IJmuider Courant Onbevredigende stand van zaken Commissie-Generaal heeft republikeinen om nakoming van Linggadjati verzocht Nota van Commissie-Generaal droeg ultimatief karakter Revolte in Nicaragua geslaagd Liefde en wetenschap brengen Duitsers naar Amerika Amerikaanse actie tot vermindering van geallieerde troepen in Duitsland 6le Jaargang No. 18642 gennemerlaan 154, TeL Redactie en ^Lt'ratle - Haarlem: Gr. Hojitstr. 93, 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. pruB°«8 Z'B' sPaame 12, TeL 12713' 10132- Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 28 Mei 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad, Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem rr Ij/WKTER-PRESIDENT OP SCHIPHOL: ministers waren gisterenmiddag om half vijf op Schiphol aanwezig om de uit lands-Indië terugkerende minister-president dr. Beel en de minister van Over- ^Gebiedsdelen Jonkman welkom te heten in het vaderland. Terstond na aankomst douaneloods legde de minister-president tegenover persvertegenwoordigers een to aff waarin hij zün reeds in Indië uitgesproken teleurstelling over de hou- v n de républiek ten aanzien van de uitvoering der overeenkomst van Linggadjati va en tevens mededeelde dat de Commissie Generaal de republikeinse delegatie ta heeft overhandigd, waarin voorstellen tot verdere vormgeving van de fedc- eej! n° 0PZet, zoals Linggadjati die aangeeft, worden gedaan en tevens het verlangen W koming van de gestelde voorwaarden over de gehele linie wordt kenbaar ge- '0t kt Verdere mededelingen werden door dr. Beel met verwijzing naar de komende maa in het kabinet voorbehouden. rv, verklaring van dr. Beel, op Schiphol ofériesd, luidde als volgt: Het'voornaamste doel van het floor mijn ambtgenoot van Overzeese Gebiedsdelen ^mfaan Indonesië gebrachte bezoek was, ter plaafce te oriënteren otn- E, verschillende dringende waagstakfeen Sèrland en Indonesië betreffende, in het Sander omtrent de uitvoering van de Süovereenkomst van Linggadjati. Aan doel heeft onze reis in belangrijke mate voldaan, in de eerste plaats dank zij tal- Se besprekingen zowel van onze advi- Xrs als van ons met 'de luitenant Gouver- neur-generaal en de Commissie-generaal en tan medewerkers. Voorts droegen onze bezoeken aan West- Rorneo en Oost-Indonesië, waarbij wij in Pontianak ook vertegenwoordigers vain Oost-Borneo, Banka, Billiton en Riouw hebben gesproken, aan onze oriëntering bij. Ook waren in dit opzicht onze ontmoetin- ïen met de republikeinse delegatie en in het bijzonder met de minister-president van de republiek, de heer Sjalhrir van waarde. Verder ontvingen wij inlichtingen van vele van onderscheidene landaar den en werkkring. Gedurende ons bezoek m Soerabaja kregen wij een indruk van de arbeid van zee- en landmacht. Goede weg. Wij zijn er van overtuigd1, dat men in de Malino-staten op de goede weg is. Hoe ge compliceerd ook de verhoudingen daar mo gen zijn en met welke moeilijkheden men daar te kampen moge hebben, toch is in die staten de samenwerking een feit geworden en wordt daar op constructieve wijze ge dacht en geweikt. Op de schouders van het Nederla nds- Indische ambtenarenapparaat en de strijd krachten rust een zeer zware taak, terwijl op het aanpassingsvermogen van de Neder landse en Chinese samenleving in het al gemeen een zware wissel wordt getrokken. Wij betreuren het, d'at wij ten aanzien van de houlding van de republiek met be trekking tot de uitvoering van Linggadjati een onbevredigende stand van zaken heb ben aangetroffen. Ter gelegenheid van ons bezoek aan Ma kassar en in antwoord op de critiek door president Soekawati uitgebracht op woor den en daden der republiek, heb ik mij dan ook genoopt gevoeld ernstige twijfel uit te spreken over de bereidheid tot samen werken van de republiek met de andere gedeelten van Indonesië en Nederland. Aan deze twijfel moet ten spoedigste een einde komen. Te dien aanzien is dezer dagen door de Commissie-generaal aan de republi keinse delegatie een nota overhandigd, welke niet alleen economisch en finan cieel, maar o.m. ook staatkundig van karakter is. Hierin is n.l. verder vorm gegeven aan de federatieve opzet in het accoord van Linggadjati be lichaamd. In deze nota wordt de na koming van de hierin in overeenstem ming met 't accoord van Linggadjati ge stelde voorwaarden over de gehele linie voorgesteld en verlangd. Over de Inhoud van deze nota zullen zo spoedig mogelijk mededelingen worden gedaan. Wie in de huidige omstandigheden de ge schikte personen zijn om in de hoogste functies aan de oplossing van deze vraag stukken mede te werken heeft destijds naar voor de aanvang van d'eze reis reeds bekend werd gemaakt een punt van be preking uitgemaakt. Hierover hebben wij In dit stadiuim zonder voorafgaand overleg met onze ambtgeno ten niets mede te delen. Voorlopige federale regering in Indonesië? Uit betrouwbare bron verneemt Reuter, *T"J- autoriteiten aan vertegen van de Repoebliek Indonesia Franse staking heeft slechts een hall uur geduurd Arbitrage regeling vastgesteld De Franse federatie van arbeiders in de ps- en electricitei'tsfabrieken heeft, een Mlf uur nadat de staking te middernacht n werking was getreden, het bevel tot staking ingetrokken. De overeenkomst tot opheffing der sta dig is het gevolg van besprekingen ter r ure tussen de federatie en de minis ter van arbeid, Mayer. reS^ring en de betrokken vakvereni- gmgen zijn het eens geworden over een geimg door arbitrage vóór 18 Juni a.s. r ^hssing zal worden genomen door een hof 0e' Van °PPerste Franse gerechts- niet strijdig zijn met de regee- foif i De re§erihg stelt inmid- bStmweïSgrin,gSd'eCreet Van Ramadier tipo°Ü'S ^end hadden de arbeiders vijf- parcent loonsverhoging geëist. «Akerendam" te Beverwijk wordt gerestaureerd VanerJ^S!Ul'^van de Stichting Sluyterman een s..k -i-e ®.everwijk heeft verzocht om f 59 onn 16 Ul* de Provtnciale kas in de op ratiè vs'„ g^raamde kosten van de restau- toebehoreS tan de sti°hting in eigendom (G!}°rMe huis „Akerendam", aldaar, voorf'ficco ,st.ellen aan de Prov. Staten r 1 8850 subsidie te verlenen. een voorstel hebben overhandigd, dat kan leiden tot de instelling van een voorlopige federale regering voor geheel Indonesië. Men verwacht, dat de beslissing inzake aanvaarden of verwerpen van het voorstel aanstaande Zondag valt, wanneer het Indo nesische kabinet vergadert. Sommigen nemen aan, dat de betrokken voorlopige regering bevoegdheid zou krij gen om handelend op te treden in kwesties met het buitenland van financiële en econo mische aard. Voorts neemt men aan, dat de voorlopige regering vertegenwoordigers zou bevatten van de staten Oost-Indonesië en Borneo en van de Indonesische republiek. 1.200.000 voor hersfel van provinciale wegen Gedurende de bezettingstijd is het door schaarste aan materialen veelal onmogelijk geweest om aan een goed onderhoud der wegen de hand te houden. Daarnaast zijn de wegen, door veelvuldig verkeer met zware militaire wagens, zwaar op de proef gesteld. De rijwielpaden zijn op zeer vele plaatsen ernstig beschadigd, vooral door de daarop of daarin gemaakte schuilplaatsen tegen luchtgevaar. Na de bevrijding heeft de Provinciale Waterstaat terstond de verbetering der we gen ter hand genomen en Ged. Staten zijn van mening, dat de huidige toestand rede lijk mag worden genoemd. Niettemin blijft het noodzakelijk op vele plaatsen bijzon dere voorzieningen te treffen, vooral ook voor de rijwielpaden. Door de Provinciale Waterstaat is een overzioht samengesteld met een begroting van de werken, die, voor zover de mate riaalpositie dit toelaat, in 1947 zouden moe ten worden uitgevoerd. Dit bedrag beloopt zowel voor de voorzieningswerken aan de rijbanen als voor de voorzieningen aan de rijwielpaden ieder rond f 600.000.-, zodat in totaal f 1.200.000.- benodigd is. Dit bedrag wordt door Ged. Staten aan de Prov. Staten gevraagd. Er zal een geld lening voor gesloten worden, af te lossen in 5 jaren. Telefoonverkeer met Engeland Drie van de vier onderzeese telefoonkabels tus sen Engeland en Nederland, die tijdens de oorlog buiten werking werden gesteld, zün thans weer aangesloten. Er bestaan plannen voor het bij leggen van een nieuwe kabel. Engeland kan thans al weer telefoneren met twee-ön-twintig landen, op het continent. De minister-president en de minister van Overzeese Gebiedsdelen, de heren Beel en Jonkman zijn gisteren uit Indië teruggekeerd. Vrijwel het gehele kabinet op de heren Huysmans, Mansholt en Schagen van Leeuwen na was ter begroetingop Schiphol aanwezig. - Van links naar rechts de ministers Gielen, Neher, Jonkman, Beel, Drees, Fiêvez, Van Boetzelaar van Oosterhout en Lieftinck. President Arguello ontslagen omdat hij geen orde hield Volgens officiële telegrammen, die door het Amerikaanse departement van Buiten landse Zaken zijn ontvangen, zijn de strijd krachten van generaal Anastasio Somoza, ex-president en leider van de revolte te gen de regering van Nicaragua in de hoofdstad Managua de toestand meester en hebben zij het paleis van de president omsingeld. De president, dr- Arguello be vindt zich in de Mexicaanse ambassade te Managua. Het congres van Nicaragua heeft gister avond verklaard, dat Arguello niet langer president kan blijven, daar hij niet in staat is geweest de openbare orde te handha ven na een succesvolle, doch bloedeloze opstand onder leiding van generaal So moza. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken bevestigt, dat Ar guello gisteren in zijn paleis werd gevan gen genomen. Later mocht hij vergezeld van twaalf getrouwe officieren van de na- Gecompliceerde aanrijding te Haarlem Op de hoek Rijksstraatweg—Zaanenlaan heeft een aanrijding plaats gehad van een wiel rijder, die uit de Zaanenlaan via de Rijksstraat weg de Zaanenstraat in wilde rijden. Hij botste daar eerst tegen enige wielrijders op, die uit de stad kwamen en vervolgens werd hij aangereden door een personenauto, die uit de Zaanenlaan linksaf de Rijksstraatweg opreed. De wielrijder liep daarbij een beenbreuk op, Het woord is aan. Jean Casimir Périer: Een hervorming is altijd een utopie in de ogen van hen, wier gewoonten erdoor ge stoord worden. Goede huisvrouwen en goede oorlogstechnici (Van onze correspondent te New York) Het geeft een Hollander in Amerika steeds een merkwaardig gevoel wanneer hij leest dat er weer een aantal Duitsers hier is aangekomen. Men is altijd ge neigd zich af te vragen wie die gelukkigen zijn geweest, die er in slagen het vader land de rug toe te keren om zich hier te van liwaou tcuuuwc U1.1JJ.1C1CII van uc Jia- u TT tionale garde in de Mexicaanse ambassade vergasten aan de vetpotten van Uncle (Van onze parlementaire redacteur) Naar aanleiding van de gisteren op Schip hol door minister Beel gedane mededeling over een nota, door de Commissie-Generaal overhandigd aan de Indonesische delegatie en in verband met de mededeling dat dr. van Mook een schriftelijke verklaring aan Sjahrir heeft doen toekomen, meldt onze parlementaire medewerker het volgende: De door van Mook overhandigde schrif telijke verklaring is de bedoelde nota. Dit stuk draagt een ultimatief karakter. De minister-president gaf dit gisteren in zover reeds te kennen, dat hij het had niet alleen over wat in de nota wordt voorgesteld, doch ook over wat er in wordt verlangd. Op dit laatste woord vooral komt het aan. Er zijn eisen aan de Indonesische delegatie gesteld ,en op grond van betrouwbare inlichtingen kunnen wij dan ook vermelden, dat in de volledige nota, die eerstdaags gepubliceerd zal worden, met betrekking tot het voldoen aan deze eisen, verschillende data voorko men. Hieraan zij nog toegevoegd dat te ver wachten valt, dat onze regering zich in de eerstkomende dagen zal beraden over even tueel te nemen maatregelen in geval op de in de nota aangegeven tijdstippen van In donesische zijde aan de kenbaar gemaakte verlangens niet voldaan zou zijn. De ver klaring van Van Mook is samen te vatten in een vijftal punten: le. Het instellen van een interim-rege ring waarin ook vertegenwoordigers van Oost-Indonesië zitting hebben. 2e. Vaststelling van een universele va luta, met een gecombineerd orgaan ter bepaling van de buitenlandse wis selkoers. 3e. De eis, om rijst uit de Repblieik te verschepen naar de andere delen van Indonesië. 4e. Vestiging van wet en orde in geheel Indonesië met behulp van Nederland se troepen, waar dit in de Republiek nodig mocht blijken. Gratie voor ter dood veroordeelde H.M. de Koningin heeft gratie verleend aan P. M. C. A. America, die bij sententie van het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam tot de doodstraf werd veroordeeld. De doodstraf is veranderd in een gevange nisstraf van 15 jaar. Nederlandse dollarlening voor 95% geplaatst Met betrekking tot de Nederlandse obli gatielening in Amerika van 20 millioen dollar verneemt Aneta nog van een der fir ma's, welke deel uitmaakt van het emissie syndicaat, dat 95 pet. van het aangeboden bedrag reeds is geplaatst. Het resultaat van de emissie wordt in financiële kringen bij zonder bevredigend geacht, vooral wan neer rekening wordt gehouden mét het feit, dat de verzekeringsmaatschappijen, welke gewoonlijk de voornaamste kopers van dergelijke fondsen zijn, wettelijk van in schrijving zijn uitgesloten. 5e. Gemeenschappelijke controle op in- en uitvoer met de oprichting van een pool, waarin Republikeinse grond stoffen voor de uitvoer zouden moe ten verzameld worden. Generaal Spoor zou een gelijkluidend schriftelijk verzoek aan Sjarifoedin heb ben doen toekomen. Er was maar één Hitier Vier Duitsers uit Hitiers omgeving „die het weten kunnen", hebben op vragen van Reuter ten stelligste ontkend, dat Hitier ge bruik gemaakt zou hebben van dubbel gangers. De vier ondervraagden waren: Paul Schmidt, Hitlers persoonlijke tolk, Karl Brandt, lijfarts, Otto Dietrich, pers chef, en Heinrich Lammers, kabinets-secre- taris. Dietrich verklaarde de verhalen over dubbelgangers uit het feit van Hitiers „ge spleten" persoonlijkheid, welke op hen, die Hitier bij verschillende gelegenheden toe vallig ontmoetten, de indruk naliet van twee verschillende personen ontmoet te hebben. Volgens Brandt zou het er op na houden van een dubbelganger geheel in strijd geweest zijn met Hitiers zelfgenoeg zame mentaliteit. Evenzo oordeelde Schmidt. Hat eventueel verschil in gelaats trekken op foto's van Hitler van vóór en tijdens de oorlog zou hieruit te verklaren zijn, dat schokkende gebeurtenissen in wer kelijkheid veranderingen in Hitiers physio- nomie veroorzaakten. Volgens Schmidt zou wel bij sommige gelegenheden, toenHitier niet in staat was een op zijn naam aange kondigde radio-rede uit te spreken, een „dubbelstem" voor hem zijn ingevallen. Gouwleider Wagner en een zekere Esser zouden als zodanig gefungeerd hebben. zijn toevlucht nemen. Twintig andere loyale officieren van de garde zijn in be scherming genomen door andere diploma tieke vertegenwoordigers. I-Iet merendeel van de nationale garde heeft zich echter bij generaal Somoza's aanhangers aange sloten. Volgens te Washington ontvangen tele grammen heeft het congres van Nicaragua Benjamin Lescayo tot voorlopige president benoemd. Over de definitieve opvolger van Arguello zal bij algemene verkiezin gen worden beslist. De duinen als recreatieoord Aankoop van een complex door de Provincie onder Bergen Ged. Staten van Noordholland stellen aan de Prov. Staten voor van de N.V. Bouw Exploitatie Maatschappij Bergen aan Zee, respectievelijk de heer J. v. Reenen, aan te kopen een duin terrein van 810 h.a. onder de gemeente Bergen, voor f 450.000. Het terrein bestaat uit 115 ha bos, 11 ha bouw- en grasland, 1 ha weg en erf, 666 ha duin en 17 ha strand. De verspreide bospercelen liggen in hoofd zaak in het Oostelijk gedeelte; samen met het reeds in het bezit van de provincie zijn de- tferrein „Bergen" vormt het een recrea tiegebied van uitzonderlijke betekenis. Juist in dit meer Noordelijk deel van Noord holland beslaat behoefte aan een voor dat doel te ontsluiten duinlandschap. Van hoe grote beteekenis het bezit van nagenoeg de geheele Bergerduinen voor de rust en verpozing zoekende bevolking zal zijn, is zo merken Ged. Staten op zeer moeilijk te voorspellen, docih als vrijwel zeker mag worden aangenomen, dat hier een bij uitstele gunstige gelegenheid wordt geboden om in het belang van de volks recreatie en volksgezondheid blijvend goed werk te doen. Door aankoop van de aangeboden terrei nen is het thans mogelijk om een recreatie gebied van bijzondere betekenis aan het provinciale duinbezit toe te voegen, een ge bied dat ook voor de watervoorziening van het gewest van belang kan worden geacht. Vallende laadboom doodt arbeider Ongeluk te Haarlem Gisteravond omstreeks acht uur heeft zich op een vrachtschip in het Spaarne een ernstig on geval voorgedaan, dat een zevenenveertigjarige arbeider het leven heeft gekost. Men was bezig met het ophijsen van een vat, dat tweehonderdvijftig kilo koperafval bevatte. Dit geschiedde door middel van een lier, Plotseling viel de laadboom, die met een staal draad via de mast met de lier verbonden was, naar beneden en trof de bewuste arbeider G. B. aan het achterhoofd. De dood trad bijna onmid dellijk in. Tegen de gezagvoerder, die onvoldoende vei ligheidsmaatregelen had genomen, is proces-ver baal opgemaakt. Sam. De henkomst in vrijwel alle gevallen is terug te brengen tot twee bronnen: het is de liefde of het is de wetenschap. Civiele employés van de bezettingsmacht in Duitsland mogen thans trouwen met Duit se vrouwen en naar verluidt is de animo onder de Frauleins groot om „het rijk" te verruilen met het eertijds zozeer versmade Amerika van de „plutocraat" Roosevelt- Voormalige Amerikaanse soldaten, die de velditocht in Duitsland hebben meege maakt, hadden tot 1 Juli a.s. het recht om hum verloofden uit Duitsland voor een periode van drie maanden naar de Ver enigde Staten te laten komen als bezoek ster, voor rekening van de Amerikaanse partner. Komt binnen die periode van drie maanden geen huwelijk tot stand, dan wordt het meisje weer op de boot gezet, terug naar de Heimat. Momenteel worden Amerikaanse consulaten in Duitsland over stroomd met aanvragen. Een totaal van 700 van deze gevallen is al goedgekeurd, maar er zijn nog 6000 aanvragen in be handeling. De transportmoeilijkheden vor men uiteraard een grote hinderpaal om de stroom bruidjes te verwerken. Voor de Amerikaanse bruidegom is het vaak een hachelijke onderneming. Hoewel de Amerikaan in het algemeen een breed standpunt inneemt, hetgeen bijna niet an ders te denken is in een land dat voor een enorm deel uit en door Europese im migranten is opgebouwd, is de reactie ten aanzien, van Duitse bruidjes gemengd, om niet te zeggen afkeurend. Opvallend is dat wanneer men namen ziet van de echtparen, de naam van de bruidegom zelden een -klinkende Ameri kaanse naam is, maar in vele gevallen sterk Duits aandoet of zelfs nog geheel Duits is. De echtgenoot is dan waarschijn lijk zelf nog immigrant in het eerste of tweede geslacht en de roep van het oude vaderland heeft hem sterk gepakt. Een Amerikaan liet zich onlangs tegen mij heel practisch over dit onderwerp uit toen hij zeide: „De Amerikaanse vrouw is in het algemeen sterk geëmancipeerd en lang niet zo gedienstig als de Duitse. Onze sol daten die in Japan gediend hebben, wor den daar b.v. door de Japanse vrouwen gediend in de volle zin des woords. Dat moet je van een Amerikaanse vrouw niet verwachten, maar b.v. van een Duitse kun je er van verzekerd zijn, dat je er een goede „Hausfrau" aan hebt". Hoewel wij deze mening gaarne voor rekening van de verteller laten, zowel wat zijn beoordeling van de Amerikaanse als van de niet-Ame rikaanse vrouw betreft, is zij toch type rend. Duitse deskundigen doen gewaardeerd werk. De tweede bron, de wetenschap, levert ook een belangrijk, zij het kleiner, contin gent. Technici en chemici, die een belang rijk aandeel hadden in Adolf Hitlers oor logsvoering, lopen voortdurend de kans dat zij opgehaald worden in Duitsland om naar Rusland te worden getransporteerd. Voor velen van hen is het alternatief Ame rika dan ook veel aantrekkelijker. Een van de bekendste Duitsers, die momentcel in Amerika vertoeft, is Hugo Eckener, die beroemdheid verwierf in de jaren van de grote Zeppelins. Hij werkt samen met Goodyear, de bekende bandenfabriek, die tevens op 'het gebied van lichter-dan-de- lucht een belangrijke rol in Amerika speelt. Eckener echter schijnt geen aan deel te hebben gehad in de Duitsp oorlog voering. In totaal zijn er thans een 350 Duitse top-deskundigen op het gebied der wetenschap in de Verenigde Staten werk zaam. En het moet, gezegd: men is in Amerika zeer over hen te spreken. Ter zake van sommige militaire projecten, waarin de Duitsers bijzonder ver waren, zoals V-wapens, hebben zij aan de USA reeds mïllioenen dollars in researchkosten en vele jaren van moeizame onderzoekin gen bespaard. Deze vrijwilligers hebben met zich ge bracht een grote kennis van vliegtuigen met snelheden groter dan het geluid, de jet-propulsiontechniek (straalmotor), ra- ketbommen, fotografie, maar ook van kan ker, voedingsmiddelen, textiel en metal lurgie. Zij werken op zesmaancls contrac ten en krijgen zes dollar per dag om hun levensonderhoud en behuizing te bekosti gen. Het salaris bedraagt verder 510 dollar per dag, hetgeen uitbetaald wordt in marken aan de acht-erblijvenden in Duitsland. Aan hen, die bijzondere be tekenis hebben voor de Amerikaanse be wapening, worden langlopende contracten aangeboden en dan mogen zij hun familie uit Duitsland laten overkomen. Zij worden voortdurend door de .regering in het oog gehouden, maar niet bewaakt in de strikte zin van het woord. Bescherming van de industriële eigendom Ruslands bezettii\g zou het sterkst blijven De Verenigde Staten zijn doende om een overeenstemming tussen de vier mogend heden tot stand te brengen over een ver mindering der bezettingstroepen in Duits land tot een totaal van minder dan 500.000 man. Ook na deze besnoeiing zou Rusland Ten raadhuize van Veisen zijn de Engelse gasten uit Edmonton, die thans hier ver toeven, officieel door het gemeentebestuur ontvangen. Burgemeester Kwint in gesprek met zijn vrouwelijke Engelse collega, mrs. Young. de sterkste bezettende mogendheid in Duitsland blijven. De actie der Verenigde Staten vloeit voort uit het voorstel, door de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, George Marshall, op de conferentie van Moskou gedaan, om de bezettingsmacht im Duitsland tot een minimum terug te bren gen. Een dergelijke maatregel, zo had Marshall gezegd, zou de democratische groei van het land bevorderen en het eco- mische herstel en de groei van de export versnellen. Colonel W. W. Holler vertelde aan United Press, dat 'het gecombineerde dienst- direotoraat van de geallieerde bestuurs raad, waarvan Holler deel uitmaakt, van daag over deze belangrijke kwestie beslis sende besprekingen zal houden. Slaagt men er niiet in tot overeenstemming te komen, dan wordt de aangelegenheid automatisch voorgelegd aan de gecoördineerde eom- missie van de bestuursraad, die uit de vier militaire gouverneurs bestaat. Naar men meent te weten, zal de Rus sische vertegenwoordiger, generaal-majoor S. A. Krasnoyarska een Russische troepen sterkte van tweehonderdduizend man voorstellen, de gezamenlijke sterkte van de Amerikaans-Britse strijdkrachten na de vermindering. Aan Frankrijk zou onder de nieuwe re geling een bezettingsmacht van 50.000 a 75.000 man worden toegestaan. Ds. W. A. Maas te Kulnre is door de Ned. Herv. Kerk te Bennebroek beroepen. De ratten van Oost- en Noord-Brabant krij gen het in de week vanu 23—28 Juni zwaar te verantwoorden. Er wordt dan namelijk een rat- tenbeslTijdlngsweek gehouden met het doel het zich steeds uitbreidende ratteneuvel aan banden te leggen. De Kath. Arbeidersbeweging en de Ned. Kath, Middenstandsbeweging organiseren samen op Zondag 15 Juni te Heemstede een feest van de Arbeid. Internationaal congres te Scheveningen Gisteren is het congres van de „Associa tion Internationale pour la protection de la propriété industrielle", dat tot en met 31 Mei in het Kurhaus te Scheveningen gehouden wordt, geopend met een plech tige zitting in de Ridderzaal te 's-Graven- hage. Prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, die in 1938 tot president van de Association is gekozen zeide in zijn welkomstrede, dat het beste middel om tot vooroorlogse voorspoed te geraken naast ingespannen werken het herstellen van de internatio nale economische relaties is. De ere-president van het congres, dr. G. W. "M. Huysmans, minister van Economi sche Zaken, hield de openingsrede. Hij be schouwde het congres als een bewijs voor de onverwoestbare koppigheid, waarmede de mens steeds weer zijn verblijf op deze planeet organiseert na zijn best gedaan te hebben om deze onbewoonbaar te maken en zeide, dat het recht van industriële eigendom een zeer bijzonder karakter heeft, die het alleen voor ingewijden toe gankelijk maakt. Dit heeft tengevolge, dat op dit terrein het dilettantisme moeilijk vat krijgt en dat dank zij de arbeid van bevoegde mensen er zich in de verschil lende landen in internationaal verband een rechtsstelsel heeft ontwikkeld, waarvan het moeilijk is de betekenis voor de industrie en de handel en zelfs voor de gehele volks huishouding van de betrokken landen te overschatten. De economische en sociale beroeringen, welke al sedert jaren de wereld tot in haar grondvesten raken, vinden tenslotte ook hun terugslag op het gebied van de industriële eigendom. Zo heeft men zich in verschillende landen afgevraagd, of het monopolie van de octrooihouder de in dustriële ontwikkeling bevordert of dat het veeleer een belemmering is voor de vooruitgang. Des avonds hebben minister en me vrouw Huysmans namens de regering de leden in het kasteel „Oud-Wassenaar" ontvangen. Behalve de congressisten er nemen ongeveer 400 buitenlanders aan het congres deel hadden ook verschillende autoriteiten uit andere kring aan de uit nodiging gevolg gegeven. Ook waren tal rijke vertegenwoordigers van de Neder landse groot-industrie aanwezig. Automobilist groette kennis HAARLEM. Woensdag. Bij de Eendjespoortstraat op de Kampersingel had 'n aanrijding plaats tussen een vrachtauto, die in de richting van Z. B. Spaarne reed en een met groenten beladen handwagen, welke langs de weg stond. De handwagen werd tegen een lichtmast gedrukt, waardoor deze afbrak. De handwagen werd zwaar beschadigd en een hoe veelheid groente ging verloren. De oorzaak van de aanrijding was onoplettendheid van de auto bestuurder, die een kennis groette, die zich op een baggermolen in de Kampersingel bevond. ZEER WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Heldere nacht met slechts op enkele plaatsen vorming van mistbanken, die na zonsopkomst snel weer oplossen. Overdag over het algemeen zonnig weer met temperatuur oplopend tot zeer hoge waarden. In de namiddag kans op enkele ver spreide onweersbuien voornamelijk in het Zuiden van het- land. Meest matige wind tussen Oost en Zuid. 29 Mei: Zon op 4.30 uur, onder 20.45 uur Maan op 14.43 uur, onder 2.46 uux AAOOuaXUUCUUOW

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1