IJmuider Courant Engeland en Frankrijk polsen Moskou over plan-Marshall Ook initiatief van de U.N.O. Veto van Truman Weer Britse stap in Moskou Kleine landen wensen medezeggenschap bij de oplossing van het Duitse probleem De Commissie-Generaal brengt heden haar advies uit No. 18659 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en 6fe Rareaux Administratie 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, toon 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Dinsdag 17 Juni 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,—. Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem kans op uitvoering van het plan-Marshall voor hulpverlening aan Europa zal in 'i turïiike mate afhangen van de Russische reactie. Frankrijk heeft Moskou reeds 4 nodigd van gedachten te wisselen. Een woordvoerder' van het Britse ministerie U' ^buitenlandse zaken heeft thans aangekondigd dat ook Engeland besprekingen met ?S»viet Unie za! voerer. frankrijk en Engeland zullen het initiatief nemen tot deze besprekingen door middel 3 diplomatieke kanalen. Het ligt niet in het voornemen van Engeland in dit stadium algemene conferentie bijeen te roepen. Bevin vliegt vandaag naar Parijs om contact te zoeken met Ramadier en Bidault. Haar Reuter te Parijs verneemt heelt FrantrP bij de Amerikaanse regering "Stellen ingediend om een aantal Euro- Se commissies op te richten ter bestude er van de speciale vraagstukken, die aan herstel van Europa in de weg staan, m van hetgeen nodig is om tot een opios- 'L jn overeenstemming met het voorstel Marshall te komen. Men neemt aan. Jat de Franse regering op het ogenblik ge kant is tegen het bijeenroepen van een al- aemene Europese conferentie, omdat ter voorkoming van een Europese catastrophe uoedie resultaten moeten worden geboekt. Volgens mededeling van een functionaris van de Franse ambassade heeft Bonnet L, officieus en voorlopig rapport bij Marshall Ingediend, waarin Frankrijk zijn instemming betuigt met het plan van MarsML UNO-rapport Gunnar Myrdal, uitvoerend secretaris van de economische commissie der UNO voor Europa, heeft gisteren aan de betrok ken regeringen een rapport doen toekomen, waarin de vorming van een lichaam wordt voorgesteld, dat zich onmiddellijk en op internationale basis bezig dient te houden met de kritieke economische problemen van Europa. Het rapport stelt de onmiddellijke sa menstelling van werkcommissies voor, die aanbevelingen moeten geven voor inter nationale actie overal waar dit dringend nodig is en waar het vooruitzicht bestaat dat een dergtelijke actie resultaat zal op leveren. Als punten voor een dergelijke Europese samenwerking worden genoemd: herstel en verdere ontwikkeling van electrische energie als basis van modernisering en ontwikkeling van de Europese industrie; bevordering.van.de productie van mate rialen, die onmisbaar zijn voor de recon structie; distributie van handelsartikelen waarbij de belangen van Europa in hun geheel dienen te worden beschouwd; mo dernisering van de Europese industrie; uit wisseling van i grondstoffen en belang rijke machines. Eerste Russische reactie Het blad van de Sovjet-Russische com munistische partij, „Prawda", typeert het door Marshall naar voren gebrachte plan als „een copie van het plan van president Truman om met behulp van de dollar po litieke pressie uit te oefenen". Het was een plan „van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen". De „Prawda" schrijft voorts: ,,Zodra een land, bijvoorbeeld Hongarije, zijn regerings lichamen van samenzweerders zuivert, laat Amerika onmiddellijk zijn bazige stem horen". -Volgens de „Prawda" is de Sovjet-Unie vastbesloten „zich tegen inmenging in bin nenlandse aangelegenheden van. kleine laai. de door grote mogedheden te verzetten". Verklaring der Wereldbank John J. McCloy, president van de We reldbank, heeft te Quebec beloofd, dat de Wereldbank haar steun zal verlenen aan elk willekeurig plan, dat (de Europese lan- De president wenst geen verlaging der belastingen President Truman heeft zijn vetó uitge sproken over een wetsvoorstel, dat door het Congres reeds is goedgekeurd en dat een verlaging .der belastingen beoogt van 4 milliard dollar. Dit is het eerste veto, dat Truman heeft uitgesproken over een maat regel, die door het door de Republikei nen beheerste Congres is goedgekeurd. Truman zeide, dat het wetsvoorstel du bieuze voordelen bood ten koste van een gezonde belastingpolitiek. Bovendien, al- dus Truman, „moeten wij nog steeds grote verplichtingen tengevolge van de oorlog nakomen". Het Congres zal morgen het wetsvoor stel nogmaals behandelen. Het is echter ju ze^er' .°f He Republikeinen in staat zullen zijn,zich te verzekeren van de tweederde-meerderheid in beide kamers, Weke nodig is om het veto van Truman tenet te doen. jf-ruman is de eerste president in de ge schiedenis der V. S., die zijn veto uit ging °Ver 6811 We^ voor belastingverla- Sir Maurice Peterson, de Britse ambas- ,eUr k Moskou heeft thans instructie angen een nader onderhoud aan te di me^ Molotof en hem een memoran- E* overhanHigen over het Britse napunt ten aanzien van het optreden ^&°v3et-Unie in de recente Hongaarse tegeringscrisis. dnm ^°^en verluidt, dat in dit memoran- tp ®oor Molotof naar voren gebrachte 3T?en' volSens welke enig Brits ver- mww°veTlegging van bewijzen over colW gheid van Ferenc Nagy en zijn mani,?S -aan een anti-republikeinsè sa- lamkp mg" een.ingrijpen in de binnen- betplroaan®?tegenheiden van Hongarije zou de ha nfn' in drachtige bewoordingen van order j ,VVOrcten gewezen. Peterson heeft dat p, ,Vailgen ei' nogmaals op te wijzen om inRlr ten volste recht had de rirhir- gen te vraSen, op grond van stuurSraa^nen V°°r de gn^Hieerde be- Nota van „Benelux" De Belgische premier en minister van buitenlandse zaken, Paul Henri Spaak, heeft aan Reuter meegedeeld, dat Bel gië, Nederland en Luxemburg het eens zijn geworden over een gemeenschap pelijke politiek ten aanzien van gene raal Marshali's beroep inzake econo mische samenwerking in Europa. De drie regeringen hebben een nota ontworpen, aan de vooravond van de vorming van de economische unie „Benelux", aldus Reuter, welke nota aan de minister van buitenlandse zaken der V. S. Marshall, zal worden over. gemaakt. den in het kader van hét voorstel van Marshall tot het verlenen van economische hulp zullen uitwerken. Noorse instemming Een woordvoerder van het Noorse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft ver klaard, dat Noorwegen bereid zou zijn deel te nemen aan besprekingen over Marshali's voorstel, mits dit plan zodanig zou worden uitgevoerd, dat daardoor de buitenlandse politieke geschillen niet verder worden toegespitst". Er gaan 650 Nederlandse padvinders naar de Jamboree Het Nedeidandse contingent padvinders, dat in Augustus deelneemt aan de zesde Wereld-jamboree in Frankrijk zal onder leiding staan van rnr. W. C. Roest van Lim burg, hoofdcommissaris van de Neder landse Padvinders. Het contingent dat wegens deviezen- moeilijkheden teruggebracht is tot 650, is in 18 troepen verdeeld. Deze worden onder gebracht in drie 'subkampen: Savoye. Dauphine en Provence. In het subkamp Savoye kamperen behalve de Nederlanders vook verkenners uit Zuid-Oost Frankrijk, Tunis, Canada, Zweden en Peru. De Neder landse jongens in dit kamp zijn afkomstig uit Noord- en Zuid-Holland, Zeeland en het Gooi. In het subkamp Dauphine kam peren verkenners uit Frankrijk, Denemar ken, Engeland, de Philippijnen en Syrië (Libanon). De Nederlandse verkenners in dit kamp komen uit Gelderland, Twente, Salland, Groningen, Drente en Amersfoort. In het subkamp Provence ontmoeten de Nederlanders verkenners uit Amerika, Siam, Palestina, Rhodesia en Paraguay. De Nederlandse jongens in dit kamp komen uit Brabant en Limburg. Voorts is er op een eiland in de Seine een zeeverkennerskamp, waaraan ook een troep Nederlandse zeeverkenners zal deel nemen. Er zal ook een klein contingent uit Indonesië en West-Indië naar de Jamboree komen. Vliegtuigen tegen guerilla's Het Grieks nieuwsbureau meldt, dat Griekse regeringsvliegtuigen werden inge zet om een groep guerillastrijders te Daphhi nabij Calavrita in de Peloponnesus, te hel pen vernietigen. De guerillastrijders verlo ren 54 man, 59 werden gewond. Ook elders \yerden guerillastrijders ge dood, gewond of gevangen genomen, als mede materiaal buitgemaakt. Hongarije js bereid tot U.N.O.-onderzoek •Nog meer politieke spanning De Hongaarse socialistische minister van Justitie, Istvan Ries, heeft verklaard, dat wanneer de grote mogendheden hier mede accoord gingen, Hongarije bereid was al het materiaal betreffende samenzwering van Nagy, Bela Kovacs en Bela Var.ga ter beschikking te stellen van eéh commissie van onderzoek der Verenigde Naties. „Als de Verenigde Staten de zaak zouden on derzoeken en de ware feiten aan de weet kwamen, zouden zy Ferenc Nagy en Tibor INTERPARLEMENTAIRE UNIE Instemming met het plan-Marshall De Belgisch-Nederlandse-Luxemburgse Interparlementaire Unie heeft gisteren een resolutie met betrekking tot het Duitse vraagstuk aangenomen. In deze resolutie wordt onder andere verklaard: „Er moet worden geëist, dat de kleine daarbij belang hebbende landen op doel treffende wijze zullen worden betrokken bij de maatregelen genomen door de groten ten aanzien van Duitsland, teneinde deze kleine landen in staat te stellen hun recht matige eisen tot hun recht te doen komen. Het goederenvervoer' van en naar Duits land dient zowel te water als per spoor te geschieden 'langs de natuurlijke en meest economische weg en met het vervoers- apparaat dat daarvoor door onze drie lan den voor de oorlog was ingericht. Maatregelen, welke het verkeer kunst matig van haar natuurlijke weg afleiden of voor de oorlog bestaande vervoersver- bindingen verhinderen, schaden niet alleen de- gerechtvaardigde belangen van onze betrokken landen maar belemmeren ook de grotere samenwerking op économisch gebied, wélke Europa nodig heeft. Ongeacht de rechtmatige eisen van Bel gië, Nederland en Luxemburg op conces sies voor de ontginning van steenkolen mijnen op Duits grondgebied is het wen selijk maatregelen te nemen ten einde aan België, Nederland en Luxemburg ;een ze kere voorrang te verlenen bij de levering van Duitse steenkool, opdat de bevredi ging van de levensbehoeften van deze lan den niet in gevaar gebracht worde door de wederopleving van de Duitse industrie. Met het oog op de werkzaamheden der commissie voor Europese economische aan gelegenheden (E.C.E.) waaronder .ook de bezettingszon^ van Duitsland ressorteren, is het rechtvaardig te verlangen dat bij de reconstructie van Europa maatregelen welke het herstel beogen van de geallieer de naties, welker economie door de oorlog is verstoord, voorrang hebben boven an dere". Het plan-Marshall. Voorts heeft de Interparlementaire Unie een motie aangenomen, waarin instemming wordt betuigd met het aanbod van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Mashall, inzake medewerking der Staking in het Luikse Spaak blijft gekant tegen algemene loonsverhoging Hedenmorgen is in de metaal- en mijn industrie in het Luikse een omvangrijke staking uitgebroken. Men vreest, dat de staking zich tot andere takken van in dustrie zal uitbreiden. Op de conferentie van Belgische vak verenigingen die gisteren te Srussel ge opend is en die van groot belang is voor de arbeidsverhoudingen, heeft minister president Spaak het voornemen van de Belgische regering kenbaar gemaakt om een som van 1.2 milliard Belgische francs uit de winst van de werkgevers over te hevelen naar de verzekeringsfondsen voor werkloosheid en naar het fonds voor thuiswerkers. Tot de vertegenwoordigers der werkgevers zei Spaak: „Ik heb dit be drag nodig. Maakt eens een plan. Indien het onmogelijk is, zullen wij een weg vin den om het aan te vullen". Tegen loonsverhoging. Tijdens een lezing te Trazegnies heeft Spaak verklaard dat er op het ogenblik geen sprake van kan zijn in België een algemene verhoging der lonen in overwe ging te nemen. Slechts in de staalindustrie, de machinebouw en de textielnijverheid zal dit mogelijk zijn. Een loonsverhoging in de kolenmijnen is evenwel uitgesloten daar dit automatisch een verhoging van de kos ten van levensonderhoud met zich zou brengen. Nazi-organisatie in Zweden ontdekt Zij smokkelde Duitsers naar Zuid-Amerika Politie-autoriteiten in de provincie Sca nia, in Zuid Zweden, onthulden dat zij een ondergrondse nazi-organisatie hadden ont dekt, waarvan het „hoofdkwartier" Malmö gevestigd was. Een. hoofdinspecteur van politie deelde aan United Press mede, dat twee personen waren gearresteerd, een Zweed en een Duitser, onder beschuldiging van het in omloop brengen van valse paspoorten. Hij Eckhard'op staande voet'uit de'V.S.,, waar zeide, dat zij ongetwijfeld behoorden tot een nazi-organisatie, die zich bezig houdt met het clandestien overbrengen van nazi's naar Zuid Amerika via Zweden. Hij voeg de er aan toe de hoop te koesteren in de naaste toekomst nog meer leden van deze organisatie te kunnen arresteren. Gouverneurschap van Triëst weer in bespreking De Sovjet-Unie heeft zich gekant tegen een Brits verzoek, dat de kwestie van het gouverneurschap van Triest, ten aanzien waarvan de Grote-Vier nog geen overeen stemming hebben kunnen bereiken, op de agenda van de Veiligheidsraad zou worden geplaatst. Andrei Gromyko, de Sovjet-afgevaar digde, verklaarde aan de Veiligheidsraad, dat de raad deze kwestie niet kan bespre ken, alvorens het vredesverdrag met Italië is geratificeerd. Later stelde Gromyko een nieuwe Sov- jetcandidaat voor, wiens naam niet be kend werd gemaakt. Verenigde Stateh aan de economische we deropbouw van Europa. In de motie wordt verklaard, dat de In terparlementaire Unie het vaste voornemen heeft, deze economische wederopbouw zo veel in haar vermogen ligt te verhaasten en te steunen. Zij vestigt de aandacht op de grote actualiteit in dit opzicht van het in bewerking zijnde plan tot vorming van een economische unie tussen de drie lan den en is van. oordeel, dat een zodanige opzet, die openstaat voor de andere Euro pese staten, een doeltreffend antwoord kan vormen op de boodschap van minister Marshall. Zij legt de nadruk op de abso lute noodzakelijkheid om de belangheb bende landen te raadplegen en hun het recht te geven op doeltreffende wijze deel te nemen aan de komende beraadslagingen en beslissingen. Ontvangst door de Koningin. Zeventien afgevaardigden van de Bel gische, Nederlandse en Luxemburgse de legaties der Interparlementaire Unie zijn gistermiddag door de Koningin op paleis Het Loo ontvangen. Nadat de Landsvrouwe belangstellend had geïnformeerd naar de conferentie en de resultaten er van, onder hield Zij zich nog geruimejij-d met elk van haar gasten afzonderlijk. De ontvangst, die een uur duurde 'liet niet na diepe indruk te maken op de gasten. Weer vliegramp in de V.S. Truman stelt een raad van onderzoek in Opnieuw zijn bij een vliegtuigramp in Amerika een aantal personen om het leven gekomen. Terwijl reddingsploegen nog be zig waren de lijken te bergen van de vijftig slachtoffers welke Vrijdag met een Sky-' master in de Blue Ridge Mountains van Virginia om het-leven kwamen, moesten gisteren opnieuw reddingsploegen uitruk ken om het wrak te zoeken van een Su perfortress, welke tijdens een zware mist neerstortte op circa, 15 km. van het plaatsje Springfield.. Er zijn 11 lijken gevonden. Hét toèstel was op een oefenvlucht van Pittsburg naar Bedford. Dit is de vierde grote vliegramp welke Amerika treft dit jaar. Uit Washington wordt vernomen dat pre sident Truman naar aanleiding van deze vliegongelukken een speciale raad van on derzoek heeft benoemd, welks taak het zal zijn, middelen ter verhindering van vlieg rampen aan te bevelen. Er wordt ook nog melding gemaakt van een ongeluk met een particulier toestel. Zondagavond stortte ter hoogte van Port Everglades een omgebouwd B.T. 13 oefen vliegtuig in'de Oceaan. De beide inzitten den kwamen om het leven. thans vertoeven, verbannen", aldus Riès. Ries constateerde, dat 'het optreden van de Verenigde Staten verkeerd was, omdat men' van valse feiten uitgegaan was. Een andere woordvoerder van de socia listische partij gaf uiting aan zijri bezorgd heid over de rol, die de V.S. thans in Euro pa spelen. „Wil Amerika de rol van Duits land overnemen en een nieuwe ramp ver oorzaken? De Hongaarse socialisten zijn bang, dat de kapitaalsbelangenvoor de Amerikaanse regering belangrijker zijn dan dë vrede der wereld", aldus deze woordvoerder. De politieke toestand in Hongarije is nog niet geheel tot oplossing gebracht. Volgens onbevestigde berichten is kolonel Stefan Szemes, die de Hongaarse militaire missie op de vredesconferentie te Parijs leidde, gearresteerd. Men verwacht ook, dat de partij der kleine boeren minstens nog zes van haar afgevaardigden uit de partij zal stoten. Deszo Sulyok,: leider van de Hongaarse vrijheidspartij (oppositie), die Hongarije verleden week een „politiestaat" heeft ge noemd, heeft Donderdag aan Laszlo Rajk, mjnister van Binnenlandse Zaken beloofd niet meer in het openbaar te zullen spre ken. voor de minister de houding van zich zelf en van zijn communistische politie ten opzichte van de bijeenkomsten en de orga nisatie der vrijheidspartij heeft bepaald. Weer een wereldvlucht van Reynolds Reynolds, de Amerikaanse vulpen-mag naat, die al eerder met een vlucht om de wereld de aandacht heeft getrokken, gaat weer de wereld omvliegen, nu in richting Zuid-Noord, over de beide Poolgebieden. Daarbij zal hij een „sprong" van 6000 mijl maken van Invereargill op Nieuw Zeeland over de Zuidpool naar het Palmer- schiereiland in Argentinië. Hij wil ook over Siberië vliegen en zegt dat de Rus sische autoriteiten, met wie hij nog on derhandelt, hem daarvoor' toestemming hebben beloofd. Het woord is aan. Va uvenargues: Het is soms moeilijker één enkel mens te regeren dan een groot volk. Deportaties uit Saargebied Het Franse militaire bestuur heeft eeh order tot deportatie van 495 Duitse gezin nen uit het Saargebied uitgegeven, welke gezinnen een „gevaar voor de veiligheid" worden genoemd. Politicise partijen, als mede vertegenwoordigers van katholieke en protestantse kerkenhebbep echter be reikt, dat de order voor 500 der oorspron kelijk 1.500 getroffen personen is inge trokken. Joodse regering in ballingschap? Inkringen van het Joodse comité van nationale bevrijding bevestigt'men, dat er vóór 1 Augustus een Joodse regering in ballingschap zal worden gevormd. Be paalde leden van deze regering zouden haar ondergronds in Palestina zelf verte genwoordigen, met name de ministers van defensie, repatriëring en binnenlandse za ken. Het gevaarlijke spelletje van de jeugd, om zoveel mogelijk autonummers te noteren heeft ïn Alphen aan de Rijn een slachtoffer geëist. Een 7-jarig meisje, dat bij het naderen van een auto plotseling de weg overstak, werd overreden en op slag gedood. Indonesiërs bereiden publicatie voor van een briefwisseling met de Nederlanders Het advies van de Commissie-Generaal zal heden ter kennis van de Nederlandse regering worden gebracht, zo verneemt Aneta van welingelichte zij'de te Batavia. Aan de republikeinse delegatie zal mede deling worden gedaan van het standpunt van de Commissie-Generaal ten aanzien van het Republikeinse antwoord. In Indonesische kringen te Batavia wordt gezegd, dat het Republikeinse mi nisterie van voorlichting de publicatie voorbereidt van de tekst van twee brieven, gewisseld tussen de Repblikeinse regering en de Nederlanders. VerwaCh t wordtdat de brieven Dinsdag zullen worden gepubli ceerd. De Britse consul-generaal te Batavia, Mitcheson, is teruggekeerd van zijn be zoek aan Djokjakarta en heeft over zijn reis aan de Britse regering rapport uitge bracht. .Het doel van Mitohesons reis schijnt ge weest te zijn zich op de hoogte te stellen. Plet wordt mogelijk geacht dat Mitcheson zich in verbinding zal stellen met Sjahrir in Batavia, doch berichten, dat een van beide partijen om Britse bemiddeling heeft verzocht, worden ook van gezaghebbende zijde te Londen tegengesproken. Republikeinse verklaring. De Republikeinse minister van voorlich ting, Mohammed Natsir, heeft een verkla ring uitgegeven, waarin hij zegt: „Wij heb ben met genoegen kennis genomen van de resolutie van de Partij vafi de Arbeid, dat een gewapend conflict heilloos is. Indien dit ook de vaste wil van het Nederlandse Binnenkort zullen de huisvrouwen gelegenheid krijgen, haar keukenuitrusting weer wat op peij te brengen. In een fabriek bij< Arnhem maakt men namelijk zogenaamde „utility-pannen", welke na 1 Juli in de handel komen. De pannen zijn grijs, het deksel is zwart. volk is, staan er altijd wegen voor een vreedzame oplossing open en wij wensen niets liever". Rede van Soedirman. In een redevoering té Djokja gehouden heeft generaal Soedirman een beroep ge daan op. het Indonesische volk om zich gereed te hóuden, voor iedere eventuali teit, voor het geval de ^problemen tussen Nederland en Indonesië niet op vredelie vende wijze zouden kunnen Worden op gelost. De generaal achtte de Nederlandse nota tot de Republiek niet in overeenstem ming met de Indonesische idealen en legde er nadruk op, dat daarentegen de Repu blikeinse tegennota de werkelijke aspira ties van het Indonesische volle tot uitdruk king brengt en de vrijheid, van het land verzekert. Bronislaw Hubermann overleden De bekende Poolse violist Bronislaw Hubermann is gisteren te Corsier sur Vevey (Zwitserland) op 65-jaxïge leeftijd over leden. Hubermann was één der grootste violis ten van onze tijd. Hij ontving zijn oplei ding van Michalowicz en later van Lotto te Parijs en van Joachim te Berlijn. Zoals zovele grote kunstenaars werd ook hij in zijn jeugd als 'wonderkind be schouwd, waartoe een optreden op 7-jari ge leeftijd met een vioolconcert van Spohr alle aanleiding gaf. Zijn répertoire was zeer veelzijdig en omvatte zowel de er kende klassieken als de modernste werken. Hij maakte concertreizen door de oude en nieuwe wereld, doch woonde in Berlijn. In 1912 verscheen van zijn hand „Aus der Werkstatt des Virtuozen". Het Nederlandse publiek kent hem door talrijke concerten met het Amsterdamse Concertgebouworkest en het Residentie orkest uit den Haag. Geschil over evacuatie van Oost-Indonesiërs Volgens Aneta weigeren de Republikein se autoriteiten tegen alle gemaakte af spraken in toe te staan, dat Probolinggo als afvoerhaveh gebruikt wordt voor de evacuatie van circa tienduizend Oost-Indo nesiërs. Zij staan er op. dat hiervoor Bata via gebruikt zal worden, waardoor de eva cuatie minstens een half jaar in beslag zal nemen. GESTAPO-LEIDERS VEROORDEELD. Het gerechtshof van Kristiansand in Noorwegen heeft het .doodvonnis uitge sproken over drie Duitse Gestapo-agenten, die verantwoordelijk worden gesteld voor de dood eri mishandeling van vele Noorse patriotten tijdens de Duitse bezetting. Dinsdags en Vrijdags geen vlees in restaurants en broodjeswinkels Op grond van een beslissing van de mi nister van Landbouw. Visserij en Voed selvoorziening is het thans verboden in hotels, restaurants of broodjes winkels op Dinsdag en Vrijdag vlees te serveren. Deze maatregel is genomen om het vleesver bruik zoveel mogelijk te beperken. In t Ruhrgebied wordt de voedseltoestand steeds kritieker, het broodrantsoen zal deze week 2 pond per persoon bedragen en er kan geen vlees of vis ter beschikking wor den gesteld. Als aanvulling dienen kleine hoéveelheden kaas, suiker, graanproducten, afgeroomde melk en groenten. Het maxi-- mum aantal calorieën zal 959 bedragen de officiële norm is 1.550. Voor de bakke rijen staan thanslange rijen. Protest over liquidatie van „arbeidsfront" In de verbondsvergadering van de Katho lieke Arbeiders Beweging deelde de voor zitter, de heer A. C. de Bruijn over de li quidatie van het N.A.F. mee. dat de af wikkeling zijns inziens zeer onbevredigend verloopt. „Thans, ruim twee jaar na de bevrijding, moeten onze rechtmatige eigendommen nog worden betwist", aldus spreker. Hij deelde mede dat de raad van Rechtsherstel in Utrecht in zijn vonnis verkondigde, dat de door Woudenberg' als commissaris van het N.A.F, gestelde daden als wettig worden erkend omdat de Nederlandse wetgeving volgens de heer De Bruijn, heeft nagelaten de beslissing van Seyss Inquart, volgens welke Woudenberg als commissaris werd benoemd, te vernietigen of in te trekken. De Katholieke Arbeiders Beweging heeft zich reeds enige malen tot de minister ge wend, doch telkens zonder resultaat. „Het blijkt mogelijk in ons land, dat ambtenaren zich bo.ven de regering plaatsen", aldus besloot de heer De Bruijn. Prof. Mr. C. P. M. Romrne hield ver-vol gens een inleiding over: „De onderneming als gemeenschap in het recht". Te nauw, maar toch doorrijden Maandagmorgen wilde op het Plein te Haarlem een vrachtauto tussen een ver keersheuvel en eèn handkar doorglippen. De passage was echter te smal, zodat de handkar omver werd gereden. Er achter liep een 39-jarige schilder, die op onzach te wijze met een aantal ladders, die van de kar gleden kennismaakte, zodat hij met een verwonding aan het bekken naar de Maria-Stichting moest worden overge bracht. De autorijder ging er vandoor, maar de politie kent hean. 6fi.n00 TON AMERIKAANS GRAAN IN AUGUSTUS. Het Amerikaanse departement van landtootra^ heeft de verdeling bekend gemaakt van de ex- porrtoewljzlngen voor graan over de maand Augustus, welke in totaal 1.372.000 ton belopen. Nederland ontvangt 6G.OOO ton verschillende graansoorten. ZOMERS WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.MJ. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tol. Woensdagavond: Heldere nacht met weinig wind. Mor gen overdag tot matig toenemende wind tussen Zuid en Zuid-Oost. Aan vankelijk overal zonnig weer. Later in het Westen van het land toenemende bewolking, vooral in de hogere ni- veaux Overwegend droog. Iets hogere temperatuur' dan vandaag. 18 Juni: Zon op 4.19 uur. onder 21.02 uur Maan op 3.3® uur, onder 21.07 uur (Nieuwe maan)

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1