pe spoorlijn Den Haag-Rotterdam bestaat weldra 100 jaar Honderdste schip met repatriërenden komt 27 Mei in Rotterdam aan Internationale Kamer van Koophandel vergadert Visserij-Snufjes r? A TFROAG 24 MEI 1947 IJMUIDER COURANT pe aanleg stuitte op vele moeilijkheden - thans rijden er tientallen treinen per dag ^„„merkend voor het vertrouwen dat voorouders in het vervoer langs de 2 we« hadden, is de groei van de "MSn Aisterdam-Rotterdam. Zoals be- sp°a iëd oo 20 September 1839 de eerste in Nederland tussen Amsterdam en 41 liln De aanleg van deze spoorlijn was Ha3vderlei tnoeilijkheden gestuit. Tegen- °p al velen die het nut van een sneller pvern»r dan dat per trekschuit of per post- Velffon inzagen, stonden tallozen die of uit "Seiang of uit angst voor het nieuwe 5 ookomst van het spoorwegverkeer »,Xn te moeten remmen. ^Volgens de tegenstanders waren de ver- Sdngen die de spoorwegen over ons land zouden brengen niet te overzien. Door te snelheid zouden de reizigers stik- t n en het geraas zou hersenziekten ver ben en diegenen die aan deze rampen «den ongetwijfeld het slachtoffer worden van ketelontploffingen ^Koning1 wflJem I behoorde tot de weini ge die vertrouwen hadden in een gunsti ge ontwikkeling van het spoorwegverkeer p die dit vertrouwen tot uitdrukking Sarht door met een deel van zijn privé vermogen in de aanleg deel te nemen. In vergelijking met andere landen vor- t.je de aanleg van spoorlijnen m Neder- innd langzaam: 1839 Amsterdam-Haarlem, drie iaar later werd deze lijn doorgetrok ken eerst tot Veenenburg en later tot Lei den Op 6 December 1843 had men Den Haag bereikt en op 3 Juni 1847 Rotterdam. Doch het had heel wat voeten in de aarde voor de lijn kon worden geopend. De be langrijkste vertraging veroorzaakte wel de Lbrekkige onteigeningswet van 29 Mei 1841 Verscheidene mensen dachten dat de rook'der locomotieven een schadelijke uit werking zou hebben op de producten die zij verhandelden. Zo meende de houder van een melkkelder in de gemeente Rijs wijk dat zijn melk zou bederven door de rook van de locomotieven die langs zijn huis reden. Bovendien zouden zijn woon huis en andere voorwerpen, die aan de in werking van de rook bloot stonden, scha delijke gevolgen ondervinden. De H.IJ.S.M. was niet zo goed of zij moest een hoge sdhutting langs het eigendom van de „melkman" plaatsen. De erfpachter van een houtzaagmolen in de omgeving van Delft slaagde erin zijn molen op kosten van de maatschappij te vernieuwen. Bij de onteigening van zijn stukje grond voerde hij namelijk aan, dat het risico dat hij liep door het brandgevaar, dat het voorbijrijden van de locomotieven zou veroorzaken, wel heel groot was ge worden. Er was maar één oplossing voor dit probleem: het bouwen van een tachtig me - ter lange kap. Het gelukte de maatschappij door afkoop van deze verplichting te wor- den ontheven. Die afkoop hield echter in, dat de molen moest worden verplaatst, waardoor de erfpachter dus zonder dat het hem een cent kostte de beschikking kreeg over een geheel vernieuwde molen. Het stationsgebouw te Schiedam moest worden gebouwd binnen een bepaald rayon van een balie-watermolen van de Oud- Ma thenesserpolder. Het bestuur' yah de polder wilde deze plaatsing van het sta tionsgebouw niet goedkeuren en stelde eisen waaraan de spoorwegmaatschappij niet kon voldoen. Zo kreeg Schiedam een station dat aanmerkelijk verschilde in bouw van de andere stations. Het moest namelijk zóveel lager komen te liggen, dat de hoogte van de balie van de molendaardoor niet werd overschreden. In de gemeente Rotter dam deed zich ongeveer hetzelfde voor. Hier had men echter te doen met lage mo lens. Het polderbestuur eiste dat deze mo lens vervangen zouden worden door veel hogere stenen baliemolens. Na veel vijven en zessen werd besloten dat de maatschap pij beide molens zou afbreken en ver vangen door een stoommachine voor de be maling. Het polderbestuur zou jaarlijks een som van f 1.400.- betalen voor het on derhoud en de bemaling. De onteigening van het bekende Laantje van Van der Gaag bij Delft had een eigen aardig gevolg. Van der Gaag was eigenaar van een klein stukje grond dat loodrecht op het ontworpen tracé van de lijn Den Haag-Rotterdam lag. Hij stelde, toen de onteigening van zijn laantje aan de orde kwam, dergelijke buitensporige eisen, dat de H.IJ.S.M. hierop onmogelijk kon ingaan. Toen men na eindeloos procederen niet tot een redelijke oplossing was gekomen, hakte de ingenieur-directeur van de H.IJ.S.M., ir. F. 'W. Conrad, de knoop door en hij legde de lijn met een hoefijzervormige boog om het laantje heen. De 31e Mei werd de lijn geopend met een feesttrein, die het hulp- spoor zonder ongeval bereed. Op 3 Juni 1847 volgde de opening voor het publiek. Zo zal dus Dinsdag 3 Juni a.s. de spoorlijn Den Haag-Rotterdam honderd jaar be staan. Gedreven door de publieke opinie en daar de eigenaars (tijdens het proces was het laantje in andere handen overgegaan) inzagen dat zij met halsstarrig bij hum eis te blijven toch niets bereikten, werd de be nodigde grond op 7 Mei zonder voorwaar den ter beschikking van de spoorweg ge steld. Des nachts werd de lijn doorgetrok ken, zodat de eerste trein reeds op 8 Juni over het veel omstreden stukje land kon rijden. Veel is sindsdien veranderd. De aanleg van lijnen vorderde langzaam maar zéker. Thans worden Amsterdam en Rotterdam verbonden door meer dan 70 treinen per dag (ruim 35 in iedere richting), die over deze afstand slechts 1 uur 25 minuten rij den. Hinderwet-kwesties Ter gemeente-secretarie (IVe afdeling) ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van de Zeeppoederfabriek „De Diamant'' te IJmuiden, om vergunning tot het uit breiden en wijzigen van de zeeppoeder- fabriek door het bijplaatsen van diverse werktuigen en 4 electro-motoren met een gezamenlijk vermogen van 13 pk en het verplaatsen van diverse werktuigen, in het perceel Middenhavenstraat no. 46 te IJmui den. Op Donderdag, 5 Juni 1947, des voor- middags te elf uur, zal ten gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze monde ling en schriftelijk toe te lichten. Burgemeester en Wethouders der ge meente Velsen hebben bij besluit van 22 Mei 1947 ingevolge de Hinderwet vergun ning onder voorwaarden verleend aan G. Veldhoven, Bloemend aalsestraatweg no. 19 te Santpoort tot het oprichten van een smederij in de percelen Uïtendaalstraat nos. 2 en 4 te Santpoort. HEBT U IETS VELOREN? In de week van 1623 Mei werden in Velsen de volgende voorwerpen gevonden: Enige honden, biljet van 10, enige vulpenhouders, biljet van 2.50, biljet van 1, vlag, geit en bok, paar gymnas tiekschoenen, enige portemonnaies, da- mséhoed, enige sleutels, windjack, drie paar klompen, kinder jasje, dameshand schoen, zadeldek, zakdoek, twee kïnder- tassen, horloge, riem, rozenkrans, arm bandje. Inlichtingen kan men. inwinnen elke werkdag van 1112 en van 1617 uur in kamer 4 van het hoofdbureau van politie, met uitzondering van Zaterdagmiddag. Een situatietekening van het befaamde Laantje van Van der Gaag. WEILAND A overgang van het laantje waar.. VAN DE ONTEIGENING BETWIST WERD Organisaties bespraken Hoogoven-kwestie Evenals Dinsdag is ook Donderdag in het Statenhuis te Beverwijk vergaderd over het hangende loonconflict tussen Hoogovenpersoneel en de directie. Alle oi'ganisatiebesturen waren weer uitgeno digd, maar de voorzitter van de kern, de heer Mulder moest tot zijn leedwezen constateren dat het Uniebestuur verstek had laten gaan. De Kernvoorzitter deed voorts een be knopt verslag van de bespreking bij het College van Rijksbeniiddelaars met de Directie, voorzitter en secretaris der Kern, gehouden op Woensdag 14 Mei, vroeg aan de hand van de conclusie, getrokken uit die bespreking, de gestelde termijn te ver lengen en verzocht de voorzitter der lan delijke leiding der E.V.C. Metaalnijver heid, het standpunt van de E.V.C. te wil len uiteenzetten. In een uitvoerig betoog legde deze de nadruk op het feit, dat de E.V.C. princi pieel achter de eisen van de arbeiders der Hoogovens staat, daar de E.V.C. een pro- auctieverhoging voorstaat onder voorwaar- Wr de leiders, niet bepaling van vol- Qige ïnedezeggingschap, hun rechtvaar dig deel hiervan ontvangen en adviseerde gezien de zeer binnenkort te verwachten oeslissing, het ultimatum te verlengen tot n met Vrijdag 30 Mei en in ge val van een ogunstige beslissing of uitblijven hiervan ri voi'schoven tijdslimiet een vergade- ng te beleggen voor het gehele personeel der Hoogovens. wpll WE>s het woord aan de vergade- üo^n er .ontstond een uitgebreide, hef- pÊ JSC"ssie> waaruit bleek dat men eens- f vasthouden aan de gestelde j ,vna werd een stemming gehou- amt°Ver uitgebrachte advies, dat met 5 ^eerderheid werd aanvaard, waar- inim ^uvoorzittei* mededeelde dat deze miJi8 PinsdaS 27 Mei in de looncom- £er Stichting van de Arbeid zal worden behandeld. SCHEPEN IN AANBOUW VOOR DE „NEDERLAND". neo^ n'euwe vrachtmotorschepen „Bor- Do cGu welke respectievelijk bij M f r Vlissingen en bij de R. D. v.' botterdam in aanbouw zijn, zullen vermoedelijk in October aan de „Neder- d worden opgeleverd. „Sloterdijk" brengt het totaal op 80.000 Als op Dinsdag 27 Mei de „Sloterdijk' aan de kade van de „Rotterdamse Lloyd" te Rotterdam meert, is daarmede het hon derdste repatriëringschip in ons land aan gekomen. De circa 900 passagiers, die de „Sloterdijk" aan boord heeft, zullen het totaal aantal gerepatrieerden, dat sinds het begin, in Januari 1946, in ons land aankwam, op 82.993 "brengen. Hiervan kwamen er 78.199 per schip aan. De ove rigen 4.794 arriveerden per vliegtuig in ons land. Van de 100 schepen hadden er 58 hun einddoel in Amsterdam. De „Slo terdijk" komt als 42ste schip in de Maas stad aan. Als afdeling van het Militair Gezag be gin de Repatriëringsdienst reeds spoedig na de bevrijding zijn werkzaamheden, waarbij hij de terugkeer van de arbeiders uit Duitsland verzorgde. Toen Japan ge capituleerd had, betekende dit voor de Repatriëringsdienst een belangrijke uit breiding van de werkzaamheden, omdat ook de Nederlanders uit Indië door deze dienst naar het vaderland moesten wor den teruggebracht. Naar mate de repatriëring uit Duitsland afliep, kwam het zwaartepunt geheel op de repatriëring uit Indië te rusten en zo werd de dienst, die toen onder leiding van de kolonel B. G. van Os van Delden stond, een perfecte organisatie, waarover de gerepatrieerden slechts lof laten horen. Na de liquidatie van het M. G. kwam cle Repatriëringsdienst te ressorteren on der het ministerie van Overzeese Gebieds delen. Van 1 April 1946 tot 1 Februari 1947 fungeerde luitenant-kolonel S. C. F. Maas als hoofd, in welke functie hij werd opgevolgd door majoor C. van Bockel, bij wie thans de leiding berust. De Repatriëringsdienst heeft sedert zijn oprichting ten nauwste samengewerkt met de scheepvaartmaatschappijen, wier sche pen bij de repatriëring betrokken waren, zoals de Maatschappij Nederland, de Rot terdamse Lloyd, de Java-China-Japan- Lijn, de K.P.M. en de Verenigde Scheep vaartmaatschappijen, alsmede met het ministerie van Verkeer en Waterstaat, dat zorgde voor het transport van de gerepa trieerden en hun bagage, het Centraal Bureau Verzorging Oorlogsslachtoffers, dat zorg droeg voor de huisvesting en de Gemeentelijke Geneeskundige- en Gezond heidsdiensten van Amsterdam en Rotter dam, die :n overleg met de adviseur van de Repatriëringsdienst, majoor dr. H. Coeberghzorgden voor de zieken. In totaal arriveerden 3950 gerepatrieer den ziek in ons land, waarvan er 2400 thuis verder konden worden verpleegd. Er moesten 1550 in inrichtingen worden opgenomen. Welke arbeid de afdeling vervoer van de dienst te verzetten kreeg, blijkt uit de volgende cijfers: voor het transport van de gerepatrieerden waren 260Ó autobussen, 1000 taxi's -en 1600 „belwagens" nodig. •Voor de zieken werden 1400 ambulancewa; gens ingeschakeld. Aan bagage werden ruim 200.000 colli vervoerd. Bij de Repatriëringsdienst verwacht men dat na de aankomst van de „Sloter dijk" nog circa 30.000 repatriërenden in ons land zullen aankomen, waarbij echter 15.000 officieren, onderofficieren en man schappen met him gezinnen gerekend' worden, die zullen worden afgelost door de Tweede Divisie. Dit zijn militairen, die na hun bevrijding uit de krijgsgevangen kampen weer in werkelijke dienst bij het K.N.T-L. zijn opgekomen en die thans dooi de militairen van de Tweede Divisie zul len worden afgelost. De heer A. G. Dapper te Heemstede slaag de aön de Utrechtse Rijksuniversiteit voor zijn doctoraal Nederlands-Indisch recht. De heer J. R. Colder uit IJmuiden. slaagde aan de economische Hogeschool in Rotterdam voor het candidaatsexamen economische wetenschappen. Voorts behaalde de Haarlemmer de heer G. F. Koot aan de Technische Hogeschool in Delft de titel electrotechnisch ingenieur. Vis zwom in gortepap Vrijdagmorgen even vóór 11 uur reden op de Zeeweg te Driehuis achter elkaar een motor-bakfiets, geladen met vis en een zelfde voertuig met melk en melk producten. Even voorbij de De Genestetlaan heeft de gemeente enige maanden geleden een nieuwe put in het hoofdriool moeten ma ken. De bestrating rond deze put draagt duidelijk de sporen van dit werk: ze zit vol lelijke „knikgaten". In een daarvan dook de bakfiets met vis. Krak! zei de as, het linker-voorwiel sneuvelde. De melk- drïewieler volgde zijn vis-collega op de voet. De gevolgen waren noodlottig. De vis kwam in de melk en de gortepap terecht en de eigenaar van de zuivelproducten zag heel wat bon-artikelen in een onooglijke massa veranderen. Enige honden, die nog steeds los liepen zonder dat ze onder de hoede waren van een „bekwaam" persoon, profiteerden van hun vrijheid en deden zich te goed aan de lekkernijen die kwistig over de straat ge strooid werden. Het werd voor hen een onverwachte smulpartij. De onfortuin lijke bestuurders bleven ongedeerd. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaal straat. 10.30 uur: Ds. J. v. d. Berg; 7 uur: Ds. J. v. d. Berg, Jeugddienst. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 uur: Ds- J. v. Buuren; 3.30 uur: Ds. S. E. Wesbonk, Ger. Kerk. (Art. 31 K.O.) 'Marnixschool. 10.30 en 5.15 uur: Ds. J. Reyneveld van Bunschoten-Spakenburg. Chr. Ger. Kerk. 10 en 4 u.: Ds. A. Zwiep. Oud-Kath. Kerk. 10 uur: Heilige Dienst; 7 uur: Vesper. Leger des Heils. 10 uur: Heiligingssa menkomst; 7 uur: Openluchtsamenkomst; 8 uur: Inzegening van Jong-soldaten door Ajudant D. Bergsma. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 10.30 uur: Ds. J. v- d. Wiel, Kerkkoor; 7 uur: Ds. J. v. d. Wiel, Jeugddienst, Koorzang. Geref. Kerk. (Goede Herderkerk) 9 uur: Ds. S. E. Wesbonk; 3 uur: Ds. J. v. Buuren. Crematorium. 10.30 uur; Ds. S. E. Wes bonk. Ver. van Vrijzinnig Herv. 10.30 uur: Ds. Frater Smid van Amsterdam. Vergadering van Gelovigen. 10 uur: Ere dienst; 5 uur: de heer H. J- Weggelaar van Amsterdam. Woensdag 8 uur: de heer K. Rozendahl. Vrije Evangelisatie. 10 uur: de heer Hoekstra van IJmuiden; 4 uur: de heer J. Sevensma van Amsterdam. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. Johs. Bronsgeest; 7 uur: Ds. P. J. Mackaay Jeugddienst. Geref. Kerk. 10 uur en 4.30 uur: Ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK. Evang. Luth. Gem. 10 u.: Ds- J. Ph. Haumersen. Maranatha. 10 uur: J. Sevensma van Amsterdam. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. P. A. Tichelaar. Kapel. 5 uur: Ds. P. A. Tichelaar. Pink- sterzangdienst, medew. Kerkkoor. „De Toorts", Duinweg. Ds. S. H. J. James. Prov. Ziekenhuis. 10 uur: Ds. H. Visser. Ger. Kerk. 9.45 en 5 uur: Ds. A. Ver schoor. Ger. Kerk. (Art. 31 K.O.) 8.45 en 3 Uur: Ds. A. Bos. Anglican Church. Oud-Kath. Kerk te Haarlem, 3 p. m. Holy Communion Rev. E. C. Elson, from Amsterdam. MAANDAG. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. 10.30 uur: Ds. J. v. d. Berg. Leger des Heils. Openluchtsamenkom sten in Bergen. Oud-Kath. Kerk. 10 uur: Heilige Dienst. VELSEN. 2.30 u: „Beeckesteyn", Land dag voor de Gemeente. SANTPOORT. Kapel. 10 uur: Dr. H. v. d. Loos. Geref, Kerk. 9.45 uur: Ds. A, Verschoor. Van 2 tot en met 7 Juni wordt te Mon- treux het elfde congres gehouden van de Internationale Kamer van Koophandel- Het motto van dit congres zal zijn „Eco nomische expansie en stabiliteit". De Ne derlandse afvaardiging zal staan onder voorzitterschap van mr. Rudolf Mees. De Internationale Kamer van Koophan del werd in 1921 opgex-icht op initiatief van de toenmalige minister van Financiën van Frankrijk, de heer Clementel, die te vens de eerste voorzitter was. Twee jaar later werd voor het eerst gecongi-esseerd en van dat tijdstip af is tot het uitbreken van de oorlog om de twee jaar vergaderd. Bij de initiatiefnemer had de gedachte voorgezeten, dat het van belang was de economische georiënteerde wereld en daar mee de bedrijfswereld, dus de particuliere ondernemingen, in de volkengemeenschap in te schakelen. De Verenigde Staten, hoe wel niet deelnemend aan de Volkenbond, hadden, in, deze Kamer van Koophandel een zeer actief aandeel. Nederland is het eerste land geweest, dat buiten de kring der eigenlijke ge allieerden staande, toegang tot de Ka mer heeft gevraagd en verkregen. La ter traden ook Duitsland en de daar- mee verbonden landen toe. Aangezien Rusland geen particuliei-e onderne mingen kent, is toetreding van de Sovjet-Unie niet mogelijk, hetgeen samenwerking niet uitsluit. Deze be staat bijvoorbeeld op het gebied van de handelsarbitrage. De congressen van de I. K. van K. lenen zich in vele opzichten niet voor dtailfoe- sprekingen. Een belangrijk deel van de werkzaamheden rust daarom, zoals bij de Volkenbond het geval was, op de schou ders van het bestuur, wat niet wegneemt, dat de beslissing bij 'het congres blijft lig gen. De „council" heeft weer onder zich colleges, evenals een uitvoex-end comité en een bureau dat de lopende weikzaam- heden afhandelt. Op de congressen worden niet alleen de stemmen van de eigenlijke kooplieden ge hoord, want jux-isten. en economen werken mee aan studie en aan het opstellen van rapporten. De te behandelen onderwei'pen zijn van algemene en technische beteekenis. Het bemoeiïngsterrein van de I. K. van K. om vat het gebied van de handelspolitiek, de kartels, de vx-ijheid der bedrijven, het ver- voörwezen, de dubbele belastingheffing, de moeilijkheden bij het reizen en het ver voeren van goederen over de grenzen, eenvormige uitleg van handelstermen etc. etc. De positie van Duitsland in het hui dige. Europa zal een onderwei-p van be- Doktersdiensten De Zondagsdienst van „Maatschappij de doktoren" wordt waargenomen doö'r Dr. Ch. de Jonge en Dr. J. Mac Daniël, dit geldt ook voor 2e Pinksterdag. Van de overige doktoren is Dr. W. van Haselen te bereiken. Apotheken. De Zondags- en nachtdienst van de apotheken wordt verzorgd door de Ken- nemer-apotheek aan de Wijlc-aan-Zeeër- weg. Verloskundigen. De dienst van de veidoskundigen heeft mej. Zwart, Meeuwenlaan 63, VISSERIJBERICHTEN Notering maatjesharing f 42-f' 55.Steur - haring f 37-f 42, alles për kantje. De vangstberichten van hedenmorgen uit zee luiden SCH 140 80 kantjes, nog 20 net ten halen. SCH 160 70 kantjes, nog 25 net ten halen. SCH 275 20 kantjes, SCH 73 35 kantjes. SCH 97 50 kantjes. SCH 89 20 kantjes. SCH 47 30 kantjes. SCH 6 60 k. SCH 24 60 k. SCH 302 7 k. SCH 110 70 k. SCH 3 25 k. SCH 141 20 k. SCH 186 25 k. SCH 284 17 k. SCH 159 10 k. SCH 195 34 last aan boord (komt naar huis, gisteren 8.00 uur gaan stomen); SCH 104 30 k. SCH 23 17 k. SCH 332 20 k. SCH 40 85 k. SCH 51 102 k. SCH 189 met 180 mijl achter zich. SCH 233 gisteren 10 last. SCH 8 gisteren 8 last. SCH 78 met 10 kantjes, is thuissto- mende. SCH 365 2 kantjes. SCH 339 17 k. Besomming trawllogger SCH 180 f 4800. Besomming kustvissex-s SCH 205 f 310, SCH 111 f 50, SCH 10 f 300, SCH 187 f 75, SCH 165 f 65, SCH 44 f 360, SCH 128 f 120. SCH 119 f 115, SCH 11 f 1530. SCH 38 f 1100, KW 142 f 60, KW 66 f 80, KW 215 f 200, KW 27 f 100, KW 205 f 110, SL 11 f 540, SL 31 f 1460, SL 49 f 320, UK 144 f 300, RO 40 f 200, ZZ 16 f 240, BRU 44 f 145, SL 46 f 230. Notering kieinmiddélschol f 20-f 25, kleinschol f 20,40, schol 3 f 12.30 alles per kist van 40 kg. MARKTBERICHT VAN DONDERDAG Aangevoerd werden 300 kisten tarbot en tong. 1000 kisten schol, 75 kisten sohar, 50 kisten ma kreel, 600 kisten kabeljauw, 75 kisten schelvis, 100 kisten diversen, totaal 2200 kisten. Prijzen: groote schol f34, middelschol £34— £22, zetschol f34—f22i kleine schol TI f25—f 10, kleine schol III f 13—f 8, bot £15—f 10,50, schar II f 10f 8, alles per 50 kg. Grote tong £1,58—£1,50, middeltong f 1,58—f 1,48, kleine tong £1,54—f 1,48, kleine tong I £1,20, kleine tong II £0,88—£0,82, kleine tong III 0,58—f 0,52, tarbot f 1,48—£1,38. Besommingen trawlers £7760. Logger: KW 78 6440. Kotter: GG 432 £5962. Kusbvissers: VD 60 £713, HD 131 543, HD 220 264, HD 80 £512, HD 67 £1952, HD 18 3031, HD 37 2138, IJM 276 f 3253, IJM 202 f 200, IJM 231 £29, IJM 239 f54, IJM 262 620, WR 116 £68, BR 46 £900. TX 37 £1734, TX 32 £1662, DH 20 f 905, HD 14 £1102; HD 25 f 1314, UK 176 1359, UK 62 1024, UK 85 f 347, UK 69 f832, UK 143 £264, UK 169 f 431, UK 60 f 1280, UK 90 f 328, UIC 87 f 1598, UK 161 f 342, UK 28 1176, UK 14 f 1468, UK 114 £410, UK 172 £1027, UK 35 £1461, IJM 264 £124, IJ'M 211 68. VRIJDAG Aangevoerd werden 150 kisten tai<bot en tong, 10 kisten sohol, 100 kisten schar, 70 kisten poon tjes, 250 kisten makreel, 50 kisten verse haring, 200 kisten kabaljauw, 75 kisten koolvis, 80 kisten wijting, 500 kisten schelvis, totaal 2375 kisten. Marktprijzen; tarbot £1,50—f 138, grote tong £1,58—£1,50, middeltong £1,52—£1,44, kleinmid- del tong f 1.52—£1,48, kleine tong I £1,24—£1,20, alles per kg. Grote "sohol £34—f27, middelschol f34—£27, zetschol 34—26, kleine schol II £25, kleine schol III f 15—f 10, alles per kg. Besommingen trawlei-s f 22.880. Motorlogger: KW 5 f5650. Kustvissers: UK 34 f1415, UK 72 £1127, U'K 31 1486, UK 140 f821, UK 85 f297, UK 28 43G, UK 86 f1134, UK 52 £1616. UK 141 f1318, UK 68 f2320, UK 22 f 1282, UK 79 1773, UK 76 f 1980, UK 16 1340, IJM 215 £1003, IJM 207 £183, IJM 202 £201, IJM 264 £106, IJM 262 f239, IJM 23.9 f71, IJM 234 £54, VD 60 £543, BH 20 £164, KW 190 £171, HD 14 'f 314, IJM 237 £197, UK 4 f 1179, UK 161 f496. MAART-AANVOER IN GRIMSBY OVERTROF DIE VAN HULL. Volgens de voorlopige cijfers bedroeg de vis aanvoer in Grimsby gedui-ende de maand Maart 356,265 cwts. met een opbrengst van 984.775 p. st. tegen 230.522 cwts. en 830.350 p. st. in Maart 1946. Voor Huil waren de cijfers van Maart 1947: aan voer 350.293 cwts. met een opbrengst van 887.037 p. st. (Maart 1946 300.101 cwts. en 867.864 p. st.), Fleetwood 146.766 cwts. en 306.212 p. st. (Maart 1946: 135.174 cwts. en 326,273 p. St.), Milford 60.711 cwts. en 134.796 p. st. (Maart 1946 70.030 en 214.095 p, St.). spreking uitmaken; er is te dien aanzien reeds een rapport opgesteld. Het congres van de I. K. van K. zal sa men vallen mét de tweede vooi'bereiden- de conferentie van de Verenigde Naties te Genève. Dit is geen toeval, want er is reeds op versohillend gebied nauwe sa menwerking geweest, een samenwerking, welke men wil bestendigen. De Kamer heeft haar zetel te Parijs, maar kent een nederzetting in de Ver. Staten. DXXXV. Wanneer het Nederlandse aanvoercontin- gent in Engeland niet verhoogd wordt of, met. andere woorden gezegd, wanneer het aantal Nederlandse vissersvaartuigen, dat haar vangst in Grimsby mag lossen niet groter wordt dan 12 trawlers en 4 loggers per 14 dagen, kunnen we zo langzamerhand in IJmuiden wel wat meer vis verwachten. En het lijkt er nog niet veel op, dat En geland tegenover ons royaler zal worden, want het gaat met de licenties niet zo vlot. Dus zal de verruiming van de aanvoer, ont staan doordat er geleidelijk wat meer boten in de vaart komen, de eigen maikt ten goede komen. Ja, langzaam breidt de varende vloot zich uit en over het algemeen zijn het trawlers van het grote type, waarmee de vloot ver rijkt wordt. En dit zal nog geruime tijd doox'gaan, al zou men mogen wensen, dat. dit begrip in wat engere zin opgevat mocht worden, want die verbouwing duurt altijd nog veel te lang. De rederijen, die het meest gedupeerd werden, hebben zo langzamerhand weer een bootje langs de kant gekregen. Daar wordt hard op gewerkt, ja het lijkt wel, dat het repareren in IJmuiden heel wat vlugger gaat dan op de grote wei-ven. Van „De Schelde" is nu al de tweede trawler terug gekomen zoals hij er gebracht werd. Een belangrijk bericht vindt men op een andere plaats in dit blad: een nieuwe rede rij kocht in Engeland drie grote trawlers, die men spoedig in IJmuiden zal kunnen bewonderen. Van de afmetingen weet ik nog niets, maar als ze inderdaad groter dan. 500 ton zijn, behoren ze tot de grootste van de vloot. Het wordt nu zoetjes-aan tijd, dat de vishandel zich gaat instellen op de levering van filets, want als, laat ons aannemen de volgende winter, al die grote trawlers in de vaart gebracht zijn, moet de vishandel er voor zorgen, dat ze in de vaart blijven. Ook de export zal zijn steentje moeten bijdra gen en die zal zeker niet achter blijven. Ja, het wordt weer een beetje dag; IJmui den is over de periode van neergang heen en staat nu met één been op de drempel van de .niieuwe tijd, die onze vissersplaats haar vooraanstaande positie zal moeten te rugbezorgen. En dat ongetwijfeld ook zal doen, vooral als dan ook de maximumprij zen zijn afgeschaft, wat toch ook niet lang meer kan uitblijven. PIETERMAN. SCHEEPVAART KNSM. Boskoop 22 Mei van Puna n. Balbao, Besse 21 Mej van Curasao naar Paramaribo, Van Ostade 21 Mei van Tri nidad naar Amsterdam. Ary Schetter 23 Mei van Amsterdam naar Antwerpen. Iris 23 Mei te Amsterdam. Bacchus 22 Mei van Cadiz naar Antwerpen. Nederland. Maetsuycker pass. 21 Mei de Maladiven. KPM. Boissevain 21 Mei te Batavia. Taliwang en Tarempa bevonden zich op 22 Mei op 13.6 Zuid en 82.48 Oost. KHL. Britsuxn 22 Mei van Buenos Aires naar Montevideo thuisx'eis. Vinke en Co; Farmsium 22 Mei te Ant werpen. Aalsuim. 22 Mei Gibraltar' gepass. Grote vaart: Adinda 15 Mei van Poeloe i Samboe te Pladjoe. Amstelveen, Savona- 1 Vlaardingen pass. 23 Mei Kaap Finisterre. Abbekerk 22 Mei van Sydney te Wyalla. Arkeldijk 23 Mei van New Orleans naai' Mobile. Cox-yda 23 Mei van Las Piedi'as naar Rotterdam. Delft, Valparaiso-Am sterdam, passeerde 22 Mei Balbao. Gaas- tei'kerlc, 22 Mei van Sydney te Adelaide. Johan van Oldenbax'nevelt, Axnsterdam Batavia, pass. 22 Mei Perim. Nieolaas Wit- sen, Amstex'dam-Rio de Janeiro, 22 Mei van de Downs. Nigerströom, Antwerpen- West-Afrika, pass. 23 Mei Vlissingen. Oranjefontein wordt 26 Mei van Amster dam te Kaapstad verwacht. Pericles, 23 Meiv. La Guaira naar Trinidad. Ruys 23 Mei op 34'33" Z. en 41'35" W. (van Kaap stad naar Buenos Aires). Samaxaa (Muller) 22 Mei te Fort de France. Stuyvesant wordt 24 Mei van Amsterdam te Para- moribo vex-wacht. Saroena 15 Mei van Pladjoe te Miri. Sumatra 16 Mei van Sin- gapore te Batavia. Tiberius 23 Mei van .Aruba naar Maracaibo. Tjipondok 23 Mei van Singapore naar Penang. Volendam Rottei'damBatavia, 23 Mei te Port Said. Zeeland (RL) 22 Mei van Cetou te Hono lulu. Hermes (tanker) 14 Mei van Soera- baya naar Balik Papan. Paula 16 Mei van Soerabaya te Batavia. Abbedijk, 25 Mei van Rotterdam naar Tam- pico; Alcor, RotterdamPorto, 21 Mei te Rio Grande do Sul; Algorab 22 Mei van Pernambuco te Batria; Alwaki 22 Mei van Vancouver naar New Westminster; Berkel 21 Mei van Rotterdam te Stettin; Hedel, Montx'ealRotterdam, pass. 22 Mei Cape Race; Linge 22 Mei van Amsterdam naar Gdynia; Noordam 23 Mei van New Yox-k te Rotterdam; Prins Maurits, Montx'ealLon denRotterdam, pass. 23 Mei Cape Race; Benkalis 17 Mei te Marmagoa, komt via Madras naar Rotterdam; Beta en Unitas, Rotterdam—Batavia, 22 Mei 4'09" N, en 72' 32" O.; Boskoop, San Antonio naar Amster dam, 21 Mei van Paita; Erasmus, Rotter dam— Mombay, pass. 22 Mei Gibraltar; Ka- merlingh Onnes, New YorkJava, 20 Mei te Singapox-e; Kei'kplein, CalcuttaRotter dam, 20 Mei te Colombo; Kertosono, Bata viaNew York, 20 Mei van Singapore; Modjokerto, BataviaRotterdam, 22 Mei om 17 uur te Aden; Polyphemus, Macassar Amsterdam, 21 Mei van Singapore; Siba- jak, RotterdamBatavia, pass. 23 Mei 12 Uur Kaap Finistei're; Soci-ates 20 Mei van Guayaquil te Paita; Van Ostade, Parama ribo—Amsterdam, 21 Mei van Trini-dad; Kelbei-gen 22 Mei van Savona te Saffi, ver trekt 24 Mei naar Amsterdam; Lorentz 22 Mei van Shanghai naar Rotterdam; Som- melsdijk, New YorkPenang, 22 Mei op 37'13" N. en 29'18" W; Maetsuyker, Batavia -Rotterdam, 22 Mei op 2'55 N. en 69'47" O. Delfshaven, Antwei-penVictoria (Braz.) pass. 20 Mei Fernando Noronha; Delftdijk 22 Mei van Vancouver naar San Francisco; Fax'msum 23 Mei van New Yox'k te Ant werpen; Sweelinck 24 Mei van Galveston te Londen vex*wacht. Kleine vaart. Audacia 22 Mei van Lon den naar Aviles; Barendsz 22 i van, binnenland; Van 24 Mei tot en met 23 Juni wordt in het Maritiem Museum „Prins Hendrik" aan -de WilJ lemskade te Rotterdam een tentoonstelling ge houden van modellen en afbeeldingen van. Nederlandse jachten, uit heden en verleden. Op de eerstkomende vergadering van de Generale Synode der Ned. I-Iervormde Kerk zal het rapport over het vraagstuk „KePk en Boeren" worden besproken. Voorts wordt een rapport der commissie „Kerk en samenleving" over het Duitse vraagstuk aan de orde gesteld. Tot burgemeester van de gemeente Grams- bergen is met ingang van 1 Juni 1947 benoemd de heer J. II. de Goede, voorheen hoofdcom- ics bij het departemeent van Binnenlandse Zaken. Negen-honderd-negen-en-dertig nieuwe reke ningen opervde de Potsohèque- en Girodienst in de maand April; het totaal aantal bedroeg op de laatste der maand 496.051 met een saldo- tegoed van 1.120.956.000. In Noordholland kwamen in de periode van 27 April tot en met 3 Mei 1947 47 gevallen, van diphterle voor. Verder kwamen er 32 rood- vonkgevallen en 81 malarlapatienten voor. Te Utrecht is op 62-jarige leeftijd over-t leden mevrouw C. A. M. F. W. Stutterhelm, ge durende de Lombok-expeditie en de eerste wereldoorlog bekend als „de soldatenmoeder". Dc directeur-generaal der Turkse staats mijnen heeft een tweedaags bezoek gebracht aan de Limburgse mijnstreek. Toen hem ge vraagd werd, „hoe hij het vond", antwoordde de heer Soyak „voorbeeldig". In dc 19 Juni te houden vergadering van aandeelhouders van de Stoomvaart Maatschap pij „Nederland", zal een voorstel worden ge daan, het dividend over de jaren 1940/44 te bepalen op 30 °/o, waarvan 5/6 in aandelen k pari zal worden uitgekeerd. Over 1945 wordt geen dividendvoorstel gedaan. Als dividend over 194G wordt, voorgesteld 7 te voldoen in contanten. R. cn W. van Schiedam stellen de raad voor 140 woningen te bouwen. Op tweede Pinksterdag wordt in Hllvexsum een meeting van ongeveer 5000 Nederlandse ■drankbestrijders gehouden als afsluiting van de landelijke „Blauwe-week-actie", In hot historische „Peperhuis" te Enkhuizenj wordt een Zuiderzeemuseum ingericht. Tegen de oml-burgemeester van Delft, A. •L. weixl door het Haagse tribunaal een Inter nering tot 6 Mei 1948 geadviseerd met een ver beurdverklaring van £700 uit verdaohte's ver mogen, dat £3500 bedraagt. Moer brood cn meer vlees vroegen de texJ tlelarbeiders in Tilburg. Toen de eis niet on middellijk werd ingewilligd, gingen de ontevre denen in staking. De 55ste pluimvcetentoonstelllng van de vereniging „Avicultui-a" in de Houtruslhallen te 's Gravenhage, die van 23 tot en met 25 Januari van het volgende jaar wordt gehouden, belooft alles te slaan, wat er tot nog toe op dit gebied vertoond is. Tot dusverre hebben Frankrijk, België, Luxemburg en Zwitserland xngesöhreven. Het bewaringskamp „Duindorp" te Sdhe- veningen zat waarschijnlijk op X. Juni worden ontruimd. De 700 gedetineerden zullen in an dere kampen worden ondergebracht. Voordat de burgerbevolking ln Duindorp wordt toege laten zal een inventarisatie worden gehouden. Togen tie in Duitsland wonende Neder lander J. H. S, is door de officier van Justitie •bij de Maastrlchtsche rechtbank 5 maanden ge vangenisstraf geëist. S. was aangehouden toen hij een partij morfine ter waarde van £15.000 naar ons land had gesmokkeld. De Legerfiün- en fotodienst wordt enigs zins ingekrompen, waardoor enkele officieren, voor andere functies beschikbaar komen. Ge ruchten, als zouden deze officieren wegens fraude zijn geschorst, worden doorde dienst tegengesproken. De minister van Justitie pleegt overleg met prof. mr. T. J, Dorhout Mees over het vormen van een commissie, welke richtsnoeren zal ontwenpen voor -de herziening van de civiele procedure. Do Bond van Gepensionneertlen der Neder landse Spoor- en Tramwegen heeft er bij de regering op aangedrongen, zo mogelijk op 1 Juli een voorlopige uitkering aan de gepen- sionneerden te verstrekken. HAARLEM EN OMGEVING De heer Henri Sehulpzand heeft in verband met de zeer drukke werkzaamheden bij de HOV, bedankt als directeur van Hannonie Vooruitgang te Haarlem. Het programma van cle carillonbespeling op Maandag 26 Mei a.s. (2e Pinksterdag) 's avonds van 8—fl uur luidt: 1. Preludium, Jef van Hoof; 2. a. Komt zielen deze dag, J. S. Bach; b. Kom nu inet zang, Valerius; c. Het loze vissertje (oud Nederlands lied); d. Klokke Roeland, J. Destoop; 3. Rondeau L'Anglaise, J. H. FJocco; 4. Suite Archaique, G. Clément; a. Rigaudon; b. Pavana, c. Menuet; 5. La baptême de la Pou- pée, Th. Lack; G. a. Gronings corpsliecl. L. A. Dokkum; b. Wat ze zetggen, Ph, Loots; c. Hij die geen liedje zingen kan. D. Hullebroeck; d. Voor 't kantkussen, E. Hullebroeck; 7. Andante, F. Couperin. In de Grote of St. Bavokerk zal George Ro bert op Dinsdag 27 Mei 's avonds van 7.39—8.30 u. het volgende programma ten gehore brengen: 1. Toccata, G. Muffat; 2.-Preludium en Tripel- fuga Es gr. t., J. S. Baoh; 3. Soeur Monique (Rondeau), Fr. Couperin; 4. Prélude, Fugue et Variation, C. Franck; 5. Intermezzi, H. Andries- sen; G. Toccata, H. Andriessen. B. cn W. van Haarlem zullen officiëel op het Stadhuis ontvangen de deelnemers aan het dooi" de Spoorweg Onthouders Vereniging te houdeni congres op Donderdagmorgen om elf uur en de deelnemers aan de jaarvergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Toonkunstenaarsvereni ging op Zaterdag 7 Juni om half twaalf. In de vergadering van leden van de Raif- feisenbank, aldeiing Bennebroek en omgeving deelde de voorzitter, de heer J. A. Vernooy mede, dat de bank zich in een grote bloei mag verheugen. Het aantal leden bedraagt 89 doch spreker hoopt dat het volgend jaar het aantal X00 zal bedragen, Uit het financieel overzicht van de kassier, de heer J. v, d, Eist bleek, dat ,-le omzet in 1946 2,075.353 bedroeg. De netto winst was f 1304. De spaargelden die bij da aanvang van het boekjaar ruim I mlllioen gul den bedroegen, daalden tot het bedrag van £648.196. De heer J. A. Vernooy die in Maax-t 1.1. 25-jaar voorzitter was, ontving een geschenk. Het echtpaar A. Weijers en Joh. Weüers— Bergman, Iepenlaan 28, Heemstede, hoopt 26 Mei zijn 50-jarlg huwelijksfeest te vieren. Naestved naar Wismar; Ida 23 Mei te Vlis singen (Antwei-penMalmo); Mercurius 22 Mei van Billingham naar Thames-haven; Nassauhaven 22 Mei van Middlesbro te Kiel Urmajo 22 Mei van Blyth naar Londen; Berkelstroom 21 Mei van Amsterdam te Huil; Borelli 20 Mei van Plymouth te Teignmouth; Delta 19 Mei van Blyth naar Queensboro; Echo 21 Mei van Amsterdam te Dublin; Eemshom 21 Mei van Grange mouth naar Aalborg; Hast 1, 16 Mei van San Antioco te Genua; Heron 18 Mei van Par te BaiTow; Jaba 19 Mei van Stockton op de Tyne; Mary 19 Mei van Boston naar Goole; Mizar 18 Mei van Goole te Par; Nar wal 18 Mei van Iiuelva naar Lissabon; Nato 21 Mei van Lissabon naar Antwerpen; Piet Hein 21 Mei van Maryport naar Plymouth; Quo Vadis 22 Mei van Shoreman bij Prawle point ten anker; Rijnstroom, Manchester Amsterdam, 22 Mei van Liverpool; Tim 18 Mei van Antwerpen te Dublin; Wilhelmina 20 Mei van Londen naar Esbjerg; Zij-pe 19 Mei van Londen te Mididlesbro. Sleepbedrijf. Slbt. Ebro arriveerde 22 Mei van Rottex'dam te Bremerhaven; slbt. Poolzee met baggermolen en bak, vertrok 22 Mei van Aden n. Soerabaya; slbt. Maas met twee bakken ari'iveerde 22 Mei van Duinkerken te Rottei'dam; slbt. Ganges ar- riveei'de 22 Mei van Antwei-pen te Rotter dam; slbt. Blankenburg vertrok 23 Mei van Rottex'dam naar Southampton,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3