Bclsngnjk punt van de wederopbouw! hetverkeersstelsel Beverwijf* Vertegenwoordigers van drie landen bezochten het Frans Hals Museum Een man als jij.... dinsdag 17 JUNI 1947 IJMUIDER C0URAN1 fon weg "oor vrachtverkeer oorbaan en kanaal-oever tussen sp' «„t wegenstramien moet de verbin- H tot stand brengen tussen de elemen- W,.LVsebieden, de woonkernen en ten: Ur,n en ze vormen een zeer be- factor in de structuële opbouw nngrpe schrijven de ontwer- van net „r„,wnr>bouwDlan in hun pers H, aiu-o van het wederopbouwplan in hun toelichting. De verbinding met de omgeving betreft uiteraard niet alleen de ontsluiting van ontspanningsgebieden, maar vooral de ver binding met andere steden en met het ge hele land, zowel per spoor en te water als over de weg. Velsen is een snijpunt van belangrijk N.Z.-verkeer te land en O.W.-verkeer te water. Deze kruising met het kanaal is een vraagstuk op zichzelf, dat door een auto- en spoorwegtunnel echter voorlopig gro tendeels zal zijn opgelost. De noodzaak van deze tunnel bewijst wel hoe voorzichtig men in dicht bevolkte eri intensief benutte «ebieden moet zijn, wil men niet tot uiterst kostbare oplossingen gedwongen worden. Deze overwegingen leidden er toe, kruising en vermenging van plaatselijk en door gaand verkeer zoveel mogelijk te vermij den en bepaalde gedeelten alleen voor toe ristisch verkeer bereikbaar te maken. Hoe dit is nagestreefd, wordt nader uiteengezet. Spoorwegen. Men weet dat de spoorbrug vervangen zal worden door een tunnel even ten Oos ten van het dorp Velsen. Ter hoogte van Santpoort-Dorp, dat een station zal krij gen, komt dan een aftakking van de hui- .iiin naar de tunnel en verder cüge spoorlijn Beverwijk en liet Noorden. np liin naar Hmulden wordt echnndhaafd en eventueel „.trokken naar verdere industrieter- Sen t™ Z"1"™ va" cle terrelnen van *et, Etevltaershavenbedrjjf en naar het Zeebad-IJmuiden. n, halte Julianakade, even voor de rlM S waar deze spoorlijn van het ka- afbuigt, krijgt groter betekenis, door de veranderde structuur van het woon- 8 Ten'Noorden van het kanaal komt de li ,an de halte Hoogovens af tot de 11J j-'-v spoorbrug te vervallen. De IJmuiden-Oost en Oud- lijn Beverwijk-Hoogovens blijft bestaan. Ten Zuiden van de P.E.N.-centrale komt vermoedelijk een emplacement ten be hoeve van het rangeren van treinen, be stemd voor de Noordzijde van de Staal- haven. Hoofdverkéerswegen. De geprojecteerde Rijksweg, eveneens voerende door de tunnel ten Oosten van Velsen, leidt het interlocale snelverkeer ongehinderd buiten de woonkernen (zelfs buiten Haarlem) om. In aansluiting hierop zijn geprojecteerd: IN VELSEN-NOORD. a. een weg, welke raakt aan de woon kernen en het gebied voor kleinindustrie langs het kanaal, maar dat overigens het te verwachten zware vrachtautoverkeer van en naar de Hoogovens zoveel mogelijk buiten deze kernen om leidt; b'. een verbindingsweg naar Beverwijk en Wijk aan Zee, over welks beloop in overleg met de ontwerpers van het streek plan nog nader beslist moet worden. TEN ZUIDEN VAN HET NOORDZEE KANAAL. a. een weg voor vrachtverkeer naar en van het industriegebied rond de Vissers haven, welke geprojecteerd is tussen de spoorbaan en de kanaaloever, zodat ook dit verkeer ongehinderd buiten het woon gebied wordt omgeleid, en welke tevens directe aansluiting geeft op de Amster damse weg langs het kanaal; b, een verbinding met de tegenwoordige Rijksweg Haarlem-Velsen. Locale verbindingswegen. VELSEN-NOORD. Nadat de spoorbrug opgeruimd zal zijn, zal daar ter plaatse een pontverbinding ge legd kunnen worden als een meer directe verbinding voo.r locaal verkeer tussen IJmuiden en de Noordzijde van het kanaal. Een nieuw aan te leggen weg verbindt deze pontovergang met een ruim gedetail leerd knooppunt bij de spoorwegovergang, waai in de toekomst een dubbel viaduct zal komen, wanneer de spoorbaan wordt Het gebied ten Zuiden van het Kanaal. Ter plaatse van het nieuwe pontveer komen bij elkaar: a. de bestaande Stationsweg naar Velsen en de Rijksweg; b. een nieuwe verbindingsweg naar het Zuiden, evenwijdig aan het spoor, welke voor wielrijders en ander langzaam ver keer, dat niet van de tunnel gebruik mag Over maaswijdten van visnetten Betreffende de „goedkeuring van het op 5 April 1946 te Londen gesloten verdrag nopens het vaststellen van een maas wijdte van visnetten en van minimum- maten op sommige vissoorten" heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voed selvoorziening, de heer S. L. Mansholt een brief gerichtj«an de voorzitter van de Tweede Kam". ..Een van de ondertekenaars der conven ts aldus de minister „was ook de ver tegenwoordiger van de Belgische regering, zodat de conventie niet van kracht kan worden, voordat ook België het verdrag bekraohtigt". Een vreemd ongeval In de Gildelaan te Velsen-Noord werd omstreeks 10 uur in de avond van Maan- a? een wielrijder bloedend op de weg blp >etr°ffen' een ingesbeld onderzoek por.k-1- man ha°i deelgenomen aan n biljartwedstrijd te Beverwijk en daar 7Pif £aa-r Nereis had gedronken. De man dim> l?nerde zich niets van een aanrij- hli 'r. Z°j maS worden aangenomen, dat a,Lp.. een of andere wijze de macht 0,er z<m stuur heeft verloren. geslaagd Technische Hogeschool te Delft A var n°°i civiel 'ngonieur de heer W. E. ft. van Oosterom uit Velsen. maken, tevens een goede verbinding geeft via Driehuis en Santpoort naar Haarlem; c. een verbinding met de vrachtverkeers weg naar het Westen (langs het kanaal). Deze weg zelf wordt door middel van een viaduct over het pontplein heen gevoerd; d. wellicht de belangrijkste: de nieuwe hartader van IJmuiden, die via het Raad huisplein langs het winkelcentrum en andere belangrijke knooppunten voert naar de Vissershaven en een logische verbinding tot stand brengt tussen alle delen van dit woongebied en het werkgebied in het Wes ten. De weg welke vroeger geprojecteerd was in het verlengde van de Willem de Zwijger laan achter de begraafplaats Wester veld om, door de Herenduinen naar IJmuiden en het Westelijk industriegebied, is niet in het plan opgenomen daar een dergelijke weg naar de mening der ontwerpers een gevaar oplevert voor de rust en het karak ter van dit prachtige recreatiegebied, dat thans, met inbegrip van de mooie wei. en bollenlanden aan de voet van de duinen, tussen spoorbaan en bosrand ongeschonden bli.jft. Langs de Zuidgrens van IJmüiden vindt men ten slotte een buitengewoon mooie weg, welke doorgetrokken wordt naar het opnieuw tot ontwikkeling te brengen strandbad IJmuiden. Kinheim speelde gelijk tegen Den Helder I»-een zeer spannende ontmoeting tegen de medecandidaat in de promotiewedstrij den, Helder, moest Kinheim een kostbaar punt in bet Noorden achterlaten. De eerste aanvallen waren op het vrij zware terrein voor de gastheren. Enkele hoekschoppen en een vrije trap leverden geen succes op. Het spel ging hierna gelijk op. Spil Rem passeerde drie man, doch op aanval op. 6,bcr,ijospcaMiddenvoor schoot hoog over. Jac. Hout werd vervan gen door A. Prinssen. Na 20 minuten moest Kinheim een strafschop nemen, doordat een achterspeler van Helder zijn hand ge bruikte. Groeneveld schoot onberispelijk in (0—1). Het begin na de hervatting was als in de eerste helft. Kinheim werkte zich goed los en na een kwartier kopte v. d. Wateren een keurige voorzet van Raaymakers in (02). Kinheim had nu het spel geheel in handen, todat na 25 minuten spelen Rottier een voorzet van links inschoot (12). Een Kiriheim-speler veroorzaakte een vrije trap; een goede voorzet en links binnen Kiesewetter bracht de partijen op gelijke voet (22) door een kopbal na 30 minuten. Nu nam Helder weer het initia- ti<^ maar een doelpunt ontstond aan de anwre zijde toen een Helder-achterspeler de bal bij een vrije trap met de arm be werkte. Groeneveld, die de strafschop hard inschoot, moest de terugspringende b,al, welke Bogaard stopte nog eens be werken (23). Met nog twee minuten spelen leek de Kinheim-zege veilig, maar Helder trok ten aanval, waarbij de nu als rechtsbuiten spelende Rottier voorzette en Beuk een strafschop veroorzaakte. Kiese wetter voltrok het vonnis en bijna direct hierna floot de scheidsrechter het einde (3-3). Gemeenteavond Ned. Herv. Kerk Woensdag wordt in de school voor Chr. Volksonderwijs aan de Van Langeveld- straat voor de leden van de Ned. Her vormde Kerk een gemeente-avond gehou- .den. In deze bijeenkomst zal de heer C. B, Posthumus Meyes, architect B.N.A. te Aer- denhout, een toelichtinggeven op de door de Ned. Hervormde Kerk voorgestelde bouwplannen van het nieuwe Hervormde centrum in het toekomstige Velsen-Noord. Het voornemen bestaat een zelfde bij eenkomst te houden op Maandag 23 Juni in de garage van de buitenplaats „Water land" voor de leden der Ned. Hervormde Kerk te Velsen en Driehuis. MARKTBERICHTEN Zaterdag. Aangevoerd werden 160 kisten tarbot en tong. 500 kisten schol, 800 kisten schelvis, 450 kisten kabeljauw, 100 kisten wijting, 30 kisten poontjes, 180 kisten diversen, totaal 2230 kisten. Prijzen: Kabeljauw X f 19, kabeljauw II f 15.50 —£7,70, bot £23, alles per 50 kg.; tarbot f 1,80— 1,70 per kg. Besommingen: trawlers 14.289. Zweedse kotter: GG 318 £5120. Motorloggers: KW 159 3980. KW 162 f 5700. Kustvissers: BM 33 f 1390, KW 77 2891, IJM 213 f 1980, IJM 241 f 150, IJM 310 f 25, IJM 249 1685, IJM 262 f 789, IJM 343 £112, IJM 239 f39, UK 79 f 1447, UK 87 f 900, UK 242 f 1959, UK 68 £2115, UK 62 £990, UK 202 £2420, UK 86 1050, UK 172 f 010, UK 66 430, UK 76 f 1360, UK 28 f 710, BU 5 460, VD 60 f 1450, KW 210 f 1850, UK 85 f 360, UK 34 f 1390, IJM 215 f 228, IJM 202 f 159, KW,190 131. Maandag. Aangevoerd werden 900 kisten tarbot en tong, 1000 kisten schol, 100 kisten schar, 9Q0 kisten ka beljauw en gul, 1500 kisten schelvis, 55 kisten makreel, 200 kisten wijting, 100 kisten poontjes, 150 kisten diversen, totaal 4405 kisten. Besommingen: trawlers f 4T.960. Zweedse kotter GG 373 f 10.400. Motorloggers: KW 52 f2590, KW 166 £2840, KW 89 f 2700, KW 169 f 3150, KW 24 f 4310, KW. 78 Ö460, KW 107 f 2710, KW 108 3220, KW 15 f 5580, KW 23 f 2380, KW 67 Hollandse kotters: KW 94 2047, KW 53 £2710, KW 92 f 2210, IJM 210 f 3230, IJM 230 f 3100, IJM 271 f 2480, IJM 81 2400, IJM 80 X 2460, IJM 79 f 2430, BR 28 899, BR 46 f 170, KW 228 f 268. Het trawlharingseizoen is in aantocht Het is aan de Trawlerkade goed merk baar, dat het trawlharingseizoen in aan tocht is. Verschuilende grote trawlers wor den nog eens grondig nagezien om met •half Juli ter haringvisserij te gaan. Ook de „Beatrice" uit de vaart Reeds eerder werden enige oude traw lers, zoals de Johanna, de Rijnstroom en de Olympia uit de vaart genomen, om weUicht voorgoed buiten bedrijf te wor den gesteld. Nu is ook de oude Beatrice opgelegd en afgetuigd. Zal ook dit oudje de zee voor het laatst gezien hebben? Weer houtstof aangevoerd Voor de steigers van de papierfabriek te Velsen arriveerde Maandagavond het Noorse s.s. „Mailand" uit Noorwegen met een lading van 740 ton houtstof. Indien de aanvoer van deze grondstof periodiek blijft geschieden, zoals tot nu toe het geval is, mag verwacht worden, dat de fabricage van papier voorlopig wel verzekerd blijft. Betonarbeider brak een been De betonarbeider J. Aalsburg, wonende in IJmuiden-Oost en in dienst bij de Am sterdamse Ballast Mij. had het ongeluk bij het hijsen van betonnen paaltjes aan de Staalhaven van het Hoogoventoedrijf, over een draad te struikelen, waarbij hij een paaltje tegen het linkerbeen kreeg. Met een gebroken been werd Aalsburg naar het Antonius Ziekenhuis overgebracht. V.V.E. bijna clerde-klasser De promotiewedstrijd van het Wijk aan Zeese V.V.E. tegen de Amsterdamse vierde klasser S.D.Z., welke door de overwinning van vorige week op A.S.V.K. (Amsterdam) (3-2) van groot belang was, werd ten overstaan vart enige duizenden bezoekevs in het Beverwij kse Sportpark gespeeld en, zij het enigszins geflatteerd, met 3-0 door V.V.E. gewonnen. S.D.Z., dat een technisch betere partij speelde, was niet opgewassen tegen het enthousiasme van V.V.E.dat'- beschikte over een prima spelende spil Snijders en de soms wat al te forse, robuste middenvoor Vrijburg: Doelman De Blok van V.V.E. was in de eerste periode vrij onzeker. Later herstelde hij zich volkomen. De eerste speelhelft liet goed voetbal zien; van bei de kanten open spel, waarin V.V.E. een nogal teruggetrokken halflinie handhaafde en S.D.Z. het stopper-spilsysteem toepaste. Na de hervatting wogen beide ploegen vrij wel tegen elkander op. Een schijnbaar on nozele aanval van V.V.E. gaf Vrijburg na 10 minüten gelegenheid door de verdedi ging der gasten heen,te breken en met een keihard diagonaal schot via de paal on houdbaar te doelpunten (1-0). Na 20. minuten kreeg v. d .Mey uit een middenaanval de bal toegespeeld, welke hij, ongezien door scheidsrechter Hooge- wonïnk, die goed leidde, met de hand mee nam en hij passeerde de doelman (2-0). S. D. Z. gaf het echter niet op, ook na de rust niet, maar toen hierna ruim een half uur was gespeeld viel V.V.E. scherp aan en door het missen van de linksachter, die met zijn collega te ver opgedrongen was, kon Vrijburg via de handen van de S.D.Z.- doelmafi van grote afstand doelpunten (3-0). Wel trachtte S.D.Z. nog de eer te redden,..maar dit lukte niet. „Zanglust" zingt 31 Augustus voor geadopteerd Doornenburg Het Mannenkoor „Zatfiglust" heeft het voornemen, op Zondag 31 Augustus een concert te geven voor de inwoners van de door Beverwijk geadopteerde gemeente Doornenburg in de Over-Betuwe. De reis geschiedt per autobus. Agemda voor Velseo ©O DINSDAG 17 JUNI Thalia, 8 uur: Gaslicht. Rex, 8 uur; Be lofte aan een onbekende. De Pont, 8 uur: Mijn meisje is een gangster. Oranjerie Vel- serbeek, 2-5 uur: Tentoonstelling Weder opbouw. Nog groter graantekort dan in 1946-1947 De Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties en de Internatio nale Noodvoedselraad hebben de 52 bij deze organisaties aangesloten landen waaronder ook Nederland uitgenodigd voor een speciale graanconferentie op 9 Juli te Parijs. De bedoeling van deze conferentie is de naties er van in kennis te stellen, dat de wercldgraanvoorradcn en -productie in 1947-1948 een waarschijnlijk groter tekort zullen opleveren dan in 1946-1947 het ge val was. In de conferentie zullen aanbevelingen gegeven worden aan de regeringen om de grootst mogelijke voorraden aan te leg gen uit eigen oogst en daaruit zoveel mo gelijk de rantsoenen, over het gehele jaar verdeeld, te putten, teneinde de thans jaarlijks terugkerende moeilijkheden in de laatste maanden vóór de nieuwe oogst te ondervangen. Oostenrijk ducht geen vreemde inmenging De president van de Oostenrijkse republiek Karl Renner zeide Zondag in een interview met United Press, dat de Oostenrijkse democratie sterk genoeg is „om alle radicaal-politieke stromingen, die van buiten de grenzen tegen ons land op stapel zouden wor den gezet, in de kiem te smoren". Hij verwierp elke veronderstelling, dat de Oostenrijkse regering het slachtoffer zou worden van gebeurtenissen, gelijk zij zich in de afgelopen weken in Hongarije en enige Balkanlanden hebben voorgedaan. Hij voegde er aan toe, dat de jongste „niet zeer- ernstige crisis", veroorzaakt door een geheime bespreking tussen de kanselier en cle communistische leider Ernst Fischer, niet in verband kon worden gebracht met „enige buitenlandse interventie". Naar Reuter meldt heeft intussen dr. Karl Gruber, de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken toegegeven, dat hij verantwoordelijk is voor het uitlekken van de geheime besprekingen tussen de kan selier en Fischer, de communistische afge vaardigde. „Indien de regering werkelijk, zoals door Fischer voorgesteld werd, gewijzigd was zelfs indien de wijziging tot stand zou zijn gekomen zonder enige druk van de zijde van een der bezettende mogendheden zou het nieuwe kabinet in.hevige mate de achterdocht van de Westerse mogendheden gewekt hebben. Dat zou tevens de tot standkoming van het vredesverdrag vol maakt onmogelijk gemaakt hebben" zo ver klaarde Gruber.' Amsterdam licht de uitnodiging toe Woensdag 18 Juni zal een deputatie van het Amsterdamse gemeentebestuur, bestaande uit de burgemeester mr. Ara. J d' Allly, burgemeester, Ihr. Ir. J, E. Heemskerck van Beest, directeur van Publieke Werken cn mr. P. J. Mljksenaar. hoofd van het gemeentelijk bureau voor pers en propaganda, naar Stockholm vliegen, waar het congres van het Internationaal Olympisch Comité wordt gehoyden. De Amsterdamse depu tatie zal in de zitting van Donderdag de con gressisten inlichten over de mogelijkheden, dte de Nederlandse hoofdstad ln 1952 voor het orga niseren van de Olympische Spelen biedt. De be slissing. waar ln dat jaar de spelen worden ge houden, valt in de zitting van Zaterdag 21 Juni. De Mongoolse „invasie" teruggeslagen? Volgens het Chinese persbureau „Cen tral News" zijn de Mongolen, die Sinkiang hebben aangevallen, definitief teruggesla gen met achterlating van dertig doden en een aantal wapenen. Hiermede schijnt het incident, militair gezien, geëindigd te zijn. Radio Moskou zegt dat de regering van Buiten-Mongolië officieel ontkend heeft dat haar troepen Sinkiang zouden zijn bin nengevallen. In deze regeringsverklaring worden juist de Chinese troepen er van be schuldigd Mongools grondgebied te hebben geschonden. Bij de Chinese regering is een protest en een verzoek om schadevergoeding inge diend, aldus deze verklaring. Geheimzinnigheid rond Schacht Duitse gevangenisautoriteiten te Lud- wigsburg hebben onthuld dat de Ameri kaanse autoriteiten Hjalmar Schacht uit het interneringskamp hebben gehaald waar hij een denazificatie-vonnis van acht jaar uitzat en hem voor een „bijzonder verhoor" naar een niet aangegeven plaats hebben overgebracht. De Duitse autoriteiten zeiden dat de Amerikanen geweigerd hadden om mede te delen Waarom Schacht uit de ge vangenis werd gehaald, evenmin wilden zij zeggen hoe lang hij weg zou blijven. Zij wilden alleen beloven dat Schacht niet bui ten Duitsland zou worden gebracht. De Amerikaanse autoriteiten in Frank fort weigerden te onthullen waar Schacht zich bevindt, welke instantie zich met hem bezighoudt en met welk doel. TWEE MIJNWERKERS GEDOOD. In de ondergrondse werken van de staatsmijn Maurits te Lutterade is de 40- jarige P. S. door een omhooggaande lift kooi aan het hóófd getroffen en gedood. Op het bovengrondse terrein van de zelfde mijn is de 29-jarige P. S. met het hoofd tussen twee mijnwagens bekneld geraakt en op slag gedood. Het plan-Marshall Nederland, Luxemburg en België trekken één lijn Bevin naar Parijs De besprekingen, welke de Nederlandse regering voerde met België en Luxemburg naar aanleiding van het denkbeeld van Marshall, zün geëindigd. Verwacht mag worden, dat de reacties der drie regerin gen met elkander in overeenstemming zul len zijn. Bevin, de Britse minister van Buiten landse Zaken, gaat Dinsdag naar Parijs om besprekingen te voeren met zijn Franse ambtgenoot, Georges Bidault, over het Amerikaanse plan voor hulp aan Europa. Het contact in deze zaait is opgenomen door Bevin. Frankrijk heeft bij monde van zijn ambassadeur te Washington om na- nadere bijzonderheden over het plan van Marshall verzocht en heeft te kennen ge geven, dat het de grootste belangstelling voor het voorstel koestert. De Franse regering heeft die der Sovjet- Unie gevraagd, of zij bereid is haar mening over de projecten van Marshall te zeggen. Enquête door de UNO. Te Lake Success wint de mening veld, dat de toekomstige Amerikaanse hulp aan Europese landen verstrekt zal worden door bemiddeling van de economische commis sie voor Europa van de Verenigde Naties in plaats van door unilaterale onderhan delingen. De Verenigde Naties hebben een vragen lijst gezonden aan de Europese landen, met verzoek om opgave van hun behoeften op industrieel, landbouw en ander gebied en van de hoeveelheid buitenlandse valuta, waarover zij beschikken. De antwoorden worden tegen 1 Juli verwacht. Brits<Mroepen zullen Italië verlaten Op het Italiaanse ministerie van buiten landse zaken is een overeenkomst getekend met betrekking tot het terugtrekken van Britse troepen uit Italië en het bepalen van hun status gedurende de 90 dagen volgende op het van kracht worden van het vredes verdrag met Italië. De overeenkomst is gesloten als tussen twee souvereine naties op gelijke voet. Naar verluidt bereiden de Amerikanen thans een dergelijke overeenkomst voor. Offensief in Mantlsjoerije Volgens te Sjanghai ontvangen Chinese persberichten heeft het offensief van de Chinese communistische troepen op de spoorwegen in Mandsjoerije zich uitgebreid met een aanval op het spoorwegknooppunt Szepingkai. Een hevige strijd woedt in de nabijheid van het vliegveld en de westelijke voorste den van deze stad, die onder voortdurend artillerievuur staat en reeds hevig brandt. Volgens militaire waarnemers te Sjanghai is het onmiddellijk oogmerk van de com munisten de inneming van Moekden. De deelnemers aan het Congres van.' de Interparlementaire Unie (de vereniging waarin de democratische vertegenwoordi gers van Nederland, België en Luxemburg .samenwerken), dat op het ogenblik te 's-Gravenhage gehouden wordt, zijn er Zbndag even uitgebroken om een paar pit toreske en representatieve stukjes Neder land te bezoeken. Zo arriveerde het gezelschap van enkele tientallen parlementariërs na een bezoek aan de Aalsmeerse kwekerijen Zondag middag tegen vijf uur in het Haarlemse Frans Halsmuseum. Waarnemend burgemeester D. J. A. Ge luk heette de dames en heren welkom en herinnerde er aan, hoe één der belangrijke punten waarmee zij zich op het congres bezig houden,, de culturele samenwerking Vijf democraten van thans vinden elkaar onder de regerCten van toen. - Van links naar rechts: De president van de Luxem burgse groepminister van staat Reuter, de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, M. A. Reinalda, de president der Nederlandse groep, de heer Serrarens, de waarnemend.burgemeester van Haarlem' D. J. AGeluk en de leider van de Belgi sche delegatie graaf Carton de Wiart. is. Als onderdeel daarvan hebben wij ons ook bezig te houden met het probleem hoe de kunst nader tot het volk te brengen. Want door het leggen van geestelijke ban den bevorderen wij de toenadering tussen de volkeren, waartoe spr. hoopte, dat ook dit bezoek zou bijdragen. De voorzitter van de Interparlementaire Unie, de heer Serrarens, herinnerde eraan, hoe het initiatief tot deze excursie het vo rig jaar door 'de heer Reinalda genomen werd. Spr. dankte de heer Geluk voor de hartelijke wijze waarop hij devertegen woordigers van het „klaverblad der Lage Landen" had ontvangen. Het gezelschap splitste zich vervolgens in een Franse en een Nederlandse groep voor een rondleiding, waarvan de heer H. P. Baard de leiding had. Begroeting in Den Haag „De gezonde historische ontwikkeling der naties loopt over de spreektribunes der volksvertegenwoordigingen" zeide mr. J. R. H. van Schaik, voorzitter der Tweede Kamer, Zaterdag bij zijn begroeting van de leden der Interparlementaire Unie in de Ridderzaal te Den Haag. De sprekers der verschillende delegaties, de heer P. J. S. Serrarens voor Nederland, die tevens voor zitter der unie is, graaf Carton de Wiart voor België, de bekende staatsman, na wiens elegante improvisatie iedereen zich verbaasd afvroeg of hij werkelijk 82 jaar is, en de heer Reuter, voorzitter van de Luxemburgse Kamer, legden de nadruk op de verbondenheid en de gemeenschappe lijke belangen der drie landen, die na ge zamenlijk lijden herrezen zijn met de vaste wil hun krachten te verzamelen voor het werk van de vrede en het herwinnen van de vrijheid. In de zittingen van Zaterdag en van daag, gehouden in het gebouw der Eerste Kamer, zijn behandeld de „interpenetratie" van de cultuur der drie landen en midden standsproblemen. Bij het informele samen zijn bij maaltijden, uitstapjes en ontvang sten ontplooide zich een wijder verschiet: men sprak over economische, culturele, sociale en politieke samenwerkingen over uitbreiding van de interparlementaire unie tot gelijkgezinde landen. Bij de ontvangst in de Ridderzaal waren de minister-president, dr. L. J. M. Beel, de minister van Buitenlandse Zaken, mr. C. G. W. H. baron Van Boetzelaer van Ooster hout en de minister van Economische Za ken, dr. G. W. M. Huysmans, aanwezig. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg 21 „Verscheuren? Ben je nu helemaal gek geworden? Je weet niet, hoeveel slapeloze nachten het me gekost heeft om deze en veloppe in handen te krijgen". „U geeft dus zonder enige scrupules toe, datmijn stem wilde niet verder. „Zonder enige scrupules. Ik handel uit overtuiging, vergeet dat niet". „Ik weet wel, dat u niet zo gemeen bent als Hallström, die het alleen voor geld doet". De hemel weet, waarom ik juist nu, op dit moment, begon te snikken. „Oh, maar ik neem ook geld aan. Hoe meer, hoe liever", zei Gösta, mijn laatste illusie wreed verstorend. „Waarom geef je me eigenlijk niet aan?" „Waarom? Ja. waarom?" Mijn onder drukt gesnik brak uit in een krampachtig huilen. En natuurlijk had ik weer geen zakdoek bij me. Ik had de slechte gewoon te die altijd naast mijn muziek te leggen, als ik piano speelde. Nu lag hij op de vleugel bij prof. Dahlen. „Alsjeblieft hier heb je de mijne. Na tuurlijk alleen onder uitdrukkelijke voor waarde, dat ik hem gewassen en gestreken weer terug krijg". Gösta was harteloos ge noeg om me nog uit te lachen. Maar'plot- seling werd hij weer ernstig. „Dus hoe doen we het met de politie? Ik ben bereid me op de plaats zelve te laten arresteren".. „Praat toch in hemelsnaam wat zach ter", vleide ik, met een angstige blik dooi de zaal. „Ik denk er niet aan om alarm te slaan". „Grappig meisje! En waarom eigenlijk niet?" „Omdatik slikte hevig, om dat er misschien nog wel een behoorlijk mens van u te maken zou zijn". „Ik ben bang, dat dat boter aan de galg smeren zou zijn. Die envelop verscheur ilc in elk geval niet. Hoe kom je trouwens op het idee zo iets van mij te verlangen?" „Omdat hij niet op u gevonden mag worden. Hallström is in staat de politie op u af te sturen, louter uit woede, dat u hem te vlug af bent geweest. Gösta, luister toch alsjeblieft naar me! Je leven is in ge vaar. Er zijn toch mensen, die om je treu ren zullen". „Dacht je? Ik zou er zo gauw geen één weten". „Mariana, bijvoorbeeld". „Mariana is veel te oppervlakkig. Die zou in haar auto springen en bij Latter- stedt de geraffineerdste rouwtoiletten be stellen. Dan zou ze haar verdriet verdrin ken met whisky soda, en dat zou ze waar schijnlijk al meer dan genoeg vinden". „En Ebba Söderman?" vroeg ik, aan zienlijk deemoediger dan eerst. Er blonk iets in zijn qgen. „Ebba? Ja, daar heb je gelijk in. Voor Ebba zou het een zware slag zijn". Ik haalde moeilijk adem. Dus Mariana's vermoeden was juist geweest. Het was, alsqf ik haar stem hoorde: „Ebba is^veel meer zijn type". Ik was vreselijk nieuws gierig. hoe men er wel uit moet zien om Gösta's type te zijn. Als kon hij mijn ge dachten lezen, zei hij: „Ebba is de knapste blondine, die ik ooit gezien heb. Maar je hebt haar waarschijn lijk al vaker ontmoet?" „Ik heb haar alleen op het toneel ge zien, en toen droeg ze een pruik. Rood of ziyart of zo". GÖsta trok behagelijk aan zijn pijp. De pruik scheen hem niet in het minst te ir riteren. Ondertussen zat ik me vol zelf beklag de scène aan Gösta's doodsbed voor, te stellen: de mooie, blonde Ebba, die zich meteen schreeuw over zijn lijk wierp. Hoe ze hem kuste en streelde en tenslotte be- 'wusteloos in elkaar zakte. „Wat heb je, Sylve? Je ziet er uit, alsof je iemand wilt vermoorden!" „Ik ben niet zo bloeddorstig. Anders was ik hier niet gekomen om u te waarschu wen. Ik moet nu overigens werkelijk weg", „En deze heerlijke perziktaart?" „Eet-u die maar op. Binnenkort zult u het miéschien met water en brood moeten doen". „Je medeleven is werkelijk roerend. Maar ik beloof je, dat ik zeer voorzichtig zal zijn". Toen hij dat zei, moest ik plot seling aan Hallström's gemene opmerking denken: „Een klein beetje dynamiet in zijn kamer. Of iets in zijn glas „Pas op voor Hallström!" stootte ik uit. Zijn ogen vernauwden zich: er kwam iets waakzaams in zijn blik. „Dank je, Sylvrid. Daar zal ik aan denken". Ilc stond op. „Sylvekunnen we nid; toch vrien den blijven?" klonk het zachtjes in mijn oor. (Wordt vervolgd). Duits-Russisch plan voor Oostelijke zóne Het Russische militaire bestuur in Duits land heeft bekend gemaakt, dat twaalf Duitsers in leidende posities, de afgelopen acht weken in de Russische zóne van Duitsland zich bezig gehouden hebben met een plan om de industrie en economie van Oost-JDuitsland beter te laten functio neren. De betreffende Duitsers, aldus wordt medegedeeld, zijn door maarschalk Soko- lowslcy, bevelhebber van de Russische zóne, geprezen. Aan hun besprekingen is het te danken dat een permanente economische commis sie, die het werk voort zal zetten, zal wor den gevormd. Joego Slavië klaagt bij de U.N.O. De Joegoslavische vertegenwoordiger bij het hoofdkwartier der UNO heeft opdracht gekregen bij de secretaris-generaal der UNO een verzoek in te dienen, dat deze de veiligheidsraad zal verzoeken een spoedonderzoek ter plaatse in te steUen naar het beschieten van een Joegoslavische grenspost door Griekse vliegtuigen. Vrijdag maakte Joego-Slavië bekend, dat twee Griekse vliegtuigen de Joego slavische grens waren overgevlogen en een grenspost hadden beschoten, waarbij een commandant en een soldaat werden ge dood en een telefonist gewond werd. Von Brauchitsch en Guderian moeten naar Polen Negen hoge Duitse officieren, onder wie de voormalige opperbevelhebber veld maarschalk Walther von Brauchitsch generaal Heinz Guderian, Hitler's voor naamste tankdeskundige, zullen volgens een besluit van de hoofdaanklager van- Neurenberg, de Amerikaanse brigadegene raal Telford Taylor, uitgeleverd worden aan Polen. Italiaanse verkiezingen niet vóór de lente De Italiaanse constituerende vergadering klaarde zich met 279 tegen 155 stemmen vóór uitstel van het sluiten der kamerzit ting tot 31 December. Daardoor zullen nieuwe algemene verkiezingen op zijn vroegst in de komende lente kunnen plaats vinden. Bewaar de aanvullings bonkaarten In de grote steden zijn in April zoge naamde aanvullingsbonkaarten uitgereikt, welke voor het geval er zich in de laatste maanden vóór de nieiiwe oogst tijdelijk noodzakelijk verschuivingen zouden voor doen in de voedselvoorziening, dienst zou den moeten doen. Nu het waarschijnlijker wordt, dat zulke moeilijkheden zullen uit blijven, zal men geneigd zijn, de kaart als waardeloos te beschouwen. Deze opvatting is niet juist. Men beware de kaart zorg vuldig. Het blijft mogelijk, dat zij toch nog zal worden gebruikt. AMSTERDAMSE BOOTWERKERS STAKEN Een aantal bootwerkers in dienst by de samenwerkende havenbedrijven te Am sterdam heeft Maandag besloten niet aan het werk te gaan voordat een aantal grieven uit de weg is geruimd. Eén dezer grieven is, dat de werkweek van Maandag tot Maandag loopt en niet tot Zaterdag; een andere dat de naohttoeslagem niet op bevredigende wijze worden uitbetaald.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3