K Tante Els Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel bijeen K.L.M. heeft 40 nieuwe vliegtuigen nodig voor uitbreiding der luchtlijnen OLEN VAN OFFEMAN Een man als ZATERDAG 21 JUNI 1947 IJMUIDER COURANT Talrijke verbindingen met de Spaarnestad Ruim honderd deelnemers aan de/164ste jaarvergadering van de Nedenandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel vei-zamelden zich Donderdag in de fraai versierde hal van het Haarlemse Stadhuis om daar de welkomstrede van de door de wethouders Angenent en Scftreurs geflan keerde waarnemend burgemeester D. J. A. Geluk aan te horen. Deze vergeleek de „Maatschappij" met een eerbiedwaardige en verdienstelijke grijsaard, die zijn geboortestad nog eens komt opzoeken. Evenwel: het betreft hier een grijsaard met een jeugdig hart, die ge toond heeft voor de welvaart van ons volk belangrijk werk te kunnen verrichten. De heer Geluk stipte talrijke historische verbindingen van de „Maatschappij" met de Spaarnestad aan, waarbij hij in het bij zonder de door haar gestichte school voor Kunstnijverheid noemde. „Het zou voor onze stad van eminent belang zijn", zo zei de loco-burgemeester, „dat wij weer tot stichting van een nieuwe school zouden kunnen komen". Spr. hoopte, dat het ge meentebestuur, dat het grote belang van de vestiging van nieuwe industrieën in ziet, in samenwerking met het departement Haarlem van de „Maatschappij" op dit ge bied nog veel zou bereiken. Vervolgens trok de redenaar een paralel tussen de tijd, waarin de „Maatschappij" het levenslicht zag en die wij thans bele ven. Toen: economische en sociale achter uitgang, maar ook: strijd om nieuwe ge dachten en ideeën op staatkundig en maat schappelijk terrein. Nu: een uitgeplunderd land, grote omwentelingen en onzekerhe den op schier elk gebied. Ook in deze kan de Maatschappij voor Nijverheid en Handel belangrijk wei-k doen, indien zij maar be seft, dat de bakens verzet moeten worden en bepaalde bronnen van welvaart opge droogd zijn. Gelukkig heeft zij bewezen niet verstard te zijn en heeft zij zich aan weten te pas sen aan nieuwe omstandigheden. Spreker noemde in dit verband het dapr haar uit gebrachte rapport over de heA-orming van het onderwijs. Een goede opleiding is im mers de grondslag van nijverheid en han del. Spr. wenste tenslotte de deelnemers veel succes op hun congres en sprak de hoop uit, dat hun arbeid tot de vermeerdering van onze volkswelvaart zou bijdragen, Het lid van het hoofdbestuur van de „Maatschappij" ir. F. Q. den Hollander, president-directeur der N.V. Nederlandse Spoorwegen, sprak in zijn antwoord de hoop uit, dat de „Maatschappij" haar oor spronkelijke gebouw in haar geboortestad weer eens zou terug krijgen. Spreker hoopte, dat op deze bijeenkomst in een drachtige samenwerking in het belang van Nederland en zijn overzeese gebiedsdelen veel bereikt zou worden. Vervolgens bood het gemeentebestuur de ■gasten verversingen aan. Vrijdag begon de eigenlijke ver gadering in „Brinkmann", die werd bijge woond door dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk. De heer F. Q. den Hollander, die de bijeenkomst presideerde, heette de gasten welkom en stelde de vergadering voor aan de afwezige voorzitter, prof. G. A. Ph. Weyer, een telegram en aan het Koninklijk gezin een brief te zenden, waarin gevoe lens van sympathie en aanhankelijkheid tot uiting komen. Verder sprak de heer den Hollander een persoonlijk woord tot de scheidende waar nemend voorzitter ir. A Plate, die de Maatschappij op „recht-democratische" wijze gedurende meer dan twintig jaren geleid had en op velerlei terrein baanbre kende initiatieven genomen had. Als blijk van waardering bood spr. ir. A. Plate on- het belang van Indonesië voor de Neder landse economie. Hij bestreed daarbij het volgens hem mysterieuze geloof, dat de economische gevolgen van Linggadjati „wel zullen meevallen". Uitstel van executie. Hetós echter zo,'dat de rampspoedige ge volgen van het verlies der inkomsten uit Indonesië op het ogenblik nog niet merk baar zijn, omdat deze gecompenseerd wor den door de opbrengst van- de verkoop ,van deze beleggingen in Amerika en de op brengst van or ze buitenlandse crcdieten. Men vergeet daarbij echter, dat Indone sië een vordering op Engeland heeft van 2-4 milliard gulden, en dat Indonesië juist niet over een eigen vermogen beschikt. Daarom gaat een vergelijking met Brits- Indië niet op, evenmin als met de Ameri kaanse onafhankelijkheidsverklaring. Alleen onze verbindingen met Indonesië stellen ons in staat het dollartekort op onze handelsbalans weg te werken. Het niet oplossen van dit dollartekort zou aantaèting van onze voedselpositie en stillegging van onze industrie ten gevolge hebben. Een feitelijk herstel van onze positie in Indonesië is dus' voor ons volksbestaan on ontbeerlijk. Orde, rechtszekerheid, een uniform geld stelsel, een deviezen- en douanecontrole zijn alle voorwaarden voor de wederop bouw van het geteisterde Insulinde. Hier voor is ook bij de regering, blijkens haar nota van 7 Mei, begrip aanwezig. Hou ding en uitlatingen van de leiders van d£ Republiek deden spr. echter overtuigd zijn, dat het accoord door hen als een dode let ter wordt beschouwd. Desnoods over het hoofd van deze lei ders heen dienen wij ons af te vragen wat de grote waarde is van het Nederlandse element in de Indonesische samenleving. Geen moraal-filosofische overpeinzingen, maar de concrete gevolgen van de te voe ren politiek zijn hier van belang. De onder gang van*het avondland wordt eerst vol tooid verleden tijd, wanneer wij deze zelf helpen verwezenlijken, zo besloot spreker. De vergadering betuigde grote bijval met het gesprokene. Prof. P. A. Kuin over de Tolunie. Na de pauze werd de vergadering ook bijgewoond door de heer D. J. A. Geluk en hield Prof. Kuin, die minister Huys- mans, die door een buitengewone zitting van de Ministerraad verhinderd was, ver ving, een causerie over de détails van de Nederlands-Belgisch-Luxemburgse Tol unie. Spr. schetste hoe de" beide verdragslui tende partijen (Nederland enerzijds en de Belgisch-Luxemburgse Unie anderzijds) in September 1944 besloten hadden in het on derling verkeer geen rechten meer te hef fen en hoe de nadere Uitwerking van dit besluit tot April 1946 wachtte, wegens de chaotische toestanden hier te lande. Toen is men tot instelling van drie ambtelijke raden gekomen, die dé uitwerking van de Economische Unie, de handelspolitiek en de douaneregeling zouden bestuderen. Vooral de laatste bood schier onoyerko lijke moeilijkheden. Toch heeft nifen in zeer korte tijd een gemeenschappelijk ta rief opgesteld, waarbij men da Belgische benaming der goederen heeft gekozen, de Nederlandse wijze van heffing, n.l. naar de waarde en voor de hoogte van het ta rief nam men als regel het gemiddelde. Als het verdrag nog deze maand wordt aangegaan, zal hel eerst 1 October in werking kunnen treden, daar de douane zich nog moet inwerken. Echter treden m internationale commissies op dit gebied de lage landen reeds als* een éénheid op en zijn hun gedelegeerden onderling verwis selbaar. Voorlopig nog douane Toch moet men zich niet voorstellen, dat na het van kracht worden van het ver der applaus de gouden legpenning derj drag de douane afgedaan heeft. Ër zullen Maatschappij aan. De heer Plate dankte geroerd voor de gebrachte hulde. Voorts werd het Zaanse lid E. A. Veen voor het vele werk, dat hij ten bate der „Maatschappij" heeft verricht, door de pre sident geëerd. Ook heg\ werd een gouden legpenning overhandigd. De vergadering benoemde Prof. G. A. Ph. Weyer, die door een regeringsopdracht buitenslands vertoeft, weer tot voorzitter. Als nieuwe leden van het hoofdbestuur werden drs. J. F. Posthuma en de heren J. G. Scheffer en E. A. Veen gekozen. r Rede prof. Posthuma. De belangrijkste twee punten van de agenda werden door de redevoeringen van prof. S. Posthuma over de economische be tekenis van Indonesië en van de secretaris-i generaal vani het departement van Econo mische Zaken, dr. P. A. Kuin, over de tol unie gevormd. Prof. Posthuma begon met op te merken, dat niet de politieke zijde, maar de econo mische zijde van het Indonesische vraag stuk de basis van zijn rede zou vormen, al beroert de economie dan ook alle andere aspecten van het vraagstuk evenzeer. Allereerst bestreed spr. de opvatting, dat slechts een klein deel van de inheemse be volking deel zou hebben aan de overheids uitgaven voor Indonesië. Integendeel: het deel van de overheidsuitgaven dat hen ten goede kwam was groter dan het deel dat de inheemsen bijdroegen tot de overheids inkomsten. Prof. Posthuma schetste aan de hand van enkele voorbeelden, dat de overneming van wetenschappelijke instituten, van het transportapparaat en de energiebedrijven door de Republiek tot een verval van deze instellingen en bedrijven geleid heeft, het geen op zijn "beurt ook een nadelige in vloed had op de toestand der plantages van de inheemsen. Voorts wees spr. op het feit, dat alleen de Nederlandse organisatie een oordeel kundige rijstimport, zonder welke de prijs- en inkomensstructuur van Indonesië in de war loopt, kan waarborgen. Daarnaast is integriteit van het distri butie-apparaat, nu de levensmiddelenposi tie het physiologisch minimum heeft be reikt, een eerste vereiste. Op het ogenblik is het zo, dat plaatselijk hongersnood on vermijdelijk is evenals een uitsterven van sommige volksstammen. Een operatie in de Nederlands-Indone sische samenleving is levensgevaarlijk. Het accoord van Rijswijk zal óf een uiteenval len of een dictatuur ten gevolge hebben, afgescheiden nog van de kans, dat Indo nesië strijdtoneel van Russische, Ameri kaanse en wellichtweer Japanse machts factoren wordt. Dat de Chinezen achter het accoord staan behoeft ons niet te verwonderen. De Nederlandse overheid beschermde de In donesiërs immers tegen de gevolgen van hun gewiekste handelsmethoden en zij ho pen, dat deze protectie thans wegvalt. Vervolgens sprak prof. nog compenserende rechten geheven moe ten worden, daar de tarieven van beide landen nog niet op gelijk 'peil liggen*. Men verwacht, dat deze eerst eind 1948 of begin 1949 gelijk zullen zijn. Verder is het nood zakelijk een regeling te treffen voor de verdeling der opbrengst van de aan de grens der Tolunie geheven douane-rechten. Deze komen nu aan drie schatkisten ten goede. De heer Kuin merkte voorts op, dat uni ficatie het gemakkelijkst gaat in tijden van chaos. Zodra men enigszins op orde komt gaat men weer hekjes om het eigen tuin tje plaatsen. Het verschil in prijsniveau heeft Neder land de laatste dertig jaar afkerig doen zijn van een Tolunie. Thans doet het laag ste prijsniveau zich voor in het land met de grootste schaarste. Gaf men het handelsverkeer vrij, dan zou dit in dit land prijsstijging en sociale onrust tengevolge hebben. Nu zijn de Ne derlanders er niet van overtuigd, dat het prijsniveau in België gezond is. De Belgen lieten de prijzen sneller meelopen met die op de wereldmarkt en stimuleerden zo op bewuste wijze het aanbod. Zij konden dat doen omdat zij nog rijke inkomsten uit de Congo hadden en bovendien een dollarte goed. Men is er hier te lande van over tuigd, dat men wegens de grote aankopen spoedig door dit dollarsaldo heen zal zijn, waarna beide landen er gelijk voorstaan. Het ingrijpen van de overheid heeft in beide landen ten doel het welbewust hand haven van het economisch evenwicht met zo weinig mogelijk middelen. Interventio- nisme op zichzelf is geen - na te streven doel. Voorts wordt op het ogenblik gestreefd naar een zo goed mogelijke coördinatie van de economische structuur, waarbij de Ne derlanders op het standpunt staan, dat hun industrialisatie nimmer ten prooi mag val len aan de Tolunie. Ook in dit opzicht wordt voortdurend overleg gepleegd. Anderzijds heeft Nederland de Belgen geruststellende garanties moeten geven, dat wij niet met onze tuinbouwproducten hun markt overstromen. Vraagt men: wanneer kan do volledige economische eenheid een feit zijn, dan moet het antwoord luiden: dat kan twee, het kan ook vijf jaar duren. Maar: een plotselinge bespoediging door een Amerikaans economisch offensief, zo als het plan-Marshall, is niet uitgesloten. Zeker is, dat de drie landen er na de economische unificatie alle beter op zullen worden. Komt er één in de knel, dan zullen de andere het bijstaan. In het kader van de structurele her oriëntering van West-Europa is het slagen van de „Benelux" van overheersend be lang. „Onze samenwerking trekt in de gehele wereld zeer de aandacht en algemeen wordt zij met het plan-Marshall een verheu gend verschijnsel genoemd. Onze Unie vormt na Amerika en Engeland de derde economische markt. Een voor het buiten land interessant gebied met 18 millioen in woners en de schitterendste verkeerslig- ging die men zich denken kan". Vonnissen in bloembollen- smokkelarij naar Engeland Twee Engelse ondernemingen en de Nederlander S. T. W. zijn tezamen tot 1.050 pond sterling boete veroordeeld wegens het frauduleus importeren van een hoeveelheid anemonenplanten en bloem bollen in Engeland, aldus meldt de Evening News. W. en de beide Engelse firma's, waarvan hij (Je hoogste leiding in handen had, kre gen elk een boete van 250 wegens het binnensmokkelen van 320.000 anemonen- bollen en 40.000 zuringbollen. W. en één der firma's kregen elk een boete van 150 wegens het binnensmokkelen van 636.000 anemonenbollen. Verder wordt bericht, dat later de Ne derlander A. K. van H. uit Wanstead werd veroordeeld tot een boete van 700, wegens medeplichtigheid aan het binnen smokkelen van 42.000 gladiolen en 30.000 begoniabollen. De openbare aanklager verklaarde, dat W. tegenover douanebeambten had ont kend, dat hij een zekere J. B. P. L. uit Hillegom kende of dat hij zaken met hem had gedaan. De douane-beambten waren echter van mening dat W. aan aantal ane monenbollen voor L. bewaarde en dat dit gesmokkelde waar was. Regering wil voor f 51 millioen deelnemen in het aandelenkapitaal en voor f 5.0 millioen leningen of garanties verstrekken De KLM zal in de naaste toekomst zes maal per week naar Batavia vliegen en drie maal per week naar New York, Cura cao, Montevideo, Rio de Janeiro, Mexico- City en Johannesburg. Verdere uitbreidin gen van het luchtnet zijn nog in studie. Voor het.uitvoeren van deze plannen zijn nodig zes Douglas DC4 vliegtuigen, zeven Douglas DC6, zeven Lockheed L 49, zeven Lockheed L 749 en twaalf Consolidated Convair 240. De economische levensduur van deze vliegtuigen wordt op vijf jaren geschat. De thans in gebruik zijnde vliegtuigen zullen reeds na betrekkelijk korte tüd volledig moeten worden afgeschreven. Overeenkomstig de in overeenkomsten vastgelegd financiële verhouding heeft het Rijk in de KLM een bedrag van 2 mil lioen geïnvesteerd. Bovendien verleende de regering aan de KLM in 1938 een rente dragend voorschot van 2,5 millioen. In de jaren 1945 en 1946 werd een rentedragend financieringscrediet van 35 millioen verstrekt. De ministers van Verkeer en Financiën hebben er in toegestemd, dat de KLM haar maatschappelijk kapitaal verhoogt tot 100 millioen. De regering acht -het noodzakelijk, dat het Rijk ook in de toekomst in de finan ciering van de KLM in belangrijke mate deelneemt. Zij streeft naar een oplossing, waarbij de meerderheid der aandelen in handen van het rijk zal zijn en dè minder heid in handen van particulieren. De voorziening in de kapitaalbehoeften der maatschappij met aandelenkapitaal verdient de voorkeur. Dit beginsel kan vooralsnog niet vol ledig worden verwezenlijkt, aangezien de regering er uit een oogpunt van deviezen- politiek prijs op stelt, dat de KLM een lening in vreemde valuta, mits op gunstige voorwaarden, gaangaat. De regering vraagt thans in een wets ontwerp machtiging voor een bedrag van 51 millioen in het aandelenkapitaal van de KLM deel te nemen en aan die maat schappij leningen of garanties te verstrek ken tot een bedrag van 50 millioen. Het is nodig, dat het rijk in eerste aan- g voor een bedrag van 38 millioen nieuwe aandelen neemt en de oude aan delen tot een bedrag van 2 millioen om wisselt. De buxgerlijke luchtvaart zal in de komen de jaren deviezen opbrengen, welker waarde nagenoeg gelijk zal zijn aan cle waarde der deviezen, welke aaiï de KLM ter be schikking zullen worden gesteld. Het is niet mogelijk gebleken, dat de Het peilstation op Schiphol dat de binnen komende vliegtuigen bij slecht zicht aan wijzingen voor een veilige landing geejt. Nederlandse industrie in de directe be hoeften der KLM aan vliegtuigen kan voorzien. Wel zal een onderzoek worden ingesteld naar de toekomstige leverings mogelijkheden van dq Nederlandse indus trie. Reeds in cle laatste jaren voor de oorlog was de KLM het stadium waarin het bur gerlijk luchtverkeer zich zelf zou kunnen bedruipen, genaderd. Verwacht wordt, dat de exploitatie de volgende overschotten zal opleveren: in 1947 5 millioen, in 1948 15 millioen, in 1949 13 millioen en in 1950 8 millioen. De regering wil echter voorzichtigheids halve de mogelijkheid tot het toekennen van subsidies openlaten. Waarom zijn er geen kersen? „Door de maximumprijzen" zeggen de handelaren Honderden handelaren in fruit, georgani seerd in een drietal grote bonden kwamen te Utrecht bijeen ter bespreking van de door minister Mansholt genomen maatregel tot vaststelling van maximum prijzen voor kersen en bessen. Niet minder dan vier en twintig spre kers uitten hun misnoegen over de minis- teriële maatregel. Tenslotte nam de ver gadering een motie aan, waarin zij haar teleurstelling uitsprak over de „voorbarige wijze waarop bedoelde maatregel is geno men, zonder dat nog een vrije ontwikke ling van het prijspeil was voorafgegaan, waaruit de noodzakelijkheid van deze maatregel zou kunnen blijken". De aanwezigen besloten dat zij in de tbekomst, wanneer eventuele regelingen tot stand komen, op deze wijze en een zijdig, zoals hierbij is geschied, zonder vol doende overleg met de bestaande orga- nisatie^uit de bedrijfstak, hun medewer king aan de uitvoering daarvan zullen weigeren. PLAATSVERVANGER VAN FELDMEYER VEROORDEELD. De 39-jarige J. L. J., die van 1941 tot 1945 chef staf en plaatsvervangend voor man van de Germaanse SS in Nederland was, is door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam tot 15 jaar rijkswei'kinrichting veroordeeld. Tegen hem was de doodstraf geëist. x Het hoekje van v. Beste Kinderen! Hoewel de oogst deze keer jammer ge noeg weer tamelijk schraal was, wat de brieven betreft, ben ik toch niet ontevre den, want er waren wel drie nieuwe schrij vertjes bij. Wisten jullie, dat ons clubje nu al bijna 100 leden telt? Het zijn er precies zeven-en-negentig, dus nog maar drie en dan zijn we aan het mooie ronde getal. Het honderdste nichtje of neefje beloof ik dan ook een apart groetje in de krant en een kleine verrassing! En nu de brieven. BLAUWDRUIFJE vertelt mij, dat ze met loten een taart gewonnen heeft. Dat was eventjes boffen, zeg! Alleen was het mis schien een beetje jammer, dat jullie hem de volgende dag met de visite delen moes ten, anders had je beslist een veel groter stuk gehad! Of vind je van niet? Het is wel eens prettig iets weg te geven, wat je zelf graag lust. Wat een mooie cadeautjes heeft jouw zusje op haar verjaaidag gekregen. Hoe oud is ze geworden? ROZEKNOPJE is van harte welkom in ons midden. Krijg ik eens gauw een lange brief van je „ter kennismaking"? Ook TORTELDUIFJE is een nieuwe- lingetje en vertelt mij meteen, dat ze al voor haar tweede diploma zwemmen aan TWEE DRIEHOEKJES. X X X XXX X X X X X X X X X X X X X X X 1 medeklinker. 2 vogel. 3 aart een boom. 4, soort kist. 5 dun stukje carton... 6 maat om het gehalte van goud te meten. Deze twee driehoekjes moet je telkens I van boven naar beneden invullen. Bij het eerste dop je bij elk vorig woord een letter I er bij, in het tweede trek je er telkens een I het oefenen is. Dat wordt een nresfafi- je het ook werkelijk haalt. Leuk dat ™ivS konijntjes gekregen hebt. Maai' vak zijn Tips en Tops? Heb je nog meer Wle •zusjes raadsels ook en broertjes? Ja, tracht de eens op te lossen. En ten slotte krijgen we nu de wal* BEN HUR, die ook graag met ons mee S doen. Dat vind ik uitstekend, Ben Volgende week verwacht ik dan ook lange brief van je, waarin je mij eens v telt, wat je zoal aan avonturen beleeft i?" je het? Uoe Jullie ziet, we hebben hiermee de laat gehad en ik zie alweer uit naar de bri™ van volgende week, die ons zonder ma keren het honderdste raendinmtS vriendje zullen brengen. 1 Tot zolang dus! tante ELS, Voor jonge, hersens Goede oplossingen kwamen deze nog van: Blauwdruifje, Rozeknopje en Be! De goede oplossing van het raadsel va* verleden week is: Kapper, Indien, Kami? Klepel, Erwten, Ribbel. De eerste vormen: Kikker. ,erï X X X X X x X X X X X X X X x xxx X X X 7 niet slapend. 8 waar het graan verbouwd wordt 9 geluid van brekend hout. 10 voertuig. 11 onderdeel van een schip. 12 - medeklinker. letter af. Al/ je het dan goed oplost, vor. men de nummers 1 en 12 de afkorting van een godsdienst. IJMUIDEN. Ned. Herv. Kerk, Kanaalstr. 10.30 uur ds. C. den Oudsten van Alkmaar. Geref. Kerk, Kanaalstraat. 8.45 uur: ds. S. E. Wesbonk, Heilig Avondmaal. 3.30 tiur ds. S. E. Wesbonk, Heilig Avondmaal. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 10.30 uur en 5.15 uur ds. G. Reyenga van Dordrecht. Chr. Geref. Kerk, 10 uur en 4 uur ds. A. Zwiep. Oud Kath. Kerk. 9.30 uur Heilige Dienst. *7 uur Versper. Leger des Heils. 10 uur Heiligingssamen komst. 7 uur Openluchtbijeenkomst. 8 u. Verlossingssamenk. Jeugdleidster Geut jes uit Utrecht. IJMUID EN-OOST. Ned. Herv. Kerk. Goede Herderkerk. 10.30 uur ds. J. v. d. Wiel, Bed. H. Avondmaal. Geref. Kerk (Qoede Herderkerk). 8.45 u. en 3 u. ds. J. van Buuren, Heilig Avond maal. Crematorium. 10.30 uur. Geen dienst. Ver. v. Vrijz. Herv. Geeii dienst. Verg. van Gelovigen, Willemsbeekweg 38. 10 uur Eredienst. 5 uur Evangelisatie, de heer H. J. Weggelaar van Amsterdam. Woensdag 8 uur de heer K. Rozendal. Vrije Evangelisatie. 10 uur de heer Hoekstra. 4 uur de heer H. v. d. Brink van Bloemendaal. VELSEN. Ned. Herv. Kerk 10 uur. Geref. Kerk. 10 uur en 4.30 uur ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK. Evang. Luth. Gemeente. Geen dienst. Maranatha. 10 uur de heer H. v. d. Brink van Bloemendaal. Dinsdag 24 Juni 7.30 uur mej. C. ten Boom, Veilinggebouw Koning straat. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Ï0 üur. ds. P. A. Tichelaar. Kapel 5 uur ds. J. v. d. Wiel. Geref. Kerk. 9.45 uur en 5 uur ds. A. V erschoor. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.). 10.30 uui- en 5 uur ds. J. Keizer. Haarlem. Oud Kath. Kerk. Kinderhuis singel. Anglican Church: 3 p.m. Evensong Rev. C. E. Elton. Arbeider van cokesoven kreeg brandwonden Bij het vegen van bries in een vulgat van een der cokeskamers van de cokes ovens op het hoogovenbedrijf kreeg de in- veger C. Kloos, wonende te Haarlem, de vlam in het gezicht. Met enige brandwon den werd Kloos haar het Rode Kruis zie kenhuis in Beverwijk overgebracht. Doktersdiensten In spoedgevallen zijn te consulteren de „Maatschappij-doktoren" Dr. Chr. de Jonge en Dr. A. J. v. Leusen. "Voor de ove rige artsen neemt Dr. W. van Haselen waar. Apotheken. Nacht- en Zondagsdienst wordt waarge nomen door de Kennemer-apotheek, Wijk aan Zeeërweg. Verloskundigen In spoedgevallen is mej. Zwart, Meeu- wénlaan 63, te bereiken. TROMPSTRAAT 5! (Adv,) Ceva! van brandstichting voor de rechtbank De Arrondissementsrechtbank te Haar- lem vatte Donderdag de draad, die zij op 13 Maart losliet, weer op en ging verder met de behandeling van de zaak tegen de inwoner van de Haarlemmermeer W, C. v. B., die van brandstichting verdacht wordt. De behandeling werd destijds na een eis van l'/2 jaar geschorst voor het inwin nen van een psychiatrisch rapport. Hieruit bleek, dat de verdachte in een zogenaamde „schemertoestand" heeft kunnen handelen, maar de officier, wederom requisitoir ne mend, meende deze suggestie te moeten verwerpen en hield van B. wel degelijk aansprakelijk voor hetgeen hij in de win ter van 1946 op 1947 in de buurt van Aalsmeer bedreef. Er werd namelijk tegen het middernachtelijk uur een begin van brand ontdekt in het klompenhok van een arbeiderswoning, dat kennelijk aan kwaad willigheid te wijten was: een prop half verkoolde watten werd later door de po litie gevonden. Het Openbaar Ministerie kwam ditmaal tot een eis van 1 jaar. De verdediger pleitte echter voor ontslag van rechtsvervolging en onmiddellijke in vrijheidstelling, hetgeen de rechtbank na raadkamer weigerde! Op 3 Juli volgt het vonnis. FEUILLETON Roman door Bettina Meyenberg 25) „Oh juist- IJ bent dan waarschijnlijk zijn verloofde?" „Ja", antwoordde ik met tegenwoordig heid van geest en keek hem rustig aan. „Ja, ik ben zij« verloofde". „Dan zal ik u een kwartier toestaan", zei hij met een lachje, dat zijn gezicht in eens veel sympathieker maakte. „Maar niet langer. En doet u alstublieft niets, wat de patiënt zou kuBnen opwinden. De kleinste gemoedsbeweging kan hem nood lottig worden. Neemt u de lift. Tweede verdieping, kamer vijf-en-dertig". „Dank u wel, dokter". Gösta sliep, bewaakt door een verpleeg ster. die me bereidwillig haar plaats af stond en de kamer verliet. Zodra we al- laen waren, opende hij zijn ogen. Een lachje lag om zijn mond. „Dus toch!" zei hij zachtjes. „Het gaat geloof ik heel goed met u", Posthuma over zei ik, en probeerde opgewekt te kijken. „Dank je. Het was ditmaal anders bijna fout gegaan, Sylvride, zijn we nog vrien den?" „Een vriendinnetje was hier niet bin nen gelaten. Ik heb moeten liegen: ik heb gezegd, dat ik uw verloofde was". „Sylvride!" „Laat u mij alstublieft uitspreken. ,De dokter heeft me' zo ongeveer een spraak verbod voor u meegegeven. Mijn leugen tje geldt natuurlijk alleen voor vandaag. Ik zag anders geen kans u te spreken te krijgen. Eén vraag maar: Hebt u de en velop, die ik u gisteren bracht, in veilig heid kunnen brengen vóór u met Mariana bij Berzelli ging eten?" „Zeker. Ik ben direct door naar Julien- borg gereden en daar heb ik hem opgebor gen in mijn bureau". Bijna, had ik het uitgeschreeuwd. „Een geschiktere plaats om iets te verbergen kon u ongetwijfeld niet bedenken? Uw bureau! Daar zal zal de politie wel het allereerst zoeken". „U ziet, ik ben nog maar een groentje in mijn beroep. Maar maakt u zich om mij niet ongerust. De hoofdzaak is, dat ik die ander te vlug af ben geweest. Vandaar ook deze wraakoefening. Arme Mariana! Ze heeft haar vriendschap voor mij wel duur moeten bekopen". „U weet dus al, dat Mariana. „Ja, de eerste kogel miste, de tweede raakte mij en trof Mariana in het hart. „Maar u weet waarschijnlijk nog niet, dat men jalouzie als motief vermoedt?" „Nee", zei hij verrast. En na kort over leg: „Maar dat is toch klinkklare non sens!" Ik wierp een wanhopige blik op mijn horloge. Al de helft van het toegestane Kwartier was ,om. „U moet die gedachte echter onder alle omstandigheden verkondigen. De politie kén beter niet op het idee gebracht wor- dëp, dat de politiek hier de hoofdrol speelt. Anders komt men op het spoor". Hij zweeg, maar het scheen mij toe, als of, zijn ogen steeds blauwer werden. En tqèn begon hij zachtjes te lachen. „Oh, Sylvekind! Daar heb je me iets fraais aan gericht. Ik maet dus vertellen, dat Ma riana en ikeh.k !hm!en dan kom jij hier met een stalen gezicht ver téllen, dat je mijn verloofde bent". „Men zal het helemaal niets bijzonders vinden, dat jij behalve je verloofde ook nog andere dameskennissen hebt". i.^Dat is waar. Men kent mij immers". „Overigens weet toch alleen dokter Fry man er van", zei ik blij, dat hij me zo goed begreep. i „Maar wat hier in het ziekenhuis be kend is, komt de politie ook gauw genoeg te weten. Enfin, het gaat in één moeite door, mijn reputatie is toch al niet bij zonder goed. Ik ben een blauwbaard. Een bruut. Een avonturier". Verlegen zweeg ik. Dit was immers ook mijn mening. Ik had mezelf werkelijk in een pijnlijke positie gebracht. Inplaats van alleen tegenover dr. Fryman, moest ik me nu ook tegenover de politie en te genover.... ja, tegenover iedereen als Gösta's verloofde voordoen. „U hebt nog tijd genoeg om een beter leven te gaan leiden", antwoordde ik een beetje schoolmeesterachtig op Gösta's pa thetische zelfaanklacht. Gösta lachte nog steedseen zeer misplaatst lachje. Maar er zijn tenslotte mannen, die overal mee spotten. Streng ging ik verder: „Ik ga dus voor uw verloofde door tot het gevaar voor u verdwenen is. Het spreekt natuurlijk vanzelf, dat wij elkaar alleen met ons gezelschap verblijden als het strikt noodzakelijk is". ,',Ik ben bang, dat we ons dit offer va ker zullen moeten getroosten". De zielige toon, waarop hij dit zei, dreef mij het bloed naar de wangen. (Wordt vervolgd). Het noodziekenhuis aan de Hazepaterslaan in Haarlem heeft op het ogenblik de oudste inwoner van Haarlem onder zijn bewoners: de 102-jarige Izaak Kroon, nog recht van lijf en leden, dol op een goede sigaar en uitstekend bij de pinken. Het gehoor w» niet altijd meer mee, maar dat hindert wet, zegt de oude, „want dan roep'n jullie maar een bietje harder". Deze Groninger van geboorte heeft zijn beste jaren als vee handelaar achter de beesten doorgebracht. Wellicht is de omgang met koeien gezonder dan die met de mens. Agenda voor Velsei en IJ mm Mem ZATERDAG 21 JUNI Thalia. 7 en 9.15 u. Always in my Rex. 7 en 9 u.: Jeugdherinneringen. De Pont. 8 u.: Pinkie Stuart en De ja gers van Texas. Oranjerie Velserbeek. 25 u.: Tentoon stelling Wederopbouw. ZONDAG 22 JUNL Thalia. 3 u.: Matinée. 7 'en 9.15 u.. ways in my heart. Rex. 3, 7 en 9 u.: Jeugdherinneringen^ De Pont. 2.30, 5 en 8 u.: PtóS»? Stuar en De jagers van Texas. n. Oranjerie Velserbeek. 25 u.: Tenroo stelling Wederopbouw.

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 6