IJmuider Courant Minister Lieftinck stelt voor de Nederlandse banktenationaliseren Ernest Bevin Commissie-generaal nog niet Idaar Partij van de Arbeid dringt aan op vreedzame oplossing v:SSÏ;:f V.S. wensen zo snel mogelijk stabilisering van de toestand in Zuid-Öost-Azië Waardering voor de Nederlanders 61e Jaargang No- 18658 KennemerTaan 154, TeL Redactie en SLtratie 5437 HaarlemGr. Houtatr. S3, 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Telefoon Spaarne i2| Tel, 12713. 10132. Druktafl Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENAEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Maandag 16 Juni 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,—. Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem „mïTSLAMM MINISTER van Buiten- C IvGEW" hee£t het w00rd gevoerd Tn lmch van ie Foreign Press Asso- aan ien den Dil is de vereniging van cistl°" 'Sdenten van buitenlandse dagbla- mirresponoenten aorrMP""0 lse h00£dstad. Zuil; een ver. dtD kennen wij ooi; in Nederland. Di jestelling der buitenlandse jour. "rSSfW sinds lang de gewoonte, dat i£hes organiseert waaraan Engelse en !1). „kindse ministers en ambassadeurs als SSe&en; één of twee van hen juLn dan het woord te voeren en mm of fr belangrijke verklaringen af te leggen. 2fis meermalen voorgekomen, dat een H i L wi zulk een samenzijn met de staatsma hield,- die van directe i0U^ ón de pÓhlieke tóestand van het tÏÏkwas. Vaker geschiedt het even- u dat de redenaar een algemene be- vf1;,,™,' ontwikkelt' en zijn mening om- f Jt°gro'e internationale beleid met t one op de toekomst ontvouwt. Dat heeft Ernest Bevin, die geen blad hPt grote internationale peieia mei t one op de toekomst ontvouwt. Dat heeft Ernest Bevin, die geen blad ;«r da mond pleegt te nemen, ditmaal ge- E Zoals gewoonlijk waren verscheidene. Seólandse ambassadeurs en ministers .„.on, als gasten aanwezig en voor hun S rX gelegenheid' gebruikelijke tafelge- cll'ken mpt de journalisten zal Bevm's Se ongetwijfeld stof hebben opgeleverd. herinner mij die lunchëfe, waaraan ik Snezer als Londens correspondent zo vaak fcph deelgenomen, te goed om met te weten Slï de redé van. de 'dag het -kernpunt der conversaties vormt- Bevin is .teruggekomen op zijn veelbe sproken Lagerhuis-rede van November 1046 waarin hijverklaarde dat hij voor- stander is van de uiteindelijke vorming van een direct, gekozen wereldparlement. Hit herhaalde dat. Tot goed begrip diene, dat hij natuurlijk bedoelt een door de vol ken die zelf hun afgevaardigden kiezen, gekozen wereldparlement in een federale unie waarbij dus elk yolk zijn eigen rege ring 'en parlement behoudt en een deel van deltaats-souvereiniteit is overgegeven aan regering en parlement van de Unie. Bevin gelooft niet dat een wereldpar lement in zijn'levenstijd tot stand zal ko men maar verklaart dat hij er voort durend voor zal pleiten en er zijn steun aan geven, „omdat hij 'ervan overtuigd is, dat de gewone mensen in deze wereld nooit oorlog willen". „Het gewone gezonde ver sland en de gewone mensen zullen oplos singen vinden voor de grote vraagstukken, die ons bezig houden, als hun een kans gegeven wordt, deze dingen te bespreken, zoals wij in onze parlementen doen", zei de Britse minister van Buitenlandse Zaken. ,Dit. legt de internationale pers grote ver plichtingen op. Ill ken niemand, die groter verantwoordelijkheid - heeft voor rust en vrede en het scheppen van de toekomstige wereld dan de schrijver van hoofdartike len, die zich niet teveel moet lenen voor het' schrijven van tendentieuze artikelen, •maar veel meer móet letten op "de eigen lijke feiten." Ut geloof dat er voor deze wenk aan de Pers alle reden bestaat en dat deze in zo eenvoudige woorden geuite critiek een kernpunt der journalistiek raakt. Inderdaad plegen veel artikelen-schrijvers, zich te be palen tot de politieke tegenstellingen van het ogenblik, zich verliezend in partij- ruzies of in een propaganda-strijd tussen „ismen", die'de werkelijke grote kwesties niet of nauwelijks raken. Ofschoon zij de ontwikkeling der' dagelijks gebeurtenissen hebben te volgen en dit ongetwijfeld, de. taak van een dagblad is, 7011 men wensen dat zij die behandelden i-n het kader van een grote ontwikkelingslijn, van de tijds verschijnselen en mogelijkheden, maar vooral van een groot doel, waartoe dit al les moet leiden en dat énoet worden voor opgesteld. Velen zien blijkbaar door de bomen het bos niet meer; anderen zijn door de gebeurtenissen van de twintigste 'eeuw zozeer ontmoedigd in hun geloof aan een beter geordende wereld, dat zij zich tot een soort politiek opportunisme zijn gaan be- C" in, Het oude woord, dat de politiek de st is, gebruik te maken van de moge lijkheden die zich voordoen, houdt het ge vaar in v^n.een beperkt inzicht in die mo- gelijkheden zowel voor-journalisten als voor politici. Er zijn overigens erger om- sohrijvingen van het begrip politiek ge geven en daartoe behoort die van Talley rand, een buitengewoon schrander, diplo maat, maar een. cynicus en sluwe onder handelaar, man van grote geest maar klein karakter. „De politiek is de kunst der ver wikkelingen", zei Talleyrand en meer was zij zeker niet voor hem. Het is een soort opvatting, waarbij men elk idealisme uit schakelt, elk gevoel van verantwoordelijk heid dat ertoe dwingt, op een daartoe aan gewezen post naar een betere menselijke samenleving te streven, zonder rëkening ie houden met de vraag of die in de eigen levenstijd bereikbaar is. Een man als Bevin, .als mens ,en als' staatsman zonder twijfel een veel groter figuur dan de schrandere en geestige Tal leyrand, durft het op zijn post bestaan, een zo hoog einddoel als het bereiken van een Wereldparlement voorop te stellen. Vele sceptische en eritisdhe geesten zullen hem deswege voor een utopist uithakken, omdat zij de moed missen zich een groot doel voor ogen te houden en gebrek aan vertrouwen de mens hebben. Asin Bevin .ontbreekt dit vertrouwen niet; hij heeft niettemin een ware strijd moeten voeren om het van arbeiders jongen imét geringe schoolse Ont wikkeling te brengen tot de "hoge en ver antwoordelijke positie, waartoe zijn bijzon dere begaafdheden hem riepen. Zijn stem is m de huidige wereld een van de weinige, die tot groter beleid oproept. Maar het aan tal dier stemmen neemt toe, al kunnen.zij zien niet alle zo krachtig doen gelden. Dat weet Ernest Bevin; hij roept met een rede ais deze meer mensen op om zijn inzicht te aeipen verbreiden, Dat hij zich daarbij tot de hoofdredac- u.ren ncht is begrijpelijk en juist gezien. Zij zal geen departementale afdeling worden en haar zelfstandige positie niet verliezen De minister van Financiën heeft aan de Tweede Kamer aangeboden het wetsontwerp inzake de nieuwe bepalingen van het statuut van de Nederlandse Bank. Gelijktijdig is ingediend het hiermede samenhangende wetsontwerp ter regeling van de eigendoms overgang op de staat van de aandelen in het maatschappelijk kapitaal van de bank in .casu de nationalisatie van de Nederlandse Bank, welk ontwerp mede ondertekend is door de minister van Justitie. Bankwet wordt aangepast aan nieuwe denkbeelden Het doel, dat de minister van; Financiën met de invoering van een nieuwe Bankwet ter vervanging van de Bankwet 1937 be oogt, is uiteengezet in de begeleidende me morie van toelichting. Daaruit blijkt, dat door de overneming van de aandelen van de Nederlandse Bank de'wenselijkheid ge bleken «is, de in de Bankwet 1937 en in het Koninklijk Besluit van 1 October 1945 vervatte voorzieningen te> herzien en aan de nieuwere denkbeelden omtrent geld- en circulatiebankwezen aan te. passen. Boven dien stelt de minister voor de destijds op grond' van het Koninklijk Besluit ingestel de Bankraad te vervangen door een gelijk namig college van breder opzet. Nationalisatie. Het algemeen nut van naasting der aande len van de Nederlandse Bank motiveren de ministers van Financiën en van Justitie aan de hand van het gewijzigde karakter der positie van de bank-onder'de huidige tijds omstandigheden, Door de!groei van het'op commerciële doeleinden ingestelde bank wezen en door de hiermede gepaard gaan de wijziging in de economische samenstel ling van ons land kreeg de Nederlandse Bank meer en meer het karakter van een centrale bank, waarop de andere bank instellingen voor het waarborgen van haar' credietwaardigheid in tijden van crisis konden steunen. Reeds door het haar ver leende voorrecht tot het uitgeven van bank biljetten vervulde de Nèderlandse Banlc' openbare werkzaamheden, welke tot het terrein van de, overheidstaak behoren. Aan. dit laatste- werd het commerciële element in de doelstelling der bank, het streven naar winst, zelfs vrijwel geheel onderge schikt gemaakt. Ook met het oog hierop meent de regering, dat het billijk zal. zijn de staat 'de gevolgen van een eventuele winstderving te doen dragen. Het ligt niet in de bedoeling, dat de Ne derlandse Bank haar zelfstandige positie verliest en -een departementale afdeling wordt en evenmin haar "directie een colle ge van ambtenaren, dat onmiddellijk ónder de bevelén van de minister van Financiën zou staan. y Schadeloosstelling. De regering stelt voor aan de aandeel houders een schadeloosstelling toe te ken nen. Onder de huidige omstandigheden acht zij een uitkering in geld echter niet aanbevelenswaardig. Zij meent hiervoor in de plaats te kunnen stellen een rentege- vende vordering op lange termijn op de. Nederlandse staat in de vorm van een in schrijving in één der Grootboeken. De ministers vinden het de beste oplos sing, aan de aandeelhouders inschrijvingen te verstrekken in het 2yz pet. Grootboek der Nationale Schuld ter hoogte van twee maal het nominaal bedrag vén elk aan deel. De nieuwe Bankwet. Bij de vervanging van de Bankwet 1937 door een nieuwe Bankwet is er naar ge streefd niet méér te' veranderen dan noclig was en te handhaven hetgeen in de be staande bepalingen gedurende een prac- tijk van vele jaren deugdelijk is gebleken. Verder zijn verschillende bepalingen uil- het Koninklijk Besluit van .1. October 1945 opgenomen. Nieuw is artikel 9?«waarin de taaie van de Nederlandse Bank als circulatiebank wordt omschreven. Volgens de memorie van toe lichting is het eerste lid hiervan het be langrijkst. Hierin wordt tot uitdrukking gebracht, dat de banlc tot taak heeft, het reguleren van de Nederlandse geldeenheid zodanig te bevorderen als voor 's lands wel vaart het meest dienstig is. Dit zal tevens het richtsnoer mpeten zijn der te volgen monetaire politiek onder de heersende om standigheden. Deze formulering laat ruimte voor ver schil van mening over de vraag, welke' maatregelen op monetair terrein op een gegeven ogehiblik noodzakelijk zijn. Aan gezien dit naar het oordeel van de minister uitsluitend een vraag is van het regerings beleid, is een bepaling opgenomen omtrent de bevoegdheid van .de minister om ter coördinering van de monetaireen finan ciële politiek der regering en de politiek der banlc aan de directie ter bereiking, van dat doel aanwijzingen te geven. Volgens het derde lid van artikel 9 zal de bank toezicht uitoefenen óp het crediet- rust °P ons, ieder op zijn groter Kiemer gebied- en met de' grotere of invloed van. zijn woord, zware mwWl?ori3eli.vkheid voor rust en vrede En u ,S pen van rie toekomstige wereld, in il mofe a^er arbei'dsprogram worden, liiltaV-f ^aa*,s "*e letten op de eigen- wfri n"' Het kan niet eenvoudiger en IJ s<jherper worden gezegd. R. P. Hout voor papierfabriek Papierfabriek kwam Zaterdag-' »„Si„a!n het Finse s-s- „Bore VI" met i fF'r.la d)" vadem hou" van Nris- wezen. Een wettelijke regeling van dit-toe zicht acht deregering niet noodzakelijk. Werkzaamheden der bank. Voorgesteld wordt in de Bankwet te be palen .dat" de bankbiljetten, uitgegeven door de Nederlandse Banlc, de hoedanig heid hebben van wettig betaalmiddel. Sinds 18 Juli 1904 'was dit bij een afzonderlijke wét geregeld. Daar het in de bedoeling ligt aan de Nederlandse Banlc niet langer de verplichting op te-leggen haar bankbiljet ten te „betalen" is het voorschrift, dat de hoedanigheid van wettig betaalmiddel niet, geldt voor betalingen, door de bank zelf te verrichten, niet opgenomen. Voorts wordt voorgesteld te bepalen, dat de biljetten der bank niét „betaalbaar", doch verwissel baar" zijn.. Reeds sedert het loslaten van de gouden standaard is de verplichting van de Nederlandse Bank, om ter betaling van haar biljetten deze in te wisselen, in ge munt geld tot ongelimiteerde bedragen, op geschort. Aangezien deze verplichting da teert uit een tijd, waarin alleen munten als „geld" - in de strikte- zin 'van het woord werden beschouwd en- bankbiljetten golden als een soort geldsurrogaat, acht de minis ter thans het ogenblik gekomen om deze bepaling definitief op te hëffen. Dit vormt naar het oordeel van de minister geen be letsel om te' gelegener tijd eventuèel de gouden standaard te herstellen. Hiervoor behoeft de verplichting van de circulatie bank, om haar biljetten in goud te betalen, niet te worden gehandhaafd. In de bepalingen inzake de uitgifte van bankbiljetten wordt de mogelijkheid ge opend ook biljetten van vijf gulden uit te geven. Het bankbestuur Zoals reeds werd opgemerkt, bevat het ontwerp van de Bankwet dè bepaling, dat de minister van Financiën ter coördinatie .van de monetaire en financiële politiek dier regering en de politiek van, de bank aan de directie aanwijzingen kan geven. De banlc- directie zql gehouden zijn die aanwijzingen op te volgen. Aan de directie 'wordt het recht van beroep op de'Kroon toegekend. De minister is, van mening dat 'de Neder landse Bank1, die mate van zelfstandigheid, tegenover de regering behoudt, welke 'voor een behoorlijke, functionnering van de cir culatiebank en voor -het voeren van een weloverwogen monetaire politiek ónmis baar is. Derhalve wordt voor de rechts vorm van de bank die van'een naamloze vennootschap gehandhaafd. Er zullen ten minste drie en ten hoogste vijf directeuren zijn. Voortaan zullen be halve de president en de' secretaris, ook de directeuren van de bank, vroeger.'ge kozen door de aandeelhouders, door de Kroon benoemd -worden. De Bankraad. Tenslotte bevat het ontwerp van de nieu we Bankwët. bepalingen omtrent de samen- steking' en de taak van de Bankraad. Be stond de Bankraad tot nu toe uit de Ko ninklijke commissaris van de banlc al: voorzitter en acht leden, benoemd door de minister van Financiën, N in dë toekomst zullen in dit college zitting nemen de Ko ninklijke commissaris veneens als voor zitter), vier leden van de Raad van Com missarissen en twaalf leden, die benoemd worden door de Kroon. Deze leden zullen zovéél mogelijk -porden gekozen uit.de ver schillende takken van bedrijfsleven. Ook de arbeidsorganisaties en deskundigen op het gebied van het -geld- en bankwezen behoren in de, raad vertegenwoordigd te. zijn. De Bankraad zal een orgaan moeten vor men, waardoor, het bankbestuur regelma tig in aanraking komt met vooraanstaande personen in het-économisch en sociale le ven en .met dë deskundigen op het gebied' van geld- en bankwezen. De minister hoopt dat in dit- orgaan een brede gedachtenwis- selïng gehouden kan worden over het alge mene banlcbeleid en - de verschillende as pecten daarvan. Een belangrijk deel van de taak van de raad zal liggen in het advi seren- van de minister inzake aangelegen heden, welke voor de richtlijnen van het te voeren bankbeleid van belang zijn. In het najaar zal in het Suassd-gedeelte van het Stedelijk Museum te Amsterdam een ten toonstelling wonden' geopend, waar het bezit aan porcelein van dit museum, dat tot dusver in de kelders heeft gerust, voor het publiek te be zichtigen zal zijn. De Commissie-Generaal, die in Batavia drukke besprekingen voert is met haar al- vies aan de Nederlandse regering nog niet begonnen, zodat vrijwel vaststaat, dat dit advies de Nederlandse regering niet voor de kabinetszitting van heden bereikt. De commissie ontving zes leden van de Raéd van West-Borneo en nog laat in de avond vertegeriwoordigers van Oost-Indo- nesië. Het voornaamste geschilpunt tus sen de Nederlanders en de Indonesiërs is de duur van de periode, waarin de interim regering afhankelijk zal zjjn van de Gou verneur-Generaal. Ook maakt een punt van overweging uit, of het Republikeinse antwoord moet wor den gezien als een poging om slechts ten opzichte van de in de nó'ta vervatte on- dérwerpen eventueel voor nadere bespre king vatbare zienswijzen van de Republi keinse regering aan te bieden dan wel als een in tactische vormen geformuleerde inte grale afwijzing van de Nederlandse nota. Volgens het Franse persbureau AFP worden geruchten, als zou er meningsver schil bestaan tussen de leden van de Com missie-Generaal en dr. Van Mook te Bata via categorisch tegengesproken. In October geen maïsmeel meer in het brood? Op eeri in Den Haag gehouden „Voë- dingscongres" dat werd bijgewoond door leraressen in kolien en voedingsleer aan huishoudscholen -besprak de directeur van het Centraal Instituut' voor Voèdings- onderzoek, dr. M. van' Eelcelen, het brood probleem. Hij betoogde dat uit gezond heidsoogpunt niet het eten van uitsluitend bruin brood de voorkeur verdient. Zowel bruin- als wittebrood dienen op tafel te komen. Het maismeel zal waarschijnlijk tegen October weer uit het brood kunnen verdwijnen. Er is een autobusdienst geopend tussen La ren en Baarn, waardoor Eemnes uit zijn lsole- inent verlost is. Na jaren van onderzoek en experimenteren neemt de helicoptère haar plaats in op het -gebied van de luchtvaart in de Verenigde Staten, als een vliegtuig dat ontworpen is voor bijzondere doeleinden. Door gebruiïc te maken van een helicoptère kunnen de Amerikaanse boeren uren en zelfs dagen besparen bij het zoeken naar waterbron nen, zoekgeraakte kudden en het opsporen en neerschieten van prairie-wolven, vossen en andere wilde dieren die het vee en de pluimveestapel belagen. Het woord is aan....; 'Frédéric Passy De utopie is de droom vdn heden en de werkelijkheid van morgen. Haar resolutie brengt ontspanning in Batavia te weeg Tijdens de roeiwedslrijden snelroeien op de Bosbaan in Amsterdam namen de dames deel aan eèn wedstrijd voor achten. - Op de voorgrond „De Vliet", winnaar van het nummer. dl - I f i 'mMA- 'JE .21 TL .11 ;illl 11.12.1-!!....S- De partijraad van de Partij van de Ar beid heeft met algemene stemmen een resolutie over de Indonesische kwestie aangenomen, -waarin onder andere wordt verklaard, dat de partijraad met teleur stelling kennis genomen heeft v&n het feit, dat uit het Indonesisch antwoord van 8 Juni blijkt, dat er principiële verschillen over de interpretatie van het accoord van Linggadjati blijken te bestaan, hetgeen niet verwacht werd na de correspondentie, wel-, ke vóór de ondertekening is. gevoerd. De partijraad stelt vast, dat de ant- woord-nota van de republiek Indonesia voor onmiddellijke verwezenlijking voor stelt een staatsrechtelijke constructie, die 'niet te rijmen valt met hetgeen de over eenkomst van Linggadjati voor -de over gangstoestand riaar de soevereine verenig de staten- van Indonesië bepaalt. De Nederlandse regering kan daaraan niet zonder grondwetsherziening mede werken. De Partijraad is nog steeds diep overtuigd, dat een gewapend conflict heil loos zou zijn voor beide naties en dat na het tot stand komen van de overeenkomst van Linggadjati geen andere grondslag voor een juist beleid aanvaardbaar is dan een loyale uitvoering door beide partijen van dit accoord. Daar ^een oplossing niet langer meerkan worden uitgesteld, daar anders een onhoudbare toestand zou ont staan, doet de partijraad een hartstqchtelijk beroep op de regeringen van Nederland en van de republiek Indonesia om bereid te zijn tot een uiterste inspanning om een ca tastrophe te voorkomen. In h^t bijzonder wordt van de Neder landse regering gevraagd: Hernieuwd contact, teneinde te pogen omtrent de meest dringende punten alsnog op korte termijn tot een resultaat te gera ken; Het onderwerpen van de daarvoor vat bare punten van het geschil aan een uit spraak overeenkomstig het accoord van Linggadjati; Duidelijke maatregelen, geschikt om de ernstig verstoorde vertrouwenssfeer te herstellen, met name: onmiddellijke aflossing van troepen en zo spoedig mogelijk verdere vermindering van de troepenmacht; algeheel herstel van de toestand in Bui tenzorg, zoals die was voor de aanslag van de Pasoendanbeweging, tenmihste met ver wijdering uit Buitenzorg van de voor het gebeurde mede-verantwoordelijke Neder landse autoriteiten. Voorts wordt gevraagd een einde te ma ken aan de campagne, welke thans door de Regeringsvoorlichtingsdienst te Batavia wordt gevoerd en diè ontaard is in een psychologische oorlogsvoorbereiding. Ten slotte verzoekt de..partijraad de benoeming van progressieve figufer. op leidende pos ten in Indonesië. Ontspanning in Batavia. United Press meldt uit Batavia dat de spanning, die daar de laatste dagen merk baar was, min of meer verminderd is na het bekend worden van déze resolutie. In republikeinse kringen werd deze re solutie met instemming begroet. Officiële Nederlandse kringen gaven als hun mening te kennen, dat de resolutie de republikeinse positie zou versterken, of schoon zij er huns inziens op duidde dat de ernstige situatie op het punt stond zich te Een andere Nederlandse autoriteit ver klaarde daarentegen: „De resolutie zal niet veel invloed hebben. Veel zal afhangen van het advies dat de Commissie-Generaal aan Den Haag zal geven. Zij zal een beslissing nemen onafhankelijk van de resolutie". Deze zegsman noemde de verklaring van de Partij van de Arbeid een „compromis" tussen de linker- en rechtervleugél van de partij. "Na het bekend worden van de resolutie van de Partij van de Arbeid achtte de woordvoerder van het Republikeinse mi nisterie van voorlichting het niet uitgeslo ten, dat Sjahrir van Linggadjati naar Ba tavia zal reizen. Bemiddeling overtvogen. De Indonesische Republiek zal een derde natie om bemiddeling vragen, indien dé onderhandelingen met de. Nederlander: mislukken, zo heeft dr. A. K. Ga-ni, repu blikeins minister van economische-zaken, verklaard. Dit besluit, zo zeide hij, zou in overeenstemming zijn met de slotclausule van Linggadjati._„Wij zijn nog steeds be reid hard te werken aan een vreedzame op: lossing vandit accoord voor het welzijn van beide betrokken volken". Dr. Gani.liet zich niet uit over de vraag, welk land de republiek totbemiddelaar zou willen benoemen. In sommige Repu blikeinse kringen is mqn van mening, dat wederom de hulp van Engeland zal wor den ingeroepen. Vijftig mensen omgekómen in verongelukte DC 4 Nog meer ongelukken De DC 4 van de Pennsylvania Central Airlines met vijftigpersonen aan boord die op een vlucht van .Pittsburgh naar Washington met 47passagiers eri drie leden van1 de bemanning werd vermist,-is ontdekt op een tóp in de Blue Ridge Mountains in Noordwest Virginia. Men neemt aa>n dat alle vijftig inzitten den om het leven zijn gekomen. De bestuurder van het vliegtuig was de zes-en-veertig jarige kapitein Horace Stark, die zes-en-twintig jaar piloot is ge weest en 3.750.000 km heeft gevlogen. Hij heeft verscheidene uitvindingen op lucht vaartgebied. -gedaan; waarvan enkele door de meeste luchtvaartmaatschappijen wor den toegepast. Een reporter, die boven de plek van het ongeluk heeft rondgecirkeld, verklaarde dat, het toesnel totaal vernield en verbrand is. Ongeluk bij Vermont. In de Hawks Mountains is een groot Amerikaans legervliegtuig verongelukt, een B 29. Bij het wrak zijn acht lijken aange troffen. Een woordvoerder \van het leger heeft meegedeeld, dat er geen overlevenden zijn. Frans vliegtuig verongelukt. Op 72 km van Dalat in Frans Indo- China is een Frans- vliegtuig neergestort, waardoor 10 personen, onder" wie vier kin deren, zijn gedood. Het vliegtuig onder hield een geregelde verbinding tussen Saigon en Dalat. Constructiefout in Skymastcrs? De republikeinse Amerikaanse senator Owen Brewster voorzitter van de handels- subcommissie voor de luchtvaart van de' -Amerikaanse senaat, acht het niet uitge sloten, dat er in de Sky masters een con structiefout zit. In minder dan drie weken tijd zijn in de V.S. drie en in Japan één Sicymaster verongelukt. Brewster ver klaarde, dat hij motorstoornis hier on waarschijnlijk vond. C.P.N. vraagt vermindering van de troepen Het partijbestuur van de communistische partij Nederland „De. Waarheid" heeft een resolutie aangenomen waarin het met vol doening constateert, dat in steeds breder kring der bevolking de éis wordt gesteld, dat cle geschillen in Indonesië uitsluitend langs vreedzame weg tót oplossing zullen, worden gebracht. Het partijbestuur is van oordeel, dat de nota der Nederlandse regering van 27 Mei rechtstreeks tegen dit verlangen- ingaat," doch dat het -daarop volgende antwoord van 'de republiek" Indonesia een ernstig voorstel tot loyale uitvoering van het ac coord van Linggadjati bevat, waarbij op essentiële punten tegenioet wordt gekomen aan in de "regeringsnota vervatte denk beelden. Hét partijbestuur verlangt" van de Ne derlandse regering: het onmiddellijk' her openen van de onderhandelingen, teneinde op vreedzame wijze -te geraken tot een integrale uitvoering van het te Linggadjati gesloten accoord, onder uitsluiting van elk geweld of dreiging met geweld, alsmede het onmiddellijk overgaan tot aanzienlijke vermindering van het aantal in Indonesië gelegerde troepen, als inleiding van de te- •rugkeer van leger en-vloot naar het vader land, de zuivering van de leiding der ci viele en legerdiensten en de bezetting van de posten door personen, die dè in het accoord van Linggadjati overeengekomen vreedzamé regelipg van het conflict waarborgen. Alleen de kinderen krijgen een ei In de bonnenlijst, die op 19 Juni zal wor den gepubliceerd, wordt een bon aange wezen voor één ei, echter uitsluitend voor kinderen tot en met 14 jaar. Officiële bronnen in Washington geven volgens United Press te kennén, dat de wens die de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, George Marshall, ge uit heeft - naai- een. spoedige en vreedzame regeling van de politieke kwes ties in' Europa, is ingegeven door het ver langen naar één zo snel mogelijke stabili sering van de toestand in Zuidoost Azië. De Amerikaanse verklaring, zo verklaren deze bronnen, tpont twee aspecten; Marshall en andere autoriteiten, die zich bezig houden met de economische zorgen van de wereld, menen, dat Zuidoost Azië integenstelling met Europa' een gebied is, dat zich in economische zin snel kan her stellen, wanneer, de politieke situatie -een maal gestabiliseerd is. Een verklaring als die, welke, over In donesië is uitgegeven, is typisch voor de politiek van de Verenigde Staten om die ontwikkelingen aan te moedigen, die dui den op de behoefte van afhankelijke vol ken naar een groter mate van zelfbestuur. Als voorbeeld werden genoemd een serié Amerikaanse verklaringen over de voort gang iri de zaken in India en de verklaring gewag werd gemaakt, van-de bijeenkomst der Birmese wetgevende vergadering. In bevoegde kringen is de neiging merk baar om Nederland hulde te' brengen voor zijn jongste'handelingen ten opzichte van Indonesië. Men.is van oordeel dat de Ne derlanders op het ogenblik in een belangrij ke mate van werkelijkheidszin blijk geven tegenover de feiten waarvoor zij zich ge- plaatst zien en dat zij oprechte pogingen doen om tot een oplossing te komen, die zowel voor de meer' gematigde elementen onder de Indonesiërs als voor de Neder landers aanvaardbaar is. De autoriteiten maken geen geheim van hun bezorgdheid over de Franse actie in Indochina. De berichten, die Washington hierover bereiken, duiden niet op enige, verbetering in de toestand en evenmin is er volgens bevoegde kringen een aanwij zing, dat de Fransen een politiële overwegen welke, tot betere Tesultaten zou kunnen lei den. - 4 Ontevreden gemeente-ambtenaren Tijdens een- vergadering van de Neder landse bond van Gemeenteambtenaren in Heerlen werd een resolutie aangenomen, waarin het hoofdbestuur verzocht wordt „zich thans niet met een beleefd en gedo cumenteerd verzoekschrift, maat met een pertinente eis om nog dezé maand maat regelen te nemen, welke -het aan paupa- risme toe zijnde ambtenaarsgezin op dit ogenblik nog van een wisse ondergang van deze week, waarin niet belangstelling kunnen redden" tpt' de regering te wenden.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1