BOEKHOUDEN jongelui In April werden 28 Duitse oorlogsmisdadigers naar ons land overgebracht De Polen zijn de Bohémiens van het Oosten Personeel BOUCKAERT Tel. 19992 Luidsprekers enkele Filmvoorstellingen „DE TIEN GEBODEN" DINSDAG 20 MEI 1947 IJMUIDER COURANT Wederom is een aantal Duitse oorlogsmisdadigers naar Nederland overgebracht. De belangrijkste is wel Richard Fiebig, de „Beauftra.gter des Reichsministers für Rüs- tungs- und Kricgsproduktion" in Nederland, die getracht heeft de economische be staansmogelijkheid der Nederlanders te vernietigen. Dat geschiedde niet alleen dooi' het weghalen van arbeiders uit de Twentse machinefabrieken en hen te werk te stellen aan de IJselJinie, doch ook om een greep te doen uit de lange lijst door het ver nietigen van haveninstallaties en werven te Rotterdam en Amsterdam en van de krachtstations van de Staatsmijnen in Limburg. Ook werden op zijn last de brand spuiten van Rotterdam, Winterswijk, Deurnc, Baarn en Den Haag in Winterswijk geconcentreerd om naar Duitsland overgebracht te worden. Schepen op het Noordzee kanaal en het IJ werden tot zinken gebracht. Graansilo's en elevators te Rotterdam werden vernield. Deed Fiebig alles in het groot de Duit sers Kurt Book en Friedrich F. H. Meyer deden het in het klein als „Verwalters" van de Katoenmaatschappij M. v. Dam te Enschede, die zij door wanbeheer een schade van meer dan 700.000 toebrach ten. Bovendien lieten zij een belasting schuld van ruim 23 mille na. De jaar omzetten waren gedaald tot 8 procent van het normale. Een andere „Verwalter" de Duitser Robert Gill, die sinds zijn 4e jaar in Nederland woonde, heeft zich tijdens de bezetting schuldig gemaakt aan het kopen van Joodse eigendommen. Boven dien ven-ried hij enige Joden aan de S. D. Toen in September 1944 leden van de „Aussendienststelle" van de S. D. te Gent naar Nederland gevlucht waren, brak weldra een tijd van verschrikking aan voor Friesland, waar deze heren neerstre ken, na eerst in Eindhoven te hebben mee geholpen met het weghalen van machines van de Phil ijsfabrieken. Het hoofd van dit troepje, Albrecht, die reeds geruime tijd in ons land gastvrijheid geniet, heeft thans gezelschap gekregen van zijn satelliet Theodor Vogt, die mee hielp met het plunderen van de huizen, waarvan de buit, nadat familieleden in Duitsland eerst van alles waren voorzien; haar weg naar de zwarte markt vond. Ook makte hij jacht op mannen en hielp mee aan het vermoorden van 32 vooraan staande Friezen, nadat de slachtoffers eerst van al hun bezittingen beroofd waren. Wanneer hij bij veelvuldige huiszoekingen illegale blaadjes aantrof, werden de be woners mishandeld opdat zij zouden ver tellen van wie deze afkomstig waren, In Utrecht heeft de Oberleutnant dei- geheime Feldpolizei Richard Becker zich „.nvn v»n oV,nnrliul in cf van Eveneens de SD'ers Rudolf Schmidt en Hans Teegen, die bij het vermoorden van burgers te Zwolle een rol gespeeld heb ben. Karl Emde, die er van verdacht wordt bij Middelburg op een geallieerd vlieger te hebben geschoten, actief de Gestapo te hebben geholpen, zich Joods eigendom te hebben toegeëigend en Hollanders te heb ben gedwongen op zijn mosselkwekerij op Wijck auf Föhr te werken en drie voor malige bewakers uit het concentratiekamp Vught completeerden dit transport van de Netherlands War Crimes Commission, waardoor alleen in April 28 oorlogs misdadigers aan de autoriteiten in Ne derland zijn overgegeven. SCHEEPVAART K.N.S.M. Helena 18 Mei ie Paramaribo. Noord- wijk 18 Mei te Paramaribo, Delft 15 Mei van Huasco naar Balbao, Bera 17 Mei van Parama ribo naar George Town, v. Ostade 17 Mei van Paramaribo naar Trinidad, Phïlae 17 Mei van Antwerpen naar Madeira, Qksywie 16 Mei te Livorno, Juno 18 Mei te Amsterdam, Theseus 17 Mei van Rotterdam naar Cehta, Ariadne 17 Mei van Rotterdam naar Ceula, Orpheus 17 Mei van Rotterdam naar Cadiz, Venus 18 Mei van Famagusta naar Piraeus, Odysseus 17 Mei van Ceuta naar Napels. Oceaan. Alcinous 15 Mei te Suez. Melampus 14 Mei te Batavia, Polyphemus 14 Mei ie Sin gapore. Nederland. Nieuw Holland 11 Mei te Batavia, Maetsuycker 15 Mei van Batavia naai- Amster dam, Tabian 15 Mei le Batavia, Oranje 17 Mei van Port Said naar Amsterdam, Lombok li Mei te Vancouver, Radja 11 Mei van New Orleans naar Batavia, Singkep 11 Mei te Lourenco Mar ques, Madoera 19 Met van Calcutta naar Ran goon, v. Oldebarnevelt 18 Mei te Port Said, Rotti 13 Mei te Antwerpen, Benkalis 14 Mei van, Karachi naar Madras, K. H. L. Deli'tland 17 Mei van Rio de Janeiro (uitreis). Vinke en Co. Rossum 18 Mei Kiel gepasseerd opweg naar Rotterdam, Hilversum 18 Mei Oues- sant gepasseerd op weg naar Pernis. Holl, Afr. Lijnen. Nigerstroom 19 Mei te Ant werpen, Congostroom 18 Mei te Luanda, Am- slelkerk 17 Mei te Lagos. Grote va#rt. Amsteldijk, Penang-New York, 18 Mei 1.20 van Port Said, Barendrecht 17 Mei van Algiers te Bahrein, Delfshaven, Cardiff naar Victoria (Braz) passeerde 15 Mei Kaap Verdische eilanden, Kelbergen 17 Mei van Savona naar Saffi, Kota Agoeng, Rotterdam-Batavia, pas seerde 16 Mei om 9 uur Dondra Head, Leerdam. Het Poolse karakter verschilt in bijna alle opzichten van dat der Westerlingen Door Ed. de Nève qM DE TOESTANDEN IN POLEN goed schuldig gemaakt aan mishandeling van burgers bij verhoren. Bovendien wordt hij verdacht van diefstal van kostbaar heden tot een waarde van 1J/2 millioen gulden en 60.000 in contant geld. Hoewel hij ontkent was het bewijs tegen hem toch zo sterk dat hij door de United Nations War Crimes Commission te Londen aan de Nederlandse rechter is toegewezen. Een oorlogsmisdaad behoeft niet altijd in het land zelf bedreven te zijn om daar berecht te worden. Voldoende is dat zij bedreven is tegen een onderdaan van dat land. Zo zullen ook de bierbrouwer Karl Horst Andreas uit Hagen en de landbou wer Heinrich Wesseler uit Vreden zich voor de Nederlandse rechter moeten ver antwoorden voor de hun ten laste gelegde mishandeling van Nederlandse en andere arbeiders, die bij hen waren tewerkge steld. Ook zij zijn thans naar Nederland overgebracht. De Feldwebel Josef Gesing, die er van verdacht wordt een ambtenaar van de ge meente Raamsdonkveer te hebben dood geschoten, toen hij op het gemeentehuis aldaar paarden kwam vorderen, Max Pe ters, die betrokken, is geweest bij de moord op het echtpaar Van der Eist te Almelo en de Hauptmann Helmuth Bornhoff, die medeplichtig is aan het vermoorden van drie Nederlanders te Burne, behoorden eveneens tot het jongste transport van oorlogsmisdadigers uit de Britse bezettings zone van Duitsland naar Nederland. gluurt biedt mogelijkheden Het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad schrijft: Nu we niet al te ruim voorzien zijn van bindmiddelen is het een uitkomst voor toespijs eens zijn toevlucht te kunnen ne men tot yoghurt. Want yoghurt vraagt geen bindmiddel. Bovendien is ze in een ommezien klaar. Als eiwitrijk voedsel kan yoghurt een goede aanvulling van het menu vormen. Yoghurt is licht verteei'baar. Jammer is alleen dat ze wat meer suiker vraagt dan gewone melk, minder echter dan karne melk daar ze niet zo zuur is. Een combina tie van vanille vla en yoghurt is een goede oplossing voor het suikerprobleem. Men kan ook eenvoudig de yoghurt op «maak maken met suiker (liefst basterd suiker) en wat beschuit er in kruimelen of op het laatste oogenblik cornflakes er door doen. Wat jam of vruchten maken dit gerecht nog wat feestelijker. Twee yoghurt recepten laten wij hier volgen: Yoghurt met vanillevla. Vz 1- yoghurt, Vz 1. melk, circa 60 g. (4 eetlepels) suiker, 25 g. (2y2 eetlepel) custardpoeder, zout Het custardpoeder met wat koude melk aanmengen. De rest van de melk aan de kook brengen, met iets zout, op vla-dikte binden met het aangemengd custardpoeder en laten afkoelen. De vla en de yoghurt door elkaar mengen en in een glazen schaal overdoen. Yoghurt-pudding. 1 1. yoghurt 18 g. (3 eetlepels) poeder- gelatine, 60 g. (4 eetlepels) suiker, sinaas appel of citroenschil, 2 dl. water, 30 g. (1 yz eetlepel) jam. Het water verwarmen en wat sinaasap pel-citroenschil er in aftrekken. De schil verwijderen en de suiker en het gelatine- poeder er in oplossen. Deze vloeistof even laten afkoelen en al roerend bij de yoghurt gieten. De massa koud en stijf laten wor den. De puddingvorm in warm water hou den en de pudding keren. Met wat jam de pudding garneren. Agenda voor Haarlem DINSDAG 20 MEI, Stadsschouwburg, „Candida", 8 uur; Gem. Con certgebouw. Beethoven-cyclus H.O.V. 8 Uur. Grote Kerk. Orgelconcert dr. Fritz Morel, 7.30 u,; City; „En nu de toekomst". 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De geheimzinnige vingerafdruk", 2.30, 7.00 en 9.15 u. Rembrandt: „Jericho", toeg, bov. 18 j„ 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „Reap the wild wind", toeg. bov. 18 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Iloe krijg ik een baantje", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.1S uur. Frans Ilals: „Nice girl", alle leeft., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. WOENSDAG 21 MEI. Stadsschouwburg: „Van ander ras", 8 uur. Gem. Concertgebouw. Gemengd koor „Polyhym nia", weldadig-heidsconcerl, 8 uur. De Leeuwerik: Leerlingenuitvoering Cor Teves, 7 uur. Biosco pen: Middag- en Avondvoorstellingen. te begrijpen, is het in de eerste plaats noodzakelijk het Poolse karakter te ken nen. De Polen zijn een volle met zeer veel goede kwaliteiten en niet nog meer slechte. Men kan ze niet afmeten met de maastaf, welke men de Westerling aanlegt. Een Pool is heel anders, denkt anders, reageert an ders dan wij. Hij is een groot individualist, die alles van z'n eigen standpunt uit bekijkt en zich weinig laat beïnvloeden door wat de Westerlingen van hem denken. Dat maakt, dat men hem dikwijls als naïef, zelfs als primitief' beschouwt. Polen bezitten de oppervlakkige onbe zorgdheid van de Rus en zij gevoelen zich zeer aangetrokken door de logica van de Fransman. Zij delen de minachting, die de Slaven eigen is. voor het geld, maar genie ten ook zonder schroom van het goede dei- aarde, waarvan zij in hachelijke tijden zon der al te gx*oot leedwezen afstand doen. Hun edelmoedigheid houdt gelijke tred met hun gastvrijheid. Hetgeen dikwijls een be letsel is voor hun zin van spaarzaamheid en hun gevoel voor eerlijkheid. Zij durven te leven. Zij zijn de bohémiens van het Oos ten. Zij kunnen genieten van het leven, ter wijl zware zorgen boven hun hoofd hangen. En zij morren niet, wanneer zij zich plot seling bekrimpen moeten, na alles te heb ben verloren. Levensmoed is er volop in Polen. Physiëke moed nog meer. Maar de Polen zijn een volle, dat tot nu toe nooit rekening hield met de dag van morgen. Dat kon het niet, omdat het nooit vermoed de of wist, wat de volgende dag brengen zou. Daarom genoten de Polen van het uur; daarom plukten zij de dag, bereid om de lasten der toekomst te dragen, wanneer deze zouden komen opdagen. De verschillende delen van Polen hebben gedurende vele generaties sterk de invloed ondergaan dergenen, die over hen hebben geheerst. Men merkt het verschil der le vensopvatting en levenshouding tussen de bevolking dezer delen maar al te zeer. En dit is het ook wat de bewoner van War schau, voor 1914 lange tijd onder Russisch beheer, onderscheidt van die van Krakow, dat onder Oostenrijks beheer stond in die dagen en van de inwoner van Posen, dat verduitst werd. Maar één ding hebben alle Polen ge meen: hun trots op en iiun liefde voor Po len. Zelfs zij, die het ontvluchten in deze tijden. En toen de Duitsers Polen binnen vie len, toen de Russen van deze inval profi teerden om de mooie, bosrijke gedeelten van Polen te annexeren, voelden alle Polen zich één en onverdeelbaar. De vijand voor hen was niet alleen de Duitser. Ook de Rus. die hun het grondgebied tot aan de Bug ontnam, die duizenden Polen ontvoerde, ze Rotterdam-New York, 17 Mei om 20 uur van- Antwerpen, passeerde 18 Mei 115 Vlissingen, Mijdrecht 17 Mei van Rotterdam naar Key West v.o., Slotei-dijk, Batavia-Rotterdam, 18 Mei 8 uur te Suez, Stad Arnhem, 17 Mel van Bilbao naar IJmuiden, alwaar 20 Mei verwacht, Tjimenleng, 19 Mei om 7 uur van Havre te Antwerpen, Het stoomschip „Esso-Den Haag" is 17 Mei van Aruba vertrokken, het wordt 30 Mei Rotterdam verwacht, Alchiba, 18 Mei van Ro- sario naar Baires, Alcinous, Macassar-Amster dam, 18 Mei in de Middellandse Zee op 34.35 N. 22,30 O-, Aldabi, 18 Mei van Buenos Ai: Rotterdam. Algorab, Rotterdam-Santos, 18 Mei le Pernambueo, Alp-hard. Rotterdam-Baires, pas seerde 17 Mei St, Vincent, Ariadne, 17 Mei van Rotterdam naar Tunis, Axel-dijk, 18 Mei Ta-coma te Rotterdam, Berkel, 17 Mei van Rot terdam naar Stettin, Beta en Unitas, Rotterdam- Batavia, 18 Mei op 4.02 N. en 62.03 O., Boisse- vain, Amsterdam-Batavia, 18 Mei in de Indische Oceaan op 6,01 N. 90.42 O., Bredero, Shanghai- Rotterdam, 18 Mei Van Singapore, Ceronïa, Shanghai naar Hongkong, 17 Mei op 27.21 N. 122.44 O., Eg-mond, Montevideo, Rotterdam, 17 Mei van St. Vincent (k.v.), Erasmus, Rot- ierd-am-Br, In-dië, 17 Mei van Antwerpen, Esso Den I-Iaag. 18 Mei van Aruba naar Rotterdam, New Yoik-Anlwerpen, 18 Mei op 600 mijl West v. d. Scilly-eilanden, Gordias, 16 Mei van New York te Port au Prinse, Grotekerk, Rotterdam-Australië, passeerde 18 Mei Perim, Grijpskerk, Coosbay naar Rotlredam, 18 Mei op 35.13 N. 40.15 W. 24 Mei te Rotterdam verwacht, Hellenic. Shanghai-Rotterdam, passeerde 18 Mei Binnenland. Op 31 Mei zal wederom het „Ster Kam pioenschap 1947 dansen" gehouden worden in de Haagse Dierentuin te Den Haag. Er worden twee prijzen beschikbaar gesteld voor de beste twee paren over de vier dansen voor elke pro vincie. Ook Amersfoort is noodlijdend, aangezien de begroting voor 1947 een tekort van f 700.000 vertoont. In de ouderdom van 82 jaar is te Alkmaar overleden prof. dr. Hugo V-isseher, oud-hoog leraar in de Gereformeerde Godgeleerdheid l:e Leiden. Prof. Vissoher was van 1922 tot 1935 lid der Tweede Kamer voor de Anli-Revolution- naire Partij. In afwachting van een nadere regeling bij de wet heeft de minister van Financiën het vah 194-1 daterende besluit op de dividendbe- pericing gewijzigd. Te Leiden is de circus-directeur A. G. i Gicsen op 56-jarige leeftijd overleden. De heer Giesen heel't enige tijd in Dachau doorgebracht, omdat in 1943 tijdens een circusvoorstelling in Den Haag een clown een grapje maakte over ,de gebroken as". Inbrekers hebben uit de brandkast :er in Zeven bijlslagen om veertig gulden Roofpoging 0p bewak, Amsterdam De 42-jarige L. van R. is Maand, op de Oude Z«ds Voorburgwal te dam het slachtoffer geworden va brutale poging tot roof. Volgens ring tegenover de politie is hij ,Jerkli' ongeveer 20-jarïge jongeman zeven" met een bijl op het hoofd geslagen een ernstige hoofdwond werd de het Wilhelminaga-sthuis opgenomenU311 Een aan de overkant van de O 7 burgwal passerende militair zag 'niï de hevig aan zijn hoofd bloedendeF1 zijn wachthuisje uithollen, gevold een jongeman, die zic-h ijlings uit de v maakte. De soldaat waarschuwd* 9. J0®*» die bij haar onderzoek in 'het „uu ongeopend geldkistje met 40 llh2Sce5 Ter plaatse voert een bouw*-™1* ouessani, Hugo de vries, IS Mei van Londen te Nlwl„.kanl00l. j„ Den Ilaag gesloten. Rollerdam, Indrapoera, Rotterdam-Batavia, 17 0oli zakkenrollers sloegen in Den Haag hun slag. In een modemagazijn maakten zij een por- Rollerdam, Indrapoera, Rotterdam-Batavia, Mei van Aden en passeerde 18 Mei Kaap Gua dafui, Jacob Cats, 19 Mei van Houston te Rot terdam, Jeroen Bosch, 16 Mei van Montreal Rotterdam, Keilehaven, 18 Mei van Amsterdam, KLEINE VAART. Adm. de Ruyter, 15 Mei van Hayle te Newport. Algarve, Barce lonaAntwerpen, 15 Mei van Cadiz, Angeja, 15 Mei van Barry naar Hayle. Brandaris, IC Mei va-n Goole op de Tyne. Coen, 15 Mei van A'dam te Huil. Coela, 13 Mei va-n Grimsby te Immiingham. Conlid, 14 Mei van R'dam te Shorsham. Fivel, 13 Mei va-n Teig-nmouth n. Kopniannebro. Glashaven, 15 Mei van Kopen hagen te Gothenburg. Hast 4, 15 Mei van Ko penhagen te Rouen. Hiid-a, 14 Mei te Queens- boro va-n G-oole. Ida, 17 Mei van Gothenburg naav Antwerpen. Jacoba, 14 Mei van Delfzijl te Goole. Leuvehaven, 17 Mei vain Gothenburg naar Antwerpen. Mizar, 14 Mei van Grimsby te Goole. Omlandia, Rouen naar Lissabon, passeerde 15 Mei Ouessant. Orion,'16 Mei van Ki-ng-siy-nin te Goole. Ou-d-Beyerland, 14 Mei v-an Poole naar Teignmo-u-th. Tim, An-twer penDublin passeerde 16 Mei Wight. Zee hond, 14 Mei van Osten-de t-e Portsmouth. Zwerver, 115 Mei van Rotterdam te Kings- lyn-n, Birmingham, 18 Mei van Hardingen- te Goole. Bree-helle, 19 Mei van Havre tc Go thenburg. Crescendo, 16 Mei van Lissabon te naar Siberië zond of hen africhtte tot het vormen van een Pools leger, was hun te genstander. Men kan het naïveteit noemen, dat hun cavalerie in het begin va-n de oorlo-g de Duitse tanks met de blanke sabel bestreed; een naïveteit, die bevestigd wordt in de insurrectie die in Warschau begon in Augus tus 1944, waarbij de hele stad verloren ging, terwijl zij rekende op -de hulp der Russen; maar dan een naïveteit van heroïek ka rakter. Oporto. Cro-nentaufgh, 20 Mei va-n Antwerpen De Polen zijn niet alleen de bohémiens (.p TvjpWr,r>T-i verwacht. Fra-nlc,a. 17 Mei van St. van het Oosten. Zij zijn ook nog intelligen te, soms s-luwe wezens, die vaak hun voor deel zoeken in het openlijk en brutaal uit buiten van anderen, indien zulks hun eigen voordeel kan baten. Het is misschien deze laatste eigenschap, die zoveel Polen ertoe gebracht heeft ge mene zaak te maken met een regering, die in alles Rusland naar de ogen kijkt daardoor een toestand heeft geschapen, die de Polen verdeeld houdt: op het vijan dige af. Leden van Commando-Frank zullen spoedig terechtstaan Voor het Bijzon-der Gerechtshof te 's-Gra- venhage zullen op 10 en 12 Juni terecht staan J. H. C. K., hoofdbecheroheur 'der staatsrecherche; Oh, W. J. -baron van B., in specteur der staatsrecherche; H. Z., wacht meester der staatspolitie en C. van B., op perwachtmeester der staatspolitie, allen ■thans gedetineerd, die in bezettingstijd werkzaam wa-ren bij de Haagse politie. Hun wordt onder 'andere ten laste gelegd, dat zij een commando 'hebben gevormd, dat optrad voor de S.D.-commissaris Frank. Van de vele J-oodse onderduikers en illegale werkers,'die dit commando arresteerde, zijn er zes door de Duitsers gefusilleerd. te Newport verwacht. Fr an ka, 17 Mei van St. Raphael naar Sfax. Frederick, 18 Mei van Guernsey te Gent. Frejo, 17 Mei van Par naav Rochester. Gaasterland, 17 Mei van Blyth naar Londen. Van Gelder, passeerde 17 Mei Bru-nsbuttel, op weg van Fowey naar Odense. Hast 4, 19 Mei van Rouen te Parijs. Heems kerk 17 Mei van Rotterdam te Wismar. Hen riet-te 18 Mei va-n Delfzijl te Newcastle. Hoog land, 18 M-ei van Rotterdam te Vesteras. Houtman, 17 Mei van Berryhead te Shore- ham. Java, 18 Mei van Leïth te Rochester. Oise, 18 Mei van Parijs te Antwerpen. Ruial- berto (charter) 18 Mei van Antwerpen naar Lissabon. De Ruyter 16 Mei van Emden naar Boness. Seaham, 17 Mei van Blyth te Londen. Urmajo 17 Mei van Emden naar Boness. Wa- len-burgh, 17 Mei van Casablanca te Bor deaux. Te IJmuiclcn aangekomen. 18 Mei: Vliestroom van Leith (voor H. O.), Juno van Antwerpen, Pa-tria van Lond-en, Twente van Lon-den, Twee Gebroeders vair Londen, Greenfinch van Londen, Luna van R'dam, North Valley van Baltimore (voor H.O.), Si'b, Hendon met s.s. Chryssoula van New Castle (voor Haarlem). 1-8 Mei vertrokken: Deni naar Emden. Niger stroom naar Antwerpen, Slb, Hen-don naar New Castte. 19 Mei aangekomen: Balduin van S-lcien, Nij megen van Bona (voor de H.O.), E-n-g. zeiljacht Servabo van Plymouth, Caribia van Kopen-ha gen, Wallonia van Gobhen-burg. Mei vertrokken: Hospitaalkerkschip De Hoop, Noord-zee; Luna naar Stavanger. tefeuille met f 250.en bonkaarten buit, in een tram een portefeuille met f 200.— en in een autobus een heren-horloge en f 30.—. Er is een algemene maatregel van bestuur in voorbereiding, waarbij de Wet Rechtsherstel Ambtenaren ook van toepassing wordt ver klaard op de leden der rechterlijke macht. De arbeider A. Koome, die Zaterdag bij .de brand in de papierwarenfabriek te Wormerveer ernstige brandwonden opliep, is 's avonds m het ziekenhuis overleden. De laatste weken zijn in Drente enkele ge vallen van vogelcholera bij kippen vastgesteld. Pluimveehouders dienen terstond een dierenarts te waarschuwen, indien.zij vermoeden, dat on der hun pluimvee cholera voorkomt. De oud-vlootaalmoezenier, pastoor EI. J. M. M. Alink te Amsterdam is Vrijdagmiddag ten gevolge van een hartverlamming in zijn tuin op 61-jarige leeftijd overleden. De doodstraf is geëist tegen een voormalig lid van. een vuurpeloton, N. C. S. V. V., dat tijdens de bezetting in de Hoflaan te Rotterdam zonder vorm van proces twintig Nederlanders neerschoot. Na dc „Schoolknuppel", het landelijke schoolweekblad wordt thans een veertiendaagse landelijke ULO-krant onder de naam „Luk" aangekondigd. De kersen in de Albiasserwaard hebben zich, wat de kweker noemt heel goed' „gezet", zodat dit jaar een builengewone oogst ver wacht kan worden. Prinses Juliana zal aanwezig zijn op de gala avond, die ter gelegenheid van de dag dei- Prins Bernhard-stichting in de ontspanningszaal van Philips te Eindhoven wordt gegeven. Nederlandse kinderen uit Duitsland zullen in groepen van ongeveer vijftig een drie-weekse vacantie in hel vaderland doorbrengen. De eerste groep uit Aken wordt op 20 Mei in Ne derland verwacht. De kinderen gaan allen naar familie in Zuid-Limburg. De 73-jarige arbeider Geurts uit Vierlings beek, die werkzaamheden verrichtte aan een weg, trapte op een landmijn. Hij was op slag dood. De mijn lag aohter een boom. Zaterdagochtend heeft de Koningin ten pa- leize „Het Loo" het dagelijks bestuur en de voorzitters der delegaties van de International Federation of Agricultural Producers ontvangen, welke organisatie haar wereldcongres te Sche- veningen houdt. Tijdens de ontvangst stelde de Landsvrouw zich op de hoogte van de doelstel lingen van de I. F. A. P. en informeerde naai de bevindingen der buitenlandse gasten hier te lande. Prinses Juliana heeft de door de afdeling Rotterdam van het Rode. Kruis georganiseerde tentoonstelling officieel, geo-pend. Tijdenshaar •ondgang werd de oudste inwoonster van Ne derland „o-poe" Herfst, die speciaal was uitge nodigd dit evenement mee te maken, aan de Prinses voorgesteld. H.K.H. onderhield zich ge ruime tijd met de 105-jarige, die vol trols ver telde van de fraaie col-lectie foto's, welke zij Uit utrecht reparatie-werkzaamS®.1 aan de kademuur. Dit is de viMVio ,J-' welke in de afgelopen weken 'in de°R' stad is gepleegd; en er zijn nog steÖ daders gearresteerd. VISSCHERUBERICHT SCHEVENINGE.y Binnen van de haringvisserij de loEep,t 249 met li last haring, zijnde de vani!, schepen. Deze haring is neer VlaardiJJ^1 zonden. Notering nieuwe harin» van middag f 75 tot f 150 per ton naar kwaT.^ stuks getal. Voorts kwam aan de markt 1 ring-trawler SCH 120 met 245 kisten lichrt!"' ten trawlharing. Notering licht «ezoutpn f f 17 tot f 27 per kist van 40 k.g. De van»!? richten van hedenmorgen luiden: SCH 80 kantjes. SCH 97 met 70 kantjes. SCH is 85 kantjes uil 40 netten, SCH 73 met 70 b- ui 35 netten. SCH 89 met 70 kantjes uitw ten. SCH 66 met 15 kantjes uit 7 nellen met. 40 kantjes. SCH 333 met 40 kantjes Sc 47 met 68 kantjes, SCH 302 met 50 kanliet Iri 110 met 45 kantjes. SCH 245 met 43 V SCH 325 met 68 kantjes, SCH 361 met 50 hmi SCH 141 met 40 kantjes, SCH 284 met 30bm SCH 186 met 46 kantjes, SCH 200 met 40 S SCH 159 met 60 kantjes, SCH 341 met 40 ka kantjes. SCH ina .mQ. 1 SCH 248 met 40 kantjes. SCH 104 met 30 k' SCH 332 met 20 kantjes, SCH 189 met 26 kami« SCH 8 met 34 Wantjes, SCH 233 met 12 kan 1 SCH 233 met 12 kantjes, SCH 51 met 30 kan SCH 223 met 17 kantjes, SCI-I 20 met 30 kante SCH 49, thuis stomende. Besomming trawlogger: SCH 103 3600 Besomming kustvissers: SCH 38 56o 'sch-i f 690, UK 185 f 220, UK 184 f 220 Haarlem en Omstreken. De opheffing Alg. Ned. Zouavenbond had Zondag te Hillegom plaats. De organisatie in stond uit Katholieke Nederlanders die m ifói toen de toenmalige Pauselijke Staat dooi Ga ribaldi! en de zijnen werd aangevallen, nsër Rome trokken, om deze staat le verdefe. Meer clan 3000 Nederlanders hebben aan deze veldtocht deelgenomen. Er werd een plechtige Hoogmis opgedragen ter nagedachtenis van alie zouaven. waarvan er thans geen enkele meer in leven is. Des middags werd een slotverga. dering belegd in hotel Sistermans. De examens voor de Akte M. O. Lichame lijke Oefening worden in Juni, voor het eerst sinds jaren, weer in Haarlem afgenomen. In öe examencommissie hebben zitting de gymnastiek- leraren R. Verwers te Haarlem en Jules Kan- meijer te Heemstede. De uitslag van de Districtswedstrijden di Vakafdeling Modelvliegtuigsport der Kon. Ver- enngtng voor Luchtvaart welke op „Het Para dijs" te Zandvoort gehouden, zijn, luidt: Ploe gen: 1. Haagse Luchtvaart Club 21.6728 pnt„ l Haarlemse Luchtvaart Club 20.2522 pnt„ 3 Haag se Luchtvel-kenners van Weerden Poelman Gr, 18.968.2 pnt. Individueel: 1 J. v, d. Caay, Haag se Luchtvaart Club G.021G pnt„ 2 A. L. Aarts, Haarlemse Luchtvaart Club 8.0147 pnt,; 3 J. Diepenveen; Haagse Luchtvaart Ckib 5.5604 pnt., 4 G. Küjn, Velser Luchtvaart Club 5,4079 pnt. Heden werden wij verblijd met de geboorte van een Dochter die wij noemen JOKE (JOIIANNA) W. C. van Pel-Terborg. Santpoort, 19 Mei 1947. Burg. Enschedelaan 23. Tijdel. Huize Ma.ranatha, loeoooeoöeee&eoöööö Tandheelkundige Inrichting SWAAP G1ÏVRAAGD: Diverse duistere zaken De Arnhemse politie deed een inval bij een firma ter plaatse. Behalve een partij vooroorlogse textiel- werden enige kisten met goud en juwelen, welke toebehoren aan een juwelier, die zich binnenkort voor het Tribunaal moet verantwoorden, in be slag genomen. En de rest. De C.C.D. ontdekte bij een grossier in levensmiddelen te Drachten een tekort van 22.000 rantsoenen suiker. Hij had een beetje geruild. Een Limburgse zuivelfabriek knoeide met het vetgehalte van de melk; voerde een frauduleuze boekhouding en verhandelde sinds de vorige zomer 6.000 kilo melk „zwart". Bedrijfsz-eep werd zwart verkoclit Een firma in Zwartsluis, die belangrijke zeep toe wij zingen voor het prepareren van dekzeilen ontving, bleek hiervoor bonloze smeermiddelen te gebruiken. In bijna twee jaar kon deze firma ongeveer 11.000 kilo zeep in de zwarte handel laten verdwijnen. Hotelrattin Een 33-jarige Amsterdamse, Lucia M. G. P., is door de Asser politie aohter slot ge zet. Zij bekende in Haarlem, Amsterdam, Emmen, Hoogeveen en Breda verschillen de hoteldiefstallen te hebben gepleegd en voor haar Drentse carrière werd zij door de rechtbank in Assen tot 6 maanden voor waardelijk veroordeeld. Breda en Haarlem hebben al met haar afgerekend, maar in de hoofdstad zal zij zich nog moeten verant woorden. Amerikaans SS-er. Een jongeman uit Zwolle werd als SS-er in Duitsland door de Amerikanen krijgs gevangen gemaakt. Hij zag echter kans zijn „bloedgroepsteken" door een Duitse dokter te laten Verwijderen en nam onder een schuilnaam dienst bij het Amerikaanse le ger. Zijn zwemcapaciteiten deden hem zelfs op een internationale wedstrijd in den Haag uitkomen. De jongeman heeft inmiddels voor het Zwolse tribunaal terecht gestaan; advies op 28 Mei. voor Koelhuis en IJsbedrijl". .Aanm, Verenigde Koelhuizen en Ijsfabrieken N.V. Trawlerkacle C 1625 IJmuiden. P. C. DE GEUS (oud-belast.ambt t.e IJmuiden) en Mr. 7. W. KAL Belastingconsulenten Brederoodseweg 55 Santpoort Station Spreekuur v. 19-20 uur ROZENSTRAAT 7—9 6 Juni Hé Hé 1 Trekt 6 JIJM rearay..IBWjGeen uitstel! Prijs w. óOOO ^W%<380 Prijzen! M<?fe&ÊKoopt b/d KLM' Kiosken, Sigm. Va/ jfLtssone Just 1166 241 .OOP W 99 Grote Houtstraat 99 Haarlem Tel. 13728 gehete Kunstgebitten 75.-. Volledige behandeling In begrepen. Spr.uren van de Tandarts dagelijks van 1-2 uur en volgens afspr Avondspr uren: Maandag Woensdag. Vrijdag 5-8 VERLOREN: Zaterdagav. omg. Thalia een Delftsblauwe han ger, zilv. kett. Tegen hel. te rug bez. Kraaij, Stephenson- straat 61. Terstond gevr, wegens huwe lijk der tegenw;. NET DAG MEISJE. Meeuwenlaan 19, IJmuiden-O. Nette dame, 51 jaar zag zich gaarne geplaatst als HULP IN DE HUISHOUDING en v. gezelschap. Liefst waar hulp voor 't ruwe werk aanw. is. Brieven L 1451 bur. v. d. blad. NET MEISJE b. z. a. voor heb schoonhouden van kantoren of werkhuizen, enkele dagen per week. Schoutenstr. 16. GEZOCHT enige kantoren om schoon te houden. Br. L 1447 bur. van dit blad. Te koop gevr. 1 paar WITTE SATIJNEN AVONDSCHOENEN m. 37. Da Costalaan 43, Drie huis. Te koop gevr. een DAMESRIJ- WIELFRAME of ruilen voor H. frame Simplex of Gazelle, 's Av. na 7 uur. Kruidberger- weg 43, Santpoort Dorp. Te koop aangeb. PIANO. Te bezichtigen Merellaan 4. TE KOOP: zw. en br. h, sch. ra. 41-42 en chiffon japon. Planciusstr. 43, IJm.-O. Verbod tot het laten loslopen van honden. Wijziging Algemene Politieverordening Burgemeester en Wethouders van Veleen brengen overeen komstig artikel 203 der gemeentewet ter openbar'e kennis, dat voor een ieder van heden af gedurende drie maanden op de secretarie dezer gemeente ter lezing is nedergelegd een bij besluit van de Gemeenteraad van 15 April 1947 vast gestelde Verordening tot wijziging van de Algemene Politie verordening der gemeente Veisen, krachtens welke wijziging op de weg loslopende honden, die niet onder onmiddellijk toezicht van een daartoe bekwaam persoon staan, alsmede honden, die op andermans terrein zonder diens vergunning loslopen, door de politie kunnen worden opgevangen en, wanneer de eigenaar of houder zich niet binnen tweemaal vier en twintig uur aanmeldt, worden afgemaakt, één en ander onverminderd strafvervolging vam de eigenaars of h oud ers d er honden. Bovenvermelde verordening treedt in werking op de derde dag na die dezer afkondiging. VELSEN, 19 Mei 1947. Burgemeester en Wethouders voornoemd, d'e Secretaris, de Burgemeester, SUWERINK Ls. M. M. KWINT ALBERT HEIJN vraagt voor spoedige indienst treding een flinke AANKOMENDE KRUIDENIERSBEDIENDE Persoonlijk aanmelden in het filiaal te Veis en, Drie huizerk erlcweg 93. TE KOOP: colbertcostuum m. 50, nieuw f 75 en 1 pr, nw. werksch. m. 43 f 17. Esdoorn- straat 33, IJm.-O. Te koop: 1 pr. WITTE D. SCH. m. 38, 3/4 hak. Alex, Bellsti'. 67, IJmuiden TE KOOP: z. g. a. n. zw. mantelcostuum en w. blouse m. 44-46. Ook afzonderlijk. Adres bur. v. d. blad. TE KOOP: mooie damesman tel m. 42, zw. m. lichte kraag als nieuw f 20, zomerjapon f 6 Adres te bev*. bur. v. d. blad, GEVRAAGD flinke bediende in Levensmiddelenbedrijf, leeftijd 1720 jaar. DE GOEDE, Kompasstraat 38, IJmuiden. Bij de RIJKSWERKINRICHTINGEN VEENHUIZEN kunnen bij het korps gestichtswacht geplaatst worden. Vereisten: Ongehuwd, niet jonger dan 23 jaar en niet ouder dan 30 jaar; een krachtig lichaamsgestel en een minimum lengte van 1-75 m. Uitvoerige schriftelijke sollicitaties worden inge wacht door de Hoofddirecteur der genoemde Inrich tingen. Persoonlijk bezoek alleen na oproeping. PRAKTIJKDIPLOMA AANVANG NIEUWE LESSEN IN SEPTEMBER A.S. Aangifte dagelijks; bij voorkeur zo spoedig mogelijk. S. OUDHUIZEN, Leraar Boekhouden M.O. LEEUWERIKLAAN 30, IJMUIDEN-OOST Voor liet Middenstandsdiploma kunnen voorlopig geen nieuwe leerlingen geplaatst worden. ENIGE PRACHTIGE in de zaal van het LEGER DES HEILS op Woensdag 21 en Donderdag 22 Mei a.s. Voor kinderen beide dagen om 3 en 5 uur MOOI KINDERPROGRAMMA Woensdag 21 Mei 's avonds 8 uur voor de rijpere jeugd Donderdag 22 Mei 's avonds 8 uur voor personen boven 20 jaar Beide avonden het machtige filmwerk Toegangskaarten vooraf verkrijgbaar Edisonstr, 14, Kinderen 15 cent; boven 14 jaar 40 cent. BONTE AVOND door Jeugdclubs der Ned. Hcrv. Gemeente te Vclsen op Woensdag 21 Mei 1947, 8 uur n.m. in gebouw „Conconlu met medewerking van „Die Ossewa". PROGRAMMA: 1. Opening. 2. „Die Ossewa" 3. „Aan het loket" door „B.T.-groep". 4. „Volksdansen" door „Zonnebloemen". 5. „Die Ossewa". 6. „De slimme huisknecht" door „B.T -Groep". PAUZE. 7. „Die Ossewa". 8. „Het insigne" door „Zonnebloemen" 9. Verloting. 10. „Die Ossewa". 11. „Overwonnen" door „Jeugd in Top" en „Philadeipma 12. Sluiting. ,nr(h6. Programma is tevens bewijs van toegang. Prijs 0.13 lDe" lasting inbegrepen). GEMEENTE VELSEN Openstelling Bureau Bouw. en WoningtoencM Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen breng ter openbare kennis, dat in de vervolge het bureau Bouw- en Woningtoezicht. Stationsweg 15 te Velsen, v - het publiek geopend zal zijn des voormiddags van 12.30 uur. VELSEN, 16 Mei 1947. Burgemeester en" Wethouders voor \J de Secretaris, de Burse*». SUWERINK I.s.M. b" i. DEEL II van de bekende ENSIE.ENCYCLOPAEDIE is verschenen in prachtige uitvoering. Wij kunnen nog enkele inschrijvingen Betaalbaar in maandelijkse termijnen. De twee uitgekomen delen Liggen ter inzage bij AB DE TONG Klavers Boekhandel, Edisonstraat 7, IJmuiden, DE ZAAK MET HET ACHTEROM! 500ste STAATSLOTERIJ Tel. 532« 5c Klat tl 1947. 13r Treklims IC HOGE PRIJZEN 1501): 19621 - 1000: 1045, 1802: 12829. 14252 - 1 200: 4923: 15050- 20603 lOOi 1612 2650: 1461, 12729. 13687 15251, 17332. 17301 PRIJZEN VAN f 80,-1 1045 1063 1076 1104 1144 1213 1320 1412 1569 158! 1651 01' 1754 1867 1986 2002 2 225 3282 3384 3675 389.: 400: 11436: 9291 - 5102; 5323 5974! "«1 177131 18957: 21?5« „J 2670 2714 3809 «j 1050 4073 1306 43'» ««J 4503 1633 1681 1722 487? 4900 I91P 1926 5005 iC'2. d09. sj'' 523.3 528? 5300 5369 5510 5719 5850 5874 590S 6194 622 W» 6347 6376 6391 645E 6632 3896 6729 7252 7354 7500 757) 7586 7596 7667 8004 8011 8159 6188 6305 8325 8571 9186 9327 9419 9489 949P 10024 10032 10126 10253 10! i J 7751 7935 m «s na "5 •t- uuuu SS uu.u 0698 9731 9819 M.5 róöZY ,uuo< iuüo lOiüS lUios 10344 10499 10545 10562 10582 10686 j" J 10908 10917 10967 11039 11066 IIU67 11209 1143? 11542 11561 11909 ,-.M 11092 12178 12411 12502 12506 12025 12706 12864 12879 12918 13090 J g |js;} 13410 13447 12554 13720 1377? 13837 13894 14072 14118 14264 4,24. 44" 14653 14891 14901 14951 15025 15026 15120 15124 15223 15227 523-' k 15.(4-, ;542i I5W' Irs-;i 1 !C:- u;i 16645 16827 16951 16956 17026 17031 17055 17071 17096 17265 I.3M - 17587 17797 17900 17056 18031 13046 18053 18159 18291 18545 8586 Jj»' -- J 31297 21373 11507 116M UZ?.1 J1S4A üfitó I 18083 10021 10980 20019 20140 20141 20360 20364 20375 20526 20546 20561 205,8 - - 21132 HU? JJI66: U103 JUW 3129' liZH UZf>.U£W3l

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 4