Een dwaze diefstal Zeshonderdduizend geroofde boeken zijn reeds uit Duitsland teruggehaald Jlex JJieatef Een man als jij.... VRIJDAG6JUNIJ.947_ IJMUIDER COURANT pe^Nederland" in en na de oorlog De directie geeft opening van zaken in *et verslag van de N.V, Stoomvaartmaat schappij „Nederland" over de jaren 1940—1946 deelt de directie mede, dat hel bedrijf in 1946 allengs tot meer normale toestanden is terug gekeerd. De internationale contröle op het ge bruik der schepen nam op 2 Maart 1946 een einde en sedert dien zijn de schepen der maatschappij door de Nederlandse regering geleidelijk aan uit de „fceziisvordering" ontslagen. Toch bleven de schépen nog in zekere mate onder contröle der regering, aangezien voor elk schip, dat wordt geëxpedieerd, toestemming nodig is van het Allocatie-Bureau der Nederlandse redersvereni ging, dat onder contröle van het Directoraat- Generaal van de Scheepvaart werkt. De directie spreekt haar waardering uit voor het werk van het Allocatie bureau, en met mede werking van alle betreffende instanties is men dan ook in de gelegenheid geweest de normale vaarten weer te ontwikkelen. Zo kon de maat schappij Nederland haar plaats in de Java-Paci fic lijnen hernemen, daarin geholpen door een vrij levendig aanbod van lading van de Westkust van Amerika, speciaal naar de Pliilippijnen en Zuid-Afrika. Het goederenverkeer van Europa en Noord-AmerJka naar Nederlands-Indië werd 00k gaandeweg van betekenis. Dit vervoer is voor een belangrijk deel nog regeringsvervoer, maar de lading voor anderen neemt voortdurend toe Het passagiersvervoer bestond voor het grootste deel uit vervoer van evacués en van troepen. Schaderegeling. Wat de vloot der maatschappij aangaat is irde regering een „vlootreconstructieplan" vastgesteld, dal een regeling bevat om de Nederlandse reders schadeloos te stellen voor het verlies van de oorlog door de rege- draagt ter aflossing „Ij to de touw»- pij in de de kom on1* vastgesteld^ um .„nTijdens de oorlog door de rege- rijüé'bezït gevorderde schepen. van deze regeling werden aan de maatschappij ,!?prland enige schepen toegewezen. De staat Nederland 7ljn verplichtingen ook 'e voor de maatschap vrachtschepen. Van louwkosten van de gebrachte sche- .i dan in 1939 het gedeelte, dat ischreven per- „,sitie verloren .den door de maat- ;:i tot :!ju schepen beschikbaar dc lijndiensten der Verenigde Ne- e'S 'ieepvaartmaatschappij. Amsterdamse schade. jhade aan de kantoren en etablissementen ,„m is vrijwel geheel hersteld. Inplaats vernielde transporteurs zijn nieuwe kra- j, besteld doch de aflevering hiervan wordt vertraagd door gebrek aan hiervoor benodigde materialen. In Indonesië is men doende met herstelwerkzaamheden voor zover de gelegenheid daartoe bestaat. Ten aanzien van de financiële resultaten wordt opgemerkt, dat de periode gedurende welke de vloot der maatschappij door de Nederlandse regering in bezit was gevorderd geen toedrijfs- overschot heeft opgeleverd, niettegenstaande als inkomsten in deze periode zekere bedragen zijn aangenomen als vergoeding van de staat. We gens de in 1944 gewijzigde verhouding van de vreemde valuta ten opzichte van de Nederlandse gulden werden per ultimo van dat jaar de pon den- en dollarsaldl tegen de verhoogde koersen omgerekend. De Icoerswinst op de in ponden belegd gebleven verzekeringssommen voor sche pen, welke voor de bezitsvordering verloren gingen werden gecrediteerd op de „reserve voor vernieuwing en herstel der vloot". De resterende koerswinst ls verantwoord ln de verlies- en winstrekening over 1944. De pensioenen der rèeds gepenslonneerde leden van het personeel •<««»•*- den met 25 verhoogd met 300 gulden 's Jaars, Do in 1944 samengebrachte winst staat toe, na afzondering van een winstaandeel bestemd om de over de oorlogsjaren door het personeel niet genoten gebruikelijke gratificaties te com penseren, een winstuitdeling te doen op basis van 30 'It dividend. Bij een bespreking op het departement van financiën, waarvan de schriftelijke bevestiging nog wordt afgewacht werd goed gevonden dat bovengenoemd dividend kan worden uitgekeerd zonder in betaling van superdividendbelasting te vervallen. Voorts werd instemming .betuigd met het voornemen aan aandeelhouders voor te stellen de uitkering voor het grootste deel in aandelen te doen Dit voorstel houdt in, dat van. het aan aandeelhouders toekomende vijf zesde delen in aandelen en een zesde deel in. contanten beschikbaar zal worden gesteld. De o-verlge winstgerechtigden zullen alsdan eveneens een deel in aandeelbewijzen ontvangen. Het jaar 1945 heeft geen verdeelbaar over schot opgeleverd en over dit jaar wordt dan ook geen dividend uitgekeerd. maximum van Van het resultaat over 1946 blijft, na aftrek van hetgeen bestemd wordt voor aan het perso neel toe te kennen gratificaties een bedrag over waaruit een dividend van 7 °/o kan worden uit gekeerd, hetgeen in contanten kan geschieden. Een en ander wil zeggen, dat over de jaren 1940 t.m. 1946 een gemiddeld dividend van 5,3 °/o per jaar beschikbaar wordt gesteld. Voor de maat schappij Nederland, die van de oprichting af tot en met het jaar 1939 gemiddeld een dividend van 8 per jaar mocht uitkeren, blijft het resultaat van de verslagperiode dus beneden, het gemiddel de. De nieuw uit te geven aandelen zullen van. 1 Januari 1947 af in de winst delen. Wat de vooruitzichten aangaat zo meent de directie, dat het onder de gegeven omstandighe den wel haast onmogelijk is omtrent de toekomst voor het bedrijf voorspellingen te doen. Wat kunnen onze kinderen worden? De afdeling „onderwijs" van de Hoogovens geeft een antwoord Nog enkele weken en menig ouder paar ziet zich voor de vraag gesteld: Wat moet mijn zoon worden? Voor velen is dit een probleem. De jongens hebben wel enig idee tramconducteur, vlieger, wielrenner maar het is geen vast om lijnd plan. Voor de jongens, die na het verlaten van de lagere school, hun leerlingentijd aan een nijverheidsschool zijn begonnen en thans voor het feit staan, dat zij in de fabriek of werkplaats hun werkbank moe ten zoeken, is de route reeds min of meer uitgestippeld. Maar dan wordt toch de vraag opgeworpen: waar zal ik heen gaan? De afdeling „Onderwijs" van de Konink lijke Nederlandse Hoogovens en Staalfa brieken N.V. te IJmuiden, die onder lei ding van de heer A. Scherer staat, heeft een uitstekend verzorgde, met foto's en tekeningen verluchte brochure het licht doen zien, die ouders en jongens een hand je wil helpen om een antwoord op de ge stelde vraag te geven. In deze brochure wordt, op klare wijze, uiteengezet hoe het leerlingenstelsel van de Hoogovens is geregeld. Voorop staat, dat het doel van de oplei ding is het peil van de vakbekwaamheid en de theoretische kennis op te voeren. De opleiding is in handen van vakbe kwame leerkrachten, die bovendien zijn gesneden uit het hout van „opvoeders van jonge mensen". De omgang met jongens van bedoelde leeftijd eist tact en ervaring, psychologisch inzicht en geduld om hen tot werkelijk goede leden van de maat schappij, zowel als mens en als werker, te maken. Dit is in het bizonder het punt, waar de sociale afdeling van de Hoogovens, waarvan de heer G. S. K. Blaauw de lei der is en waaronder de afdeling onderwijs ressorteert, naar streeft. De leerling, die zijn diploma van de leerlingopleiding een Rijksnijverheids, diploma in zijn zak heeft, kan een vaste plaats als aankomend vakman op het be drijf krijgen, maar behoeft zich niet te binden om deze plaats te accepteren. De Van Kinubergen tijdelijk thuis H.M.'s artillerie-instructiesohip „Van Kinsbergen" is met 115 adelborsten aan boord na een oefenreis van vier weken op de Noordzee in de haven van Den Helder teruggekeerd. Volgende week vertrekt het- schip weer voor een oefenreis naar Noor wegen en West-Indië. Ditmaal zullen een aantal oudste-jaars adelborsten de reis meemaken. Het schip wordt dan over een half jaar in Den Helder terug verwacht. ONDERWIJZERSEXAMENS Voor het eindexamen aan de „Da Costa-kweek- school" te Bloemer.daal zijn geslaagd de dames: G. J. Huisje en G. de Korte te Hillegom; J. P. Küblemeier te Haarlem; T. Veenstra te Santpoort en de heer R. Griffioen te Lisse. ..,En dan moet je links afslaan - denk om de stoplichten! - daarna goed op de pijltjes letten, en als je op het Stationsplein terug bent ga je hetzelfde eind nog eens lopen." Adjudant G. Alofs wijst een Haarlemse scholier de juiste route, voor deze met een nummer op de borst zijn practisch ver- keersexamen gaat afleggen. Ongeveer drie en een halve week zullen in de nabijheid van het Haarlemse station in totaal onge- veer 1900 kinderen hun bekwaamheid in het verkeer moeten bewijzen. „De Zangvogels" gaven een goede uitvoering Met een beschaafd concert hebben de] leerlingen van Huib Slings Donderdag avond in het gebouw der Gereformeerde Kerk hun eerste uitvoering gegeven. Helaas was er slechts een vrij matige belangstel ling. Het gebodene, waaraan medewerkten mej. Bets Slotboom .sopraan en het Man nenkoor „De Eendracht" onder directie van de heer Frits Uyfctenbogaard, mocht er ze ker zijn. Opmerkelijk was de discipline, welke het kinderkoor beheerste en de jeug dige zangertjes tot gedegen, vlotte, zuivere en beschaafde zang stimuleerde. De heer Slings heeft speciaal aan de uitspraak grote aandacht besteed. De discipline viel onder meer op bij de bewerking in canon van Psalm 116 door de dirigent alsmede in een eigen bewerking van C. J. Geerlings „De Wind". Lief en hel der was de Engelenwacht van Cath. van Rennes; pittig en vrolijk Ghesquiere's Vlaamse tekst „Een lekker zitje", dat een geweldig applaus oogstte. De medewerking van mej. Bets Slotboom werd zeer geapprecieerd, getuige een fraaie bouquet, haar door één der meisjes aan geboden. „De Eendracht" wint niet alleen aan kwantiteit, maar ook aan kwaliteit. Dit koor beschikt over goed materiaal en wist in „Nimmer Nacht" van N. H. Andriessen een fraaie, zuivere intonatie te bereiken. Alles bijeen een mooi concert, dat de herhaalde instemming van de aanwezigen ten volle waard was. Zowel vóór als na het concert wees de heer H. Andrea op het nut dit enige kinderkoor in Velsen-Noord te steunen en op deze wijze ook cultureel te helpen aan de wederopbouw. Tenslotte verdient de begeleiding op pia no en orgel door de heer J. Tel alle lof. Zeventig procent van wat de Duitsers wegvoerden is opgespoord Tweede Kamer aanvaardt 8 cm maaswijdte Mits België de regeling der visnetten ook aanvaardt De Tweede Kamer heeft het wetsont werp tot goedkeuring van het op 5 April 946 te Londen gesloten verdrag nopens het vaststellen van een maaswijdte van visnetten en van minimum-maten op som mige vissoorten goedgekeurd. Dit verdrag beoogt te komen tot een internationale regeling tot bescherming van xle visstand in de Noordzee en aangrenzende wateren. In verband met de omstandigheid, dat de ratificatie door België is opgeschort, heeft de Tweede Kamer aan zijn goedkeuring het voorbehoud verbonden, dat het ver drag eerst door België moet zijn geratifi ceerd. Daverende overwinning voor P.S.V. De zegetocht van het voetbalelftal van de Politie Sportvereniging Velsen is deze week voortgezet. De PSV speelde haar eerste wedstrijd om het kampioenschap van district-West tegen de kampioen Van afdeling B in ge noemd district,.het politieteam Zeist. De weersomstandigheden waren voor Voetbal verre van ideaal. Dit belette de Velsenaren echter niet een grote meerder heid aan de dag te leggen, die resulteerde m een 13—0 overwinning. De rust was ingegaan met 30. Volgende week Dinsdag wordt een wed strijd gespeeld tegen de kampioen van af deling C, het politieelftal van Zaandam. Zeist, Zaandam en Velsen zijn de drie rivalen, die elkaar het kampioenschap West betwisten. Het begin is voor Velsen hoopvol te noemen. Commando mijnenveegdienst luitenant ter zee eerste klasse B. J. oortman, stafofficier van de Mijnenveeg- enst is belast met de functie van oudst- anwezend zeeofficier te IJmuiden, te ns commandant van de Mijnenveeg- „"f. kapitein-luitenant ter zee B. C. schouten, oudst-aanwezend zeeofficier lWüw mui(*en> tevens commandant van de mijnenveegdienst werd ingaande 1 Mei iiwwT ontheven uit zijn functie van teur bij de mijnendienst. Over het terugvoeren van Nederlands geroofde bibliotheken en archieven uit Duitsland' hebben de deelnemers aan een in Hilversum gehouden -bibliotheekcon gres interessante bijzonderheden verno men van jhr. dr. D. P. M. Graswinckel. die sinds de bevrijding met een gedeelte van dit belangrijke werk belast is en daarover in een causerie voor de sectie „weten schappelijke bibliotheken" verhaalde. De spreker begon met mede te delen, dat in 1943 een geheim rapport over het roven van Nederlands boekenschat naar onze regering in Londen werd verzonden, waarna in April 1945 de reeds ontworpen plannen ten uitvoer werden gelegd en kort daarop de „Stichting Nederlands Kunstbezit" in het leven werd geroepen. Teneinde de nog in ons land aanwezige schatten te sparen zocht men na de bevrij ding van Breda op 30 October 1944 con tact met de Canadese militaire afdeling voor kunstbescherming, die alle gegevens over waardevol bezit in ons land reeds bleek te bezitten, doch op dat moment kon worden ingelicht, waar deze waren, opgeborgen. Deze plaatsen zijn bij ge vechtshandelingen dan ook zoveel mogelijk gespaard- De archieven in ons land kwamen er, op die in Arnhem en Sluis na, zonder schade af. Slechts de N.S.B.-archieven verdwenen als sneeuw voor de zon. Toch kon hiervan nog het een en ander worden achterhaald. Zo liet men in Abnelo een haven leeglopen teneinde de daarin geworpen N.S.B.-ar chieven te kunnen bergen. Op het hoofd kwartier der N.S.B. werd practisch niets teruggevonden. De stichting Kunstbezit stond voor een omvangrijke taak: het opsporen van kunst bezit, zowel het geroofde als datgene wat op andere wijze in Duitse handen kwam, ook door vrijwillige verkoop. Dit laatste was zeer moeilijk te vinden en eerst nadat aangifte er van als zuiver vertrouwelijk werd aangekondigd men was bang van collaboratie beschuldigd te worden De vice-president van de Fhilippijnen, tevens minister van Buitenlandse Zaken, dr. Quirino, arriveerde dezer dagen in Lon den voor een bespreking over de opening van een legatie in Londen. Dr. Quirino en zijn dochter, gekiekt bij aankomst op het Londense vliegveld. „Koentje van Kattenburg" bij het Leger des Heils Het alom bekende werk van Cor Bruin „Koentje van Kattenburg" heeft ^oor de voordracht van de heer J. B. Oosterwelder uit Amsterdam ook in IJmuiden leven gekregen. Koentje en zijn familie zijn ten voeten uitgetekend- De onnoemelijke zor gen, die op de schouders van de negen jarige werden gelegd, de strijd van deze heerlijke kwajongen tegen het lokkende leven, zijn plichtsbetrachting, zijn goede hart, alle dingen die zo'n kleine „bink" te beleven en te bevechten heeft, heeft de heer Oosterwelder mede door zijn mimiek tot realiteit gemaakt. Vele aanwezigen zijn diep getroffen door deze voordracht. Vooraf werd door adjudant D. Bergsma- het filmpje „60 jaren Leger des Heils in Nederland" gedraaid, een film van het grote défilé op Hemelvaartsdag in Am sterdam gehouden. Vele bekenden uit IJmuiden cn omstreken werden herkend, zodat dit een vrolijk ogenblik werd. werd 80 tot 90 procent geregistreerd en gevoegd bij de registratie van geroofde goederen, die onontbeerlijk bleek om in Duitsland de boeken te kunnen identifice ren. Ook lijsten van uitvoer van expedi teurs en gegevens in Duitsland leverden de nodige bijdragen hiervoor. De Duitsers sloegen de voorraden op in kastelen en leegstaande grote gebouwen en vooral in zoutmijnen, die zeer droog zijn en zich goed voor bewaren lenen. Dat gene, wat bij particulieren is beland, i: natuurlijk zeer lastig op te sporen en hiervan is dan ook een groot deel nog niet teruggekeerd. In I. G. Farbenfabriek te Offenbach bij Frankfurt brachten de Amerikanen twee en een half millioen boeken bij elkaar en hier lag dan ook het eerste arbeidsveld der Nederlandse missie. Het was er een j grenzenloze verwarring. Toch konden na een periode van hard werken ruim 700 kisten waaronder 200 nagenoeg com plete van de Amsterdamse Universiteits bibliotheek per schip naar ons land worden vervoerd. Later werd Offenbach het officiële ver zamelpunt, waar 180 mensen in secties werkten, waaronder vooral de fotografi sche sectie belangrijk werk deed. Men fo tografeerde alle aangetroffen ex-libris, verzamelde deze en kon aan de hand daar van sneller sorteren. Op verschillende plaatsen in Duitsland werden verzamelingen aangetroffen, wel ke soms op het nippertje werden gered. Zo wilde een Duitse papierfabrikant boeken vermalen. De Duitsers hadden het plan om de ge roofde boeken voor hogescholen te benut ten, onder andere een, waar men een spe ciale studie van het Joodse ras wilde ma ken. Uit Klagenfurt weixlen eveneens 700 kisten naar ons land vervoerd. Hier werk ten de „opsporingsambtenaren" broeder lijk samen en negen wagons met boeken werden gekoppeld achter gestolen en op gespoorde Dieseltremen, waarna ze feeste lijk huiswaarts reden. In totaal kwamen ruim 600.000 delen terug, zij het ook, dat verschillende series hiaten bleven vertonen. In elk geval is 70 procent der geroofde boeken weer thuis en men speurt nog steeds verder naar het restant, waaronder zich een paar belang rijke bibliotheken bevinden, onder andere die van het Internationaal Vakverbond. De Duitse oorlogsarchieven zullen onder de verschillende geallieerde landen wor den verdeeld. Veertigjarig bestaan onderzeedienst Op 21 Juni zal de onderzeedienst 40 jaar be slaan. Bij die gelegenheid wordt er een herden king der gevallenen en tevens een reünie gehouden, tijdens welke plechtigheden de oud gedienden van de onderzeedienst, alsmede fami lieleden van oorlogsslachtoffers van deze dienst, welkom zijn. Niet alle namen en adressen even wel zijn bekend en daarom wordt betrokkenen aangeraden zich in verbinding te stellen met luitenant Van Ravesteyn van de onderzeedienst, Waalhaven, Rotterdam. Feestavond Stormvogels Groot was de belangstelling voor de feestavond, welke „Stormvogels" gister avond ter gelegenheid van haar 35-jarig bestaan gaf, zo groot zelfs, dat het de feestcommissie moeite kostte alle belang stellenden een zitplaats te bezorgen. De avond werd geopend door de voor zitter der vereniging, de heer G. J. Bre merkamp, die een bijzonder woord van welkom richtte tot de wethouder van On derwijs, het vrijwel voltallige bestuur van EDO met zijn dames, de RKSV „Velsen" en de plaatselijke zustervereniging VSV. Vervolgens schetste hij in het kort de af gelopen 35 jaren, welke hij verdeelde in drie groepen, n.l. de tijd van een streven naar hoger, welke met succes werd be kroond, de tijd, waarin Stormvogels een rol van betekenis vervulde in de eerste klas en de tijd, waarin het de blauw-witten slechts met grote Inspanning gelukt is zich te handhaven. Spreker zeide echter te verwachten, dat mede dank zij het kra nige werk van de ijverige jeugdcommissie, weldra weer van een opleving gewaagd zal kunnen worden. Hoewel van een officiële receptie geen sprake was, werd het woord hierna ge voerd door dr. Van Leusen namens VSV, J. Luyken namens EDO en H. de Boer na mens „Waterloo". Al deze heren lieten hun gelukwensen van een bloemenhulde ver gezeld gaan. Ook van de Politie Sportver eniging, welke vertegenwoordigd was door de heren Timmermans en Lansaat, waren bloemen aanwezig. Na dit officiële gedeelte bood de feest commissie de aanwezigen een zeer geva- riëerd programma aan: Geestige confé rence van Kostja van Katwijk, „een vuur werk van dans en muziek" van Anny en Jack Smith, zang van Elly Rexon en Char les Aerts, sensationele goocheltoeren van Clem Clements, sneltekenen van Swips en grappige liedjes van Gerry en Ferry, de zingende dwazen. Met een bal werd deze geslaagde feest avond besloten. MARKTBERICHT VAN DONDERDAG. Aangevoerd werden 250 kisten tarbot, tong, 500 kisten schol, 800 kisten grote en kleine schel vis, 800 kisten grote en kleine kabeljauw, 125 kisten wijting, 50 kisten schar, 150 kisten diver sen. In totaal 2725 kisten vis. Besommingen: trawlers f 17.934. Motorloggers: KW 78 f 5300, KW 67 f4060, KW 5 f 3380. Zweedse kotter: GG 284 f 2638. Kustvissers: UK 36 f 1070, UK 62 f 1040, UK 172 f 569, UK 119 f 650, UK 28 f 680, UK 161 f 337, UK 69 f 699, UK 142 f610, UK 176 f1117, UK 1 £1131), UK 00 f 659, UK 66 f480, UK 244 1356, UK 59 f 490, UK 52 f 1089, UK 53 f 1214, UK 85 f 518, UK 45 f 945, HD 37 f 1529, MD 67 £1360, BH 4 f VD 60 f 630, IJM 214 f 2499, IJM 231 f 15, BR 46 £518, BR 28 f125, UK 91 f1027, KW 109 £781, KW 190 f 122, IJM 241 f 875. Visprijzen: Gr. sdhol f 34—f 32, mld.schol f34— f 13, zetsohol f 34—f 18, kl. schol II f 25—f 23, kl. schol III f 10,50—f 8, schar I f 22, schar II f 9,50— £7, braadsehelvis (gestript) f 17,50—f 8,10, (dicht) £7,70—£3,20 (Oostzee), Poontjes £6—£1,10, Tarbot II f 49—f 37, tarbot III f 42—f 30, tarbot IV f 22,50, alles per 50 kg. Tarbot I 11,02—f 0,84, gr. tong 11,38—11,32, middel tong 1 1,38—1 1,30, kl.middel tong 11,42— f 1,30, kl. tong II f 0,42—10,36, kl. tong ni 10,07, Zalm f 4, alles per kg. SCHEEPVAART brengt U vanaf heden t/m Woensdag 11 Juni: (l'Aventure est au coin de la rue) Een spannend Frans filmwerk Toegang 14 jaar. City Film. Koetshuis op Rooswijk wordt padvindershuis Van het fraaie landgoed Rooswijk, dat bestond uit het bekende kasteel met daar omheen een statig geboomte, is alleen het koetshuis overgebleven. Dit koetshuis nu hebben verkenners en welpen van de R.K. padvinderij tot hun hoofdkwartier gemaakt, met gebrekkige hulpmiddelen en afvalhout van dit eens grote park. Waar een wil is, is een weg. Zo ook hier. Met grote energie kan dit „eigen huis" worden verfraaid; de zolder is nu een geriefelijke en praktische padvinders woning geworden. Boomstronken, wortels, boomschors en takken vormden het materiaal tot het bou wen van hutten langs de zijwanden, stoe len, tafels, bankjes en zelfs een schoor steenmantel werden uit ditzelfde materiaal vervaardigd. De padvinders, die toonden wat zij kunnen presteren, zagen er zelfs niet tegen op onder de puinhopen van „Rooswijk" dikke klimopranken bloot te leggen en ook hiervan een fraaie hut te bouwen. De padvinders bleken bovendien de kunst te verstaan een zweefbrug over een tankgracht te maken. In tegenwoordigheid van velen, die de padvinderij een goed hart toedragen, ver richtte pastoor G. Vollaerts de inwijding van het „troepenhuis", dat alleszins moeite waard is bewonderd te worden. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg 12) „Nee", mompelde ik, stomverbaasd, dat hij zo kon spreken over de vrouw waar van hij hield. „Ik ken geen enkele vrouw, die zo vol afwisseling is als Mariana, en ik doe mijn best haar op dat punt te evena ren. Ik ben ook de enige, die haar zijn mening durft zeggen; soms aarzel ik zelfs niet een kan water boven haar hoofd om te keren als ze weer eens hysterisch wordt. Maar afgezien daarvan kunnen wij het uitstekend met elkaar vinden. Misschien ben ik zelfs wel haar enige vriend". Hij zweeg plotseling, kennelijk getroffen door de twijfel, die, tegen mijn wil, in mijn ogen te lezen moest zijn. Zijn ogen half gesloten keek hij mij onderzoekend aan. Dan zei hij: „En doet u nu alstublieft ein delijk die deur dicht en trek geen ge zicht of u mij er elk ogenblik uit wilt gooien". Mechanisch gehoorzaamde ik en ging hem voor naar de muziekkamer. Hij wachtte tot ik was gaan zitten en liet zich toen zelf in een stoel vallen. „Heeft Mariana veel bezoek de laatste tijd? Ik bedoelherenbezoek?" Hemel! Wat doorzichtig! En wat is hij jaloers! dacht ik woedend. Hij heeft on getwijfeld alleen maar zo cynisch over Mariana gesproken om mij niet te laten merken hoe verliefd hij is! „Daar kan ik niet over oordelen. Ik ben te vaak uit", antwoordde ik vaag. Gösta Holms sloeg zijn benen over elkaar en trok zijn broekspijpen een eind je omhoog. Ik vond dit een onnavolgbaar, gentlemanlike gebaar, en staarde gefasci neerd naar een smalle, bewerkte schoen, die zachtjes op en neer wipte. En plotse ling werd ik mij pijnlijk bewust van mijn eigen vaak gerepareerde, plompe schoe nen, en van mijn kousen, die ongetwijfeld weer palingen vertoonden. Mijn met moeite voorgewende superioriteit spatte jammerlijk uit elkaar. Het is moeilijk uit de hoogte te behandelen als je zelf niet weet waar je je voeten moet ver stoppen. „AUe eer voor uw discretie, maar.... grote goden, meisje, waar wil je nu weer naar toe?" Ik stotterde iets van „een kleine ver frissing" die ik wilde halen. In werkelijk heid wilde ik alleen maar ergens anders gaan zitten. Op mijn stoel, midden in de felle zon, voelde ik me zo vreselijk ten toon gesteld. „Ik geloof, dat ik dan iets beters weet!" zei hij, opstaan. „Die cocktailbar daar is een geschenk van mij- Het hoort tot mijn plichten als huisvriend er voor te zorgen dat hij steeds gevuld is, en nu heb ik trek in een „Hennesy". Allemachtig, wat drinkt die vrouw! Nu is de fles al weer leeg!" Ik deed alsof ik niets gehoord had. Het was ook trouwens meer een alleenspraak, be geleid door een ongelovig hoofd schudden, terwijl hij verschillende flessen afkeurend tegen het licht hield en eindelijk twee glazen vulde met een robijnrode, olie achtige vloeistof. Ondertussen had ik van de gelegenheid gebruik gemaakt vlug van plaats te verwisselen. Ik zat nu achter de canapé, mijn hoofd tegen de rugleuning, en ik deed al mijn best er zo verveeld mo gelijk uit te zien. „Gezondheid, Sylvekind!" Sylvekind! Woedend sprong ilc op. Maar toen ontmoette ilc zijn ogen.... blauw weer.... wonderlijke blauwe ogen, zonder een zweempje van onechtheid.... en het lachje om zijn mondhoeken maakte hem ineens veel jonger. Mijn lippen half geopend staarde ik hem aan. Mijn hart sloeg niet meer, het daverde. „Wat is er, Sylvekind?" vroeg hij, zon der mijn blik los te laten. „Waarom drink je niet met me mee?" Ik gruwde van alcohol, maar dat ging hem niets aan. Hij zou hoogstens ver sterkt worden in zijn overtuiging, dat ilc nog een kind was. Ik deed dus alsof ik levertraan moest slikken, zette het glas aan mijn mond, sloeg het om en zette het met een zwaai terug op de tafel. Ditmaal stond hij perplex. „Alle respect", mompel de hij, nadat hij een klein, genietend slok je had genomen. „U hebt een goede leer meesteres gehad aan Mariana!" Ondertussen zat ik krampachtig mijn best te doen een hoestbui te onderdruk ken. In mijn keel brandde het als vuur, en ik had het gevoel alsof ilc elk ogenblik in tranen uit kon barsten. Maar toen ik een beetje over de eerste schrik heen was begon ilc een vreselijk licht gevoel te krij gen, alsof ilc zonder lichaam door de at- mospheer zweefde. Ik was nog niet tipsy, maar het scheelde niet veel. Ik hoorde Gösta spreken en me zelf antwoorden; het was een onbelangrijk gesprek over alle daagse dingen. Ilc hield me zelf onder scherpe contröle. Gösta Holms moest zich niets gaan verbeelden omdat hij Sylvekind tegen me zei en zulke wonderlijke blauwe ogen had. Natuurlijk had hij mijn glas weer gevuld. Ik had helemaal niet gepro testeerd, maar ik was nog nuchter genoeg om te weten dat ik geen druppel meer verdragen kon. Ik had dan ook al gauw een uitweg gevonden: die vaas rozen, daar midden op de tafelals Gösta Holms nu maar even de andere kant op wilde kijken. Eindelijk stond hij op om iets aan de bar te gaan doen. Eén vlug gebaar, en het glaasje was leeg. (Wordt vervolgd). MIJ. NEDERLAND. Tarakan 4 Juni te Genua. Oklcnbarnevelt 2 Juni van Belawan naar Amsterdam. K.P.M. Ophil 4 Juni van Suez naar Ba tavia. K.N.S.M. Ariadne 3 Juni van Alcxandrië. Euterpe 4 Juni te Bilbao. Hera 4 Juni van New York naar West-Indië. Iris 4 Juni van Gothenburg naar Amsterdam. Odysseus 4 Juni te Palermo. Pygmaliion 3 Juni te New York. Ardea 4 Juni te Piraeus. Caribia 4 Juni te Odense. Deo Duce 5 Juni te Aailborg. Eva Park 2 Juni van Antwerpen naar Trinidad. Gerassimos Vergot tis 4 Juni te Curasao. Roelf 5 Juni te Rotterdam. Vinga 3 Juni van Gibraltar naar Antwerpen. Winsum 4 Juni van Paramaribo naar Trinidad. Roelf 5 Juni te Rotterdam, Evangeline Park 4 Juni van Antwerpen naar Trinidad, Winsum 4 Juni van Paramaribo naar Trinidad. K.H.L. Cordoba 4 Juni te Amsterdam. Eemland (thuisreis) 4 Juni van Rio de Janeiro naar St. Vincent (Kaap Verdisclie eilanden). GROTE VAART. Alcinous, 4 Juni IJmui den aankomst. Aldabi, 4 Juni Ouessant naar Rio de Janeiro. Congostroom, 5 Juni nog te Santhome. Edam, 4 Juni dwars Dungeness n. New York. Eemland, 4 Juni vertrokken van. Rio naar Kaap Verdc. Erinna, 4 Juni vertrok ken Rastanuza naar Singapore. Hugo de Groot, 5 Juni aankomst Batavia. Johan de Witt, 5 Juni Algiers gepasseerd naar Batavia. Kota lnten, 4 Juni Cape Bon gepasseerd naar Port Said. Modjokerlo, 4 Juni vertrek Genua naar Rotterdam. Murena 5 Juni Verlaten Hoek naar Curasao. Prins Maurits, 4 Juni te Rotterdam. Sailand, 5 Juni verwacht te Sint Vincent naar Cape Verde. Tabinta, 5 Juni vertrek IJmuiden naar Port Said, Tjimanoek, 4 Juni nog steeds in Myos Woendi eil. bij Biak Nw. Guinea. Westerdam, 4 Juni vertrek New York naar Rotterdam. Zutderburgh, 5 Juni vertrek Delfzijl naar Gdynia. Aalsum, Lon denPerzische Golf, 4 Juni van Suez. AI- phard, 4 Juni van Rio Grande do Sul naar Porto Alegre. Alwaki, 4 Juni van Port Al- berni vla Cristobal en Curagao naar Neder land. Bredero, Oost AziëRotterdam, 4 Junt van Bombay. Kota Baroe, RotterdamBata via, 4 Juni 14 uur van Suez. Kota Gede, Bata via—Rotterdam, pass. 3 Juni 8 uur Perim. Lorentz, Shanghai—Rotterdam, 2 Juni van Ohinwangtao. North Valley. Amsterdam Perzische Golf, pass. 4 Juni Vlissingen. Mod- jokerto, 4 Juni 8 uur van Genua, wordt 11 Juni van Batavia te Rotterdam verwacht. Nij- kerk, 4 Juni van Beira te Kaapstad. Overijsel 4 Juni van Batavia naar Colombo. Prins Mau rits, pass. 5 Juni Vlissingen naar Antwerpen. (Was 4 Juni van Londen vertrokken). Pygma lion, 3 Juni van Maracaibo te New York. Simon Stevïn, RotterdamOost Azië, 4 Juni van Colombo. Stad Maassluis. 4 Juni van Bal- timore naar Holland. Stad' Maastricht, 4 Juni vain Port Elisabeth naar East Londen. Van, der Waals, 3 Juni van Mobile te Dar es Sa laam. Veendam, vertrekt 6 Juni ca. 16 uur van 'Rotterdam naar New York. Volendam, Rotterdam—Batavia, 4 Juni te Colombo. Wes terdam, 4 Juni van New York naar Rotter dam. Zo-nnewijk, RotterdamCalcutta, 4 Juni van Madras. Beta en Unitas, Rotterdam—Ba tavia, 2 Juni 5' 38" West en 87' 30" Oost Backhuysen, 2 Juni van Shanghai naar Hong kong om te dokken. Boissevain, 1 Juni van, Batavia te Singapore. Clavélla, 31 Mei van Poeloe Samboe naar Brisbane. Cleodora, 30 Mei van Ras Tanura naar Singapore. Cro- neniburgh, 4 Juni van Stockholm te Helsing- fors. Duivendijk, 27 Mei van Chemainus te Vancouver. Galilea, 4 Juni van Konakri naar Bordeaux. Macuba, Curacao—Stanlow, 4 Juni op 48' 00" Nrd en 14' 48" West. Paula, 30 Juni van Poeloe Samboe naar Cebu. Van Heutsz, 1 Juni van Penang te Belawan. Aalsdijk, 4 Juni van New York naar Antwerpen. Arkeldijk, 4 Juni van Havana naar Londen. Averdijk, 4 Juni van New Orleans naar Londen. Coryda, 4 Juni van Las Pledras naar Rotterdam. Hera. 4 Juni; van New York naar Curasao. Gaas- terkerk, 4 Juni van Fremantle naar Antwerpen, vla Aden. Kota Gede. 4 Juni van Priok n. Genua. Macoma, 4 Juni van Gibraltar naar Bahrein. Ma cuba, 4 Juni van Curacao naar Stanlow. Limburg, 4 Juni van Batavia naar Aden. Maetsuyoker. 4 Juni van Port Said naar Amsterdam. Mei-wede, 4 Juni van Amsterdam naar Rio de Janeiro. Ni- colaas Wltsen, 4 Juni van Amsterdam naar Rio de Janeiro. Polyphemus, 4 Juni van Penang n. Aden. Radja, 4 Juni van New York n. Singapore. Rondo, 4 Juni van Madras naar Bombay. Spinoza, 4 Juni van New Orleans naar Rotterdam. Straat Soenda, 4 Juni van Mombassa naar Penang. Sunetta, 4 Juni van Las Piedras naar Rotter dam. Talisse, 3 Juni van Batavia naar Port Said. Van 't Hoff, 4 Juni van Rotterdam naar New York. Zaanstroom, 4 Juni van Antwerpen naar Aalborg. K LET NE VAART. Amstelstroom, 2 Juni van Amsterdam te Newport Mon. Audacia, 1 Juni v. Aviles naar Huelva. Barendsz, 4 Juni v. Rotter dam te Emden. Bree Helle. 4 Juni van Rouen naar Antwerpen. Democraat, 5 Juni van Ant werpen te Huil. Ruyter, 5 Juni van Rotterdam te Emden. Eems. 3 Juni van Leixoes naar Rot terdam. Flat. 4 Juni van Londen te Antwerpen. Hast 3, 4 Juni van Poole naar Southampton. Mer- ourius, 4 Juni v. Thameshaven naar Billingham. Muron, 2 Juni van Rotterdam te Plymouth. Nato. 3 Juni van Rotterdam te Londen, Nettle, 3 Juni van Karlstad naar Zaandam, Njord, 5 Juni van Hoek van Holland te Antwerpen. Ransdarp, 2 Juni van Mlddïestoro naar Rouen. Rika, 4 Juni van Rotterdam te Lowestof. Strijpe, 2 Juni van Antwerpen te Kopenhagen. Van Gelder, 4 Juni van Antwerpen naar Thlsted. Westland, 2 Juni v. Antwerpen te Newport Mon. SLEEPBEDRIJF: Slbt „Maas" vertrok 5 Juni van Ostende naar Maassluis, Slbt „Witte Zee" met mastbok en ponton arriveerde 4 Juni van Dakar te Blzerta. Slbt „Thames" met tintoagger- molen „Menoemblng", van Schiedam naar Soen- geiliat, bevond zich 3 Juni op 30' 35" Z. en 97' 14" O. Slbt „Zwarte Zee" met s.s. „Bestum" (Noor) vertrok 5 Juni van Rotterdam naar Ant werpen. Slbt „Tyne" met zeetinbaggermolen „Dendang" van IJmuiden naar Manggar, bevond Zich 3 Juni OP 2' 26" Z. 86' 38" O. Aangekomen schepen te Amsterdam: 4 Juni, Zw. Ardennla v. Gothenburg m. stukgoed: Ncd. Alcinous v. Ocst-Indlë m. stukgoed; Eng. Hebble v. Goole m. stukgoed; Arg. Cordoba v. Baltimore m. stukgoed. 5 Juni, Zw. Hugïn v. Rotterdam m. stukgoed; Ned. Europa v. Rotterdam m. wol; Am. Cardinal Gibbons v. Philadelphia m. kolen. Vertrokken schepen van Amsterdam: 4 Juni, Ned. Vliestroom n. Huil m. stukgoed; Noor Sado n. Emden ledig; Ned. Tabinta n. Oost-Indië m. stukgoed. 5 Juni. Ned, Coen n, Rotterdam ledig; Am. Richard K, Call n. Hampton Roads ledig. Aangekomen zeeschepen te IJmuiden: 4 Juni, Ned. Goole v, Vesteras m. erts, 5 Juni, Deen Astrid van Caen m. erts Vertrokken zeeschepen van IJmuiden: 4 Juni, Zw Ardennia naar Amsterdam rest lading; Noor Bess naar Anwterpen ledig; Zw. Alstern naar Otterbacken m. ijzer. Opgevaren zeeschepen van IJmuiden naar Am sterdam: Ned. Borneo; Zw. Elinor; Ned. Eem- stroom. „Bedrijfsreclame" bevreesd voor kleinere kranten De vakgroep Bedrijfsreclame heeft he den telegrammen verzonden aan de minis ter-president, de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en de minister van Economische Zaken van de volgende inhoud: „Aangekondigde verlaging papiertoewij zing heeft onrust veroorzaakt in Nederland se advertentiewereld. Beschikbare adver tentieruimte dagbladen verkeert door voor genomen maatregel in ernstig gevaar. Ne derlands bedrijfsleven heeft voor haar we deropbouw dringend behoefte aan - toch reeds beperkte - advertentieruimte. Wij verzoeken daarom voorgenomen maatregel niet uit te voeren". Agenda voor Velsen en IJmuiden VRIJDAG 6 JUNI. Thalia 7 en 9.15 uur: De tweelingbroe ders. Rex 8 uur: Een dwaze diefstal. De Pont 8 uur: Variété,

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3