IJmuider Courant Drie millioenenprojecten van de Shell staan op stapel Indonesië Uitbreiding van Mekog te IJmuiden Georges Bidault noemde Europa „een oude gedachte" Noodvoorziening ouden van dagen goedgekeurd Hooftherdenking in de hoofdstad 6le Jaargang No. 18638 Bureaux! Kennemerlaan 154, Tel. Redactie listratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93. nirecteur-Hoofdredacteur 15054. 5"1b. Spaarne ML 12713, 10132. Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom KEN1YEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 22 Mei 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem _PnE van minister-president Beet bij 0Et rfflciëel bezoek aan Makassar, hii en minister Jonkman door prest- waar 5® v™iti werden ontvangen, duidt dall Soetewaü ,tt Indonesië. Vrljdag 'P,"'T beide ministers de (Huisreis aan- juUen de beifl zij m ons land vaarden, Dm ls het bericht geko- terugkeren. worden vergezeld door iet Commissie-Generaal prot, "e ovbnrn en Max van Poll. Dit beves- Sjhermerh belangrijke nieuwe irTde tóestand is ingetreden. Het ts phfjf.:betekenis eraan te herinneren, d im»s door de Verenigde Staten offi- ia "indrang is uitgeoefend tot practische if ïng van de overeenkomst van Ling- J° n Oo 9 Mei werd dit door het Ameri- gadjatl-Op Buitenlandse Za- ITmSeS- De regering der Ver- kc a. «aten had haar ambassadeur te '"o «nhage en haar consul-generaal te V?' Sacht gegeven aan de Neder- ®ajV utoriteiten mede te delen, „dat de Sreni«de Staten levendig belang stellen Z in practijk brengen der overeen- V van Linggadjati en dat zij ver- Ziin te zien, dat de handel met de a? at archipel zal worden hervat". Wat heeft nu de minister-president te u.i.«r zich richtend tot Soekawati, ver- SS' »'0ok wil betreuren het zeer, dat i ondertekening van Linggadjati met Ltmediger door aller samenwerking de Sot rechtsorde kan worden voorbereid ;t Het is onze wens daartoe ten a.3 met u en allen, die bij deze staatkundige ordening betrokken i. tot JfS een"oplossing te geraken. Deze sa- menwerking moet leiden tot de Verenigde T^JnnoeiB" maten van Indonesië' Daarop liet dr. Beel woorden volgen, die wü gisteren in ons bericht vet gedrukt hebben- „Door de ondertekening van Lmg- djati heeft ook de republiek zich hiertoe bereid verklaard. Ik betreur het zeer dat ,owel haar uitlatingen tegenover de staat Oost-Indonèsië als tegenover Nederland bij mij vaak ernstige twijfel doen rijzen aan haar bereidheid. Deze twijfel mag niet langer blijven voortbestaan". Dit is, duidelijk en onmiskenbaar, een toon die' wij tot dusver niet gehoord heb ben De minister-president heeft buiten dien niet nagelaten, ten aanzien van de po sitie van de Koningin de puntjes op de i te zetten, door te verklaren: „Aan het hoofd van de toekomstige Unie zal het Oranjehuis een plaats innemen, zo goed als dit ook in het Koninkrijk het geval is. Leve onze Koningin, in al ons streven onze leidsvrouw en door haar uitzonderlijke ga ven van geest en hart ons voorbeeld! Mo gen de volken van Indonesië en Nederland, i door hun nationale gevoelens, jen om in nieuwe vormen een hecht en duurzaam samengaan te verwe zenlijken". Er zullen mensen zijn, die uit de verkla ring betreffende „twijfel aan ernstige be reidheid der republiek" en de bijvoeging „dat deze twijfel niet langer mag blijven voortbestaan" meteen maar weer afleiden dat een conflict op til is dat de wapenen in het geding moet brengen. Dergelijke conclusies hebben geen grondslag; het zijn slechts oppervlakkige uitingen van sensatie en alarm. Laat óns bovendien wel beseffen, dat gewapend conflict voor beide partijen een rampzalige wending in de situatie zou betekenen. Dat moet voorkomen worden; langs de weg der onderhandeling moet de oplossing worden bereikt. Het is te ver wachten dat deze overtuiging ook in rege- rings- en parlementaire kring in Den Haag de overhand zal behouden. Met grote be langstelling zien wij de nadere verkla ringen tegemoet, die bij de terugkeer van onze ministers ongetwijfeld zullen worden gegeven. Het is voorshands niet duidelijk, op welke gronden een gebrek aan bereid heid der republiek berust, te minder omdat uit de instemming van Amerikaanse zijde met Linggadjati en uit de aandrang van die zijde, om de practische uitvoering der overeenkomst te verwezenlijken en de vreedzame handelsbetrekkingen met Indo nesië te hervatten, toch wel zeer duidelijk gebleken is in welke richting de wensen van die zijde gaan. In Amerika wenst men zeer zeker geen gewapend conclict. Er is op deze plaats herhaaldelijk de aandacht op gevestigd, dat de Indonesische kwestie geen aangelegenheid is die alleen Nederland en Indonesië interesseert en die zij samen kunnen behandelen zonder zich aan de rest der wereld te storen. Er is eveneens her haaldelijk gesproken over een Groot-Azia tisch vraagstuk, waarvan deze kwestie een deel uitmaakt. Velen in ons land verstaan de vrijheidsdrang die in de vroeger kolo niale gebieden in Azië is ontwaakt. Wij zouden onze eigen traditionele aanspraken op vrijheid niet waard zijn, als wij derge lijke gevoelens in anderen niet begrepen, w zijn overeenkomsten gesloten en onder tekend, die niet volledig zijn, maar waarin deze erkenning onzerzijds is belichaamd, «u moet ook van beide zijden in de geest van het overeengekomene tot practische uitvoering worden overgegaan. Schiet de republiek daarin tekort, dan zal het wel- icht nuttig blijken dat zij ook van andere 3 Nederlandse zijde daarop gewezen niti meningsverschillen omtrent de v*an Linggadjati bestaan, zou inter vale arbitrage ook nog oplossing kun- n brengen. Er zijn andere wegen te vin nen^ ^„noodlottige weg van het gewa- wpiv C° <*at de kansen op samen- v,. .mg<*e toekomst zou doen vervliegen anHoi het onafzienbare ellende van aere aard met zich zou brengen, slató 1S er geen reden om alarm te luatiè M'lweI °.m te erkennen dat de si- 2eraai-t J in 0611 nieuwe knoop is Mm L- j on^war<i zal moeten worden, k-pn rw ,rover met schamperheid spre- niPi'a!tijd gemakkelijk, als men zelf wiiif nelpen oplossen. De historie be- wiVkoK g dat gr'ote nieuwe ont- 1941 pJ^g-enTV^n za^en, zoals er zich sinds larurQ m 10 Indonesië afspeelt, zich nimmer me? wf" Van geleidelijkheid maar altijd zoeker*0 .stoteh,.met veel tasten en treken '"^evstanden en fouten vol- tevêrk in'S nuttig dat te begrijpen en ovewppco Zie-n' ^at WÜ als yolk weinig van deze aard en geeï mg ln deze omvang hebben. R. P. Van de planken naar de bollen PiÜüu ^'1 vernemen zal de acteur van het E! et0neel Hans Kaart zijn toneel- verfpofn opgeven om in de Ver. Staten boEmVOOrdiger te worden van een K? fma te KiUegom. A,,„..af zich voor om ,voor eind s naar Amerika te vertrekken. Fabrieken voor kunstmest, wasmiddelen en plastics De Bataafse Petroleum Maatschappij heeft opening van zaken gedaan ten aanzien van haar naaste toekomstplannen, waarover reeds enkele punten onlangs bekend werden. In de loop van de komende twee jaren denkt de Koninklijke Shell een drietal voor ons land omvangrijke industriële ondernemingen op touw te zetten, waarmee in totaal een bedrag van rond 70 millioen .gulden is gemoeid, waarvan slechts 12 millioen aan buitenlandse deviezen ten koste van onze nationale deviezenvoorraad komt. Na in gebruik stelling zijn aanzienlijke besparingen aan deviezen in het vooruitzicht gesteld door binnenlandse productie van voor onze volkshuishouding noodzakelijke goederen die thans uit het buitenland moeten worden betrokken. Ten eerste ligt het in de bedoeling een nieuwe kunstmeststoffenfabriek te bouwen bij de dochteronderneming N.V. Mekog te IJmuiden, teneinde de aldaar voor de oor-, log bestaande productiecapaciteit van 16.000 ton te verhogen tot 51.000 ton gebonden stikstof per jaar. Ten tweede beoogt zij het oprichten van een fabriek in Pernis op de terreinen van de raffinaderij voor de ver vaardiging van synthetische wasmiddelen met een jaarlijkse productie van 25 mil lioen kg. Ten derde staat een nieuwe fa briek op stapel, eveneens bij genoemde raffinaderij, voor een jaarproductie van ongeveer 2 millioen kg kunstharsen, onder het publiek meer bekend als plastics. De regeringsinstanties hebben reeds de bouw en bedrijfsvergunningen verleend. Dit drietal objecten betekent niet alleen een nieuw arbeidsterrein voor de B.P.M., dat als nevenin'dustrie nauw verwant is aan de aardoliewinning, doch tevens een moge lijkheid voor belangrijke economische per spectieven voor onze nationale volkshuis houding. Nu wij door onze verarming slechts ten koste van zware offers buiten landse producten deelachtig kunnen wor den, moet ieder streven tot nationale zelf voorziening uit dit oogpunt met waardering worden begroet. Kunstmest. Eerstgenoemd project omvat belangen, die ternauwernood behoeven te worden uiteengezet. De landbouwproductiecapaci teit van onze grond hangt in sterke mate af van toereikende bemesting, die door verhoging van de beschikbare kunstmest stoffen op aanzienlijk hoger peil kan wor den gebraohit. De ongeveer 30 millioen gul den, die de inrichting van de nieuwe fa briek moet kosten, moeten voor circa 40 pet. worden gefourneerd uit onze nationale deviezenvoorraad, doch het is te verwach ten, dat na de in bedrijf stelling de grote besparing van deviezen door verminderde, invoer van kunstmeststoffen deze opoffe ring binnen korte tijd zal vergoeden. Ex port van kunstmest is, ook in de toekomst, niet waarschijnlijk, doch de binnenlandse behoefte rechtvaardigt ten volle de inrich ting van zulk een omvangrijk bedrijf, ook al wordt die gestimuleerd door een mo menteel gebrek. De oprichting van een fabriek voor syn thetische wasmiddelen die geenszins het karakter van een min of meer geslaagd vervangingsmiddel voor tijden van gebrek dragen, doch in vele opzichten zelfs voor delen bieden boven het gebruik van nor male zeep zal door menige huisvrouw met vreugde worden begroet. Dit product is in Engeland reeds geruime tijd in de han del onder de naam „Teepol". Zonder in technische bijzonderheden te treden kan worden geconstateerd, dat deze wasmidde len ook voor de industrie met name de textielindustrie op enkele punten niet onbelangrijke verbetering kunnen brengen. In hoeverre dit product, geheel vervaar digd uit in ons land rijkelijk aanwezige grondstoffen, op den 'duur ook exportmoge lijkheden bieden kan, hangt geheel af van de ontwikkeling der wereldmarkten, waar over momenteel moeilijk voorspellingen mogelijk zijn. Plasticfabriek. Het derde project zal het meest tot de publieke verbeelding spreken: de oprich ting van een plastic-fabriek, die zich ill principe slechts bezig zal houden met de vervaardiging der grondstoffen ten be hoeve van de industrieën, die zich toeleg gen op de vervaardiging van de half fabrikaten en de uiteindelijke producten van plastic voor de verbruiker. Reeds en kele ondernemingen in den lande hebben de verwerking van plastic-grondstoffen ter hand genomen, doch deze grondstoffen zelf worden uit het buitenland betrokken, waardoor de productiecapaciteit dier be drijven in ernstige mate wordt beperkt. Wanneer de Shell ^bedrijven deze grond stoffen leveren, mag worden verwacht dat de rijke mogelijkheden van plastic zowel voor particuliere verbruikers als voor de industrie ook in Nederland ten volle zullen worden uitgebuit. Het behoeft nauwelijks betoog, dat de eigen productie van plastics in deze tijd van schaarste aan allerlei ma terialen, die ten volle door plastic kunnen worden vervangen, mogelijkheden schept, die voor onze economie van uitermate groot belang zijn. De laatstgenoemde twee objecten worden geheel door de Shell gefinancieerd, ook dat gedeelte, dat door deviezen moet worden gedekt, aangezien voor deze bedrijven de zusterondernemingen in Engeland en Ame rika de benodigde middelen kunnen ver schaffen. Voor deze bedrijven is dus geen aanslag op onze nationale deviezensohat van node. De drie bedrijven zullen op den duur aan ongeveer 1000 man werk kunnen bieden. Belangrijk perspectief. In hoeverre deze industrieën, afgezien van de gedeeltelijke voorziening in de na tionale behoeften aan deze producten ten gevolge van de in vijf jaren opgelopen achterstand en de oorlogsverarming, op den duur ook blijvend aan onze volkswelvaart ten goede zullen komen voor een perma nente exportmogelijkheid, hangt uiteraard in hoge mate af van de hoogte, waartoe onze wetenschap en industriële ontwikke ling zich zal vermogen op te heffen. Wan neer wij in intellectueel opzicht ons op den duur de meerdere tonen van buitenlandse concurrenten, liggen in deze industrieën mogelijkheden opgesloten tot verovering van talloze wereldmarkten, wier explora tie onze volkswelvaart als geheel krachtig kunnen doen opbloeien. Voor de naaste toekomst bieden zij echter een zelfvoorzie ning, die ons aanzienlijke economische krachten bespaart ten bate van andere bui tenlandse materia al-voorziening. EERSTE KAMER Dadelijk na aankomst van de Willem Barendsz" in de Amsterdamse haven, is men begonnen met het lossen van de kostbare lading. Federalistische idee wint onmiskenbaar terrein in Frankrijk (Van onze parlementaire redacteur) Na een vrij kort debat, waarin minister Drees niets nieuws meer kon aanvoeren ter verdediging van het wetsontwerp „Nood voorziening Ouden van Dagen" ging de senaat zonder hoofdelijke stemming met dit voorstel accoord. Dit wilde nog niet zeggen, dat alle leden zonder critiek het ontwerp aanvaardden. Zowel mr. Stikker Vrijh.) als mr. Schipper (A.R.) waren van me ning, dat in de regeling de verzekerings gedachte op bedenkelijke wijze op de ach tergrond is geraakt. De heer Branden burg (Comm.) vond, dat het voorstel eigenlijk niet ver genoeg ging. Mej. mr. Tjeenk Willink (Arb.) bracht de mi nister van Sociale Zaken hulde, aangezien hij thans een eind heeft gemaakt aan de „beschamende combinatie van oud en arm". De senaat zal vermoedelijk pas na Pink steren weer in het openbaar bijeen komen. De „Koninginne-haring" wordt op 't Loo bezorgd Reeds enige dagen geleden waren te Vlaar- dingen de eerste nieuwe haringen aange voerddoch Woensdag was de kwaliteit pas zodanig, dat de aangevoerde haring met recht het praedicaat Koninginne haring mocht dragen. 50 stuks, licht gezouten en verpakt in twee oranje vaatjes, zijn toen door een deputatie, traditie getrouw, naar het paleis 't Loo gebracht en aan H.M. de Koningin aangeboden. De deputatie bestond uit de burgemees ter van Vlaardingen, M. J. Heusden, de reder D, Kwakkelstein, directeur van de N.V. Visserij maatschappij Vlaardingen, wiens schip, VL 216 de haring had aange voerd, de opper keur me ester G. van Dam en de keurmeester J. Dijkshoorn. De deputatie arriveerde om kwart over vier per auto ten paleize en werd, daar H.M. verhinderd was, ontvangen door mevr. L. Th. de Beaufort, dame du palais en de intendant ir. S. G. van Geuns. Bij de twee vaatjes was een door de 'opperkeur- meester getekend certificaat, dat de haring inderdaad het praedicaat „Koninginne haring" waard was en thans werd aangebo den door P. Keus, schipper van de VL 70, wie dit jaar de eer te beurt viel de koning inne haring te hebben gevangen. De foto toont hoe de oranje tonnetjes het paleis binnengedragen worden. (Van onze Parijse correspondent) Na Marshall, Molotof en Bevin heeft nu ook Georges Bidault de conferentie van Moskou in een persconferentie officiëel uit de windselen gedaan. Sensaties deden zich daarbij niet voor. We wisten van Moskou alles al af. Ofschoon dat weinig was. Toen aldus die weinig opzienbarende operatie door Bidault was voltrokken, stel de hij zich, de gewoonte getrouw, ter be schikking om vragen over het buitenlands beleid van Frankrijk te beantwoorden. En ofschoon deze behoedzame bewindsman, die in korte jaren van anoniem lyceum-leraar leider der Franse buitenlandse politiek is geworden, ons perslied en zeker niet meer vertelde dan hijzelf los wou laten, kwamen in dit deel der conferentie toch een aantal feiten aan het licht, waarmee men de in ternationale situatie, waarin Frankrijk zich thans bevindt, met vrij grote zeker- en be trouwbaarheid kan reconstrueren. Een duis ter punt, zo men wil een mysterie, was nog steeds de mate van gebondenheid, waarin het land zich ten opzichte van Engeland en vooral Amerika bevond na de diplomatieke mislukking van Moskou en het steenkool- accoord, dat, zoals men weet, niet de in stemming van Molotof, mitsgaders van de Franse communisten, had vermogen te ver werven. En dit duistere punt bepaalde te vens de vraag, of Frankrijk, door zich eventueel in een der rivaliserende kampen te plaatsen in casu dat van Engeland en Amerika haar subtiele positie van be middelaar tussen de twee wereldmachten „had opgegeven. Bidault zeide: „Van de zijde onzer bond genoten hebben wij verschillende tekenen van begrip ontvangen, waaruit wij een vooruitgang in de ontwikkeling onzer vriendschappelijke betrekkingen mogen concluderen. Het moment voor Frankrijk om een definitieve keuze te doen tussen de wereldconcepties was nog niet gekomen". Dat moment zou zich, dacht Bidault, even tueel voor kunnen doen in November, als ook de conferentie van Londen op een mis lukking uit mocht lopen. Dit betekent in concreto dus, dat een der best geïnformeer de staatslieden van het ogenblik en se dert dien liet Bevin zich in eenzelfde geest uit de mening is toegedaan, dat de we reld nog zes maanden heeft om een gapen de klove te overbruggen. Churchill maakt school. Inmiddels wordt aan Frankrijk van twee zijden energiek getrokken. Soms in het openbaar, heel vaak ook in het duister. Frankrijk is momenteel, zolang zij zelf openlijk nog geen partij gekozen heeft, zo veel als de wijzer van de bascule, waaraan men het evenwicht der internationale krachtsverhoudingen kan meten. Voor enige weken was Churchill de gast van de pre sident van de Fransche ministerraad, die hem de hoogste militaire onderscheiding overhandigde. Door het publiek werd hij met ovaties begroet. Doch toen hij ongeveer een jaar geleden in een geruchtmakende rede te Fulton voor het eerst zijn ideeën over een federalistisch Europa ontwikkelde oogstte hij in de Franse pers heel weinig begrip en zeer veel hoon. In die redevoe ring had hij namelijk als zijn overtuiging uitgesproken, dat Frankrijk op het conti nent het initiatief tot zo'n vereniging moest nemen en daartoe haar oude zeer met Duitsland te vergeten had. Sedertdien hebben ook hier deze ideeën onmiskenbaar terrein gewonnen. Bidault zefs noemde Europa „een oude gedachte", waaruit men dus mag concluderen, dat ook in zijn ogen de staatkundige conceptie dezer oude We reld voor herziening vatbaar is. Vóór Churchill was Wallace in Parijs ge weest en men weet, welke waarschuwin gen hij ook daar deed horen. Een derde staatsman, die Frankrijk bezoo'nt, was de Amerikaan William Bullitt, vroeger ge zant te Moskou en Parijs, en volgens velen, thans geheim „missionaris" van Truman. De bezoeken, die hij hier heeft afgelegd, zijn voor het publiek dan ook onbekend gebleven, evenals het doel van zijn komst. Men weet echter zeker te melden, dat hij Léon Blum heeft ontmoet en. naar alle waarschijnlijkheid, generaal De Gaulle. Volgens verschillende linkse bladen is het Bullitt's opdracht geweest, te toetsen in hoeverre Frankrijk bereid zou worden ge vonden in een naaste toekomst de poli tiek van Truman te onderschrijven. Het is bekend, dat deze politiek, die het front tegen Rusland wil sluiten en sterken, in grote lijnen de instemming van De Gaulle geniet. En het li-gt voor de hand. dat der halve velen in Frankrijk een verband zoe ken te leggen tussen ten eerste dit myste- rieuse bezoek van de vroegere ambas sadeur, die als'zeer francofiel staat aan geschreven hij vocht tijdens de oorlog in Franse uniform in het leger van Giraud en ten tweede, de voorziohtige verkla ringen van Bidault ten aanzien van een eensgezinde politiek in en tegenover Duitsland, en ten slotte, de credieten, die Amerika en de „Internationale Bank" Frankrijk hebben beloofd of toegekend. Bullitt kan men beschouwen als Wal lace's tegenspeler: hij is de pessimistische exponent van het Amerikaanse politieke denken en is er vast van overtuigd, dat de wereld zich naar een nieuwe oorlog spoedt. Het vorig jaar heeft Bullitt een boek gepubliceerd The Great Globe Itself dat, volgens verschillende ob- servateurs, een doorslaggevende invloed heeft gehad op de politieke oriëntatie van het Amerikaanse pulbliek. In dat werk ont wikkelt de schrijver een aantal thesen over het communisme en de Sovjet-Unie, die tot de conclusie leiden, dat Stalin met Hitier vergeleken dient te worden en dat „hij niet uit zich zelf tot staan zal komen, maar door ons (Amerika) tot stilstand gebracht zal moeten worden". En daartoe, vindt Bullitt, is ieder middel goed. de atoombom inbegrepen. Het perspectief is niet fris, maar wel symptomatisch.'Na de berichten over Bullitt in de Franse pers heeft Washington doen weten, dat de nieuwe Amerikaanse credieten aan Frank rijk aan geen enkele politieke conditie onderhevig zijn. Men dient dat, mogelijk, dus aan te nemen. Maar als er niettemin nog twijfel bij de Franse lezer resteren mag, dan wordt die in ruime mate gevoed door het bezoek van de heer Bullitt, dat bij hem een wrange smaak heeft nagelaten. Krachtige bestrijding van de cloradokever noodzakelijk De Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen deelt mede, dat dit jaar de Coloradokever krachtig bestreden zal dienen te worden. De hoge temperaturen van de laatste tijd zijn zeer gunstig ge weest voor de ontwikkeling van de Co loradokever. De eerste kevers zijn reeds verschenen en spoedig zullen deze door meer gevolgd worden. Bij deze hoge tem peratuur zullen bovendien spoedig eitjes afgezet worden en mag men op een vroe ge en snelle larvenontwikkeling rekenen. Bovendien zijn door de warme Zuidelijke winden veel kevers uit aangrenzende lan den komen overwaaien. De aardappels in vele streken zijn nog klein, zodat de ke vers en larven grote schade kunnen aan richten. De export van land- en tuinbouw producten naar bepaalde landen onder vindt reeds nu wegens het voorkomen van de Coloradokever zeer grote moeilijkhe den. Elke gevonden kever moet direct worden gedood. Er wordt de aandacht op gevestigd dat het bespuitingsmiddel voor aardappelgewas calciumarsenaat, een voor mens en dier zwaar vergif is. In het Westen des lands zal door de burgemeesters op verzoek van de Plan- tenziektenkundige Dienst een algemene verplichte bespuiting van alle aardappel- percelen worden voorgeschreven. Evenals voorgaande jaren zal op de naleving van de bestrijdingsvoorschriften van over heidswege controle worden uitgeoefend. De omstandigheden noodzaken daarbij strenger op te treden dan het. vorige jaar. Economisch overleg in Oost-Europa Na afloop van de conferentie van ue socialistische partijen der Donaulanden heeft de plaatsvervangende minister-pre sident van Hongarije en secretaris-gene raal van de Hongaarse socialistische par tij, Arpad Szakasitz, een oproep gedaan voor het houden van een rondetafelconfe rentie der Centraal- en Zuidoosteurópese landen ter bespreking van economische kwesties. Szakasitz verklaarde, dat de ge delegeerden geen „autarkie" van Cen traal- en Oosteuropese landen wensen te vormen. Zij willen, dat de handel met het Westen zich ten volle zal ontwikkelen en terzelfdertijd willen zij de samenwerking van deze Europese landen met het eco nomische leven van de Sovjet-Unie ver binden. Militaire auto ramde bestel-auto Vanochtend zijn in de Kennemerlaan twee auto's tegen elkaar gebotst. Een zware militaire truck kwam uit de Snel- iiusstraat de Kennemerlaan inrijden, juist toen een bestelauto van de firma Com mandeur door deze laan reed in de rich ting van het Kennemerplein. De truck botste met een flinke vaart tegen de rech ter-achterzijde van de bestel-auto, die daardoor zwaar beschadigd werd. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Kranslegging in de Nieuwe Kerk onthulling van een borstbeeld In de Nieuwe Kerk te Amsterdam, het Nederlandse Pantheon, waarin zovele van Nederlands grootste zonen een laatste rustplaats vonden, werd gisteren herdacht, dat de grote renaissance-dichter Pieter Corneliszoón Hooft 300 jaar geleden de ogen voor altijd sloot. Onder vele belang stellenden bevonden zich ook twee der ere-promovendi Kamiel Huysmans en Herman Teirlinck. Prof. dr. J. Romein, hoogleraar aan de gemeente-universiteit te Amsterdam hield een rede over „P. C. Hooft als geschied schrijver", waarin hij een uitvoerige be schouwing gaf over Hoofts werk. Dr. J. J. Gielen, minister 'van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, legde daarop namens de regering een krans op de plaats in het koor der kerk, waar de stoffelijke resten van Hooft liggen. De waarnemend burgemeester van Amsterdam, wethouder P>. C. Franke legde daarnaast een krans namens het gemeentebestuur van de hoofdstad. Tenslotte zongen leerlingen van het Amsterdams conservatorium de Psal men 122 en 75, zoals deze door de tijdge noot en vriend van Hooft, Jan Pietersz. Sweelinck getoonzet zijn- Borstbeeld onthuld. Gistermiddag heeft een kleine naamge noot en nakomeling van de grote P. C. Hooft een borstbeeld onthuld van zijn be roemde voorvader, dat gehouwen is in na tuursteen door Frits Sieger en dat een plaats heeft gekregen op het pleintje bij de P. C. Hooftstraat aan de Stadhouders kade te Amsterdam. Het ventje was nog niet groot genoeg om alleen de Amster damse vlag te verwijderen, die vóór de onthulling het kunstwerk bedekte, zodat de burgemeester van Amsterdam bij deze plechtige handeling moest assisteren. Uit haam van het gemeentebestuur leg de mr. d'Ailly daarop een krans aan de voet van het monument, waarna twee meisjes een tweede krans neerlegden uit naam van de bewoners der straat, die de naam draagt van de diohter- Tevoren was men bijeengekomen in een zaal van het Rijksmuseum, waar, ingeleid door de Amsterdamse wethouder van On,- derwijs, mr. A. de Roos, de letterkundige Victor E. van Vriesland een beschouwing hield over Hooft. Herdenkingsbijeenkomst. In een slechts matig bezette zaal van de Amsterdamse Stadsschouwburg is des avonds een herdenkingsbijeenkomst ge houden. De dichter Jan Prins droeg een herden kingsgedicht voor, waarin de levensloop van onze grootste renaissance-dichter wordt beschreven, waarna het collegium „Musica Divina" een drietal liederen van Hooft ten gehore bracht. Prof. dr. N. A. Donkersloot sprak over „P- C. Hooft en het dichterschap". Clau- dine Witsen Elias declameerde gedichten en prozafragmenten uit Hoofts oeuvre. Mr. A. de Roos hield een rede over ,.P. C. Hooft als magistraat". Wagenspelen. In het kader van de Hooft-herdenking hebben leerlingen van de Amsterdamse ln Amsterdam te Woensdag op de hoek van de P. C. Hooftstraat en de Stadhouderskade een borstbeeld van P. C. Hooft onthuld door de jongste nazaat van de dichter, ook een P. C, Hooft- Burgemeester mr. A. J. d'Ailly legde een krans namens de ge meente Amsterdam. - Links de jonge P. C. Hooft. toneelschool, onder leiding van Henk Söhaer, op de Noordermarkt te Amster dam een begin gemaakt met het opvoeren van taferelen uit het kluchtspel „Warenar met de pot" van Hooft. Op een wagen met een eenvoudig décor werden deze frag menten onder grote belangstelling van het publiek ten tonele gevoerd. De „Oranje" Zaterdag in Amsterdam Het m.s. Oranje met 817 passagiers aan boord zal Zaterdagmorgen 24 Mei om 8 uur in IJmuiden aankomen. De ontscheping begint te Amsterdam om 13 uur. GELEIDELIJK WARMER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Heldere, vrij koude nacht. Overdag zonnig droog weer met opnieuw iets hogere temperaturen. In de namiddag in het Zuid-Oosten van het land tijde lijk enige wolkenvorming. Meest ma tige Oostelijke wind. 23 Mei: Zon op 4.36 uur, onder 20.37 uur Maan op 6.42 uur, onder 0.35 uur ■X000000Q00000000COQOXi000O0i»00(XX»000000>J8'00O30C«JO00OO

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1