Op 28 Mei begint men ons te tellen Vee! export van vis Engelse gasten uit Edmonton komen Dinsdag in Velsen De tennis-spelers zijn in volle actie Tewaterlating van drie schepen voor deK.P.M. Santpoort y^mnAG 21 MEI 1947 IJMUIDER COURANT Twee honderd helpers sfaan gereed m-mdae 28 Mei a.s. gaan m onze 0p STop stap om alle in- P*SL Velsen te tellen. De telling be- w°f?8 Mei en moet 5 Juni gereed zijn. 8'at Velsen hoopt men er eerder mee naar Z riin want reeds op Maandag 2 t!aar™rden'de biljetten opgehaald. Het Jo'n van al deze ongeveer 40.000 Velse- teIKn van staeculJe en er 2aI heel wat °arel tfki en het geduld van de tellers w" ri worden, vooral daar niet alleen f woftlng, maar ook de woningen en de de Vertrekken daarin aanwezig, |CS de voorbereiding van dit omvang- we* is men ter gemeentesecretarie gE gereed. Maandag en Dinsdag hebben /fellers de'laatste instructies ontvangen, S komen ongetwijield goed beslagen fièfwas lang niet gemakkelijk een vol- f de aantal tellers bij elkaar te krijgen. Kd doordat de regering heelt bepaald, t de tellers geen beloning ontvangen. In sp eerste plaats waren voor dit wedk aan gewezen de ambtenaren van rijk, provrn- f. en gemeente. Verder werd een beroep SSS, op vrijwillige medewerking van wmers waarvoor zich na een oproeping Ster slechts veertien liefhebbers opga- en Ook werd een beroep gedaan op het onderwijzend personeel en dat heelt de smvslag gegeven. Nagenoeg aile onderwij- van het Openbaar Lager onderwijs en ongeveer de helft van die van het Bijzon der Lager onderwijs nemen aan de telling d De schoolkinderen profiteren van de volkstelling, want de Openbare scholen en wellicht ook de Bijzondere zullen op 28 en 29 Mei en op 2 en 3 Juni gesloten zijn. De 200 tellers krijgen elk een „telgebied" ♦e bewerken. Aangezien de gemeente thans ongeveer 10.000 gezinnen huisvest, heeft elke teller dus gemiddeld 50 gezinnen (wo ningen) te tellen. De woningtelling. Voor de woningtelling dient ihet „Wo- nirgomslag B", waarop niet alleen de woningen worden geteld, maar ook het aantal vertrekken. Deze formulieren worden door de tellers ingevuld en meegenomen. Zij gaan direct na de telling naar het Centraal Bureau voor de Statistiek in 's-Gravenhage, waar alles machinaal met Amerikaanse tel machines wordt geteld. Over het algemeen heelt het publiek het niet op deze woning- en vertrekken- telling, want deze wordt rechtstreeks in verband gebracht met inkwartiering of inwoning. Maar wij merkten reeds op, dat de telkaarten direct naar Den Haag wor den opgezonden. En bovendien behelzen ze de volgende mededeling: „De verstrekte opgaven worden niet gebruikt voor belasting, inkwartie ring en dergelijke". Het doel van deze woning- en vertrekken- telling is om na te gaan in welke gemeente het bouwen van woningen het meest ur gent is. Het is onlangs gebleken, dat er Het mooie weer laat niet na, een gunstige invloed op de resultaten der visserij uit te oefenen. J.l. Maandag bedroeg die aanvoer 6200 en gisteren ruim 2000 kisten. Maandag moest het havenpersoneel weer heel wat passen en meten om alle* 'schepen een plaatsje aan de markt te geven, maar uit de verwerkte hoeveelheid blijkt, dat er weer topprestaties werden geleverd. Er werd heel wat uitgevoerd! naar Engeland, Frankrijk en België. Jeugdige voetballers spelen proef Mei a.s. heeft op het ter rein van de RK SV „Velsen" aan de Kwe kerslaan te Santpoort een internationale ontmoeting plaats tussen de Jeugdelftallen van Edmonton (Engeland) en Velsen. Om een goed overzicht over het beschikbare materiaal te krijgen, wordt heden, Woens dagavond, om 7 uur op het terrein van VSV een proefwedstrijldi gespeeld tussen de vol gende elftallen: Doel: Woning: achter: Brouwer en Meyer; midden: Strijbos, Servaas, v. d. Molen; voor: Lindenberg, v. Vuuren, Eelsing, Kra mer, De Graaf. Doel: Rademakers; achter: Hemken en v.d. Oever; midden: Thooïen, Wijker, Kluft; voor: Verwoerd, Hamers, Snoeks, Staal, Venus. P.S.V. biedt een concert aan Het bestuur van de Politie Sportver eniging Velsen heeft gemeend ook de bur gerij te moeten laten delen in haar feest vreugde en zij biedit daarom op Donderdag avond om 19,30 uur in het park „Velser beek" een concert aan, dat zal worden verzorgd door de Ghr. Muziekvereniging »Wilhelmina" onder leiding van dirigent Het programma omvat de volgende nummers: Wilhelmus; Uit volle borst (mars), Her man Leereman; Ouverture „Astarte", M. J. Cerfontaine; Ouverture Romantique, O. Container; Holland Jubelt (mars), Adr. Maas; Ankers los (mars); Ouverture Sonne Fortune, S. P. van Leeuwen; Erica (mars), Alb. Kappert. pe „Willem van der Zaan" ui Priok aangekomen P6 Marine-voorlichtingsdienst meldt, aat de mijnenlegger „Willem van der onder commando van kapitein ter lm, ra Phok is aangekomen. Ge- ^"an der Zaan zijn de „Vlie- ma en de „Jan van Gelder" uit Rotter- m vertrokken, die binnenkort ook in Snok worden verwacht. Nu ook Noorse kotters met makreel nnt'm a'*een komen thans Zweedse, maar af<s1atf°nSe 'co^ers met makreel aan de vis- tvai-t i i ™akreel wordt aangevoerd ver- ln Mes van 40 of 50 pond. DERDE „VRIJE VOGELS"-AVOND. Gisteravond brachten die „Vrije Vogels" Programma v,oor de ^erde en laatste honrJ0-h,et voetlicht. Er was weer be- j Jke belangstelling, al was de zaal in ons land een gemeente is, waar gemid deld voor acht personen één. vertrek be schikbaar is. Deze telling verschaft dus de nodige gegevensvoor de beoordeling van de urgentie van de wederopbouw der geteisterde gebieden. Voor een slagen van deze dertiende volkstelling is allereerst nodig de mede werking van het publiek. Daarop wordt natuurlijk gerekend. Met een speciaal K.L.M..-vliegtuig werden Maandag 30,000 kg aardbeien naar Londen vervoerd. De aardbeien waren voorname lijk afkomstig uit Roelof arendsveen en de omstreken van Rotterdam. De Kennemerlaan krijgt nieuwe winkels Door architect W. H. .1 Hoosemans te Santpoort is aanbesteding gehouden voor de verbouwing van het perceel Kennemer laan 24, eigenaar de heer Ph. Koning. In geschreven is door Bullens te Heemstede voor 13218; P. Zwart, IJmuiden 13750; Philips Bouwbedrijf, Santpoort 14405; H. v. d. Plas, IJmuiden 13853; Meinema, IJmuiden 14600. Door dezelfde architect is aanbesteed de verbouwing van Loendersloot's Warenhuis aan de Kennemerlaan. De bedragen hier van zijn: Buitens, Heemstede 22995; P. Zwart, IJmuiden 23100; Philips Bouwbe drijf, Santpoort 23925; Meinema, IJmui den 24450. Nationale atletiekwedstrijden op „Watervliet" De Hoogoven-Atletiekvereniging Suomi organiseert 1 Juni belangrijke nationale atletiekwedstrijden in het Sportpark Wa tervliet, waar-voor reeds nu onder de beste Nederlandse athleten grote belangstelling bestaat. Er wordt een normaal programma afge werkt voor dames, meisjes, heren en junio ren dat bestaat voor de heren uit: 100 m A en C; 200 m B; 400 m A (invitatie); 800 m A, B en C; 1500 m A en B; 3000 m B en C; hoogspringen, speer- en discuswerpen, kogelstoten en Zweedse estafette. Junioren: 100 m; 800 m en hoogspringen. Dames: 100 m A' (invitatie) en C; vèr- springen, discuswerpen, kogelstoten en 4 x 100 m estafette. Meisjes: 80 m A-klasse; 60 m B-klasse en verspringen A. Verwacht wordt dat de bekende Neder landse kampioen lange afstand Wim Slijk huis, alsmede Frits de Ruyter en andere prominente athleten, zowel dames als heren zullen deelnemen. NED. HERV. WIJKVERENIGING Woensdag spreekt voor de wijkvereni- ging Velsen-Zuid in de koffiekamer van Wester veld" de heer G. van Ravenzwaay over „Ons Kerklied". Zevenmijls gesprek Dank zij Holland-Radio in IJmuiden heeft een onzer gisteravond een kort maar krachtig onderhoud gehad met de bekende Haarlemse arts, drA. Melchior, die toen nog zeven mijl buiten Schevenmgen naar de lichtjes van de vertrouwde Hollandse kust tuurde uit de radiohut van de Willem Barendsz. Dr. Melchior begroette met merkbare vreugde deze eerste stem uit het vaderland en toen xvij hein vroegen of zijn grote lief de, de tekenstift, vele vruchten heeft afge worpen, kwam het verwachtingen-wek kende antwoord: „Honderden. En ze we melen van de pinguïns" „Koud gehad, dokter?" „V meer dan ik, denk ik!" „Hoe is het met ziekte aan boord ge gaan?" „Er zijn twee blindedarmen uitgepeuterd en dat ging erg vlot. Verder waren er nog al wat ziektegevallen, maar geen enkel heeft een verkeerde wending genomen. En alle Haarlemmers maken het puik!" In zo'n babbeltje, dat kort moet duren, mag toch de traditionele vraag naar het weer niet ontbreken. „Het was een buitengewone mooie zomer voor de tijd van het jaar", orakelt het aan de andere zijde van de aether.golf. Maar als we over de vangstberichten beginnen zwijgt de gehoorschelp van onze telefoon. „Mag ik nog niets over zeggen" komt er dan eindelijk. Dan vragen we nog even een totaal indruk van de reis, maar dr. Melchior is kennelijk zó overladen met indrukken dat hij de zaak maar onder verschrikkelijk prettig" samenvat. „Alleen jammer, dat ik helemaal geen Hollandse kranten heb ge zien „Dus een beetje heimwee gevoeld?" „Daar hebben we het veel te druk voor gehad!" „Mag ik van deze gelegenheid gebruik maken, u oprecht te danken voor de har telijke uitnodiging, die u hebt gericht tot de inwoners van Edmonton in Engeland, om de bewoners van Velsen te bezoeken", scheef E. A. Young, burgemeester van Ed monton aan zijn collega van Velsen, mr. M. Mi Kwint. „Toen men het eerst bij mij kwam be treffende dit uitstapje", zo vervolgde de Edmontons burgervader, „besefte ik de ver-strekkende gevolgen, die zo'n. plan kan hebben. De uitwisseling van 'mensen tus sen onze beide steden zal, daarvan ben ik overtuigd, vele vriendschapsbanden doen ontstaan en aanzienlijk bijdragen tot een betere verstandhouding tussen Groot- Brittamnië en Nederland. Ik ben er van verzekerd, dat dit een plan is, van belang voor de toekomst van beide landen en ik zal al het mogelijke doen om het te laten slagen. Ik zie met verlangen onze per soonlijke kennismaking tegemoet en ook die met de'inwoners van uw gemeente wanneer wij u op 27 Mei zullen bezoeken. Ik vertrouw er volkomen op, dat het bezoek een succes zal worden en tot be sluit zend ik u de beste wensen en harte- Velsens politieagent zou bij razzia's geholpen hebben De politieagent K. de J. uit Velsen had gedurende de Duitse bezetting met veel animo geholpen bij het arresteren van land genoten. die voor de arbeidsinzet in aan merking kwamen. Hij pleegde zijn „huis bezoeken" af te leggen in gezelschap van Duitse politiemannen en trad volgens de getuigenverklaringen zeer bruut op tegen de jonge mensen, die hij moest meenemen. Ook schuwde hij zo vertelde een der ge tuigen niet met de gummiknuppel er op los te slaan wanneer hij meende zijn hou ding kracht te moeten bijzetten. Deze feiten kwamen voor het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam Dinsdagmiddag aan het licht. Er waren evenwel ook ont lastende getuigenverklaringen, maar de procureur-fiscaal, mr. B. J. Besier, achtte 't optreden van verd. zeer laakbaar, ondanks het feit 'dat, zoals hij zeide, de politie van vrijwel alle Nederlandse gemeenten zich beschikbaar heeft gesteld voor het verrich ten van razzia's. Deze verdachte, zo meen de hij, heeft zich bijzonder „uitgesloofd" bij de gehouden razzia's en om deze reden is zijn optreden later door de Politieke Recherche onderzocht. De procureur-fiscaal rekende verdachte zijn „Duitse mentaliteit" zwaar aan en eiste tegen hem 3y2 jaar gevangenisstraf met aftrek van de tijd doorgebracht in preven tieve hechtenis en ontzetting uit het recht bij de gewapende macht te dienen voor de tijd van 10 jaar. Uitspraak 3 Juni. Burgerlijke stand van Velsen GEBOREN. D. Zuurbier-Zonneveld, d., Wester straat 15, IJmuiden; D. Koer ts-Scbrl ever, Ztl Tuindershofje 11, IJmuiden-Oost; C. Silvius- Keurls, d., a. b. Schip Lastdrager, IJmuiden; E, A. M. v. Buuren-van Benthem, z„ Jacob Catslaan 21, Driehuis, P. Schipper-Balvers, z., Helmstraat 3 rd„ IJmuiden, M. J. v. Pel-ter Borg, d„ Burg. Enschediélaan. 23, Santpoort. J. Ronda-Blok,z., Pres. Krugerstraat 84, IJmuiden, B. M. -de Go ede-Bosman, d., Dirk Hartogh- dwarsstraat 2, IJmuiden, G. H. de Vries-Drom- mel, z., Kerkweg 8, Santpoort, M. J. S, van Kooten-Duijn, z., Hoofdstraat 12, Santpoort, E. M. Voerman-Groeneveld, z., Burg. Rambonnet- laan 3A, IJmuiden, C. A. Melis-Foekema, d„ Noorderlaan 26, Velsen. OVERLEDEN. K. de Keizer, 82 jaar, echtge note van A. v. d. Pijl, J. P. Coenstraat 93, IJmuiden. MARKTBERICHT VAN DINSDAG. Aangevoerd werden: 60 kisten tarbot en tong, 250 kisten schol, 65 kisten schelvis, 800 kisten kabeljauw, groot en klein, 150 kisten heek, 340 kisten makreel, 100 kisten haring, 150 kisten koolvis, 45 kisten wijting, 75 kisten diversen. In totaal 2035 kisten vis. De prijzen per k.g. bedroegen: grote tong f 1.64f 1.80, middel tong f 1.581.50, kleine f 1.54, tarbot f 1.52—f 1.38, De prijs voor kabeljauw I was f 19f 18, ka beljauw II f 14—f 12, grote schol f 31—f 28, midr delsohol f 33f 24, kleine schol f 33f 25, kleine schol III f 15—f 10, bot f 15—f 11, schar f 11.50, Deze prijzen berekend per 50 k.g. De gezamenlijke trawlerbesomming bedroeg f 32500.—. Zweedse kotter: LL 750 f 7540. Kustvissers: HD 131 f 635, HD 125 f 2651 HD 25 f 2080, IJM 239 f 140, IJM 262 f 440, IJM 270 f 850, IJM 202 f 310, IJM 231 f 79, IJM 310 f76; WR 116 f 126. BR 58 f 182, UK 114 f 239, UK 90 f 250, UK 65 f 225, IJM 237 f 248, IJM 211 f 226, BR 27 f 104. lijke groeten van de bevolking van Ed monton aan die van Velsen". Tot zover de heer Young. De Engelse gasten komen Dinsdagavond ongeveer 7 uur in Velsen aan. Woensdag morgen kwart over elf worden zij offi cieel op het raadhuis door het gemeente bestuur ontvangen. Verder zuillen de gas ten natuurlijk zo gezellig mogelijk worden beziggehouden. Er komen twaalf jeugdige voetballers mee, voor het spelen van wed strijden tegen Velsens jeugd op Woensdag. Verder bestaat het gezelschap uit de bur gemeester, twee wethouders, een aantal leraren, leraressen, enz. Donderdag ver trekken de gasten weer. Verzoek om inlichtingen over een kind Op Zaterdag 10 Mei vervoegden zich bij inwoners dezer gemeente een man en een vrouw, die een meisje van onge veer één jaar bij zich hadden en dit ter verzorging achter lieten, on der mededeling, dat zij het binnen enkele dagen te rug zouden halen daar de vrouw in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Tot heden lieten echter niets van zich horen. Omtrent de identiteit van deze mensen, alsmede van de baby is verder niets bekend. De com missaris van politie verzoekt ieder, die in lichtingen kan verstrekken, zich ten spoe digste in verbinding te stellen met de kin derpolitie, hoofdbureau van politie, Tibe- riusplein, IJmuiden-Oost. L.T.C. Veherbeek De competitie-uitslagen van de Lawn- Tenhiscluib „Velserbeek" luiden: Held. T. C. 2—Velserbeek 10—8 Velserbeek 2Inside 417 Velserbeek 3Groen Wit 503 Shell 5Velserbeek 4 62 Held. T. C. 2—Velserbeek 1 0—8. Steil- berg-v. Splunter 6-8, 6-4, 3-6. Mej. Boon- mevr. Burger 0-6, 1-6. Giek en Kloosbroek- v. Splunter en Burger 2-6, 0-6. Mej. Ba- rendregt-mevr. Gerssen 2-6, 7-9. Mej. Boon en Steilberg-mevr. Burger en Dal- meyer 3-6, 1-6. Mej. de Vries en Kous- broek-mevr. Gerssen en Burger 0-6, 6-8. Giek-Dalmeyer 2-6, 1-6. Mej. Barendregt en mevr. de Vries-mevr. Gerssen en mevr. Burger 4-6, 4-6. Velserbeek 2-Inside 4 1-7. v. d. Lans- Adolf 6-3, 6-3. De Weerdt-v. Gooi 3-6, 2-6. Mej. Kwak-mevr. v. Duren 3-6, 7-9. Mej. v. Gelder-mevr. Tasche 4-6,1-6. Mej. Kwak en v. d. Lans-mevr. v. Duden en Adolf 3-6, 1-6. Mej. v. Gelder en de Weerdt-mevr. den Heer en Bruin 6-8, 3-6. Koningstem en v. d. Lans-mevr. v. Duren en Adolf 3-6, Mej. v. Gelder en mej. Kwak-mevr. Tasche en mevr. den Heer 3-6, 3-6. Velserbeek 3-Groen Wit 5 0-8. Gerssen- Buhrman 1-6, 0-6. Bolland-Mulder 2-6, 4-6. Mevr. Disma-mej. v. Wijk 0-6, 2-6., Mej. Oldenburg-mej. Verschoor 2-6, l'-6. Mevr. Disma en Gerssen-mej. v. Wijk en v. Sonsbeek 1-6, 4-6. Mej. Oldenburg en Bolland-mej. Verschoor en Mulder 2-6, 1-6. Gerssen en Bolland-v. Sonsbeek en Buhr- man 6-1, 4-6, 3-6. Mej. Sieuwertsen en mevr. Disma-mej. Verschoor en mej. v. Wijk 2-6, 2-6. Shell 5-Velserbeek 4 6-2. De Jager-La- bruyère 3-6, 6-3, 2-6. v. Melle-v. Wassen- berg 2-4, 4-6. Mevr. Broersen-mej. Roosjen 6-4, 6-4. Mevr. Dalmeyer-mej. Cense 3-6, 4-6. v. Melle en Meeter-Labruyère en v. Wassenberg 6-4, 8-6. Mevr. Broersen en mej. v. Kempen-mej. Roosjen en mej. Cen se 1-6,, 4-6. Mej. v. Kempen en-de Jager- mej. Roosjen en, y. Wassenberg 7-5, 4-5, 5-7. Mevr. Dalmeyer en Meeter-Labruyère en mej. Cense 1-6, 4-6. Het programma voor 25 Mei luidt: Vel serbeek 1-Bloemendaal 2. Brederode 2-Vel- serbeek 2. Groen Wit 5-Velserbeek 3. Vel serbeek 4-Het Gooi 7. L.T.C. „Brederode' De uitslagen van de Lawn Tennisclub Brederode zijn: Brederode-Den Helder 5-3. J. Moller-C. Teitler 0-6 2-6. Mr. Bh. v. Batenburg-G. Bakker 6-0 6-3. Mw. den Ouden-mej. L. Tlotat 6-0 6-0. Mej. D. Siebeles-mw. Y. de Zeeuw 6-0 6-4. Mw. Moller en J. Moller- mw. Y. de Zeeuw en C. Teitler 6-2 7-9 4-6. Mw. den Ouden en Mr. L. Vorstman-mej. Tlotat en G. Bakker 8-6 6-3. Mr. L. Vorst man en Mr. L. Batenburg-C. Teitler en G. Bakker 6-2 2-6 2-6. Mw. Moller en mej. D. Siebeles-mej. Tlotat en mej. T. Kuipers 6-1 6-1. Brederode H-Schagen II 6-2. Mr. L. Povel-E. v. Bameveld 7-5 3-6 6-2. B. Ma- rijnen-H. Rus 7-5 6-0. Mej. G. Muller- mej. B. Igesz 2-6 3-6. Mej. G. Nijssen-M. Boontjes 3-6 5-7. G. Muller en H. Brunink- B. Igesz en E. v. Barneveld 6-4 6-3. Mw. P. Janus en mr. L. Povel-mw. M. Boon tjes en H. Rus 6-2 6-3. B. Marijnen en H, Brunink-E. v. Barneveld en H. Rus 9-11 7-5 6-2. P. Janus en G. Nijssen-mej. B. Igesz en mw. Boontjes 6-1 8-6. Op 25 Mei worden gespeeld: Overveen II-Brederode I. Brederode II- Velserbeek II De persoonlijke ranglijst luidt: Dames. 1 Mevr. den Ouden 75-20, 2 Mej. D. Siebe- les 76-38. 3 Mej. G. Nijssen 74-51. 4 Mej. G. Muller 70-48. 5 Mevr. H. Moller 78-56. 6 Mevr. P. Janus 70-51. Heeren. 1 H. Bru- nink 73-40. 2 Mr. Ph. v. Batenburg 74-48. 3 J. Moller 67-46. 4 B. Marijnen 61-48. 5 Mr. L. Vorstman 77-70. 6 Mr. L. Povel 74-73. In Amsterdam is Maandagavond de P. C. Hooftherdenking begonnen met 'n voorstelling van „Warenar met de pot" door het Residentietoneel onder regie van Ben Royaards. Een foto van de scène, waarin de oude vrek Warenar uit zijn hol wordt verdreven. De voorstelling werd bijgewoond door mej. mr. M. A. Tellegen. secretaresse van de Koningin. Tenslotte, een ondeugende informatie met een ondeugend antwoord. „Zou U nog eens mee willen, wanneer Ome Willem weer achter de walvissen aan trok?" „Ik zou toch niet mogen van mijn vrouw". Met een licht kraken knapt de verbinding af. Op het „Bent U daar nog Willem Ba rendsz?" komt geen antwoord. Zij zullen in September naar Indië vertrekken Tijdens de oorlog ging de helft van de Nederlandse koopvaardijvloot verloren. Nog ernstiger waren de verliezen van de Nederlands-Indische handelsvloot, die driekwart van haar tonnage verloren zag gaan. Behalve door het bouwen van reeds voor de oorlog in opdracht gegeven sche pen, door de terugkeer van door de Duit sers buitgemaakte schepen en door aan ons land toegewezen herstelbetalings- schepen kon ter voldoening aan de eerste behoeften de tonnage uitgebreid worden door de aankoop van Amerikaanse sur- plusschepen, waaraan het voornamelijk is te danken, dat thans, twee jaar na de bevrijding, de Nederlandse vloot wat de tonnage betreft, op ruim 80 pCt. van de vooroorlogse sterkte is gekomen, al blijft een tekort aan gespecialiseerde lijnsche pen voor de verschillende diensten be staan. Voor de Nederlands-Indische vloot, welke bovendien aan bijzondere eisen moet voldoen, waren dergelijke 9urpTusschepen niet beschikbaar. Bij het reeds door de Nederlandse regering in Londen opge stelde bouwprogramma is echter bijzonde re aandacht gewijd aan de tonnage voor het verkeer in de Indische wateren. Kort na de bevrijding werden dan ook door het toenmalige ministerie van Scheepvaart bij de verschillende Nederlandse werven opdrachten geplaatst voor de bouw van tien schepen van de „Taroena"-klasse (200 t.dw.), acht schepen van de „Batavia' klasse (1.800 t-dw.) en acht schepen van de „Van der Capellen"-klasse (1.760 t.dw.) De toestand op de Nederlandse werven in Mei 1945 was echter door plundering en vernieling niet bepaald rooskleurig. Na hard werken wist men echter vele moeilijkheden te boven te komen, al blij ven deze in het bijzonder ten aanzien van de materiaalvoorziening nog grote zorgen baren. Van de schepen van de „Taroena" klasse, gebouwd bij Groningse werven en in Haarlem, zijn er eind Maart reeds zes naar Indië vertrokken. De vier andere zullen in September volgen. In de komende dagen worden de eerste drie grote schepen van het type „Batavia" te water gelaten. Vandaag is bij de werf Boele te Bolnes het motorschip „Baga-n" te water gelaten, dat op 28 Mei gevolgd wordt door het m.s. „Batavia" bij de ge broeders Pot te Bolnes en op 31 Mei door het m.s. „Bakongan" bij de Rotterdamse Droogdok Mij. De afmetingen van deze schepen zijn lengte 68 m, breedte 12.04 m, holte tot bovendek 5.41 m. De voortstuwing ge schiedt door Atlas-Dieselmotor-en, die de schepen een dienstsnelheid van 11 mijl zullen geven. Zij zijn gebouwd onder toe zicht van het Directoraat-Generaal voor de Scheepvaart, in nauwe samenwerking met de technische dienst van de K.P.M., aan welke rederij de schepen te zijner tijd zullen worden overgedragen. In de herfst vertrekken de schepen naar de Indische wateren om daar in de ge regelde diensten van de K.P.M. te worden opgenomen. Kotters van de Duitsers waren niet erg in trek In Den Haag zijn, ten overstaan van notaris van Maurik-Broekman elf kotters, welke op verschillende werven in de pro vincie Groningen in aanbouw zijn, publiek verkooht. Het betrof hier het restant van een aantal scheepjes, tot de bouw waarvan de Duitsers, die ze als mijnenvegers hadden willen gebruiken, opdracht hadden ge geven. Na de bevrijding werden de kotters in staat van wording overgedragen aan de afdeling oorlogsbuit van het ministerie van Financiën, die aanvankelijk het plan koesterde de scheepjes ter beschikking te stellen van door de oorlog gedupeerde vis sers. Deze opzet is slechts voor een deel verwezenlijkt, daar de meeste gedupeerde reflectanten de koopsom niet konden op brengen. Slechts drie of vier kotters zijn aan vissers toegewezen. Nadat men nog gepoogd had de bootjes naar het buitenland te verkopen, werd ten slotte besloten het restant ter veiling te brengen. Doch niet nadat een officiële prij- zenbeschikking had vastgesteld dat de meest afgebouwde kotter ten hoogste 35.000 zou mogen kosten. De prijzen welke op de veiling tot stand kwamen varieerden uiteraard naar gelang van de min of meer gevorderde staat van bouw, waarin de kotters verkeren, tussen 3.000 en 9.200. De kopers zullen de schepen voor eigen rekening laten afbouwen. Politie-elftal in actie Zaterdag a.s. om 5 uur wordt op het ter rein van Velsen een interessante voetbal wedstrijd gespeeld, n.l. tussen het Velser Politie-elftal en een Westelijk Politie-elftal. Het Velser elftal, dat het zonder Van Onse- len zal moeten stellen deze gaat als reserve-speler van het Nederlands Elftal mee naar Parijs wordt voor deze ge legenheid versterkt met Bakkum uit „Vel sen". TOEN DE STORM BEGON. Ook voor het laatste optreden van de toneel vereniging „Jan van Dommelen" met „Toen de storm begonwas de be langstelling wederom groot, zodat de ver eniging op een drietal geslaagde opvoerin gen kan terugzien. ZINGENDE SANTPOORTERS. Het Santpoorts gemengd koor „Vox Hu mana" geeft hedenavond in samenwerking met andere verenigingen in dé Gemeente lijke Concertzaal een concert onder leiding van Henk Arisz. DE LAATSTE FILMAVONDEN. Vrijdag en Zaterdag worden in het Jeugd huis de laatste van „Santpoorts Bloei" uit gaande filmvoorstellingen gegeven. SCHEEPVAART K.N.S.M. Iris 17 Mei van Lissabon naar Hoek van Holland; Vinga 19 Mei te Calamata, Bacchus 18 Mei te Malaga. Carlbia 19 Met te Amsterdam, Deo Duce 19 Mei te Kopenhagen. Danae 19 Mei van Malta naar Gibraltar, Stal 19 Mei van Malta naar Alexandrlë. Nederland, v. Oldenbarnevelt 19 Mei van Suez naar Batavia, Poelaulaut 19 Mei te Genua. Oceaan. Euryades 13 Mei te Port Said, A-lcl- nous 17 Met van Port Sai-d naar Amsterdam, Lyceon 10 Mei te Batavia. Grote vaart. TJipondok 17 Mei van Batavia aar Singapore, Volendam 19 Mei passeerde ran, van Rotterdam naar Port Said, Zeehond, Seattle-Holland, passeerde 17 Mei Cristobal, Am stelveen 19 Mei van Savona te Casablanca, An- tonia, 17 Mei van Saigon naar Singapore, Aver- dljk, 18 Mei van Tampico naar Houston, Bos koop 19 Mei te Palta van Callao, Brastagi 18 Mei van Seattle te Bahrein, Coryda 19 Mei van Rot terdam te Curasao, Ena 18 Mei te Terneuzen, Gent naar Curagaö, Erasmtis, passeerde 17 Mei Vlissingen van Antwerpen naar Genua, Erlnna 17 Mel van Suez naar Ras G'harib, Ga- lilea 16 Mei van Conakri te Marseille, Limburg 10 Mei van Inobondo te Tarakan, Melchior Treub 17 Mel van Makassar naar Batavia, Mlrza Mei Singapore-Bahrein, passeerde 13 Mei Colombo, Poelaulaut 19 Mel Amsterdam-Java, te Genua, Roepat Adam-Java 18 Mei reede Tandjong Pandan, Salland, Balres-Amsterdam, ln Montevideo, vertrek ongeveer 23 Mei, Sunetta 18 Mei Aruba-Rotlerdam, te Las Piedras, Tela- mon 19 Mei van New York te Aruba, Themisto, Genua-Melilla 17 Mei 200 mijl oost Melllla, Tas man 17 Mei van Balik Papan naar Batavia, Alchiba 19 Mei van Rosario te Buenos Aires, Alphacca 19 Mei van Curasao naar Rotterdam of Amsterdam. Alwakl 13 Mei te Vancouver van Willapa Harbour, Antonla 19 Mei van Saigon te Singapore, Barendrecht vertrek vermoedelijk 20 Mei van Bahrein naar Rotterdam, Ceronia, 19 Mei van Shanghai te Hongkong om te dok ken (c.a. 3 weken), Delft 19 Mei van Callao Puerto Chtcama, Duivendljk 19 Mei van Rotterdam te San Francisco, Erasmus, Rotter- diam-Br, Indië 19 Mel ln de Golf van Biscaye, Hedel 18 Mel van Sorrel naar Rotterdam, Hel lenic 20 Mei van Shanghai te Rotterdam, Prins Willem 4, Antwerpen-Montreal, pass. 19 Mei Lizard, Stad Schiedam 20 Mei van IJmuiden Rotterdam, Tiba, Montevideo-Rolterdam- Antwerpen, pass. 19 Mei om 12.45 u. Fernando Noronha, Zaan 20 Mei van Terneuzen te Rot terdam. Inge. Gdynia-Amsterdam, pass. 19 Mei Brunsbuttel, Prins Maurits 19 Mel van Montreal Londen, Salawati 19 Mei'van Portland (or.) te Batavia, Tallsse 19 Mei van Batavia naar Port Said, Themisto, 20 Mei van Genua te Me- .illa, Thorbecke, Shanghai-Rotterdam 19 Mel van Manilla, Tjipondok 19 Mel van Batavia te Singapore, Tjitajalengka, Manilla-Macassar, 19 Mei op 400 mijl Zuid van Manilla, Baltic-Wilda, ie Mei van Rotterdam te Batavia, Edam 20 Mel van Antwerpen te Rotterdam, Hermes 10 Mei van Balik Papan te Soerabaya, Kota Agoeng, Rotterdam-Batavia 19 Mei van Sa bang, Kamer- lingh Onnes 16 Mel van New York te Penang, Manneran, Madras-Calcutta 19 Mel op 14.23 N. en 81.30 O., Paula, 12 Mei van Singapore te Soe rabaya, vertrok naar Batavia en Mlri, Saldja, 12 Mei van Balik Papan te Tarakan, Saroena 12 Mei van Pladjoe naar Mlrl, Tibia, 19 Mel van Hongkong naar Singapore, Zeeland 19 Mei van Danzig te Rotterdam, Zeeman, vermoedelijk 21 Mel van Lorenzo Marquez naar Loblto, Volen dam, Rotterdam-Batavia 19 Mei 22.30 van Al giers, Westerdam, Rotterdam-New York 19 Mei op 48.42 N. en 21.41 W„ Arkeldijk 17 Mei van Galveston te New Orleans, Jeroen Bosch, Mon treal-Rotterdam 19 Mei te Hallfax, Leerdam, Rotterdam-New York, pass. 19 Mei 15.40 Scilly, 6:lbt. Ganges, met Noorse ms. Black Prince, vertrok 19 Mei van Frederikstad naar Antwer pen. Balsum, Londen-Basra, passeerde 17 Mei Dover, Anth. Leeuwenhoek 19 Mel van Basra naar Khorram Shar, Klipfontein, Marseilles- Kaapstad 18 Mei van Teneriffe, Marinier, Para maribo-Amsterdam lfi Mel te Lissabon, Marleen, Paramaribo-Amsterdam 16 Mel te Lissabon, Straat Soenda, Rlo de Janeiro naar Shanghai 16 Mei van Port Elizabeth, Tjitjalengka 16 Mei van Hongkong te Manilla Kleine vaart. Audacia, vertrekt 20 Mei van Londen naar Avlles, Brem 19 Mei van Antwer pen te Gothenburg, Echo, Amsterdam-Dublin, pass. 20 Mel Lizard. Mercurius 18 Mei Billingham te Thamesihaven," Strijpe 19 Mei van Kopenhagen naar Wismar, Atlantis IS Mei van Ostende te Londen, Barendsz, '19 Mei van Rotterdam te Naestved, Drillure, 15 Mei van Warlcworth naar Exmouth, Froje, 19 Mel van Par le Londen, Frlso 15 Mei van de Tyne naar Dublin, van Gelder 10 Mei van Fowey te Odense, Houtman 19 Mei van Shoreham naar Rotterdam, Java 19 Mei van Leitlh te Londen, Maartje 19 Mei van Swansea te Londen, Mizar 15 Mei van Goole naar Par, Oud-Beverland, van Telgnmouth, Plnguin, 15 Mei van de Tyne naar Duinkerken, Prins Bernhard 17 Mei van Alesund te Huil, Ransdorp 18 Mei van Calais te M'bro, Romeja 16 Mei van Londen naar de Toes, de Ruyter 19 Mei van Emden te Boness, Sparta 14 Mei van Teignmouth naar Aboe, Aldo 13 Mei van Telgn- mouth te Antwerpen, Bernina 20 Mei van Ko penhagen naar Gothenburg, Breehelle 13 Mei van Rouen te Gothenburg, Crescendo 19 Mei van •Oporto naar Rotterdam. Demoeraat 19 Mei van Ipswich naar M'bro. Dena 19 Mei van Thisted naar Wismar, Europa 20 Mel van Able te Fal mouth, Henriëfcte 18 Mei van Emden te New Castle, Hoogland 19 Mei van Vesteras naar IJmuiden, Ivan (charter) 19 Mei van Oporto naar Lissabon, Nautilus 19 Mei te Mlddlesbro van Westhartlepool, Oise 19 Mei van Antwerpen naar Amsterdam, Rapid 20 Mel van Rouen naar Parijs, Rolf 19 Mei van Kopenhagen te Gothen burg, Taurus 19 Mei van Londen naar Rotter dam, Vaderland 18 Mei van Port Houstock naar Rochester, Veenemburgh 19 Mei van M'bro naar Aberdeen,' Walenburgh 17 Mei van Bordeaux te Casablanca, Zuydenlburgih 19 Mel van Helsinki naar Gdynia, Joden vliegen waar zij niet gaan kunnen Volgens de New Yorkse correspondent van „Daily Mail" is bekend geworden, dat illegale Joodse immigranten per parachute in Palestina zijn neergekomen. Rabbijn Ba- ruch Korff, waarnemer van de UNO voor de commissie voor politieke actie inzake Palestina, heeft gezegt, dat de laatste drie weken verscheidene immigranten zijn neer gelaten en dat anderen een opleiding voor parachutist volgen onder toezicht van voor malige Amerikaanse officieren. De vlieg tuigen worden door genoemde commissie voor politieke actieg eeharterd. Korff wilde de plaats van opstijging niet bekend ma ken, doch zeide, dat de toestellen de reis naar Palestina en terug in tien uur doen. De desbetreffende waarschuwing van En geland kan ons slechts tot grotere activiteit aansporen, zo voegde hij er aan toe. EEN HAARLEMS „MONTMARTRE". In het artikel „Een Haarlems Montmartre" van Herman Moerkerk, dat wij Zaterdag plaats ten staat: „Er zijn een paar knooppunten zoals Mandersloot met zijn vlotte schets „Su rinaamse" en Frans en Theo Funke met hun geaquarelleerde stillevens". Dit moet zijn hoogtepunten. Agenda voor en IJmuiden WOENSDAG 21 MEI. Thalia, 8 uur: „Een man kwam uit Parijs". Hex, 8 uur: „Frans de Eerste", De Pont, 8 uur: „Het Geheim van Stam boel". Leger des Heils: Filmvoorstellingen; 3 en 5 uur voor kinderen, 8 uur voor de rijpere jeugd. DONDERDAG 22 MEI. Thalia, 8 uur: Toneelvoorstelling Varia. Leger des Heils: Filmvoorstellingen 3 en 5 uur vcor kinderen: 8 uur voor volwas senen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3