C Brussels filmfestival bracht tot nu toe weinig belangwekkends Clandestiene liquidatie van verzwegen buitenlands tegoed Haarlemse schilders vragen belangstelling U.N.O.-commissie voor met een staking Palestina verwelkomd van de Arabieren j Doodstraf geëist tegen handlanger van Puls DINSDAG 17 JUNI 1947 Een bijzondere medewerker schrijft uit Brussel: Het Festival voor Film en Schone KufP- sten, dat van 1 tot 30 Juni te Brussel wordt gehouden, heeft tot nu toe in vele opzichten geschitterd door zijn grondige organisatie, alleen nog niet door de voor treffelijkheid van de vertoonde film's. We staan uiteraard nog pas aan het begin en hebben de eerste tijd een aaneenschake ling van feesten beleefd, die aan de pre sident van het Festival, Pierre Vermeylen, minister van Binnenlandse Zaken, de ge legenheid hebben gegeven zijn oratorische gaven te demonstreren. De ontvangsteir van filmsterren als Eleanor Parker, Rita Hayworth, Linda DarneU, Patricia Roc, Trevor Howard en Marcelle Derrien wis selden af met die van Engelse, Ameri kaanse en Franse producers en regisseurs, waarvan de interessantste zeker wel René Clair was, van wie een nieuwe film, „Le Silence est d'Or", vertoond zal worden. Voorts zijn er dan nog befaamde figuren van de documentaire film, die overigens niet het voorrecht hadden op het stadhuis door de populaire burgemeester van Brus sel, Van de Meulebroeck, ontvangen en vooral omhelsd te worden. Zij zijn er daar om niet minder belangrijk door. Niet het minst misschien, omdat zij van hun ge zamenlijke aanwezigheid in Brussel ge bruik gemaakt hebben om een internatio nale vereniging van documentalisten te stichten. Er waren tegenwoordig de zeer bekende Engelse filmer Paul Rotha, voor Frankrijk de bioloog-filmer Jean Pain- levé (die de dag te voren twintig mensen had doen flauwvaUen door de vertoning van een Russische film over een long operatie, waarbij het. inderdaad nogal bloe derig toeging), voor België de cineast Henri Storck en voor Nederland Joris Ivens, van wie een filmpje vertoond werd „Indonesia Calling", dat deel uitmaakt van de Australische inzending. Dit heeft wat beroering gewekt, omdat het sympathiseert met de Indonesische vrijheidsbeweging op een wijze, die tegen Nederland gericht is. De rij van films werd geopend door een Tsjechische film van Fric, die de Franse titel droeg „Prends garde", of wel: weest op uw hoede. De film-critici hebben het zich voor gezegd kunnen houden. In weer wil van enkele mooie landschappen, door een ijverig cameraman opgenomen, straal de er uit"deze film van strijd tussen Tsje chen en Hongaren alleen maar verveling en een grenzeloze naïveteit, waarbij de Hongaren allemaal zwart eivde Tsjechen allemaal wit waren. Bij de volgende film, een Amerikaanse van Edmund Goulding, naar een roman van Somerset Maugham, was het al niet veel beter, zodat de eerste dag geen al te glorieuse indruk gemaakt heeft. Gélukkig kan men bij een gelegenheid als deze altijd zijn hoop gevestigd houden op de dag van morgen. Helaas, die was niet veel beter en bracht confectie-werk van Jean Negulesco, „Humoresque", met een voortreffelijke Joan Crawford in de hoofd rol, die echter deze Amerikaanse produc tie toch niet heeft kunnen redden. Het laagtepunt bereikte Italië met Mario Costa's „Elisire. d'Aimore", een gefotogra feerd melodramatisch operette-product, dat de pers onafgebroken aan het lachen hield, tot ergenis van de Italiaanse verte genwoordiger, die vqnd, dat de pers zich niet goed gedroeg.. Inderdaad, het was misschien beter geweest om te huilen. Een verrassing. Eindelijk 's avonds de eerste verrassing, de Engelse film „Hue and Cry", van Char les Crichton, een speelfilm met de jeugd Baltische meisjes werken in Amsterdamse Ziekenhuizen Als de proef slaagt, komen er 4500 van dergelijke krachten Destijds is medegedeeld, dat men hier te lande een proef wil nemen met het te werk stellen van meisjes van vreemde na tionaliteit teneinde aan het schromelijk te kort aan krachten voor huishoudelijk werk te voorzien. In Venlo zijn thans de eerste 30 meisjes aangekomen. Zij zijn vrij gelaten uit de kampen voor verplaatste personen in Duitsland en uit de Baltische landen afkomstig, voornamelijk uit Let land. In Amsterdam worden 23 tewerk gesteld in hét Wilhelminagasthuis en 7, die katholiek zijn, in het Onze Lieve Vrou wengasthuis. De leeftijden der meisjes variëren van 13 tot 24 jaar. De taalmoei lijkheden zullen de eerste tijd wel groot zijn, want de meeste meisjes spreken geen Duits. Als de proef slaagt, zal men meer meisjes in ons land toelaten, onder andere ook vakkundige krachten uit Oost-Europa voor de textiel- en de confectie-iridustrie. Het ligt in het voornemen totaal 4500 dezer arbeidskrachten naar Néderland te laten komen. VISSERIJ-CONFERENTIE. De voedsel- en landbouworganisatie dei- Verenigde Volken heeft aangekondigd dat op 23 JunL te Rome, een visserij-conferen tie zal beginnen, ter bespreking van de mo- gelijkheden tot vergroting van de vis.dis- tributie in Europa. De radio geeft Woensdag HILVERSUM T, 301.5 M. 7.00. 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymn.. 7.30 Gram.pl. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Orkestwerken van Tsjaikofski. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.35 Gram.pl. 11.00 Lezing over „Spelende kinderen". 11.30 Gram.pl. 11.45 Familieberichten. 12.00 Stafmuziek Amster damse politie. 12.30 Kalender. 13.15 Voor het plat- teland. 13.20 Millersextet. 13.45 De Mills Brothers. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Domstadstrijkkwartet en hobo. 15.00 Voor de jeugd. 15.45 Voor zieken. 16.15 Vragen staat vrij. 17.15 Pianoduo. 17.30 Volkstferstel. 17.35 Sylvestri-kwartet. 18.20 Gram. platen. 13.30 Strijdkrachten. 19.00 Vraaggesprek over het „Vlamkamp 1947". 19.15 Orgel. 19.30 V. P. R. O.-cursus. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Opera „Don Juan". 21.30 Hoorspel „Opstand der dieren". 22.15 De Ram blers. 22.45 Voetbal. 23.15 Piano. 23.25 Gram.pl. HILVERSUM II, 414,5 M„ 218 M. en 1875 M. 7.00. 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Koorzang. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Orgel. 8.30 Bach en Hfindes. 9.00 Zie kenbezoek. 9.50 Belgische componisten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang en piano. 11.30 Conti nental Kwintet. 12.15 Gewijde muziek. 13.15 Ka merorkest. 14.00 Amati-trio. 14.30 Causerie over planten. 14.50 Metropole-orkest. 15.30 Koorzang. 15.50 Clavecimbel18.20 Kinderzang. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gram.pl. 17.45 Rijk over zee. 18.00 Voor jonge handen. 18.15 Gram.pl. 18.20 Vacan- tietips. 18.30 De politieke kaart in 1914. 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Gram. platen. 20.05 Uitzending <ppenlucbtsamenkomst. 21.15 Sohubertcyclus. 21.50 Gram.pl. 22.00 Weens programma. 22.45 Overdenking. 23.00 Gram.pl. als onderwerp en als speler, in dc trant van „Emiel en zijn Detective", van Erich Kastner. Behandeld met de Engelse docu- mentaristen-opvatting, die aan de Britse productie zoveel realiteitszin geeft, werd het een film, waarmee iederéen zich amu seerde en die een verademing betekende. De dag er na gold opnieuw dodelijke ver veling. Nu uit Marokko en Argentinië, twee landen, waarvan wij werkelijk niets te leren hebben, wanneer we althans de pro ducten van Swoboda en^Soffici als karak teristiek mogen beschouwen. Laten we ho pen, dat dit niet het geval is en dat we nog wat beters te zien krijgen. In elk ge val: een nabije toekomst zal ons nog ver schillende goede Franse en Engelse films te zien geven. Tot nu toe was er nog niets, dat voor een prijs in aanmerking komt, maar het Festival duurt nog lang. r~ De Canadese dirigent Allard de Ridder een. kleinzoon van Allard Pierson, zal op 22 Juni het Utrechts Stedelijk Orkest in de Kurzaal te Scheveningen leiden. Mary Bothwell is de so liste. Op het programma staan twee werken van Canadese componisten. Op Donderdag 19 Juni houdt de heer De Ridder in het Amsterdamse Conservatorium een lezing over „Muzikale toestanden en muziek" in Canada*.' De Vlaamse primitieven, die te Parijs in het Musée de 1' Orangerie r-tentoongesteld werden, trokken dagelijks tussen de 3500 en 4000 toe schouwers. Op sommige uren moest men de zalen door de grote toevloed zelfs sluiten. Het Zweedse danstheater, dat ook voor de Haarlemmers geen onbekende is en de vorige week' op het internationale balletconcours te Kopenhagen de tweede prijs behaalde, zal met het nieuwe komische ballet „De drie musketiers" ook in ons land de volgende maand op tournée gaan. Deviezenknoeierij berecht Bankier en directeur van een reisbureau hielpen cliënten aan vreemde valuta Kunst zij ons doel99 exposeert in het Frans Hals- Museum Dezer dagen werd in het Frans Hals museum te Haarlem de jaarlijkse tentoon stelling van het Genootschap „Kunst zij ons doel" geopend, welke tot 6 Juli toe gankelijk zal zijn. De voorzitter Albert Arens betreurde de afwezigheid" der ge meentelijke autoriteiten, die door omstan digheden waren verhinderd en heette de aanwezigen welkom. Hij bracht dank aan de gemeente en de directie van het Frans Halsmuseum en eveneens aan de jury, wier taak verre van gemakkelijk was ge weest. Hij vroeg belangstelling voor het Genootschap dat zich steeds in dienst stelt van schoonheid en kunst. Tenslotte kon hij meedelen, dat voortaan de tentoonstel lingen in twee groepen zullen worden ge houden met het verblijdende gevolg, dat de bovenverdieping niet meef behoeft te worden gebruikt. Een zucht van verlich ting steeg onhoorbaar op uit de kleine groep van aanwezige kunstenaars. De tentoonstelling Een paar rijpe, zeer fraaie dingen vielen mij bij een eerste rondgang reeds op: „Por tretstudie" en „Bloemenstudie" door Ge rard Kerkhoff. Zij bezitten een dergelijke charme van manier èn van kleur, dat ze mijns inziens tot het allerbeste der exposi tie behoren. Ook het grote „Stilleven met witte doek" van Kees Laan en het fraaie „Stilleven" van P. C. Kloes kan ik zeer waarderen, maar ze hebben niet het volle en bezonkene van Kerkhoff's studiën. Joh. Petri zond „Winter aan#de duin rand" in fraaie bruin-grijzen. Een kundig schilder is ook Paul van de Ven met zijn in fijne toon gehouden „Landschap", boeiend niet alleen door het ongemene, maar ook door het bereikte van een moeilijke op gave. Dit doekje verdient de aandacht. De „Zittende danseres" van Leen Spie renburg weet te boeien, maar ik kan niet nalaten de grote overeenkomst te betreuren met het werk van een ander kunstenaar. Waarom toch? Spierenburg heeft immers capaciteiten genoeg om een eigen weg te gaan. Een eenvoudig en raak geaquarelleerd „Huisje in 't groen" zond Jan Loots. Mooi van stemming is „Avond" van C. van Baaren, Albert Arens exposeert een „Tuin- hoek" waarin een nevelig blauw de kleu ren bindt tot een smaakvol geheel. Ikke" zegt Mandersloot en vertoont zich zeil' aan de ezel in trui en plus fours, goed gelijkend met een interessante lichtval doch weinig doorschijnende schaduwpartijen. Het uiterst moeilijke probleem van het' clair-obscurtf Eén niet vaste, maar gevoelige studie voor een meisjesportret zond Gé Houbein; een doorwerkt, maar tengevolge van het glacis wat eentonig „Stilleven" exposeert C. de Wijn. Bern. van Voofden komt met een.vlot „Bolskruikje", een verlokkend Stilleven, maar het meest belangrijke détail, het bor relglaasje, is niet uit? de verf. Tegenover dit mondaine geval heeft Jan Wiegman „De sproke van Beatrijs" gehangen. Door dit stichtend motief in evenwicht gebracht zijnde, kunnen we er weer tegen om het goed gelijkende maar ietwat bloederige zelfportret van C. Hak te bekijken. Zo voortwandelend langs de „Gezonken Schuit" van Veerman, een impressionistisch geval met een dreigende lucht, het blij- kleurige „Duizendschoon" van W. Rees en de met toewijding geschilderde „Keuken tafel" van Evenhuis. sta ik op eens voor de doorschijnende „Bloemen" van Roelf Gerbrands, sierlijk gegroepeerd en consta teer hoe ongelofelijk moeilijk het is om een viool in 't verkort te schilderen, een viool, die haast iets menselijks heeft. We weten het allemaal wel hoe moeilijk het is te schilderen: dat gevecht met de materie, die worsteling met de stemmingen, die zelfcritiek, die drift soms en dan in eens die onverklaarbare loomheid. Voor jaar, zeggen ze dan tegen je, of zoiets. Ja wel. Als de leek het maar eens begreep. De hele dag zou zo'n expositiezaal vol zijn, vol met kijkers. Om te beginnen: kijkers. Maar een schilder is altijd-nog een raad sel. Voor velen althans. Laat ons nu nog even verder lopen. Miolée met een „Zonnige Herfstdag", on-Hollands, fel-kleurig, decoratief. Een, voor mij, nieuwe Miolée. De Funke's, Frans en Theo met fraaie aquarellen, waarbij Spaling zich aansluit. Stikvoort met „Kinderkopje", zeer zeker interessant, overeenkomst vertonend met de Vlaming Oste. Overzee. Swanevelt, v. d. Burg, Rien van Driel, Teding van Berkhout, j Damave met Stemmingen uit Spaarndam, G. Rroone; de modernste op deze tentoon stelling: Sjert Kuit en de sombere Lager- weij. Om te eindigen met niet het mipste: Veen's minutieus geschilderde „flesjeS".| En laten nu toch de Haarlemmers hun stadgenoten niet in het huis van Frans Hals voorbij lopen. De schilders horen er toch óók bij. Midden m het leven staan ze. In alles stellen ze belang. Het is werkelijk heel erg, dat zo vaak betekenisvolle expo sities werden gehouden in dat "merkwaar dige huis van de grote Frans Hals, die nauwelijks enige tientallen bezoekers mochten ontvangen. Ookdaarin heeft de Haarlemmer ongelijk. En evengoed nu het zijn stadgenoten geldt. Graag zou ik ook pleiten voor de beeld houwers, maar ze zijn niet aanwezig op deze tentoonstelling. HERMAN MOERKERK. Prof. J. Veraart sprak over de pu bliekrechtelijke bedrijforganisaties Prof. dr. J. Veraart heeft op een in Utrecht gehouden congres van R.K. technici over de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie gesproken. Hij zeide onder andere, dat gewaakt moet wor den tegen de grote gevaren van socialisatie die op enigerlei wijze onder het etiket van publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie zou worden bin nengesmokkeld. Wij geloven niet, aldus spreker, in de gedachte dat de staat de economische pro ductie moet regelen. Onze geestelijke goederen hangen af van de economische productie. De staat mag wel ingrijpen in de vrijwillige samen werking tussen werkgever en werknemer, maar de positie van de staat mag nooit van principieel overwegende aard zijn. Nu de bedrijven publiek rechtelijke organisaties worden, moet er tegen worden gewaakt, dat de politieke constellatie ons brengt naar de socialisatie van de bedrijven, Wanneer we de productie stellen onder de macht van de staat, stellen wij daarmee ook de geeste lijke ontwikkeling onder die macht en komen dan tot de principes van Moskou, aldus prof. Veraart. De Arnihemse economische politierech ter heeft een deviezenknoeierij berecht, waaraan zich voornamelijk hebben schul dig gemaakt de 70-jarige directeur van een reisbureau in Nijmegen, J. J. B. J. B. en de Zaltbommelse bankdirecteur C. Ph. De di recteur van het rei'sbureau verschafte zijn cliënten gelegenheid om in het buitenland vreemde valuta te kopen tegen betaling van zeer hoge prijzen. In Januari van dit jaar heeft hij de schoonzuster van de Zaltbommelse bankier Bh. aan tweeduizend Amerikaanse dollars geholpen ten behoeve van haar dochter, die naar Canada wilde. Om de tweeduizend dollar te krijgen moest zij f 15.000 neer tellen. Daarvoor ontving zij een code- oheque, waarop in Amerika tweeduizend dollars zouden worden verstrekt. Iets der gelijks gebeurde ook met iemand, die in Zwitserland francs nodig had voor de re paratie van een van zijn sleepboten, met de bankier Ph., die aan zijn studerende zoon in Zwitserland tweeduizend francs extra wilde geven en met de directeur van een filmconcern, die in Frankrijk een aan merkelijke schuld had en daarvan een half millioen francs wilde delgen. B. beweerde dat hij niet de man was, die de buitenlandse valuta verkocht tegen zwarte prijzen, maar eigenlijk meer be middelend optrad. Hij zeide niet in te zien, dat hij met deze practijken het Neder landse volk ten zeerste benadeelde. Wel erkende hij te weten, dat dergelijke mani pulaties verboden waren, maar hij vond zijn optreden niet erg. Een vertegenwoordiger van de Neder landse Bank drong na een technisch be toog met klem aan op een flinke straf, omdat B. zich schuldig heeft gemaakt aan de ergste manier van overtreding van de deviezenvoorschriften, welke de Nederland se gulden ten sterkste deprecieert. De be trokkenen maken namelijk gebruik van het verzwegen tegoed van Nederlandse za kenlieden in het buitenland, dat zij op een voor Nederland wel zeer schadelijke ma nier liquideren. Voor een waardige rustplaats der verzetslieden De uitgeverij „Focus" heeft tenbate der stichting „De Erebegraafplaats te Bloemendaal" een boekje uitgegeven ter herdenking van de ge vallenen in het algemeen en van de grote na tionale plechtigheid, die op 27 November 1945 gehouden werd, in het bijzonder. Men treft in dit werkje, dat een aantrekkelijk formaat heeft en de sporen van een toegewijde verzorging draagt, een aantal fraaie foto's van de plechtig heid en een plattegrond van de Erebegraafplaats, waarbij een naamlijst gevoegd is van allen die er rusten, aan. Deze sobere opsomming van hen, die hun leven voor de vrijheid gaven, zal r niet zonder ontroering raadplegen en het is vooral hierom, dat wij het boekske van. harte bij onze lezers aanbevelen. Minder geestdriftig zijn wij over het opnemen van de redevoeringen, die op die kille Novem berdag in de Grote Kerk uitgesproken zijn, In de jaren, die sindsdien volgden is zo overduide lijk gebleken, dat de overlevenden de daders van het verzet met een holle rethoriek wensen scha deloos te stellen, dat wij aan een demonstratie daarvan zwart op wit geen enkele 'behoefte hebben. Ons was een korte levensschets van de aan de Zeeweg rustende helden liever geweest. J. H. I De commissie der Verenigde Volken voor onderzoek naar de Palestijnse kwestie is haar zittingen te Jeruzalem begonnen terwijl de Arabieren een algemene sta king houden en de gehele Palestijnse politiemacht en de Britse troepen het sein hebben gekregen om op hun hoede te zijn voor eventuele daden van terreur. Jamal Hoesseini, de waarnemend voor zitter van het Arabisch Hoger Comité, waarschuwde de Arabieren om niet de Joodse kranten te lezen, uit vrees dat zij beïnvloed zouden worden door wat hij noemde valse berichten gedurende het ver blijf van de Uno-commissie in Palestina. Te zelf der tijd vertelde hij de Arabieren „er wordt op de stakers een beroep ge daan om thuis of in de heilige plaatsen te blijven. Niemand wordt verzocht om zich voor openbare bijeenkomsten te verzame len of ongeregeldheden te verwekken". Er zijn plannen gemaakt om. gedurende de sta king alle Arabische transport stil te leggen. Verwacht werd dat de olie-raffinaderijen in Haifa en de staal-, tabaks- en zeepfa brieken in Jaffa moeten sluiten wegens het tekort aan Arabische werkkrachten. Er doen echter hardnekkige geruchten in Jeruzalem de,ronde dat het Arabisch Hoger Comité van plan is zijn boycot tegen de UNO-commissie in te trekken als gevolg van druk van Britse zijde. Bevoegde Ara bische ki*ingen weigerden commentaar op deze geruchten te verlenen. Joodse gevangenen in de gevangenis van Acre in Noord-Palestina die onlangs door de terroristen is aangevallen heb. ben de leden van de commissie van onder zoek verzocht om een bezoek aan hen te brengen. Te zelf der tijd verklaarden zij van plan te zijn een 48-urige hongerstaking te houden als protest wegens de toestan den in de gevangenis, welke zij „onhoud baar" noemden en tegen het beweerde be sluit van de regering om meer politieke gevangenen uit Palestina te zenden. Drie extremisten ter dood veroordeeld. Drie leden van de Joodse extremistische organisatie „Irgoen Zwai Leoemi" zijn door een militair hof te Jeruzalem ter dood ver oordeeld wegens hun aandeel in de overval op de gevangenis van Acre op de vierde Mei. Twee andere jeugdige extremisten, beide onder de achttien, werden tot vijftien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dit von nis zal worden voorgelegd aan de Britse Hoge Commissaris, Sir Alan Cunningham, die de bevoegdheid heeft de vonnissen te herzien. Onmiddellijk nadat de uitspraak bekend was gemaakt, hief het vijftal het Joodse nationale volkslied aan. Nadat de toeschou wers de zwaar bewaakte rechtzaal hadden verlaten, weerklonk het strijdlied van de Irgoen. De journalisten, die de zitting bijwoon den, bleven, voor zij hun verslagen konden verzenden, bijna een uur lang opgesloten, om veiligheidsredenen. Panda era de Meester-detective 61. Een paar ogenblikken later zaten Pan da en de detective in een kaal., rommelig vertrekje, vastgebonden op een kist en een stoel en de autorijder stond voor hen. „Jullie zijm'tè flink, jongens!" sprak hij. „Jullie weten te veel van ons! Hoe dat mogelijk is, weet ?k niet, want wij zijn ta melijk slim, al zeg ik het zelf. Ik geloof ook niet, dat die dikke het uit zich zelf ontdekt heeftnee, die Panda is gevaarlijker! Doe die snorren en baarden maar af. Maak het je een beetje gemakkelijk! Hahahaha! Het kan wel even duren voor jullie weer los zijnhmik voel er het meeste voor om jullie maar te laten verdwijnen. ja, eigenlijk wel!" „Ik waarschuw je!" riep de speurder „wanneer je ons iets durft doen, stuur ik de politie op je af! Wij wor den beschermd! Wij zijn machtig! Wij zul len gewroken worden! Wij„Dat is prettig voor jullie!" zei de motorrijder, „Ik. zal een bewaker sturen. Goede middag." En hij verliet het vertrek. De officier van Justitie was overtuigd, dat er nog veel meer geknoeid is. Hij eiste tegen B. een jaar gevangenisstraf met af trek van het voorarrest en tegen de ban kier, die ook gedetineerd was, zes maan den met aftrek, benevens f 10.000.boete. De officier vond Ph. moreel even schul dig, omdat deze bankier zich als corres pondent van de Nederlandse Bank heeft laten verleiden om mede te doen aan deze ergerlijke vorm van deviezenknoeierij. De politierechter veroordeelde B. tot zes maanden met aftrek en Ph. tot zes we ken met aftrek benevens f 5.000.boete. Dit betekende dat de Zaltbommelse ban kier, die inmiddels is ontslagen als cor respondent van de Nederlandse Bank, op vrije voeten kon worden gesteld. Op dezelfde dag dat het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam de Amsterdamse verhuizer Puls tot de doodstraf veroor deelde, eiste de advocaat-fiscaal bij dit Hof. mr. M. H. Gelinck tegen de handlanger van Puls, de 38-jarige Amsterdamse poli- tie-agent F. M., dezelfde straf. M. stond aanvankelijk aan de goede kant vertelde een getuige hij trad zelfs met kracht op tegen de WA. 't Noodlot wil de echter, dat M. werd ingedeeld bij het bureau Joodse Zaken en later als motor rijder aan Puls werd toegewezen. Hij heeft nog getracht bij deze dienst weg te komen, doch toen dit niet gelukte ging het defini tief bergafwaarts met hem. Talrijke getuigen legden vérklaringen af over de manier, waarop M. tegen Jood se landgenoten was opgetreden. Steeds weer als de president hem de laf hartigheid van zijn optreden voorhield wist M. geen ander verweer dan: „Wat moest ik dan met Puls achter me?" Een der getuigen, de 29-jarïge Joodse koopman H. W. vertelde, dat hij vaak op straat liep „als een schaap in wolfskle- ren", zoals hij zei. Op de een of andere manier kwam M. te weten, dat in die kle ren geen NSB'er stak. Hij heeft W. ook aangehouden. W. wierp echter zijn tas voor de voeten van M. en zette het op egn lopen. M. trok zijn revolver en schoot. Hij raakte W. in de voetzool en deze moest zijn vlucht opgeven. „Mijn eerste schot was al raak" pochte M. door de tele foon tegen zijn superieuren. W. moest mee naar het Binnengasthuis en werd verbon den. Een dokter, die weigerde M. bij de behandeling toe te laten, bedreigde hij met de SD. Later dwong hij W. een bewijs te tekenen, dat hij slechts f 300.bij zich had gehad. In werkelijkheid waren het er f 2300.,-,Aan welke voet ben je ge wond" vroeg M. quasi medelijdend „mijn rechtervoet" loog W. bij intuïtie voelend, dat hier. iets achter stak. Onmid dellijk daarop kreeg hij -een trap op deze voet.;.. W. kwam in de Hollandse Schouwburg terecht, maar ongelukkig voor verdachte wist hij te ontsnappen. M. probeerde alle schuld op Puls te werpen. De advocaat-fiscaal noemde M. een man, die bereid is met alle winden mee te waaien. „Het lot heeft Puls en M. :te- zamen gebracht, Beiden dragen dezelfde verantwoordelijkheid. M. heeft met- ambi tie aan het schandelijkste bedrijf van de vijand actief medegetholpen". Mr. Gelinck requireerde tenslotte tegen M. de doodstraf. R.A.F. zal Helgoland bombarderen Het hoofdkwartier van de Britse Marine te Hamburg heeft medegedeeld, dat de Royal Air Force binnenkort Helgoland zal bombarderen. Bommenwerpers zullen dag en nacht in actie zijn. Een week vóór de operaties zullen beginnen zal te Hamburg een waarschuwing worden uitgegeven voor de schepen, die tenminste twee zeemijlen uit de buurt zullen moeten blijven. Meevaller voor qjp Tielse burgerij Bijna 65pCt. van door de Duitsers geroofde goederen teruggevonden Onmiddellijk na de bevrijding begon de waarnemend commissaris van politie te Tiel, de heer A. W. A. Suèr een uitgebreid onderzoek naar de goederen, het geld en de effecten, die de Duitsers na de evacua- tië van de burgerij in het laatste oorlogs jaar uit het Betuwse stadje hadden ge roofd. Een groot gedeelte daarvan moest, naaar spoedig bleek, nog in ons land aan wezig zijn, vooral in de Noordelijke pro vinciën. Het onderzoek vorderde veel tijd, maar is met succes bekroond. Er is namelijk reeds voor een waarde van niet minder dan f 21.120.000.ach terhaald, f 16.000.000.aan effecten, f 375.000.aan meubelen, foto-apparaten, tapijten, kledingstukken en bontjassen, f 125.000.aan postzegelverzamelingen en schilderijen en f 420.000.aan geld, dat over het gehele land bü diverse personen in beslag genomen werd. De bedragen, welke in beslag genomen werden, variërden van f 10.tot f 15.000. Het was niet gemakkelijk uit te zoeken, wie de rechtmatige eigenaars zijn. Niette min zijn vele bewoners van Tiel thans weer in het bezit van hun verloren gewaande meubelen, waarvan zij, alvorens men ze hun kon teruggeven, een nauwkeurige omschrijving moesten geven. Om het geld in handen te krijgen waren de inlichtin gen, die Nederlandse „vriendinnetjes" van Duitse soldaten, na de bevrijding over de gedragingen van haar vroegere vrienden hebben verstrekt, van grote waarde. De politie te Tiel zal thans aan de gedu peerden, die vergoeding hadden aange vraagd, 64.82 procent van het gevraagde bedrag uitbetalen. Dit geschiedt uit de achterhaalde gelden. Het percentage zal worden verhoogd, wanneer de politie er' in mocht slagen nog meer geld op te spo ren. Duitsers roofden het archief van „Buitenlandse Zaken" Alle dossiers gingen bij ee. brand in Berlijn verloren Toen na de bevrijding de regerlna ha gebouwen in Den Haag weer betrok hl- dat alle belangrijke documenten die Mei 1940 in d'e archieven van het Ned landse ministerie van Buitenlandse ZaïT* aamyezig waren, door de Duitsers uS gerooid. s *att» Eerst thans is gebleken dat geen d» belangrijke documenten nog terugoe. den kan worden. Zij zijn in vlammL gegaan in het gebouw Fürst Eisnrwf strasse 2, Berlijn, dat in de nacht v.. il op 23 November 1943 tot de grond brandde. Het Rijksinstituut voor de Oorlogst cumentatie, waarvan een deputatie siït enkele weken in de archieven van h Duitse ministerie van Buitenlandse Zak te Berlijn een onderzoek naar Nederland^ documenten instelt, trof in de archfev van de vroegere Duitse minister van tof tenlandse Zaken, Von Ribbentrop dossier aan, waarin zich stukken bevof den, die op de ontvreemding der Nede- landse documenten betrekking hadd& Daaruit bleek, dat reeds kort na do W dagen van 1940 een Duits „Sonderkom" mando" alle belangrijke documenten uft het ministerie te Den Haag heeft dol overbrengen naar Berlijn. Dit „Sonder kommando", dat tevoren dergelijke werk" zaamheden reeds in Warschau en Oslo h verricht, ontving in Mei 1940 de opdracht ten spoedigste een inventaris te makei van de politieke documenten in de minis teries van Buitenlandse Zaken te Den Haag, Brussel en Parijs en deze documem ten over te brengen naar Berlijn. In het dossier, dat thans is gevonden, be. vindt zich een inventaris van de gedoofd* stukken. HANDEL MET BULGARIJE. Dezer dagen is een handelsverdrag tus sen Nederland en Bulgarije van kracht geworden. Het betreft import uit Bulga rije van ongeveer 6 millioen gulden on een export van ruim 5y2 millioen gulden naar dit land. In de agrarische sectorial Nederland uit Bulgarije importeren: medi. cinale planten, vruchtenpulp, wijn! bran* dewijn en gedroogde pruimen. Daartegen- over zal Nederland naar Bulgarije expor- teren: landbouwzaden (zaaizaad van gra- nen), bloembollen en boomkwekerijpro. ducten, pootaardappelen en visconserven Bovendien zal Nederland delen in een eventuele Bulgaarse export van voeder, granen en zonnebloempitten. BOUWKASSEN. - Op 15 Juni is in werking getreden de in Staatsblad H. 165 opgenomen algemene maatregel van bestuur, waarin de voor waarden zijn opgenomen, waaraan bouw- kassen moeten voldoen, om in aanmerking te komen voor een ontheffing vanwege de Verzekeringskamer van het verbod bouw- kasovereenkomsten af te sluiten of het bouwkapitaal van reeds gesloten overeen, komsten te verhogen. „Republiek in gebreke" Prof. Romme over de resolutie van de Partij van de Arbeid De voorzitter van de Tweede' Kamer fractie van de Katholieke Volkspartij, prol, mr. C. P. M. Romme, heeft, gevraagd naar zijn mening over *de door de partijraad van de Partij van de Arbeid aangenomen reso lutie over de Indonesische kwestie, ver klaard dat de partijraad zich duidelijk conformeert aan het kamer-votum van 20 December, waarbij de Kamer de motie Romme-Van der Goes van Naters aan vaardde. Terecht, aldus prof. Romme, spreekt (I? resolutie uit dat zo diepe principiële ver schillen als waarvan het Republikeinse antwoord blijk geeft, niet mochten worden verwacht, daar uit de correspondentie, die vóór de ondertekening van Linggadjati is gevoerd, de Republiek Indonesië volledig op. de hoogte was van de Nederlandse in terpretatie. „Intussen vind ik het niet juist", zo ver volgde prof. Romme, „om zoals de reso lutie het noemt, zich met concrete vragen eenzijdig tot de Nederlandse regering te wenden. Dit kan alleen de schijn wekken al is dit ongetwijfeld niet bedoeld - als zou de Nederlandse regering in gebreke zijn met de loyale uitvoering van Lingga djati; de gehele resolutie van de partijraad ademt terecht de geest, dat niet de Neder landse regering, maar de Republiek ter zake in. gebreke is, en schromelijk in ge breke is". „Het jongste antwoord van de Repu bliek, zo zeer afwijkend van het overeen- gekomene te Linggadjati", zo vervolgde prof. Romme, „levert naast een ganse reeks van andere feiten, een jammerlijke proef op de som, dat beschadiging van de vertrouwenssfeer een euvel is, waarover men zich vóór alles tot de Republiek moet richten". VON BRAUCHITSCH NIET UITGELEVERD: Naar de Duitse nieuwsdienst in de Britse ló.-.e meldt) heeft een Amerikaans woordvoerder het bericht tegengesproken, dat de vroegere DuIM generaals Von Brauchitsch en Guderian ter be rechting aan Polen zullen worden uitgeleverd. Nu de bankbedienden. Het Franse verbond vl bankbedienden heeft besloten Donderdag «u staking af te kondigen, indien haar eisen oa hoger salaris en een werkweek van vijfda?° niet worden ingewilligd. Handelsreizigersinternationale. Op een interr.»- tionaal handelsreizigerscongres, dat motn®" teel te Genève wordt gehouden en was-, ook Nederland is vertegenwoordigd, is resolutie aangenomen, waarin alle henowj reizigersorganisaties worden uitgenodigd tot de infer nationale liga van handelsrei gersorganisaties toe te treden. De suiker moet wachten. Tengevolge van de g spannen toestand in Java kan de interna nale suikercommissie, die een onder?°tth,v. stelt naar de voor export uit Java bescn bare voorraden suiker, op het ogend!Is bezoek aan Oost-Java brengen, aldus het Republikeinse ministerie van econ se zaken. Spaansche waarschuwing. De Rooms- [-Katholieke primaat van Spanje, kardinaal Enr'q"elA( Deniel, heeft in een herderlijk schrip Spaanse katholieken gewaarschuwd. het referendum over generaal Franco s gingswet op 6 Juli -.niet vervalst m worden, noch door degenen, die si noch door hen, die belast zijn met u nisatie ervan" ft Oorlogsgraven. Deense onderzoekers he graven gevonden van elf geallieerde P die kort voor de Duitse overgave wat geschoten in het Norlundwoud narij j» Het betreft Engelsen, Canadezen, Aus> en "Nederlanden.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2