IJmuider Courant Botsing tussen lesviiegtuigen, twaalf militairen gedood Papiern ood Minister Bevin had succes in Margate Een etmaal vol vliegrampen Oprichting van een economische raad voor West-Duitsland Weerbericht 61e Jaargang No. 18644 Kennemerlaan 154, TeL Redactie en Spatie 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, m7?4 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Sïïril ZR SpaamS 12, TeL 12713' lö132- Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Vrijdag 30 Mei 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem mrmrw is papiernood ontstaan in ons nnEdï minister van Economische heeft de maandelijkse toewijzing Z riofl ton aan de Nederlandse Dagblad- van met ingang van 1 Juni tot 2000 ton i^Üacht bovendien aandringend op te,"S riïï van het gebruik van de 350 v mamd, waarover zij tengevolge van ".town in Canada kan besCliikken Dit aï tenzij de minister zijn besluit alsnog wl tot vermindering van de huidige, W'ttm minimale omvang der dagbladen fiHLum dus een stap achteruit zijn e de opbouw van Nederland. Het woord versla ik hier natuurlijk met in -:;n ruime en veel 0STnerkte, maar in zijn ruune en veel uUf,Sker zin, die zowel het culturele, Se en economische leven als de mate riële reconstructie omvat. ri... ..wij.» zal het sommigen even ver- van minimale omvang by de bes «afwikkeling van zaken worden gesproken, ui St uit het feit, dat de Nederlandse dagbladen nog steeds - gerekend het einde van de oorlog tot.de k 1 de beschaafde wereld behoren Het wordt verder aangetoond door vergelijking met hun voor-oorlogse omvang. Die was bij 1 meeste bladen driemaal zo groot als de huidige in sommige gevallen zelfs vier- of viifmaal. Als men in zulk een toestand ver veert moet men voortdurend bedacht zijn no verdere verbetering. Van die noo'dizaak L vakkringen dan ook steeds vervuld. Het jongste besluit van de minister van Economische Zaken betekent, inplaats van He dringend noodzakelijke verdere opbouw: aforaak. Het heeft dan ook algemeen pro test in vakkringen verwekt. Al eerder is m de bladen, ook in dit blad, over de papier- nood geschreven. Ditmaal wordt de toe stand zo ernstig geacht, dat directeuren en hoofdredacteuren van de gehele Neder landse dagbladpers gisteren bijeengekomen zijn op een persconferentie in Amsterdam en gemeenschappelijk tpt een campagne tegen de houding der regering inzake het papier-vraagst.uk hebben besloten. Wij achten ons daartoe verplicht. Wij achten het noodzakelijk,.het publiek in deze zaak te betrekken, omdat het volksbelang er in de hoogste mate mee gemoeid is. In veel hoger mate, mag ik wel zeggen, dan ons persoonlijk belang. Dat blijkt uit de laak, die het dagblad in de moderne samen leving vervult. Het is in de eerste plaats een onmisbaar verkeersmiddel tussen de mensen. Zij. kunnen er niet buiten. Dit blijkt alleen al uit het feit, dat ongeveer vijf-en-negentig procent van de gezinnen en aileen-wonenden in ons land op een dagblad geabonneerd zijn. Het totale aantal abonnementen op 'dagbladen, dat op 1 Fe bruari 1939 minder dan twee millioen be liep (om precies te zijn: 1.952.474) bedraagt thans ongeveer 2.840.000. Ook als men re kening houdt met de toeneming der be volking, die zioh sinds 1939 heeft voorge daan, duidt dit nog op een zeer -grote stij ging in de belangstelling voor de -dagbladen. Niettemin hebben de twee na-oorlogse re geringen beide getoond-, van de werkelijke taak van het dagbladbedrijf in die samen leving geen begrip te hebben, met 'het ge volg dat de voorziening van ons land met de belangrijkste grondstof voor dit bedrijf: papier, treurig is tekortgeschoten. Er zijn bovendien allerlei fouten en verkeerde be rekeningen bij gemaakt, zoals in de laatste tijd wc-er treffend is gebleken. En terwijl voor andere verkeersmiddelen enorme be dragen aan deviezen beschikbaar zijn ge steld wordt een relatief bescheiden bedrag aan de dagbladpers onthouden. Ander feit: misschien herinnert men zich gen opinie-onderzoek, in het najaar van 1916 door het Instituut voor de Publieke Opinie gehouden, waarhij gevraagd werd of de mensen invoer van meer krantenpapier of van meer films wensten. 62 antwoord de: meer krantenpapier, 14 meer films. De rest wist het niet. „Welnu", zo zei een der inleiders op de gisteren gehouden con ferentie, „de 14% hebben het gewonnen Cn hun zin gekregen." Ik houd er niet van over dit onderwerp te schrijven, omdat het onszelf aangaat. Maar omdat -het in de eerste plaats een publiek belang geldt, doe ik het mat over tuiging, en zal er zo vaak op. terugkomen als nodig blijkt. Tijdens het kabinet-Scher- merhorn ontstond in regeringskringen de zonderlinge mening, dat het eigenlijk in hoofdzaak op een officieel voorlichtings- apparaat aankwam. Als 'het publiek maar wist wat de regering deed en wou kwam de rest van de nieuwsvoorziening en voorlich ting er niet veel op aan. Het gevolg was een enorme en verre van efficiënt werken ds, daarbij onzinnig kostbare ambtenaren- organisatie, die nog steeds bestaat. Er zijn op dit moment twee-en-vijf tig „perschefs", e ten koste van de belastingbetaler ko men, die geen baat van deze lieden heeft en niet om hen gevraagd heeft. Wat hom uiievesseert is zijn krant, die hem op ieder gebied zoveel mogelijk tracht te geven,, jaar veel meer zou willen doen. De mid delen die dat mogelijk aou-den maken wor- en haar evenwel onthouden. Men ziet er zelfs met tegen op, de klok van het zioh' inwikkelende maatschappelijke leven H .ruit k zetfen door haar tot vermin- ring van omvang te dwingen, zmvi T reserve verwij ten wij de huidige ,el f,ls vorige regering slecht en on- beleid inzake de dagfolad- P rs. Dit beleid schaadt het volksbelang, «i zal moeten veranderen. Dat een Kamer- 'eromtrent schriftelijke vragen tot de d? <7<a01i^'President heeft gericht, omdat hij ,,.1 nele regering verantwoordelijk acht, is antwoord zal sterk de dp aais J,re^en' Wij zullen niet nalaten "^tvoor deze zaak te blijven be- lano j yr-agen in het algemeen be- dnchii^ ^mindering van de omvang der «Kien met zal geschieden. R. P. Moeilijkheden in Hongarije frerilw j^agy' de Hongaarse minister- vertoefde JP6*' vacan^e in Zwitserland nét sde*'*or de Hongaarse regering radio RpJn pIg geroepen, aldus meldt El' zoudfn nnmeliit mnpiliilr- Toestellen in een weiland bij Tilburg neergestort Gistermiddag omstreeks vijf uur zijn onder de gemeente Tilburg twee vliegtuigen in de lucht tegen elkaar gevlogen. Het waren twee tweemotorige lestoestellen van de Luchtstrijd krachten va,n het vliegveld Gilze Rijen. Beide vliegtuigen stortten neer. Er zijn in totaal twaalf doden. De lichamen van zeven slachtoffers waren ernstig verminkt. De vliegtuigen, waarmee het ongeluk ge beurde, werden gebruikt voor de opleiding van waarnemers. Het zijn tweemotorige Engelse toestellen van een ouderwets type, die veel in Engeland voor de opleiding worden gebruikt. Zij waren gekocht van de R.A.F. en eerst kort geleden in gebruik genomen. Na de botsing zijn de toestellen neerge stort op vijf kilometer ten Oosten van de gemeente Rijen, op Tilburgs grondgebied. Zij kwamen terecht in een weiland, waar geen huizen in de omgeving staan. De slachtoffers. De namen der slachtoffers zijn: A. A. Dobbe, reserve 2e luitenant-waar nemer, Zaandam. W. J. A. Vis, sergeant-waarnemer, Vught. J. A. Mol, sergeant-vlieger der Marine, Treebeek. C. W. Nieuwenbuizen, sergeant-vliegtuig telegrafist der Marine, Amersfoort. A. H. Tigchelaar, matroos le klasse, leer ling-vlieger, Zevenbergen. H. Stienstra, sergeant-waarnemer der marine, Geleen. A. J. de Groot, sergeant-vliegtuigtelegra fist der marine, Den Haag. W. J. Kroeger, sergeant-vliegtuigtelegra fist der Landmacht, Helvoirt. J. Geertsma, sergeant-majoor-vlieger der Landmacht, Deventer. G. Bakuwel, sergeant-vlieger der marine Amsterdam. A. M. M. Weijters, sergeant-vliegtuig- telegrafist der Landmacht, Tilburg. Adjudant-onderofficier Beyers, Soheve- ningen. De verongelukte vliegtuigen waren door de Avro en Co Limited te Manchester ge bouwde „Avro-Ansons". De Anson was een type, dat vóór 1937 was ontworpen en in dat jaar in gebruik was bij het z.g. Coastal- command, de kustverdediging en verken ning van de Royal Airforce. In de oorlogs jaren werd de „Anson" aanvankelijk als kustverkenner gebruikt, doch later als trai ningsvliegtuig voor de R.A.F. Van de „An son" waren zeer 'grote aantallen bij de En- Nieuwe overeenkomst inzake Groenland Amerika wenst geen bezetting door „even tuele aanvaller" De Deense eerste minister, Knud Chris tens en,-hëêft in het parlement meegedeeld dat Denemarken zich tot Amerika heeft gewend met het verzoek onderhandelingen te openen betreffende de Deens-Ameri kaanse overeenkomst inzake Groenland, volgens welke Amerika het reoht heeft luehtbases op Groenland te onderhouden. Hij legde deze verklaring af naar aanlei ding van een communistisch voorstel om de Deense souvereiniiteit op Groenland te herstellen. De communisten trokken hun motie daarop in. Tegelijkertijd wordt uit Washington ge meld, dat Marshall, de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, te kennen heeft gegeven, dat Amerika bereid is te onderhandelen over een nieuwe overeen komst inzake Groenland, waarbij in aan merking zouden moeten worden genomen „de rechtmatige eisen van de Ver. Sta ten en het Westelijk halfrond met betrek king tot de defensie". Op een persconfe rentie verduidelijkte Marshall deze eisen aldus: „Groenland mag niet worden bezet door enige eventuele aanvaller van de V.S. of van het Westelijk halfrond". Marshall zeide nog, dat Denemarken reeds in kennis was gesteld met de Ameri kaanse bereidheid tot onderhandelen over een niéuwe overeenkomst, die geheel en al in overeenstemming moest zijn niet het Handvest van de UNO. De Amerikanen hebben, aldus Marshall, tijdens de oorlog bij de verdediging van Groenland de Deense souvereiniteit ge respecteerd en gehandeld in het belang van Denemarken zowel als van Amerika. Groenland blijft een belangrijke schakel in het verdedigingssysteem van de V.S. en het Westelijk halfrond. Amerikaans onderminister van Oorlog in Berlijn Howard C. Petersen, Amerikaans onder minister van Oorlog, is te Berlijn aange komen voor besprekingen met het Britse en het Amerikaanse militaire bestuur, al dus meldt Dena. gelsc luchtmacht in dienst. Het is een twee motorige laagdekker met intrekbaar lan dingsgestel en met dubbele besturing. Een draaibare geschutskoepel bevindt zich aan de bovenkant van de romp achter de eigen lijke cabine. De toestellen bieden plaats aan vijf of zes personen. Vandaag zou op het vliegveld Gilze-Rijen een z.g. „Vinkenparade" worden gehouden ter gelegenheid van de uitreiking van on derscheidingen aan vliegers, die hun op leiding hebben voltooid, Deze plechtigheid is nu afgelast. De minister van Oorlog, de heer A. H. J. L. Fiévezy heeft zich naar Gilze Rijen begeven, om zijn deelneming te betuigen en zich ter plaatse op de hoogte te stellen van de oorzaak van de ramp. Voor 't eerst na acht jaar is op Buckingham- Palace door de Britse koninklijke familie een tuinfeest gegeven. De Engelse society was rijk vertegenwoordigd. De foto werd: genomen voor het hek van het paleis, waar de gasten zich verzamelden. Japan en Korea krijgen dit jaar burgerlijk bestuur Van officiële Amerikaanse zijde ver neemt U. P., dat het departement van Oorlog gedurende deze zomer of in het begin van de herfst het huidige bestuur over Korea en Japan zal vervangen door een burgerlijk bestuur, ressorterend onder het departement van Buitenlandse Zaken. Het bestuur in Korea zou overeenkomen met dat van de Philippijnen voor de oor log, nL met een Amerikaanse Hoge Com missaris als hoogste functionaris en een militaire macht op gamizoenssterkte. De eerstvolgende padvinderswjjdlngsdlenst in de Grote Kerk te Haarlem heeft plaats Zondag 1 Juni te 4.30 uur. Het woord is aan. Zij, die vertrouwen, hebben vaker gelijk dan zij die wan trouwen. K.L.M. krijgt crediet voor aankoop van negen Constellations De Export- en Importbank der Ver enigde Staten heeft aan de KLM een cre diet verleend van ruim drie millioen dol lar voor de aankoop van negen Lockheed Constellation-vliegtuigen. Labourrebellen werden verslagen en Bevin kreeg ovaties 38 doden in New York; over het lot van 66 mensen boven Tokio en IJsland verkeert men nog in ongerustheid Donderdagavond is bij het New Yorkse vliegveld Laguardia een van de grootste rampen der luchtvaartgeschiedenis in de Verenigde Staten voorgevallen. Een vier motorige Skymaster van de United Airlines is namelijk vlak na de start even buiten het vliegveld op een verkeersweg neerge stort. Volgens de laatste officiële opgave zijn er in totaal acht-en-dertig doden te betreuren. Van deze slachtoffers is er een, die nog onder de brandende wrakstukken vandaan had kunnen kruipen, in het zie kenhuis overleden. Voorts zijn. er ongeveer tien gewonden. De bemanning bestond uit twee piloten en twee stewardessen. De machine was gestart voor Cleveland (Ohio). De besturende piloot, kapitein Baldwin, is er met brandwonden afgeko men. Hij slaagde er in zichzelf uit het wrak te bevrijden en de plaats des onheils te ontvluchten. Volgens ooggetuigen konden de twee bakboord-motoren bij de start niet goed op gang komen., Zij liepen geruime tijd op slechts een of twee cylinders. Toen het vliegtuig weg-taxiede, begon de buitenste bakboordmotor wederom te haperen en de piloot deed toen de machine stoppen totdat de motor weer normaal liep. De piloot vertelde, dat hij de madhine niet goed van de grond kon krijgen. Hij was gestart onder hevige regen. Het vlieg tuig raakte eerst een hekwerk en daarna de betonnen afscheiding op de dubfoel- banige verkeersweg, welke buiten het vlieg veld om loopt. Het streek over een aantal auto's, welke de weg bereden, viel toen op een open gedeelte van de weg, vlak bij de luchtvaart-academie, en vloog in brand. De lichamen der slachtoffers werden, na het 'doven van het vuur, overgebracht naar het academie-gebouw, waar men inder haast een chapelle ardente had ingericht. Vrienden en verwanten van de passagiers die 'hen op het vliegveld uitgeleide gedaan hadden, zagen de ramp voor hun ogen ge beuren. Alle overlevenden hebben brand wonden opgelopen en sommigen gebroken ledematen. De twee stewardessen blijken bij de overlevenden te behoren. Zwarte dag voor de luchtvaart De afgelopen vier-en-twintig uur vorm den een zwart etmaal voor de luchtvaart. Meer dan vijftig personen vonden de dood en een twintigtal werd gewond bij vier vliegtuigrampen in verschillende streken van de wereld. Behalve de rampen in Gilze-Rijen en New York is ook in Japan nog een ernstig ongeluk gebeurd. Een Amerikaans leger vliegtuig', eveneens een Skymaster, is in de bergen nabij Tokio neergestort. Omtrent Bouw van 61 woningen in Zandvoort In de Woensdagavond te houden verga dering van de gemeenteraad van Zand voort komt aan de orde een verzoek van de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" om financiële medewerking voor de bouw van 61 woningen aan de Potgieterstraat. Er wordt een voorschot van ongeveer f 800.000 van de gemeente gevraagd. het lot van de drie-en-dertig passagiers en de acht leden van de bemanning verkeert men nog in het onzekere. Voorts veronge lukte nog een Amerikaans legervliegtuig, een Suiperfort, te Laddtfield in Alaska, waar bij negen inzittenden gewond raakten, en drie leden van de bemanning vermist worden. Bovendien is een IJslandse Dakota met e'en-en-twintig passagiers en een beman ning van vier koppen sedert Donderdag middag als vermist opgegeven. Ondanks intensief zoeken is er nog geen spoor van het toestel, dat op de route Reyk javik- Akreyri (haven van IJsland) vloog, gevonden. De mist noodzaakte het van koers te veranderen. Minister van Buitenlandse Zaken Er- nest Bevin palmde gisteren de conferen tie der Labour-partij in met een meester lijke verdediging van zijn buitenlandse politiek. Zij gaf hem een overweldigend votum van vertrouwen en verwierp in snelle op eenvolging met handopsteken critische resoluties. Aan het eind kreeg Bevin een van de grootste ovaties uit zijn politieke carrière, zegt U.P. De „rebellen" van Labour waren dusda nig verslagen dat zij niet eens de gebrui kelijke schriftelijke stemming vroegen over hun twee geliefkoosde resoluties. In de eene werd de Britse steun aan Ameri kaanse hulp voor Griekenland en Turkije veroordeeld en in de andere werd geëist dat de regering dienstbaarheid aan de Verenigde Staten zou vermijden en nau wer met de Sovjet-Unie zou samenwerken. Geen enkele resolutie die door Bevin aan gevallen werd is geaccepteerd. Kijk naar het Oosten! Over de kwestie van hot vredesverdrag met Japan zeide Bevin, dat de methode te Potsdam gevolgd, waarbij men trachtte deze kwesties door vier of vijf ministers van Buitenlandse Zaken te laten regelen, voor het geval-Japan niet bevredigend zou zijn. 'Aan de conferentie voor het Ja panse vredesverdrag moesten de elf lan den, die met Japan in oorlog geweest wa ren, deelnemen. Bevin zeide: „De vrede in de wereld zal vele jaren lang groten- Het m.s. „Batavia" is als eerste van een reeks van acht schepen, met goed gevolg te water gelaten van de werf der Fa. Pot te Bolnes. De „Batavia", groot 1500 ton, is bestemd voor de K.PM. Er zouden namelijk moeilijk- re?orinpV*l'Zen ,zijn tussen de Hongaarse tüigsanfm,-?n.i de Sotjet-Russische bezet- Bela »n over de arrestatie van partij ,5' v°ormalige leider van de J der kl€«* boeren, door de Sovjets. Een groep Nederlandse architecten en stedenbouwkundige brengt een bezoek aan Lon den, onder auspiciën van het Town Planning Institute and the. British Council. Foto: v.Ln.r. Dr. F. Bakker Schut, Mr. W. M. Dudok, Mr. M. Mathew, Mr. J. Vink, Mr. C. van Traa, en Mr. Roos.. Mr. Mathew legt de bezoekers een middel uit voor een eventuele reconstructie van Londen's East End, hetwelk gedeeltelijk werd vernield gedurende de oorlog Brits-Amerikaanse zóne zal economisch door Duitse vertegenwoordigers worden bestuurd Tijdens een rede over de buitenlandse politiek op het Labourcongres te Margate heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, een verklaring voorgelezen, die naar hij zeide tegelijkertijd in Duitsland werd gepubliceerd. In deze verklaring zegt de Britse re gering, dat zij het gebrek aan overeenstemming te Moskou over Duitsland niet als definitief beschouwt, en dat zij voor verdere economische eenheid van Duitsland, zoals die te Pots dam werd vastgelegd, een nieuwe overeenkomst heeft gemaakt met de Amerikanen. „De tijdelijke onmogelijkheid om ir Moskou tot overeenstemming te komen, heeft, het natuurlijk noodzakelijk gemaakt de machinerie voor het als een economi sche eenheid behandelen van de Britse en Amerikaanse zönes aan een nader onder zoek te onderwerpen, teneinde deze zo doelmatig mogelijk te doen functioneren". Bevin zeide verheugd te zijn dat er tus sen. Amerikaanse en Britse vertegenwoor digers in Duitsland overeenstemming is bereikt om een nieuw apparaat op te zet ten. Na de conferentie een algemeen over zicht te hebben gegeven van dit plan, zeide Bevin dat de Britse en Amerikaanse auto riteiten de grootst mogelijke verantwoor delijkheid zouden delegeren aan de Duitse bureaux, die thans worden ingesteld. Het plan. Het plan beoogt de oprichting van een economische ra-ad, welke een schema zal .moeten opmaken voor de heropbouw in de Britse-Amerikaanse zone als een gemeen schappelijk economisch gebied. De raad zal worden samengesteld uit vertegenwoordigers van de verschillende staten in de twee zönes. Volgens een offi ciële verklaring zullen de economische bu reaux van de twee zönes voortaan hun bevoegdheden uitoefenen in overeenstem ming met de politiek van de economische raad. Er zal een bestuurscommissie ge vormd worden uit afgevaardigden van de verschillende staten. Alle voorstellen van de--raad zullen goedkeuring behoeven van de Britse en Amerikaanse gouverneurs of him plaatsvervangers. In overeenstemming met de beginselen van decentralisatie van het bestuur zal zoveel mogelijk gebruik gemaakt worden van de regeringen der staten voor het doen naleven van de maatregelen van het bizo- nale economische bestuur. De Britse Amerikaanse militaire besturen hopen, dat ook de andere bezettende mogendheden zich bij deze economische integratie zul len aansluiten. In de verklaring wordt verder gezegd, dat de economische raad de nodige maat regelen zal uitwerken voor vervulling van een politiek van economische wederopbouw in de -gecombineerde zönes in overeenstem ming met- het beginsel van de overeen komst van Potsdam, in Juli 1945 tussen Amerika, Groot-Brittannië en de Sovjet- Unie tot stand gekomen. In New York, Londen, Parijs, Lissabon, Praag en een van de Scandinavische hoofd steden zullen buitenlandse bureaux van de nieuwe economische raad voor Weste- lij'k-Duitsland worden opgericht. In de staf'Wan deze bureaux zullen ook Duitse deskundigen worden opgenomen, die bekend zijn met de ontwikkeling van de Duitse economie gedurende de laatste jaren en met de buitenlandse markten. Geen bioscoop in de Hollandse Schouwburg Gedeputeerde Staten van Noord-holland heb ben beslist, dat het -beroep van de heer J. P. Sen ff uit Amsterdam, tegen de beslissing van het hoofdstedelijk college van B, en W„ Inhou dende weigering van de door hem gevraagde vergunning tot het geven van bioscoopvoorstel lingen in het gebouw van de voormalige Hol landse Schouwburg, verworpen wordt,, v deels afhangen van de oplossing van het Voorindische vraagstuk. Voor-Indië is een van die gebieden, dat indien het door chaos of burgeroorlog zou worden geteis terd, een leegte -zou scheppen, die iedereen schrik zou aanjagen.. Zowel in Voor-Indië als Birma en in feite geheel Azië voltrek ken zich zulke geweldige veranderingen, dat men zijn ogen niet geheel op Europa gericht moet houden, wijl dan het gevaar zeer onverwacht zou kunnen opdoemen". Bevin vervolgde: „Groot-Brittannië heeft zich alle moeite gegeven om een overeenkomst in Indone sië tot stand te brengen; men beseft niet, dat wanneer in Nederlands-Indië vrede zou heersen, de vetpositie van de wereld over ongeveer een jaar geregeld zou zijn. Vrede in China en Indonesië en een verdrag met Japan zullen de verdeling van levensmiddelen, vetten, oliën, grondstof fen, zijde en textielgoederen en duizend andere dingen, die het leven veraangena men, openstellen". Rusland wenst ruimer crediet van Engeland Voorwaarde voor handelsaccoorct Rusland went een ruimer credietver- lening van Bitse zijde en heeft daarom verzocht om herziening van de cred'iet- voorwaarden van de Brits-Russische over eenkomst van 1941. Het Russische voorstel bevat een verzoek om een crediet van on geveer 55 millioen pond sterling, welk crediet een rente zou dragen van iyz en dat zou worden terugbetaald in termijnen in een periode van 15 jaar. Van Russische zijde is te kennen gegeven, dat het aan vaarden van deze voorstellen een essen tiële voorwaarde is voor het tot stand- komen van een Brits-Russische handels overeenkomst. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de Britse regering de voorstellen nog overweegt. Krachtens de overeenkomst van 1941 zijn door Rusland goederen voor civiel ge bruik ter waarde van 140 a 150 millioen pond sterling besteld. 40% hiervan diende contant te worden betaald en de resteren de 60% zou gedekt worden door credïeten, welke een interest droegen van 3% per jaar en welke terugbetaald moesten wor den in vier jaarlijkse termijnen, Nadat voor bijna 100 millioen pond aan goederen was geleverd, heeft Groot-Brit tannië Rusland op de uitstaande orders een prijsverlaging van 13%% toegestaan; de rentevoet werd verlaagd tot 2%, en later tot V/2%. De Russen hebben voorts voorgesteld de nieuwe regeling met terug werkende kracht te doen ingaan, zodat het voorgestelde crediet van 55 millioen pond sterling de nog uitstaande bestellingen van de oorspronkelijke overeenkomst zon dekken. Veranderingen op het Kennemer Lyceum Naar wij vernemen heeft de rector van het Kennemer Lyceum, Dr. A. de Vletter, in verband met zijn labiele, gezondheids toestand, ziekteverlof aangevraagd. Zijn tijdelijke opvolger zal zijn Drs. E. van Meir. De komende wijziging in de Hoger On derwijswet zal voor het Kennemer Lyceum enige veranderingen meebrengen, die we gens de snelle groei van de school, alles zins gewenst zijn. Er wordt te zijner tijd namelijk een splitsing doorgevoerd in een classicale en een Montessori-afdeling, elk met een conrector aan het hoofd. Voor de classicale afdeling wordt, de naam van Drs. v. Meir genoemd, als conrector van de Montessori-afdeling zal vermoedelijk ir. J. K. Hondius in aanmerking komen, beiden voor de duur van 1 jaar. Een inmiddels bij het departement aanhangig gemaakte sub sidieregeling zou in de toekomst een nog verder doorgevoerde splitsing aan het Ken nemer Lyceum verantwoord kunnen doen zijn, namelijk de genoemde twee instellin gen met elk een rector aan het hoofd als afzonderlijke onderwijsinstituten. PETROLEUM VOOR VACANTIEGANGER'S. Zij die tussen 15 Mei en 15 October hun vacan- tie buiten gaan doorbrengen en voor het berei den van hun maaltijden op het gebruik van petroleum zijn aangewezen, kunnen daarvoor naar het Centraal Distributiekantoor mededeelt, petroleum aanvragen. Kampeerders en zij. die een speciaal daarvoor bestemd zomer- of kam- peerhuisje hebben gehuurd, moeten hun aan vragen riehten tot de A.N.W.B. Zij die een wo ning of gedeelte daarvan hebben gehuurd of over een buitenhuisje beschikken, moeten hun aanvragen indienen bij cle distributiediensl van de gemeente der tijdelijke vestiging. Personen, die hun vacantie aan boord van een schip door brengen, moeten <iit bij de distributiedienst van hun domiciliegemeente doen. NOG STEEDS WARM. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Langzaam naar Zuid draaiende, meest matige wind. Vrijwel nergens belang rijke bewolking. Opnieuw warm weer. 31 Mei; Zon op 4.28 uur, onder 20.48 uur Maan op 17.13 uur, onder 3.14 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1