Minister van wederopbouw en volkshuisvesting werd overstelpt met reclames uit Velsen Holland-Engeland in miniatuur Federalisme: het verlossende woord Liever goede haring dan veel haring Een belangrijk schilder: Cor Dik Een man als jij.... D0NnFRDAC 29 MEI 1947 IJMUIDER COURANT Negentig procent der beroepen bleek echter ongemotiveerd te zijn uni Een toelichting op 4 Ji irorf tijdsbestek werd 'de minister Ine^roU"mv en Volkshuisvesting: VJn met reclames van gedupeerden rsf ™mSe Velsen tegen de toege- 1,1 „«oriine-pn voor geleden oorlogs- kt"l H?t ^"en"r o„eeveer 30», alle op st r™e rormulicren. Maar het bijzondere un bezwaarschriften was, dat onte er 90 procent ongemotiveerd bleek te rijn. meer eigenaardige dingen uit Vel baan het licht gekomen. Bij een ftaSie is gebleken, dat de door taxa- S bpgemaakte schade-taxaties miUi- %™eteteitS "werden ons medegedeeld pnige hogere ambtenaren van het Msterie van Wederopbouw, met wie wij n dezer dagen een onderhoud hadden. e LngSen het controleren van de be- „'hriften een onmogelijk werk zou „eest, zijn ze alle op last van de "bister teruggezonden. Alleen bezwaar- Slriften met gemotiveerde reclames kun- S to behandeling genomen worden. JLt js na de vele vergaderingen, die ovpr het vraagstuk der schaderegeling in Z% gemeente gehouden werden, zeker ft nodig hier de techniek daarvan uiteen te eten Uit de bedoelde bezwaarschrif ten is echter gebleken dat velen geen reke- in* met de voorschriften gehouden heb- hpn° Dit werd ons aan de hand van enige voorbeelden aangetoond. Eén ding schijnt I™ over het hoofd te zien, vertelde men ÏTen wel dat de thans vastgestelde ver- jMdtogen de basis vormen van de kosten, nodig voor de wederopbouw van de ver loren gegane onroerende goederen. Ambtelijke voorlichting. Wij gaven onze bezoekers in overweging, in onze gemeente voor de gedupeerden een uiteenzetting te geven van de gevolgde procedure. De vertegenwoordiger van de Velser jeugdelftal wint met 9-2 Honderden voetbalenthousiasten waren Gisteravond naar het „Velsen"-terrein ge trokken, om daar de ontmoeting tussen het Velser Jeugdelftal en dat uit Edmon ton (Engeland) bij te wonen. Onder de belangstellenden bevonden zich o.m. de vrouwelijke burgemeester van Edmonton en burgemeester en mevrouw Kwint. Voor de rust wogen beide partijen aar dig tegen elkaar op. De Hollanders speel den op enkele uitzonderingen na aanvan kelijk nog wat schuchter, doch toen hun kleine rechtsbinnen op handige wijze ge scoord had, kwamen zij meer en meer los. Na een tweetal afgekeurde doelpunten bracht de rechtsbuiten de stand op 2—0. Bij de gasten viel keer op keer het spel van him .kleine rechtsbinnen Prosser op, die vaak op handige wijze openingen wist te maken. Grotendeels door zijn toedoen wist de Edmonton-ploeg gelijk te maken, maai' nog juist voor de rust gaf de Velser - midvoor zijn ploeg weer de leiding. Rust 3-2. Na de rust domineerde de thuisclub over alle linies en scheen het, of de En gelsen tekenen van vermoeidheid toonden- De Velser-verdediging was vrijwel niet te passeren, hoe Prosser en midvoor Davyes zich ook inspanden- Het spel van 't Velser-aanvalsquintet werd in de tweede helft steeds beter en had de volle belang stelling van het publiek. Er zat werkelijk ,spel" in de aanval en de Engelsen kon óen zich niet meer staande houden. Nog 6 doelpunten werden door de jeugdige Vel- senaren gemaakt, zodat zij met 92 won nen, Hedenmiddag bieden burgemeester en mevrouw Kwint; de spelers een tea-party aan op „Schoonenberg". Nederlands beste athleten naar Velsen A th letiek wedstrijden van ffSuomi De grote nationale athletiekwedstrijden, welke door de Hoogoven-Atletiekvereni ging „Suomi" a.s. Zondag op haar „Wa- tervliet"-sintelbaan in Velsen-Noord zul len worden gehouden, beloven een groot succes te zullen worden. Niet minder dan 330 dames en heren hebben voor deze wedstrijden ingeschre ven, zodat voor een vlot verloop heel wat van de organiserende vereniging en van de talrijke juryleden zal worden gevergd. Uit alle delen van het land komen tal van prominente athleten o.a. uit Enschedé, Den Haag, Amsterdam, Heerlen, Rotter dam, Tie], Haarlem, Eindhoven en vele an dere belangrijke athletiekcentra. Bij de heren zal ook nog Lataster van A.VO.N. uit Heerlen deelnemen, die op de 5000 m. onder andere de strijd zal moe- 'en aanbinden met de befaamde "VVim Slijkhuis. Lataster won de vorige week in Meche- en (België) op schitterende wijze in de fraaie tijd van 8 min. 50 sec. de 3000 m.- raee, waarbij hij de beste Belgische en Franse lange-afstandcracks achter zich liet. Bij de reeds eerder door ons genoemde deelnemende dames, waaronder onze we reldrecordhoudster en meervoudig Neder landse kampioene Fanny Blankers-Koen, bevindt zich ook Greda Koudijs. Chauffeur voorkwam ongeluk Op de Wijkerstraatweg' ter hoogte van °e Oorverslaan is Dinsdagavond te half acht een wielrijder, komende van de pont aan een groot gevaar ontsnapt. Hijraakte be macht over zijn stuur kwijt en kwam r me^ een plotselinge zwaai op de cldenweg, waar hij geschept werd door een vrachtauto van de firma Bockhollt U|t Dokkum. Het rechtervoorwiel van de wagen de f'ets volkomen maar door sterk mmen van de chauffeur kwam dit zware .°P evikele centimeters van de op de Pn<k jongeman tot stilstand, zodat eni§e ontvellingen en de schrik Kii kwam. afdeling Voorlichting van het ministerie van Wederopbouw verklaarde zich hiertoe direct bereid. Deze vergadering zal, zo vernamen wü inmiddels, 4 Juni a.s. in het Patronaatsge- bouw gehouden worden. Ten«©onsïeIIing „Wederopbouw" wordt 7 Juni geopend Zaterdag 7 Juni zal burgemeeester Kwint in de „Oranjerie" van Velserbeek een tentoonstelling openen met betrekking tot de wederopbouw van de zwaar ge troffen gemeente Velsen. Er is lang en breed geredeneerd over de verwoesting van onze plaats, thans heeft elkeen de kans te zien in welk sta dium de plannen voor herstel zijn ge komen. Deze tentoonstelling kan een antwoord geven op vele vragen, die de inwoners van Velsen bezig houden. WEES VOORZICHTIG MET VUUR. In 'het terrein, gelegen ten Noorden van de tankgracht aan de Duin en Kruidber- gerweg, ontstond door ombekende oorzaak brand. Ongeveer honderd vierkante meter struikgewas ging verloren. Verstekeling gepakt Na de oorlog wil iedereen wat van de wereld zien. Velen proberen zich een plaats op een schip te verwerven. Maar de vraag is te klein, het aanlbod overgroot. Menigeen moet dan ook een teleurstelling boeken. Dat het echter niet alleen in Ne derland zo is blijkt uit het volgende: De marechaussee in IJmuiden hield Pietro Paolo Perzotta aan, die zich als verstekeling bevond aan boord van het stoomschip „Thermusto", liggende in de buitenhaven van de Hoogovens. De vreug de van het varen was hierdoor van korte duur. MARKTBERICHT VAN WOENSDAG Aangevoerd werden 75 kisten tarbot en tong, 600 kisten schelvis, 2900 kisten kabeljauw, 200 kisten söhol, 300 kisten koolvls, 200 kisten makreel, 400 kisten baring, 50 kisten poontjes, 70 kisten wijting, 100 kisten diversen, totaal 4895 kisten. Prijzen: poontjes f9,50—f2,50, bot f25—f21, grote schol f 34, middelschol f 31, zetschol f 31 —f28, kleine schol in f 15—f 10.70, kabeljauw I f 19f 15, kabeljauw n f 8,20—f 5,50, kabeljauw III f7,20—f5,50, alles per 50 kg. Tarbot I f 1,54— f 1,43, grote tong f 1,58—f 1,54, middeltong f >1,64 —£1,54, kleïnmiddel tong f1,54, kleine tong III f 0,64—f 0,58. Besommingen: trawlers f 30.251. Motorlogger: KW 70 f5590. Zweedse kotters: GG 530 f5830, GG 248 f4000, GG 166 f8490, GG 168 f5450. Kustvissers: IJM 202 f271, IJM 207 f319, IJM 239 f143, IJM 262 f411, WR 116 f125, HD 125 f 3151, UK 161 f 383, UK 62 f 308, UK 28 f 508, UK 91 f 704, HD 89 f 658, BR 5 f 355, IJM 211 f 45. BENOEMING BIJ RIJKSWATERSTAAT. Met ingang van 1 Mei 1947 ls door de Minister van Verkeer en Waterstaat de technische amb tenaar van de rijkswaterstaat J. de Graaf te Driehuis bevorderd tot 'technisch hoofdambte naar bij genoemde Instelling. In Westkapelle, een der zwaarst getroffen dorpen op Walcherenmaakt de herbouw van woningen goede vorderingen. Binnenkort zullen 32 woningen gereedkomen. Bij de nieuwe huizen staat nog steeds een tank, welke de Engelsen bij de landing ge bruikten. Nieuwe ijsbreker nodig voor Noordzeekanaal Reeds sedert het jaar 1892 is het bevaar baar houden van het IJ en het Noordzee- kanaal toevertrouwd geweest aan de Ver eniging voor Algemene Seheepvaartbe- lang'en, gevestigd té Amsterdam, en van de aanvang af heeft de Provincie aan die ver eniging een bijdrage toegekend voor haar nuttig werk. De laatste tijd was die f 7500 per jaar voor vaste en f 7500 voor varia bele kosten. In verband met de duurte van materiaal en exploitatie worden thans twee bijdra gen van f 13.500.- gevraagd. De vereniging heeft 3 ijsbrekers, ge naamd „IJsbreker I, II en IJsbeer". De beide eerste schepen zijn stoomschepen; deze zijn in de bezettingstijd naar Duits land gevoerd en na de bevrijding in zeer verwaarloosde toestand in Hamburg aan getroffen. De nodige herstellingen zijn ver richt en de schepen zijn thans weer voor het gebruik gereed. De „IJsbeer" is een mo torschip. Ook dit schip is door de Duitsers in beslag genomen, doch niet weggevoerd. Bij de bevrijding bevond het zich te IJmui den; het verkeert thans weer in goede staat. De ijsbrekers I en II verkeren weliswaar in goede staat, doch zijn 50 jaar oud en enigszins plomp gebouwd; zij zijn wel ge schikt voor het ruwe werk, doch kunnen niet gemakkelijk manoeuvreren. Sinds een aantal jaren bestaan dan ook bij de ver eniging plannen om tot de bouw van een nieuwe ijsbreker in het type IJsbeer over te gaan. Deze plannen konden uiteraard in de oorlogsjaren niet tot uitvoering ko men. De vereniging acht thans echter de mogelijkheid aanwezig daartoe over te gaan. De kosten van een nieuwe ijsbreker wor den op f 700.000.geraamd. De vereniging heeft een assurantie-fonds van rond f 265.000,en een reserve van f 161.000. Het schijnt aannemelijk, dat uit deze fond sen een bedrag van f 300.000.voor de bouw van het nieuwe schip wordt gebruikt. Een som van f 400.000.moet dan worden geleend en de vereniging heeft aan Rijk, Provincie en Gemeente gevraagd rente en aflossing van deze som, af te schrijven in 20 jaar, te garanderen. Ged. Staten stellen aan de Prov. Staten voor niet alleen de verhoging der subsidie goed te keuren, maar de provincie ook voor 1&3 garant te stellen voor de te sluiten geldlening. Aardappelland moet thans bespoten worden In de tijd vafi 2 tot en met 12 Juni moet alle gewas op de aardappelvelden en -veldjes minstens eenmaal worden bespo- teff met- water waaraan op 100- liter 500 gram caltium-arsenaat is toegevoegd. Ongeveer 800 liter per hectare moet gelijkmatig over het gewas worden ver deeld, alle bladeren van de planten moeten met die vloeistof worden bevochtigd. De tijd van spuiten dient zodanig te zijn, dat nog dezelfde dag alles kan opdrogen. Kleine telers, dus particulieren en volks tuinders, die zelf dit werk niet kunnen verrichten, worden van gemeentewege geholpen tegen een vergoeding van tien cent per keer en per Rijnlandse roede. Vóór 31 Mei moeten zij hun aanvragen insturen aan het Plantsoenbedrijf te IJmuiden-Oost, erbij vermeldend juiste ligging en grootte van het stuk grond en met betaling van de verschuldigde kos ten. Wie niet aan bovenbedoelde verplichting voldoet, stelt zich bloot aan strafvervol ging. De „Thorina" blijkt grote capaciteiten te hebben De door de Vem gekochte motortraw ler Thorina heeft volgens een mededeling van Ruston and Hornsby Ltd. in The Fishing News heel wat in haar mars. De trawler, die in 1946 werd gebouwd en reeds enige reizen voor zijn oorspronke lijke reders maakte, legde op zijn eerste reis ongeveer 3000 mijl af. De reis duurde bijna een maand en werd alleen in Tromsö onderbroken voor proviand. De hoofdmotor is een 8-cylinder Ruston motor van 585 pk; verder is het schip uit gerust met een hulpmotor van 170 pk voor de winch en met een van 30 pk voor aan drijving van een generator, een compres sor, pompen, enz. Record-kabeljauwvangst in Noorwegen De Noorse katoeljauwvlsserij heeft dit seizoen uitstekende resultaten opgeleverd. De opbrengst bedroeg tot 24 April j.l. 208.669 ton, tegen 169.894 ton in 1946, 92.251 ton in 1945, 111.595 ton in 1944. In geen enkel jaar na 1938 werd zulk een grote opbrengst bereikt als dit jaar. Steeds groeiende belangstelling in Frankrijk (Van onze correspondent) Een der meest karakteristieke kenmer ken van de jaren na deze tweede we reldoorlog is, dat steeds meer mensen be ginnen in te .zien, dat de periode der in het keurslijf van geografische grenzen opge sloten en elkander rivaliserende naties, definitief tot het verleden behoort of althans behoren móét. Wil men de zin der problemen van deze tijd enigermate begrijpen, dan dient men minstens in con tinenten te leren denken. Frankrijk dat het land is, waar men een logische ge- dachtengang en een heldere formulering vanouds het meest in de wereld waar deerde, heeft bij het politiek vormgeven van vaak nog onbewuste wilsbetuigingen der volken, altijd aan de spits gestaan. Het buitenland moge van oordeel zijn, dat Frankrijk momenteel in zijn uitputtende worsteling met problemen zijn historische roeping verzaakt, men dient echter nim mer te vergeten, dat óók die worsteling een uiting is van zijn vernieuwingswü; en verder, dat er problemen zijn, die in het politieke rumoer van de dag maar zeer onvolledig tot uitdrukking kunnen komen. Ik heb enige bezoeken gebracht bij de leiders van het „Comité International des Etats-Unis du Monde", een organisatie, die in October 1945 werd opgericht door de heer Jean Larmeroux, Président van de Internationale Academie van Politieke Wetenschappen. De heren, die ik daar ontmoette, kwamen juist terug uit Lon den, waar zij met Churchill hadden gecon fereerd. Zij maakten geenszins de indruk „wereldvreemde" utopisten te zijn. Het zijn integendeel uiterst zakelijke lieden, die met de twee benen stevig op de aarde staan. Uitgangspunt van ons gesprek was een citaat van Eden, dat mij, als ik zo zeggen kan, bij binnenkomst al voor de voeten werd geworpen. 22 November 1945 ver klaarde Eden in de Engelse Kamer: „Door de ontdekking van de atoom-enei-gie heeft de wetenschap een weergaloze voorsprong op ons politieke denken genomen. Wanneer wij, in de politiek, deze achterstand niet op zéér korte termijn vermogen in te lo pen door ons meester te maken van deze maoht, dan zullen we allen door haar tot stof vergaan". Einstein riep, ongeveer ter zelfder tijd: „One world or none", waar mede hij te kennen gaf, dat het alternatief was: vereniging of vernietiging. Deze uitingen zijn met verklaringen van de meest uiteenlopende geestelijke en wereld- lijke leiders aan te vullen. Ik noem slechts: de Paus, de Aartsbisschop van Canterbury (die in'deze geest ten nauwste met Chur chill samenwerkt), Blum, Mackenzie-King, en vele tientallen ministers, partijleiders en parlementsleden uit alle delen van de wereld. In het bijzonder in Frankrijk: reeds thans, enkele maanden na de officiële op richting van het Franse Comité, schat men, dat reeds een kwart der Franse parlements leden, ongeveer 150, vóór de ideeën van een federatief Eui-opa zijn gewonnen. Deze parlementariërs vindt men in alle partijen van uiterst links tot uiterst rechts, ofschoon men hier direct bij aan moet tekenen, dat de communisten zich aan iedere gemeen schappelijke actie op dit gebied angstvallig onttrekken. Frans initiatief? Het Franse Comité dat het initiatief wil nemen tot zo'n gemeenschappelijke actie, hoopt langs parlementaire weg het pro bleem voor Frankrijk en de wereld aan de orde te kunnen stellen. Zéér belangrijk is daarom, dat de nieuwe Franse grondwet de mogelijkheid van herziening der staat kundige vormen uitdrukkelijk formuleert. In artikel 46 leest men namelijk: „Onder voorbehoud van reciprociteit -. dat wil dus zeggen, in overleg met andere landen - is Frankrijk bereid haar souvereiniteit te be perken, wanneer zulks in het belang van de organisatie en de verdediging van de vrede is". In de Verenigde Staten heeft in Maart 1941 Senator Humber, van Noord-Carolina, een motie ingediend, waarbij President Merkwaardige verklaring over de Moray Firth Een verklaring van het Labour-parle- mentslid J. J. Robertson, afgelegd in een conferentie in Aberdeen, belegd door de Noord-Oost Federatie der Labour Partij heeft in Britse vjsserijkringen groot op zien gebaard. De verklaring was een ant woord op een vraag, waarom buitenlandse trawlers wel in de Moray Firth mogen vissen en waarom dit aan Britse trawlers niet is toegestaan. Volgens Robertson is er thans een regeling in voorbereiding, volgens welke buitenlandse trawlers bui ten de Firt'h moeten blijven. Aangezien elke officiële aankondiging in deze richting ontbreekt, wordt over het algemeen aan deze verklaring weinig waarde gehecht. Het lijkt inderdaad zeer onwaarschijnlijk; het gebied, waar de bui tenlandse trawlers vissen ligt buiten de territoriale zone en een afsluiting daarvan zou alleen na een internationale regeling kunnen geschieden. Het is bekend, dat van officiële Engelse zijde een dergelijke rege ling gewenst wordt, maar men zou daar mee het beginsel der in 1882 in Den Haag gesloten Noordzee-conventie over boord gooien. Het verbod, in de Moray Firth te vissen zou niet gelden voor snurrevaadvissers. Roosevelt werd verzocht het initiatief te nemen tot het opstellen van een constitutie voor een wereldfederatie der volken. Deze motie, die dus tijdens de oorlog op werd gesteld - op een moment derhalve, dat er psychologisch weinig voor geëigend leek - werd vervolgens door ruim 20 Amerikaan se staten geratificeerd. Frankrijk zou thans, zo menen Monsieur Larmeroux en zijn geestverwanten, eenzelfde initiatief in en voor Europa moeten nemen. Doch de tijd dringt! Wij komen terug op Eden's verkla ring ten aanzien van de achterstand, die de politiek op de wetenschap heeft in te halen. Ieder kent het verhaal van Goethe's Tove naarsleerling, die het woord vergeten had, dat de krachten kon bedwingen, die hijzelf had opgeroepen en hém bedreigden. Steeds meer personen, in Frankrijk en elders, ge loven, dat voor onze tijd dit woord „Fede ralisme" luidt. IJmuider strand voorlopig in de week afgesloten Er moet nog munitie worden opgeruimd De laatste dagen hebben velen, die in IJmuiden langs de Haringhaven naar het strand wilden, hun neus gestoten: hun werd de pas afgesneden door een militaire wacht. En het strand is nu toch vrij] be weerden ze. Het strand en de weg daarheen zijn niet geheel vrij. In de desbetreffende bekend making stond duidelijk, dat strandbezoek voorlopig althans alleen nog maar op Zaterdag en Zondag is toegestaan. Op de werkdagen van Maandag tot en met Vrijdag wordt niemand toegelaten wegens het gevaar, dat dreigt door explo sies. Men is thans namelijk op een terrein tussen „De Olmen" en de Zuiderpier bezig projectielen, kaliber 17 cm door explosie op te ruimen. De projectielen zware granaten hebben een grote scherfwer- king. waardoor de omgeving tot een af stand van twee km gevaarlijk is. Ook de toegangsweg naar het strand ligt in de gevaarlijke zóne. Zoveel mogelijk zijn ook op andere plaatsen de toegangswegen af gezet, maar daar een hermetische afslui ting onmogelijk is, vooral van de Bloe- mendaalse kant, zouden degenen, d'i.e mochten menen „dat 'het zo'n vaart Riet loopt", door de mazen kunnen glippen. Men zij echter gewaarschuwd. Zowel des morgens als 's middags wordt er aan de opruiming der granaten gewerkt. Het werk zal vermoedelijk nog tien a twaalf dagen duren. Zolang dient mén dus zijn strandlust te beperken tot Zaterdag en Zondag. Comedia naar Indië Op 6 Juni vertrekt een deel van het toneelgezelschap „Comedia" per Skymas- ter naar Indië om daar onder auspiciën van de NIWIN voorstellingen te geven voor burgers en militairen. Onder leiding van de directeur Cor Hermus nemen de vol gende acteurs en actrices deel aan de tournée: Mary Dresselhuys, Ellen de Thouars, Joekie Broedelet, Mimi Boesnach, Gijsbert Tersteeg, Fons Rademakers en Sjef de Groot. In Batavia zal Hasie Veidt zich nog bij het gezelschap voegen. Tijdens deze tournée, welke drie maanden duurt, zullen opgevoerd worden: „Ik zie, ik zie wat jij niet ziet" van Noel Coward en „Candida" van Shaw. (Speciale reportage per radio-telefoon). Evenals op 23 Mei heeft het A.N.P. Woensdag langs radiotelefonische weg in contact gestaan met de „Henny", een log ger die aan de jacht op de nieuwe haring deelneemt. Over de vangsten in de nacht van Maandag op Dinsdag werd bericht, dat deze betrekkelijk gering zijn geweest. Sommige loggers brachten het zelfs niet verder dan 4 a 5 kantjes, met het gevolg, dat in de loop van Dinsdag alle schepen naar meer Westelijk gelegen vangplaatsen voeren. Andere loggers, wier vangsten wel behoorlijk genoemd konden worden hebben dit voorbeeld gevolgd op zoek naar betere kwaliteit haring, want de vissers houden het aloude Nederlandse devies: kwaliteit boven kwantiteit" nog altijd hoog. In de loop van de morgen werd de vangst van de in combinatie varende schepen overgegeven aan de jagers, die daarna onmiddellijk naar de thuis havens voeren. In de nacht van Dinsdag op Woens dag zijn de vangsten op de nieuwe visplaatsen gestegen. Ook de kwaliteit werd iets beter. De vissers zijn even wel nog geenszins enthousiast Intussen kruist het hospitaal-kerkschip „De Hoop", bij de vissersvloot en verzorgt zijn patiënten die in hoofdzaak met wond jes aan de handen 'te kampen hebloen. De scheepsarts, Dr. Planten heeft geen ern stige gevallen te behandelen. Met zijn 80- watt telefonie-installatie treedt het schip op als radioverkeersbemïddelaar en ook de kerkdiensten bestemd voor de omliggende schepen worden via deze zender uitgezon den. Verder kunnen de vissersschepen voor eventuële reparaties aan de radio- installatie bij de marconist van „De Hoop" terecht. Woensdag heeft Dominé Luteyn uit Nijkerk aan boord van het hospitaal kerkschip de gebruikelijke Woensdagoch tenddienst gehouden, welke aan boord van alle schepen, die over een radio-ontvan ger beschikken, beluisterd kon worden. De „Henny" bevond zich op het ogen blik van het gesprek op 57 graden 44 mi nuten Noorderbreedte en nul graden 36 minuten Oosterlengte. Dit is ongeveer 70 mijl ten Oosten van Peterhead aan de Oostkust- van Schotland. Een zeer kalme zee en een stralende zon vormen de omlijsting van het nijvere be drijf, dat de Nederlandse vissers op hun drijvende werkplaatsen ver van huis uit oefenen. Jeugdbibliotheek te Haarlem wordt binnenkort geopend Reeds enige tijd is de oprichting van een Jeugdbibliotheek bij de Stadsbibliotheek te Haarlem in voorbereiding. De opening er van is afhankelijk van het beschikbaar zijn van bevoegd personeel en het voorhanden zijn van boeken. Er zijn nog weinig jeugd bibliothecarissen, en goede kinderboeken, waarvan er pl.m. 6000 aanwezig moeten zijn alvorens de jeugdbibliotheek kan wor den geopend, komen niet in voldoende mate aau de markt. Daar een bibliotheek een teer apparaat is en de service aan de jeugd in de toekomst vlotter kan zijn naarmate de technische administratie nauwgezetter is ingericht, is het njet mogelijk zich aan een te korte tijd van 'voorbereiding te binden. Alles zal echter in het werk worden ge steld om de jeugdbibliotheek binnen rede lijke tijd te openen. De Kunsthandel Leffelaar (Wagenweg) te Haarlem exposeert een aantal schilde rijen en tekeningen door Cor Dik, een schilder wiens werk de volle aandacht verdient. Als we een paar doeken ter zijde zetten, zoals „Witte Hoofddoek" en „Pe renplukker" waarin noch de tekening noch de algemene toon zijn verantwoord, dan blijft er een collectie over, die bijna zon der voorbehoud mag worden geprezen. Wat mij op de eerste plaats heeft ge troffen zijn de ernst en de eenvoud waar mede deze schilder zijn werk verricht. Eenvoud is er in de algemene kleur, die tonalistisch gezien, harmonisch is en in het ongekunstelde der compositie. Ernst is er in de behandeling en in een veelal zorgelijke trek bij zijn modellen. Het zit óók in de kleur. Het doet mij ver moeden, dat een zeker pessimisme, althans een naar het dramatische neigende in spiratie, hem aan het werk zet. Daar klinkt bijna altijd een droefgees tige toon mee wanneer hij schildert, zoals de sympathische snaren meeklinken bij het bespelen van een viola d'amore. Deze omstandigheid geeft iets heel bijzonders aan Dik's schilderijen. Vooral in het waarlijk magnifieke por tret „Dame in het zwart" is deze bij klank interessant. Dit portret werd er kostbaar door en is door de afwezigheid van iedere pose èn de charmante eenvoud tot het beste der tentoonstelling te reke nen. Zodra de kleur krachtiger wordt, zoals in „Rode Jurk" is het alsof de dramatische spanning geringer wordt. „Rode Jurk" is, ondanks dit gemis toch nog een fraai doek geworden, echter niet meer zo represen tatief voor de kunstenaar. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg 5) Ze wiste met een propje watten de tranen uit haar ogen. „Nu heb ik mijn hele make-up bedorven met dat gelach, ik kan wel weer van voren af aan beginnen. En dat voor zo'n dom klein vrouwtje!" „Ik ben nog geen vrouw", zei ik zachtjes, „ik ben nog maar een meisje". En diep in mij snikte het „Een Noors meisjeMaar ik zocht koppig ver derDoch Mariana legde plotseling haar handen in haar schoot. Ze scheen er gens over na te denken. „Ik bedenk in eensin de plankenkast moet de nieu we jurk hangen die ik in mijn volgende rol draag- Ze moet nog even naar de naaister omdat ze wat tekort is. maar jou zal ze precies passen. Het is de degelijk- ste avondjurk, die ik ooit gedragen heb, je reinst< begijntjesjurk. Ik rende weg en kwam in hetzelfde tempo terug met een safierblauwe wolk van taf. Mariana knik te tevreden. „Je ziet, ik heb me niet ver gist. Neem de zilveren avondschoentjes en het zilveren tasje er bij, je vindt het in de bovenste la. En alsjeblieft geen ander kapsel. Dat prachtige bruin van je haar kan niet beter tot zijn recht komen en de stof heeft precies de kleur van je ogen". Verlegen door al deze complimenten raap te ik alles bij elkaar en struikelde mijn kamertje binnen, dat ik sinds mijn vertrek uit Noorwegen bewoonde. Inplaats van in. een vluchtelingenkamp te belanden had ik het geluk gehad in een privé-huis te komen en het leven in het huis van de ge vierde kunstenares beviel me uitstekend. Zonder het verdriet over mijn vader en mijn verloren vaderland zou ik hier bijna gelukkig zijn geweest, althans zo gelukkig als men zijn kan op een plaats die men min 'of meer als tussenstation beschouwt. Ter wijl ik me inspande rhet de voor mij onge wone bezigheid mij op te maken voelde ik plotseling iets van vreugde over dit kleine avontuurtje. Voor de eerste maal van mijn leven gleed ik in zilveren avondschoentjes. Een weelderige wolk van taf golfde, zacht jes om mijn heupen en spreidde zich wijd over mijn voeten. De werkelijk klassieke jurk zat mij als aangegoten. Het was zeker geen begijntjes jurk zoals Mariana beweerd had, want hij was hartvormig gedécolle teerd en had pofmouwtjes, die ver onder 1 de blote schouders begonnen. Het strakke lijfje was geborduurd met een zilveren vlinder, het motief dat zich aan de rok- zoom op onregelmatige afstanden her haalde- Een golf van verrukking overviel mij, toen ik zag, hoe ik, onaanzienlijk schepseltje, zelf een vlinder werd. Wer kelijk ik was knap! Het was geen leeg complimentje, zoals ik altijd gedacht had; vandaag zag ik het zelf ook en ik maakte een diepe buiging voor mijn spiegelbeeld toen de deur open werd gesmeten en Ma riana op de drempel stond Ik schrok op en verloor mijn evenwicht, en ik zou geval len zijn als ze me niet net bijtijds had opgevangen. „Wat voer je nu uit?" riep ze, met hoog opgetrokken wenkbrauwen. „Sta je een pantomime in te studeren voor de spiegel? Je ziet er overigens keurig uit! Die jurk kon voor je gemaakt zijn. Maar ga nu mee, 't is werkelijk de hoog ste tijd." Ik zat naast Mariana in de geruisloos voortrijdende Lincoln en deed, alsof ik nooit anders gewend was geweest. Onze entrée in de hall van de „Ganymedes" was een sensatie. Een half dozijn boys en gerokte heren zwermden om ons heen, maar dat waren de vrienden en kennissen nog niet. Een lift bracht ons naar de bovenste verdieping. Vleugeldeuren werden open geworpen; een verblindend licht schitter de ons tegemoet en het geiuezemoes van vele stemmen verstomde als bij toverslag, zodat men niets hoorde dan Mariana's wonderlijk bezielde stem: „Daar zijn we dan eindelijk. Ik hoop, dat we jullie nog niet te lang hebber laten wachten!". Ik wenste, dat ze „ik" gezegd had, en niet „wij". Zij was de koningin van het feest, op haar hadden zij gewacht, voor haar waren de vazen, gevuld met kostbare or- chideee'n en witte vlierbloernen. Ik had gehoopt direct bij onze aankomst in de massa te kunnen onderduiken. En nu was ik met Mariana in het middelpunt der be langstelling geplaatst! Mariana had mij bij de arm genomen en begon me aan haar vrienden voor te stellen als „mijn lieve jonge vriendin en huisgenote", en de heren betreurden het, „het genoegen niet al veel eerder gehad te hebben." Op de een of andere manier voelde ik de situatie als onecht- en gekunsteld, en ik verachtte mij zelf, omdat ik lachte en praatte en deed, alsof ik hen geloofde. Door een zonderling gevoel, dat ik bijna als een lichamelijke pijn onderging, gedreven, sloeg ik mijn ogen op en zag, hoe een lange, aan de sla pen al grijzende man in witte smoking dwars door de zaal naar ons toekwam. .(Wordt vervolgd). Het liefst zijn mij de aller-eenvoudigste dingen zoals „Dame in het zwart", „Vrouw met Barret" en enige andere vrouwenpor tretten. Daarbij sluit zich dan een klein meesterstukje aan „Jongensportret", psy chologisch zuiver gegeven en onberispelijk van tekening. Cor Dik is een belangrijk schilder. Hij moge na deze tentoonstelling niet ver geten, dat „adel verplicht". Wij verwach ten veel van hem. Zulle een entrée legt verplichtingen op. Nu vraag ik mij af: Is er enig gevaar voor oppervlakkigheid? Men zou dit gaan vrezen staande voor het portret van „Jaap van Anne" een ro- busfce Volendammer met een paar prach tige eelt-handen, de handen van een zee man, maar een kop, die, tengevolge ener bijna speelse handigheid in de manier, als het ware niet bij het schilderij behoort. Hier werd de eenvoud niet door de ernst gedreven. Dit zijn de fouten van des schilders eigenschappen. Zij zullen wel worden overwonnnen door de natuurlijk heid waarmede hij de dingen aanpakt en door zijn wil om zich te verdiepen. Want dit laatste blijkt uit het meerendeel van het geëxposeerde: Hij is niet tevreden met het uiterlijke alleen, eerder schuwt hij dit wanneer vorm en kleur zich sterk op dringen. Hij richt zich op toon en sfeer en inhoud. Wij kunnen het uiterlijke niet missen, maar het. is slechts een niet te vermijden weg om tot de inhoud te geraken. Zie eens tot welk een kostelijk schilderijtje dit streven voor de schilder heeft gevoerd in het ftfm grijs-bruine „Uitjes". Herman Moerkerk. NIEUWE BOEKEN. In ons nummer van 26 April wijdde onze hoofdredacteur een artikel aan de Franse uitgave van het merkwaardige oorlogsboek „Kaputt" door de Italiaanse ex-fascist Cur- zio Malaparte. Naar aanleiding daarvan be richt de Uitgeversmaatschappij A. Manteau N.V. te Brussel ons, dat zij in de loop van dit jaar dit boek in een Nederlandse ver taling voor Nederland en België, verzorgd door dr. JP. ten Cate, zal doen versdbijnen. WEDEROPBOUW AMSTERDAMSE HAVEN. B. en W van Amsterdam hebben de gemeen teraad een voordracht doen toekomen tot het beschikbaar stellen van een credlet, groot f 1,010.400,voor het aanschaffen van 6 ponton kranen voor de haven. Het worden electrisehe topkranen met een hefvermogen van 2'A ton en een vlucht van 8 tot 30 m. Voor het uitvoeren van wederopbouwwerk zaamheden in de petroleumhaven stellen B, en w. voorts voor een credlet beschikbaar' te stellen .van f 86.900. Agenda voor Velsen en IJmuiden DONDERDAG 29 MEI Thalia, 8 uur: Feestavond „Onderlinge Vriend schap". Patronaatsgebouw: Uitvoering kinder koor „De Goede Herder". VRIJDAG 30 MEI Thalia, 7 en 9.15 uur: Le père Serge, Rex, 8 uur: Ons werd een zoon geboren. De Pont, 8 uur; Loden Koningen.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3