IJmuider Courant Batavia en Den Haag leven thans in spanning pe Wreedheid der 5. S. Geen actie voor plan-Marshall eerMoskou's mening bekend is Nederlands rapport op komst over Europese samenwerking No. 18661 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en BureaUX' tie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, ^min'S in7o4 Directeur-Hoofdredacteur 15054. Telefoon 10L*- pi-ultkerjj B, Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur; Robert Peereboom KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Donderdag 19 Juni 1947 Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4-,—. Franco per post ƒ4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem 0«f wfeedh™ £S£gE2. 1 „ationaal-socialistische jaren een 1,1 d At Duitse volk tot zulke ontzet- dscl .ndaden hebben gebracht, heeft de "*°S «d nog niet veel ophelde- naoorlogse^ De verwachtmg, door me- M Wmdt dot de psychologische weten- nigeen geuieen systematisch on. schaP?zou instellen, is tot dusver met dertoek zo ^en verder van de ïHm verwijderd raakt en het aantal der 0 Stellingen stijgt, neemt ook het be- tere ïlv» studiemateriaal" af en verva- sc herinneringen. Toch is het van het °febX voor de toekomst, te weten ""l men zou moeten doen om-een derge- w?'Gaarding-bijtijds te herkennen en liJke °°,a te voorkomen. Er zijn door ffSfwat beschouwingen ten beste ge- ^Bfcdefuneste invloed van het nazi- «1de dictatuur, die wel aanvaardbaar Sn maar slechts gedeeltelijk antwoord nn de vragen, die gerezen zijn. Hoe ff het dat nimmer tevoren in de his- K der mensheid, die toch overvloed van j.lolieer en dictatuur heeft opgeleverd, ffuï een schaal en met zulk een cyni- °L volharding massamoord en marteling sche vom Hqg komt het dat deze ont- 'ïLlfSveel duizenden mensen beving !n zkh niet tot Duitsland bepaalde - dus Z het centrum van de misdaad - maar t fn andere landen zoveel volgelingen 2 het nationaal-socialisme meesleepte? S3 laatste blijft een belangrijk verschil anduiden Want in Duitsland heerste tij- 55! Hitler's bewind het nationaal-socia- Se en was de invloed der omgeving op misdadiger dus sterk. In andere landen behalve in het fascistische Italië, dat denwel lang niet tot zulke excessen is ge komen - behoorde hij slechts tot een klei ne bevolkings-minderheid. Oo deze vraag betreffende andere landen heeft de Amerikaanse psychiater dr. L. Alexander in zijn rede voor de Nederlandse Vereniging van Psychiatrie en Neurologie 2een antwoord gegeven. Wel heeft hij, die als Amerikaans deskundige de Neuren- herese processen heeft bijgewoond en zelf onderzoek verricht, een uiteenzetting ge geven over de sociaal-psychologische ge steldheid van de S.S. Natuurlijk ziet hij de misdaden der S.S. niet slechts als een uiting van individuen. Zij behooren tot het principe van de or ganisatie zelf. Veel lieden, die oorspronke lijk scherp tegen de S.S. en haar methoden gekant waren, pleegden na hun toetreden nog wreder handelingen dan diegene, die zij vroeger veroordeeld hadden. Dit noemt dr. Alexander een kenmerkend verschijnr sel bij mensen, die in de greep van de mis daad raken. Wanneer zij zich eenmaal „tot de misdaad bekend hebben", moeten zij tonen wat zij waard zijn en overtreffen in hun ijver zelfs hun leermeesters. Boven dien Werden zij in de concentratiekampen speciaal geoefend om „hard" te worden, ongevoelig voor menselijk leed. Dat werd stelselmatig gedaan, 'als een opleiding, een leergang en het heette „Brutalisierungs- kurs". Dr. Alexander heeft een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de ontstellende wreedheden, die S.S.-medici bedreven heb ben, zogenaamd in het belang van de we- Maar hij acht het Duitse volk in wezen niet wreder dan andere volken. Hij schrijft de verwording toe aan angst ami het geen hij noemt: groepen-angst. De oorzaak zoekt hij in het kleinste milieu, namelijk in het Duitse gezin. De vader heeft de lei ding en hij tyranniseert vrouw en kinde ren. Hijzelf is in zijn jeugd door zijn vader op deze wijze getyranniseerd en. is nu in staat, het zelf op anderen toe te passen. Die: anderen leven in voortdurende angst; de angst breidt zich uit over groepen en ten slotte over het gehele volk, dat tenslotte wil overwinnen' door angst in te boezemen. Dit is dr. Alexander's leidende gedachte. Eij sluit zich aan bij vele waarnemingen in oorlogstijd. Ook mij is het sterk- opgevallen - ik heb er ook over geschreven in mijri boekje over de gijzeling dat Duitse kampcommandanten, bewakers en ook Duitsers, die verhoren afnamen, steeds ge kweld schenen te worden door angst. „Het is hun angst die hen gevaarlijk maakt", hebben wij meermalen tot elkaar gezegd. Maar de angst-theorie van. dr. Alexander, in het algemeen tot het Duitse gezin uit gebreid, geldt niet in het algemeen voor het gezin in België, in Nederland, in Noor wegen, waar niettemin sommige Rexisten, N.S.B.'ers en Quislings zich met beperk ter hulpmiddelen weliswaar en daarom met niet zulk een massale uitwerking even meedogenloos en wreed hebben getoond als hun Duitse geestverwanten. Is daar nu psychische infectie opgetreden op daarvoor vatbare individuen en zou men uit dr. Alexander's verklaringen moeten afleiden, dat die vatbaarheid zich vooral voordeed bij mensen, die een tyrannieke opvoeding hadden gehad en in hun jeugd reeds een mate van levensangst opgehoopt, die later vergoed moest worden door zelf ty- ranmek te kunnen optreden, waarbij de invloeden van de gebeurtenissen tot mis daad en wreedheid leidden? Het schijnt belangwekkend dit te kunnen vaststellen het zou kunnen blijken uit een onderzoek de jeugd van diegenen, die voor de iere Gerechtshoven terecht gestaan -~i of nog zullen terechtstaan wegens net plegen van verraad op grote schaal en wegens mishandelingen. Het blijft met deze zaken hetzelfde: men zou er meer van wil len weten. 1 Alexander ziet Duitslands genezing üe, ®°ëèlijkheid, het individu en daar- het gehele Duitse volk van angst te araoen door andere opvattingen omtrent opvoeding ingang te doen vinden. Hij is mening dat er nu veel aan her- P oedmg der Duitsers gedaan wordt. De vah^F?ep'- d'e eigenUjk de draagster was rtanhi typ.isclie nationaal-socialistische gè- Verscheidene diplomatieke besprekingen in Moskou Blijkens een communiqué van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken heb ben Bevin en Bidault aan Molotof voorgesteld, dat in de week die- op 23 Juni begint de drie ministers elkaar zullen ontmoeten. Volgens verklaringen uit Franse regeringskringen is het de bedoeling van beide partijen niets te doen vóór de Sovjets er toe kunnen worden gebracht aan de bespre kingen deel te nemen of tenminste vóór bekend is geworden of de Sovjets bereid zijn in het kader van het plan van Marshall samen te werken. Te Londen meent men dat Bevin en Bi dault voorgesteld hebben dat Rusland één van de drie uitnodigende leden zal zijn van een Europese commissie ter vaststel ling van de economische hulp. Ook de Franse minister van voorlichting had van zo'n commissie melding gemaakt. Het officiële Franse communiqué maakt er echter geen gewag van en in Parijs wordt het oprichten van een dergelijke commissie tegengesproken. Volgens kringen van het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft de minis ter van Voorlichting voorlopige voorstellen met definitieve overeenkomsten verward. Er werd op gewezen dat de enige overeen komst die men heeft bereikt die is, welke in het communiqué wordt gemeld. Een woordvoerder van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken verklaarde in antwoord op een vraag, dat Bevin naar hij geloofde zeer voldaan is over zijn be zoek. Na zijn onderhoud met Bevin heeft Bidault de Sovjet-zaakgelastigde te Parijs ontvangen om hem van de resultaten van de besprekingen op de hoogte te stellen. Te Moskou heeft Pierre Charpentier, de Franse gezant, gisteren met Jakof Malik, de Sovjet-Russische onderminister van Buitenlandse Zaken, een bespreking ge voerd over het plan van Marshall. Voorts heeft de Sovjet-minister van bui tenlandse zaken, Molotof, gisteren een on derhoud gehad metde secretaris van de economische commissie voor Europa, Myr- dal. Voorts heeft Sir Maurice Peterson, de Britse ambassadeur te Moskou, met Molo tof een bespreking gevoerd over Marshalls aanbod en over Hongarije, Molotof antwoordde, dat de Sovjet-Unie zioh nog niet genoeg op de hoogte acht om haar mening over Marshalls aanbod te kennen te geven, doch zij stelt er belang in verdere inlichtingen te ontvangen over de ontwikkeling der kwestie. Ten aanzien van Hongarije bleef Molo tof op het standpunt staan, dat de Britse eis om te worden ingelicht inmenging in Hongarije's binnenlandse aangelegenheden betekent. Een vooraanstaande figuur in Washing ton heeft volgens United Press verklaard dat de Verenigde Staten van harte hopen dat Rusland uiteindelijk met het Europese herstel zal meewerken. Het schijnt echter nodig te zijn de Russen er eerst van te overtuigen dat resultaten bereikt kunnen wórden. De autoriteit zeide dat volgens de mening van de meeste deskundigen twee grote stappen nodig zijn tot het Europese herstel: 1. Vorming van een groep, Engeland, Frankrijk, België, Nederland en Italië omvattend, met schikkingen dat elk land dat deel van de beschikbare ma terialen krijgt dat het meest geschikt is om daardoor het herstel van allen te helpen. 2. Herstel van de Duitse productie tot een peil dat voldoende is om" alle goederen te leveren die van deze zijde voor de uitvoering van het plan nodig zijn. Ook een vooraanstaande persoonlijkheid der Britse regering zeide dat het Britse kabinet vernomen heeft dat de Verenigde Staten er over denken om het herstel van West-Duitsland volledig te malven, op grond van het plan Marshall.'1 Bevin terug naar Londen De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin is hedenmorgen, na zijn besprekingen met Bidault en anderen over Marshall's voorstel voor hulpverle ning, per vliegtuig uit Parijs naar Londen vertrokken. Zeeliedenstaking in de V.S. vandaag geëindigd De staking van zeelieden aan de Ameri kaanse Oostkust, waardoor de uitvoer van goederen naar Europa dreigde te worden opgehouden, is heden geëindigd. De Amerikaanse onderminister van Ar beid, Gibson, deed weten, dat deze rege ling gebaseerd is op loonsverhoging van vijf procent voor de 110.000 leden van de drie vakverenigingen van zeelieden. Alle andere bepalingen van het huidige con tract zullen nog een jaar lang van kracht blijven. De zeelieden op tankschepen aan de At lantische kust en in de Golf van Mexico zijn heden ook weer aan het werk gegaan na eveneens een loonsverhoging van vijf procent verkregen te hebben. U.N.O.-bureau in Moskou Op 1 September zal in Moskou een voor lichtingsbureau der UNO geopend worden. De Sovjet-autoriteiten zullen de vereiste faciliteiten voor dit bureau verlenen, dat pamfletten in zake de arbeid der UNO*zal distribueren en hierover vragen zal be antwoorden. Sanering van de melkhandel in Haarlem en omgeving Het streven is een lonend bedrijf te verkrijgen' Daar de winstmarge op melk en melk producten nog gelijk is aan de jaren vóór 1940, terwijl daarentegen de lonen, sociale lasten en verdere onkosten veel hoger ge worden zijn, zijn de melkhandelorganisa ties in Haarlem en omstreken tot een sa nering overgegaan. Het doel daarvan is door een betere indeling van de wijken der bezorgers de exploitatiekosten zodanig te verlagen, dat van een redelijke beloning gesproken kan worden. Om daartoe te kunnen komen heeft de N.V. „de Sierkan" besloten zich uit de dé- tailhandel terug te trekken. Haar klanten komen dan aan de andereanelkhandelaars. De Sierkan keert aan haar melkbezorgers die ontslagen word eg een wachtgeld uit gelijk aan het door 'de Rijksbemiddelaars vastgestelde loon, totdat hen een soortge lijke betrekking in de melkhandel wordt aangeboden. Verder zullen de melkhandelaren klan ten ruilen, om zoveel mogelijk aaneenge sloten wijken te verkrijgen. Aan het publiek is medewerking ge vraagd om deze plannen te kunnen uit voeren. ACHTERDOCHT BLEEK GERECHTVAARDIGD. Een handelaar in rijwielen ie Haarlem werd een fiets aangeboden. Hij kreeg de indruk dat er „een luohtje" aan zat en waarschuwde de politie. Inderdaad bleek de tweewieler van dief stal afkomstig te zijn; een 24-Jarige Haarlemse jongedame is te dezer zake ingerekend, nadat ze bekend had, nog een fiets te hebben ontvreemd. Het woord is aan....? Gustave le Bon: De enige blijvende revoluties zijn die der gedachten. Nieuwe bomaanslag in Tel Aviv Een hevige ontploffing heeft de kelder van een gebouw, minder dan 20 meter verwijderd van Citrus House, het centrum van de Britse veiligheidszone in Tel Aviv, zwaar beschadigd. Volgens de politie had den twintig Irgoën-leden een aanslag be raamd op Citrus House uit wraak voor de doodvonnissen tegen drie leden der extre mistische organisatie te Jeruzalem geveld. NaaV men meent zou de Hagana'h, de illegale Joodse verdedigingsorganisatie, het complot verijdeld hebben. Politie en mili tairen, die ter plaatse verschenen ontdek ten een vijf meter lange tunnel die in de richting van Citrus House liep. Halver wege de tunnel lag het lijk" van een Jood met een briefje aan zijn kleren bevestigd, waarvan de inhoud luidde: „De Haganah was hier. Wij waarschuwen u niet verder te gaan met het complot". Op het vliegveld Schiphol verrijst een nieuw stationsgebouw. Men verwachtdat het reeds in September in gebruik genomen zal kunnen worden. Officiële verklaring over plan-Marshall Van officiële zijde in Den Haag wordt medegedeeld: De Nederlandse regering heeft met zeer grote belangstelling en waardering kennis genomen van de door de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken op 5 Juni te Cambridge Massachusetts, afgelegde verklaring over de gezondmaking waar voor verdere Amerikaanse hulp onmisbaar is van de economische en financiële toestand van Europa, welke een onmisbaar onderdeel vormt van een gezonde wereld economie en consolidatie' van vreedzame verhoudingen. Nederland streeft er te zaïmen met Bel gië en Luxemburg reeds geruime tijd naar om in Europa economische verhoudingen te scheppen, die zich aan de hedendaagse omstandigheden aanpassen, welk streven deze landen blijkens him Tolunie in daden trachten om te zetten. Bovendien zijn zij bereid ten bate van de gezondmaking van Europa elke andere suggestie in overwe ging te nemen. De Nederlandse regering heeft het vraagstuk van Europeese samenwerking reeds- in studie, zoals onder meer blijkt Doodstraf geëist tegen Spaanse communisten De openbare aanklager aan het militair gerechtshof te Madrid heeft tegen vier communistische guerillastrijders de dood straf geëist. Het tiental wordt er van ver dacht betrokken geweest te zijn bij het vermoorden van twee civiele wakers te Cabanillas de la Sierra, toen zij een lading dynamiet naar Madrid trachtten over te brengen. dachten, zit volgens hem „veilig opgebor- epn"- TJ7-- i 6 UCJU jjveuis horn: "ebben de indruk, dat die op- 0»eSn"1!it V0lledis geslaagd is. Maar var. k i /ormde de S.S. maar een fractie Aco Duitse volk, zegt dr. Alexander. Herin J r moet uit zij'n eigen r ede len Jk"10^ geleid worden, dat uit de J° 1] .daartoe geëigende omstand-ighe- veel J1 meuwe S.S. zou kunnen ontstaan, tteerï?ïUeker 0Pêevoed en van nog Het <e vervuld dan de vorige? dine va,,geen prettiee gedachte. Heropvoe- kan niat Gen voUt is een traag proces en fcMGSChieden door bezetters in be- maar cu1'< die hnniers geen vertrouwen S\l,Ss,!egenkantins bij de bevo1" Planiriftfr?'-F,02 mirner schijnt het beste met Cwtslani als het uitvoerbaar. mocht worden het in te kapselen in een Federale Unie, op gelijke voet met andere landen, en het daarmee tegelijk volkomen open te stellèn voor de invloeden van an dere volken, voor hun zeden en gewoonten en dus vpor levensopvattingen, die niet op angst gegrond zijn. Jl. P. Het parcours van de Avondvierdaagse leidde Woensdagavond door de Waar- derpolder, waar de wandelaars genoten ,van het polderlandschap. De leden van de vereniging. Onder Door" op weg naar Spaarndam, Plaatsing van minder valide arbeidskrachten Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer nopens het onderzoek van het wetsontwerp tot plaatsing van minder- valide arbeidskrachten. Volgens dit ver slag werd algemeen instemming betuigd met dit wetsontwerp. Ook in werkgevers- kringen blijkt het gunstig te zijn ontvan gen. Ten gevolge van de oorlog is het aan tal minder validen toegenomen, waardoor de behoefte aan een. wet als thans wordt voorgesteld zich sterker doet gevoelen. Mede door de omstandigheden na de oorlog is het particulier initiatief ontoereikend gebleken. Intussen was men. zich er van bewust, dat eerst in de practijk zal blijken, of deze wet voldoet en het gestelde doel zal woi*den bereikt. Vele leden waren van mening, dat voor een goede uitwerking der wet een beroepsclassificatie van de minder valide arbeidskrachten niet ach terwege kan blijven. De verhouding van 1 op 50, die nu ais uitgangspunt is genomen, zal voor sommige beroepen te hoog, voor andere te laag blijken te zijn gesteld. In afwachting van de beslissing van het kabinet over Indonesië uit het memorandum over Duitsland van 15 Januari. Op betrekkelijk korte termijn lioopt de Nederlandse regering het resul taat van die studie niet alleen aan alle Europese landen, maar met name ook aan de Amerikaanse regering kenbaar te maken. De Nederlandse ambassadeur te Washington heeft het State Department in kennis gesteld van dit standpunt en van het bovenvermelde voornemen. Tevens doet de Nederlandse regering hiervan .mededeling aan alle Europese regeringen. De regeringen van België en Luxemburg hebben na overleg met de Nederlandse regering het State Department van een oyerenkomstig standpunt doen blijken. Naar prijsverhogingen in Frankrijk Arbeiders vrezen dat de voordelen van loonsver hoging weer te niet wor den gedaan. Het schijnt, dat gisteravond in Frank rijk een kabinetscrisis, die dreigde ten gevolge van een nieuw plan-van de Franse minister van Financiën, Robert Schumann, is voorkomen. Het kabinet aanvaardde het grootste deel van het plan, dat voorziet in nieuwe belastingen en verlaging van de burgerlijke en militaire uitgaven. Hoewel Schumanns voorstellen nog niet officieel bekend zijn gemaakt, weet men te melden, dat zij voorzien in hogere prij zen voor brood, melk, steenkool (tenge volge van het intrekken der staatssubsi dies), hogere spoorwegtarieven voor per sonen- en vrachtverkeer, hogere prijzen voor tabak en lucifers, hogere briefport en een nieuwe belasting op auto's. Het alge meen vakverbond heeft het nieuwe finan ciële program afgewezen, daar dit „on dragelijke nieuwe lasten oplegt" aan de werkende klassen. Het effect yan de maatregelen van Schumann, indien zij geheel worden aan genomen, zal wellicht zijn, dat het tekort op de gewone begroting voor 1947 wordt vermeden, maar de verhoging van de levensstandaard zal tot gevolg hebben, dat de arbeiders beroofd worden van de financiële voordelen, die zij door de jong ste staking hebben verkregen. „Lïnggadjati" toegezonden aan Veiligheidsraad De Nederlandse regering heeft de tekst van de overeenkomst van IJnggadjati aan de Veilig- 1 heidsraad ter kennisneming aangeboden. In de vergadering van de Veiligheidsraad, welke van 7 tot 13 Februari werd gehouden is overwogen of de situatie, welke .in Indonesië was ontstaan, een gevaar betekende voQr de handhaving van de internationale vrede en veiligheid. De Neder landse vertegenwoordiger in de raad, mr. van Kleffêns. heeft toen opgemerkt, dat hij zeer goed kan begrijpen, dat de Veiligheidsraad interesse had voor de besprekingen, welke toen te Batavia plaats hadden. Alleen en uitsluitend om deze reden zou hij aan zijn regering voorstellen, het resultaat dier besprekingenaan de raad over te leggen. Ingezakte Rijnbrug bij Alphen wordt weer opgeknapt De Rijnbrug bij Alphen, die Vrijdag on der het gewicht van een te zware vracht auto in elkaar zakte, wordt met zo groot mogelijke spoed gerepareerd. Wanneer de werkzaamheden niet vertraagd worden, zal de brug Zaterdag weer kunnen worden opengesteld. Het maximum gewicht voor voertuigen zal in het vervolg zes ton be dragen, i Goed ingelichte Nederlandse kringen te Batavia zeggen volgens United Press dat de Commissie-Generaal in haar rapport over de Indonesische tegennota als haat- mening te kennen zal geven dat de impasse ter zake van de overeenkomst van Ling- gadjati een punt heeft bereikt waarop het voortzetten der onderhandelingen als doelloos gezien moet worden. Deze kringen zijn van gevoelen dat de enig mogelijke vreedzame oplossing thans is dat de Republiek terugkomt op haar tegennota, hoewel deze kringen geloven dat „zulk een kans gering is", in het bij zonder in verband met de recente rede voering van de Indonesische opperbevel hebber generaal Soedirman, waarin hij zeide „geweld zal beantwoord worden met geweld". De United Press correspondent maakte Dinsdag een tocht per jeep in de omtrek 25 mijl ten zuidoosten van Batavia, in de buurt van Tjiketingoedik en Kalapanoeng- gai. „Ik nam waar dat het Nederlandse leger constant langs de demarcatie-lijn patrouilleert met patrouilles van dertig man. Militaire officieren van hoge rang zeiden dat de situatie rustig was, hoewel Indonesische troepen gedurende de laatste twee maanden in stelling liggen aan de tegenovergestelde zijde van de lijn. Er wordt, thans dag en nacht door de Neder landers gepatrouilleerd." In Den Haag. Een medewerker van het A.N.P. schrijft: In deze dagen van spanning worden al lerlei onderstellingen geuit met betrekking tot de mogelijkheid van een kabinetscrisis, indien een deel der regering, tot de over tuiging zou zijn gekomen dat straf optreden van het Nederlandse gezag in Indonesië onafwendbaar zou zijn geworden. Bekend is, dat de roomsch-katholieken een militair optreden in het alleruiterste geval niet zouden willen uitsluiten. Hoe staat het nu met de „arbei.ds"-ministers? Er bestaat op het ogenblik officieel niets anders dan de nota aan de Republiek- en haar antwoord daarop. Dit antwoord is ook door de Partij van de Arbeid als onbevredigend geken schetst en niet geaccepteerd als laatste woord. De Partij van de Arbeid ziet dus blijkbaar als enige mogelijkheid om wa pengeweld te vermijden, dat de Republiek van standpunt zal veranderen en inder daad bereid zal zijn meer tegemoetkomend heid te betrachten dan uit haar antwoord blijkt, wanneer ook Nederland bepaalde maatregelen zou nemen in de richting van de aangenomen resolutie. Hier komen dus verdere concessies vafll Nederland om de hoek kijken. Doch nu is het de vraag of de kabinetspartner tot zodariige concessies bereid zal blijken. Wanneer deze laatste niets meer zou willen toegeven, zou intussen een onbevredigen de toestand blijven bestaan. Het is nu denkbaar, dat, om uit de knoop te geraken, een compromis in het kabinet gevonden wordt in dier voege, dat men niet bereid zal zijn, nieuwe concessies te doen, maar dat de Republiek alsnog gelegenheid zal worden gegeven, op bepaaldelijk aangewe zen punten op haar antwoord terug te komen. Op die wijze althans zou de Partij van de Arbeid tegemoet getreden kunnen worden. Een dergelijke oplossing wordt op 't ogenblik in politieke kringen mogelijk geacht. Men oordeelt daar de kans op een kabinetscrisis niet zo groot. Ambassadeur in Washington reikt onderscheidingen uit De Nederlandse ambassadeur in Washing ton zal een aantal onderscheidingen en erken telijkheidsmedailles uitreiken aan Nederlanders en Amerikanen in de Ver enigde Staten als bewijs van dankbaarheid voor hun diensten, gedurende en na de oorlog bewezen aan de Nederlandse zaak. De erkentelijkheidsmedaille is door de mi nister van Buitenlandse Zaken- ingesteld en werd reeds verleden jaar in de Scandi navische landen toegekend. Zij wordt ver leend aan hen, die zich in 't bijzonder voor de hulp aan Nederlandse oorlogsslacht offers hebben ingespannen. Tot Ridder in de .Orde van de Neder landse Leeuw zijn benoemd A. D. Beste- breurtje, voorzitter van de Nederlandse Kamer van Koophandel te New York, C. W. Dresselburgs, gedelegeerde van het Ne derlandse Rode Kruis te New York en A. P. H. van Hemert, voormalig voorzitter van de Netherlands America Society te New York. Tot Groot-Officier in de Orde van Oranje Nassau zijn benoemd Basil O'Connor, voorzitter van het Amerikaanse Rocle Kruis en Leo T. Crowley, voormalig' hoofd van de Foreign Economic Admi nistration te Washington. Tot Comman deur in de Orde van Oranje Nassau zijn benoemd R. G. A. van der Wou.de, voor zitter van het American Relief for Hol land te New York, Riohard Allen, vice- voorzitter van het Amerikaanse Rode Kruis te Washington, voorts de burgemeesters van Los Angeles en San Francisco. De echtgenote van onze ambassadeur, mevrouw B. Loudon-Cobb, is benoemd tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Sir Adrian Boult, voor de radioluisteraars geen onbekendemaakt met 't symphonie- orkest van de Engelse omroep een tournee door West-Europa. Gisteren bracht hij het publiek in het Palais Chaillot te Parijs nog in vervoering, zoals hij het op 25 en 26 Juni zijn Amsterdams gehoor ongetwijfeld ook zal doen. - Hier ziet men de dirigertt in een karakteristieke houding voor de onafschei delijke BiB.C.-microfoon. Staking in Antwerpen duurt voort In officiële kringen wordt verklaard, dat Het bericht waarin gezegd wordt dat 11.000 havenarbeiders in staking zijn gegaan, on juist blijkt. In werkelijkheid hebben 7.000 scheepsherstellers het werk neergelegd. In de betreffende vakverenigingen sluit men de mogelijkheid niet uit dat onder de ha venarbeiders een solidariteitsstaking kan uitbreken. De' staking „met gekruiste armen" te Luik en Hoei is opgeheven. Het werk wordt algemeen weer hervat. De staking der arbeiders in de machine fabrieken te Charleroi duurt echter voort. Zij eisen de fr. 500 die aan de arbeiders in de zware metaalindustrie zijn toegezegd en door de ondernemers in principe reeds zijn aanvaard. TIJDELIJK BREKENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Zwakke, later matige wind, overwe gend tussen West en Zuid. Weinig, ver andering van temperatuur In de pro vincies Friesland, Groningen en Dren te vrij veöl bewolking met aanvanke lijk nog nu en dan enige regen. In het overige gedeelte van het land tijdelijk opklarend met op enkele plaatsen ochtendmist. Later weer toenemende bewolking met enige regen in het Westen van hei land. 20 Juni: J Zon op 4.19 uur onder 21 03 uui Maan op 5 31 uur, onder 23.14 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1