Oost en West vonden elkaar in Voor Indië Een stijgende rentestand wordt thans verwacht Nieuwe bodemverdeling in West-Duitsland Oude vriend Pamela en de Meester -detective Sport in het kort Wereldnieuws ZATERDAG 21 JUNI 1947 Maar nu zal moeten blijken of de Indische eenlieid bestand is tegen de inwendige spanningen Van onze Londense correspondent) Het Britsindische drama heeft zijn voor lopige ontknoping gevonden. „Oost is Oost en West is West en nooit zullen beide elkander ontmoeten" zijn-de woorden van de Engelse dichter Rudyard Kipling, die in datzelfde Indië zoveel in spiratie vond. Maar nu heeft deze ontmoe ting plaats gehad. Een kleine honderd jaar hebben de twee meest uiteenlopende vol ken, het Engelse en het Indische, elkaar leren kennen en waarderen, alle misver standen ten spijt. De fouten, welke de Brit ten maakten, worden over het algemeen grif door hen erkend. Het „verdeel en heers" vormde jarenlang een pijnlijke rea liteit. Bloedige onderdrukking van opstan den, zoals te Amritsar in 1918, vergiftigde de verhoudingen. De zoutbelasting vormde een diepe grief. En zo was er meer. Doch het grote feit bleef, dat de aanwe zigheid van de Engelsen, die reeds in de zeventiende eeuw als kooplieden naar Indië kwamen - 'nadat ze door de Nederlanders uit de Oost-Indische specerijenhandël wa ren verdreven uitermate heilzaam ge werkt heeft op de binnenlandse toestanden. In dit reusachtige land, dat door de voort durende binnenstroming van vreemde vol ken nooit tot rust scheen te komen} waren de Engelsen van meet af de grote stabili serende factor. Zij gaven het de eenheid, welke het op geen andere wijze kon berei ken. Nu komt de proef op de som: of deze eenheid diep genoeg geworteld is om deze verscheidenheid van volksgroepen een zelf standig voortbestaan te verzekeren. Nog grote tegenstellingen. Zeker de kloof tussen Oost en West is nog enorm. In vele opzichten zijn deze mensenmassa's eeuwen achter bij het Wes ten. Fantastisch groot is nog het aantal an alfabeten, dat op 229 millioen de totale bevolking bedraagt 400 millioen ge schat wórdt. Schril is de tegenstelling tus sen de intense armoede der boeren en ar beiders en de legendarische rijkdom der maharadjah's in de vazalstaten. Machte loos stond men tot nu tegenover de perio diek wederkerende hongersnood, die steeds ■Éénduizenden levens vernietigde. Het ontbreken van een moderne basis voor. een samenleving, die vaak nauwelijks boven het, dierlijke uitkomt, brengt een geestesgesteldheid met zich mede, die zich in den regel in moord en brandstichting uit. Alleen in de grote centra kon het Engelse regiem bijdragen' tot een wezenlijke ont wikkeling. De anachronistische kaste-ver- houding der conservatieve Hindoes oor spronkelijk een verweermiddel tegen de indringers en hun overige maatschappen lijke opvattingen, werkten uitermate rem mend, evenals de traagheid der Mohamme danen. Beide groepen bezitten echter voor uitstrevende elementen, die de mentaliteit van grote lagen hebben gewijzigd. Ook de kloof tussen Mohammedanen en Hindoes is zeer groot. De laatsten vereren de koe als een heilig dier en de Mohamme danen, die als monotheïsten de Hindoes als afgodendienaars beschouwen, gebruiken de koe als offerdier. De Mohammedanen zeg gen, dat de Islam de ware democratie is. Hindoes op hun beurt mogen van de „onrei ne" Mohammedanen geen water of voedsel aannemen. Gemengde huwelijken zijn uit den boze. In vele gevallen werken Moslems en Hin does echter uitstekend samen. De oorzaak van vele botsingen ligt meer op economisch i terrein, doordat de algemene levensstan daard zeer laag is. Economisch is het land maar ten dele ontwikkeld. De Engelsen, die in veel opzichten uitstekend werk deden, beleggen er tihans minder kapitaal dan in Argentinië. Grootse ontwikkeling De nieuwe status van het land wordt al gemeen beschouwd als voorwaarde voor een grootse ontwikkeling. Brittdh en Hin does hebben alles gedaan om de eenheid te bewaren, hoewel zij zich tenslotte moesten neerleggen bij de eis tot verdeling van de Mohammedanen, die met hun 90 millioen zielen niet als minderheid wensen te leven. Uit economise^ oogpunt maakt het dit alles veel gecompliceerder. Men had echter geen keus, omdat de burgeroorlog al begonnen was en alles dreigde ineen te storten. De fa natieke volksmassa's trekken zich weinig van Gandhi's geweldloosheid aan. Reeds uit een oogpunt van binnenlands beleid vormt de toekomst van het voorma lige Brits-Indië een vraagteeken. Het poli tieke en economische program van de Con gresparty bijvoorbeeld is niet bekend. Het enige wat vaststaat is, dat Indië een groot scheepse industrialisatie wacht. Engeland en ongetwijfeld ook Amerika zullen'de le veranciers zijn, ook van verbruiksigoede- ren die, naar men verwacht, in toenemende mate zullen worden gevraagd. Ook het ont wikkelingspeil zal zonder twijfel worden opgevoerd, zodat de verwachting is, dat In dië als laatkomer in de historie tenslotte een gelijkwaardige partner in de zich ont plooiende samenwerking der volken zal worden. Het socialisme van Gandhi en Nehroe. De Indische leiders zullen moeten tonen of zij over constructieve capaciteiten be schikken. Nehroe, Gandhi's naaste mede werker en .opvolger, noemt zich socialist, doch in socialistische kringen staat men sceptisch tegenover zijn overtuiging. In hel verleden heeft hij vaak opportunistisch ge handeld. Eens richtte hij zich naar de Sov jet-Unie, doch thans schijnt hij zich op Amerika te oriënteren. Bovendien zeggen zijn critici, dat zijn socialisme niet te ver enigen is met de in wezen mystiek-middel eeuwse opvattingen van Gandhi. Nehrpe's rol in de oorlog was uiterst twij felachtig, toen zijn nationalisme groter bleek te zijn dan zijn socialisme en hij afzijdig heid bepleitte in de hoop, dat Engeland de strijd niet zou overleven. Niettemin stre den twee millioen Brits Indiërs aan'de zijde der geallieerden. Het blijft nog de vraag, of men iets kan bereiken met het Westerse schabloon der parlementaire democratie in het groten deels nog feodale en autocratische Indië. De aangekondigde politieke reorganisatie is niets meer dan een begin. In hoeverre het juist is, dat buitenlands-politieke invloeden en strategische óverwegingen een rol heb ben gespeeld bij de totstandkoming van de jongste voorstellen, die de Indiërs zo gun stig mogelijk willen stemmen, dient te wor den afgewacht. Hoe het ook zij, het histo risch besluit is gevallen. De draagwijdte, ook voor Nederland, is van enorme afme tingen. Dat het plan voorlopig alle partijen, van Gandhi tot Churchill, tevreden stelt is ze ker een unicum. Het is een bewijs te meer van het Britse talent tot het bereiken van een compromis. De teerling is geworpen. Zal de Indische eenheid, zij het langs een omweg, toch nog gehandhaafd kunnen worden? Of zal het veelbelovende Brits Indië een tweede Bal kan worden? Zo lang de Engelsen een oogje in het zeil blijven houden zal, naar men hoopt, dit laatste kunnen worden voorko men. Economische rechter Wasli jstje Een waslijst van een tenlastelegging voerde de bedeesde handelaar in kantoorbehoeften naar het bankje der beklaagden. Maar toen hij er 'uitstapte, was er slechts een notitieblaadje vaij overgebleven. Deze te goeder naam en" faam bekend staande kan- toorbehoeftenleverancier uit de stad Haar lem had zich verstout blocjes met was lijsten, mapjes met briefpapier, notitie boekjes en vele andere zaken enkele centen te duur te verkopen. De ambtenaren van de prijsbeheersing achtten dit in strijd met de belangen der Nederlandse welvaart en zetten de overtreder „op de bon". De Tuchtrechter vond het evenmin stijlvol van de man en legde hem driemaal hon derd gulden boete op. Maar de handelaar in kantoorbehoeften zocht het hoger op, ging bedeesd in het bankje van de economische rechter zitten en liet zich ondervragen. De ceel van vijftien overtredingen werd door de verdediger verminderd tot een mager rijtje van drie; waarvan er één nog best weg kon en waai- nog tegenover stond, dat sommige artikelen zelfs goedkoper dan was voorgeschreven werden verkocht. Bo vendien was al lang een nieuwe prijs- besehikking afgekomen, die de boekhan delaar ongeveer in het gelijk stelde. De rechter keek peinzend naar zijn potlood, lachte zoo'n beetje, toen naar voren kwam, dat de boekhandelaren met de Prijsbeheer sing in het algemeen en het Directoraat- Generaal in het bijzonder uitermate slecht kunnen opschieten en vonniste de be deesde met twee maal vijftig gulden voor wasblocjes en notitieboekjes. Voor de dertien andere overtredinkjes moest een gulden per stuk aan de staat geofferd worden. Minister Lieftinck is een zeer bekwaam van 82l£% %op 165% neerkomt. wat niet Effecten- en Geldmarkt en hoffelijk man, aan wiens oprechte stre ven om 's lands financiële en economische belangen te behartigen, niemand twijfelt. Dit is vermoedelijk de reden waarom zijn wetsontwerp inzake Spaaractie, Nationale Spaarraad en Rijksspaarbrieven tenslotte een meerderheid in de Tweede Kamer ge vonden heeft, nadat het amendement van dr. Lucas krachtens hetwelk de uitgifte van Rijksspaarbrieven bij de wet moet worden geregeld, was aangenomen. Of er echter een groter deel onzer bevolking zal gaan sparen dan thans het geval is (vol gens de minister 35%) hangt van heel andere factoren af, gelijk wij meer dan eens hebben betoogd. Grotere weerstand zal de Minister heb ben te overwinnen met zijn ontwerp tot Nationalisering van de Nederlandse Bank, .aangezien dit in sterke mate het politieke sentiment raakt en een nieuwe schrede is op de weg der geleide economie. Welis waar blijft de bank een naamloze ven nootschap, maar alle aandelen komen in handen van de Staat, die president en se cretaris van het bestuur benoemt en die wat meer zegt in de gevallen, waarin hij zulks ter coördinering van de monetaire en financiële politiek der regering en de politiek der Bank noodzakelijk acht, de Bankraad gehoord-, aan de directie aan wijzingen geeft, welke deze laatste gehou den is op te volgen. Feitelijk .blijft er dus van de zelfstandigheid onzer centrale bankinstelling niets over en wordt zij een apparaat in handen van de Overheid, iets waartegen in vele kringen grote beden kingen bestaan. De beurs als zodanig betreft voorname lijk de vergoeding, welke de aandeelhou ders zullen ontvangen en die bestaat uit f 2000 Inschrijvingen op het 2'/2% Groot boek voor elk aandeel van f 1000, hetgeen tegen de huidige koers dier Inschrijvingen Als het warm is, voelt de mens de neiging opkomen verkoeling te zoeken aan de kant van het water. Voor zover zij dat niet in Zandvoort doen, trekken de Haarlemmers graag naar het Zuider Buiten Spaarne, waar ze bij de Buitenrust-brug een aantrek kelijke gelegenheid vinden, voorzien van een sportterrein en een kanoloods. Op warme dagen kan he't daar gezellig druk zijn. De radio geeft Zondag HILVERSUM I, 301.5 M, S.OO, 13.00, 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 8.15 Gram.pl. 8.30 Voor het platteland. 8.40 Jan Cor- duwener. 9.12 Postduiven. 9.15 Geestelijk leven. 9.30 Men vraagt en wij draaien. 30.00 Zondags halfuur. 10.30 Kerkdienst. 11.45 Geestelijke weder opbouw. 12.00 Postduiven. 12.03 Gram.pl. 12.30 Zondagclub. 12.40 Mannenkoor ..Proza en Poëzie" uit Haarlem. 13.15 Zigeunerorkest. 13.50 De Spoorwegen spreken. 14.00 Gram.pl. 14.05 Boek bespreking. 14.30 Reportages van de Olympische Dag. 17 00 Bijbelverzen. 17.10 Gesprekken met luisteraars. 17.30 Koorzang. 17,50 Gram.pl. 18.15 Reportage wielrennen, 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Radiiolympus. 19,30 Stradlva-sextet. 20.05 Actuali teiten. 20.15 Canadees concert. 2%15 Hoorspel „De twee Egyptische dleven".s21.45 Zomerliede ren. 22.30 Vaudeville-strijkorkest.. 23.15 Orkest Paul Whiteman. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 8.00, 13.00, 19.30, 22.30 uur Nieuws. 8.15 Van man tot man. 8.30 Morgenwijding. 9.45 Piano, 9.55 Hoogmis. 11.30 Trio van Beethoven. 12.00 Angelus. 12.03 Gram.pl, 12.15 Boekbespreking. 12.30 Amuse mentsorkest. 12,55 Zonnewijzer. 13,15 Welk boek? 13.45 Apologie. 14.05 Concert door de Gooise Kring. 14.45 Reisbeschrijving. 16.00 Hoorspel „Ge schiedenis van het geluk", 16.30 Ziekenlof. 17.00 Kerkdienst. 18.30 Concert uit Arnhem. 19.15 Kent gij uw Bijbel?. 19.45 Orgel. 20.00 Actualiteiten. 20.07 De gewone map. 20.15 De Zilvervloot. 21.00 Kareolseptet. 21.15 Hoorspel „Auto of karos". 22.00 Voetbalreportage. 22.15 Gebed.- 22.50 Piano. 22.500 Vaders dag'boek. 23,00 Philharmon-isch or kest. 23.40 Balletmuziek. Maandag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 3.00. 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. I.15 Gymn. 7.30 Gram.pl. 8.45 Pianoconcert van Chopin. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Holbergsuite van Grieg. 9,45 Arbeidsvitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Suite.,.Vier eeuwen" van Coates. II.00 Delft^ Blauw*.11.15 Zang en plano. 11.45 Familieberichten. 12.00 Ensemble Jetty Cantor. 12.30 Spionnetje. 12.35 Zuid-Amerikaanse muziek. 13.15 Metropole-oikesi. 13.50 Orgel. 14.10 Franse zang. 14.40 Wat leeft er in de wereld. 14.35 Viool en piano. 15,00 Bonbonnlère. 16.30 Operabespre- king. 17 00 De Skymasters. 17.30 Padvinders. 17.45 Rijk over zee. 18.15 „Arabella" van Strauss. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Concertgebouwkwinlet 19.30 Muziekbegrip. 19,45 De Coloradokever. 20.05 Ra- dioseoop. 22.30 Belgisch programma. 23.15 Jazz. 23.45 Serenade van Elgar, HILVERSUM Tï, 414,5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00, 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Orgel en zang. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Koorzang. 8.30 Gram.pl. 9,15 Zieken bezoek. 9.50 Mozartprogramma, 10.30 Morgen dienst. 11,00 Gram.pl. 11.15 Verzetsliteratuur, 11.35 Concert door Engels Leger der Heilsorkest. 12.15 Noorse koorzang. 12.30 Bachcyclus. 13,15 Kamer orkest. 14.00 Voor jonge moeders. 14.20 Organola- sexlet. 15.00 Gram.pl. 15,20 Trio van St. Saens. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gram.pl. 17.00 Kinder zang 17.30 Sport. 17.45 Strijktrio. 18.20 Vacantie- tips. 18.30 Sehütz-Monteverdi-cyclus. 18.50 Zigeu- nermuziek 19.15 Leeslamp. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Gram.pl. 20.05 De stemvork. 20.15 Kurhaus- concert. 21.00 Gram.pl. 21.50 ,.Gaat uw zoon ook naar.de marine?". 22.10 Zang en orgel. 22.45 Overdenking. 23.00 Fuga's van Bac'n. 23.35 Gra- mofoonplaten. Bezit wordt beperkt tot 150 hectare De Britse zóne van Duitsland staat voor éen hervorming van het bodembezit. Het ontwerp, dat daartoe door de plaatsver vangende militaire gouverneur, generaal Robertson, aan de „Zonebeirat" is Voor gelegd, wil het bodemibezit tot 150 hectare beperken. Als de slechte gesteldheid van de bodem dat wenselijk zou maken kan een andere maatstaf worden aangenomen namelijk een grondwaarde van 200.000 Reichsmark als maximum. Hetbezit van overheid, coöperaties, kerken en instellin gen van weldadigheid valt buiten hei plan. Al het overige bezit, dat boven de aange legde maatstaf uitgaat zal evenwel onder nieuwe eigenaars worden verdeeld. De onteigeningen zullen niet beperkt blijven tot de bodem,- doch ook gebouwen, leven- f de have en inventaris omvatten. Daarbij krijgt de eigenaar de garantie, dat hij zo veel^ inventaris mag behoüden als hij voor de bewerking van het hem gelaten land .nodig heeft. Ook wordt hem de keuze ge laten welk deel van zijn grond hij het Iiolstein, waar de grootste bezittingen lig gen, beslaan de landgoederen boven 100 hectare vijftien procent van de bodem. In Nedersaksen slechts 6.2 procent en ir Noordrijn-Westfalen 4.1 procent. In de „Zonebeirat", het hoogste politie ke lichaam voor de Britse zóne, heeft men reeds critiek op het plan kunnen horen. Van sociaal-democratische zijde -heeft men het 'ontwerp een ontgoocheling genoemd, voornamelijk op grond van het feit dat men de grens van 150 hectare te hoog vond. De communistische woordvoerder heeft onteigening zonder schadevergoeding van nazi-bezit geëist. Andere vertegenwoordigers in de raad hebben twijfel geuit over de vraag of een nieuwe verdeling mogelijk is "in een tijd, waarin het materiaalgebrek de bouw van nieuwe boerderijen tot een vrome illusie maakt. Men hoopt deze hervorming te kunnen gebruiken als een kleine bijdrage tot de oplossing van het probleem, waar mee vooral Sleeswijk-Holsteii} strijdt: de toevloed van vluchtelingen. ALGEMENE MILITAIRE PENSIOEN- BOND. De Algemene Militaire Pensioenbond liefst afstaat. De onteigening zal tegen i *n ■A.msterdam zijn 19de algemene schadevergoeding geschieden en dus vol- vergadering en vierde tevens zijn 25-jang gens een ander beginsel worden .doorge voerd dan in Oost-Duitsland, waar gener lei sprake van vergoeding is geweest. Generaal Robertson heeft er bij het in dienen van het ontwerp geen twijfel over laten bestaan, dat de Britse autoriteiten spoedige uitvoering wensen. De motieven voor bodemhervorming zijn in het Westen minder sterk dan in de .vlakten van Pommeren en Mecklen burg, die van ouds het domein van de Duitse „Junkers" waren. In Mecklenburg was volgens de cijfers van 1939 51.2 pro cent van de bodem in handen van bezitters boven 100 hectare. In Pommeren 42.6 pro cent, en in Oostpruisen 37 procent. In de landen van de Britse zóne is het kleine bezit ver in de meerderheid. In Sleeswijk- bestaan. De bondsvoorzitter, de heer W. Klooster zette uiteen in welk een noodtoestand de gepensionneerde militairen verkeren. Een motie, waarin de regering met klem verzocht wordt, ten spoedigste een wets ontwerp tot afdoende herziening der mi litaire pensioen- en weduwenwet in te dienen, werd aan de regering en aan de Staten Generaal verzonden.. Zowel van de departementen van Oorlog, Marine en Overzeese Gebiedsdelen, als van bonden van actief- en oud-militairen, ook van het Indisch leger, werden gelukwensen ont vangen. De heer H. Wolters, ondervoorzitter, hield een herdenkingsrede waarin hij de oprichters van de bond, wijlen de heren W. Wijk en D. Brandwijk herdacht en de heer W. Klooster als mede-oprichtr hul digde. Olympische dag De Olympische dag- is in ere hersteld, en vele duizenden komen Zondag in het Amsterdamse Stadion bijeen, om voor het eerst na de bevrijding van een gevarieerd programma te genieten. In 1933 is de Olympische dag ingesteld en tot en met 1939 kwamen voetballers, athleten, wielrenners, turners en ruiters (een enkele keer werd ook aan andere tak ken \%i sport aandacht besteed) regelma tig in een sportieve -kamp tegenover elkaar. Zondag draagt de Olympische dag een bij zonder karakter. In het Stadion is een beeld aangebracht, ter nagedachtenis van de in de oorlog gesneuvelde sportbeoefe- naai®. Prins Bernhard zal het beeld ont hullen. De hoofdschotel van- de Olympische dag is de voetbalwedstrijd tussen bondselftal- len van Nederland en Tsjecho Slowakije. Niet minder dan <ujf spelers uit Kenne- merland zijn in dé Bondsploeg opgenomen. Kampioenswedstrijden. Vanavond komen de Amsterdamse' kam pioenen tegenover elkaar in de strijd om de hoogste titel van het land. Blauw-Wit boekte op het terrein van Ajax twee over winningen achtereen op de Volewijckers. Zal er weer gewonnen worden? Verder zijn vastgesteld: M.V.V.Heerenveen (Zater dag) en B.V.V.N.E.C. (Zondag). Promotiewedstrijden. In Heemstede komen Zondagavond i H.B.C. en D.E.C. tegenover elkaar en de thuisclub moet winnen, om de kans op de plaats in de tweede klas te behouden. T.IJ.B.B. speelt vanavond in- Utrecht tegen Hercules. Vermoedelijk hebben de Haar lemmers nu meer geluk. Kinheim krijgt Zondagavond bezoek van Den Helder. Cricket. Haarlem speelt in de cricketcompetitie opnieuw thuis. V.O.C. uit Rotterdam komt aan de Donkere laan te Bloemendaal. Kort geleden verloren de Haarlemmers van deze club. Mogelijk zijn zij thans beter op dreef. onredelijk kan worden genoemd, wanneer bedacht wordt dat dit de hoogste koers is, welke sinds 1938 is voorgekomen en de hoogste koers in 1946 139% was, de laag ste en laatste 108%. Minder aantrekkelijk is de vorm der vergoeding, omdat het de vraag is of de inschrijvingen in certifica ten omgezet en dus verhandelbaar gemaakt kunnen worden. Blokkering van niet ge claimde aandelen Nederlandse Barik kan toch niet de bedoeling en zou in elk geval zeer onbillijk zijn. Men kan niet zeggen dat de Amsterdamse beujs zich over de beide hierboven ge noemde wetsontwerpen druk heeft ge maakt. Er waren andere zaken, die haar aandacht vroegen, waarbij zij ditmaal blijkbaar de lichtende facetten van het wereldbeeld in het oog vatte. Heeft zij enig vertrouwen in het voor stel van George Marshall, die enkele mil- liarden dollars aan de economische op bouw van Europa wil spenderen om een algehele ineenstorting en een verdere in filtratie van het communisme te voorko- men? De Europese belangstelling voor dit plan, dat Amerika van een economische crisis moet redden en dus uit puur eigen belang is ingegeven, kan niet verwonde ren en ook dé Nederlandse regering schenkt er uiteraard grote aandacht aan, nu we naar het woord van minister Lief tinck in ons land voor een toestand staan, die zorgwekkend is met het oog op de de viezen-positie en de begrotingstekorten. De vraag hoe ons tekort op de handels balans over 1947 ad-f 2 milliard zal moe ten worden overbrugd, begint- met de dag meer te klemmen. Het feit dat in New York liggende en daar verkochte obligaties niet iheer njogen worden herbelegd (tot dus ver was dit voof 75% mogelijk) wijst er op dat de regering voortdurend „dóllarge- brek" heeft, waarbij het een gelukkige omstandigheid is dat de New Yorkse beurs de laatste tijd tekenen van herstel toont, naar men zégt omdat de verwachte de pressie tot dusver is uitgebleven. Is' de Amsterdamse beurs voorts van mening, dat de Indische kwestie bevredi gend zal worden opgelost? Indische waar den liggen, terwijl we dit schrijven, weer wat vaster in overeenstemming met de meeste andere rubrieken, waarvoor de be langstelling van het beleggend publiek weer toeneemt. Alleen H.V.A. was Donderdag 16 pun ten lager op het somber geluid der direc tie, die de Indische activa verloren acht als de ondernemingen niet spoedig vrij komen. Het feit dat ook in politiek linkse krin gen een stijging van de rentestand wordt verwacht, prikkelt uiteraard tot omzet ting van obligaties in aandelen, temeer nu de verslagen over 1946 van vele Neder landse ondernemingen een belangrijke winststijging tonen, hogere dividenden worden uitgekeerd en het Nederlandse be drijfsleven zich naar alle zijden krachtig ontwikkelt. Symptomen hiervan vindt men in de samenwerking tussen de Java-China-Ja- panlijn (over 1940/46 23 2/3% dividend, waarvan 16 2/3% in aandelen) en de Kon. Paketvaart ter zake van de buiten landse lijnen, d'e oprichting van een Ne derlandse fittingfabriek onder auspiciën van Ubbink Co. en waaraan ook een groot Amerikaans concern meewerkt, het tot stand komen van een belangrijk han- delsaccoord tussen Nederland en de Rus sische zóne van Duitsland, waarbij het gaat over de uitwisseling van f 20 millioen goederen, om slechts de voornaamste te noemen. En hoe staat het. met de arbeidsproduc tiviteit? De maand Maart, toonde een lich te vooruitgang bij de meeste bedrijven, maar de spanning tussen lonen en prijzen •houdt aan en is uiteraard niet vreemd aan de klachten over te geringe arbeidspresta ties en moeilijkheden tussen werkgevers en werknemers, welke, nu het ook in ons land om opvoering der productie gaat, zullen moeten worden overwonnen. Olympische Spelen Rapport over amateurisme aanvaard Het Internationale Olympische Comité heeft in zijn vergadering te Amsterdam het rapport van de commissie inzake het amateurisme aan vaard. Naar" de opvatting van de meeste Euro pese afgevaardigden heeft het I. O. C. daarmee aan de verschillende internationale federaties en landelijke bonden wijder armslag gegeven wat betreft het bepalen van wie zij als amateurs beschouwen, en tevens de uitkering van ver goedingen wegens loonderving vergemakkelijkt. Tennis Districtskampioenschappen Maandag beginnen op de banen van „Groeneri- daal" in Heemstede de wedstrijden om het kam pioenschap van het district Haarlem van de Ne derlandse Lawntennisbond. De belangstelling er voor is bijzonder groot en ongeveer 140 par tijen moeten worden afgewerkt. De kampioen schappen zijn voor de A, B en C klas. Er wordt tot en met Zondag 29 Juni gespeeld. Wedstrijd leiders zfin de heren F. M. Kramer en N. J. Plak. Vreemd, hoe een willekeurige Vr- pagina een heel verleden kan ow-t-i Wij zaten op een druilerige vac in een rustiek cafétje ergens met de achteloze belangstelling a. eigen, de foto's in het plaatselijk bekijken. Zij waren niet opwindend huis in aanbouw, drie mannenonl rijtje en het nieuwste type vliegtuig u plotseling drong dat andere beeld onweerstaanbaar aan ons op: ttvee a H? pelde spoorrij tuigen, die aan eenï^ ijzeren balk hingen. Het ondersS bevestigd ons vermoeden: het w* „Wuppertaler Schwebebahn" kV van alle inwoners van Elberfeld Barmen, de „hangende spoorweg" w- er' in gebruik genomen. Ja, die Schwebebahn. Zij was b« u d. van al onze celgenotendaar1 ïi massieve gebouw aan de Bend0M„J" aal van al onze celgenoten daar in massieve gebouw aan de BendaWersf J Zien konden wij haar nauwelijks w/,e' te beter. h0ren te 's Morgen om half zes riep zii de werkelijkheid terug: een kwartieïV den wij de geneugten van de striï deelachtig zijn, dan zou de klok on binnenplein ons weer onder de heei-v- °et pij van de cipiers beieren. Wij zouden weer achter onze Sfc*L machines staan en twaalf uur lam» g,„ prikken in riemen, die voor riddp^f en eikenloofhelden bestemd waren Maar als stille trooster was daar k geluid van de zweefspoor, pierend knarsend langs de stalen bint. Iedere tien minuten één, zes rer i- Uren, dagen, maanden.Jr- hebben er zelfs jaren op afgefelTïv Zondag, als er niet gewerkt werd en veling, melancholie en balorigheid hl telings in de aanval waren, riskeerripnï wel eens een dag „kouwe kost" om 2 glimp van de Wuppertaler betiens»,? diaheid on t.e vanopn Tuce^ i._ aEi' door zagen wij dan het rood-gel. voorbij schuiven, de passagiers 4 landes langs de ramen. En iedereen beloofde zichzelf' 11, vfij kom, ga ik eerst toch nog everT. ritje in dat ding maken". 't Is er nooit van gekomen. Want t... het eindelijk zover was, vier jaar lei had de R.A.F. ook de „Schwebebahn" dtt treffend buiten gevecht'gesteld. En om er nu speciaal voor terug te easn is een beetje veel gevergd. 1 J- H. B. 65. Het gevecht was ontzettend. De grond dreunde van de neersmakkende lichamen, de lucht trilde door de bonzende en smak kende slagen en stompen, stoelen versplin terden, kasten kraakten en dichte stofwol ken stegen op. „Ik moet hier weg!" dacht Panda. „Ieder ogenblik kan er iemand bin nenkomen, met dat lawaai! En ik kan me neer Snufkens niet helpen, omdat ik niet zien kan wie dat is! En op de gang gaan durf ik nietde hele bende is natuur lijk op weg hierheen!Nu is Panda niet iemand die lang nadenkt. Kort besloten keerde hij zich om en sprong door 't dichte raam heenDe glasscherven kletterden op de grond en de koude nachtlucht floot om zijn oren. Te laat ontdekte Panda, dat hij uit een raam van de eerste verdieping gesprongen was. Korfbal Nederlands twaalftal tegen België samengesteld Het Nederlands korfbaltwaalftal, dat Zondag 29 Juni op het AFC-terrein te Amsterdam speelt tegen België, is als volgt samengesteld: Aanval: D. Stoeltie, H. Koper, A. van Es, Chr. Heespelink (allen Welsterkwartier). Midden: P. Boeven (Koog Zaandijk), G. Seits (Deetos), N. Karsen (Rhoda), G. v. d. Voet (Deetos). Verdediging: P. Oerlemans, H. van Worcum, S. Burger (allen Swift) en R. Smittenaar (Olympia). SUCCESSEN VOOR VAN SWOL EN RINKEL. Van Swol en Rinkel bereikten Vrijdag de halve eindstrijd heren dubbelspel door een zeer verdienstelijke zege over het Franse paar Palizza Abdesallam (6—3. 3—6, 6—2). Zij komen nu in de halve eindstrijd tegen de Australiërs Brom- wïch en Pails. INTERNATIONALE ZESKAMP DAMMEN TE HAARLEM. Ter gelegenheid van hei 40-jarig bestaan der Haarlemse Damclub zal van 27 tot en met 31 Augustus te Haarlem een internatio nale zeskamp worden gehouden tussen drie der sterkste spelers uit het district Luik van de Belgische Dambond en de sterkste drie spelers der Haarlemse Damclub. Het Luikse comité heeft als vertegenwoordigers aangewezen Prof. F. Damoiseau, Hamacher en Dequee. De Haarlemse Damclub wordt in dit tournooi vertegenwoor digt door haar clubkampioen J. B. Sluiter Jr. en J, W. van Dartelen. De derde deelnemer zal waarschijnlijk P, J. van Dartejen zijn SERIEWEDSTRIJDEN H. K. C. „AURORA". De H. K. C. „Aurora" organiseert Zondag serie wedstrijden, waaraan deelnemen Aurora, Blauw Wit (Amsterdam). Haarlem, Luto (Amsterdam), Nieuw Flora, Oosthoek, Oosterkwartier, Roda (Westzaan), Sport Vereent en Zwaluwen (Hil versum). Deze ploegen zijn in drie afdelingen ondergebracht. Er wordt gespeeld van half tien tot half vijf. OPENLUCHT-UITVOERING VAN DE B. G. V. Na lange rusttijd zal de Bloemendaalse Gym nastiek Vereniging tveer een demonstratie ge ven. Op Zaterdagavond 28 Juni wordt op het terrein aan de Brederodelaan een openlucht- uitvoering gegeven. Waterpolo H.V.G.B.— De Robben 4-3 De competitiewedstrijd tussen De Rob™», HVGB eindigde in een overwinning vsn Mv™ de Haarlemmers. Spoedig doelpuntte de mtdëi- voor van HVGB uit een voorat van An«S waarna Rol opnieuw op keurige wijze het \vZ de doelpunt maakte. „De Robben" met dein-:- nationaal H. Keetelaar en Jan Stender scoorfli uit een der weinige aanvallen (2—i) y* werd Hogeiand (HVGB) zwaar gehinderd en uit de toegewezen vrije bal werd de stand J-i 44 tot 4—1 werd opgevoerd. Dat De Robben* moed niet opgaf, bewees het feit. dat de pi» door P Licht tenslotte een uitslag van 4-1 fol reikte. De verdere uitslagen waren: HVGB 2-STO1 26; HVGBDWR meisjes 32. H.V.G.B. naar België Vrijdagmorgen 26 Juni vertrekt'voor de derd» maal na de bevrijding een ploeg van de Haar lemse Zwem- en Poloclub HVGB naar België om deel te nemen aan een internationaal water- polotournooi In Verviers met de Royal Vervier» Natation, The Otter Swimming Club en de polo club Luxembourg. Waterpoloprogramma's Het programma van de in de week van 22 tot 28 Juni te spelen waterpolo-competitie wedstrij den van de Koninkl. Nederlandse Zwembondls! Maandag 23 Juni: 2e klasse C dames; DWT 1 —ADZ l; 3e 3d. C dames: DWT 2—Waterlelie 1, Dinsdag 24 Juni: le klasse B heren: DWR i- Hobben 1; 2e klasse D heren: Haarlem 1-DAW1; reserve 2e klasse C heren: HVGB 3—Haarlem?, Donderdag 26 Juni: reserve hoofdklasse heren: HVGB 2—Y2; le klasse B heren: HVGB 1- DWR 1; reserve 3e kl. E heren: VZV 2-HZPC; 3e klasse E dames: VZV 1—HWV 1. Zaterdag 28 Juni: 2e klasse D heren: DtVTl —VZV 1; reserve 3e klasse D heren: DWT 2- VZV 2. In de kring Haarlem worden gespeeld: Dinsdag 24 Juni: jongens: Haarlem—DWR; 14 klasse heren: PSVH 1—HPC 4; 2e klasse heren: HZV—HVGB 5. Woensdag 25 Juni. dames: Haarlem 3—HZV J; dames: HVGB 2—VZV 2; jongens: HPC-VZV. Donderdag 26 Juni: meisjes: DWT-Dtré; jongens: HVGB—DWT; le klasse heren: HVGB4 —Haarlem 4; VZV 3—HPC 4; 2e klasse heisa: DWT 3—HZV. Vrijdag 27 Juni: dames: HPC 2-HVGB HZV 1—DWT 3. Electriciteitsconferentie. De eerste internationale conferentie in Oostenrijk sinds het einde van de oorlog begint vandaag te St. Anton- Arlberg in Noord-West-Oostenrijk, Deskun digen uit tien landen zullen het volledig ge bruik van de waterkracht in Europa en ar.* dere bronnen voor de opwekking van skc- triciteit bespreken. Nederland is- ook verte genwoordigd. Vlootvertoon. De Britse Middeüandse-Zeevloot zal na een kruistocht in Juli een bezoek brengen aan Istamboel en Sebastopol, Festival-concurrentie. Aangemoedigd door het succes van het filmfestival, dat vorig jaar te Locarno werd gehouden heeft men besloten opnieuw een Internationaal filmfestival te organiseren van 26 Juni tot 6 Juli. Er zullen uitsluitend films worden vertoond, die nooit tevoren zijn uitgebracht. De belangstellenda kunnen -'Waarschijnlijk meteen van het fes* val in Brussel door reizen. Militaire behoeften. Generaal Lawton Collln.®, directeur van de voorlichtingsdienst van he. Amerikaanse departement van oorlog, heet verklaard: „de V. S. moeten 1.750.000 man schappen onmiddellijk beschikbaar hebben:? de dag van een eventuele mobilisatie. ZÉ - zitten thans zes divisies. Rusland kar, er opstellen-zonder nog rekening te houdena* 100 divisies uit de sateljietlanden. Wij schikken over 4000 vliegtuigen, de Husaa over meer dan 10.000" Toch volhouden. Een delegatie van het BriW ministerie van buitenlanadse zaken is vliegtuig naar Moskou vertrokken. „Wijzu' len onze besprekingen over handelsbetrek kingen met de Sovjet-Unie voortzetten de voorzitter. „Het. is nog onmogelijk om zeggen, welk resailtaat verkregen zal wot wij hopen echter een of andere overeemco te bereiken". Encyclopaetlie cadeau In het teken der lands-Belg'lsche culturele samenwerking tn Brussel de plechtige overhandiging P gehad van het eerste deel der nieuwe gave van de Nederlandse encycio Winkler-Frlns aan de Belgische rege ns aao de universiteiten. Naar Stockholm, De Internationale Jaarbeurs te Stockholm, de St. Eriksmassan, wow jaar gehouden van 23 Augustus tot 7 sep ber. Wederom zal er een collectieve i landse inzending zijn. De regeling U den van het Centrajp Instituut voor aa voorlichting in samenwerking met derlands-Overzee-instituut te Rotte.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2