IJmuider Courant Plan-Marshall Parlementair onderzoek gevraagd naar het Londens regeringsbeleid Brits-Franse overeenstemming over Het plan-Marshall Voor de culturele opbouw van ons land Echtpaar te Beverwijk overvallen 30 Juni: Anjerdag Regering heeft het advies der Commissie-Generaal ontvangen 61e Jaargang No. 18660 i Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en istratie 5437 Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Adnu" 10724 Directeur-Hoofdredacteur 15054. dS°«1 Z- b- sfaarne 12, TeL 12713> 10132' Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Woensdag 18 Juni 1947, Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem H a antrOD van de Amerikaanse mi- ET Buitenlandse Zaken Georg< nlS.er het verlenen van financiële ii tot het verxeucu van jlarshaU, t schaal aan Europa mits staten, zo niet alle" een ge- een ]jjk plan Van economische aan Amerika voorlegt, heelt rste warme bijval ontvangen in En- Minister Ernest Bevin laat het er 1 ..IJ Jrarav OPn PPOTl (11111 Rf»ll P jeconstru bijval ontvangen in En. Minister Ernest Bevin laat het e gelano. ezeld door een economische nlrt rlan ziin departement is hij naar W?' «aan om met de Franse regering Pi-leggen. Intussen zijn de regeringen 16 België Nederland en Luxemburg ,m ..„opkomen, dat zij inzake het plan ove,ilf éeTlijn zullen teekken. Welige Marshall wordt ons nog niet ont- Ph Maar Benelux" heeft zich snel met h bpziS gehouden. En passant zij de Irkf dat ik deze verkorte samenvoe- •P^f de namen Belgie-Nederland- fHfJ.hure niet bewonder: zij doet den- P T» het merk van een stofzuiger of ÏÏoelijk artikel. Aanduiding van landen .n volken behoeft nog rnuner een zekere ivaardigiieid en stijl, die overboord gegooid worden sis men de mode der rare combina- S lettergrepen ook op haar gaat toe- eon Maar er zal wel niets aan te doen '■■ffoiang die mode standhoudt. Dus he ten drie lm*™ nu «ezamBnli}k „Benelux". interessant is, dat -het aanbod van Marshall zibh uitstrekt tot geheel Europa, met inbegrip van Rusland. Dus kan Sovjet- tad dat immers voor een groot dee u Poróna behoort en dat is juist het tor de oorlog zo zwaar getroöen Weste- lHk deel - zich er bij aansluiten. Om dat te doen zal het evenwel met de andere landen tot overeenstemming moeten ko nen zonder dat het, zoals in de U.N.O., Si veto over het plan der anderen kan uitspreken. Willen de Russen meewerken 01 üTObserver heeft over dit aspect van het plan-Marshall een politieke beschou wing ten beste gegeven, die aandacht ver dient Eerst kwam het plan-Truman, dat leidde tot een grote Amerikaanse lening aan Griekenland en Turkije, met het uit gesproken doel deze landen militair te steunen- tegenover Rusland. Dit Ameri kaanse' beleid wekte ongerustheid 11 Europa; het spitste de tegenstellingen tus sen Oost en West immers toe en wij be vinden ons niet behagelijk tussen deze grote machten. Nu is het eveneens-Ameri- kaanse plan-Marshall gevolgd: het biedt Europa Amerikaanse milliarden aan om zich te herstellen en betrekt Sovjet-Rus land in dit aanbod. Aldus worden de Rus sen voor de keus gesteld. Zijn zij bereid hun ideologische, politieke en diplomatieke ondernemingen tegen het Westen op te geven en er mee sa,men te werken, dan kunnen zij op de milliarden rekenen, waar aan hun noodlijdende bevolking, zozeer behoefte heeft. Doen zij dit, dan zal het plan-Truman niet verder worden uitge voerd, omdat het ophouden van de Russi sche druk op Europa de Amerikaanse te- gen-druk overbodig zal maken. Houden daarentegen de regeerders in Moskou vast aan hun nationalistisch be leid en hun voortdurend streven naar af zondering, dan zal het plan-Marshall al leen ten aanzien van de wel-bëreidwillige Europese staten doorgezet worden. Het is immers bedoeld voor „een aantal, zo niet alle Europese staten". De Observer drukt het aldus uit: „Als Rusland wenst te volharden in een politiek van alles of niets, als het bereid is zijn bevolking in langer ellende te houden om zijn nationa listische vesting verder op te bouwen, zal het het nieuwe Europa automatisch doen verkeren in het „Westelijke blok". En het plah-Marshall zal eenvoudig de grootste afzonderlijke maatregel in het -kader van het plan-Truman worden". Het Engelse blad meent dat de keus een zo ernstige zaak is „dat zelfs de heersers over Rusland er door tot overdenking zul len worden gebracht". Het lijkt utopisch, fe hopen op verandering van inzicht bij Molotof. Maar men kan zioh anderzijds herinneren, hoe plotseling acht jaar gele den de Geneefse politiek van Litvinof werd opgegeven en vervangen door Molo- tof's beleid van uitbreiding van grondge bied. Omtrent Engelands plicht bestaat voor -de Observer geen twijfel. Met beide han den moet de prachtige gelegenheid aange grepen worden, door Marshall's staatsman schap geopend afgezien van de vraag, wat het Kremlin beslist. Gaat de Observer te ver in zijn voorspel ling, als het blad de automatische wording van Europa tot „Westelijk blok" voorspelt, ingeval de Russen niet willen samenwer ken en in hun huidige politiek' van afzon dering, nationalisme en inmenging in Europa volharden? Het ziet er naar uit dat het blad gelijk heeft. Al kan men zich, hij de stand der moderne bewapening, West-Europa niet meer als -een militaire wacht van betekenis voorstellen, het is i°oh wel zeker dat het bij zulle een voort gezette loop van zaken, behalve tot onder- hoge aaneensluiting, öok tot aansluiting bij Amerika wordt gedwongen. Een groot onbelangrijk probleem vormt thans Frank ly, waarin blijkbaar de keuze tussen de ideologieën van Oost en West op de spits gedreven zal worden en waar de binnen landse verdeeldheid en de verarming zo wmistwekkend zijn, dat het 'binnen korte 'Ja wel tot een uitbarsting moet komen, net plan-Marshall stelt niet alleen Rus- ana, maar ook de Fransen voor een keuze. R. P. De Nicola heeft er genoeg van hJ?6 ^aansa president, De Nicola, heeft Kien het definitieve voornemen te ken nen gegeven af te treden. u.ij deelde de premier, Alcide de Gasperi ïrj® af te willen treden na een decreet ,„„7n getekend, waarhij de consti- uerende vergadering in zitting b'lijft tot iiltn r Er w°rdt thans grote druk to 0p president om in functie hp, 7?.en' Als een der argumenten wordt tairo fnuikt, dat er geen parlemen- n jnachinerie aanwezig is om in de be- rtoJ?1!11® var> een tweede voorlopige presi dent te voorzien. «WtpuKg Iiidt d0 president aan ze' D Voorlopig nog in functie aan nl anse president heeft vanmorgen hii \-n eJn,er Gasperi medegedeeld, dat daf omf n°g in functie wil blijven, tot- li 5,Tolger is gekozen. taiii „i,er e°hter op staan af te treden eeft keuze gemaakt is. Ook inlichtingen verzocht over de politieke en militaire gebeurtenissen in Mei 1940 De fractieleider van de Partij van de Arbeid, mr. Van der Goes van Naters, heeft bij de Tweede Kamer een voorstel ingediend tot het houden van een parlementair onder zoek naar de gebeurtenissen, welke verband houden met de Duitse inval in Nederland en naar het beleid van dc opeenvolgende kabinetten te Londen. In het bijzonder wordt voorgesteld een onderzoek in te stellen naar het militaire beleid gedurende de Meidagai van 1940 en ènmiddellijk daarvóór; de wijze, waarop in de ministerraad het besluit tot het over brengen van de zetel dei" regering naar het buitenland is tot stand gekomen en de daaraan gegeven uitvoering; de opvat tingen, die er bij deze kabinetten en hun leden bestonden ten aanzien van de voort zetting van de oorlog en de Nederlandse deelneming daaraan; het aftreden van jhr. mr. D. J. de Geer als minister van Alge mene Zaken en- van Financiën en als voor zitter van de Raad van Ministers; de aan jhr. De Geer verstrekte opdracht' voor een reis naar Nederlands-Indië en het falen daarin, alsmede de wijze, waarop hij naar Nederland heeft kunnen terugkeren; de verbindingen met het -bezette Nederlandse gebied, in het bijzonder de militaire en ci viele inlichtingendiensten; het contact met en de politiek ten aanzien van de verzets beweging in Nederland; het beleid ten aan zien van de organisatie der Nederlandse en binnenlandse strijdkrachten; de voor bereiding van de organisatie van het be stuur na de bevrijding, onder andere het Militair Gezag; het financiële beleid ii Londen, daaronder begrepen -het aankoop beleid; de vertegenwoordiging van Neder land in het buitenland en de behartiging der Nederlandse belangen aldaar; de mate waarin en de wijze 'waarop de hulpverle ning aan Nederlandse krijgsgevangenen en civiele gedetineerden is geschied; het Indo nesisch beleid in Londen, in het bijzonder ten aanzien van de recrutering en opleiding der troepen en tenslotte de moeilijkheden, welke zich in deze kabinetten hebben voor gedaan, voorzoover zij van invloed waren op de regeringspolitiek, in het bijzonder de aan leden van die kabinetten verleende ontslagen. Het voorstel vermeldt verder degenen,, die als getuigen of deskundigen zouden 'kunnen worden gehoord. De commissie j van onderzoek zal kunnen bestaan uit ze- j ven leden, vertegenwoordigende de in de Kamer aanwezige politieke stromingen. De termijn, binnen welke het onderzoek dient te zijn afgelopen, zal bepaald kunnen wor den op een jaar na de benoeming der com missie. -j In de toelichting op zijn voorstel herin nert de heer Van der Goes van Naters er aan, dat nimmer de gelegenheid heeft be staan van de uitgeweken regering inlich tingen te verkrijgen over de politieke en militaire' gebeurtenissen, verband houden de met de Duitse invasie, en het militaire en civiele beleid daarna. De voorsteller verklaart dat het memo randum van oud-ministerpresident Ger- brandy een persoonlijk getuigenis is ge worden, waar tegenover dadelijk andere feiten en andere waarderingen van feiten zijn gesteld. Bovendien is in het proces-De Geer de grote wenselijkheid gebleken van een objectief alzijdig onderzoek van een algemeen staatkundig gezichtspunt uit. Hongaarse verkiezingen beperkt onbeperkt De premier van de Hongaarse coalitie regering, Lajos Dinnyes, heeft verklaard dat zijn partij, de kleine boeren, nooit zou toestaan in verkiezingen zonder af zonderlijke partijlijsten of in een kieswet, waarbij het kiesrecht zou worden beperkt. Deze verklaring staat tegenover die van de sociaal-democratische minister van Justitie, Ris, die heeft medegedeeld dat de nieuwe kieswet tenminste 300.000 Hon gaarse kiezers uit' zou sluiten. Dit zou voornamelijk geschieden door het verho gen van de kiesgerechtigde leeftijd en door het uitsluiten van familieleden van nazi's, die nog steeds onder hetzelfde dak leven imet hen. Willem Noske speelde, de NIWIN kan verzenden Met het troepentransportschip „Sloter- dijk" dat 20 Juni van Rotterdam naar Batavia vertrekt, worden twee vleugels en twee piano's verscheept, die door de NIWIN zijn bestemd voor de militairen in Indië. De aankoop van beide piano's is I bekostigd uit hi|t zgn. „pianofonds", dat dank zij de concerten van de violist Willem Koske kon worden gevormd. Gedeputeerden en de vrijwillige brandweer Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben geen aanleiding gevonden om het verzoek van mr. Proper in te willigen om het raadsbesluit van Haarlem, tot vaststel ling van een verordening voor de vrijwil lige brandweer, ter vernietiging aan de Kroon voor te dragen. Het woord is aan. Johanna van Woude: Veronderstel nooit een slechte drijfveer voor de daden van anderen als een goede aanne melijk is. Ruzie ontaardt in steekpartij Dinsdag, in de vroege ochtend, is het jonge echtpaar v. d. K.v. d..W., wonende aan de Wijjiermeerweg te Beverwijk, over vallen door een 40-jarige arbeider, die bij het echtpaar inwoont. Met een mes bracht hij zowel de man als de vrouw ern stige wonden toe, zodat zij in het Rode Kruis Ziekenhuis moesten worden opge nomen. n De man werd oncler meer aan de rug, de handen en 'de benen gewond en zijn echt genote liep een steek in de borst op.. De oorzaak van het drama zou een ruzie over het gebruik van een radiotoestel geweest zijn: de inwonende arbeider was namelijk in het bezit van een radio en hij wilde niet, dat de echtelieden er gebruik van maak ten. Toen dit toch gebeurde, ontstond er een hevige ruzie, die Dinsdagochtend uit liep op een steekpartij. De politie werd door de buren gealarmeerd en. kon de aan valler in het huis, van de slachtoffers ar resteren. Hij werd op het politiebureau van Beverwijk ingesloten. Vanmorgen was de toestand van de echtelieden gunstig. Ernstig ongeluk bij werk aan de spoorbrug te Zaltbommel Een noodlottig ongeluk heeft plaats gehad bij werkzaamheden aan de spoor brug te Zaltbommel. Op een stelling, die ond'er de brug hing, stonden zes schilders. Door onbekende oorzaak is het gevaarte naar beneden ge stort, waardoor de werklieden van -17 me ter hoogte terecht kwamen op het mate riaal der oude brug, dat op de uiterwaard lag. De 30-jarige van Doesburg uit Nee rijnen, vader van vier kinderen was op slag dood. Drie anderen werden zwaar en twee licht gewond. De slachtoffers zijn naar Den Bosch en Utrecht overgebracht. Men vreest voor het leven van een der" zwaar gewonden. Anjers voo r Anjerdag Ook dit jaar zal w^eer een Anjerdag wor« d,en gehouden en wel op Maandag 30 Juni, omdat ditmaal de verjaardag van Prins Bernhard op Zondag valt. Overal in het land zullen op die dag anjerspeldjes en levende anjers worden verkocht. De le vende anjers worden verkocht tegen een prijs van een gulden. Zij zijn kenbaar door een oranje cocarde die om de bloem is aangebracht. De gehele opbrengst komt ten goede van het Prins Bernhardfonds. Dit fonds werd op 10 Augustus 1940 in Londen gesticht door vice-admiraal J. Th. Furstner, generaal-majoor De Jonge van Ellemeet en de heer J. M. de Booy, direc teur van de Shell. Een bedrag van 21 mil- lioen gulden werd door vrije Nederlanders over de gehele wereld bijeengebracht, waarvoor veel - oorlogsmateriaal aange schaft 'kon worden. Na de bevrijding van ons land is de be stemming van het Prins Bernhardfonds gewijzigd. Het fonds tracht thans door fi nanciële steun aan personen of organisa ties de kracht van het Nederlandse volk op het gebied van de wetenschap, kunst en cultuur te bevorderen, alsmede de Ne derlandse cultuur in de overzeese gebieds delen en in het buitenland uit te dragen. Een afdeling Indonesië van het Prins. Bernhardfonds is in voorbereiding voor de verspreiding van de Nederlandse- en de versteviging van de Indonesische cultuur zelf. De enige inkomsten van het fonds zijn de opbrengsten van de Anjerdag. Een groot deel der kosten van de organisatie Poesjes ter aanvulling Vlissingen heeft een onvervalste Ame rikaanse moederkat met twee jongen ten geschenke gekregen van een dame, die begaan was met het lot van het Wal- cherense kattenras. De A/merikaanse kranten hadden namelijk'' geschreven, dat de poesen op Walcheren door de oor logshandelingen gedecimeerdwaren. worden gedragen door Prins Bernhard. Het fonds ziet de kern van haar werk een onderdeel van de cultuurfinanciering. Men wil het karakter van de liefdadig heid wegnemen, al wordt gewerkt met collectebus en speldje. De giften moeten beschouwd worden als een vrijwillige cul tuurbij drage. In vele bioscopen zal in de week voor afgaande aan Anjerdag een speciaal voor dat doel vervaardigd filmpje gedraaid worden. Nederlandse orkesten, de opera, toneel en amateurtoneel zullen uitvoerin gen geven ten bate van het fonds en op een dezer uitvoeringen zal minister Gielen spreken. Het radioprogramma op 30 Juni zal geheel aan de Anjerdag gewijd zijn. Het „Witte-anjelieren-orkest" zal spelen en des avonds zal een Anjerprijsvraag worden uitgezonden. De Britse en Franse ministers van Bui tenlandse Zaken, Bevin en Bidault, heb ben gisteren de gehele avond tot na mid dernacht geconfereerd over het Ameri kaanse aanbod van hulp aan Europa, dat minister Marshall onlangs heeft gedaan. Een woordvoerder van de Britse ambas sade te Parijs verklaarde, dat het reeds van het begin der besprekingen duidelijk is ge bleken, dat er een grote mate van over eenstemming heerst. Men neemt aan, dat de besprekingen een algemeen karakter hebben. Er is nog geen definitieve beslissing ge. nomen over het Franse voorstel om vier speciale commissies op te richten, voor het bespreken van steenkool- en staalvervoer en de landbouw. Evenmin kwam men tot een beslissing ten aanzien van de vraag welke landen van Europa in het eerste stadium bij de .Planning" der Europese economie zullen worden betrokken. Bevin is van plan tijdig naar Engeland terug te keren voor het (Jebat over de bui tenlandse politiek in het Lagerhuis in het laatst van deze week. VincentAuriol vol lof over Marshall's plan. Tijdens een lunch van de vereniging van buitenlandse journalisten te Parijs heeft Vincent Auriol, de Franse president, een warm pleidooi gehouden voor Marshall's plan voor steun aan Europa. „De Franse republiek", zo zeide Auriol, „verwelkomt Marshali's stoutmoedig en wijs initiatief. Frankrijk moet het met en thousiasme begroeten en de uitgestippeld! weg met vastbeslotenheid volgen. Ons ge hele continent kan deze gelegenheid niet voorbij laten gaan". s Amerikaanse stemmen. In een hoofdartikel over het plan van Marshall met betrekking tot het Europese herstel schrijft de New York Herald Tri bune: Met de gemeenschappelijke Engels-Fran se economische commissie, die in Januari j.l. werd opgericht en met de Belgisch- Nederlands-Luxemburgse douane.unie zijn de grondslagen voor samenwerking gelegd. De enige realistische wijze, waarop de enorme taak van het slechten der barrières die Europa verdelen, kan worden aange pakt, is door middel van regionale over eenkomsten, en er bestaat goede verwach ting dat er meer gebieden van samenwer king in Europa zullen komen. Uit Parijs komt het bericht, zo, vervolgt het blad, dat de gematigde socialisten uit 10 landen het plan hebben gevormd van een continentale federatie, welke dienen zal als „brug tus sen- de Sovjetrussisehe en Amerikaanse machtsblokken". Noch Rusland noch de Verenigde Staten kunnen zich veroorloven een poging der leiders van een belangrijk onderdeel der Europese mening, om een tussenweg te vinden tussen de tegenover elkander staande stelsels van Oost en West, te negeren". Over het zelfde onderwerp zei de presi dent van de wereldbank Mc Cloy, in een toespraak te Quebec tot de jaarlijkse con ventie van de vereniging van bankiers uit de staat New York „Het is mij niet bekend, hoever het programma van het ministerie van Buitenlandse Zaken der V. S. gevor derd is, noch wat de volledige omvang daarvan zal zijn. Wanneer als gevolg van een of ander algemeen economisch plan de betrokken landen zich onmiddellijk de drin gende behoeften als voedsel en brandstof kunnen verschaffen, zal de internationale bank een veel betere basis krijgen voor haar operaties. Hoe beter de fundamentele levensomstandigheden zijn in de aangeslo ten landen, waaraan de bank in de komen de maanden en jaren leningen zal .ver- strekkeu, des te productiever kunnen de leningen der bank worden en des te ge makkelijker zullen de landen de leningen kunnen aflossen. De Wereldbank kan dan medewerken een einde te maken aan de op het ogenblik voor hen bestaande abnor male noodzakelijkheid vrijwel alles in de Verenigde Staten te kopen. De bank is niet slechts bereid, haai' mede werking te verlenen aan ieder constructief en algemeen economisch plan, dat door Europa ontwikkeld mocht worden, doch wenst deze medewerking, vurig"'. Italic achter Marshall. Alberto Tarchïnani, de Italiaanse ambas sadeur te Washington, heeft officieel aan William Clayton, de Amerikaanse onder minister voor economische aangelegen heden aan het ministerie van Buitenlandse Zaken, meegedeeld, dat Italië zijn vol ledige steun zal verlenen aan het plan van Marshall om in Europa met vereende krachten tot economisch herstel te komen. Morgen speciale kabinetszitting Het advies van de Commissie-Generaal over de Republikeinse antwoordnota is hedenmorgen door de regering ontvangen. Waarschijnlijk zal het kabinet Donderdag ochtend bijeenkomen om het advies te be spreken. De regeringen van West-Borneo en Oost- Indonesië hebben afzonderlijke adviezen voor de Nederlandse regering opgesteld. Een uittreksel uit deze adviezen heeft de regering reeds bereikt. Over de inhoud der adviezen wordt ten departement© stilzwijgen betracht. De regering acht het in dit stadium niet raad zaam, mededelingen te doen. Aneta meldt, uit Batavia dat de advie zen der regeringen van West-Borneo en Oost-Indonesië overeenkomen met het ad vies van de Commissie-Generaal. Beide regeringen dringen er bij de Ne derlandse regering op aan, dat door een nauwkeurige formulering aan de thans ont stane onzekerheid met betrekking tot de Helicopters tegen insecten In Zweden gebruikt men moderne midde len om schadelijke insecten .te verdelgen. Zo laac men helicopters opstijgen om de boomgaarden, die door ongedierte zijn aan getast, met een tegengif te besproeien. Het metalen insect staat gereed om de lucht aanval tegen zijn levende soortgenoten te beginnen. Het tweede congres van de Internationale Federatie van Vakverenigingen werd kort geleden te Praag gehouden. De foto toont van links naar rechts de afgevaardigden van de Verenigde Stalen van Amerika (Frank Rosenblum)Zuid-Amerika Lombardo Toledano) en van Nederland (Evert Kupers). Weer Engels-Russisch contact over handelsbesprekingen Harold Wilson, de Britse minister voor Overzeese Handel, heeft .gisteren meege deeld, dat hij hoopt zeer binnenkort naar Moskou te vertrekken ter hervatting van de handelsbesprekingen met de Sovjet- Unie. Hij voegde hier aan toe, dat op het ogenblik besprekingen met de Sovjet regering gaande zijn met het doel de on derhandelingen zeer spoedig weer op te nemen. Minister Wilson is in het begin van de vorige maand teruggekeerd uit Moskou, waar hij gedurende drie weken handels besprekingen had gevoerd. Destijds was overeengekomen, dat hij uitsluitend naar Moskou zou terugkeren, wanneer de En gelse en de Russische regeringen van mening waren, dat er gronden waren om tot een definitieve overeenkomst te ge raken. Wilson heeft te Londen onderhandeld m,efc de leider van de Russische handels missie, Klensov, die aldaar ide vorige week is gearriveerd. uitvoering van Linggadjati ten spoedigste een'einde zal worden gemaakt, daar niet te onderschatten moeilijkheden voor beide staten voortvloeien uit een verder voort duren van de onzekere situatie. De mogelijkheid bestaat, dat de ad viezen in Den Haag mondeling zullen wor den toegelicht door regeringspersonen van beide staten, die dan naar Nederland zouden reizen. Geheel los hiervan staat het voornemen van enkele Oost-Indonesi sche ministers, een kort bezoek aan -Ne derland te brengen. Een woordvoerder van de Regerings voorlichtingsdienst te Batavia heeft giste ren verklaard, dat de Nederlandse en Ne derlands-Indische regeringen welbewust in progressieve koers gestuurd hebben en dat zij niet van plan zijn hiervan af te wijken. ..Alle mogelijkheden zijn nog open en men kan veilig aannemen, dat aan het gebruik van machtsmiddelen eerst in de laatste plaats gedacht kan worden", zo zeide hij. Veiligheidsraad ontvangt tekst van Linggadjati. Maandag heeft de Nederlandse regering de tekst van de overeenkomst van Ling gadjati aan de Veiligheidsraad ter kennis neming aangeboden, benevens 10 bijlagen, waarin de correspondentie vervat is van de Commissie-Generaal en de Indonesische vertegenwoordigers. Truman's veto blijft van kracht Het Amerikaanse huis van afgevaardig den heeft het veto van president Truman inzake de voorgestelde belastingverlaging van vier milliard dollar in stemming ge bracht met het resultaat, dat 268 leden tegen en 137 voor het veto stemden. Hier door is de mogelijkheid, dat de voorge stelde belastingwet zal worden toegepast, uitgesloten, daar de vereiste tweederde meerderheid op twee stemmen na niet bereikt werd. Amsterdam wordt vermoedelijk weer „Leave-centre" Van Engelse militaire zijde zijn sugges ties gedaan, om Amsterdam in de eerst komende maanden tijdelijk tot „Leave- Centre" voor Engelse bezettingstroepen uit Duitsland te maken, Mysterieuze moord te Hilversum Boswachter door nekschot gedood Twee wandelende dames vonden Dins dagmiddag op de 'heide tussen Hilversum, Hollandse Rading en Loosdrecht, op een zandpad het lijk van een man. Zij dachten aanvankelijk, dat hij gewond was en rie pen geneeskundige en politiehulp in. Spoe dig bleek, dat 'hier een moord was ge pleegd. Het slachtoffer is de 58-jarige boswachter A. van der Schagt. Hij was met een zwaar voorwerp in de nek gesla gen en vervolgens door een kogel uit zijn eigen revolver met een nekschot'gedood. De recherche staat voor een mysterie wat betreft het motief van de moordenaar. Het scbof heeft waarschijnlijk geen aan dacht getrokken, omdat in de nabijheid een schietbaan van het Marinekamp ligt. De boswachter was reeds tientallen ja ren als boswachter in deze omgeving werkzaam, de laatste jaren in dienst van het Goois natuurreservaat. Er is direct een uitgebreid onderzoek ingesteld, onder meer met politiehonden. De stakingen in België Van de 17.000 Antwerpse havenarbeiders zijn 11.000 in staking gegaan. De staking is een gevolg van een weige ring van Paul Henry Spaak, cfe Belgische minister-president, om in te stemmen met een algemene loonsevrhoging voor de ar beiders, welke tot. uiting is gebracht op de bijeenkomst van de arbeidsconferentie van Dinsdagavond. KOELER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: Meest zwaar bewolkt met vooral in de avond en nacht regenbuien, gepaard gaande met onweer. Matige wind uit Zuid-Westelijke richtingen. Lagere temperaturen dan vandaag.' 19 Juni: Zon op 4.19 uur, onder 21.03 uur Maan op 4.25 uur, onder 22 20 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1