C „De Spaarnestad" Voorstellen en verlangens der C.-G. werden scherp omschreven Tien geboden voor de volkstelling Rapport over Texas-City: achteloosheid Nederlands „beschrijving" is begonnen Organisatie der verbruikscoöperaties in Nederland wordt gewijzigd D Wereldnieuws i VRIJDAG 30 MEI 1947 IJMUIDER COURAN1 NOTA AAN DE REPUBLIEK: „Nederlandse regering util op grondslag der overeen komst haar beleid voortvarend uitvoeren" Antwoord binnen 14 dagen gevraagd De Commissie-Generaal heeft aan de re publikeinse delegatie een nota overhandigd waaromtrent van officiëele zjjde het vol gende wordt medegedeeld: „Op de 27e Mei 1947 is door de C.-G. een nota overhandigd aan de republikeinse de legatie, bevattende een overzicht van haar denkbeelden en voorstellen terzake van de uitvoering van de overeenkomst van Ling- gadjati. Zij gaat daarbij er van uit, dat de Nederlandse regering deze overeenkomst beschouwt als de vaste grondslag van haar beleid met betrekking tot Indonesië, op welke grondslag zij aan dat beleid een rui me en voortvarende uitvoering wenst te geven. Dit sluit echter tevens in zich, dat zij meent te mogen verlangen, dat de rege ring der republiek zich eveneens aan deze grondslag houdt en daarom strijdige maat regelen achterwege laat of ongedaan maakt. Tot volledige samen werking bereid Verder wordt vastgesteld, dat de geza menlijke uitwerking der overeenkomst maatregelen noodzakelijk doet zijn om een einde te maken aan de nog steeds plaats vindende gewelddadige handelingen. De trage gang van zaken tot dusverre is niet in overeenstemming met de urgentie van het probleem, Tenslotte is het van het grootste belang, aldus de officiële mededeling, dat op zo kort mogelijke termijn niet alleen het ge bied van de republiek voor het algemeen verkeer met de overige delen van Indo nesië, met Nederland en met het buiten land weer wordt opengesteld, doch ook dat daar die voorwaarden van recht en veilig heid worden hersteld, welke onmisbaar zijn voor een gezonde economische maatschap pelijke en culturele ontwikkeling. Ook op dit gebied is de Nederlandse regering tot volledige samenwerking bereid en meent zij te mogen verlangen, dat die samenwerking in het belang van het land en zijn bewoners zal worden aanvaard. Voorstellen De bij de nota overgelegde voorstellen omvatten: 1. De eerste uitvoering van artikel 15 van de overeenkomst van Linggadjati met betrekking tot de hervorming van de In dische regering tot een centraal apparaat van de toekomstige federatie en de oprich ting van organen voor samenwerking met het opperbestuur in Nederland. 2. De regeling van de buitenlandse be trekkingen en de voorbereiding van de vorming van een buitenlandse dienst voor de toekomstige verenigde staten van In donesië. 3. De militaire samenwerking met be trekking tot het volledig staken van de vijandelijkheden, het herstel van recht en veiligheid, de opbouw van de defensie voor Indonesië en de vermindering van de troe pensterkten. 4. De regeling van de belangrijkste eco nomische vraagstukken, met name die, welke betrekking hebben op het buiten landse handelsverkeer, de deviezencon- tróle, de voedselvoorziening en het herstel van recht voor niet-Indonesiërs ten aan zien van hun bedrijven en bezittingen in republikeins gebied. 5. De regeling van de verhouding tot en de samenwerking met de niet tot de re publiek behorende delen van Indonesië en van de inpassing van de bezette gebieden op Java en Sumatra in het republikeins territoir, een en ander met inachtneming vart art. 3 en 5 van de overeenkomst van Linggadjati (zelfbeschikkingsrecht der be volking en opstelling der grondwet). T.a.v. deze 5 punten wordt het vol gende toegelicht: ad 1. Het ware rechtstreeks in strijd met de artikelen 2, 5, 4 en 15 van de overeenkomst, (vorming van een federa tieve staat, opstelling der grondwet, sa menstelling der ver. staten van Indonesië, hervorming der Ned.-Indische regering) wanneer men zoals de republikeinse dele gatie in sommige besprekingen en de re publikeinse autoriteiten in sommige uit spraken hebben gesteld, gedurende de overgangstijd de eenheid van Indonesië zou verbreken door de republiek te plaatsen naast en los van de overige delen van dit land. De overeenkomst gaat in tegendeel er van uit, dan samengewerkt zal worden aan bouw en uitrusting van een federale staat en dat, zolang deze bouw nog niet is voltooid, door hervorming van de Indi sche regering in het centrale gezag zal worden voorzien. In de voorstellen is der halve uitgegaan van de toestand voor de overgangsperiode, waarin de jure het ge zag van de vertegenwoordiger van de Kroon in Indonesië en dat van de Neder landse regering gehandhaafd blijft, doch de facto aanstonds voorzieningen worden getroffen om een mederegerende instantie op federatieve grondslag te scheppen voor geheel Indonesië om te voorzien in een vertegenwoordiging van Indonesië bij het opperbestuur. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.30 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor dracht. 10,33 Zang en plano. 11.00 Voor arbeiders in continubedrijven. 12.00 Vaudeville-orkest. 13.00 Strijdkrachten. 13.30 Millersextet. 14.15 Sport- praatje. 14.30 Philharm. orkest. 15,30 Van Boek tot Boek. 15,45 A-capellakoor. 16.05 Opinie-onder zoek. 16.20 Spel „Irene", 16.45 Metropole-orkest. 17.30 Om en bij de twintig. 16.15 Spaanse muziek. 17.30 Strijdkrachten. 19,00 „Con Anima". 19.20 Dingen van de Dag. 19.30 Voor de rijpere Jeugd. 19.45 Les in het. volkstellen. 20.20 Kleinkunst- revue. 21.30 K. Voskuil. 21.45 De Ramblers. 22.15 Hoorspel „De Ellendlgen". 22.45 Orgel en Zang. 23.15 Hobbyhoek. 23.30 Nachtvoorstelllng. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.30 Gebed. 7.45 Gram.pl. 9.00 Muziekkalender. 9.05 Gram.pl. 10.00 Klein kleutertje. 10.15 Operette muziek. 11.00 Zonnebloem. 14.45 Gram.pl. 12.03 Debussy. 12.30 Klaas van Beeck. 13.45 Toneel kijker. 14.00 Mariapoëzie. 14.30 Film. 15.00 Jon geren op stap. 15.15 Jeugdwerken van Beethoven, 15.45 Kiosk. 16.20 Werkgemeenschap Limburg. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Wigwam. 18.00 Hockey wedstrijd. Nederland—Denemarken. 18.15 Week overzicht. 18.30 Buffalo Bill. 19.20 Vaudeville orkest, 19.45 Les ln het volkstellen. 20.20 De ge wone man. 20.30 Llohflbaken. 22,00 Gram.pl. op verzoek. 23.15 Vaders dagboek. 23,20 Gemengd koor. Op hun eigen terrein blijven de staten zelfstandig en kiuinnen de bestaande of in het leven te roepen staatsregelingen, waar nodig met Nederlandse bijstand, verder worden uitgebouwd en georganiseerd. Ad 2. De artikelen 2 en 15, zomede de desbetreffende notulen en correpondentie, bepalen mede dat in de overgangsperiode de buitenlandse betrekkingen van Indo nesië verzorgd zullen worden door de be treffende diensten van het Koninkrijk on der uiteindelijke leiding van de Kroon (de minister van Buitenlandse Zaken). Ten einde zorg te kunnen dragen, dat bij de tot standkoming van de Verenigde Staten van Indonesië dit land over het apparaat beschikt, hetwelk het dan voor zijn bui tenlandse betrekkingen nodig zal hebben, zijn ruime voorstellen gedaan tot de op neming van Indonesiërs in de buitenlandse dienst en tot de opleiding van Indonesisch personeel voor die dienst. ad. 3. De militaire samenwerking wordt bepaald door drie belangrijke factoren. In de eerste plaats zal een einde moeten ko men aan de vijandelijkheden, die nog steeds voortgang vinden op verschillende fron ten. Voorts dient aan iedere gewapende actie naar de Malino-gebieden een einde te worden gemaakt. In de tweede plaats is het noodzakelijk, in ver band met het voorgaande, dat de taak van de strijdkrachten tot haar normale omvang wordt terug gebracht. Daartoe zal het no dig zijn, dat een deel der Nederlandse strijdkrachten te land, ter zee en in de lucht vooi-lopig ter beschikking van In donesië blijft, omdat de opbouw van een moderne weermacht een proces van jaren is. In verband hiermede dient het vraag stuk van de vermindering van de Neder landse strijdkrachten uiteindelijk te wor den getoetst aan de defensiebehoeften van dit land en dient een deskundig overleg te worden geopend omtrent de omvang van de Nederlandse bijstand die men nodig heeft en omtrent de strategische disloca tie van de hier gedetacheerde Nederland se strijdkrachten, welke door die defensie worden geëist. In de derde plaats is het dringend nodig, dat het proces van herstel van de binnenlandse veiligheid zoveel mo gelijk wordt bespoedigd, opdat de ontwik keling van Indonesië uit de revolutionaire in de constructieve fase kan overgaan. Deze drie gezichtspunten zijn 'samen gevat in de voorstellen, welke uitgaan van de eisen, die gesteld kunnen worden aan de toekomstige verenigde staten van In donesië, willen zij als moderne staat hun plaats onder de naties der wereld innemen. Ad. 4. Het is dringend noodzakelijk, dat de economische werkzaamheid in Indone sië over het gehele gebied wordt hervat en dat, overeenkomstig artikel 14 van de overeenkomst (Aanspraken niet-Indone siërs op herstel van rechten), de niet-Indo- nesisohe rechten en bezittingen aan de rechthebbenden worden teruggegeven. Dat daarbij volledige aandacht wordt besteed aan de deelneming van Indonesiërs zelf in de kapitaalvorming en aan de soci ale verzorging van de bij deze bedrijven betrokken werknemers, spreekt vanzelf. Iedere vertraging en bemoeilijking in dit reconstructieproces zal ook in het buiten land repercussies opwekken, die zowel voor de naam, als voor de toekomst van Indo- neië uitermate schadelijk kunnen zijn. Ad 5. Wanneer de regering der republiek inderdaad de overeenkomst van Ling gadjati aanvaardt, dan is 't een consequen tie van artikel 4 der overeenkomst, dat_ in het verdere overleg omtrent de uitvoering ook de georganiseerde delen van de Malino- gebieden rechtstreeks worden ingeschakeld. Dit kan gemakkelijk geschieden door de vertegenwoordigers van die gebieden bij de besprekingen tussen de beide delegaties te betrekken. Daartoe is noodzakelijk, dat de republiek duidelijk uitdrukking geeft aan de erkenning van die gebieden door de organisaties en functionarissen, welke de schijn handhaven, als zoude de republiek haar gezag ook over die gebieden uitstrek ken, openlijk te ontbinden of uit hun func ties te ontheffen. Erkenning schiep verplichtingen Zij stelt deze eis mede tegenover de aan drang van republikeinse zijde om uitvoe ring te geven aan artikel 1 van de over eenkomst. (Erkenning van de republiek). Een ontwerp-regeling van deze materie is, aan Nederlandse zijde, in een vergevor derd stadium van voorbereiding. Met het vorenstaande is voor de C.-G. ten aanzien van deze onderwerpen het eindstadium van haar onderhandeling be treffende de uitvoering van de overeen komst bereikt. Zij is van oordeel, dat de aldus door haar. na het voorafgaande overleg met de republikeinse delegatie, ontworpen vorstellen een samenhangend geheel vormen waarin essentiële wijzigin gen niet mogelijk zijn zonder de uitvoering van de overeenkomst in gevaar te bren gen of practisch onmogelijk te maken. In verband met de dringende noodzaak om op korte termijn tot een begin van uit voering te geraken, meent zij te moeten 1. Ontvangt de teller welwillend. Hij komt niet voor zichezlf, doch in het algemeen belang. 2. Verstrekt de door de teller over uw woning gevraagde inlichtingen zo nauwkeurig mogelijk. Deze inlich tingen zijn niet bestemd voor wo ningvordering of inkwartiering doch als grondslag voor algemene verbetering der volkshuisvesting in ons land. 3. Bewaart de door de teller voor u en uw gezinsleden afgegeven tel- formulieren zorgvuldig en laat ze niet vuil worden. 4. Vult de formulieren duidelijk lees baar in. 5. .Raadpleegt bij de invulling de toe lichting, welke op de binnenzijde van de gezinsomslag bij iedere vraag is gegeven. 6. Verzuimt vooral niet de aard van uw beroep nauwkeurig te vermel den, alsmede aard, naam en adres van het bedrijf, waarin gij werk zaam zïjt. 7. Zorgt, dat de ingevulde formulieren gereed liggen, zodat de teller niet behoeft te wachten, wanneer hij ze terug komt halen. 8. Vraagt de teller raad ih&ien u twij felt of uw beantwoording van be paalde vragen wel juist is. 9. Luistert op Zaterdavond 31 Mei naar de radio-uitzending van kwart voor acht tot kwart over acht over beide zenders. Dan zal een gemeen schappelijke invulling der formulie ren plaats hebben. 10. Beseft, dat deze twaalfde Volks telling een lands- en volksbelang is van de eerste orde. Werkt allen mede om haar te doen slagen. Verwaarlozing van veiligheidsvoorschriften geconstateerd De Amerikaanse kustwachtautoriteiten hebben een rapport gepubliceerd over de ramp te Texas-City van 16 April, aldus U. P. De verantwoordelijkheid voor het gebeurde wordt daarin voor een belangrijk deel gelegd op de Franse raad voor de be voorrading en de Franse maatschappij, die de eigenaresse was van de „Grand Champ". Volgens het rapport staat de oor zaak van de brand niet met zekerheid vast, doch wel het feit, dat er gerookt is door het personeel van ruim vier. De ramp kostte aan 481 personen het leven, 3500 personen werden gewond. Om herhalingen in de toekomst te voor komen, beveelt het rapport een uitgebreid onderzoek door een speciale regeringscom missie aan ten opzichte van het omgaan met ammonium-nitraat. De kustwacht wijst er op, dat practisch alle voorschrif ten van veiligheid te Texas-City genegeerd zijn. Bovendien, zo wordt gezegd, hebben vrijwel alle personen, die bij de bevrach ting van de „Grand Champ" betrokken waren, blijk gegeven van gebrek aan ken nis van de voorschriften betreffende een veilige handelwijze op zee en aan de wal. Het ammonium-nitraat werd door de Franse raad voor de bevoorrading ver scheept. Echter, zo constateert het rap port, heeft deze instantie verzuimd de be staande bepalingen op te volgen, welke voorschrijven, dat de gezagvoerder vooraf kennis geeft van het karakter der ver scheepte gevaarlijke vracht. Het rapport wijst er op, dat de „Grand Champ" het eigendom was van de Franse republiek en in dienst voer van de Com- pagnië Générale Atlantique, die geen maat regelen tegen roken in de dienstorders heeft opgenomen. Nieteemin was er een stilzwijgend voorschrift, dat er aan dek en in de ruimen niet gerookt mocht worden, doch hieraan heeft men zich niet gehou den. In de Franse taal waren waarschu- wingen tegen het roken op verschillende plaatsen in het schip aangebracht, doch Engelse vertalingen ontbraken. Bovendien waren de havenarbeiders niet op de hoog te gesteld van de speciale instructies, die ten aanzien van vrachten als ammonium nitraat vereist zijn. Caloradokevers krijgen klop In Goes arriveerde een spuitbrigade, be schikkende over een jeep met een aantal spuiten, die overal in Zeeland, waar colo- rado-besmetting optreedt, in actie zullen komen. De brigade zal, indien noodzake lijk, met een drietal draagbare vlammen werpers de stranden kunnen schoonspui ten. Er is thans een premiestelsel inge voerd, volgens welke de schoolkinderen, die colorado-kevers verzamelen, per vijf ingeleverde kevers een cent ontvangen. Kolf viel, fabriek brandde af Doordat een lid van het personeel van een chemische fabriek te Amsterdam een kolf met natrium acide en benzol uit- zijn handen liet vallen, ontstond Donderdag een brand die zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien. De jonge man, die de kolf liet vallen, ontkwam ternau wernood toen deze explodeerde. Het vuur was weldra niet meer te stuiten. Dikke groene rook wolken tekenden zich al spoedig aan de achter kant van het gebouw tegen de lucht af. De brandweer greep spoedig met vier motorwagens in en had het vuur drie kwartier later onder controle. De aan de achterzijde gelegen fahrieks- ruimte was toen echter verloren gegaan. Verzekering dekt de schade. De fabriek is de enige ln. Nederland, die cardiasol vervaardigt, waarvan een gedeelte voor export was bestemd. Prins Bernhard bezoekt de Mijnopruimingsdienst Gisteren bracht Prins Bernhard een bezoek aan het Marineselectiecentrum te Voorschoten. De Prins maakte een rondgang door het kamp, waarna hij in Katwijk aan het strand een de monstratie van de mijnopruimingsdienst bij woonde. Omstreeks drie uur vertrok de Prins naar Leiden, waar hij een bezoek bracht aan de kazerne van de mijnopruimingsdienst aan het Noordeinde. Daar woonde de Prins nog een dui kerdemonstratie bij. Het verraden der medewerkers van „Vrij Nederland" Op 29 October werden door het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam verschillende zaken be treffende het verraad van medewerkers van „Vrij Nederland" te Haarlem aangehouden. Nu zullen deze zaken behandeld worden op 10 Juni. Dan staan terecht T. L., E. N., J. C, P. B. en A. T. K., allen Haarlemmers. DOODVONNIS VOLTROKKEN. Het doodvonnis tegen P. J. Gerrits, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bij zonder Gerechtshof te 's Hertogenbosch, is Donderdag voltrokken. Honderdduizend volkstellers zijn er op uitgetrokken om huis aan huis de tel- formulieren uit te reiken. Op het plat teland is deze huis-aan-huis-bezorging minder eenvoudig dan in de steden! Na de Lente komt een Winter.... Dit staat als een paal boven water. Het zal weer koud worden, maar ge lukkig is DE SPAARNESTAD er nog. Als U de kolenbonnen 74 en 75 B.V. spoedig inlevert dan zorgt „DE SPAARNESTAD" dat U de brandstof bijtijds en keurig netjes thuis bezorgd krijgt. Brandstoffenhandel FRIESE VARKENMARKT 6—10 (Spaarne bij viaduct) - Tel. 14164 en 13904 HAARLEM verlangen, dat een antwoord op deze voor stellen door de republikeinse delegatie binnen 14 dagen zal worden .gegeven. Mocht dit antwoord afwijzend of onbevredigend zijn, dan ziet zij tot haar leedwezen geen mogelijkheid om de besprekingen voort te zetten en zal zij de vraag wat verder te ge beuren staat moeten voorleggen aan de Nederlandse regering". De overhandiging De bovenstaande nota van de Commissie- Generaal is door dr. Idenburg op 28 Mei j.l. te Djocja aan Soekarno en Hatta over handigd en op 27 Mei j.l. door de secretaris generaal van de Commissie-generaal aan Sjahrir. Gistermorgen zijn de 100.000 volkstellers over stad en land uitgezwermd om hun tweedaagse taak te beginnen en wanneer zij straks hun taak volbracht zullen heb ben zullen de aldus verzamelde gegevens waardevol materiaal kunnen opleveren voor wetenschap, herbouw en statistiek en niet voor de belasting, zoals velen nog onrechte menen. Deze twaalfde volkstelling sinds 1830 heeft haar typische moeilijkheden: villa bewoners, die huiverig zijn een juist beeld te geven van de woonruimte, waarover zij besohikken, kleine bedrijven, die in ver bouwde huizen huizen en oude vrouwtjes, wier bezwaren tegen het aan hen uitge reikte formulier legio zijn. Waren de tellers bij sommige „slacht offers" binnen de vijf minuten klaar, in andere gevallen moest een breedvoerige en geduldige uitleg gegeven worden van het geen precies zwart op wit dient te komen. Maar de tellers, hoe vreemd ze in de aanvang soms ook tegenover hun taak stonden, hebben uitgelegd en verklaard, gepraat als wijlen Brug- mans en zij zijn verder gegaan met de overtuiging, dat het overgrote deel van de burgerij welwillend tegenover deze „beschrijving" van het Neder landse volk staat. De inspecteurs, die de verschillende tel- districten controleerden, hebben hier en daar lang moeten zoeken, voor ze hun mannetje uit een huis zagen komen waaruit moge blijken hoe belangrijk het is, dat de tellers zich strikt aan de opge geven route houden en wanneer de complicaties bij het invullen der formu lieren te groot bleken, konden zij meer dan eens de reddende hand toesteken. HUIDVERZORGING Tegen zonnebrand, stuklopen, doorzitten, schrijnen, smetten, en ter verbetering der huid: Purol of Purolin. Door 't crème-karak ter is Purolin geliefd door de vrouw voor zichzelf en de baby. (Adv.) Een drieling te Haarlem Te Haarlem is in het gezin van B. A. G. Dorlandt, Vergierdeweg 38, een drieling geboren. Het zijn allen jongens. In het gezin waren al 6 kinderen. De kinderen hebben de volgende na men gekregen: Leonardus Maria, Hen- ricus Joseph en Bernardus Leopold. Moeder en kinderen maken het goed. De kinderen zijn thuis geboren. Uit voorzichtigheidsoverwegingen hééft de geneesheer moeder en kinderen evenwel laten opnemen in de Mariastichting. De naam der moeder is H. M. Dor- landt-Beits; zij is 34 jaar. Onder de an dere kinderen is reeds een tweeling. De vader van dit kinderrijke gezin is bloemist. Spoorweg Onthouders Vi congresseert in Haarlem Enige honderden deelnemers congres, dat gisteren en vandaag óo» Spoorweg Onthouders Verenig? restaurant Brinkmann en te Alkma, houden wordt, zijn hedenochtend u-Lge" ziekte van de waamemend-bur«*»J? D. J. A. Geluk, namens het gefiÏÏS stuur van Haarlem door de wet* j A. J. M. Angenent en Sake v. d de oude raadszaal van het stadhuk i? vangen. De heer Angenent bracht de i langstelling van het gemeentebestuur v een gebeurtenis als deze tot uiting L kende het congres van de S. O. V°ai basis voor een krachtige actie, om'heU nemende drankmisbruik tegen te ei Spreker besloot met de wens da?'j bijeenkomst de resultaten af mag'we™ die er van verwacht worden en hoontM?' Haarlem als congresstad een aansena herinnering zal achterlaten. Ir. j Dorssen-Keur, de algemene voorzitten V' de S. O. V. wees in zijn antwoord mogelijkheden, die er bestaan voor gemeente, om het werk van de drankhf strijders te steunen, waarna de veredn lende vertegenwoordigers, waaronder?"' twee hoofdbestuursleden van de ZwitJ- „Verein Abstinenter Eisenbahner" bei den, aan de gemeentelijke autoriteiS werden voorgesteld. Droogdok-vaarders komen spoedig terug Van de Wij smuller-m ens en 2 de bf faamde reis van het Julianadok naar Sop. rabaja meemaakten zal spoedig een a tal, namelijk de officieren en enige schappen per vliegtuig terugkomen Dmp tegenslag op de uitreis van het vliectuis is de thuiskomst enige tijd vertraagd n! rest der bemanning kan eveneens spoed1' thuis verwacht worden. Kees Hartveld benoemd Naar wij vernemen is Kees Harte.» tot voor kort voorlopig directeur-dirisw der Haarlemse Qjkest-Vereniging, d««- dagen definitief in deze functie benoemd ONDEUGDELIJKE REMMEN. Woensdagmiddag werd op het Plein te Haarlem een 79-jarige man door een auto aangereden. Hij moest met een bloedende hoofdwond naar het ziekenhuis gebracht worden. De hoofdoorzaak van het ongahjv schijnt in de onoplettendheid van "het slachtoffer te zijn gelegen, hoewel tegen de chauffeur proces-verbaal is wegens ondeugdelijke remmen. ERNSTIGE AANRIJDING IN VOGELENZANG Een 4-jarig meisje, A. W. stak Woensdagavond omstreeks half zeven in de kom van Vogele». zang plotseling de VOgelenzangse weg over Een passerend automobilist, die uit de richting Aor- denhout kwam, trachtte uit alle macht e« aanrijding te voorkomen, maar het kind werd gegrepen en moest met een zware hersensohud. ding naar de Maria-Stichting te Haarlem wo;. den overgebracht. Naar men ons mededeelde bestaat er geen levensgevaar. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 30 MEI. Stadsschouwburg: Maria Stuart (Weldadï. heid naar Vermogen), 20 uur. Concertaiii Haarl. gemengd koor met H.O.V. en solisten. 3) uur. Begijnhofkapel: Dr. Henri Conradi over Existentiële Religie, 20 uur. Hotel De Leeuwe rik: Gruno: „Mouten is ook wat", 20 uur. Frans Hals: Argwaan, 14.30, 19.00 en 21,15 uur. 18 j. Spaarne: De Tyran, 19.00, 21.15 uur, li j! Luxor: Himmlaspelet, 14.30, 19.00 en 21.15 uur, 14 j. City: Welkom vreemdeling, 14.30, 19.09 en 21.15 uur, a. 1, Palace: Barracuda, 14.30.19.00 en 21.15 uur, 14 j. Rembrandt: Parasieten, 14.30, IS,00 en 21.15 uur, 18 j. ZATERDAG 31 MEI. Stadsschouwburg: Warenar (Res. Toneel), 20 uur. Begijnhofkapel: Liederen-avond, Reaina van der Hoeven en Wolfgang Wijdeveld, 20 uur, Bioscopen: als Vrijdag. Spaarne tevens mallnéi om 14.30 uur. en de Meestea>deéeetive 46. Panda zat even later op een hoge berg glimmende ronde en hoekige voorwerpen en het was werkelijk niet moeilijk te raden wat dat waren. Juist! Radiatordoppen en knoppen! In alle soorten en maten, mooie en gewone, met en zonder vleugels en figu. ren. „Aha!" riep Panda. „Nu kan ik mis schien te weten komen wat er eigenlijk met die dingen aan de hand is! Het is hier wel donker, maar... hm, het gaat'. Een gewone dop om zo te ziennee, toch niet! Er zit een dingetje ingebouwd! Een holletje! Aha'. Nu snap ik hetdat is een mooie berg plaats om er dingen in te doen! Diamanten en zo! Niemand zal daar iets waardevols in zoeken. Heel goed verzonnen! Hier liggen dus de oude radiatordoppen, die al een keer gebruikt zijn.... Maar waarom wil iemand iets verbergen? Dat doen alleen maar dieven en smokkelaars! Dus moeten die motorrijder en Jack Hals tot 'n dieven bende of een smokkelaarsbende horen.... of tot allebei! Meneer Snufkens heeft ge lijk! Als men rustig nadenkt komt men een eind!" De naam „Handelskamer" zal verdwijnen De bij alle leden van verbruikscoöpe raties bekende naam „Haka", het handels merk van de Coöperatieve Handelskamer, zal over enige maanden verdwijnen. De Handelskamer is sedert vele jaren het groothandels- en fabricagecentrum der Nederlandse verbruikscoöperaties, in to taal ongeveer driehonderd. Daarbij zijn bijna driehonderdduizend gezinnen uit alle bevolkingsklassen aangesloten. De Handelskamer is het centrale punt van al deze coöperaties, maar uitsluitend in commercieel opzicht, namelijk voor de groothandel en de fabricage. De algemene organisatie der coöperatieve beweging be rust bij drie bonden, de Centrale Bond, de Katholieke Federatie en de Christelijke Bond, welke tezamen de driehonderd co- operaties omvatten. Deze bonden verrich ten in nauwe samenwerking met de Han delskamer alle organisatorische, advise rende en andere werkzaamheden, welke in landelijk verband verricht dienen te wor den. De zakelijke activiteit was dus sterk geconcentreerd. De détailomzet bedroeg voor de oorlog ongeveer zeventig millioen per jaar, die van de Handelskamer, uiter aard in groothandelsprijzen, circa dertig millioen. Maar de overige activiteit was verdeeld. De coöperatieve beweging maakte geen propaganda in haar geheel en tussen het werk der bonden enerzijds en dat der Handelskamer bestond dikwijls onvoldoende aanraking. Men heeft gepro beerd door speciale contactcommissies hierin verbetering te brengen, maar ook hierdoor bereikte men niet de beoogde overbrugging. Kort na de bevrijding was een project gereed voor een nieuw centraal lichaam, dat het bindend en leidend orgaan der co- operatieve beweging zou zijn. Voordat evenwel dit plan de instemming van alle betrokkenen verwierf, waren langdurige besprekingen noodzakelijk. Het bleek moeilijk te zijn bij een grote veelheid van levensbeschouwing een methode te vinden om tot eenheid te geraken. Tenslotte ver kreeg men de goedkeuring der drie bonden voor een wijziging der statuten van de Handelskamer, waardoor in feite een ge heel nieuw lichaam wordt gevormd, welks taak niet beperkt zal blijven tot het za kelijke, doch dat ook de propagandistische, adviserende en representatieve functie zal vervullen, welke tot dusverre bij de drie bonden berustte. In een op 22 Mei te Am sterdam gehouden algemene vergadering van de Handelskamer is met algemene stemmen besloten de statuten in deze zin te wijzigen. Zodra deze zijn goedgekeurd waarschijnlijk in September zal de naam Handelskamer verdwijnen en ver vangen worden door „Centrale der Neder landse Verbruikscoöperaties" .Het hoofd kantoor zal in Rotterdam gevestigd wor den in hèt hoofdgebouw van de tegen woordige Handelskamer. Het bestuur zal bestaan uit de onlangs opnieuw samenge stelde directie van de Handelskamer, na melijk J. J. A. Charbo, voorzitter, J. J. Bekkering, J. Roos en H. Veenstra. In de laatste algemene vergadering is een nieuwe raad van commissarissen be noemd, waarin ook bestuurders van de drie bonden zitting hebben. Deze raad is mede daardoor van negen tot twintig leden uitgebreid. Of de bonden na de belangrijke wijziging in de structuur van de organisa tie der verbruikscoöperaties al dan niet zullen worden opgeheven is niet bekend. Goede relatie. Mevrouw Eva Duarte de Pero:. de vrouw van Argentinië's dictator, een beroep gedaan op de Spaanse regervj om gratie te verlenen aan drie mannen CD een vrouw, die onder beschuldiging van ta bom geplaatst te hebben in de Argentijns ambassade in Madrid, op 5 Mei ter dood ren veroordeeld. Emmy blijft thuis. Het militaire bestuur tl Eschenbach heeft medegedeeld, dat Emmf Goering, de vrouw van Hermann, hulsarru is opgelegd, om te voorkomen, dat W Beieren verlaat, voordat zij voor het denat- flcatie-hof in Auerbach terecht heelt staan. Aanvankelijk had men besloten 1»« te arresteren, doch zij toonde een doKter»* verklaring, dat zij te ziek was om opgesl»1" te worden. Mfjnwerksters. Wégens het gebrek aan a^e'^ krachten in de kolenmijnen heeft het Dui vakverbond de mogelijkheid overworn, vrouwen in de mijnen te werk te steller- zal alaleen in de Sovjet-zöne geschieden- Ondervraging. De Russische generaal heeft het Hongaarse kabinet medegec -■ dat hij het verzoek om Bela Kovaes asn Hongaarse autoriteiten uit te leveren,, kan inwilligen, daar deze nog ste®°s vraagd wordt. Kovacs zou verklaard dat premier Ferenz Nagy zelf bij het plot tegen de Hongaarse republiek" be ken zou zijn. Trammannen. Voor Maandag 2 Juni is a®*Jj* king uitgeroepen voor het gehele personeel in België. De vakbond heet klaard, dat er geen grieven bestaan de tram-maatschappijen, doch dat m beu Is nog langer te wachten op ar ringsmaatregelen tot verhoging van 0 der tram-mannen. (U. P.). Vijf maal dertien. De Dionne-vlj fling heeft M gisteren haar dertiende verjaardag S De meisjes, kregen één dag vrij YW {(]J een polshorloge, een gouden ketting religieuze penning. (U. FJ.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2