Doodstraf geëist tegen Alkmaarse ex-landwachtcommandant Politie van Velsen voetbalkampioen Beverwijk Meer dan 1500 Japanners geïnterneerd in Nederlands ïndië Een man als jij.... Santpoort DONDERPAGJ1JUN1 1947 1JMUIDER COURANT Illegale werkers doodgeschoten M Amsterdams Bijzonder Gerechtshof H,f .rferen in een te Alkmaar gehou- W.KL de zaait t0Sen de 30-iariSe ex- dm/Sfcommandant W. A. van der S. landwach v .u; ten laste geiegd, dat öehandela. Zwaag opzettelijk de M werkers E. Dijkstra, J, Smink en illegale w fcven had berooJd, door 1 ?„rfe afstand enige schoten op hen van; £L Voorts werd hij beschuldigd Fft&kkmg lot moord door zijn va D d landwachters J., M. A op de illegale werkers A. C. de ff uit Wierlngermeer op 17 April 1945 0 r Commandeur te Spanbroek op 23 1041 en op de vluchtende wielrijder *l den Bosch op 7 Februari 1945 te 1 Voor deze feiten is tegen deze land- wStèrs de vorige week de doodstraf ^SLchte Van der S. bekende de 111e- ,1 werkers te Zwaag te hebben doodge- Slrtm doch niet met voorbedachten rade. na ontkende opdracht te hebben gegeven ,iin ondergeschikten om De Graaf en rommideur dood te schieten. Hij gaf f f het geval Van den Bosch opdracht Seven fe hebben om te schieten, doch onnet de bedoeling de man te doden. "bü het getuigenverhoor bleek, dat de vief illegale werkers, die te Zwaag gear ceerd werden, handgranaten en munitie nch hadden. Een er van, G. Diflrstra, ïiri terstond door de landwaehter J. doodgeschoten. De anderen werden tegen 5» ™mr voor het raadhuis geplaatst. Op enige meters afstand stond Van der S. met een horloge in de hand. Klokslag 12 uur <rhoot hij de drie mannen neer. Verdachte lieerde, dat een der arrestanten een heweging had gemaakt. Aangezien in die Bid enige landwachters door illegalen wa in gedood, nam hij naar hij zeide geen Uieo en schoot hii de man neer on ver volgens met de anderen hetzelfde te doen, Be 20-jarige landwaehter L. W. D. T. lad destijds als getuige' aan de politie ver klaard dat Van der S. tegen de arrestan ten gezegd 'had: „Trek je jas maar uit, het Mi zonde zijn, als er gaatjes in kwamen". Verdachte kon zich dit niet precies meer herinneren. Vervolgens werd behandeld de moord on de illegale werkers De Graaf en Com mandeur, die op transport naar Hoorn door de landwachters M., J. en A. op last van Van der S. waren néergesdhoten. Verdach te ontkende deze opdracht te 'hebben ge geven, doch uit de verklaringen van de landwachters kwam het tegendeel vast te staan, Mr. W. P. Bakhoven, procureur-fiscaal, herdacht de verzetslieden, die als slacht offers van de terreur van de landwacht in de'laatste maanden van de oorlog in de Filmvoorstellingen voor de leerlingen der Julianaschool Oudercommissie neemt mooi initiatief Het mag een goede gedachte genoemd worden die de Oudercommissie van de Julianaschool ertoe heeft gebracht de kin deren een prettige middag te bezorgen. De dames en heren van deze commissie hebben zelf de handen uit de anouwen ge stoken en het lokaal, waar de voorstel lingen werden gegeven, verduisterd. Mej. C. Reeuwijk draaide enige aardige kinderfilms, die zeer in de smaak vielen, want wede kind is er niet gesteld op sprookjes- en tekenfilms? Een kleine tractatie aan het eind maakte het feest compleet. Waar nu klas 3 en 4 hebben genoten,, zullen over veertien dagen de kleuters uit de eerste twee leerjaren de sprookjes en wat dies meer zij, inet eigen ogen kun nen zien. Dinsdagavond vergaderi de raad Een agenda van 17 punten Er wordt een openbare vergadering van de Raad der gemeente Velsen gehouden op Dinsdag, 24 Juni 1947, des namiddags 1l/z uur, 1 De volgende agenda zal worden behan deld; 1. Beëdiging van de Gemeentesecretaris. 2. Ingekomen stukken en mededelingen. 3. Financiële besluiten. 4. Conversie geldening. 5. Aanbieding van de rekeningen over 1944, 6. Wijziging van de Algemene Politiever ordening. 7. Verbouw voormalige Centrale Keuken. 8. Inrichten van kleedkamers bij de ten nisbanen in „Velserbeek". 9. Verhuur woning Velserbeek no. 6. 10. Verkoop van industrieterrein in Velsen (Noord), 11. Aankoop school-autobus. 12. Voorschötaanvragen voor de bouw van woningen te Velsen (Noord). 13. Toekenning van een opbouwtoelage over 1947 aan de secretaris en de ont vanger, 14. Verlenen van machtiging tot het uit betalen van een vacantietoelage, zodra hiertoe voor het^rijkspersoneel wordt besloten, 15. Toetreding tot het Borgstellingsfonds voor Haarlem en Omliggende Gemeen ten. 16. Aanvaarden van een bijdrage van het i09o ingevolS? artikel 12 der Bos wet 1922, voor het „Burgemeester Rijkens- park". 17. Verhoging van het crediet voor de aanschaffing van een nieuwe boek houdmachine voor de bedrijven voor Gas en Water. he „Borneo" weer in de vaart ïw, ^e,.y^ssershaven is aangekomen de s.l-eo 127). Tijdens de oorlog is dit Kriü/n 'ag "enomen door de „Deutsche star.fSmarjne"- In zeer verwaarloosde toe- Hamv Weid het na de bevrijding uit de 0n po Dv6 khven haar IJmuiden gesleept, oLT1 Nederlandse werf werd het schip mow met 5 20 m verlengd. De hehho„ ,200 die de Duitsers er in kop van Noordholland de dood vonden. Hij achtte het bewijs van moord op de arres tanten te Zwaag geleverd, evenals de uit lokking tot moord op De Graaf en Com mandeur. Ten aanzien van het derde feit, de uitlokking tot moord op Van den Bosch, achtte mr. Bakhoven het bewijs niet ge leverd. Na de rol van verdachte als com mandant van de landwacht te hebben ge schilderd, eiste de procureur-fiscaal de doodstraf. Het Hof zal op 1 Juli uitspraak doen. had een goede De „Poolzee" vangst De Poolzee IJM 177 die voor de Woens- dagmarkt loste, kwam aan met 4000 stuks kabeljauw en 50 manden diversen. MARKTBERICHT VAN WOENSDAG Aangevoerd werden 125 kisten tarbot en tong. 250 kisten schol, 1000 kisten schelvis, 1350 kisten kabeljauw, 100 kisten wijting, 100 kisten poon tjes, 00 kisten diversen, totaal 3005 kisten. Prijzen: Bot f 33—f 27, gr. schol f 34f 33, md. schol f34, zetschol f34, alles per 50 kg,; gr. tong f 1,80, md tong f 1.08—f 1,74 lel. tong ni f 0,60— f 0,28, kl. tong II f 0,84, tarbot I f 1,64—f 1,44, alles per kg.; tarbot II f62—f39, tarbot III f46—f45 per 50 kg. Besommingen; trawlers f 50.422, Kustvissers: KW 190 f156, HD 112 f837; IJM 202 f 350, IJM 343 £415, IJM 207 f219, IJM 23 f 1996, IJM 231 £56, IJM 276 f3797, IJM 239 £78, BB 5 f 656, IJM 52 f 5048. Da geur van het rijpende hooi ligt dit jaar al bijzonder vroeg over de Nederlandse ■weiden. Een tafreeltje zoals onze fotograaf in het polderland ontmoette is kenmerkend voor de goede gezindheid van de zon ten opzichte van de veeboeren. Half Juni de „eerste snêe" al binnen!.... De i geP^aatst, functioneert goed, ParlevS? t ^gendom van de Re kan 5#1JKatwijk aan Zee. Het schip rvist mpL haring bergen en is uitge- Hedpn l'™10~°itvang- en zendapparaat, vangst er kt de KW 127 ter haring Zaandam werd twee maai geklopt Een dezer dagen kwam de Politie Sport vereniging Velsen in Zaandam in het veld tegen haar Zaanse collega's. Zaandam speelde voor deze gelegenheid voor het eerst met publiek en de belangstelling was behoorlijk te noemen. Waarschijnlijk was dit te danken aan het medespelen van Van Onselen, Ninaber, Haak en andere bekende spelers. Velsen won met 51. Velsen-Zaandam was van minder gehalte In een weinig fraaie en nog minder spannende wedstrijd heeft Velsen Dinsdag j.l. met een overwinning van 41 op het bezoekende Zaandam, het kampioenschap van het Westelijk District behaald. In tegenstelling met de wedstrijd in Zaandam werd er thans een slap partijtje voetbal gespeeld en van een Velser over wicht- was allerminst sprake. Na ongeveer 20 minuten ontstond goed samenspel tus sen v. d. Heide en Ninaber en het werd besloten met een voorzet van laatstge noemde. Via het hoofd van de naar binnen gezwenkte Lansaat belandde de balbij Wielinga, die onhoudbaar inkopte. Na een lange trap vin Van Oostenbrug- gen, waarop Wielinga doorliep, kwam de uitgelopen Jaket met Wielinga in botsing. Wel bleef de "Zaanse doelman nog enige tijd zijn doel verdedigen, doch tenslotte moest hij zich laten vervangen door Spreeuw. Na een voorzet van Lansaat bracht Van Onselen de stand op 20. Weer verkregen de Zaandammers 'n kleine veld- meerderheid en met een mooi doelpunt be kroonde de Zaanse rechtsbuiten het zwoe gen van zijn voorhoede' (21). Slechts enkele minuten daarna bracht Ninaber de stand op 31. Enkele ogenblikken voor de rust maakte de Zaanse rechtsachterspejer hands binnen het strafschopgebied, waarna door Van Onselen uit een strafschop de stand op 41 bracht. Na de rust was bij Zaandam rechtshalf Veenema vervangen door v. d. Wqrp. Niet tegenstaande deze nieuwe verzwakking in de Zaanse ploeg zag Velsen geen kans om nogmaals te doelpunten. De reserve-doel man Spreeuw weerde zich goed en keerde zelfs enkele harde schoten van Ninaber en van Van Onselen met succes. Toen scheidsrechter Van Starrenburg het einde aankondigde was Velsen kampioen van District West. 3a afloop werd in café-restaurant „De t" het kampioenschap op eenvoudige wijze gevierd, waarbij de voorzitter van P.S.V., de Commissaris van Politie uit Zaandam en de Hoofd-inspecteur van Politie te Velsen het woord voerden. Na mens de damesleden van P.S.V. werd een bloemenhulde aangeboden. Aanvoerder Ninaber dankte de sprekers met enige welgekozen woorden. p Notaris. Dolleman 70 jaar Een man met een veerkrachtige tred, sportief gekleed in j>lus fours, met leven dige interesse voor de belangen van de ge meente, in het bijzonder van IJmuiden, dat is notaris W. A. Dolleman, waarvan het velen verrassen zal te vernemen, dat hij Maandag 30 Juni zeventig jaar wordt. De heer Dolle man werd 30 Juni 1877 in Heemstede geboren, waar zijn vader notaris, en zijn grootvader ■^sÉlk. burgemeester was, °en tleemstjfpdse familie in optima forma dus. - De zcion zou in de 'MiÈïïw^ 'D voetstappen van li f-w^l z^n vaider treden wMJÊÈÊêW s T&Sm en ging in Am sterdam voor nó- Notaris Dolleman taris studeren.. Na dat de heer Dolle man in 1903 candidaat ten kantore van notaris W. Boerlage in Velsen was gewor den, werd hij in September 1913 notaris in IJmuiden. Sinds 1919 woont de heer Dolleman op Spaarnheuvel in Santpoort, waar hij ook zijn kantoor houdt. De heer Dolleman trad vooral voor de oorlog in hèt openbare leven op de voor grond. Hij is bestuurslid van de Noord- en Zuid-Hollandse Redding Mij., van IJmui- dens Bloei, lid van de Stichting Weder opbouw Velsen en president-kerkvoogd van de Ned. Hervormde Kerk in Santpoort. Als bestuurslid van IJmuidens Bloei heeft de heer Dolleman zeer geijverd voor het ver krijgen van een los- en laadplaats in IJmuiden. De heer- Dolleman was in zijn jongere jaren een allround sportsman. Hij was een der eerste leden van H.F.C. en heeft een maal het kampioenschap schaatsrijden van Noordholland behaald. Verder was tennis een geliefkoosde sport. De 70ste verjaardag van deze vooraan staande figuur zal ongetwijfeld voor huize Spaarnheuvel een drukke dag worden. „Gijs bekijkt het" De leden van de buurtvereniging „Van Speyk" kunnen Donderdagavond in -het gebouw Flora genieten van een toneeluit voering. De klucht „Gijs bekijkt het" wordt opgevoerd, de band van de „Vibro- hégo's" brengt de vrolijke stemming en met een bal dat tot twee uur duurt, wordt dit feest besloten. DE WEDEROPBOUW VAN IJMUIDEN. De architect A. ten Broeke alhier heeft aanbesteed het bouwen van een construc tiewerkplaats met bijbehoren aan de Hoeksteeg hoek Prins Hendrikstraat,, voor rekening van de heren J. van Ikelen en Zonen 'alhier. Ingeschreven werd als volgt: H. v. d. Plas, IJmuiden 33.632; P. Zwart, IJmui den 32.399; H. J. Vessies en A. Wierda, IJmuiden 29.466; ^R. de Boer, IJmuiden 27.235; A. Meinema, IJmuiden 26.896; W. Thunnissen, Heemstede 26.800; B. van Geldorp, IJmuiden 26.300. De raming van de architect bedroeg 26.500. De bouwplannen voor hef Hervormde Centrum Gemeenteleden toonden veel belangstelling Ondanks het prachtige zomerweer was er Woensdagavond een goede belangstel ling voor de Gemeente-aVond van de Ned. Hervormde Gemeente in het gymnastiek lokaal van de Chr. School aan de Van Lan- geveldstraat, waar de bouwplannen voor het nieuw te stichten Hervormde Centrum in de opbouw van Velsen-Noord werden toegelicht. Nadat Psalm 89 was gezongen, zeide Ds. Johs. Bronsgeest in zijn opening eèn stille blijdschap en ontroering te voelen om nau welijks na twee jaren bevrijding te kunnen spreken van de bouw van een Hervormd centrum in het toekomstige Velsen-Noord, waar eerst slechts was gedacht aan een simpel verenigingsgebouw. Spr. zeide dat in Velsen-Noord 970 wo ningen zijn afgebroken en desondanks de euvele moed te bezitten over dit nieuwe centrum te spreken. Zoals thans, zou ook na opbouw tussen Velserpont en Be verwijk een Hervormd gebouw ontbreken, maar dit wordt nu anders. Met dank aan het bestuur der school, dat -dit gebouw met liefde afstond voor bijeenkomsten, wees de spreker op de moederlijke zorg, die toch van Velsen-Zuid zal blij ven uitgaan op de jonge dochterkerk- en gemeente. Reeds sedert 8 April 1£46 zijn besprekingen ge voerd om hiertoe te geraken en werd de heer C. B. Posthumus Meyes, Architect B.N.£. te Aerdenhout met de voorberei dingen belast. Wijzende op de schone taak die de gemeente van Velsen, doch speciaal die van Velsen-Noord krijgt tot medewer king aan dit nieuwe object en in welks verrijzen spr. sterk geloofde, hoopte hij dat tot deze stichitng de gehele gemeente kan worden gemobiliseerd. De heer Posthumus Meyes gaf daarna een kort overzicht, welke overwegingen ten aenzien van de bouw ener kerk en vooral van een centrum bij een geheel nieuw te stichten woongebied moeten die nen. Een kerk bouwen is een heel moei lijke, maar een mooie opgave; deze vergt een bouw overeenkomende met de geeste lijke beginselen, welke vorm moet wor den gegeven en met de stedebouwkundige ligging. Spreker lichtte hierbij het nieuwe borVw- plan van „De Gilde" toe, waar boven bouw wordt toegepast in strolcenbouw. Het nieuwe complex, dat ter absorbering van straatrumoer een afgesloten geheel wordt komt te liggen aan de Oostzijde van de zogenaamde dorpsbrink, welke is ge projecteerd aan de verlegde Gildelaan, waarbij het kerkgebouw komt aan de brinkzijde met het front naar het Zuiden, dus aan deze weg, waarop dok de ontwor pen middenhof uitkomt. Aan de' andere zijde hiervan vindt men een verenigings zaal (met toneelruimte) voor 170 perso nen, aan de Noordzijde komen een wijkgebouw met zusterwoning en kliniek kamer en een flinke ingebouwde rijwiel stalling, die ook als lighal kan worden benut. De pastorie bevindt zich wel in het com plex, doch is afzonderlijk van de kerk ge houden. Het kerkgebouw krijgt 616 plaat sen beneden en 54 boven, welke door uit- schuifbanken kunnen worden aangevuld. De vele liturgische aspecten zijn in deze nieuwe kerk op de juiste methode aange bracht, een liturgisch centrum vormend, bestaande uit kansel, Avondmaalstafel en doopvont. De kerk zelf krijgt een langs- bouw- of basiliekvorm met twee kleine dwarsschepen, voorts wordt één gaan derij aangebracht voor koor en orgel aan de achtergevel. De afdekking is nog niet vastgesteld, maar als verlichting werd aanbevo'elen een kroonverlichting. Aan de 'hand van tekeningen en schet sen werd een en ander duidelijk gemaakt, waarbij de fraaie maquette, vervaardigd door de heer Chr. G. Holling de toelichting zeer verduidelijkte. Witte Kruis arbeid voor een halve eeuw Dit is het motto, waaronder de afdeling Velsen van de Noordhollaridse Vereniging „Het Witte Kruis" een beroep doet op de ingezetenen, om mee te helpen het tekort der afdeling over de jaren 1943, 1944 en 1945, toen geen gemeentelijke subsidie werd ontvangen, aan te zuiveren. Op 30 Augustus 1944, dus nog onder de Duitse bezettipg, herdacht de afdeling haar 50-jarig bestaan. Het was door de omstandigheden niet mogelijk, aan dit be langrijke feit enige aandacht te schen ken. In normale omstandigheden zou dit zeker niet gebeurd zijn. Het Witte Kruis heeft ,in onze gemeente honderden, ja dui zenden vrienden, die van de hulp dezer mooie instelling hebben mogen profiteren en uit dankbaarheid voor die hulp zou de dag van het gouden jubileum zeker op gepaste wijze gevierd zijn. De NSB-burgemeester weigerde in 1943 subsidie te verlenen en-ook in 1944 en 1945 verleende de overheid geen steun. Daardoor en ook doordat vele leden naar elders vertrokken waren, ontstond een tekort van 8537, nadat reeds het reserve fonds, dat bestemd was voor de stichting van een nieuw wijkgebouw in Santpoort, aangesproken was. Inmiddels heeft het be stuur ook een nieuwe tak van arbeid, na melijk de gezinsverzorging ter hand ge nomen, welke in een lang gevoelde be hoefte voorziet. Het bestuur vraagt thans van de inge- HET ONDERZOEK IS NOG NIET GEREED. Burgemeester en Wethouders van Velsen hebben bij besluit van 16 Juni 1947 de be slissing op de verzoeken van de N.V. Pe- troleum-rnaatsohappij „The Texas Com pany" te 's-Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van een benzinepomp installatie in het perceel Dennenstraat no. 16 te IJmuiden-Oost en van de N.V. Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden. om vergunning tot het uitbrei den van het hoogovenbedrijf door het op stellen van een beul-installatie in het ijzerpark, verdaagd op grond, dat het on derzoek nog niet zover is gevorderd, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. ZWEEDSE VRACHTVAARDER MET MAKREEL. In de Vissershaven is aangekomen een Zweedse vrachtvaarder met makreel. De vis is verpakt in kistjes van 40 pond en is voor de rokerijen een welkom arti kel. Avondvierdaagse is goed begonnen De Avond-vierdaagse, die gisteravond in Bevei-wijk is begonnen, 'mocht zich in een flinke belangstelling van wandelaars en wandelaarsters, hetzij in groepsverband, hetzij individueel, verheugen, want hun aantal overtrof de 3Ó0, welk getal aan merkelijk hoger is dan vorig jaar. Toen werd de eerste dag onder stromende regen gelopen, nu hadden de deelnemers (steils) prachtig zomerweer, waardoor de tocht van 15 km een waar genoegen werd. Tussen 6 en 7 uur had de start plaats bij het KSA-gebouw in de Peperstraat. Dit trok reeds een flinke belangstelling, doch ook onderweg had men hierover niet te klagen. Het parcours, dat was uitgezet en waar aan de consul van de Noordhollandse Wan- delbond, de heer G. Krom, met zijn staf bijzondere zorg had besteed, ontsloot voor de deelnemers een mooi gedeelte van Be verwijk; (het leidde via Westerhóutweg en Nieuwe Schulpweg langs de PEN-centrale en Cementfabriek naar de Noordzeesluizen. Vandaar ging het door en langs de puin hopen van Oud-IJmuiden via Wijk aan Zeeërweg en Stationsweg naar het pont- veer om dan over de Wijkerstraatweg en Breestraat het punt van uitgang te berei ken. Zonder uitzondering waren alle deel nemers (sters) om kwart over negen bin nen. Van de deelnemende groepen noemen wij die van R.K. Sportvereniging DEM, de grote groep van de R.K. Gymnastiekver eniging SSS, de Kennemer Jagers uit IJmuiden, de Politie Sportvereniging „Vel sen" onder leiding van inspecteur Van Buuren, de DGS-wandelgroep en van de Ned. Rode Kruis-Transportcolonne. BINNENLAND Te 's Gravenliaffe is onverwacht overleden de heer G. C. Lieshout, commercieel directeur van de Oranje-Nassau-mijnen. In het Zuiden van ons land 13 door de poli tie aangehouden de 33-jarlge Duitser Anton Koullon, die tijdens de evacuatie van Wagenin- gen, in 1944'45 belast was met de bouw van stellingen Hij zou een ware terreur uitgeoefend hebben op de arbeiders, Voorts wordt hij ervan verdacht zich schuldiig gemaakt te hebben aan ernstige mishandelingen en diefstal. Na eerst in Wageningen te zijn verhoord is hij in Arnhem opgesloten. De Aartsbisschop van Canterbury heeft het Laihbethkruis, de hoogste onderscheiding welke de Anglicaansehe kerk aan buitenlanders kan toekennen, verleend aan Dr. A. Rinkel, aarts bisschop van Utrecht der Oud-Katholieken en primaat van de Oud-Katholieke kerken. Het comité Ex-Politieke Gevangenen uit Vught houdt op 3 Juli In „Tivoji" te Utrecht een bijeenkomst om de directie der N.V. -Philips en verschillende particulieren, die veel voor de ge vangenen te Vught hebben gedaan, te huldigen, te huldigen, Vermoedelijk tengevolge van kortsluiting ontstond een zeer felle brand In een herenhuis Hengelo dat als pension gebruikt wprdt. De inboedel kon gered worden, maar het parnd brandde geheel uit. Verzekering dekt slechts ge deeltelijk de schade, HAARLEM EN OMGEVING Dc heer E. Egeter te Aerdenhout slaagde te Utrecht voor'het eandldaatsexamen klassieke letteren, Van de Radio Technische School aan de Kleine Houtweg te Haarlem slaagden onze stad genoten" J. Bonke, H. B. de Grèaf, L. J. van Gulik, J, W. Kan, A. Roetman, G, K Schipper en F. de Vries voor het Rljkscertlflcaat als radiotelegrafist. Voor het diploma radiotechni cus slaagden de heren M. v. d. Meer, A. van Tunen en R. Tjjssellng, De Indische Club te Heemstede hield Dins dag een bijeenkomst. Een levendige discussie over de plaats der gerepatvlëerden in de Neder landse samenleving werd gevolgd door een ge zellig samenzijn met declamatie. Een aantal nieuwe leden kon worden geboekt. De ln ons blad aangekondigde bijeenkomst in de Imamiëlkerk van de Youth for Christ Rally wordt niet op 23 Juni gehouden, maar op Zaterdag 28 Juni, De Prijzencommlssie fe Bloemendaal heeft op Woensdagavond 25 Juni een openbare verga dering voor de hulsvrouwen belegd in hötel Vreeburg. De heer Meyer de Vries, van het Ministerie van Sociale Zaken, zal spreken over de taak van de huisvrouw met betrekking tot het handhaven van de vastgestelde prijzen, Ds. A. Maas uit Kuinre, Nederl, Herv, pre dikant heeft het beroep naar Bennebroek aan genomen, De Geref. Kerk te Bennebroek heeft can didaat J. Riemersma uit Amsterdam beroepen. voor Velsen en IJ melden DONDERDAG 19 JUNI. Thalia 8 uur: Gaslicht. Oranjerie Velserbeek, 25 uur: Ten toonstelling Wederopbouw. Ongeveer een derde van het aantal dat voor. he- rechting in aanmerking komt9 is thans opgespoord t Het Centraal Bureau berechting Oor logsmisdadigers in Nederlands, Indië heeft tot dusverre 219 zaken behandeld van door Japanners bedreven oorlogsmisdaden. Hiervan zijn 129 personen veroordeeld tot straffen variërende van twee jaar gevan genisstraf tot de doodstraf. Het aantal doodvonnissen bedraagt 53; 27 zijn met de kogel voltrokken. De ove rige ter dood veroordeelden zijn nog in afwachting van de beslissing op het door, of namens hen ingediende gratieverzoek. Hierbij dient vermeld te worden, dat gezien de ernst der oorlogsmisdaden nog in geen enkel geval gratie is ver leend. Momenteel zijn in Nederlands-Indië 1.577 Japanners geïnterneerd; verdeeld over de volgende kampen: Batavia Glodok 4. Struiswijk 2, Tjipi- nang 16, Pinang 17, Medan 14, Morota-i 134, Koepang 1727, Balikpapan 196, Me- nado 56, Hollandia 119, Ambon 81, Pon- tianak 27, Makassar 93, Bandjermasin 31. In totaal dus 1577. Bt&endien zijn bij de autoriteiten in Japan aanvragen ingediend voor de op sporing van een 200-tal Japanners, waar van er intussen ongeveer 30 zijn opgezon den. Voor de opsporing in Japan is in To kio een onderzoekings-officier aangesteld, die ten nauwste samenwerkt met de Ame rikaanse instanties, die op hun beurt weer het Japanse politie-apparaat inschakelen. Uiteraard leveren deze opsporingen veel moeilijkheden op, aangezien het dikwijls voorkomt, dat men van de betreffende misdadiger slechts de familienaam weet. Het opsporingswerk neemt dan veelal meer dan een half jaar in beslag. zetenen een bijdrage. Op ruime schaal zijn circulaires verzonden, met een inteken- biljet, dat later teruggehaald wordt. Men kan zijn bijdrage ook storten op de giro rekening no. 51306 van de penningmeester Witte Kruis, afdeling Velsen of afdragen aan het kantoor Kennemerlaan 125. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg 23) Daarover verbaasde ik me, want ik sloot mijn kamer nooit af. Ik moest het volko men onbewust gedaan hebben, misschien nog door- mijn achtervolgings-idee in ver band met de papieren. „U had toch niets meer kunnen doen", wierp Britta er tussen. „Madame was al helemaal stijf, toen ze hier binnengebracht werd". „Is ze hier?" „We hebben haai* in haar kamer opge baard". De Jobstijding, die, me zo bij stukjes en brokken werd meegedeeld, scheen me steeds raadselachtiger te worden. „De ambulance-wagens plegen toch an ders de slachtoffers direct naar het dichtst bijzijnde ziekenhuis te brengen?" „Maar het ongeluk gebeurde hier, vlak voor het huis, even over tien. Britta en ik wilden net naar bed gaan, toen we lawaai en geroezemoes van stemmen hoorden. We renden naar Mada's boudoir en zagen daar door het raam, hoe een politie-agent en een rode kruisauto aankwamen, een derde auto stond al voor het 'huis. We dachten, dat er een verkeersongeluk ge beurd was- en omdat ik dat altijd zo'n akelig gezicht vind, sloten we het raam. Maar nauwelijks waren we op onze kamer terug, of er werd gebeld. Inga veegde zich het zweet van het voorhoofd. Het was haar aan te zien, dat ze alle verschrikkingen van die nacht op nieuw doorleefde. „We liepen naar de gangdeur", vervolg de nu Britta. „Een paar mannen kwamen de trap op, voorop een baar met Madame's stoffelijk overschot- De dokter kon slechts vaststellen, dat de dood ogenblikkelijk was ingetreden, en een zuster hielp ons het lichaam opbaren. Toen kwam de politie en werden we in verhoor genomen". „Jullie.Mijn stem drukte de hoog ste verbazing uit- „Men hoopte door onze getuigenis op het spoor van de daders te komen", ver klaarde Inga, niet zonder voldoening over de belangrijke rol, die ze in deze zaak ge speeld had. Ik schudde mijn hoofd. Deze logica kon ik niet volgen. „Hoe konderi jullie nu de figuur, die het auto-ongeluk veroorzaakte, kennen..?"i „Maar het was helemaal geen auto-on geluk. Madame is vermoorddoodge schoten!" „Doodgeschoten?" Nauwelijks herkende ik mijn eigen stem. En toen kon ik een voudig niet meer denken. Ik had het ge voel daar een eeuwigheid te zitten, stijf en stom en gevoelloos. Als door een mist drongen de stemmen van de twee meisjes tot mij door, maar ik verstond niet, wat ze zeiden. Doodgeschoten! Mariana, die bij dezelfde groep hoorde als Gösta en Hall- ström, was doodgeschoten! Wat kon het anders betekenen, dan dat deze moord het signaal zou zijn voor een bloedige razzia onder de vijfde colonne? „En.fluisterde ik nauwelijks hoor baar, „hebben jullie de politie kunnen hel pen?" Britta haalde haar schouders op, „Ze vroegen, of Madame vijanden had. Dat konden we met een gerust geweten ont kennen. U weet trouwens zelf, juffrouw Sylvrid, hoe Madame was: altijd vrijgevig en grootmoedig. Wel eens een beetje op vliegend, vooral als ze niet helemaal nuch ter was. Het was drie uur 's ochtends, toen ik de ,heren uitliet om de deur af te sluiten. De mensen waren afgedropen, al leen de politie-auto stond er nog. En de Lincoln van meneer Holms.... Pas op, juffrouw Sylvrid, u giet de koffie er naast"- Nerveus zette ik de koffiepot op het blad. „Meneer Holms was er dus bij, toen mevrouw werd doodgeschoten? Dan is hij natuurlijk naderhand hier geweest?" „Nee". Inga zag er op dat moment niet direct snugger uit, en ook Britta zat me met open mond aan te kijken, „Dat we daar zelf niet aan gedacht heb ben! Meneer Holms had toch wel even kunnen komen? Andprs is hij de eerste om iemand met raad en daad terzijde te staan. En vooral, als het Madame betrof...." Britta maakte zich hier tot spreekbuis van de hele stad, die Mariana als zijn ge liefde beschouwd had. Ik had de stomme kletskous haar mond wel kunnen dichtknijpen. Maar er had zich een soort paniekstemming van mij meester gemaakt. Er klopte iets niet. Gösta's verdwijning na de misdaad was een slecht teken. „Wanneer komen de eer ste kranten uit?" vroeg ik, mij zoveel mo gelijk beheersend. „Om zeven uur. Maar we kunnen pas in de middageditie nadere bijzonderheden vinden". (Wordt vervolgd). Het aantal thans geïnterneerde Japan ners vertegenwoordigt naar schatting on geveer 1/3 van het aantal personen, dat voor berechting voor gepleegde oorlogs misdaden in aanmerking zou komen. In dit verband moge nog worden ver wezen naar het grote aantal Japanners, dat zich in de binnenlanden van Java en Sumatra schuil houdt, en waarover verder geen gegevens bekend zijn. DE WINKELIERS VERLIEZEN VAN DE ZEEMACHT. De ontmoeting tussen de Sanlpoortse Winkeliersvereniging „de Santhaes" en een elftal van de Kon. Marine eindigde in een 42 overwinning van de zee-mensen. Tot tweemaal toe wist Meyer gelijk te ma ken, maar tenslotte moesten de landrotten toch de vlag strijken. NAAR HET CONCOURS. Op 6 Juli neemt het R.-K. gemengd koor „Da 'Pacem", dirigent de heer Spook, deel aan het concours te Hoogkarspel, waai*voor één verplicht en één vrij nummer in studie is genomen. DE VIERING VAN „KONINGINNEDAG". Hoewel het definitieve programma nog niet gepubliceerd kan worden, mag nu reeds als vaststaand worden aangenomen, dat met Koninginnedag iets bijzonders zal worden aangeboden. Een en ander is mede een gevolg van de samenwerking tussen de beide plaatselijke verenigingen te Sant poortdorp en Santpoort-station. Papiervoorziening der Dagbladpers voorlopig gewaarborgd Antwoord van minister Beel aan de heer Vorrink Op de vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Vorrink over de papiervoorziening van de dagbladpers heeft de minister president geantwoord: dat hij van oordeel is dat aan een zo ruim mogelijke voor- .lichting van de burgers door middel van de dagbladpers een grote betekenis moet worden toegekend en dat de noodgedwon gen beperktè omvang der dagbladen sinds de bevrijding aan de pers bij de juiste ver vulling van haar voorlichtende taak zware eisen stelt. Onder volledige erkenning van de taak der dagbladpers met betrekking tot de geestelijke volksgezondheid en verdediging van de democratische beginselen, alsmede van de bijzondere plaats, welke dienover eenkomstig de papiervoorziening van de dagbladpers in het behoeftenschema van ons volk verdient, merkt de minister ech ter op, dat nochtans ook bij de materiële behoeften-voorziening van ons voik be paalde minima gelden, die in acht geno men dienen te worden, zelfs indien in ver band hiermede de papiervoorziening van de dagbladpers enige vermindering zou moeten ondergaan. De regering is er in geslaagd, zo werd verder geantwoord, zij het met belangrijke opofferingejj op het gebied der voorziening van niet tot de luxe-klasse behorende stofe- Ujke goederen, een oplossing te linden waardoor althans voorlopig en onder voor behoud van een regelmatige aanvoer de papiervoorziening der dagbladpers op het huidige niveau kan worden gehandhaafd.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3