IJmuider Courant Z Ministerraad spreekt zich uit over nota aan de republiek Sigarenfabrikanten mogen niet meer afleveren Republikeinse discussie uitgesteld Londen in de rook Hongaars crediet in de V.S. geblokkeerd Amerika za! Italië verder helpen 6le Jaargang No. 18647 Kennemerlaan 154, Tel, Redactie en BUreaistratie 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Adml" 1o724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. 55 Z.R Spaarns 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 3 Juni 1947 Verschgnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Bij onbevredigend anfwoord zal de regering op andere wijze naar oplossing streven pe RegariNgsvoorlichtingdienst deelt "ne raad van ministers heeft zich" in zijn vergadering ven 2 Juni beraden ever de ótuatie in Indonesië. instemmend met de op 27 Mei jl. aan de republikeinse delegatie overhandigde nota Z de Commissie-Generaal, is de raad van MIdeel dat de daarin vervatte denkbeel den en voorstellen een loyale uitvoering >an de overeenkomst van Linggadjati in- lenden en op die grond ook voor de repu blikeinse regering aanvaardbaar zijn. Wordt de nota, gelijk in redelijkheid verwacht mag worden, door de republi keinse regering aanvaard, en vervolgens 1, gezamenlijk overleg met alle partijen nitgevoerd dan is naar het oordeel van de raad de grondslag gelegd voor een vermin dering van de sterkte der Nederlandse krijgsmacht in Indonesië op voet van we derkerigheid en zal daartoe dus kunnen worden overgegaan. Mocht het antwoord van de republikein se regering onverhoopt onbevredigend zijn, dan ziet de Nederlandse regering, in over eenstemming met het gevoelen van de Commissie-Generaal, in voortzetting der tot dusver gevoerde onderhandelingen geen heil, en zal zij overeenkomstig haar ver antwoordelijkheid op andere wijze naar een oplossing van de thans in Indonesië bestaande onhoudbare toestand streven. Ook dan zal het program van Linggadjati onverkort richtsnoer blijven -van het rege- Republikeinse linkervleugel over de nota. „Het memorandum, dat Dinsdag jl. door de Commissie-Generaal aan de republi keinse regering is overhandigd, is in strijd met het accoord van Linggadjati", zo ver klaart de republikeinse „linkervleugel" in een gisteren te Djogjakarta uitgegeven De bespreking door het republikeinse kabinet van de nota, die de Commissie- Generaal aan de Indonesische delegatie heeft doen toekomen, is uitgesteld tot het kabinet voltallig te Djogja aanwezig zal zijn, zo verklaarde de republikeinse min- nister van Binnenlandse Zaken mr. Roem na zijn terugkeer uit Sumatra, vanwaar hij was teruggeroepen voor de kabinets zitting te Djogja. Hieruit is af te leiden, dat de discussies en de beslissingen inzake de nota door een voltallig kabinet moeten geschieden. Mr. Roem deelde mede, dat hij de vice-presi dent Hatta niet zal vengezellen op de reis, welke Hatta voornemens is door Su matra te maken. In zijn plaats zal de vice-minister van binnenlandse zaken meereizen. Roem zeide voldaan te zijn over zijn inspectietocht door Sumatra en ant woordde bevestigend op de vraag, of nu maatregelen getroffen waren voor de eva cuatie van de hiertoe in aanmerking ko mende personen uit het kamp Lawesega- lagala. Roem en de drie andere ministers, die de tocht door Sumatra meemaakten, zift gisteravond te Djogja aangekomen. Naar verwacht wordt, zullen heden de discussies inzake de nota beginnen. Woensdag beslissing? Aneta's bijzondere correspondent meldt, dat de nota van de Commissie-Generaal te Djogja in talrijke exemplaren tevens ver spreid is onder toonaangevende figuren uit kringen van Indonesische politieke partijen, o.m. de vakbeweging en jongeren organisaties, om hen in staat te stellen zich te beraden omtrent het definitieve Nederlandse standpunt. Uit de voorlopige reactie en uitlatingen valt op te merken, dat ook in niet tot de regering behorende kringen te Djogja men zich bewust is van de grote verantwoor delijkheid ten aanzien van de beslissing, «elke van republikeinse zijde wordt ge vraagd. In republikeinse kringen ver dacht men, dat de beslissing niet voor Woensdag bekend zal zijn. Sterkte der Nederlandse troepen De sterkte der Nederlandse troepen op en Sumatra bedraagt, naar Aneta eemt, thans 89.178 man. Uitgaande van oasis voor de toegestaande sterkte op 5,Hgen5lik van het sluiten van het be man T.van de nieuwe divisie 7.000 h« tm 1kurmen aankomen, voordat vhi,vi^ ne maximum bereikt is. Waar- tropne zuden tegen die tijd de eerste voor aflossing gereed zijn. Tweehonderdduizend ton groente naar Duitsland tecehSgSd °S de Langedijker groen- bui-ean mede£edeeld dat het centraal kfimcf i V0.0r de veilingen een overeen- autoritou- afgesloten met de bezettings- rine vat onn ln I?üitsland, voor de leve- de hpift riillioen kg groente, waarvan De nrii -T1' en de helft wintergroente, verlpdot °P dezelfde basis rusten als nimum pSLn,{;40 t°t 70van de mi- is het eze hoeveelheid groente 61 van verleden Jaar, communiqué. De „linkervleugel" omvat de socialistische en arbeiderspartijen en de socialistische jeugdbeweging. De „linkervleugel" grondt zijn mening op de volgende redenen: 1. Het memorandum schijnt de Indone sische republiek te willen binden aan een eenvoudig autonoom gebied binnen het kader van Nederlands-Indië. 2. Het memorandum elimineert niet alleen de mogelijkheden tot daadwerkelijk economisch herstel van Indonesië, doch belemmert ook de pogingen der republiek om „tegemoet te komen aan de wereldbe hoeften" door onverwijld grondstoffen te exporteren. 3. De Commissie-Generaal heeft de nota overhandigd onder bedreiging van afbre king der onderhandelingen. In het marine-opleidingskamp Hilversum heeft Prins Bernhard gisteren namens de Koningin ruim veertig vlieg er kruisen uit gereikt aan oorlogsvliegers - 39 Nederland se, 3 Engelse en 2 Franse - die zich in de oorlog onderscheiden hebben door daden van bijzondere moed en plichtsbetrachting. Prins Bernhard hield een toespraak waarin hij er zijn vreugde over uitsprak, deze de coraties te mogen geven aan hen, die zowel boven Nederland als in Indië, Australië, Colombo en van vliegkampschepen af zulke bijzonder moedige daden hebben verricht Nadat de Prins de onderscheidingen had opgespeld en de volksliederen waren ge speeld, werd een défilé gehouden. Des mid dags werden de gedecoreerden door de Prins op het paleis Soestdijk ontvangen. Gedeeltelijke aanvaarding van de nota? In hoge Nederlandse kringen te Batavia verklaart men volgens United Press dat het Nederlandse voorstel aan de Indone sische republiek als „definitief" moet wor den beschouwd en slechts verwen-pen of aangenomen kan worden. „Er kunnen geen voortgezette besprekingen gevoerd wor den over het memorandum", zo wordt ge zegd, „daar de nota zelf reeds een samen vatting is van maandenlange onderhan delingen". Intussen verklaarde dr. van Moo'k aan United Press dat er geen bepaalde bete kenis gehecht moet worden aan de pe riode van veertien dagen, die in de nota genoemd wordt als de termijn waarbinnen de republiek officieel de Nederlandse voor stellen moet verwerpen of aanvaarden. Waarnemers te Batavia verwachten dat het kabinet te Djokja tenminste twee da gen zal vergaderen, alvorens zijn beslis sing bekend te maken. United Press publiceert verder een on derhoud met een Republikeins zegsman, die als zijn mening gaf dat het Nederland se ultimatum waarschijnlijk op verschil lende punten afgewezen zal worden. Er zijn echter nog steeds volgens deze Republikeinse woordvoerder ook punten van het ultimatum, die wel aanvaard zul len worden; zoo bijvoorbeeld de Instelling van een gezamenlijke voedselcontrólc. Philips gaat in Inriii: kleine radio's maken Te Soerabaja is een radiofaforiek voor het produceren van kleine radio's gereed gekomen. Thans wordt in Eindhoven met grote spoed aan de uitzending der beno digde materialen, gereedschappen grondstoffen gewerkt en in Soerabaja worden voorbereidingen getroffen om bin nen de kortst mogelijke tijd te kunnen be ginnen. Jeep als wereldreiziger Maandag-zijn vier sportieve jongelui uit Apeldoorn vertrokken om met een geel rode jeep de aarde rond te rijden. Een persfotograaf, twee journalisten en een zakenman zullen via België, Frank rijk, Italië, de Balkan, Voor- Achter-Indië, Indonesië en Australië naar Noord- en Zuid-Amerika rijden en waar nodig varenalthans wanneer het reisschema in daden kan worden om gezet. Rubberopslagplaats in brand In de grote regeringsopslagplaats voor rubber te Mitcham in Zuid-Londen is gis teravond een brand uitgebroken, die wel dra zulke afmetingen aannam, dat hij ter nauwernood kon worden bedwongen. Duizenden tonnen rubberafval stonden in brand en een dikke zwarte rookwolk steeg op, die zelfs op 15 km afstand, in het centrum van Londen, de zon verduisterde. Meer dan 400 brandweerlieden namen aan het blussingswerk deel. Naar schatting be vindt er zich 10.000 ton rubber in de op slagplaats en men rekent erop, dat de brand niet binnen de week zal kunnen worden geblust. Het woord is aan. P e t i t-S e n n Zelfkennis verwerven is zich voorzien van toegevendheid jegens anderen. Duitslands economie «te 1 De „auto-kampeerclub" in 'Engeland hield dezer dagen een massa-kamp ter viering van haar veertiende verjaardag. Alle soorten kampeerwagens kwamen in het Oven stone-park in Northamptonshire bijeenEr waren luxueuze kleine paleisjes en een- voudige „burgerwagentjes" bij, doch in het algemeen voerden het geraffineerde com fort en de dure luxe de boventoon. - Men heeft uitgerekend dat het kamp ongeveer twee-en-een-half millioen gulden waard was. Eerste stap tegen het nieuwe bewind Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft verklaard, dat het aan Hongarije toegestane crediet voor de aankoop van surplus goederen „hangende de opheldering van de in dat land ontstane toestand" is geblokkeerd. Het departement gaf te kennen, dat van dit crediet, dat 30.000.000 dollar bedroeg, nog niet de helft is opgenomen. Het blokkeren van dit crediet wordt te Washington opgevat als de eerste zet der Amerikaanse regering tegen het nieuwe Hongaarse bewind. De voornaamste woordvoerder van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, McDermott, verklaarde, dat de toe stand in Hongarije de voortdurende aan dacht heeft, doch hij weigerde te zeggen, of verdere stappen te verwachten zijn, zo als ten aanzien van het aanvullende cre diet van 7.000.000 dollar, dat Hongarije van de export-importbank heeft verkregen voor de aankoop van Amerikaanse katoen. Tevens kon McDermott niet bevestigen of de Hongaars ex-premier, Nagy, naar de V. S. zal komen. In een openbare redevoering heeft de Hongaarse communistische leider, Rakosi, verklaard, dat hij Nagy in Bern heeft op gebeld en hem heeft gevraagd, terug te Allemaal twee eieren In de bonnenlijst, welke Donderdag ge publiceerd wordt, zal voor alle leeftijds groepen een bon voor twee eieren worden bekend gemaakt. Wijziging in de distributie op komst De directeur van het Rijksbureau voor Tabak en Tabaksproducten heeft aan de siga renfabrikanten medegedeeld, dat de afleveringsvergunning voor alle soorten sigaren tot nader aankondiging wordt ingetrokken wegens een voorgenomen wijziging in de distributie van tabaksproducten. Tevens is aangekondigd dat de sigarenfabrieken in de week van 9 tot 14 Juni een controle op hun voorraden kunnen tegemoet zien. Sigarenwinkels tijdelijk gesloten Naar wij vernemen, is het onwaarschijn lijk, dat de sigaren vrij van distributie zullen komen. Weliswaar is de voorraad momenteel zeer groot, doch door opheffing van de sigarendistributie zou de vraag zo danig toenemen, dat in betrekkelijk korte tijd deze voorraden uitgeput zouden zijn. De huidige productie is door gebrek aan tabak niet toereikend, om daarna in de behoefte te voorzien. De controle op de voorraaden, welke van 7 tot en met 12 Juni wordt gehouden, zal zich ook uitstrekken tot de grossiers en winkeliers. De sigarenwinkels zullen van Zaterdagavond 7 Juni tot en met Donder dag 12 Jnni gesloten moeten zijn. Eerst nadat door deze controle een vol ledig overzicht verkregen zal zijn van de voorraad sigaren, kan beslist worden, hoe de distributie gewijzigd zal worden. De mogelijkheid bestaat, dat enige malen ex tra-bonnen voor sigaren worden aangewe zen of dat het huidige rantsoen van vijf sigaren per bon op zes a zeven stuks wordt gebracht. In een bijeenkomst te 's-Hertogenibosch van de Nederlandse Amateur-tabakkers vereniging heeft de voorzitter, de heer Oele, het volgende medegedeeld: „De laatste tijd heeft de mening post gevat, dat opheffing van de distributie van sigaren aanstaande is en dat belang rijke verhoging van het tabaksrantsoen verwacht mag worden. Het een zowel als het ander moet uitgesloten geacht wor den. Om de distributie op te heffen moet de productie de vraag kunnen dekken. Dit is niet het geval. Weliswaar hebben ver schillende fabrikanten een geweldige voor raad sigaren, doch dit zijn meest goedkope soorten waarvoor het publiek niet zijn bonnen wenst te bestemmen. Bovendien is het verbruik van sigaretten enorm ge stegen. Vooral nu de tabakverwerkende industrie van officiële zijde-de aanzegging heeft gekregen, dat met ingang van 1 Juni de toewijzingen voor ruwe tabak met 10 procent worden verlaagd, moet ernstig ge vreesd worden dat, mocht de sigarendis tributie toch opgeheven worden, de pro ductie geen gelijke tred zal kunnen hou den met de consumptie. Het gevolg zou zijn zwarte handel en „verkoop van onder de toonbank". Het is bovendien bekend, dat bij de smokkelaars in de grensstreek reeds Belgische orders zijn geplaatst voor bonvrije Nederlandse sigaren". Naar de mening van de Nederlandse Amateur-tabakkersvereniging bestaat er, ondanks deze ongunstige factoren, waarbij nog gevoegd moet worden dat onze devie zen-arme schatkist het niet toelaat meer tabak in het buitenland te kopen, toch een kans om Nederland meer rookgenot te verschaffen. „Eigen teelt". Ir. van der Ven besprak op de bijeen komst dit onderwerp uitvoerig, toen hij een inleiding hield over de uitbreiding van de tabaksteelt in ons eigen land. Hij zeide te weten, dat de „eigen teelt" geen al te beste naam heeft in Nederland, maar hij voegde er aan toe, dat er maar weinig Nederlanders zijn, die een goed behandeld inheems product geproefd hebben. Er is vooral tijdens de oorlogsjaren met deze tabaksproducten ontzettend geknoeid, zo dat het Nederlandse publiek nog moet kennismaken met de goede tabaksproduc ten van éigen bodem. Mits goed gefermen teerd en behandeld, kan in Nederland een product geteelt worden, aldus ir. Van der Ven, dat het kan opnemen tegen sommige buitenlandse tabakken. Naar de mening van ir. Van der Ven zou Nederland deviezen besparen en de rant soenen kunnen verhogen, indien van over heidswege werd toegestaan dat „eigen teelt" voor melangering gebruikt werd. Kleine boeren- en tuindersbedrijven zou den door die teelt mede gesaneerd kunnen worden (bij een prijs van slechts 1 gulden per pond thans is de prijs 2 gulden per pond brengt 1 h.a. tabak bruto f 4000 op). Om de telers te stimuleren niet in ge wicht doch in kwaliteit hun kracht te zoeken, zou de regering de eenheidsprijs van 4 gulden per k.g. moeten los laten. Ten aanzien van de sanering van boeren- en tuindersbedrijven verklaarde ir. Van der Ven dat de toestand van 1939 zich weer gaat herhalen. Er zijn weer groenten door gedraaid op de veilingen. Voor het West- land zouden zijns inziens nieuwe mogelijk heden ontstaan, wanneer de tuinders de teelt van zomergroenten zouden willen be perken, om zich toe te leggen op de teelt van kwaliteitstabak. De secretaris van het Belgische Tabaks syndicaat, de heer Maas, gaf een overzicht over de situatie in zijn land, waar de niet- luxe tabaksartikelen alle 2025 procent inlandse tabak bevatten. De beroepstelers in België leveren elk jaar 2 millioen k.g. inheemse tabak af aan de fabrikanten. Gistermiddag vertrok uit de Amsterdamse haven H.M. torpedobootjager Tjerk Hid- desz" onder commgndo van de kapitein-luitenant ter zee J. Hendriks. Het schip zal in Indië patrouillediensten verrichten. De torpedobootjager is ruim een half jaar in revisie geweest bij Werkspoor te Amsterdam, keren en voor een rechtbank te verschij nen. Nagy weigerde echter. Nagy's 5-jarig zoontje, Laszlo, is heden uit Hongarije in Zwitserland aangekomen. Perzië in de gratie Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft heden aangekon digd, dat binnenkort de ondertekening wordt verwacht van een militair crediet van 30.000.000 dollar aan Perzië. Een woordvoerder van het departement verklaarde, dat er thans nog over deze credietovereenkomst wordt onderhandeld. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Marshall, -heeft verklaard, dat de V. S. zullen voortgaan het Italiaan se volle te helpen. Hij wenste de nieuwe regering-de Gasperi succes. Marshall zeide, dat het Italiaanse volk zijn oprecht en vast geloof in de democra tie heeft getoond. Tevens heeft het vele van zijn meest urgente na-oorlogse pro blemen overwonnen en ik ben van gevoe len, aldus zeide Marshall, „dat het de laat ste tijd zijn eigen bekwaamheid voor de wederopbouw van zijn land heeft onder schat". Marshall's beslisite belofte voor verdere Amerikaanse hulp heeft te Washington tot de mening geleid, dat het reeds uitge trokken export-importbankcrediet van 100.000.000 dollar, binnenkort ten volle voor Italië beschikbaar zal worden gesteld. Tevens wijzen zekere tekenen er op, dat de besprekingen, welke thans te Washing ton worden gevoerd over de ontdooiing van Italiaanse activa ter waarde van 60.000.000 dollar, voortgang maken. Brits plan voor India formeel aanvaard Naar Reuter verneemt, hebben de Con grespartij, de Mohammedaanse Liga en de leiders van de Sikhs op de heden gehou den bijeenkomst met de onderkoning for meel mededeling gedaan van hun aanvaar ding van het Britse voorstel ten aanzien van de machtsoverdracht in Voor-Indië. De Voor-Indische leiders zullen van hun aanvaarding van het Britse voorstel per radio mededeling doen, na een verklaring van de onderkoning en de voorlezing van de volledige tekst van het voorstel. Nehroe, Djinnah en Sing zullen, naar men ver wacht, een oproep tot eensgezindheid doen. Naar verluidt zou het plan bestaan de huidige voorlopige regering nog twee maanden in functie te doen blijven. On dertussen zou het Britse parlement zijn werkzaamheden ten aanzien van de kwes tie voltooid kunnen hebben. Na verloop van deze maanden zou het misschien mo gelijk zijn over te gaan tot oprichting van een centrale regering voor Pakistan. De Prins onder studenten Op de 351ste ledenvergadering van het Studentencorps der Amsterdamse Vrije Universiteit, die Maandagmiddag in het Concertgebouw in de hoofdstad werd ge houden, is Prins Bernhard als erelid van het corps geïnstalleerd. De Prins dankte voor de hem verleende onderscheiding er noemde de zin voor vrijheid in het Neder landse volk onverbrekelijk verbonden met het Calvinisme. Na warme woorden aan de nagedachtenis van de grote man in de verzetsstrijd der Nederlandse universiteiten Prof. J. Oranje, te hebben gewijd, werd het ceremoniële deel van de dag met het zingen van ons volkslied besloten. Prins Bernhard bracht de avond temidden van de studenten door in hun sociëteit en keer de om 's nachts 2 uur terug naar Paleis Soestdijk. Groningse drieling overleden Thans is ook het derde kindje Elselina van de drieling, die in de nacht van Zater dag 24 op Zondag 25 Mei in Groningen werd geboren, overleden. Vrijdag over leden de beide jongens Okke en Piet Brouwers. De toestand van de moeder is bevredigend te noemen. Kauwgum en een koude kermis Het is de opsporingsdienst voor dé prij zen te Leeuwarden geluk een smokke laarsbende van 7 man te arresteren. Ne genhonderd kilogram uit België gesmok kelde Amerikaanse kauwgom ter waarde van 30.000, een vrachtauto en een per sonenwagen werden in beslag genomen. De politie heeft het vermoeden, dat een grote bende met vertakkingen in andere delen van het land en in België hier achter staat. i Nieuwe Brits-Amerikaanse overeenkomst Het Britse militaire bestuur in Duits land heeft heden de tekst gepubliceerd van de Brits-Amerikaanse overeenkomst be treffende Duitsland, volgens welke een economische raad voor de gecombineerde zönes zal worden gevormd met verstrek kende bevoegdheden in de afzonderlijke staten om de „toelaatbare economische wederopbouw" van West-Duitsland te leiden. De economische raad zal uit ongeveer 54 leden bestaan en worden samengesteld op basis van de laatste verkiezingen in beide zones. De leden worden gekozen door de provinciale regeringen en wel voor elke 750.000 inwoners een lid. De overeenkomst betekent een compro mis tussen de in toenemende mate gede centraliseerde economie in de Amerikaan se zóne en het Britse standpunt, dat bij de huidige economische stagnatie de regerin gen der staten niet langer hun eigen on afhankelijke weg mogen gaan. Er wordt immers een centraal economisch planor gaan voor de beide zones opgericht, terwijl tegelijkertijd het principe der decentrali satie gehandhaafd blijft. Besturingsfoul oorzaak van de ramp met de PII-TBW De Raad voor de Luchtvaart heeft uitspraa® gedaan ln zake de oorzaken van de ramp, op 14 November 1946 aan de Dakota PH-TBW over komen op het vliegveld Sehiphol. waarbij alle 26 Inzittenden de dood vonden. Het vliegtuig werd bestuurd door de Engelse KLM-vlleger Moreton. De Raad komt tot de slotsom, dat da ramp te wijten is aan een besturlngsfout, name- üj'k het maken van een scherpe bocht met te lage snelheid, waardoor het vliegtuig in een abnormale vllègstand geraakte, In sterke mate heeft, het de aandacht van de Raad getrokken, dat het vliegtuig tot driemaal t,oe het vliegveld is gepasseerd zonder te dalen naar een zodanige hoogte, dat grondzlcht kon worden verkregen. De Raad sluit zich aan bij het oordeel, uitgesproken door prof. Van der Maas, dat de gezagvoerder blijk heeft gegeven, niet voldoende zelfvertrouwen te bezitten om onder de bestaande omstandigheden de landing uit te voeren. De Raad ontkomt niet aan de indruk le, dat Moreton met de eigenschappen van de DC-3 vliegtuigen niet voldoende bekend was en dat het hem ontbroken heeft aan voldoende routine in het landen onder de bestaande on»- standigheden met dit Vliegtuig. Het ongeluk op Croydon. De Raad voor de Luchtvaart heeft voorts een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van het ongeluk met het K.L.M.-vliegtuig PH-TBO, dat op 6 November 1946 bij Croydon in een bos gevlogen is. Nadt vijf getuigen gehoord waren, kwam de direc teur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst tot de conclusie, dat de piloot de situatie verkeerd beoordeeld heeft. Griekse ministers klagen over buitenlandse inmenging De Grielcsche minister van Oorlog heeft êr in het parlement op gewezen dat twee maal in twee dagen tijds de stad Fiorina, bij de Joegoslavisch-Griekse grens, door 20000 guerilla strijders is aangevallen en dat een andere grote groep de stad Khilkis, circa 25 km. ten Noorden van Saloniki, heeft aangevallen, aldus Un. Press. De minister voor Luchtvaart zeide: in dien de steun van buiten af zal blijven voortduren zal de regering, gezien de ge ringe omvang van het Griekse leger de vijand op den duur niet meer het hoofd kunnen bieden. Blijkens persberichten zijn thans grote massa's communistische vrijwiligers aan de Joegoslavische grens geconcentreerd. De Griekse kranten merken op, dat slechts het stationneren van Engels-Ameri kaanse troepen langs de Griekse Noord grens de versterking van de guerilla's met buitenlandse vrijwilligers kan verhinder ren. Dollar-lening voor Franco? Volgens het Engelse communistische blad „Daily Worker" zal ook Franco in de zeer nabije toekomst in aanmerking ko men voor het ontvangen van „Truman dollars". De lening zou het karakter dragen van een zuiver particuliere overeenkomst tus sen handelsfirma's. De correspondent be weert. dat een deel van de 200 millioen dol lar, die geprojecteerd zouden zijn, ge bruikt zal worden voor het aanloggen van luchtbases. Truman heeft inmiddels het wetsontwerp tot beschikbaarstelling van 350.000.000 dollar voor hulpverlening aan getroffen gebieden in Europa en Azië, dat onlangs door het Amerikaanse congres is aangeno men, getekend. Dure nieuwe en te dure oude aardappelen Voor vroege aardappelen, geteeld op een geldige tuinbouwteeltvergunning, is per 30 Mei ontheffing verleend van het rooi- verbod, zodat ze aan de veilingen kunnen worden aangevoerd. De prijzen voor deze vroege aardappelen zijn vrij. De vroege aardappelen mogen tot 15 Juni vrij geveild worden, daarna zal de minimumprijs van 10 gulden per 100 kg gelden, welke prijs geleidelijk tot de 2e helft van Juli zal dalen tot f 6.50. Op het ogenblik worden klei-aardappe- len tegen veel te hoge prijzen (18-22 cent per kg) verkocht. Dit was voor de Prijs- contröle aanleiding om krachtig in te grij pen. Een te Amsterdam en Haarlem ge houden controle was aanleiding tot het ver baliseren van 16 grossiers en ruim 200 dé taillisten. Drie gemaskerde mannen hebben in den nacht een overval gepleegd op een bakkerij te Delft. Zij bedreigden de knecht met een revol ver. Toen de man om hulp riep, sloegen zij hem met een stuk hout op het hoofd en gingen aan de haal. Korte tijd later werden zij reeds ge arresteerd, daar een nachtwaker een signalen ment aan de politie kon, verstrekken.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1