Iets meer materiaal beschikbaar voor het bouwen van woningen Zaandam krijgt een groots Czaar-Peter-feest c Panda en de Meester^detective j van die dorpsdokter DINSDAG 24 JUNI 1947 Gemeentebesturen moeten hun plannen voor 1 Juli aanbesteden In de afgelopen maanden zijn enige malen publicaties verschenen waarin werd vermeld dat het de bedoeling zou zijn dit jaar 28.000 woningen te bouwen. Deze mededelingen behoeven, naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, enige correctie. Het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting is er bij zijn opzet van uitge gaan dat in 194? een bouwvolume zal worden ver wezenlijkt. gelijkstaande met de bouw van 28.000 huizen. In dit programma voor 1947 zijn aller eerst begrepen de woningen waaraan reeds het vorig jaar werd begonnen, doch die in 1946 niet gereed gekomen zijn. Ook in 1947 zal met de bouw van velé huizen worden begonnen, welke niet precies op 31 December gereed komen. Het getal 28.000 moet dan ook worden opgevat in deze zin. dat in 1947 een woningbouwvolume van 28.000 woningen dient te worden verwezenlijkt. Hoofd zakelijk door financiële moeilijkheden is de eigenlijke herbouw van verwoeste woningen en ook de particuliere bouw nog ryet in betekenen de omvang op gang gekomen. Het bouwen van woningen in 1946 en 1947 geschiedt dus nagenoeg uitsluitend op é'rond van de Woningwet, dus dooi de overheid. De gemeentebesturen hebben hier bij evenwel tezamen met de daarvoor be stemde woningbouwverenigingen een belang rijke taak te vervullen. Zij behoren te zorgen voor bouwrijpe gronden. Zij makeii de bouw plannen, zij besteden aan en verstrekken na ver kregen goedkeuring van de centrale directie van ce volkshuisvesting de gunning tot uitvoering van het werk. Op grond van het woningbouw programma is eind 1946 aan alle gemeenten een z.g. bouwvolume voor 1947 toegewezen, waaruit ae gemeentebesturen kunnen opmaken in welke omvang de bouw van woningen mogelijk zou zijn. De provinciale directies van de volkshuisves ting hebben'het maken van bouwplannen zoveel mogelijk bevorderd. De aanvragen tot goedkeu ring zijn evenwel in. een te langzaam tempo in Den Haag binnengekomen. In het eerste kwar taal behoefden geen bijzondere maatregelen te werden genomen, ornaat de beschikbare mate riaalcontingenten zeer klein waren en eerst wer- ,den gebruikt voor het voltooien van. de in 1946 begonnen woningbouw. Nu deze contingenten geleidelijk verhoogd kunnen worden en de ma- terialenpositie zich althans voor de komende maanden minder ongunstig laat aanzien, blijkt het nodig het tempo van aanbestedingen en gunningen aanzienlijk te verhogen. Vele gemeentebesturen bleken reeds in staat Ie zijn voldoende bouwplannen tot het uitvoe ren van het hun toegewezen bouwvolume an te dienen. Te veel gemeenten zijn echter onder meer door moeilijkheden bij het verkrijgen van de nodige bouwterreinen ten achter gebleven. Hierdoor komt het totale bouwprogramma in gevaar. Vandaar, dat onlangs aan de gemeente besturen is medegedeeld, dat ook bouwplannen, welke uitgaan boven het aanvankelijk toegewe zen volume kunnen worden aanbesteed, mits dat geschiedt voor 1 Juli. Men is er zich op het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisves ting van bewust dat ook deze maatregel bezwa ren heeft. De noodzaak om Iedere mogelijkheid tot bouwen uit te buiten heeft tot deze stap geleid. Van 1 Januari tot en met 31 Mei 1947 is goed keuring tot gunning verleend voor ruim 4000 woningen. Mede door de genoemde maatregel zijn in de eerste weken van Juni de aanvragen In grote aantallen binnengestroomd, zodat men hoopt dat spoedig een gunstiger beeld zal wor den verkregen. Gebrek aan geschoolde bouwvak arbeiders zal mogelijk de uitvoering van de wo ningbouw bemoeilijken. De minister zal evenwel alles doen wat mogelijk is om de beschikbare arbeidscapaciteit volledig te gebruiken. Meer hout. ïtn November van het vorig jaar moest het houtverbrui'k bij de bouw van woningen dras tisch worden beperkt. Ter vervanging van het Doodstraf geëist tegen vrouw die Joden verried Wederom is tegen een vrouw de doodstraf ge- eist. Ditmaal was het de 55-jarige A. V. uit Amsterdam, beter bekend als .Jeanne", die als z.g. V-vrouw in dienst was bij het bureau Joodse Zaken te Amsterdam en die thans voor het Amsterdamse Bijzonder Hof terechtstond. „Jeanne" kwam in contact met de beruchte SD-er Schaap, toen deze een Jood, die bij haar was ondergedoken, arresteerde. Schaap stelde haar voor ook in de toekomst Joden te herber gen, doch deze dan aan hem of de Duitser Kempln te verraden. „Jeanne" is op dit voorstel ingegaan en werd als V-vrouw ingeschreven. Zij heeft zich als zodanig „uitstekend" van haar taak gekweten, want zoals Schaap voor het Bij zonder Gerechtshof verklaarde, zijn door haar toedoen tenminste veertig Joden in handen dei- Duitsers gevallen. Schaap vertelde ook, dat zij de Joden reeds uitgeplunderd had, voor zij hen verried. Soms nam „Jeanne" Joden bij zich in huis, waarop deze werden weggehaald. Ook ging zij wel met haar slachtoffers een wandeling maken, waarvan Schaap dan tevoren op de hoog te was gesteld. Het Is ook voorgekomen, dat „Jeanne" "Joden aan onderduikadressen hielp. De aanbevolen adressen waren dan woningen van andere V-vrouwen of -mannen. Verdachte die bij het vooronderzoek een vol ledige bekentenis had afgelegd, kwam ter zit ting op het merendeel harer verklaringen terug. Zij zeide thans, slechts twee Joden te hebben verraden. De advocaat-fiscaal, mr. M. H. Gelinck achtte het zeer waarschijnlijk, dat boven het aantal van veertig Joden, nog vele anderen het-slachtoffer van haar praktijken zijn geworden. Hij eiste te gen de vrouw de doodstraf. Houl voor de papierfabriek Maandagmiddag arriveerde voor de steigers van de papierfabriek in Velsen het Finse s.s. „Bore III" met een lading pa pierhout van 521 vadem uit Kristinestad (Finland). De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7.00, 8.00, 13.00, 18.00, 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gyrrm. 7.30 Gram.pl. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Muziek van Weber en Tsjalkofsky. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Kookpraatje. 10.35 Piano. 11.00' Gram.pl. 11.45 Familieberichten. 12.00 Vaudeville orkest. 12.30 kalender. 13.15 Voor het platteland. 13.20 Millensextet. 13.50 De „Inkspofcs". 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Kamerorkest. 15.00 Voor de jeugd. 15.40 Gram.pl. 15.45 Ziekenbezoek. 16.15 Vragen staat vrij. 17.15 Accordeonorkest.. 17.30 Volksher stel. 17.45 Orgel. 18.20 Scandinavische volks dansen. 18.30 Strijdkrachten. 19.00 Het Handvest der Verenigde Volken. 19.15 Jan Corduwener. 19.30 VPRO-cursus. 19.45 Lezen in de Bijbel. 20.05 Dingen van de dag. 20.15 Tweede bedrijf opera „Don Juan". 21.15 Hoorspel „Opstand der die ren". 22.00 Metropole-orkest en plano-duo. 22.45 Spart reportage. 23.15 Viool en piano. 23.25 Gram.pl. HILVERSUM II, 414.5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00, 13.00, 19.00. 20.00 en 22.30 uur Nieuws. 7.15 Gymn. 7.30 Concerto grosso van HMndel. 7.45 Woord voor de dag. 8.15 Paasbergkoor. 8.30 Gra- mofoonpl. 9.00 Ziekenbezoek. 9.50 Variaties op een oud Slavisch lied. 10.30 Morgendienst. 11.00 Zang en orgel. 11.30 Continentalquintet. 12.15 NCR V-koor. 13.15 Scala-sextet. 14.00 Franse mu ziek. 14.30 Bondsdag Chr. Geref. Meisjesvereni gingen. 15.45 Orgel. 18.00 Voor postzegelverzame laars. 16.15 Kinderzang. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Gram.pl. 17.45 Rijk over zee. 18,00 Landbouw- praatje. 18.15 Gram.pl. 18.20 Vacantietips. 18.30 Veranderingen in de politieke kaart, 19.15 Nieuws uit Indië. 19.30 Actualiteiten. 19.45 Gram.pl. 20.30 BBC-symphoni»-orkest en Engelse solisten; de pauze causerie over het ontstaan van fami lienamen. 22.20 Gram.pl. 22.45 Overdenking. 23.00 Mandolinata. 23.20 Richard Tauber zingt. zeer schaarse hout past men andere constructies toe onder andere van beton of holle baksteen. Door de moeilijkheden, die daee constructies bij de bouw van kleine woningblokken medebren gen en de daardoor optredende verhoging der bouwkosten stond reeds te voren vast. dat zo spoedig mogelijk een gunstiger oplossing gevon den diende te worden. De houlpositie laat zich thans Iets gunstiger aanzien en daarom is nu be paald. dat voor woningen, welke in groepen van minder dan tien stuks worden aanbesteed, de minimum hoeveelheid hout per woning, welke vorig jaar was voorgeschreven met 2 kubieke meter kan worden verhoogd. Ondanks deze verruiming zijn de toegemeten hoeveelheden echter nog veel geringer dan voor de oorlog bij de woningbouw werden gebruikt. Antwerpse reders vrezen Nederlandse concurrentie Sedert 15 Juni is een rechtstreeks tarief van kracht geworden voor het vervoer van bepaalde goederen tüssen de Nederlandse havens en Bazel. De vereniging der expe diteurs van Antwerpen heeft een protest telegram aan Van Acker, Belgisch minister van verkeerswezen gezonden, waarin zij zich verzet tegen het tarief, „daar deze maatregel als gevolg van de lagere be handel ingskosten in de Nederlandse ha vens, een dodelijke con^iA-entie voor Ant werpen met zich zal brengen". Bijna 3000 Nederlandse graven in Oosf-Duifsland Door het nasporingswerk van het Rode Kruis is het mogelijk geweest de graven van 2800 Nederlanders, die in de oorlogs jaren in de tegenwoordige Russische zone van Duitsland om het leven zijn gekomen, te ontdekken. Het betreft hier bijna uit sluitend graven van Nederlanders, die als dwangarbeiders werkzaam zijn geweest. Er is slechts een klein aantal politieke gevangenen bij, voor het merendeel men sen, die na hun bevrijding door uitputting in ziekenhuizen 'Zijn gestorven en dus op normale wijze begraven zijn. Van de grote massa der Nederlanders, die zijn omgeko men in de concentratiekampen van Oost- Duitsland, zijn in de meeste gevallen geen graven meer te vinden, daar zij in massa graven ter aarde besteld zijn. Het door het Rode Kruis begonnen werk wordt thans overgenomen door de Dienst voor Identificatie en Berging. Deze dienst zal voorts de berging op zich nemen van de tienduizend lijken van Nederlanders, welke nog over alle zones van Duitsland verspreid begraven zijn. Er is nog geen beslissing genomen over de vraag waar deze Nederlanders hun laatste rustplaats zullen vinden. Wel zijn er plannen ge opperd om daartoe op bepaalde plaatsen in Duitsland Nederlandse begraafplaatsen in te richten. Wanneer niet alle' gevonden stoffelijke overschotten van Nederlanders naar het vaderland kunnen worden overgebracht, dan moet de overbrenging der groep-Stijkel beschouwd worden als een eerbetoon aan de nagedachtenis van alle gevallen strij ders, wier stoffelijke resten in Duitse aarde zullen moeten blijven rusten. Dr. Schroder schrijft een deel van het openluchtspel, Carel Briels wil „oud Zaandam" doen herleven. Als de voortekenen niet bedriegen, het teer meewerkt en de plannen op tijd in daden kunnen worden omgezet dan zullen de Czaar Peter feesten ter gelegenheid van het feit, dat 250 jaar geleden Peter de Grote een bezoek bracht aan'Zaandam van 1023 Augustus een klinkend succes wor den. Wanneer men de voorbereidingen van de „Zaandamse gemeenschap", waarin dc motoren van «het komende feest, name lijk burgemeester J. in 't Veld, Carel Briels en A. den Doolaard zitting hebben, gadeslaat, dan ziet het er voor de Zaan streek goed uit. Voor het ere-comité, waarin reeds de minister van. Buitenlandse Zaken mr. C. G. W. baron van Boetzelaer van Ooster hout, de Russische ambassadeur de heer V. A. Valkov en de Commissaris dei' Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk zitting hadden, zijn thans ook de voorzitter van de Kamer van Koophandel in Noordhol land, mr. Chr. P. van Eeghen en de voor zitter van de Russische handelsdelegatie uitgenodigd. Het tweede deel van de Russische film over Peter de Grote is pnlangs dn Rusland gereed gekomen en wacht in Nederland op de nasynchronisatie. Zaandam zal op Vrij dag 15 Augustus de première voor Neder land van deze film hebben. Einde Juni wordt het materiaal voor een bijzondere tentoonstelling uit Rusland te Zaandam verwacht. De secretaris ,van de legatie heeft voorts medegedeeld, dat er een redelijke kans bestaat, dat er nog een Russisch, voetbalelftal naar Nederland zou ko men voor het spelen van enkele wed strijden. Dr. P. H. Schröder uit Haarlem zal het historische deel van het openluchtspel ver zorgen; de' andere scènes neemt A. den Ddolaard voor zijn rekening. Carel Briels, die met de regie is belast, stelt zich voor enkele décors van het café ,De Drie Zwanen", het Czaar Peterhuisje, Benzineprijs wordt niet verhoogd Te Leeuwarden vergaderde het district Friesland van de Algemene Verladers- en Eigen Vervoerders Organisatie. De chef van de technische dienst der or ganisatie, ir. W. Fick, sprak over de toe stand van het materiaal. Hij zeide dat (Je invoer van wagens niet afhankelijk is van deviezen, omdat men in Amerika niet veel kan krijgen. Uit Amerikaanse dumps kreeg men 4072 wagens, door aankoop in Amerika 18.000, uit Deelen 11.000 dumpwagens en voorts door invoer 2400 nieuwe wagens. Blijkens de registratie waren van de 32,000 wagens 14000 ouder dan 1935. Meer dan de helft is ouder dan 11 jaar. Er zijn thans bij de E.V.O. 16.000 aanvragen voor een bestelwagen binnengekomen. Volgens ir. Fick zal zeer waarschijnlijk de benzine prijs worden verhoogd. Hij deelde mede dat deviezen beschikbaar zijn gesteld voor autobanden. De achterstand bedraagt ech ter 23.000 stuks. (Van bevoegde zijde in Den Haag wordt ons medegedeeld, dat er%pomenteel geen sprake is van het voornemen, de benzine prijs te verhogen.) het oude stadhuis, de barbierswinkel en een scheepstimmerwerf te laten maken. In de décors zal een geluidsinstallatie wor den gemonteerd, zodat niet gevreesd be hoeft te worden, dat het publiek de toneel spelers niet zal kunnen verstaan. Alex de Jong uit Amsterdam verzorgt de muziek van het spel. Zij wordt uitge voerd door leden van de „sectie muziek" van de Zaandamse gemeenschap. Totaal verlenen 350 personen hun medewerking. De heren Schouten en Bruins Slot in Nederland terug 4 De heer J. Schouten, voorzitter van de Aruti-Revolutionnaire fractie in de Tweede Kamer en dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, hoofdredacteur van „Trouw" zijn met het Indië-vlïegtuig uit Batavia op Schiphol teruggekeerd. Zij bezochten behalve Ba tavia ook Bandoeng, Semarang, Soerabaja, Makassar, Palembang en Medan. Het voornemen ook Ambon en de Mina- hassa te bezoeken hebben zij wegens ge brek aan tijd moeten opgeven. Zij hebben gesproken met voorstanders van hun ziens wijze en met aanhangers van de repu bliek. De heer Schouten zeide bij zijn aan komst: „We .hebben veel gezien, veel ge hoord en veel geleerd, doch onze algemene zienswijze heeft geen wijziging onder gaan". De heer Schouten had alle lof voor het uitnemende moreel der Nederlandse troe pen en in het bijzonder voor hun houding tegenover de bevolking. Hij was van me ning dat de inlandse bevolking het optre den van onze troepen waardeert. „Handhaving Rijkseenheid" richt resolutie tot Dr. Beel Het Nationale Comité Handhaving Rijks eenheid heeft een resolutie gericht tot de minister-president. In deze resolutie wordt betoogd, dat de gevoerde politiek ten op zichte van Indië steeds verder is afgegle den en, dat men thans voor een afgrond is komen te staan. Twee millioen personen op Java en Madoera, aldus de resolutie, zijn in het laatste half jaar aan honger bezweken. De communistische tendenz in de leiding der Republiek is sterk toege nomen. Hiervoor stelt het comité zowel de Republiek als de Indische en Neder lands-Indische regering verantwoordelijk. Het comité eist het aftreden van de Com missie-Generaal en de Luitenant-Gouver- neur-generaal en een definitief breken met- de Republiek als verdragspartij. Het comité veroordeelt het inroepen van buitenlandse bemiddeling en verlangt ten slotte wijziging van het beleid, benoemihg van mannen op de verantwoordelijke pos ten „die allereerst het waarachtig welzijn van de volken in Indië nastreven zonder aan de eer van het Koninkrijk en van de Nederlandse vlag te kort te doen". Het comité vat haar wensen tenslotte als volgt samen: „In vernieuwde vorm een Koninkrijk der Nederlanden, in hechte rijksverbondenheid op te bouwen, met een aan de historie aansluitend werkelijk rijksgezag,^ dat zelf-regering ook van de gebieden overzee op zodanige wijze waar borgt, dat aan de daar levende werkelijke nationale verlangens naar politieke zelf standigheid ten volle recht doet weder varen en de onderdanen des rijks daar in veiligheid en rechtszekerheid doet leven". Belangwekkende tentoonstelling in /"vNDER AUSPICIëN van het Belgisch ministerie van Kunst en Onderwijs is in het Centraal Museum te Utrecht, op initiatief van het comité Noord-Zuid, een tentoonstelling ingericht van schilders van de Laethemsè School. Beter kunnen we spreken van schilders van de Leie, het riviertje, dat bij Gent in de Schelde uit mondt. Er heeft in het stille Laethem en zijn omgeving van het laatst der vorige eeuw tot in onze tijd een schildersgezel schap gewerkt, dat in hevigheid van leven, vruchtbaarheid van arbeid en merkwaar digheid van ontwikkeling nauwelijks ge ëvenaard wordt in de moderne Kunstge schiedenis. Albert van den Abeele, Xav. de Cook, maar vooral Caesar de Cock en E; Claus waren de grondleggers van een school, die tot in onze tijd merkwaardige figuren heeft voortgebracht. De school als zodanig veranderde met de tijd, Laethem bleef echter middelpunt. En nü, met Per- meke als afsluiter kunnen we niet meer van een „school" spreken. Permeke Permeke niets meer, niets minder. Waar hij optreedt houdt iedere herinne ring op. Het luminisme werd, romantisch en heel vaak ook aneedotisch naar Vlaamse trant, aanvankelijk beleden door de Leie-schil- ders. En onder hen wellicht het overtui gendst door Valerius de Saedeleer, een poëtisch schilder, soms herinnerend aan Breughel. Hij is een schilder van stem mingen. Toch is op deze tentoonstelling een landschap van hem, dat als geschreven lijkt, uiterst minutieus van tekening, bijna kleurloos. Het zwart-wit domineert zo danig, dat alles er door wordt opgenomen en de tekening eerder hoofdzaak is gewor den dan de kleur. Dan, bijna zonder over gang, verschijnt Gustaaf van de Woestijne, illustratief, literair, maar uiterst persoon lijk en sterk, met een aantal doeken die, wisselend, van manier, telkens weer boeien door de originele gedachte. Daar is een portret bij van de schilder de Saedeleer, een enorme doek waarop de boerse ge stalte, gechargeerd, is gegeven in nauwe lijks een paar kleuren, haast middel eeuws in de compositie. Mooier nog is een vrouwenportret, vermeld onder no. 73, simpel, ontroerend-eenvoudig. Daar is ook een „Blinde", medelijdend-toegewijd geschilderd, waarin het karikaturale be wijs levert voor het feit, dat de karika tuur allereerst veronderstelt: medevoelen en belangstelling. „Christus' Bloedoffer' imponerend, maar de uitdrukking van de hoofdfiguur is naar mijn mening te thea traal. Later zagen wij de voortzetting van het motief bij Albert Servaes, heviger be wogen, 'soms afstotend, maar in wezen diep gevoelig, sterk-overtuigend, getormenteerd. Van dezelfde vinden we drie doeken: twee romantische gegevens, weinig vertellende dingen, zoetelijk van manier, van veel min der betekenis dan „Pi^ta" uit zijn jongere Weldra T.T.-races Zaterdag draaien de motoren weer in Assen. Dan worden de T.T.- races gehouden en voor het eerst sedert 1939 zijn ze weer inter nationaal. Engelsen en Italianen zullen met de Nederlanders de strijd aanbinden. - De Italianen kwamen de vorige week op het eiland Man niet uit, zodat de strijd van Zaterdag de eerste belangrijke internationale motórwedstrijd van Europa wordt. DE ALGEMENE NOORD-HOLLANDSE De N.v. Algemene Noord-Hollandse Maat schappij van Levensverzekering te Haarlem hield haar jaarlijkse vergadering van aandeelhouders. In het verslag der directie werd medegedeeld, dat het varèekerd kapitaal steeg per 31 Decem ber 1946 tot f 34.990.144. De premie-ontvangst over 1946 bedroeg f 900.195,05M:. De uitkeringen, eigen risico, beliepen f365.586,47. De premie-reserve moest een verhoging onder gaan van f481.154,27. Door deze verhoging komt deze op de balans voor met een bedrag van f7,974.038,59. De rente-ontvangst was f287.533,42. Gemiddeld werd een rente van f3,53 'li gekweekt. De onkosten bedroegen totaal f 311.568,63. De extra reserves werden gebracht op f 322.000. De verschillende voorstellen omtrent bij- en afschrijvingen en winstverdeling werden aan genomen. In de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer Prof. Jhr. Mr. B. C. de Savornin Lohman, werd met algemene stemmen gekozen de heer Dr. A. A. L. Rutgers, lid van de Raad State. 67. Panda vond een eind tozgv, daar niet ver vandaan (touw ligt altijd overal waar men het nodig heeft in verhalen) en bond de schurk stevig vast. Daarna sloop hij- vlug en onhoorbaar het huis weer binnen door een open deur. Hij was nog niet ver gegaan toen hij het geluid van luide en boze stemmen hoorde. Panda legde het oor tegen de deur waarachter het lawaai klonk en luisterdeHet eerste herkende hij de stem van Jack Hals, de boekhouder kassier van de autofabriek. „Je bent een grote Sufkop!" riep de heer Hals. „Je hebt de diamanten in radiatordoppen gedaan van auto's die gewoon verkocht zijn! En je hebt er nog maar een paar gevonden! Wat een strop! Vijftig grote diamanten zijn we op die manier kwijt geraakt! Je krijgt geen cent meer, begrepen? Je moet deze strop betalen of zorgen, dat de diamanten terug komen!" „Bah!" riep de stem van de motorrijder. „Het was net zo goed je eigen' schuld. Zorg dan dat de goeie auto's klaar staan, zodat ik me niet kan vergissen!" Panda begon er nu alles van te begrijpen. tijd, toen hij, geraakt door de nieuwe tijd en geïnspireerd door een gezond gevoel voor realiteit, is gekomen tot zijn meester lijke „Kruisweg", die zoveel stof heeft doen opwaaien. De modernen zochten eerder hun eigen zieleleven uit te beelden en het scheppen van de droom, de verbeelding uit, dan van het sensitieve waarnemen uit. Wie beide idealen tegelijk zocht en groei de tot de grootste van allen is: George Minne, beeldhouwer en tekenaar. Hij is inniger, dramatischer en devoter dan wie ook. Op* een zeer gelukkige ma nier verbindt hij zin voor realiteit aan diepte van geest. Zijn „Knielende Knaap" is een kleih wonder van rankheid en zui verheid van verhoudingen. Het tere lichaam bloeit als een Iris omhoog, rein, bekoorlijk als silhouet, volmaakt van vormaanduiding. Zo zijn ook zijn innige houtskooltekeningen van moeders, die kinderen omarmen, wenende vrouwen en als in contemplatie verloren wezens, bid dend, maar alle vefstild, voornaam-bewo- gen, aristocratisch maar niet hooghartig. George Minne is voor mij de grootste van alle hier exposerende meesters, zonder uitzondering. Hij bezat alles wat een kun stenaar. waarlijk groot maakt. Nu verschijnt in deze groep, de eerste, opeens Leo Gestel, de Nederlander, die een paar jaren (1924 en '25) in Laethem de in vloeden der sterke Vlamingen onderging. Het is aan zijn werk te zien, ofschoon hij toch steeds een eigen noot wist te behou den. Met brio beweegt zich de eclecticus Saverijs tussen de meesters van de Leie. Niet sterk-oorspronkelijk, maar geniaal schilderende, altijd nog trouw aan het im pressionisme, doch hier en daar met con cessies. Hij is zeer knap, hij is spontaan- slordig, hij is een navoeler van formaat, maar: een navoeler. Picturaal kunnen we van zijn virtuoos werk genieten, pittoresk heeft hij een goede keus, maar hij behoort bij de minst originelen hier. Ik wil hiermee niet zeggen, dat we de meest-originelen méér moeten bewonde ren. Wat immers te zeggen van de onbe grijpelijkheden van Frits -van dén Berghe, die, behalve een geestig zelfportret (door Ensor beïnvloed) een kleine zaal vult met doeken, die uit een oogpunt van kleur ver rassend zijn, maar welker voorstellingen onopgeloste raadsels blijven. Experimenten, wellicht ook uifcde droom geboren fanta sieën óf opzettelijk-vreemde ondefiniëer- bare momenten? Oneerbiedige veronder stelling misschien, maar ik bewonder graag als ik maar weet wat de schilder-wil zeg gen. Alleen maar wat en hoe hij ge droomd heeft? 't Is mij te persoonlijk. Zeer, zéér geestig is zijn doek „Dimanche"; bij zoiets geef ik mij onmiddellijk gewonnen. Van 't overige voel ik alleen maar: het experiment. Schone plekken kleur kunnen bewondering afdwingen en d i e soort van bewondering heb ik dan ook voor het werk van wijlen Frits van den Berghe. Is Leon de Sm^t nog onder de invloed der luministen (Claus, de Cock e.a.), zijn 'broer Gustaaf is een vrijgevochten man, dat wil zeggen hij trachtte zich vrij te. vechten wel vier vijfmaal, maar telkens verpandde hij zijn hart weer aan deze of gene richting. In 1916, zoals blijkt, ge raakte hij uitgeput, kwam via het Noord- Nederlandse neo-impressioniSme bij Jan Sluijters terecht, deformeerde dan, kwam via het futurisme tot ingetogener opvatting en keerde dan terug langs een middenweg die echter altijd nog uitmiddelpuntig ge noeg is. Hiervoor pleit zijn „Gezelschap aan tafel". Er is van hem, naast.het „meis je met blauwe tafel" een prachtig gemo- deleerd „Damesportret". Sober, vol dis tinctie. Eindelijk, niet de minste der broederen. Constant Permeke. Een wilde. Een onge temde. Zwaar geladen, met de kleur van de aarde, hier en daar riekend naar de armoede-geur van koude, aardappelen. Zijn ,,zogend valken" is nauwelijks als zodanig te herkennen, maar het is een verpletterende aanslag op de conventie. Ontzaglijk uit een oogpunt van kleur. Bij deze dingen spreek je niet meer van „mooi". Dat is te tam. Iets kan zó lelijk zijn, dat het er belangrijk door wordt. Een heel-mooie juffrouw wil je nóg wel eens tegen.komen, maar om een alle-records- slaande-lelijke nog eens te zien loop je óók een straatje om. Permeke is niet mooi, niet lelijk. Permeke is Permeke. Permeke is een dreunend schilder. Een géweldige bui, die wel -zal overdrijven, wees niet ongerust. Deze tentoonstelling is zeer belangrijk, men mag zoiets niet voorbijlopen^ HERMAN MOERKERK MILITAIR WEEKRAPPORT Duister lag de nacht over de GnIWi l bij Lunteren. Het openluchtspel eerste Rode-Kruisdag had besloten de ten eindë en'-langzaam verliet dei!' Wss het a giorno verlichte terrein Het echter nog druk bij de cantïne vLt kampeerders het waren er 'mee 4 drieduizend genoten nog na van Z f® en hoewel een z.jïge regen neerZ?5" ook van de zoelte van de zomernacht Toen gebeurde het, dat een vrouwW, gast tijdens een wandeling in de rJT struikelde en viel. De kreet van zij slaakte, deed van alle zijden huln» snellen; de omroepen. weerde zich J°f." sche kopstukken rulSen aan en het 1!" kundige onderzoek wees - Va** de opgduMdge een vrj) diepe Uit, das aan het hoofd had opgelopen^ Na al de demonstraties, oefeningen gelgevechten en bezielende rede^'JP" was hier de realiteit en deed zich pracht gelegenheid voor, een echte el de hulp en bijstand te verlenen Uit medisch oogpunt bekeken was h geval van geen betekenis, want wat u dit armzalig snijwondje van een paar timeters diepte tegenover de indruW* kende overmacht van doktoren vemwf sters. ambulancewagens enzovoort en voort, op de Goudsberg in dit uur Jr centreerd? Volgens de regelen der transportim., werd de gewonde vervoerd naar de kentenf. Er werd naarstig gezocht naarst nodige materiaal en juist toen de onifa, ders verwachtten, dat de heelkunde £-' waarde in de praktijk zou bewijze. S één der aesculapen zich een hartige'-, wensing ontvallen. Vervolgens stiet m Si „Dat wij nu ook geen hechtmateria.1 aj ons hebben-.°'J Het klonk ongelooflijk, maar het wa, desniettemin een feit en zo moest het beuren dat in het holst van die nacht tin auto met de patiente de Goudsberg af snelde om de dorpsdokter uit zijn bed tn halen, die met behulp van een paar kram metjes en een fijne glimlach de vmA vaardig dichtte Het was, zoals een ondeugende chauf Jeur snedig opmerkte, precies alsol e brand uitbrak in een brandspuitenlabr» waar nergens een sléng te vinden waj. Plaatselijke incidenten In Batavia heeft de Nederlandse mili taire woordvoerder in het militair week overzicht bekend gemaakt, dat aan Neder landse zijde vier deden en twaalf gewonden zijn te betreuren. In Medan valt over de gehele linie een toenemende Republikeinse activiteit waar te nemen. De watertoevoer is thans na vier maanden onderhandelen door de Republi keinen hersteld. In de Noordelijke sector worden de Nederlandse patrouilles aanhou dend van over de demarcatielijn bescho ten; tevens hadden infiltraties plaats. In de Oostelijke sector werd een aanval op een Nederlandse patrouille gedaan door een gewapende bende. Vernielingen door Republikeinse benden nemen toe. Padang biedt hetzelfde beeld. Bij de her vatting van de besprekingen over de po- litie-overeenkomst werd opnieuw geen re sultaat bereikt wegens de verregaande Re publikeinse eisen ten aanzien van de recht spraak en bevoegdheden. In de sector van Batavia, ten Zuiden van Tangeran, had een langdurig vuurge vecht met een Republikeinse bende plaats. In Semarang werd voortdurend in alle sec toren aan de stellingen gebouwd. Deze week zijn uit_ Soerabaja 12 beschie tingen op Nederlandse patrouilles en posten gemeld. Op Bali houdt de terreur tegen de-Balinezen in het midden van het eiland aan. Wederom werden enige moorden ge meld. Tennis Van Swol uitgeschakeld Wimbledon heeft Maandag 64 overwinnaars en 64 slachtoffers ln het herenenkelspel opgeleverd: Rinkel behoort tot de eerste. Van Swol tot de laatste categrle, maar de Brit Mansell. die van Rinkel verloor met 6—2. 8—6, 6—2 was niet van de klasse van Van Swol's overwinnaar, de Hon gaarse kampioen Asboth, die het weliswaar mogelijk ook niet veel verder brengen zal, maar dan toch goed genoeg speelde om een óver het algemeen goed en bij wijlen uitstekend spelen de Van Swol ln vijf sets te kunnen uit schakelen. Voetbal T.Y.B.B. ontmoet Hercules TYBB speelt a.s. Zondag voor de promotie- degradatie competitie tegen Hercules Hei ver- dere programma is als volgt samengesteld: 29 Juni: TYBB—Hercules; ONA—Mussen 6 Juli: TYBBMussen; Hercules—ONA 13 Juli: ONATYBB; Mussen—Hercules. Waterpolo Haarlem tegen Den Haag Zondag 29 Juni, tijdens de zwemwedstrijden om d.e clubkampioenschappen,, zal een waltr- polowedstrijd gespeeld worden tussen heren zeventallen van kring Haarlem en kring Den i Haag. Door het niet beschikbaar zijn van enige HVGB-spelers is het Haarlems zevental sterk gewijzigd en als volgt samengesteld: doel; e jVrugt (HPC); achter: D. van Viersen (DWB), J G. Swier (VZV), M. Driessen (HVGB); voor: a! A. v. d. Bogaerde (DWR), J. Kollerie (DWR). M, Maurltz (HPC). Reserves: C. Koot (HVGB) en H Handgraaf (DWR) D.W.T.A.D.Z. (dames) 1—5 In een goed en enthouisast gespeelde wed» 'strijd heeft ADZ een overwinning behaald DWT. In het begin was ADZ steeds in dc aanval en het spel bleef voor het DWT-doel, tot dal tweemaal de bal de doellijn gepasseerd was. Hierna verplaatste het spel zich en Nel Turken burg maakte een tegenpunt. Na de hervatting verplaatste het spel zichover het gehele veld doch de aanvallen van ADZ leverden alleen succes op. Het einde kwam met 5—1 in het voorde,el van de Amsterdamse dames, H.V.G.B. won tournooi in Leiden Met succes heeft HVGB in Leiden deelgenomen aan een door „Sleutelstad" georganiseerd water- polotournooi. De Haarlemmer^ kwamen in de afdeling hoofdklas uit met ZIAN. HZ en PC en UZgC. De resultaten waren: eerste ronde: ZIAN —HVGB 1—2; HZ en PC—UZSC 4-0. Eindstrijd: HVGB—HZ en PC 5—2. In defe wedstrijd opende Stam door slecht opletten van Driessen voor de Hagenaars de scóre. Daarna kwam HVGB opzet- tén en na prachtig samenspel doelpuntte Hoge-, land twee maal. Na de hervatting voerden de Haarlemmers de stand regelmatig op tot 5-1 dpor toedoen van Rol (2) en Hogeland. Oit een doelworsteling bracht Van Dijk de eindstand op 52. Na afloop reikte de burgemeester van Lei den de prijzen uit. SCHOOLHANDBALWEDSTRIJDEN. - De re sultaten van de wedstrijden van het schoolhand- baltournooi, voor Haarlem en omgeving waren: meisjes, groep A, eindstrijd Kennemer Lyceum —HBS a 4—0, meisjes, groep B. halve eindstrijd Chr. Lyceum—HBS a 6—3. Jongens, groep A, demi-finale Chr. Lyceum—ULO c 9—0. De eind strijden in deze groepen moeten nog gespeeld worden. De Volendam naar Nederland. Zondagmorgen a de Volendam uit de haven van Tandjong Priok naar Nederland vertrokken met demo biliserende militairen (evacués) KNIL boord, afgekeurde militairen KL en terug kerende leden LSK. Grote jacht. Achtervolgd door 1000 poiiüe-agen- ten, gewapend met geweren en revolvers ea vergezeld van speurhonden, is Stanisia Zborowski, een Pools soldaat, die zich roverij schuldig maakte en twee dagen ge. den uit de gevangenis te- Norwich onim«? was, te Southend (Sussex) gearresteerd. Zoon van Borms ontsnapt. Herman Borms. zora van Auguste Borms. Is uit de gevangenis - Antwerpen ontsnapt, waar hij wegens standhouding met de vijand tijdens de zetting. 20 jaar moest uitzitten. Waars® J lijk is het Borms gelukt te ontsnappen doo.- dat men hem tijdens,een bezoek een-B® kerskaart in de hand heeft weten te sPe Gani vraagt textiel. De republikeinse mini5^ v van economische zaken. dr. Gani, heeft brief naar generaal McArthur 8ezon waarin hij om Japanse textiel verzoekt, w_ Indonesië zo dringend van node hee". .J. gens dit verzoek zou dé levering Ses5 op crediet of ln ruil voor Indonesische pu^ ducten. Film en werkelijkheid. De filmers van HrijP wood konden een scène voor een detective-films opnemen toen Benj Siegel, bijgenaamd „Buggsy" een «k gangster uit New York en HoUywoocl - het mïtrailleurvuur van onbekenden im op straat het leven liet. Verkiezingsstrijd. In het gebied van Dja Akrad in Noord-Syrië zijn onlusten broken tussen leden van de feodale volkspartij. De leider van de volkspar 0 vermoord toen hij zich als candidaat .y verkiezingen, die 7 en 8 Juli zullen gehouden, liet inschrijven. Al te goed? De Australische regering ontwaardigd over MacArthurs .ar4 ling, dat nog meer Japanse walvis L naar het Zuidpoolgebied nrntai ken. Men verwacht een officieel p f

IJmuider Courant | 1947 | | pagina 2