IJmuider Courant Nederlands schuld aan Amerika voor groot deel kwijtgescholden De Uitkomst Mijn ontploft bijZandvoort De regeringvoorlichtingsdienst over de separatistische bewegingen op Java Leden der Commissie-generaal gearriveerd 61e Jaargang No. 18643 gennemerlaan 154, Tel. Redactie en Sifetratli 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93. I on 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. n&att sraarne 12> TeL mi3' 10132' Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 29 Mei 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ,-jt eergisteren op deze plaats ge- N is °ver de sterke belangstel en* Verenigde Staten van Europa, die ling v00r anse jeidende kringen tot uiting die in de Amerikaanse pers tot een kom 1* is gegroeid, heeft gisteren onze campagne dent uiteengezet dat m BRiik de belangstelling voor federalis- Fra" plfs in de ultieme vorm van wereld je zen groeit. Dit zijn overtui- regermg y dat ontwaken der ge0d nnrïïfgeSkte en verdoofde wereld door oorlog gw* hpraad nn het. n- ff-iêüwe bezinning en beraad op het in- ™n gans nieuwe wegen, dat dezer- Traak in uitzicht is gesteld. Na de t'Sijding van Iand' ™"niddellijk na zijds zo v .Wederverschijning van ons blad is hier - 2 voor de federale gedachte be- uw «"öii'pn het is al een lange reeks artike- f™ «worden, die eraan gewijd is Het W1mi wel dat het geen vaag idealisme enkele lieden betreft. Integendeel: al ïwraen in binnen- en buitenland, die deze diegene^ hunne hebben gemaakt, „mm overeen in hun opvatting dat zij fpTdroom maar werkelijkheid najagen: "de toestand der wereld dwingt tot het Sn van uitkomst, van de uitweg uit die fatale cirkelgang der gebeurtenissen die feeds weer naar oorlog en vernietiging lort Dat wil niet zeggen, dat anderen het !Sd utopie" niet zouden bezigen. Het is te allen"tijde het lot van alle grote heryor- rrtincen geweest, die werden voorgesteld, üaf de geestdriftige voorstanders voor uto- °j,ten nog liever voor fantasten en dwaze 5rimers werden uitgemaakt. Hetgeen niet Met heeft, dat vele dier hervormingen tot stand zijn gekomen. Maar de volgende leek altijd weer moeilijker denkbaar Wij hebben gisteren, boven dat artikel van de Parijse correspondent dat de titel droeg Federalisme: het verlossende woord" een kernachtige uitlating vermeld van een Frans staatsman uit vroeger tijden: Jean Casimir Périer. Hij was het die de een voudige woorden neerschreef: „Een hervor ming is altijd een utopie in de ogen van hen wier gewoonten erdoor gestoord wor den". Dit is der overdenking waard, juist voor hen die het aangaat en die bij zich zelf de neiging waarnemen, tegenover grote plannen onmiddellijk een afwijzende hou ding aan te nemen en er met schamperheid over te spreken, „omdat het immers toch niet kan". Laten zij eens wat zelfcritiek be proeven toe te passen. Als inderdaad blij ken zou, dat hun inzicht overwon, zou dat veel meer betekenen dan het losbarsten van de thans dreigende Europese economi sche crisis. Het zou beduiden, dat wij met onafwijsbare zekedheid naar de derde we reldoorlog zouden afglijden. Wil men zich daar in zijn gedachten maar bij neerleggen, liever dan zich te interesseren voor nieuwe plannen, die waarlijk een uitweg beloven? Périer heeft het gehad over de mensen, wier gewoonten gestoord worden. Wie be doelt hij? Vooral diegenen, wier denk gewoonten worden gestoord. Tot die denk gewoonten behoort het, sceptisch te zijn omtrent alle grote veranderingen en geen vertrouwen te hebben in de mogelijkheden der menselijke natuur. Zij achten haar al leen tot kleine dingen in staat en menen dat alles gevoed moet worden door direct eigenbelang, om te kunnen slagen. Op deze wijze verklaren zij zelfs grote ontdek kingen der wetenschap, die alleen door on uitputtelijke volharding bereikt zijn. Het is een onjuiste en bekrompen visie, die boven dien ernstig gebrek aan kennis der historie toont. Maar zij vindt zoveel aanhangers, dat zij de grootste rem in de wereld vormt tegen de uitvoering van enige hervorming. Zij remt meer dan de bezwaren van wer kelijke tegenstanders, die zich immers /op argument en betoog gronden en wie het dus geenszins aan belangstelling ontbreekt. Logge behoudzucht, onwil om zich in zijn denk-gewoonten te laten storen en dierbare oude stokpaardjes los te laten, vormt altijd de zwaarste hindernis. Wie leest dat federalisme het verlossende woord is moet daar dan ook zeker niet uit afleiden, dat het gemakkelijk uitvoerbaar zou zijn. „Het verlossende woord" wil aller minst zeggen, dat het mensdom uit de vi cieuze cirkel, waarin het meegesleept is, bevrijd zou kunnen worden door een leuze aan te heffen. Het woord is alleen aandui ding der hoedanigheid van de geestelijke strijd, die energieke hervormers met taaie volharding, met vindingrijkheid en met volle overgave aan hun doel zullen moeten voeren, om te kunnen slagen. Daarbij komt, dat de ontwikkeling van een federale Unie van volken op zichzelf een proces is, dat zien slechts in de loop van tientallen jaren Kan ontwikkelen. Als men eenmaal de grote sprong heeft gedaan, het besluit genomen, reëelingen-op-papier gemaakt en de colleges ingesteld, die het bezegelen, moe- en ae geschapen nieuwe verhoudingen zich G vv practijk gaan ontwikkelen en de be- OKJten volken zich daaraan aanpassen, us een milde uitdrukkingsvorm; veeleer oeten zy zich in die nieuwe verhoudingen gaan mieven. En opnieuw zal men dan de are rem gevoelen van diegenen, die niet Pr et1115?woonten gestoord willen worden. VPP S tegenover dat als het eenmaal zo- ,^ze mensen, vooral jongeren, ge grepen ziülen worden door de gedachte dat Sn groter geheel behoren, tot eraf* niet alleen< maar ook tot het La v i kun een "tweede staatsbur- E P hee$ Segeven - en dat zij de nieuwe mogelijkheden zullen zien die zich hmrtpp»" °Penen, nu de landsgrenzen geen ™^nfT JJ? van het federalisme duidt staal'P elljke Weg aan. Maar er be- dat tV w!.^ernaTke^ke weg- Het Is g°ed sluiten m0r(!Jfen' zou va"daag willen be- getii var, p f c°?stateren dat men, nu het wereld vJ?? 1Sme in °Pkomst is m de tiwen'hn verwachte sceptische uïtla- van ,aï!rr maar nauwelijks iets merkt Sine 1 Jke'. geargumenteerde weerleg- dere nnw°® mmder verneemt omtrent an- singen. Dat is veelbeteekenend. My E. N. van Kleffens wordt ambassadeur te Washington Van ^voegde zijde ver- WaphfL ktonenkort de benoeming te ver- 2®^ E. N. van Kleffens, mi- deur to tu v'. P0rtefeuille, tot ambassa de bpnJ:ashlngt0ïl- koorts is binnenkort p p T° mg te verwachten van de heer gezant !Pperaa' oud-gezant te Madrid, tot berra mMster te Can" Het restant van 67.5 millioen dollar kan in dertig jaar afbetaald worden In Washington is gisteren een overeenkomst tussen de Verenigde Staten en Nederland ondertekend over de vaststelling van de Nederlandse schuld aan Amerika. Deze schuld bedroeg 330 millioen dollar (875 millioen gulden). Dank zij ruime bevoegd heden door het Congres aan de Amerikaanse regering verleend en de uiterst welwil lende houding van Amerikaanse zijde aangenomen bij de gevoerde onderhandelingen, is echter een afrekening tot stand gekomen, waarin het totaal door Nederland aan de- Verenigde Staten verschuldigde bedrag tot 67,5 millioen dollar is teruggebracht. Dit betekent, dat de Nederlandse schulden voor het grootste gedeelte zijn kwijtgeschol den. Voor deze schuld van 67,5 millioen dollar is bovendien een zeer gemakkelijke betalingsregeling verkregen. Voor een deel wordt het bedrag door enkele buiten de regeling gebleven vorderingen van Nederland en Nederlands-Indië gecompenseerd, voor een deel zal het in Nederland en in de Overzeese gebiedsdelen worden besteed en voor het restant, dat waarschijnlijk 40 millioen dollar zal bedragen, is een afbeta lingsregeling in 30 jaarlijkse termijnen bedongen, die pas beginnen in 1951. Amerika leverde aan Nederland voor 180.000.000.- dollar op basis van de Leen- en Pachtwet. Hiervan was ongeveer twee derde aan goederen en diensten voor de Nederlandse strijdkrachten in Engeland, Australië en West-Indië, in hoofdzaak ma teriaal bestemd voor de luchtstrijdkrachten alsmede hun opleiding. Ongeveer een derde werd besteed aan goederen voor de burger bevolking in Nederland. Als tegenprestatie leverde Nederland aan de Amerikaanse strijdkrachten goederen en diensten in Curagao, Suriname en in Nederland en bovendien zekere scheep vaartdiensten tot een geschat totaal van 37.000.000 dollar. De Verenigde Staten hadden ook een vor dering wegens leveringen van goederen door de geallieerde legers aan de burgerbe volking in Nederland en Nederlands-Indië. De Amerikaanse regering schatte haar aan deel op 190.000.000 dollar. Daarnaast waren er nog diverse kleinere wederzijdse ver plichtingen te regelen, voortvloeiende uit het gebruik door Amerika van bepaalde Nederlandse schepen en de afwikkeling van de guldensrekeningen van Amerikaan se militaire instanties. Voorts was door de Amerikaanse rege ring nog een hoeveelheid muntzilver - des tijds ter waarde van 40.000.000 dollar - aan de Nederlandse regering geleend. In de overeenkomst blijft de verplichting tot het terugleveren van dit zilver (binnen 5 jaar tijdsgehandhaafd, doch alle andere genoemde schulden en vorderingen worden in de overeenkomst verrekend door de vast stelling van het netto totaal door Nederland aan Amerika verschuldigde bedrag 67.500.000 dollar. Bij de vaststelling van dit bedrag is tevens rekening gehouden met de door de Nederlandse regering aanvaar de verplichting tot het afdoen van bepaalde categorieën particuliere vorderingen op de Amerikaanse regering en op de Amerikaan se strijdkrachten. Een aantal Nederlandse vorderingen we gens de overdracht aan de Amerikaanse regering in 1942 van door Nederland en Nederland-Indië in Amerika gekocht oor logsmateriaal zal alsnog door de Ameri kaanse regering worden betaald. De hier door ter beschikking komende dollarbedra gen zullen door de Nederlandse regering worden gebruikt voor het verrichten van een eerste afbetaling van 19.500.000 dol lar op de schuld van 67.500.000 dollar. Het is de bedoeling, dat van de dan resterende schuld, van 48.000.000 dollar nog een bedrag van naar schatting 13.700.000 dollar zal kunnen worden afgedaan door het beschik baar stellen van guldensbedragen en ge bouwen zowel aan de Amerikaanse "buiten landse dienst in Nederland en Nederlands- West-Indië als ten behoeve van een pro gramma van culturele uitwisseling, dat ir onderling overleg tussen de beide rege ringen zal worden vastgesteld. De dan nog Vijftienjarige jongen gedood Woensdagavond is bij Zandvoort, onge veer honderdvijftig meter uit de kust ter hoogte van Bad Zuid, een mijn ontploft, juist nadat het vissersscheepje Zandvoort 2 gepasseerd was. Het bootje werd zwaar beschadigd en kreeg een groot lek, waar door het op het strand gezet moest wor den. Aan boord bevonden zich drie passa giers en twee leden van de bemanning. Een van de passagiers, de vijtienjarige Folkert Schaap uit Zandvoort bleek door de hevige luchtdruk welke bij de ontplof fing van de mijn ontstaan was, gedood te zijn. De overige opvarenden kregen geen letsel. resterende 34.300.000 dollar plus hetgeen van de genoemde 13.700.000 dollar niet in guldens betaald wordt, zal in dollars moe ten worden afbetaald in 30 jaarlijksche ter mijnen, te beginnen 1 Juli 1951. De inte rest is vastgesteld op 2 pet. per jaar. Dezelfde tegemoetkomende credietvoor- waarden worden door de huidige overeen komst tevens van toepassing op de reeds bestaande credieten van 30 millioen dollar aan Nederland en 100 millioen dollar aan Nederlands-Indië voor de aankoop van Amerikaanse legervoorraden. Minister Lieftinck: „Van een zware last bevrijd" Naar aanleiding van de ondertekening van de overeenkomst heeft de minister van Financiën, prof. mr. P. Lieftinck, gister avond een radiotoespraak gehouden. Hij zeide onder andere: „In deze voor ons land zo gelukkige re geling weerspiegelt zich ongetwijfeld de grote waardering, die men in Amerika koestert voor de bijdrage, die Nederland heeft geleverd in de gemeenschappelijke; strijd, een bijdrage, niet alleen gebracht' door de officiële strijdmacht in haar ver schillende onderdelen te land, ter zee en in de lucht, maar ook door de Nederlandse koopvaai'dijvloot en onze dappere zeelieden en door het ondergrondse en bovengrondse verzet van het merendeel onzer bevolking. In het bijzonder de spoorwegstaking, waar aan de Amerikaanse opperbevelhebber ge neraal Eisenhower een zo grote waarde heeft toegekend, heeft op het Amerikaanse volk een grootse en onvergetelijke indruk gemaakt.Voor allen, die tijdens de oorlog en de bezetting zo moedig aan het verzet hebben deelgenomen moge het een grote voldoening zijn, dat hun houding ook in dit opzicht aan het vaderland ten goede is komen". De minister richtte voorts een woord van oprechte dank aan de regering van de Ver enigde Staten en aan het Amerikaanse volk voor het edelmoedige standpunt dat zij bij de afwikkeling van onze schulden hebben ingenomen. Naast de bijdrage, die de Ame rikaanse troepen hebben geleverd in de be vrijding van ons land is thans van Ameri kaanse zijde een nieuw offer gebracht, dat ons van een druk bevrijdt, die, wanneer deze oplossing niet ware bereikt, een zeer zware last voor ons zou hebben betekend. De helft minder maïs in het brood Het .percentage mais in het brood, dat momenteel 20 procent bedraagt, zal bin nenkort tot op de helft worden terugge bracht. De samenstelling van de brood- bloem wordt dan: 20 procent inlandse tarwe, 15 procent inlandse rogge en 64 procent buitenlandse' tarwe. Van de bloem, bereid uit bovengenoemde granen wordt 75 procent genomen en bijgemengd met 10 procent maisbloem en 15 procent bui tenlandse bloem. Eerst moeten de voorraden broodbloem van oude samenstelling opgemaakt wor den, zodat het nog wel enkele weken zal duren alvorens de broodbloem van nieuwe samenstelling bij de bakkers komt. Sir John Cunningham, de Eerste Lord der Britse Admiraliteit, heeft een parade van 5000 cadetten bij-gewoond in Hyde Park, Londen. Dertig muziekcorpsen luisterden de plechtigheid op. Waarschuwing aan de Pasoendan en verwijt aan de republiek ten aanzien van de nood op Madoera Een woordvoerder van de Regerings voorlichtingsdienst te Batavia heeft voor de radio, sprekend over Modjokerto en de situatie op Madoera o.m. verklaard, dat de republiek verantwoordelijk is voor de hongertoestand op Madoera. Om redenen van prestige exporteert de republiek lie ver rijst naar Voor-Indië, dan deze ter be schikking van de eigen onderdanen te stellen. De woordvoerder herhaalde, dat elke republikeinse zending van voedsel naar Madoera, mits gedekt door behoor lijke papieren en niet gebruikt als camou flage voor munitie en dergelijk oorlogs materiaal, de Nederlandse patrouilles on gehinderd kan passeren. De republiek heeft alle kans gehad de Madoerezen voor zich te winnen. Het lijkt echter alsof zij deze mensen bewust van zich afstoot. Wanneer de republiek zich aan deze volksgroep niets gelegen laat liggen, is afscheiding de enige consequentie. De Madoerezen zijn werkelijk wel slim genoeg dit zelf te bedenken, maar wanneer een derge lijke stem weerklinkt heten het opeens de Nederlanders weer te zijn, die sparatistische acties sti muleren. De woordvoerder zeide voorts, dat de eerste massa vergadering reeds heeft plaats gevon den en dat het precies dezelfde rich ting uitgaat als de Partai Rakjat Pa soendan had verkozen. Over de situatie bij Modjokerto spre kend, zeide de woordvoerder o.m. dat deze aangelegenheid met veel hoop en goede verwachting was begonnen maar dat de zaak ook hier vrijwel mislukt is. „Het is een vrij triest beeld, dat eigen lijk karakteristiek is voor alle gebieden waar Nederlanders en republikeinen met elkaar in verbinding staan, hetzij in het open veld, hetzij achter de conferentie tafel. De toestand van het ogenblik biedt een verward beeld. Linggadjati is twee maanden oud, er moet iets gebeuren". De Pasoendan-kwestie. Het standpunt van de Ned-Indische regering ten aanzien van de gebeurtenis sen te Buitenzorg is volgens Aneta het volgende: In het thans nog zeer moeilijk scherp te stellen geschil betreffende de voorziening in het tot dusver aan de repu bliek overgelaten aandeel in het bestuur zal de Ned-Indische regering zich niet rechtstreeks mengen. Zij zal evenwel het hare doen om tot een oplossing te gera ken, die in de practijk aan de positie van De „problemen van alle-dag" vormden moeilijkheid De leden van de Commissie-Generaal, prof. ir. W. Schermerhorn en M. v. Poll zijn gistermiddag om kwart voor vier per KLM-vliegtuig op Schiphol aangekomen. Zij werden op Schiphol begroet door prof. dr. J. H. A. Logemann en J. M. Kiveron, Jeugd-voetbalelflallen uit lJmuiden en Edmonton hebben gisteren een wedstrijd ge speeld in Velsen. Een beeld wit de strijd, waarin het enthousiast toe ging secretaris-generaal van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen. Ter begroeting waren voorts aanwezig Koos Vorrink, W- F. Goedhart en jhr. mr. M. v. d. Goes van Naters. Gevraagd naar de juistheid van een puhlioatie over de inhoud van de nota aan de republikeinse delegatie, zeide prof. Schermerhorn: „Het gewone procédé, hiel en daar wat opgevangen. Inderdaad zijn verschillende punten juist, zoals het in stellen van een federale regering. Wat over het valuta-vraagstuk is gepubliceerd, is fantasie". Prof. Schermerhorn zeide verder, dat de grote moeilijkheid is geweest, dat men gebonden was aan „de problemen van alle dag". „Wij zaten vast aan de financieel- economische problemen en van de andere kant werd het zwaartepunt gelegd op het incident Modjokerto". Republikeinse kabinetszitting. Naar Aneta verneemt, zal de kabinets zitting van Zondag a.s. te Djogja zich uit sluitend bezighouden met de bespreking van de Nederlandse nota, die twintig pa gina's beslaat. Zekere vreemde mogendheid vraagt bases van Turkije Recep Peker, de Turkse minister-presi dent, heeft voor het parlement verklaard, dat „een zekere vreemde mogendheid" een nota had gezonden, waarin bases in Tur kije gevraagd werden. Het verzoek was gedaan „met het oog op het treffen van gemeenschappelijke verdedigingsmaatre gelen". Peker zeide, dat Turkije zich ge plaatst zag tegenover wat men noemen kon „territoriale eisen" en waakzaam moest blijven in een gevaarvolle atmos feer, de republikeinse ambtenarenrecht doet wedervaren en in voldoende mate aan de wensen van de bevolking tegemoet komt. Het ligt met name in de bedoeling zorg te dragen, dat het overheidsapparaat te Buitenzorg voor verdere plotselingen in eenstortingen wordt behoed en tegen on bevoegd ingrijpen wordt beveiligd. Voorts zal aan Koestomo c.s. duidelijk worden ge maakt, dat een optreden zoals dat te Bui tenzorg bepaald onder geen voorwaarden geduld zal worden. Voor zover tijdens de gebeurtenissen te Buitenzorg voor verdere plotselinge in- zal daartegen op normale wijze worden opgetreden. Het officiële communiqué van de R.V.D, besluit: „Het verwondert ons echter ten zeerste, dat juist het republikeinse ministerie van Voorlichting met zoveel nadruk op deze strafbare feiten heeft gewezen. De moei lijkheden liggen immers dieper en kunnen niet met enkele vonnissen uit de wereld geholpen worden. Wat zijn deze strafbare feiten, vergeleken met de ruim 150 meren deels meest weerzinwekkende moorden, waarmede de totstandkoming van het re publikeinse bewind te Buitenzorg gepaard is gegaan. Daarover werd noch van zijde van het republikeinse ministerie van Voorlichting noch van de zijde van een andere instantie enig woord van misprij zen vernomen". Gemengde Bestuursraad. Het lid van de republikeinse delegatie Soepeno heeft heden tegenover Aneta verklaard, dat voor Buitenzorg een be stuursraad zal worden gevormd, bestaan de uit zeven leden en wel drie republi keinse, waaronder de republikeinse regent en vier leden van de Pasoendan-beweging. Het regentschapskantoor zou worden her opend als „status-loze" instelling, waar mede men het echter van republikeinse zijde niet eens is. Nieuw Italiaans kabinet uit één partij gevormd? Geen Amerikaanse condities Alcide de Gasperi de leider der Italiaan se christelijk-democraten, heeft president de Nicola er van in kennis gesteld, dat Mi in staat is een nieuw kabinet te vormen. Dit betekent het einde van de Italiaanse regeringscrisis, die nu zeventien dagen lieeft geduurd. Naar verluidt zal de Gasperi een kabi net samenstellen bestaande uit leden van zijn eigen partij en enkele deskundigen. De Italiaanse communistische leider. Togliatti, verklaarde na een bespreking met de Gasperi, dat hij de leider der chris- telijk-democratische partij had medege deeld, niet de noodzaak in te zien van een regering van een enkele partij. Ingeval een dergelijke regering de enige oplossing zou blijken te zijn. moest niet een partij leider aan het hoofd staan, maar een par tijloze, aldus Togliatti. Een zegsman van het Amerikaanse de partement van Buitenlandse Zaken Joseph Reap, heeft in antwoord op een vraag van United Press de waarheid van de geruch ten ontkend, dat de Verenigde Staten bij financiële hulp aan Italië de conditie.zou den maken, dat er in de Gasperi's kabinet geen communisten zouden komen. Een andere zegsman van de Amerikaan se regering zeide dat de Gasperi en andere gematigden er zich van bewust zijn dat de Verenigde Staten alles zullen pogen om niet alleen de hulp te handhaven doch ook uit te breiden en wel voor elke democra tische Italiaanse regering welke tracht het land op te bouwen langs democratische weg. Von Papen krijgt slaag S.S.-methode aan den lijve gevoeld Franz von Papen, die thans in een werk kamp verblijft, is door een SS-man in de waszaal van het kamp neergeslagen. Het incident geschiedde op 21 Mei en werd gisteren medegedeeld door de zoon van von Papen, die optreedt in het proces te gen de nazi-industriëlen in Neurenberg. Toen von Papen was neergevallen bleef zijn aanvaller hem nog enige tijd schop pen. Andere gedetineerden zagen toen kans von Papen te ontzetten. Von Papen is in ernstige toestand naar het zieken huis van het kamp overgebracht. Toen zijn zoon hem bezocht kon deze zijn vader niet herkennen door de verwondingen, die hem waren toegebracht. Naar hedenavond werd verklaard, is von Papen thans „buiten gevaar". Kunst matige voeding blijft echter noodzakelijk. Het woord is aan. T h o r e a u Ik geloof, dat wij veilig heel wat meer kunnen vertrouwen dan wij doen. Nederlandse soldaat door Duitse douane doodgeschoten De soldaat G. Jansen, in dienst bij de Koninklijke Marechaussee en gedétacheerd bij Beek te Nijmegen, vertoefde dezer da gen in de omgeving van de Duitse douane post van het grensdorp Wyler. Hij werd door een Duitser gesommeerd mee naar het kantoor te gaan. J. voldeed aan dit verzoek, maar kreeg tijdens de visitatie woorden met de Duitsers. Een van hen greep zijn geweer en loste enige schoten op J., die dodelijk getroffen werd. Jansen was afkomstig uit Nijmegen en vader van vier kinderen. Tsjang Kai Tsjek wil opnieuw onderhandelen Naar United Press meldt, heeft de Chï- nese nationale regering thans aan de Chi nese communistische leiders een uitnodi ging doen toekomen voor het zenden van een nieuwe vredesdelegatie naar Nanking. De uitnodiging werd bekend gemaakt in een mededeling per radio door Lei Chen, vice-secretaris generaal van de door de regering ondersteunde politieke Volksraad en daarna nog verscheidene malen per ra dio herhaald. Aan de delegatie werd ver voer per vliegtuig naar Nanking aange boden. Lynch-poging mislukt Tegen zeven blanken uit Jackson in Noord-Carolina (V. S.) is een aanklacht ingediend wegens ontvoering van de neger Godwin Bush. Zij worden er van beschul digd deel uit te maken van een gewapende bende, die de gevangenis binnen drong en Bush vervolgens ontvoerde. Deze laatste slaagde er ech'ter in aan zijn ontvoerders te ontsnappen, waarna hij een schuilplaats in de bossen zocht. Later heeft hij zich bij de autoriteiten gemeld. Volgens de wetten van Noord-Carolina kunnen ontvoerders met levenslange gevangenisstraf gestraft worden, aldus U. P. Een collaborafiezaak met haken en ogen Op 7 Mei requireerde de Procereur-Fis- caal, mr. W. P. Bakhoven, aan het Amster damse Bijzonder Gerechtshof vrijspraak tegen K. J. en vier jaar gevangenisstraf tegen zijn broer Ch. J. De beide J.'s had den terechtgestaan wegens collaboratie, doch ter zitting werd naar voren gebracht, dat zij zich ook op illegaal terrein hadden bewogen. Ten aanzien van de verdachte K. J. verklaarden de getuigen, dat hij niet gecollaboreerd had en belangrijke hulp aan de verzetsbeweging verleende. In de tijd tussen het requisitoir van 7 Mei en de uitspraak, die op 21 Mei zou worden gedaan, heeft het hóófd van de PRA-collaboratie te Utrecht, een rapport doen toekomen aan de Procureur-Gene raal. In dit rapport werden verscheidene nieuwe feiten naar voren gebracht en als gevolg daarvan werd een nader onderzoek ingesteld. Woen; lag werd „de zaak J." voor de derde maal door het Amsterdamse Bijzon der Gerechtshof behandeld. De twaalf ge tuigen a décharge verklaarden, dat K. J. inderdaad veel illegaal werk gedaan heeft en zij releveerden hoe hij de verzetsbewe ging behulpzaam was met het verbergen van wapens en het leveren van accu's. De vier getuigen charge voerden aan, dat K. J. verzoeken van hun illegale groep had afgewezen en trokken zijn belangrijkheid voor de illegaliteit in twijfel. Mr. Bakhoven requireerde opnieuw, vond geen aanleiding zijn eis van 7 Mei te wijzigen en vorderde dezelfde straf. De verdediger vestigde in zijn pleidooi de aandacht van het Hof er op, dat uit de verklaringen der getuigen een zekere ani mositeit in verschillende groepen der ille galiteit bleek en verzocht het Hof bij de beoordeling van de zaak hiermede reke ning te willen houden. Uitspraak volgt vermoedelijk op 10 Juni, Koningin naar Margraten Koningin Wilhelmina heeft de uitnodi ging van de Amerikaanse regering aange nomen om tegenwoordig te zijn op het Amerikaanse militaire kerkhof Margraten, bij Maastricht, op Vrijdag 30 Mei „Me morial Day" waar ter ere van de Ame rikaanse gesneuvelden in wereldoorlog 2 Amerikaanse herdenkingsplechtigheden zullen plaats hebben. Door geheel Europa zullen op die dag 37 dergelijke plechtige bijeenkomsten gehou den worden op Amerikaanse militaire kerk hoven. Hare Majesteit zal de reis van de resi dentie naar Maastricht Vrijdagochtend per speciaal vliegtuig maken. ROTTERDAMSE HAVENARBEIDERS GAAN WEER AAN IIET WERK. In een gisteren door de E.V.C. met de Rotterdamse havenarbeiders gehouden ver gadering is met grote meerderheid van stemmen besloten, dat de arbeiders het werk, zullen hervatten. B(j tie IMOV A-examens te Hilversum is geslaagd voor het diploma coupeuse MeJ. P. Strijder, Haarlem. XSOOOCCOOCOOOCCOCMOOOCCOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOC TOENEMENDE KANS OP ONWEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Heldere nacht. In de ochtend snel tot hoge waarde stijgende temperatuur. Later op de dag toenemende bewolking met vooral in het Zuiden kans op on weersbuien, die een vrij sterke tempe- ratuursdaling veroorzaken. Meest ma tige wind uit Zuidelijke richtingen. 30 Mei: Zon op 4.29 uur. onder 20.46 uur Maan op 16.01 uur, onder 3.00 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1