IJmuider Courant Willem Barendsz" weer thuis Walcherens grond wordt opnieuw verdeeld Kans op Palestijnse wapenstilstand Verschil van mening inde Balkan-commissie 61e Jaargang No. 18637 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en BUr Ustratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, A 11 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. mieloon spaame 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD ^oens'dag 21 Mei 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Hartelijkheid, pinguins en traan half jaar Iiet water van ZuitJelijke Poolzeeën om zijn flanken te hebben (>eld is oïUe Nederlandse walvisvaarder de Willem Barendsz hedenmorgen de haven geV jjmUiden binnengesleept. Duizenden stonden om tien minuten over zevenen op ^Zuidelijke kade van de grote sluis, toen de eerste tros werd vastgemaakt aan een jj uider meerpaal en duizenden schreeuwden zich de keel schor om „Ome Willem" welkom te heten. .1 ihaif elf Dinsdagavond deinden de up* schip voor de kust en van- L de prille vroegte voeren de Eli- "S Goedkoop en de Nestor uit om de Saberier in de sluis te trekken. v„= uur De nevelige omtrekken van de Idv worden snel scherper van de tanende „Elizabeth" af gezien en wan- iS??de Amsterdamse vlag in top wordt is het moment gekomen, dat de «nvarenden van de merkbaar „aangegroei de" drijvende traanfabnek te herkennen zijn,T_ de gtilte van de heiige ochtend ko- de eerste geschreeuwde begroe ien over. Dr. A Melchior Jan P. tfriibos en al de andere bekende „wal- vissers" leunen over de reling. Waar is Hannes de Boer. 'Misschien slaapt-ie nog wel!" Maar de .inlast heeft zich aan Morpheus armen we- tpn te ontrukken en kijkt even later met e" glunder gezicht naar de wuivende fi- flimrties op de brug van het sleepbootje. De Barendsz is inmiddels in de lengte-as van de havenmond gekomen en „Eliza beth" tuft achter hem om. De ha'lsen rek ken zich om de hoofden een kijkje in de sliDway" te gunnen en het is half zeven "ecies wanneer de eerste lijn over komt, waarna het leggen van de tros in een mo ment gebeurd is. Kalm dobbert het gevaar te achter zijn kleine trekker aan en we vriken de eerste gelegenheid de heer Strij bos een paar vragen toe te schreeuwen. Acht pinguins zijn er aan boord, waarvan één een zogenaamde „Maccaroni-pinguin" is». „Straks mag u er eentje zien!" belooft een officier, die naast de heer Strijbos over de boegreling leunt. „Och, roept u nog even mijn vrouw?". En in dit eerste moment van weerzien past zelfs geen kort inter view, dus.... De pieren hebben het vrij onstuimige water inmiddels afgevlakt en even later glijdt de walvisvaarder de grote sluis bm- 12.500 ton traan Ms een der eersten komt de heer Strijbos van boord. Na een hartelijke begroeting van zijn familieleden kunnen wij hem nog even apart krijgen en hij vertelt, dat er een schat van biologische gegevens verza meld is, hoewel er geen enkele „nieuwe" diersoort werd gevonden. Bij de loopplank vangen wij kapitein Visser op, die niets wil vertellen, want hij heeft zijn vrouw nog niet gezien. Of het oogstcijfer van 12.500 ton traan juist is? „Ja". Kort, maar meer dan genoeg. Onder de wakende billeken van de douane-beambten worden de officiële per soonlijkheden, zoals de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, de directeur generaal van de Scheepvaart, m<r. J. J. Oyevaar, vertegenwoordigers van het mi nisterie van Landbouw, Financiën en een deputatie der Nederlandse Maatschappij aan boord toegelaten, terwijl de journalis ten lekkerbekkend op óók zo'n kans staan te wachten Maar slechts de geur van traan is hun deel. Op het achterschip kijkt echter plot seling het pedante kopje van een pin- guin naar de menigte en de mannen, die de vogel vasthouden, oogsten met dit tafreel een storm van kreten, die het lijdend voorwerp zelf hautain over zich heen laat gaan. Dan komt de heer J. Kolkman uit IJmui- den even babbelen en wij horen, dat er 21 kilometer walvis gevangen is, dat de vangst niet tegenviel en dat er niet minder dan 34 millioen liter zeewater in de evapo rators in drinkwater veranderd is. Ook ver telt hij iets over het gebruik van de radar installatie, die zo ontzaglijk veel gemak heeft gegeven tijdens de reis. „Maar wal. Een ons suikerwerk extra Morgen zal voor alle leeftijdsgroepen extra bon worden bekend honderd gram suikerwerk. Daar het de bedoeling is, de te grote voorraden suikerwerk bij de handel te verminderen, zal men op deze extra bon geen chocolade, jam, stroop of suiker kun nen kopen. ®^ra"verstrekking van suikerwerk «i slechts één maal geschieden. Nitti slaagde niet vissen kunnen we er niet mee opsporen", zegt een buurman, een beetje spijtig. Het oponthoud in de sluis is kort. De „Roosevelt" en de „Churchill" liggen al onder stoom om Ome Willem naar de thuishaven te slepen en om 8 uur gaan de trossen los. Tussen de grazende koeien van de polders verdwijnt de machtige romp van het schip naar Amsterdam, waar het eerst na de middag aan denkt te komen. De Ba. rendsz is binnen, alles is goed verlopen en Nederland heeft de laatste hoeveelheid van zijn kostbare traan. Nadat maanden lang walvissen en pinguins de entourage voor de Willem Barendsz hebben gevormd, voer de boot vanochtend weer langs Hollandse koeien. Geruchten rond Zhoekof Men heeft te Londen geen bevestiging kunnen krijgen van een bericht dat maar schalk Zhoekof, de befaamde bevelhebber van het tweede Oekrainse leger tijdens de oorlog, die thans bevelhebber is van het garnizoen te Odessa, wegens het beramen van een complot tegen de Sovjet-Unie, tot 15 jaar gevangenisstraf zou zijn veroor deeld. Men heeft practisch niets meer van Zhoekof gehoord, sinds in November te Moskou officieel werd bevestigd, dat 'hij als opperbevelhebber van alle Sovjet- Russische strijdkrachten op het vaste land door maarschalk Iva Konjef was opge volgd. In Maart deed een gerucht de ronde, dat hij ontslagen was, omdat hij klaagde over inmenging van politieke commissa rissen. Enkele dagen geleden kwam uit Wenen het bericht, dat Zhoekof aan een ernstige leverziekte leed. Nog meer traan De internationale noodvoedselraad heeft gisteren een tussentijdse toewijzing bekend gemaakt voor walvistraan uit Noorwegen en Japan. Hierbij werd aan Nederland 6000 ton walvistraan en aan Zwitserland 1300 ton walvistraan toegewezen. Turnfeest in Velsen Op het terrein Schoonenberg te Velsen wordt 2e Pinksterdag de Kringdag '47 van de Kennemer Turnkring gehouden on der leiding van de heer P. Dijkstra. De inschrijving daarvoor bleek zo groot te zijn, dat de gehele dag met de wedstrij den en demonstraties is gemoeid. Met 41 ploegen wordt aan de verenig!ngswedstrijd deelgenomen en voor de persoonlijke zes kamp zijn er 42 inschrijvingen van de beste turnsters en turners uit verenigingen te Haarlem, Velsen, IJmuiden, Beverwijk, Bloemendaal, Santpoort, Heemstede en Zandvoort binnengekomen. 's Morgens wordt begonnen met de ver enigingswedstrijden voor adspiranten in vrije en gereedschaps-oefeniragen. De 14 ploegen laten dan op dit gebied nummers naar eigen keuze zien. Ook komt de zes kamp met persoonlijk werk aan de beurt, waaraan o.a. kampioenen en oud-kampioe nen van de kring deelnemen. Verder wor den 's morgens verenigingswedstrijden in „klassikaal brug" gehouden. Er nemen 17 ploegen aan deel, weer met oefeningen naar keuze. De middag vooral kan belangrijk wor den. Dan treden namelijk de beste wed- strijdploegen van 's morgens en de beste tumers(sters) aan. Een demonstratie vindt plaats van de serie, die massaal getoond zal wórden op de sluitingsavond van de Haarlemse Sportweek. Ook worden dan wedstrijden gehouden voor dames en herenploegen in vrije oefeningen, grondgymnastiek, knots- zwaaien, bal- en hoepeloefeningen, enz., waarvan de meeste nummers muzikaal worden begeleid. Blum noch de Gaulle willen „Ver enigd Europa" in Frankrijk steunen Naar te Parijs vernomen wordt, heeft Leon Blum, de Franse socialistische ex- ministerpresident, er van afgezien de lei ding te nemen van een Franse organisatie van de „Verenigde Staten van Europa", als door Ohurchill voorgesteld. Naar ver luidt heeft de afwijzende houding van de Britse' Labourpartij tegenover 'het voor stel van Ohurchill enige invloed in deze beslissing gehad. Naar verluidt heeft men ook De Gaulle aangezocht de leiding, op zich te nemen, doch zonder succes, hoewel de leiders van zijn „Rassemblement du Peuple Frangais" de Verenigde Staten van Europa voorstaan. Kampioenscompetitie Indien de competitiewedstrijd AjaxHermes op Woensdag 28 Mei gespeeld wordt, begint de strijd om het kampioenschap van Nederland op Zondag 1 Juni. Dan komen Ajax en BW te genover elkaar. Verwacht wordt, dat de kam pioenen van district II, het Oosten en het Noor den op 8 Juni bekend zijn. Op die datum wordt de competitie voortgezet met drie wedstrijden. Verder wordt er op Woensdag en Zondag ge speeld, behalve de ontmoet®» Ajax-kampioen district n, welke op Zaterdag 21 Juni is bepaald. Het woord is aan. Wolff en Deken: Het zijn de besten du beteren Herverkaveling op kosten van het rijk op komst Bij de Tweede Kamer is ingediend een oniwerp-herverkavelingswet W alcheren. Aan de memorie van toelichting ontlenen wij: Het herstel van Walcheren is met kracht ter hand genomen. Tegenover de bewoners van dit eiland, dat wegens zijn strategische sleutelpositie een zo groot offer in het be lang van de bevrijding van ons land en van de gehele geallieerde oorlogvoering heeft moeten brengen, acht de regering zich ver plicht alles in het. werk te stellen, opdat het herstel zo spoedig en zo volledig mogelijk geschiedt. Nu het hei-stel van de dijken in zoverre voltooid is, dat de kostbare cultuurgrond aan de zee is ontworsteld, zal aandacht moeten worden besteed aan het herstel van die grond en van de landbouwbedrijven en zal de uitvoering daarvan onverwijld ter hand. moeten worden genomen. Niet terug naar de oude toestand Onder herstel van de landbouwbedrijven wensen de ministers van Landbouw, Visse rij en Voedselvoorziening, van Verkeer en Waterstaat en van Justitie evenwel niet te verstaan het herstel van de toestand, zoals deze voor het uitbreken van de oorlog was. Daarmede zou, zo menen zij, noch het be lang van Walcheren, nooh het landsbelang gediend zijn. Integendeel, onder „herstel" wensen zij ten deze te verstaan: het in het Commissarissen-generaal met de ministers terug? Aneta meldt uit Batavia, dat volgens nog onbevestigde geruchten de commissarissen- generaal Schermerborn en Van Poll tesa- men met de ministers Beel en Jonkman naar Nederland zullen terugkeren. De beide ministers zouden 23 Mei Batavia verlaten en een nacht tè .Singapore overblijven; de beide leden der.Commissie-generaal zouden de volgende dag na komen om tesamen met de ministers de reis te vervolgen. Naar ANP verneemt is het vertrek van de ministers Beel en Jonkman uit Batavia een dag uitgesteld en thans bepaald op Vrijdag 23 Mei. De ministers zullen zich op hun terugreis naar Nederland in de namiddag van 23 Mei per vliegtuig naar Singapore begeven. Te Singapore zullen zij logeren bij de gouver neur-generaal, Malcolm MacDonald, ten •paleize van de gouverneur-generaal zal te hunner ére een diner worden gegeven. De volgende dag zullen zij de reis naar Neder land per S'kymaster voortzetten. Minister Jonkman heeft hedenochtend het bezoek, dat Sjahrir hem dezer diagen gebracht heeft, beantwoord. Hedenavond zullen de Nederlandse mi nisters een afscheidsreceptie houden op het paleis Rijswijk. Communistisch communiqué over Indonesië Beschuldigingen aan K.V.P.-adres Na afloop van een gisteren te Amster dam gehouden zitting, waarin het dagelijks bestuur van de CPN van gedachten heeft gewisseld over de berichten inzake een hervorming van de regering en de Neder landse bestuursorganen in Indonesië, heeft - cr.i dit bestuur een communiqué verstrekt, extra bon worden bekend gemaakt voor waarin gesproken wordt over krachtige lik J Nitti, de leider der Italiaanse liberalen, heeft meegedeeld, dat hij er niet geslaagd is een nieuwe Italiaanse rege- g samen te stellen. Hij deed deze mede- «wig aan president Nicola. Deze plotselinge verergering van de poli- cr!®ls,in Italië, die nu reeds een week he.A \is te yüten aan de vasthoudend- Vaa de kleinere linkse partijen, die er stonden, dat Nitti haar economisch pro- m zou aanvaarden als voorwaarde voor oemedewerking dier partijen bij de samen- Rfraaiw van het ™euwe kabinet. Nitti van a naar formatie van een regering Ir, centrum- en linkse partijen. De tv,y.er.e Dnkse partijen wensten een „eco- wiiü!f u kabinet" binnen de regering en twom? ,r eigen vertegenwoordigers be- nn^f '^0ewel Nttti voor de belangrijke i. van Financiën Guiseppi Para- in aanwijzen. Nitti is er dus niet cprivorige regering van De Gas- y«t uit te breiden. Mountbatten in Londen van Voor-Indië, viscount kr-t j u6n' *s *n Ij0nden aangekomen en rij7.?™.begonnen met besprekingen over de situahe in Voor-Indië. hna} .ntse kabinet vergaderde gisteren ,n? met hem. Men neemt aan dat Mountbatten hem. Men neemt aan dat ronrin C'pT' voor 2 juni' de daë der Srote cbL Conferentie> met vast omlijnde Np»-AV00r de machtsoverdracht naar New-Delhi zal terugkeren. pogingen van de koloniale reactie om in Indonesië! tot een groot militair offensief over te gaan. „Dank zij de vredeswil van de arbeiders en de grote meerderheid van de Neder landse bevolking", zo vervolgt het CPN- bestuur, „is deze opzet mislukt. Sindsdien verdubbelt de koloniale reactie haar po gingen, om op de beslissende posten in de Nederlandse regering en de bestuurs organen in Indonesië tegenstanders van Linggadjati en voorstanders van het mi litaire offensief te plaatsen. Mocht de KVP haar plannen met hulp van andere anti-Linggadjati-partijen willen door drijven, dan zal volgens het CPN-be- stuur ontbinding van de Tweede Kamer en een nieuwe uitspraak van het volk noodzakelijk zijn. Tegenover het petition nement van het comité voor Rijkseenheid roept het dagelijks bestuur „alle vrede lievende Nederlanders op handtekeningen te verzamelen en deze de regering toe te sturen met het verzoek: „Onwrikbaar vast te houden aan een vreedzame uit voering van het Lln.ggadjati-accoord, dr. Van Mook op zijn post te handhaven en geen wijziging te brengen in de bezet ting van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen". President van Vietnam eist onafhankelijkheid Dr. Ho Tsji Minh, president van Vietnam, heeft verklaard, dat in de vier maanden strijd tussen de Fransen en Vietnamezen, tussen half December en eind April van dit jaar de Fransen 5.000 soldaten hebben ver loren. Aan Vietnamese zijde werden 5000 sol daten gedood en 10.000 burgers kwamen om het leven. Ho Tsji Minh voegde hier aan toe, dat de onderhandelingen met de Franse regering slechts kunnen beginnen „op basis van Franse erkenning van een verenigd Vietnam als een onafhankelijke éénheid van de Franse unie,'' Voorstel van verzetslieden zal aan onderzoek commissie worden voorgelegd Van gezaghebbende zijde verneemt Reu ter, dat Max Seligman, de verdediger van de terechtgestelde Joodse verzetsman Dov Gruner, mededeling heeft gedaan van een voorstel tot wapenstilstand in Palestina, indien de Britse regering bereid zou zijn de militaire gerechtshoven op te heffen. De mededeling werd door Seligman verstrekt aan Trygve Lie, secretaris-generaal der UNO. Men gelooft, dat een leider der Joodse illegale beweging in Palestina, Kritzmann, en de burgemeester van Tel Aviv gezamen lijk een telegram aan Seligman hebben ge zonden, waarin zij hem verzochten een be roep te doen op de Verenigde Volken, op dat het verwachte doodvonnis over vijf per sonen, die thans door een Palestijns mili tair hof worden berecht, zal uitblijven. Seligman heeft, naar gemeld wordt, het telegram aan een hoge functionaris der UNO getoond en gezegd, dat de Palestijnse illegale beweging geen gewelddaden meer zou plegen, als de militaire rechtbanken werden afgeschaft en de uitvoering van doodvonnissen werd opgeschort. De hoge functionaris der UNO vroeg, welke garanties er waren voor uitvoering der overeenkomst door de ondergrondse beweging. Seligman moet hebben geantwoord, dat een wapenstilstandsovereenkomst mogelijk is. Trygve Lie heeft, naar wordt aangeno- DUITSE „CONTINENTAL"-FABRIEKEN NAAR BELGIë. Naar de correspondent van het ANP in Brussel verneemt, zullen in het kader der Duitse herstelbetalingen de machine installaties van de Duitse „Continental"- schrijfmaohmefabriek naar België worden overgebracht. Te Verviers is door een Bel gisch-Engels syndicaat een faibriek ge vestigd, waar in afwachting van de aan komst dezer installaties reeds begonnen is met de bouw van schrijfmachines uit de onderdelen, die nog aanwezig waren in de Duitse fabrieken. De nieuwe fabriek zou reeds met 750 arbeiders werken. men, overwogen, dat hij niet dn staat was maatregelen te treffen, maar dat hij 'het voorstel van Seligman wel onder de aan dacht kon brengen van de commissie van on(\rzoek inzake Palestina, die op 26 Mei te Lake Success een vergadering houdt. Koninginneharing Vanmorgen is te Vlaardïngen binnenge' komen de Vlaardingen 216 „Heimie" van de N.V. Visserijmaatschappij Vlaardingen met 348 kantjes nieuwe haring vangst van zes schepen waaronder zich zulle een goede kwaliteit bevond, dat de opperlceur- meester deze goedkeurde voor de Konin gin. De haring zal nu op de gebruikelijke wijze in oranje vaatjes, zowel aan de Ko ningin als aan het Prinselijke Paar worden aangeboden. Ter gelegenheid van de Hooftherdenking heeft, de Amsterdamse Universiteit ere doctoraten verleend aan mevrouw Hen- riëtte Roland Holst, Kamiel Huysmans, prof. mr. P. N. van Eyck en Herman Teir- linck. De Belgische minister van Onderwijs, Kamiel Huysmans ontvangt de doctorsbul. Sovjet-gedelegeerden geven Griekenland de schuld De Sovjet-delegatie bij de Balkancom missie heeft haar conclusies bekend ge maakt over de grensgeschillen op de Bal kan. De delegatie concludeert uit het inge stelde onderzoek, dat de Griekse aanklach ten tegen Joego-Slavië, Bulgarije en Alba nië ongefundeerd zijn en dat Griekenland gebruik heeft gemaakt van valse getuigen verklaringen, waaronder van fascistische en misdadige elementen. Er zijn volgens de Sovj eWconclusies geen schendingen ge weest van de zijde van Albanië, Bulgarije en Joego-Slavië, die de oorzaak kunnen worden genoemd van de wanorde en bur geroorlog in Griekenland. De gespannen situatie en de staat van oorlog in geheel Griekenland en niet alleen in de noorde lijke districten, is, naar de Sovjet-delegatie zegt, het gevolg van de onderdrukking der democratisch georiënteerde burgers, natio nale minderheden en de terreur die daarbij wordt toegepast. Verder wordt geconsta teerd, dat niets de veronderstelling recht vaardigt, dat Joego-Slavië de guerilla- beweging in Griekenland ondersteunt of op Ongeveer vijftig kinderen van Nederlandse ouders, die in de omgeving van Aken ico nen, zullen drie weken bij Limburgse families worden ondergebracht om aan te ster ken. Aan de grens bij Vaals werden de kinderen door een dokter onderzocht en gewogen. Vrijwel allen bleken ondervoed te zijn. Op 10 Juni gaan zij naar hun ouders terug'. Zij mogen dan met toestemming der Engelse autoriteiten vijf kilo levensmiddelen meenemen. andere wijze intervenieert in de Griekse binnenlandse aangelegenheden. Oorlogs misdadigers en handlangers van de voor malige bezetters, die uit Joego-Slavië, Bul garije en Albanië gevlucht zijn, hebben on derdak gevonden in Griekenland, aldus de Sovjet-conclusies en verrichten hun scha delijk werk onder bescherming van de Griekse autoriteiten. Drie wensen van Hitier Waar niets van kwam Uit een door Ramon Serrano Suner, ex- minister van Buitenlandse Zaken van Spanje, geschreven en te Madrid versche nen boek blijkt, dat Hitler persoonlijk of door tussenkomst van zijn minister van Buitenlandse Zaken von Ribbentrop, in 1940 drie belangrijke verzoeken tot Spanje ge richt heeft, n.l.: afsluiten van de Middel landse Zee te Gibraltar; verlof om Duitse troenen door Spanje te laten trekken en toeri-mming tot het vestigen van een mili taire basis op de Canarische eilanden. Volgens Cuner, die in 1940 en 1941 mi nister van Buitenlandse Zaken was en een zwager is van Franco, achtte Hitier het af sluiten van de Midellandse Zee noodzake lijk, toen Italië de „ernstige en onvergeef lijke fout had begaan, Griekenland binnen te vallen." Nederlandse ministers in Soerabaja Maandag hebben de ministers Beel en Jonkman een bezoek aan Soerabaja ge bracht. Zij hebben daar met ca. dertig kop stukken van Leger, marine en bestuur, en vertegenwoordigers van handel en cul tures openhartig gesproken. Daarna hebben de ministers een auto tocht gemaakt naar de onlangs door inun datie getroffen gebieden, waar zij aan wezig zijn geweest bij het verstrekken van voedsel en kleding door het Rode Kruis aan de terugkerende bevolking, die des tijds door de TRI uit de kampongs is ver dreven. Vervolgens hebben de ministers het ge bied van Porong bezocht, en zijn zij via Krian en Blirip naar de stuwdam Lenkong gereden, waarvan de sluizen op 17 Maart door de Nederlandse troepen zijn bezet en geopend, zodat aan de overstroming een einde kwam. De ministers hebben daar enkele graven van bij deze actie gesneu velde mariniers bezocht. In Soerabaja te ruggekeerd. volgde een bezoek aan het marine - établissement. leven roepen van economisch verant woorde bedrijven. In de eerste plaats is daartoe nodig een nieuwe verkaveling van de grond. Dit is op zich zelf niets nieuws en hiervoor bestaat ■eeds geruime tijd een wettelijke regeling, namelijk de zogenaamde ruilverkavelings- wet. Doch er is meer. Reeds vóór de oorlog was de agrarische toestand op Walcheren niet gezond. De sterke agrarische bevol kingsdruk immers had op dit eiland geleid tot een versnippering van land- en tuin bouwbedrijven, welke een doelmatige en lonende exploitatie in de weg stond en welke een sociaal en economisch blijvend ongezonde toestand had geschapen. Sanering geboden. Behalve een nieuwe verkaveling achten de ministers ook een sanering dringend gewenst. Er zij verder op gewezen, dat alle boom- en plantengroei in het geïnundeerde gedeel te van Walcheren gedood is en dus heifoe- planting van bomen en struiken op grote schaal zal moeten geschieden Herstel van wegen is voorts niet verant woord, wanneer niet tegelijkertijd de tracés verbeterd worden. De ministers achten het noodzakelijk de restauratie en de sanering in één verband uit te voeren. Het aantal bedrijven op Wal cheren is onder de huidige omstandigheden te groot en moet worden verminderd. De bepalingen van de bestaande ruilverkave- lingswet zijn voor de bereiking van dit doel ten enenmale ontoereikend. In het ontwerp is dan ook, behalve in de nieuwe verkaveling, welke hier „herverka veling" wordt genoemd, tevens in de mo gelijkheid van sanering voorzien. De naam „herverkaveling" is hier gekozen, omdat door de tegelijkertijd door te voeren sane ring, van zuivere „ruil"-verkaveling niet goed meer kan worden gesproken. Elders compensatie. Wat de sanering betreft, het is de bedoe ling, dat het tekort aan cultuurland op Wal cheren wordt gecompenseerd! door beschik baarstelling van land in pacht elders in ons land. In de eerste plaats is daarbij gedacht aan de N.-O.-polder, hoewel ook andere delen van ons land daarvoor in aanmer king kunnen komen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat voor sanering van het bodemgebruik op Walcheren en ter compensatie van de op pervlakten, die blijvend verloren zijn ge gaan of voor andere dan agrarische doel einden moeten worden aangewend een oppervlakte van ongeveer 3000 hectaren elders ter beschikking zal moeten worden gesteld. De ministers zijn van mening, dat vele boeren en tuinders uit Walcheren gebruik zullen maken van de gelegenheid, hun bij' deze wet geboden, om zich elders te vesti gen en zich een goed bestaan te verzekeren. Mocht het aantal vrijwilligers niet vol doende zijn, dan voorziet het ontwerp in de mogelijkheid om grondgebruikers des noods voor verplaatsing naar elders in aan merking te brengen. Ingewijden hebben evenwel de overtuiging, dat. van deze mo gelijkheid niet of slechts bij hoge uitzon dering gebruik zal behoeven te worden gemaakt. De ingrijpende maatregelen, welke op Walcheren noodzakelijk zijn, brengen mede, dat aan de staat en met name aan de in stanties, die bij de herverkaveling van Walcheren betrokken zullen zijn, in dit ont werp van wet vergaande bevoegdheden zijn toegekend. Een behoorlijke hantering van de toegekende bevoegdheden is in het ont werp verzekerd, bijvoorbeeld wat het be roep van de betrokkenen in de diverse kwesties op de rechterlijke macht betreft. De ervaringen opgedaan bij de ruilver kaveling in ons land, geven de ministers het vertrouwen, dat een herverkaveling van het geïnundeerde gedeelte van Walche ren, overeenkomstig de bepalingen van dit ontwerp, tot welhaast algemene tevreden heid zal kunnen geschieden. De kosten der herverkaveling komen ten laste van liet Rijk. Aangezien deze kosten voor een zeer aanzienlijk deel tevens lier- stelkosten zijn en het initiatief voor de herverkaveling van het rijk uitgaat, achten de ministers een andere regeling niet denk baar. Ten laste van de eigenaren komt even wel een eventuele waardestijging van hun eigendom. Hiervoor wordt onder de naam ..herverkavelingsrente" een schuldplichtig heid ten behoeve van het rijk op de hun toebedeelde kavels gevestigd. De verdere bepalingen zijn wederom aan de ruilver- kavelingswet 1938 ontleend. Amateur-spion. De Sovjet-ambassade in Brussel heeft aan het Belgische ministerie van bul- tenlandsche zaken een protestnota gezonden waarin wordt, tegengesproken, dat de Pool Kajchmann, die eind April in Brussel tot twaalf jaar gevangenisstraf werd veroor deeld wegens spionnage, ooit voor de Sovjet- Unie als spion gewerkt heeft. Tevens pro testeerde zij tegen het feit. dat de openbare aanklager vijandige opmerkingen tegenover de Sovjet-Unie gemaakt heeft en verzocht maatregelen, tegen functionarissen, die ,,ge-t vaarllj'ke anti-Sovjet verklaringen afleggen".* FRAAI VOORJAARSWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: In de kustprovincies gedurende de nacht weer vorming van enige wolken velden, welke overdag oplossen. In de overige provincies slechte weinig be wolking. In het gehele land droog weer met opnieuw iets hogere temperaturen. Meest matige wind tussen Noord en Oost. 22 Mei: Zon o<p 4.38 uur; onder 20.36 uur Maan o,p 5.47 uur; onder 23.33 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1