Tentoonstelling over „De nieuwe stad aan zee" geopend w- Tiien en H' A' VSV besloot het seizoen slecht Een man als jij.... MAANDAG^jUNl 1947 IJMUIDER COURANT pr jvrnmOPBOUW IN BEELD Redevoeringen van burgemeester Kwint en architect Dudok. uctte, vele vlerk, meters groot, tal van kaarten van détails en van plannen, in Eenma^ wetjeropbouw, tal van fraaie foto's van de vernielingen en de puinhopen niet interessante wederopbouw-tentoonstelling in de Oranjerie van cle hoon* welke tentoonstelling Zaterdagmiddag onder erote belangstelling door Velserbe Kwint geopend werd. M aak van ae WCUClUi.UM.nv, ra v aa.L^ O HUI uv iuuiviui6i,u hootazaa alleen, maar ook van typische plekjes uit de gemeente, dit alles vormt „..inhonen - tentoonstelling in de Oranjerie van onder grote belangstelling door M. Kwint geopend werd. nt1(1pr de aanwezigen bevonden zich de r. mfiaris der Koningin m de provincie Commissars j_ E_ baron de Vos Noordholl Meijerink, hoofdinspec- van Sil Volksgezondheid, Ir. H. Volkers, teurwfn«enieur-directeur van de Rijkswa- - i ™adste4en van Velsen en natuurlijk SrDers van het plan, de architecten Na een woord van welkom begon burge- "ester Kwint zijn toespraak met te her- Sen aan de woorden van de Utrechtse Shop Balderik toen deze, een tiental ..„wen geleden in zijn gehavende stad te- Z kwam: „Ik vond puinhopen en nog puinhopen en een volk dat geen volk er was, maar ik begon te herbouwen tin zelfde situatie, aldus de burgemeester, Sen de wettige bestuurders dezer ge meente, toen Zij in Mei 1MB uit hun bal- •jneschap terugkeerden. Als één van de belangrijkste beslissingen Jjein de na-oorlogse dagen werden geno men zag de burgemeester het besluit van het coll»ge van burgemeester en wethou ders waarbij het ontwerpen van het we- toDDbouwplan werd opgedragen aan een combinatie van stedebouwkundigen en ar chitecten, bestaande uit de heeren Dudok, Van Tiien en Maaskant. Het betrof hier meer dan het concipiëren van een uitbrei dingsplan; de grote verwoestingen, juist m het hart van de gemeente, boden de moge lijkheid thans en voorgoed af te rekenen met de grote stedebouwkundige fouten, die jn het verleden waren gemaakt, ja gaven de daarvoor verantwoordelijke instanties de "elegenheid, om voor te bereiden de bouw van een geheel nieuwe stad aan de Z6De burgemeester besprak daarna de ver schillende détails van het wederopbouw- plan, dat thans gereed is. Wanneer dit plan eens gerealiseerd is, zullen hier zijn ver rezen geheel nieuwe wijken, die niet alleen zullen voldoen aan hoge eisen op stede bouwkundig gebied, maar waar ook ruime plaats is geboden aan verschillende instel- vlingen op kerkelijk, sociaal en cultureel terrein, die wij tot heden hebben moeten missen. Voor recreatie is een badstrand geprojec teerd; veel zorg is besteed aan het behoud van het onvolprezen natuurschoon; met de aanleg van het gemeentelijk sportpark „Schoonenberg" is reeds een aanvang ge maakt en in het noordelijk deel der ge meente tussen het gebied van de zware in. dustrie zal het park Rooswijk herrijzen, fungerende als scherm van groen en tevens als centrum voor de sportbeoefening in dat deel der gemeente. Ook met de uitbreidings mogelijkheden is rekening gehouden; hier wees de spreker er op, dat het aantal ar beiders bij de Hoogovens en Staalfabrieken gestegen is boven voor-oorlogse sterkte, en dat geleidelijk-aan dit getal nog zal wor den opgevoerd tot circa 10.000 arbeids krachten. De burgemeester besloot zijn rede met de woorden: „Velsens burgerij vond puin hopen en nog eens puinhopen; Velsens bur gerij was een volk, dat geen volk meer was, maar zij begon te herbouwen; zo zal eens Velsen herrijzen en IJmuiden worden de nieuwe Stad aan de Zee". De heer Dudok sprak daarna. We leven thans in een tijd van overgang. De 19e eeuw was de tijd van het ontstaan der we reldsteden. In de tijd toen Nicolaas Beets schreef: „Hoe warm het was en hoe ver" was ons land nog een prachtig land. Hoe schoon was het duinlandschap, toen bossen zich, behalve met hier en daar een onder breking, uitstrekten van Den Haag tot Alk maar. Hoe is dit nu veranderd. De stede- Bezoek van Engelse en Noorse oorlogsschepen Zoals reeds werd medegedeeld zullen drie Engelse oorlogsschepen, de lichte kruiser „Sirius" en de twee torpedoboot- jagers „Myngs" en „Dunkirk", van 11 tot 16 Juni een bezoek aan ons land brengen. De „Sirius" gaat naar Amsterdam, waar zij ligplaats zal vinden aan het „Stenen Hoofd". De torpedoboot jagers zullen gemeerd worden aan de Parkkade te Rotterdam. Er worden voorbereidingen getroffen om de bemanning gastvrij te ontvangen. Zo staan tochten naar Arnhem en Marken op het programma. 'De „Sirius" is een lichte kruiser van de „Dido-klasse" gebouwd in 1939, In 1942 nam het schip deel aan convooivaarten in de Middellandse Zee, in 1943 aan de lan- dmgsoperaties bij Salerno en in Augustus 1944 aan de invasie in Zuid-Frankrijk. Tezamen met de „Aurora", de „Lorraine" en de „Gloire" bracht zij bij deze gelegen heid Duitse kustbatterijen ten Zuiden van Toulon tot zwijgen. In October' 1944 bom bardeerde het schip Milo en debarkeerde het troepen op het eiland Piscopi bij Rho- dos. De „Sirius" meet 5450 ton. De „Myngs" is een torpedobootjager van de Z-klasse, in dienst gesteld in 1944. f|? nem deel aan aanvallen op Duitse Jcustversterkingen in de omgeving van ondheim *n October van dat zelfde jaar en aan de vernietiging van een Duits con- Icu- V00r de Noorse kust in November. In Tr? opereerde het schip met de East- ^ndies-fleet. De waterverplaatsing is 1710 .7® ^Dunkirk" een torpedobootjager van h 7ta !classe» is gebouwd in 1945 en cnv °een oorlogsgeschiedenis. Het schip meet 2325 ton. ttuP0^, ^wee Noorse onderzeeboten, tof mr en de »utstein" zullen van 12 hL n een brengen aan ons 7 ,ra kekle boten zullen ligplaats kie- liihn Oflderzeedienst van de Konink- dam. aan de Waaliiaven te R°tter- §ekgenheid van het veertigjarig pmi vn \an de Onderzeedienst zal ook Rnft j onderzeeboot, de „Taciturn" Juni 7-am bez°eken en wel van 17 tot 23 ai—', za^ eveneens bij de Onderzee- 5 kiezen. bouwkundigen hebben tot taak, het even wicht te herstellen tussen het bebouwings- gebied en de overige gebieden. Zij moeten niet alleen letten op het bouwen van ste den, maar ook op de schoonheid van het land. Het plan is gemaakt in harmonie met de behoefte. Daarop richtte zich het voor onderzoek; er was behoefte aan getallen, die verschaft werden door een uitgebreid vóór-onderzoek. Vroeger kon de creatieve wil van een enkeling zich meer doen gel den. Wij zullen nog moeten bewijzen, dat we hiertoe in staat zijn. Spreker hoopte, dit te zullen bereiken; als we dit niet doen, dan missen we het voornaamste. Ook bij de wederopbouw leeft dit begrip. Spreker wees op de mogelijkheden; „heren Regen ten, stadsbestuur, geeft ons uw vertrouwen en wij zullen het werk doen". Hij richtte ten slotte woorden van dank tot zijn mede werkers, de heeren Van Tijen en Maaskant en dankte tevens de heeren Jb. Schipper en R. K. Magnee, die eveneens aan het ontwerp hun medewerking verleenden. De heer Maaskant gaf tenslotte een uit eenzetting van de samenstelling der ten toonstelling. Met veel belangstelling hebben de aan wezigen daarna de tentoonstelling bezich tigd. Deze is voorlopig elke middag (met uitzondering van a.s. Donderdag) van 2-5 uur geopend. Advendo speelde voor een uitverkochte zaal Advendo is een toneelvereniging die ern stig haar best doet iets te bereiken. Dit kwam in de uitvoering van Zaterdag weer uit. Dat het publiek dit op prijst stelt, bleek uit de grote opkomst. Velen werden teleurgesteld en konden Zondag nog een poging wagen om toegang te krijgen. Van Riemsdijk-s werk „Silivia Silombra" stelt hoge eisen aan de spelers. Het valt •lang niet mee uit de sfeer van de gewone arbeid zioh in te leven in de toneelwereld. De kunstenaarswereld is in vele opzichten anders dan het gewone doen, Gezien dit feit heeft Advendo het er niet slecht af gebracht, hoewel we niet kunnen zeggen dat het spel ons heeft bevredigd. Het bleef te veel gekunsteld. Alle lof hebben we voor de duidelijke uitspraak, zelfs tot in de verste hoek van het Patronaatsgebouw was alles te verstaan. Mevrouw De Haan hoede zioh echter in 't vervolg voor het accentueren van de onbetoonde letter grepen, dit kan hinderlijk worden. Haar rol was niet de gemakkelijkste, zij heeft zich echter geheel ingeleefd in haar spel. Mevrouw Vosse heeft haar deel zeer goed vertolkt, jammer dat de grime niet geheel aan de eisen voldeed. De heer Sluiters was in het begin verre van sterk, hij heeft het later eohter in gehaald. De toneeldirecteur van de heer Bosman was overdreven, een bezige directeur be hoeft geen caricatuur te worden. De •groep artisten, zoals die in het begin bij elkaar was, was het meest natuurlijk als geheel. Mevrouw Van Rixel kon ons ook niet geheel voldoen. De ziel en levensstrijd van de twee mensen waar het stuk omheen is gevloch ten vragen de gehele persoonlijkheid. Daarom was de opgave zwaar. Toch zijn we van mening dat, waar de keuze van goede stukken zo beperkt is, Advendo een goede greep heeft gedaan. H. K. Te hoge aardappelprijzen De prijzencontróle heeft de laatste tijd ruim 500 processen-verbaal opgemaakt tegen aardappelhandelaren en telers, die te hoge prijzen voor aardappelen bereken den, soms zelfs 25 a 26 cent per kilo, het geen meer dan het dubbele is van de toegestane prijs. Enige grossiers en winkeliers uit de om geving van Rotterdam zijn door de tucht rechter voor de prijzen tot geldboeten va riërende van 7500 tot 3000 veroor deeld. Hun dn beslag genomen voorraad werd verbeurd verklaard. De economische politierechter te Rot terdam veroordeelde twee andere gros siers wegens prijsovertredi-ngen ieder tot drie weken gevangenisstraf. Voor de laatste maal Den Briel ingenomen De Zaterdagavond in gebouw Concordia- :legde propaganda-avond van de Ver eniging „Volksonderwijs" met medewer king van de toneelgroep der Nederlandse Onderwijzersvereniging, afdeling Kenne- merland is een groot succes geworden, niet 'het minst door de wederom zeer ge slaagde opvoering van „De inneming van den Briel". Het strijkje van „Gas en Wa ter" zorgde weer voor de muzikale il lustratie- De heer Y. Reitsma, voorzitter der af deling, schetste in zijn opening de prach tige samenwerking tussen de afdelingen Velsen-IJmuiden, Santpoort en Beverwijk en zeide, dat Volksonderwijs niet een plaatselijk maar een nationaal belang is. De heer Van Wijngaarden hield een propa- ga-nda-rede, waarin hij herinnerde aan de grote eenheidszin tijdens de bezetting, doch welke eendracht niet bestendigd is gebleven. Sprekende over.het verschil van inzicht, dat in het Nederlandse volk moet leven, en waarin de mens echter gewaar-' deerd dient te worden, zeide spr., dat iedere ouder, wie het ernst is met de op voeding van zijn kind terdege moet on derzoeken of de gezins- en schoolsfeer elkander dekken. De grote vereniging Volles onder wijs kan het inzicht gelijke zorg aan bijzondere en openbare school der regering ten volle eerbiedigen. Het volksonderwijs moet voor het Nederlandse kind goed ziin. Een groot aantal ouders denkt door een school te kiezen die met de gezinssfeer niet overeenstemt, zeer licht vaardig. De openbare is onverdeeld, want de taak van alle onderwijs is cultuur over te dragen van geslacht op geslacht, steeds verder zuiverend. Spr. ontzegde ieder het recht te beweren, dat de openbare school het symbool zou zijn van de onbewogen heid. De heer Van Wijngaarden, die ver volgens de stimulering van het openbaar onderwijs door het gemeentebestuur van Velsen schetste en daarvoor zeer erkente lijk was, herinnerde aan de offers der scholen te Velsen-Noord en oud-IJmuiden, gevallen door machtswellust en verniel zucht. Hij hoopte, dat het gemeentebe stuur zich zal inspannen, zo mogelijk met voorrang, deze scholen op te bouwen. Ten slotte bleek de spr. getroffen door de ijver en de goede gezindheid onder het open baar onderwijs-personeel, waardoor een prachtige samenwerking kan groeien. Af gaande op het huidige getal leden van Volksonderwijs, dat de 100.000 over schrijdt in 700 afdelingen geloofde de heer Van Wijngaarden een nieuwe bloei te be merken. Alles bijeen zeen zeer geslaagde, prettige avond, die -bovendien nog een veertig nieu we leden opleverde. Damkampioenschap van Kennemerland Dukel heeft de leiding Zaterdagavond werd te IJmuiden de vierde ronde gespeeld van het toumooi om het damkampioenschap van Noordholland. De uitslagen luiden: KrijgerBeek 11; GooyerStahlberg 11; B. Dukel—B. de Boer 20; LarosTatje 20; SuijckMol 0—2. Zo behaalde Dukel zijn derde overwin ning uit evenveel gespeelde partijen. Het was een fraaie combinatie-partij, waarin De Boer tenslotte moest opgeven. Het wil ons voorkomen, nu ook Laros in vorm is, dat de kampioenstitel, die op het ogenblik in het bezit is van de ÏJmuidenaar A. Ligthart, dit jaar door een D.C.IJVer wordt geprolongeerd. Zondag werd te Wox-merveer de 5 e ronde gespeeld, gelijk met de 8e partij Ghestem- Keller. De uitslagen dezer ronde luiden: GooyerBeek 11; DukelDe Krijger 11; LarosStahlberg 20; Suijck-De Boer 20; MolTatje 20. De stand is thans: Spelers: gesp. gew. gel. verl. pnt. Dukel, IJm. De Krijger, A'dam H. Laros, IJim. Mol, Zaandam Suij'k, IJmuiden. Berk, A'dam Gooyer, A'dam De Boer, H.Karsp. Stahlberg, A'dam Tatje, Zaandam en voor Velsen IJ mi lilden MAANDAG 9 JUNI. Thalia. 8 uur: De tweelingbroeders. Rex. 8 uur. Een dwaze diefstal. De Pont. 8 uur: Variété. Oranjerie Velserbeek. 25 uur: Ten toonstelling Wederopbouw. Sport in Kennemerland D. F. C.Stormvogels. Deze ontmoeting, welke voor beide par tijen de laatste competitie-wedstrijd van dit seizoen betekent, wordt Woensdag a.s. in Dordrecht gespeeld. Velsen—O.S.V. In verband met het feit, dat Velsen Zon dag a.s. 't Sandhaes-fournooi houdt, wordt de nog voor de competitie te sipelen wed strijd VelsenO.S.V. Woensdag a.s. om 7 uur gespeeld. Velsen 2—O.S.V. 3 1—0 Velsen 2 kwam met niet minder dan vijf invallers in het veld, maar wist desniet tegenstaande het ongeslagen, record te handhaven. In de eerste helft speelden de Velsenaren tegen de stevige wind in; O.S.V. was daardoor in het veld sterker, maar deels door goed verdedigen van de gebroe ders Nijssen, Sneekes en Kaldenbaoh, deels door slecht schieten van de OSV-voorhoede slaagde Velsen er in de rust met 00 te doen ingaan. Zelfs scheelde het eenmaal slechts een haar, of de roodbroeken hadden toen reeds de leiding genomen. Na de rust was een OSV'er zo onfortuin lijk de bal in eigen doel te trappen. Hard hebben de OSV'ers hierna nog gewerkt om althans met een gelijk spel huiswaarts te keren en inderdaad, menige goede aanval werd door hen opgezet, doch de Velsen- defensie was niet te passeren, zodat Velsen, ondanks de grote onvolledigheid toch nog Deze wede worden de wedstrijden voort gezet. Regionale atliletiekwedstrijden van D.E.M. De Zondag op de sintelbaan van de R.K. Sport- ereniging DEM gehouden regionale atliletiek wedstrijden, waarvoor grote belangstelling be stond leverden de volgende resultaten op: Kogelstoten Jun.: lL Lejeune, Haarlem 14.09 m.; G. Bakker, DEM 12.66 m.; 3. J. van Tiel, DOVES, 12.65 m. Hoogspringen C: 1. J. Adelaar, Suoml 1.55 m.; H. Drescher, DOVES 1,50 m. D: 1. J. Bergsma, KDO 1.50 m.; H. Swart, Nea V 1.50 m.; 3. G. v. Berkel, Haarlem 1.50 m. 100 m. Jun. A: l. D. Sloos, Haarlem 12 sec.; 2. E. Scholten, Haarlem 12 sec.; 3. C. Rip, RK Holl. 12,3 sec. 800 m. Juni. At 1. K. Blokker, Doves 2.15.8; 2. A. de Vries, Haarlem 2.15.8; 3. H. Adrlohem, DEM 2.15.9. loo m. B: j. wullems. Haarlem lil.6 sec,; 2. H. Schreuder, Haarlem 11.8 sec.; 3. A. Pallesen, DEM 11.9 sec. 100 m. D: l. W. Veugen, RK Holl 12,6 sec.; 2. F. Kok, WVGV 12.8 sec.; 3. B. Melis, IEV 12.9 seconde. 400 m. D: l. p. Sloobbeek, RK Holl. 60.5 sec.; 2. C. J, Collet, Helder 62.2 sec.; 3. W. Brikelens. Helder 62.6 sec. Speerwerpen C: 1. J. Schavemaker, IEV 40.44 L. Eibskamp, H'lem 33.49 m.; 3. P. Koeten, aan het langste eind trok (10) ALS OEFENMEESTER GESLAAGD. De ex-D.W.S.-speler Slot, thans trainer bij Stormvogels en Velsen, is dezer dagen geslaagd als oefenmeester. Philips bouwt een fabriek in Roosendaal Philips is te Roosendaal in het bezit ge komen van een zeven h.a- groot terrein waar zij een fabriek voor gloeilampen en buisla-mpen gaat bouwen. Vrij spoedig zal deze fabriek werk kunnen bieden aan een driehonderd-tal arbeidskrachten, groten deels mannen. De verwachting is gewet tigd dat het bedrijf in niet te verre toe komst zal -uitgroeien tot een bedrijf met 1000 man personeel. Het bedrijf -te Roo sendaal wordt de eerste Philips-nederzet- ting buiten Eindhoven, waar uitsluitend gloei- en buislampen zullen worden ge maakt. Op 1 Juli wordt met het .bouwen van de fabriek begonnen. Twee fabrieksloodsen van 80 bij 45 meter worden gebouwd. Het vooraanzicht, tevens verbindingsstuk van deze twee loodsen, wordt gevormd door een pand van 105 X 15 meter, waarin ma gazijnen, cantine en dergelijke worden on der-gebracht. Men wil deze gebouwen per 1 Maart 1948 volledig in gebruik hebben. Ze zullen dan plaats bieden aan ongeveer 300 arbeiders. Na verloop van tijd zullen nog twee loodsen van gelijke grootte aan de eerste twee worden toegevoegd. V-oor verdere uitbreiding blijft voldoende gele genheid over. Het terrein zal aan de noordzijde ver binding krijgen met de spoorlijn. Mgr. Dr. A. RINKEL NAAR ENGELAND EN SCHOTLAND. De aartsbisschop der Oud-Katholieke Kerk van Nederland, die een reis maakt naar Engeland en Schotland, is inmiddels reeds vertrokken en vergezeld van prof. B. A. van Kleef, vroeger pastoor te Eg- mond aan Zee, die op sociaal terrein, ook voor IJmuiden, bijzondere verdiensten heeft. Deze reis heeft tën doel het voeren van besprekingen over de Lambeth-conferen- tie der Anglikaanse kerken, welke in 1948 zal worden gehouden en de bijeenkomst van de Wereldraad der kerken die, even eens in 1948, in Amsterdam zal plaats hebben. O.-K. JONGELIEDEN VERENIGING „D. G. S." De vereniging van Jonge Oud-Katholieken „D.G.S." heeft in deze maand een zeer druk programma- Woendag wordt een le denvergadering in het Oud-Kath. Vereni gingsgebouw gehouden, 18 Juni houdt ka pelaan D. N. de Rijk zijn laatste causerie over kerkgeschiedenis en Zondag 22 Juni wordt een fietstocht naar Egmond aan Zee gemaakt. Te Rotterdam wordt door „Felix Concordia" de jaarlijkse Bondsdag georganiseerd, die 5 en 6 Juli wordt ge houden en waarvoor, zoals steeds, ook van D-G.S.'ers grote belangstelling zal be staan. Het toneelgezelschap Ccmedia is per Skymaster naar Indië vertrokkenwaar het een aantal voorstellingen zal geven. - Van links naar rechts: Jef de Groot, Mary Dressel- huys met haar beide dochtertjes, die bij het afscheid aanwezig waren, Cor Hermus, Toon Rademaker, Gijs Tersteeg, Ellen de T houars, Joeki Bröedelet en Mimi Boesnach. Een nederlaag van 7—2 tegen E.D.O. Tegen een volledig EDO bradht VSV Zaterdagavond een elftal in 'het veld, dat deze naam dan ook slechts -door het aantal spelers toekwam. Leek het er aanvankelijk op dat er nog iets in zat,, want de Velsena ren behaalden door Van Onselen en Sterk een voorsprong van 2—0, daarna was het gedaan met VSV. De Haarlemmers kregen een duidelijke meerderheid, die eerst nog met moeite in doelpunten tot uitdrukking gebracht kon worden. Het schieten was in het begin buitengewoon zwak. Toen Root- selaar de jonge Van de Wint eenmaal ge passeerd had, kreeg ook Spek er zin in en mede doordat de tegenstand van de links achter Van der Steen steeds geringer werd, haalde de EDO-rechtsbuiten zijn hart oip. Met een vliegend schot bracht hij de stand in evenwicht en vooral in de tweede helft speelde hij met bal en tegenstander. Rootselaar was de maker van het derde doelpunt en toen bleek, dat Sdhaaper ook de man niet zou zijn, om De Vries, die met Van Eerde en Spaans van de tribune de strijd volgde, eens te vervangen. De inval lers Van de Klooster en Schoon deden soms aardige dingen, doch zij waren tooh zeer onvoldoende, evenals Post die aanvankelijk rechtsbinnen sipeelde. Het meest belooft de jonge linksbuiten De Graaf, hoewel de hem toegekende capa citeiten eerst in de tweede helft tot uit- Mijlpaal voor Beijnes Zaterdag is de eerste van een serie van 95 bussen voor de Nederlandse Spoor wegen bij de Koninklijke fabriek van Rij tuigen en Spoorwagens, J. J. Beijnes N.V. te Haarlem gereed gekomen. Het is een moderne bus van tien meter lengte met 46 zitplaatsen, gebouwd op Crossley-chassis, uitgerust met een dieselmotor van 125 pk. De wagen is bestemd voor de dienst in het Westland en wordt Maandag aan de N.S. afgeleverd. Bovendien heeft Beijnes een serie bus sen voor de Haagse tram, in totaal 25 stuks, „op stapel" staan, die evenals 230 goederenwagons voor de Spoorwegen, dit jaar nog klaar zullen komen. Dit is de eer ste complete leverantie na de bevrijding. Dammen Keiler—Ghestem weer remise De zesde wedstrijd om het wereldkampioen schap tussen Ghestem en Keller, die Vrijdag in Utrecht werd gespeeld, ls wederom in remise ge ëindigd. •drukking kwamen en dan nog slechts o>p bescheiden wijze. EDO doelpuntte lustig verder, de Haar lemmers kwamen er steeds beter in en slechts bij vlagen kwam VSV in de aanval. Doordat Van Onselen door Schijvenaar volkomen werd uitgeschakeld, had doelman Wille het over het algemeen vrij rustig. Enige malen liet hij zien, ook tijdens on verwacht gevaarlijke ogenblikken opgewas sen te zijn tegen het spel der IJmuidena- ren, zoals bi.i een onverwacht door Sterk ingeschoten bal. Hellingman, Rootselaar (2) en Spek brachten de stand op 72, een uitslag waarmede VSV het seizoen even slecht besloot als de club het goed opende. Kinheim en I.Y.Y. deelden de punten De tweede promotiewedstrijd van de geelzwarten, welke te Ilpendam tegen I. V. V. is gespeeld, bracht door de weers omstandigheden en het meer dan vette terrein niet die voorwaarden, om een be hoorlijk spel te ontplooien. Na- een kwartier kon Druyven ternau wernood een schot van de middenvoor Wals uit een doelworsteling onschadelijk maken, waarna een hoekschop van Raay- makers aan de andere zijde juist door de linksachter van I.V.V. van de doellijn werd weggek-opt. Doelman Druyven moest nog al handelend optreden, maar kon na- 20 minuten, toen hij was uitgelopen en Groe- neveld op hem zou terugspelen niet ver hinderen, dat hij miste en Wals al heel ge makkelijk kon doelpunten. (10) Raaymakers schoot vervolgens van dicht bij hard in. Wel stopte doelman Roele de bal, maar passeerde hiermede de doellijn. Het gejuich van de Kinheim-aanhang ver stomde toen dit formele doelpunt door de scheidsrechter niet werd toegekend. Speelden de Kinheim-voorwaartsen de eei'ste helft een goede partij, na de her vatting werd eenvoudig gevochten om resultaat te behalen. Na een fel offensief werkte I.V.V. zich eerst na 10 minuten Idem D: 1. Th. Schavemaker, IEV 34.54 m.; 2, J. Adelaar, Suoml, 30.64 m.; 3. W. de Boer, KDO 30.06 m. Verspringen Jun. A: l, H. Alosery, A AC 5.93 m.; 2. A. Weischer, KDO 5.85 m.; 3. M. Boersma, Lycurgus 5.54 m. 800 m. C: l. J. Bronsveld, APGS 2.17; 2. C. de Boer, Helder 2.18.2; 3. G. Groen, DSV 2 min. 21.2 sec. 800 m. D: 1. H. Timmers, KDO 2.19.4; 2. B. Schol, Suoml, 2 min. 21,8 sec. Kogelstoten C: l. D. Kamerling, AAC 10.38 m.; 2. J, Burger, DEM 9.83 m; 3. J. Belle, H'lem 9.69 m. Idem D: l. J. Sehovemaker, IEV 9.90 m.; 2. H. van Essen, Helder 9.28 m.; 3. W. de Boer, KDO 8.75 m. 1500 m. Br I. J. Koopman, H'lem 4.33,2; 2. C. de Ree, RK Holl. 4.35; 3. C. Scheer, APGS 4.47.2. Idem C: 1. H. v. Deursen, H'lem 4.42.4; 2. B. Teenls, Haarlem. '100 m. C: 1. H. J. Willems, H'lem 12.5 sec.; 2. J. Bronsveld, APGS 12.6 sec,; 3. P. v d. Pal, DEM 12.7 sec. 400 m. C: 1. A. Schenk, Suomi 56.3 sec.; 2. R. Hoffmans, Suomi 59.6 sec.; 3. II. Scholten, H'lem 59.8 sec. 1500 m. D; 1. L. Stiemer. Nea V. 4,51.6; 2. M. Br aim, Suomi, 4.53; 3. A. Mertens, DEM 4.54.4. Discuswerpen C: 1. P. Koeten, Suomi, 35.53 m.; 2. D. Kamerling, AAC 27.90 in. Idem D: 1. W. de Boer, KDO 27.50 m.; 2. D. Koelemey, Doves, 25.50 m. Hoogspringen Jun. A: l. G, Bakker, DEM 1.50 m.; 2. A. Mouw, WVGV 1.50 m.; 3. J. ten. Wolde, H'lem 1.50 m. Verspringen D: 1. .T. Belle, H'lem 5.63 m.; 2. J, Rljiiders, KDO, 5.28 m. 5000 m. C: l. J. de Ree, RK Holl. 18 m. 30 sec.; 2. J. Sleutel, Doves, 18 m. 32.5 sec. 5000 m. D: i. H, Cotolens, 18 m. 20.3 sec.; 2. H. Swart, Nea V, 18 m. 29 sec. Estafette 4 x 100 m. Jun. A.: 1. HAV Haarlem I 51.3 sec,; 2. HAV Haarlem II 56.3 sec. De Zweedse estafette moest wegens hevige slagregenB worden afgelast. Een K.L.M.-vrachtdienst op New York Vandaag opent de K. L. M. en speciale vrachtdienst op de Verenigde Staten, die eenmaal per week met een Skymaster, in gericht voor vrachtvervoer, in beide rich tingen tussen Amsterdam en New York zal worden gevlogen. Hoewel de passa giersvliegtuigen (Constellations) van de K.L.M., die reeds een vijfmaal wekelijkse dienst op New York onderhouden, ook accomodatie voor vracht hebben, kon met deze toestellen toch bij lange na het aan bod van luchtvracht voor het transatlan tische verkeer niet worden verwerkt. Vooral in New York was reeds een belang rijke achterstand ontstaan die men, nu deze nieuwe vrachtdienst wordt ingesteld, echter thans snel hoopt in te halen. Naar wij vernemen zullen de vrachtgoe deren tegen speciale tarieven vervoerd kunnen worden. Een Skymaster, die Zater dag vertrekt, is Zondag in Nev> York en aanvaardt Maandag de terugreis. Des Dins dags is het vrachttoestel dan weer in de middaguren op Schiphol. Naar aanleiding van het gemelde vlieg verbod van het Amerikaanse leger voor het type C-54 deelt men van de zijde van de K.L..M. mede, dat dit verbod vermoe delijk betrekking heeft op het type C-54a en bovendien blijkens het Reuter-bericht uit New York alleen betrekking heeft op legervliegtuigen. Stichting museum Enschedé De typografische verzameling van Joh. Enschedé en Zonen te Haarlem is thans on dergebracht in de „Stichting Museum En schede". Het museum werd reeds in 1916 ingericht en is in de loop der jaren door tallozen bezocht. Gedurende de bezetting was het gesloten en na de herdenking van het 200-jarig bestaan der lettergieterij el ders ondergebracht. De directie van Joh. Enschedé heeft thans dit unieke bezit in een stichting ondergebracht teneinde de continuïteit te waarborgen. De verzameling, welke een overzicht feeft van de geschiedenis van de meeste er grafische technieken en van de ge schiedenis van het bedrijf en de familie Enschedé is nu. ondergebracht in drie lo kaliteiten, waarvan er thans twee voor het los en er ontstond een gelijk opgaande publiek toegankeïïjk wo'fden" 'gesteld. De stnjd met gevaar aan beide zijden. Eerst inrichting van het derde lokaal zal na een half uur kopte Beuk uit een vrije trap van Prinsen juist naast, ma-ar toen even later Beuk de opgebrachte bal van links overnam en voor de doehnond plaat ste, had Versteeg met een kopbal eindelijk succes. (11). Met deze stand kwam het einde. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg 14) Hij lachte. Hij was weer helemaal de andere Gösta „mijn vriend Gösta" zoals ik hem in gedachten al noemde. „Zo juist heb ik immers met een Noorse vriendschap gesloten! En overigens mijnheer Holms, dat wens ik niet meer te horen! Mijn naam is Gösta". „Ik zal er aan denken". Later bedacht ik pas, dat hij mijn vraag onbeantwoord had gelatendat hij hem ontweken had. „Foei! Bijna negen uur!" riep hij plotse ling, een blik op zijn horloge werpend- „Ilc heb beloofd Mariana af te halen. Misschien gelukt het me haar nog een klein beetje te temmen, dan komt ze tenminste niet in zo'n ontzettend slechte bui thuis". „Voor mij hoeft u overigens geen moeite t.e doen. Tegen de tijd, dat Mariana hier is, slaap ik al lang. En trouwens, een vrouw die alles kort en klein slaat, zou ik toch niet au sérieux nemen". Tot mijn ergernis voelde ik, dat ik pioenrood werd en dat mijn stem uitgesproken venijnig klonk. Gösta Holms was een veel te scherp opmerker dan dat zulks hem ontgaan kon zijn. „Eigenlijk mag je Mariana niet. Klopt dat?" vroeg hij, terwijl hij opstond en een stofje van zijn revers sloeg. „Overigens kun je haar rustig vertellen, dat we samen ge geten hebben". Ik antwoordde niet. „Natuurlijk!" dacht ik schamper. „Op een meisje als ik hoeft Mariana niet jaloers te zijn". „Maar dat wij vrienden geworden zijn", ging hij verder, „dat hoeft ze niet te wer ten, dat is alleen onze zaak. Niet, Sylve- kind?" „Ik mag je dus alleen achter Mariana's rug Gösta noemen?" Hij greep plotseling mijn hand, hij hield hem in de zijne, sterk en warm. „Niet deze toon, Sylvrid. niet zulke boze ogen. Ik heb werkelijk belangrijke redenen om onze vriendschap geheim te houden. Wil je daar genoegen mee nemen?" Nee! Ik wilde er eigenlijk helemaal geen genoegen mee nemen, maar ik was veel te laf om dat te bekennen. Misschien zou ilc het hem een andere keer eens zeggen, niet nu, nu ik die ellendige slapheid in mijn knieën voelde en mijn keel droog en toe geknepen was van onderdrukte snikken. Ik knikte en probeerde een zwak lachje- „Dat is lief van je. Ik wist wel, dat ik op je aan kon. Je zult zien, dat we nog vaak genoeg de gelegenheid zullen hebben om te tonen wat ware vriendschap bete kent. We leven in een moeilijke tijd. We weten niet wat ons nog allemaal boven het hoofd hangt op persoonlijk, financieel of. politiek gebied. En wat hier ook mag ge beuren, vergeet nooit, dat je altijd op mij kunt rekenen". Ik huiverde. Vreesde Gösta een vererge ring van de politieke toestand? Geloofde hij, dat ook Zweden onder de voet gelo pen zou worden? Maar dit was niet het ogenblik om daar op in te gaan. Gösta scheen plotseling veel haast te hebben. Natuurlijk, hij durfde Mariana niet laten wachten. Maar zijn plechtige verzekering noopte mij hem beleefdheidshalve dezelf de betuiging van oprechte vriendschap te geven. „Dank je. Dank je hartelijk", zei hij met een stevige handdruk. „Wie weet of je misschien niet al heel spoedig in de ge legenheid zult zijn mij een bewijs hiervan te leveren". Ik bleef in een opgewonden gemoeds gesteldheid achter. Inge kwam binnen om af te ruimen, want Britta kwam nooit voor elf uur thuis als ze haar vrije dag had. Ze voelde zich vreselijk gevleid door de lof, die Gösta Holms haar appelkoeken had toegezwaaid, en om haar een plezier te doen at ilc ook de twee overgebleven stukken nog op. „Zo is het goed- Langzamerhand krijgt u toch heus een beetje figuur. En u hebt vandaag zelfs een kleur!" Ik ging naar mijn kamer. Mechanisch kleedde ik me uit en ik bleef een hele tijd op de rand van mijn bed zitten. En toen deed ik iets erg gelcs. Ilc ging voor mijn spiegel zitten en probeerde een heleboel nieuwe kapsels. Ik wist niet waarom ik dat deed, want ik had me nooit met psy chologie bezig gehouden. Ik droeg mijn kastanjebruin, van nature krullend haar tamelijk lang, met een scheiding in het midden. Twee kleine spelden hielden het een beetje terug van de slapen. Met deze wild golvende manen zag natuurlijk nie mand mij voor vol aan. Het was een kap sel voor een meisje van een kloosterschool, en nu was ilc volwassen. Ik was een jonge dame. Dus borstelde ik mijn weerspannige krullen in de hoogte en maakte er een ondefinieerbaar gewrocht van. Uit de spie gel staarde mij, op een slanke hals, een zee^' smal gezicht aan met akelig grote ogen. Met een uitroep van schrik haalde ik gauw het kunstwerk uit elkaar. Ilc ver anderde nu mijn scheiding, maar mijn haar, gewend aan een andere richting, wilde zich niet laten schikken. Als ik het eens met kammetjes probeerde? Maar hoe kwam ilc zo gauw aan kammen? In nacht gewaad sloop ik naar Inga's kamertje. (Wordt vervolgd). inrichting van het derde lokaal zal in de komende herfst gereed zijn. Hoewel bezoe kers op de Woensdagmiddagen na 1 Juli welkom zullen zijn, wordt aangeraden een bezoek tot de herfst uit te stellen. In de kunsthandel Leffelaar op de Grote Marlet zullen afzonderlijke tentoonstellingen ge houden worden, welke op een bepaald on derdeel der verzameling betrekking heb ben. NEDERLANDSE ZAKENLIEDEN BEZOEKEN WESTFALEN. Een groep Nederlandse industriëlen en zakenlieden uit alle delen van het land, die zich hebben verenigd in de organisatie „De Cirkel" heeft een bezoek gebracht aan Noord-Rijnland-Westfalen. Dit bezoek was door majoor j'hr. W. Andringa de Kempenaer, leider van de Nederlandse missie te Düsseldorf, georganiseerd. De groep bracht een bezoek aan Krupp en aan de Noord-Duitse steenkoolcontróle te Es sen, waarna een tocht werd gemaakt door het industriegebied van Essen tot Keulen. Canadese visie op contröle van de atoom-energie Alle volken, met inbegrip van de Sovjet- Unie, zullen iets van hun souvereiniteit moeten prijsgeven ingeval van contröle op de atoomenergie, aldus verklaarde ge neraal McNaughton, Canadees vertegen woordiger in de commissie voor de atoom energie der UNO heden voor de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Cana dese Huis van afgevaardigden. Hij zeide niet te geloven, dat de com missie voor de atoomenergie overeenstem ming over een ontwerp-bedrag zal berei ken voor de zitting van de algemene ver gadering in September.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3