IJmuider Courant Auto s Arbeiders van gas- en stroombedrijven gaan „langzaam aan" naar staking Twee kolenbonnen aangewezen De bliksem sloeg in Nijmegens centrale Alles rustig in Buitenzorg De ministers hebben Indonesië verlaten Bewolkt met nu en dan regen Weerbericht 6le Jaargang No. 18640 gureaux: Keiuiemerlaan 154, Tel. Redactie en 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Adnun anroA Directeur-Hoofdredacteur 15054. Telefoon 10724. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 24 Mei 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ,«CHIEN hebt gU <ie Mi-uk, dat er ISSUii^ t >s Z1,n ais voor de M OT<SfmSchien zelfs meer. Welnu, verkeerd. De Koninklijke Ne- ,n'ITAutomobiel Club, kort en onwel- iE?nn?bekend als de Knac, heeft ons dat luiend»jerau haai. jaarl]jkse al_ judeluk doe ring, waarin de voorzitter gemene verg js getrokken tegen be- va opvattingen. Hij heeft ge- ÏÏSfctsommen, door het mo- .rkeer opgebraeht, in de grote put yer- loverkeer ps £en Bs van recht en dwSdis dat een belangrijk deel hier- biUrjkheid en uitbreiding van T, weecnnet en de bouw van bruggen en Èt' o wordt bestemd. Die enorme som- hrionen vijfenzeventig millioen per men belop Ofschoon het „personen- r zoals jhr. mr. J. Th. M. Smits nven hét noemt, maar vijftigduizend "telt jnplaats van honderdduizend ™s Lirlo" Van die vijftigduizend zijn tienduizend nieuw; de overige zijn beestjes van zeven- tot twaalfjarige IJ En dan wil de regering het in het oso brengen tot tweederden van het 1 „„riosse peil, aannemend dat het ove- rdé deel vóór de oorlog uitsluitend '1, toe-doeleinden diende. Die schatting- Inent de Knac-voorzitter willekeurig en te ime Bovendien wordt er geen rekening bij noo=' - i met de snelle toeneming van de Franse arbeidscrisis ingeluid Regering neemt besluit tot krachtige maatregelen Het eerste grote conflict tussen de regering en de vakverenigingen in Frankrijk is thans uitgebroken, als uitbarsting van de sinds de laatste regeringswijziging dreigende arbeidscrisis, die een gevolg is van oppositie tegen de loon- en prijspolitiek der rege- ring-Ramadier. De arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrijven hebben onder leiding van hun vakbond besloten tot een „langzaam-aan-actie", waardoor de gas- en stroom voorziening belangrijk zal worden verminderd. Woensdag zullen de arbeiders de ge hele dag staken. Een latere algehele staking zal afhangen van de ontwikkeling in andere bedrijfstakken, zo deelde de vakbond mede. Tevens is de eis tot loonsverhoging van 15 procent, die door de regering was afgewezen, verhoogd tot 23 procent. De Franse regering heeft krachtige tegenmaatregelen aangekondigd. Zij zal militairen te werk stellen in de bedreigde bedrijven en arbeiders requireren. FV zijn nog meer dingen op die vergade- Miae'i en tenslotte heeft men moties paneenomèn, die geenszins van een geknak- „mereiedoen blijken en een levenslustige "„voor bijvoeglijke naamwoorden wen Want er wordt in verklaard dat het bilUik rechtvaardig, redelijk, nuttig, no- i - en raadzaam" moet worden geacht, dat m groter deel van de opbrengsten van het „otorverkeer op de weg voor wegenbouw ,n weeenverbetering wordt bestemd. Ook wordt de mening uitgesproken, dat in drie ënhalf jaar tijds vijfenvijftig duizend nieu we wagens nodig zullen zijn als men in 1950 tweederden van het aantal en de kwaliteit vut het voor-oorlogse persomen-wagen- nsrlc wil bereiken. Het peil van 1940 was al laag in verhouding tot dat van andere landen. Misschien bestaat er kans op verwezen lijking van de wensen van de Knac nu er serieuze plannen zijn tot stichting van een Nederlandse automobiel-industrie. Het zal mij benieuwen wat daarvan terecht komt. Eenvoudig is zoiets allerminst. Behalve de fabrieksruimte zijn er machines en velerlei materialen voor nodig, die ingevoerd moe ten worden en een belangrijk vraagstuk lijkt het vinden van genoeg technisch ge schoold personeel, dat ten dele ook wel in gevoerd zal moeten worden. Afgezien van deze en andere vragen doet zich de over weging voor of het wel verstandig is, de reeds zo versnipperd#' Europese automobiel industrie uit te breiden met een nieuw on afhankelijk bestanddeel. Ligt dit in de lijn van de te verwachten toekomstige ontwik keling? Het lijkt moeilijk aanvaardbaar. Sommigen zullen de cijfers van de Knac omtrent ons gehalveerde personen-wagen park nauwelijks kunnen geloven. Er lijken zoveel auto's te zijn. Jawel, maar ieder is geneigd te oordelen naar hetgeen hij in zijn eigen omgeving ziet. Wij wonen hier in het Westen in het meest overbevolkte deel des lands, waar onze grootste vijf steden (Am sterdam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Haarlem) vlak bijeen liggen. Het auto verkeer is hier dus in hoge mate gecon centreerd. Als het aantal personenwagens voor het hele land de helft is in verhouding tot 1940 wil dat niet zeggen, dat hier in het Westen maar de helft rijdt. Misschien is het driekwart. Des te erger moet zich het tekort in de overige provincies doen ge voelen. Want bijna alle personenwagens dienen, evenals de vrachtwagens, in hoofd zaak voor arbeid. In het verhaaste tempo, waarin het zakenleven der twintigste eeuw zich nu eenmaal ontwikkeld heeft, wordt een tekort dus zwaar gevoeld en remt het het herstel van het economisch leven. Ik weet wel dat een aantal auto's kennelijk voor andere doeleinden gebezigd wordt, maar al valt dat velen op, daarom is het percentsgewijze nog niet belangrijk. Het overweegt niet. Het begrip „luxewagen", zoals wij dat dertig jaar geleden kenden, geldt eigenlijk niet meer en er zullen nau welijks meer auto's bestaan, die door hun eigenaars uitsluitend of zelfs in hoofdzaak voor pleziertochtjes gebruikt worden. In het algemeen is autorijden voor de eige naars van de auto's geen pleziertje meer, maar het gebruik van een snel vervoer middel bij hun werk. Het is met 'het gebruik van de auto gegaan zoals met dat van de fiets. Dat, gelijk uit de opgaven van de Knac Wijkt, er maar tienduizend nieuwe per sonen-wagens onder de vijftigduizend zijn, zal menigeen verbazen. Vaak krijgt men de mdruk dat het wemelt van nieuwe auto's. Dat komt door de opzichtigheid van de Amerikaanse wagens. De nieuwe Europea nen zien er even rustig en sober uit als vroeger, maar de Amerikanen met hun pompeuze carrosserie dringen zich voort durend aan het oog op. Dit maakt het voor de Knac evenmin makkelijk om de bena- ..Personen-wagen" inplaats van luxe- wagen aanvaard te krijgen als om de alge mene erkenning te verwerven, dat een eco nomisch doel bij uitbreiding van het auto mobilisme vooropstaat. Toch is dat zo. Toch De Franse gas- en electriciteitsbedrij ven zijn genationaliseerd, waardoor de regering gerechtigd is tot het nemen van bepaalde ordemaatregelen. De nog steeds geldende oorlog9wet geeft haar het recht, arbeiders voor deze bedrijven te require ren. Deze requirering zal waarschijnlijk Dinsdag ingaan, waartoe op een kabinets zitting is besloten. Een woordvoerder van de bond van arbeiders bij de gas- en electriciteits bedrijven verklaarde naar aanleiding van de beslissing van de regering tot requirering: „Het besluit van de rege ring maakt voor ons geen verschil. Wij hebben op alles gerekend en wij zullen doorgaan volgens ons plan tot het bittere einde". Later werd bericht, dat vertegenwoordi gers van de bond verzocht hadden om een onderhoud met minister-president Rama- dier. Deze had echter geweigerd en doen antwoorden, dat zij, wanneer zij iets te zeggen hadden, een onderhoud met La- coste, de minister van Industriële Pro ductie, konden aanvragen. Nog niets bekend over rantsoenverhoging Met ingang van 27 Mei zijn geldig ver klaard de bonnen 74 en 75 van de brand- stoffenkaart T.A. 707. Deze kaart wordt thans door de distributiediensten uitge reikt Op elk dezer bonnen zullen drie eenhe den vaste brandstoffen worden geleverd. Om te bereiken, dat de gezinnen voor de aanvang van het nieuwe stookseizoen over brandstoffen kunnen beschikken dient deze inlevering zo spoedig mogelijk bij de brandstoffenhandel te geschieden. Van officiële zijde legt men er de nadruk op, dat de handel niet uitsluitend kan worden bevoorraad met de meest gewenste huisbrandsoorten, doch slechts met die soorten, welke beschikbaar komen. Dit wil zeggen dat de handel genoodzaakt een gedeelte der toegewezen zes eenheden in door sommigen minder begeerde soor ten af te leveren. Men verlange dus van zijn handelaar geen prestaties, waartoe deze niet in staat is. Over de vooruitzichten van de huis brandvoorziening valt thans nog niets po sitiefs te zeggen. Er zijn echter geen tekenen, die wijzen op toekenning van een hoger rantsoen dan dat voor de afgelopen winter- Voor hen, die om enigerlei reden niet in het bezit zijn van bon 72 van de oude brandstoffenkaart, zal in de loop van Juni een regeling be kend worden gemaakt. Vijf meesters terug Vijf kostbare schilderijen die door de Duitsers in Nederland werden geroofd, zijn teruggevonden in het bureau van de Amerikaanse militaire gouverneur in Ber lijn, Lucius Clay. Deze heeft onmiddellijke terugzending naar Nederland gelast, nadat de identiteit der schilderijen was komen vast te staan. Nieuwe Albanese aanklacht Generaal Enver Hodja. minister-presi dent van Albanië, heeft in een telegram aan Trygve Lie, secretaris-generaal der UNO, geprotesteerd tegen „de agressieve uitdagingen van drie Griekse vliegtuigen, die Woensdag over Albanees grondgebied zijn gevlogen, tengevolge waarvan twee personen gedood en acht gewond werden", aldus meldt 'het Joegoslavische nieuws bureau Tanjug uit Tirana. De minister-president heeft de chefs der staven van leger, vloot en luchtmacht uitgenodigd bij een kabinetsvergadering, waarop maatregelen in verband met de toestand in het gas- en electriciteitsbedrijf besproken zullen worden. In kabinetskringen neemt men aan, dat het grootste deel van de arbeiders de re gering zal gehoorzamen. Groot deel van Gelderland zonder stroom Vrijdagavond omstreeks kwart over tien is tijdens een kort doch hevig onweer de centrale van de Provinciale Gelderse Elcc- triciteitsmaatschappij aan de Weurtseweg te Nijmegen door de bliksem getroffen, waardoor zij buiten bedrijf werd gesteld. Behalve de stad Nijmegen kwam ook een groot gedeelte van de provincie Gelderland zonder stroom. Zij, die de blikseminslag hebben waar genomen, zagen een groot blauw vuur bo ven de centrale. Vermoedelijk zijn tenge volge van de inslag enige verbindingen ge smolten. Er deden zich geen persoonlijke onge vallen voor. Men hoopt het defect in de loop van van daag te herstellen. Jhr. De Ceer in cassatie Naar wij vernemen zal jhr. mr. D. J. de Geer beroep in cassatie aantekenen tegen het door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam over hem uitgesproken vonnis. Een bergingsexpeditie in de Australische woestenij Overblijfselen van neerge storte Dakota meegebracht Na een gevaarlijke expeditie van twee weken door bergachtig en moerassig land zijn vier Australische kolonisten en drie manschappen van de Nederlands-Indische luchtmacht uit Batavia in Katherine, in Noord-Australië, teruggekeerd met een vracht geborgen goederen van de Neder landse Dakota, die op 25 Maart ongeveer 55 mijl ten Noord-Oosten van Katherine verongelukte. De vracht bevat overblijf selen van het vliegtuig, belangrijke delen van de motoren, luohtmeetinstrumenten, gereedschap en dynamo's en heeft een waarde van verscheidene duizenden pon den. De expeditie, die geleid werd door een jong veedrijver, genaamd Peter Eveleigh, heeft een harde en hongerige tijd gehad, omdat het huidige tekort aan meel en de rantsoenering van brood in die Noordelijke streek hun slechts kleine rantsoenen liet. Zij maakten de tocht in een drietons truck en hadden vijf dagen nodig om 127 mijl af te leggen. De Nederlandse leden van de groep waren luitenant Van der Ville en twee mecaniciens. Er zijn zoveel mogelijk instrumenten van het vliegtuig mee terug gebracht en de Nederlandse autoriteiten te Brisbane hebben medegedeeld, dat geen verdere bergingspogingen zullen worden onder nomen. Openbare executie van Belgische Gestapo-lieden Hedenmorgen tussen 5 en 6 uur zijn elf Belgische leden van de gestapo in de cita del van Namen gefusilleerd. De jongsfe was 25, de oudste 54 jaar oud. Meer dan 2000 mensen woonden de executie bij. Het woord is aan. La Bruyère: Weinig karakter is nodig voor beleefdheid in manierenveel voor beleefdheid des geestes. Bij een studentenfeest in Florence hadden de deelnemers zich gekleed in Middel eeuwse costuums. De anachronismen waren daarbij niet van de lucht: Deze Middel eeuwers op moderne politiemotor fietsen vormden een onderdeel van de optocht, die talrijke Maaltjes toonde van de studentikose luchthartigheidwaarmede het grijze verleden gekoppeld werd aan moderne verschijnselen. Actie der Pasoendan bedoeld als stap naar de vorming van een Soendanese staat is 'het nodig dat de 40.000 oude wagens ver- vangen werden, die veel te duur in het ge- wuik zijn. En aan wegenverbetering moet neel veel worden gedaan. België, Engeland en Frankrijk spreken Afrikaans De besprekingen inzake Afrikaanse lcwes- Pe® tussan België, Frankrijk en Groot-Brit- ï\sinds 20 Md- te Parijs zijn ge- woil uben tot een overeenkomst geleid beschouwd wordt als een volledig succes van grote betekenis, en Britse woordvoerder verklaarde, dat samenwerking tot gevolg zal hebben, dat L daard in §eheel Afrika bezui- kins - ara omhoog gaat. De samenwer- striM' de voedselvoorziening, de be- Yan ziekten onder mensen en vee, Sen e™mg Van gewassen, arbeidsregelin- dafriÜ een secretariaat te stichten, woordig 'anden in Afrika zal vertegen- van Groesbeek bij Nijmegen zijn vonden ',:en fanalen en vliegtuigbommen ge- Amerikaan!r0Y1der zloh een zeer Sroot aantal Vindt vliegtuigbommen van 250 kg. be- Over de verrassende manoeuvre der Pasoendan-partij in Buitenzorg, die in de vroege ochtend van 23 Mei plaats had, weet APF nog het volgende te melden: In de vroege ochtenduren bezetten on geveer vijfhonderd leden van de Pasoen- danpartij de voornaamste republikeinse regeringsgebouwen en om tien uur was de actie ten einde. Nederlandse troepen zijn op geen enkele wijze tussenbeide gekomen en de vanwege het republikeinse ministe rie van Voorlichting uitgegeven verkla ring, dat deze staatsgreep het werk van de Nederlanders was, is van iedere grond ontbloot. De republikeinse burgemeester en resident van Buitenzorg hebben zich eigener beweging onder bescherming van de Nederlandse troepen gesteld- Tijdens de staatsgreep is geen schot gelost en zijn geen slachtoffers gevallen. Te Buitenzorg was het gisteravond rustig, meldt Reuter, daar Neder landse soldaten de wacht betrokken hadden bij alle openbare gebouwen. De stad waclxt op de beslissing van Ba tavia, wie het bestuur over de zestig duizend inwoners zal uitoefenen. In de tussentijd zullen de republikeinse functionarissen en de Soendanezen zich neerleggen bij de maatregelen, die de Nederlandse commandant ter handhaving van orde en rust heeft genomen. De leider der Pasoendan, mr. Koestomo heeft verklaard, dat de actie te Buitenzorg bedoeld was als stap bij de vorming van een Soenda nese staat, die geheel West-Java om vat. Himmlers handlanger gearresteerd Het Münchense blad „der Mittag" meldt de arrestatie van Heinrich Himmlers voor malige chef-adjudant S.S. brigade-generaal Erich Neumann. Volgens dit blad is Neu mann op een boerdery nahy Kirch Weidach gearresteerd, waar hij werkte onder een valse naam. Hij was chef van de Sicher- heitspolizei in Nederland en België lydens dc Duitse bezetting en verdedigde later Neurenberg tegen do Amerikaanse troe pen. „Der Mittag" vertelt, dat Neumann tij dens de slag om Neurenberg bevel gaf Duitse legerdeserteurs met een tussen ruimte van dertig meter langs de grote verkeersweg aan palen op te hangen, dit als afschrikwekkend voorbeeld voor andere deserteurs. Ook zou hij zijn eigen chauffeur, die vele jaren in zijn dienst was geweest, doodgeschoten hebben even voordat hij zijn schuilplaats in Kirch Weidach bereikte. Autoriteiten te Dachau, belast met de behandeling van oorlogsmisdaden, droe gen gisteren nog geen kennis van Neu mann's arrestatie. (U. Pr.) FRANSE NATIONALE VERGADERING KEURT LENING VAN WERELDBANK GOED. De Franse Nationale Vergadering heeft met algemene stemmen haar goedkeuring gehecht aan de lening van 250.000.000 dol lar, die de wereldbank aan Frankrijk wil verstrekken. Verklaring over het doel van hun verblijf over zee Over het aantal leden van de Pasoen dan-partij, dat aan de staatsgreep heëft deelgenomen, variëren de schattingen van 250 tot 1500- Heden zullen de Nederlandse legerautoriteiten trachten een normaal bestuur te vestigen. Voorlopig hebben zij de leiding in de stad op zich genomen. Geen rood-wit. De Partai Rakjat Pasoendan heeft in een verzoekschrift aan de luitenant-gou verneur-generaal verzocht het uitsteken van rood-witte vlaggen in de Nederlandse gebieden van West-Java te verbieden. Als motief hiervoor wordt opgegeven, dat het rood-wit in de door Nederlandse strijd krachten bezette gebieden, waar volgens het verzoekschrift, de bevolking meren deels achter de Pasoendan-beweging staat, aanleiding zou kunnen geven tot versto ring van rust en orde. Uitgeleide gedaan door de hoogste auto riteiten zijn de ministers Beel en Jonkman Vrijdagmiddag om 15 uur Java-tijd per Dakota naar Singapore vertrokken. Van republikeinse zijde was ter uitgeleide aan wezig dr. Ali Boediardjo, secretaris van de Indonesische delegatie. De betekenis der reis. ANP meldt uit Den Haag, dat „van be voegde zijde" het volgende is medegedeeld: „Het is waarschijnlijk onvermijdelijk, dat de reis van de minister-president en de minister van Overzeese Gebiedsdelen aan leiding geeft tot het verspreiden van tal rijke verwarringwekkende berichten. In dit verband wordt het volgende categorisch van bevoegde zijde verklaard. Ten eerste: Het is nimmer de bedoeling van de minister-president en de minister van Overzeese Gebiedsdelen geweest om tij dens hun verblijf in Nederlands-Indië enig besluit vam ingrijpende aard. te nemen. Het doel hunner reis was oriënterend en be oogde daarnevens met de Commissie-gene raal en luitenant-gouverneur-generaal en andere autoriteiten, Nederlandse zowel als Indonesische, in persoonlijk contact te tre den. Ten tweede: Na de terugkeer van de mi- Amerikaanse tanker in brand De 10.000 ton metende Amerikaanse tankboot „New Hall Hills" is op de ver raderlijke klippen bij de Goodwinbanks aan de Engelse kust in moeilijkheden ge raakt. Uit radioseinen is op te maken dat het sohip brandt. Op het lichtschip van Deal heeft men explosies gehoord. De mist verhinderde echter het uitzicht. De red dingboot van Hampstead is uitgevaren om te trachten de bemanning op te pikken, die in de boten is gegaan. HET WEER MET PINKSTEREN: Lady Mountbatten, de vrouw van de onderkoning van Voor-Indië, kreeg tijdens haar recent verblijf in Engeland een clarinet cadeau van een voormalig krijgsgevangene. Deze had het instrument clandestien in een Japans kamp vervaardigd van Japanse materialen, die hij machtig kon worden. Lady Mountbatten, beschermvrouwe van een Britse vereniging van oud-krijgsgevangenen-, nam het geschenk dankbaar in ontvangst en probeerde zelfs of zij er een melodie aan ontlokken kon Plaatselijk onweer Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Aan het begin van deze week ontwik kelde zich over Scandinavië een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat zich uit strekte over de Noordzee en de Britse eilanden tot over het zeegebied nabij de Azoren. Ook in ons land steeg de lucht druk tijdelijk tot boven 1025 milibar (769 mm.). Noord-Oostelijke winden transporteerden betrekkelijk droge lucht naar onze omgeving en in het grootste gedeelte van het land kwamen enkele zon nige dagen voor. De temperatuur werd daarbij elke dag wat hoger. De laatste dagen echter begon de luchtdruk over Frankrijk en de Britse eilanden regelmatig te dalen, terwijl ook ten Noorden van de Alpen de barometers naar beneden gingen. Er vormde zich langzamerhand een vlak lagedrukgebied over Midden-Frankrijk, dat zich geleidelijk naar onze omgeving uitbreidt. Tevens naderden op de Atlanti sche Oceaan enkele storingen, waardoor de luchtdruk in het zeegebied ten Zuid westen van Ierland nog verder naar be neden gaat. Het zonnige weer kwam dan ook reeds in de loop van Vrijdag ten einde. In Noord-Frankrijk ontwikkelden zich ver spreide buien, hier en daar vergezeld van onweer, die langzaam in Noordelijke rich ting trokken. We kunnen over het weer met de Pinksterdagen dan ook niet opti mistisch zijn. De afbraak van het hogedrukgebied gaat in onze omgeving nog steeds voort en de frontensystemen van de Oceaandepressies dringen op naar het continent gevolgd door wat koelere lucht. De weg van deze Oceaan-depressies is in de richting van IJsland en Scandinavië versperd door de daar nog steeds aanwezige brug van hoge luchtdruk, die over Scandinavië aan ver zwakking onderhevig is, maar die bij IJs- land nog enige versterking ondergaat. De depressies moeten zich dan ook recht streeks naar het Oosten bewegen in de richting van West-Frankrijk en Zuid- Engeland. Gerekend mag dan ook worden op vrij veel bewolking met nu en dan regenbuien, plaatselijk vergezeld van on weer, afgewisseld door tijdelijke opkla ringen. De wind wordt daarbij variabel, zowel van kracht als van richting. De tempera, tuur gaat niet verder meer naar boven, doch zal integendeel later wat lager wor den, vooral aan de kust. Welk aantal kinderen is ideaal? Het Franse instituut voor opinie-onder zoek heeft de resultaten bekend gemaakt van een onderzoek, dat tegelijkertijd in de V.S., Canada, Engeland, Frankrijk en Nederland werd gehouden. De vraag luidde: wat is volgens uw mening het ideale aantal kinderen voor een gezin? Wat Nederland betreft werd als volgt geantwoord: één kind, 2 procent; twee kinderen, 21 procent; drie, 23 procent; vier, 23 procent; vijf 10 procent; zes 11 procent; twee procent had geen mening. Drie pro cent wilde in het geheel geen kinderen. In de V.S. wilde het grootste aantal personen vier kinderen, in Engeland twee, in Canada vier en in Frankrijk drie kin deren. INLICHTINGEN GEVRAAGD OVER EEN N.S.B.-WETHOUDER. Het Hoofd van Politieke Recherche te Haarlem verzoekt een ieder, die inlichtin gen kan verstrekken omtrent de gedra gingen gedurende de bezettingsjaren van de voormalige N.S.B.-wethouder der ge meente Velsen, P. C. Kok, deze schrifte lijk te berichten aan het Hoofdbureau der Politieke Recherche Afdeling Haarlem, Fonteinlaan 3, te Haarlem, dan wel mon deling te verstrekken aan het Afdelings bureau, dat gevestigd is Meervlietstraat 4 te Velsen- nisters zullen zij hun indrukken aanstonds aan het kabinet mededelen. Ten derde: Eventuele besluiten zullen uiteraard niet worden genomen voor het hierboven bedoelde overleg heeft plaats gevonden. Berichten, die hierop vooruit lopen kunnen niet anders dan een specula tief karakter dragen." Vrijdagavond zijn de ministers Beel en Jonkman per vliegtuig uit Batavia te Sin gapore gearriveerd. Zij zijn de gast van de gouverneur-generaal Malcolm MacDonald. Vrijheid van voorlichting eist waarheidsliefde Na een heftige discussie in de subcom missie der UNO voor vrijheid van pers heeft de Russische afgevaardigde te ken nen gegeven, dat onder een „bona fide" correspondent dient te worden verstaan een correspondent, wiens berichten waar heidsgetrouw zijn. Dit moet worden ge- eist van verslaggevers, die internationale conferenties verslaan. Bij het lezen van een verslag over de Parijse vredesconfe rentie had de afgevaardigde eens de in druk gekregen, dat de oorlog nog aan de gang was. Tijdens de bespreking van de toelating en bewegingsvrijheid van bona fide cor respondenten zeide de Russische afgevaar digde, dat een uitspraak op dat punt de souvereine rechten van de landen zou raken. De subcommissie, die zich bezighoudt met het opstellen van een ontwerp-agenda voor de wereldconferentie over vrijheid van voorlichting, besloot als eerste punt daarop te plaatsen de faciliteit bij toe lating, verblijf en bewegingsvrijheid van erkende verslaggevers. Engeland zou inlijving der Baltische staten „de jure" erkennen Agence France Presse deelt mee, dat de regering van Groot-Brittannië de inlijving der Baltische staten bij de Sovjet-Unie eerlang de jure zou erkennen. Het ANP heeft te Londen geen bevesti ging kunnen krijgen van het door Agence France Presse verspreide bericht. Wel is bekend, dat de kwestie van de er kenning de jure door Groot-Brittannië ten aanzien van de inlijving der Baltische landen bij de Sovjet-Unie Vrijdagmiddag in het Britse Lagerhuis'ter sprake is ge weest. Van conservatieve zijde werd de rege ring aangevallen wegens het erkennen de facto van genoemde inlijving, waarop de onderminister van Buitenlandse Zaken, Mayhew, antwoordde, dat Groot-Brittan nië de enig mogelijke redelijke houding had aangenomen. De jure had de erken ning niet plaats gehad, maar Mayhew kon „geen verzekering geven, dat het nooit ge beuren zou". In BerlUn heeft de ondertekening plaats ge had van een handelsovereenkomst tussen Neder land en de Sovjetzóne ln Duitsland, welke be trekking heeft op een goederenruil ter waarde van 25 millioen gulden. WISSELEND WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke opklarin gen. Voornamelijk in de namiddag en kele regenbuien, hier en daar met on weer. Aanvankelijk weinig wind. later echter toenemend in de kuststrook tijdelijk vrij krachtig en ruimend van Zuid-Oostelijke naar Zuid-Weste lijke richtingen, waarbij enige daling van temperatuur optreedt. 25 Mei: 4.34 uur, onder 20.40 uur 9.16 uur. onder 1.20 uur 26 Mei: 4.33 uur. onder 20.42 uur 10.42 uur. onder 1.52 uur 27 Mei: 4.32 uur onder 20.43 uur 12.06 uur. onder 2 14 uur (Eerste kwartier) Zon op Maan op Zon op Maan op Zon op Maan op

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1