IJmuider Courant f -..A Herhaald beroep der regering op de Republikeinen De Nicola vraagt officieel ontslag Voor alles de inflatie bestrijden vraagt Ramadierde Assemblée Hervormingsplan in October? Trumans veto terzijde gesteld Vrijdag conferentie in Parijs SI I ï-U. 1 Weerbericht 61e Jaargang No. 18665 Kennemerlaan 154, Tel. Redactie en BU]3stratie 5437 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, i 10724. Directeur-Hoofdredacteur 15054. Telefo°n - pruK^elD Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 24 Juni 1947, KENNEMER EDITIE VAN HAARLEMS DAGBLAD Verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feest dagen. - Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 - Giro rekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem dr van mook brengt een memorandum Vandaag komt het Republikeinse kabinet in Djocja hlieen om een antwoord te bespreken luitenant gouverneur-generaal dr. Van Mook heeft gisteren tezamen met dr. P. Koets een bezoek gebracht aan Sjahrir, teneinde deze te zijnen huize de reeds aan- i «Hit-de alde-mémoire te overhandigen, waarin het standpunt der Nederlandse pring nogmaals nader wordt uiteengezet. M verwacht dat de Republiek van haar kant een laatste nota zal formuleren op ittjn" van het Republikeinse kabinet, die vandaag in Djocja Wordt gehouden en waarvoor Sjahrir uit Batavia zal overkomen. a Hatta, die op Sumatra vertoeft, is telegrafisch Verzocht ook aanwezig te zijn. Men wijst ér op dat Hatta altijd ten tonele verscheen in de critieke perioden van de Republiek* Voor het eerst is op Hongaarsepostzegels de beeltenisjoan een buitenlander versche nen. Het is een serie, gewijd aan de na gedachtenis van Franklin D. Roosevelt. In de aide mémoire wordt gezegd: Se Nederlandse regering wenst aan de .peering van d'e Republiek te bevestigen 7,1 zii de bedenkingen, vrevat in de nota ,'1 de Commissie-Generaal'van. 21 Juni, Zit Zij wil, zoekende naar wat verepigt "niet naar wat scheidt, thans niet tre- L, in wat slechte zou neerkomen op een herhaling van de bedenkingen die de Commissie-Generaal heeft geopperd te- jen de nota van de Republikeinse delega tie van 1 Juni. In de bezwaren die van de zijde van Oost-Indonesië en West-Borneo i geopperd, waarvan zij de ernst inziet, wil tij thans evenmin, treden. Zij wenst nogmaals te doen uitkomen dat zij bij voortduring bezield is met de hoop dat zij er in zal slagen met de Repu bliek evenals met Oost-Indonesië en Wêst-Bomeo reeds het geval is, langs vreedzame weg' een schikking uit te wer ken op "de grondslag der overeenkomst van Linggadjati. Daarom is zij zo teleurgesteld door de nota, van de Republikeinse delega tie van V Juni. De Nederlandse regering wil opdat blijk baar bü de regering der Republiek nog be staand misverstand worde opgeheven, doen uitkomen dat haar voorstellen van 27 Mei volkomen recht doen wedervaren aan de grondgedachten van de overeenkomst van Linggadjati. Zeven grondslagen Als enige van de belangrijkste grond gedachten noemt zij: Het Indonesisch nationalisme moet in zijn verschillende schakering -volle vrijheid tot ontplooiing krijgen en zich in een eigen Indonesisch federatief staatsverband ont wikkelen. Nederland en Indonesië moeten in bei der belang en in het belang van die, inter nationale samenleving, duurzaam een ge meenschappelijk staatsverband behouden. Om te komen tot de toekomstige staat kundige ver-houdingen wordt uitgegaan van de geldende wettelijke en bestaande feitelijke verhoudingen. Zowel Oost-Indonesië en Borneo als de Republiek moeten in hun eigen waarde worden erkend opdat zij in het nieuwe staatsbestel op de voet ener waarachtige federatie de plaats kunnen verwerven die hun toekomt en die zij verlangen. De fundamentele rechten en vrijheden moeten ten behoeve van alle volkeren, volksgroepen en staatsburgers wol-den ge waarborgd. De voorbereiding der nieuwe rechtsorde, in geheel Indonesië moet op voldoende machtsmiddelen steunen. Hun omvang zal dus kunnen worden aangepast aan de mate waarin waarborgen voor orde en rust werkelijk aanwezig zijn. Onverwijld dient m het belang van In donesië en Nederland en van de wereld economie, de rehabilitatie der economie van geheel Indonesië ter hand te worden genomen op basis van bedrijfs- en rechts zekerheid. Waar ook de regering der Republiek 'deze beginselen aanvaardt, kan zij, die beginselen in deze geest verstaande, ook met een gerust gemoed treden in de vooy- stéllen die in de nota van de Commissie- Generaal van 27 Mei zijn. gedaan. De Nederlandse regering doetdaartoe een herhaald' en dringend beroep op de regering der Republiek, rekening houdend met de mogelijkheid dat deze niet volledig heeft beseft dat deze aangelegenheid in het oog der Nederlandse regering van de hoog ste betekenis is. Verder laat de regering nog het volgen de uitkomen: Het is gewenst goed uiteen te hou den wat direct noodzakelijk is en wat na verdere voorbereiding zou kunnen tot standkomen. Daarom zou een fede rale raad als door de 'Commissie-Ge neraal is voorgesteld aanstonds kun nen worden ingesteld, mede om te voorzien in een gemeenschappelijke Nederlands-Indonesische leiding bij de oplossing der actuele en dringende fi nanciële en economische vraagstukken. De Nicola, voorlopig president van de aliaanse rePubliek, heeft zijn verzoek om ontslag .ondertekend en aan Umberto Ter- acini, voorzitter van de nationale verga-' de;ng, overhandigd.' e Home verwacht men, dat het Italiaan- Parleiuent het verzoek zal afwijzen. Het mogelijk dat De Nicola alleen enkele we- U«vJUffc-zal nemen- Zowel rechtse als on ,nngen geloven, dat de president P tin besluit zal terugkomen. Dachau wordt leeg miiH au'i0r'teiten van het kamp Dachau dat de laatste Duitse krijgsgevan- ct ?n dle in Europa door de Verenigde ovpn Worden vastgehouden, vandaag In T) Week zulien worden losgelaten, eenpn -oU bevui<ien zich nog krijgsgevan- ontslae worcden er ongeveer 1000 Geweldige brand in Le Havre §oweldige brand heeft een pakhuis wai*3 e' waar 25-000 balen katoen 2 0Pgeslager)verwoest. De schade de nol °P, .00 Tnillioen frs. geschat. Over kend 'Van de brand is nog niets be- In hoeverre een verdere hervorming der Indische regering voor de overgangstijd wenselijk en bereikbaar is, zal aan de orde komen wanneer de voorbereiding der wet telijke maatregelen ter hand wordt geno men, die artikel 15 der overeenkomst van Linggadjati heeft vporgesohreven. Op bepaalde 'bewoordingen staat de Ne-V derlandse Regering niet. Zij meent echter de regering der Republiek nadrukkelijk te mogen uitnodigen de voorstellen van 27 Mei alsnóg te aanvaarden. Onmiddellijk na zodanige aanvaarding ware de federale raad als door de Commissie-Generaal voorgesteld, samen te roepen om aan de' voorbereiding en wat verder geschieden moet leiding te geven. Indonesiërs onderhandelen met Australië Dr. Usman, hoofd van de'- diplomatieke en consulaire dienst der Indonesische Re publiek, heeft verklaard, dat zijn pogingen om een. consulaire vertegenwtjordiging in Australië tot stand te brengdn geen be vredigend verloop haddén gehad. Hij hoopte, de besprekingen met de premier Chifley en de minister van Buitenlandse Zaken Evatt te herwatten. Staking in Zuid-Wales In meer dan 200 kolenmijnen in Zuid- Wales gingen gisteren niet-delvende arbei ders in staking omdat hun vakbonden niet door de nationale kolenraad als tot onder handelen bevoegde lichamen erkend wor den. Men verwachtte dat deze niet-offi- .ciële staking 4000 klerken, tijd-opnemers, portiers en voorlieden zou omvatten. Engeland protesteert tegen Japanse walvisvaart Engeland heeft aan de Verenigde Sta ten een korte nota gezonden, waarin het protesteert tegen het besluit van gene raal MacArthux om zijn toestemming te verlenen aan het uitzenden van een tweede Japanse walvisexpeditie naar de Zuidpool. De V.S. hebben hierover geen overleg gepleegd met de andere belang hebbende geallieerde mogendheden. Enge land 'en andere geallieerde mogendheden (Noorwegen, Australië, Nieuw-Zeeland) hebben de volgende bezwaren: Het is in de huidige' situatie ongewenst, dat de* Japanse vlag in volle zee waait en dat de handhaving van de Japanse walvis- vloot de basis zou kunnen vormer, voor een toekomstige Japanse vloot. De Japanse methoden voor de verwer king van de traan zijn oneconomisch. De Japanners hebben vaak de interna tionale voorschriften voor de walvisvangst overtreden door walvissen té doden, die nog niet de voorgeschreven leeftijd bereikt hebben. Het is moeilijk voor voldoende toezicht te zorgen op het werk van Japanse wal visvaarders. Het ligt niet in de bedoeling om Japan na de ondertekening van het Vredesver drag uit te sluiten van deelneming aan de walvisvangst. Financiële commissie heeft Schumann's voorstellen bij nadere overweging aangenomen Terwijl de Franse afgevaardigden giste ren het debat openden over de nieuwe budget-voorstellen vanjde min. van Finan ciën Robert Schumann, hadden tussen de vijfduizend - en zesduizend protesterende arbeider^ zich voor het gebouw van de na tionale vergadering verzameld. Ter bewa king van dit gebouw waren daar verschei dene honderden politie-agenten samenge trokken. Reeds meer dan een uur voor dat de zitting van de Assemblée zou beginnen, arriveerden arbeiders met vrachtauto's uit de buitenwijken der stad. De arbeiders betogen reeds sedert lang dat indien Schumann's voorstellen' worden uitgevoerd, dit de kosten van levensonderhoud in Frankrijk met twintig procent zou ver hogen. De meeste demonstranten waren afkom stig van de automobielfabrieken van Re nault en Citroen. Er werd een delegatie naar het gebouw van de vergadering ge zonden en deze werd door leden'der'com munistische partij ontvangen. Verklaard werd dat het protest gericht was tegen het plan Schumann en tegen voortgezette oor log in Indo-China. Na bet aanvankelijk enthousiasme en de woedende kreten, stonden de arbeiders rustig buiten de afzetting op de terug komst van hun delegatie te 'wachten. Om zes uur verbeten twee communisti sche afgevaardigden het gebouw en- richt ten via de loudspeaker van een politie auto het woord tot de demonstranten. Zij zeiden dat het geen zin had' om de demon stratie voort te zetten en vroegen de ptia0 - nen en vrouwen om uiteen te gaan. Aan lïevig gevecht bij Griekse grens Griekse regeringskringen zeiden dat duizend guerilla strijders de stad Panagitsa bij de Joegoslavische grens binnendrongen en dertig huizen in brand1 hadden gestoken voor regeringstroepen hen tot de vlucht konden dwingen. Genoemde kringen zei- den dat tijdens het urenlange gevecht dertig guerilla strijders gedood werden en dat vliegtuigen der regering de vluchten den met machine-geweren beschoten. Vol gens deze berichten werden een soldaat en vier burgers gedood. Naar het Griekse persbureau meldt, is een Grieks gevechtsvliegtuig, dat deel nam aan de operaties tegen een grote guerilla- aanval op het dorpje Vlatsi in Macedonië, door luchtafweergeschut van de guerilla's neergehaald. De piloot werd ernstig ge jond. dit verzoek werd onmiddellijk gevolg ge geven. Commissie herziet haar standpunt. Intussen was er een verandering in het politieke aspect gekomen. De re gering had sde commissie voor finan ciële aangelegenheden van de nationale vergadering, die Schumann's bezuini gingsplan 'de vorige week heeft ver worpen, verzocht haar houding op- nieuwste bepalen. Het resultaat hier van was dat de commissie gisteravond het bezuinigingsplan aannam. Vol gens officieuze cijfers was de.verhou ding der stemmen als volgt: 22 voor, 18 tegen, 4 onthoudingen. In de Nationale Vergadering sprak Ra madier, ondanks de atmosfeer van span ning, zijn redevoering op kalme afgemeten toon uit. Hij zeide „de regering acht het haar plicht er op aan -te dringen dat het ontwerp in de kortst mogelijke tijd aan vaard wordt. De noden van de schatkist zijn zeer dringend. De minister van Finan ciën zal u vertellen dat wij de Bank van Frankrijk niet om een voorschot kunnen en moeten vragen dat geen economische tegenhanger heeft, en evenmin kunnen vragen om'het creëren van nieuwe hulp bronnen want zulks zou. een zuivere in- Keulse staking ten einde De stakingen in Keulen zijn gisteren geëindigd. Alle fabrieken waaronder ook de Ford-fabriek hebben het werk hervat. De staking die 18 Juni in de Ford fabrie ken was begonnen en welke zich snel over andere fabrieken uitbreidde was bedoeld als een protest tegen de rantsoenen-ver laging. Brittan verbieden Duits blad Het Dortmundse communistische blad .Westdeutsches Volksecno'' mag geduren de een maand niet verschijnen wegens on juiste en eenzijdige critiek op het Brits en Amerikaans militair bestuur en het Duitse bestuur. Dit is de eerste maal sinds het begin' van de bezetting, dat een Duits nieuwsblad door de Britse autoriteiten is verboden. - Montgomery was in Palestina Na 24 uur lang uit veiligheidsoverwe gingen te hebben gezwegen, heeft 'het Britse militaire hoofdkwartier te Jeruza lem toegegeven, dat veldmaarschalk Mont gomery Zaterdagavond in Palestina was aangekomen en Zondagochtend vroeg per vliegtuig weer is vertrokken. Het woord is aan....j Lacord airet Ik hóud bovenal van die gees, ten, die gezag over anderen krijgen zonder het_ te willen. In Londen heerst op het ogenblik gebrek aan aardappels. Voor de groentenwinkels staan dezer dagen lange rijen huisvrouwen. Arbeiders antwoorden met stakingen De Amerikaanse Senaat heeft het veto van president Truman overstemd en daar mee de arbeidswet, welke de activiteit der vakverenigingen beperkt en de closed shop" verbiedt, aangenomen. Het Huis van Afgevaardigden heeft het veto vorige week reeds overstemd, zodat het wetsontwerp thans wet is geworden. Het resultaat is een belangrijke overwin ning voor het door de republikeinen be heerste Congres. Waarnemers waren van mening, dat er -door de wet een nieuw tijdperk in de ver houding tussen werkgevers en -nemers is ingeluid en dat de eérste tijd wel door geschillen en processen gekenmerkt zal zijn. Green, president van de A.F.L. (Ame rican Federation of Labour, een der twee grote vakbonden), verklaarde nadat het besluit -was gevallen, dat er een onmid dellijke campagne voor het herroepen van de wet zal worden ingezet. Onmiddellijk nadat de wet was getekend trad Gerhard van Arlcel, algemeen -adviseur van de na tionale commissie voor arbeidsverhoudin gen, af. Hij sprak „ernstige twijfel aan gaande de uitvoerbaarheid en eerlijkheid" van de wet uit. Proteststakingen In tenminste een twaalftal steenkool mijnen in Alabama hebben, binnen drie uur na het aanvaarden van de arbeidswet door de senaat, de arbeiders het werk neergelegd. Hedenochtend staakten in totaal ruim 14.000 mijnwerkers, 22 mijnen zijn geslo ten in Pennsylvania, Alabama en West- Virginia. Philip Murray, président van het Con gress of Industrial Organisations heeft het bestuur van deze 'vakvereniging Vrijdag in vergadering bijeengeroepen teneinde de te volgen politiek te bespreken in het licht van de nieuwe maatregel. Wallsfreet verontrust In Washington vraagt men zich af, of de Truman-doctrine afgedaan heeft flatie betekenen. Ramadier bestreed niet de bewering van de linkervleugel dat in Frankrijk een gron dige fiscale hervorming moet worden uit gevoerd. „Dit zal door u in October be sproken moeten worden. Het zal zonder twijfel een belangrijke stap voorwaar zijn naar ons financieel herstel en de noodza kelijke consequentie van de maatregelen die wij u thans voorstellen. Thans gaat het er echter om om .te -voor komen dat de kanker der inflatie in ons gehele sociale lichaam doordringt. Wij zijn. hier om de .-ipfla.tie te bestrijden, Werp ons omver zo u wilt, doch vraag ons niet om een politiek te volgen die -Frankrijk naar een ramp zou leiden". De debatten begonnen gisterenmiddag, werden van vier tot negen uur onderbro ken en daarna de gehele nacht voortgezet. Kort nadat het debat gisteravond herd opend was, stemde Ramadier erin toe de gehele economische politiek der regering zo spoedig mogelijk in bespreking te brengen wanneer het ingediende plan door vrijwel de gehele vergadering zou zijn ge steund. De leider der communistische fractie, Duclos, wees het regeringsplan van de hand en stelde een eigen plan voor, waar bij de legerbegroting met 33 procent zou worden ingekrompen. Duclos waarschuw de voor het aanvaarden van buitenlandse hulp op politieke voorwaarden. Voor het eerst in de geschiedenis van het Engelse leger worden jongens in de ge legenheid gesteld opgeleid te worden tot kok, In drie jaar worden zij volleerde militaire keuken-meesters. Radio Moskou meldt, dat de Britse am bassadeur en de Franse zaakgelastigde Mo- lotof er gisteren van in kennis hebben ge steld, dat hun regeringen het Sovjet-Rus sische voorstel dat de bijeenkomst ter be spreking van het, plan van Marshall Vrij dag te Parijs zal beginnen hebben aan vaard. Sovjet-Russische kringen in Berlijn, die contact hebben met het Kremlin zeggen dat de Sovjet-Unie.pas na lange debatten op het Kremlin het besluit nam om de uitnodiging van Engeland en FRankrijk te aanvaarden. Generalissimus Stalin sloot tenslotte het debat door zich vóór aan vaarding uit te spreken. De belangrijkste personen, die deze besprekingen bijwoon den, waren de minister van Buitenlandse Zaken Molotof en zijn plaatsvervanger Wysjinski. De voornaamste kwestie, aldus een cor respondent van Reuter, die Vrijdag wordt besproken, zal waarschijnlijk zijn, of de economische steun der V. S. aan Europa als geheel beschouwd of agn „nationale econo mieën", waarvan JVIolotof in zijn nota aan Engeland gewaagt, moet worden verleend Deze nota volgt de gedragslijn, die door Russische afgevaardigden op de eerste sa menkomst van de economische commissie voor Europa is aangenomen. Zij stelden zich op het stand-punt, dat bij de toewijzing van hulpmiddelen rekening zou moeten worden gehouden met de nationale souve- reiniteit en voorrang zou moeten worden verleend aan verwoeste landen. Ameri kaanse woordvoerders hebben evenwel duidelijk laten uitkomen, dat Marshali's voorstel juist gebaseerd is op de overtui ging, dat verdere hulpverlening op grote schaal aan afzonderlijke landenw/aarschijn lijk niet door het Amerikaanse publiek en het Congres.zal worden goedgekeurd. Vol gens de Amerikaanse opvatting zou de hulpverlening aan afzonderlijke landen, die naar eigen inzicht deze zouden kun nen benutten, zonder rekening te houden met de algemene Europese behoeften, „een tweede editie van de UNRRA'' en niet in de geest van het plan-Marshall zijn. 8 Truman-doctrine of niet? Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft op het ogenblik niet het voornemen, waarnemers naar de bij eenkomst te Parijs te zenden. In diploma- over liquidaties Wervelstorm en overstroming doden 50 mensen Vijftig personen hebben, naar gemeld wórdt, Zondag het leven verloren tenge volge van een wolkbreuk die een over stroming veroorzaakte in de stad Cam bridge in Nebraska. De wolkbreuk ver anderde de Medicine Creek in een onstui mige stroom en eén watermassa van twaalf voet hoog stortte zich uit over dit stadje van duizend inwoners. Aan de wolkbreuk was een wervelstorm voorafgegaan, die met geweldige kracht over de prairiën aan de grens van Nebraska en Kansas joeg. Uit Cambridge zelf konden weinig inlichtingen verkregen worden, doordat tengevolge van het noodweer alle verbindingen verbroken waren. Bruggen zijn weggeslagen en de reddingsploegen worden in hun operaties belemmerd door modder en puin op de wegen, ti-eke kringen gelooft men, dat de regering der V. S. rapport zal ontvangen van de ministers zelf en van Jefferson Caffery, de Amerikaanse ambassadeur te Parijs. Amerikaanse diplomatieke kringen ver wachten, indien de besprekingen tussen Rusland, Engeland- eri Frankrijk tot over eenstemming leiden, een matiging van 'het Trum-an doctrine. Hoewel het principe dat aan de Tru.man- doctrine ten grondslag ligt help vrije volkeren om totalitaire druk te weerstaan de laatste tijd niet meer zo scherp ge steld is, heeft men het niet geheel laten varen. Sommige waarnemers menen dat het plan-Marshall zelf een matiging van de Truman-doctrine is, doch anderen zeggen dat het een'gevolg daarvan is. Het feit blijft echter bestaan dat de doctrine zoals zij door Truman naar voren is gebracht, onverenigbaar 'schijnt met het plan-Marshall. Sedert Marshall begin dezer maand zijn plan aankondigde, hebben hij en zijn mede werkers er méér de nadruk opgelegd dat de Verenigde Staten bereid zijn hert te helpen die bereid zijn tot el kaar te komen om zichzelve te helpen, dan dat het accent werd gelegd op de vroegere houding om alleen hen te helpen die het communisme bestrijden. Er is duidelijk voor Rusland een -weg opengelaten om met het plan-Marshall mee te doen, en indien dat land daar wer kelijk toe besluit kan. men nauwelijks in zien hoe de Verenigde Staten de vroegere idee van de Truman doctxine tot nieuw leven kunnen brengen. Dit doet de vraag rijzen of het republi keinse Congres bereid zal zijn nog ver dere millioenen voor hulp aan Europa toe te wijden indien de Sovjet Unie een stem heeft bij het uitwerken van het pro gramma- of indrcn Rusland of haar satel lieten er direct of indirect voordelen van zullen trekken. Zegslieden in Washington leggen er, vol gens United Press, de nadruk op dat de Europese samenwerking voor het plan- Marshall een „volkomen Europese aange legenheid" was en dat de vraag of Rusland na de besprekingen met Engeland en Frankrijk al dan niet samenwerkt, de Ver enigde Staten niet raakt. Zij zeiden dat, indien Rusland samenwerking zou weige ren, de volgende stappen voor de tenuit voerlegging van het plan-Marshall aan Engeland en Frankrijk zouden zijn. Deze Amerikaanse autoriteiten namen aan dat, indien de Russische medewerking zou worden verkregen, de Russische satel lieten in Oost Europ'a er zich eveneens bij zouden voegen, doch ook dit was een kwestie waarover Europa zelf beslissen moet,! zo voegden zij hier aan toe. Parlementair ceremonieel voor Hlrohito Keizer Hirohito van Japan heeft giste ren voor het parlement verklaard, dat „Ja pan voor e^x economische crisis staat, die geen precedent inde geschiedenis kent". Hij vroeg het volk zich te 'verenigen om de crisis te boven1 te komen. Dit is de eerste keer sinds het van ki*acht worden der nieuwe constitutie, dat Hirohito een parlementaire bijeenkomst plechtig opent. Het gewone ceremonieel werd in acht ge nomen, alle parlementsleden bogen zich diep, toen de keizer de zaal binnentrad. Geen gelegenheid meer voor nieuwe leningen op particuliere markt? Naar A.N.P. en Aneta uit New York melden volgen Amerikaanse finan ciële kringen met ongerustheid het liquideren door Europese landen van Amerikaanse fondsen, welke eigendom zijn van hun burgers. Het tempo, waarin deze liquidatie ge schiedt, wordt nog versneld door het we reldtekort aan dollars, dat een belemme ring vormt voor de internationale handel en dat een tot dusverre onbekend motief is voor dergelijke verkopen op de Ameri kaanse effectenmarkt. Sommigen beweren, dat de effecten verkopen van Nederlandse zijde in de afgelopen weken hebben bijgedragen tot de koersdaling op de New Yorkse effectenbeurs en. zij zien een voortzet ting van deze verkopen met „onbeha gen" tegemoet. Men meldt, dat Nederland, B.elgië, Groot- Brittannië, Frankrijk en Zweden voor circa 6 milliard dollars aan Amerikaanse fondsen bezitten. Het Belgische effecten bezit bedroeg op 1 Juni 1941 312.7 millioen dollars en het Nederlandse 976*7 millioen dollars.^ Naar verluidt hebben bepaalde kringen verzocht een onderzoek in te stellen naar de wettelijke aspecten van de situatie, in het bijzonder wat betreft de onteigening van Amerikaanse effecten door de betrok ken regeringen. Men is volgens d^t bericht in Wallstreet van mening," dat ha de recente uitgifte van twee Australische obligatieleningen waarschijnlijk voorlopig geen nieuwe le ningen door buitenlandse regeidngen op de particuliere kapitaalmarkt in de V. S. zul len worden geplaatst, aangezien uit de ont vangst van de jongste Australische obli gatielening, welke geëmitteerd werd na de door Nederland via de firma Kuhn Loeb en Co. uitgegeven lening, is gebleken, dat de markt nog niet gerieigd is verdere aan biedingen van deze aard(op te nemen. Weliswaar was de ontvangst der Austra lische leningen, evenals in het geval van de Noorse en Nederlandse leningen, bevre digend te noemen van bet standpunt der emittenten, doch het resultaat moedigde niet aan tot plannen voor nieuwe, soortge lijke transacties. Amerikaans eenheidsplan voor Duitsland?' De militaire" vice-gouverneur van de Amerikaanse zóne generaal Keating, heeft verklaard, dat de Amerikaanse militaire bezettingsautoriteiten in de naaste toe komst de volgende drie plannen willen verwezenlijken: Economische fusie van alle bezettings zones; Vorming Van een centrale Duitse rege ring; Hervorming van het geldwezen. riTi'mwmyv WARM. Verwachting, medegedeeld door, het K N.M.I. te De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Zonnig en warm weer met matige wind tussen Zuid en Oost. Later in het Zuiden van het land kans op onweer. 25 Juni: Zon op 4.20 uur, onder 21.04 uur Maan op 12,32 uur, onder 0.54 uur

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 1