IJmuider Courant Marshall Republikeinse tegenvoorstellen zijn gisteren overhandigd Vrijwel heel Frankrijk zonder treinen Britten en Amerikanen vragen Bulgarije opheldering over arrestatie Weer verschepingen naar Indonesië ,;>;v 6ie Jaargang No. 18652 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, *70710724. Directeur-Hoofdredacteur 15U54. prlikkcri) Z.B.' Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Bureaux: Maandag 9 juni 1947 KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem H1 m dnn tenslotte de Amerikaanse re- ET 15 üip tot de landen van Europa gering, d'igt u!» heeft gericht. Zelfs de °Proe?JupWOgen geschiedenis der inter- SKen is de rede die lationaie verj minister yan Bulten. GeorgCSn in Harvard University ge- 'andse markar>t feit. Dat Anten- houden heen bepaalde staat, maar ka zitflSpa richt met een aanbod om totgeh„f,Sè mmiarden te steunen, mits bel „i™ tot economische samenwerking het mits het de handen ineenslaat ontwijs®11 redden is een grote en o» ™hi gebeurtenis. Het is de Nieuwe tekenende g Wer<,ld. geslagen en nl twee ontzaglijke oorlogen, toe- 0 e?4rstelt ui Grijpt uw kans! Wij zijn 'oep ,fe helpen, mits gij zelf het initiatief bere .mt cm nieuw beleid! L dramatisch ogenblik. Het her- ït scherp aan de termen, waarin de arnanse denker Ortega y Gasset in e»'e Sphet jaar waarin Hitler in Duitsland hét bewhid kwam - in zijn boek „De o°t»ad der Horden" de toestand van Euro- scbet^e „Zijn luisterrijk en lang yer- hwft'het tot een nieuwe levenstaak ïj?komen waarin alles grotere omvang f ff «kregen, doch tegelijkertijd zun de fLd gebleven instellingen van dit ver- dwergachtig klein en beletten zij de W ™mdige groei. Europa is tot groot- SfSSfals een samenstel van afzon- h ,.,L aUes In zekere tin zijn de idee °n het gevoel'van nationaliteit zijnjren- Zij zouden gezamenlijke beraadslagingen over de vorming ener tussenregering bevatten wprkendste uitvinding. Doch nu ziet Euro Sdi verplicht, zichzelf te overvleugelen, n t is het schema van het ontzaglijke dra ma dat hi de komende jaren zich zal af- ®piPn Zal Europa zich kunnen bevrijden overleefde instellingen of zal het voor- ïS opgesloten blijven? Want het fc rppds eerder in de geschiedenis gebeurd, laf een grote beschaving ten onder gmg omdat zij de traditionele opvatting van de staat niet kon veranderen". Ortega uitte deze waarschuwing jaren voorde tweede Wereldoorlog uitbrak. Maar Mi heeft het ontzaglijke drama, dat zich in Je komende jaren zou gaan afspelen, met scherpte en juistheid omschreven. De oor log was een hevige acte in dat drama. Het is daarmee niet voltrokken. Wij leven mid den in zijn verdere ontwikkeling; wij men senvan deze tijd zien nu de grote, spannen de vraag voor ons: zal Europa de kracht nog blijken te bezitten tot nieuw initiatief? Marshali's rede heeft het antwoord op die vraag, waartoe de nood dringt, acuut ge maakt. Er is weinig ti.id meer te verliezen, als men de economische ineenstorting wil ontgaan. Er moet een initiatief komen. Het sal zich, wil het blijvende heilzame gevol gen hebben, op den duur niet tot economi sche plannen kunnen bepalen en dat be grijpt men natuurlijk in Amerika zeer goed. Om tot economische samenwerking te ko men in waarlijk onderling vertrouwen zal ook naar politieke eenheid moeten worden gezocht. De weg der federale Unie jvordt duidelijker dan ooit aangewezen. Maar de Amerikaanse regering heeft het geen juist beleid harerzijds geacht, een uitgewerkt plan voor te leggen. Dat blijkt uit Marshali's woorden: „Het zou voor de regering niet passend en ook niet effectief zijn, te be ginnen aan het eenzijdig opstellen van een program om Europa weer in economisch opzicht op zijn benen te zetten. Dat is de zaak van de Europeanen. Het initiatief moet van Europa komen. De rol van Ame rika behoort te bestaan in het verlenen van vriendschappelijke hulp bij het opstellen van een program en bij de uitvoering ervan, voorzover het practisch zal zijn dit te doen. Het moet een gemeenschappelijk program zijn, door een aantal, zo niet alle staten in overeenstemming opgesteld". En later: „De oplossing ligt in het ver breken van de vicieuze cirkel en het herstel van vertrouwen van de Europese volken h de economische structuur van hun eigen landen en van Europa als geheel". Het is nu de vraag of de oproep van Marshall, namens de Amerikaanse regering, slechts een hevig dispuut of een toenadering in Europa zal bewerken. Onmiskenbaar stelt hij een eis. Hij zegt: wij zijn bereid te helpen, mits gij u aaneensluit. En de bedoeling is duidelijk. De Amerikanen voelen er niets voor, afzonderlijke Euro pese staten te helpen met enorme bedragen, die zij allicht zouden bezigen om tegen elkaar op te treden en elkaar afbreuk te doen. Amerika is wel bereid om een Euro pese eenheid te helpen financieren, maar geenszins om zijn milliarden te storten in de bodemloze put der Europese verdeeld heid, Waarom wil het helpen? Omdat het een ondergang van Europa als een gevaar voor de gehele wereld ziet. Omdat de ineen storting van dit oude centrum van wereld beschaving en cultuur, dat eeuwenlang de toon heeft aangegeven en op ieder gebied een feitelijke heerschappij uitgeoefend een rmip zou zijn die de Westerse bescha ving in haar geheel zou meeslepen. Omdat Amerika zelf door onverbreekbare banden Met Europa verbonden is. Omdat het, in directe practische politiek, Europa niet in Russische handen kan laten vallen. Om kort. te gaan: het voert thans grote politiek, wereldpolitiek. En het vraagt t-uropa: doe dat ook. Het heeft 'Neder land en oorlogsschuld van zevenhonderd mil joen gulden kwijtgescholden. Het heeft grote bedragen aan ons en aan andere vol den geleend. Maar er is meer nodig. Het vol dat doen, mits. a !\Londen laatst het bericht, at Marshall's rede in Britse officiële |R met warmte is ontvangen. Naar enuïdt zal de Britse regering onmiddellijk tov n de Amerikaanse ondernemen van Marshall's advies. Maar 2 d alleen katl het niet doen. „Het j 1 een gemeenschappelijk program zijn, vaa,.,^en aan*al> zo niet alle staten aan- Vaard R. P. Muiterij op Ceylon -7p5e,veeij 500 man van het Engelse leger geveJ ui v,hét Kirillapone kamp op on- ziin 7 kll°meter afstand van Colombo dan i. muiten geslagen. Zij beklaag- PaaWDr°Vef s*echte behandeling door be- een Hat- en maakte er bezwaar te- te bedwingen kt werden om stakingen te^w!!!iiaire p°htie heeft de orde weten ziiri in l u Verschillende manschappen deW v !enis.genomen- Volgens mede- er eert m mjhtaire autoriteiten heeft gehad j incident *n het kamp plaats dat naar bevrediging geregeld k. De Republikeinse tegennota is gister avond om zeven uur Bataviase tijd door de secretaris-generaal van de Indonesische delegatie, dr. Ali Boediardjo, aan mr. dr. P. Sanders, de secretaris-generaal der Commissie-generaal, aangeboden. Deze heeft de tegennota aan dr. Van Mook overhandigd. Het antwoord van de Indonesische repu bliek op de Nederlandse nota van de 27ste Mei zal, naar United Press uit Batavia meldt waarschijnlijk een verwerping van het economisch plan bevatten en een gedétailleerd voorstel voor de oprichting van een centrale organisatie voor de ver koop van producten der ondernemingen welke zich in handen van de republikei nen bevinden. Het republikeinse pian zou een com missie willen vormen,, bestaande uit vier Indonesische gedelegeerden, een van de Indonesische Bank, twee Nederlandse ge delegeerden, een van de Java Bank, een gedelegeerde van West Borneo en een van Oost-Indonesië. Gepoogd zou worden om in de commis sie eenstemmige besluiten te bereiken, hoewel in geval van een impasse het pro bleem ter schikking verwezen zou worden naar de Commissie-Generaal en de Indo nesische delegatie. Ten aanzien van de vorming van een tussenregering stelt, naar de politieke redacteur van Aneta verneemt, de Repu blikeinse antwoordnota voor, dat de Ne derlandse en de Republikeinse regering, op grond van artikel 2 van Linggadjati, teza men beraadslagen over de vorming van een tussenregering voor geheel Indonesië, waarvan minstens de helft der leden uit vertegenwoordigers van de Republiek zou moeten bestaan. De Republikeinse regering erkent Oost-Indonesië en Borneo, daarbij aantekenend, dat de totstandkoming daar van niet volgens haar wensen is geschied. Wat Oost-Indonesië en Borneo betreft zou de republiek voorstellen over en weer kantoren te openen. Na de totstandko ming van een tussenregering blijft de Com missie-Generaal samen met oen republi keinse delegatie het vetorecht houden voor de hoofdpunten van het regeringsbeleid. Tijdens de zittingen van de Republikei nen gingen stemmen op om volledige on afhankelijkheid te eisen. Het kabinet be sloot echter grotere zelfstandigheid te vragen dan de Nederlandse nota biedt voor instellingen als een gezamenlijk deviezen- instituut en een im- en exportbureau. Wat de militaire voorstellen betreft acht de republikeinse regering een geza menlijke gendarmerie van Nederlanders en Republikeinen voor het Republikeinse ge bied onaanvaardbaar. Orkaan in Amerika Een orkaan heeft gewoed in het Oosten van Ohio en het Noordwesten van Pen- sylvanië, waardoor aan zeven steden grote schade is toegebracht- Het meest getrof fen werd de stad Sharon in Pensylvanië, waar een honderdtal gebouwen werd ver woest of zwaar beschadigd en ruim hon derd personen gewond raakten. Russen zouden spoedig uit Hongarije vertrekken Bela Varga, de voormalige voorzitter van de Hongaarse nationale vergadering, heeft bij zijn aankomst in Oostenrijk aan vertegenwoordigers van de Oostenrijkse regering gezegd, dat de Russen voorbereid dingen treffen om Hongarije binnen twee maanden te verlaten. Varga gaf geen na dere toelichting op deze verklaring. Onderzoek geadviseerd naar Skymaster-staart Een DC-4 Skymaster, van de Scandi- naafse luchtvaartmaatschappij, welke Za terdag uit Stockholm naar New York zou vertrekken, is binnen gehouden naar aan leiding van een telegram van de Douglas- fabrieken te Santa Monica in Californië, waarin verzocht werd het staartstuk van de machine aan een nauwkeurig onder zoek te onderwerpen. Volgens het tele gram was een dergelijk onderzoek ge wenst, omdat een onlangs voorgevallen ongeluk met een Skymaster verondersteld wordt veroorzaakt te zijn door het afval len van het. staartstuk. Functionarissen van de Douglas-fabrïek verklaarden vorige week, dat order gege ven was tot her-inspectie van zekere ver bindingsbouten in het staartgedeelte van de Skymasters, hangende de voltooiing van het officiële onderzoek naar de Sky- ■master-ramp in Maryland op 30 Mei jl. Buitenland Spanje een koninkrijk „in naam" Het Spaanse parlement heeft Zaterdag bü acclamatie de wet op de opvolging aan genomen, welke Spanje tot nominale mo narchie maakt met generaal Franco als het hoofd van de staat. De enige spreker over de motie was Bilbao, voorzitter van de Cortes, die, ken nelijk in antwoord op de verklaring van Don Juan, de Spaanse pretendent, dat hij alleen onvoorwaardelijke overgave der macht van generaal Franco zou aanvaarden zeide, dat het woord onvoorwaardelijk niet gebruikt kan worden met betrekking tot de overdracht van bevoegdheden, om dat dit in de vocabulaire van absolute monarchen thuis hoort. Bilbao, een door gewinterde monarchist, verklaarde, dat de monarchie, indien zij moet terugkeren, het karakter van continuïteit van het er- giem moet bewaren. In regeringskringen verwacht men, dat Franco de opvolgingswet op 6 Juli aan een referendum zal onderwerpen. Nieuwe Franse partij tegen de Gaulle en de communisten Gematigde limksgeoriënteerden in Frank rijk hebben een nieuwe politieke partij opgericht, genaamd „Rassemblement Tra- vailliste Frangais" met Parijs als hoofd kwartier. Het voornaamste doel van de nieuwe partij is, dat de socialistische partij, de republikeinse volkspartij en de partij der radicalen de handen ineenslaan om een communistisch of Gaullistisch regiem te gen te gaan. Voorzitter van de nieuwe par tij die de vorming van de Verenigde Staten van Europa voorstaat, is Julian Dablin, directeur van een tijdschrift. Het woord is aan. Douwes Dekker: Niemand verveelt zich zonder schaamte. Truman is tegen steun aan Palestijns verzet President Truman heeft gisteren voor de radio een beroep gedaan op het Ameri kaanse volk om zidh te onthouden van het steunen van illegale activiteit in Palestina. De president zeide: „Ik doe een beroep op alle burgers zich, terwijl de Verenigde Volken het Palestijnse probleem in behan deling hebben genomen, te onthouden van inmenging in of aansporing tot enigerlei aotiviteiten, die de bedoeling hebben de hartstochten van de inwoners van Palestina aan te wakkeren ten einde recht en orde in Palestina te ondermijnen of het plegen van geweld in dat land te bevorderen." Men neemt aan dat deze verklaring van de president het onmiddellijk gevolg is van het recente Britse protest wegens de ad vertenties in de Amerikaanse pers, waarin om gelden wordt gevraagd voor illegale immigratie en de ondergrondse legers in Palestina. De president achtte het Palestijnse pro bleem een der moeilijkste en belangrijkste taken waarvoor de UNO zich gesteld ziet, en hij was van mening dat het zowel in het belang van de UNO als van Amerika is dat de Verenigde Volleen het vraagstuk oplossen. „Activiteiten als bovenbedoeld zullen zeker een atmosfeer scheppen die belemmerend werkt op een spoedige rege ling van het probleem", aldus de president. Busdiensten en luchtlijnen trachten het vervoers- tekort aan te vullen Burgemeester Kwint tijdens de opening van de wederopbouwtentoonstelling. Op de voorgrond de grote maquette van het wederopbouwplan. „Binnenlandse kwestie" antwoordt premier De Britse en Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordigers hebben om ophelde ring verzocht over de recente arrestatie van Nikolas Petkov, leider van de vex-enig- de oppositie-partijen in het Bulgaarse pax*- lement. Premier George Dimitx-ov heeft de ge allieerde diplomaten verteld dat de zaak Petkov een „zuiver interne Bulgaarse kwestie was, waarbij Petkov, gelijk alle andere Bxxlgaarse burgers, slechts aan de Bulgaarse wetten onderworpen is". Dimi- trov adviseerde de diplomaten om „kalm en geduldig een beslissing van het Bul gaarse gerecht af te wachten". De premier zeide ook dat hij specifieke instructies heeft gegeven dat Petkov „een normale be handeling in de gevangenis krijgt" en hij voegde hier aan toe dat voor het px-oces niet gedacht wordt aan een speciale ge rechtelijke procedure. De openbare aanklager beschuldigt Petkov volgens een aan 't parlement gezonden brief van „misdadige activiteit", te beginnen in Juli 1945, aldus U. P. In de brief woi'dt gezegd, dat Petkov een staatsgreep voorbereid had, daarbij reke nend op internationale moeilijkheden. Zijn bedoeling was volgens de openbare aan klager, een illegale militaire organisatie in het Bulgaarse leger te stichten. Hongaarse bekentenis in V.S. betwijfeld De gearresteerde voormalige secretaris van de Hongaarse partij der kleine eigena ren, Bela Kovacs, heeft, volgens het offi ciële Hongaarse nieuwsagentschap MTI, bekend dat de partij leidex-s een „partij- leger" wilden vormen en bewapenen om de regering omver te werpen. Volgens de bekentenis van Bela Kovacs, zoals die verspreid wordt, zouden de lei ders der partij van de kleine eigenaren connecties hebben goedgekeurd tussen de partij en het Hongaarse emigra.ntenleger in de Britse zóne van Oostenrijk; zich in Augustus 1946 hebben aangesloten bij een geheime beweging, gericht tegen de rege ring en tegen de Sovjets; in Maart 1946 het plan hebben opgevat een illegaal partij leger te bewapenen in westelijk Hongarije „op welk leger zij zouden rekenen in de strijd om de macht"; samenzweerders op posten in het partij bestuur geplaatst heb ben; de mogelijkheid besproken hebben een De leider van deze samenzwering, gene raal Ivan Popoff, heeft volgens de open bare aanklager bij zijn verhoor gezegd, dat hij het slachtoffer van Petkov geworden is, Petkov zou nauwe betrekkingen onder houden hebben met hoge Bulgaarse officie ren, die op hun beurt nauw samenwerkten met Peter Koed, een voormalig parlements lid, dat op 11 Juni tex*echt zal staan. De directeur van het perswezen in Bul garije, Topenchax'ov, zeide in een perscon ferentie, dat er geen „organisatorisch ver band bestond tussen de Hongaarse samen zweerders en Petkov". Op een persconferentie wex'd aan Topen- charov gevraagd, of er tussen Petkov en de Hongaren enige verbinding bestond. Daarop antwoordde hij, „dat er enig poli tiek verband kon worden gezien in hun ge lijktijdig opti-eden, doch dat er geen be wijzen voorhanden waren van organisato risch vex'band". Besluit der Australische haven-arbeiders Hoewel de Australische havenarbeiders de boycott van Nederlandse schepen nog niet hebben opgeheven, is thans besloten mede te werken aan de verschepingen van bepaalde goederen naar Indonesië. In een verklaring, ondertekend door James Healy, algemeen secretaris van de vakvereixiginig van havenarbeiders, wordt gezegd: „Vertegenwoordigers van de vak vereniging hebben besprekingen gevoerd met de minister van Buitenlandse Zaken en de minister van Voedselvoorziening en Scheepvaart. De vakvereniging heeft het recente verzoek van de Indonesische en Nederlands-Indische regei-ing aan de Australische regering tot verscheping van de goederen, die momenteel in Australië worden vastgehouden, naar Indonesië ten behoeve van de Indonesische bevolking, in overweging genomen en besloten mede te werken aan de verscheping van deze goe deren. Naar veiduidt, zal het grootste ge deelte dezer goederen aan Indonesische autoriteiten worden overgebx-acht, over eenkomstig een regeling tussen de repu bliek en de Nedexdands-Indische autori teiten. De vakvereniging spreekt de ver wachting uit, dat de medewerking aan de verscheping van deze goederen van Austra lië naar Indonesië op voor alle partijen bevredigende basis, zal bijdragen tot het spoedig tot stand komen van een situatie, Nieuwe atoomvoorstellen van Gromyko Te Lake Sucess is de hoop, dat men misschien gedeeltelijk weer uit de im passe zal geraken, waarin de kwestie van de internationale controle op de atoom energie was gekomen, is weer herleeft, nu Gromyko (Sovjet-Unie) heeft aangekon digd, dat hij nieuwe voorstellen heeft voor de commissie voor de atoomenergie, die Woensdag zitting zal houden. Weer vraagt Hongaars diplomaat ontslag De Hongaarse legatie te Brussel heeft bevestigd, dat Andere Perlaky-Kassa, Hon gaarse zaakgelastigde in België, zijn ont slag heeft ingediend. Radio Boedapest meldt, dat de ontslag aanvrage van Koevago, de burgemeester van Boedapest, op een vergadering van de politieke commissie der partij van kleine boeren is aanvaai'd. Het Hongaarse pers bureau spreekt in dit verband echter van het „ontslag" van de burgemeester. Truman waarschuwt voor „weekhartigheid" President Truman heeft in een rede te Kansas City de Amerikanen gewaar schuwd, dat de verzwakking van de Ame rikaanse strijdkrachten sedert de over gave van Duitsland en Japan, een „aan moediging betekende voor zekere landen, om de weekhartigheid van de vredelieven de naties te beschouwen als een uitnoodi- ging tot aanvallen". Van nu af aan, aldus de president, moe ten wij ons leger, onze vloot en onze lucht macht bereid houden om effectief te kun nen optreden in elk spoedgeval. Onze verantwoordelijkheid is gelegen in het leiding geven aan de volkeren der we reld, die naar de vrede trachten en neemt gestalte aan in het helpen van minder ge fortuneerde volkei-en, die er ernstig naar streven de instellingen van vrije onafhan kelijke volkeren te verbeteren en her in te richten. De spoorwegstaking heeft zich over het grootste deel van Frankrijk uitgebreid. In het hoofdkantoor van de spoorwegen noemde men de staking bijna totaal. De Pullman uit Amsterdam was de enige trein op lange afstandtrajeet, die Zaterdagavond te Parijs is aangekomen. Autobussen verbinden Parijs met een aantal grote steden, waaronder Calais en Le Havre. De dienst op de luchtlijnen naar Marseilles, Lyon, Straatsburg en Belfort is uitgebreid en vliegtuigen van het leger en de marine zullen de burgers naar Bor deaux, Toulouse, Rennes en Brest trach ten te brengen. Dit geïmproviseerde vervoer is echter bij lange na niet voldoende. Bij de ingan gen van de Parijse stations staan rijen ge vormd van gegadigden voor een rit per luxe of vrachtauto, waarop met krijt de plaats van bestemming is aangetekend. Men leest: „Calais, 800 francs". Ondanks de staking zijn de vrachttreinen normaal en zelfs in drukker verkeer dan anders aangekomen. Uit het Westen is een meer dan normale hoeveelheid melk, boter eieren aangevoerd. Voorts arriveerde een partij van negenhonderd ton aardappelen. Lege wagons zijn naar Cherbourg vertrok ken voor het laden van geïmporteerd meel. om aan de eisen van de spoorwegarbeiders tegemoet te komen. Het bestuur heeft een beroep van Ra- rnadier om het werk te hex-vatten en de compromisoplossing inzake de lonen te aanvaaxden van de hand gewezen. Openbare diensten. De openbare diensten te Parijs hebben besloten Vrijdag 13 Juni bü wijze van waarschuwing 24 uur in staking te gaan. Het besluit hiertoe werd genomen door de Franse bond van regeringsemployés, die meer dan 1 millioen mannen en vrouwen omvat. Dit betekent, dat Parijs Vrijdag geen vervoer per Métro of autobus zal heb ben en dat alle openbare diensten, uitge zonderd die welke om veiligheidsx-edenen onmisbaar zijn, deze dag zullen sluiten. Duitse industrieproducten in ruil voor groenten en fruit Over de export van groenten en aardap pelen naar Duitsland, welke men binnen kort in aanmerkelüke hoeveelheden ter hand hoopt te kunnen nemen, wordt uit welingelichte kringen vefnomen, dat men voornemens zou zün de met goedkeuring van de Engelse en Amerikaanse bezettings- Volgens een officieuze statistiek worden autorlteHen t(, sluitcn overeenkomst het naar schatting V/2 millioen reizigei'S Frankrijk door de spoorwegstaking opge houden, onder wie 680.000 Parijzenaars, die zich naar hun werk moeten begeven. Dagelijks gaan 12 millioen arbeidsuren door de staking verloren. Iedere dag sta king kost de spoorwegen 350 millioen francs. Het verbond van arbeiders van het weg vervoer heeft verklaard, dat het geen stappen zal ondernemen om het vex-voer per spoor te vervangen en dat elke door de regering genomen noodmaatregel met het oog op de spoorwegstaking voor eigen vex-antwoording van de minister van ver voer is. Het is bereid op welke tijd ook met de regering te onderhandelen, maar blijft bij zijn besluit de staking voort te zetten tot Ramadier de eerste stappen heeft gedaan Dictator Peron verbiedt nationalistische partij karakter te doen hebben van een zooge naamd compensatiecontract. Dit zou inhou den, dat voor de Nederlandse tuinbouw producten door Duitse fabrikanten indus triële artikelen als kunstmest, rüwielonder- delen, electrische apparaten, houtwerk, porcelein en aardewerk geleverd zouden worden. Er zijn besprekingen gevoerd met pro ducenten in Thuringen en Beieren. Daarbij is gebleken, dat vele fabrieken in deze steden vrijwel onbeschadigd zijn. Vooral in Beieren heeft de productie-capaciteit rela tief weinig geleden. De aardewerkfabriek van Rosenthal zou volgens deskundigen in staat zijn behoor lijke quanta te leveren. De Seitz-fabrieken in Kreuznach, welke machinex-ieën produceren, zijn slechts een maal gebombardeerd. Het grootste deel van het complex bleef behouden. Reeds wordt er weer met zeshonderd arbeiders gewerkt aan de productie van machines voor de conservenindustrie, zoals spoel- machiues voor groente, reinigingsmachines voor flessen en capsuleermachines. Voorts hoopt men in het bezit te komen van chemische producten uit het Ruhrge- bied, welke als bijproduct door de mijnen wox-den voortgebracht en gebruikt kunnen worden voor de bestrijding van schadelijke insecten, waaronder de Coloradokever. Te Buenos Aires gingen Vrijdagavond geruchten, dat binnen de komende vier- en-twintig uur een decreet zal worden uitgevaardigd, waarbij de nationalistische partij zou worden ontbonden. De nationa- Listische partij is een kleine, doch invloed- wual„ITO ue rijke politieke groep,waarin generaal 0ok ..s het zeer waarschijnlijk dat enige Filomeno Velazco een belangrijke rol zou spelen. Generaal Velazco, hoofd van de federale politie, trad Woensdag plotseling af. Door dit aftreden ?ou de kloof tussen genoemde partij en de regering van Peron „Hongaarse tegenregering buitenslands te Xïï^en In- donesië zal mogelijk maken tot wederzijd- vormen Als de geestelijke leiders van deze anti- regeringsbeweging noemde Bela Kovacs zich volgens MTI zichzelf, expremier Fe- renc Nagy en Bela Varga (voorzitter van het parlement, naar Oostenrijk gevlucht). Washington's opinie. Autoriteiten van het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken noem den de bekentenis van Kovacs „klaarblij kelijk gedicteerd door Rusland". Zij zei den, dat deze „bekentenis" ongetwijfeld was afgeperst toen Kovacs door de Russen gevangen was gezet. Het departement beschouwt de „beken tenis" als een manoeuvre van Rusland tot het legaliseren van een „coup", die de be doeling heeft de communistische partij in Hongarije aan de macht te helpen. i se bevordex-iriig van blijvende vriendschap pelijke betrekkingen tussen Australië en het Indonesische volk". Nederlandse schepen uit Russische zone J WHA 11 y "v 1:" De Russische autoriteiten hebben thans de eerste groep vrijlaten van de Neder landse schepen, die zich in de Russische zóne bevinden. Het zün 37 schepen, die alle te Berlün liggen. Van de elders in de zöne verblijvende schepen is er nog geen vrij gelaten. Een der officieren van het C.G.R- (het Nederlandse Commissariaat GeneraalDe motortrawler „Medan IJM o7, rederij D. J. Gouda en de Groot maakte dezer Recuperatie) is thans te Berlün om de te- dagen op een ruwe zee een proeftocht. De Medan vaart uit', op de achtergrond het rugkeer der schepen te regelen». [ziuaor beschadigde pantserfort. Duitse fabrikanten ter betaling van de groenteleveranties katoentjes, porcelein en aardewerk naar Nederland zullen kun nen exporteren. Na onderzoek van de kwa liteiten dezer producten zouden die arti kelen, welke niet of bijna niet in aanmer king komen voor gebruik in Nederland, naar Nederlands-Indië geëxporteerd kun nen worden, daar men er van overtuigd is dat daar, na de ontreddering der laatste jaren, ook voor mindere soorten katoen, porcelein en aardewerk belangstelling be staat. Reeds is over deze kwestie met een be langrijk handelshuis in Indië contact op genomen. AFNEMENDE WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Voor het Noorden van het land: Afne mende wind hoofdzakelijk tussen Noord-West en Noord. Uit zee binnen- drijvende wolkenbanken met aanvan kelijk nog hier en daar in de kuststre ken een enkel buitje. Vrij koel. Voor het overige gedeelte van het land: Afnemende wind overwegend uit Westelijke richtingen. Droog weer met perioden van zonneschijn. Morgen overdag hogere temperaturen dan van daag. 10 Juni: Zon op 4,21 uur, onder 20.58 uur Maan op 1.08 uur, onder 10.21 uur.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1