De laatste editie der „Walviscourant" Van Weert Het Muiderslot bewaart de glorie uit de tijd van Hooft Belangrijke wedstrijd voor de Kennemers Beverwijk „Een man als jij...." DONDERDAG 22 MEI 1947 IJMUIDER COURANT DE THUISKOMST VAN DE WILLEM BARENDSZ Nummer 155 van de „Walviscourant' -een gestencilde uitgave, die de opvarenden van de Willem Barendsz op de hoogte van het wereldgebeuren moest houden, bevat in de „laatste editie" enige interessante gegevens over het verloop van de reis. We lezen er uit, dat tussen 17 December 1946, toen de jacht op de walvissen door de jager A.M. 5 geopend werd, en 8 April 1947, op welke datum de terugreis via Kaapstad werd aanvaard, in totaal 770 dieren ge vangen werden. Hiervan behoorden 401 tot de klasse der blauwe vinvissen, 354 tot. de gewone vinvissen en 15 tot de potvissen. We lezen er verder uit, dat het vaak „vin nig" koud was bij 2 graden onder nul, want de sterke poohvinden laten blijkbaar niet met zich spotten. In een overzichtje van de vangstperiode wordt herinnerd aan de eerste magere da gen, die de indruk gaven, dat er niet op de juiste plaats gevist werd. In de tweede helft van het seizoen verbeterde de op brengst echter aanmerkelijk. De doktoren W. H. Bierman en A. Mei- chior vertellen in het laatste nummer iets over de „ziekenboeg" en zij noemen het betreurenswaardig, dat er op de eerste mo derne Nederlandse walvisvaarder nog 16 lichte gevallen van scheurbuik voorkwa men. Een „weerpraatje" geeft voorts aar dige bijzonderheden over de koude tijdens de reis: op 27 Maart werd bijvoorbeeld de laagste temperatuur van -12 graden Celsius geregistreerd. De zon liet zich in het vangst- gebied in de Antarctis zelden zien: elke maand telde daar 20 tot 25 betrokken da gen. Logboek Het korte journaal, dat een aantal data vermeldt, kunnen wij niet in zijn geheel overnemen, maar de volgende „hoogtepun ten" geven toch een aardig beeld van het wel en wee van de Willem Barendsz. 1946: 7 December: Vliegtuigongeval in de Tafelbaai; 15 Dec.: De eerste ijsberg wordt gepasseerd; 24 Dec.: Kerstfeest. 1947: 9 Januari: De laatste twee jagers komen bij het moederschip aan. 14 Jan.: De eerste potvis wordt aan dek gehesen. 24 Babyuitzetten Van de artikelen die wij verkopen neemt Babygoed wel de voornaamste plaats in. Voor de a.s. moeder hebben wij géluk kig weer een ruime sortering in de meest courante artikelen. Ook hebben wij een aardig wiegledi- kant geheel bekleed voor 57.50. voor de Baby ANEGANG 46. HAARLEM Nieuwe kustvaarder voor Rotterdam Woensdagochtend had te Waterhuizen (Groningen) de te waterlating plaats van de „Bill-S", een kustvaarder, gebouwd voor rekening der Rotterdamse Kustvaart centrale. Dit is het eerste schip, dat in het Noorden van het land is gebouwd voor- Rotterdam; De coaster is de plaatsvervan ger van de vorige „Blll-S", die in de oor logsdagen door de Duitsers tot zinken werd gebracht. Het schip is groot 660 ton d.w. en uitgerust met een 500 pk Werkspoor- motor. De lengte is 59.50, breedte 8.50 en hoogte 3.40 m. Mevrouw Vos, echtgenote van de direc teur-generaal van de Scheepvaart ver richtte de traditionele handelingen. De heer A. C. Neleman sprak enkele woorden en bood alle arbeiders van de werf een Zo van de loopplank zo op de foto. Jan P. Strijbos, de bekende bioloog uit Heemstede moest natuurlijk even poseren I enveloppe met inhoud aan. voor onze fotograaf toen hij na zes lange maanden voor het eersc weer voet op Nederlandse bodem zette. Jan.: De tanker Nacella komt olie brengen en traan halen; 17 Maart: Topproductiedag van 1296 barrels; 18 Maart: De 10.000 ton wordt overschreden. 7 April: Het seizoen is ten einde, de jagers worden voor de reis naar Kaapstad gebunkerd. 3 Mei: Tweede „ontmoeting" met de evenaar; 12 Mei: Aan komst in Las Palmas; 21 Mei: Thuis. Van Gelder staakt fabricage van krantenpapier De fabricage van krantenpapier bij de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V. te Velsen is tengevolge van gebrek aan vol doende houtstof wederom gestaakt, even als dit in de eerste maanden van dit jaar net geval was. De productie van de cellulosefabrïeken gaat echter normaal door, daar hiertoe het nog aanwezige hout wordt gebezigd. Naar wij vernemen heeft het bedrijf een grote hoeveelheid houtstof aangekocht, Nieuwe lijn op Noord-Amerika Aan boord van het m.s. Robert Maersk van de Deense rederij A. P. Moller uit Kopen/hagen is Woensdagmiddag in tegen woordigheid van de directie van Phs. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf N.V. een nieuwe lijn op Noord-Amerika, de Maersk Line-Trans Atlantic Service geopend, met een speech van >mr. J. Kroese. Deze lijn zal veertien-daagse vaarten onderhouden tus sen New York, Baltimore, Philadelphia enerzijds en Rouaan, Antwerpen, Rotter dam anderzijds met de ..Robert Maersk", „Marikt Maersk", en „Gudrun Maersk", alle schepen van 4000 ton laadvermogen. Het continentale agentschap voor België en Nederland wordt waargenomen door Phs. van Ommeren's Scheepvaartbedrijf te Rotterdam. Men hoopt mettertijd meer schepen te kunnen inleggen en meer ha vens aan te doen. Onderlinge competitie D.C.D. In de hoofdklasse van de onderlinge competitie van D.C.IJ. is de stand van de kopgroep thans 1. C. Suijk 14^gesp. 24 pnt„ wordt verwacht. spoedig de eerste scheepslading 2. B. Dukel 14 gesp. 23 pnt., 3. Ligthart 15 gesp. 23 pnt. Met Artis als bestemming maakten acht pinguïns de lange reis op de Willem Ba rendsz mee. Een hunner wilde wel eens wat meer van ons land zien en werd daar toe graag door zijn oppasserin de ge legenheid gesteld. 0—3 1—3 0—2 2—2 Jubilerende politiemannen wonnen voetbaltournooi De feesten van de jubilerende politie- Cereniging zijn voortgezet met een voet baltournooi, dat gehouden werd op de terreinen van de R.K. Sportvereniging „Velsen". Hieraan, namen deel elftallen van de politie uit Amersfoort, Bussum, Deventer, Gouda, Haarlem, Den Haag, Zaandam en Velsen. De uislagen waren: HaarlemDeventer 11 (na verlenging 21) Den HaagVelsen GoudeZaandam 22 (na verlenging 23) BussumAmersfoort 04 HaarlemVelsen 03 ZaandamAmersfoort 04 DeventerDen Haag 50 GoudaBussum HaarlemZaandam .Eindstrijd: VelsenAmersfoort (na verlenging 32) le prijs Velsen (wisselbeker); 2e prijs Amersfoort; 3e prijs Zaandam; 4e prijs Haarlem. Damkampioenschap van Noordholland begint A.s. Zaterdag zal te Wormerveer het toumooi om het damkampioenschap van Noordholland beginnen. Dinsdagavond Werd de partij voor de eerste ronde Dukel La ros vooruit gespeeld. In een onregel matige opening miste Laros de kans de partij te winnen. Toen kon Dukel zich herstellen en deze drong met een stuk op ruit 12 door. De moeilijkheden waren groot. Laros gebruikte zéér veel tijd en toen nog 14 zetten in twee minuten ge speeld moesten worden, was het voor de omstanders duidelijk, dat hij de tijd moest overschrijden. Laros verloor op de klok. Jubileumwedstrijden van P.S.V. Bij de Zaterdag aan d e Kwekerslaan te Santpoort te spelen voetbalwedstrijd, komt de P.S.V. uit met het volgende elftal: N. Stet (Velsen). D. Haak (ex-Stormvo gels), C. Dekker (ex-Stormvogels), L. J. v. Woudenberg, F. v. Oostenbruggen, K. Groen (ex-Stormvogels), Wielinga (WIJ), J. v. Onselen, J. v. Bakkum, R. v. d. Heide, J. J. ftinaber (Velsen). De tegenpartij komt uit met: D. J. Jaket (ZFC), Van Dam ft Gooi), G. v. d. Bom (BFC), De Boeck (Wassenaar), Dor- land ft Gooi), De Groot (Haarlem), Hart man (Haarlem), J. Kat (ZFC), Westerink (Xerxes), H. v. d. Born (Hilversum), jLaan (Haarlem). De vorige Zondag leverde twee kam pioenen in ons rayon af: Kinheim en Vel sen 2. We wensen de betrokken clubs ge luk met dit resultaat en hopen, dat ze met evenveel succes uit de promotiewedstrij den zullen te voorschijn komen. Nu is het wachten nog op WE! De Wijk aan Zeeërs spelen op 2de Pinksterdag te gen IEV en we hebben zo'n vermoeden, dat deze ontmoeting hun wél twee winst punten zal opleveren. En dan is het wach ten op wat EHS tegen ASR zal doen. Voor de Kennemers wordt het een be langrijke 2de Pinkster-dag. Doordat de roodzwarten Zondag jl. zelf met 31 van Spartaan verloren de Amsterdammers kwamen daardoor definitief in veiligheid en de Alkmaarse Boys met 52 over HVC zegevierden, bezetten de Wijkers de laatste plaats, maarkunnen nog bo ven de Alkmaarders uit komen, als zij 2de Pinksterdag van RCH winnen. Onmogelijk is dit natuurlijk geenszins: Een kat in het nauw maakt nu eenmaal rare sprongen en voor R.C.H. ontbreekt natuurlijk elke prikkel. Mochten de Kennemers er onver hoopt niet in slagen te winnen, dan zou een gelijk spel toch altijd nog tot een be slissingswedstrijd leiden. FokkeWB is van weinig betekenis, zoals zoveel wedstrijden op het eind van het seizoen. We verwachten een kleine overwinning voor WB. VSV 2 trekt naar Hilversum 2. Het moet al raar gaan, als de verjongde ploeg der roodwitten niet minstens één punt rijker huiswaarts keert. Velsen 2 is aan zijn kampioenstitel ver plicht van ADW 2 te winnen en zal dat wel doen ook. VSV 3, dat de laatste tijd zo goed op dreef is, kan o.i. gemakkelijk van SNA 2 winnen. Kennemers 2 kan het vermoedelijk tegen Zandvoortmeeuwen 2 Engelse gasten komen Dinsdagochtend aan In tegenstelling met het vermelde in ons blad van gisteren kan worden mede gedeeld, dat de Engelse gasten niet Dins dagavond, maar Dinsdagmorgen arriveren. De officiële ontvangst geschiedt Dinsdag morgen half twaalf. J. H. Meure kampioen le klas In de strijd om het damkampioenschap van Haarlem en omstreken le klasse is de beslissing gevallen. De H.D.C.-er J. H. Meure won het kampioenschap. Tweede en derde plaats werden bezet door T. Dukel en Eising, die één punt minder be haalden. Jeugd voetbal-elftallen speelden proef Onder grote belangstelling werd gister avond op het terrein van VSV een proef- 'vedstrijd gehouden tussen twee jeugd- elftaïlen. Gesteund door de wind was eerst het B-elftal, waarin o.a. de spelers van Stormvogels, van den Oever en Venus wa ren opgesteld en Jantje Snoeks als een kabouter tussen zijn medespelers en te genstanders huppelde, het meest in de aanval. De verdediging van A weerde zich echter lang niet slecht, doch kon toch niet voorkomen, dat Staal en Snoeks voor een voorsprong van 20 zorgden- Na de rust nam het A-elftal geruimen tijd het spel in handen en moest het ach tertrio van B herhaaldelijk in actie ko men. Vooral de vleugel Kramer-de Graaf was gevaarlijk. Lindenberg met twee doel punten en De Graaf zorgden voor een voorsprong van 32. Een kogel van Kra mer kwam tegen de paal. Liep het hier doelman Rademakers even mee, voor het overige kan gezegd worden, dat hij zich kranig weerde. Tegen het einde raakte liet spel weer meer verdeeld en slaagde Snoeks er in de partijen op gelijke voet te bren- gen. (33). niet bolwerken. Kennemers 3 krijgt het !*.:et het derde elftal der Zandvoorters aan de stok. Eén punt levert deze ontmoeting de Wij kers vast wel op! Groenten naar Duitsland Na 1 Juni zal het Nederland weer toe gestaan zijn verse groenten aan de Britse en Amerikaanse bezettingslegers te leveren. Er is: tussen Nederlandse en Brits-Ameri kaanse autoriteiten een desbetreffende overeenkomst gesloten. Arbeider kreeg hete teer in het gelaat In de buizengieterij van de Hoogovens kreeg Dinsdagavond de handlanger J. P. Kroon uit Haarlem bij het omvallen van een teeilbak de hete teer in het gelaat. Met brandwonden aan de onderkant van zijn gelaat werd Kroon naar het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk vervoerd, Voorzichtigheid blijft geboden op het strand Enige tijd geleden meldden wij, dat het strand tussen IJmuiden en Zandvoort vrij is gegeven zodat ook het Bloemendaalse strand weer in orde gemaakt kan worden, om deze zomer de badgasten te ontvan- gen. Om alle misverstanden te voorkomen zij nog medegedeeld, dat de Mijnoprui- mingsdienst weliswaar het strand mijnen- vrij gemaakt heeft, maar dat achterge bleven explosiva nog een gevaar kunnen opleveren. Bovendien wordt in de duinen bij IJmuiden nog geregeld munitie opge blazen, zodat het bezoek aan dat deel van het Noordzeestrand op sommige dagen zelfs geheel verboden is. De Mijnopruimingsdienst is thans bezig met het in „tweede ronde" nazoeken van het strand. MARKTBERICHT VAN WOENSDAG Aangevoerd werden 70 kisten tarbot en tong. 230 kisten schol, 25 kisten schar, totaal kisten. Prijzen: grote schol f34, middelschol f34— f 33, zei-schol f 24, kleine schol III f 15, bot f 25 f ló'. alles per 50 kg., grote tong f 1.74—f 1,58, middeltong f 1,64f 1,52, kleinmiddel tong f 1,54, kleine tong n f0,88, tarbot I f 1,48f 1,10, alles per kg. Besommingen: Kustvissers: IJM 52 f5750, IJM 343 f640. IJM 310 f130, IJM 241 f 600. IJM 231 f56, IJM 202 f312, IJM 237 f184, IJM 207 f530, KW 190 f 270. UK 161 f257, UK 143 f 600, UK 142 f810, UK 85 f 390. UK 90 f 280, UK 114 f 370. HD 64 f 1390, HD 131 f 520, IJM 239 108, IJM 249 f 470, WR 116 f84, UK 53 f 990. VERGADERING PARTIJ VAN DE ARBEID. De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid houdt Donderdagavond in het clubgebouw „Kindervreugd" een leden vergadering. In deze bijeenkomst zal een beschou wing worden gehouden over de nota van minister Lieftinck; de heer A. Langkem- per zal verslag uitbrengen over het eer ste congres. Voorts zullen nog andere be langrijke zaken worden besproken. De Blindenbond houdt een kunst-avond De Nederlandse Blindenbond organiseert Vrijdag 30 Mei a.s. in het Kennemer Thea ter te Beverwijk een propaganda-kunst- avond, waaraan medewerking verlenen mej. Gusta v. d. Heyden, viool; Joh. Sieg- tenhorst, piano; Joh. v. d. Berg, spreker declamator en het Doopsgezind Gemengd Zangkoor onder leiding van de heer H. van Dijk. In het comité van aanbeveling hebben vele vooraanstaande personen zitting ge nomen, o.a. burgemeester mr. H. J. J. Scholtens. bijna alle Beverwijkse dokters en predikanten en voorts de heren ir. R. A. J. Snethlage, ir. A. H. Ingen Housz, ir. J. H. Felders en jhr. H. BoreeL VI ET EEN MODERN VERVOERMIDDEL de autobus naderen wij het Muiden en in de verte zien wij de torens en kantelen van het Muiderslot hoog boven de omgeving uitsteken en haar beheersen. Uitdrukking van de macht die daar eeuwen lang werd uitgeoefend. De slotbrug ligt neer en wij treden door de hoge poort met zijn zware muren en spotseling wanen wij ons terug in een lang vervlogen tijd. Het verwondert ons eigenlijk dat de kasteel heer ons niet begroet, maar een 20ste eeuw- se heer, die ons overigens met de hoofsheid van een 17de eeuwer rondleidt door de zalen en vertrekken van het middeleeuwse slot., dat enige maanden lang (tot eind Augustus) de Hooft-tentoonstelling zal her bergen, die daar door het nationale herden kingscomité is georganiseerd onder de titel „Hooft en zijn tijd". Uit de verzamelingen van het Rijksmu seum te Amsterdam en van de Universi teitbibliotheek aldaar zijn de voorwerpen gekozen, die, met zorg gerangschikt, een beeld geven van de sfeer, waarin de drost van Muiden gedurende bijna 40 jaren heeft geleefd en waarin hij zijn geleerde en kunstzinnige vriendenschaar ontving. Bij de inrichting van de tentoonstelling heeft men zich niet gericht naar de smaak van het moderne publiek, maar men heeft ge tracht alles bijeen te brengen, wat de tijd genoten van Hooft bij een bezoek aan de Muiderkring te aanschouwen kregen. Dwalende door de vertrekken met hun prachtige betimmeringen en gebeeldhouw de schouwen, vinden wij het vertrek, waar Hooft zijn onsterfelijke gedichten, zijn his toriën en zijn drama's heeft geschreven met zijn duidelijk leesbaar, bijna gecalli- grafeerd handschrift. Wij zien het bureau tje, waaraan de dichter, volgens de ge woonte van zijn tijfl, staande zijn werk ver richtte. Van de muren zien de schrijver en zijn vrienden Vondel, Barlaeus, Huygens en De Groot zwijgend naar de indringers. In de slaapkamer staat het grote hemel bed, waarin de baljuw van het Gooiland na gedane arbeid zijn leden strekte. Aan de muren kijken een allegorisch schilderij van Goltzius en portretten van Wittewaal toe op de spaarzame overige meu belen. Het naastgelegen vertrek was de logeerkamer, waar Hooft zijn liefste gasten liet verblijven en waar men uit de kleine schietgat-vensters een uitzicht heeft, dat een Van Goyen direct tot een schilderij zou inspireren. In de vroegere kapel zijn de schrifturen van de voor 300 jaar overleden dichter verzameld: het manuscript van „De Nederlandsche Historiën" en van de bio grafie van Hendrik van Navarre, Hendrik de Grote. Wij vinden er de adelbrieven, die Hooft I in 1639 van Lodewijk XIII ontving, wij zien er nagenoeg alle eerste uitgaven van de volledige werken en onder het schild met het devies en blazoen van de kamer „In liefd' bloeijende", prenten van de eer ste schouwburg, van de academie van Cos- ter en van de „doorluchtige schole", het Stheneum Illustre. Verdere documenten treffen wij aan in de torenkamer, waar tegenover het raam het vollemaansgezicht van Hooffs opvolger Bicker ons aanstaart van het doek van Van der Helst, recht tegenover het fijnbesneden gelaat van Hugo de Groot. In de wapenkamer staan de kurassen en harnassen, de speren en spiezen, de haak bussen en schietgeweren, hangen de prach tige verluchte schilden en liggen de stenen kanonskogels, die in Ho oft's tijd dienden voor de uitrusting van de in het slot ge legerde soldaten. De keuken zou menige moderne huis vrouw doen watertanden met haar uitge strektheid, maar de hulpmiddelen zouden haar minder goed bevallen. Het water moet opgehaald worden uit een diepe put, het vuur in de schouw zou haar tranen en hoofdpijn bezorgen en denkelijk zou zij een electrisch fornuis prefereren boven het braadspit, dat met eindeloos geduld ge draaid moest worden. In deze week, die gewijd is aan de her denking van Hooft, is het Muiderslot zen belangrijk aanknopingspunt voor de geschiedenis van Hooft's dagen. Dit artikel geeft een beschrijving van het slot zoals het thans is. Tenslotte komen wij in de grote ridder zaal, de plaats waar de Muiderkring zijn bijeenkomsten hield. Aan de zijmuur, le vensgroot, de portretten van de beste vriend van Hooft: Reael en zijn vrouw. Een immense tafel in het midden, enige schit terend gebeeldhouwde kasten aan de wan den, stoelen met rechte ruggen, een gobe lin hier en daar: statig en voornaam was de omgeving van de grote vertegenwoordi ger van de renaissance in Nederland. Ten behoeve van de gasten, die in deze zomermaanden een bezoek aan het slot zullen brengen, is op de binnenplaats en in de kelder een geheel in stijl gehouden taveerne ingericht, waar men terug kan denken aan de grote dagen van het „hoge huis te Muiden". „Te Muiden was de ware helioon en Hooft, apol op 't hooge slot gezeten dien gulden tijdt most Holland nooit vergeten". Jamboree-tentoonstelling in Haarlem Ter gelegenheid van het l2i/2 jar;0 staan van de stam Benoit-Labre dfrv tholieke Padvindersbeweging zal va' 7 terdagmiddag tot en met het Triniteitslyceum aan de ZijwT'10 Jamboree-tentoonstelling gehouden „Met demonstreren wordt Duitsland niet gered" In een gezamenlijke verklaring hebben de Britse militaire gouverneur in Duitsland maarschalk Douglas en de Amerikaanse militaire gouverneur, generaal Clay, te kennen gegeven, c^at het „nutteloos en kin derachtig" is de geallieerden verantwoor delijk te stellen voor de ontberingen, die de Duitsers op het ogenblik lijden. Het herstel van Duitsland eist meer dan pogingen der geallieerden. De militaire gouverneurs ver wijten de Duitse politieke leiders, dat zij in uren, dat er gewerkt moest worden, demon straties doen plaats hebben. Dit kan niet de minste invloed hebben op de voedsel toestand tenzij een nadelige. De verklaring zegt verder, dat geheel West-Europa tengevolge van de oorlog op rantsoenen leeft, die niet veel beter zijn dan de Duitse. Ons nieuwe feuilleton De roman „Een man als jijis een in 1946 bekroond verhaal van de Zwit serse schrijfster Bettina Meyenberg. De hoofdpersonen zijn een jong Noors meisje, door de oorlog verdreven naar Zweden, en een Zweed, die zij van spionnage verdenkt, maar op wie zij ondanks zichzelf verliefd wordt. Zij loopt gevaar verwikkeld te raken in de intriges van de vijfde colonne en is er zich niet van bewust, dat zij voortdurend beschermd wordt door de man, die zij liefheeft. Zij van haar kant verkeert in een voort durende tweestrijd tussen haar geweten en haar liefde, die haar door de samen loop van omstandigheden willoos maakt. Het verhaal speelt zich gedeeltelijk af in artistieke kringen, gedeeltelijk op de „Julienborg"een oud riddergoed bij Stockholm. „Een man als jij...." is geen oorlogs historie, maar een liefdesverhaal, waar in slechts de oorlogshandelingen, die onmiddellijk met het verhaal te maken hebben, worden vermeld. den. De bedoeling is de bezoeker^ druk te geven van de internationale van de beweging van Baden Poweiw het bijzonder wijdt de expositie aands aan de jamboree, waarbij een t53?f wordt geworpen op die van I937 in v gelenzang: ook zal er te zien zijn Moisson binnenkort biedt, als daar taliWa* uit vele landen bijeen zijn. ^ozea In een der bovenzalen van het Lvc zullen over dag elk uur Engelse en 4 rikaanse verkennersfilms vertoond den, evenals de officiële film ovJ^f" Jamboree 1937. Op Zaterdag-, Zonda? Maadagavond worden bijeenkomsten 01 ouderen gehouden. Een Franse aalmW: nier zal iets vertellen over het verkennen in Frankrijk: acht lei.uc uit Rijssel zullen enige nummerTz'mge^ Jhr. mr. C. Feith overleden To 's-Gi-avenhage is in de ouaeraom iiaar overleden jhr. mr. c. Feith, die va tot 1933 secretaris-generaal van het denari 1!lt van Onderwijs, Kunsten en Wetenscha^l"16"1 geweest. ppen li Ook op sportgebied was jhr. Feith een bekende figuur. Na elf jaar voorzitter te T geweest van de Nederlandse Cricketbond bij in November 1945 als zodanig af bH 'v gelegenheid hij werd benoemd tot ere zitter. Hij Is ruim 44 jaren voorzitter wZÜL' van de Haagse Cricketclub. seweest Jhr. Feil'h heeft veel gedaan voor de <dimg van de cricketsport In ons land, verbrei. Als actief In de Kruppfabrieken te Essen is dezer dagen een der drie reuzenkanonnen, die een kaliber hadden van 80 cm en welke gebruikt werden bij het beleg van Sebastopol, vernietigd. De loop werd aan stukken gezaagd. Kermis en volksspelen voor geesteszieken Bijzondere dag in het Provinciaal Ziekenhuis Het Provinciaal Ziekenhuis bij Santpoort is te beschouwen als een gemeenschap. Daar wordt geleefd als in de dorpen en steden. Een kermis en volksspelen mogen dus op hun tijd niet ontbreken. Dat past de leiding reeds geruime tijd toe, want reeds vóór de oorlog v.-erd veel aandacht besteed aan ontspanning. Dat is Dins dag weer tot uiting gekomen tijdens volksspelen op het sportveld bij de inrich ting: Men zou kunnen spreken van een sportpark. Rond het veld zijn verhogingen aangelegd, waar toeschouwers een gemak kelijk zitje kunnen zoeken en waar zij in een prachtige entourage van groen een goed overzicht hebben. De ontspanning trok Dinsdagmiddag een bijzondere belangstelling. Onder de aan wezigen waren de deelnemers van het Na tionaal Congres voor de Geestelijke Volks gezondheid, die in Amsterdam vergaderen. Des morgens had dr. G. Kraus, geneesheer directeur van het Provinciaal Ziekenhuis een voordracht gehouden over de sociale behandeling van geesteszieken in inrich tingen. Tijdens hun bezoek in Santpoort hebben de deelnemers aan het congres kunnen waarnemen, met welk een ijver de patiënten óan de spelen deelnemen. Het begon met een opmars, waarbij de bezoekers een indruk kregen van de wijze, waarop in de inrichting aan ontspanning gedaan wordt. Keurig achter elkaar mar cheerden de leden van gymnastiekclub, zangkoor, wandelsportvereniging, voetbal elftal en de schaakclub, terwijl een accor deonist voor opgewekte muziek zorgde. Het programma bestond uit volksdansen, gym nastiek en spelen. De inrichting is ook een muziekcorps rijk, dat goed voor de dag komt. Opgewekte muziek werd ten gehore gebracht, die in deze rustige omgeving goed klonk. Voor de patiënten was het een gezellige dag. De deelnemers aan het congres hebben een goede indruk gekregen van de ont spanning op de inrichting en de ïnwonen- den hebben prettig feest gevierd, hetgeen ongetwijfeld een goede invloed op hen zal uitoefenen. Amerikaanse onderscheiding voor dr. ir. W. Hupkes De Amerikaanse militaire attaché, kolo nel Johnson, heeft in Den Haag aan dr. ir. W. Hupkes, oud-president-directeur der Nederlandse Spoorwegen en aan ser geant C. M. M. Koene van de Nederlandse strijdkrachten de onderscheiding „Medal of Freedom with silver palm" uitgereikt. Voorts ontvingen negentien leden van de Nederlandse strijdkrachten de Amerikaan se „Bronze Star Medal". Zij behoorden tpt het regiment stoottroepen Limburg, dat onder het negende Amerikaanse leger diende. cricketer blonk hij het meest uit als baW -In de bijna 40 jaar dat hij in de eerste kiJ kwam (1891/1930) scoorde hij meer dan 10000™ en twaalf honderden. Hij kwam 49 keer ln in^ nationale wedstrijden voor ons land uit De teraardebestelling geschiedt Vrijdag 53 om half twaalf op de begraafplaats Oud-Eik Duinen te 's-Gravenhagen. Spandoek van Modjokerto was fantasie Op de vragen van het Tweede-Kamer, lid de heer Goedhart in verband met on- aangenaamheden, welke veroorzaakt zou", den zijn door Nederlandse mariniers bii een bezoek, dat de Luitenant-Gouverneur. Generaal aan Modjokerto zou gebracht hebben, tijdens welk bezoek een groot spandoek op straat door mariniers opge hangen zou zijn dat de woorden bevatte „weg met staatsvijand no. 1 van Mook" heeft de minister van Overzeese Gebied;, delen geantwoord, dat blijkens mededeling van de Luitenant-Gouverneur-Generaal deze Modjokerto niet heeft bezocht en al- daar een spandoek, als bedoeld, niet is waargenomen. SCHEEPVAART N. S. M. Titus, 19 Mei van Trinidad a, Paramaribo. Svolder, 21 Mei te Amsterdam, Hydra, 18 Mei te Guanla. MIJ. NEDERLAND. v. d. Waal, 14 Mei Ie Lourenco Marques. Rotti, 21 Mei te R'dam. HOLL, AFRIKA LIJN Singkep, lfl Mei le Beira. Randfontein, 19 Mei van Mombassa naar Port Said. VINKE. Farmsum, 20 Mei Scilly gepasseerd Hilversum, 20 Mei te Rotterdam, Willem Ba rendsz, 21 Mei te Amsterdam, GROTE VAART. A'bbekeik, 19 Mei van Syd- ney naar Brisbane. Algenib, Buenos Aires- Antwerpen, pass. 20 Mei St. Vincent.. Algorab, 20 Mei van Paramaribo naar Bahda. Bacchus, Malaja—Rotterdam, 20 Mei van Gibraltar, Eem> dijk, 19 Mei van Philadelphia naar R'dam, Eg- mond, vermoedelijk 27 Mei van Montevideo le R'dam verwacht. Gainsville Victory, 17 Mel van New York naar R'dam. Hedel, Montreal- R'dam, 18 Mei van Quebec. Hilversum, 20 Mel van Sfax te Rotterdam, Madoera, 18 Mel van Calcutta naar Seattle. Radja, 19 Mei van New Orleans te New York. Rossum, 20 Mei van Dan* ziig te Rotterdam. Rotti, 20 Mei van Bombay te R'dam. Saginaw Victory, 28 Mei te R'dam ver wacht van New York. Sibajak, 20 Mei 17.15 van R'dam naar Batavia. Stad Arnhem, 20 Mei van Bilbao te IJmuiden. Stad Maassluis, 19 Mei van R'dam te Baltimore om te laden voor R'dam 0! A'dam. Stad Schiedam, 20 Mei van IJmuiden te Rotterdam. Straat Soenda, Rio de Janeiro- Durban, 18 Mei te Durban. Talang Akar. 19 Mei van Balik Papan naar Sydney. Thorbecki, ShanghaiRotterdam, 18 Mei te Manilla. Wes- terdam, R'dam—New York 20 Mei op 47' 07" N, en 29' 56" W. Alcinous, Batavia—A'dam, pas. Mei Kaap Bon. Alhena, R'dam—Baires, 21 Mei te Rio de Janeiro. Amstelstad. 20 Met van Antwerpen te New York. Amstelveen, 20 Mei van Casablanca naar Vlaardlngen. Coryda, Jl Mei van Curacao naar Las Piedras. Ena, Gent- Curagao, 20 Mei op 75 mijl ZW van Land's Era. Farmsum, New YorkAmsterdam, pass. 20 Me! Scilly. Macuba, 21 Mei van Curagao naar Enge land. Oranje. Batavia—A'dam via Southampton pass. 21 Mei Gibraltar. Poelau Lout. A'dam- Batavia, 21 Mei van Genua. Duivendljk, 19 Mei van San Francisco naar Vancouver. Delftdijk, Tacoma—R'dam. 19 Mei te Vancouver. Veer.dam, 21 Mei van New York naar Rotterdam. Aalsdijk. 20 Mei te New York van R'dam. Alkaid, 18 ME van Buenos Aires te Rosario. Delftland, A'dam —Buenos Adres 19 Mei te Santos. Eemdijk, 15 Mei te Baltimore van Philadelphia, Marinier, ParamariboA'dam, 17 Mei van Lissabon, Mar leen, ParamariboA'dam, 17 Mei van Lissabon. Noordam, wordt 23 Mei v.m. van New York te R'dam verwacht. KLEINE. VAART. Algrave, 21 Mei van Cadiz te Antwerpen. Ivan (Noor). 20 Mei van Oporto te Lissabon. Marietje Boehmer, 21 Mei van Oslo naar Lübeck. Omlandia, 20 Mei van Lissabon naar Oporto. Ponza, 20 Mei v. Lysekfl naar Rotterdam. Bernina, 20 Mei van Kopenha gen te Gothenburg. Glashaven, 19 Mei van Gothenburg naar R'dam. Ida, Gothenburg- Antwerpen, 19 Mei Brunsbuttel gepasseerd, Ko ningshaven, 20 Mei van Stockholm te Helsinki, Kijkduin, 20 Mei van Wismar te Delfzijl. Leu- vehaven, 21 Mei van Gothenburg te Antwerpen. Annegiena, 20 Mei va,n Hogenes te Utrecht. Bir mingham. 20 Mei van Goole naar Harllngen. Duiveland, 21 Mei van R'dam op de Tyne aan gekomen. Eems, 20 Mei van Rouen naar Lissa bon. Franka, 20 Mei van St. Raphael te Sfax. Libra. 19 Mei van Kilkeel te Teignmouth. Oud- Beijerland van Teignmouth naar Solvesboi?. pass. 18 Mei Dover. Omlandia, 19 Mei van Bouen te Lissabon. Van Brakel, 20 Mei van Randers naar Kopenhagen; Van Gelder, 20 Mei van Odense naar Wismar. Virgo, 20 Mei van Lysekl naar R'dam. Wim, 21 Mei van Nykjobin (WW naar Colchester. Zwerver, 21 Mei van Vlissingea te Delfzijl. SLEEPBEDRIJF. Ganges, met m.s, Blacx- prince van Fredeiikstad naar Antwerpen 21 Me Vlissingen gepasseerd. Te IJmuiden aangekomen. 20 Mei. Aangekomen: Jozef E. Johnson v»" Baltimore. Ceres van Berry Gvara. Olse van Pa rijs. Anna Gina van Haugeness. Stensness na Oxelösund (voor de H.O.). Stad Arnhem Bilbao (voor de H.O.). Linge van Gdynia, ut van Stockholm 20 Mei. Vertrokken: Stad Schiedam van H.O. naar R'dam. Greenfinch naar Londen. FWj" Nomikos naar Hampton Roads. Twee ders naar Halmstad. Berkelstroom naar hiL- Jantje Eppina naar Bohus. 21 Mei. Aangekomen: Gulborg van üolm. Willem Barendsz laatst van Kaapsta- Rönnskar van Londen (O. Binnenhaven). ='.v.- der van Antwerpen, Irwell van Goole. 21 Mei. Vertrokken: Benjamin CarpeDl, naar Norfolk. Harold A Wilson naar Hampra Roads, Twente naar Londea,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6