IJmuider Courant Hongaarse premier keert niet uit Zwitserland terug Nieuw Italiaans kabinet definitief samengesteld Nieuwe vliegramp in Amerika kost drie-en vijftig doden Ruslands rol in het voorspel van de oorlog Amerikaanse soldaten brachten het offer van hun leven voor onze vrijheid Pessimisme in Batavia over de Republikeinse reactie op de nota 6le Jaargang No- 18645 Kcnnemerlaan 154, Tel. Redactie en Wfae 6437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Admiris r £)jrecteur-Hoofdredacteur 15054. DwtteriJ Z-a sPaarne 12' Tel- 1271S' 10132' Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENIVEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterclag 31 Mei 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Bezwarende getuigenis van Bela Kovacs zou zijn arrestatie tot gevolg kunnen hebben nremier Ference Nagy, I banken, in te voeren en nieuwe verkiezin- De BoMW^Pnaar ZwitserIand i lid geleden naar dlt e°[ onder liet motto „buitenlandse v?rtJ«WnBeHl«it sün ontslas Inse. J via de Hongaarse gezant te Bern. liJfist er oo dat hb' niet i plan is, ft herland terug te ren. Hii SSJenLle dagen geleden een drto- ni telegram van het bestuur der partij kleine eigenaren ontvangen om zo h Unnnnniio fo lr OmOU ,p ..leiding van de arrestatie door de !"U? van Bela Kovacs, secretaris-gcne- ïer parttt. TM"' worlit medegedeeld raal finonaris tiidens ziin verhoor ,fl- (nnctionnaris tijdens zijn verhoor Süullingen zon hebben gedaan over een üt waarvan Nagy leider zou zun ge- 2 en dat gericht was tegen de Russi- S bezetting. Nagy heeft niet op dit tele- pant gereageerd. ne ontvangst van Nagy's ontslagaanvra- is in Boedapest officieel bevestigd. Het wicht veroorzaakte een paniek in Boeda- t en andere plaatsen van het land. De tanken werden bestormd door mensen, dre hun spaargelden kwamen opvragen. Heden Tn besprekingen gevoerd tot vorming van 3, nieuwe regering, waarvan waarschijn- lijk de minister van Financiën, Oltvany, de Sditó zal nemen. Hij is leider van de lin kervleugel van de partij der kleine eigena ren De leden van deze partij zijn zeer ver ontrust door Nagy's afwezigheid en wen sen zijn terugkomst in verband met de si tuatie De communisten hebben volgens hen van Nagy's afwezigheid gebruik ge maaid om de partij der kleine eigenaren WJrt te maken, nationalisatie van grote is keert terug naar Piccadilly: Het beeld i Eros, middelpunt van het beroemde plein Piccadilly.Circus in Londen, is ge durende de oorlogsjaren van zijn voetstuk gehaald en opgeborgen in een bomvrije ruimte, Thans wordt het beeld gereinigd en gerepareerd, waarna het weer zijn oude lts zal gaan innemen temidden van Londens stadsgewoel. De Italiaanse kabinetsformateur De Gasperi heeft de president De Nicola medegedeeld, dat hij in zijn opdracht ge slaagd is. Volgens gezaghebbende bronnen zal de ministerlijst, welke morgenofficieel zal worden bekend gemaakt, de volgende na men bevatten: Minister van Binnenlandse Zaken: Scel- ba (Chr. Dem); minister van Financiën: Delia (Chr. Dem.); minister van Verdedi ging: Aldisio (Chr. Dem.); minister van Onderwijs: Gonnela (Chr. Dem.); minis ter van Openbare Werken: Ttupini (Chr. Dem,); minister van Handel en Industrie: Togni (Chr. Dem.); minister van Arbeid: Fanfani (Chr. Dem.); minister van Koop vaardij: Cappa (Chr. Dem.); minister van Post en Telegraafverkeer: Merlin (Chr. Dem,); vice-president en coördinator van Economische Zaken: Eindaudi (Onafh.); minister van Justitie: Grassi (onafh.); mi eter van Buitenlandse Zaken: graaf ölorza (Onafh.); minister van Buitenland se handel: Merzagora 1(Onafh.); minister van Vervoer: Corbellini (Onafh.). Griekse guerilla's openen offensief in Fiorina Grieksche guerillatroepen zijn in het ge- Jz van Fiorina bij de Joegoslavische nuf een aan*val begonnen; volgens de ni J a, ervanoende minister-president <L*veiXan®en(*e minister-president Con- (jpii'w ^f^daris heeft men hier vermoe- eehiii ,j0en met Pogingen om een vrij gebied aldaar te stichten. vpiyf fueriDatroepen, zo deelde Tsaldaris p..c,er me^e> beschikken thans voor het tnioon Vet" cbbdoelgeschut, dat met vlieg- WVan, onbekende nationaliteit naar hen overgebracht is. Conferentie over de vorming van 'eger voor Westelijk halfrond ],^aar "it Rio de Janeiro verneemt fren^e v°orgesteid van alle le- v,slf d d®1* landen van het Westelijk te hoe bedoeling de mogelijkheid De dJufen van een continentaal leger, het 7oStreff!nde berichten zeggen, dat command11611 ieger onefcer eenhoofdig liik poef z,ou bomen en gemeenschappe- der zou worden door de stafchefs w telnemcnde landen. gen te eisen voor het vertrek van het Rus sische leger uit Hongarije. Toen Nagy's secretaris, aldus berichten uit Boedapest, Woensdag jl. gearresteerd werd in het werkvertrek van de premier, werd dit vertrek geheel doorzocht. Algemeen is men van mening, dat Nagy zich bij zijn te rugkomst aan arrestatie bloot stelt. Prins Bernhard in Haarlem gefilmd Vrijdagmiddag omstreeks zes uur arri veerde Prins Bernhard in Haarlem, om een kort bezoek te brengen aan de studio van N.V. „Multifilm" in het Kenaupark. Het doel van dit bezoek was het' maken van enige opnamen voor een propagandafilmpje voor het Prins Bernhardfonds, dat binnen kort in roulatie komt. Oak enige bestuurs leden van het fonds werden op de gevoelige strook vereeuwigd. Het' bezoek nam een uur in beslag en nadat de Prins, die zelf een verwoed filmer is, enige tijd met een der directeuren, de heer P. Sohuitema, had gesproken, vertrok hij. RICHTINGAANWIJZERS VOOR TRAMS? De K.N.A.C. heeft zich tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat de trams van ribh tingaan wijzers worden voor zien, zoals in België reeds sedert 1938 het geval is. DROEVIG RECORD GEBROKEN: Skymaster valt te pletter in de bossen van Maryland De Amerikaanse luchtvaart is opnieuw op tragische wijze getroffen: Opnieuw is een Sky master neergestort en in brand ge vlogen, waarbij drie en vijftig personen om het leven kwamen. Het toestel, be horende aan de Eastern Airlines, was ver trokken van Newark in New Jersey naar Miami in Florida. Ter hoogte van Havre de Grace in Maryland is de machine in de lucht door een explosie in brand gevlo gen, waarna zij neerstortte in het dicht- beboste gebied. Een felle brand zette het bos in de omgeving van het wrak in vuur en vlam, zodat ijlings uitgezonden hulp diensten de plaats des onheils niet konden bereiken. Alle passagiers en bemannings leden werden waarschijnlijk bij het neer komen op slag gedood, aangezien het toe stel door een ontploffing totaal uiteen werd geslagen. Het droevige record van de vorige dag, toen een Skymaster neerstortte bij New York en 39 mensen werden gedood, is fchams gebroken door deze nieuwe ramp, die de grootste is uit Amerika's burger luchtvaarthistorie. De United Airlines zegt in een heden uitgegeven verklaring, dat het ongeluk met de Skyrpaster bij het vliegveld La Guardia te New York waarschijnlijk te wijten is aan een plotselinge rukwind. Zwarte onweerswolken hingen ten tijde van de ramp -boven New York, er viel regen en er waren sterke rukwinden. IJslandse Skymaster gevonden Thans wordt bevestigd, dat bij het onge luk met een Dakota op IJsland 21 passa giers en een bemanning van vier man om het leven zijn gekomen. Het vermiste toe stel is door een vliegboot aan de Noordkust' van IJsland gevonden. Het is tegen een heuvel gevlogen en verbrand. Drie vliegtuigongelukken in Argentinië Vier personen zijn gedood en een ern stig gewond bij drie vliegtuigongelukken in Argentinië. Een piToot en een vrouwe lijke passagier werden gedood en een tweede vrouwelijke passagier ernstig ge wond door het neerstorten van een vlieg tuig, dat een demonstratievlucht gaf in de provincie Cordoba. Twee leden van de bemanning van een militair vliegtuig wer den gedood toen het vliegtuig in een park in Mendoza neerstortte. Veertig doden bij Tokio Volgens een rapport van het Ameri kaanse leger zijn bij de vliegramp nabij Tokio veertig personen om het leven ge komen. De lijken waren onherkenbaar ver minkt. Daladier spreekt voor enquête-commissie over „buitensporige Russische eisen" De vroegere Franse premier Edouard Daladier verscheen dezer dagen voor de tweede maal voor de parlementaire en quêtecommissie, die zich bezig houdt met de handelingen van de Franse regering ge durende de periode 19391945. Hij verklaarde o.a. dat Frankrijk, Polen en Engeland zich in 1939 voor „buiten sporige" Russische eisen geplaatst zagen, toen men onderhandelingen begonnen was voor een militair bondgenootschap tegen Duitsland. Ondanks het feit, dat Polen als gevolg van Franse en Engelse druk aan alle Rus sische verlangens voor militaire samen werking tegemoet kwam, ondertekenden de Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotof en de Duitse minster van Buitenlandse Zaken, Joachim von Ribben - trop, op 23 Augustus 1939 het Russisch- Duitse verdrag. Daladier zeide, dat na het aftreden van Ditwinow als Russisch minister van Bui tenlandse Zaken, diens opvolger Molotof geheime besprekingen met von Ribbentrop begon, terwijl hij tegelijkertijd openlijke onderhandelingen opende met Frankrijk en Engeland, aan welke landen Molotof „steeds groeiende eisen" stelde. De Weste lijke geallieerden, aldus Daladier, willig den alle Russische verlangens in „zelfs wanneer zij buitensporig waren". Rusland verlangde als voorwaarde voor zijn militaire samenwerking het recht op voor het Russische leger om de Wilna- corridor en Galicië te bezetten. Dit werd aanvankelijk door Polen geweigerd, omdat Hitier diit als een voorwendsel zou kun nen gebruiken om Polen binnen te vallen. „Op 23 Augustus om 18 uur aanvaard den de Polen elke vorm van militaire sa menwerking", vervolgde Daladier. „Des ondanks werd het verdrag niet getekend, omdat de Russisch-Duitse onderhandelin gen die tot dat ogenblik een geheim ka rakter hadden gedragen, een definitief stadium bereikten. Dezelfde dag onderte kenden Molotof en von Ribbentrop het Russisch-Duitse pact". Daladier onthulde ook bijzonderheden over de onderhandelingen met Duitsland betreffende de eisen van dit land ten op zichte van Polen. De Franse regering was „zeer ver" gegaan in haar pogingen een verzoening tot stand te brengen- „Tol-Ume op derde plaats in economisch wereldbestel" Rapport in de Belgische Kamer De Belgische Kamer-commissies hebben Vliegtuigongeluk bij Medan eist een dode De Regeringsvoorlichtingsdienst meldt, uit Batavia, dat gisteren een Mustang-toe stel van de militaire luchtmacht tijdens een contröievlucht boven Nederlands ge bied nabij de rand van de stad Medan is neergestort. De piloot werd gedood en het toestel is uitgebrand. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Het woord is aan. Mme. Swetchine: Wat is nodig om toegevend te zijn? Veel gezond verstand, en een beetje medelijden in het hart. Fabrikant kreeg niet genoeg deviezen Hij kocht er zwarte bij De bijzondere politierechter te 's-Her- togenbosch heeft vier personen veroor deeld, die zich schuldig hadden gemaakt aan overtreding der deviezenbepalingen. De eerste verdachtewas de Eindhovense commissionnair in effecten, R. M. A„ die Belgische francs bleek te hebben verhan deld, waaraan hij persoonlijk slechts een cent per franc zou hebben verdiend. Hij verklaarde, dat de hoogste transactie een post van f 5.500 betrof. Dit zou geschied zijn om een zakenman, die onvoldoende een rapport van het Kamerlid Scheyen over deviezen had gekregen met spoed aan con de Nederlands-Belgische tolunie behan-1 tanten te helpen, teneinde de grondstof- deld. Daarin wordt gezegd, dat de unie van fen, welke hij nodig had om zijn textiel- Vele bakkers willen meer verdienen De werkvoorraad meel is benauwend klein Dezer dagen hebben de samenwerkende werkgeversorganisaties in het bakkersbe drijf met de bedrijfsunie een bespreking gehad over verschillende moeilijkheden, waarmee de Nederlandse hakkers thans te kampen hebben. Een van de problemen is de loonkwestie. De partijen waren het ter vergadering eens over de onbevredigende gang van zaken ten aanzien van het lang uitblijven der collectieve arbeidsovereenkomst en als uitvloeisel van deze vertraging werd zijdelings gewezen op de verminderde ar beidsprestaties in diverse bedrijven. De zaak zal aan de minister worden voorge legd. In Amsterdam heeft zich deze aangele genheid gemanifesteerd in een dreigende toestand. De EVC stelde op een vergade ring de eis, dat voor 4 Juni antwoord moet komen op het verzoek om 15"% loonsver hoging en 5vacantietoeslag. Mocht het college van Rijksbemiddelaars afwijzend beschikken dan zullen de bakkers-werk nemers, die in de hoofdstad 'bij de EVC zijn aangesloten, op 6 Juni het werk neer leggen. Meelvoorraad is op. Inmiddels zijn in verschillende plaatsen en ook in Haarlem geheel andere moeilijk heden gerezen, die veroorzaakt worden door het snel verdwijnen van de werk- voorraden meel. Enige maanden geleden beschikten de bakkers nog over een behoorlijke voor raad, maar enerzijds door het nieit volgen der bepaling, die het verkopen van brood zonder bon verbiedt en het verloren gaan van bonnen, anderzijds door de te optimistische verwachtin gen over Nederlands graanpositie zijn de werkvoorraden tot een minimum ingekrompen. Verscheidene bakkers moeten bij hun collega's lenen, zonder te weten, wanneer zij het meel terug kunnen geven. De bak kers dringen aan op de beschikbaarstelling van een werkvoorraad voor een week. Er zijn voorts stemmen opgegaan, om de geldigheidsduur van de broodbonnen tot een week te beperken, opdat de huis vrouwen hun rantsoen, verstandiger bruiken. De eerste emigranten straks naar Canada Dinsdag 17 Juni zal de „Waterman", een Victory-sohip van 10.000 ton naar Montreal varen met 800 a 1000 Nederlandse emigran ten aan boord. Hoofdzakelijk zijn het zelf standige landbouwers en boerenzoons, gro tendeels met vrouwen en kinderen. Wegens de korte tijd van voorbereiding en de tijd rovende verplidhte keuring door een Ca nadees arts, zal het niet mogelijk zijn het gehele schip met emigranten te vullen. De aan boord openblijvende plaatsen zullen in de eerste plaats ter beschikking worden gesteld voor verloofden van Canadezen van wie er nog steeds enige honderden op transportgelegenheid wachten. Herdenkingsplechtigheden op de Amerikaanse begraafplaatsen in Nede^and Op het grootste Amerikaanse soldatenkerkhof in Europa, in Margraten in Zuid-Lim burg en op de begraafplaatsen van de Amerikaanse gevallenen in Son en Molenhoek zijn gisteren op „Memorialday" korte herdenkingsplechtigheden gehouden. De plech tigheid op Margraten werd bijgewoond door H.M. de Koningin. Schoolkinderen had den op alle 17.800 graven Amerikaanse vlaggetjes geplaatst. Zo werd de uitgestrekte dodenakker op het hoge plateau een wijd veld van witte kruisen op het groene gras tapijt met daartussen een zee van kleurige vlaggetjes. Een menigte van ruim twintig duizend Nederlanders had zich rond het ereplantsoen geschaard, om mede het offer te herdenken, dat zo vele Amerikaanse soldaten voor de bevrijding van Nederland hebben gebracht. Aalmoezeniers en veldpredikers van de Gelderland, jhr. Quarles van Ufford en Amerikaanse en Nederlandse legers open-, majoor Price van de Amerikaanse legatie België, Nederland en Luxemburg een -eco nomische eenheid zal scheppen dié een be volking van zeventien millioen zal omvat ten, die de derde plaats op de wereld zal innemen. Het rapport zegt verder dat de interna tionale verhoudingen zowel politiek als economisch voor een tolunie veel gunstiger zijn dan in het verleden. „België zou verheugd zijn wanneer ook Frankrijk en Engeland zouden toetreden", aldus het rapport, dat tenslotte de aandacht vestigt op het feit, dat voorzieningen zul len moeten worden getroffen om de bedrei ging van de Belgisch-Nederlandse land bouw door de Nederlandse tegen te gaan, wanneer de tol-unie in werking treedt. Nieuwe vijandelijkheden in India Een „kleine burgeroorlog", waarbij ge bruik wordt gemaakt van geweren en mor tieren, woedt op 45 kilometer afstand van de Indische hoofdstad New-Delhi. Reeds zijn twintig dorpen in vlammen opgegaan. Gewapende benden van de verschillende rivalerende groepen terroriseren deze pro vinciale streek. Troepen zijn reeds uitge zonden om te trachten een einde te maken aan deze nieuwe uitbarsting van onder linge twisten, aldus United Press. Volgens gezaghebbende bronnen staat India aan de vooravond va>n de besprekin gen tussen Mountbatten en de Indische politieke leiders, die op 2 Juni zullen be ginnen, voor de bedreiging van een om vangrijke guerilla-oorlog tussen Hindoes en Mohammedanen, waaruit de ernstigste gevolgen kunnen voortvloeien. Het Ruhrgebied hongert nog De thans reeds vijf weken heersende hongers nood in het Ruhrgebied is nog niet ten einde. De Britse autoriteiten hehhen officieel mede gedeeld, dat het in de volgende maand te ver strekken dagrantsoeon gemiddeld een waarde zal hebben van ongeveer 976 calorieën, voor zo ver het normale verbruikers betreft. De vlees positie is zo slecht, dat het nog te bezien staat, of aan degenen, die zwaar werk verrichten, zoals mijnwerkers,y hun gewone rantsoen vlees zal kunnen worden verstrekt. Het officiële rantsoen is 1550 calorieën per dag. den de herdenking met gebeden. De Ame rikaanse ambassadeur, dr. Herman B. Ba- ruch, hield een rede, waarin hij de hoop uitsprak, dat de 20.000 gevallenen, die in Nederlandse bodem rusten, niet vergeefs gevallen zijn. „Wij moeten ten eeuwigen dage blijven denken aan hetgeen zij voor ons gedaan hebben en wij zullen ons altijd de les herinneren, welke zij ons door hun leven en hun dood gegeven hebben". De commandant van de 78ste divisie, genera al-majoor Edwin P. Parker, had dr. Baruóh met een korte toespraak ingeleid. „Het is onze heilige plicht", zo zeide hij, „voort te gaan op de weg, die deze man nen ons gewezen hebben en er voor t.e zor gen dat de taak, welke zij begonnen zijn, tot een goed einde wordt gebracht. Dit zal, gezien de zelfzucht der mensen, moeilijk zijn. Maar wij moeten samenwerken en re kening houden met elkander". Tenslotte sprak de Nederlandse minister van Oorlog, luitenant-kolonel A. H. J. L. Fiévez, die herinnerde aan president Roo- sevelts ideaal der vier vrijheden, waardoor de vrijheidslievende volken werden ge ïnspireerd en tot de overwinning gevoerd. Hierna legde de Koningin een fraaie krans bij het ereplantsoen, waarna een Ne derlands infanteriepeloton een eresalvo over de graven loste.. Nadat enige ogen blikken stilte in acht waren genomen en de graven waren gezegend, werd de plech tigheid met het spelen der volksliederen be sloten. Op het Amerikaanse kerkhof Molenhoek te Heumen bij Nijmegen spraken majoor F. M. Caruth en kolonel W. van Wijk. De Commissaris der Koningin in de provincie in Parijs legden hier kransen aan de voet van de vlaggemast. In Son voerden kolonel R. L. Miller en kolonel J. J. A. Sitzen het woord. Ook hier werden namens de Koningin en de Ameri kaanse regering kransen gelegd. Twee Amerikanen, luitenant-kolonel Turper en professor Booth, wier zonen op Margraten begraven liggen, hebben voor de zender P.C.J. een beroep op de Ameri kaanse bloedverwanten gedaan om de i Amerikaanse soldaten op Margraten op! deze rustplaats te laten. Mevrouw Michiels j van Kessenich, hoofd van het adoptatie- comité voor oorlogsgraven, beschreef het werk van het comité en verklaarde, dat de Limburgers de graven te Margraten als een onverbrekelijk deel der provincie beschou wen.. Fabricage van krantenpapier in Velsen hervat Voor de papierfabriek kwam Vrijdag morgen aan het Nederlandse m.s. „Patri cia" van Steinkjer (Noorwegen) met een lading van 330 ton houtstof. Deze aanvoer maakte het mogelijk de fabricage van krantenpapier, welke door gebrek ,aan deze grondstof bijna twee we ken was gestaakt, terzelfder tijd met twee machines te hervatten. De geallieerde bestuursraad voor Duitsland zal vandaag, Zaterdag, de vermindering bespreken van de geallieerde bezettingsstrijdkraehten in Duitsland, nu de coördinatiecommissie van de raad niet in staat is geweest tot overeenstem ming te komen. Tijdens de vergadering van deze commissie gisteren hebben de Amerikanen voorgesteld dat •de bezettingstroepen in de Britse, Russische en Amerikaanse zones teruggebracht zouden worden tot 150.000 man ieder en in de Franse zóne tot 60,000 man. bedrijf in Helmond gaande te houden, België te kopen en te betalen, Verdachte had aan deze transactie ifï totaal f 750. erdiend. De politierechter veroordeelde hem tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van een jaar met drie jaar proeftijd en een boete van f 1000.te vervangen door vier maanden hechtenis met verbeurd verklaring der in beslag genomen gelden. Daarna stond de textielfabrikant H. A. W- van der H. uit Helmond terecht, die betoogde, dat hij zonder de grondstoffen, die alleen in België verkrijgbaar waren, zijn zaak niet draaiend kon houden. Hij had 220.000 francs deviezen aangevraagd, dooh kreeg slechts 7.000 francs toegewe zen. Indien langs de gebruikelijke ambte lijke weg deze kwestie geregeld kon zijn, zou de „koopkans" reeds lang voorbij zijn gegaan en daarom had deze verdachte de commissionnair in effecten ingeschakeld. De politierechter veroordeelde de fabri kant tot een voorwaardelijke straf van drie maanden gevangenis en f 1000.boete, te vervangen door vier maanden hechte nis. .Vervolgens verscheen de kassier van een bank in Eindhoven. A. J. van H. die tus senpersoon was geweest en met een geld- smokkelaar had onderhandeld. Het vonnis luidde acht maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar en f 150.boete of drie maanden vervangende hechtenis. De voornaamste persoon in deze zaak was een vlak over de grens woonachtige Nederlander, aanvankelijk slager, later grossier in koelkasten en toiletartikelen, zekere H. K„ die er'zijn werk van maakte francs uit België naar Nederland te bren gen, Hij was niet ter zitting verschenen. De rechter sloot zich aan bij de eis van het Openbaar Ministerie van acht maan den onvoorwaardelijke gevangenisstraf, tot welke straf verdachte bij verstek werd veroordeeld. Amerikaans leger wil binnendoor Brigade-generaal Kenneth C. Roth, Amerikaans onderminister van Oorlog, heeft voor een subcommissie voor buiten landse betrekkingen van de Senaat ver klaard, dat het leger voorstander is van de voorgestelde, door het binnenland gaande, zeeweg van 3000 km lengte (door de St. Lawrence-ri-vier en de grote meren), daar deze de nationale verdediging ten goede lcomt. Deze weg zou de V.S. „gemak kelijke toegang" tot mogelijke bases op Newfoundland en Groenland verschaffen en de afstand naar Europa overzee 180 km korter maken, waardoor het gevaar van aanvallen van onderzeeboten en andere aanvallers tot een minimum zou worden beperkt. Een overzicht van het Amerikaanse mili taire kerkhof te Margraten, waar gisteren in tegenwoordigheid van H.M. de Koningin 'n herdenkingsplechtigheid werd gehouden. Mohammed Hatta hield een weinighelovende rede United Press meldt uit Batavia: De voor uitzichten op een aanvaarding door de In donesische leiders van de Nederlandse voorwaarden, gesteld in de nota die aan dringt op onmiddellijke maatregelen ter verwezenlijking van Linggadjati, worden hier nogal pessimistisch beoordeeld. De voornaamste aanleiding tot dit pessimisme: is de redevoering, die de Indonesische vice- president Mohammed Hatta te Cheribon heeft gehouden. Hatta beschuldigde de Nederlanders ervan geen blijken van goede wil te hebben gegeven tijdens de jongste onderhandelingen. Hij vermaande de In donesiërs om „kalm te blijven en te ver trouwen op eigen kracht. Nederland wordt met de dag economisch zwakker", zo be toogde Hatta, „terwijl de republiek daaren tegen aan innerlijke kracht wint". Alle hoge Indonesische autoriteiten zijn uit Batavia naar Djokjakarta vertrokken. Sommigen zullen daar deelnemen aan de kabinetsbesprekingen, die moeten beslis sen over de aanvaarding of verwerping van de Nederlandse voorstellen. Geen vermindering van het aantal lesuren Bij het middelbaar en gymnasiaal onderwijs Naar het A.N.P. verneemt heeft de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen afgezien, van zijn aanvankelijk voornemen om het aantal lesuren voor de middelbare scholen, de gymnasia en de lycea terug te brengen tot 30 per week onder andere door inkrimping van het ge schiedenisonderwijs. Wanneer te zijner tijd wellicht de 6- jarige H.B.S, zal worden ingesteld, zal zich opnieuw een gelegenheid voordoen om de overbelasting van dit onderwijs te ver minderen. De nationalistische Indonesische pers noemt de Nederlandse nota „de laatste troef van de Nederlanders in hun pogingen om hun wil op te leggen aan de republiek". Sommige Indonesische kringen zeggen dat de nota „handig en Zorgvuldig is samen gesteld en op den langen duur. alleen gun stig kan zijn voor Nederland". Van Nederlandse zijde te Batavia wor den de beschuldigingen van de hand ge wezen. In die kringen betoogt men dat de nota volkomen overeenkomt met letter en. geest van Linggadjati. Franse oorlogsgewonden demonstreren Het Parijse stadsverkeer werd dezer dagen voor enige tijd lamgelegd toen 300i> oorlogsgewonden in een massa-demonstra tie door de lichtstad strompelden op weg naar het ministerie van Financiën om aan de minister om hogere pensioenen te vra- gen. De stoet werd voorafgegaan door vijftig invalide wagentjes waarachter honderden oorlogsverminkten volgden. Ditmaal liet de politie de demonstran ten ongemoeid. Zij veegde zelfs de straten schoon welke zij moesten volgen en leidde het drukke verkeer (het was op het spits uur) langs zijstraten. Voor het ministerie aangekomen wei gerde de delegatie der oorlogsgewonden te onderhandelen met ondergeschikten van de minister. „Onze zaak moeten wij met de minister van Financiën, Robert Schuman, persoon lijk bespreken", aldus sprak hun leider. Nadat hen was medegedeeld dat de mi nister niet aanwezig was, verspreidden de demonstranten zich. Er kwamen geen in cidenten voor. Een oorlogsgewonde welke voor vijft 1 procent arbeidsgeschikt is, ontvangt 87') franse per maand hetgeen overeenkom*", met 12 procent van het laagste minimum waarvan men momenteel in Frankrijk ka 1 leven. Geheel arbeidsongeschikten ontvan gen 57.000 francs per jaar hetwelk de demonstranten verhoogd wilden zien tct een minimum van 84.000 francs per jaar. (United Press.)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1