Tante Els De oude weg naarWijk aan Zee isfhans in verval'"- -- - Drie grote trawlers voor IJmuiden Een man als jij.... ZATÏRDACJ4MEL feel in de mooie omge ving is ven kale vlakte anderd in een Om te ,nel verdwijnt in onze contreien hoeft men slechts de oude weg naar Wijk aan Zee eens af te fietsen. Ten dele hebben de Duitsers in dit veelal de hand gehad, maai de landhonger van de industrie heeft ook t,eel wat mooie plekjes van de omgeving van de Breesaap opgeslokt. De eerste desillusie ondervond men al bij Rooswijk, beter gezegd daar, waar eens Rooswijk stond. Daar gaapt een grote kale vlakte. Men kon daar vroeger genie ten van het fraaie uitzicht op de achter. ?jjde van het ten dele achter struiken en klimop verscholen oude kasteel, dat met zijn torentjes en zijn bijgebouwen her inneringen opwekte aan de tijd, toen Ken- nemeriand de lustwaranda was der Am sterdamse patriciërs. Als bouwwerk viel ér misschien wel iets op af te dingen, maar het lag daar zo buitengewoon mooi te midden van een fraai beukenbos, dat doorsneden werd door bemoste paadjes en door de onvolprezen Rooswijkerlaan. Van deze laan, een der schoonste uit beel Kennemerland vindt men alleen nog maar het naambordje terug, dat eenzaam op zijn mager paaltje prijkt op een kruis punt van enige kale wegen. Het uitzicht ,"s verruimd, maar wat men er ziet, her innert in niets meer aan hoe het vroeger was, want kon men voorheen door de bomen het bos niet meer zien, de bomen zijn weg en men ziet fabrieken met hoge schoorstenen, havens met schepen er in en kranen er langs. Dit kruispunt bood de duizenden voetgangers die vroeger op drukke Zondagen langs de oude weg naar Wijk aan Zee tippelden, een uitgezochte gelegenheid, om even te rusten aan de wegberm en te genieten van ijs of van een andere lekkernij, die in een ruime sortering in het tentje op de viersprong verkrijgbaar was. Hier dichtbij was ook het befaamde laantje van Rooswijk, een der schilder achtigste plekjes van heel de omgeving. Van deze viersprong af zette de weg naar Wijk aan Zee zich voort door een dichte bebossing, waarvan thans nog maar weinig meer over is. Het is een laag duinterrein geworden met hier en daar wat verspreid staand struikgewas. Ver der naar de kant van de badplaats vindt men wat meer bossages, worden de dui nen ook wat hpger. Hier en daar ziet men op enige afstand van de weg een tuinders- bedrijfje. Die waren er vroeger natuurlijk ook al, maar ze lagen toen verscholen achter het hout. Op een paar kilometer van de viersprong bij Rooswijk gaapt een groote zandvlakte, beplant met helm. Het is het gedempte ge deelte van een Duitse gracht, waarvan links en rechts nog gedeelten overgeble ven zijn. Hier is de oude weg geheel ver dwenen en is autoverkeer niet meer mo gelijk. Over een afstand van 150 200 m is de wielrijder genoodzaakt naast zijn fiets te lopen. Dan staat hij voor een steile weg en hier ongeveer beginnen de zee duinen, die op sommige plaatsen ernstig beschadigd zijn. Maar hier en daar zijn de toppen nog dicht begroeid met duin dorens en andere duinflora en vindt men althans iets terug van de oude ongerept heid. En toch is alles heel anders, vooral Tien jaar geëist tegen aannemer uit Santpoort Acht-en-dertig brieven had de 50-jarige aannemer H, B. uit Santpoort geschreven aan de N.S.B.-burgemeester van Velsen, het hoofd van de politie, de Duitse Orts- kommandant, de Duitse Festungskomman- dantj de Feldgendarmerie, allen te Vel sen en aan. de commandant van de S.S. te Amsterdam. Het hoofdthema van al deze brieven bestond uit klachten over de anti- Luitse gedragingen en de illegale activi teitvan zijn vroegere compagnon, Van d. H. eveneens uit Santpoort. Bovendien noem de hij in zijn brieven de namen van ver schillende Nederlanders, die illegaal werk verrichtten. Het motief van dit verraad, zo bleek tijdens de behandeling voor het Amsterdamse Bijzonder Gerechtshof, moet gezocht worden in onenigheden van finan ciële aard tussen beide compagnons. Na dat H. B. zijn partner bij de Duitsers had aangegeven ging diens arrestatie hem echter niet vlot genoeg. Vandaar de 38 brieven, die hij aan diverse instanties schreef. Van der H. werd tenslotte ge arresteerd en tezamen met drie anderen, wier namen B. in zijn brieven had ge noemd, door een Duits executiepeloton op het Weteringsplantsoen te Amsterdam gefusilleerd. In zijn requisitoir zeide mr. B. J. Besier, voor deze verdachte, die zegt anti-Duits te zijn, geen aanleiding te zien voor bijzon dere clementie. Vier mensenlevens zijn door zijn activiteit verloren gegaan en hoewel mr. Besier van mening was dat niet alle schuld op deze verdachte kon worden geladen, achtte hij een langdurige gevangenisstraf op zijn plaats. Hij eiste een gevangenisstraf van tien jaar en ont zetting uit de beide kiesrechten voor het leven. Gouden huwelijksfeest Het echtpaar Fr. Oortliuis-G- Oorthuis- van Son herdenkt 10 Juni a.s. zijn gouden huwelijksfeest. De bruidegom is 74 jaar oud en mevr. Oorthuis 75 jaar. Beiden ge nieten een goede gezondheid. Van hun elf kinderen zijn nog vijf in leven. De heer Oorthuis, in 1935 gepension eerd werkte ruim 30 jaren aan de pa pierfabriek. waarna hij zich verder met ne tuinderij bezig hield. Buren verrasten e echtelieden met een erepoort voor hun woning aan de Schulpweg 104. Kinheim-veteranen ook kampioen? MiS vetK:anen-eUtal van Kinheim heeft eJ (kaar niet onder willen doen voor het 2ecn0Qi!i De §ewone competitie is uit- RnLSB® ®nheim 4 wacht tweede BlïïSgi?og een ontmoeting op het tegen het lil waar gespeeld wordt als dp trooi e Kipperda 4, dat even. strljden 29 nZWfr "oudies" ui* 14 wed- In di uPUnten behaalde. <*e Velspv ,,tshssineswedstrijd verschijnen Boom en t n®n met: E- Karei; J. Ramakers en*R' ifeeg: H' Smolenaars. J- Root, c Hn B- TKlt: w- v. d. Star, C. WelL °°Pe' J- Stals en J. C. v. d. doordat men weet dat daar achter die fraaie toppen aan de Zuidkust zoveel ver nield is en dat de ondergang dreigt voor wat er nog van de oude luister over is ge bleven. Het is niet mogelijk te vertellen, wat er veranderd is, maar het is ook daar. waar alles nog bij het oude schijnt te zijn gebleven toch ook niet meer het typische duinlandschap, dat na de zee de grootste attractie van de badplaats was. De weg slingert zich verder door een sterk golvend terrein. En dan is men spoedig aan het eind van de weg, die, ook al was de bestrating in de regel in een slechte conditie, toch een van de mooiste van het Nederlandse duingebied was. Het was ook de weg der zuchten, zuch ten van de Amsterdamse pa's en ma's, die na een dag met hun kroost in Wijk aan Zee te hebben doorgebracht, terugwande- lende naar de boot in Velsen, meenden dat er nooit een eind aan kwam. Hoe het in de toekomst met deze oude weg zal gaan weten we nog niet. Ten dode opgeschreven? Wie zal het zeggen. Wel weten we dat de weg en zijn om geving de intieme schoonheid, die hem vroeger sierde, verloren heeft. Niwin-comité organiseert bridge-drive Het plaatselijk Niwin-comité heeft het plan opgevat, Vrijdag 30 Mei a.s. in het Patronaatsgebouw, IJmuiden-Oost een bridge-drive te houden, die om half acht begint. Voor deelneming kan men zich uiterlijk tot Donderdagmiddag 12 uur aanmelden bij een der onderstaande adressen. Hierbij dient te worden vemeld of men in klasse A of B wenst te spelen: mevr. C. Anten- Butzelaar. de Genestetlaan 11, Driehuis, telef. 4937; mevr. C. Muller-Hazewinkel, VerLoren van Themaatlaan 15, Velsen, telef. 5208; L. Busselmain. Wüstelaan 17. Santpoort, telef. K 2560-8879 en bij H. Hogetoorn, Raadhuis Velsen, telef. 5141. Voor de winnaars zijn prijzen beschik baar. Het inleggeld bedraagt f 4 per paar. Weer nieuwe namen voor Engelse trawlers De twee door de Visserij Mij. Petten aangekochte trawlers Lord Inchcape en Lady Estella zijn onder de namen Petten IJM 49 en Schoorl IJM 39 onder de Ne derlandse vlag gebracht. Eerstgenoemde trawler is inmiddels reeds naar de visserij vertrokken. De Schoorl IJM 39 wordt over enige weken in bedrijf gestold. ÏJMUIDER COURANT REX heeft Jules Verne's drama „Michael Sli-ogoff, de koerier van de Czaar" gekozen als Pinksterprogramma. Wie kent niet Jules Verne's fantasieën en de boeiende staaltjes van opoffering, zijner ridderlijke figuren? De film speelt in 1870, het jaar dat de Tartaren de Czaar ontrouw werden. Michael wordt er heen gestuurd en ontnioet natuurlijk enkele leden van. het schone geslacht. Omsingeling, aanslag, ver minking, redding door een vrouw, een strijd op leven en dood en eindelijk de huldebe tuigingen van zijn Czaar; 'het romantische leven van de koerier, is 'het fantasie of werkelijkheid? Eén ding is zeker: de fan tasie van Jules Vefne spreekt tot het hart van oud en jong en zeker in een film als deze, THALIA brengt „De vier veren'', een kleurenfilm die er zijn mag. Het verhaal speelt in 1866 in Londen, waar Harry Fa- versham een lid is van een familie met militaire traditie. Harry heeft echter geen enkele neiging in militaire dienst te gaan en slechts dokter Sutton begrijpt dit. Doch tien jaar later heeft hij gehoor ge geven aan de wens van zijn vader en zijn compagnie staat op het punt zich in te schepen voor Egypte. Eerst is er nog de verjaarspartij van Peter Burroughs' zuster die zich die avond verlooft met Harry. Hij besluit zijn aanmelding ongedaan te maken en het regiment vertrekt zonder hem. Zijn verloofde neemt hem dit kwalijk. Als hij thuis komt vindt hij een pakje met drie witte veren, een afscheidsgroet van zijn vrienden. Hij trekt een veer uit de waaier van zijn meisje en voegt deze bij de andere. Dit houdt een gelofte in en hij reist alleen naar Egypte, vermomd. Dan beginnen het avontuur en het probleem, dit laatste om dat een van de vrienden Harry's plaats bij zijn meisje gaat innemen. Maar het zou geen „goede" film zijn als het gelukkig slot ontbrak. Afgezien van het verhaal zijn de opnamen op zichzelf al de moeite van •het zien waard. Amerikaanse filmshow. De jongelui, die hun hart verpand hebben aan moderne muziek kunnen Zaterdagavond en de beide Pinksterdagen sweet, swing en jazz beluis teren in „Flora". Acht show- en dansorkesten verlenen medewerking aan deze Amerikaanse film show. Romantische songs brengt de Argen tijnse zangeres Carmelita, Vincent Lopez speelt de „Minuten-Wals". Vijf-en-dertig muzikale succesnummers heeft deze show, verder een filmrevue en balletten. De oorlog heeft voor het visserijbedrijf tot gevolg gehad, dat de vloot er naar de sterkte op achteruit is gegaan, maar dat er wat de kwaliteit der schepen betreft, een stap in de goede richting is gedaan. Enige rederijen zagen hun vloot versterkt met flinke trawlers, die weliswaar nog slechts voor een gedeelte in de vaart maar die toch binnen afzienbare tijd een grote toeneming van de vangcapaciteit be tekenen. Een belangrijke versterking zal de vloot ondergaan door de aankoop van drie grote trawlers, die binnenkort in IJmuiden ver- wacht kunnen worden. De juiste gegevens zijn nog niet bekend, maar naar wij ver namen zijn het boten van meer dan 500 ton, die wel bestemd zullen zijn voor de visserij in het hoge Noorden. De schepen zijn in Engeland gekocht door een nieuwe kapitaalkrachtige rederij. Een er van wordt door een Nederlandse bemanning uit Engeland gehaald, de twee andere zul len naar IJmuiden worden gesleept. De trawlers zullen echter een verbouwing moeten ondergaan, maar men hoopt ze nog dit jaar in de vaart te kunnen brengen. Zestig jaar getrouwd Op Pinkster-Maandag zal het zestig jaar eeleden zijn dat de heer Petrus Radema- kers in het huwelijk trad met Wilhelmma Emma Veldman. Toen zij elkaar als man en vrouw de hand reikten zullen z« met gedacht hebben, dat zij zulk een lange levensweg voor zich hadden De bruidegom is 86, de bruid 85 laar en beiden hebben ondanks de gebreken van de oude dag nog een behoorlijke vita- UtDe heer Rademakers woont nu al bijna 80 jaar in IJmuiden. Toen hij nog eentos was kwam zijn vader hier uit den Helder, waar de heer Rademakers geboren werd. Zijn vader had een winkel op de Heide. Op latere leeftijd werd de heer Rade makers kolenbaas bij de Scheepvaart en Steenkolen Mij., die destijds in IJmuiden oen kantoor had. Nadat hij deze 24 jaar vervuld had werd hij nu ZO jaar geleden gepensionneerd. Het echtpaar woont thans als évacués in Wijk aan Zee. maar voor het vieren van hun diamanten bruiloft verblijven z« tij delijk bij een dochter in de Bloemstraat. Hoe de Kalverstraat haar naam kreeg Een der oudste straten van 1J™« Oost, ontstaan in de tijd, toen dit deel van de gemeente Velsen nog officieel Heide" heette, was de Kalverstraat, een naam die thans alleen in de herinnering voortleeft, omdat zij gesloopt werd. Het was een straat met onooglijke hu'sies, die dateerden uit de dagen toen het Noord zeekanaal werd gegraven. Later jg si-raat een wat beter aanzien, doordat mei en daar een winkel werd gebouwd. Maar zij geleek toch steeds heel weinig op haar naamgenote in de hoofdstad. Hoe kwam de Kalverstraat aan haar 1 De oude heer P. Rademakers, die op Pinkster-Maandag zijn 60-]ari« huwe lijksfeest viert, heeft ons dit ayövuM- Zijn vader had daar op de Heide in de straat die toen nog naamloos was, een winkel, een soort toko, waar de P»1^ jongens alles konden krijgen wat ze nodig hadden. Rademakers senior nu wilde eens op een dag op de jaarlijkse koemarkt m Velsen een koe kopen. Maar of nu de koeien te duur waren of hij ^op de merkt niet vond wat hij zocht, hg kwam niet thuis met een koe, maar met enige kal- Rademakers senior wandelde met zijn kalveren naar huis. Het geval veroor zaakte enige opschudding, omdat niet tot zijn gewone koopwaar behoor- Wat een kalveren brengt Radema'kers thuis, 't Lijkt de Kalverstraat wel werd e' En sfndsdien heet de Kalverstraat de Kalverstraat. Zc is er nu niet meer, maar ze zal her rijzen, ongetwijfeld schoner dan vroeger. Nieuws van „Waterloo" Maandag komt Waterloo 4 in het veld tegen Spaarndam om kwart voor tien. Het eerste elftal is uitgespeeld en «<!tt°e wat Haarlem 4 tegen Stormvogels 3 pres- teert. Wint de laatste club, dan is Water loo kampioen van de eerste klasse afdeling Haarlem. Eindigt de strijd m gebjk spek dan is een beslissingswedstrijd tussen Haarlem 4 en Waterloo nodig. Politieke delinquenten naar Hollandia Met een aantal gewone passagiers zulte" met het m.s. „Tarakan", dat omstreeks 2« Mei a.s. van Amsterdam naar Indie ver trekt, zullen ongeveer 125 politieke delin quenten worden vervoerd. Deze delinquenten, die bestemd zijn voor Hollandia, zullen begeleid worden door eer detachement bestaande uit 20 militairen. PLOTSELING OVERLEDEN. De 71-jarige stratenmaker J. van V. is, terwijl hij bezig was een straat in M™11" den-Oost te herstellen, door een hartver lamming getroffen. Comité „Rijkseenheid" opgericht Onder voorzitterschap van Ds. Brons geest is in de gemeente Velsen opgericht een voorlopig comité tot „handhaving van de rijkseenheid". Het doel van deze op richting is om ook in deze gemeente te komen tot een actie inzake rijkseenheid, voornamelijk wat betreft Indië. Door het houden van openbare vergaderingen en het geven van voorlichting hoopt men de nodige steun te verwerven. Door een petitionnement zet men hier aan kracht bij. Op deze oprichtingsavond voerde als eerste spreker de heer Colijn, vertegen woordiger van het hoofdcomité het woord. Spreker duidde op de noodzakelijkheid van het oprichten van dit Nationale Co mité. Tevens gaf hij een kort overzicht van de werkwijze der plaatselijke comités, waarbij hij liet uitkomen, dat, zo deze ac tie slaagt, belangrijke resultaten zullen worden bereikt. Hierna werd het woord gevoerd door de heer De Wolf uit Heemstede, die wees op de ondermijning van het Koninkrijk en de Rijkseenheid en voorts de grondwet ge schonden achtte. Sprekende over de K. V. P. gaf hij als zijn mening te kennen, dat deze momenteel door een dal gaat; zij had getracht te bouwen op fundamen ten, die steeds weer afbrokkelen. Hij hoopte vurig, dat nog bijtijds de juiste koers zal worden ingeslagen. In het voorlopig comité namen nog zit ting de heren: C. Spoor, D. Spek, T. F. Hubrecht, M. Roos, H. La Gros, A. ten Broeke en P. J. J. Elmers. Partij van de Arbeid vergaderde De belangstelling voor de vërgadering van de Partij van de Arbeid, die gehouden werd in „Kindervreugd", was niet groot De heer A. Langkemper zeide dat het oprichten van een monument voor de grote Pieter Jelles Troelstra moest gezien worden als een symbool. „Adeldom ver plicht" ook voor de socialisten, opdat het werk van deze grote socialist 'blijft voort leven. Naar aanleiding van het verschijnen van verschillende brochures in de P. v, A., waaronder „Rusland-Amerika" „Hoe redden wij de vrede" betoogde de spreker, dat thans de reactie aan het woord is, hiervan getuigen ook de kenmer kende caricaturen in de dagbladen. Voor de protestants-christelijke partij genoten schreef prof. Kohnstamn een bro chure, om niet de politiek van de P. v. d. A. te misverstaan. Spr. gaf verslag van het eerste partij congres, dat hij de band van een nieuw ge zin noemde en besprak de Indië-kwestie. De eerste palen voor een groeiend socialis me zijn geslagen. De heer Langkemper sprak over het fi nanciële beleid van de regering. Neder land is zijns insziens op de goede weg, want met beperkte middelen is reeds veel tot stand gekomen, wat in andere landen nog niet is bereikt. Wat het ledental van de P. v. d. A. in Noordholland betreft, hiervan is 77% be neden de 37 jaar, hiervan zijn 32% hand arbeiders en 68% hoofdarbeiders, zodat de spreker bijzondere actie bepleitte om de arbeidende klasse te bereiken en te over tuigen. PROPAGANDA-VERGADERING VAN BOUWBEDRIJFBOND. De christelijk georiënteerde bouwvak arbeiders vergaderen Dinsdagavond in het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeek- weg. Een van de leden van het hoofdbe stuur zal het woord voeren. Deze vergade ring is ook toegankelijk voor belangstel lende niet-leden en geestverwanten. EINDELIJK NAAR ZEE. Eén der vier trawlers, die vrij spoedig na de vrede in Engeland werden aange kocht en die reeds geruime tijd voor de visserij gereed lag, de Catharina Duyvis IJM 60, is Vrijdagmorgen onder schipper R. Groen naar zee vertrokken. Ook de andere drie komen deze zomer in de vaart. Het hoekje van Beeste Kinderen! We zullen nu maar gauw beginnen met jullie de uitslag van de wedstrijd te ver tellen, want daar zullen jullie wel erg nieuwsgierig naar zijn. Nu, de beslissing was erg moeilijk voor mij. Er waren er. die wel heel erg netjes geschreven hadden, maar die een oplossing te weinig inge stuurd of teveel fouten gemaakt hadden. Anderen hadden weer heel slordig hun werk gemaakt, terwijl het helemaal zonder fouten was. Jullie begrijpt dus, dat ik avond aan avond heb zitten puzzelen hoe ik de prijzen verdelen zou. „Prijzen?", zul len jullie denken, „er was er toch maar één?" Neen, meisjes en jongens, ik ben zo gelukkig een eerste, een tweede en zelfs een klem troostprijsje te kunnen uitreiken. Dat bevalt jullie zeker wel? En nu zal ik jullie niet langer in onzekerheid laten. De eerste prijs heb ik toegekend aan SALOMONSZEGEL, die mij het netste èn het beste werk toezond. Gefeliciteerd, Salo monszegel, je hebt het verdiend hoor! De tweede prijs is bestemd voor WATER GEUS, wiens werk wèl geheel foutloos was, maar bij wie het aan netheid wel eens een beetje ontbrak, en tenslotte de troost prijs voor ANEMOONTJE, die zo klein als zij is, toch onberispelijk keurig haar oplos singen inleverde. De drie winnaars krijgen volgende week hun prijs toegestuurd èn ik hoop, dat het naar hun zin zal zijn. En nu maar snel de briefjes, anders wor den mijn andere lezertjes, die niet zo ge lukkig waren, nog ongeduldig, ook. Allereerst heb ik hier dan SNEEUWBAL, die een beetje boos is, dat haar brief weer niet tijdig bij mij aanwezig was. Ze schrijft, dat ze er nu heus niets aan doen kan, want ze heeft hem vroeg genoeg meegegeven. Dat geloof ik ook graag, Sneeuwbal, maar ik denk, dat de meneer die jij noemt en die ik ook heel goed ken, hem een dag te laat aan mij afgegeven heeft. We zullen hem allebei eens een standje geven, vind je niet? Wat leuk dat jullie operette zo in de smaak is gevallen, je zult wel moe geweest zijn na die lange speelavonden, of viel het nogal mee? Dus als ik het wel heb, word jij op Luilak zélf de Luilak, als je vrien dinnen niet meegaan. Dat staat je netjes, hoor! MIEKE B„ de schuilnaam, die je mij schreef, is er nog niet, dus jij wordt voor taan ons Zonnestraaltje. Prettig dat Repel steeltje zo goed afgelopen is. Je was zeker zelf ook wel een beetje oang, dat je een fout zou maken? Maar meestal loopt alles op de uitvoering nog beter dan op de repetities. KAPOENTJE is van harte welkom in ons midden. Krijg ik eens een lange brief van je? Van BLAUWDRUIFJE beantwoord ik deze week twee brieven tegelijk. In de eerste vertelt ze mij, dat ze het zo prettig op de zangles vindt. Leuke versjes leren jullie daar, hoor! En uit de tweede kan ik wel begrijpen, dat ze een heel lief zusje heeft. Als net kleine ding één stapje lopen kan, volgen er wel gauw meer, denk ik en dan kun je binnenkort al een klein wande lingetje met haar maken. ERNA v. d. K., ook jou heet ik welkom in ons hoekje. Uit de schuilnamen die je mij schreef, heb ik Afrikaantje gekozen. Die was er nog niet en dat vond ik een heel aardige naam. Je briefje was keurig ge schreven! Nu is je geduld toch beloond, niet waar, WATERGEUS? en ook dat van ANE MOONTJE. Wat heerlijk, dat jullie vader misschien deze week thuis komt. Als je dit leest is hij er wellicht al? Dat zullen prettige Pinksterdagen worden, denk ik. Heb maar veel pleizier, hoor! Wees maar heel voorzichtig op het strand, SALOMONSZEGEL, je moeder heeft groot gelijk, dat ze je verbiedt iets op te rapen. Een ongeluk zit in een heel klein hoekje! De aankomst van de Willem Barendsz zal wel een mooi gezicht ge weest zijn. Als het niet zo erg vroeg in de ochtend gebeurd was, was ik beslist ook een kijkje gaan nemen. Leuks dat je nog een pakje kauwgom bemachtigd hebt. KERSTKLOKJE vertelt mij van haar vriendinnetje, die zo mooi aangekleed was, toen ze aangenomen werd. Ik kan me voorstellen, dat je al dat wit prachtig vond, Kerstklokje. Vertel je me eens iets van de film, die bij het Leger des Ifeils vertoond werd? En dit was weer de laatste voor deze week. Ik hoop van harte voor jullie, dat de Pinksterdagen heel mooi zullen zijn, want er zullen er wel een heleboel zijn, die plannen hebben voor een lange fiets tocht of een wandeling en het zou jam mer zijn als dat niet door kon gaan. Dus: Pleizïerige dagen en tot volgende week! TANTE ELS. Nogmaals een vriendelijk verzoek, de briefjes vóór Donderdag in te zenden! (Kennemerlaan 154, IJmuiden of aan de bezorger meegeven). De goede oplossingen van het raadsel kwamen van: Zonnestraaltje, Kiekeboe, Blauwdruifje, Kapoentje, Afrikaantje en Salomonszegel. Voor jonge hersens De oplossing van het raadsel van vorige week was: „KINDERHOEKJE" (kast, inkt, naam, deur, edel, raam, hoek, oker, ezel, koor, jurk, egel). HET NIEUWE RAADSEL bestaat eigen lijk uit vijf kleine raadsels. Hier komen ze: 1. Mijn geheel bestaat uit vijf letters en is een scheurende pijn. Verwijder je mijn kop en mijn staart, dan blijft er een mannelijk schaap over. Wie of wat ben ik? 2. Ik besta uit drie letters en ben een voorwerp, dat vaak op school gebruikt werd. Geef je mij een kop en een staart dan ben ik niet groot. 3. Ik heb vijf letters en ben een soort schoeisel. Verwijder je mijn kop en staart, dan ben ik de vorm waarin het koren groeit. 4. Ik besta uit twee letters en vorm een reeks. Geef je mij een kop en een staart, dan kun je aan mij zien wat iets kost. 5. Ik besta uit vijf letters en ben een kledingstuk. Verwijder je mijn kop en mijn staart dan bén ik het strafwerk tuig van Zwarte Piet. DE ALMA IJM 44 KWAM ONVERRICHTER ZAKE VAN DE WERF TERUG. Geruime tijd geleden werd de stoom trawler Alma IJM 44 naar de werf „De Schelde" in Vlissingen gesleept om daar weer voor de visserij in orde te worden gemaakt. Door de grote drukte op de werf kis van het werk niets gekomen en Don derdag heeft de sleper Helga van het Bureau Teruggave Vissersvaartuigen de Alma weer naar IJmuiden teruggebracht. De reparaties zullen nu elders moeten ge schieden. Noorse militairen, in Duitsland dienst doende, brengen een bezoek aan ons land. De pijpekrullen van de Markermeisjes maakten blijkbaar indruk op hen. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg 2) Het is niet mijn bedoeling een oorlogs roman te schrijven. In alle talen der we reld is immers reeds verhaald over die verschrikkelijkste van alle oorlcjgen en zijn nog vreselijker gevolgen. Slechts een paar feiten, die onmiddellijk met mijn verhaal te maken hebben, zal ik kort ver melden. En deze feiten zullen tegelijker tijd de achtergrond vormen voor een grote liefdesgesch ied en is Mijn vader werd, als hoofd der verzets lieden, met nog enige partisanen voor mijn ogen neergeschoten. Ik huilde niet toen ik zag hoe zijn blik vol trots op mij ge richt was. Toen het gebeurd was viel ik flauw. Maar dat was mijn zaak. Vrienden van mijn vader hielden mij verborgen. Hun huis had een dubbele kelder en lag aan zee- Tien lange weken leefde ik in deze kelder, want er stond een prijs op myn hoofd, omdat ik op een der vreemde indringers geschoten had. Helaas had ik hem slechts licht gewond, maar zij noem den het een misdaad, die slechts met mijn bloed uitgewist kon worden. Doch ze kre gen mij niet te pakken. Verschillende keren werd het huis van mijn vrienden van onder tot boven doorzocht en ook de bovenste kelder brachten zij een bezoek. Als uit de verte hoorde ik commando's en het erf boven mij daverde van de militaire tred van hun politielenden. Sindsdien heb ik soldaten van alle nationaliteiten horen marcheren. Maar de laarzen, die toen door onze straten daverden, waren in staat alle laarzen der wereld te overstemmen. Niettegenstaande mijn vertwijfelde wei gering brachten mijn vrienden alles in ge reedheid om mij buiten het land in veilig heid te brengen. „Ook in het buitenland kun je voor ons werken", probeerden ze mij te overtuigen. „Hier zullen ze je op een dag pakken. En we hebben het zo nodig, dat men buiten de grenzen voor ons zorgt". De kelders van het huis waren uit gehouwen in een rots, die steil in zee af liep. Door een smalle opening meer een spleet eigenlijk dan een venster kwam er wat daglicht in mijn kerker binnen. Zelden bracht ik een paar uur in de kring van mijn vrienden door. Ik wist hoe arg- i listig de vij and tewerk ging en ik wilde deze trouwe vrienden niet blootstellen aan het gevaar, dat ik bij hen gevonden had, Ik leed geen gebrek in hun kelder. Ik had genoeg te eten en er waren warme dekens. Twee katten zorgden er voor dat mijn ge vangenis vrij van ratten en muizen bleef. Op een nacht omstreeks nieuwe maan was alles voor mijn vlucht in gereedheid. Glad en donker als olie zag ik onder mij de zee liggen. Allemaal waren ze naar be neden gekomen om afscheid van mij te nemen: Peer Ahlsen, die de harige kiel van mijn vader droeg, Moeder Freda, Sigurd de student en de kleine blonde Karen- „Wij zullen elkaar terugzien", zei Peer en drukte mijn hand dat horen en zien mij verging. Karen viel mij snikkend om de hals. Sigurd maakte aanstalten haar voor beeld te volgen, maar draaide zich plot seling om en holde weg. Nog hoor ik zijn stappen weergalmen in het holle kelder gewelf. Moeder Freda legde haar vereelte hand op mijn hoofd „Blijf een Noors meisje" zei ze alleen maar. Nog nooit had ik haar harde blik zo zacht gezien. Ik knikte heftig. Spreken kon ik niet, ik zou gehuild hebben, wild en wanhopig ge huild, als ik mijn tanden niet vast op elkaar geklemd had. Ik was nog zo jong en binnen een paar uur zou ik alleen zijn, alleen en verlaten in de wijde wereld, i Maar waren er niet in vele, door de oor log verwoeste landen nog jongere en een zame schepselen? Ik vermande mij en ging naar de vensteropening, waar een stevig van knopen voorzien touw hing. Zonder angst keek ik in de diepte. Beneden aan de voet van de rots zag ik de boot, die op mij wachtte, en ik wrong mij door de ope ning, waarbij mijn tenger lichaam me zeer van pas kwam. Langzaam klom ik naar beneden. Hulpvaardige armen strekten zich uit, vingen mij op en geluidloos ver gleed de boot in de alles verhullende duis ternis. Ergens werd hevig geschoten. Waarschijnlijk was dat onze redding, want het leidde de aandacht van de wachtpos ten van ons af. Het klonk ver als het donkere rollen van de donder. Een eska der bommenwerpers raasde aan en ver vulde de lucht met hun oorverdovend ge dreun. De gevaren om ons heen werden steeds groter. Toch nam de afstand tussen ons en de oever, die men door de duister nis trouwens meer vermoedde dan zag, I langzaam toe. En toen werd het plotse ling licht achter ons. De stad begon op verschillende plaatsen te branden. Geluk kig stond er geen wind en het zag er naar uit, dat men het vuur de baas werd. .(Wordt vervolgd). Bloemenmagazijn Kennemerlaan 29 - Tel. 4528 SPECIALITEIT IN BRUIDSBOUQUETTEN (Adv.) Burgerlijke stand van Velsen Geboren. M. Wassenaar-van Backel, z., Duinlustparkweg 58, Santpoort. C. Leijen- Weber, z., van Wassenaerstraat 70, IJmui den. G. C. Molenaar-Gozeling, z. Spekken- wegje 1, Santpoort. C. P. Haver-Rutte, d.t Amstelstraat 14 rd., IJmuiden A. R. E. Blij- dorp-Zwemmer, d., Kennemerlaan 148, IJmuiden. M. Tollier-Koecharewa, d., J. van Heemskerkstraat 41, IJmuiden. A. Bou- ma-Veldman, z., Eschdoornstraat 4, IJmui den Oost. E. K. Gremme-Kefenhörster, z.t Rijksweg 394, Santpoort. H. W. v. d. Kooi- Verduin, d., Wijkerstraatweg -240 rd., Velsen Noord. A. W. C. Weber-Demmers, d., Groe- neweg 20, IJmuiden Oost. A. C. Meijer- van Dijk, z., Westerstraat 11, Velsen Noord. Overleden: J. v. Leeuwen, 85 jr., weduw naar van L. Kno!, de Sav. Lohmanlaan 6, Velsen. H. v. d. Voort, 70 jr., weduwnaar van J. C. de Groot, Ratelstr. 6, IJmuiden- Oost. A. B. v. Vuuren, 71 jr., echtg. van H. Braams, Trompstr. 9, IJmuiden-Oost. F. C. v. Coezand, 73 jr., weduwnaar van A. M. Brugman, Driehuizerkerkweg 5, Driehuis. Ondertrouwden: G. Kistenmaker, J. P. Coenstraat en C. E. de Groot, Platanenstr. 6. Toekomstig adres: Tuindershofje 2, IJmuiden. P. Ellens, Graafwijkstraat, Be verwijk en D. Th. Rixel, Schulpweg 130, Velsen. A. Henzen, Marsstraat 12, Haarlem en M. P. Luberti, Kievitlaan 14. Toekom stig adres: Marsstraat 12, Haarlem. M. B. Braber, Casembrootstraat 23 en C. M. Bohm, Kerkweg 44. A. C. Doomernik, Vughterdijk 13, 's-Hertogenbosch en J. P. Lampen, Schoolstraat 7. J. Smit, Piet Hein- straat 34 en S. C. Kühn, Hazepaterslaan 26, Haarlem. J. Z. van Schoten, Stationsweg 76 en Z. v. d. Paard, Berkenstraat 1. Toekom stig adres: Zuiderkanaalweg 37, Velsen. Gehuwd: N. Dekker en M. Klaver, Gr. Hout of Koningsweg 27, Vesen (N.). C. B. A. Bruin en H. J. v. d. Ende, Tulpenstraat 19, Santpoort. G. van Roode en C. Ouden dijk, Zinneveltlaan 40, Santpoort. H. W. Meijer en C. S. A. v. Roozendaal, Valerius- str. 39 hs., A'dam. J. A. Kieftenbeld en M. A. v. Kaam, Zeeweg 163, IJmuiden Oost. M. Vers wij veren en H. Groen, Eikenstraat 41, IJmuiden. A. C. Blinkhoff en M. van Reest, Zeeweg 230, IJmuiden Oost. H. Belt man en M. J. Groeneveld, Venezuela. L. Bakker en J. Brederveld, Kerkweg 48 Sant poort. G. de Goede en T. H. de Man, Ful- tonstraat 5, IJmuiden. J. C. Wijde en C. Dijkhuizen, Popelstraat 20, IJmuiden. A. J. Ham en S. Cossee, Lijsterlaan 16, IJmui den Oost. Agenda voor Velsern en IJmuiden ZATERDAG 24 MEI. Thalia 7 en 9.15 uur: De vier veren. Rex 7 en 9 uur: Michael Strogoff, de koerier van de Czaar. De Pont 8 uur: Graaf de Monte Christo. Flora 7 en 9.15 uur: Reisbioscoop. Ame rikaanse muzikale filmshow. ZONDAG 25 MEI. Thalia 2.30 en 4.30 matiné: De vier veren; 7 en 9.15 uur: De vier veren. Rex 3, 7 en 9 uur: Michael Strogoff, de koerier van de Czaar. De Pont 2.30, 5 en 8 uur: Graaf de Monte Christo. Flora 2, 7 en 9.15 uur: Amerikaanse mu zikale filmshow. MAANDAG 26 MEI. Thalia 2.30, 4.30, 7 en 9.15 uur: De vier veren. Rex 3, 7 en 9 uur: Michael Strogoff, de koerier van de Czaar. De Pont 8 uur: Graaf de Monte Christo. Flora 2, 7 en 9.15 uur: Amerikaanse mu zikale filmshow. Burgem. Rijkenspark 2 uur: Zangcon cours.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 7