Vangstcijfers van schelvis en tong zijn al aan het dalen Nationale atletiekwedstrijden bij Suomi In Brits Columbia ving men een steur van 387 kilogram Visserij-Snufjes AB DE JONG Joh. van Reeuwijk ZATERDAG 31 MEUW_ Nota der regering over de bescherming van de visstand in de Noordzee Haar aanleiding van de door verschil- jTleden van de Tweede Kamer geuite Icn met het oog op de behande- "Tvan het wetsontwerp tot goedkeuring lms Irf oo 5 April 1946 te Londen ge- v„ verdrag nopens het vaststellen var maaswijdte van visnetten en van rol maten op sommige vissoorten mededeling te ontvangen over de tan verdrag nopens het vaststellen van aaswijdte van visnetten en van m<- m maten op sommige vissoorten 23?'"mededeling te ontvangen over - fZ visstand, hebben de ministers van ffiiouw, Visserij en Voedselvoorziening. Buitenlandse Zaken en van Justitie Teen nota medegedeeld, dat de vangsten nog bevredigend zijn, doch dat rStmsievere bevissing na de oorlog wei ?e T. vangstcijlers tot uitdrukking -komt. Öm van schelvis laten zeer •l te wensen over. De strenge winter l ft tot gevoig gehad, dat de tongstand snzienlhke veriiezen geleden heeft, het- SfdSr de vangst dezer vissoort wordt bewezen, In de laatste t.j-d nemen de vang- S van tong echter wederom toe zodat «tot kan worden gesproken van catastro fale verliezen als gevolg van de strenge koude. yjg moet kunnen groeien. De thans voorgestelde maatregel heeft tiiPt de bedoeling de vangst te beperken, S -om de meest gewilde soorten te Jnaren tot het tijdstip, dat zij een vol doende grootte hebben bereikt om voor Se consumptie van belang te zijn en daar door een grotere marktwaarde en voe dingswaarde te vertegenwoordigen. Door intensivering van het fileren van vis kan aan de behoefte aan grondstoffen voor de vismeelindustrie worden tegemoet gekomen. Bovendien moet worden be dacht dat het van puf gefabriceerde vis meel ook als veevoeder waarde voor de menselijke voeding heeft maar de voor keur moet toch worden gegeven aan het ter markt brengen van vis, direct voor menselijke consumptie geschikt. De be hoefte aan voedingsstoffen van de eenden houders kan worden gevonden o.m. uit de aanvoer van niet marktwaardige vis uit het iJselmeer en door zogenaamde droge- rh'garnalen. Daarbij is de eendenstapel van geringere omvang dan vóór de oorlog het geval was. Naar aanleiding van opmerkin gen over de Duitse visserij, zegt de nota, dat'deze onder controle staat van de Ge allieerde Mogendheden. Deze is dus mede onderworpen aan de bepalingen van het te Londen gesloten verdrag. De verwer king va.n vis tot meel aan'boord van de Duitse schepen geschiedde vroeger gedu rende de reizen, dat de verre visserij werd uitgeoefend, dfus buiten het gebied, waar in het bijzonder ondermaatse vis wordt gevangen. Controle op het overboord zetten van ondermaatse vis zal in het algemeen op zee niet mogelijk zijn. Het is echter de bedoeling van de getroffen maatregel, dat door het gebruik van netten van groter maaswijdte de ondermaatse vis voor een aanzienlijk deel gelegenheid krijgt te ont komen. Aan de wal zal controle worden uitgeoefend op de maaswijdte der netten en op de maten vaar de aangevoerde vis. Berscherming- der broedplaatsen. In de nabijheid van de Nederlandse kust komen de broedplaatsen in het bijzon der van platvissoorten voor, zodat de Nederlandse vissers zich in de aanvang zeker enige beperking zullen moeten op leggen. Hiertegenover staat echter, dat, indien de jonge vis de gelegenheid wordt gelaten tot maatse exemplaren op te groeien, daaraan na enige tijd voor deze vissers ook grotere voordelen zijn verbon den. Bovendien moet dan wel worden -be dacht, dat, juist met het oog op het ge memoreerde feit, de Nederlandse vissers zich moeten onthouden van het gebruik van netten met kleinere maaswijdte en van het aanvoeren van ondermaatse vis, omdat door hun vissen op de broedplaat sen de door hen te veroorzaken schade in het bijzonder groot zal zijn. Het uitsluitend vissen op puf verdient zeker afkeuring. Het zal echter wel nim mer vastgesteld kunnen worden, wanneer al dan niet uitsluitend op puf zal worden gevist, zodat het gestelde doel, de onder maatse vis te beschermen, alleen kan wor den bereikt door het stellen van een aan- voerverbod van vis beneden de gestelde maat. iIJMUIDER COURANT „Johan de Witt" met troepèn naar Indië vertrokken Gistermiddag vertrok uit Amsterdam het s.s. Johan de Witt met 1250 man'troe pen voor Indië aan boord. Ongeluk bij de Hoogovens In de blokkenpost van de staalfabriek der Hoogovens viel Donderdagavond een stalen blok uit een kraa-nschaar. Het schampte de voorman P. v. d. Outenaar, die in de nabijheid werkte, langs de rug. Met schaafwonden werd v. d. Outenaar voor onderzoek in het Rode Kruis Zieken huis in Beverwijk opgenomen. EINDEXAMEN HANDELS- AVONDSCHOOL. Voor het eindexamen van de handels avondschool zijn geslaagd de dames. M. Zijp, M. Bus, C. A. M. E. v. d. Kolk,.'G, Porck, A. v. Vliet en M. Webbe en de heer H. Geerlofs. Aan hef strand dreigen verschillende gevaren Baden zonder toezicht is riskant! Het strand is weer in trek; dat hebben de beide Pinksterdagen bewezen, toen dui zenden yan zee en zon hebben genoten. Nog is het strandbezoek beperkt totde Zaterdagen en Zondagen, maar over enige weken, wanneer het met het opruimen der granaten afgelopen is zal het weer moge lijk zijn, onbeperkt van het strandleven te genieten. En aangezien de weg dan ook' wel gereed zal zijn, kan een veel drukker bezoek dan op de Pinksterdagen verwacht worden. Er dreigen echter nog vele gevaren. Hoewel de mogelijkheid bestaat, dat het hogere gedeelte van het strand niet geheel vrij van mijnen is, achten wij het mijnen gevaar niet het grootst. Men folijve echter uit de duinen want dié zijn nog verre van veilig door de verspreid liggende munitie. Er is echter een gevaar van geheel an dere aard, dat vooral de kinderen bedreigt die in de leeftijd zijn gekomen dat zij zon der toezicht van ouders of ouderen het strand mogen opzoeken. Velen van deze leeftijd komen naar het strand zonder toezicht; ze gaan in een bad pak het water in, liefst zo ver mogelijk.' Maar ze kennen de gevaren niet, die er dreigen, nu er nog geen badgelegen heden zijn en dus ook geen badmannen, die op hen letten. Nog op de Eerste Pinksterdag is geble ken, dat een waarschuwend woord van de ouders niet misplaatst zou zijn. Er waren die dag enige meisjes van een jaar of tien aan de. buitenkant van de pier aan het oaden. Spelenderwijs gingen ze te ver in zee, juist op de tijd, dat de vloed op «wam, Op een waarschuwing van iemand, die. gevaar voor de kindereh zag dreigen, êmgen ze terstond terug naar het strand. aar niet altijd is er een goede genius aanwezig. Baden aan het strand is steeds gevaar- vooral bij de pier en des te meer nu t°t dusver ten minste elk toezicht breekt. ?r kan gauw iets gebeuren en aaic™: ouders, waarschuwt uw kinde gaan 26 en naar ^et strand laat Bezoek van Zweedse industrieëlen Z\vppJ^aan<^ag Juni zal een gezelschap aan tt P^ustriëlen een bezoek brengen ttKc u,den en °nder leiding van de in to* k ~?eneraal rnr- J- Bak de sluiswer- o2nSC ,tigen' Voorts zullen het Hoog- firma u en de Papierfabrieken van de Van Gelder bezocht worden. Wanneer wij een blik werpen op het overzicht van de grote nationale atletiek wedstrijden die Suomi Zondag op de Sin tel-baan „Watervliet" aan de Nieuwe Schulpweg organiseert, dan moeten wij constateren, dat het daar niet aan span ning zal ontbreken. Zo zien wij op de 100 meter, als voor naamste tegenstanders G. Scholte (de Ne derlandse kampioen op dit nummer), J. Kleijn (winnaar van de intermilitaire spelen 100 en 200 m te Berlijn), Jo Zwaan, B. Nusse en nog enkele anderen, o.a. Jan van der Heijde van Suomi en Lammers, die vorig jaar zo verrassend naar voren kwam. Op de 400 m invitatie zien wij de Ne derlandse kampioen A. Blok, die in uit stekende conditie is. Hij zal het niet ge makkelijk hebben tegen de AAC-ers Bakels en De Kroon, en de V. en L.-e: Mahieu. Op de 800 m starten: Frits de Ruyter, die Zondag j.l. 1 min. 55.3 sec. liep, Rib- bens, Van Wijngaarden en alle andere pro minente middenafstandlopers van Neder land. De 1500 m zal ongetwijfeld worden ge wonnen door de wereldcrack Slijkhuis. De andere deelnemers zullen hard vechten om de tweede plaat?. Onder hen vinden wij Van Willigen, Hoffmanns en nog anderen. De 5000 meter belooft hoogst interes sant te worden. Hierop starten de beste Nederlandse lange afstandlopers o.m. Jef Lataster. uit Heerlen, die in België zo'n uitstekend figuur sloeg op de 3000 meter. Verder nemen deel J. Weenink,' De Bruin en Overdijk. Mooie nummers zullen ongetwijfeld worden de twee series 400 m horden. Hierop starten alle candidaten voor de Nederlandse landenploeg, o.a. Boesten, de Nederlandse kampioen op dit nummer, Van Trommelen, Van Ede, De Kroon, Van Os de Man en Takken en de Oostelijke crack Schulenbeng. Het is niet uitgesloten, dat er Zondag nog een record wordt gebroken en wel op de Zweedse estafette. Op. dit nummer start A.V. '23 als -favoriet, A AC, V.:-en L.,- Ensehedése Boys en nog 'acht andere ploe-r gen zullen echter hun bést" dóén öm dé" Amsterdammers te verdringen. Bij de dames zien wij: de volledige Ne derlandse estafetteploeg, die Europees kampioen in Oslo werd, met de dames Fanny BlankersKoen, Gerda Koudijs, Netty Timmer en Janny Adema. Tevens start nog A. Noordra ven, die Zondag j.l. in Enschedé 12.5 sec. liep, Oh. Mol e.a. Op de 4 x 100 meter estafette komen acht ploegen aan de start. Het nummer verspringen dames is sterk bezet. Zondag j.l. won mevr. Blankers met 7 cm verschil van Gerda Koudijs. Mej. Koudijs heeft dit jaar reeds 5.53 gespron gen, een afstand, die de wereldrecordhoud ster nog niet heeft gesprongen. Mevr. Blankers neemt tevens deel aan het nummer kogelstoten dames. N. Lutkeveld van A.P.G.S. uit Amster dam, die Nederlands kampioen en record- Thalia vertoont tot en met Dinsdag de grote liefde van Mary Korotkova in Tolstoï's verhaal: Le père Serge. De film speelt in de tijd van Tsaar Nioolaas van Rusland en laat het gedegenereerde leven van de hoogwaardigheidsbekleders zien. De gouverneur van de Krim is op heter daad betrapt bij het verduisteren van gel den en om de ongenade van de tsaar te bezweren, zendt hij zijn jonge dochter Mary naar het hof om voor hem te pleiten. De tsaar, zelf verdorven stelt meer belang in het meisje, dat nu niet meer de vrouw kan worden van prins Stephan. Deze werpt de tsaar zijn officiersdegen toe en gaat in een klooster. Vader Serge is zijn nieuwe naam en hem gewordt de gave om zieken door handoplegging te genezen. Na lange jaren komt men hem vragen om Mary te willen genezen, die steeds ge leefd heeft van haar jeugdherinneringen met prins Stephan. Vader Serge weigert eerst en wanneer hij eindelijk toch gaat wordt de liefde hem te machtig. Hij verliest zijn bovennatuur lijke kracht. Mary sterft in de overtuiging van zijn liefde en ook prins Stephan laat' het leven. Rex vertoont: Ons werd een zoon gebo ren, de geschiedenis van een huwelijk, ge sloten in 1920, dat niet zo bijster gelukkig kan worden genoemd. (Drank, spel en vrou wen zijn de liefhebberijen van Paul Graham en als twee jaar later een zoon is géboren, voedt Paul hem op naar eigen wil en inzicht, zonder enige rekening met de moeder te houden. De moeder gaat weg en trouwt haar werkgever, die een doch ter, Kay, heeft. Paul krijgt een.auto-onge luk en wanneer hij gaat sterven, vraagt hij de moeder om hun zoon een tweede vader te geven. Zoon David is echter geen gemakkelijk heer. Hevige huiselijke scènes komen voor. Tenslotte maakt David kennis met Kay, zij trouwen in het geheim en dit huwelijk blijkt van Davids kant een wraakneming te zijn op het mislukte huwelijk van zijn ouders. Hij komt terecht op Nieuw-Guinea, levert gevechten met Japanners in de rimboe, ziet zijn dwaling in en het eind van de film wordt' toch nog goed, houder speerwerpen is, zullen wij even-, eens in actie zien. Het programma wordt aangevuld met. verschillende B-, C-, meisjes- en jongens- nummers. Het programma begint om twee uur met de hoofdnummers. De voor wedstrijden vangen om één uur aan. Spanning in de onderlinge damcompetitie van D.C.IJ. Suyk en Duke] aan de kop De onderlinge damcompetitie van DCIJ is op enkele partijen na geëindigd. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: J. v. Straten-Dixhoorn afgebr.; B. DukelT. Postma 20; C. -SuykG. Postma 11; H. de BoerSchol 2—0. Eerste klasse: J. SmitL. Koetsier afg.; P. -v. d. VeldeNieuwenhuizen 20; J. NanneL. Koetsier 0—2; P. SwierDub- beld 20; P. SwierJ. Ras 20; C. Kaan -r—Beelen 20. In de hoofdklasse staan Dukel en C. Suyk met ieder nog twee partijen te spe len, tegen H. de Boer en H. Buys gelijk aan de kop. De stand luidt: - 1. C. Suy-k 24 p.; 2. B. Dukel 24 p.; 3. Ligtbart P-; 4. Postma 13 p.; g. H. Buys 12 p.; 6. I-I. de Boer 11 p.; 7. G. Postma "10 p.; Dixhoorn 11 p.; 9. T. Dukel 9 p.; 10. J. v. Straten 9 p.; 11. Schol 1 p. De eerste zes aankomenden spelen om de kampioenstitel. De onderste vijf spelen om één plaats voor de degradatie, waarvoor Schol de ernstigste ca-ndidaat is. In de eerste klasse heeft J. Smit met 25 pnt. de leiding. Hij moet alleen nog spe len tegen Koetsier. Bij remise is Smit kampioen en promoveert naar de hoofd klasse. In de tweede klasse heeft J. Broek met 42 p. het kampioenschap behaald. Terrasvogels in actie Na een paar weken rust komen de Ter rasvogels Zondag weer eens in actie. Zij spelen dan een vriendschappelijke wed strijd in Baarn tegen de club van die naam. De dochter van de onderkoning Viscount Mountbatten heeft in Voor-Indië kennis ge maakt met de inlandse bevolkingwelke ontdekkingstocht leidde 'tot interessante er varingen. Zo werd haar door een Indische waarzegster de toekomst voorspeldDe jongedame kwam bij die gelegenheid, zoals de foto toont, zeer onder de indruk van de mysterieuze Oosterse sfeer. Dat er in de wateren van British-Co lumbia nog grote steuren worden ge vangen is kort geleden weer gebleken toen er in deze wateren een steur werd gevan gen, die niet minder dan 387 kg woog. Zoals waarschijnlijk wel. bekend is, be hoort de steur tot een familie van grote vissen, welke uit verschillende soorten bestaat. De steuren bewonen zowel het zoete water als de zeeën van de zogenaamde ge matigde luchtstreek van het Noordelijk halfrond, zoals de Pacific- en de Atlan tische Oceaan; verder in Europa de Mid dellandse Zee, Oostzee, Noordzee en rond de Zwarte en Kaspische Zee. Ook wordt hij in vele rivieren van Rusland aange troffen. Hier te lande wordt, zoals wijlen dr. H. C. Redeke in een van zijn vele werken schrijft, de steuf af en toe in de Noord zee bij de kust en de Zuidhollandse en Zeeuwse stromen gesignaleerd. Ook in de Waddenzee, de Dollart en de voormalige Zuiderzee zijn exemplaren aangetroffen. Door de intensieve visserij, welke er in vroegere jaren op deze vis werd uitge oefend, is hij uit onze wateren thans na genoeg geheel verdwenen. Wat het vangen van steuren in onze wateren betreft, zijn er in de Noordzee langs de Nederlandse kust, voor zover ons bekend is, in het jaar 1941 voor het laatst twee vissen gevangen. Een exemplaar werd buitgemaakt door vissers uit Den Oevèr, op de Waddenzee en het andere exemplaar werd gevangen in de Noord zee, nabij Egmond, door de Texelse kotter TX 29. Laatstgenoemd exemplaar woog- 184 kg en bracht in de afslag te IJmuiden niet minder dan 590 op. Hoewel het vlees van de steur, dat zeer smakelijk is en in de landen waar hij nog geregeld wordt aangevoerd, nog veel ge geten wordt, vangt men hem toch hoofd zakelijk om zijn kuit, waarvan de over de gehele wereld bekende en zeer gewilde kaviaar wordt bereid. Er worden echter verschillende soorten DEN BRIEL WORDT WEER INGENOMEN. Als inleiding tot een algemene propa ganda voor de openbare school zal onder auspiciën van „Volksonderwijs", afdeling Velsen-IJmuiden en de Nederlandse On derwijzers Vereniging afdeling Kenner merland op Zaterdag 7 Juni in gebouw Concordia een heropvoering worden ge geven van het toneelspel „De inneming van den Briel in 1572", waarvan reeds meermalen voor de jeugd een opvoering werd gegeven. Ageoda voor Velsee eo ZATERDAG 31 MEI Thalia, 7 en 9.15 uur: Vader Serge. Rex, 7 en 9 uur: Ons werd een zoon geboren. De Pont, 8 uur: Loden koningen. Herendui nen, 1.30 uur: Opening seizoen. ZONDAG 1 JUNI. Thalia, 3 uur: Jeugdmatiné met George O'Brien. Thalia 7 en 9.15 uur: Vader Serge. Rex, 3, 7 en 9 uur: Ons werd een zoon ge boren. De Pont, 2.30, 5 en 8 uur: Loden ko ningen. r. h kaviaar bereid en in de handel gebracht, waarvan de fijnste de „Malossol" is, die wat grootte en glazigheid der korrels be treft, ver boven alle andere soorten uit blinkt. Van de zwemblaas wordt vislijm en ge latine bereid. Hieruit blijkt dus, dat de steur even eens een waardevolle vis is, waarop voor al in Rusland een intensieve visserij wordt uitgeoefend waarin velen een bestaan vinden. OUDERAVOND IR. L. P. KRIJGERSCHOOL. De oudercommissie van de ir. L. P. Krij gerschool aan de Banjaertstraat belegt Maandag 2 Juni in één der schoollokalen een ouderavond. De agenda vermeldt de benoeming van een kascontrole-commissie en verslag over de uitreiking van de Amerikaanse goede ren. Na de pauze behandelt de heer D. de Wilde het onderwerp „De film als leer middel". Voorts bestaat gelegenheid tot klasse- bezoek. FEEST BIJ „STORMVOGELS" Ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan organiseert „Stormvogels" op 5 Juni a.s. in „Thalia" een feestavond voor leden en ge nodigden, waaraan een keur van artisten medewerken. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk. Kanaal straat. 10.30 u.: Ds. J. v. d. Berg; 5.30 u.: Ds. de Jong van Scheveningen. Geref. Kerk. Kanaalstraat. 9 u.: Ds. J. van Buuren; 3.30 u.: Ds. Brouwer van Har dingen. Geref'. Kerk. (Art. 31 K-O.) 10.30 u. en 5.15 uur: Ds. J. A. Vink van Amersfoort. Chr. Ger. Kerk. 10 en 4 u: Ds. A. Zwiep. Oud-Katk. Kerk. 10 uur: Heilige Dienst. 7 uur: Vesper. Leger des Heils. 10 uur: Heiligingssa menkomst; 7 uur: Openluchtsamenkomst Casembrootstraat; 8 u.: Verlossingssamen- kömst- Leiding: Adjudant D. Bergsma. IJMUIDEN-OOST. Ned. Herv. Kerk. 'Goede Herderkerk. 10.30 u.: Ds. J. v. d. Wiel. Bediening Heilige Doop. Geref. Kerk. (Goede Herderkerk)9 uur: Ds. Brouwer van Harlingen; 3 uur: Ds. J. "van Buuren. Crematorium. 10.30 uur.' Ds. Brouwer van Harlingen. Ver. van Vrijzinnig Hervormden. 10.30 --uur: Ds. A. van Biemen van Bentveld. - Verg. van Gelovigen. 10 uur: Eredienst; 5 uur: Evangelisatie, de heer A. Ramaker van Rotterdam. Woensdagavond 8 uur: de heer K. Rozen dal van Den Haag. Vrije Evangelisatie. 10 uur: Getuigenis- dienst; 4 uur: de heer A. Th. Besselaar Jr. VELSEN. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds. Johs. Bronsgeest. Geref. Kerk. 10 en 4-30 uur: Ds. A. C. v. Nood. BEVERWIJK. Evang. Luth. Gem. 10 u.: Ds. J. Ph. Haumersen, bevestiging van nieuwe lidmaten. - Maranatha. 10 uur: de heer A. Th. Bes selaar van Amsterdam. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10 uur: Ds- P. A. Tichelaar. Kapel. 5 uur: Ds. Grootjans. Ger. Kerk, 9-45 en 5 u.: Ds. A. Verschoor. Ger. Kerk. (Art. 31 K.O.) 10.30 uur en 5 uur; Os. J. -Keizer. „Sursum Corda" vierde feest Ter gelegenheid van haar 12V2-jarig be staan hield de Oud-Katholieke Vrouwen vereniging „Sursum Corda" in het O.-K. Verenigingsgebouw een zeer geslaagde feestelijke bijeenkomst, waarvoor een gro te belangstelling was. De prettige zaal was in feestkleed gestoken. Als mannelijke be zoekers waren aanwezig de heren pastoor Th. Moleman, kapelaan D. N. de Rijk, W. D. Wil jouw en Th. B. v. Kleef, voorzitter en secretaris van de Oud-Kath. Besturen bond. In het korte overzicht der gèschiedenis huldigde de voorzitster haar medebe stuursleden, de dames T. Vis-Zwart en J. Zwemmers-de Groot voor hun belangrijk werk. Mevr. van Kleef kon met dankbaar heid gewagen van de mooie taak, de mate riële zorg voor de armen en behoeftigen. Namens de leden spraak mevrouw v. Peï-Stam hartelijke woorden van waarde ring tot de drie bestuursleden. In korte trekken schetste de heer Wil- jouw namens de O.-K. Besturenbond het prachtige sociale werk van „Sursum Cor da". Mevr. H. Stam-Broek complimenteer de namens de zustervereniging „Samen werking" onder aanbieding van een enve loppe. Vèn de Bond van O.-K, Vrouwenvereni gingen, van mevr. Gorter-Gouda en de Besturenbond waren schriftelijke geluk wensen ingekomen. Aan de oprichtster werd dank gebracht voor het genomen initiatief. Pastoor Moleman kon zeggen, dat het „Sursum Corda" goed ging en dat ook de ontspanning voor de vrouwen en moeders grote waarde heeft. Hij gaf een woord van geestelijke bezieling en aa.nmoediging voor de toekomst mede en schonk ter verstevi ging van de uitgaanskas een enveloppe met inhoud. Met voordracht, toneel en zang en een gul onthaal bleven de jubilerende vrouwen lange tijd bijeen. Cornells de Looff 25 jaar bij de Hoogovens De afdeling Transportwezen van de Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens en Staal fabrieken N.V. te IJmuiden vierde weer feest ter ere van een zilveren jubilaris. Het was deze keer de -heer C. de Looff, veilig heidsman bij de grote opslagkraan aan de Buitenhaven, die, in gezelschap van zijn echtgenote, in de bloemen werd gezet. De heer W. Wiersma, dhef van het Transportwezen, memoreerde in een kern achtige speech de loopbaan van de jubila ris. Namens de voorzitter der directie, A. H. Ingen Housz en de bedrijfsdirecteur, ir. F. W. E. Spies, die het voornemen had den bij de huldiging aanwezig te zijn, doch door dringende werkzaamheden naar elder^ waren geroepen, bracht de heer Wiersana de gelukwensen over. Aan het einde van zijn rede overhandigde hij de heer Looff de gebruikelijke enveloppe. De heer M. Janssens, chef van het haven bedrijf, was de volgende spreker. Hij roem de de verdiensten van de j'ulbilaris- en ver eerde hem het Gedenkbord en het getuig schrift van de Maatschappij. De heer J. C. van der Aar, bootsman en lid van de arbeiderskern, hield een geestige toespraak, waarin hij tal van herinnerin gen uit de oude tijd releveerde, met kennis van zaken van oude en nieuwe kranen sprak en de jubilaris als een uitstekend kameraad in het zonnetje zette. Een fraaie rooktafel overhandigde hij namens de man nen van de afdeling en (hij sprak de hoop uit, dat zij nog lang te samen mochten werkzaam-zijn. De jubilaris dankte voor het huldebetoon waarna de aanwezigen van de geboden ge legenheid om de heer De Looff en zijn echtgenote de hand- te drukken een ruim gebruik maakten. Doktersdiensten De Zondagsdienst van de „Maatschappij- doktoren" wordt waargenomen door Dr. A. A. Óoste'rwijk en Dr. R. Rutten. Van de overige doktoren is Dr. W. A. Oepts te con- culteren. Apotheken Week-eind- en .nachtdienst wordt ver zorgd door de IJmuider Apotheek, Kenne- merlaan. 102. Verloskundigen Van Zaterdagavond 6 uur tot Zondag avond 11 uur heeft mej. De Winter, Evert- senstraat 3, dienst. GEVONDEN VOORWERPEN In de week van 23 Mei tot 31 Mei werden in de gemeente Velsen gevonden: enige por- temonnaies, een vulpen, biljet van f 1. pakket inhoudende costuum en hemd, enige honden, kindertasje, mantelceintuur, duim stok, pop, spaarpot, broche, bril, sigaren aansteker, manteltje, luier, portefeuille, kinderschoen, polshorloge, herenrijwiel, in legvel van manlijk persoon, biljet van f 10, koperen sleutel, pet, enige francs. In kamer 4 van het hoofdbureau van politie zijn elke werkdag tussen 11 en 12 en 16 en 17 uur inich tingen te verkrijgen omtrent deze voorwerpen, behalve 's Zater-| dagsmiddags. Voetbal Kinheims eerste promotiewedstrijd In., de Zondagavond in Van Gelder's Sportpark te spelen eerste promotiewed strijd van Kinheim tegen de degradatie- candidaat der tweede klasse Alkmaarse Boys zullen de geelzwarten het volgende elftal in het veld brengen: C. Druyven; W. G. Groeneveld en S. de Vries; C. de Boer, P. Rem en Jac. Hout; W. A. Raaymakers, H. Prinssen, A. v. d. Steeg, A. Beuk en H. J. v. d. Wateren. Promotiewedstrijd Waterloo II Het tweede elftal van Waterloo dat kampioen van zijn afdeling werd. speelt Zondag om 9.45 uur op het terrein van Terrasvogels zijn eerste promotiewedstrijd en wel tegen V.V-B. 4. Winkeliers contra bakkers Nadat de winkeliers op Tweede Pink sterdag met succes tegen de melkslijters gevoetbald hebben, hopen zij Maandag a.s. de bakkers aan him zegewagen te binden. Daar laatstgenoemden er echter niets voor gevoelen een gewillig slachtoffer te zijn, kan een interessante strijd verwacht wor den. DXXXVL Ruim 16600 kisten vis vormden de oogst van deze week. Het is geen overweldigende hoeveelheid, maar het kan er mee door, te meer daar er 16000 kisten op de eerste vier dagen van mijn verslagweek aan de markt kwamen; dat waren, met een gemiddelde van 4000 kisten per dag, weer drukke da gen. Eigenaardige consequenties kunnen die wederzijdse handelsovereenkomsten met andere landen met zich meebrengen. Zo'n overeenkomst, hebben we bijvoorbeeld ook met Zweden. Vis komt er ook op voor als artikel, dat ons land van Zweden betrekt. En nu overladen de Zweden ons met Oost- zee-kabeljauw, mager en onooglijk goed, maar dat in IJmuiden zeker nog voldoende oplevert om de kosten van de lange reis te dekken, Deze kabeljauw is natuurlijk be stemd voor binnenlandse consumptie. Er wordt veel van gefileerd en dan is er nog wel wat van te maken. Die Oostzee-kabel- jauw kan aan onze Noordzeevis niet tippen en die sturen we dan ook maar naar 'het buitenland. Dus: wij eten de slechte kabel jauw van de Oostzee en in het buitenland eet men onze goede kabeljauw van de Noordzee. Over de haringteelt 1947 maakt men zioh in rederskringen ongerust, in het bijzonder wat de prijzen betreft. Er is tussen de prij zen van vandaag en die van verleden jaar een groot verschil en het laat zich nu wel aanzien, dat al is de haring even vet, het jaar niet zo vet zal zijn als 1946. Het publiek profiteert er van; -hoewel de prijs nog vrij is, koopt men voor een dubbeltje al weer een vrij goede haring en vergeleken met de marktprijs, is dit dubbeltje nog hoog genoeg om de venter of winkelier een be hoorlijke winst op te leveren. Houdit het mooie weer aan, dan zou het wel eens kunnen gebeuren, dat er een voor oorlogs tintje aan de prijzen kwam. Export is dringend nodig, maar daarvan horen we nog niets. Het staat verder nog te bezien of onze buitenlandse afnemers evenveel zullen betalen als verleden jaar. En nu maak ik een hele sprong en wel naar de Zuidpoolcirkel. Daar op 671/» graad Z.B. is de rust weergekeerd. Het was wel geen gedrang van de walvisvaarders en de jagers op'dïe onmetelijke watervlakte, maar het was voor de walvissen toch een onrus tige tijd. Ze hoefden maar even hun neus boven water te steken of ze liepen gevaar,' «een harpoen in het logge lijf te krijgen. Ze hebben nu rust tot 8 December, behalve de potvissen, want die zijn vogelvrij en daar op kan de jacht dus eerder beginnen. Het is daar vreemd toegegaan, heb ik horen vertellen. Aan boord van elk fabriek- schip was een controleur, die de vangsten moest opgeven, opdat nagegaan kon worden dat niet meer dan 16000 units over de slip ways aan boord der verschillende schepen werden gehaald. De controleurs waren mannen van dezelfde nationaliteit als het schip en ze moesten de vangsten van hun schip aan hun eigen regering opgeven. Een ideale controle was dit dus geenseins. En wat is nu achteraf gebleken? Hoewel de Balaena per gevangen unit slechts 92'/e vat ti;aan produceerde, bracht de Willem Ba- rendsz het tot.... 132'/2, een hoeveelheid, die ook hoger was dan het Noorse cijfer. Vanwaar dit enorme verschil? Voorschrift is, dat uit de gevangen wal vis gehaald wordt wat er in zit. Men moet namelijk zuinig zijn met het materiaal, i.e. de walvissen. Ze moeten dus tot op de laat ste druppel uitgeperst of -beter gezegd, uit gekookt worden. Doet men dit, dan krijgt men per u-nit een hoge opbrengst, doet men dit niet, ,,pelt" men de walvissen, dat wil zeggen, verwerkt men alleen de speklaag, dan komt men wel aan een hogere op brengst, maar dit ten koste van een veel groter aantal vissen. De Willem Barendsz „praaide" een heel walvissenkarkas. Er stond geen visitekaartje op, maar het was in elk geval afkomstig van een factory, waar men zich niet aan de voorschriften had gehouden. Natuurlijk kan men het gunstige resultaat van de Willem Barendsz ten dele toeschrijven aan haar uitstekende technische outillage. We hebben in de krant kunnen lezen, dat op de persconferentie in Amsterdam is ge vraagd naar de financiële resultaten. Daar werd geen antwoord op gegeven. Wacht het jaarverslag maar af, zei de directeur. Had men -het mij gevraagd, dan had ik ge antwoord, dat het'wel eens mee zou kunnen vallen. De Willem Baren-dsz-ex-peditie heeft 13.000 ton traan -opgeleverd; dat is wel minder dan men verwacht had, maar die verwachting van 20.000 ton was wel wat erg aan de optimistische kant. De wereld marktprijs zal ongeveer 100 p. st. per ton. bedragen, zodat de bruto-opbrengst veilig op 13 millioen gulden getaxeerd kan wor den. Ja, ik weet wel dat de kosten enorm zijn geweest, maar deze hoge opbrengst laat na aftrek van de exploitatiekosten on getwijfeld nog ruimte over voor een flinke afschrijving op de Willem Barendsz en de jagers. Een strop zal het geenszins geweest zijn. En dan is dus deze eerste expeditie, die velen al als een mislukking hadden ge doodverfd, tooh zo slecht niet geweest. Tenslotte kom ik nog even op de haring terug. Er is deze week verse haring ver kocht voor een gulden of iets meer per kist. Die zal wel in de magen der eenden verdwenen zijn, wat toch zonde is. De ha ring was naar ik vermoed, niet geschikt voor de rokerij. Men -had ze dus beter kun nen laten zwemmen en daarom zou het niet zo gele zijp, als er een verbod kwam, ti%w- lerharing vóór een bepaalde datum aan te voeren. PIETERMAN. Velsen—D.W.V. Velsen komt Zondag tegen DWV als volgt uit: Demmers; Kuypers, Meyer; Maar schalk, Nijssen, Wijker; Prinsen, Tromp, Bakkum, Hirs, Ninaber. OFFICIëLE PUBLICATIE DISTRIBUTIEDIENST VELSEN. AANVRAGE WERKKLEDING. In het tijdvak van 2 t.m. 21 Juni 1947 kan een aanvraag om werkkleding worden ingediend door personen, werkzaam in een zelfstandig be roep, dan wel in een bedrijf met minder dan 10 werkkledingd ragende arbeiders. Formulieren af,te halen van 9—42 uur. te IJmuiden-Oost, alle werkdagen behalve Dinsdag en Donderdag, te Velsen-Noord: Dinsdag, te Santpoort: Donderdag. Ingevuld inleveren vóór 22 Juni. KLaver'e Boekhandel EDISONSTRAAT 7 IJMUIDEN Weer verkrijgbaar: Compendium Luchtpost vastgestelde verkoopsprijs 55 cent. Mappen Luxe Post Enveloppen etc. etc. ZONNEBRANDOLIE CRêMES TANDPASTA BRILLANTINE enz. Drogisterij, Glas en Verfliandel WILLEMSBEEKWEG 23 {Eel. 582T

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3