13000 ton traan en veel ervaring Voor tuin of strand Van JOeeit Zondag is hei voetbal-kliekjesdag Jiex Jheater' Ons werd een zoon geboren Een man als jij.... „Een zilveren band" ypijnAG 30 MEI 1947 Premie-regeling voor Hoogoven-arbeiders bij Rijksbemiddelaars in behandeling Loonsverhoging een kwestie van landelijke betekenis Se directie van het Hoogoveribe- !i mededeelt, heeft zij onderzocht o£ o[ hnmito zou kunnen worden tegemoet wLon aan de onder de arbeiders leven- 5M& van vergroting van het inkomen, Snor het verlenen van een voorlopige he?U in het kader van de binnen af- "mbare tijd in te voeren premie-regeling q grond van verhoogde prestaties, hetzij %™dg3erJde beslissingsbevoegdheid j f. .Ttsluitend aan het College van Rijiss- Sddelaars toekomt heeft de directie te- S met de voorzitter en de secretaris n de kern en xn aanwezigheid van de Segenwoordigers van de Bedrüfsimie in ai idetaainijverheid en de directie van de Metaalbond hierover een onderhoud gehad t mr J A. Berger, voorzitter van het College Van Rijksbemiddelaars en prof. mr. A C Josephus Jitfca, Rijksbemiddelaar voor dé Metaalnijverheid. Ril dit onderhoud is de 'directie er op ge- wezen, dat het door haar aanhangig ge maakte vraagstuk van landelijke betekenis waarmede bij de te nemen beslissing Skening zal moeten worden gehouden, denwel verklaarde het College zich bereid met spoed na te gaan of op enigerlei wijze SS de geuite verlangens tegemoet geko men zou kunnen worden, daarbij de bij rondere aard van het bedrijf in aanmerking nemendeVerder werd de toezegging ver kregen, dat bij een eventuele gunstige be- <Vssing aan de te nemen maatregelen te- riswerkende kracht zou kimnen worden verleend. De directie is bereid ten deze de le Mei aan te houden. De directie heeft zich thans in een cir culaire tot het personeel gericht, waarin ztf mededeelt, dat het College van Rijksbemid delaars heeft toegezegd, zijn beslissing uiterlijk op Woensdag 4 Juni a.s. te doen kennen. Onder deze omstandigheden dringt de directie er met de allergrootste nadruk bij het personeel op aan, dat men aan het werk blijft ook al zou de beslissing niet deze week' worden medegedeeld; uitstel van de beslissing veroorzaakt immers niet de min ste schade, omdat deze van terugwerkende kradht zal zijn. Zou echter in enige afdeling van de fa briek het werk wel worden neergelegd, dan hebben wij strandwagens, kruiwagens, schepjes, vormpjes, emmertjes, boot jes, baillen, de bekende Princessewip en tal van andere artikelen. Anegang 46 Goede zang van kinderkoor „De Goede Herder" Het eerste optreden van het kinderkoor „De Goede Herder" is een succes gewor den. Niet zoals gebruikelijk, omdat vele ouders het aardig vonden hun kinderen te horen zingen, maar omdat deze avond in alle opzichten, zeker wat de zang betreft, verantwoord was. Vlot, beschaafd, zuiver (enkele detonaties daargelaten) en natuur lik. Joop Huizinga kan tevreden zijn over zijn zangleerlingen. Tot in details letten zij op zijn aanwijzingen. Speciaal willen we ver melden „Meimorgen" van Cath. van Ren- nes, de „Kikkerschool" van Vladeracken, het „Oogstlied" dat nieuwe frisse aspecten bracht, Diamant's „Op de scbaatsenbaan" met d!e lang niet gemakkelijke maatver deling, en „De Wilgen" van Hazendonck. De aardige vinding van de heer W. Maas, „Ons Alphabet", was een intermezzo dat daverend applaus boekte. Onwillekeurig trokken we een parallel tussen het Kerkkoor en dit kinderkoor, bei de van dezelfde dirigent. De jongeren deden elk woord en elke lettergreep tot zijn recht komen, iets wat bij de „groten" vaak ver te zoeken is. Onafgebroken waren die ogen van de zangertjes op de dirigent gericht, een heel belangrijk iets bij een uitvoering. De heer A. Verschoor, organist van Vel- sens kerk, heeft op waardige wijze de piano-begeleiding verzorgd. Joop Halsema en Adriaan Verschoor ga ven, geheel in de trant van de avond, twee werken voor viool en piano van Schubert en Beethoven. De romance in f sprak meer tot het publiek dan Schuberts werk. Toch zijn de werken van deze grote meesters een studie ten volle waard. We hebben genoten van de sfeer die er.was en bleef en hebben grote waardering voor de sobere, exquise bloemenversiering van het podium. H. K. Ernstig ongeluk op een Poolse drifter Aan boord van de onder Poolse vlag varende drifter GDY 109, die op de Noord zee de trawlvisserij uitoefent, kwam tij dens het vissen een zwaar blok omlaag. Het trof de in de last werkende matroos H,, wonende in Katwijk op het hoofd. Hij Werd ernstig gewond. De Poolse schipper stoomde direct naar IJmuiden terug waai de drifter na 18 uur varens Donderdag- worgen arriveerde. Medische hulp was spoedig aanwezig. Na verbonden te zijn verd de getroffene per ziekenauto naar een ziekenhuis overgebracht. nDe Ridder van de Kousenband" Ondanks het fraaie zomerweer was er gisteravond in Thalia grote belangstelling voor Advendo, dat voor de Buurtvereni- Sjeg „Onderlinge Vriendschap" de klucht »De Ridder van de Kouseband" ten tonele bracht. Het is een klucht, die hier meermalen Werd opgevoerd en die we nooit hebben kunnen bewonderen. De bezoekers hebben er echter hun vreugde aan beleefd en dit Woet eerder op rekening van de opvoe- dan °P die van de inhoud geschreven worden. Er werd vlot gespeeld, er werd t gelachen en dus was de avond een Alle lof voor Advendo, dat over een •ÏÏTeerde S'r06p amateur_artisten 'be~ brengt dit onoverzienbare schade en moei lijkheden met zich mede, omdat een zo danige stillegging binnen korte tijd stopzet ting van zeer grote delen van de fabriek met zich moet slepen en een beslissing van Rijksbemiddelaars geheel onmogelijk wordt gemaakt door het feit van een staking. Wie, hangende deze beslissing, toch tot staking overgaat zo meent de directie vernietigt moedwillig de pogingen, die er gedaan worden om het gerezen conflict tot een bevredigende oplossing te brengen en schaadt niet alleen zichzelf, doch ook zijn mede-arbeiders en de gehele fabriek. IJMUIDER COURANT Poolse trawlers ondervinden moeilijkheden in Engeland Van de op de Noordzee vissende. Poolse trawlers, grotendeels varende met Neder landse vissers, worden de vangsten haring en makreel in de regel naar Gdynia ge bracht; trawlers met andere Noordzeevis gingen in hoofdzaak in Engeland ter markt. Er dreigen moeilijkheden voor laatstge noemde categorie, daar Engeland er thans bezwaren tegen schijnt te maken, dat deze Noordzeevis in een Engelse haven wordt aangevoerd. Wegens deze moeilijkheden varen de in IJmuiden liggende Poolse trawlers voorlopig niet uit. Aanvoer van hout Voor de steigers van de papierfabriek te Velsen kwam Woensdagmiddag het Finse s.s. „Box-e III" aan uit Abö (Finland) met een lading van ruim 500 vadem hout. VOETBAL Na Velsen 2 en Kinheim heeft ons rayon er dus nóg een kampioen bij gekrfegen, n.l. WE. Een tijdlang hebben de Wijk aan Zeeërs met het Haarlemse EHS een vin nige strijd om de leiding gevoerd, waarbij nu eens de een en dan weer de ander on verwachts een steek liet vallen, waardoor elk op zijn beurt na een Zondag van de pressie en de gedachte „nu zijn we ver loren" toch weer hoop kreeg. Tenslotte echter trok WE aan het langste eind, in de eerste plaats, doordat het zelf met 4—1 van IEV won. en daarnaast door het niet verwachte falen van EHS tegen ASR, wat de Haarlemmers een kostbaar punt kostte. Onze hartelijke gelukwensen aan de WE-ers! Behalve de Wijk aan Zeeërs complimen teren we ook de Kennemers. Door hun overwinning in de laatste wedstrijd tegen RCH kwamen zij met één puntje boven de Alkmaarse Boys. De Wijkers hebben een seizoen van grote spanning achter de rug. Van de aanvang af was het vrijwel te zien, dat ze ernstig in aanmerking voor de onderste plaats zouden komen, zodat elke wedstrijd onder hoge druk gespeeld werd. Thans echter kan al, wat voor rood zwart voelt, weer rustig adem halen! En nu gaan we Zondag a.s. nog wat restjes opruimen. Stormvogels trekt naar DHC en kan het daar in Delft wel tot een gelijk spel brengen. Voorts hebben we overigens zo'n idee, dat het de Vogels meer interesseert, hoe de uitslag van Vole- wijckersBlauw Wit zal zijn. Zouden de Stadion-mensen toch winnen, dan zou in de ontmoeting StormvogelsBlauw Wit beslist worden-, of laatstgenoemde club al of niet tegen Volewijckers nog een beslis singswedstrijd om de bovenste plaats mag spelen. Velsen ontvangt op eigen terrein DWV. Als de Velsenaren zich maar even aan de idee van te spelen om des keizers baard weten te onttrekken, dan houden zij de puntjes thuis. Stormvogels 2 trekt naar Blauw Wit 3. De reserves der Vogels zijn nog lang niet in veiligheid en de resultaten der laatste weken wijzen er op, dat zij een soort de pressie door maken. Het is te hopen, dat zij deze Zondag a.s. te boven zijn en dat zij nu eindelijk weer eens hun sterk ste ploeg in het veld kunnen brengen, want anders zien we de toekomst donker in. Kennemers 2 gaat op bezoek bij ZFC 4. Schaaktournooi Midden-Kennemerland De voortgezette wedstrijden om het kampioen schap schaken van Midden-Kennemerland had den de volgende resultaten: Hoofdklasse A: F. van Tuinen—P. Bakker 1—0, B: J. A. Stals—P. Hart 1—0. le klasse A: K. Stolp—P. Hoope Yj—YiA. Peekei—Th. Spijker 14—Yj. B: R. Augerman— C. v. d. Kommer 14—14. 2e klasse A: N. Molenaar—J. Sehmitz 0—1. 3e klasse A: W. VerzijltoergM, v. Leeuwen 011; A. Planting—L. Siebers 0—1; H. Luster—A. Al- bers 0—1. B: P. Blee'ker—J. Vlaming 0—1. Er waren vele afgebroken en enkele uitgestel de partijen. Programma Promotie-wedstrijden In hötel „Kinheim" te Alkmaar is behoudens goedkeuring van. de K.N.V.B. tussen de besturen van de. promotie-degradatieclubs der 2e en 3e klasse het volgende programma samengesteld: Zondag 1 Juni. KinheimAlkmaarse Boys, des avonds 7 uur (in verband met de atihletiekwed- strijden te Velsen) en HelderIW, Zondag 8 Juni: Alkm. Boys—Helder en IVV—Kinheim. Zondag 15 Juni: rvv—Alkm. Boys en Helder— Kinheim. MARKTBERICHT VAN DONDERDAG Aangevoerd werden 1500 kisten kabeljauw en gul, 100 kisten koolvis, 400 kisten schelvis, 300 kisten schol, 60 kisten tong en tarhot, 250 kisten haring, 75 kisten makreel, 200 kisten diversen, totaal 2885 kisten. Prijzen: bot f23—f20, zetschol f34—f33, kleine schol II f 15—f 11, kabeljauw I f 18—f17, kabel jauw II f 10—£6,20, makreel f19—£14, poontjes 19,50—f3,40, tarbot II f52, alles per 50 kg.; tar bot I f 1,54f 1,32, grote tong fl,80—fl,54, mid deltong f 1,80—f 1,54, kleinmiddel tong fl,54, kleine tong III f 0,54, alles per kg. Besommingen: trawlers f 22.754. Zweedse kotters: GG 886 f 7480, GG 159 f4590. Kustvissers: UK 22 f 1030, UK 85 f450, UK 1)14 f 960, UK 35 f 1500, UK 142 f 590, UK 86 f 660, UK 169 f 710, UK 161 f 163, UK 91 f 600, IJM 343 f 540, IJM 202 f 220, IJM 264 f116, IJM 231 f160, IJM 207 f206, IJM 239 f170, BR 20 f175, BR 14 f115, EH 4 f465, VD 60 f 666, IJM 241 f750, IJM 270 f 280, BR 58 f 280, B'R 28 f 306, ZA 21 f 480. Daar zit ons inziens wel een gelijk spel in voor de Wij kers. Kennemers 3 krijgt het lang niet malse Spartaan 4 op bezoek. Een gelijk spel zou den we voor de Beverwijkers geen slecht resultaat vinden. DHCStormvogels. De Stormvogels komen als volgt uit: Kraak; Snoeks, v. d. Oever; Hoogendijk, Schoorl, Glas; Opbergen, de Boer, Aland, Goedhart, Venus. Engelse gasten hebben afscheid genomen Aan alles komt een eind en vaak veel te vroeg. Zo dachten de Engelse gasten uit Edmonton er over toen Donderdagavond de trein van 19.01 u. het station Velsen- IJmuiden-Oost binnenreed. Deze gedachte kwam niet van een kant, de Nederlandse gastvrouwen en -heren die hen uitgeleide deden mompelden ook: veel te kort ge weest. Drie dagen ocrn IJmuiden., Amsterdam en omstreken te zien en vriendschap te slui ten is inderdaad niet lang. Men holt van hier naar ginds en krijgt slechts een algemene indruk. Uit de ge sprekken hebben we kunnen opmaken dat die indruk goed was en dat is heel belang rijk. Na vismarkt, havens, sluis werken en hoogovens bezocht te hebben, werden de gasten ten huize van burgemeester Kwint op een geanimeerde tea-party ontvangen. Het ongedwongen vaarwel had op het sta tion plaats, waar Mrs. Young en burge meester Kwint te midden van een grote menigte elkander door het coupéraam de hand reikten; een algemeen afscheidslied werd aangeheven en Mr. Preye liet ten groet zijn onafscheidelijke ratel, waarmee hij bij de voetbalwedstrijd zijn jonge land genoten aanmoedigde, horen. Het fluitsignaal van de chef bracht alle ontboezemingen tot een einde, de bestuur der schakelde in en dit was het einde van de trip van een vijf en dertigtal Engelsen aan Velsen. Jongetje onder een groenten- wagen In de Pres. Krugerstraat werd een 5- jarig jongetje door een met een paard bespannen groentewagen overreden. Het rechterachterwiel van de wagen reed over de benen van het ventje dat een gekneusd rechteronderbeen en flinke ontvellingen aan het linkerbeen opliep. De bestuurder van de wagen treft geen schuld. DE WILLEM BARENDSZ BRACHT: Volgende reis geen vliegtuigen meer „Wij hebben beel veel geleerd en een schat van ervaringen opgedaan en ik kan u verzekeren, dat wij daarmede bij de voorbereiding voor het komen de seizoen ons voordeel zullen weten te doen en ik wil hier nog aan toevoe gen, dat dan meer Nederlanders dan tot dusverre een plaats bij onze on derneming zullen kunnen vinden". Aldus de heer A. Waraderink Vinke, directeur der Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart tijdens een persconfe rentie, die ten kantore der maatschappij in Amsterdam gehouden werd. Op een vraag naar de financiële uitkom sten der eerste expeditie antwoordde de directeur, dat de directie niet pessimistisch is. De vraag of dit eerste jaar een over schot met mogelijkheid tot dividenduitke ring laat, kon de heef Vinke niet beant woorden; evenmin kon hij mededelen wel ke prijs de regering voor de traan betaalt. „Hebt geduld tot het jaarverslag wereld kundig wordt gemaakt, het werkjaar ein digt op 30 Juni". Het resultaat van deze expeditie is ten slotte geweest dat bijna 18-000 ton devie zen vrije traan werden thuis gebracht. De moderne walvisvaart is een wissel vallig bedrijf aldus de heer Vinke. Tijdens de vangst spelen omstandigheden een rol, welke wij niet in de hand hebben: de weersomstandigheden. Sneeuwstormen en mist bijvoorbeeld belemmeren de vangst in ernstige mate, kunnen deze zelfs ver hinderen. Men kan dus nooit op een van tevoren uitgestippeld schema varen, dat een vangst van een bepaald aantal wal- yissen per dag voorschrijft, om een daarin vooraf vastgestelde productie wiskundig zeker te maken. De directeur wees er voorts nog op, dat de walvis pas in de loop van het vangstseizoen vet wordt, (evenals de haring) zodat de opbrengst per walvis eenheid op het einde van het seizoen aan merkelijk verschilt van die in het begin. De eerste blauwe walviseenheden lever den gemiddeld 59 barrels aan traan, het gemiddelde over het gehele seizoen was bijna 133 barrels per eenheid- Een slecht begin is dus helemaal niet inhaerent aan een slecht eindresultaat, evenmin als een grote vangst in het be gin een groot eindresultaat waarborgt. Publicatie van cijfers in de loop van een seizoen geeft derhalve geen enkel hou vast en verleidt ondeskundige buitenstaan ders tot speculaties, welke de directie niet in de hand heeft willen werken. Factoren die een remmende rol speelden Vooral in het begin hebben nog andere factoren een rol gespeeld, waardoor de vraagt vanaf heden t/m Woensdag 4 Juni Uw aandacht voor de prachtige Engelsche film (A son is born) met Ron Randell en Muriel Steinbeck Toeg. 14 jaar. Filmtrust (Adv.) De Duitse arts Hermann Goertz, die in 1941 per valscherm in Ierland daalde en sinds dien in dit land gastvrijheid genoot, heeft zelfmoord gepleegd enkele dagen voordat hij naar Duitsland zou worden overgebrach t in gevolge een uitwijzingsbevel der Ierse regering. Bij zijn begrafenis waren zowel hakenkruisvlaggen als Duitse uniformen te zien. productie in de eerste weken beneden de verwachting is gebleven. In de eerste plaats waren bij lange na niet alle opva renden vakkundigen in de walvisvaart. In de tweede plaats was de expeditie niet al leen te laat op de vangstgronden aange komen (10 dagen later dan de officiële opening van het seizoen), doch bovendien heeft men door een te laat vertrek uit Amsterdam de kans gemist, gedurende twee a drie weken vóórdien op potvissen (het moeilijkst te vangen en te verwerken dier, waarvan de visserij echter niet ge reglementeerd is) te jagen en daarmee ervaringen op te kunnen doen. In de derde plaats had de fabriek nog niet gedraaid, zelfs niet op proef. Ook de jagers waren niet alle op tijd bij de Willem Barendsz; enkele daarvan konden pas een maand la ter aan de vangst deelnemen. Al deze factoren kunnen bij het volgen de seizoen buiten beschouwing worden ge laten, meende de heer Vinke. Aan boord klopte ook niet alles. Ruiterlijk wilde de heer Vinke erken nen, dat organisatorisch aan boord van de schepen ook niet alles heeft geklopt. Men is niet in alle opzichten gelukkig geweest met de keuze van de buitenlandse mede werkers, welke keuze aanmerkelijk werd beknot door de Noorse wet, inhoudende het verbod voor de Noren tot deelneming aan de buitenlandse walvisvaart- Dat heeft nog wel eens tot wrijvingen met de Ne derlandse opvarenden aanleiding gegeven, wie het belang van onze Nederlandse wal visvaart als nationale zaak veel meer ter harte gaat dan deze buitenlanders; te meer daar de Nederlanders aan deze buitenlan ders ondergeschikt waren en te weinig in vloed op de gang van zaken hebben kun nen uitoefenen de goede buitenlanders niet te na gesproken. Ge®n vliegtuigen meer. De vliegdienst heeft bewezen voor de walvisvaart van geen belang te zijn. Deze dienst wordt dan ook opgeheven. Di de practijk is het gebruik van vlieg tuigen voor een stimulering van de vangst overbodig gebleken, daar reeds zonder het gebruik daarvan meermalen tot beperking van de vangst moest worden besloten. Bo vendien kan deze dienst alleen function- neren bij ideale weersomstandigheden en kalme zee, zonder ijs, hetgeen slechts op weinige dagen het geval is. De vrijkomende ruimte zal worden be stemd tot vergroting van het aantal hut ten, wat de mogelijkheid schept, het aan tal bij de productie van traan, vlees, lever en andere organen betrokken werkers uit te breiden. Voorts worden plannen uitge werkt voor het plaatsen van één of twee proefinstallaties aan boord van de Willem Barendsz voor de bereiding van vleesmeel, een waardevol eiwithoudend veevoeder. Walvisvlees in blik. Binnenkort zullen we walvisvlees in blik kunnen eten. De directie heeft name lijk aan een groot winkelbedrijf een hoe veelheid walvisvlees verkocht, dat inge blikt zal worden. Het zal echter slechts in beperkte mate verkrijgbaar zijn, daar het een proefneming is. Over de bekende belastingkwestie (de fiscus eiste zelfs tot 1/3 van de verdiensten, der opvarenden) werd nog medegedeeld, dat de mogelijkheid bestaat, dat deze tot tevredenheid der betrokkenen wordt ge regeld. Zwemmen Nationale clubkampioenschappen Op Zondag 29 Juni worden in Stoop's Overveen de Nationale Clutokampioenschappen zwemmen gehouden. Op deze wedstrijden zullen behalve de win naars van het vorig jaar, „De Robtoen" in de damesafdeling en „Haarlem" bij de heren, enigingen uit het gehele land, met een keur van prominente zwemmers aan de start ver schijnen. De organisatie berust bij „Zwemclub Haarlem" Wandelsport De Avondvierdaagse in Noord-Holland In ons nummer van 27 Mei j.l, deelden wij mede, dat de Avondvierdaagse in Hlllegom ge organiseerd werd door de R.K. S.V. Concordia Dit is niet juist. De organisatie is geheel In han den van de Noordhollandse Wandelsportbond, onderafdeling van de Nederlandse Wandel sportbond, zijnde de enige wandelorganisatie, die door het N.O.C. is erkend. De Avondvierdaagse wordt in verschillende plaatsen van Noordholland gehouden, te weten Amsterdam, Haarlem, Beverwijk, Hlllegom enzovoorts. De afstand is 3 x 15 en 1 x 20 km. Inlichtingen voor geheel Noordholland Per- nambucolaan 41, Overveen, tel. 23560. Agenda voor Velsen en IJmuiden VRIJDAG 30 MEI. Thalia: 7 en 9.15 uur, Vader Serge. Rex: 8 uur, Een zoon werd ons geboren. De Pont: 8 uur, Loden koningen. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg 6) „Huisgenote, Mariana?" klonk zijn stem verbaasd. „Waarom heb je de jongedame tot nu toe achtergehouden?" „Omdat het haar uitdrukkelijke wens was zo weinig mogelijk 'aan het gezel schapsleven deel te nemen, Gösta," ant woordde Mariana zachtjes. „Ik heb moe ten praten als Brugman om haar tenmin ste vandaag nog mee te' brengen, niet Sylvia?" Ik knikte verlegen. Dus dit was de man, die ik jarenlang in Mariana's huis had horen komen en gaan, zonder dat ik hem ooit had gezien. Ik was „met huiselijk ver keer" bij Mariana, zolang ze geen gasten had. Als zij er niet was, mocht ik ook in haar kamers vertoeven, haar vleugel, haar radio en haar telefoon gebruiken. Ik ging met haar honden wandelen en leende haar boeken. Maar verder leefde ik als een klui zenaar, afgezien van de enkele uren per dag, die ik als helpster in een tehuis voor Noorse vluchtelingen doorbracht. Een piano, die ik door Mariana's bemiddeling goedkoop had kunnen huren, gaf mij de gelegenheid de hele middag te wijden aan mijn muziekstemming. Omdat mijn kamer aan de tuin lag, had ik de bezoekers van Mariana nooit gezien. Alleen het knarsen van de remmen als de auto's stilhielden voor het huis en een onduidelijk geroeze moes van stemmen drong soms tot mij door. Over Gösta Holms deden, naar Maria na's kamenier me verteld had, de meest wilde geruchten de ronde. Men noemde hem een speler en een avonturier; nu eens beweerde men, dat hij fabelachtig rijk was, dan weer, dat hij tot over zijn oren in de schalden stak. Hij was verslaafd aan auto's en honden, hield er van met artis- ten om te gaan an gooide voor mooie vrouwen het geld letterlijk met volle handen weg. Hij woonde in een feodaal slot ergens buiten Stockholm, dat hem door een oude beschermvrouwe was nage laten. Sommigen zeiden echter, dat het van boven tot onder met hypotheken belast was. Wat daarvan ook waar mocht zijn, men zag Gösta Holms zijn zorgen niet aan, als hij er tenminste al had. Niemand wist feest te vieren als hij, niemand wist bij het spelen zo charmant te verliezen, En niemand was een zo stilzwijgend vertrou weling van vrouwen met huwelijksmoei lijkheden. Nooit had ik geweten, dat er mannen als Gösta Holms konden bestaan. Zijn ge zicht mee het hoge voorhoofd, de rechte neus en de energieke kin, was als een stenen masker. Maar toen zag ilc zijn ogen. Het waren zonderlinge, diepliggende ogen, die voortdurend wisselden, zowel van kleur als van uitdrukking. Zoëven nog, toen hij met Mariana sprak, waren ze onderzoe kend en doorzichtig als glas. Nu echter, nu hij zich naar mij toewendde, werden ze blauw. het waren de blauwste ogen, die ik ooit gezien had, en ik had plotseling het waanzinnig gevoel een heel andere man voor mij te hebben, een man, die zelfs niet op Gösta Holms leek, ja, die hij, als hij hem gekend had, als zijn ver- bitterdste vijand zou hebben bestreden. „Ik heb 't genoegen u aan tafel te mogen leiden", ze hij met een elegante buiging. Verward legde ik mijn vingertoppen op zijn aim. Mariana scheen verrast te zijn. Dan lachte ze en liet zich begeleiden door een corpulente, asthmatisch blazende oude heei', die zich voortdurend met een enorme zijden doek het zweet van zijn kale sche del wiste. Aan tafel zat dit ongelijke paar tegenover ons. „Die heer naast Mariana is de directeur van het Semiramis-fcheater", vertelde Gösta Holms me. En vervolgens maakte hij me fluisterend bekend met de andere gasten, wier naam en belangrijk heid mij in de verwarring van alle ken nismakingen natuurlijk grotendeels ont gaan waren. Ik keek hem dankbaar aan en ontmoette weer een blik, die mij, de hemel weet waarom, hevig in verwarring bracht. Om mijn verlegenheid meester te worden, wist ik niets beters te doen, dan maar door te eten. Niettegenstaande oorlog en distributie was de tafel overladen met de meest uit gezochte voorgerechten en vissoorten. Een heel legertje kellners met borden en scha len maakte de ronde. Ik stuurde er geen één weg, en ik werkte als een paard om mij door dit overweldigende menu heen te eten. „En smaakt het nog al?" kraakte plotseling het asthmatische creatuur naast Mariana. Blozend bevestigde ik, en ineens kreeg ilc het gevoel door mijn naaste bu ren uitgelachen te worden. Ik begon wat meer aandacht aan mijn omgeving te schenken, en ilc zag, hoe nog halfvolle bor den werden weggebracht; daar lag nog een halve moot zalm, en daar nog een hele kreeftenschaar. Vele gasten roerden schertsend of verveeld in hun borden. .(Wordt vervolgd) „De Gieteling" herdenkt haar 25-jarig bestaan met een revue De Vereniging van employés der Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken N.V. „De Gieteling" heeft haar vijf-en-twintigjarig bestaan op luisterrijke wijze gevierd met de opvoering van de revue „Een zilveren band" in het K.S.A,-gebouw te Beverwijk, De revue, in opdracht van de jubileren de vereniging geschreven door de beer G. Bonnema te Beverwijk, is een waar succes geworden, niet alleen door inhoud en be schaafde uitvoering, maar vooral ook dooi de rijke variaties van costuums, décors en lichteffecten. Speciaal de zeer fraaie mid deleeuwse kledij bewees dat kosten noch moeiten waren gespaard om althans op deze wijze het zilveren feest grote luister bij te zetten. Het welslagen van deze revue is te danken aan de toneelclub „Tavido", die onder regie van de heer A. Holtslag ie IJmuiden veel studie en voorbereiding heeft gehad. Verder dienen te worden ge noemd de keurige dansen en mooie ballet ten ingestudeerd door mej. P. Surink, die ook zelf een groot aandeel daarin had en de muzikale illustratie van de band van de heer A. Verschoor, die de revue tot een sluitend geheel maakte. In deze revue werd in geestige tafrelen de geschiedenis herhaald en de toekomst voorgesteld. Voor de aanvang van het feestprogramma opende de heer J. P. Vos, voorzitter, te midden van zijn voltallig bestuur met een welkomstgroet. De heer Frudiger, geduren de 25 jaar bestuurslid, nam onder instem mend applaus gelukwensen in ontvangst. De voorzitter bracht hulde aan de oprich ters, wie het een voldoening moest zijn, dat uit de destijds kleine club de huidige grote vereniging is gegroeid. Spr. dankte de or ganisatoren, de heer Holtslag en mej. Su rink, voor hetgeen zij hebben bijgedragen tot de weerspiegeling van „De Gieteling"- historie. Wegens zijn vertrek van het Hoog- ovenbedrijf riohtte de voorzitter, die deze avond zijn functie neerlegde, woorden van dank tot de oude collega's voor het geno ten vertrouwen. Door verhindering van de heer ir. A. H. Ingen Housz, die echter later wel aanwezig was en mede namens prof. Ten Doesschate sprak de heer Bentz v. d. Berg namens de directie gelukwensen uit, waarbij hij „De Gieteling" een gemeenschap in de grote Hogovengemeensehap noemde. Tenslotte roemde spreker de goede verstandhouding niesde directie en veraooht hij „De Giete ling" op de ingeslagen weg voort te gaan. Mede namens de P.E.N.-employés, die van de levensvreugde door „De Gieteling" geschonken, mede profiteren, bracht de heer ir. Ludwig gelukwensen van zijn di rectie over. De heer Heymans, ere-lid van de jubilerende vereniging, schetste het ont staan van „De Gieteling", waartoe wijlen de heer Wenckebach de stoot gaf. De heer Frudiger werd een gedicht aan geboden. De voorzitter van „Hoogoven Staten", de heer Demmers, veiheugde zich over de goe de verstandhouding tussen beide vereni gingen. Ook hij complimenteerde onder aanbieding van bloemen, zoals de vorige sprekers. Tenslotte sprak de heer G. S. K. Blaauw, secretaris van de Hoogoven-directie, die zich speciaal richtte tot de scheidende heer Vos en hem dankte voor de prettige samen werking gedurende vele jaren. Namens bestuur en leden stelde de heer Mijs voor d« heer Vos als oud-voorzitter te benoemen tot ere-lid, hetgeen met applaus werd bekrachtigd. SCHEEPVAART HOLLAND AFRIKA LIJN. Stad Maastricht 28 Mei te Port Elisabeth, Klipfonteln, 29 Mei le Kaapstad. K. N. S. M. Arnhem, 28 Mei te Amsterdam. Dundes, 29 Mei te Amsterdam. Marita, 29 Mei te Amsterdam. Omen, 28 Mei van Amsterdam n. Antwerpen. Euterpe, 28 Mei van Amsterdam n. Havre. Iris, 28 Mei te Kopenhagen. Jtino, 28 Mei van Antwerpen naar Madeira. Delft, 27 Mei te Curaago, Orpheus, 28 Mei te Barcelona. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Java. 27 Mei te Suez. Roepat, 25 Mei te Batavia. Lombok, 25 Mei van Frisco naar Madras. Celebes, 25 Mei v. IJmuiden naar Amerika. Tarakan, 28 Mei van IJmuiden naar Indlë. Rotti, 29 Mei van Hoek van Holland naar Londen. WEST AFRIKA LIJN. Maaskerk, 29 Mei te Antwerpen. Congostroom, 29 Mei te San Thomas. K. H. L. Britsum .thuisreis, 27 Mei van Mon tevideo. Delfland, thuisreis, 27 Mei van Sao Francisco do Sul naar Montevideo. SLEEPBEDRIJF. Slbt. „Schelde" arriveerde 28 Mei van Gdynia te Rotterdam. Slbt. „Zwarte Zee" arriveerde 29 Mei van Harwich te R'dam. KLEINE VAART. Angeja, 27 Mei van Par te Preston. Frisia, pass. 27 Mei Ouessant. Heems kerk, 29 Mei van Rotterdam te Antwerpen. Kuwi, 26 Mei van Rotterdam te Dundee. Nieuwwaal, 28 Mei van Kopenhagen te Leningrad. Strijd, Goole—Penzance, pass. 28 Mei Lizard. Thrlanthe. 28 Mei van Boness naar Grangemouth. Urmajo, 28 Mei van Londen te Antwerpen, Haskerland, 28 Mei van de Theems naar Harlingen. Ida, 28 Mei van Malmö te Kopenhagen, Mulan, 28 Mei van Maryport naar Grangemouth. Orion, 29 Mei van Bridport te Grangemouth. Rose Marie, 29 Mei van Antwerpen te Hogenas. Zeeland (SSM), 27 Mei van Dantzig naar Rotterdam. Express, 28 Mei van Kingslynn naar Rotterdam. Veenen- burgh, 28 Mei van Middlesbro naar Rotterdam. Waleruburgh, Casablanca—Rotterdam, 28 Mei te Duinkerken. GROTE VAART, Aalsum, LondenPerzische Golf, 28 Mei Van Genua. Agatha, 29 Mel van Miri te Plad'joe verwacht. Alpherat, verm 29 Mei van Vancouver naar Rotterdam, alwaar 25 Juni. Alwakl, Vancouver—Rotterdam, 27 Mei te Cowicbanbay. Aruba, 26 Mei van Corral te.Anto- fagasta, Backhuysen, 28 Mei van Atoadan te Shanghai, Hermes, 27 Mei van Amsterdam te Trinidad. Ittersum, Rotterdam—Savona, pass, 27 Mei Gibraltar. Jobshaven, 29 Mei van Amster dam te Rotterdam. Kota Baroe, Rotterdam— Batavia, pass, 28 Mei om 8 uur Gibraltar. Kota Inten, 28 Mei 17.15 uur van Rotterdam naar Ba tavia. Lely, 29 Mei van Rotterdam naar Antwer pen. Modjokerto, Batavia—Rotterdam, 28 Mei 18 uur van Port Said. Nijkerk, 27 Mei van Beira te Durban. Ovula. Abadan—Rangoon, 28 Mei op 18' 27" N en 57' 05" O. Papendrecht, 26 Mei van Bahrein te Abadan. Prins Alexander, 29 Mei van Antwerpen naar Montreal. Taboelan en 3 an dere, 28 Mei 4' 26" Z. en 97' 10" O. Thorbecke, 27 Mei van Manilla te Cebu. Veendam, New York —Rotterdam, 28 Mei op 49' 38" N en 17' 31" W. Zeeman, Lorenzo Marquez—Loblto, pass, 27 Mei om 19 uur Kaap de Goede Hoop. Zonnewijk, Rotterdam—Calcutta. 27 Mel te Colombo. Alhena, Rotterdam—Buenos Aires, 29 Mei te Montevideo. Andijk, Antwerpen—Havana, pass. 29 Mei Viis- singen. Arkeldijk, 29 Mei van Havana naar Londen. Aruba, 29 Mei van Antofagasta te Mollendo. Averdijk, 28 Mel van New Orleans n. Londen, alwaar 9 Juni verwacht. Bacchus,Ant werpen—Amsterdam, pass. 29 Mei Vlissingen. Boerhave, 27 Mel van Rotterdam te Houston, Delftdljk, Vancouver—Rotterdam, 28 Mei te Los Angeles. Hydra, 28 Mei van Guanta te Porto Sucre. Indrapoera, Rotterdam—Java, 28 Mei te en van Palembang, Java, BataviaAmsterdam, 28 Mei van Port Said. Myrto, Cebu—Amsterdam, 28 Mei van Aden. Maetsuyclcer, JavaAmsterdam 28 Mei van Aden. Madoera, 29 Mei van Rangoon naar Batavia. Ophlr, Amsterdam—Batavia, pass. 28 Mei Gibraltar. Plancius, 28 Mei te Semarang bestemd voor Batavia. Rondo, Batavia—Holland, 28 Mei te Madras. Saroena, 28 Mei van Pladjoe te Miri. Tiberius, 29 Mei ven Punta Cardon naar Curagao, Veendam, wordt 30 Mei I uur van New York te Southampton en 91 Mei n.m, te Rotter dam verwacht.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3