Jeugdherinneringen Grootfabrikant van zoetwatervis De geheimen van de foreüenkwekerij Belgische tevredenheid over herstel m Zeeland Nederlandse bloembollen in discussie in bet Amerikaanse Congres Kempei-misdaden Nog enige duizenden personen op Java moeten worden geëvacueerd Beverwijk Santpoort Een man als jij.... 20 JUNI 1947 vrijdag HEIDEMAATSCHAPPIJ i.,lrlciae peurder, die ergens op een 'Se sloot tussen IjcW en donker Snee aal'uit zijn element wipt, gij tln smetiuis die reeds in grijs ver- Uien rnn dan het „poisson sans irit" poisonhebt ontdekt, gij be- jossos r uw bestaan vindt op onze Ttcren wilt toch bedenken, dat ge 1 niet alleen te danken hebt aan S uw goede gerei. Uw vangst VWen handelsmerk, maar in de ZeMllen 's ee direct of zijdelings ™f ./door ie afdeling Zoetwatervissen] Nederlandse Heidemaatschappij. En Zr is S'en l"oorci vissers,atijn bij' Overal waar de mens cultiveert, brengt Sbiologisch evenwicht aan H wanke- k» hlS viswater is er niet reddeloos n- Ho doordat rivier en beek IJMUIDER COURAN" Etula werden van labrieksriolering, andere oorzaken maar te zwijgen. e heeft de regering oog voor deze aren en is dc ecfdlr Scnoemde afdc. f ,;»n de Heidemaatschappij, die de na- het herstel van de schade een SukkVheef d? rcgCT'"*.008 Y0°r.d"'; dmgen er ling rat SiJ helpt Op "verschillende plaatsen noemen in dit verband Arnhem, Vaas- Si Gulpen kunnen wij de recht- rJL vijvers vinden, waar men karpers Sekt en forellen, bestemd voor alle bin- S teren van Nederland o voor tropi- Se bergbeken, in vele gevallen ook voor de vishandel. Tot groot profijt van allen L hun brood met hét net verdienen, tot vreugde van alle sportvissers Tot lering n vermaak ook van ons volk, dat in steeds groeiende scharen komt kijken op die in teressante kwekerijen. Internationale visbescherming. In 1912 begon de Heidmaatschappij in het moerassige dal van het Belgische ri viertje de Gulp een zalmkwekerij. Er was tussen de regeringen van verschillende lan den een overeenkomst aangegaan om el- Wanders vis wat te ontzien; niet alleen te van«en'maar ook uit te poten. In 1926 werd een recordjaar gemaakt. Gulpen leverde vier millioen honderdtiéilduizend stuks ionge zalmen, maar weinig tijd later werd de zalmteelt van de kaart geschrapt. Als de Limburgers in de Geul een kanjer van 36 nond zagen zwemmen was het al te moei lijk hun aan het verstand te brengen, dat zij daar moesten afblijven. De zalmconven- lie bestaat sinds de oorlog niet meer. De zalm verdwijnt uit West-Europa en zijn opvolger, die de vissers op de Dek op den duur misschien weer een lonend 'bestaan kan verschaffen, de zeeforel, is tegenwoor dig in het Gulpdal vertegenwoordigd. Bij het woord forel denkt de een ter stond aan een exquis gerecht, de tweede aan de hengelsport in een van die grillige Zuid-Limburgse beleen, die slechts gescha pen schijnen om de toerist te gerieven, de derde tenslotte aan de magnifieke roofvis zelf, die bij tienduizenden wordt geteeld in een land, waar Eiffel en Ardennen hun uitlopertjes over de Nederlandse grens heb ben geschoven. Zoals een boer zijn var kens, zo fokt de Heidemaatschappij haar zwemmende kostgangers. Handenvol voer worden dagelijks op de vijvers uitgezaaid. Ge kunt gespannen .toezien, maarnie.ts ver raadt ih het diepe water- dat er aan het visgehakt, langzaam neerdwarrelend naar de bodem, wordt gesnoept. De schuwe, voorzichtige beekforellen wachten met de lunch totdat die nieuwsgierigen daarboven weg zijn. Strijd met vinnen en staarten. Op een andere plek wordt opnieuw met royale hand in de voêderenimer getast en nauwelijks ritselen de eerste korrels op het water of er «ontstaat een geweldige beroe ring, Vinnen en staarten geselen het water, dat naar alle kanten stuift. Dat is de woes te kennismaking met de regenboogforellen. Duidelijk is het donkere mannetje van het wijfje té onderscheiden en dat is maar goed ook. Nu vechten ze samen om de kruimels, maar zodra het najaar wordt gaan de paar- lustige mannetjes hun nymphen het hof maken, Dan komt de opzichter met zijn sleepnetten,'vist de vijvers schoon, leeg en scheidt hardvochtig de schapen van de bokken, Geoefende handen grijpen de vis sen, de wijfjes laten de voorraad kuit los, de mannetjes, het homvocht en dan kunnen ze zich weer bezighouden-met spel en eten. De geroutineerde menseh van de Heide maatschappij zullen zich wel om het broed bekommeren, In grote kommen worden kuit en homvocht ferm dooreengeroerd en zodra water wordt toegelaten, krijgen de eitjes hun kiemkracht. Karperbroed heeft de grootte van een speldeknop, dat van de! forel de omvang van een erwtje. Het is deze sterk ontwikkelde dooier, waarop dé larve zorgeloos de winter kan doorkomen. Zij draagt dit geval mét de zwier van een kinderslabbetje. Dit: is de reden, waarom een forel zich de uitzonderlijke IuXe van een huwelijk in het najaar kan-veroorlo ven. Dag en nacht worden de eitjes in de spoelgoten, van het broedhuis overstroomd door water met een constante temperatuur van 10 graden. Zo wordt het geleverd door een spreng, die zich van vorst noch hitte iets aantrekt.) In Vaassen beschikt-men over water van 4 graden. Daar wordt in honderd dagen precies het stadium bereikt, hetwelk in Gulpen vijfentwintig dagen kost* Dan. zijn in het ei duidelijk stipjes te zien: het zich ontwikkelende .oog der larven. Mits ver voerd in ij-s is het broed nu zo stevig, dat men het* naar alle oorden van de wereld kan verzenden. Wat blijft woi-dt op een, grovere zeef in het water geplaatst en na vijfentwintig dagen zijn de#baby's ,er: fra- ;iele gedrochtjes met de dooierzak aan hun keel. Na vijfenzeventig dagen moet er worden gevoederd. Uiterst, fijn versnip perde milt wordt over de larven verdeeld de capaciteit* v'an de Gulpense „kunst- moeder" beloopt V/2 millioên en als Maart niet al te scheutig is met zijn beruchte buien worden ze in de vijvers uitgezet. Het water hier, rijk aan mineralen, leent zich uitstekend voor het kweken van forellen. -In twee jaar kan men u een flinke vis leve ren, desgewenst panklaar. In een vroeger stadium worden ze door hengelclubs en par ticulieren gekocht om later eens te happen' naar de noodlottige worm of kunstvlieg.' Maar of de belangstelling nu is van uit sluitend gastronomische dan wel van spor tieve aard, bedenk steeds, dat de.mooie vis, die forel heet, in tachtig van de honderd gevallen is geboren niet in de natuurlijke nestkuil, maar in een gebouwtje dat ver doken staat ergens tussen de heuvels aan de zool van hét Limburgsej De Doopsgezinde kerk wordt hersteld De stoelen en het orgel ontbreken nog Het kerkgebouw der Doopsgezinde gemeen te en van de Nederlandse Protestanten bond, dat in de oorlog zeer geleden heeft, is in zoverre hersteld, dat het weer in ge bruik genomen zou kunnen worden indien de stoelen niet ontbraken. Wel is ook het orgel verdwenen, maar hiervoor heeft men de beschikking over een huis orgel. Aangezien men nog niet- over de nodige uitplaatsen beschikt, valt er voorlopig niet aan te denken, dat de diensten er hervat kunnen worden». Maar het eind van de misère is toch in het zicht. Passagierslijst Indrapoera Op onze bureaux te Haarlem en IJmul- den is de passagierslijst van de „Indra poera", die de 4e Juli in Rotterdam wordt verwacht, aangekomen. RODE KRUIS TRANSPORTCOLONE NAAR LUNTEREN. De Transportcolonne van het Ned. Rode Kruis te IJmuiden is vandaag, onder lei ding van commandant A. P. Bakker, met een extra wagon naar Lunteren vertrok ken om aldaar deel te nemen aan een tweedaagse kampdag, georganiseerd ter gelegenheid van het 80-jarig bestaan,van het Nederlandse Rode Kruis. Jlex Jfieater1 Vraagt Üw aandacht vanaf heden t/m Woensdag 25 Juni voor de aantrekkelijke Familie, voorstelling (Tom Brown's Schooldays) L.C.B. Film De toegang tot Antwerpen is weer bijna vooroorlogs. De Belgische technische studiecommissie voor de waterwegen van het Belgische co mité voor de JJederlands-Belgisch-Luxem- burgsche samenwerking heeft tezamen met een afvaardiging der Nederlandse techni sche studiecommissie, aan bporch van het motorschip „De §cheldewacht", een reis gemaakt op de waterwegen van Antwer pen naar Dordrecht. Tijdens deze reis heb ben de leden der Belgisohe commissie kun nen constateren, dat de herstelwerkzaam heden aan de sluizen te Iiansweert en te Wemeldïnge en aan de bruggen, bij Vlake •goede voortgang maken. Verwacht mag worden, dat de toestand zoals deze vpor de oorlog bestond spoedig hersteld zal zijn. In het bijzonder is komen vast te staan dat de tweede sluizen in het Kanaal van Zuid-Beveland over ongeveer een maand gereed zullen zijn. De werkzaamheden aan de derde sluizen kunnen half October ge ëindigd zijn. Men toonde zich van Belgi sche zijde zeer tevreden over de stand der zaken en ir. Vergeijnst, hoofd-ingenieur directeur van de Antwerpse zeediensten, verklaarde tegenover 'een journalist: „In dien België deze herstelwerkzaamheden had moeten verrichten had het dit onder de gegeven omstandigheden niet sneller kun nen doen". De Belgische en Nederlandse afgevaar digden hebben van deze gelegenheid tevens gebruik gemaakt van 'gedachten te wisse len over dq diverse vraagstukken, die zich op het gebied der waterwegen tussen bei dé landen voordoen. Binnenkort zullen studiereizen ondernomen worden naar het Kanaal van Temeuzen, naar'Gent en naar de stop van Teraaaien. De Belgische technische studiecommissie zal een rapport van haar bevindingen aan de heer Spaak overhandigen. Des avonds waren de leden der Belgische commissie te Dordrecht te gast bij de Ne derlandse zustercommïssie en bij het ge meentebestuur van Dordrecht. Van Nederlandse zijde namen onder meer aan deze studiereis deel* schout bij nacht Hetterschij, inspecteur generaal van het Loodswezen, ir. Koomans, directeur havenbedrijf te Rotterdam en mr. dr. Iiui-' tema, secretaris hoofdgroep industrie. CULTURELE AVOND BOND VAN OUD-ILLEGALE WERKERS. Hedenavond komt de B.O.I.W. bijeen in het gebouw Concordia. Nadat de heer Spöor het openingswoord heeft gesproken, zal burgemeester Kwint aan verscheidene oud-illegale werkers oorkonden uitreiken. Het verdere verloop van de avond zal een cultureel karakter dragen. MAIDENTRIP VAN VERBOUWDE LOGGER Morgen zal voor de eerste reis ter haringvis serij vertrekken de stoomlogger SCH 123, schip- De -Amerikaanse afgevaardigde Harris Ells worth heeft er bij het Congres op aan gedrongen de minister van landbouw volmacht te geven de invoer van buitenlandse bloembollen te beper ken om hiermede de Amerikaanse "kwekers te beschermen tegen buitenlandse Insectenplagen en. ziekten. Mevrouw Ash, sprekende voor de Amerikaanse Nationa_le Club van tuiniers, toonde zich. tegenstandster van dit idee. Zij zeide dat een dergelijke actie in feite zou betekenen „een embargo ter bescherming van de Amerikaanse bollenkwekers. Deze ziektes worden slechts als voorwendsel gebruikt waarachter men zich. ver bergt". f 1 Beidé verklaringen werden afgelegd voor het argrarigcTi comité van het Huis welk comité mo menteel bezig is met d'e 'beschouwing van amen dementen op de .planten-quaran.tainewet van 1912. Ellsworth zeide verder nog dat er jaarlijks voor millioenen dollars schade wordt veroorzaakt door plantenziekten welke uit Europa geïmporteerd zijn. Er behoren, stappen te worden genomen teneinde ste bereiken dat het kwaad zich niet verder uitbreidt, aldus Ellsworth. Hij vervolgde, „indien, het ministerie deze stappen zal willen nemen moet het ook over de daartoe strekkende, wettige volmachten besghikken", zo' meldt United Press. Mevrouw Ash zeide dat de binnenlandse bol lenkwekers hetzij „geen zin -hadden hetzij niet in staat waren bollen te kweken van de zelfde hoge k,waliteit als de Nederlanders", Zij zeide dat deze kwestie ook de aangelegenheid van in- 1 V.V.IJ. hield een geslaagde feestavond Het bestuur van de Belangengemeen schap Verenigde Vishandelaren IJmuiden (V.y.IJ.) heeft,-toen het eerste jaar na de oprichting afgelopen, was, een belangen gemeenschap gesloten tussen het nuttige en het aangename. Het belegde gister-= avond in de bovenzaal van het Rex-Thea ter eerst een ledenvergadering, die spoe dig afgelopen was en daarna een feeste lijke bijeenkomst in de benedenzaal, die tot tegen middernacht duurde. Er is op deze avond nog al enige malen liet woord „visboeren" gebruikt, maar wij kunnen niet anders zeggen dan dat deze „visboeren" we zeggen .het henzelf na door -het engageren van het gezelschap van Chiel de Boer bewezen hebben, wat hun ^vieren betreft, een goede smaak ,te hebben, Het was een avond, waarop de kwinkslagen en de geestigheid niet van de lucht waren. Chiel- de Boer strooide weer kwistig met zijn woordspelingen, Hocus fin Poeus voerden de aanwezigen de keu ken van de goochelkunst binhen. Adrienne uanivez zong aardige liedjes, een imitator imiteerde iedereen, een zanger zong in zuiver Amsterdams- en natuurlijk ontbrak ook de accordeonspeler niet. Vooral de scnunnren-liedjes van Chiel de Boer vie- m de smaak; 'het.zou geen echte IJmui- ®?se avond geweest zijn indien er niet «n ge steunpilaren van V.V.IJ. in het zon netje waren gezet. e,^r J. L. Uitzinger sprak een kort P ntngswoord, waarin hij vertelde, dat zak j'"UUr van •V-V..IJ. weliswaar het 1Vl„„etn7oen als nummer één beschouwt, rm a u daai'C'3ast ook plannen heeft °P cultureel gebied. ren p"as^en melkten wij op de he- Eer 0ud> directeur en mr. J. R. van sevcR-,' onderdhecteur van hef S taats vis- «r-havenbedrijf, jhr. dr. J. C. Mollerus, notari!1 V7 V^n de KH®r van Koophandel, Bóerlagê en de heer H. C. Vos. Jiamtmendhalohef en de heer J. G. Kolk- vis van het Kinheim ontvangt Helder De besturen van de betrokken voetbal clubs kwamen in hotel „Kinheim" té Alk maar bijeen om de tweede helft van de- promotie-degradatie-competitie voor de tweede-derde klasse vast te stellen. „Kinheim", dat het laagste pupténaantal bereikte, had de eerste keus en daarom werd overeengekomen a.s. Zondag, 22 Juni Helder in Van Gelder's Sportpark te ont vangen. Deze Wedstrijd zal in verband met de verre reis der gasten om half ze ven beginnen. Die dag wordt te Alkmaar gespeeld I.V.V.Alkmaarse, Boys. Het verdere programma luidt: Zondag 29 Juni: HelderAlkmaarse Boys, 7 uur; Kinheim—I.V.V.tijd wordt nader vastgesteld. Zondag 6 Juli: I.V.V.Helder, tijd wordt nader vastgesteld; Alkmaarse BoysKin heim, 7 uur. BOOTTOCHT VOOR PLAATWELLERIJ- PERSONEEL. De leden van de Personeelsvereniging van de N.V. „De Plaatwellerij" te Velsen zullen Zaterdag 9 Augustus een boottocht maken naar Amsterdam,waar in de mor genuren naar verkiezing een bezoek zal worden gebracht aan hèt Indisch Museum of'aan Artis. Het voornemen bestaat om des middags de leden gelegenheid te geven een excursie ■naar Schiphol te ondernemen. ternationale uittvïsseling raakte. „Als wij de Ne derlanders toestaan, hier hun bollen te veckópen, zullen zij hierdoor dollars krijgen, waarmede zij dringend benodigde Amerikaanse goederen kun nen kopen",, zo sprak mevrouw As-h. Zij vervolgde: „ik vertegenwoordig circa, 175.000 Amerikaanse bloemenvrienden en vele van hen hebben tijdens de oorlog hun tuin omgebouwd tot moestuin om aan de productieslag mede te werkèn. Thans ben ik van mening dat men ons behoort toe te staan bloemen te houden en onze bollen te kopen daar waar we ze het beste kun nen krijgen. De bollen welke lik het vorig jaar uit Nederland kreeg waren absoluut vrij van ziekten,.De voorgestelde Wet zou de Amerikaanse kwekers uitsluiten va,n werkelijk superieure bol len. Indien de Amerikaanse kwekers niet in staat zijn tégen de Hollander^. t.e concurreren dan mosten zij hun producten verbeteren of zich op iets anders gaan toeleggen", adus mevr. Ash. Bij de behandeling te Batavia van de rechtszaak tegen 30 leden van de voor malige Kempei kwam aan de orde de wij ze, waarop werd opgetreden tegen de steun- actie van het I.E.V. De waarnemend burgemeester van Bata via, drs. A. Th. Bogaardt, werd hierbij als getuige gehoord, Reeds spoedig na de inval van' de Japanners op Java was hij tezamen met andere vooraanstaande per sonen uit de Bataviase gemeenschap, on der wie mr.Abbenhuis en mr. IJsebaert, door de Kempei gearresteèrd, nu in ver band met de actie tot steunverlening, welke het I.E.V. had georganiseerd. Bij deze ge legenheid werd hij twee dagen zonder drinken en zeven dagen zonder voedsel gelaten. Voorts mocht hij gedurende 24 dagen niet slapen. Wanneer hij toch in' slaap raakte werd hij door een bewaker hardhandig gewekt. Bovendien werd hij, hoewel de commandant der Kempei op dracht had "gegeven tot een redelijke be handeling, bij. herhaling mishandeld en onder meer door kapitein'Kato, het hoofd van de politieke afdeling, met een rub- pér T. Kuit van de rederij A. van der Zwan en berstok geslagen. Zonen te schevenin-gen. Dit schip is bij de; De heer Bogaardt verklaarde voorts te scheepswerf Gebrs. Boot te Alphen a. d. Rijn mei ,,Gbben ge2ien hoe ledcn van de Kempei 9 meter verlengd en laadt 45 last onder dek. Tevens is de SCH 125 ingericht voor de vers'e- haringvlsscherij. V.Z.V. organiseert weer het kringen-waterpolotournooi Evenals het vorige jaar zal V.Z.V. het vijfkringeai tournooi organiseren. Onder handelingen worden, nog gevoerd om er een zeskringen tournooi van te maken. De kring „het Oosten", bestaande uit spelers van Arnhem, Nijmegen, Almelo, Winters wijk en Hengelo is uitgenodigd. Van de kringen Amsterdam, Haarlem eri Den 'Haag zijn reeds de toezeggingen ont vangen. VERLEENDE HINDERWETVERGUNNING Burgemeester en Wethouders der meente Velsen 'hebben ingevplge de Hin derwet vergunning verleend aan de firma Keirsgieter te IJmuiden en haar recht verkrijgenden, tot het uitbreiden van de scheepsmederij in het perceel Industrie- straat no. 59 te IJmuiden. MARKTBERICHT VAN DONDERDAG bedroeg 100 kisten tarbot en tong, 325 kisten schol, 600 kisten schelvis, 150 kisten kabeljauw, 30 kisten makreel, 75 kisten wijting. 70 kisten poontjes, 50 kisten diversen, totaal 1400 kisten'. Besommingen: -trawlers f14.150, Motorlogiger: KW 5 i 6600. Kustv'issers: IJM 213 f 490. IJM 310 f67, IJM 202 f200, B-R 46 f 1010, BR 28 f 940, HD 112 f300, UK 68 f 1575, UK 85 f710, UK' 44 f 1380, UK 126 f 1530, EH 4 f850, UK 161 f 480, UK 242 f1600, UK 143 f880, IJM 207 f 235, IJM 239 f145, IJM 211 f67, IJM 241 f918. de heer Roovers, de gemeentesecretaris, op onmenselijke wijze mishandelden door een gezwel, dat zicïr op zijn rug bevond, kapot tb slaan. Verder komt nog aan de orde de mis handeling van mevrouw van Leeuwen- Batten, die verdacht werd van ondergrond se activiteit en bij de verhoren letterlijk werd doodgeslagen. De commandant van de Kempei, majoor Choo, heeft reeds ver klaard, dat hij in dit geval zelf opdracht had gegeven, indien nodig, geweld te ge bruiken, aangezien het vermoeden be stond dat mevrouw Van Leeuwen-Batten deel uitmaakte van een organisatie, die over een geheime zender beschikte, zodat hier militaire belangen mee waren ge moeid. Onderzoek tegen een N.S.B.- groepsleider te Bloemendaal Het Hoofd van de Politieke Recherche Afde ling Haarlem verzoekt allen, die inlichtingen, kunnen verstrekken over de politieke gedragin gen gedurende de bezettingstijd of bescheiden onder zich hebben van Max Werner Neumann, geb. te Elberfeld (D.), 24-ll-'94 thans gedetineerd, destijds wonende te Bloemendaal (Santpoort-st.), Joh. Verhulstweg 60, zich in verbinding te stel len met zijn .bureau Fonteinlaan 3 te Haarlem, kamer 202, telefoon 15360, toestel 42. Neumann was groepsleider van de N.S.B, t« Bloemendaal, schreef dreigbrieven aan inwoners Tot de „gemeenschappelijke actie vani Indisch departement van. sociale zaken Nederlandse Vrouwen" te 's-Gravenhage heeft de minister van Overzeese Gebieds delen onlangs een brief gericht, waarin hij de volgende mededelingen heeft gedaan omtrent het door de regering gevolgde evacuatieschema op Java.* Dit. schema voorziet in afvoer per trein van ongeveer 200 personen per maand en in afvoer per schip van ongeveer 2000 per sonen per week. Als gevolg van' de inci denten'bij Soerabaja moest de evacuatie per schip via Probolinggo worden ge staakt. De afvoer van evapués per trein is echter inderdaad overeenkomstig het sche ma verlopen. Uit de jongste officiële berichten blijkt dat gedurende de maanden Maart en April ruim 4300 geïnterneerde Nederlanders per tréin naar Batavia werden geëvacueerd. Het aantal geïnterneerden, dat zich op 1 Mei in gevangenschap bevond, bedroeg, blijkens de jongste officiële cijfers circa 1800. Hieronder bevinden zich slechts een honderdtal „"Warganegara's" (blijvers). Het snel teruglopen van de2e voor evacuatie in aanmerking komende groep moet worden toegeschrevenaan de, omstandigheid, dat de rechtspositie der „warganegara's" in het binnenland schijnt te verbéteren, zodat het aantal blijvers snel aangroeit. Indien de evacuatie 'der geïnterneerden ip het huidige tempo zou kunnen worden voortgezet, mag worden verwacht dat deze ruim 1800 personen, die zich thans nog in gevangenschap bevinden, nog in de loop van deze maand zullen zijn bevrijd. In het binnenland van Java bevindt zich voorts nog een aantal personen, die buiten kampverband leven, meest kinde ren en ouden van dagen. Het Nederlands- heeft een lijst samengesteld,. Waarop de namen van 2600 dezer Nederlanders voor komen, die door hun familieleden in het onder Nederlands gezag staand gebied werden opgevraagd. Deze lijst werd inge diend bij het Republikeinse ministerie van sociale zaken, dat zijn volle medewerking terzake van de evacuatie van deze perso-, nen toezegde. Over een aantal tot deze categorie be horende personen zijn geen nadere gege vens beschikbaar tengevolge van het feit, dat zij onder die verbeterde politieke voor uitzichten er de voorkeur aan geven als warganegara's te worden beschouwd. Een aanzienlijke versnelling van het tempo der evacuatie zal worden verkregen als gevolg van de beslissing om de evacuatie uit Oost Java naar Soerabaja te leiden hetzij per schip via Probolinggo, hetzij per trein via Porong of- Modjokerto. In afwachting vlh hun evacuatie wordt door de Indische regering in samenwerking met het, Nederlandse Rode Kruis al het mogelijke gedaan om het löt der gemter- neerden door verstrekking van mecTica- menten, sigaretten en dergelijke te vër- zachten. Agenda voor Velsen en IJiniiuiidee Thalia. 7 en 9.1"5 Always in my Heart. Rex. 8 uus: Jeugdherinneringen. De Pont. 8 uur: Pinkie Stuart en De ja gers van Texas. Oranjerie Velserbeek. 25 uur. Tentoon stelling Wederopbouw. Een jubileum-bloemen tentoonstelling Een zeer uitgebreide? bloemententoon stelling zal ter gelegenheid van het 30- jarig bestaan van de Bloemenveiling ,,'t Centrum" op 4 December a.s. in Februari en Maart 1948 dé belangstelling van Ken- nemerland trekken. ,,'t Centrum" heeft in de tegenwoordige exploitante van de Bloemkwekersvereni ging „Flora" de initiatiefneemster tot deze grote tentoonstelling gevonden, welke zich de medewerking tot de organisatie verzekerde van de afdeling Beverwijk van de Algemene Vereniging voor Bloembol lencultuur; de Beverwijkse Hoveniers- vereniging; de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw- en Plantkunde, en de Tuinbouw-Studieclu'b. Deze expositie, waarin alle mogelijke variëteiten van bloemencultuur kunnen worden verwacht, is thans reeds officiëel vastgesteld van 26 Februaritot en met- 'l Maart 1948. Om deze tentoonstelling mo gelijk te maken is een uitvoerend comité gevormd, bestaande uit de heren B. J. "en iiloemeadaal en gat meer malen:r Hilbers, voorzitter; B. Broeze, eerste se- tegensiantos van de N.S.B. door aan de Slcher- cretaris („Flora"); G. Belterman, tweede secretaris (,,'t Centrum")., R. Hommes Gzn. (Bloembollencultuur) en R. W. A. Muyen (Tuinbouw Studieclub). Dit comité heeft reeds de toezegging ge kregen het gehele hallencomplex van het Veilinggebouw „Kennemerland'' aan de Breestraat voor de expositie te mogen ge bruiken, wat voor «een dergelijke tentoon stelling van zeer grote waarde is wegens de ruimte en mogelijkheden. Verwacht wordt, dat het secretariaat, dat is gevestigd in de veiling ,,'t Cen trum" aan de Koningstraat, binnen afzien bare tijd de leden van de medewerkende organisaties het vraagprogramma met voorwaarden zal toezenden. De forensen geslagen Gisterenavond speelden de Santpoortse Winkeliers een wedstrijd tegen een elftal -bestaande uit forensen. Onder de laatsten meikten we o.a. op de vroeger zo bekende voetballerNekkie Koning, die, ondanks het feit, dat hij de 50 reeds achter de rug 'heeft, liet zien, dat -hij de kunst nog lang niet verleerd' is. Hij maakte o.a een fraai doelpunt en gaf tal van afge meten voorzetten. Tot vlak voor de rust hadden de Win keliers-nogde leiding, maar juist in de laatste seconde maakte Walthaus de lijkmaker (11). Direct na- de hervatting oefenden de forensen een étevige druk op het „Santhaes"-doel uit en wist Koning, snel naar binnen schietend, met een goed geplaatst schot de forensen een voorsprong te geven (12). Hierna ging echter dè meerdere geoefendheid en het uithou dingsvermogen een woordje meespreken en nadat Spanjaard de gelijkmaker had gescoord, volgderrdirect hierna twee doel punten van de voet van Sterk (24) Toen was het helemaal gedaan met de forensen, die tenslotte met 72 verloren. De Fata Morgana te Vlissingen Een andere mening Iemand schrijft ons: Met grote belangstelling las ik in het avondblad van 10 Juni het bericht, dat in Vlyssingen een fata morgana is waar genomen, waarbij een .gehqle stad werd ge zien. Ik geloof evenwel dat de verklaring die ervan gegeven weid, n.l. dat de warmte de oorzaak zou zijn, niet geheel juist was. Zou de stad in kwestie niet eerder een der projecten van de vele commissies voor wederopbouw zijn? Ambtenaren werken ongetwijfeld ook bij lagere temperaturen (soms werken zij ook-niet). In ieder geval lijkt het mij verkeerd, alleen aan het Vlis- singse voorbeeld van voorspiegeling rucht baarheid te geven, onder voorbijzien van- vele andere. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg 24) r Een vlugg'e reporter had er echter, voor gezorgd, dat al in de ochtendbladen, een koi't bericht over de^ misdaad stond. „Jalouzie veroorzaakt weer een drama", stond er met vette letters op de pagina voor plaatselijk nieuws. „Tragische dood van een primadonna...." Mijn ogen gleden langs de regels. „Bij het verlaten van haar auto werd de onder de naam Mariana bekend staande zangeres door een onbekende neergeschoten en do delijk gewond. Een tweede kogel trof haar begeleider, de 'heer Gösta Holms. In zorg wekkende toestand is hij naar de „Sophia- hemmet-Klinik" overgebracht. Ooggetui gen zouden gezien hebben, dat de schoten werden afgevuurd uit een auto, die lang- jnan ---"«„.'uci en ae neer u. u-. xvojik- zaani lhngs de wagen van de beide slacht- Voorlichf. 7an rle ^driing vis van hef offers reed en na het plegen van deze laag- Aan h f Ureau van de Voedingsraad.| hartige aanslag in snelle vaart in de duis- Slleaam emd van d'e .bijeenkomst kregen ternis verdween. Uit de huidige gegevens kan met vrij grote zekerheid worden af- een vaatje haring. geleid, dat het ^motief voor deze misdaad jalouzië was. De politie volgt een spoor"-" Jalouzie! Behalve de moordenaar en zijn medeplichtigen )vas ik de enige, die wist, dat de politie op een verkeerd spoor was- Maar dat was op het ogenblik niet zo be langrijk. Gösta Holms was gewond! Waar schijnlijk zou men de gele envelop op hem vinden qn dat zou hem, als tenminste de dokters hem hadden kunnen redden, op nieuw in doodsgevaar brengen. Als ik maar wist, of hij hem ten tijde van de aanslag bij zich had gehad. Om zes uur had ik café Millner verlaten. Twee uur later had hij met Mariana bij „Berzelie" gegeten. Het was natuurlijk mogelijk, dat: hij in de tussentijd de envelop in veilig-; held had gebracht., En als dat niet het ge val waswie zou dan Gösta nog hel-;, pen? Wie kon hij vertrouwen? Ik lceek op mijn horloge en stond haastig; op. „Ik moet weg. Ik ben al te laat", pre-^ velde ik. „U wilt toch niet naar Lidingo?" vroeg, Britta stomverbaasd. In een leegstaande vilja in Lidingo \yas, namelijk het 'vluchtelingentehuis onderge bracht over welks kinderafdeling ik de scepter zwaaide. „U kunt toch voor één keer wel afbel len?" Dat was' ook eigenlijk mijn plan ge weest) maar daar 'hadden de twee meisjes niets mee te maken. Van „Odenplan", "waar" ik moest overstappen, 'zou ik het •vluchtelingentehuis wel opbellen.; „Het spijt me, Britta, maar ik kan heus ftiet blijven. Alleen wilde ik graag, vóór ik ga, Mariana nog eenmaal zien. Haar handen lichtjes samengevouwen oip haar borst lag ze daar, alsof ze sliep. De meisjes hadden alle bloemen in het hele huis uit hun vazen gehaald. Het don kere hoofd was' gebed in rozen. Zoals bij haar leven bleek het ook bij haar dood niet mogelijk haar leeftijd te schatten. Ik zag een paar grijze haren aan haar sla- jpen, maar haar huid was volkomen rim- i'.pelloos en haar als uit marmer gehouwen •trekken, waren schoon. Ik brak mij het hoofd over de vraag', welk wreed noodlot •haar voorbestemd had het werktuig te worden van gewetenloze handen. Uit vrije wil was ze zeker geen spionne gé-worden, daar was ik zeker van- Dit ge loof in haar fatsoen was het enige en het beste, wat ik haar op haar laatste reis kon meegeven. Een half uur later betrad ik de vestibule van het „Sophiahemmet"- ziekenhuis, waar ik om verlof vroeg Gösta Holms te spreken. Op een bank zittend, wachtte ik op het antwoord van de zuster, die de geneesheer-directeur was,, gaan raadplegen. De ziekenhuisatmospheer heeft iets demoraliserends voor wachtenden. Ik hoorde allerlei geluiden, terwijl de beel den zich aan elkaar rijden: bezoekers van alle leeftijden, met handen vol bloemen; jonge doktoren, die met gedempte stem discussiërend, heen-en weer liepen, steeds met hetzelfde pasje omkerend op steeds dezelfde plaats; geluidloos voorbijsnellen de verpleegsters; oppassers, die brancards en verbandtafels heen en 'weer rolden Eindelijk verscheen daar aan het einde van de vestibule mijn verpleegster met een dokter. Ze wees op mij en trok zich terug. Met vlugge passen kwam de dokter mij tegemoet. Hij was groot, mager, met een knokig maar markant gezicht en een diep litteken op zijn rechterwang. „Fryman", zei hij met een lichte bui ging. „U wilt meneer- Holms spreken? Wie bent u? Zijn 2uster?" „Nee. Ik...." „Zijn toestand is ernstig. Ik durf alleen zijn naaste familieleden toe te laten". „Meneer Holms heeft geen familie". Ik weet niet, waar ik zo gauw die wijsheid vandaan haalde, maar ik wist op eens ze ker, dat Gösta geen familie had. Gösta met familie leek me ondenkbaar. .(Wordt vervolgd). heitsdienst te Amsterdam. SCHEEPVAART STOOMV. MIJ. NEDERLAND. Bcngfca- lis 15 Juni van Colombo naar Holland; Hugo de Groot 12 Juni te Semarang; Jo- han van Oldenbarnevelt 16'Juni van Sin gapore naar Colombo; Poeloe Lau-t 18 Juni te Batavia; Rondo 15 Juni va.n Bombay naar Karachi; Singkep 16 Juni te Mom- bassa; Roepat 18 Juni van Soerabaja naar Balik Papan; Tji Kampek 16 Juni van Ba- lik Papan naar Sorong; Ceram 17 Juni te Mobile; Sumatra 16 Juni van Makassar naar Batayia. OCEAAN: Neleus 14 Juni te Port Said. VINKE EN CO/ Larenberg 19 Juni te Amsterdam verwacht. HOLLAND-AFRIKA LIJN: Singkep 18 Juni van Mombassa naar Port Said. WEST-AFRIKA LIJN: Amstelkerk 16 Juni van Freetown naar Las Palmas. K.N.S.M.: Deo Duce IS Juni te Kopen hagen; Iris 18 Juni van Rotterdam naar Gibraltar; Phaeax II 18 Junii te Amster dam; Odysseus 19 Juni te Amsterdam; Helder "19 Juni van Amsterdam naar Ant werpen; Marleen 18 Juni van Gothenburg naar Amsterdam; Ardea 18 Juni te Py- raeus. KON. HOLL. LLOYD: Eemland (thuis reis) 18 Juni van St. Vincent (Kaap Verd. eil.); Delfland 19 Juni van Buenos Aires naar Montevideo. GROTE VAART. Aalsdijk 18 Juni van R'dam naar New York. Aalsum 17 Juni. van R'dam te Bahrein. Aldebaran 18 Juni van Londen te R'dam. Alphacca 18 Juni van R'dam naar Hamburg. Amerskerk, Brisbane-R'dam, 17 Juni van Sydney. An thony Leeuwenhoek 17 Juni van Port Said naar Genua. Berlcel, Setubal-Pernis, 20 Juni 10 uur aan de Hoek van Holland ver wacht. Berlage, 19 Juni van Antwerpen naar Batavia. Brastagi 1'3 Juni van Karachi te Bombay. Gaasterkerk, Sydney-R'dam, 18 Juni van Port Said. Grootekerk, R'dam- Sydney, 17 Juni van Cochin. Indrapoera, Batavia-R'dam, pass. 18 Juni Kaap Guar- dafui. Kota Gede, Batavia-R'dam, pass. 18 Juni 23 uur Ouessant, ver. 20 Juni 8 uur bij Loodsboot Hoek v. Holland. Limburg, Batavia-R'dam, pass. 18 Juni Gibraltar. Overijsel 14 Juni van-Batavia te Bombay. Salatiga 17 Juni van Pangkal Penang te Bombay, waarvan' 22 Juni vertrek. Streef kerk, Cochin-R'dam, pass. 17 Juni Oues sant. Waterman, R'dam-Montreal, pass 18 Juni Bishop Rock. Bantam, Batavia-R'dam, 19 Juni Kaap Bon gepasseerd. Cascade 16 Juni van Lissabon naar Londen. Coryda (tanker), passeerde 17 Juni Gibraltar, van Pernis-Abadan. Danae 16 Juni van A'dam te Gibraltar. Maaskerk, A'dam-Duala, 16 Juni vépi Dakar. Mijdrecht wordt 27 Juni van Port Arthur te Thameshaven verw. Roelf 16 Juni van A'dam te Lissabon. Stad Schiedam, Sfax-R'dam, pass. 17 Juni Gi braltar. Valerius, R'dam-Batavia, 19, Juni Gibraltar gepasseei-d. Beta en Unitas, Rot- terdam-Batavia, 17 Juni te Blinjoe. Gali- lea 18 Juni van Bordeaux naar Konakri. Samaria pass. 17 Jpni Azoren naar Mar tinique. KLEINE VAART. Coolhaven pass. 18 Juni Holtenau naar Stockholm. Import 19 Juni van Helsinki te Antwerpen. Rose Ma rie 19 Juni van Por^grunn Teuddevalla. Trompenburgh 18 Juni van R'dam te Bor deaux. Veenenburgh 18 Juni van Middles- bro naar R'dam. Walenburgh 18 Juni van Bordeaux, te Casablanca. Delfzijl 17 Juni van Liverpool naar Connah's Quay. Elisa beth 18 Juni van Frederikshaven naar Aabenraa. Fivel, Teignmouth-Aboe, pass. 17 Juni Dungeness, Glashaven 19 Juni van i).arhus naar Middelfahrt. Hellevoetsluis 19 Juni van Kingslynn naar West Hartle- .pool, Holland 18 Juni van Frederikstad naar Oslo. Libra 17 Juni van Treport te Westonpoint. Majori 16 Juni van Teign- mouth naar Gefle. Mulan 18 Juni van Port Talbot te Newcastle on Tyne. Muron 16 Juni vari Lorient te Plymouth. Nautilus, Antwerpen-Oslo, 19 Juni. Vlissingen ge- pass. Nieuwaal 16 Juni van Bergen naar Boulogne. Piet Hein 16 Juni van Plymouth naar Brest. Rika 17 Juni van Middlesbro te Londen. R-pse-Marie 18 Juni van Pors- grunn naar Uddevalla. Thriantha 18 Juni van Slave te Ejerslev, Van Brakel 18 Juni van M'bro naar Svendsborg. SLEEPBEDRIJF: Blankenburgh, van River Dee naar Rotterdam, 18 Juni Holy head gepass. «i

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 3