- vdes1' te IJmuiden, om vergunning tot bet oprichten van een timmer- en schil derswerkplaats in het perceel Kanaal straat no. 32zw. te IJmuiden en van het Aannemersbedrijf Riezenkamp te Velsen- Noord, om vergunning tot het oprichten van een inrichting voor machinale hout bewerking in het perceel Wijkerstraatweg no. 2 te Velsen-Noord, verdaagd op -grond, dat het onderzoek nog niet zover is gevor derd, dat daaromtrent thans reeds een oeslissing kan worden genomen. ,,De Gieteling" viert haar 25-jarig bestaan De Vereniging „De Gieteling", die 12 Mei j.l. 25 jaar bestond, gaat haar zilve ren jubileum vieren met de opvoering van öe revue „Een zilveren Band" van A. Donnema. De opvoering geschiedt Woens- 3S 28 Mei a.s. in het KSA gebouw te everwijk door de toneelvereniging Ta- vido, regisseur de heer A. H. Haltslag. Bal jaren en dansen zijn ingestudeerd door J'A; Surink, voor muzikale illustratie de band van A. Verschoor. 31 Mei wordt een soirée- uansante gegeven in 'het Kennemer Thea- fLTM°0^raoht en conférence door ex ae Haas en muziek van de band van A- Verschoor. Kwartetwedstrijden van Gezellig Samenzijn Het jUblleum-tournooi, dat ter gelegenheid van. het 40-jarig bestaan van „Gezellig Sa menzijn" te Amsterdam door deze vereniging gedurende twee Zondagen Is georganiseerd en waaraan de sterkste vier clubkwartetten van ons land deelnamen, is gewonnen door „Con stant" uit Rotterdam, dat de laatste wedstrijd tegen IJmuiden met 62 won. De uitslagen van Zondag luiden: Constant—iJmui-den 6—2 Joseph BlankenaarGezellig Samenzijn 53 De eindstand van het tournooi, waarin ieder kwartet drie wedstrijden heeft gespeeld, luidt: 1 Constant, 6 punten; 2 Joseph Blankenaar, 3 punten; 3 Gezellig Samen-zijn 2 punten; 4 IJmuiden 1 punt. Damkampioenschap van Noordholland Reeds a.s. Zaterdag zal te Wormerveer het tournooi om het damkampioenschap van Noord holland beginnen. In. de eerste ronde spelen tegen elkaar: Roger, Amsterdam—De Boer, Alkmaar; Stahl- berg, AmsterdamTatje, Zaandam; Krijger, Amsterdam—Mol, Zaandam; Gooyer, Amsterdam Suyk, IJmuiden; Dukel—Laros. Er worden drie ronden te IJmuiden gespeeld. Ronde van Beverwijk De uitslag van de Zondag gehouden wieler ronde van Beverwijk luidt: Amateurs: 1 G. van Beek, Oostzaan, die de 100 k.m. aflegde in 2 uur 36 min. 58 sec.; 2 G. Voorting, Haarlem; 3 P. Peters, Haarlem (op één ronde); 4 N. Hen- neman, Beverwijk; 5 E. Grift, Soest. Nieuwelingen: 1 A. Schotman, Amsterdam, die een tijd van 1 uur 3 minuten maakte over de 35 k.m.; 2 J. Zoon, Laren; 3 Spierenburg, Hil versum; 4 G. Schouten, Halfweg; 5 Snijders, Halfweg. W aterloo-nieuws Waterloo I speelde Zondag zijn laatste competitiewedstrijd in Heemstede en won met 31 van R£H 5. De vereniging wacht nu met spanning op de uitslag van de wedstrijd Stormvo gels 3Haarlem 4 welke Maandag ge speeld wordt. De stand van de kopgroep is thans: Waterloo gespeeld 20, gewonnen 14, punten 30. Haarlem 4 gesp. 19, gew. 12, pnt. 29. RCH 5 gesp. 19, gew. 11, pnt 26. Waterloo 4 verloor tegen EDO 7 met 3—4. De Hulpverleningsdienst uit Arnhem heeft op enkele honderden meters afstand van 't centrum der stad Meppel een zestal hom men van elk ongeveer 300 kg opgespoord Ze worden thans blootgelegd en door een militair expert, die aan het detachement is toegevoegd, onschadelijk gemaakt. Pinkster-zangconcours in het Burgemeester Rijkenspark In het Burgemeester Rijkenspark wordt 2e Pinksterdag een zangconcours gehouden. Aan dit concours, dat uitgaat van de ring Noordholland van dé Koninklijke Zang- en O-ratoriumvereniging wordt deelgenomen door 450 zangers. Des morgens heeft in de Geref. Kerk een wijdingsdienst plaats. SCHAAK-SUCCES. De heer G. L. de Haas heeft met succes deelgenomen aan het internationale schsak- tournooi te Baarn. Met vijf punten uit ze ven partijen wist hij eerste te worden in groep D van de hoofdklasse. DE VEM KOCHT EEN NIEUWE MOTORTRAWLER. De N.V. Visserij Onderneming De Vem heeft van de fa. J. A. Marr Son in Huil aangekocht de motortrawler „Th-orina". De „Thorina" werd gebouwd in 1946 en heeft de volgende afmetingen: lengte 136.8 voet en breedte 25.6 voet; de inhoud be draagt 338 bruto reg. ton. Het schip is uit gerust met een Ruston Hornsby motor van 585 pk. Zodra dé invoervergunning van de Nederlandse regering is verkregen, zal het schip door een Nederlandse bemanning uit Huil worden gehaald. FILMVOORSTELLINGEN IN HET „LEGER DES HEÏLS". Donderdag worden in de zaal van het Leger des Heils nog enkele filmvoorstel lingen gegeven. Voor kinderen is een aardig programma samengesteld en 's avonds wordt het be kende filmwerk „De Tien Geboden" ver toond. In deze film wordt uitgebeeld hoe de mensheid de geboden overtreedt en daarvan die gevolgen ondervindt. Woensdagavond is er toegang voor de rijpere jeugd. Donderdag alleen toegang voor personen hoven twintig jaar. In het Patrona-absgebouw had Zaterdag de prijsuitreiking plaats voor de deelne mers aan de 25 km wandeltocht, die de feestvierende P.S.V. had georganiseerd. Burgemeester mr. M. M. Kwint reikte, in tegenwoordigheid van commissaris Weyburg de, speciaal voor deze gelegen heid ontworpen, penningen uit en richtte zich met een gelukwens tot het bestuur der Vereniging, herinnerde aan het ge teisterde Velsen en sprak v-an de pro paganda, welke van deze tochten uitgaat. De burgemeester zegde de volle medewer king toe van het gemeentebestuur en wenste de vereniging nog vele successen op sportgebied. De commandant van de politiegroep, die de eerste prijs behaalde, de Gestichtswacht Veerhuizen, dankte namens alle deel nemers voor de uitstekende organisatie en loofde het schitterende parcours. Als wederprestatie hoopte hij de a-sociale ele menten uit de gemeente Velsen, die in Veerhuizen zouden terecht komen, vol komen verbeterd weer aan Velsen af te leveren. Des Zondags waren commissaris Wey burg en mr. Engels, oprichter der vereni ging, aan de start aanwezig. De prijsuit reiking geschiedde des avonds 6 uur door de heer Weyburg, na een inleidend woord van de voorzitter der vereniging inspec teur Timmermans. Iedere deelnemer, die de tocht volbracht, ontving de herimneringsmedaille, door een van de leden van de P.S.V. ontworpen. Ieder, die aan deze tochten had meege daan, was vol lof over het parcours. Het was zelfs voor vele inwoners der gemeente nog verrassend dat de eigen woonplaats zo schoon is in de lente. En onder de 757 deelnemers waren vele plaatsgenoten. De uitslagen van Zaterdag waren: Poliitie- groepen: 1. Gestichtswacht Veenhuizen 51 pnt.; 2. Rijkspolitie Amsterdam 49 pnt.; 3. Politie Beverwijk 48 pnt.; 4. Politie Eussum 46 pnt.; 5. Politie Wassenaar 44 pnt.; 6. Politie Leiden 43 p. Burgergroepen: 1. Veribus Unitis Sant poort 51 p. Jeugdgroepen: 1. Elswoudgroep N.V.P. Overveen 39 p. Aanmoedigingsprijs Jeugd: Padvinders- groep Santpoort 38 p. Zondag. 35 kim, le prijs: Onder Door Haarlem 42 p.; 2e prijs: St. Lodewijk Ver kenners Lisse 37 p. 25 km: le prijs: Swift Assendelft 41J4 p.; 2e prijs: DEM Beverwijk 41 p., na lo ting met Kennemer Jagers die eveneens 41 p. kregen. Gaspomp voor de Hoogovens Ter gemeente-secretarie (IVe afdeling) ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van de N.V. Koninklijke Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden, om ver gunning tot het uitbreiden van het Hoog- ovenbedrijf door het opstellen van een gaspomp in het stadsgaspomphuis, waarbij gebezigd zal worden een electro-motor van 100 pk, in het stadsgaspomphuis Hoogoven- bedrijf. Op Zaterdag, 31 Mei 1947, des voormid dags te elf uur, zal ten gemeentehuize ge legenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. BUREAU BOUW- EN WONING TOEZICHT. Het bureau van Bouw- en Woningtoe zicht, Stationsweg 15, zal in den vervolge voor het publiek geopend zijn des voor- middags van 11 tot 12.30 uur. VARIA SPEELT „DE EBBENHOUTEN OLIFANT". De Toneelvereniging Varia geeft a.s. Don derdagavond een uitvoering in Thalia. Op gevoerd zal worden „De Ebbenhouten Oli fant" van Christien van BommelKouw en Henk Bakker. Het is een spel van avon tuur in drie bedrijven. De handeling speelt zich af in een oud-patriciërshuis in Am sterdam. BONVRIJE KARNEMELK. Karnemelk en uit ondermelk en karne melk bereide consumptie melk-producten waren tot dusverre alleen verkrijgbaar op de bon voor gestandariseerde melk, waar bij men tweemaal zoveel karnemelk ont ving als gestandariseerde melk. Voortaan zal tot nader aankondiging daarnaast een hoeveelheid karnemelk zonder bon gekocht kunnen worden en wel gelijk aan 10 pet, van de hoeveelheid 'gekochte gestandari seerde melk. Predikant uit Santpoort krijgt gratie De voormalige predikant bij de Ned. Hervormde gemeente te Santpoort, ds. R. H. O., die indertijd door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam wegens verschil lende strafbare feiten in die bezettingstijd begaan, tot in totaal vijf jaar gevangenis straf veroordeeld werd, is gratie verleend. De ex-dominee, die zijn straftijd in de gevangenis te Breda doorbrengt, wordt van daag of morgen terug verwacht. De gratie is het gevolg van de talrijke verklaringen van personen, die verzekeren aan hem hun leven te danken te hebben. Deze verklaringen hebben de gedragingen van ds. O. in een ander lioht gesteld. Het verlenen der gratie betekent niet, dat ds. O. terug zal keren als predikant bij de Nederlands Hei-vormde Gemeente van Santpoort. Hij is destijds uit zijn ambt ontzet, doch hij heeft beroep aangetekend bij de Synode. Deze zaak is nog aanhangig en de beslissing moet nog vallen. Concert van Euterpe in Santpoort Maandagavond gaf Haarlems Symphonïe Orkest „Euterpe" een geslaagd concert in het Cremerhuis te Santpoort voor gerepa- trieerden uit Indië. Er werd een klassiek programma uitgevoerd dat ten zeerste ge waardeerd. werd. In het midden van de zomer zal het or kest daar een krinconcert geven. Antlioïiius op vrije voeten De drie-jarige Anthonius van der Helm uit Santpoort belooft een ondernemend jongmens te worden. Toen hij bij afwezigheid van zijn ouders aan de hoede van zijn veertienjarig zusje toevertrouwd was, lokte de wijde wereld zo onweerstaanbaar, dat hij zich op slinkse wijze aan het zusterlijk toezicht onttrok en de weg naar het station insloeg. Reizigers van zijn leeftijd hebben geen kaartje no dig en waarom zou een driejarige jonge ling geen gebruik maken van deze service? Dies stapte Anthonius in de electrische naar Haarlem. Lang duurde de pret niet. Grote mensen hebben de gewoonte zich met kleine mensen te bemoeien. En zo stapte het knaapje aan de hand van een vriendelijk en zorgzaam heer de politiepost aan het Stationsplein te Haarlem binnen. De dienaren van de H. Hermandad hebben er voor gezorgd dat zijn ouders de verloren zoon weer behouden zagen weerkeeren. De Haarlemse afdeling van „Amitiés Catho- llques. Frangalses" had Zaterdagmiddag een illustere gast: Maurice Schumann, voorzitter van de Franse politieke formatie „Mouvement Republicain Populaire", de partij der voor uitstrevende katholieken en een van de drie grote partijen van de Franse coalitie (welke zeer onlangs door het ontslag der communis tische ministers werd verbroken), hield in een zaal van het R.-K. Lyceum voor Meisjes een uiteenzetting over het Franse standpunt In de politieke situatie van vandaag, een uiteenzet ting, die hij de bezielende titel „De volgende oorlog zal niet plaats hebben" had gegeven. Een aandachtig auditorium, geboeid door de levendige en expressieve voordracht van de Franse politicus, luisterde ruim anderhalf uur met veel belangstelling naar het interessante betoog, dat een bijna overladen tafereel schil derde van de vele nuances der politieke si tuatie in Europa, waarmede Frankrijk als grote mogendheid en schakel tussen Oost en West te maken heeft. Zijn uiteenzetting was gebouwd op de onlangs geëindigde conferentie van Moskou, waar de Franse standpunten en eisen door Georges Bidault helder werden om schreven en gaf een door veel humor en merk waardige anecdotes gekrulde verhandeling over de draagwijdte van de op handen zijnde be slissingen ten aanzien van Duitsland, waarbij de spreker liet uitkomen hoe de belangen van Frankrijk in deze aangelegenheid nauw ver bonden zijn aan die van West-Europa als ge heel. Deze band, Frankrijk in West-Europa om. sluitend, was voor de heer Schumann het uit gangspunt voor een pleidooi tot vorming van een grote economische eenheid der West-Euro- pese rijken. Frankrijk en zijn overzeese ge biedsdelen, België en de Congo, Nederland met Indonesië en het Britse gemenebest omvattend. Hij legde daarbij de nadruk op het Franse standpunt ten opzichte van Duitslands status, dat de vorming van een confederatie van Duitse staten voorstaat, met de afgescheiden delen van Ruhrgebied en Saarbekken, met een Inter, nationaal toezicht voor het eerste, als wel vaartsbronnen voor geheel Europa, Ook pleitte hij voor een grote culturele eenheid in het Westen, De heer Schumann gaf nog een oppervlak kig beeld van de Interne verhoudingen op het Franse politieke toneel, waarbij de actie van Generaal de Gaulle voor hem aanleiding was om te betogen, dat alle pogingen om de vrede te consolideren tot mislukking zullen zijn ge doemd, wanneer die pogingen niet steunen op de beginselen van de christelijke levensop vatting. Een jonge toehoorster bood Maurice Schu mann na afloop een fleurige attentie aan. Einde van muziekconcours te Bloemendaal Op de tweede en laatste dag van het muziekconcours van de Noordhollandse Bond van Chr. Harmonie- en fanfarecorp sen, dat in het Bloemendaalse Bos werd gehouden ter gelegenheid van het zilveren jubileum van de Chr. Harmoniever. „Sur- sum", kwamen muziekverenigingen uit Amsterdam, Andijk-O., Broek op Langen- 'dijk, Texel, Utrecht, Ürk en Wormer uit. Eerst stelden de deelnemers aan de mars- wedstrijd zich op voor hotel „Vreeburg". In optocht ging het naar de Bloemendaalse weg bij de Zomerzorgerlaan. Hier vond on der grote belangstelling de marswedstrijd plaats. De concertwedstrijd in 't Bloemendaalse Bos volgde daarna. Dank zij de goede or ganisatie kon het programma vlot afge werkt worden. De jury werd wederom ge vormd door de heren J. Beekhoven, F. Pijlman en Joh. Karsemeyer. In een slot-toespraak zei oud-wethouder A. Cassée, tevens ere-lid, dat „Sursum" op een uitstekend geslaagd muziekconcours kon terugzien. Vervolgens maakte de voorzitter van het hoofdbestuur, de heer B. Klaassen, de uit slag bekend. Deze was als volgt: Marswed strijd: „Valerius", Urk, 24 p„ 2e prijs; „Ex celsior", Texel. 22 p., 2e prijs; „De Bazuin', Utrecht, 28 p., le prijs. Concert wedstrijd: 4e afd. fanfare: „Va lerius", Urk, 55 p., le prijs; 2e afd. fanfare: „Excelsior". Texel, 51 p., 2e prijs; 2e afd. harmonie: „Soli Deo Gloria", Amsterdam, 53 p., 2e prijs; 2e afd. harmonie: Oranje Harm. Kapel, Wormer, 56 p„ le prijs; afd. uitmuntendheid harmonie: „De Bazuin" Utrecht. 55 p., 2e prijs; afd. uitmuntend heid fanfare: „Sursum Corda", Andijk-O., 65 p., le prijs (met lof van de jury); afd. uitmuntendheid fanfare: A.D.V.E.N.D.O., Broek op Langendijk, 62 p., le prijs. De extra-prijs wisselbeker voor het hoog ste aantal punten werd toegekend aan „Sursum Corda", Andijk-O., en de Boslcro- beker ontving „Sursum Corda" uit Krom menie. Het fanfarecorps „Wilhelmina" uit Sant poort, onder leiding van de heer J. Groot, besloot dit uitnemend geslaagde muziek festijn. Economische rechter In het bankje verscheen een man uit Zaandijk, die het snode feit had bestaan, zonder vergunning „bokkinge" te venten, een misdrijf, dat volgens de wet onher roepelijk de economische positie van Ne derland in gevaar brengt. Ondanks dat koesterde iederc-en meteen sympathie voor de man. Misschien omdat hij een beetje met 't been trok, misschien omdat zijn ge zicht net zo goudbruin was als zijn bok kingen en misschien ook wel, omdat alles aan deze zondaar een plezierige, onafhan kelijke geest ademde, die in het warnet van de huidige economische kronkelwegen bepaald verfrissend werkte. „U heeft dus bokkingen gevent" zei de politierechter. „Doen ik al twee-en-dertig jaar", zei de man. „Ja maar u had geen vergunning", wees de rechter terecht. „Gelukkig niet" vond de man. Het papier van de wetboeken kraakte ontzet en de man vei-volgde: „Ik ben al twee jaar aan het schrijve naar de Haag. Ik heb al dertig pietermanne moete storte voor de administrazie, maar vergunning, ho maar". „Eigenlijk is u toch groentenhandelaar" interrumpeerde de beslissende macht. „Ja maar ik zien meer in vis", legde de man uit, „zit meer meziek in". „Trouwens", vervolgde hij, „de bokkinge benne vrij in de handel, As je in Amster dam op de markt komt, kijke ze nie naar je vergunning. Kijke ze naar je porte monnee. Daarom' magge ze ons buiten- metise wel. Altijd geld op zak". Verheugd over dit staaltje van popula riteit keek hij stralend in het rond en zijn glimlach resoneerde om de mondhoeken boven de witte beffen. De Officier die de kwaadste niet is als het om maatregelen gaat, waar niemand het nut van inziet, nam requisitoir. Vijf gulden of drie dagen. „U hoort de eis van mijnheer de offi cier", zei de politierechter, „u heeft zelf het laatste woord. Wilt u nog wat zeggen?" „Zekers" zei de man, „ken ik die dertig guldes van me bokkinge terug krijge?" „Nou", zei de politierechter, „dat zal wel niet gaan. Het mag nou eenmaal niet hè, bokking venten zonder vergunning", en gaf daarmee de dooddoener voor de man, die maar niet kon begrijpen, waarom je geen bokking mocht venten die toch vrij waren. .Vijf gulden of drie dagen en verbeurd verklaring" oordeelde de politierechter. Even was de man stil. Toen zei hij hardop: „Vijf gulden" en begon te lachen, dat de inktpotten ervan trilden, „Edelacht- baren", groette hij de rechters. „Heere", lachte hij tegen de pers en stapte schate rend naar de deur. En naar zijn bokkin gen. Plezierboot ontploft en gezonken Eigenaar zeven meter verder over een kabel geslingerd Zondagmorgen om half tien is een, in het water van de Keizersgracht te Amsterdam liggende pleizierboot van ongeveer 5 meter lang, met een hevige klap gedeeltelijk ge ëxplodeerd, onmiddellijk daarop in brand gevlogen en gezonken. De zich aan boord bevindende eigenaar van de boot, de 44- jarige G. C. Huurman werd door de kracht van de explosie de lucht jn geslingerd en kwam een zevental meters verder in hache lijke positie over een aanlegkabel te han gen. De man had het bewustzijn niet verloren en wist zich aan de lijn vast te klampen tot een roeibootje hem te hulp was geschoten. Hij bleek ernstige hoofdwonden te hebben opgelopen en werd in het Binnengasthuis opgenomen. De kracht van de explosie was zo groot, dat in een omtrek van minstens 40 meter talloze ruiten van woningen gebroken zijn. De oorzaak van het ongeluk is tot dus verre onbekend. De heer Huurman ge bruikte de boot voor pleiziertochtjes met zijn familieleden door de wateren van Am sterdam en was bezig de motor op gang te brengen, toen deze plotseling explodeerde. Oorzaak van de ramp in de „Hendrik" opgehelderd Uit het onderzoek naar het ontstaan van de brand in de Staatsmijn Hendrik op 24 Maart is komen vast te staan, dat het slippen van een transportband over een aandrijfrol de oorzaak van de brand is. Het toezicht van de bediening'sman op de lopende transportband is die dag on voldoende gebleken. Welke omstandig heden de aanleiding zijn geweest tot dit slippen van de band is niet opgehelderd. Er is weinig kans, gelet pp de instortin gen, dat bij het geheel opruimen van de bandgalerij daaromtrent iets meer bekend zou worden, afgezien nog van de omstan digheid, dat het zeer moeilijk zal zijn, de galerij, in verband met het niet denlc- beeldig gevaar van her-ontbranding, nog, ooit uit te graven. Half jaar extra voor N.S.B.-wethouder De eerste kamer van het Haarlemse Tri bunaal bracht Maandagmorgen advies uit in de zaak tegen de ex-wethouder van fi nanciën J. C. C., wie voornamelijk ten laste was gelegd, dat hy in die functie burgers gevorderd had om graafwerk ten behoeve van de Duitse weermacht te verrichten. Het advies luidde: twee en een half jaar internering, eindigende op 6 November 1947, een boete van f 15.000 en ontzetting uit de kiesrechten. De derde karper had indertijd twee jaar internering geadviseerd. De bijkomende straffen zijn gelijk gebleven. Botsing met dodelijke afloop De 58-jarige ijsfabrikant E. Brink, die jongstleden Woensdag op de Leidsevaart te Haarlem met zjjn motorrijwiel met de Zandvoortse tram in botsing kwam, is aan de gevolgen daarvan in Jiet Diaconessen- huis overleden. Agenda voor Velsen en IJmuiden DINSDAG 20 MEI. Thalia 8 uur: Een man kwam uit Parijs. Rex 8 uur: Frans de Eerste. De Pont 8 uur: Het geheim van Stam boel. WOENSDAG 21 MEI. Bioscopen ais Dinsdag.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3