Betere havens in Amerika Kris-kras door de sportwereld Oorlogsgeheimen en uitvindingen De Vlaardingse logger „Henny" vertelt zijn wedervaren Een hondenvriend klaagt zijn nood Congres voor geestelijke volksgezondheid bespreekt onderwijs problemen „Landbouw de sleutel der wereld-economie" Conclusies der I. F. A. P. Truman tekent hulpverleningswet ZATERDAG 24 MEI 1947 IJ MUIDER COURANT Millioenen-plannen voor verschillende grote havensteden Aangezien Amerika's buitenlandse han del thans met meer aan een derde van de gemiddelde vooroorlogse tonnage is uit gebreid, heeft men voor de Amerikaanse havens plannen uitgewerkt voor de beste ding van een millioen dollar aan de ver betering van dokken en haveninstallaties. Het doel van deze verbeteringen is het vergemakkelijken van het in- en uitvaren der schepen en het bespoedigen van het in- en uitladen. De meeste havenprojecten zijn berekend op lange termijn en verdeeld over een aantal jaren. Men hoopt dat dit steden en staten in staat zal stellen regelingen ter financiering uit te werken; vele hebben op het ogenblik met een tekort aan de benodigde geldmiddelen te kampen. De wijze waarop New York City het verbeteringsplan voor de haven, tot een drag van 55.000.000, denkt uit, te voe ren, klinkt paradoxaal. Het aantal van 202 kaden zal verkleind worden. Volgens de huidige plannen zijn 36 kaden aangewezen om gesloopt te worden; zij zullen worden vervangen door slechts 21 nieuwe, doch deze zullen geheel voldoen aan de eisen des tijds. De breedte van 30 tot 45 meter van deze, twee verdiepingen tellende ka den, zal ruimschoots plaats bieden voor het manoeuvreren met de hedendaagse trucks van grote tonnage; de meeste dei- kaden in New York, welke slechts 12.5 meter breed zijn, werden gebouwd voor het verkeer met paard en wagen. Hoewel er minder nieuwe kaden gebouwd zullen worden, verwachten de havenautoriteiten een veel snellere omslag der goederen. De New Yorkse havenautoriteiten zijr. ook voornemens een eindstation voor goe der envervoer te bouwen, kostend S 5 mil lioen, waarheen alle goederen gedirigeerd zullen worden. Groots project. San Francisco overweegt de bouw van een „Wereld handelscentrum", waarvoor de kosten geraamd worden op 55 mil lioen, een project dat zich over een dozijr. stadsfelokken zal uitstrekken. Het zal ge bouwd worden rond om een wolkenkrabber van 30 verdiepingen. Omliggende gebou wen zullen dienen als eindstations vooi het lucht-, weg- en spoorverkeer. Belang hebbenden bij de scheepvaart expor teurs, importeurs en fabrikanten zullen het grootste deel der geprojecteerde ge bouwen, die aan de zeekant verrijzen, in gebruik nemen. Voorgenomen verbeterin-1 gen zullen ook voorzien in een kade, welke 2.000.000 kost met een lengte en breedte van respectievelijk 394.5 en 46.5 meter. Gedurende de eerstkomende tien jaar heeft Boston voor een bedrag van S 25 millioen aan verbeteringen van haven installaties op zijn programma staan. Boston is er trots op dat de voornaamste kaden uitgerust zijn met rails, zodat men geen lichters nodig heeft bij het transport van de goederen. Deze stad heeft ook een verkeerstunnel onder de binnenhaven. Behalve de verbetering van spoor- en d'okfaciliteiten, bouwt Houston, Texas, twee verkeerstunnels onder het scheep vaartkanaal dat Houston verbindt met de Golf van Mexico, waarmede een bedrag van 1.500.000 gemoeid is. De bedoeling hiervan is om de veren op te heffen welke nu het smalle kanaal versperren en een obstakel vormen voor de scheepvaart. Er zijn tevens plannen gemaakt voor de ver dieping en verbreding van dit kanaal, hetgeen een bedrag van 5.000.000 zal kosten. De stad Mobile, Alabama, wacht op de wettelijke sanctie voor de uitgave van 4.000.000, welke besteed zullen worden aan drie nieuwe ligplaatsen voor schepen als aanvulling van de bestaande 22. In het geheel verwacht men voor een bedrag van S 20.000.000 verbeteringen aan te brengen, waardoor de bestaande havencapaciteit verdubbeld wordt. In 1946 bereikten de Amerikaanse im- en exporten van en naar overzee het hoge peil van 100.473.000 ton. Hiervan bedroe gen im- en export respectievelijk 40.416.000 en 60.057.000 ton. De tonnage aan stukgoederen steeg met een een derde en die der tankers met iets minder doch het totaal bedroeg ruim een derde meer dan het jaarlijkse gemiddelde over de periode van 1935-1939. Roken spaart hel hart De Zweedse dokter Berlil von Ahm heeft te Stockholm een onderzoek ingesteld naar de invloed van het roken op het hart. De eerste reeks experimenten werd verricht met zware rokers, onder wie een 67-jarige za kenman, die 50 jaar lang dertig sigaren per dag had gerookt, en een 49-jarige onderwijzeres, die dertig sigaretten per dag rookt. Ilel bleek dat zij oersterke harten hadden, en zij konden een ongelimiteerd aantal sigaren of sigaretten ro ken zonder nadelige gévolgen. De tweede serie onderzoekingen had betrekking op lichte en nlet-rokers. Zij moesten een tijdlang ketting- roken; zij werden wat bleek en wat slap, maar hun harten werkten normaal door. Het ketting- roken had geen merkbare uitwerking op de lichamelijke prestaties bij middelzwaar werk. Inlichtingen zijn ook voor Nederland van belang De tweede wereldoorlog is een tech- nisch-wetenschappelijke oorlog geweest. Onder reusachtige inspanning hebben de wetenschappelijke onderzoekers, geleer den. constructeurs, zowel in de Geallieerde als in de vijandelijke landen, legio uitvin dingen gedaan en deze practiseh ver wezenlijkt. Uiteraard bestond bij beide partijen de grootste belangstelling voor de uitvindingen van de tegenstanders. De re sultaten van 't onderzoek in Duits-land, al dus wordt ons van bevoegde zijde medege deeld, zijn in z.g. „intelligence-rapporten" vastgelegd en op verschillende plaatsen zijn documenta-tie-centra ingericht. Het zijn deze rapporten, die als „bios", „cios", (British, resp.: combined information agency technical) en jioa (joint intelli gence objective agency) bekend staan en waarvan men de lijsten geregeld in de economische voorlichting kan aantreffen. President Truman heeft in 1945 op dracht gegeven, ook de Amerikaanse „war secrets" openbaar te maken, behoudens enkele zeer speciale geheime onderwer pen. Het behoeft geen betoog, dat deze we tenschappelijke, technische en industriële informaties ook voor Nederland van emi nent -belang zijn. De bios-, cios-, fiat- en jioa-rapporten zijn aanwezig in de biblio theken van de Economische Voorlichtings dienst, Bezuidenhoutseweg 95, 's-Graven- hage, en in die van de Octrooiraad, Willem Witsenpleïn 6, 's-Gravenhage. Rapporten dezer sex-ie kunnen via de boekhandel worden besteld bij H. M. Sta- tionai-y Office te Londen. Bovendien is bij de Octrooii-aad deze litteratuur ontsloten. De bibliotheken van de Econo mische Voorlichting en van de Octrooi- raad gaan niet verder dan het in mindere of meerdere mate etaleren van de gepu bliceerde litteratuur, de afdeling tech nisch onderzoek (Middenweg 96, Amster dam-O.) is de instelling door middel van welke nader op deze materie kan worden ingegaan en die zich kan belasten met het verstrekken van nadere technische inlich tingen zowel uit Amerika en Engeland als uit Duitsland. Het Nederlandse bedrijfsleven is der halve in de gelegenheid gebruik te maken van de kennis, het vernuft en de ervaring van het buitenland. De Finse turn- en sportbond houdt van 29 Juni tot 3 Juli van dit jaar een groots opgezet internationaal sportfeest in Helsinki, waart tal van landen uilgenodigd zijn. Via het Neder lands Olympisch Comité bereikte ook Neder land een invitatie en naar het zich laat aanzien zullen tal van sportbonden uit ons land een vertegenwoordiging naar Finland sturen. Bij de Finse turn- en sportbond zijn vrijwel alle sportbonden in Finland aangesloten. Het sportfeest, dat onder de naam ..het grote spel van Finland", 40.000 deelnemers bijeen zal brengen, zal voor het grootste deel uit gym nastiek bestaan', maar bovendien zullen vrijwel alle Olympische takken van sport op het pro gramma voorkomen. In Nederland zijn uitgenodigd de bonden voor zwemmen, krachtsport (de Europese gewicht hefkampioenschappen worden in Helsinki ver welkt). al'hletiek, boksen, tennis, wielrennen, schermen, kanosport. De gastheren nemen de reis- en verblijfkosten in Finland voor hun re kening. Voor de Harwich-Hoek van Holland race. die georganiseetd is door de Royal Ocean Racing Club, zijn 24 Engelse en 6 Nederlandse jachten ingeschreven. Scheidsrechter Wiltshire, die de wedstrijd België—Nederland leidde, staat op de lijst van sollicitanten voor de betrekking van manager van Newcastle United. Een der sollicitanten is de aanvoerder van Charlton Athletic, Don Welsh. De onlangs uitgestelde zes-provinciënkoers zal thans op 14 Juni doorgang vinden. Zaterdag morgen om 9 uur wordt gestart te Maastricht. De aankomst te Am-sterdam is om ongeveer half zes. Deze aankomst zal niet geschieden op de baan van het Stadion, zoals oorspronkelijk gedac-ht, maar op een afgesloten circuit, dat nog nader zal worden hekend gemaakt. Voor de aankomst van de renners van de grote koers zal op dit parcours een wedstrijd over 100 k.m. voor amateurs gehouden worden. Gedurende de wedstrijd zullen de toeschouwers via luidspre kers op de hoogte gehouden worden van het verloop van de provlnciënkoers. Intussen hebben reeds 30 Belgen gecontrac teerd onder wie Frans Leenen. Toon Loncke. Albert Heijnen, Verpoorten, Jos Janssen, Ray mond de Smedt. Karei de Baer, Ernest Alle- meersch, kampioen van Vlaanderen. Tielens, Jef van der Helst. Verder zijn nog onderhande lingen gaande met de Belgen Maes. George Claes, Brik Schotte. Het internationale gezel schap zal nog worden uitgebreid met vijf Franse renners, vijf Zwitsers en vijf Luxemburgers. De finish op 15 Juni, oorspronkelijk gepro jecteerd op de wielerbaan te Oirsbeek, zal nu plaats hebben op het bekende Duivelsritcircuit te Heerlen, waar Jan Pijnenburg indertijd zijn eerste overwinning op de weg behaalde. De Football Association heeft verklaard, dat het verbod tot het houden van mid-weekse wedstrijden het volgend seizoen zal worden op geheven. Daaraan wordt evenwel toegevoegd, dat, aangezien de moeilijke omstandigheden nog niet verdwenen zijr. en om aan de wensen dei- regering tegemoet te komen, miöweekse wed strijden uitgezonderd aan begin en einde van het seizoen zoveel mogelijk vermeden dienen te worden. Dan kan evenals op nationale en plaatselijke feestdagen, 's avonds gespeeld wor den. Het volgende seizoen begint Zaterdag 23 Augustus en zal uitzonderlijke omstandigheden daargelaten 1 Mei 1948 eindigen. De opheffing van het verbod is geschied na besprekingen met de minister van Binnenlandse Zaken, Jaarlijks wordt door de Nederlandse Kaats- bond op Pinkstermaandag te Franeker, de ba kermat van de kaatssport. de bondswedstrijd georganiseerd. Aan deze wedstrijd nemen par turen deel van bijna alle bij de bond aangeslo ten afdelingen waaronder verschillende van buiten Friesland. De wedstrijd is een der hoog- de telefoon, die vertelt hoe de „Konings- Koninginneharing was geen gemakkelijke prooi Speciale reportage per radio-telefoon) Vrijdag werd het ANP opgebeld door de „Henny", de Vlaardingse logger die enige dagen geleden de zgn. „Koningsharing" heeft gevangen en aan booi'd waarvan zich een speciale verslaggever bevindt, vergezeld door een technicus van Philips voor radiotelefonie. Het contact werd op de volgende wijze verkregen: Het schip vroeg naar „Radio Scheveningen" en kreeg enige ogenblikken later het gewenste nummer aan de wal. Ook is contact van de wal af door bemid deling van „Radio Scheveningen" moge lijk. Het gesprek kan echter maar van een kant tegelijk worden gevoerd. De verbin ding is dus tot stand gebracht. Plotseling klinkt een stem door de telefoon: „Hallo, hallo, hier de Henny". Allereerst komt de schipper, Arie Visser, van de „Henny" aan Ontmoeting tussen jong China en jong Amerika: de beide vertegenwoordigers zijn beroemde jongelieden. Chinas afgezant is de kleine Sjanghaise pianist George Vla- chos Wei, die van Tsjang Kai Tsjek de Grote Medaille van Verdienste kreeg, die hij fier op de borst draagt. De Amerikaanse, ■met wie hij hier in een ietwat hortend ge sprek is, ontmoette hij op een kinderfeest in New York. Zij is het filmkind Margaret O'Brien. Piek in cassatie Op 16 Juni zal de Bijzondere Raad van Cassatie te 's-Gravenhage in behandeling nemen de zaak tegen Ca rel Piek, destijds leider van „Winterhulp Nederland" en Se cretaris-Generaal van het „Nederlandse Rode Kruis", die wegens hulpverlening aan de vijand door het bijzonder gerechts hof in Den Haag is veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht jaren met af trek der preventieve hechtenis. Griekenland wenst Nederlandse en Zwitserse waarnemers Het Griekse blad „Vradini", dat in het algemeen de gezichtspunten van Tsaldaris, vice-premier, weergeeft, schrijft, dat Ne derland en Zwitserland de mogendheden zijn, die de Griekse regering vertegen- woordigd wil zien in de internationale commissie van toezicht op de uitvoering der amnestie. De Griekse regering zou de Nederlandse en Zwitserse regeringen ver zoeken vertegenwoordigers te sturen, die onder supervisie van het internationale gerechtshof in Den Haag toezicht zullen uitoefenen. Jongetje uit trein gevallen De 5-jarige Willem Blansjour uit Lei den viel Dondei-dagmiddag uit de trein tussen Den Haag en Leiden. Het kind was op slag dood. Vermoedelijk ligt de oorzaak van dit ongeluk in een niet goed gesloten wagendeur. tijdagen van de kaatssport. Als wisselprijs voor het winnende partuur een prachtige zil veren bal beschikbaar gesteld, welke destijds uitgeloofd is door de bekende sportman Pim Muiier. Dit jaar zal de bondswedstrijd een bijzonder karakter dragen in verband met bel 50-jarig bestaan van de bond. Ter gelegenheid hiervan zal met de Pinksterdagen te Franeker een groot kaatsfeest worden gehouden. Prins Bernhard heeft te kennen gegeven, dat hij van plan is de bondswedstrijd op Maandag te bezoeken. Op de tentoonstelling, welke gewijd is aan de kaatssport worden de persoonlijke prijzen ten toon gesteld welke door verschillende kaatsers zijn gewonnen. Hiertoe behoren ook de prijzen- collecties van overleden kaatskoningen. De waarde van deze verzameling, welke bestaat uit medailles, lauwertakken, kransen, lepels en horloges wordt geschat op f 60.000. Amerikaan smokkelde zijn Rotterdamse geliefde Maar het bevalt haar niet erg Voor het districtsgerechtshof im Savan nah (V.S.) stond in een bewogen zitting de 17-jarige zeeman Leon Henson uit Port Arthur, Texas, terecht wegens het smok kelen van een twintigjarige Rotterdamse naar Savannah. De rechter Frank M. Scarlett wilde een voorwaai-delijke straf van twee jaar opleggen, mits het tweetal beloofde in het huwelijk te treden. Dit laatste weigerde zij onder tranen. „Liever naar Holland terug dan met Henson trou wen", zeide zij. Leon Henson had zijn geliefde clan destien aan boord van een vrachtschip ge bracht en hoopte op deze wijze de Immi gratie-autoriteiten te kunnen vermijden. Dit was echter niet gelukt en zij werd bij aankomst in Savannah vastgehouden. Voor de rechter vertelde zij nu, dat zij in die dagen aan de oprechte liefde van Leon was beginnen te twijfelen, omdat zij -geen brieven meer van hem ontving. Boven dien bleek, dat moeder Henson tegen het huwelijk gekant was. Voor het gerecht veranderde zij echter van mening, maar het was al te laat. „Ik wil niet met hem trouwen, alleen om hem buiten de ge vangenis te houden", snikte de Rotter damse. „Ik wil terug naar vader en ik zal nooit meer proberen naar Amerika te komen". Rechter Scarlett besloot tenslotte toch maar tot een voorwaai-delijke gevangenis straf alsmede een geldboete van 150 dol lar. De jongedame zal door bemiddeling van de immigratie-autoriteiten naar haar geboortestad kunnen terugkeren. (U.P.) Volksvoeding als wetenschap Sedert kort is aan de Gemeentelijke univer siteit te Amsterdam een nieuwe studiemogelijk- heid geschapen met betrekking tol de voedings leer, die in en na de oorlog zo belangrijk voor onze samenleving is geworden. Tijdens een onderhoud met het ANP deelde Prof. Dr. j. day. hoogleraar aan de Amster damse Universiteit, mede, dat de nieuwe ontwikkeling van de voedingsleer niet alleen net grote belang van een goede voeding voor de gezondheidstoestand van de mens aan het licht heeft gebracht maar ook heeft doen zien, dat door het huishoudelijk en door het industrieel verwerken van de voedingsmiddelen voor het gebruik, grote verliezen van uiterst waardevolle bestanddelen kunnen optreden. ..Aan de andere kant heeft het moderne onderzoek op dit terrein ons middelen aan de hand gedaan om waardevolle stoffen als vitaminen quantitatief te meten en het ver lies ervan tegen te gaan", aldus Prof. Clay. Reeds vele jaren wordt 'aan de universiteit van Amsterdam btj de opleiding van chemici en pnarmaceuten voor de voedingsmiddelen industrie deze moderne voedingsleer gedoceerd aan hen. die pnysiologische chemie als hoofd- of bijvak kozen. Onlangs is door de benoeming van Prof. Dr. M. J. L. Dols van het Nederlands Instituut voor Volksvoeding als hoogleraar voor de leer der voeding en voedselvoorziening en van Ir. J. Straub. directeur van de keurings dienst van waren, als lector voor de levensmid- delenchemie. deze opleiding op een bredere basis geplaatst. haring" is gevangen, „Op 13 Mei", aldus zijn relaas, „voeren we uit en op 15 Mei hadden wij in de och tenduren de eerste vangst. In deze nacht werden ongeveer 30 kantjes gevangen, maar het was nog allesbehalve „Konings haring". Wij bevonden ons toen ter hoog te van Aberdeen. Hierna hebben we 45 k.m. noordelijker nogmaals onze netten uitgeworpen, maar noch de kwaliteit, noch de vangst voldeden daar. Vandaar nog maals 80 k.m. meer naar het Noorden en hier was de kwaliteit dusdanig, dat de opperkeurmeester later ïndei-daad deze haring „Koningsharing" of liever „Ko ninginneharing" heeft genoemd. Met de zes schepen, die zich daar bevonden vin gen we in een nacht 258 kantjes en het was de Henny, die daarna, met in totaal 358 kantjes aan boord, haar vangst ging afleveren". Hierna vertelt Arie Visser ons, hoe hij tezamen met nog vier anderen bij het aan bieden van de haring door de Prinses is ontvangen en namens de Koningin door jonkvrouwe De Beaufort. Dan is het woord aan de verslaggever. Hij vertelt, hoe hij op dat ogenblik van de i-adiöhut uit zijn gesprek voert. Voor zich ziet hij de drie delen van de installa tie, namelijk het bovenste gedeelte, de zender, daaronder de ontvanger en de peil- installatie en het onderste gedeelte de voeder. De ..Henny" is een van de 27. schepen van onze haringvloot, die voorzien zijn van de nieuwe scheepsinstallatie. „Op het ogenblik is het vi'ij goed weer", vertelt de joui-nalist, „nogal bewolkt, maai de zee is kalm en de stemming aan boord kan niet beter zijn". De Henny blijkt een stoomlogger te zijn van 200 ton bruto en een machinevermogen van 200 p.k, De bemanning bestaat uit 17 koppen en twee passagiers, zijnde een verslaggever en de technicus. Vrijdagmoi-gen om acht uur is Arie Vis ser uit Vlaardïngen vertrokken. Er is nog een aardig moment gepasseerd toen de schipper, in zee aangekomen, alle hens aan dek riep en hun het bekende „wellekom in zee" toeriep. Thans bevinden zich 130 Nederlandse schepen op zee. afkomstig uit Vlaardingen, IJmuiden, Scheveningen en Katwijk. „Wij hebben maar één golflengte". Dan vertelt de verslaggever iets over de klachten, die hij heeft gehoord. „De Polen, die slechts over zes schepen beschikken", zo heeft -hij vernomen, „hebben de be schikking over acht golflengten. Wij, Ne- derlandei-s, met onze 200 schepen, moeten het met één golflengte stellen voor het contact met de wal en onderling tussen de schepen. Weliswaar zijn er kleine varia ties, maar in feite komen deze golflengten voor ons op een enkele lengte neer. Voor het noodverkeer wordt de 182 meter ge bruikt, de 166 meter en de 153 me ter worden gebruikt voor het onderling contact. Met „Radio Scheveningen" zijn de schepen verbonden door de 137 meter. Scheveningen zelf zendt op 123 meter". Op het ogenblik, dat het gespi'ek gevoerd wordt blijkt de 153 m. gestoord te worden door de Loranzender, die op IJsland staat. „Het ligt in de bedoeling", zo gaat de ver slaggever verder, „dat op de internatio nale radioconferentie de golflengten op nieuw zullen worden bezien en toegewe zen. Onderling verkeer tussen de schepen is noodzakelijk, om de beste vangplaatsen te melden. Van de wal ontvangt men re gelmatig berichten over de kwaliteit van de vis- De schepen kunnen onderling niet langer in contact blijven dan een minuut, doch deze tijd is in de regel ruimschoots voldoende om elkaar de vangstberichten te melden". UNO zal niet interveniëren voor Palestijnse terroristen Britse troepen zijn razzia's begonnen in Palestina, het gebied rond Petah Tikvah, na gevechten tussen Joden en Arabieren. Het Arabische Hoge Comité in Palesti na heeft een boycott-bureau geopend in Jeruzalem om de boycott door Arabieren van Joodse goederen te vex-scherpen. Vol gens berichten uit New York gaan hoge functionarissen van de UNO niet vex-der in op het verzoek van mr. Seligmann, de advocaat uit Tel-Aviv die thans in de Verenigde Staten vertoeft, om intexwentie in Palestina tot opschorting van het von nis tegen vijf Joden, die thans voor een militaire rechtbank terecht staan. Het voorstel is aan de Britse delegatie te New York dooi-gegeven. Trygve Lie, de secretaris-generaal der UNO, heeft het voorstel van Seligmann tot het sluiten van een wapenstilstand, mits de Britse militaire i-echtbanken wor den opgeheven, voorgelegd aan de enquê te-commissie voor Palestina. Benoemd tot lid van de Palestina-com- missie zijn thans, naast de Nederlandse vertegenwoordiger mr. Blom, o.'m. John Hood (Australië), Nasrullah Entezan (Perzië)- en Sir Abdoer Rab Rahman (Voor-Indië), Van een onzer lezers ontvingen wii brief naar aanleiding van de nieuwe nv1 tieverordenin-g op loslopende hond waaraan wij het volgende ontlenen- Kort geleden werd onze gemeente v* bhjd met een verhoging der belastLn-'"" de honden; vlak daai-op verscheen der we politieverordening op onze viervw^ vrienden. Op straat zoixder toezicht honden zullen door de politie worden gevangen. Waarom? In stille buurten d°P' de dieren ook al lopen zij los. geen kwj Waar druk verkeer is houdt iemands- iets om zijn hond geeft hem uit zielen wel aan de lijn. Honden die op in de gemeente Kew„ terreinen loslopen zonder toestemmn! van de eigenaar dxer terreinen, Zu eveneens worden opgevangen. met ',,n gevolgen van dien. Een maatregel wn„ men op aandringen van een of meer ei" naren van terreinen en velden gelef* binnen de bebouwde kom der gerneent Een hunner scheen dit reeds geruim^ geleden te weten en zette al vast kle men voor enkele openingen in tuinhek* (Wat strafbaar is). Waarom moeten honderden omwonen den hun honden vasthouden ten geri»!! van een enkeling? Waarom worden de eigenaars van vel den binnen de bebouwde kom niet ver plicht hun velden af te rasteren? De maatregel is daarom zoo onbillijk volgens onze briefschrijver, omdat geen mens zijn hond steeds vast kan houden Immers hoe licht ontsnapt het dier door een voor bezoek of leverancier open ge laten deur, hoe licht door een gaatje! een afrastei-ing van de tuin. als 's zoniet de ramen en deuren open staan? Moeten dan al deze diei-en de kwelling van op«e- sloten of vastgelegd te worden maar oni dergaan. omdat enkelen tegen de kosten opzien, om hun velden of tuintjes af te rasteren? Waarom mogen katten, die zooveel meer schade aanrichten wel loslopen, katten die over of door bijna iedere afrastering heen komen, in de tuinen de nesten met jonge vogeltjes uithalen? Tot zover onze hondenvriend. Zijn klacht zal waarschijnlijk weerklank vinden bij talloze andere IJmuider dierenliefhebbers. Op de laatste dag van het Nationaal Congres voor de Geestelijke Volksgezond heid, dat deze week in de hoofdstad ge houden wei-d sprak Prof. Dr. I. C. van Houte uit Amstelveen over „De moeilijk heden van de leerki-acht". Spreker voerde aan, dat er feitelijk geen „leraarsopleiding" is, dat er slechts één examen bestaat waaruit de bevoegd heid ontstaat als leraar op te treden. Vaak komt de leraar, als voortvloeisel uit deze t-erkeerde situatie, voor de moeilijkheid te staan om leerstof te docei-en, die hij se dert zijn eigen jeugd niet meer heeft ge zien. Dit kan op school aanleiding geven tot allei'lei moeilijkheden. Prof. Dr. H. W. F. Stellwag uit Leeuwarden sprak vei-volgens over „te kortkomingen in de leerwijze". Hij noem de het een fout, wanneer de leraar zich er niet volkomen rekenschap van geeft, dat het leerproces slechts vruchtbaar kan zijn, wanneer het de toegang heeft gevon den tot de meest persoonlijke lagen van de pupil, en dat in dit irftellectuele proces alle factoren van het zieleleven mede be trokken zijn, zowel bij docent als bij leer ling. „De moeilijkheden der leerlingen" was het onderwerp, dat Dr. Th. Hart de Ruyter uit Zaandam voor zijn referaat gekozen had. Spreker gaf als zijn mening te kennen, dat alle leermoeilijkheden, die niet wor den heirkend, gedragsmoeilijkheden kun nen opleveren. Voor de constitutioneel- Het intei-natïonaal landbouwcongres in Scheveningen loopt ten einde. Nadat Don derdag de heer H. D. Louwes tot eerste vïce-voorzitter gekozen was bracht de voorzitter, de heer James Turner alle rap porten in stemming. Deze werden met al gemene stemmen aanvaard. In een dezer rapporten wordt geconsta teerd dat gezonde landbouw-ontwikkeling de sleutel is tot het uitgroeien van de we reldeconomie. Deze ontwikkeling is niet te scheiden van de ontwikkeling van indu strie en handel en van de noodzaak van de hoogste graad van geregelde arbeid. De IFAP acht prijsstabilisatie op basis van de Nieuw belangrijk wetsontwerp van de president aangekondigd Pi-esident Truman heeft Donderdag de wet op hulpverlening aan Griekenland en Tur kije, ten bedrage van 400 millioen dollar, getekend. Hij noemde de wet „een belang- ï'ijke stap vooruit bij het opbouwen van de vrede". Door het vei-lenen van deze hulp, aldus Truman, helpen de V. S. doelstel lingen bevorderen, die identiek zijn met die van de UNO. Het met overweldigende meerderheid aannemen door de beide hui zen is een bewijs, dat de V. S. ernstig de vrede wensen. Wij zullen er ons van ver gewissen, dat de hulp iedereen in Gi-ieken- land en Turkije ten goede zal komen en niet een speciale groep of partij, zo zeide Truman. Westelijk halfrond militair bloc Volgens een correspondent van AFP te Washington zouden pi-esident Truman en zijn minister van Buitenlandse Zaken, Max-shall, binnenkort aan het Congres ver zoeken zich zo spoedig mogelijk uit te spre ken over een wetsontwerp dat ten doel heeft alle legers van het Westelijk half rond met hetzelfde mateidaal uit te rusten en de opleiding van hoge officieren van de Latijns-Amei-ikaanse landen in de V. S. ter hand te nemen. Dit besluit zou zijn geno men op advies van de speciale gemengde commissie van de departementen van Oor log, Marine en Buitenlandse Zaken. Poli tieke kringen verklaren, dat de republikein Vandenberg Mai-shall verzekerd heeft, al les te zullen doen om de ï'epublikeinen in het Congres te bewegen, het wetsontwerp aan te nemen. Eisenhower en zeer invloedrijke Amerikanen hebben verklaard 'dat door dit wetsontwerp een einde zal worden gemaakt aan de bewapenings wedloop op het Westelijk halfrond. Men is van mening, dat het besluit van Truman en Marshall de confe rentie van Rio de Janeiro, die waar- schijiilijk in. Juli gehouden zal wor den, inluidt. Deze confei'entie wil een verdi-ag voor de verdediging van het Westelijk halfi'ond tot stand brengen. Amerikaanse waai-nemers vooi-zien, dat president Truman tijdens zijn aanstaand bezoek aan Ottawa er bij px-emier Macken zie King op zal aandringen, indien hij niet officieel tot het verdrag van het Westelijk halfrond wil toeti'eden, tenminste de wa penstandaardisatie te aanvaarden. Ten slotte is men van mening, dat de Ameri kaanse politiek op het Westelijk halfi-ond voortaan zal zijn samen te vatten in de uit- spx-aak van senator Vandenbei-g, dat „de verdediging van het Westelijk halfrond een geheel moet vormen van de Noox-dpool tot Kaap Hooiti". behoefte der best geleide bedrijven nood zakelijk. De fedex'atie acht xiitbreïding van land bouwproductie noodzakelijk en meent ver der dat het een gebiedende eis is om tel kenmale een internationaal ondei'zoek in te stellen naar de pi-ogramma's voor land- bouwpx-oductie van het komende jaar. Door een zodanig ondei-zoek kunnen tekorten of overschotten zo veel mogelijk voorkomen worden. Internationale eoncuiTentie wordt wenselijk voor bevox*dering van efficiency geacht, echter in dier voege, dat deze niet mag leiden tot het in gevaar brengen van px-oducenten of landen, die niet zo snel kunnen beschikken over kapitaal, machi nes of kunstmeststoffen. De IFAP heeft een programma voor na tionale actie voor de landenleden opgesteld. Hierin wordt aangedrongen op sti*even naar veiligheid voor de doelmatige produ cent, bestrijding van erosie en verminde ring van vruchtbaai-heid van de grond, ver hoging van levensstandaard in de land bouw, ontwikkelings- en ontginningspro- jecten, aanvaaxdbare lonen naar gelanj. van scholing voor landai-beiders, alsmede behoox-lijke maatregelen tot stabilisatie van binnenlandse marktpirijzen door coöpera- ties of overheidsmaatregelen en aanmoedi ging tot het scheppen van behoox'lijke ere- dietregelingen tegen redelijke rente en af- lossingsvoorwaarden voor de landbouw. Van de andere rapporten trekt dat over de coöperaties het meest de aandacht. Het komt tot de conclusie dat coöperatie in de landbouw een grondvoorwaax-de is voor verbetering en stabilisering van de levens- voorwaarden der landbouwers. LAGERHUIS AANVAARDT DIENSTPLICHTWET IN DERDE LEZING. Het Bx-itse Lagerhxiis heeft thans de wet op de dienstplicht in derde lezing aan vaard. Een door de liberalen ingediend voorstel tot verwerping van de wet wei'd met 232 tegen 44 stemmen afgewezen. De liberalen brachten, evenals bij de tweede lezing, naar voren, dat dienstplicht in vx-e- destijd de individuele rechten te na kwam. Zij werden wederom gesteund door een aantal Labour-leden. Het wetsontwerp gaat nu. naar het Hogerhuis. Volgens de „News Chronicle" zou Alexander, de Engelse minister van De fensie, het voornemen hebben af te tre den, omdat hij zijn goedkeuring niet kan hechten aan de vex-mindering van de mili taire diensttijd van 18 maanden tot 1 jaar. nerveuzen is de school een bijzonders kwelling. Gedeeltelijk worden deze kin deren in psychopathenscholen onderge bracht hoewel er slechts weinigen van hen werkelijk psychopathisch zijn. Hier kunnen volgens spreker, de medisch-opvoedkun- dige bureaux bijzonder goed werk ver luchten. Wet gewenst. Als eerste spreker betrad in Kriterion, waar de Sectievergadering plaats had, Dr. A. Querido uit Amstei-dam het podium. Sprekende over „de wettelijke regeling van de geestelijke gezondheidszorg" kwam hij tot de conclusie, dat de geestelijke hy giëne een evolutie heeft doorgemaakt. De geestelijke volksgezondheid ziet zich he iast met een belangrijk aandeel in het werk voor een betere maatschappij. Hier voor zijn echter organisatorische, admini stratieve en juridische hulpmiddelen no dig, die door een wet voor de geestelijke volksgezondheid dienen te worden ge- waax'borgd. Fantasieën over Zhoekof Te Moskou is het bericht, dat maar schalk Zhoekof, tijdens de oorlog een van Ruslands beroemdste generaals, tot ge vangenisstraf zou zijn veroordeeld wegens een samenzwering tegen de Sovjet-Unie, met nadruk tegengesproken. „Aan maar schalk Zhoekof is 'nog nooit zo iets ten laste gelegd. Het bericht is provocerend", aldus een Russische functionaris in een onderhoud met een correspondent van Reuter. Voorzover men kan nagaan, is Zhoekof momenteel bevelhebber van het militaire gebied van Odessa. Op 1 Mei nam hij een troepen-défilé te Odessa af. Reuter voegt hier nog aan toe, dat het bericht door een persbureau .(niet Reuter) aan radio Frankfort werd ontleend. De Amerikaanse directie van radio Frankfort verklaart, dat het hier een verdraaiing van een radiobericht over het pi'oces tegen een Bulgaax-se generaal betreft. Lekkernijen voor r de Pinksterdag' en Pinksterpuddins, Voor de pudding: G dl. melk, 60 g- (ca, 1 kop je) griesmeel, 30 g. (2 eetlepels) suiker, zout, sinaasappelschil. Voor de compote: 500 g rabar ber. 30 g. (2 eetlepels), jam, 30 g. (2 eetlepels) suiker, aardappelmeel. De melk aan dc kook brengen mei wat zout en geraspte of gecontijie sinaasappelschil. Het griesmeel met de suiker vermengen en in de kokende melk strooien, onder goed roeren. De pudding even later door koken en op een natgemaakt diep bord over doen. De massa met een nat mes glad strijken. Voor de compote de rabarber schoonmaken. I» stukken snijden en met iets water gaar koken. De jam en de suiker toevoegen en met wat aan gemengd aardappelmeel de massa tamelijk dik binden. De compote laten afkoelen. De koude puddingmassa in tien stukken snijden. Op twee platte borden eerst, een laag compote leb gen en daarna griesmeelpunten in een stervorm. De pudding tenslötten versieren met wal jam, Fantasiecake. 150 g. (V/> kopje) suiker, 100 g. boter of mar garine, 250 g. bloem, 10 g. bakpoeder. 30 g. custardpoeder, 2V> dl. (1M> kopje) water of mem, 75 g. (2 eetlepels) stroop. 10 g. kaneel, kruid nagelpoeder en gemberpoeder of 10 g- koe kruiden, zout. De boter of de margarine toeren'met de su- ker tot ze lichtgeel is. De bloem vermen* met het custardpoeder, het bakpoeder, wal en alles bij de boter roeren, dl. water of melk toevoegen en de deegmassa o* twee kommen verdelen. Bij de ene helft nog kopje water of melk roeren en bij de anoe helft de siroop en de kruiden doen. De o 6 massa's In twee beboterde cakevormen o twee stroopblikken doen en ln een matig war oven gaar en bruin bakken ol in een pap 1 watei koken (pl.m. 1 uur). De cakes uit vormen laten glijden en laten afkoelen. De derkanten van de cakes met een laagje bo of margerine besmeren en ze op elkaar P'a' De verkregen koek is sneden snijden, krijgt zo sneetjes in twee kleuren. AnsjovissneetjM- 4 sneetjes casinobrood, 35 g. (2 eetlepels) ter of margarine, ansjovispuree, peterselie. de casinosneetjes de korstjes afsnijden. In -■■ koekepan de sneetjes roosteren. De bote- de margarine tot room roeren en naar =n: ansjovispuree toevoegen. Deze ansjovisbote.^ de sneetjes smeren en ze met wat fijngen=_ peterselie versleren. De sneetjes geven als tig hapje 's avonds.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 8