IJmuider Courant Indonesië Nog voor de winter uitvoering van deel van plan-Marshall Nederland krijgt andere munten In anderhalf jaar één paar schoenen Nagy naar Amerika Iets meer textielpunten,, fietsbanden en zeep Belangrijke Nederlandse filmplannen 6l.e Jaargang N°. 18657 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en Burea"stratie 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Admiius DjreCteur-Hoofdredacteur 15054. Telefoon DrtildteriJ J Spaame 12, Tel. 12713, Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Zaterdag 14 Juni 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 èent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad, Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem notice Nederlandse nota aan de EVHSf de* republiek gezonden om- Sliik tot practisehe uitvoering dat.^J ™°™komst van Linggadjaü zou atliin medewerken. Daar is een republi- ooeten gekomen, dat allerminst kennelijk afwijkt 1 TiSadjati. Op deze wijze komt meh ,31, ungs uitlatingen van regenngs- «J"M al aanviAgerj met de rede" die a Vr-mesident Beel bij zijn bezoek aan hield hebben duidelijk doen blij- men tot andere maatregelen zou Jcen dat j republikeinse onwil Dit heeft, nu de ZSSta die onwil eigenlijk bleek te J°nfjLn bij velen 'in ons land de indruk bevestigen, oy andere mogelijkheid geW tstaat dan militair optreden. De m>rma en gebezigde 'term „een militaire naarDjokja» wordt veelvuldig ^€ërekken gebezigd. Men kan niet ein- flfoKde republiek blijven onderhan- en (wotdt el'aan toegevoegd) en pu-een- krachtige taal is gevoerd, die geen Soende indruk blijkt'te hebben gemaakt f tnt prompte naleving van de onder.- SLnde overeenkomst te leiden,dient wel S s te worden opgetreden. Wie eenmaal fsezegd heeft moet b Jcunnên doen volgen. Manr b behoeft niet noodzakelijk mili- i-re actie te zijn en laat ons wel begrijpen 'flat die zich zeker niet beperken zou tot Smilitaire wandeling naar Djokja - als Se» inderdaad zoiets zou blijken te zijn een eindeloze nasleep van ellende en verbittering zou hebben. Hoeveel jonge mensenlevens zou dat op den duur moeten kosten, hoeveel guerilla-oorlog zou eruit hmnen voortvloeien, hoeveel niéuwe ver- ÏÏing van kostbare productie-middelen In voorraden zou het-gevolg kunnen zijn? Wij hebben stêeds gehoopt op schepping van nieuwe verhoudingen en orde m Indo- neqë langs de weg van overeenstemming en vergelijk. Alles zal beproefd moeten worden om dat alsnog te-verwezenlijken. Daarom was het bericht van United Press uit Batavia, dat, wij eergisteren publiceer den, van belang. Het zei dat „volgens goed- jngelichte kringen" de Engelsen pogingen doen om opnieuw als bemiddelaars tussen Nederlanders en republikeinen op te tre den. Dè Britse consul-generaal em zijn plaatsvervanger hebben per vliegtuig een bezoek aan Djokja gebracht; een-officier van de Britse voorlichtingsdienst is daarop haastig naar Singapore vertrokken. De Engelsen zouden aan het republikeinse kabinet een reeks voorstellen hebben ge daan en ook hun goede diensten hebben aangeboden bij het opstellen van de ant- woord-nota. Dit laatste heeft blijkbaar geen effect gehad. De Engelsen hopen evenwel een compromis te bewerken, ge weld te helpen vermijden en daarmee te bereiken, dat de Indonesische hulpbronnen voor de wereld geopend worden. Het is missbhien, al lijkt het een waarheid als een koe, nuttig er. nog eens de nadruk op te leggen dat de wereld nieer dan ooit be hoefte heeft aan het vloeien van hulpbron nen en minder dan obit aan militair con flict. Dit zal de buitenlandse belangstelling voor de Indonesische crisis beïnvloeden niet alleen, aan Engelse zijde maar ook. bij die veel machtiger en sterker, geïnteres seerde mogendheid: de Verenigde Staten, van welker financiële bijstand zoveel lan den. ook Nederland, thans afhankelijk zijn. Ménigeen zal dit een onaangename bijge dachte vinden, maar het feit verandert er niet door. 'Engelse bemiddeling is dan ook ni.et de enige uitweg, die men op dit ogenblik kan zien. De N.R.C. heeft in een hoofdartikel een reeks van zeven mogelijkhedenopge somd (met inbegrip van militaire actie), waarbij het blad in een interessant betoog verschillende van die mogelijkheden- ver werpt omdat zé alleen theoretische beteke nis hebben. Vooral geldt dit ten aanzien van de eenvoudig-klinkende oplossing, de republiek in de steek te laten, hetgeen on uitvoerbaar is alleen al uit het oogpunt van onze verplichtingen jegèns de minderheden. Yoorlegging van het vraagstuk aan de UNT.O. zou, gezien de economische' noden van deze tijd, volgens de opvatting van het blad te tijdrovend worden en arbitrage zou tot eên nieuwe reeks moeilijke onder-, handelingen voeren van hetzelfde soort, als waaruit men geen uitweg heeft kun nen vinden. De N.R.C. houdt tenslotte be middeling, een aanbod van goede diensten en de instelling van een internationale commissie van onderzoek uit haar lijst over en toont voorkeur voor de laatste oplos sing, mits zij op korte termijn tot resultaat zou kunnen leiden. Het middel van diplo matieke druk, dat het blad ook nog noemt, heeft tot dusver weinig uitgewerkt. Het lijkt mij verwonderlijk, dat diplomatieke druk yan Amerikaanse zijde geen invloed op de republiek zou doen gelden. Maar ook de beweegredenen tot de huidige houding van dè republiek zijn niet duidelijk en het is merkwaardig, maar niet ongewoon, bij de onvolledige berichtgeving die uit Indo nesië pleegt .te komen, dat daarover, zo weinig wordt opgehelderd en men zich grotendeels tot veronderstellingen moet bepalen. Welk .toekomstig heil, welk door is welke lijn van ontwikkeling verbinden de republikeinse leiders aan hun tegenwoordige onwillige houding? De opsomming van practisehe mogelijk heden door de N.R.C. bemiddeling, goe- oe diensten en.een «internationale commis sievanonderzoek is samen te vatten „iff eeü.hoofd: .bijstand door derden, om Jf,. flsls te geraken. Men kan aannemen ENGELAND ZAL EUROPESE LANDEN RAADPLEGEN Het i$ nog niet duidelijk welke betekenis het bezoek van Clayton aan Engeland heeft De Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Bevin, heeft verklaard dat Enge land zoals reeds verwacht werd Frankrijk en andere Europese landen zal raadplegen om te zien hoe het meeste voor deel kan getrokken worden van het, plan- Marshalf voor de wederopbouw van Europa. Bevin noemde de door Marshall te Har vard 'gehouden rede een, welke wellicht tot de grootste redevoeringen in de wereldge schiedenis behoort en zeide van menjng té zijn, dat de V. S. op de meest onzelfzuchtige wijze hebben gehandeld. „Wij in dit land gaan actief en met de meeste spoed na hoe wij .het beste aan deze uitnodiging gehoor kunnèn geven." Volgens Engelse berichten zal dit overleg met andere Europese landen een van de onderwerpen vormen van de besprekingen, die Bevin en andere leden 'van de Engelse regering zullen voeren met Clayton, de- Amerikaanse ondér-minister van Buiten landse Zaken, wiens komend bezoek aan Londen in welingelichte kringen „zeer .wel kom" wordt genoemd. Indien een conferentie van de Euro pese landenx wordt belegd, zal Enge land voorstellen de behoeften van Europa onder te verdelen in: voedsel, steenkool, kleding, deviezen,enz. Al zal er enige tijd moeten Verlopen, voor concrete maatregelen kunnen wojrden getroffen, toch beseft men zowel te Londen en Washington als in de Euro pese landen, dat onnodig uitstel moet vermeden worden. Waarschijnlijk zal men pogen Mar shall's plan althans .gedeeltelijk deze winter in practijk te brengen. Veertig mille verdwenen Arrestatie door Sassenheimse rijkspolitie Door de Rijkspolitie te Sassenheim is in voorarrest gesteld J. V. M.,' hoofdopzichter van het rayon Zuidholland, Noordelijk deel, van een ontginningsmaatschappij. Hij wordt verdacht van verduistering van gelden tot een bedrag van ongeveer f 40.000 die hij in de loop van het jaar 1946 heeft opgenomen bij verschillende opdrachtge vers die werken door die maatschappij lieten uitvoeren en welke gelden door hem niet Zijn afgedragen! De fraude is aan het licht gekomen door dat twee dezer opdrachtgevers geen ver antwoording vonden van- de door hen af gedragen gelden Op de afrekeningen. Iri ieder geval zullen de Amerikaanse autoriteiten de plannen nog aan het Con gres. moeten voorleggen, waarvan de'léden onlangs crïtiek hebben geoefend op grote uitgaven voor Hulpverlening aan Europese landen. Men is te Landen verheugd over Marshall's verklaring, dat de Sovjet-Unie ook werd gerekend tot de landen te be horen, die voor hulp in aanmerking komen. Een woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft intussen echter verklaard dat het bezoek, door de Amerikaanse onder-minister vah Buitenlandse Zaken, Clayton, aan Londen te brengen, dient om verschillende aspec ten van de Amerikaanse lening aan Enge land te bespreken en niet het dpor Marshall ontvouwde plan voor hulp aan Europa. Voorstel van Vandenberg. In Washington heeft senator Arthur Van denberg, voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse be trekkingen, de vórming van een advies raad vSn de republikeinse en democrati sche partijen voorgesteld om na te gaan, wat de V. S. ter beschikking kunnen stel len voor het herstel van de door de oorlog geteisterde économie der wereld. Vandenberg wil inlichtingen krijgen over de volgende punten: 1. Hoever Amerika zondèr risico en on verstand kan gaan in het samenwerken met net buitenland. 2. De basis, waarop deze samenwerking wederzijdse besprekingen incluis, kan wor- den aangegaan. 3. Welke behoeften in Azië zowel als in Europa hiermede gemoeid zijn. Commissie Wetenschappelijk Onderzoek bloembollencultuur Tot leden van de Commissie vóór het Wetenschappelijk Onderzoek van „Bloem bollencultuur" zijn benoemd: in de vaca tures van de periodiek aftredende leden v. d. Marei en Verdegaal: Th. W. C. Jonk heer, Hillegom en B. P. Heemskerk, Ben- nebroek. Tot adviserende leden zijn benoemd in de vacatures Ir. Volkersz en Dr. Verhage: Ir. A. F. Vlag' en Jhr. Dr. O- E. A. H. van Nispen,tot Pannerden, de adviserende le den wenden aangevuld, met de heren Dr. A. J. Verhage en H. J. Voors. Zij hebben hun. benoeming aangenomen; Het conuooi kustvaarders, dat enige maanden geleden uit Rotterdam vertrok, is on. langs in Batavia aangekomen. Op deze 'foto ziet meh vijf van deze „notedopjes", die de reis over zeeën en oceanen volbrachten. Oude hekenden verdwijnen, nieuwelingen doen hun intrede De wandelaars op de Boulevard te Zandvoort kijken verwonderd naar de hoge stalen masten en een wirwar van touwen. Eer reclamebord onthuldat hier „de grootste danstent van Europa" wordt gebouwd. Uit het ontwerp van wet „nieuwe rege ling inzake het Nederlandse muntwezen", dat door de minister van Financiën aan tie Tweede Kamer werd aangeboden, blijkt dat het in de bedoeling ligt de uit de be zettingstijd daterende zinken munten af te schaffen en te vervangen door nikkelen en bronzen geldstukken. In de toekomst zal ons muntstelsel be staan uit zilveren rijksdaalders en guldens, zuiver nikkelen kwartjes en dubbeltjes, bronzen Stuivers én centen. Voorts wordt in het ontwerp van de nieuwe muntwet nog genoemd de gouden dukaat als van rijks wege gegarandeerde handelspenning zonder de hoedanigheid van wattig betaalmiddel. Wanneer yüt ontwerp wet wordt, zullen uit ops muntstelsel dus verdwijnen het gouden tientje en het"gohden vijfje,* de halve gulden, het twee-eh-een halve cent stuk en de halve cent. De minister Van Financiën stelt er prijs op, te verklaren dat hiermee geen. oord'eel is uitgesproken over een eventuele terugkeer tot de gou den standaard. Uit artikel 6 van Jhet> ontwerp blijkt voorts, dat ook aan de rijksdaalder en aan de gulden de hoedanigheid van pasmunt zal worden gegeven, waardoor zij slechts tot een beperkt bedrag wettig betaalmid del zullen zijn, namelijk tot Vijftig gulden." Voor kwartjes, dubbeltjes, stuivers en, centen worden' de vroegere grenzen ge handhaafd. De vierkante nikkelen stuiver zal worden vervangen door een rqnd geld stuk van brons met een middellijn van i 21 milliméter. De cent wordt in mid dellijn 17 millimeter; dat is 2 millime ter kleiner dan voorheen, zulks ter vergemakkelijking van het onder scheid tussen cent en stuiver. Even als de kwartjes' en dubbeltje zullen voortaan ook de stuiver en de cent de Koninklijke beeltenis dragen. Het ligt in het voornemen hiervoor een nieu we beeltenis van de Koningin te ver vaardigen. Amerikaanse Skymaster met 50 inzittenden vermist De directeur van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „United States Capital Airlines" heeft medegedeeld, dat een Skymaster met 50 mensen aan boord die uit Washington naar Chica go vertrokken is, sinds enige tijd niets meer van zich hééft laten horen. De route van hef' vermistë toestel gaat door een zóne vanslecht weer, aldus een andere vertegenwoordiger van de USCA. Berichten over het vinden van een wrak in de staat Virginia zijn in middels weer tegerigespro'Kbn. MINISTER HUYSMANS BELOOFT: Sr*—v flow) ng en bereidwilligheid 'bij in w nie^ oatbreken. Indien die tenvolle nmï i-MPel Worden gebracht schijnt het jauwehjks denkbaar, dat de republiek in üuidige houding zal volharden. Staatsdeparterrient: „Wij zullen hem zeer gaarne ontvangen". hüL A?erUiaaöse ministerie van Buiten- ,,alten beeft aan Ferenc Nagy,. de dio {f ,lge Hongaarse minister-president, ïiiflo ge'e(*en> "a van Sovjet-Russische af»PtrV^n velraa(* te zijn beschuldigd, is mS f' en aan zi>n gezin de diplo- midfln, ^Is ver,eend. Zij worden van- Ynrk f pcr Al»erikaans lijntoestel in New lork verwacht. het Ileeft een woordvoerder van over ai,Partemc"t 'n een commentaar tniedp eïnst van Na®y gezegd: „De Ver- Vatten" zullen hem zeer gaarne oht- De laatste maanden bestaat zowel bij de I verbruikers als bij het bedrijfsleven veel onzekerheid omtrent de gevolgen van de deviezenposïtie voor 's lands goederenvoor ziening. Nu de regéring met de herziening van haar deviezenschemat is gereed ge komen, zal spoedig meer wordeh bekend gemaakt betreffende de hiermede samen hangende maatregelen. De minister van Economische Zaken acht het dan ook niet toelaatbaar om reeds thans gevolg te geven aan de aandrang van vele zijden om of ficiële mededelingen te doen. Teneinde evenwel te voorkomen, dat on gemotiveerde onrust ontstaat, heeft de mi nister .van Economische Zaken medegedeeld hoe de voorziening van enkele belangrijke artikelen naar'alle waarschijnlijkheid in de naaste toekomst zal zijn. Hierbij dient in aanmerking te worden genomen, dat de goederenmarkten en de déviezenpösitie zo danig zijn, dat. zich *t'e allen tijde omstan digheden kunnen voordoen, die aan de voor uitzichten afbreuk doen. Textiel. Het is de bedoeling dit jaar de toege zegde 80 textielpunten aan te wijzen. .Voor al door de -grote achterstand zal deze voor ziening nog lang niet beantwoorden aan de vraag. Vóór de oorlog, toen het aanbod.aan elke vraag kon voldoen, we<rd volgens de minister gemiddeld per volwassen .Neder lander slechts één costuum in ongeveer twee jaar aangeschaft en één overjas per drie-en-een-half jaar. Elke volwassen Ne derlandse vrouw koclït slechts één japon of jurk per jaar en eenmaal in de drie jaar een mantel of mantelcostuuim. Ook andere textielartikelen werden minder vaak ge kocht dan wel eens wordt gedacht. Boven de 80 textielpunten ontvangen de werkers, die zulks hij de uitoefening van hun beroep nodig hebben, werkkleding. De productie zal voldoende zijn om de punten te honoreren, ondanks een grotere export, welke noodzakelijk "is om van het buitenland grondstoffen en artikelen te krijgen. Schoenen. Oorspronkelijk was de opzet, dat per jaar een paar schoenen per hoofd van de bevolking zou worden toegewezen. Wegpns de noodzakelijke versobering zal niet meer dan één paar schoenen per anderhalf jaar beschikbaar kunnen worden gesteld. Bo vendien wordt voor kinderen per jaar een extra bori verstrekt. Bepaalde categorieën ontvangen bovendien een paar werkschoe nen per jaar. Het totaal verbruik aan schoenen voor de oorlog kwam neer op iets meer dan een paar p^r jaar. Fietsbanden. In overweging is een regeling, volgens welke allen, die over een rijwiel besahik- ken geleidelijk' bij de distributie van rij- wielbanden zullen worden ingeschakeld. de behoefte blijft. Het ligt in de bedoeling, telkens oni de twee weken een bon aan te wijzen voor respectievelijk 250' gram was'- poeder, 250 gram zachte zeep en 225 gram huishoudzeep of 180 gram toiletzeep. Het is speciaal op dit gebied mogelijk, dat er zich'moeilijkheden zullen voordoen, waar door dit programma niet steeds kan wor den gevolgd. Zeep. De grote wereldschaarste aan grondstof fen voor de zeepfabricage is oorzaak, dat de voorziening van hit artikel nog beneden De Britse minister van buitenlandse zaken Ernest Bevin, en de oud.onderkonvng van Voor-Indië, burggraaf Wavell zijn' gepro moveerd tot eredoctor in dé rechtsweten schap aan de universiteit van Cambridge. Promotor was graaf Baldwin, de rector magnificus. Zowel de rijksdaalder als de gulden ko men thans in de geldcirculatie practisch niet voor. Aan de verplichting tot inleve ring van deze munten tijdens de bezetting is slechts in geringe mate gevolg gegeven zodat mag worden aangenomen, dat een groot deel van .hetgeen voor de oorlog van Rijkswege in omloop werd gebracht, zich nog .bij het publiek bevindt en dat een ander gedeelte op andere -wijze aan de circulatie onttrokken is bijvoorbeeld-door versmelting. Zolang de ontwikkeling van de zilver- prijs niet meer zekerheid verschaft om trent de marge tussen nominale en intrin sieke waarde van de zilveren munten, zul len de destijds in Amerika geslagen gul dens niet in circulatie worden gebracht. Een deel van de voorraad van 130 millioen stuks zal evenals de te Philadelphia aan gemaakte zilveren dubbeltjes en kwartjes, kunnen worden gebruikt voor de voldoe ning van de verplichting tot teruglevering van het tijdens de oorlog verkregen munt- zilver. Hoe groot dit deel zal kunnen zijn, zal afhangen van de bereidheid van het pu bliek om daaraan bij te dragen door bet achtergehouden zilvergeld weer in circu latie te brengen. De minister heeft er zich rekenschap van gegeven, dat de huidige toestand pog geruime tijd zal kunnen voortduren, zodat er dus wellicht nog enige jaren papieren rijksdaalders en guldens in omloop zullen blijven. De. nieuwe muntwet zal, indien zij door de volksvertegenwoordiging wordt goed gekeurd op een nader door de Kroon 'te bepalen tijdstip in werking treden. Tot inwisseling van de buiten -omloop gestelde munten zal gedurende ten minste drie maanden gelegenheid worden gegeven. Indische Congres-Partij aan vaardt Britse voorstellen Het All-India Congres maakte in New Delhi bekend dat het, de Britse regerings voorstellen vervat in de bekendmaking van de derde Juni inzake de verdelipg van India in Pakistan en Hindoestah, aan vaardt. Stakingsnaspel in Frankrijk De minister van financiën zou willen aftreden In onbevestigde berichten, welke in Franse politieke kringen de ronde doen wordt gezinspeeld op het aftreden van de Franse minister van Financiën, Robert Schuman (M.R.P.). Sohuman heeft, naar bekend geworden is, bij de minister-president geprotesteerd te gen wat hij beschouwt als te kostbare con cessies, dóór de regering gedaan ter be- eindiging van de spoorwegstaking en an dere loorigeschillen. „Geen beperkingen" zegt het vakverbond. Het Franse vakverbond heeft te kennen gegeven,' dat het gekant is tegen regerings voorstellen om bij het parlement een wets ontwerp in te dienen, waarin een staking onwettig wordt verklaard, wanneer het voornemen tot staken niet tien dagen tevo ren kenbaar gemaakt is. Het verbond is volstrekt gekant tegen elk voorstel, dat gericht is op beperking van het recht van staking. Een tuinderij als werkverschaffing Nieuw en belangrijk object van „Nazorg" te Haarlem Enige maanden geleden deelden wij mede dat het de bedoeling is om de Nazorg te Haarlem voor onvolwaardigèn uit te brei den en te laten werken voor Haarlem en omliggende gemeenten.- Bovendien vertelden wij, dat.plannen in voorbereiding waren, om de werkinrichting van „Nazorg", die nu gevestigd is op de Botermarkt, uit te breiden. Behoefte werd gevoeld aan een groot stuk grond, waar de te werkgestelden zich in het bijzonder kun nen bezighouden met tuinwerjizaamheden. Door de wethouder van Sociale Zaken mr. S. C:'v. d. Wall is Vrijdagmiddag in de Haarlemse raad medegedeeld, dat B. en W. in principe besloten hebben tuingronden ter beschikking te stellen vaii de werk inrichting. Op het ogenblik is men doende de .nadere uitvoering ambtelijk en technisch te bezien. Bij deze tuingrond is een boerderij'gelegen, waarvan de mogelijkheid onderzocht wordt of deze in het „Nazorg"-werk betrokken kan worden. Het ligt in de bedoeling op de tuingrond noodbarakken te bouwen, die later door ^paviljoens vervangen zullen worden. Hier worden dan de jonge mannelijke debielen ondergebracht. De vropwen en; de blinden blijven voorlopig in' het gebouw aan de •Botermarkt gehuisvest. Weer Grieks offensief Officiëel wordt medegedeeld, dat Grieks® legerdétachementen, gesteund door lucht- macht en marine, een nieuwe aanval, heb ben ingezet tegen guerilla-strijders rond de berg Olympus en aan de Oost-kust van Griekenland. De Gasperi doorstaat eerste krachtproef De twee weken oude regering-De Gasperi heeft haar eerste krachtproef doorstaan, toen een door de monarchisten ingediende motie om het verdere onderzoek inzake een beweerd distributie-schandaal uit te stellen in de nationale vergadering met 248 tegen 175 stemmen en één ont houding werd aangenomen. •De regering werd gered doordat honderd afgevaardigden van de centrale-- en linkse partijph.zonder te stemmen ,de vergadering verlieten Deze afgevaardigden zullen ovër Het lot van de regering beslissen wannéér de vólgende week de vertrouwenskwestie zal worden gesteld. De Nederlandse Bioscoopbond heeft be langrijke beslissingen bekend gemaakt die nieuwe mogelijkheden voor het filmwezen in ons land openen in het bijzonder voor de filmproductie. Er is een culturele adviescommissie in gesteld, die in culturele aangelegenheden het hoofdbestuur ter zijde staat. Deze commissie,' die grotendeels uit niet-ledefi bestaat; schenkt aandacht aan het bevor deren van de productie van Nederlandse filmpjes voor het bijprogranima; de „shorts", waarvan er\ in totaal thans 45 zijn uitgebracht. De ledenraad heeft zich vrijwillig vèrbonden van deze filmpjes 12 stuks per jaar te vertonen, indien,er ten minste voldoende van goede kwaliteit be schikbaar zijn. Er kunnen 24 filmpjes lonend worden gedraaid, lonend ook voor de cineasten, die dus op deze wijze een kans krijgen om. hun werk te verrichten op een redelijke basis.' - De N.B.B. stelt ruime middelen beschik baar voor de filmproducenten. In 1946 werd 350.000 gulden in films belegd en het ziet er naar uit, daf'dit bedrag ook in 1'947 -zal worden bereikt. Zodoende wordt een stimulerende werking op de produc tie uitgeoefend, waardoor de mogelijkheid groeit om tot §en uitwisseling met België en Denemarken te komen. Voorts zijn er plannen voor de exploitatie van een speelfilmstudio waarbij men zijn aandacht heeft laten vallen op de Cinetone- studio in Duivendfecht, waarvan de appa ratuur volledig door de Duitsers is weg ge sleept, maar waarvan de gebouwen uiter mate geschikt zijn. Men is tot de conclusie gekomen, dat er in ons land. slechts plaats is voor één studio voor de vervaardiging van speelfilms mits deze studio volkomen up to date is ingericht en de nodige uit breidingsmogelijkheden bezit. Aan de be heerders is een bod gedaan, dat in begin- feel ié geaccepteerd. Ook is men het eens gewerden over de wijze van exploitatie. Een speciale stichting is in'het leven ge roepen, die de studio zal inrichten en op zeer korte termijn (men verwacht in Sep tember of October) in exploitatie zal nemen. De regering heeft toegezegd er aan mee te zullen werken, dat het aantal speei- filmstydio's voorlopig tot één beperkt blijft, 0<?k ligt het in de bedoeling alle inge voerde films te copiëren en ook de buiten landse journaals hier te synchroniseren. Tenslotte is onlangs opgericht het Neder landse Filminstituut, dat ten doel heeft de grote belangstelling, die voor de cultureel hoogstaande film bestaat nog te bevorderen en op te vangen. Het wil de mógelijkheid openstellen deze in besloten lying o.m. voorstudiedoeleinden te vertonen. Het heeft een organisatie in het leven geroe pen, waardoor een overzicht wordt verkre gen van het gehele aanwezige materiaal, dat men in een filmotheek bijeen wil brengen. Amerikaanse zeelieden dreigen met een staking Tweehonderdduizend Amerikaanse zee lieden en havenarbeiders dreigen aan bei de kusten van Noord-Amerika het werk neer te leggen als de onderhandelingen voor een nieyv/ collectief contract niet uit de impasse geraken. De mijnwerkers, die in staking waren gegaan als protest tegen de arbeidswet geving, welke vorige week door het. con gres is goedgekeurd, hebben de staking opgegeven en zijn in bijna alle mijnen weer aan het werk gegaan. Balkan.situatie naar de U.N.O.? Volgens welingelichte kringen te Washing ton zou de Noord-Amerikaanse regering overwegen de toestand op de Balkan aan de UNO voor te leggen. HARDE WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig" van Zater dagavond tot Zondagavond: Geleidelijk tot krachtig, aan de kust tijdelijk wellicht tot stormachtig toe nemende wind, aanvankelijk uit Zui delijke, later uit Westelijke richtingen. Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, Vrij koel voor de tijd van het jaar. 15 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.01 uur Maan op 2.22 uur. onder 16.45 uur 16 Juni:" Zon op 4.19 uur. onder 21.02 uur Maan op 2.40 uur, onder 18-12 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1