C De PiniksterbruigOHi „Doe iets Bramwell, in Godsnaam doe iets!" Kleiner rantsoenen voor restaurants Auto-weg door Zandvoortse duinen is in aanli Gevaarlijke „invasie" op de Zeeuwse stranden ieg ZATERDAG 24 ME! 1947 60 JAAR LEGER DES HEILS Opdracht van generaal William Booth teas het begin van liet zegenrijke maatschappelijke werk van het Leger des Heils Toen de Heilssoldaten hun werk begon nen, was bespotting en verguizing hun deel. Maar zij werden niet ontmoedigd; zij zet ten door, in het vertrouwen dat de zaak waarvoor zü streden de offers, die van hen gevraagd werden, waard waren. De liefde van Christus dreef en bezielde hen! De bevolking, die aanvankelijk vreemd stond tegenover deze blijmoedige Christe nen, met hun lawaaiige meetings en geest driftige ijver om zondaars te bekeren, ging slechts langzamerhand enige waardering krijgen, toen zij zag, dat het Leger óók nog iets, zelfs veel, anders deed. Dat zijn solda ten er naar streefden Christenen van-de- daad te zijn! Zij willen niet alleen geeste lijke hulp verlenen, maar ook stoffelijke, omdat zij begrijpen, dat velen door tegen spoed en zonde in zulk een nooddruft ge raakt zijn, dat zij niet meer in staat zijn er zich in eigen kracht bovenop te werken. De stichter en leider William Booth was opgeschrokken toen hij in Londen ontdekte, dat daar 's nachts, zelfs in de winter, hon derden mensen onder bruggen en op ban ken in de parken sliepen, 's Morgens vroeg hij zijn zoon, de stafchef Bramwell: „wist Je dat?" „Ja", zei de zoon, maar hij voegde er aan toe, „dat daaraan weinig te doen zou zijn". De generaal antwoordde: „Schaam je Bramwell, je wist het en je hebt niets gedaan om er een einde aan te maken. Ga er onmiddellijk op uit, er moet wat gedaan worden, vandaag nog! Doe iets Bramwell, in Gods naam doe iets!". En er werd iets aan gedaan; er werden tehuizen voor daklozen geopend. Dat was het begin van het maatschappe lijke werk van het Leger. Ook in Nederland is het Leger met daadwerkelijke hulp begonnen. Er was toen nog slechts een gering aantal volge lingen, maar dat handje vol deed al wonde ren om de ellende in de koude-win ter van 1890 te lenigen. Het Leger des Heils herdenkt in Neder land zijn 60-jarig bestaan. Allerwege is gebleken, dat het nu aller waardering ver overd heeft. Een achting die het volkomen verdient! Wie zidh een oordeel wil vormen over de verdiensten, die het Leger ook voor ons land heeft, moet kennis nemen van het om vangrijke werk op sociaal en maatschappe lijk terrein. Daartoe werd de pers in staat gesteld op een excursie onder leiding van de Kommandant Ch. Durman en zijn staf officieren. Veel hebben wij die dag gezien. Het meest troffen ons daarbij de kinderte huizen, waarvan wij er enige bezochten. Er zijn er zeven in ons land: in Apeldoorn, Baarn, Bussum, den Haag, Naarden, Utrecht en Zeist, die tezamen plaats bie den aan 400 kinderen. In het algemeen zijn het pupillen uit „onvolledige gezinnen", een term, die o.a. het leed van stuk gesla gen huwelijken bedekt. De meeste kinde ren komen via de Voogdijraden. Zij worden in een huiselijke sfeer, omgeven door veel liefde, opgevoed tot flinke mannen en vrou wen. Niet altijd slaagt dit, want sommige kinderen gaan gebukt onder de gevolgen van de zonde der ouders daarmee er vaart men helaas de juistheid van het be staan der erfelijkheidstheorie maar toch kan gelukkig gezegd worden, dat het over grote deel goed terecht komt. Liefde, ge duld en het goede voorbeeld, vermogen ook in deze veel. Alle aandacht wordt besteed aan goed vakonderwijs. Kinderen, die begaafd zijn, gaan, na de lagere school doorlopen te hebben, naar de Mulo of H.B.S. Wie zou denken, dat van de pleegkinderen Heilssoldaten gemaakt worden, is er naast. De kinderen ontvangen een Christelijke opvoeding, zoals in andere tehuizen. Een moeder die meer hield van konijnen dan van kinderen! In het kindertehuis te Baarn vonden wij een meisje van 5 jaar. Een mager kindje, dat bovendien een achterlijke indruk maakte. De directrice vertelde: Dit meisje is door de moeder, die een hekel aan haar had, geheel verwaarloosd. Het werd altijd in een donkere helder of kast gestopt. Nooit mocht het daglicht zien! Bovendien kreeg het kind weinig eten en drinken. Melk had het nooit gedronken! Alleen als de moeder uit was, haalde een ouder zusje het kind in de kamer en vertroetelde het. Geen won der dat de kleine verschoppeling abnor maal werd. De moeder hield meer van die ren dan van kinderen, want de konijnen mochten in de wieg in de huiskamer slapen In de weinige maanden dat het kind in het tehuis is, knapte het al heel wat op. Het leert spreken en verdraagt weer eten. Als een kasplantje wordt het nu opge kweekt; men hoopt er weer een normaal kind van te kunnen maken. Dit is slechts één geval uit vele, natuur lijk niet alle even afschrikwekkend, maar toch stuk voor stuk een drama van kinder leed. Wij bezochten ook het tehuis voor inva liden te Baarn. Er is er ook een in Goirle. Aan zulke inrichtingen bestaat grote be hoefte, omdat vele invaliden niet in het gezin verpleegd kunnen worden en zij ook niet worden opgenomen in ziekenhuizen. In deze tehuizen genieten de mensen een levensavond, vrij van zorg en bovendien wat het voornaamste is liefderijke ver pleging. Wij vonden een 80-jarige vrouw, die doof en blind is, maar toch dankbaar en blijmoedig in het zonnetje zat en zich volkomen gelukkig gevoelde. Dat is alleen mogelijk als zo iemand omgeven is door zusters die alles doen om haar lichamelijk leed te verzachten. Dit zelfde geldt voor de verpleging in de verschillende tehuizen voor ouden van da gen, waarvan wij huize „Avondzon" (toe passelijke naam!) te Hilversum bezichtig den. In alle tehuizen trof ons de „sfeer". Na tuurlijk ook de uitstekende verzorging, de reinheid en andere deugden die zulke in richtingen sieren. Vanzelf hebben wij niet alle stichtingen van het Leger in één dag kunnen bezich tigen. Er zijn tal van inrichtingen vonr Maatschappelijk Werk, Barmhartigheids- posten, Tehuizen voor daklozen, tehuizen voor ongehuwde moeders, en in het bijzon der moet nog genoemd worden de Land bouwkolonie te Lunteren. Het Leger des Heils heeft in de oorlog veel geleden. Er zou alleen voor de nood zakelijke wederopbouw van de inrichtingen een bedrag van 2.200.000 gulden nodig zijn. Maar helaas, al zou cr voldoende geld zijn, dan nog zit men met de vraag: hoe aan materiaal te komen? Nu moet gewoekerd worden met de ruim te die men heeft. En deze is helaas veel en veel te gering. Alle tehuizen, voor kinderen, ouden van dagen, invaliden, gevallen moe ders, zouden, als aan alle aanvragen vol daan zou worden, tienmaal groter moeten zijn. Waar het mogelijk is, wordt tot uitbrei ding overgegaan. Een geluk is, dat voor verschillende tehuizen grote buitens in het Gooi en op de Veluwe gehuurd konden worden, omdat die voor particulieren niet meer te bewonen zijn. Een andere zorg is steeds voldoende per soneel te krijgen. Ziekenhuizen en stich tingen klagen daar, zoals men weet, alge meen over. Bij het Leger komt daarbij nog de omstandigheid, dat er geen hoge sala rissen worden aangeboden. Een officier moet zo wordt gezegd in alles een dienstknecht van Koning Jezus zijn en zijn werk als een offer beschouwen, zodat hij slechts aanspraak kan maken op een zeer bescheiden bestaan. Die omstandigheid maakt, dat er geen overvloed aan werk krachten is, maar die er zijn, geven zich geheel aan het werk. Plechtigheid op de „Karei Doorman" In tegenwoordigheid van Prins Bernhard, de minister van Marine de heer J. J. A Schagen van Leeuwen, de commandant Zeemacht schout-bij-nacht J. J. L. Wil- linge, de marine-attachés van Groot-Brit- tannië en de Verenigde Staten, heeft luite- nant-adimiraal C. E. L. Helfrich op het in de Merwehaven te Rotterdam liggende hulp-vliegkampschip Hr. Ms. „Karei Door man" aan de nabestaanden van twee-en- twintig in de oorlog gevallen militairen der Koninklijke Marine Koninklijke onder scheidingen uitgereikt. Na de uitreiking richtte luitenant-admi raal Helfrich zich tot de familieleden der gedécoreerden en liet uitkomen, dat de ge sneuvelde mannen hun onderscheidingen ten volle verdiend hebben. Nieuwe waardebonnen consumentencrediet Bij beschikking van de minister van Fi nanciën zijn met ingang van 26 Mei 1947 wederom waardebonnen van het consu mentencrediet geldig verklaard, te weten de bonnen 13, 17 en 21. Met ingang van Augustus zullen de toe wijzingen voor voedingsvetten en vlees aan hotels en restaurants, broodjeswin kels en dergelijke met 16 tot 20% worden verlaagd. In het kader van algemene ver sobering voor deze bedrijfstak zullen zo spoedig mogelijk twee vleesloze dagen per week ingesteld worden. De koffie- en thee toewijzingen voor restaurants, cantines, e.d. zullen eveneens een verandering on dergaan met dien verstande, dat voor koffie de helft in moutkoffie het beste product ter vervanging van koffie, dat wij in Nederland kennen zal moeten worden opgenomen. Horeca-bedrijven met vacantie-cmzet zullen er rekening mee moeten houden, dat hun extra vacantie- toewijzingen zeker niet vergroot worden. Dit geldt eveneens voor als pensions in geschreven bedrijven. Vacantiegangers zullen met deze om standigheden eveneens rekening moeten houden. Geen pension zonder bon Vacantiegangers, vergeet de bonkaarten niet! De vacantiegangers zullen, indien zij voor langer dan vijf dagen hun intrek nemen in een hotel, deze zomer hun le vensmiddelenbonnen nog niet thuis kun nen laten, zo deelt Bedrijfshoreca mede. De hotel-restaurants ontvangen slechts zeer beperkte toewijzingen ten behoeve van het vacantïetoerisme en de pensions ontvangen in het geheel geen toewijzin gen. Deze zijn dus voor wat de maaltijd- verstrekking betreft, volledig aangewezen op de levensmiddelenbonnen der gasten. Men kan daar dus geen enkele maaltijd bonloos genieten. Deze toestand is natuurlijk niet plei- zierig en Bedrijfshoreca heeft besprekin gen geopend met de bevoegde instanties om te komen tot een verruiming. Of het mogelijk zal zijn? Nog geen sigaren zonder bon Het ministerie van Economische Zaken waarschuwt uitdrukkelijk tegen het ver kopen van sigaren zonder de distributie- voorschriften in acht te nemen. Weliswaar wordt overwogen de distributie van siga ren op te heffen, doch indien zulks onmo gelijk zou blijken, komen betrokkenen die nu reeds sigaren zonder bon verkopen in grote moeilijkheden. De Centrale Dienst voor de Economische ContrÓle heeft op dracht gekregen de controle in belangrijke mate te verscherpen. Tijdelijk meer bonvrije karnemelk Door stijging van de melkproductie kan met ingang van 25 Mei de hoeveelheid bonvrije karnemelk tijdelijk nog iets wor den verhoogd. Van die datum af zal de consument recht hebben op het betrek ken van een hoeveelheid karnemelk, of uit karnemelk en taptemelk bereide produc ten, welk gelijk is aan 15 procent van zijn verbruik aan gestandaardiseerde melk en hieruit bereide producten. Hieruit moet echter niet worden geconcludeerd, dat de beschikbaar te stellen hoeveelheid karne melk geleidelijk groter zal worden. Men zal er rekening mee moeten houden, dat de hoeveelheid bonvrije karnemelk deze zomer aanzienlijk kleiner is dan vorig jaar, Alweer een ei Op 29 Mei zal voor alle leeftijdsgroepen een bon voor een ei bekend worden ge maakt. Nederlands schip loopt op rotsen Een telegram van Lloyds uit Salburn meldt, dat het Nederlandse motorschip „At lantic" in een dichte mist op de rotsen is gelopen bij Redcar, Yorskhire. Dit gebeur de omstreeks negen uur Nederlandse tijd Vrijdagavond. Het schip is gebouwd in 1930, meet 221 ton en behoort aan J. Roossien te Gronin gen. NIEUWE KONINGINNE -ZEGELS ONTWERPERS. L HART2 ZEGELGROOTTE21 x 25 m.m. KAMTANDING 13 1/t x 12 1/t WATERMERK- CIRKELS 5 ct GEELGROEN 6 Ct BRUINZWART 7 ft ct ROODBRUIN IO ct ROODVIOLET I2'/J et ROOD IS ct PAARS 20 et DONKERBLAUW 22Het SEPIA 25 ct LICHTBLAUW 30 ct ORANJE 35 ct BLAUWGROEN 40 ct BRUINROOD I4736IV. PELT Vijf comités werken aan oorlogsmonumenten Uit mededelingen van het werkcomité der Nationale Monumenten Comissie van Oorlogsgedenktekens blijkt, dat er van één monument te Haarlem ter nagedach tenis aan de oorlogsslachtoffers in deze ge meente geen sprake kan zijn. Wel is het de bedoeling op enkele plaatsen in de ge meente bijzondere gedenktekens op te richten. Vijf comités zijn hiertoe werk zaam. Het ontwerp van een op te richten monument moet door de minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen wor den goedgekeurd. De commissie van advies voor de oorlogs- of vredesgedenktekens in de provincie Noordholland heeft medege deeld, dat er voor het ontwerpen van een dergelijk bijzonder gedenkteken een prijs vraag is uitgeschreven, daar het de be doeling is overal een gelijkvormig of al thans overeenkomstig gedenkteken op te richten, zodat door het gehele land een zelfde gebeuren op eenzelfde wijze wordt herdacht en deze plekken dadelijk als ge wijde grond herkenbaar zijn. De burgemeester van Zandvoort, de heer H. van Alphen, is bijzonder optimis tisch gestemd ten aanzien van het gereed komen van de weg in de duinen, waar eventueel een auto-race gehouden kan worden. Dat optimisme heeft de KNAC overgenomen, doch zij heeft er aan toe gevoegd. dat er mogelijk een nationale wedstrijd gehouden wordt. Toen wij Vrijdagmiddag onder leiding van de heer Van Alphen een wandeling in de duinen maakten, waren wij minder op> timistisch, omdat wij vermoedden, dat het circuit in Augustus niet gereed zal zijn. Er moet een weg van 4,6 km gereed wor den gemaakt en slechts een deel is van een gewalste onderlaag van puin voorzien en op verscheidene plaatsen moet er nog ge graven worden. De tegenslag voor de bur gemeester, die zich zo bijzonder beijvert, om zijn gemeente voor vreemdelingen aantrekkelijk te maken, is in de eerste plaats gekomen door de strenge winter. Thans werken er te weinig arbeiders, om in korte tijd wat tot stand te brengen, De aanleg van de weg wordt niet als een urgent werk beschouwd. Daarom worden arbeiders wel eens overgeplaatst. Het kan gebeuren, dat er de ene dag 30 personen werken en een dag later 100. Hebben wij op de tocht dan niet de in druk gekregen, dat binnenkort race-auto's in de duinen rijden, toch werden wij er van overtuigd dat er iets tot stand komt, dat van groot belang voor Zandvoort is. Wij willen niet het standpunt van de lief hebbers der autosport innemen, hoewel erkend moet worden, dat er een prachtij circuit tot stand komt, maar van de toe risten. De bedoeling is een toerweg aan te leggen door een prachtig duinlandschap, welke eventueel voor auto-races gebruikt kan worden. De weg gaat over enige dui nen en van daar uit heeft de toerist een fraai uitzicht. Wil de automobilist even uitrusten, dan zet hij zijn wagen langs de kant en klimt een nog hoger gelegen duin op. Natuurlijk kunnen wielrijders en wan delaars in de toekomst ook gebruik maken van de weg, doch het zal niet altijd ge makkelijk zijn de hoogten te beklimmen. De wandelaars kunnen echter overal vrij rondlopen. Voor de fietsers zullen in de Vlammenwerpers zouden kunnen helpen bij bestrijding der colorado-kevers Langs de Zeeuwse stranden ziet men thans de jeugd op de colorado-kevers lostrekken. Allerwege zijn de landbouwers zelf ook druk in de weer om maatregelen te nemen, die van overheidswege voorgeschreven zijn ter bestrijding van deze schadelijke insecten. Of men nu komt in Zeeuws-Vlaanderen, op Walcheren of op Schouwen, overal het zelfde beeld: dieper het land in zijn het de boeren, die actief zijn. Zeeland is een aardappelland met een befaamd product en het is noodzakelijk hier krachtig in te grijpen. Ook in vorige jaren, eind Mei-begin Juni moest men hier tegen de coloradokever vechten. Bij duizenden vond men toen de insecten op de stranden, op aangespoeld vuil, langs de waterlijn. Ongeveer 20.000 coloradokevers ver zamelde de schooljeugd van Zoutélande langs de vloedlijn. Maar nog steeds duurc de „invasie" voort Twee gouverneurs van Indië op een foto: Viscount Mountbatten, de onderkoning van Voor-Indië, verblijft in Londen 'voor be sprekingen mei het kabinet. Bij zijn bezoek aan het Londense ministerie passeert hij hel standbeeld van zijn grote voorganger, de eerste gouverneur van Bengalen, lord Clive, Door H. G. CANNEGIETER O R MOET oudtijds te Vianen een notaris- klerk hebben gewoond, die het toonbeeld van deugd en rechtschapenheid was. Hij voerde de pen zonder kladden te maken, was thuis in de acten, registers en protocol len als niemand en besteedde zijn leven als vrijgezel in eenvoud en eerzaamheid. Ter bevordering van de spijsvertering maakte hij wel eens een wandeling, maar dit bleef zijn enige luxe. Eens op een Pinksterdag na de predikatie maakte hij een ommetje alvorens zijn sober maal te gebruiken. De Pinksterwind was vaardig geworden over de aarde en raasde als een storm over de wegen. Nicodemus zo heette de klerk, had moeite zich er tegenin te worstelen. Zijn spillebenen prik ten als bootshaken zich vast in de grond bij elke stap, die hij deed. Toch vond Nico demus dit weer niet onaangenaam. Ook hij .ondervond, dat de Pinksterwind de mensen dronken maakt en deze dronkenschap was voor Nicodemus iets nieuws. Behaaglijk snoof hij de lucht op, die zacht was en warm en vermengd met het prikkelende parfum van bemeste aarde en bottend loof. De weerstand van de storm wekte de lust tot vechten en, zijn armen zwaaiend, lachte hij in zichzelf en neuriede een schoollied uit zijn vergeten kinderjaren. Voor het eerst sinds lang kreeg hij door de Pinksterwind pleizier in zijn leven. Op zijn eenzame wandeling zag hij eens klaps een meisje. Zij woei voor de wind af hem tegemoet: de storm dreef haar voort met wapperende rokken en vliegende haren „Wat een storm, heerschap!" riep zij hem in 't voorbijgaan tegen. De aanblik van de tegen de wind worstelende klerk verschafte haar vreugde. Maar haar schelmse spot deerde het slachtoffer niet; integendeel voelde hij zijn uitbundigheid door dit avon tuurtje toenemen. Hij keerde zijn hoofd om en beantwoordde haar opmerking. Maar o wee!, daar raakte bij deze ondoordachte beweging de wind onder zijn hoed en het statige gevaarte bolderde de weg af, het haastige meisje voorbij. Nu werd het een wedstrijd tussen de hoed, de klerk en het meisje. De spillebenen waren van hun remmen verlost en het bovenlijf kon amper ze bijhouden. De wilde vaart wond de klerk tot het uiterste op. Hij voelde zich als een kind en kon wel 'kraaien van pret. Een grinthoop, die het rollebol lende ding in zijn vaart stuitte, maakte aan deze wedstrijd een end. Giechelend van pleizier overhandigde het meisje Nicode mus zijn hoofddeksel. Of liever: zij over handigde het hem niet, maar drukte het hem met een komisch gebaar op de slapen. Dit had zij niet moeten doen. Want de dronkenschap van de Pinksterwind had de klerk helemaal dol gemaakt. Hij voelde een vreemd en tot nog toe ongekend vuur in zich branden. Zonder het eigenlijk te wil len sloot hij het kind in zijn armen en gaf haar een zoen op de mond. De fladderende haren kittelden hem op de wangen. Het was maar een ondeelbaar ogenblik van extase. Want onmiddellijk rukte het ontstelde meisje zich los. „Lelijke oude viezerd!" beet zij de verslagen man toe. En daarmee was zij alweer weggewaaid, verder de dijk af, als een hoos, die voortijlt zonder zich erover te bekommeren, of zij schade heeft aangericht. Maar Nicodemus stond uit zijn roes ont nuchterd. Zich de hoed vaster om het hoofd drukkend, hernam hij zijn worsteling tegen de wind, waarvan hij nu alleen maar de vermoeienis voelde. Het angstzweet brak hem uit; hij had het meisje herkend. Zij was de dochter van de schout, en de schout was een geweldenaar, met wie niet te spot ten viel. Een vreselijke ontmoeting wachtte de arme klerk, zodra de schout, die nu na kerktijd met zijn kornuiten in de taveerne zat, straks thuis zou komen en het gebeurde van zijn dochter vernemen. In zijn onstui mige drift zou hij de ellendeling, die zich aan zijn dochter vergrepen had, opzoeken en tot moes slaan! Nicodemus dorst niet naar zijn kamer te gaan; hij bleef omdolen over de buitenwegen, totdat vermoeidheid hem dwong naar de stad te keren. Daar sloop hij de straat door, angstig spiedend, of de woedende schout niet op hem afkwam. Doch plots zag hij zich omringd door een mensenmenigte, die uit een zijstraat zich naar het marktplein bewoog. Voordat hij zich kon verzetten, was hij in het ge drang opgenomen en hij werd als een weer loos vod mee voortgestuwd door de juichen de en joelende optocht, die op het markt plein de Pinksterbruid huldigen ging. i Het marktplein was met vlaggen en slin gers versierd en in het midden op een ver hoging, stondde dochter van de schout in de feestelijke tooi, die om haar ranke lijf wapperde en fladderde. En wie stond er naast haar? Haar vader: de schout! Met zijn vrouw, als de gelukkige ouders van het meisje, dat tot Pinksterbruid was verkoren. Nicodemus wou wel in de grond wegzin ken. Maar vlucht was hem onmogelijk ge maakt: het dringende volk had hem voort gestuwd, zodat hij in de eerste rij stond voor het open marktplein als een veroor deelde, die van aanklaagster en rechter zijn vonnis wacht. Tevergeefs sloeg hij berouw vol de ogen neer, tevergeefs boog hij het bleke hoofd en zakte hij schuldbewust door op zijn knikkende knieën. Hij kon de wre kende gerechtigheid niet ontlopen! Daar daalde het meisje, gevolgd door haar gezelschap, het podium af. Nu nader de het hoogtepunt van het feest, waarop de Pinksterbruid haar bruidegom kiezen moest: de bruidegom voor één dag! Heel Vianen's mannelijke jeugd had zich in het eerste gelid gedrongen, in spanning de uit verkiezing tegemoet ziende. Zij kenden het meisje als een onberekenbare deugniet, die al menige minnaar met haar schalkse spot had geblameerd. Wie hunner zou zij, het ernst werd, de voorrang verlenen? De klerk, die zich van feesten afkerig placht te houden, kende het aloude gebruik niet. Hij voelde zich wee worden en vrees de een flauwte, toen het gezelschap op zijn rondwandeling langs het publiek de plek naderde, waarheen het noodlot hem had gedreven. Hij verbeeldde zich. dat de blik van het meisje op hem rustte; nu zou zij haar vader de misdadiger aanwijzen en te midden van het volk zou hij worden ge straft. Sidderend kromp de arme klerk ineen. Daar voelde hij de hand van het meisje op zijn schouder. Een ironisch gejuich barstte uit de menigte los. Nicodemus sloeg schichtig zijn ogen op en keek in die van het meisje, die vriendelijk straalden en hem aanzagen met die schalkse spotlach, die hij van het noodlottig avontuur herkende. Een klop op de andere schouder deed hem ineenzinken. Het was de hardhandige schout, die hem met bulderend geluid met de onderscheiding gelukwenste. Vianen's mannelijke jeugd droop af, morrend en spijtig. „Net weer iets voor haar", mopper de de lion van het stadje. „Om ons voor de mal te houden, heeft zij die ouwe sok tot haar Pinksterbruidegom genomen!" Waar komen ze vandaan? Uit Frank rijk en België. Daar stijgt dit gebroed op en wordt door de wind gegrepen. Deze drijft ze naar zee en een speling der natuur wil. dat ieder jaar, juist ter hoogte van Zeeland, de wind land waarts afbuigt en de colorado-kevers naar de kust voert. Noordelijker en zuidelijker van Zeeland vrijwel geen kever; aan de Zeeuwse kust echter talloze: te uitgeput om ongedeei-d het land te bereiken. Zij vallen in de gol ven, voor zij vaste grond onder de voeten hebben, maar een gevaar zijn zij niette min. De gedachte, dat de meeste dieren dood zullen gaan, is onjuist. Slechts 5% blijkt de verre tocht van Frankrijk naar Nederland niet tf overleven. De rest is even gevaarlijk ais insecten, die zich in Nederland normaal zouden ontwikkelen. Overigens dient men zich er rekenschap van te geven, dat deze colorado-kevers alleen het aardappelgewas schade toebren gen en pas een groot gevaar worden wan neer zij kans krijgen zich voort te planten. Hun aanwezigheid is op het ogenblik slechts schadelijk, omdat andere landen huiverig worden en import van Neder landse gewassen verbieden, waardoor onze export ernstig belemmerd wordt. Bestrij ding is dus noodzakelijk en dit besef is in Zeeland zeer levend, vandaar de grote ac tiviteit, en de uitgebreide voorzorgsmaat regelen die men goed voorgelicht door de plantenziektenkundige dienst teilten jare treft. Verleden jaar heeft men een ramp kunnen voorkomen, dank zij de jeugd, die de kustlijn afspeurde, dank zij de landbou wers die alle mogelijke bestrijdingsmaat regelen namen. Bij duizenden worden de insecten, zorg vuldig afgedekt, in potten en pannen naar de gemeentehuizen en politiebureaux gebracht om vernietigd te worden. Men overweegt voorts bestrijding van kevers langs mechanische weg met behulp van vlammenwerpers. Een brigade technisch goed onderlegd personeel zou met een aantal vlammen werpers de bedreiging grotendeels de kop in kunnen drukken, omdat alle kevers zich langs een smalle lijn op het drooglo- pende strand bevinden. Deze plannen wor den thans voorbereid. Weer troepen naar Indië Met het s.s. „Johan de Witt", dat bestemd is om ongeveer 30 Mei a.s. van Amsterdam naar Indië te vertrekken, zal een groot transport troepen, behorende tot de tweede divisie, naar Batavia worden overgebracht. Het m.s. „Tabinta", dat c.a. .4 Juni a.s. van Amsterdam naar Batavia Vertrekt, is, eveneens voor het vervoeren van troepen aangewezen. toekomst rijwielpaden worden aan? 1 echter niet op de tien meter brede w Indien de optimisten gelijk krijg er in Augustus, eventueel in Setrt-^ een wedstrijd gehouden kan wordenu. bij ook gehoopt wordt, dat er void materiaal in ons land aanwezig wordt er nog niet gereden op «3 055 welke gereed is. Er komt een voorti bitumen laag en het volgend jaar za der gewerkt worden. Het kleine circuit M in Juni gebruikt. Gehoopt wordt, dat het circuit 4,6 km in de toekomst gebruikt zal den door internationale motor- en af" rijders, doch in de maand Juni moeten motorrijders nog op het kleine circuit, 2300 meter hun krachten beproeven 7 dag 8 Juni worden door de Koninklï' Nederlandse Motorwielrijders Verenip wedstrijden gehouden en vermoedS door de grote inschrijving alleen vni senioren. Het programma is nog niet va t gesteld, doch het zal vermoedelijk ,,'t korte wedstrijden van 15 tot 45 minutïi bestaan. De strijd zal daardoor spannen der worden. Iets nieuws in de motorsixr is een wedstrijd met zijspan. In ons W zijn reeds enige „artisten", die gaan* willen rijden. Vrijdag tijdens een proA rit, werd een snelheid van ruim 70 behaald. 1011 Voor Zondag 15 Juni staat een wieier. wedstrijd op het programma. De organisa toren zijn de bestuursleden van de Am" sterdamse Sportclub „Olympia", die con tracten hebben afgesloten met Zwitsers! Belgen en Nederlanders. Er zullen wed. strijden achter kleine (handels) motoren worden gehouden. Sportprogramma voor de Pinksterdagen Het interlandseizoen van Nederland wordt Maandag besloten met de voetbalwedstrijd Frankrijk-Nederland in Parijs. Voor de achtste maal komen de ploegen tegenover elkaar. De resultaten waren in het verleden: 10 Mei 1908 Rotterdam N.F 13 Nov. 1921 Parijs F.—No_5 2 April 1923 Amsterdam N.F 29 Nov. 1931 Parijs F.N 10 Mei 1934 Amsterdam N.F 12 Jan. 1936 Parijs F.N 31 Oct. 1937 Amsterdam N.F2-3 Vijf overwinningen en twee nederlagen is geen slecht resultaat, doch wij leven weer tien jaar later dan de laatste ont moeting. Mogelijk zullen de Fransen tech. nisch beter 'zijn, zij kunnen er op rekenen, dat een geestdriftige ploeg hen zal bestrij den en mogelijk bereikt het Nederlands elftal eenzelfde resultaat als enkele weken geleden in Antwerpen. De samenstelling van de Oranjeploeg is nog niet bekend gemaakt, alleen zijn de namen van zestien candidaten genoemd. Wij veronderstellen, dat Schijvenaar zal meespelen, evenals Kraak en Roozen. Beperkt voetbalprogramma, Voor de eerste klas zijn slechts enkele wedstrijden vastgesteld, n.l. Sparta-RFC, ADO-Emma, Excelsior-Neptumis, D0S-De Volewijckers (Zondag). In de tweedeklas wordt de voor de Beverwijkers belangrijke wedstrijd Kennemers-RCIÏ gespeeld. Bij een overwinning, is de thuisclub buiten ge vaar. HBC speelt de eerste degradatiewedstrijd tegen Alcmaria Victrix. Voor de vierde klassers zijn vastgesteld: WD-DSS; Spaarnevogels-CNF; ASR-EHS; Vliegende Vogels-Ontwaakt; IEV-WE; Onze Gezel- len-SCA; ETO-Meervogels. Cricket, Het cricketseizoen is reeds begonnen en Zondag komen Rood en Wit en Haarlem ook in het veld. Zij ontmoeten elkaar op het terrein aan de Donkerelaan. Maandag speelt Haarlem 2 tegen ACC 2. Sportweek te Zandvoort Woensdag 28 Mei begint te Zandvoort de Sportweek, welke geopend wordt met een officiële ontvangst van de deelnemers op het Raadhuis door B. en W. Donderdag- avond 7 uur wordt de hockeywedstrijd Zandvoort-Strawberries gespeeld, gevolgd door bokswedstrijden en demonstraties tus sen Haarlem en Zandvoort. Vrijdagavond is de athletiek aan de beurt, afgewisseld met een dames-handbalwedstrijd Zand- voort-Gita en een heren handbalwedstrijd Zandvoort-Rapiditas. Zaterdagmiddag half vier is het hoogtepunt van de sportweek, de rugbywedstrijd Amsterdam-Rest van Nederland. Tot besluit van deze middag volgt een tafeltennisdemonstratie door Cor du Buy en Wil van Zoelen. De sportweek wordt Zondag gesloten met een honkbal wedstrijd Zandvoortmeeuwen-AHC 1931 en een voetbalwedstrijd Zandvoortmeeuwen tegen O.V.V.O. (Amsterdam). Na afloop van de voetbalwedstrijd een massale turn- demonstratie. Sport in het kort OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP DAM MEN. Van 31 Mei tot en met 15 Juni wordende partijen om het wereldkampioenschap dammen tussen Keiler en Ghesten gespeeld. Zondag 1 Juni komen de dammers in Haarlem 1e?en elkaar uit. Er wordt gespeeld met een tempo van 25 zetten per uur. Keiler speelt in de eerste van de veertien partijen met wit. DAMMEN. Zaterdag 31 Mei begint in Ara sterdam de match om de wereldtitel damm» tussen onze nationale kampioen R. C. Kera (Amsterdam) en de Franse titelhouder Ghestem uit Lille. Het bestuur van de Necer- lanadse Dambond heeft de tweede partij op Juni vastgesteld. Deze wordt in Haarlem, in een van de zal» van Brlnkmann aan de Grote Markt gespee aanvang 11 uur. Als secondanten voor o« ïweede partij zijn aangewezen de heren J. Sluiter Jr. (voor Keller) en J. W. V. Dartele (voor Ghestem). Agenda voor Haarlem ZATERDAG 24 MEI Stadsschouwburg: „De reiziger zonder bagage^ 8 uur. Spaarne: „Kouwe drukte", t°e= leeft.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur (Pinksterdagen -.»■ 4.15, 7.00 en 9.15 uur). Rembrandt: ..Het spoos van de opera, toeg. bov. 14 j., 2.30 7.00 en ■uur (Pinksterdagen 2.00, 4.15, 7.00 en Palace: ..Boemelstudenten", toeg, boV- 2.30, 7.00 en 9.15 uur (Pinksterdagen 2.00, 4.15, en 9.15 uur). Luxor: „Zoals de ouden zongen, 2.30, 7.00 en 9.15 uur (Pinksterdagen 2.00, 7.00 en 0.15 uur). City: „Mijn vriendin FIiw toeg. alle leeft. 2.30, 7.00 en 9.15 uur (PinBj® dagen 2.15. 4.30, 7,00 en 9.15 uur). Frans „Geeft ons het recht om te leven", 2.30, i. Ö.lS uur) (Pinksterdagen 2.00, 4.30, 7.00 en 9.» J- ZONDAG 25 MEI Stadsschouwburg: „De reiziger zonder Wsa 8 uur. Klnder-operette „De schat In de ne grot", 2 uur. Gem. Concertgbouw: Christ", rally 7.30 uur. Bioscopen. Middag- avondvoorstellingen. MAANDAG 26 MEI Stadsschouwburg: „Jongenslyceum' Bioscopen: Middag- en avondvoorstelling DINSDAG 27 MEI Stadsschouwburg: „Als ik wilde Bioscopen: Middag- en avondvoorstelling».

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6