IJmuider Courant „Arme landen van Europa, verenigt u!" Dit is eert zaak van de Europeanen Republikeins kabinet in retraite Gelukkige vergissing van de Britse post voorkwam moordpartij door bom-brieven Plechtige herbegrafenis van Dr H.Colijn Duitse premiers hebben reeds onenigheid vóór conferentie Twee grote stakingen in ons land Hoogovenarbeiders werken weer Voorlopig tot 13 Juni 61e No. 18650 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Üstratie 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, i 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. «Telefoon Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Vrijdag 6 Juni 1947 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,-. Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem :,afQUAJ.L LUIDT EUROPESE ALARMKLOK: Uw geneesmiddel ligt in hef herstel van vertrouwen in de toekomst van geheel Europa" reeds enkele dagen geleden als belangrijk aangekondigde redevoering heeft de 4 ^rikaaiise minister van Buitenlandse Zaken, George Marshall, een duidelijke en jRieehde boodschap gericht tot Europa, waarin hij de verlening van Amerikaanse tun aan landen van de Oude Wereld afhankelijk stelde van een Europees initiatief t coördinatie der economie in dat werelddeel. Hij vroeg een gemeenschappelijk gramma der Europese landen, waardoor de door Amerika te verlenen hulp een rTnmiddel kan zijn voor het herstel van de economische gezondheid van Europa en ji de gehele wereld, Deze rede, die Marshall uitsprak in de Harvard-universiteit v. ^jassachusetts, wordt in Washington beschouwd als de belangrijkste verklaring van de Amerikaanse regering sinds Truman zijn hulpverleningsprogram openbaar maakte. Marshall waarschuwde, dat de Ver enigde Staten niet veel meer kunnen S voordat althans een aantal Europese landen het over een ge meenschappelijk program eens gewor- JPn is „Het zou voor de Amerikaan se regering niet passend en ook zou het niet effectief zijn ,te beginnen aan het eenzijdig opstellen van een pro gram om Europa weer m economisch opzicht op zijn benen te zetten", aldus Marshall. „Dat is de zaak van de Euro peanen. Het initiatief moet van Europa komen De rol van Amerika behoort te bestaan in het verlenen van vriend schappelijke hulp bij het opstellen van een program en bij de uitvoering ervan voorzover het practise® zal zijn dit te doen. Het moet een gemeenschappelijk program zijn, door een aantal, zo niet alle, staten overeengekomen. Europa zal de komende drie a vier jaren nog hulp van buiten-af nodig hebben. Het geneesmiddel voor de Europese moeilijk heden ligt echter in een herstel van het vertrouwen van het volk in de economische toekomst van het eigen land en van geheel Europa. Het is logisch, dat de Verenigde Staten doen wat zij kunnen ter bespoedi ging van de terugkeer van een economische gezondheid in de wereld, zonder welke er geen politieke stabiliteit kan zijn, noch ge waarborgde vrede. Onze politiek", aldus vervolgde Marshall, „is tegen geen enkel land of stelsel gericht, doch tegen dè honger, armoede, de wanhoop en de chaos. De hulp, welke de Amerikaanse regering eventueel zal verlenen, moet niet alleen maar een lapmiddel, doch een geneesmid del zijn. Alle regeringen, die mede willen werken aan de taak van het herstel zullen, daar hen ik zeker van, volle medewei'king van de zijde der Amerikaanse regering on dervinden. De regeringen echter, die pogen het herstel van andere landen tegen te wer ken, kunnen van ons «geen hulp verwach ten. Regeringen, politieke partijen of groe pen, die proberen de ellende der mensen te doen voortduren om daarvan in politiek opzicht of anderszins te profiteren, zullen de tegenkanting van de Verenigde Staten ondervinden". Marshall beschreef de wereld-situatie van heden als „zeer ernstig". Een overzicht gevend van de economische ineenstorting in Europa tijdens en na de oorlog, zeide hij „Het herstel van de economische structuur van Europa zal klaarblijkelijk een veel Truman vindt Hongaarse affaire „schandelijk" President Truman heeft op een pers conferentie de jongste gebeurtenissen in Hongarije „schandelijk" genoemd. „De toestand, die is voortgevloeid, uit de wijziging van het regiem is verschrik kelijk", aldus de president- Hij voegde er aan toe, dat het Amerikaanse ministerie Van Buitenlandse Zaken een grondig on derzoek instelt en dat eventuële nieuwe stappen van Amerikaanse zijde zullen worden genomen, wanneer dat onderzoek ten einde is. Ook Britse bemoeiing. Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft Verklaard, dat de Britse vertegenwoordi ger in de geallieerde bestuurscommissie te Boedapest instructie heeft ontvangen de Russische vertegenwoordiger in die com missie te verzoeken de documenten over te leggen, die als bewijsmateriaal kunnen menen voor de beschuldigingen, die de sovjet-Unie tegen de voorrrialige eerste minister van Hongarije, Ferenc Nagy, en dere leden van de partij der kleine eige naren heeft ingebracht. Gevraagd of de Britse regering voorne- thi^Was" evena's de Amerikanen econo- cne maatregelen tegen Hongarije te MpÜ ieide de woordvoerder, dat En- fr e werkzaamheid van de nieuwe J.5aars? regering nauwlettend zou ga tor, m de hoop, dat men aanleiding p de politiek van vriendschap ven volgen d jeg6nS Hongarije te blij" JJw ontslag of uw zoon" Trad Nagy onder pressie af? New Yorkse „Daily News" tróowS? Nagy, de voormalige minister- "e, die thans nog in President van Hongarij. Zwitserland vertoeft, hefTJStu .y^rcoeit, afgetreden omdat comm2rVa? zi^n vierjarig zoontje van tSS?!s®he ziJde werd bedreigd. Vol- Nagy'fp Salh0eft de ZZ-jarige zoon van vader WashmSt°n verklaard, dat zijn de infcnfj b00[isehap ontvangen had vér üw«°n'?: "UW °ntslag of hefc leven van Neuw t^iW£°rd op deze boodschap heeft siagaanvro?0neve uit telefonisch zijn ont- Hadat de ^aar Boedapest doorgegeven, «aar de *ard\die de vierjarige jongen degedeeld had i13?' vlakweg n?e" rug zod60v, Z1J de Jongen mee te- hij waar,„ll..n^en naar Boedapest, waar waarschijnlijk gedood zou worden". Drie jaar geleden: „D-day langere tijd en grotere inspanning vergen dan men heeft voorzien". Spoedig antwoord verwacht In de regeringskringen te Washington is de verklaring van Marshall het onderwerp van diepgaande discussies. Men verwacht een spoedig antwoord uit Europa, al is het nog niet geheel duidelijk op welke wijze dit zal kunnen worden geformuleerd. Marshall heeft gezinspeeld op een Europese confe rentie, die een gemeenschappelijk econo misch plan zou moeten opstellen. Hij liet uitkomen dat het initiatief daartoe van Europa zelf moet uitgaan, en dat Amerika daarbij vertegenwoordigd zou moeten zijn. De hulpverlening, die Marshall in het voor uitzicht stelde, zou volgens onlangs afge legde verklaringen van Dean Acheson, de afgetreden onderminister van Buitenlandse Zaken, tot „verscheidene milliarden" kun nen oplopen, wanneer men met succes tot de opstelling van een Europees plan zou komen. Engelse persstemmen Het beroep van Marshall op de landen van Europa wordt door de „News Chro nicle" een uitdaging aan Europa en aan de Engelse minister van Buitenlandse Zaken Ernest Bevin genoemd. Bevin moet de hem toegeworpen handschoen opnemen en zijn kans gebruiken. Wel erkent het blad de moeilijkheden van deze taak, daar er in sommige kringen een wantrouwend en kortzichtig verzet heerst tegen het plan tot een Verenigd Europa. In de Europese eco nomische commissie, één van de weinige lichamen der U.N.O. waarin de Sovjet Unie is vertegenwoordigd, heeft Bevin het mid del bij de hand om deze taak te volbrengen, aldus de „News Chronicle". De diplomatieke correspondent van de communistische „Daily Worker" brengt Marshall's verklaring in verband met pre sident Truman's verklaring over Hongarije en noemt beide verklaringen „nieuwe Ame rikaanse bedreigingen van interventie in Europa". Twee doden bij Schiedam Taxi uit Den Haag te water Een Haagse taxi is gisteravond tegen lialf twaalf op de Overschieseweg tussen Over- schie en Schiedam, komende uit de resi dentie, te watei" gereden. De chauffeur wist zich te redden, maar de beide inzittenden, een 17-jarige Noorse zeeman en een jonge vrouw uit Den Haag, kwamen om het leven. De chauffeur schijnt ter plaatse niet goed georiënteerd te zijn geweest. Beijnes bouwt weer nieuwe wagens Was de Koninklijke fabriek van Rijtui gen en Spoorwagens J. J. Beynes N.V. in Haarlem tot voor kort nog slechts in staat, herstellingen aan het Nederlandse transport materiaal uit te voeren, thans zijn de toe gebrachte oorlogswonden weer in zoverre hersteld, dat volledige en van de eerste bout af ter plaatse gebouwde producten kunnen worden afgeleverd. Het woord is aan. Ferdinand de Lesseps: Onze tegenstanders zijn dik wijls onze beste helpers. Tegenvoorstellen op verschillende punten der Nederlandse nota waarschijnlijk geacht De zesde Juni wekt dankbare herinneringen: Op die dag luidde de klok der bevrij ding voor het eerst hoorbaar en duidelijk voor de Europese landen, boven 't rumoer en geweld van de strijd uit, die zich aan de Normandische kust ontwikkelde. - Wij geven hierbij een beeld uit de eerste dagen van de invasie, toen het strand van Nor- mandië overstroomd werd door de bevrijders en hun ontzagwekkend materiaal. Ook Bevin, Eden en Montgomery ontvingen helse enveloppes van de „stern-groep" De particulier secretaris van Bevin, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, heeft een met explosieve stof gevulde brief, geadresseerd aan Bevin, aan Scot land Yard overhandigd. Ook Eden heeft zo'n brief ontvangen, evenals Montgomery en vele anderen. De Stern-groep, een der Joodse verzets organisaties, heeft in een gisteravond te Tel-Aviv uitgegeven verklaring medege deeld, dat zij verantwoordelijk is voor de verzending der enveloppen, welke explo sief poeder bevatten, aan een aantal voor aanstaande Engelsen, onder wie maar schalk Mongomery. De Stern-groep ver klaarde, dat „de operatie" door de Euro pese afdeling van de „strijders voor de vrijheid van Israël" werd uitgevoerd. Een dergenen, die een dergelijke enveloppe ontvingen, was ook generaal sir Evelyn Barker, voormalig opperbevelhebber der Britse troepen "in Palestina, aldus deelde de Stern-groep mede. Thans is bekend gemaakt, dat de eerste geheimzinnige brief, die bij de politie is aangegeven, verkeerd was bezorgd n.I. aan een Londense wasbaas, die toevallig ook Arthur Greenwood heette. Bij het openen van de envelop werd deze plotseling heet, waarop de wasbaas haar in een emmer water wierp. Hij kende de politie in het geval, die onmiddellijk Scotland Yard alarmeerde. Op deze wijze werd het plan tot massamoord getorpedeerd en alle ont vangers konden tijdig worden gewaar schuwd. Enkele enveloppen zijn door de politie tot ontploffing gebracht, waarbij bleek, dat de inhoud uiterst gevaarlijk en waar schijnlijk dodelijk was. De miniatuurbommen bevonden zich. tussen twee stukken bordpapier. Door middel van een batterijtje ter grootte van een klein potlood, dat ging wei-ken wan neer de stukken carton van elkaar werden gehaald, werd de explosie veroorzaakt. Watervliegtuig neergestort op Pittsburg Een klein watervliegtuig isgisteren in een dichtbevolkt gedeelte van Pittsburg omlaag gestort. Drie personen kwamen om het leven en vier huizen geraakten in brand. Commissie-Generaal vertrekt Zondag De speciale correspondent van Aneta te Djokjakarta seint: Ten aanzien van de nota der Commissie-generaal worden van het republikeinse kabinet tegenvoorstellen ver wacht, met name betreffende de „interim regering", de economische voorstellen en militaire zaken, aldus wordt uit gezagheb bende bron vernomen. „In het algemeen kan men zeggen, dat de republikeinse re gering de politieke spanningen in de ver houding NederlandIndonesië niet wil toespitsen en de aanvaardbare punten van de nota zeker onderschrijven zal, alhoeAvel men de toon van het stuk betreurt", zo verklaarde een hooggeplaatst zegsman. Na een tweedaagse zitting te Djokja in tegenwoordigheid van Soekarno en Hatta heeft het kabinet met vice-president Hatta zich naar Kalioerang een bergplaatsje 20 km van Dokja begeven voor een rus tige behandeling van de aangelegenheid. Het kabinet heeft vervolgens een studie commissie benoemd, bestaande uit de Indo nesische delegatie en enkele ministers voor een nauwgezette bestudering van de onder delen. In politieke kringen te Djokja heerst zeer grote activiteit. In ieder geval kan geen beslissing worden verwacht, voor het advies van het werkcomité van het voorlopig par lement, dat 'heden te Djokja vergadert, is uitgebracht. De aard van dit advies valt af te leiden uit de uitspraken van de ver schillende politieke partijen. De laatste dagen hebben achtereenvolgens de Masjoe- mi, de Sajap Kiri (linkervleugel) en de PNI zich over de nota uitgesproken en deze onaanvaardbaar geacht wegens o.rn. „ont kenning van het gezag de facto, het niet- De politie van Warschau dacht Hitier gevangen te hebben maar de man, die zij arresteerde omdat hij als twee druppels vergif op Hitier leek, bleek een onschuldig Pools burger te zijn, die alleen maar zijn coiffure en zijn snor tegen zich had, en overigens de grootste afschuw koesterde van alles wat met de voormalige onderdruk ker van Polen en Europa te maken had. Toen dit duidelijk was vastgesteld, mocht de Poolse „Hitier" weer naar huis als vrij man.Wellicht liep hij in het voorbijgaan even bij de kapper aan Vijf van hen vertrekken uit München op de dag van opening der bespreking Vijf Duitse minister-presidenten uit de Sovjet-Russische zone hebben gisteravond voortijdig de officieuze zitting ter vast stelling van de agenda van de conferentie der minister-presidenten van alle Duitse staten en enkele burgemeesters die heden te München zal worden geopend, ver laten. De afgevaardigden uit de Oostelijke provincies willen namelijk ook politieke kwesties, zoals een verenigd Duitsland, besproken zien. De andere delegaties ver werpen dit voorstel. De minister-presi denten uit de Franse zone verklaarden, dat zij opdracht hebben van het Franse mili tair bestuur dergelijke kwesties niet te bespreken. ?Dr- Rudolf Paul, minister-president van Thüringen, heeft aan Reuter meegedeeld, dat hij zelf en zijn collega's uit de Sovjet- Russische zóne, die de zitting ter vaststel ling van de agenda voor de conferentie der minister-presidenten verlaten hebben, heden uit München zullen vertrekken en er voor de conferentie niet meer terug zullen keren. Voorzorgsmaatregel in Batavia tegen Pasoendan Nederlandse militairen bewaken op het ogenblik, aldus meldt Un. Press, verschil lende gebouwen van openbare dienst in. Batavia uit voorzorg tegen eventuele actie der Soendanese partij. De Indonesisch- republikeinse burgemeester van Batavia stemde met deze voorzorgsmaatregel in op grond van berichten dat de Pasoendan plannen koesterde tot een actie in Batavia, gelijkend op die in Buitenzorg heeft plaats Een postvliegtuig van de lijn Nice—Parijs is bij Marseille neergestort. Twee leden der be manning werden gedood, een ernstig gewond,. In de residentie is gisteren onder belang stelling van duizenden het stoffelijk over schot van Dr. H. Colijn, oud-minister- president en leider van de Anti-Revolution naire Partij naar de thans definitieve rust plaats gedragen. Bij de plechtigheid op de algemene begraafplaats werd de Koningin vertegenwoordigd door jhr. mr. G. C. W. Tets van Goudriaan. Mr. J. C. baron Baud vertegenwoordigde Prinses Juliana en Prins Bernhard. Voorts waren daar aan wezig de minister-president, dr. L. J. M. Beel, de ministers Van Boetzelaer en Drees. 4e oud-ministers dr. J. J. C. van Dijk, mr. J. A. de Wilde, mr. J. Terpstra, mr. L. N. Deckers, jhr. ir. O. C. A. van Lidt de Jeude en prof. mr. C, P. M. Romme, de Commis saris der Koningin in de provincie Zuid holland, mr. L. A. Kesper, de Engelse am bassadeur Sir Neville Bland en vele bur gemeesters. Dr. J. J. C. van Dijk, mr. J. A. de Wilde, luitenant-generaal b.d. L. F. Duymaer van Twist en ir. R. van Riessen vertegenwoordigden het centraal comité van Anti-Revolutionnaire kiesverenigingen. De kist werd op de begraafplaats niet terstond in de familiegrafkelder bijgezet, doch boven een tijdelijk graf geplaatst. Aan deze groeve deed ds. A. G. Barkey Wolf voorlezing van de laatste wilsbeschik king van dr. Colijn ten aanzien van zijn begrafenis. Na het uitspreken van het Apostolicum heeft dr. H. A. Colijn, mede namens zijn moeder woorden van dank ge sproken voor de in deze dagen ontvangen blijken van medeleven. Herdenkingsbijeenkomst. Vanwege het Centraal Comité van Anti- Revolutionnaire Kiesverenigingen werd des middags in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen een herdenkingsbijeen komst gehouden. Mr. J. A. de Wilde, twee de voorzitter van het Centraal Comité gaf een karaktertekening van de overleden staatsman, wiens gemis thans pijnlijk wordt gevoeld. Colijn was eenvoudig van hart, maar een staatsman van groot allure, die zich steeds een nobel tegenstander toonde. Tenslotte eerde mr. de Wilde hem als een der orga nisatoren van het verzet. Vervolgens sprak oud-minister dr. J. J. C. van Dijk die een overzicht gaf van het geen dr. Colijn in Indië, in het parlement en in het internationale leven voor Neder land betekend heeft. Door zijn leven is ge schiedenis gemaakt. Colijn was een Chris ten-staatsman, die het gezag van Gods woord onvoorwaardelijk erkende. Een eigen stijl ontwikkelde hij in spreken en schrijven. Zijn woord wekte vertrouwen •bij het Nederlandse volk. Hij was een •staatsman van groot allure met eigen con cepties. Zijn werk op de economische con- Nederlands schip op rif gelopen De Socrates in moeilijkheden Het Nederlandse s.s. Socrates (8000 ton) dat op weg was van Valparaiso naar Tal- cahuano is ter hoogte van de Noordelijke punt van het Quiriquina eiland hij de in gang van de baai van Concepcion op een rif gelopen. Het schip raakte het rif gedurende een dichte mist en de kapitein verzocht per radio om sleepboten. Een sleepboot van de ma rine is hedenochtend ter plaatse gearriveerd en meldde, dat de positie moeilijk is. De Socrates heeft een volledige vracht en acht passagiers aan boord. Het Quiriquina eiland is een opleidings- station van de marine, waar de bemanning van de gezonken Duitse kruiser Dresden gedurende de eerste wereldoorlog ge ïnterneerd was. (U. ferenties van Londen en Genève maakten zijn naam "in het buitenland bekend. De bron van zijn kracht was zijn diep geloof. Een grote steun was hem zijn vrouw, die hem in de ballingschap volgde. Ook deze ballingschap aanvaardde hij uit Gods hand en geen klacht kwam over zijn lippen. Prof. dr. K. Dijk, hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen was de laatste spreker. Hij zeide, dat dr. Colijn een kinderlijk geloof bezat, waarvoor hij niet aarzelde uit te komen en waaruit hij ten volle leefde. Exclusivisme in de religie was Colijn vreemd. Met Idenburg heeft hij zich het lot van de verstrooide gerefor meerden in Nederlands-Indië aangetrok ken. De geestelijke verheffing van Indië en de zending hadden zijn liefde. Zijn hart ging ook vooral uit naar de jeugd. De bijeenkomst werd op de gebruikelijke wijze besloten. inlossen van de beloften tot troepenver mindering, de ultimatieve toon van het stuk." Gisteren heeft geen kabinetszitting plaats gelhad, wel een bijeenkomst van de studie commissie. Naar ANP van officiële zijde verneemt, zullen de leden der Commissie-generaal Zondag 8 Juni naar Batavia terugkeren. Een oud-Haarlemmer doodgeschoten Te Putten (Veluwe) is de 38-jarige reserve-off icier R. B. D. in zijn woning door een schot in de hartstreek van het leven beroofd. Het gebeurde bij een schietoefe ning uit aardigheid met een stengun. Het onderzoek leidde tot aanhouding van de echtgenote van D., die verklaarde dat zij het noodlottige schot gelost heeft. Getui genverklaringen bevestigden dit. Nader vernemen wij dat het slachtoffer een oud-Haarlemmer is. Telegram van Nationaal Réveil aan de minister-president Het bestuur van Nationaal Réveil te 's-Gravenhage heeft de minister-presi dent het volgende telegram gezonden: „Nationaal Réveil, met verheuging ken nis genomen hebbende van de krachtige wil, welke blijkt uit de aan de republi keinse machthebbers gerichte nota, ver zoekt Uwe Excellentie met grote nadruk, indien de republikeinse regering deze nota van de hand wijst of wenst te onderhan delen. onmiddellijk over te doen gaan tot het treffen van de door die omstandighe den vereiste maatregelen ter loyale en volledige uitvoering van het verdrag van Linggadjati. Nationaal Réveil wijst Uwe Excellentie op de terreur, honger en el lende, waaraan de Indische miillioenenbe- voliking thans is blootgelegd, op de com munistische agitatie in de republikeinse gebieden en op het nog steeds gevangen, houden van duizenden gijzelaars en ge- interneerden door de republikeinen. Na tionaal Réveil vertolkt de dank van het goedwillende deel van het Nederlandse volk en de Indische volkeren, wanneer Uwe Excellentie, gedachtig aan de wapen spreuk der Oranje's, krachtig doet optre den in de overzeese gebiedsdelen, orde, rust en welvaart aldaar doet herstellen en eventuële extremistische actie zowel in de overzeese gebiedsdelen als hier te lande met kracht doet bestrijden". Italiaans vredesverdrag door V.S. geratificeerd De senaat der Verenigde Staten heeft Donderdagavond 't vredesverdrag met Italië geratificeerd. Er werd, na een poging om de ratificatie uit te stellen, hoofdelijk ge stemd. Met negen-en-zeventig tegen tien stemmen werd het voorstel tot ratificatie aangenomen. Bakkers in Amsterdam en fabrieksarbeiders in Delft eisen meer loon Na eeli door de E.V.C. belegde vergade- ring op Donderdagavond, tijdens welke bij eenkomst voor de Amsterdamse bakkers een weekloon van 48 gulden en een vakan tietoeslag van 50% werd geëist voor waarden waarmee het College van Rijks bemiddelaars zich niet verenigen kan viel het besluit het werk neer te leggen. Behalve de bï.i de E.V.C. aangeslotenen zijn ook bakkers, die zich in andere vak bonden hebben georganiseerd, in staking gegaan. Hierdoor zijn de dertien grootste bakkerijen van de hoofdstad practisch stil komen te liggen; het werk in de kleinere bedrijven gaat voor het grootste deel nor maal door. Vele Amsterdamse gezinnen zullen het vandaag al zonder brood moe ten stellen. Een deel van de bakkerspatroons is aan de eisen der E.V.C. tegemoet gekomen en werkt door, maar vermoedelijk komen zij met de politie in aanraking wegens over treding van de loonstop der regering. Redelijkerwijze mag echter worden aan genomen, zo werd door de samenwerkende werkgeversorganisaties meegedeeld, dat de minister zeer binnenkort de mogelijkheid tot het geven van een vacantietoeslag in het bakkersbedrijf zal openen. Delftse kabelfabriek ligt stil. Reeds geruime tijd bestaat er ook onder het pei'soneel van de Nederlandse Kabel- fabriek te Delft ontstemming over het loonpeil. Verscheidene malen heeft de per- soneelsraad zich tot de directie gewend met het verzoek de lonen te herzien, in dier voege, dat een prestatietoeslag zal worden toegekend. De directie beriep zich op het Col lege van Rijksbemiddelaars, dat tegen toekenning van een dergelijke toeslag is gekant, Zonder diens toestemming acht de directie zich niet gerechtigd, om herziening in de lonen te brengen. De arbeiders gingen hiermede niet ac- coord en zij besloten het werk voorlopig tot en met Zaterdag neer te leggen. Uit de vergadering kwam verder het DRIE MAANDEN VOOR ONEERLIJKE POSTBESTELLER. De Haarlemse arrondissementsrechtbank veroordeelde de Beverwijkse postbesteller J. K. wegens diefstal van pakketten tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek. De eis tegen hem luidde zes maanden. voorstel, om te staken „tot het uiterste", welk voorstel met 353 tegen 2-40 stemmen werd aangenomen. Deze staking draagt een „wild" karakter, daar de vakbonden er zich niet achter heb ben gesteld. Staking bij meelfabriek in Leiden geëindigd. Gisteren heeft het fabriekspersoneel bij de N.V. Meelfabriek „De Sleutels" te Lei den het werk hervat. Twee en een half a drieduizend Hoog ovenarbeiders hebben Donderdagmorgen, van elf tot één uur vergaderd in het schaftlokaal van de Walser ij-West te Vel- sen, teneinde zich te verstaan met de be sturen van de E.V.C. en de Metaalbewer kers-unie inzake de geëiste loonsverhoging van 15%. Het voorstel om voorlopig genoegen te nemen met de verhoging van zes cent per uur werd door de Unie geweigerd, zodat alleen het bestuur van de E.V.C. zich in verbinding stelde met het college van Rijksbemiddclaars. Besloten werd de sta king op te schorten tot Vrijdag 13 Juni. Inmiddels blijven de besprekingen voort duren. Is er gedurende de komende week geen afdoende oplossing gevonden, dan zal Za terdag 14 Juni een voltallige personeels vergadering gehouden worden. MINDER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Vannacht een krachtige Westelijke wind met enkele regenbuien. Morgen weer naar Zuid-West of Zuid draaien de en tijdelijk afnemende wind Afne mende bewolking en vrijwel overal droog weer met iets hogere tempera tuur dan vandaag. 7 Juni: Zon op 4.22 uur, onder 20.55 uur Maan op 0.20 uur, onder G.54 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1