Tante Els Bijlagen van de nota der C.-G. bevatten tekst der voorstellen Pleidooi voor electrische bodembewerking ^Kort en Bondig Een man als jij.... ZATERDAG 31 MEI 1947 IJ MUIDER COURANT Vijf concrete regelingen voor directe uitvoering Bij de nota, welke door de Commissie- generaal aan de republikeinse regering is overhandigd, is een vijftal bijlagen ge voegd, bevattende de tekst van haar voor stellen over: de federale en unie-organen, de buitenlandse dienst in de overgangs periode, de militaire samenwerking en de uitvoering van artikel 16 van Linggadjati, regelingen op economisch gebied, en de ge meenschappelijke proclamatie van 29 Maart j.I. inzake het wederzijds achterwege laten van représailles. Wij ontlenen aan deze bijlagen het vol gende: Federale en unie-organen. Door het vormen van gemeenschappelijke colleges voor toekomstige federale aange legenheden wordt een begin gemaakt met de opbouw van federale departementen. Boven deze organisaties wordt een fede rale raad (overgangsregering) gevormd door de vertegenwoordiger van de Kroon, tezamen met vertegenwoordigingen van de staatkundige organisaties in Indonesië. De behandeling van de grote vraagstuk ken betreffende de uitvoering der over eenkomst van Linggadjati, blijft berusten bij de gezamenlijke delegaties, waarbij Oost-Indonesië en Borneo vertegenwoor digd zullen zijn. Buitenlandse betrekkingen Er wordt naar gestreefd reeds voor de overgangsperiode een organisatie op te zetten, die enerzijds tegemoet komt aan de Indonesische aspiraties naar medezeggen schap in het buitenlands beleid en ander zijds Indonesië voorziet van voldoende ge schoolde en ervaren krachten. Dit geschiedt door instelling van een raad voor buitenlandse aangelegenheden, bestaande uit de chef van de Directie Verre Oosten, twee vertegenwoordigers van de regering van de republiek, een vertegen woordiger van Oost-Indonesië en een ver tegenwoordiger van Borneo. Ter onmiddellijke introductie van Indo nesië in de internationale wereld zullen reeds thans Indonesiërs of andere Indone sische staatsburgers tot functies bij de hieronder genoemde diplomatieke posten kunnen worden genoemd: Bangkok, Cairo, Canberra, Djeddah, Londen, Manilla, New Delhi, Nanking, Rangoon, Saigon, Singa pore, Teheran, Tokio, Washington. Militaire samenwerking. De uitvoering van art. 16 der overeen komst betreft het volledig staken van vijan delijkheden en de demilitarisatie ter weers zijden van de grenzen der bezette gebieden op Java en Sumatra; de verzekering van de veiligheid van persoon en goed in geheel Indonesië, dus ook in het republikeins ge bied: de samenwerking voor ,de opbouw van de defensie van Indonesië; de vermin dering van de troepensterkte. Als leidende gedachte bij de staking van vijandelijkheden ,en 'demilitarisatie dient voorop te worden gesteld, dat van een wer kelijke en duurzame samenwerking moei lijk sprake kan zijn, zolang de "Wederzijdse strijdkrachten nog tegenover elkaar staan. De fronten zullen derhalve moeten ver dwijnen. In dit verband zal het verder noodzake lijk zijn dat een volledig einde komt aan daden van geweld en sabotage op de gren zen der bezette delen van Java en Sumatra en tegenover de Malino-gébieden, en die nen ook organisaties, die in werkelijkheid of naar uiterlijk en vorm ten doel hebben de strijd op deze grenzen en tegenover deze gebieden voort te zetten, te verdwijnen. Daartoe zou een gemeenschappelijk ^li- rectoraat voor de binnenlandse veiligheid kunnen worden opgericht, in welk directo raat een aantal civiele en militaire autori teiten van Nederlandse en Indonesische zijde behoren zitting te nemen. Aangezien de opbouw van een moderne weermacht zeer geruime tijd vordert, zal de bijstand van Nederlandse zijde tweeërlei vorm hebben: a. de verschaffing van instruerend tech nisch personeel en van materiaal ten be hoeve van de opbouw van de Indonesische weermachten; b. de beschikbaarstelling van Neder landse operationele eenheden van land-, zee- en luchtmacht ter versteviging en ver zekering van de defensie gedurende de op- bouw-periode. De hierboven aangegeven maatregelen zullen, indien zij een krachtig begin van uitvoering vinden, de spoedige verminde ring van de troepensterkte van beide zij den mogelijk maken. Economische regelingen. Aanstonds zal een nieuw deviezenfonds voor geheel Indonesië dienen te worden opgericht onder beheer van een raad, be staande uit vier vertegenwoordigers van de republiek, drie van de Nederlandse en Nederlands-Indische regering, een van Oost Indonesië en een van (West) Borneo, zo mede de president van de Java se Bank. De verkoop van alle ondernemingspro ducten in republikeins gebied gewonnen, voordat de eigenaar van de betrokken on derneming de leiding van hei bedrijf her vat heeft, zal geschieden door, vanwege dan wel in opdracht van een aanstaande hier toe in samenwerking met de ondernemers in het leven te roepen organisatie met rechtspersoonlijkheid onder leiding van een raad van bestuur, bestaande uit vier vertegenwoordigers van de ondernemers, twee van de republiek en een van de Ne derlands-Indische regering. Binnen een week nadat omtrent het bo venstaande overeenstemming zal zijn ver kregen, zal instelling van de raad van be stuur en oprichting van net centrale devie zenfonds plaats hebben. Binnen een week na de instelling en op richting van deze raad van bestuur zullen zowel de Nederlands-Indische regering als de republikeinse regering en de Oost-In donesische regering en de regering van West-Borneo aan de raad opgave verstrek ken van: a. alle in Indonesië en/of in het buiten land aanwezige gelden en vorderingen uit gedrukt in buitenlandse valuta. b. alle lopende verplichtingen in buiten landse valuta. Binnen 14 dagen na expiratie van de hierboven genoemde termijn zullen de be> treffende regeringen voorlopige opgaven voor de komende zes maanden bij de raad indienen: betreffende de aanschaffing van goederen in het buitenland ter voorziening in de primaire behoeften en de voor ex port gereed liggende of beschikbaar ko mende gopderen. Met de uitvoering var artikel 14 (Te rugkeer naar ondernemingen en terug gave van goederen aan niet-Indonesische eigenaren) zal aanstonds een duidelijk be gin gemaakt worden door in een redelijk groot gebied aan alle eigenaren als zo danig, met onmiddellijke toekenning van de beschikking over derzelver ondernemin gen en goederen, gelegenheid te geven tot terugkeer. Hierbij zal geen enkele voorwaarde worden gesteld. De Nederlands-Indische regering, de re publiek, Oost-Indonesië en West-Borneo richten aanstonds op een gemeenschappe lijk voedingsmiddelenfonds ten behoeve van de zo goed mogelijke verdeling over geheel Indonesië. Aanstonds zal worden overgegaan tot het treffen van alle nodige maatregelen ten einde te geraken tot een uniforme douane wetgeving voor geheel Indonesië, waarbij zoveel mogelijk aanpassing zal worden ge zocht op de Nederlands-Indische douane wetgeving, waarbij rekening zal worden gehouden met de internationale verplich tingen en verhoudingen, welke te dien aan zien bestaan. Proclamatie van 29 Maart. Als vijfde bijlage is toegevoegd de reeds vroeger gepubliceerde, gemeenschappelijke Nederlands-Indonesische proclamatie van 29 Maart 1947 die constateert dat door de tot standkoming van de overeenkomst van Linggadjati een einde is gemaakt aan de toestand van conflict tussen Nederland en de republiek Indonesië, en iedere gedachte aan wraak of représailles veroordeelt, zeg gend, dat „niemand zal worden vervolgd of op andere wijze gelaedeerd, omdat hij zich heeft aangesloten bij een der partijen of zich onder bescherming van een dei- partijen heeft gesteld". Geslaagd congres van de S.OV. In de lome hitte van de Kroonzaal van restaurant Brinkmarm, Grote Markt, heeft de Spoorweg Onthouders Vereniging haar eerste congresdag tevens jaarvergadering te Haarlem doorgebracht. Gezegd moet worden, dat de temperatuur noch de ernst van de middag noch de vreugde van het avondfeest heeft kunnen beïnvloeden, wat misschien wel voor een gedeelte op reke ning van het feit kwam, dat de afdeling Haarlem met de wisselmedaille werd be dacht voor het hoogst aantal nieuwe leden. Na een geanimeerde zitting, die tot over zessen duurde, aanneming van een hoofd bestuursplan tot handhaving van de con tributieverhoging en lange gesprekken over nieuwe richtlijnen ten aanzien van de S.O-V.-reisclubs werd na verzorging van de inwendige mens een lang feestprogram ma afgewerkt, dat de heer Kees Hartman Jr. als voorzitter van de Haarlemse afde ling met een kernachtige speech opende. De daad was vervolgens aan de leden van de, eveneens Haarlemse, Klavar Accordeon Club, wier dirigent,, de heer J. Hagenaar uit Amsterdam, in het zweet zijns aan- scliijns een aantrekkelijke reeks nummers liet spelen. De vreugde steeg met de warmte ten top, toen de spelers van de al weer Haarlemse Spoorweg Amusementsclub onder aanvoering van de heer M. Lange- veld twee schetsen ten tonele voerden. Het doel van de twee congresdagen werd inmiddels niet uit het oog verloren daar de letterkundige, de heer J- Duinker over de taak van de drankbestrijder in deze tijd sprak. Het werd laat, eer de congressisten het bed konden opzoeken, maar vanmor gen was het weer „vroeg op", daar een bezoek aan Alkmaar en Bergen de laatste dag van dit geslaagde congres bijna geheel vulde. De elecfrotractor, een eerste idee In het tijdschrift „Electro-teclmiek" lazen wij een artikel van de hand van de heer N. H. Creemers, chef bij het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland, waarin deze een belangwekkend overzicht geeft van de mogelijkheden, welke zich voordoen op het gebied van bodembewer king met behulp van electrische energie. In zijn artikel betoogt de heer Creemers dat de toepassing van electriciteit bij de bodembewerking belangrijke besparingen biedt, waar slechts de moeilijkheid van de verplaatsbare toevoerleiding tegenover staat. Men zou, om deze klip te omzeilen, een accu-tractor kunnen gebruiken, paar .dit heeft het nadeel, dat een aldus uit te rus ten tractor veel te zwaar en te kostbaar wordt. Dus: een vaste of beweegbare toe voerleiding moet voor de voeding zorgen. De eisen, welke aan deze toevoerleiding gesteld moeten worden om geschikt te zijn voor het normale landbouwbedrijf, kun nen als volgt geformuleerd worden: Zij moet een vermogen tot 40 pk kun nen overbrengen tot op een afstand van 1000 m. van de wegen af. waarlangs de plaatselijke electriciteitsnetten aanwe zig zijn. b. Zij mag de bewegingen van de elec trotractor en het landbouwapparaat, dat door deze wordt voort bewogen, niet hin deren. c. Indien van een verplaatsbare kabel gebruik gemaakt wordt, moet deze vrij van de grond blijven om boven de gewas sen uit te gaan. d. Haar aanleg- en onderhoudskosten moeten binnen redelijke grenzen blijven. De electrotractorinstallatie ondervindt geduchte concurrentie van de bestaan de tractor met verbrandingsmotor, daar om is het noodzakelijk dat het door haar Bazar van Leger des Heils Om in deze tijd een bazar te houden, is moed nodig. Want veel waardevols is nog niet te krijgen. Door de welwillende mede werking van ingezetenen en winkeliers is het echter mogelijk een bazar, tevens bloemenfeest te arrangeren in het gebouw van het Leger des Heils aan de Edison- straat. Behalve planten en bloéfhen zijn luxe artikelen, huishoudelijke beno digdheden en levensmiddelen. Maandagmiddag kan dit alles vrij wor den bezichtigd, 's avonds heeft de verkoop plaats. De opbrengst komt de plaatselijke arbeid van het Leger des Heils in Velsen ten goede. MARKTBERICHT VAN VRIJDAG Aangevoerd werden 600 kisten schol. 60 kisten tarbot en tong. 25 kisten schar, 10 kisten bot, totaal 685 kisten. Prijzen: middelschol 34, zetschol f 34—f 26. kleine schol H 2516. kleine schol III f 10 f 7,70, bot f 8,80—f 8, poontjes f 4,60—f 2. alles per 50 kg.; tarbot £1,44—11,34, grote tong £1,62— 4, middel tong 1,58—f 1.44, kleine tong m f 0,60—f 0,30. Besommingen: Kustvissers: IJM 215 f790, IJM 262 1485, IJM 239 £109, IJM 207 £124, IJM 264 £104, BR 46 f575, BR 20 £183, UK 87 f2174, UK 161 393, UK 141 1496, UK 176 f1184, UK 36 1090, U'K 44 f 2235.' UK 53 f 1134, UK 90 f 341, UK 69 £753, UK 114 £137, UK 22 f500, UK 62 £798, UK 172 738, IJM 202 f64. HT> 131 £1305, VD 60 £300. BR 14 f135. BR 5 493, KW 109 f678, HL 28 f 610. te verrichten werk in geen enkel opzicht bij dat van laatstgenoemde ten achter staat, zij moet daarom op haar beurt aan de volgende eisen voldoen: le. met de electrotractor moeten alle in het landbouwbedrijf te verrichten tractie-werkzaamheden, op de tot nu toe daarvoor gebruikelijke wijze kunnen worden verricht; 2e. de tractor moet op het veld te al len tijde volkomen ongehinderd kun nen manoeuvreeren en een groote actieradius bezitten; 3e-' het hanteren van de toevoerleiding mag practisch geen arbeid en geen tijd vorderen. Tegenover vele voordelen, worden tegen de toepassing van de eleetricitit voor tractié-doeleinden in de landbouw, twee nadelen genoemd en wel een in vergelij king met de brandstoftractor, in het al gemeen iets hogere kapitaalsinvestering ten behoeve van de te stichten installatie leidingen en de gebondenheid van de elec trotractor aan zijn toeVoerleiding. Het tweede bezwaar is gebaseerd op de overweging dat de electrotractor, door zijn gebondenheid aan de toevoerleiding, voor transportwerk over de openbare weg t.o.v. zijn collega met brandstofmotor belangrijk in het nadeel zou zijn. Hiertegen kan wor den opgemerkt dat een groot deel van de bestaande landbouwtractoren met ver brandingsmotor, nl. alle rupstractoren en' alle wieltractoren voorzien van ijzeren banden, zodanig op het landwerk zijn in gericht, dat zij eveneens volkomen onge schikt zijn voor wegtransport- Vergeleken met deze tractoren is de electrotractor, v/elke voor de eigen voortbeweging van het land naar de schuur met een eenvou dige hulpmotor ingericht kan worden, dus niet in het nadeel. De auteur beschrijft vervolgens een tweetal electrische tractoren, waarop wij nader terug komen, die volgens hem alle voorkomende werkzaamheden in het land bouwbedrijf voor hun rekening kunnen nemen. Voorts noteert de heer Creemers nog enige punten in het voordeel van de electrotractor, en wel: De electrotractor is zowel in constructie als in behandeling eenvoudiger dan een brandstoftractor en bezit bovendien de gunstige eigenschappen: geringe onder houdskosten, lange levensduur, geruisloze werking en gemakkelijke bediening. De electrotractor is bijzonder goed ge schikt voor het aandrijven van een dors machine en zijn aanwezigheid spaart een afzonderlijke motorwagen voor dit doel uit. De hieraan verbonden belangrijke algemeen-economische voordelen (ver beteren rendement van de plattelands electriciteitsnetten, bijdragen tot de in dustrialisatie van ons land) zouden de mogelijkheid openen voor de landbouw meer blijvende energiebronnen aan te wenden (beperktheid der wereldolievoor raden). Tanker te water gelaten Te Diest bij Nijmegen werd het 500 ton metende tankschip T 3, dat in opdracht van Finse reders door bemiddeling van het Rotterdamse Scheepvaart en Hand el- bedrijf Dammers en Van der Heide op de werf van de Gebr. van der Werf in aan bouw is, te water gelaten. Enige maanden geleden is het zusterschip T 2, dat even eens voor Finland bestemd is, van dezelf de werf van stapel gelopen. BINNENLAND Namens de Koningin heeft kapitein J. C. Btlhrmann gistermiddag bij het stoffelijk over schot van dr. H. Colijn, dat opgebaard Is te 's Gravenhage, een krans gelegd. Prins Bernhard zal Maandag geïnstalleerd worden als erelid van het studentencorps der Vrije Universiteit te Amsterdam. De „verjongde" Nachtwacht zal omstreeks half Juni in het Amsterdamse Rijksmuseum voor het publiek te bezichtigen zijn. HAARLEM EN OMGEVING Voor het beroep bij de Ned. Herv. Gem. te Bloemcndaal heeft bedankt Dr. E. L. Smelik, te Amsterdam. Tot hoofd van de Christelijke School te Bloemendaal is met ingang van 1 September be noemd de heer G. d' Olivat, tot dusver werk zaam bij het MULO-onöerwijs te Amsterdam. De douchebad-inrichting in het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal, die wegens een verbouwing enige maanden gesloten was, zal half Juni wederom opengesteld worden. De heer F. F. Sturm te Haarlem is aan de rijksuniversiteit te Utrecht geslaagd voor het candidaatsexamen réchten. BJj het Gerechtshof te Amsterdam is, naar de curator mr. J. H. van Wijk ons mededeelt, een. verzoek ingediend, het door de Haarlemse rechtbank op 21 Mei uitgesproken faillissement van M. M, van Putten (Theatertoureau Lou Marti) te Haarlem te vernietigen, aangezien het op een administratieve vergissing van de be trokkene berust. Cand. J. v. Popta te Santpoort ontving een beroep van de Geref. kerken onderhoudende art. 31 K. O. te Terneuzen. Mej. T. Dutvendak te Heemstede is aan de Leidse universiteit geslaagd voor haar arts examen. Het Aerdenhouts Vrouwenkoor (dirigent Allbert de Klerk) geeft op Woensdag 4 Juni een concert in de Begijnhof Kapel te Haarlem. Het programma bevat weiken van: Palestrina, Byrd, Monteverdi, Caldare, Caplet, Kodaly e. a. Mede werking verleent Albert de Klerk, orgel, De Commissaris van Politie^ chef Justitiële Politie Dienst te Haarlem, verzoekt te worden bekend gemaakt met de herkomst van een herenrijwiel, merk Fongers, voorzien van goede luchtbanden, dat op Zaterdag 29 Maart 1947 voor een winkel alhier onbeheerd is aangetroffen. Aan degenen, die omtrent de herkomst van dit rijwiel, hetwelk vermoedelijk van misdrijf af komstig is, inlichtingen kunnen verschaffen, wordt verzocht zich te vervoegen aan het Bu reau Smedestraat, Afd. Recherche. Voor bestrijding van de Coloradokever moe ten in de gemeente Ben nebroek alle met aard appelen beteelde percelen tussen 2 en 12 Juni 1947 bespoten worden met water waaraan op elke 100 liter 500 gram calciumarsenaat is toegevoegd en waarbij 800 liter op één Hectare gebruikt moet worden J. P. W. Philipsen wordt door B. en W. van Haarlem aanbevolen voor tijdelijk leraar in de Ned. taal aan de Middelbare school voor meisjes. Regering wil geen hoge fruitprijzen Er wordt, onvoorziene omstandigheden als storm en hagelbuien voorbehouden, een goede oogst van zacht en hard fruit ver wacht. Wanneer er een ruim aanbod van fruit aan de markt is, moet de prijs op een rede lijk peil gehouden kunnen worden. Ook zal een vrije import van kersen uit België tot een gróter aanbod leiden. Het vorig jaar waren de fruitprijzen in het begin van het seizoen buitensporig hoog, zodat de minis ter van Landbouw. Visserij en Voedselvoor- ziienng zich genoodzaakt zag maximumprij zen vast te stellen. Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt, zal het prijsverloop nauwlettend worden gevolgd. De bij de handel in fruit betrokkenen met name de kopers en ver kopers van fruit op stam dienen er thans reeds terdege rekening mee te hou den, dat hoge prijzen niet zullen worden toegelaten. Indien zulks nodig mocht blij ken zal de regering er onmiddellijk toe overgaan maximumprijzen vast te stellen. Burgerlijke stand van Velsen GEHUWD: B. Oldenburg en J. Blok, Tromp straat 87. TJmuiden; F. Meester en J. M. Ooste waal, Tulpenstraat 10. Santpoort; W. de Jong en G. v. Rouwendaal, de Ruyterstraat 62. IJmuiden- Oost; P. Cossee en D, Stark, Pr. Krugerstraat 73, IJmuiden. GEBOREN: J. RoosVrolijk, d.. Napierdwars straat 10, IJmuiden; G. Tabernalvan Ham, z., Hagelingerweg 30, Santpoort; N. v. d. Velde— van Hulst, z., Noorderdorpstraat 20, Velsen; K. Hogendoorn—van Slooten, d., Siren.es tfaat 26, IJmuiden; E. SliekerKriebel, z., Leeuwerik laan 47, IJmuiden Oost; N. de Goede'Huizing, d., Cederstraat 4, IJmuiden Oost; A. M. Groen— Wigmans, z., Beukenstraat 32, IJmuiden Oost; N. A. J. Schreuder—Visser, z., Bothastraat 8, TJmuiden; A. G. v. d. PutteGerrits. d., Plan- ciusstraat 31, IJmuiden; H. C. VisserDekker, d., Voorstraat 2, Velsen Noord. OVERLEDEN: A. v. d. Meulen. 55 j., eohtg.e van J. J. C. Schuurhuis, Kortenaerstraat 31, IJmuiden Oost. ONDERTROUWD- Th. van Norden, Berkenstr. 13, IJmuiden-O. en M. C. Auer, Rijksweg 406, Santpoort, toek. adres: van Dalenlaan 6, Sant poort; J. Wijstrake, Catharlna Gillesstraat 32, Kampen en A. van Urk, Zeeweg 11, IJmuiden- O.; toek, adres: Zeeweg 11, IJmuiden-O.; C. Jan sen, Merellaan 7, IJmuiden-O. en A. Korf, Acaciastraat 6. IJmuiden-O.; Th. A. Levendie, Klimoplaan 19, -Eindhoven en C. M. Post, Zee weg 250, IJmuiden-O., toek. adres: Zeeweg 250, IJmuiden-O.; H. H. Duiker, Arendsweg 46, Be verwijk en C. J. Koks, D. Harotghstraat 62, IJmuiden; L. Post. Pres. Steijnstraat 12, IJmui den en A. Nijkamp, Jan de Wittestraat 51, Koog a. d. Zaan. toek. adres: Iepenstraat 4, IJmuiden; J. P. Smits. Obïsfraat 12. Haarlem en W. J. Blom, Kerkweg 14, Santpoort, toek. adres: Obistraat 12, Haarlem; W. Donkersloot, Zeeweg 2, IJmuiden-Ó. en J. T. van Lïenen, Zeeweg 232, IJmuiden-O,, toek. adres: Zeeweg 232, IJmui- den-O,; M. Kint, Cypressenstraat 28, IJmuiden- O. en T. Otto, Zeeweg 134, IJmuiden-O., toek. adres: Wijk a. Zeeërweg 142, IJmuiden-O.; P. Hartman, Hazenaarstraat 34, Nijmegen en C. M. Postma, van Wassenaerstraat 53, IJmuiden-O., toek. adres: v. Wassenaerstraat 53, IJmuiden-O. Het hoekje van Nu, jullie hebt vast niet te klagen over de Pinkstervacantie, want het is nog iedere dag mooi weer geweest. Ik benijd jullie hoor! Het is nu maar te hopen, dat de zomermaanden ook hun beste beentje voor zetten,'anders zou de „grote" vacantie wel eens een tegenvaller kunnen worden, wat het weer betreft. Maar, geen zorgen voor de tijd, is het spreekwoord en daar houden we ons dan maar aan. Natuurlijk ontving ik deze week niet zo veel briefjes als an ders, omdat beslist de helft van mijn trou we schrijvertjes de hele dag heerlijk op het strand in de zon speelden. Een voordeel is echter, dat er nu eens een plaatsje over is voor een ingezonden verhaaltje, en dat is ook leuk. AMAZONE schrijft me nog, dat ze het zo jammer vond. dat het op Hemelvaartsdag zulk lelijk weer was. Je hebt inmiddels je schade zeker wel dubbel en dwars inge haald, hè Amazone? Ook wat betreft de ijsjes? Ik moet nog even iets zeggen over wat jij je „geknoei" onder je brieven noemt. De tekeningetjes, die je mij toestuurt, vind ik werkelijk heel aardig én ik hoop ook, dat je zo voort gaat. Stuur mij? als je kunt, eens een grotere tekening van je, dat zou ik prettig vinden. CLIVIA heeft een fijne dag gehad, toen de meester er een oohtend niet was, zo schrijft ze. Ja, spelen in Velserbeek is voor jullie natuurlijk veel leuker, dan leren op school! Het is echter maar goed, dat mees ter niet te vaak verzuimt. De Moeder van ZONNESTRAALTJE vindt, dat die schuilnaam niet erg bij haar dochtertje past. Nu, ik geloof, dat ze het wel een beetje erg somber inziet. Je bent toch niet zo heel erg ondeugend, anders zou je beslist niet die mooie roodbruine schoe nen gekregen hebben, denk je wel? Je voorstel vind ik grappig, Zonnestraal tje, maar of het uitvoerbaar zal zijn? Het is echter nog lang zo ver niet, dus schrij ven we er tegen die tijd nog wel eens over. Dat was niet erg leuk, AKELEI, toen die regenbui jullie zo plotseling overviel. Jullie hebt zeker geschuild onder de bomen, want regenjassen hadden jullie natuurlijk niet bij je. Als de dag zo mooi begint, reken je meestal niet op regenbuien in de middag. Prettig, SALOMONSZEGEL, dat het boek zo in je smaak is gevallen en ook prettig, dat ik zo gauw je bedankje ontving. Je zult wel een fijne Pinksterdag gehad heb ben in Den Helder. Jammer alleen, dat je Vader niet mee kon. Jullie zult nu wel veel van het strand genieten, denk ik en natuurlijk vooral in deze mooie vacantie- dagen. Met de adressen, waar je moeder veronderstelt, dat ik gewoond heb, heeft ze het tooh mis hoor! Tot volgende week! TANTE ELS. (Kennemerlaan 154, IJmuiden of aan de bezorger meegeven!) POFFERTJES BAKKEN. (Ingezonden door Sneeuwbal.) Ineke en Jet kwamen uit school Jet ra- opeens: „Zeg. Ien, moet je eens horen' Moeder heeft gevraagd of je vanmiddag bij me komt, dan mogen we poffertjes bak ken!" „Nu, ik kom vast. Hoe laat?" vroeg r0„ „Twee uur", zei Jet. *en- „Tot vanmiddag dan", riep Ineke blii Óm klokslag twee uur belde ze bii Tet aan. Deze deed zelf open en begroette haar met: „Hallo zeg, je bent precies op tiidi» Ineke deed vlug haar mantel uit en vol? de Jet naar de keuken. Daar stond Jettv'? moeder al, met allerlei schaaltjes en nan* netjes. „Zo", zei ze, „je bent keurig op tijd nu kunnen we meteen beginnen. Jet maakt hef deeg in orde. Ini, wil jij dan de rozijnen even afwegen?" Mevrouw ging even wes om weer terug te komen met twee naar morsmouwen en twee kleine koksmutsies „Zo, zet die maar op je hoofd", zei ze en gaf ieder een mutsje. Anna, het dienstmeisje, riep om de hoek van de deur: „Gunst, mevrouw, heeft U al twee dienstmeisjes, dan kan ik wel ver- trekken!" Toen ze dit gezegd had, lien zè vlug weg. Het deeg was klaar en de krenten afge wogen. De eieren had Ineke onderwijl al geklutst. Nu werd er beurt om beurt ge. bakken. Toen alle poffertjes klaar waren! gingen ze meteen aan het smullen! Mevrouw en Anna kregen natuurlijk ook een deel. Inèke mocht zelfs wat poffertjes ■mee naar huis nemen. Het was een fijne middag geweest! Voor jonge hersens De goede oplossingen van het raadsel kwamen deze week van: Amazone, Zonne straaltje en Salomonszegel. De oplossing was: 1. Kramp-ram; 2. lei. klein; 3. laars-aar; 4. rij-prijs; 5. broek-roe, HET NIEUWE RAADSEL is deze keer ingezonden door VIOLIER. Het geheel bestaat uit 41 letters en is een spreuk, die men vaak aan de muur van een schoolgebouw bevestigd ziet. 4.29.29.39.16: hoofds-tad van een provincie. 3.10.13.19: niet koud. 7.12: wordt later een vogel. 22.26.5.19: een geldstuk van weinig waarde, 1.2.14.18.16: zijn verscheurende dieren. 8.31.9.11.26.33: gebruikt de glazenwasser. 23.21.25.32: zegt iemand, die lacht. 34.27.15.20.35: een rivier bij 's-Hertogen« bosch. 36.37.7.38: bevindt zidh tussen twee stenen 28.37.17: niet slim. 30.10.24: een hoofddeksel. 40.37.41: niet vast. 6: de derde medeklinker uit het abc. SCHEEPVAART K. H. L. Westland, uitreis, 29 Mei te Montevideo. K. N. S. M. Ornan 29 Mei te Antwer pen; Venus 27 Mei te Saloniki; Stuyve- sant 28 Mei van Paramaribo naar Trinidad; Roelf 29 Mei van Lissabon naar Holland; Bonaire 29 Mei van Madras naar Cochin; Delft 28 Mei van Tunis naar Paramaribo; Vulcanus 29 Mei te Rotterdam; Svolder 29 Mei van Amsterdam naar Antwerpen. NEDERLAND. Madoera 23 Mei te Rangoon; Sumatra 23 Mei van Batavia naar Makassar; Marielterk 23 Mei van New- Westminster naar Brits-Indië; Madoera, van Rangoon 29 Mei naar Pacific-kust; Rondo 28 Mei van Madras naar Bombay- Karachi. JAVA-CHINA-JAPAN LIJN. Tjitja- lengka 30 Mei te Soerabaja, via Semarang (1 Juni) naar Batavia; Tjibadak 31 Mei te Singapore, via Batavia (4 Juni) Semarang (10 Juni) en Macassar (12 Juni) naar Soe rabaja (16 Juni); Tjimenteng 31 Mei van Rotterdam naar Indonesië. GROOTE VAART. Alcïnous, Macas sarAmsterdam, 28 Mei te Londen; Aldabi 29 Mei van Antwerpen te Rotterdam; Amerskerk 28 Mei van Townsville naar Brisbane; Anthony Leeuwenhoek, Perzische GolfRotterdam, 29 Mei te Karachi; Bo naire, CalcuttaRotterdam, 29 Mei van Madras; Cottica, ParamariboAmsterdam, 29 Mei te Plymouth; Esso den Haag 30 Mei van Aruba te Rotterdam; Helvetia, Rotter damBatavia, 29 Mei te gabang; Japara 27 Mei van New Orleans te New York; Ker- tosono 28 Mei van Penang naar Port Swet- tenham; Klipfontein 29 Mei van Kaapstad naar Port Elisabeth; Mirza, 27 Mei van Sin gapore te Abadan; Molengraaff 27 Mei van Baltimore naar Rotterdam; Noordwijk 27 Mei van Paramaribo te Trinidad; Parkha ven 29 Mei van Santos te Montevideo; Po lyphemus, MacassarAmsterdam, 28 Mei van Penang: Sibajak, RotterdamBatavia, 29 Mei om 19 uur van Port Said; Taboelan en 3 andere, 29 Mei op 5'44" Z. en 99'17" O. Taliwang en Tarempa, 29 Mei op 5'21" Z. en 99'56" O.; Tegelberg 27 Mei van Hong kong naar Manilla; Thorbecke 28 Mei van Cebu naar Singapore; Vulcanus 2-9 Mei van Cagliari te Rotterdam; Algenib, Baria Rotterdam, 30 Mei te Antwerpen; Aliphac- ca, Victoria (b c) naar Zaandam, 29 Mei op 49'18" N. en_12'00" W.; Alphard 30 Mei van Rotterdam te Buenos Aires verwacht; Dordrecht 29 Mei van Baton Rouge naar Rotterdam; Ondina 25 Mei van Calcutta naar Abadan; Prins Alexander, Antwerpen Montreal, pass. 29 Mei Dover; Prins Mau- rits. MontrealLonden, 30 Mei op 200 mijl W. van Land's End; Radja. New York Singapore, 29 Mei op 40'06" N. en 73'28" W. Sommelsdijk, HoustonPenang, 30 Mei te Port Said; Zaan, 29 Mei van Rotterdam te Koping; Aalsdijk 29 Mei van New York naar Antwerpen; Alphacca wordt 31 Mei van Victoria (b c) te Zaandam verwacht; And ijk, AntwerpenHavan, pass. 29 Mei 20 uur Scilly; Indrapoera, 29 Mei van Rot terdam te Batavia; Janssens 25 Mei van Penang*naar Singapore; Kelbergen, Saffi Amsterdam, pass. 29 Mei Wight; Kertosono FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg 7) Slechts Gösta Holms hield mij gezelschap, Nu pas viel het mij op, dat hij zich even vaal: had laten bedienen, als ik, en dat hij genoeglijk glimlachte, als hij een gerecht bijzonder lekker vond. Dat bracht mij plotseling dichter tot hem- Mijn antwoorden werden vrijer. In het begin had hij zijn vragen zo gesteld, dat ik niets anders hoefde te antwoorden dan ja of nee. Hij had me vast een dom, ver legen kind gevonden en zijn pech ver wenst, dat hij naast mij moest zitten. „Ik vraag me al de hele avond af, wat er met al die etensresten, op de borden gebeurt", zei Gösta Holms halfluid tegen me, ter wijl de kellners de tafel afruimden. „Mis schien slenteren hongerige kinderen met kommetjes voor het keukenraam op en neer en wachten geduldig, tot ze iets toe geworpen krijgen. Misschien zullen nog een paar hongerige monden verzadigd worden door bet etén, dat anderen niet lusten. En wie zijn kom niet vol thuis brengt, krijgt slaag van een dronken va der, en de moeder, die boven de dampende teil staat te wassen, droogt haar handen af en deelt het laatste stuk brood, terwijl ze denkt aan het moedwillig bedorven, kostelijk vlees, dat in de vuilnisbak ligt. Want misschien is ze wel dienstmeisje ge weest in een hotel, en dan weet ze, hoe daar gezondigd wordt". Ik merkte, dat ik harder was gaan pra ten, en dat de gasten om ons heen ver baasd luisterden. „Altijd nog beter in de vuilnisbak, dan dat men het de volgende dag op het menu terug vindt als goulasch", probeerde een uit zijn krachten gegroeid jongmens grap pig te zijn. Algemeen gelach. Voor het eerst wendde ik mij uit eigen beweging naar mijn tafelheer en zei zachtjes: „U moet mij niet kwalijk nemen, dat ik een zo weinig hier aan tafel passende opmer king gemaakt heb". „Niet passend? Ik had u graag nog lan ger horen spreken. Overigens, ik ben de gene, die het onderwerp aangeroerd heeft. Tenslotte leven we in oorlogstijd en we weten, dat in andere landen duizenden de hongerdood sterven. Denk maar eens aan onze broedervolken!" „Praat daar alstublieft niet over. niet nu", mompelde ik met verstikte stem. En, als antwoord op zijn vragende blik: „Ik kom uit Fredrikstad". „Als emigrante?" Ik knikte en voegde er snel aan toe: „Mariana heeft het mij erg gemakkelijk gemaakt. Ik hoop, dat ik eens iets voor haar. terug zal kunnen doen". „De dag zal komen, dat men u de reke ning presenteert. Het is alleen de vraag, of.Hij beet zich op de lippen- „Of ik betalen kan?" „Dat niet zozeer. Of u betalen wilt!" „Maar dat spreekt toch vanzelf, als ik kan!" „Zo, zo. Spreekt dat vanzelf!" Nog steeds kneep hij zijn lippen op elkaar. De pupil len van zijn ogen waren smal geworden. Hij bekeek mij koel en overwegend, zoals men iets bekijkt, waarvan men de prijs niet met de waarde in overeenstemming kan brengen. Ik weerstond zijn blik. Zo mocht ik hem niet. Hij was een vreemde. Hij was weer de man met het stenen mas ker. Het was maar goed, dat de theater directeur mij in mijn overpeinzingen stoor de door aan zijn glas te tikken voor een gezwollen toespraak tot Mariana, de ster van de avond. Mariana dankte hem. Haar ogen schitterden en haar stem was net iets te >md- Ik neep mijn handen samen in mijn schoot en durfde nauwelijks op te kijken. Mariana had teveel gedronken. Ik wist van haar kamenier, dat ze bij gele genheden dronken was, en ik schaamde me voor haar, hoewel ze nog binnen de perken bleef. Al gauw echter merkte ik, dat niemand er aanstoot aan nam. Ieder een had al iets teveel op en later op de avond werden de gesprekken steeds ge waagder tot tenslotte alles ontaardde in een uitgelaten gedoe. Gösta Holms liet de band uit het restaurant naar boven komen en wierp de leider een paar bankbiljetten toe. Dadelijk bracht hij zjjn viool aan zijn kin en hief zijn strijkstok op. Terwijl de man begon te spelen, liep hij langzaam naar Mariana toe en boog zich over haar, als gold de zwoele, prikkelend-zoete me lodie haar alleen. Het lied moest voor haar en Gösta Holms een zeef bepaalde betekenis hebben, want zodra de violist zijn smachtende klanken deed horen, hief Gösta zijn glas op en liet zijn blik diep in de hare dringen. Ik wilde het niet zien. Een onverklaarbare antipathie tegen Ma riana en Gösta Holms had zich van mij meester gemaakt, en toch moest ik telkens weer. als gebiologeerd, kijken naar deze twee mensen, die zich niet schaamden him verhouding zo openlijk te tonen. (Wordt vervolgd). 29 Mei van Penang te Port Swettenham; Leeghiwater 30 Mei van Marseille naar Ca. sablanca; Mirza vertrekt 30 Mei van Aba dan naar Bomibay; Randïontein, Beira— Amsterdam, wordt 31 Mei te Suez verw.; Robert Fruin 2-9 Mei van Philadelphia te Port Swettenham; Saidja, 29 Mei van Ta- ralcan te Singapore vei'wadht; Veendam, New YorkRotterdam, pass. 29 Mei 21.20 uur Lizard, wordt 30 Mei e.a. 12 uur te Southamton en 31 Mei c.a. 12.30 uur te Rot terdam verwacht; Stad Maassluis vertrekt vermoedelijk 4 Juni van Baltimore naar Holland; Zeeland (r 1) 29 Mei van Hono lulu te Los Angeles. KLEINE VAART. Alcyone 27 Mei van Dundrum te Exmouth; Badzo 29 Mei van Goole naar Immingham; Borelli 27 Mei van Antwerpen te Goole; Bree Helle 28 Mei van Gothenburg naar Rouen; Cateli 27 Mei van Shoreham te Teignmouih; Coeta 26 Mei van Faerker te Strood; Frean 24 Mei van Strood naar Esibjerg; Koningsdieip 26 Mei van Boness te Grangemouth; Mary 27 Mei van Plymouth te Londen; Nassauhaven 26 Mei van Kiel te Huil; Oranje 26 Mei van Antwerpen te Oslo; Presto, Belfast—Teign- mouth, pass. 27 Mei Lizard; Rabenhaupt 26 Mei van Par te Leith; Strijpe vertrekt 30 Mei van Antwerpen naar Kopenhagen; Vida 25 Mei van Delfzijl te Kingslynn; Zwaluw 26 Mei van Par te Rochester; Agiena 29 Mei van Dublin naar Swansea; Birmingham 30 Mei van Goole naar Blyth; Depa, 29 Mei van Wismar te Delfzijl; Dui- veland 29 Mei van de Tyne te Londen; Elisabeth 29 Mei van Aalborig naafKopen- hagen; Europa 2-9 Mei van Immingham naar Dordrecht; Express 29 Mei van Kings lynn naar Rotterdam; Ingeborg 29 Mei van Londen naar de Zaan; Kijkduin 27 Mei van Emden te Grangemouth; Magrietha 29 Mei van Randers naar Kopenhagen; Marietje Bohmer 22 Mei van Oslo te Lubeck, in la ding voor Delfzijn: Njord 28 Mei van Sol- vesborg tè Terno (Zweden); Thriantha 29 Mei van Grangeftiouth naar Londen; Tyro 29 Mei van Belfast te Drogheöa; Urmajo 29 Mei van Antwerper naar Kopenhagen; Vaderland 29 Mei van Poole naar Teign- mouth; Wïckenburgh 29 Mei van Bordeaux te Casablanca; Algarve 29 Mei van Rotter dam te Oporto; Brem 29 Mei van Go then- burg naar Rotterdam; Ivan (charter) 29 Mei van Dublin naar Antwerpen; Nautilus 29 Mei van Kastrup naar Larvik; Zuyder- burgh 30 Mei van Gdynia in Kielerkanaal ten anker. Te IJmuiden aangekomen. Aangekomen 29 Mei: Ned. s.s. Bacchus van Antwerpen, lading stukgoed, ligpl- SU* rinamekade, carg. V.C.K.; Ned. m.s. Sufte van Londen, lading stukgoed, ligpl- .hal steiger, carg. Kampman: H.M. Van Kms- bergen van de Noordzee; Eng. m.s. Plover van Londen, lading stukgoed, ligpl. Handels kade, carg. General Steam; Ned. s.s. Echo van Rotterdam, lading stukgoed, lifP1, Handelskade, carg. V.C.K. Grieks s.s. Pa- naghis van Melilla, lading erts voor Hoog ovens. Aangekomen 30 Mei: Amerikaans s.s. Ri chard S. Well van New Port News^lading kolen, ligpl. Rietlanden, carg. Vulcaan; Nea. m.s. Sambre van Rotterdam, lading stuk goed. ligpl. Handelskade, carg. Muller en Co. Zw. s.s. Monica van Rotterdam, tediot ligpl. Amsterd. Droogdok, carg. V.CK. Zw. s.s Diana van Stettin, lading balken, ligpl- Houthaven Zaandam, carg. Vinke en Co. Ned. m.s. Eemstroom van Londen, stukgoed, ligpl. Handelskade, carg. H- Ned. m.s. Larix van Bastia, lading balken, ligpl. Houthaven Amsterdam, carg. Wagen borg; Ned. s.s. Sirius van Rotterdam, lading stukgoed, ligpl. Zeeburgerkade, carg. V.U*. Ned. m.s. Pacific van Trondheim, lading cellulose voor papierfabriek Velsen, carg. Ned. Bevr.kantoor. Vertrokken 29 Mei: Ned. s.s. Svolder naar Antwerpen: Ned. m.s. Amstelstroom naar Antwerpen; Ned. m.s. Doggersbank naar Antwerpen; Zw. s.s. Tegeborg naar Hotter- dam; Zw. s.s. Lilly Matthiessen naar Ro> terdam; Pools s.s. Öksywie naar Rotterdam, Am. s.s. Joseph Murgas naar Hampton Roads. Vertrokken 30 Mei: Ned. m.s. Joost naar Sundsvall; Fins s.s. Capella naar Rotter dam. Ageoda voor Haarlem Stadsschouwburg: Warenar (Res. Toneel),,20 uur. Begijnhofkapel: Liederenavond, Reg"13 van der Hoeven en Wolfgang' Wijdeveld, 20 uur.' Frans Hals: Argwaan. 14.30. 19.00 en 21.15 uur, 18 j. Spaarne: De Tyran, 14.30. 19.00 en 21.15 uur. 14 j. Luxor: Himmlaspelet, 14.30. 19.00 en uur, 14 j. City: Welkom vreemdeling. 14.30. 1- en 21.15 uur, a .3. Palace: Barracuda, 14.50. 1» en 21.15 uur, 14 j. Rembrandt: Parasieten. 19.00 en 24.15 uur. 18 1 21.15

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6