c Artis' vissen hebben het voorjaar in het hoofd De toegangswegen tot het Zandvoortse circuit Brussels kunst-festival begonnen Rijk gevarieerd programma Veel gaat in de vuilnisbak verloren DINSDAG 3 JUNI 1947 Langs kraamkamers, bruidsaltaren en...,axolotls (Van een verslaggever) Artis heeft, al lijkt het vreemd, zijn cata comben. Daar, in het schemerige licht van de kleine ramen, ligt de spiegel van 400.000 liter zout water, daar ruist het voortdurend in de buizen, daar stroomt het afgewerkte nat over een kalkbed, om weer zuiver ge maakt te worden voor „boven". „Boven" rijen de aquaria zich aaneen, en onbewust van het bouwsel dat te hunner gerieve werd aangelegd, zwenken de zilve ren vissen van de zeven zeeën achter de dikke ruiten. Schoon is het altijd weer langs dat kleur rijke prentenboek van planten en dieren te drentele^, u te voelen als de bemanning van de „Nautilus", toen deze op bevel van Jules Vernes talent onder de oppervlakte van de zee verdween, om zijn 40.000 mijlen af te leggen. Het is echter bijna te veel dit voorjaar in Artis' aquarium. Achter al deze zware ramen voltrekt zich zo'n overstelpende hoeveelheid levensgebeurtenissen, dat slechts de steun van een leidsman als de heer A. F. J. Portielje voldoende is om wegwijs te worden in deze bewegende die- tionnaire van het leven der waterwezens. Aan de ene kant het fonkelende en voort durend wisselende spel van de zoetwater vissen, ter andere zijde van de mistige, meer ruige vormen van de zeefauna. Een rog droomt in het zand en boven zijn platte hoofd met de oplettende ogen wentelt een „harder" met de driehoekige bek zich door de nevel van het zoute wa ter. Maar we mogen niet te lang stilstaan bij deze bekoring, want de heer Portielje wijst alweer naar de wieren in het volgen de aquarium. „Haaieneieren", zegt hij. De producente van deze bruine capsules ligt voor het raam en kijkt minachtend naar de vier ogen, die haar kunstproduct bewonderen. „Een steriet van 55 jaar oud", vertelt on ze gastheer rad daar overheen, haast voor we van de aanschouwing van heuse haaien eieren zijn bekomen. „Gekregen van een Russische grootvorst omstreeks de stich ting van het aquarium". Verder heeft deze steriet vreemde tafel- gebruiken. Drie voelsprieten onder de bek tasten de bodem van zijn domein af en als er iets eetbaars „getast" wordt, gaat een slurf-van-een-bek naar beneden die het diner opslobbert. „Dus als hij geen eten krijgt op"de bodem, dan verhongert-ie. Een kwestie van overorganisatie in de dieren wereld", vertelt de heer Portielje. Bruiloft onder water Het is voorjaar, ook in de aquaria. Daar om zwemmen de mannetjes-Nijlvissen in him prachtkleed rond; zij graven verwoed kuilen in het bodemzand en paraderen daar in het rond, alsof ze rechtstreeks van een beroemde pharao afstamden. Wanneer het wijfje op het kleurige ..signaal" afkomt, is de verbintenis snel beklonken. De eieren worden later door vader Nijlvis in de grote mond genomen en wanneer er kinderen uit komen, houdt de oude zijn kroost nog ge ruime tijd „binnenshuis" met het oog op eventuele belagers van het veeltallige ge broed. Wondermooi, zo'n statige Nijl-tilapie, zoals meneer 's Zondags genoemd wordt, met een opgeblazen bek te zien rondzwem - men, waaruit af en toe een klein stipje na geslacht de wijde wereld in trekt. Het is voorjaar. Daarom staat er op de broedbak van de Siamese kempvissen een dot schuim als van een scheerkwast: het nest van de purperblauwe sieraden der tro- pische wateren. De heer des huizes ver vaardigt dit „schuimnest" door lucht van boven het wateroppervlak te snappen, een stevige bel te vormen door toevoeging van slijm en aldus een klodder wolligheid op bouwend, waaronder hij straks 't vrouwtje lokt, dat de eitjes in omgekeerde houding (de moedervis, niet de eitjes!) naar het schuimnest stuurt. Verder ontfermt vader zich over zijn eieren en later ook over zijn zonen en doch teren. Er is zo veel te bewonderen, we zeiden het al. Achter de bassins, waar de aqua rium-mensen bezig zijn met het schoonma ken van de ramen, stuit de nieuwsgierige krantenmeneer plots op een axolotl, zo'n zwarte salamander van een axolotl, die het duister van een proefbak heeft opgezocht, om een grote axolotl te worden. Maar het vreemde van deze vreemde salamander is, dat hij in normale staat al groeiende altijd onvolgroeid blijft en als kieuwendragende larve op zijn beurt voor nakomelingschap zorgt, die het evenmin verder brengt dan larve. Tóch heeft Artis een hele verzame ling „kieuwloze" axolotls. Door toediening van runder-schildklierextract kan dit dier namelijk „gedwongen" worden zich verdei 4e ontwikkelen. Voedsel-periscoop Een bak verder steken twee sprieten uit het zand in de hoogte. Zomaar twee dood stille sprieten. Maar als de opzichter A. Stové op verzoek een stukje mossel naar beneden laat zakken, komt er leven in de sprieten en er blijkt een complete krab aan vast te zitten, die zich op een paar grappige scharen opricht, om het extra-rantsoen mossel naar binnen te werken. Waarna de onderduiker weer rustig in het zand ver dwijnt, de resten van zijn copieuze maal tijd aan twee hevig kibbelende garnalen achterlatend. De Indische meerval, die onze gere- patrieerden vermoedelijk beter onder liet koosnaampje „Ikan lé-lé" kennen, stuwt zijn zwarte lijf door de rotsholen, op de voet gevolgd door een albino familielid, dat alleen al de moeite van een aquarium-bezoek overwaard is. Twee mensen kuieren voorbij. Zij zien even in de eb- en vloed-bak, waar een krab zich niets van de wereld en iets van een naderende zeenaald aantrekt, ze vin den de heilige karper van Japan, die ook wel goudkarper wil heten, erg mooi, maar ze denken er niet aan, hun ellebogen op de stenen voor de aquaria te leggen, om dit wondere wereldje, waar elke zeester, elke zeepaling en elke doodgewone snoek de spannendste verhalen van zijn leven kan vertellen, op hun gemak te bekijken. „Jammer", meent de heer Portielje, „want er is niets mooiers bijna dan de water wereld in lentetooi". ,Of er veel werk aan deze tientallen bak ken is", vragen we. De opzichter kan daar lange verhande lingen over afsteken: de durende zorg voor een biologisch evenwicht tussen planten en dieren, het rein houden van het water en al deze andere grote en kleine werken des vernufts, waarvan de bezoeker alleen maar het boeiende resultaat ziet. Dat zeewater bijvoorbeeld, moet eens in de zes a acht jaar door een verse voorraad vervangen worden. Daartoe worden de grote mail schepen aangezocht in hun ballasttanks uit de Golf van Biscaje waar het zuiverste water schijnt voor te komen een slor dige vierhonderd ton mee te nemen. Of de quarantaine- en voedselbakken, die een bedrijfje op zich zelf vormen, om dat een zieke vis ook z'n verzorging van node heeft en een gezonde collega op tijd zijn mosseltje of spiering lust. Al zijn vele dezer zaken achter de scher men verborgen, toch blijft er voor de op lettende aquariumbezoeker veel, zeer veel moois over. Artis heeft niet voor niets een „visstand", die beroemd is over de hele wereld en waarover een Amerikaan eens terecht heeft opgemerkt: „Not only that it is often finer than modern art, but it is more educative too". (Niet alleen dat het vaak mooier is dan moderne kunst, het is ook leerzamer). Ministeriële radiorede over reclassering De minister van Justitie mr. J. H. van Maar- seveen heeft een radiorede gehouden, waarin hij de aandacht vestigde op de Nationale Reclas- seringsdag, welke dit jaar op 7 Juni zal worden gehouden. Deze reclasseringsdag wordt georga niseerd door de gezamenlijke reclasseringslnstel- lingen. De reclassering is een onderdeel van de strijd tegen de misdaad. De minister vestigde er de aandacht op, dat juist in deze tijd de crimina liteit sterk is toegenomen. De zedelijke nood ls groot en het morele besef ls zeer verzwakt. In alle volkslagen moet stelling genomen worden tegen het zedenbederf. Na de omvang der huidige reclasseringsbe- moeiingen geschetst te hebben zeide de minis ter: „Moreel en materieel heeft de reclassering onze hulp nodig. Wanneer ons volk tot het in zicht is gekomen, dat de gevallenen geholpen dienen te worden en overtuigd is, dat deze hulp verlening een maatschappelijk belang is van de eerste orde, dan zal het bereid zijn het reclasse- ringswerk in ruime mate te steunen. Werkge vers kunnen dit werk steunen door voor ont slagen gevangenen weer een plaats in het ar beidsproces in te ruimen". Hij besloot met de collecte bij een ieder aan te bevelen. Plan voor dienstplicht in Verenigde Staten Een speciale burgerlijke adviescommis sie heeft president Truman een plan voor gelegd, volgens hetwelk alle Amerikaanse jongemannen zes maanden militaire oplei ding moeten ontvangen. Het rapport beveelt een dergelijke op leiding sterk aan „om de vredelievende volkeren der wereld gerust te stellen". 750.000 a 900.00 jonge mannen zouden jaarlijks moeten worden opgeleid. Zij zouden op achttienjarige leeftijd dienstplichtig worden.. De kosten van deze opleiding zouden ongeveer 1.750.000.000 dollar per jaar bedragen, of wel „minder dan het bedrag, dat in een week van de wereldoorlog werd besteed". Messerschmidt wil naar de V.S. De Duitse vliegtuigexpert Willy Mes serschmidt hoopt binnenkort naar Ameri ka te kunnen, gaan om te werken aan de vervaardiging van vliegtuigen, die voort gedreven worden door atoomkracht. Hij deelde mede, dat hij twee maanden gele den een uitnodiging van Amerikanen had gekregen. Hij zal zich echter eerst dienen te ver antwoorden voor een Duits denazificatie- hof. STRAND In Brussel is Zondagmiddag onder grote belangstelling in de grote zaal van het Pa leis voor Schone Kunsten het festival voor film en schone kunsten, dat van 1 tot 30 Juni wordt gehouden, geopend. Nadat het nationale orkest van België onder leiding van Léon Jongen, directeur van het Koninklijk Conservatorium van België, een concert had gegeven van Bel gische muziek, sprak de heer Vermeylen, minister van Binnenlandse Zaken en pre sident van het festival de openingsrede uit. Hierna volgde de eerste vertoning van de film: „Le Fondateur" een documentaire film van de Belg Charles Dekeukeleire, waarin het leven van Leopold I wordt be licht. De dag werd besloten met een bal in de salons van de „Cercle Artistique et Royal Gaulois", waaraan de Amerikaanse actrice Eleanor Parker deelnam. Onze correspondent in Brussel heeft in middels van de directeur-generaal van het festival het een en ander vernomen van hetgeen er geboden zal worden. Vierhon derd hotelkamers zijn gereserveerd voor de filmartisten, producers, buitenlandse De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Gram.p'l. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Operettemuziek. 9.30 Kamermuziek Beethoven en Haydn. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Koökpraatje. 10.35 Zang en piano. 11.00 Gram.pl. 12.00 Accordeonorkest. 12,30 Kalender. 12.35 Gram, pl. 13.15 Voor het platteland. 13.20 Metropole orkest. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Kamerorkest, 15.00 Voor de jeugd. 15.45 Voor zieken. 16.15 Voor zieekn. 17.15 Musette. 17,30 Voolksherstel. 17.35 Miller-sextet. 18.20 Ital. liederen. 18.30 Strijd krachten. 19.4)0 Lezing over toerisme. 19.15 Jan Corduv/ener. 19.30 VPRO-cursus, 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Operingsconcert. Kurhaus Scheve- ningen, soliste Annie Woud. 21.15 Geschiedenis van een huis. 22.00 De Ramblers. 22.30 Fluit en piano. 22.45 Geestelijk leven. 23.15 Op vleugelen der muzaek. 23.25 Gram.pl. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00. 19.00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Koorzang. 7.45 Woord voor de dag. 3.15 Orgel en zang. 8.30 Gram.pl. 9.00 Voor zieken. 9.50 Piano. 10.30 Morgendienst. 11.00 Viool, cello en piano. 11.45 Licht klassiek concert. 12.30 Koorzang. 13.15 Cinderella. 14.00 Bond van Geref. Vrouwenverenigingen. 15,00 Gram.pl. 15.45 Over planten. 16.05 Concertgebouw-koperkwartet. 16.45 Voor jongens en meisjes. 17.30 Kinderzang. 17.45 Rijk overzee. 18.00 Celesta. 18.45 Lezing. 19.15 iNeuws uit Indië. 19.30 Actueel geluid. 19.45 De goede weg. 20.05 Marinierskapel. 20.50 Grondwet herziening. 21.10 Werken van Verdi. 21.40 Schu- bert-cyclus. 22.00 Vocaal kwartet. 22.45 Over denking. 23.00 Klassiek concert. Miststraalpijp Tijdens brandweer wedstrijden in Lei den konden de daar verzamelde vuur vreters een Amerikaan-s snufje bewon deren, dat bij oliebranden grotere resul taten schijnt af te werpen dan de beken de schuimblussers. Bovendien kan de „miststraalpijp" zoals het apparaat heet, met gewoon water gevoed worden.Bij de demonstraties werden enige venij nige oliebrandjes in enkele seconden gedoofd en door het nevelgordijn ble ven de blussers bewaard voor te grote hitte. Militair weekoverzicht uit Indië Het weekoverzicht van de Nederlandse mili taire woordvoerder te Batavia meldt, dat in totaal drie Nederlandse militairen gewond werden Te Medan gaan de beschietingen in de oostelij ke sector en de stelllngbouw aan de demarca tielijn voort. Sedert de ondertekening van Linggadjati vallen ruim tachtig bestandsschen dingen te melden. In de sector van Tjiandjoer zijn tot vijfmaal toe Nederlandse patrouilles beschoten. In de sector Soerabaja gebeurde dit twintig maal. Op een post werd een kleine aanval gedaan. Het was herhaaldelijk noodzakelijk eigen artillerie in te zetten. In Zuid-Borneo werd de intensieve patrouillegang voortgezet met het resultaat, dat een aantal leden van de TRI en leden van andere republikeinse organisaties werden gearresteerd. In Midden-Bali neemt de terreur ernstiger vor men aan. Enkele arrestaties werden verricht. Kanunnik dr. C. J. Henning regent van het Seminarie Ha-geveld te Heemstede, viert 10 Juni zijn zilveren priesterjubilé. filmcritici en regisseurs. Zij worden zo royaal mogelijk, op z'n Belgisch, ontvangen. Trouwens daarvoor is 2,5 millioen francs uitgeschreven. De Staat schenkt 10 mil lioen francs. Uit Frankrijk komen Edwige Feuillere, Micheline Presle, Danielle Darieux, Claude Dauphin, Louis Jouvet, de regisseurs Rene Clair en Jean Grémion. Waarschijnlijk de exïstensialist J. P. Sartres, Cocteau Andre Malaux. De Fransen brengen „Le Silence est d'Or" van René Clair; „Copie conforme" van Jean Déville. De Verenigde Staten zenden Eric Johnston, de voorzitter van de Motion Picture Association of America, de grote filmbaas, die als voorzitter van de New-Yorkse Kamer van Koophandel met Molotov en Stalin onderhandelde; als artis- ten: Rita Hayworth, Linda Darnell, Vero nica Lake. Ray Milland. Waarschijnlijk komt ook Ingrid Bergmann. De Amerika nen vertonen „The Razors Edge", „Humo- resque", „The Yearling", „Dow.n to Earth", „It's a wonderful life", „To each his own", „Carnegie Hall". Robert Donat zal met een schare Engelse artisten over komen. We krijgen „Hue and Cry", „Great Expectations", „Odd man Out", „C-ountrays of Curzon Street" en ook nog „A Matter of Life and Death". Er zijn in het geheel reeds 13 landen ingeschreven. „Wat brengt Nederland?" „In de reeks der documentaire films „Partisanenlied" met de danseres Gaja Goldstein en verder „Zes jaren" de bezet tingsjaren van een student. Er is ook sprake van dat Joris Ivens buiten het kader van de Nederlandse deelneming zijn film „Indonesië" zou vertonen. „Naast deze lange films zijn er een massa tekenfilms,wetenschappelijke films, school-, actualiteiten- en reclamefilms. Maar luister even naar de lijst der mu- ziekconcerten: Jonge muziek van Howard R. Ru-breek, Negri, Charles Jones, sonate voor twee klavieren van Hans Henkemans; dramatisch oratorium „Jeanne d'Arc au Bucher"; Amerikaanse muziek onder lei ding van Leonard Bernstein van het New York City Symphony; het orkest van de Vlaamse Radio brengt jongeren-muziek. Er is filmmuziek uit Franse films onder directie van Roger Desormière, chef van het orkest van de Opera te Parijs en er wordt een concert gegeven door het orkest van de BBC onder leiding van Sir Adrian Boult. Tot 29 Juni is er de tentoonstelling van de schilderijen uit de Weense musea. Voorts de Schat van het Gulden Vlies en Vlaams Tapijtwerk. In de Galeries Giroux vindt men een tentoonstelling van werken uit Belgische collecties. De Galerie de l'Art Beige geeft Belgisch impressionisme. In de Cercle Gaulois worden 300 van de beste humoristische tekeningen van Walt Disney tentoongesteld. Te Antwerpen exposeren jonge Antwerp se kunstenaars en op de Meir vindt men een show van de Hedendaagse Kunst in België. In het Rubenshuis worden tekeningen en schetsen van de grootmeester der Vlaam se School tentoongesteld. Te Doornik vindt men werken van Louis Gallait, Manet, Seu- rat, James Ensor en verder een expositie van kunstporcelein. Het is nog wel aardig te vermelden, dat de grote prijs voor de beste film een beeld houwwerk zal zijn, namelijk een copie van het St. Michielsbeeld, dat op de Brusselse stadhuistoren prijkt." Het gemeentebestuur van Zandvoort heeft het vorig jaar ervaring opgedaan, toen er op het kleine circuit (2300 meter) wegraces voor motorrijders werden gehou den. Daarom heeft het besloten enige nieu we maatregelen te treffen voor de weg races van Zondag 8 Juni en de wieler wedstrijden op 15 Juni. Om een zo groot aantal toeschouwers een goede plaats te bezorgen, is de omgeving van het circuit in zes vakken ingedeeld, zoals op bovenstaande kaart is aangegeven. Verwacht wordt, dat de meeste bezoekers van het station komen. Van hier uit lopen de wegen naar de vakken. De start en de finish komen in vak A, waar ook een zittribune voor drieduizend personen wordt opgesteld. Voor de bezoe kers van vak C wordt een brug over de weg gemaakt. Om moeilijkheden bij de Van Lennepweg te voorkomen, moet het publiek voor vak D om de begraafplaats heen lopen. In dit vak liggen enige duin toppen, vanwaar de toeschouwers een mooi uitzicht over het circuit hébben. Vak F is te bereiken van de Van Speijklaan. Slechts deelnemers hebben toegang tot vak E. Pu bliek wordt daar niet toegelaten. Aan de noordzijde van de spoorbaan wordt een parkeerplaats ingericht. Automo bilisten zal verzocht worden zoveel mo gelijk Zandvoort via de Zeeweg te ver laten. Onmiddellijk na de motorwedstrijden wordt het circuit voor het verkeer open gesteld. Vele kopstukken. Practised alle kopstukken zullen aan.de start verschijnen en als we namen zien als de gebroe ders Veer, Jac. Schot en Jo Bovee in de 500 cc., Paardensport Prins Bernhard wint de Cooise „military" Onverwacht en vrijwel onopgemerkt door het publiek heeft Prins Bernhard Zaterdagmiddag deelgenomen aan de door de Gooise jaohtver- enlging georganiseerde samengestelde wedstrij den. De Prins behaalde in de zware klasse met zijn paard „Rex" de eerste prijs met een totaal ■van 388 punten, 4% punt meer dan de tweede prijswinnaar de heer A. J. Pot op „Twinkle". De wedstrijden, die de hele dag duurden, be stonden uit een dressuurproef, een cross-country en een springconcours. Prinser Juliana, die vergezeld was van de Prinsesjes Beatrix en Irene, woonde een deel van het springconcours bij. In de lichte klasse werd Kapitein Nijssen eerste op „Kwikzilver" met 409% punt, voor de heer Sandbergen op „Finish" met 409 punten. Cricket Engeland—Zuid-Af rika Het Engelse team voor de eerste test-wedstrijd tegen Zuid-Afrika, op 7. 9, 10 en 11 dezer te Nottingham, zal samengesteld worden uit de volgende spelers: D. Yardley (Yorkshire), aan voerder, W. J. Edrich (Middlesex), J. W. Martin (Kent), Ken Hutton (Yorkshire), D. Compton (Middlesex), C. Washbrook (Lancashire), D. V. Wright (Kent), W. E. Hollies (Warwickshire), E. Dollery (Warwickshire), A. V. Bedser (Surrey). T. C. Evans (Kent) en C. Cook (Glou cestershire). De definitieve keuze heeft plaats op de mor gen van de match. Lustrumviering Biljartvereniging „Groenendaal" Zaterdagavond begon de viering van het eerste lustrum van de Heemsteedse biljartvereniging .Groenendaal" met een cabaretvoorstelling in het Restaurant Sportpark Het programma werd verzorgd door Lou Marti's theaterbureau en te oordelen naar de bijvalsbëtuigingen van het zeer talrijke publiek viel deze kleinkunst best in de smaak. Na afloop van het cabaret werd er zeer geanimeerd gedanst op de muziek van het or kest de „Moonlight Serenaders". Zondagmiddag hield de jubilerende vereniging een receptie ln haar clublokaal het restaurant ,Hof van Heemstede", die zeer druk bezocht werd, Het lustrumfeest werd besloten met een diner-dansant voor de leden en hun dames in het restaurant „Sportpark". Een waardig besluit. Bertus van Hamersveld en Willy van Gent in de internationale klasse, Dick Renooy, Jaap Fijna Henk Steman in de 250 cc. klasse, dan be hoeft het geen betoog, dat de strijd zwaar en 1 wilden houden, maar een boete van f Ceen démarche, maar v/e| belangstelling der V.S Met betrekking tot onlangs vers™ - berichten als zou een Amerikaanse éfc* che inzake de politiek ten aanzien v, donesië bij de Nederlandse regerint - gedaan, verneemt het A.N.P. in Den dat in de periode van twee maanden ft de ondertekening van Linggadiati a dert 25 Maart, tussen de Amerikaan5 K* Nederlandse regeringen slechts nonft diplomatenwerk is verricht en ft3? voorstelling van zaken als zou een A rikaanse nota zijn gepresenteerd fn Haag, niet juist is. U£3 Het spreken over een „démarche" w kent een uit het verband rukken van k een normaal diplomatiek verkeer en een onderdeel van dit verkeer 1- v, f3' duidelijk dat de Verenigde Staten belang stellen in de regeling welke uV delijk in Indonesië zal tot stand kom?' een betekenis toekennen, welke wa rnet de feiten strookt. Het is uitgeS dat er een oorzakelijk verband bestaat t sen voornoemde contacten en de nota v de Commissie-Generaal. Van Amerika? zijde werd het A.N.P. een soortgelijke w klaring gegeven. Zwarte theebladen Maandag moesten twee heren zich vim» economische rechter in Haarlem verantwZrH omdat zij theebladen hadden veivaardled a wel hen daarvoor de vergunning ontbrak n theebladen werden minder uit thee dan wei kunstharspoeder gemaakt, hetgeen a-j -ding gaf tot een diepgaand technisch debatt sen de magistraat en de beklaagden, TetisC. waren alle partijen het er roerend over eens <t het niet mocht, maar de waardering van't! feit bleek nogal uiteen te liggen. De otflcleriiw Justitie kon zich wel enigszins voorstellen a de twee verdachten met voorbijzien van he'- v iirsib»rp»u hun bedrijf aan de r een boete van 11«« trokken Rijksbun spannend zal zijn. Bovendien zullen er voor de eerste maal zijspanraces op de weg gereden wor den, een bijzonder spectaculair evenement. Er wordt gestart in de volgende klassen: 125 cc,. 250 cc., (Seniores en Internationaal) 350 cc. (Seniores en Internationaal), 500 cc. (Seniores en Internationaal) en zijspanklasse (Seniores). De wedstrijden vangen om twaalf uur aan en men hoopt het programma om zes uur afgewerkt te hebben. Opnieuw houtstof aangevoerd voor papierfabricage Maandagmorgen kwamen voor de stei gers van de papierfabriek te Velsen op nieuw twee zeeschepen aan met een volle lading houtstof, waarvan echter bijna de helft is bestemd voor andere fabrieken. Het Zweedse s.s. „Ardennia" van Go- thenborg (Zw.) voerde voor de fabriek te Velsen 940 ton houtstof aan, het Noorse m.s. „Bess" van Larvik (Noorw.) 360 ton. Gevraagd: Fins hout In Helsinki zijn de handelsbesprekingen geopend tussen Finland en Nederland. De bestaande handelsovereenkomst loopt per 1 Juni af. De Nederlandse delegatie ver klaarde dat Nederland graag meer hout en cellulose uit Finland zou betrekken. beurdverklaring van de partij theebladen wié toch volgens hem de juiste straf voor h'et on£e oorloofde scheppen van deze bakelieten produc ten. Over de honderd gulden bleken de veniach ten gemakkelijk heen te stappen, maar dé inbeslagneming zat hem dwars, want, zo ver klaarden zij, „er kunnen deviezen mee verifev worden". Het vonnis luidde tenslotte f ïoo boe-» of dertig dagen en bevel tot teruggevir.g dé? theebladen met de bijbehorende matrijzen. Churchill daalt 70% in populariteit Een opinie-onderzoek heeft, volgens Uit Press, uitgewezen dat Winston Chur chill's populariteit bij het Engelse volk circa zeventig percent lager is dan tij dens zijn meest populaire periode in dc oorlog. Het rapport zegt, „Churchill schijnt meer beschouwd te worden als een na tionaal monument dan als candidaö voor het leiderschap van de natie". Het merkwaardige is de twijfel welke de meeste mensen koesteren omtrent hun gevoelens jegens de oud-premier. Slechts één op de honderd mensen was in steal te zeggen of hij hem „mocht" of niet. Deze verhouding was één op vijf ten aanzien van Labour-ministers. De papiersituatie in ons land zou veel verbeterd kunnen worden. en 49. Weinig later stopte het autoïje van de speurder voor het hoofdbureau van politie en holden Snufkens en Panda naar bin nen. De detective wendde zich tot de briga dier die de wacht had en die hem wan trouwig bekeek. Goedenavondagent!" zei de heer Snufkens. „Ik ben een beroemd detective en ik kom de hulp van de poli tie inroepen om een schurkachtig smokke laarscomplot te ontmaskeren! Luister goed! Hier in de stad is een autofabriek die radiator doppen maakt.„Kom toch!" zei de brigadier. „In de eerste plaats is dat heel gewoon want iedere automobielfa briek maakt die dingenin de tweede plaats heeft dat niets met smokkel te ma ken en is je aanklacht dus vals, in de derde plaats ben ik geen agent maar een brigadier en in de vierde plaats bekeur ik je omdat je er onnétjes bijloopt! Je loopt in je nachtjapon, man! Dat gaat niet!" „Zwijg!" bulderde de grote speurder. „Ik wens de inspecteur te sprekenl" Veel komt in de vuilnisbak terecht dat nog waarde heeft. De toeneming der bevolking maakt het gewenst, dat d«e beschikbare bodemschatten en producten van de grond zo economisch, gelijk gebruikt worden. Daarom moet er naar gestreefd worden uit de stedelijke afvalstoffen alles te halen wat nog bruikbaar is. Het moment om daarmee in Nederland te be ginnen ls, psychologisch gezien, thans gunstig. Dr. Ir. P. N. Degens Jr. stelde een uitgebreid onderzoek in. Hij verkreeg daarbij de medewer king van de Haarlemse reiniging, 'die in een deel der stad een speciale ophaaldienst instelde. Daarvoor waren 3 wijken uitgezocht, een van arbeiders, een van middenstanders en een van beter-gesitueerden. Er werd aan de mensen ge vraagd tijdelijk een rommelbak in te voeren waarin afval gegooid werd, zoals metaal, pa pier, carton, flessen, lompen, schoenen, couran ten, enz. 18 der mensen werkte spontaan mee. Een deel der wijkbewoners werkte niet mee omdat I zij geen bak hadden (60 omdat het te veel tijd kostte alles te sorteren (13 of omdat er geen plaats in huis was voor een afzonderlijke rommelbak (21 De conclusie was, dat bij een definitieve toe passing propaganda gemaakt moet worden voor het denkbeeld, terwijl het bovendien gewenst is een rommelbak kosteloos beschikbaar te stellen. Per 100 gezinnen wordt aan rommel 1 keer per maand 320 kg. opgehaald, momenteel voor een waarde van f 20. Indien iedereen zou medewer ken zou in Haarlem voor f 100.000 per jaar kun nen worden opgehaald. Het financiële resultaat ls zo, dat de onkosten uit de inkomsten betaald kunnen worden. Verder wordt het denkbeeld geopperd een speciale ophnaldienst in te stellen voor oud- papier. Daai >or zou men de medewerking kun nen inroept., van de schoolkinderen, die het oud papier naar opslagplaatsen in de stad zou den kunnen brengen. Verder zou geregeld het oude lier gehaald moeten worden op kan toren, werkplaatsen en inrichtingen. Als er gemene medewerking is, zou er per jaar in ons land 74.000 ton ingezameld kunnen worden bo ven de 45.000 ton die nu al opgehaald worden, Indien deze hoeveelheden zouden binnenko men kan daarvan nieuw papier gemaakt wor den, waardoor de papiersituatie in ons land, die thans, zoals bekend ls, zeer slecht is, verbeterd kan worden. Zoo'n speciale inzameling van oud-papier wordt niet aantrekkelijk genoemd. Er komt namelijk slechts 1 a 1,5 kg. per gezin per maand uk. Daarom wordt door Dr. Ir. Degens geconclu deerd, dat het beste zou zijn als er m elke stad een bedrijf zou komen, dat zich speciaal toelegt op de inzameling van oude materialen en afval stoffen. Zulk 'n bedrijf kan dan na de sortering de grondstoffen rechtstreeks afleveren aan de af val ver werkende industrieën. De Paus pleit voor een menswaardige vrede In een door de radio uitgezonden rede over de wereld-situatie heeft de Paus ver klaard, dat de wonden, door de oorlog ge slagen, nog niet geheeld zijn, doch in te gendeel misschien nog dieper zijn gewor den. Nog hebben wij de gelegenheid de grote problemen aan te vatten en de ge varen, die de gehele wereld bedreigen, te keren. Een orde van recht en vrede moet gesteld worden in de plaats van onenig heid en geweld. Het opbouwen van de al gemene veiligheid moet geschieden op mo rele zowel als materiële basis. Allereerst moet aandacht besteed wor den aan het welzijn van de jeugd en het gezin. Het ideaal van de kerk is: een vre de tot stand te brengen, der mefisen waar dig Weer een Koninginnefees! in Bloemendaal Vóór de oorlog werd Koninginnedag te Bloemendaal steeds feestelijk gevierd. Het ligt thans in de bedoeling van het Oranje- comité, dat is samengesteld uit leden van Vreemdelingenverkeer en van de R.K.- en Bloemendaalse Middenstandsvereniging, deze dag wederom op grootse wijze te her denken. Men is van plan op 30 Augustus en 1 September op de Vinkenbaan aan de Zomerzorgerlaan een kermisterrein te openen. Voorts zal er een kinderfeest ge organiseerd worden, een vuurwerk zal de feestelijkheden besluiten. Het postagentschap aan de Valkenburger- laan te Heemstede is voor onbepaalde tijd ge sloten, Vliegtuigen van plastic? Tijdens een intervirt heert Sir Ben Lockspeiser, hoofd van ic wetenschappelijke afdeling van het Engeüt ministerie van bevoorrading verklaard, at: hij een geheel van plastic vervaardigd vlies- tuig in de toekomst mogelijk acht. Voor bei eind van het jaar hoopt men hier proefne mingen te doen. Daar plastic niet zo sterk is als metalen moet de grondstructuur van de vleugel misschien worden veranderd. Ontevreden Belgen. Aan het einde van een bui tengewone vergadering van het Algemeen Belgisch Vakverbond is verklaard, dat, In dien de nationale arbeidsconferentie binnen afzienbare tijd geen voldoening schenkt a*a de Belgische arbeiders, een algemene sta king in overweging moet worden genomen. De arbeidersklasse eist geen algemene loons verhoging, maar wil er bij de regering o? aandringen meer controle uit te oefenen op de prijzen. Medeplichtigheid. George Bi-da uit, de Franse minister van buitenlandse zaken heeft gis teren een nota gezonden aan de Egyptisch' gezant in Parijs. Sarroat Bey, waarin nil scherp protesteert tegen de „medeplichtig heid" der Egyptische regering bij de ont snapping van Abd'el Krim, een medeplich tigheid waarvan de Franse regering de be wijzen in handen zou hebben. Meningen. Het hoofdbestuur van de Australi sche vakvereniging heeft besloten zich op de hoogte te stellen van de meningen van e leden van de federale raad over de vraa^ de boycot van de Nederlandse schep moet voortduren. Weer onderhandelen. De politieke volksraad. het hoogste vertegenwoordigende llclja van het Chinese volk heeft een voorstel om de vredesonderhandelingen met de oun communisten te hervatten, aanvaard- raad heeft de communisten verzocht a-g vaardigden naar Nanking te zenden en er» vens bij hen op aangedrongen hun vroeg voorwaarden voor de hervatting te varen. Het rommelt in Frankrijk. In Parijs hebben arbeiders in de petroleumindustrie het w neergelegd. Door de staking van de bas •- bedienden is slechts de helft van de Pa«J broodwinkels geopend. Het broodran.so verlaagd tot 150 gram. In twee aIdeImS.e,,rta Renault-fabrieken zijn de arbeidersjg» weer in staking gegaan. In het ^oorden ~c. Frankrijk beginnen de bankbedienden tig te worden. Versterkte democratie. Lajos Dinnyes. de Hongaarse premier, heeft aan de Per- klaard, dat zijn kabinet zich zal concei ren op het versterken van de democ het verhogen van de levensstaf «nifö massa binnen het kader van een econ driejarenplan,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2