Ameriké's „ernstigste" studenten komen dit jaar gereed Zeeuwse helderheid in moeilijkheden Ook bij vliegtuigbouw is plastic een bruikbaar materiaa De ideële zijde van het vreemdelingenverkeer „Aardappelkwestie" naar de Kamer Proefnemingen met tuberculose-vaccin ZATERDAG 14 JUNI 1947 IJMUIDER COURANT Oorlogs-veteranen vormen een groot percentage van de-huidige bevolking der „colleges". Juni is in de Verenigd»Staten de maand waarin lange rijen jonge mannen en vrou wen in zwarte toga's en platte studenten- baretten zich over de podiums bewegen van de colleges en universiteiten. Bij deze gelegenheid ontvangen zijn hun bul. In die maand worden ook de einddiploma's uitgereikt aan hun jongere zusters <jn broers, die gekleed zijn in het traditionele wit en de witte flanellen broeken en don ker blauwe colbertjes. Hoewel Juni ook het einde aankondigt van het schoolseizoen en. het begin van de zomervacantie vpor meer dan 28.000.000 jonge Amerikanen van alle onderwijsin stellingen, -heeft deze maand bijzondere betekenis voor de leerlingen der hoogste klassen van middelbare scholen en colleges. Voor vele leerlingen van de middelbare, scholen betekent ze een respijt tussen deze scholen* en het aanvangen van zwaardere en meer gespecialiseerde studies aan in stellingen voor meer uitgebreid hoger on derwijs. Voor een aantal van naar schat ting 500.000 van 'hen en voor de grote meerderheid van afgestudeerden van de colleges beteek ent dit het begin .van in eigen levensonderhoud voorzien en het veroveren van een positie in de wereld buiten de schoolmuren .en collegezalen. 1947 is een ongewoon - jaar voor de af gestudeerden van de colleges en diegene, die iii 1947 afstudeert is een ongewoon soort mens. Het aantal afgestudeerden be weegt zich thans op het* peil van voor de oorlog, dobh op sommige colleges bestaat het .aantal afgestudeerden voor 80 tot 90 uit oorlogs-veteranen en op: sommige plaatsen wordt 50% der vrouwelijke- af gestudeerden gevormd door de vrouwen van deze veteranen. De gemiddelde leef tijd van'de studenten in 1947 is 3 tot 4 jaar hoger dan voor de oorlog en deze zijn hierdoor meer gerijpt dit zijn gev<?lgen van militaire dienst en gezinsverantwoor- delijkhed'en. De behaalde cijfers zijn dientengevolge hoger voor deze studenten dan voor de niet-weteranert.. De veteraan die in 194' afstudeert Is ernstig. Dit werd aangetoond in'een kortgeleden samengesteld overzicht van. een der colleges, waarin verklaard Werd dat 90%. dei- veteranen precies wist wat zij van plan waren te doen nadat zij. afgestudeerd waren. De omstandigheden waaronder deze veteranen de colleges bij wonen zouden deze houding kunnen ver klaren. Hopwel de Amerikaanse regering de veteranen een studiebeurs toekent en te vens in hun levensonderhoud vóórziet moet de gemiddelde student in zijn vrije tijd werken om deze toelage aan rté vullen. Verder moet bij ook genoegen nemen met een beperkte behuizing, overvolle college zalen en hi vele gevallen nog de verant woordelijkheid dragen voor vrouw en kin deren. De student die dit doet volgt de colleges met een vastomlijnd doel voor ogen hij weet waar hij voor werkt en hij werkt hard. In verband hiermede halen vele opvoedkundigen de woorden aJn van een autoriteit op het gebied van universi taire studies, die verklaarde dat de jaar klasse 1947 de beste was welke hij ooit gezien had. Wat de werkgelegenheid betreft iè 1947 een topjaar. Volgens rapporten en over zichten staat de grootste arbeidsmarkt van alle. tijden open voor hen die in 1947 af studeren - voornamelijk zij die in de tech niek gestudeerd hebben. Aan het Techno logisch Instituut van. Massachusetts eén van de beste technische hogescholen in het. Oosten van het land staan er 2 tot 3 betrekkingen opén voor elke student die zijn eerste graad behaald heeft; de afgestudeerde ingenieur kan een keus doen Uit 25 kansen. - Bijna elke tak van bedrijf heeft vacatu res hoewel de grootste vraag voortkomt uit de zware industrieën zoals staal- en machinefabrieken, rubber- en petroleum bedrijven. ,,Personeei"wervers uit' het za kenleven zijn sedert de lente bezig stu- denten aan te wexvéft; een-groot deel van déze studenten wordt opgeleid volgens special» programma's van de maatschap pijen zelf, waarbij de employé salaris krijgt tijdens zijn opleiding. De vraag is zo groot dat de werkgevers die op zoek waren naar afgestudeerden, meer uitge breide opleidingsprogramma's hebben moe ten samenstellen teneinde afgestudeerden met betere cijfers te bewegen een betrek king bij hen te aanvaarden. Hoewel de vraag naar technische stu denten het gröotst is aanvangssalarissen voor deze categorie bedragen bijna 15% meer dan die voor de andere studenten Het JLondense financiële beleid Parlementaire enquête niet waarschijnlijk Bij verschillende gelegenheden is zowel In de pers als in parlementaire kringen de mogelijkheid geopperd, een parlementaire enquête iri te stellen naar het financiële beleid, dat de Nederlandse regering, welke In oorlogstijd te Londen zetelde, voerde. Volgens inlichtingen van een politieke medewerker van het ANP wordt de laat ste tijd steeds minder voor een dergelijke enquête gevoeld. zijn toch de kansen voor andere -studenten ook zeer goed. In het Verre Westen wor den de beste salarissen op nipt-technisch gebied aangeboden aan handelsvertegen woordigers. Hiema volgen bankinstellin gen, verzekeringsmaatschappijen, accoun tantskantoren en maatschappijen voor credietverlerting. De Amos Tuok Handels school aan «het Dartmouth College meldt dat men dit jaar bijna driemaal zoveel aanvragen voor werkkrachten ontvangen heeft als gedurende het vorige jaar en dat alle afgestudeerden per*l Juli geplaatst zullen zijn. Vele maatschappijen' geven de voorkeur aan veteranen een groot inddstriëel concern "biedt 20 meer dan het normale s&laris aan een veteraan met twee dienst jaren, anderen loven1 „premies" van 15 tot 30 per maand uit vöor oorlogsvete ranen. De werkgevers wensen goed-onderlegde afgestudeerden iri dienst te némen na het tekort hieraan gedurende de oorlogsjaren en zij die in 1947 afstudeerdenvooral de veteranen zijri verlangend deze goe de aanbiedingen aan te nemen en werk te aanvaarden waarvoor zij zich voorbe reid hebben, om zodoêride de jaren dat zij in dienst geweest zijn in te halenr Dammen Laveerpartij, vol van spiegelgevechten Opnieuw een remise tussen Keiler en Ghestem Na de spoorwegstaking r Franse staatsbegroting weer in moeilijkheden Loonsverhoging brengt waar schijnlijk weer prijsverhoging De zo zorgvuldig door Robert Schumann, de Franse minister van Financiën, in even wicht gebrachte begroting is door de ver hoging der lonen van de spoorwegarbeiders en de arbeiders in de gas- en electriciteits- bedrijven na hun staking aan, het wanke len gebracht. De verhoging der lonen die een bedrag van 10 milliard frandS beloopt slurpt al leen al de zes maanden geleden ingevoerde bezuiniging in de begroting en 7% bezui niging op de begroting van de civiele uit gaven geheel op. Bovendien kan men ver wachten, dat thans ook andere categorieën arbeiders zoals de mijnwerkers een wij ziging der lonen zullen eisen'. Toch zijn zowel Schumann als Ramadier vastbesloten uitgaven en inkomsten in evenwicht te houden. Daarom zal de mi nister in de nabije toekomst nieuwe be zuinigingsmaatregelen aan het parlement voorleggen. Men venvacht, dat Schumann er bij het kabinet op aan zal dringen, dat voor de spoorwegen en de mijnen een sys teem van „autonome financiering" wrn-dt ingevoerd, hetgeen betekent, dat deze be drijven zichzelf zouden moeten bedruipen. Dit zou waarschijnlijk een verhoging van de steenkool en gas- en electriciteitsprij- zen mét zich mee brengen. Kleine staking toe. Vandaag houden alle gemeente-ambte naren en employés In de openbare diensten een symbolische staking. De Métro en de bussen in Parijs zullen blijven rijden. Ook de brandweer en de watervoorziening blij ven intact. Walersorgen op het eiland Schoutven en Duiveland De sinds 1930' bestaande leidingwater voorziening van hét eiland Schouwen en Duiveland verkeert na 1945 in moeilijk heden, doordat de enige watertoren van dat bedrijf, te Zierikzee, in Februari 1945 door de Duitsers is verwoest. Daardoor werd de waterreserve, die altijd in de toren aan wezig was, aan het bedrijf ontnomen. Nu wordt sindsdien het water van Haamstede af in een dicht buizennet gepompt, met een capaciteit van des avonds-plus minus 30 m3 en overdag 120-125 m3 per uur. Op zeer warme dagen echter wordt meer dan 160 m3 per uur gebruikt, dus 35 m 3 per uur rneer dan de capaciteit van het pompsta tion. De gemeentebesturen hebben waterge bruik voor schrobben absoluut verboden. Bij samenwerking van alle afnemers op zeer warme dagen, zou het bedrijf er wel in slagen wat water in Duiveland te le veren, en Was het niet nodig dat eerst om 10 of 11 uur 's avonds op die warme da gen in Bruinisse water getapt kan worden. Tengevolge van 't feit dat door de inundatie "wellen, regenbakken en putten in weilan den bij boerenbedrijven, die te ver af ge legen zijn van hét buizennet, verwoest zijn, moet nu ook per tankwagen water gebracht worden, wat eveneens een extra belasting voor het bedrijf is zódat in de afgelopen maand Mei de grootste hoe veelheid water sinds het bestaan van het bedrijf is geleverd. Na het droogkomen van het eiland (in dé oorlog waren er inunda ties) is met de hulp van 't Militair Gezag en het Rode Kruis.direct begonnen met De moeilijkheden van de spoorwegstaking hebben de Parijse kellners niet belet hun jaarlijkse hardloopwedstrijd te, houden. Door de ex-wereldkampioen ÏJ. Springer) De in Leiden gespeelde elfde partij om het wereldkampioenschap «lammen tussen Keiler en Ghestem is na 54 zetten in' remise geëindigd. Algemeen dacht men dat Keller, die toch nog steeds twee partijen moest winnen van de vier resterende, nu wel „va banque" zou gaan spelen! Daarin kwam men echter bedrogen uit! Nu ls het wel zo. dat Keiler aan Lelden slechte herinneringen heeft,want 't was Juist in die stad, dat hij in zijn m,atch van 10 partijen, in 1936 tegen mij gespeeld, zijn enige verliespartij boekte en daardoor ook de match verloor! Het zijn 'Juist dergelijke kleine imponiJerabels, dte in dit soort ontmoetingen een grote rol spelen, vaak zelfs zonder dat de spelers zich daar bewust rekenschap van geven. Hoe het ook zij, het schouwspel werd een heel ander, dan men verwacht had en het aantal aanwezigen, dat van deze partij genoten heeft, zal- zeker gering zijn geweest. Dit spelgenre is te moeilijk, om gewaardeerd te kunnen worden door de gemiddelde dammer. Het was een „la veerpartij", vol van spiegelgevechten, terug trekken en opnieuw mobiliseren! Natuurlijk ziet Ghestem er geen bezwaar in, zich tot dit spel genre te lenfn, wetende dat#hoe zwaar en moei lijk deze partijen ook zijn, men toch daarin de meeste kansen op remise heeft. Maar van onze landgenoot begrijpen we het'minder goed! Voor hem staan de zaken immers zo, dat het er niet op aan komt, of hij een partij meer verliest. Véél belangrijker ls het, dat er ook een^ een wjnstpartij komt. Daarom moet ons van het hart: „Keiler, waar blijft-je aanval!" Nóg 5s*het tijd! Nóg kan het, al mogen we ons niet ontveinzen, dat de kans gering is met nog slechts drie partijen te spelen! Aardbeving in Indië De seismograaf van de Amerikaanse Forliam universiteit heeft een ernstige aardbeving Opgetekend, waarvan men ge looft dat het centrum in Nederlands-Indië ligt. Er werden twee schokken geregistreerd op een afstand van naar schatting 9.400 mijl. Hoofd-ingenieur' Edward C. Wells van de Amerikaanse Boeing Aircraft Company heeft- bekend gemaakt dat plastic .water buizen - 435 voet in totaal - gebruikt zou den worden in de nieuwe viermotorige Stratocruiser. Hij Verklaarde hoe de lucht- diensien over de gehele wereld met dit ty pe van' beslissende invloed geweest waren bij de'keuze van het buizen-materiaal voor Ontvangt buitenlanders altijd sympathiek" „Landgenoten dienen de taak van het vreemdelingenverkeer te verge makkelijken, door buitenlanders sym pathiek te ontvangen. Dan zal Neder land, dat reeds een goede haam heeft, in aanzien blijven", aldus sprak dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk Don derdagavond aan de officiële maaltSjd tot de deelnemers aan het congres van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. De Commissaris der Koningin, die met zijn echtgenote en de waarnemend burge meester van Haarlem aanzat, besprak in het "bijzonder de ideële zijde van het vreemdelingenverkeer, nadat hij er aan herinnerd had, dat het natuprlijk ook van belang was deviezen te kweken. Uit er varing zeide hij te weten, %lat Nederland goed staat aangeschreven. Landgenoten in het buitenland hebben vaak een streepje vóór bij anderen en dat komt door hun houding in het buitenland. Als de A. N. V. V. met succes wil werken, is de mede werking van het Nederlandse publiek van belang. Spreker hoopte, dat de leiding er in zal slagen te bereiken, dat het land tot in eeuwige dagen een belangrijke plaats in het vreemdelingenverkeer zal blijven in nemen. Op deze '-maaltijd hebben ook gespro ken de voorzitter van het congres, mr. dr. L. N. Deckers, die een grappig Ameri kaans verhaalover „de held van Haar- een bezoek aan Zandvoort gebracht. In het Paviljoen aan de Boulevard werden zij ontvangen door het gemeentebestuur. Burgemeester H. van Alp hen bracht in herinhering, dat het congres reeds enige malen in Zandvoort is gehouden. Tussen de vereniging en Zandvoort zijn vriend schapsbanden ontstaan en daarom ver heugt het het gemeentebestuur bijzonder, dat de leden opnieuw een bezoek aan Zandvoort brengen en dat het een thee kan aanbieden. Spr. besprak het vreemde lingenverkeer in 't' thans verwoeste Zand voort, doch er zijn grote plannen voor dé toekomst, zodat het te verwachten is, dat de vreemdelingen-industrie in deze ge meente de eerste plaats zal blijven inne men. Mr. dr. Deckers bracht.dank aan het gemeentebestuur van Zandvoort vooj: de ontvangst en sprak de beste wensen uit Voor het slagen der plannen bij de weder opbouw. De terugtocht werd via de Zeeweg ge maakt. Bij de Erebegraafplaats werd de tocht onderbroken, voor een kort bezoek. Onder de indruk verlieten allen de be graafplaats. Zij zou zeer oriivangrijk zijn en veel tijd iem" vertelde, de loco-burgemeester, de en geld kosten. Er zou een commissie naar i heer D. J- A. G e 1 ii k, die mededeelingen T.rmHpn moéten oann 7.ii .7r.11 npr?nnpn deed over de feesten in de eerste week van Augustus en mr. J onker, onder voorzitter van. de vereniging, die zich in het bijzonder tot de heren Van Gink Londen moéten gaan. Zij -zou personen moeten horen., die thans over de gehele wereld verspreid zijn. Ook overheerst de mening in parlemen taire kringen, dat een parlementaire enquête niet zo heel veel meer aan het licht zou brengen, dan nu reeds bekend is geworden. Het reeds gepubliceerde verslag van de Commissie voor de Rijksuitgaven legt de vinger op tal van kwesties. De Commissie heeft op vele punten nadere in lichtingen gevraagd. In parlementaire kringen gelooft niqn dan ook niet, dat het denkbeeld van een parlementaire enquête nog veel kans op verwezenlijking heeft. Voorbereidende stappen om tot een dergelijke enquête te komen, zijn althans nog niet gedaan. PRINSES MARIJKE. De Utrechtse kinderarts dr. J. H. G. Car- stens heeft medegedeeld, dat de kleine dubbelzijdige lenstroebeling, die dezer da gen uit de beide ogen van prinses Marijke chirurgisch zal worden verwijderd, het gevolg is van het feit dat Prinses Juliana in het begin harer zwangerschap aan rode hond heeft geleden. richtte voor de wijze, waarop zy het congres hebben voorbereid. Des middags hadden de congressisten Bloemendaal verhoogt het subsidie voor de H.O.V. De Haarlemse Orkest Vereniging heeft aan de gemeenteraad verzocht het subsi die voor 1947 alsnog te willen verhogen tot f 5^000, teneinde de. in het vooruitzicht gestelde noodzakelijke salarisverhoging mogelijk té maken. Het aantal Haarlemse leden van de vereniging bedraagt thans 732 en dat van Bloemendaal 262. Daar het aantal Bloemendaalse deden derhalve ruim een derde bedraagt van dat der Haarlemse leden, is er volgens de'mening van B. en W. alleszins reden, om ook het door de gemeente verleende subsidie voor 1947 te verhogen. B. -en W. stellen de raad voor het subsidie .van f 1250-weder te stellen op f 2500, zijnde het'oude bedrag, dat voor 1946 werd toegekend. Het gemeentebestuur van Zandvoort bood aan de deelnemers van het congres der Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer in „Paviljoen" een thee aan. Burgemeester H. van Alpheiï (links) in gesprek met C. R. T. baron Krayenhoff. ere-voorzitter (mid'den) mr. dr. L. N. Deckers, voorzitter van de A.N.V.V. (rechts). deze luchtreuzen met accomodatie voor 80 personen. Welis zeide: „Ons besluit om plastic voor alle waterleidingbuizen te bezigen houdt direct verband met het feit dat Stra^ocrui- sers op alle werelddejen zullen landen en opnieuw bevoorraad moeten worden in vele van 's werelds grote steden. Op belangrijke tussen- en eindstations zal de -verversing en aanvulling van de watervoorraad een onderdeel van de herbevoorrading vormen. Door onderzoekingen is vastgesteld dat ver schillen in de minerale bestanddelen' van water over de gehele wereld chemische reacties te weeg brengen in metalen buizen, met minder aangename gevolgen voor de passagiers. Uitgébreide proeven metbe paalde soortenvan plastic buizen hebben echter aangetoond dat deze weinig chemi sche reactie veroorzaken öp water-van elke hoedanigheid". -v In het waterleidingsysteem van de Stra- tocruisers zullen twee soorten plastic ge bruikt, worden, de harde doch buigzame soort „Tenite" voor de buizen en de zach tere buigzamere soort „Polyvinyl Chloride" voor de verbindingsstukken. Teneinde de drinkbaarheid van het water te controleren na de aanraking met plastic heeft Boeing uitgebreide proeven op dit gebied ondernomen. Ingenieurs van Boeing wedijveren met de grondigheid van de be roemde Londense theé-proevers door een aantal mensen uit te nodigen water te keu ren waarin voor geruime tijd uit Tenite vervaardigde onderd'elen ondergedompeld waren geweest. Na afloop van deze proe ven werden Tenite en Polyvinyl Chloride, gekozen aangezien zij de smaak van water niet beïnvloeden. Behalve dat de plastic buizen geen bij smaak veroorzaken zijn zij ook reukloos, ze kunnen niet barsten of bevriezen en zijn uiterst licht en buigzaam. Bij het' aanbrengen worden delen van „Tenite" verbonden dcor korte stukken „Polyvinyl Chloride". De las wordt tot stand gebracht door .middel van twee lichte vlugwerkende metalen klemmen. De mees te kleppen zijn gemaakt" van een „anno- dized" alluminïum alliage dat speciaal be handeld is om het metaal tegen chemische invloedén te beschermen. Het water voor de luchtreus, welke een snelheid van 340 mijl kan ontwikkelen, wordt door drie hoofd-reservoirs geleverd: een voor drinkwater, een voor waswater en een voor gebruik in de keuken en de I eetgelegenheid op het benedendek. Alle drie worden gevuld van uit een hoofd kraan, en kunnen in totaal 77 gallons (plus minus 350 liter) bevatten. Boeing bouwt thans series stratocruisers met twee verdiepingen voor Pan American World Airways, Scandinavian Airlines System, Northwest Airlines, American Overseas Airlines, United Airlines and the British Overseas Airways Corporation. Geen geld voor vacantie - dan gratis bioscoop In de periode van 4 tot 16 Augustus krijgen de Amsterdammers, die om financiële redenen hun vacantie niet buitenshuls kunnen doorbren gen, de gelegenheid om in de ochtenduren gratis de bioscopen te bezoeken. Het „Vacantle-Comité Amsterdam 1947" heeft namelijk een 'regeling getroffen met de Bioscoopbond en 'het hoofd stedelijke theaterbedrijf om in verschillende bioscopen voor dit doel gratis voorstellingen te geven van. speel- en culturele films. het herstel van tankvallen in de dijken en de reparatie van de bij de bombardementen van het pompstation te Haamstede bescha digde machines. Bij Zierikzee werd een tij delijk aanjaagstation gebouwd met een capaciteit van 60-70 m3 per uur, hetgeen een zeer grote, verbetering in de' water voorziening voor Zierikzee en Duiveland alsmede voor Noordgouwe en Dreïschor betekent. Tijdens de bezetting, na het vernielen van de watertoren te Zierikzee, heeft de directie een plan opgemaakt tot vergroting van de capaciteit tot 170-180 m3 per uur. Dit plan omvat het boüwen van -2 reser voirs op een hoog duin bijihet pompstation, elk van 750 m3 met een hydrofoorinstalla- tie, zodat in "de toekomst een theoretische reserve van 3000 m3 aanwezig zal zijn. Met de bouw te Haamstede is men thans reeds 2 maanden bezig.- Het bedrijf hoopt; dé reservoirs te Haam stede en de vergroting van de capaciteit van 110 m3 per uur tot 1-70-186 m3 per uur eind November 1947 gereed te hebberi en in gebruik te nemen. Het is dan weer mo gelijk om zoals bij ied£r bedrijf in Neder land 24 uur per dag water beschikbaar te hebben. Moeilijkheden met de aanvoer van betonijzer dreigen de werkzaamheden te stagneren. In verband daarmede is een telegram aan de minister van Wederopbouw gericht opdat de nodige hoeveelheid van ongeveer 20 ton betonijzer spoedig kan worden aan gekocht. Het lid der Tweede Kamer Groen heeft aan de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de volgende schriftelijk ke vragen gesteld: Is het de minister, bekend, dat de op 2 Juni j.l. gepublicéerde regeling voor de vroege aardappelen, waarbij vrije prijzen zullen worden toegelaten, doch na 15 Juni een „bodem" in de markt zal worden ge legd: minimum prijzen, aflopende van f 10 tot f 6.50 per 100 kg, te bereiken op 15 Juli, grote ongerustheid heeft gewekt bij de te lers van dit product, omdaf genoemde prij zen zeer ver liggen beneden de productie kosten? Is de minister niet van oordeel, dq,t niet verwacht mag worden, dat de „vrije prij zen" voldoende de lage minimumprijzen zullen compenseeren, omdat de massa der vroege aardappelen pleegt aangevoerd te worden in de 6 weken, liggende tussen 15 Juni en 1 Augustus, en in die periode het aanbod de vraag vér zal overtreffen, rnet het gevolg, dat een groot deel van de pró- ductie niet meer dan de minimum prijzen zal opbrengen? Op welke gronden meerit de minister, dat het verantwoord is een regeling vast te stellen, welke zo ongunstig afsteekt bij die voor het jaar 1946, toen na zorgvuldige be rekening van kostprijzen een prijsschaal werd vastgesteld, beginnende op 24 Juni met f 16.30 en eindigende op 1 Augustus met'f 8.—? Meent de minister, dat de pro ductiekosten in een "zelfde verhouding zijn gedaald? Heeft de minister wel overwogen, dat in bepaalde, hem goed békend zijnde tuin bouwstreken het bestaan' van het bedrijf zo niet geheel, dan toch voor een zeer groot deel van dé vroege aardappelteelt afhangt en deze regelingdus tot funeste gevolgen in deze streken mpet leiden,? Is.de minister bereid, indien een in de vorige vragen omschreven ongunstig ver loop zoir plaats hebben, zodanige maatre gelen te nemen, dat de tuinders voor hun vroege aardappelen prijzen krijgen, die hu» een lonende opbrengst verzekeren? Uitslag huizenveiling De uitslag van de veiling Donderdagmiddag in liet Notarishuls te Haarlem gehouden is: Koninginneweg 47, Haarlem (opgehouden) f6525; Kostverlorenstraat en Hulsmanstra'at, Zandvoort (grond) f2750, H. Tijsze—Rao; Rijnstraat 82, Heemstede, niet verkocht; Wilhelminapark 11, Haarlem f 10.500. J. J. Smolenaars qq; WilheL- minalaan 6, Haarlem f 8025, J. W. G. Anschütz qq: Tempeïlersstraat 32 zw. en rd. Haarlem f 11.000, M. A. Joustra qq; Grebbestraat 15, Haarlem 3500, L Jagt; Parklaan 95, Haarlem f5400, D. de Vries; Gasthuislaan 156, Haarlem f3025, H, M. Sanders; Eerid.rachtstraat 29, Haar lem, niet verkocht; Assendelverstraat 45, Haar lem (opgehouden) f 3000; Burg. Rnschedélaan 21, Snaptoort (opgehouden) f4050; Teylerstraat .31,. Haarlem f3150, A. Akersloot; Vergierdeweg 215, Haarlem f5150, D. Asman qq; Eindenhoutstraat 77, Haarlem (opgehouden) f 6475; Vinkenstraat 58, Haarlem f4125. O. Dik qq; Pres. Steynstraat 47, Haarlem, niet verkocht; Haerenweg 60, Heem stede f 22.000, P. J. v. d. Putten. TRIBUNAAL Oud-brandweercommandant zag zijn fouten in De eerste twee jaren van dê oorlor' het gedrag van de gewezen brandt» commandant te Haarlem, de 37-j B. uit Overveeh, die voor de viifdMp van het Tribunaal terecht stond iP® delijk geweest. 9 anaa* Daar waren de leden van het Tribi de raadsman en de beschuldigde -muf" roerend over eens. Hoewel zelf resp officier in het Nederlandse leger wsT'if" onmiddellijk na^de capitulatie lid van dj N. S. B. geworden en in het 1940 bracht hij het tot banleider W.A. Tijdens de afwikkeling van het V derlaftdse leger zou hij zich uitmw' hebben om de Duitsers zoveel ÏÏJ materiaal in handen te spelen en eensh hij een adjiidant, die zich wat al te lend over de bezetters had uitgelaten gedekt, toen deze zich hiervoor voor I Gericht te verantwoorden had. In dossier bevond zich voorts een epistel f de „Beste kameraad Nederkoorn" waarS de president, mr. J. Bierens de Haan w klaarde, „dat bij dergelijke walgelijke w" tuur het hart hem in het lijf omdraaide'* A1s W.A.-commandant, had hij te GrV ningen er alles op gezet om-,,de'straa'J veroveren"*en daarbij, voordat dit Wbv werd, caféhouders gedwongen de bordit- „Verboden voor Joden" op te hangen Et-' had hij een revue-voorstelling doen S ken, omdat daarin fezeer het oranje-ek ment op de voorgrond trad en.. negerband Engelse muziek speelde! Zijn carrière bij de W.A. eindigde abrupt ten een dienstreis naar Brussel grote ruzie m de „beweging" tot gevolg had, een rel die het dossier deed wemelen van de mm' pikante bijzonderheden over Het privé-Ie- ven van de N. S. B.-bonzen. Zijn liefde voor de nazi's was daarna zeer' bekoeld en weliswaar had hij in Deurne waar hij brandweercommandant was ge- wprden, een portret'van Hitier in'zjjnbu. reau hangen en eindigde hij zijn telefoon, gesprekken met de Feuerschutzpolizei niet „Heil Hitier", doch dit legdè 'de beschul digde als een noodzakelijke voorzorg;, maatregel uit omdat de Duitsers hoe lan- ger hoe meer beseften, dat hij trachtte mensen en materiaal uit hun handen ]t houden. Inderdaad vertrouwden zij hem op een ogenblik niet langer op de avond van de 7de September 1944 had hij gezegd: „Ik geef geen half procent voor Duitslands kan sen" en arresteerden- 'zij. hem. Ka enige maanden lieten zij hem vrij om hem nog één keer een kans te geven en zo kwam hij als brandweercommandant te Haarlem terecht. Ook hier zou hij zich als een goed Nederlander gedragen hebben. De verdediger, mr. R. K. P, Kalb- fleisch, trachtte de gedragingen van zijn cliënt uit het begin van de oorlog psycho logisch te verklaren, en vond, dat de P. R. A. wel zeer had nagelaten de goede kanten van zijn gedrhg na 1942 nader te onderzoeken. Daarom vroeg'.hij een nieuwe instructie in deze zaak 'opdat enkele ge tuigen, die over B.'s illegale verdierven kunnen oordelen, gehoord kunnen worden. Het Tribunaal voldeed aan zijn verzoet Papiergrossiers knoeiden met hun materiaal Een onderzoek dat de prijscontrole enige tijd geleden bij de kleinhandel in papier waren instelde, heeft er toe geleid dat de gedragingen van 27 grossiers in papier waren moesten y/orden nagegaan. 16 van hen bleken voor een bedrag van bijna '2Ö0.Ó00 gulden in overtreding te zijn, waar bij zij hun ongeoorloofde winst voorname lijk-hadden gemaakt mefnet verwerken van bepaald papier tot producten waar voor het te enenmale ongeschikt is. Hout houdend papier is daardoor aan de voor ziening van courantdruk onttrokken en verwerkt tot ondeugdelijke schrijf bloes, notitieboekjes en enveloppen, .telmachine- rollen en closetpapier. De meesten van deze grossiers hebben zich, na 1940, van'de oorlogsomstandig heden gebruik makend, als handelssdia- kels tussen groot- en kleinhandel inge drongen. Het zijn, aldus deelt men ons mede, typische conjunct,uurbedrijfjes, die door him bestaan alleen reeds, maar ook door een inefficiënte werkwijze, prijs verhogend werken. Zo is bijvoorbeeld meermalen geconstateerd, dat enveloppen mét de hand wer den gesneden, gevouwen en geplakt, hoewel dit machinaal veel goed koper is. De administratie was in de meeste go* vallen slordig en slecht, ook werd hier en daar*geconstateerd dat valse facturen wa- ren gebruikt om „zwarte" transacties U dekken. De doeltreffendheid\ van injecties tegen tuberculose, welke lange tijd in twijfel getrokken werd, wordt nu aan een onder zoek onderworpen door de Amerikaanse- openbare gezondheidsdienst in Columbus, Georgia. Artsen van deze openbare ge zondheidsdienst hebben ongeveer 16 000 kinderen op tuberculose onderzocht. Deze kinderen waren leerlingen van de 47 scho len in de provincie Muscogeè, waarin dé stad Columbus ligt. Kinderen die vatbaarheid toonden voor deze ziekte, dat wil zeggen zij die nog nooit lichte aanvallen er van gehad had den of te boven gekomenwaren, kregen injecties. Na ongeveer zes maanden zullen de artsen nogmaals injecties toedienen. Zij die dan wederom tonep vatbaar te zijn, zullen opnieuw inspuitingen ontyangen.en deze methode zal voortgezet worden tot dat onvatbaarheid bereikt is. In de naaste en verre toekomst hoopt de Amerikaan se gezondheidsdienst* verdere onderzoe kingen te verrichten en de verschillende reacties van personen van verschillende rassen en leeftijden op tuberculose-injec- ties te kunnen registreren. Afdoende steun voor de onderzoekingen in Georgia werd verleend door de kortge leden gehouden conferentie over BCG- vaccin, welke onder leiding stond van de afdeling toezicht op tuberculose van de Amerikaanse openbare gezondheidsdienst in Bethesda, Maryland, bij Washington. Tijdens die conferentie gaf dr. Herman E. Hilleboe, vertegenwoordiger van de Amerikaanse openbare gezondheidsdienst, een overzicht van de in het verleden op gedane ervaringen met injecties. In 1908 werd te Parijs door Calmette en Guérin een nieuwe vorm van rundertuberkel bacil bekend gemaakt welke zijn kwaad aardige- vorm verloren had. Twaalf jaar later maakten zij bekend dal deze BCG- bacil (bacillus of Calmette and Guérin) onschadelijk was voor de mens. Seder-t Calmette en Guérin hun onderzoekingen begonnen, heeft de wereld een grote mate van belangstelling aan de dag gelegd voor het gebruik Van kunstmatige immunise ring als bescherming tegen tuberculose. Volgens dr. Hilfeboe zijn millioenen in entingen verricht sedert de eerste proef nemingen met. 'menselijke wezens door Calmette en Guérin in 1921. Hoewel in entingen opgrote schaal verricht zijn m de""'Verenigde Staten, is het principe voor inenting met het BCG vaccin niet alge meen aqnvaard in de Verenigde Staten. Ambtenaren in de bocht Op initiatief' van Ede's burgemeester wer«a Donderdag alle gemeentelijke bureaux en ma lingen gesloten, om het personeel in de i" genheid te stellen eeq réunie bij te wonen. - op de terreinen van het natuurbad te O. werd gehouden Deze bijeenkomst van allen, die direct 0 - direct betrokken zijn bij de gemeenteli)*e houding ongeveer 60Q personen hadden de uitnodiging gevolg gegeven had ene -u ten doel de dagelijkse sleur even te ondcrore»- anderzijds op ongèzochte wijze het c tussen de verschillen dé diensten Ie v®rs,e Burgemeester, wethouders-, raadsleden, P tiebèömbteny gemeentewerklieden, en Veerlieden betwistten elkaar op het- v veld, bij het touwtrekken, een «00 meter v loop en in .het koele nat de eer en de P Daarna werden'excursies gemaakt na Otterlose bos. Aan het einde van de da® de echtgenote van de burgemeester pnJ waarna de burgervader ofschoon in - genuren lichtelijk gewond bij een insp voetbalmatch allen op geestige wijze voor de aan de dag getreden harmonie gialiteit. Mijn brand in Frankrijk Er is brand uitgebroken in een mu schacht te Lievin bij Rijssel. Men 15 .'e staat geweest het vuur te blussen, arbeiders, die met blussen waren - hebben hun pogingen moeten staken. Eenige honderden mijnwerkers ZV de brand werkloos geworden.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 8